نسخه شماره 3820 - 1394/05/14 -


مرور


تجربه مشارکت مردمي‌در مديريت شهري


تصوير تاريخ


 مرور 

1393: مجوز دانشگاه احمدي‌نژاد باطل شد

چهاردهم مرداد سال گذشته مديرکل دفتر گسترش آموزش عالي وزارت علوم گفت: شوراي‌عالي انقلاب فرهنگي ابطال مجوز دانشگاه ايرانيان را به وزارت علوم اعلام کرده و احتمالا اين مسئله را به خود دانشگاه نيز اعلام مي‌کند. سيدحسين حسيني در آن زمان در خصوص اعلام ابطال مجوز دانشگاه ايرانيان به اين دانشگاه از سوي وزارت علوم، گفت: شوراي‌عالي انقلاب فرهنگي اين مسئله را به ما اعلام کرده و احتمالا اين مصوبه را به خود دانشگاه نيز اعلام مي‌کند. شوراي‌عالي انقلاب فرهنگي به ما اعلام کرده مصوبه قبلي درباره اين دانشگاه (صدور مجوز) بلا اثر و فاقد وجاهت است. وي با اشاره به مصاحبه يکي از معاونين دبير شوراي‌عالي انقلاب فرهنگي در اين زمينه، گفت: وي اين مساله را منوط به نظر شوراي گسترش درباره اين دانشگاه دانسته، در حالي که شوراي گسترش مجوزي براي دانشگاه ايرانيان صادر نکرده است. حسيني گفت: قبلا مجوزي در خصوص تاسيس دانشگاه ايرانيان صادر شده بود که اين مجوز در سايت اين دانشگاه هم گذاشته شده است؛ آن مجوز بنا به درخواست شوراي‌عالي ايرانيان و رئيس اين شورا بود و مجوز آن براي تاسيس دانشگاه در خارج ايران صادر شده بود. شوراي گسترش نمي‌تواند مجوزي براي داخل ايران داشته باشد، بنابراين عملا دفتر گسترش تاکنون درباره اين دانشگاه تصميمي نگرفته و مصوبه‌اي هم صادر نکرده که بخواهد باطل کند. وي ادامه داد: ممکن است اين بحث در شوراي گسترش مطرح شود و چون در تصميمي که شوراي‌عالي انقلاب فرهنگي گرفته نکته‌اي را درباره شوراي گسترش مطرح کرده و آن را منوط به نظر شوراي گسترش دانسته، احتمالا شوراي گسترش در اين خصوص اظهارنظر خواهد کرد، اما شوراي گسترش براي اين دانشگاه با اين ترکيب هيئت‌موسس در تهران مجوزي صادر نکرده است. مديرکل دفتر گسترش آموزش عالي وزارت علوم گفت: شوراي گسترش قبلا در سال 89 موافقت اصولي خود را براي يک ترکيب هيئت موسس جداگانه‌اي خارج از تهران اعلام کرده بود که آن هم به دليل استعفاي حدود نيمي از اعضاي هيئت موسس عملا مجوز اصولي صادر شده از حيز انتفاع خارج شد و عملا در همان زمان بلااثر شد.


 تجربه مشارکت مردمي‌در مديريت شهري 
نويسنده : علي احمدبيگي *

در کشورهاي توسعه يافته موضوع مشارکت پديده‌اي نو و تازه نيست بلکه به عنوان يک اصل در سطوح مختلف سياست‌گذاري، برنامه‌ريزي‌ها و اجراي برنامه‌ها پذيرفته شده و در بخش مديريت شهري و اداري نيز از جايگاه ويژه‌اي برخوردار است. در اين کشورها حضور مردم و نقش‌آفريني آنان در تعيين سرنوشت جامعه خويش يک حق مسلم و اجتناب ناپذير تلقي شده و با برنامه‌ريزي مناسب از اين فرصت حداکثر بهره گرفته شده است، ولي متاسفانه در کشورهاي در حال توسعه که ايران يکي از اين کشورها است از تجربه مشارکت مردمي‌در مديريت شهري کمتر استفاده شده و اگر هم استفاده مي‌شود به صورت‌هاي عادي و رها شده است چرا که اين نگرش‌ها سبب کاهش هزينه و وقت شهرداري‌ها مي‌شود و تهديدهاي فرا‌رو را با استفاده از اصول علمي‌و منطقي به فرصت‌هاي مطلوب تبديل مي‌کند.

اين اتفاق مهم در گرو برنامه‌ريزي، ساماندهي و قانون مندي همه فعاليتها در چارچوب يک نظام مشارکت جو و متکي به حضور گسترده، فعال و موثر مردم در تصميم گيري‌هاست که تحقق آن مستلزم نگرش مثبت مديران و اعتقاد و باورشان به امر مشارکت در امر مديريت شهري است. مشارکت مردمي‌عبارتست از دخالت موثر اعضاي يک گروه با جامعه و نمايندگان آنها در تمامي‌فعاليت‌ها و تصميم گيري‌ها که به کل گروه و جامعه مربوط مي‌شود. مديريت محلي در شهر بر اساس مسئوليت شهروندي، عدم تمرکز و احساس متعلق شکل مي‌گيرد. کارايي نهادهاي حکومتي محلي بستگي به مشارکت فعال مردم در اداره امور محلي، استقلال مالي و خودکفايي، داشتن ضوابط و مقررات روشن و اختيارات گسترده و منفک از ساير نهادها دارد.

مشارکت مردم در مديريت شهري باعث سهيم شدن مردم در قدرت، افزايش سطح آگاهي‌هاي عمومي‌جامعه، ايجاد حس مسئوليت اجتماعي و تعلق به جامعه، بهبود کيفيت طرح‌ها و برنامه‌ريزي‌هاي شهري، اتخاذ تصميمات درست‌تر و منطقي‌تر، تدوين هدف‌هاي صحيح‌تر براي برنامه‌ها و طرح‌هاي شهري با توجه به شناخت بهتر مردم نسبت به امکانات محدوديت‌ها و اولويت‌ها، افزايش شناخت برنامه‌ريزان نسبت به شهر و محل مورد برنامه‌ريزي، برقراري پيوند بين مردم و طرح‌ها و برنامه‌هاي شهري، ازدياد نيروي انساني مورد نياز اجراي طرح‌ها و برنامه‌ها، کاهش هزينه‌ها و زمان اجراي طرح‌ها و برنامه‌ها، ارتقاي کيفيت اجراي طرح‌ها و برنامه‌ها، گسترش منابع مالي مورد نياز طرح‌ها و برنامه‌ها، دستيابي به مديريت بهتر جوامع، اهميت يافتن نقش مردم در اداره امور جامعه و پيدايش و گسترش نظام‌هاي سياسي و اجتماعي مردم‌‌‌سالار. مديريت شهري از جنبه همه برنامه‌ريزي‌هاي شهري است که در ارتباط مستقيم با جوامع انساني به خصوص جامعه شهري قرار مي‌گيرد.

گسترش سريع شهرنشيني و شهرگرايي در دوران اخير و پيدايي مشکلات مختلف شهري از قبيل تراکم، آلودگي هوا، ترافيک، کمبود مسکن و زمين و‌... ضرورت برخورد انديشمندانه با اين مسائل را مطرح مي‌سازد. بدون چنين برخوردي با مسائل شهري، حل مشکلات فعلي و آتي شهري غير‌ممکن خواهد بود و مديريت شهري مي‌تواند به دنبال ايجاد محيطي بهتر، مساعدتر، سالم‌تر، آسان‌تر، موثرتر و دلپذيرتر براي کليه ساکنان يک شهر باشد.

*دانشجوي دکتري جغرافيا و برنامه‌ريزي شهري


 تصوير تاريخ 

14 مرداد 1360‌: دو ماه بعد از عزل بني صدر از رياست‌جمهوري و پس از برگزاري انتخابات رياست‌جمهوري و انتخاب رجايي به عنوان رئيس‌جمهور‌، دکتر محمدجواد باهنر با 130 راي موافق از مجموع 168 راي ماخوذه در مجلس‌، به نخست وزيري برگزيده شد‌. رجايي و باهنر 25 روز بعد در انفجار ساختمان نخست وزيري توسط منافقين به شهادت رسيدند .

14 مرداد 1368: مصطفي مازح يکي از اعضاي حزب‌الله لبنان پس از صدور فرمان تاريخي امام خميني مبني بر اعدام سلمان رشدي نويسنده کتاب آيات شيطاني‌، خود را به محل اقامت اين نويسنده مرتد در لندن رساند و در حالي که با خود مقادير زيادي مواد منفجره حمل مي‌کرد به هتل محل اقامت وي وارد شد اما نتوانست سلمان رشدي را به هلاکت برساند و خود به شهادت رسيد.

14 مرداد 1383: حسين پناهي دژکوه شاعر، نويسنده، کارگردان و بازيگر سينما در سن 49 سالگي بر اثر ايست قلبي درگذشت. وي به دليل فيزيک کودکانه و شکننده، نحوه خاص سخن گفتن، سادگي و خلوصي که از رفتارش مي‌باريد و طنز تلخش بازيگر نقش‌هاي خاصي بود. همچنين چندين مجموعه شعر از وي منتشر شده که نخستين آنها با نام «من و نازي» معروفترين آنهاست.

5 اوت 1984: ريچارد برتون هنرپيشه اهل ولز بر اثر خونريزي مغزي در سن 58 سالگي درگذشت. او هفت بار نامزد جايزه اسکار شد که البته هيچ‌گاه آن را کسب نکرد! نقش‌آفريني او در فيلم‌هاي تاريخي مثل کلئوپارتا، اسکندر کبير‌، قلعه عقاب‌ها و هملت به ياد ماندني است .