نسخه شماره 3827 - 1394/05/24 -


ازدواج‌هاي خويشاوندي عامل افزايش بيماري «نقص سيستم ايمني»


کاهش وزن با نوشيدن آب گرم بعد از هر وعده غذايي


خطرات خيره شدن به صفحه موبايل و تبلت


معجزه آب پياز بر روي مو


خوردن يخ و خاک از نشانه‌هاي کم خوني در کودکان است


خبر


علل پيدايش سينوزيت


نسخه


 ازدواج‌هاي خويشاوندي عامل افزايش بيماري «نقص سيستم ايمني» 

يک فوق تخصص ايمونولوژي با بيان اينکه هم اکنون 2000 بيمار مبتلا به «نقص سيستم ايمني» در سطح کشور وجود دارند، تاکيد کرد: ازدواج‌هاي خويشاوندي مهمترين عامل افزايش شمار مبتلايان به نقص ايمني است که به علت درمان‌هاي بسيارگران قيمت، بيماران نيازمند حمايت مددکاران اجتماعي هستند. دکتر اصغر آقامحمدي در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينکه نقص ايمني بيماري ژنتيکي، داراي سابقه 60 ساله تشخيص و درمان است و به عنوان بيماري جديد درعلم پزشکي به شمار مي‌آيد، گفت: در اين مشکل به دليل نقص دستگاه ايمني، بدن دچار عفونت‌هاي پياپي مي‌شود.

وي اضافه کرد: اين بيماري اگر در سال اول تولد تشخيص داده نشود، منجر به بروز عوارض پايدار ازجمله از کار افتادگي گوارشي يا مرگ مي‌شود، اما اگر مبتلايان به موقع تشخيص و درمان شوند، مي‌توانند مانند افراد طبيعي جامعه طول عمر خوب داشته باشند.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران تصريح کرد: تشخيص به هنگام اين بيماري به افزايش آگاهي پزشکان و اصلاح سيستم ارجاع بستگي دارد که اگر در سطح کشور، شبکه تشخيصي - درماني ايجاد شود و ارتباط مناسبي ميان مراکز درماني و مردم ايجاد شود، مي‌تواند در روند پيشگيري از عوارض پايدار بيماري نقص ايمني کمک کننده باشد.

آقامحمدي با اشاره به اينکه هزينه‌هاي درماني بيماران نقص ايمني به رغم وجود بيمه‌هاي درماني، گران قيمت است خاطرنشان کرد: اين بيماران نيازمند ياري مددکاران اجتماعي و خيرين در اين زمينه هستند.

وي در پايان با بيان اينکه هم‌اکنون 2000 بيمار مبتلا به نقص ايمني در سطح کشور وجود دارند، يادآور شد: ازدواج‌هاي خويشاوندي مهمترين عامل افزايش بيماران مبتلا به نقص ايمني است که درصدد راه‌اندازي کلينيک تشخيص بيماري‌هاي نقص ايمني قبل از تولد هستيم.


 کاهش وزن با نوشيدن آب گرم بعد از هر وعده غذايي 

تحقيقات نشان داده است که آب گرم با افزايش دماي بدن، باعث افزايش سرعت سوخت وساز بدن شده و در نتيجه به کاهش وزن کمک مي‌‌کند. به گزارش مهر، براي اينکه بدن سالم بماند بايد روزانه آب کافي نوشيد. همان طور که آب سرد براي سلامتي بدن مفيد است، خوردن روزانه مقداري آب گرم هم منافع بسيار زيادي براي سلامتي بدن دارد. مطالعات نشان داده است که آب گرم به کاهش وزن بدن کمک مي‌کند. همچنين خوردن آب گرم بعد از هر وعده غذايي به هضم بهتر مواد غذايي و کارکرد دستگاه گوارش کمک مي‌کند. دکتر «گوسمن» در اين باره مي‌گويد: نوشيدن آب مخصوصا آب گرم بعد از هر وعده غذايي بهترين روش براي کاهش وزن و افزايش سرعت متابوليسم بدن است.

پژوهشگران طي تحقيقات جديدي دريافتند مصرف آب گرم بعد از هر وعده غذايي به هضم بهتر و کارکرد دستگاه گوارش کمک مي‌کند.

همچنين آب گرم تمام مواد غذايي به جامانده در سيستم گوارشي، بخصوص چربي‌ها را شستشو داده و هضم مواد غذايي خورده شده را افزايش مي‌دهد. علاوه بر اين آب گرم با پاک کردن مواد سمي از بدن مشکل نفخ معده و يبوست را برطرف مي‌کند. به اين ترتيب بهتر است بعد از هر وعده غذايي به جاي خوردن آب معمولي از آب گرم استفاده شود. همچنين مي‌توان در ميان هر وعده غذايي يا اندکي بعد از آن آب گرم نوشيد ولي بايد به صورت جرعه جرعه و آهسته نوشيده شود.


 خطرات خيره شدن به صفحه موبايل و تبلت 

خيره نگاه کردن به صفحه نمايش تلفن‌همراه، تبلت يا رايانه با خطرات زيادي براي بينايي فرد همراه است. به گزارش مهر، شايع‌ترين مشکل، خستگي چشم است که در زمان خيره نگاه کردن به صفحه نمايش و درنتيجه کاهش ميزان پلک زدن ايجاد مي‌شود. خستگي و افزايش فشار چشم ناشي از نگاه کردن مداوم به صفحه نمايش، باعث خشکي چشم‌ها و بروز سردرد مي‌شود. اين علائم دائمي نيستند، اما احتمال تشديد اين مشکل و تبديل شدن آن به يک بيماري مزمن وجود دارد. يکي از بهترين راه‌ها براي کاهش خستگي و فشار چشم، افزايش ميزان پلک زدن است؛ محققان روش 20-20-20 را توصيه مي‌کنند که شامل نگاه کردن به جسمي در فاصله 20 فوتي (شش متري) به مدت 20 ثانيه هر 20 دقيقه يکبار است. يکي ديگر از نگراني‌هاي جدي در اين زمينه، قرار گرفتن در معرض نور آبي است؛ اين نوع خاص از نور که از صفحه نمايش تلفن‌همراه، تبلت، رايانه و تلويزيون ساطع مي‌شود، به يکي از عميق‌ترين بخش‌هاي چشم رسيده و مي‌تواند به شبکيه آسيب بزند. لامپ کم مصرف (CFL) نيز اين نور آبي مضر را ساطع مي‌کند. با نشستن در اتاقي با لامپ کم مصرف و کار کردن با اين دستگاه‌ها، ميزان قرار گرفتن فرد در معرض نور آبي چند برابر خواهد شد. برخي عينک‌ها قادر به فيلتر کردن نور آبي هستند؛ عدم استفاده از تلفن‌همراه، تبلت يا ساير دستگاه‌هاي مشابه در زمان خواب نيز مي تواند به کاهش آسيب‌هاي وارده به چشم منجر شود.


 معجزه آب پياز بر روي مو 

ريزش مو يک مشکل فراگير در دنيا است اما يک راه ساده براي مبارزه با آن وجود دارد.

به گزارش سلامانه،آب پياز يک ماده طبيعي و مطمئن براي مبارزه با ريزش مو است که نه واکنش آلرژيکي در پي دارد و نه عوارض جانبي؛ تنها مشکلي که ايجاد مي‌کند، بوي بد آن است.

پياز حاوي ترکيبات متعددي است که براي رشد مو مناسب هستند، از جمله سولفور؛ که ماليدن آن به سر جريان خون را بهتر مي‌کند و در نتيجه شرايط براي رشد دسته‌هاي مو بهتر مي‌شود.

کافي است 2 يا 3 پياز را پوست بکنيد و آب بگيريد، سپس آن را به پوست سر بماليد؛ يا يک پارچه کتان را با آن خيس کنيد و روي سرتان بگذاريد. آب پياز بايد نيم ساعت روي سر بماند و براي اين که راحت‌تر باشيد، مي‌توانيد سر را با پلاستيک يا کلاه بپوشانيد. سپس موها را با آب گرم آب بکشيد و بعد با شامپويي که مواد شيميايي ندارد، بشوييد.

اين کار را 3 بار در هفته انجام دهيد؛ اثرش بعد از 2 ماه مشخص مي‌شود. البته مراقب بوي قوي پياز باشيد و به همين دليل مي‌توانيد به سرتان عطر بزنيد يا اين کار را آخر شب انجام دهيد.

اين را هم به ياد داشته باشيد که آب پياز معجزه نمي‌کند؛‌ کمک مي‌کند اما براي درمان ريزش مو، بايد دليل اصلي آن را هم کشف کنيد و از بين ببريد که مي‌تواند رژيم غذايي بد، استرس و بدخوابي شبانه باشد.


 خوردن يخ و خاک از نشانه‌هاي کم خوني در کودکان است 

يک متخصص کودکان، علائم کم‌خوني در کودکان را گرايش آنها به خوردن خاک، مهر نماز و يخ بيان كرد. به گزارش مهر، دکتر محمدصادق صبا اظهار کرد: کودکان به ويژه کودکان زير يک سال به علت رشد بسيار سريع آنها و استفاده از شير مادر دچار کم‌خوني شايع‌تر است.وي با اشاره به فوايد بسيار زياد شير مادر تصريح کرد: ميزان آهن شير مادر به اندازه کافي نبوده و کودکاني که از قطره‌هاي آهن استفاده نکنند احتمال ابتلا به کم‌خوني در آن‌ها افزايش مي‌يابد.

صبا ادامه داد: در صورتي‌که ميزان هموگلوبين با توجه به سن کودک از حد مجاز پايين‌تر باشد مي‌گوييم کودک دچار کم‌خوني شده است.

اين متخصص کودکان با اشاره به تفاوت کم‌خوني و فقرآهن عنوان کرد: در شرايطي که ميزان گلبول‌هاي قرمز از حد طبيعي پايين‌تر باشد اما هموگلوبين پايين‌تر از حد نرمال نباشد کودک دچار فقر آهن شده است در واقع نخست فقر آهن اتفاق مي‌افتد سپس در مرحله بعد کم‌خوني در کودک بروز مي‌کند. وي تاکيد کرد: کودکان زير يک سال و بعد از 4 تا 6 ماهگي حتما بايد از قطره‌هاي آهن استفاده کنند و در صورتي که به دلايلي مانند استفراغ و ساير اين علامت‌ها نتوانند از اين قطره استفاده کنند بايد تدبير ديگري از طرف پزشک انديشيده شود. صبا تصريح کرد: علائمي مانند بي‌قراري، اختلال در خواب، تعريق زياد و گرايش به خوردن خاک، مهر نماز و يخ از نشانه‌هاي ابتلاي کودک به کم‌خوني است. وي افزود: کودکان کم‌خون در صورت ‌درمان نشدن به عوارضي مانند کند شدن انجام فعاليت‌هاي روزانه و کاهش سطح هوشياري نسبت به هم سن و سال‌هايشان دچار مي‌شوند.

صبا يادآور شد: مصرف خوراکي‌هايي نظير زرده تخم‌مرغ، عدس، گوشت قرمز، خرما و سبزيجات ميزان ابتلا به کم‌خوني را در کودکان کاهش مي‌دهد.


 خبر 

ريشه نارضايتي‌ها در درمان‌هاي ارتودنسي تبيين شد

در حاشيه برگزاري اولين سمپوزيوم انجمن ارتودنتيست‌هاي ايران عنوان شد: پوسيدگي، تغييرنگ، ايجاد لکه‌هاي سفيد دنداني و بيماري‌هاي لثه، مهمترين پيامدها و عوامل تهديد‌کننده درمان‌هاي ارتودنسي محسوب مي‌شود. دکتر محسن نوري با بيان اين مطلب گفت: مهمترين علل نارضايتي بيماران در درمان‌هاي ارتودنسي مربوط به رعايت نکردن مناسب بهداشت دهان و دندان توسط شخص درمان گيرنده است. مدير گروه ارتودنسي دانشکده دندانپزشکي شاهد با اشاره به اينکه نوع و نحوه مسواک زدن همچنين نوع و نحوه استفاده از نخ دندان درطول مدت درمانهاي ارتودنسي ثابت و متحرک با يکديگر متفاوت است افزود: اغلب نارضايتي‌هاي درماني در ارتودنسي ثابت و به دنبال رعايت نکردن بهداشت فردي يا غير‌اصولي انجام دادن آن بوجود مي‌آيد. دکتر نوري گفت: هرچه سن افراد بيشتر باشد درمانهاي ارتودنسي از حالت متحرک به سمت درمان‌هاي ثابت با مدت زمان بيشترتغيير پيدا مي‌کند و در اين ميان مراقبت از دندانها نيز چهره متفاوتي مي‌يابد. اين متخصص ارتودنسي کشورمان با اشاره به اهميت برگزاري سمپوزيوم‌ها و همايش‌هاي مختلف با هدف بازآموزي، افزود: گاهي اوقات در تبليغات غير علمي و ماهواره‌اي مشاهده مي‌شود که حريم پيشرفت دانش شکسته شده و برخي افراد به گونه‌اي غلو آميز اقدام به جذب بيماران مي‌کنند که اين مساله تهديدي جدي محسوب شده ولي برگزاري اين همايش‌ها حدود و اختيارات درماني را مشخص‌تر خواهد کرد. دکتر نوري گفت: متاسفانه نگاه تجاري برخي دندانپزشکان موجب ارائه اطلاعات نادرست به بيماران شده که در نهايت باعث تصميم‌گيري‌هاي نا‌صحيح مي‌شود.

وي افزود: امروزه ارتودنسي با تحولات علمي و تکنولوژيکي که داشته موجب کاهش مدت زمان درمان، دوري از عوارض جانبي و کاهش مشکلات بيماران شده است.


 علل پيدايش سينوزيت 
نويسنده : دکتر عبدالحميد حسين‌نيا

علل پيدايش سينوزيت کدامند و نحوه درمان چگونه مي‌باشد.

سينوزيت علل فراواني دارد. بيماراني که دچار پوليپ بيني- انحراف تيغه بيني- حساسيت بيني(رينيت آلرژيک)- انسداد منافذ سينوس و بيماري فيروکستيک مي‌باشند به طور مکرر گرفتار سينوزيت مي‌شوند درمان نوع حاد سينوزيت طبي با تجويز داروست که مشتمل بر آنتي‌بيوتيک- ضد احتقان- بخور و مسکن مي‌شود ولي شکل مزمن سينوزيت‌ها نسبت به درمان‌هاي طبي مقاوم است و نياز به شستشو‌هاي مکرر سينوس با جراحي و حذف عوامل زمينه‌ساز يا جراحي با آندوسکوپي سينوس دارد.

درمان سينوزيت

حدود يک سال است که به سينوزيت گرفتار آمده‌ام و طي اين مدت 130 عدد آنتي‌بيوتيک عمدتا ارتيرومايسين مصرف کرده‌ام ولي بهبود حاصل نکرده‌ام چه بايد کرد؟

معالجه سينوزيت که طي يک سال مزمن شده است صرفا آنتي‌بيوتيک نيست و اگر آنتي‌بيوتيک هم باشد صرفا اريترومايسين نيست. بايد ميکروب‌هاي مسبب سينوزيت را در شما شناسايي کرد که شايد بي‌هوازي باشند و به آنتي‌بيوتيک‌هاي متعارف پاسخ نمي‌دهد يا قارچي باشد که اصلا به آنتي‌بيوتيک پاسخگو نيست کشيدن ترشحات سينوس براي بررسي آزمايشگاهي و متعاقبا شستشوي سينوس گام بعدي در سينوزيت مزمن محسوب مي‌شود.

سردرد حمله‌اي و تهوع

دچار سردردهاي شديدي مي‌شوم که از حدود پنج سال پيش شروع شده است در بعضي اوقات يک طرف سرم شروع به درد مي‌کند و گاهي هم دو طرف سر و پيشاني و چشم‌ها و اگر تداوم پيدا کنند حالت تهوع نيز اضافه مي‌گردد و مواقعي که دچار اين بيماري مي‌شوم بايد در اتاقي تاريک و بدون سر و صدا استراحت کنم و بخوابم تا خوب شود.

تهوع همراه با سردردهاي حمله‌اي آنچنان که شما مطرح کرده‌ايد سردردهاي تيپ ميگرن را تداعي مي‌کند. متخصصان اعصاب و روان، چشم‌پزشکان و متخصصان گوش و حلق و بيني در معاينات روزمره‌شان خود را درگير اين بيماري کرده‌اند، به يکي از اين متخصصان مراجعه فرماييد.

اشکريزش پس از شستشوي سينوس

از وقتي که سينوسم را ميل زده‌اند دچار اشکريزش شده‌ام. سبب چيست؟

محل و منفذ مجراي اشکي در نقطه تماس شاخک تحتاني با ديواره جانبي حفره بيني قرار دارد. از آنجا که هنگام گذاشتن تروکار (Trocar) که شما به «ميل» تعبير کرده‌ايد براي شستشوي سينوس بيشتر از اين منطقه استفاده مي‌شود مجراي اشکي در خطر آسيب قرار مي‌گيرد اين عارضه در هنگام باز کردن سينوس براي عمل‌هاي راديکال‌تر (کالدول لوک) نيز پيش مي‌آيد که پيامد اين عوارض ناخواسته که جراح هم تقصيري ندارد نهايتا اشکريزش مي‌باشد. در ضمن اين عمل‌ها با جايگزين شدن آندوسکوپي سينوس منسوخ شده‌اند.


 نسخه 

درمان پوکي استخوان

- خوردن مواد غذايي داراي کلسيم به خصوص کال جوش(کشک+روغن حيواني با پياز داغ.)

- خوردن شبي 7عدد انجير و پرهيز از مصرف سردي.

روزي 14عدد بادام درختي دانه دانه مثل آدامس جويده شود.

- پرهيز از خوردن چاي ونوشابه زيرا موجب دفع کلسيم از بدن مي‌شود.

- خوردن آش جو با کشک وبعد از آن چند عدد خرما ميل شود.

- انجام حجامت گرم و خشک(بادکش)

- ضمنا از نظر طب سنتي خوردن شير به صورت روزانه باعث دفع کلسيم مي‌شود وحداکثر بايد يک روز در ميان خورده شود.

منظور از کشک، نوع محلي آن است و محصولات کارخانه‌اي مورد تاييد نيستند.