نسخه شماره 3827 - 1394/05/24 -


طنز


تلنگر

سيد‌حسن خميني‎:‎
سخن آميخته به کينه و حسد، در جامعه اثر نمي‌کند

سفر منطقه‌اي وزير امور خارجه به سوريه، هند و پاکستان‎
ظريف: برجام آثار سازنده‌اي براي تحولات منطقه‌اي خواهد داشت
هفته آينده به ترکيه مي‌روم

عربستان بايد واقعيت‌ها را آنطور که هست ببيند


نمي‌گذاريم قطعنامه تحريمي جديدي عليه ايران صادر شود


رد توافق هسته‌اي به اعتبار آمريکا لطمه مي‌زند

حسين امير عبداللهيان‎:‎
سياست‌هاي غلط آمريکا عامل مشکلات جدي در عراق است

محسن غرويان‎:‎
براي جلوگيري از بداخلاقي زعماي قوم آتش‌بس اعلام کنند


پنج پرسش از منتقدين توافق هسته‌اي وين


خبر


گزارش

معاون اول رئيس‌جمهور:
بحران يمن تنها از طريق سياسي قابل حل است

آيت‌الله‌هاشمي:
برخي‌ها مي‌گفتند، توافق هسته‌اي محال است


توسعه صادرات کالاهاي ايراني نيازمند کيفي سازي است


اجراي قانون ضامن اقتدار فرمانداران است

علي لاريجاني:
با دامن زدن به خشونت نمي‌شود دنبال اصلاحات در منطقه بود

دبير شوراي نگهبان:
هرچه زودتر وضعيت برجام مشخص شود


کوتاه از بهارستان


 طنز 
نويسنده : محمد حسين روانبخش

برنامه ندارد!

غلامحسين الهام همسر نويسنده کتاب «احمدي‌نژاد معجزه هزاره سوم» و سخنگوي دولت دهم در گچساران گفت: احمدي‌نژاد برنامه‌اي براي انتخابات رياست‌جمهوري ندارد.

الهام‌، رفيق ناب محمود

يک روز که در مسافرت بود،

نطقش به سخن دوباره وا شد

بر ياد گذشته مبتلا شد

پرسيد کسي‌: برادر الهام!

يارت به چه کار کرده اقدام؟!

بي‌آنکه سفر کند به جايي

با هاله روشن و مشايي

روزش به چه کار مي‌شود شب؟

بي‌صندلي‌اش نمي‌کند تب؟!

بي‌وعده و بي‌شعار و بي‌حرف

اوقات چگونه مي‌کند صرف؟!

وضعيت هاله‌اش بگو چيست

در فکر رياست دگر نيست؟!

الهام چنين جواب فرمود:

آن هاله پرفروغِ بي‌دود

همچون پروژکتور است حالا

افکار بلند دارد‌، اما

درباره دولت مجدد

برنامه ويژه‌اي ندارد!

آن مرد دوباره گفت: الهام!

در آن همه روزها و ايام

بودي تو ز حال هاله آگاه

برنامه نداشته است هيچگاه!


 تلنگر 
نويسنده : ولي درويشي

- طي 23 روز پس از اتمام مذاکرات هسته‌اي، قيمت نفت 5/7 دلار کاهش يافته که در نتيجه 214 ميليون دلار از درآمد نفتي ايران کاسته شده است.

پس بگو برخي‌ها، چرا اين همه از وقوع هر توافقي ناراحت بودند! توافق شود و درآمد نفتي پايين بيايد که ديگر نمي‌شود دکل دکل اختلاس کرد و يک شبه ره صد ساله پيمود!‌

- عارف با بيان اينکه «حرف آخر را صندوق راي مي‌زند»، تصريح کرد: چاره‌اي جز پيروزي نداريم و براي پيروزي هم، راهي جز اجماع نداريم‌.

و براي اجماع هم ابزاري جز تدبير بزرگان و سران محبوب اصلاح‌طلب نداريم.

- سخنگوي دولت دهم گفت: احمدي‌نژاد برنامه‌اي براي انتخابات رياست‌جمهوري ندارد.‌

در مورد کسي که در مديريت کوچه پس کوچه‌هاي شهر مانده بود و در عين حال براي مديريت جهان برنامه! داشت، حرف از برنامه نداشتن يا توهم است يا تصور. خصوصا از جانب آنان که به معجزه هزاره سوم بودن اين شخص «بي برنامه» ايمان دارند.

- رئيس هيئت بدوي رسيدگي به تخلفات نهاد رياست جمهوري گفت: در يک سال اخير حدود 800 پرونده مربوط به تخلفات اداري مديران کلان دولت گذشته از سازمان بازرسي به ما واصل شده است.

قابل توجه آنهايي که دنبال فرصت براي خدمت مي‌گردند! هر کسي بتواند همين تخلفات يکساله را با مخلفاتشان بررسي کرده و به سرانجام برساند، به اندازه 8 سال به کشور و ملت خدمت کرده است.

- حميد رسايي در صفحه شخصي خود متن نامه‌ به رئيس جمهور در خصوص انتقاد از عدم پاسخ نامه‌اي در هفته گذشته با موضوع عدم رعايت مواد مهمي‌از «آيين نامه چگونگي تنظيم و انعقاد توافق‌هاي بين‌المللي» در ترجمه «توافقنامه برجام» را منتشر کرد.

احتمالا اين کارها را در فنلاند ياد گرفته است!‌‌

- سخنگوي نيروي انتظامي‌در واکنش به فراخوان تجمع مخالفان اکران فيلم رستاخيز گفت: تجمعات فاقد مجوز به هر بهانه‌اي که صورت پذيرد، خلاف قانون است و مشمول اعمال مقررات خواهد شد.

البته تجمع مخالفان اکران اين فيلم به اندازه تجمع معلمين منتقد به وضعيت آموزش و معيشت کارکنان آن، غيرقانوني نيست! از همين الان گفته باشيم که اگر نيروي انتظامي‌با گُل به استقبال اين معترضين رفت فردا آن معترضان نگويند که حق ما دستبند و حبس و باتوم نبود!

- وزير سابق اطلاعات با تاکيد بر اينکه يکي از راهکارهاي دشمن عادي‌سازي مسائل بوده، گفت: دشمن به دنبال عادي‌‌سازي برخي مسائل بوده براي مثال چرا مذاکرات دو سال طول کشيد؟ پاسخ اين است که دشمن به دنبال عادي‌سازي بود يعني اينکه اين مسئله عادي شود که مسئولان ايراني و آمريکايي مقابل هم بنشينند و صحبت کنند.

اين تحليل‌ها، ما خيلي خيلي شانس آورديم که در دوران وزارت جنابعالي هدف ما از راه اندازي اين ستون تلنگر، عادي سازي انتقاد از مسوولين و سست کردن ارکان نظام و نهايتا تلاش براي براندازي و نتيجتا رسيدن به رياست دولت انتقالي تفسير نشد!‌

- 17 نفر از بدهکاران عمده موسسه ميزان که حدود هزار ميليارد تومان بدهي دارند، احضار شدند که چون پول نقد نداشتند به بانک مرکزي پيشنهاد شد تا سند املاک بدهکاران اين موسسه را به‌عنوان وثيقه در يک بانک بپذيرد و به آن‌ها وام دهد تا بدهي‌هايشان را پرداخت کنند.

اي کاش يکي هم پيشنهاد بدهد يک فقره وام 2 ميليون توماني براي پرداخت اقساط معوقه بانک مسکن مان به ما بدهند تا اينقدر تهديد به ضبط و مزايده خانه نشويم.

- روح‌الله حسينيان خطاب به هيات رئيسه مجلس گفت: اگر واقعا به اين نتيجه رسيديد که مخالفين دولت درباره توافقنامه حرف نزنند، يک مقدار چسب بگيريد و دهان ما را ببنديد تا صحبت نکنيم.

جسارتا نه نياز به چسب است و نه هزينه تراشي براي دولت. مردم، خودشان، چند صباح ديگر با راي خود دهان مخالفان منافع ملت را خواهند بست.

- عليرضا زاکاني عضو هيات رئيسه فراکسيون اصولگرايان در حال جمع‌آوري امضا براي بيانيه‌اي خطاب به رئيس‌جمهور است که نمايندگان مجلس طي آن از دولت مي‌خواهند هر چه سريعتر لايحه برجام را به مجلس ارائه دهد.

جناب زاکاني! ما فکر کرديم شما از آن همه تلاش و امضاء گرفتن براي تخريب دانشگاه آزاد و سپردن آن به مردي از جنس احمدي‌نژاد که کميت و کيفيت آنرا تا مرز نابودي برد، درس عبرت گرفته ايد و بعد از آن، قبل از اقدام «انديشه مي‌کنيد پايان را».

اما گويا اصرارتان بر تخريب و ممانعت از آباداني نه دولت و دانشگاه مي‌شناسد و نه پيش و پس!

- وکيل‌مدافع محمدمحسن مهاجراني، پسر عطاءالله مهاجراني گفت که موکلش از مسعود ميرکاظمي‌به اتهام نشر اکاذيب شکايت کرده است.

اگر ايشان به اتهام گم کردن دکل بازخواست شدند، به اتهامِ اتهام زدن به شما هم مؤاخذه خواهد شد!

- صفار هرندي گفت: آمريکاي طرف مقابل ما در مذاکرات از آنچه در گذشته فرض مي‌شد ضعيف‌تر است.

منصفانه‌تر و معقولانه‌تر اين نيست که: تيم مذاکره کننده ايران طرف مقابل آمريکا در مذاکرات، ‌از آنچه در گذشته بود، بسيار قوي‌تر است؟!


 سيد‌حسن خميني‎:‎
 سخن آميخته به کينه و حسد، در جامعه اثر نمي‌کند 

يادگار گرامي ‌امام گفت: کسي که وجودش آميخته از کينه، حقد، حسد، غيبت، تهمت و مشکلات باشد اگر بگويد خوب باش نه تنها اثر نمي‌کند بلکه افراد را به مسير غير خوب و ناسالم مي‌اندازد.به گزارش جماران، حجت‌الاسلام والمسلمين سيد‌حسن خميني در جمع مربيان سازمان دانش آموزي جمهوري اسلامي‌ايران در حسينه جماران، با اشاره به تعبير امام خميني مبني بر اينکه «رفتار استاد درس است و نه گفتار استاد»، اظهار داشت: در مقوله تعليم و تربيت، تعليم تابعي از سخن است که استاد مطلبي را مي‌گويد شاگرد هم مي‌شنود؛ اما تربيت بيش از آنکه وابسته به حرف زدن باشد وابسته به عمل کردن است و معلم خوب آن مربي است که ذاتا آدم خوبي است نه آنکه خوب حرف مي‌زند‎.‎

وي افزود: انسان گاهي اوقات نزد کساني مي‌رود که خيلي هم با سواد هستند اما وقتي از نزد آنها بيرون مي‌آييد مي‌بينيد که نه تنها دلتان باز نشده و نشاط به جانتان رسوب نکرده بلکه دلتان گرفته و تاريک شده است، اما از سوي ديگر نزد انسان‌هايي مي‌رويد که حرف مهمي‌نمي‌زنند، ولي وقتي از نزد او بيرون مي‌آييد احساس آرامش جان و روح مي‌کنيد.سيدحسن خميني ادامه داد: اين احساس تابعي از وجود آن فرد است؛ اگر او آدم خوبي باشد جان انسان خوب، روح او آرام و قلبش مطمئن مي‌شود؛ حتي بسياري اوقات مشکلات فکري بدون گفتن حرفي حل شده و انگار آن انسان راه حلي داده است.

يادگار امام گفت: براي من بسيار پيش آمده است که در يک مساله بغرنج در حوزه‌هاي شخصي، علمي، سياسي و اجتماعي وقتي با کسي که ذات خوبي دارد مشورت مي‌کنم با آنکه او ممکن است سخني نگويد، احساس کرده‌ام راه حل پيدا شده است‎.‎

وي با بيان اينکه معلم تربيتي خودش بايد آدم خوبي باشد، تصريح کرد: اگر معلم تربيتي خوب باشد شاگردان او نيز آدم‌هاي خوبي مي‌شوند زيرا شاگرد از روح، قلب و جان معلم و نه از صحبت او الگوپذيري مي‌کند. سيدحسن خميني با اشاره به اينکه امام عظيم الشأن ما يک جامعه را متحول و منقلب کرد، اظهار داشت: آن تحولي که در جامعه ايجاد شد بيش از آنکه تابع سخن امام باشد تابع خوب بودن ذات امام است، زيرا ايشان براي خدا زندگي مي‌کرد و البته خدا هم طبق آيه شريفه «إِنَّ الَّذِينَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصّالِحاتِ سَيَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمنُ وُدّا» مهر او را در دل مردم ايجاد کرد.

وي ادامه داد: به اين دليل که ذات عمل امام خوب بود و نيت ايشان خالص بود يک جامعه خوب شد و بسياري از افراد جامعه که بد بودند ناخودآگاه خوب شدند‎.‎ يادگار امام گفت: در همين حسينيه جماران، امام وقتي بالاي بالکن روي صندلي مي‌نشستند آدم‌ها با نگاه کردن به او گريه مي‌کردند؛ گويي بيان امام نبود که آنها را به گريه مي‌انداخت و قلب آنها را پاک مي‌کرد، بلکه حضور امام آنها را دچار اين حالت مي‌کرد‎.‎

وي سپس به مربيان توصيه کرد: سعي کنيد در مجموعه امور پرورشي بيش از آنکه از خوبي بگوييد، خوب باشيد؛ زيرا يک معلم خوب حتما شاگردان او به سمت خوبي مي‌روند ولو با آنها فوتبال بازي کند يا شوخي کند؛ او حتي اگر با شاگردانش از معارف ديني سخن صريحي نگويد خودش حجت موجهي است، اما هرکس دلش مشکل دارد هرچه بيشتر بگويد شايد کمتر اثر کند.

سيدحسن خميني تأکيد کرد: اگر کسي که وجودش آميخته از کينه، حقد، حسد، غيبت، تهمت و مشکلات باشد، بگويد «خوب باش!» سخن او نه تنها در جامعه اثر نمي‌کند، بلکه افراد را به مسير غير خوب و ناسالم مي‌اندازد، اما اگر خود فرد خوب بود با يک صحبت ساده مخاطب در حوزه مغناطيس او خوب مي‌شود.

لذا در متون مختلف مذهبي ما به مجالست با خوبان تاکيد شده است زيرا ناخودآگاه در ما اثر مي‌گذارد؛ « گلي‌ خوش‌بوي‌ در حمام‌ روزي/رسيد از دست‌ محبوبي‌ به‌ دستم‌/بدو گفتم‌ که‌ مشکي‌ يا عبيري/‌که‌ از بوي‌ دل‌آويز تو مستم‌/بگفتا من‌ گِلي‌ ناچيز بودم/‌وليکن‌ مدتي‌ با گُل‌ نشستم‌/کمال‌ هم‌نشين‌ در من‌ اثر کرد/وگرنه‌ من‌ همان‌ خاکم‌ که‌ هستم .»وي در پايان گفت: اگر فضاي خودمان را به اخلاق حميده الهي آراسته کنيم آنگاه حتما آن اثر معنوي به جان و روح جامعه و فرزندان و شاگردان منتقل مي‌شود‎.‎


 سفر منطقه‌اي وزير امور خارجه به سوريه، هند و پاکستان‎
 ظريف: برجام آثار سازنده‌اي براي تحولات منطقه‌اي خواهد داشت 
 هفته آينده به ترکيه مي‌روم

وزير امور خارجه کشورمان و نخست وزير هند در خصوص روابط دو کشور،‌ مسائل منطقه‌اي و بين‌المللي بحث و تبادل نظر کردند.به گزارش ايسنا‌، به هند محمدجواد ظريف در اين ديدار با تبريک شصت و هشتمين سالگرد استقلال هند اظهار کرد: ظرفيت مناسبات دو جانبه را در فضاي جديد براي حرکت به سمت گام‌هاي بلندتر و گسترده‌تر مستعد مي‌دانم.وي خواستار تمرکز رايزني‌هاي مقامات عاليه دو کشور شد.ظريف با تشريح نتايج به دست آمده از طريق توافق هسته‌اي با 1+5 خاطرنشان کرد: برجام خاستگاه دو طرف مذاکره را به طور متوازن و متعادل تامين کرد و آثار سازنده‌اي براي تحولات منطقه‌اي در چارچوب ترويج رويکرد گفت‌وگو و همکاري و انتخاب گزينه ديپلماسي به جاي جنگ و بي ثباتي را به همراه داشته و خواهد داشت.ناراندا مودي نخست وزير هند نيز با اشاره به نتايج ديدارهاي خود با دکتر روحاني در حاشيه اجلاس اوفا در روسيه اظهار کرد: در ديدار با آقاي روحاني به افکار مثبت و سازنده‌اي رسيده‌ايم و من تحت تاثير فضاي سازنده اين ديدار قرار گرفته و اراده جدي ايشان را در تصميمات جديد احساس کردم.وي افزود: پس از برگشت به هند کليه مسئولين ذيربط را براي مرحله جديد آماده ساختيم و در سفر به آسياي ميانه آثار و پيامد اجراي پروژه توسعه بندر چابهار و اجراي راه آهن به آسياي ميانه و چگونگي پيشبرد آن را مورد رايزني قرار داديم.مودي تاکيد کرد: آمادگي کامل داريم هر چه سريعتر کميسيون مشترک دو کشور برگزار شود و دستورات مقتضي براي اين امر به مسئولان ذيربط ابلاغ شده است.نخست وزير هند با ابراز علاقمندي نسبت به آخرين ديدگاه‌هاي ايران نسبت به افغانستان و سوريه خواستار رايزني‌هاي مستمر ميان دهلي و تهران جهت تحقق صلح و ثبات در منطقه شد‎.‎ همچنين وزير امور خارجه کشورمان بر تمايل تهران براي همکاري و تلاش به نفع ملت‌هاي منطقه تاکيد کرد و گفت: ما اميدواريم حل پرونده هسته‌اي ايران تاثير مثبتي در حل و فصل پرونده‌هاي منطقه داشته باشد.به گزارش ايسنا، محمدجواد ظريف در مصاحبه با روزنامه لبناني السفير افزود: به اعتقاد ما مسئله هسته‌اي مسئله‌اي حاشيه‌اي بود که حل و فصل شد، اما مسئله واقعي و اساسي مربوط به اين منطقه است. ما به همکاري و تلاش به نفع اين منطقه و ملت‌هاي آن تمايل داريم. ما اميدواريم تلاش‌ها به نفع همه کشورهاي منطقه باشد.ظريف در پاسخ به اين سوال که آيا ديپلماسي لبخند که تهران در مذاکره با غرب درباره پرونده هسته‌اي از آن استفاده مي‌کرد، براي گفت‌وگو با عربستان سعودي هم مناسب است؟ گفت: ما از صميم قلب براي دوستانمان در منطقه لبخند مي‌زنيم‎.‎


 عربستان بايد واقعيت‌ها را آنطور که هست ببيند 

وزير امور خارجه ايران درباره ابراز ترديد عربستان سعودي درباره حسن نيت تهران در منطقه و متهم کردن آن به دخالت در امور داخلي کشورهاي منطقه افزود: ما معتقديم دوستان ما در عربستان بايد واقعيت‌ها را آنطور که هست ببينند. ما با مشکلات زيادي روبرو شديم و آنها را تحمل کرديم. ما با رنج‌هاي بزرگي از طرف همسايگان‌مان روبرو شديم. اين ما نبوديم که از صدام حسين عليه سعودي‌ها حمايت کرديم، بلکه آنها بودند که از صدام حسين در جنگ عليه ما حمايت مي‌کردند. اگر قرار باشد کسي طرف ديگر را راضي کند آنها هستند که بايد ما را راضي کنند. البته ما چنين خواسته‌اي را مطرح نکرده‌ايم‎.‎ ظريف در اين مصاحبه از روزنامه السفير براي انتشار مقاله‌اش تشکر کرد و گفت: اميدوارم پيامي‌که در اين مقاله وجود داشت به منطقه رسيده باشد، زيرا منطقه به آن نياز دارد.به گزارش واحد مرکزي خبر، ظريف در ادامه اين مصاحبه درباره علت لغو سفرش به ترکيه گفت: سفرم به ترکيه کوتاه مي‌شد. من به لبنان سفر کردم تا با تمام سلام نخست وزير اين کشور پيش از سفر او به اردن ديدار کنم. رجب طيب اردوغان رئيس‌جمهور ترکيه در استانبول و احمد داود اوغلو نخست وزير و مولود چاووش اوغلو وزير امور خارجه اين کشور در آنکارا بودند و ديدار با هر سه نفر آنها در مدت کوتاه امکان‌پذير نبود. من هفته آينده به ترکيه سفر خواهم کرد تا بتوانم ديدارهاي زمانبندي شده و فشرده خود را انجام دهم.وي در پاسخ به اين سوال که آيا ترکيه‌اي‌ها از توافقنامه هسته‌اي خوشحال هستند؟، با لبخند گفت: بله آنها از صميم قلب خوشحال هستند و اميدوارم همه منطقه از اين توافق خوشحال باشد. به جز بنيامين نتانياهو همه بايد از اين توافقنامه خوشحال باشند‎.‎


 نمي‌گذاريم قطعنامه تحريمي جديدي عليه ايران صادر شود 

معاون وزير امور خارجه روسيه تاکيد کرد:‌ کنگره آمريکا نمي‌تواند حمايت لازم براي ممانعت از اجراي توافق هسته‌اي را بدست آورد.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري تاس، سرگئي ريابکوف معاون وزير امور خارجه روسيه در نشستي در مرکز مطالعات امنيت و انرژي گفت که مسکو به وضوح مشخص کرده است که هيچ قطعنامه تحريمي ‌ديگري را عليه ايران تصويب نخواهد کرد.ريابکوف تصريح کرد: ما براي همتايان خود از آمريکا و اتحاديه اروپا به روشني مشخص کرديم که روسيه هيچ قطعنامه‌ تحريمي‌ديگري عليه ايران تصويب نخواهد کرد. مسکو انتظار دارد که لغو تحريم‌هاي ايران هرچه زودتر انجام شود.وي ادامه داد: اگرچه توليدات ايران و صادرات اين کشور مسأله‌اي نيست که در طول چند ماه آينده به حالت قبل بازگردد اما بايد توجه داشت که لغو تحريم‌ها عليه تهران هنوز آغاز نشده است اما ما انتظار داريم که اين اتفاق هر چه زودتر انجام شود.معاون وزير امور خارجه روسيه همچنين به مخالفت‌هاي اعضاي کنگره آمريکا به توافق هسته‌اي پرداخت و گفت که قانونگذاران آمريکايي حمايت کافي براي جلوگيري از اجراي توافق را بدست نمي‌آورند، من بر اين باورم که آراي مخالف در کنگره در اندازه‌اي نيست که بتواند حمايت کافي رابراي مقابله با وتوي احتمالي رئيس‌جمهور به دست آورد. کنگره آمريکا قرار است ماه آينده در تائيد يا رد برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) راي گيري کند.اين ديپلمات ارشد روس در بخش ديگري از اين نشست به مسأله تغيير رآکتور آب سنگين اراک اشاره کرد و افزود: مسکو در تغيير راکتور اراک نقش کليدي نخواهد داشت، ما آماده‌ايم تا در اين روند، همکاري بيشتري داشته باشيم اما اساسا اين پروژه طرح روسيه نبوده است و ما با آن‌ها قراردادي نداريم. ديگر کشورهاي عضو 1+5 بيش ازروسيه بايد نقش عمده در تغيير راکتور اراک داشته باشند.ريابکوف اظهار کرد: پروسه تغيير راکتور اراک کاري دشوار است و نيازمند همکاري بين‌المللي است که بايد درباره آن تصميم‌گيري شود‎.‎


 رد توافق هسته‌اي به اعتبار آمريکا لطمه مي‌زند 

وزير انرژي آمريکا خطاب به گروه‌هاي يهودي گفت که رد توافق هسته‌اي به اتحاد گروه 1+5 و اعتبار آمريکا آسيب خواهد زد.به گزارش ايسنا، به نقل از پايگاه خبري هيل، ارنست مونيز وزير انرژي آمريکا روز پنجشنبه در يک کنفرانس ويديوئي آنلاين به ميزباني فدراسيون يهوديان شمال آمريکا با تکيه بر ادعادي بي‌اساس غرب و آمريکا مبني بر تلاش ايران براي دستيابي به ظرفيت توليد سلاح هسته‌اي گفت: ما در تلاشيم تا همکاري امنيتي خود با اسرائيل و متحدان عرب‌مان را افزايش دهيم. انجام اين کار با اطمينان از اينکه ايران به سلاح هسته‌اي دست پيدا نخواهد کرد، يعني حذف تهديد يک سلاح هسته‌اي به ما آزادي بيشتري براي اقدام مي‌دهد.مونيز که در جريان مذاکرات هسته‌اي ايران و گروه 1+5 نقش کليدي داشته است در ادامه تلاش‌هاي دولت آمريکا براي متقاعد کردن اعضاي کنگره و افکار عمومي‌براي حمايت از توافق هسته‌اي، در طول هفته‌هاي اخير گفت‌وگوهاي متعددي را با جمهوري‌خواهان و ديگر اعضاي کنگره در همين راستا انجام داده است.کنگره آمريکا قرار است ماه آينده پس از بررسي برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در تائيد يا رد آن رأي‌گيري کند. جمهوري‌خواهان که از همان ابتدا از مخالفان مذاکرات هسته‌اي بودند تلاش مي‌کنند تا مانع از تائيد برجام از سوي قانونگذاران شوند‎.‎ اين در حالي است که باراک اوباما رئيس‌جمهور آمريکا تهديد کرده است در صورت مخالفت کنگره با اين توافق آن را وتو خواهد کرد.وزير انرژي آمريکا در ادامه اين کنفرانس تاکيد کرد که اين توافق ايران را از يک کشور در آستانه هسته‌اي شدن دور نگه مي‌دارد و راه‌هاي دستيابي ايران به سلاح هسته‌اي از طريق غني‌سازي اورانيوم و توليد پلوتونيوم را مسدود مي‌کند.وي با اشاره به راستي‌آزمايي‌هايي که طبق اين توافق انجام خواهد شد، بيان کرد: آژانس بين‌المللي انرژي اتمي‌با استفاده از فناوري پيشرفته به طور گسترده بر فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران نظارت خواهد کرد‎.‎


 حسين امير عبداللهيان‎:‎
 سياست‌هاي غلط آمريکا عامل مشکلات جدي در عراق است 

معاون عربي و آفريقاي وزارت امور خارجه در واکنش به اظهارات مداخله جويانه رييس ستاد ارتش آمريکا و ادعاي وي مبني بر اين که «تجزيه، به احتمال زياد تنها راه حل براي حل بحران طايفه‌اي در عراق است»، تاکيد کرد: ايران از وحدت ملي و تماميت ارضي عراق حمايت مي‌کند.حسين امير عبداللهيان در گفت‌وگو با ايسنا، ادامه داد: نظام سياسي عراق بر مبناي قانون اساسي اين کشور به روشني تعريف شده است و اين اظهارات مقام ارشد نظامي‌ آمريکا تحريک‌آميز و مغاير مسير صلح و امنيت در عراق و منطقه و حتي در تعارض با مواضع سياسيون کشورش است.اين ديپلمات عالي رتيه کشورمان با بيان اين که بدون ترديد بحران و مشکلات عراق با تجزيه اين کشور بيشتر خواهد شد، تصريح کرد: مداخلات و سياست‌هاي غلط آمريکا در منطقه و عراق، عامل بروز مشکلات جدي در اين کشور است‎.‎ وي در پايان اين گفت‌وگو خاطرنشان کرد: در صورت وجود اراده جدي بين‌المللي براي مبارزه با تروريسم، مردم و رهبران فهيم سياسي و ديني عراق بخوبي قادر به حل مشکلات کشورشان خواهند بود.براساس گزارش شبکه خبري اسکاي نيوز عربي، رئيس ستاد ارتش آمريکا در اظهاراتي جنجال برانگيز مدعي شد که به احتمال زياد تنها راه حل بحران طايفه‌اي در عراق تجزيه اين کشور است.ژنرال ريموند اوديرنو، رئيس ستاد ارتش آمريکا که قرار بود ديروز به طور رسمي ‌بازنشسته شود، در جمع خبرنگاران در خصوص چشم‌انداز آتي درگيري‌هاي قومي- مذهبي در عراق گفت: به نظر من ايجاد صلح بين شيعه و سني در عراق روز به روز سخت‌تر مي‌شود و من اعتقاد دارم عراق در آينده شبيه به آنچه که ما در گذشته شاهد آن بوديم، باقي نخواهد ماند.وي درخصوص احتمال تجزيه عراق گفت: اين امر به شرايط منطقه و تصميم شخصيت‌هاي سياسي بستگي دارد و من نمي‌دانم که اين امر چگونه محقق مي‌شود، اما مي‌دانم که احتمال آن وجود دارد و ممکن است تقسيم عراق تنها راه براي پايان کشمکش‌هاي قومي- مذهبي باشد‎.‎

 


 محسن غرويان‎:‎
 براي جلوگيري از بداخلاقي زعماي قوم آتش‌بس اعلام کنند 

يک استاد حوزه و دانشگاه معتقد است که براي جلوگيري از بداخلاقي‌هاي بيشتر در فضاي سياسي کشور، زعماي قوم بايد آتش‌بس اعلام کنند.حجت‌الاسلام والمسلمين محسن غرويان در گفت‌وگو با ايسنا درباره راهکار مقابله با مسموميت فضاي سياسي کشور و جلوگيري از بداخلاقي‌ها اظهار کرد: براي جلوگيري از برخي بداخلاقي‌هاي سياسي که متاسفانه شاهد آن هستيم، زعماي قوم بايد آتش بس اعلام کنند و عقل جمعي حاکم شود. بايد ديد واقعا از اين بگم بگم‌ها و افشاگري‌ها چه نتيجه‌اي جز ياس و نااميدي جامعه به دست آمده و تا کي مي‌خواهيم اين راه خطا را ادامه دهيم؟وي تاکيد کرد: بزرگان قوم بايد با يکديگر آشتي ملي کنند و با کدخدامنشي دور يک ميز بنشينند و به رأي هم احترام بگذارند. همه کساني که در قلمرو جمهوري اسلامي‌ايران زندگي مي‌کنند ايراني و مسلمانند و دلشان براي اين آب و خاک مي‌سوزد. به هر حال اختلاف سليقه وجود دارد ولي مي‌توان با احترام متقابل فضاي سياسي را اداره کرد.اين عضو جامعه‌المصطفي، دين‌گريزي را از تبعات اين بداخلاقي‌هاي سياسي دانست و افزود: وقتي جواني مي‌بيند علما به جان هم افتاده‌اند و شخصيت‌هاي برجسته يکديگر را تخريب مي‌کنند، مايوس مي‌شود و مردم به نظام و دين بي اعتماد خواهند شد. نتيجه اين اختلافات و بداخلاقي‌ها را با آمار و ارقام مي‌بينيم که متاسفانه تعدادي از جوانان به سمت مسيحيت و ساير اديان گرايش پيدا کرده‌اند.

وي در ادامه با اشاره به فضاي سياسي چند سال اخير يادآور شد: متاسفانه حدود هشت سال بداخلاقي‌هاي سياسي در کشور اوج گرفت و برگشتن به فضاي سالم و اسلامي ‌زمان‌بر است. ريشه خيلي از اين بداخلاقي‌ها طبق روايات به هواهاي نفساني باز مي‌گردد و بايد بتوانيم با توسل به خدا و اولياء، نفس خود را کنترل کنيم.غرويان همچنين بيان کرد: با نزديک شدن به انتخابات، اين بداخلاقي‌ها نيز بيشتر مي‌شود متاسفانه چند سالي است که از فضاي برگزاري انتخابات سالم فاصله گرفته‌ايم و اخلاق لازم وجود ندارد. به هر حال انتخابات التهاب خاصي ايجاد مي‌کند و نفسانيات گروه‌ها بيشتر بروز پيدا خواهد کرد‎.‎


 پنج پرسش از منتقدين توافق هسته‌اي وين 

ادامه از صفحه2

1- سفاهت تيم مذاكره‌كننده. 2- دلسوز نبودن و حتي خيانت تيم مذاكره‌كننده. 3- كم كاري تيم مذاكره‌كننده. 4- نابلدي، غير متخصص بودن و ناتواني تيم مذاكره‌كننده. 5- اشتباهات محرز و فراوان تيم مذاكره‌كننده. براي آنكه خيال همگان در خصوص چهار سناريوي اول، كاملا و بدون هرگونه دغدغه‌اي با آرامش از اساس راحت شود به فرازهايي از سخنان صريح‌ مقام معظم رهبري ارجاع مي‌دهيم كه در ماه مبارك رمضان سال‌جاري فرمودند: اين تيم، با غيرت ملي و دقت کامل و با قصد باز کردن گره و پيش بردن کار کشور، در مقابل تعداد کثير مذاکره‌کنندگان طرف‌هاي مقابل، مشغول تلاش است و انصافاً با شجاعت، مواضع را بيان و دنبال مي‌کند.

ايشان خاطرنشان فرمودند هرکسي از جزئيات مذاکرات با خبر شود حتماً به اين مطالبي که درباره تيم هسته اي گفته شد، اذعان خواهد کرد. البته آنها ممکن است در تشخيص و عمل خطا کنند اما متدين و غيور هستند. رهبر حكيم انقلاب خطاب به منتقدين فرمودند: اين يک واقعيت است که انتقاد کردن از عمل کردن آسان تر است چرا که ديدن عيب‌هاي طرف مقابل راحت است اما درک دشواريها و نگراني‌هاي او، مشکل مي‌باشد.

رهبر انقلاب افزودند: اين حرف من، نبايد مانع ادامه انتقادها شود اما متوجه باشيم که تيم هسته اي برخي از مسائلي را که مورد انتقاد است مي‌داند اما بعضي ضرورت‌ها او را به برخي اقدامات مي‌کشاند. ايشان در فرازي ديگر از بياناتشان با تأکيد بر خواست‌هاي منطقي ايران از ابتداي مذاکرات تا امروز خاطرنشان کردند: ما از ابتدا گفته ايم مي‌خواهيم تحريم‌هاي ظالمانه برداشته شود که البته در مقابل آن، حاضريم يک چيزهايي بدهيم به شرط اينکه صنعت هسته اي متوقف نشود و لطمه نخورد. در عين حال، معظم‌‌له در خصوص آمريكائيان در توافق هسته‌اي فرمودند: اگر آنها بتوانند به اهداف خود در مذاکرات برسند به يک پيروزي بزرگ رسيده اند چرا که ملت استقلال‌طلب ايران را تسليم کرده اند و کشوري را که مي‌تواند الگوي ديگر کشورها باشد شکست داده‌اند و تمام بدعهدي‌ها و چانه‌زني‌هاي آنها براي تحقق همين اهداف است. اين سخنان مربوط به قبل از امضاي متن توافق هسته‌اي وين است. رهبر انقلاب اسلامي ‌پس از امضاي توافق هسته‌اي وين در نماز عيدفطر فرمودند: بايد از رئيس جمهور و به خصوص تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي تشکر و قدرداني کرد و اجر آن‌ها پيش خداوند محفوظ است. اين متن از مجاري قانوني چه تصويب بشود و چه نشود بايد از مذاکره‌کنندگان تشکر کرد. ايشان با اشاره به موضوع توافق هسته اي فرمودند: آنچه روي کاغذ آورده شده معنايش اقتدار ملت ايران است. اين بر اثر ايستادگي و مقاومت ملت و شهامت و ايثار دانشمندان عزيز ماست. امام جمعه موقت تهران نيز با دفاع تمام قد از تيم مذاكره‌كننده هسته‌اي و روند مذاكرات در نماز جمعه ديروز تهران، مهمترين دغدغه مقام معظم رهبري را در خصوص مباحث مربوط به توافقات هسته‌اي، جلوگيري از نقض عهدهاي طرف مقابل اعلام فرمودند. به اين ترتيب، بنا بر آنچه در سطور بالا ذكر شد صدق چهار سناريوي اول بطور صد درصد در خصوص تيم مذاكره كننده مان منتفي است و به قول اهل علم، سالبه به انتفاع موضوع است.

در مورد سناريوي پنجم نيز بر اساس ذكر همين شواهد مختصر، چنين ادعايي كاملا خلاف است اما در عين حال، منتقدين محترم مي‌توانند با مدرك و ادله معقول و كارشناسي، به اين پرسش پاسخ دهند كه اگر ما توافق هسته‌اي وين را خوب ندانيم آيا بدليل چه بخش از اشتباهات محرز تيم هسته‌اي مذاكره‌كننده بوده كه بصورت واقع بينانه، قابل پيشگيري و اجتناب در فرآيند مذاكرات با 1+5 و نگارش متن بوده است و به قول اهل نظر، گر تو بهتر مي‌زني بستان بزن.


 خبر 

تشکيل کميته‌هاي شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات استان مازندران

اولين جلسه دوره جديد شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات استان مازندران برگزار شد‎.‎ علي طور سوادکوهي رييس دوره‌اي اين شورا در ابتدا با سپاسگزاري از زحمات مهندس رحيمي، دبير موقت، براي دبير دايمي‌شورا، مصطفي سوادکوهي، آرزوي موفقيت کرد و گفت: هدف بلند مدت اين شورا در دوره جديد، نهادينه کردن فرهنگ تحزب و کار جمعي است. نماينده مجمع نيروهاي خط امام راهبرد کوتاه‌مدت شوراي هماهنگي را حضور پر قدرت در انتخابات‌هاي مهم پيش رو خواند و اظهار داشت در انتخابات‌هاي مهم آتي به دنبال فراهم آوردن حضور حداکثري مردم در صحنه و به دنبال آن کسب پيروزي حداکثري هستيم و شرط رسيدن به اين مهم را فقط و فقط اتحاد و مشارکت و هماهنگي همه گروه‌ها، جريان‌ها، تشکل‌ها و بزرگان اصلاح‌طلب استان مي‌دانيم‎.‎ سپس نمايندگان احزاب، گزارش و تحليلي مختصر از شرايط موجود ارائه کردند و داوطلبان حضور در کميته‌هاي مختلف اعلام آمادگي کردند و انتخابات هيئت رييسه کميته‌هاي مختلف برگزار شد که اعضاي آنها به شرح زير مي‌باشند‎:‎

‏1-‏‎ ‎کميته انتخابات‎:‎ طبق آيين‌نامه، اين کميته، شامل رييس، قائم مقام، سخنگو، خزانه‌دار و دبير مي‌شود که طبق تبصره دو ماده سه آيين‌نامه شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات، دبير دايمي‌شوراي هماهنگي، دبير کميته انتخابات نيز خواهد بود‎.‎

رييس: کانديدا‌ها، کارگزاران سازندگي (عشوري)‌، انجمن اسلامي‌معلمان ( احمدي فولادي)‌،با راي اکثريت رييس کميته :انجمن اسلامي‌معلمان (احمدي فولادي)؛ قائم مقام: کانديدا‌ها، انجمن اسلامي‌مهندسان ( محمد رحيمي‌دارابي)‌، انجمن اسلامي‌پزشکان ( گلعلي زاده)، با راي اکثريت، قائم مقام‌، انجمن اسلامي‌مهندسان (رحيمي‌دارابي)؛ سخنگو: با اجماع اعضا، انجمن اسلامي‌ پزشکان (گل‌علي‌‌زاده )؛ خزانه‌دار: با اجماع اعضا مجمع زنان مسلمان نوانديش (ماه سلطان کاشي)؛ دبير: حزب اعتماد ملي (مصطفي سوادکوهي). (طبق آيين‌نامه، دبير شوراي هماهنگي، دبير کميته انتخابات نيز خواهد بود)‏‎.‎

‏2-‏‎ ‎کميته سياسي‎:‎ رييس: با اجماع اعضا، حزب همبستگي (احمد قاسمي)؛ قائم مقام: با اجماع اعضا، انجمن اسلامي ‌مدرسين دانشگاه (ستاري)؛ دبير: با اجماع اعضا، حزب مردم‌سالاري (علي قمي)‏

‏3-‏‎ ‎کميته مالي و پشتيباني‎:‎ رييس: با اجماع اعضا، حزب اراده ملت (تورج ناييج پور)؛ قائم مقام: با اجماع اعضا، خانه کارگر (نصر‌الله دريابيگي)‏

‏4-‏‎ ‎امور شهرستان‌ها:‏‎ ‎ انتخابات اين کميته به دليل کمبود وقت به جلسه آتي موکول شد‎.‎


 گزارش 

آغاز رقابت غير‌سياسي براي خبرگان

زنگ آغاز فعاليت‌ها براي انتخابات مجلس خبرگان مدتي است که به صدا درآمده است. انتخاباتي که 86 نماينده را براي مدت هشت سال به مجلسي مي‌فرستد که شايد رسما فعاليت روزمره يا ماهانه‌اي نداشته باشد، اما ممکن است در مقاطعي از تاريخ مسئوليت‌هاي مهمي را به عهده بگيرد‎.‎

به گزارش ايسنا، مجلس خبرگان رهبري طبق اصول 108،107 و 111 قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران تشکيل شده و وظيفه مهم نظارت بر فعاليت‌هاي رهبري همچنين تعيين رهبر را بر عهده دارد. در بخشي از اصل 111 آمده است: « در صورت فوت يا کناره‌گيري يا عزل رهبر،‌ خبرگان موظفند در اسرع وقت نسبت به تعيين و معرفي رهبر جديد اقدام کنند. « همين جمله مي‌تواند ميزان اهميت انتخابات مجلس شامل مجتهدين و فقها در نظام جمهوري اسلامي را به خوبي مشخص کند‎.‎

انتخاباتي که هرچند تلاش مي‌شود تا آنچنان سياسي نباشد، اما به هر حال وقتي نام انتخابات و حضور در ارکان حکومت به ميان مي‌آيد خواه ناخواه رنگ و بوي سياست‌ورزي هم در آن ديده مي‌شود، به خصوص انتخابات اين دوره که در فضاي جديد پس از انتخابات رياست جمهوري سال 92 و شکل‌گيري خط جديد اعتدال برگزار خواهد شد‎.‎ مجلس خبرگان رهبري اولين جلسه خود را ساعت 9 و 10 دقيقه روز 24 مرداد سال 1362 با پيامي از امام خميني (ره) که در بخشي از آن آمده بود که « تاريخ و نسلهاي آينده درباره شما قضاوت خواهند کرد و اوليا بزرگ خدا ناظر آرا و اعمال شما مي‌باشند» آغاز کرد و از همان روز تا سوم مرداد 1386 آيت‌الله مشکيني رياست آن را بر عهده داشت‎.‎ پس از فوت آيت‌الله مشکيني، اکبر‌ هاشمي‌رفسنجاني در اسفند 87 در رقابتي با محمد يزدي به رياست خبرگان رسيد، اما پس از بالا گرفتن حساسيت‌ها بر سر حضور‌ هاشمي به عنوان رئيس مجلس خبرگان، پس از يک دوره رياست، در اسفند 89 آيت‌الله محمدرضا مهدوي‌کني با کناره‌گيري آيت‌الله ‌هاشمي از کانديداتوري، رياست خبرگان را عهده‌دار شد تا کمي از تنش موجود در برخي ارکان حکومت کاسته شود. عمر رياست مهدوي کني بر خبرگان به اندازه نيمي از مدت زمان تعيين شده براي نمايندگان بود و پدرخوانده جناح راست پس از آن‌که در خرداد 93 به کما رفت، چندماه بعد دارفاني را وداع گفت تا نايب رئيس او، آيت‌الله سيد‌محمود ‌هاشمي شاهرودي موقتا رئيس خبرگان شود‎.‎ در جلسه 19 اسفند 93 بار ديگر براي انتخاب رئيس يک ساله خبرگان تصميم گيري شد و اين بار اين آيت‌الله محمد يزدي بود که توانست ‌هاشمي‌رفسنجاني را در يک انتخابات دو مرحله‌اي که در تاريخ خبرگان سابقه نداشت، کنار بزند و به رياست برسد. جالب اينجاست که در انتخابات هيات رئيسه جديد، دو تشکل اصلي اصولگرا که بيشتر اصولگرايان آن دو را به عنوان سياستگذار اصلي جناح راست تعريف مي‌کنند يعني جامعه مدرسين و محققين حوزه علميه قم و جامعه روحانيت مبارز از هفت سمت، شش منصب را در قبضه خود درآوردند تا بار ديگر مشخص شود چتر جامعتين دست کم در مجلس خبرگان همچنان گسترده است‎.‎ همين گستردگي و نفوذ باعث شده تا اصولگرايان براي انتخابات 7 اسفند امسال، بي چون و چرا چشم به دهان سران اين دو تشکل روحاني (يزدي و موحدي کرماني) به علاوه آيت‌الله مصباح يزدي به عنوان پدر معنوي جبهه پايداري بدوزند تا مجلس آينده بيش از پيش رنگ و بوي جناح راست به خود بگيرد. به خصوص وقتي که از جناح مقابل خبرهايي مبني بر تحرکات قابل توجه براي رسيدن به کرسي‌هاي خبرگان شنيده مي‌شود به همين دليل است که بزرگاني همچون آيت‌الله محمد يزدي از مهم بودن انتخابات آينده و ضرورت حضور در آن سخن به ميان مي‌آورند‎.‎ درست است که در جغرافياي سياسي ايران دو جناح اصولگرا و اصلاح‌طلب از مدت‌ها پيش به عنوان رقباي اصلي به حساب مي‌آيند، اما انتخابات خرداد 92 کمي اين توازن را به هم زد. البته بايد توجه داشت که اين توازن پس از انتخابات سال 88 به نحو چشمگيري به نفع جناح راست به هم خورده بود و شايد همين موضوع باعث شد تا اصولگرايان سر مست از باده پيروزي به خماري بعد از اين عيش نينديشند و انتخابات 92 را با غرور و تکروي دو دستي به گروهي واگذار کنند که از مدت‌ها پيش در خط باريک بين دو جناح در حال حرکت بود‎.‎ گروهي که اکبر ‌هاشمي‌رفسنجاني نماد آن به حساب مي‌آيد و شايد بايد آيت‌الله را پدرخوانده خط اعتدال دانست. خطي که حالا حسن روحاني با به دست داشتن قدرت اجرايي کشور آن را نمايندگي مي‌کند و اصلاح‌طلبان نيز براي آن‌که از قافله قدرت جا نمانند به جبر زمانه تن داده‌اند و خود را فعلا زير پرچم اعتدال تعريف مي‌کنند، باشد که روزگاري با عبور از اين برهه تاريخي بتوانند خود را بازتعريف کنند‎.‎

طبق قانون براي واجد شرايط بودن در انتخابات خبرگان يا بايد اجتهاد کانديداها محرز باشد و يا در امتحان شوراي نگهبان شرکت کنند. امتحاني که ثبت‌نام براي شرکت در آن از 15 مرداد آغاز شده و تا 31 مرداد ادامه دارد و روز يکشنبه 15 شهريور از ثبت‌نام کنندگان به عمل خواهد آمد‎.‎ اصلاح‌طلبان به خوبي مي‌دانند که در شرايط فعلي حضور کانديداهاي حداکثري‌شان در انتخابات خبرگان تقريبا ممکن نيست هرچند هر از چند گاهي ليستي منتسب به جبهه اصلاحات از جايي منتشر و بعد از آن نيز تکذيب مي‌شود از جمله حضور چهره‌هايي مثل سيدهادي خامنه‌اي، مجيد انصاري،‌علي يونسي، محسن موسوي تبريزي‌، علي‌اکبر محتشمي‌پور و ... با اين وجود اميد اصلاح‌طلبان بيش از همه به مثلثي است که از مدت‌ها پيش زمزمه آن بر سر زبان‌ها افتاده و حضور دو ضلعش در انتخابات خبرگان قطعي است و ضلع سوم نيز به احتمال فراوان در انتخابات ثبت‌نام خواهد کرد‎.‎

مثلثي شامل پدر خوانده اعتدال،‌ رئيس‌جمهور اعتدال و سيد جواني که شاخصه‌هاي اعتدال بيش از هر چيز در او ديده مي‌شود. شايد حضور احتمالي همزمان اکبر‌هاشمي رفسنجاني، حسن روحاني و سيد حسن خميني در انتخابات اين دوره خبرگان با توجه به تغييراتي که در فضاي سياسي و اجتماعي ايجاد شده نقطه عطفي براي جريان‌هاي سياسي کشور به حساب بيايد. به خصوص حضور يادگار امام (ره) که البته در بعضي مواقع از سوي برخي جريانات افراطي مورد بي مهري قرار گرفته اما جانب انصاف و اعتدال را رها نکرده است‎.‎ قرار گرفتن اين سه شخصيت زير يک چتر واحد و حضور احتمالي همفکراني چون عباس واعظ طبسي،‌ محمد امامي کاشاني،‌ سيد محمود علوي و ... با حمايت رجلي سياسي مثل شيخ علي اکبر ناطق نوري که همچنان نفوذ کلام و قدرت پنهانش در ميان جريان‌هاي سياسي،‌ مذهبيون و بازاريان ديده مي‌شود مي‌تواند زنگ رقابت جدي با جريان مقابل را به صدا درآورد. هر چند رقابت در خبرگان هيچگاه به شدت رقابت در ساير انتخابات نبوده اما به هر حال حضور اين شخصيت‌ها آن هم در فضاي سياسي جديدي که در کشور تعريف شده مي‌تواند مجلس خبرگاني با ترکيبي جذابتر از گذشته را تشکيل دهد‎.‎


 معاون اول رئيس‌جمهور:
 بحران يمن تنها از طريق سياسي قابل حل است 

معاون اول رئيس‌جمهور با بيان اينکه بحران يمن تنها از طريق سياسي و گفت‌وگو ميان گروه‌هاي مختلف يمني قابل حل است، بر لزوم ايفاي نقش فعال‌تر کميته بين‌المللي صليب‌سرخ در ارسال کمک‌هاي بشردوستانه به يمن تاکيد کرد و گفت: جمهوري اسلامي‌ايران براي افزايش کمک‌هاي بشردوستانه به مردم يمن از طريق کميته بين‌المللي صليب‌سرخ آمادگي دارد.

به گزارش ايسنا، اسحاق جهانگيري در ديدار رييس کميته بين‌المللي صليب‌سرخ، با ابراز خرسندي از همکاري‌هاي سودمند ميان کميته بين‌المللي صليب‌سرخ و جمهوري اسلامي‌ايران، از نقش اين کميته در دوران دفاع مقدس جهت برقراري ارتباط اسراي ايراني و خانواده‌هايشان و نيز کمک به فرآيند آزادسازي اسراء قدرداني کرد.

جهانگيري همچنين از مساعدت‌هاي اين کميته براي عمليات جستجوي مفقودين جنگ تحميلي در چارچوب توافق سه جانبه ايران، عراق و کميته بين‌المللي صليب‌سرخ تقدير کرد.

معاون اول رئيس‌جمهور شکل گيري گروه‌هاي تروريستي در منطقه را يکي از مشکلات اصلي منطقه‌اي و بين‌المللي عنوان کرد و با انتقاد از عدم توجه کافي برخي از مجامع بين‌المللي نسبت به وضعيت دشوار مردم يمن، افزود: متاسفانه برخي از کشورهاي بزرگ از گروه‌هاي تروريستي حمايت‌هاي مالي، عقيدتي و ايدئولوژيکي مي‌کنند.

جهانگيري با يادآوري کشتار زنان و کودکان در يمن، از وضعيت سختي که مردم اين کشور با آن روبرو هستند، ابراز تاسف کرد و خاطرنشان ساخت: شوراي امنيت سازمان ملل مي‌توانست براي جلوگيري از ايجاد اين وضعيت بغرنج و پيچيده نقشي فعال‌تر ايفا کند.

وي بر لزوم کمک جهت تشکيل دولتي فراگير در يمن که همه گروه‌هاي مختلف سياسي يمن در آن مشارکت داشته باشند، تاکيد کرد و گفت: براي شکل‌گيري دولت فراگير در يمن بايد همسايگان و گروه‌هاي داخلي يمن براي رسيدن به يک توافق جامع تلاش کنند و تا زمان شکل‌گيري دولت فراگير در اين کشور بايد ارسال کمک‌هاي انسان دوستانه به مردم يمن ادامه پيدا کند. جهانگيري همچنين با اشاره به پيشنهاد رييس کميته بين‌المللي صليب‌سرخ مبني بر گسترش همکاري با جمهوري اسلامي‌ايران، از آمادگي ايران براي همکاري هرچه بيشتر با اين کميته خبر داد و گفت: در اين زمينه هر توافقي که ميان جمعيت هلال‌احمر جمهوري اسلامي‌ايران و کميته بين‌المللي صليب‌سرخ صورت پذيرد،‌ مورد حمايت دولت جمهوري اسلامي‌ايران خواهد بود.معاون اول رئيس‌جمهور اظهار اميدواري کرد‌ با پيگيري‌هاي کميته بين‌المللي صليب‌سرخ و افزايش کمک‌هاي انسان دوستانه به مردم منطقه و به خصوص مردم يمن، شاهد کاهش بخش زيادي از آلام مردم اين کشور باشيم.

وي دين اسلام را دين رحمت و دوستي توصيف کرد و افزود: متاسفانه گروه‌هايي به نام اسلام در منطقه شکل گرفته‌اند که هيچ شباهتي با اسلام ندارند و جنايات خود را به نام اسلام عملي مي‌کنند که مورد قبول هيچ مسلماني در جهان نيست.

رييس کميته بين‌المللي صليب‌سرخ نيز در اين ديدار با اشاره به بحران‌هاي بين‌المللي موجود، وضعيت بهداشت و آبرساني به مردم در مناطق بحراني نظير سوريه را نامساعد خواند و گفت: بحران سوريه چهار سال است که از آشوب‌هاي داخلي به يک جنگ منطقه‌اي تبديل شده و در جريان اين بحران، خانواده‌هاي بسياري آواره شده‌اند که تعداد آوارگان ناشي از اين بحران از زمان جنگ جهاني دوم تاکنون کم‌سابقه است.وي با بيان اينکه کميته بين‌المللي صليب‌سرخ و جمعيت هلال‌احمر تلاش مي‌کنند کمک‌هاي مناسبي در برابر چالش‌هاي انساني ارائه دهند، خاطرنشان کرد: به رغم اين تلاش‌ها مشکلات و بحران‌ها در منطقه هر روز بيشتر مي‌شود.

رييس کميته بين‌المللي صليب‌سرخ افزود: متاسفانه در دو سال اخير شاهد بوديم که کمک‌هاي بشردوستانه به شدت سياسي شده و ارسال کمک‌هاي بشردوستانه نيازمند قوانين و مقررات بي طرف است که متاسفانه امروز اين قوانين رعايت نمي‌شود.

وي با قدرداني از همکاري‌هاي سازنده ايران با کميته بين‌المللي صليب‌سرخ، گفت: علاقمند به گسترش همکاري‌ها با ايران هستيم و در اين زمينه مذاکراتي با جمعيت هلال‌احمر ايران در زمينه تقويت همکاري‌هاي استراتژيک داشته‌ايم.رييس کميته بين‌المللي صليب‌سرخ همچنين سخنان معاون اول رئيس‌جمهور کشورمان مبني ضرورت يافتن راه‌حل سياسي و انجام گفت‌وگوهاي يمني- يمني براي حل بحران يمن را مورد تاييد قرار داد و گفت: اين کميته تلاش مي‌کند کمک‌هاي خود را به مردم يمن افزايش دهد و از طريق تعامل ميان طرف‌هاي درگير، محيط با ثبات‌تري را جهت يافتن راه‌حل سياسي در اين کشور فراهم کند.رييس کميته بين‌المللي صليب‌سرخ همچنين از همه‌ طرف‌هاي درگير در يمن خواست ضمن رعايت قوانين بين‌المللي بشردوستانه ناظر بر دوران جنگ، اجازه بدهند تا کمک‌هاي بشردوستانه مردم جهان و کشورهاي مختلف از طريق کميته بين‌المللي صليب‌سرخ به دست مردم يمن برسد.


 آيت‌الله‌هاشمي:
  برخي‌ها مي‌گفتند، توافق هسته‌اي محال است  

آيت‌الله ‌هاشمي‌رفسنجاني در سخناني منتشرنشده در جمع فارغ التحصيلان خارج از کشور تاکيد کرد: مي‌گفتند يک غول‌هايي در مقابل ماست، ما چه جوري مي‌خواهيم اينها را قانع بکنيم. آنها هم اطلاع دارند هم قدرت دارند، خيلي چيزها دستشان است که دست ما نيست. ولي ديديم که ايراني‌ها با چند مرد رفتند، مذاکره کردند و آنها را قانع کردند، البته بعضي آدم‌هاي نادان که اين زحمات را قدرش را کم مي‌کنند و عيب‌هايي مي‌گيرند که هيچيک درست نيست.به گزارش «انتخاب»، سخنان منتشر نشده رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام به نقل از پايگاه اطلاع‌رساني آيت‌الله ‌هاشمي‌ در زير مي‌آيد:در همين مذاکرات از اول که اين تيم مان رفته بود با 6 قدرت يعني 1+5، قدرت‌هاي داراي حق وتو دنيا، بايد مذاکره مي‌کرد. همه مي‌گفتند يک غول‌هايي در مقابل ماست، ما چه جوري مي‌خواهيم اينها را قانع بکنيم. آنها هم اطلاع دارند هم قدرت دارند، خيلي چيزها دستشان است که دست ما نيست. ولي ديديم که ايراني‌ها با چند مرد رفتند، مذاکره کردند و آنها را قانع کردند. شما الان مي‌بينيد در کنگره آمريکا که بحث‌هاي دولت و جمهوري خواهان الان درگيره، چون مي‌خواهند همديگر را تخطئه بکنند، گريزي هم به ايران زده مي‌شود. هر دو طرف بايد از ايران تعريف کنند، ناچارند. در بحث‌هايشان جمهوري خواهان مي‌گويند ايران سر شما را کلاه گذاشت، خوب اگر ايران اين همه قدرت دارد که 6 تيم نيرومند را با همه اطلاعاتش در آنجا سرش را کلاه بگذارد!ما کلاه نگذاشتيم. دروغ مي‌گويند. البته توانستيم خوب دفاع کنيم از حقمان .آنها ادعا مي‌کنند. آن طرفي‌ها براي اينکه باز طرف مقابل را بزنند مي‌گويند ايران که جاي ساده‌اي نبود، ايران نيرومند بود ايران اصلا هسته‌اي شده بود. هر چي مي‌خواست به دستش آمده بود. بعدش بمب هسته‌اي‌اش را منفجر مي‌کند. شما اگر تعطيل بکنيد و برگرديد به گذشته، ايران را اينجوري معرفي مي‌کردند! اوباما به اين کشورهاي عربي که ازشان کمک مي‌خواستند و مي‌ترسيدند از ايران و نگران بودند، مي‌گفت: آخر شما ده برابر ايران بودجه نظامي‌داريد ، بازهم از ايران مي‌ترسيد؟. چه جوري هستيد شما. خودتان داخل خودتان مشکل داريد. خوب ايران خودش قوي است، چون مردمش خوبند. اسرائيل گرفتار شده الان . همين که ليبرمن وزير تند خوي اسرائيل به نتانياهو گفته مثل سگ وق وق مي‌کند ولي نمي‌گيرد!، يعني اينها خودشان افتاده‌اند به جان هم و ما هم دراين بين رسيديم به جايي که مي‌خواستيم برسيم انصافا خوب رسيديم. حالا ديگه تلاش مي‌شود بعضي آدم‌هاي نادان که اين زحمات را قدرش را کم کنند، عيب‌هايي مي‌گيرند که هيچيک درست نيست البته اين را رئيس‌جمهور صريحا گفت، گفت بالاخره مذاکره بده و بستان است اگر طرف ببيند که چيزي گيرش نمي‌آيد که نمي‌آيد مذاکره بکند؟. چرا دوسال وقت مي‌گذارند؟ چرا وزير خارجه لنگ آمريکا مي‌آيد ده پانزده روز مي‌ماند آنجا شب و روزش را مصرف مي‌کند براي اينکه به نتيجه برسد. خوب حتما آنها هم اهدافي دارند، اين طرف هم همينجور. خوب بالاخره دو طرف بايد آنجايي که حق طرف است به آنها داد. بله ما يک چيزي بايد به آنها بدهيم و آن اين بود که آنها خاطر جمع شوند که ما به طرف بمب هسته‌اي نمي‌خواهيم برويم اين بايد اطمينان داده مي‌شد .اين حرف مهمي ‌است که آنها مي‌گفتند بالاخره شما امضاء کرديد به طرف بمب هسته‌اي نبايد برويد. ما هم پذيرفتيم رهبر ما هم گفت حرام مي‌دانيم و نمي‌خواهيم به طرف بمب هسته‌اي برويم.


 توسعه صادرات کالاهاي ايراني نيازمند کيفي سازي است 

نماينده مردم لاهيجان در مجلس گفت: ما اگر بخواهيم با اقتصاد مقاومتي نبض بازار کالاهاي ايراني را در منطقه و جهان در دست بگيرم، بايد کالاهاي با تراز و کيفيت مناسبي را وارد بازار جهاني کنيم. به گزارش ايسنا، ايرج نديمي، نماينده مردم شهرستان‌هاي لاهيجان و سياهکل در مجلس شوراي اسلامي‌با اشاره به واردات بي‌رويه به کشور، اظهار کرد: بازار آدابي دارد که دو رکن اصلي آن عبارت از کيفيت و خدمات کالا است، بنابراين ما اگر بخواهيم با اقتصاد مقاومتي نبض بازار کالاهاي ايراني را در منطقه و جهان در دست بگيرم، بايد کالاهاي با تراز و با کيفيت مناسبي را وارد بازار جهاني کنيم.وي با بيان اينکه توسعه صادرات کالاهاي ايراني نيازمند کيفي سازي است، افزود: ‌خيانت به توليد داخلي نتيجه صادارت اجناس غير‌کاربردي و به اصطلاح تاريخ گذشته است؛ زيرا اگر کالاي بي‌کيفيت با برند ايراني در بازار جهاني عرضه شود، بطور حتم مشتريان بين‌المللي کالاهاي ايراني را از بين مي‌برند.نديمي‌گفت: موضوعي که بسيار مهم است در عرصه صادرات شناورهاي دريايي اين است که ما به شناور براي حمل‌و‌نقل اعم از تجاري و اقتصادي و صيادي نياز مبرم داريم و اين در حالي است که ما قانون ساخت داخلي داريم؛ بر اين معنا که ما به اندازه‌اي که توليد داريم، مي‌توانيم واردات داشته باشيم.نماينده مردم سياهکل در مجلس شوراي اسلامي‌ادامه داد: واردات شناورهاي دريايي اگر بر طبق اصول اقتصادي انجام نشود، مي‌تواند در عرصه صنعت دريايي که يک صنعت مولد و تاثيرگذار است براي ما ايجاد چالش اقتصادي بکند.وي بيان کرد: قانون ساخت داخل به صراحت اعلام مي‌کند که بايد براي نياز کشور واردات انجام شود اما اگر اين وارادت به توليد داخلي ضربه بزند نمي‌تواند توجيه منطقي داشته باشد؛ زيرا بدين صورت ما با دست خودمان توليد داخلي را وارد چالش مي‌کنيم. عضو کميسيون اقتصادي مجلس يادآورشد: موضوع واردات چه خواسته و چه ناخواسته با مشکل کمبود منابع روبرو است و از همين رو ما بايد با اقتصاد مقاومتي توازن بازار اقتصادي کشور را رقم بزنيم.


 اجراي قانون ضامن اقتدار فرمانداران است 

رئيس ستاد انتخابات کشور گفت: هر گونه استفاده از امکانات اداري و عمومي‌ براي تبليغات انتخاباتي ممنوع است و قانون ملاک عمل خواهد بود. به گزارش ايسنا، محمدحسين مقيمي‌ در همايش معاونان سياسي امنيتي استانداريهاي سراسر کشور با اشاره به ضرورت فاصله گرفتن از شيوه‌هاي سنتي مديريت در بدنه استانداري‌ها و فرمانداريهاي سراسر کشور گفت: فرمانداران بايد با کارآمدي و استفاده از منابع و امکانات موجود شرايط کسب و کار را فراهم و خلق ثروت کنند. معاون سياسي وزير کشور افزود: وزارت کشور بويژه فرمانداران وظيفه سنگيني در قبال اجراي سياست‌هاي دولت در مناطق تحت مسئوليت خود دارند، چرا که دولت تعهد داده است که در کشور تحولات مثبتي در همه عرصه‌ها ايجاد نمايد و شما به عنوان نمايندگان دولت مي‌بايست موانع موجود در اين زمينه را برطرف و زمينه ايجاد تحول را فراهم کنيد. وي خطاب به معاونان سياسي و امنيتي استانداريهاي سراسر کشور گفت: در شهرستانها از فرمانداراني استفاده شود که بتوانند با تلاش مضاعف خود عقب ماندگي‌هاي گذشته را جبران و با هماهنگي کامل سياست‌هاي دولت را در منطقه تحت مسووليت خود عملياتي کنند.

معاون سياسي وزير کشور با تاکيد بر لزوم تقويت مجموعه‌هاي غيردولتي براي انجام برخي از امور جامعه خواستار توجه جدي به موضوع فعاليت احزاب در استانها بويژه در آستانه انتخابات شد و افزود: فرمانداران بايد به ايجاد فضاي اميد و نشاط سياسي در شهرستانها کمک کنند. در اين همايش که دکتر ذوالفقاري معاون امنيتي و انتظامي ‌وزير کشور نيز حضور داشت رضازاده مدير کل سياسي، زرين کلاه مديرکل امنيتي و خانم احمدي مديرکل تقسيمات کشوري به بيان نقطه نظرات و توصيه‌هاي اجرايي خطاب به معاونين سياسي امنيتي استانداريهاي کشور بويژه در زمينه‌هاي مباحث امنيتي شوراي تامين و شهرستانها، کنترل مرزها، امور اتباع خارجي و اشکالات کارشناسي اجراي طرح تقسيمات کشوري در سال‌هاي اخير پرداختند.


 علي لاريجاني:
 با دامن زدن به خشونت نمي‌شود دنبال اصلاحات در منطقه بود 

مائورو رئيس کميته بين‌المللي صليب‌سرخ با علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي‌ديدار و گفت‌وگو کرد. به گزارش ايسنا، رئيس مجلس شوراي اسلامي‌در ابتداي اين ديدار با ابراز خرسندي از همکاري‌هاي سودمند کميته بين‌المللي صليب‌سرخ با دولت و هلال‌احمر جمهوري اسلامي‌ايران، گفت: نقش کميته بين‌المللي صليب‌سرخ در دوران جنگ تحميلي در فرآيند ارتباط اسرا با خانواده‌هايشان و بعد از جنگ نيز، در زمينه جستجوي مفقودين جنگ تحميلي در چارچوب توافق سه‌جانبه ميان ايران،‌ عراق و کميته بين‌المللي صليب‌سرخ جاي تقدير دارد.

وي افزود: کميته بين‌المللي صليب‌سرخ به عنوان نهادي که هدف آن انجام فعاليت‌هاي بشردوستانه است قطعاً جايگاه ممتازي در ارائه خدمات و کمک‌هاي لازم به مردم نيازمند نقاط مختلف جهان دارد و دولت، پارلمان و سازمان‌هاي ذي‌ربط جمهوري اسلامي‌ايران نيز در حد امکان آمادگي گسترش همکاري‌هاي خود با اين سازمان را دارند.لاريجاني در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به بحران‌هاي انساني رخ داده در منطقه در اثر فعاليت گروه‌هاي تروريستي،‌ گفت: جهت غلبه بر بحران‌هاي کنوني در منطقه که موجب رخ دادن فاجعه‌اي انساني شده است بايد اين نکته را در نظر گرفت که با دامن زدن به خشونت نمي‌شود دنبال اصلاحات و ايجاد رفاه در منطقه بود.

وي افزود: جمهوري اسلامي‌ايران از ابتداي شروع جدي بحران‌هاي منطقه همواره بر نقش موثر گفت‌وگوهاي ميان طرفين ذينفع تاکيد کرد، اما متأسفانه جامعه بين‌الملل اهتمام جدي از خود نشان نمي‌دهد.رئيس مجلس شوراي اسلامي‌در ادامه ضمن اشاره به عدم توجه و اهتمام کافي جامعه بين‌المللي نسبت به وضعيت جاري مردم يمن، گفت: عدم توجه کافي نسبت به ارسال کمک‌هاي بشردوستانه براي مردم يمن، مسئوليت کميته بين‌المللي صليب‌سرخ جهاني در اين خصوص را محوري نموده و ايفاي نقش فعال‌تر اين کميته را ايجاب مي‌نمايد.

لاريجاني در پايان اين ديدار با ابراز خرسندي از برگزاري گفت‌وگوهاي کميته بين‌المللي صليب‌سرخ در زمينه حقوق بشردوستانه و حقوق اسلام، گفت: اين گفت‌وگوها نقش مثبتي در ايجاد فضاي مودت و برادري ميان اديان و تأثير مهمي‌نيز بر درک اين مسأله که گروه‌هاي تروريستي ربطي به دين باعطوفت اسلام ندارند خواهد داشت.مائورو رئيس کميته بين‌المللي صليب‌سرخ نيز در اين ديدار با تشکر از جمهوري اسلامي‌ايران براي همکاري‌هاي با حسن نيت خود با کميته تحت رياستش، گفت: دولت، پارلمان و هلال‌احمر جمهوري اسلامي‌ايران همکاري‌هاي خوبي با کميته بين‌المللي صليب‌سرخ در زمينه نيل به اهداف سازمان داشته و دارند که جاي تشکر و قدرداني دارد.


 دبير شوراي نگهبان:
 هرچه زودتر وضعيت برجام مشخص شود 

آيت‌الله احمد جنتي خطيب نماز جمعه تهران دو ديدگاه در مورد جايگاه حقوقي برجام را بيان کرد و گفت: مقامات مسئول هرچه زودتر تکليف برجام و اينکه جزو موافقت‌نامه‌هاي بين‌المللي به حساب مي‌آيد يا نه را روشن کنند. به گزارش ايرنا، امام جمعه موقت تهران در خطبه دوم نماز جمعه تهران گفت: در حال حاضر بحث‌هايي از نظر حقوقي مطرح است که بايد برجام به مجلس برود يا نرود. در يک ديدگاه که من هم به آن معتقدم برجام جزو موافقت‌نامه‌هاست و بايد به مجلس برود و مجلس امضا کند. اگر اين ديدگاه درست باشد دولت بايد لايحه بدهد.

وي افزود: در مقابل بعضي ديگر مي‌گويند شوراي‌عالي امنيت ملي بايد نظر بدهد. ما اينجا نمي‌توانيم تعيين تکليف کنيم. مقامات مسئول بايد تصميم بگيرند و تکليف را تعيين کنند تا اين موضوع بيش از اين بلاتکليف نماند. آيت‌الله جنتي بحث هسته‌اي را «مساله‌اي ملي» خواند و گفت: اين موضوع، جناحي و حزبي وجرياني نيست.نبايد افرادي براي مقاصد اصلي خود از اين موضوع استفاده ابزاري کنند. خطيب جمعه تهران از دانشمندان و دست اندرکاران برنامه هسته‌اي ايران به سبب پيشرفت‌هاي خوبي که طي سال‌هاي گذشته به دست آمده تقدير کرد و گفت: متاسفانه از همه اين پيشرفت‌ها نمي‌توانيم استفاده کنيم. به همه دانشمندان و دست‌اندرکاران تبريک مي‌گويم. در اين شرايط بايد مصلحت ملت را در نظر گرفت. آيت‌الله جنتي در بخش ديگري از سخنان خود به انتخابات آتي مجلس شوراي اسلامي‌و مجلس خبرگان رهبري اشاره کرد و گفت: انتخابات مجلس خبرگان رهبري نبايد هيچ رنگ و بوي سياسي پيدا کند. وي افزود: برخي به دنبال اين هستند تا افرادي را که صلاحيت ندارند با ضرب و زور وارد مجلس خبرگان رهبري کنند که اگر اين کار رخ دهد، خسارت‌هاي زيادي به انقلاب و کشور وارد مي‌شود.


 کوتاه از بهارستان 

پيام تسليت رهبر معظم انقلاب در پي درگذشت حجت‌الاسلام قرهي

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در پيامي، درگذشت عالم پارسا و پرهيزگار مرحوم حجت‌الاسلام ‌والمسلمين آقاي حاج شيخ عبدالعلي قرهي را تسليت گفتند.به گزارش ايسنا، متن پيام رهبر انقلاب اسلامي ‌به شرح زير است. درگذشت عالم پارسا و پرهيزگار مرحوم حجة‌الاسلام‌والمسلمين آقاي حاج شيخ عبدالعلي قرهي را به ارادتمندان و بازماندگان ايشان بويژه فرزند فاضل و بزرگوار ايشان جناب حجةالاسلام آقاي حاج شيخ محمّد حسن قرهي تسليت عرض مي‌کنم. آن مرحوم عمري را با طهارات و تقوا و خدمت به دين و علم گذرانيده و سالهاي طولاني در نجف و قم در کنار امام راحل عظيم الشأن، حضوري وفادارانه و صميمي‌داشتند و ياد نيک ايشان همواره در خاطر اينجانب باقي است. از خداوند متعال رحمت و مغفرت و علّو درجه براي آن مرحوم مسألت مي‌نمايم.

مخالفت کنگره با برجام

و روسياهي براي تندروهاي آمريکا

دبير مجمع تشخيص مصلحت مخالفت کنگره با برجام را مساوي با باقي گذاشتن روسياهي براي تندروهاي آمريکا خواند.به گزارش ايلنا، محسن رضايي دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام در جمع برخي از فرهنگيان مشهد اظهار داشت: برجام داراي ابعاد مختلفي است که بايد بررسي شود، ولي در طرف مقابل با رفتار متکبرانه کنگره و تلاش صهيونيست‌ها در کنگره آمريکا، بزودي واقعيت‌ها مشخص خواهد شد و سرنوشت برجام تعيين مي‌شود. رضايي همچنين درباره عملکرد تيم ديپلماسي کشورمان گفت: سرنوشت برجام در کنگره آمريکا ارتباطي به عملکرد تيم مذاکره‌کننده ايران ندارد و در هر حال تلاش تيم ديپلماسي ايران قابل تقدير خواهد بود. وي در پايان گفت: چنانچه کنگره آمريکا با متن موجود مخالفت يا بر آن اضافه کند يا بخواهند همزمان با تاييد آن، تحريم‌ها را تمديد کنند، آنگاه فرجام ِ برجام، روسياهي را براي تندروهاي آمريکا باقي خواهد گذاشت.

نامه مطهري به محسني اژه‌اي درباره مهدي‌هاشمي

علي مطهري در نامه‌اي خطاب به معاون اول قوه قضاييه، به سخنان اخير وي در مورد مهدي‌ هاشمي ‌واکنش نشان داده و تاکيد کرده که هر اعتراضي نبايد مصداق جرم و تضعيف قوه قضائيه تلقي شود. به ‌گزارش‌ ايسنا،‌ در نامه علي مطهري آمده است: چه مانعي دارد که متهم يا مجرمي‌که بر پرونده خود تسلط کافي دارد يا وکيل او، معتقد باشد که حکم عادلانه‌اي درباره او صادر نشده است، خواه ادعاي او درست و مطابق واقع باشد يا نباشد. حداکثر اين است که قوه قضائيه پاسخ دهد که خير، اين حکم منطبق بر قانون و عادلانه بوده است، نه اين که صرف اظهارنظر فردي که صلاحيت اظهارنظر در آن موضوع را داشته است منجر به اعلام جرم از سوي مقام قضايي گردد. نتيجه منطقي اين روش اين است که بايد براي قوه قضائيه نوعي عصمت قائل باشيم که طبعاً هيچ عقل سليمي‌نمي‌پذيرد. شبيه همين است موضوع انتقاد يکي از مقامات قضايي به قطعه فيلم وداعي که در شبکه‌هاي اجتماعي منتشر شد. اينجانب چون از پرونده آقاي مهدي‌هاشمي‌اطلاع کافي ندارم، هيچ قضاوت و نظري درباره حکم صادرشده درباره وي ندارم و معتقدم امثال بنده که تسلط بر پرونده نداريم قاعدتاً بايد به قوه قضائيه اعتماد داشته باشيم و اساساً فرصت اين که وارد همه پرونده‌ها بشويم وجود ندارد،‌ اما بحث در اين است که وداع يک خانواده با يکي از اعضاي خود و بدرقه او تا زندان و تمکين به قانون و در عين حال اعلام آنها که حکم عادلانه نبوده است که يک اظهارنظر از سوي افرادي است که به جزئيات پرونده و سير دادرسي آن واقف هستند چرا بايد مورد انتقاد باشد و تخريب نهاد قضائي ناميده شود. اين کار، معمول همه خانواده‌هاست اما اين که آن اعتراض وارد است يا نه، نياز به توضيح قوه قضائيه دارد و حتي مي‌تواند درخواست آن خانواده مبني بر پخش جلسات دادگاه اجابت گردد.

مهلت دو هفته‎اي ديوان عدالت اداري به سايت‌هاي فاقد مجوز

عضو کميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي‌گفت: از سوي ديوان عدالت دو هفته‌ به سايت‎هاي فاقد مجوز فرصت داده شده که مجوز دريافت کنند و اگر خلاف آن اتفاق بيافتد، فيلتر خواهند شد. به گزارش ايسنا، سيد رمضان شجاعي کياسري شامگاه پنجشنبه در نشست خبري در پاسخ به سوالات خبرنگاران در خصوص پوشش خبري توافق هسته‌اي اظهار کرد: صدا و سيما در مقابل توافق نامه و 1+5 موضع‎گيري دارد ولي وظيفه صدا وسيما اين است منصفانه اطلاع‌رساني کند البته توافقنامه هم مخالف و هم موافق دارد اما صداو‌سيما بايد بي‌طرف باشد.شجاعي درباره وظيفه کانديداها در موضوع انتخابات نيز گفت: رسانه‌ها نماينده افکار عمومي‌مردم هستند و بايد زمينه‌ساز انتخابات باشند و اگر خود را ارزان بفروشند حرفه خبرنگاري خود را زير سوال مي‌برند و مانند عضو ستادها مي‌شوند. شجاعي درباره آخرين وضعيت قانون جامع رسانه‌ها گفت: قانون جامع رسانه‌ها اجازه مي‌دهد حمايت لازم از رسانه‌ها صورت گيرد و کميسيون فرهنگي مجلس هم اين طرح را به رئيس مجلس داده که به دولت الزام کند البته مجلس نمي‌تواند طرحي بدهد که براي دولت بار مالي به همراه داشته باشد.