نسخه شماره 3801 - 1394/04/21 -

سبزي‌هاي موجود در بازار همدان آلوده به فاضلاب هستند
ردپـاي فـاضلاب تـا سفـره‌هـاي مـردم


خط انتقال آب کوچري؛ راهي براي نجات خمين از خشکسالي


درختاني که پاي طرحهاي عمراني شهر قزوين قرباني مي‌شوند


خبر


 سبزي‌هاي موجود در بازار همدان آلوده به فاضلاب هستند
 ردپـاي فـاضلاب تـا سفـره‌هـاي مـردم 

از مجموع 160 هکتار سطح زير کشت سبزي در همدان 70 درصد آن با فاضلاب آبياري مي‌شود که اين امر نه تنها سلامت مردم را با خطر روبه رو کرده بلکه خطر شيوع بيماري‌هاي واگيردار را دوچندان مي‌کند.

به گزارش مهر، سبزي از جمله پرمصرف ترين توليدات کشاورزي در استان همدان محسوب مي‌شود که نقش آن در کاهش امراض مختلف و سلامتي انکارناپذير است. با اين وجود در حالي که بسياري از خانواده‌ها سبزي مصرفي روزانه خود را با خيالي آسوده از بازار تهيه مي‌کنند و مطمئن هستند که متوليان بهداشتي جامعه بر نحوه توليد و عرضه اين محصول نظارت کامل دارند ولي به نظر مي‌رسد به دليل توليد بخشي از اين محصول در مزارع حاشيه شهر همدان خانواده‌ها بايد کنترل بيشتري در اين راستا داشته باشند.

بر اساس بررسي‌ها در حال حاضر بيش از 160 هکتار از مزارع سبزي در همدان با فاضلاب تغذيه مي‌شوند که مسئولان بهداشتي معتقدند مهمترين عامل زمينه‌ساز اين پديده در دسترس و ارزان بودن فاضلاب براي کشاورزان است.

آلاينده‌هاي غيرميکروبي در اثر حرارت پخت غذا هم از بين نمي‌روند

اين واقعيت در حالي رخ داده که توجه به اين قسمت شايد به مراتب مهمتر از يادآوري نقش سلامتي بخش سبزيجات و صيفي‌جات باشد چراکه آلاينده‌هاي غيرميکروبي در اثر حرارت پخت غذا هم از بين نمي‌روند. بر‌اساس بررسي‌هاي انجام شده مشخص است که سبزي و صيفي به طور معمول به صورت تازه و خام به مصرف انسان مي‌رسد و اين در حالي است که آلاينده‌هاي ميکروبي مي‌توانند به طور مستقيم وارد بدن انسان شوند و آلاينده‌هاي غيرميکروبي که حتي در اثر حرارت پخت غذا هم از بين نمي‌روند مي‌توانند موجب بسياري از بيماري‌هاي انسان باشند.

رئيس سازمان جهاد کشاورزي شهرستان همدان در اين زمينه در گفت‌وگو با مهر با بيان اينکه وسعت سبزي‌کاري‌هاي همدان 160 هکتار است، افزود: در مجموع 160 هکتار کشت سبزي در همدان انجام مي‌شود که از اين مقدار 60 هکتار داراي چاه براي آبياري هستند اما در آبياري سبزيجات از فاضلاب هم کمک مي‌گيرند و به همين علت باز هم آلودگي وارد مزارع سبزي مي‌شود.

48 درصد از سبزي‌کاري‌ها با آب فاضلاب آبياري مي‌شود

جواد رشيدي با بيان اينکه 70 درصد از سبزي‌کاري‌هاي همدان با فاضلاب آبياري مي‌شود، ادامه داد: حدود 200 نفر مالک زمين‌هاي سبزي‌کاري همدان هستند که در محدوده شهر قرار دارند و بايد فاضلاب از اين زمين‌ها جدا شود. وي با بيان اينکه اهرم قانوني براي جلوگيري از کشت اين سبزيجات وجود ندارد و اين امر يکي از مشکلات سازمان کشاورزي است که بايد راهکاري براي آن تدوين شود، گفت: در حال حاضر شاکي در اين زمينه وجود دارد و اسامي‌بيش از 200 متخلف در امر کشت سبزي با آب فاضلاب مشخص و در اختيار مجموعه‌هاي مسئول قرار گرفته است. مدير جهاد کشاورزي ‌همدان با بيان اينکه بيشتر اراضي کشاورزي حاشيه شهر همدان با فاضلاب آبياري مي‌شوند، گفت: امور آب استان همدان و معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشکي همدان نيز در جلوگيري از اين مسئله دخيل هستند. جواد رشيدي عنوان کرد: متاسفانه در حاشيه شهر همدان از فاضلاب براي آبياري اراضي کشاورزي استفاده مي‌شود که اين اقدام غيرقانوني، غيربهداشتي و غير معقول است و از نظر اقتصادي و بهداشتي آسيب‌هاي جدي به دنبال دارد. وي با بيان اينکه يک معضل اجتماعي در اين خصوص آنست که مالک زمين همان کسي نيست که بر روي زمين کشت سبزي انجام مي‌دهد و مالک زمين را به کشاورز اجاره داده است، گفت: در شکايت‌ها از مالک زمين شکايت مي‌شود که اين مسئله پيگيري کارها را با مشکل روبرو مي‌کند. رشيدي همچنين با اشاره به اينکه تمام سبزي‌هاي موجود در بازار همدان آلوده به فاضلاب هستند، ادامه داد: براساس بررسي‌ها تنها 20 درصد سبزي استان همدان در همدان توليد مي‌شود و مابقي آن از ساير استانها وارد بازر همدان مي‌شود. وي با بيان اينکه مقصر آلودگي سبزي‌ها در بازار همدان تنها سبزي‌کاران همدان نيستند، گفت: براي تامين نياز سبزي استان همدان نيازمند 450 هکتار زمين هستيم تا بتوانيم نياز سبزي استان همدان را تامين کنيم. وي با بيان اينکه جلوگيري از کشت سبزي با فاضلاب نيازمند عزم ملي است، گفت: در اين زمينه بايد مردم و کشاورزان نيز همراهي لازم را داشته باشند. وي با بيان اينکه امور آب استان همدان پيگير راه‌اندازي تصفيه‌خانه است تا پساب تصفيه شده را در اختيار کشاورزان قرار دهد، گفت: بايد براي سلامتي مردم تلاش کرد.

فرماندار همدان نيز با بيان اينکه يکي از مشکلات مردم و مسئولان بحث آبياري سبزيجات با فاضلاب است، گفت: وضعيت آبياري سبزيجات همدان بايد با جديت پيگيري شود. علي تعالي با بيان اينکه يکي از دلايل اصلي استفاده از فاضلاب خام به منظور آبياري سبزيجات و صيفي جات کمبود شديد آب است، افزود: اين مشکل فقط مختص همدان نيست بلکه در ساير شهرها از جمله تهران، ورامين و ساوه و غيره نيز اين مشکل وجود دارد. وي آبياري سبزيجات با فاضلاب خام را يکي از معضلات حوزه کشاورزي عنوان کرد و گفت: نظارت بر سبزي‌کاري‌ها در شهرستان همدان با جديت انجام مي‌شود و تاکنون برخي از سبزي‌کاران متخلف که اقدام به آبياري سبزيجات با آب فاضلاب مي‌کردند شناسايي و به مراجع قضايي معرفي شده‌اند. تعالي با تاکيد براينکه متولي اصلي نظارت بهداشت مواد غذايي برعهده مرکز بهداشت است، گفت: جلوگيري از کشت سوم سبزي، اصلاح ديوار سر ريز فاضلاب با استفاده از بتن، جمع آوري پمپ‌هاي فاضلاب، استقرار تيم گشت شبانه در محل‌هاي مورد نظر و غيره از جمله اقدامات انجام شده در اين زمينه است. کارشناس بهداشت محيط و حرفه‌اي استان همدان نيز با اشاره به اينکه برخوردهاي مقطعي و پراکنده با کشاورزاني که از فاضلاب براي آبياري مزارع خود استفاده مي‌کنند بازدارنده نيست، يادآور شد: معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشکي همدان اقدام به تدوين برنامه راهبردي در اين خصوص کرده است که در يک زمانبندي چندساله در راستاي جلوگيري از آبياري مزارع با فاضلاب خام در استان قابل اجراست.حسينعلي نوروزي عنوان کرد: اين برنامه داراي 11 راهبرد است که در کارگروه تخصصي سلامت و امنيت غذايي شهرستان همدان مطرح شده و انتظار مي‌رود با اجرايي شدن اين برنامه راهبردي معضلي با عنوان آبياري مزارع با فاضلاب شهري و برداشت سبزيجات ناسالم نداشته باشيم. نوروزي با بيان اينکه مردم بايد از هشدارهاي بهداشتي در رابطه با استفاده از سبزيجات اطلاع داشته باشند و مراحل سالم‌سازي سبزيجات خام اعم از شست‌وشو با آب، شست‌وشو با مواد شوينده براي پاکسازي انگل‌ها، استفاده از مواد ضدعفوني‌کننده و در آخر هم شست‌وشو مجدد با آب را رعايت کنند، گفت: قبل از استفاده بايد بنا را بر آلوده‌بودن سبزيجات گذاشت و اين مراحل را رعايت کرد تا از بروز بيماري‌هاي شايع ناشي از اين نوع آلودگي‌ها جلوگيري شود.

بروز بيماري واگير شيگلوز به علت آبياري سبزيجات با فاضلاب

اما در همين زمينه رئيس مرکز مديريت بيماريهاي واگير وزارت بهداشت نيز در آخرين مصاحبه خود از بروز بيماري واگير شيگلوز که يک نوع اسهال خوني است در استان‌هاي اصفهان و چهارمحال و بختياري به علت آبياري سبزيجات با فاضلاب خبر داد و عنوان کرده است: امکان بروز اين بيماري در هر جايي که چنين سبزي‌هايي باشد وجود دارد.

براساس صحبت‌هاي محمد مهدي گويا، بيماري شيگلوز يک بيماري واگير و يک نوع اسهال خوني است که معمولاً از طريق مصرف مواد غذايي آلوده بروز مي‌کند و منجر به طغيان اين بيماري در يک محدوده جغرافيايي مي‌شود. وي عنوان کرده است: عامل اين بيماري باکتري شيگلاست و منبعي که براي اين بيماري در اين شهرها شناسايي شده، سبزي‌هايي بوده که با فاضلاب آبياري شده است که البته اگر مراحل پنجگانه پاکسازي، شست و شو و ضدعفوني سبزي‌ها به درستي انجام شود، سبزيها مشکلي ندارند. با اين تفاسير پرواضح است که اگر با سبزي‌کاران متخلف در همدان برخورد نشود شايد استان بعدي که با اين بيماري درگير خواهد شد همدان است چراکه در فصل تابستان استفاده از سبزي بيشتر شده و خطر سلامت افراد بيشتري را تهديد مي‌کند.


 خط انتقال آب کوچري؛ راهي براي نجات خمين از خشکسالي 

45درصد آب کشاورزي شهرستان خمين از قنوات تامين مي‌شود که با خشک شدن 127رشته قنات و مواجهه با معضل کم‌آبي، چشم کشاورزان خمين به احداث هر چه سريع‌تر خط انتقال آب کوچري به اين شهرستان دوخته شده است. به گزارش مهر، تعداد قنوات موجود در شهرستان خمين 311 رشته و 15 حلقه چاه است که 127 رشته قنات خشک شده و هيچگونه آب دهي ندارند. بحران کم آبي قنوات و چاه‌هاي شهرستان خمين زنگ خطر کم آبي را به صدا در آورده است و وقوع خشكسالي به محصولات كشاورزي، فضاي سبز و دامپروري آسيب وارد کرده است. در حال حاضر در خمين 138 رشته قنات بين يک تا 10 ليتر آب در ثانيه دارند، 44 رشته قنات بين10تا 20 ليتر آب در ثانيه و دو رشته قنات نيز بين20 تا 25 ليتر در ثانيه آبدهي دارند که با خشک شدن 127رشته قنات اين شهرستان، شش هزار نفر از بهره‌برداران بخش کشاورزي که از آب قنوات استفاده مي‌کردند، دچار بحران اقتصادي شده اند.

روند کند پروژه آبرساني به خمين از شاخه‌هاي دز در کوچرِي

سيدمهدي ساداتي، فرماندار خمين در رابطه با معضل کم آبي و خشکسالي شهرستان خمين اظهار کرد: کاهش نزولات آسماني باعث شده وضعيت مطلوبي در حوزه آبرساني نداشته باشيم و از طرف ديگر پروژه آبرساني و برخورداري خمين از شاخه‌هاي دز در کوچري بسيار به کندي پيشرفت مي‌کند و نگراني‌هايي را براي مسئولان و مردم در اين زمينه ايجاد کرده است. وي افزود: تاکنون همه موانع انجام اين پروژه از سوي مسئولان شهرستان خمين مرتفع شده و هيچ توجيهي براي کندي اين عمليات وجود ندارد. ساداتي گفت: مردم بايد در مصرف آب نهايت صرفه جويي را داشته باشند و مطمئنا با برنامه ريزي دقيق مسئولان و مديريت مطلوب براي بهينه سازي مصرف آب و درايت مردم در سطح شهرستان مي‌توانيم به دنبال ايجاد راه‌هاي آبي جديدي براي تامين آب شرب مردم خمين باشيم. فرماندار خمين اظهار کرد: وضعيت منابع آب شهرستان خمين مطلوب نيست؛ سطح سفره‌هاي آب زير زميني کاهش يافته و در حال حاضر تعدادي از روستاهاي شهرستان توسط تانکر آب رساني مي‌شوند.

وي تصريح کرد: فضاي سبز شهري نيز به علت خشک شدن چاه‌ها به مشکل کم آبي دچار شده که اگر از پساب فاضلاب شهري براي آبياري فضاي سبز به شهرداري تعلق گيرد، اين مشکل مرتفع مي‌شود. ساداتي خاطرنشان کرد: براي اختصاص پساب فاضلاب براي آبياري فضاي سبز تاکنون بيش از 70 درصد شبکه جداسازي آب فضاي سبز از آب شرب شهري ايجاد شده و يک مخزن هزار متر مکعبي هم براي اين منظور در نظر گرفته شده است. سعيد سرآباداني، رئيس اداره آب و فاضلاب شهري خمين نيز در گفت‌وگو با خبرنگار خمين گفت: طبق آنچه که در جلسات مختلف با مسئولان نيز مطرح شده، 92 درصد آب شيرين شهرستان خمين براي فعاليت‌هاي کشاورزي صرف مي‌شود، شش درصد براي شرب و دو درصد نيز در مصارف صنعت به کار مي‌رود که در بخش کشاورزي با توجه به ميزان مصرف بالاي آب بايد روش‌هاي صرفه جويي در مصرف آب به کار گرفته شود؛ افزون بر آن هدر رفت آب نيز در بخش کشاورزي بيشتر از ساير بخش‌ها است.

وي اظهار داشت: 15حلقه چاه آب در شهر خمين وجود دارد که از اواخر تير ماه آب دهي آنها کمتر مي‌شود و ممکن است شهر را با کمبود آب مواجه کند. سرآباداني تصريح کرد: در شهر خمين از دو سال پيش تاکنون قطعي آب نداشتيم و ميزان مصرف آب روزانه بالغ بر 16 هزار متر مکعب است. وي افزود: امسال براي آبرساني500 ميليون ريال هزينه تخصيص يافته و مهمترين دغدغه آب و فاضلاب شهري خمين نيز همين تخصيص اعتبار بسيار پايين است. رئيس اداره آب و فاضلاب شهري خمين گفت: وضعيت آب روز به روز رو به بحران است و با توجه به اينکه در مرز اين بحران قرار گرفته ايم، بايد تلاش شود که اين کمبود با اقدامات مناسب جبران شود. سرآباداني خاطرنشان کرد: براي رفع بحران کمبود آب شهرستان خمين، خواستار تسريع در اجراي طرح انتقال آب از کوچري به اين شهرستان هستيم.

پنج روستا در خمين جيره‌بندي آب شده‌اند

داود رضايي، رئيس آب و فاضلاب روستايي خمين در گفت‌وگو با مهر، اظهار داشت: هم اكنون پنج روستا در شهرستان خمين با جيره‌بندي آب مواجه هستند و پيش‌بيني مي‌شود با شروع تابستان و کاهش منابع آب، تعداد آنها به 20 روستا افزايش يابد. وي افزود: متاسفانه كمبود اعتبارات اين شركت باعث مشكلات زيادي شده است و براي تامين آب مورد نياز مردم روستاها و اجراي پروژه‌هاي آبرساني با مشکلات اعتباري عديده‌اي مواجه هستيم. رضايي تصريح کرد: الگوي مصرف آب براي هر نفر 120 ليتر در شبانه روز است، اما هم اكنون سرانه مصرف هر فرد در شبانه روز در روستاها به 250 ليتر هم مي‌رسد، لذا روستاييان بايد الگوي مصرف آب را رعايت و از استفاده از آب شرب كه با هزينه‌هاي بالا آماده مصرف مي‌شود براي مصارف كشاورزي خودداري کنند. وي اظهار داشت: نصب انشعابات غير مجاز و استفاده از آب شرب براي مصارف كشاورزي، شرايط كمبود آب را در برخي از روستاها فراهم و تشديد كرده است كه در صورت تداوم اين وضع، تعداد روستاهايي كه دچار مشكلات کمبود آب و آب رساني هستند، افزايش خواهد يافت.

رئيس آب و فاضلاب روستايي خمين گفت: شهرستان خمين داراي 137 روستا است كه 121 روستاي اين شهرستان، تحت پوشش شركت آب و فاضلاب روستايي است و اين شرکت هم اكنون در حال انجام 34 پروژه آبرساني به روستاها است که نيازمند تخصيص اعتبارات است.

محمود قدبيگي، رئيس منابع آب شهرستان خمين در گفت‌وگو با مهر، اظهار داشت: سه حلقه چاه در شهرستان خمين براي انتقال آب به اراضي کشاورزي براي کاشت هندوانه مصرف مي‌شده که به دليل مغايرت اين عمل با مواد 27 و 28 قانون توزيع عادلانه آب و به علت جلوگيري از بهره‌برداري غيرمجاز از منابع آب زيرزميني، پس از اخذ دستور از مقامات قضايي آب آنها قطع شده و اگر باز همچنين تخلفاتي ديده شود، حتما برخورد قانوني خواهيم کرد. وي افزود: پروژه انتقال آب از کوچري به خمين به طريق B.O.T انجام مي‌شود به اين صورت که سرمايه گذار طرح را اجرا مي‌کند و بعد از دوره اي مثلا 20 سال وقتي به بهره‌برداري مي‌رسد به کارفرما واگذار مي‌شود. قدبيگي اظهار داشت: سهم خمين از پروژه انتقال آب کوچري 182 ليتر در ثانيه است که از اين ميزان 122 ليتر براي آب شرب، 20 ليتر براي صنايع و 40 ليتر براي تامين آب روستاها در نظر گرفته مي‌شود.

وي تصريح کرد: انتقال آب از سد کوچري از محل مخزن شماره دو خط انتقال آب کوچري به قم انجام مي‌شود و قرارداد اوليه اين پروژه 24 ماهه بود که با توجه به دوره شش ماهه اضافه شده از زمان کلنگ زني، 30 ماهه شد. گفتني است شهرستان خمين استان مرکزي با 110هزار نفر جمعيت، سومين شهرستان پرجمعيت استان محسوب مي‌شود که با 61 هزار هکتار اراضي و مزارع کشاورزي، 14هزار خانوار کشاورز در اين شهرستان زندگي مي‌کنند.


 درختاني که پاي طرحهاي عمراني شهر قزوين قرباني مي‌شوند 

توسعه شهري و احداث پلها و طرحهاي عمراني با قطع درختاني تنومند در قزوين که تنفس شهر را ممکن کردهاند نگراني دوستداران محيط زيست را دو چندان کرده است. به گزارش مهر، امروزه توسعه شهري و اجراي طرحهاي عمراني ضرورتي اجتناب ناپذير در جوامع کنوني به شمار ميرود و افزايش جمعيت و ايجاد گرههاي ترافيکي مسئولان و مديران شهري را ناچارکرده تا با اجراي طرحهاي مختلفي مانند ساخت تقاطع غيرهم سطح و پلهاي زيرگذر و روگذر بخشي از نيازهاي شهرهاي ماشيني را برآورده کنند.

شهرداري قزوين هم که در سالهاي اخير نشان داده به مسائل شهري و تامين نيازهاي آينده مردم اهتمام جدي دارد اين روزها پروژههايي را آغاز کرده که در اجراي آنها گاهي شاهد بروز مشکلاتي هستيم که يادآوري آنها ميتواند دقت مديران را در هنگام اجرا دوچندان کند.

در اين خصوص شواهدي از قطع درختان در بلوار شهيد بهشتي به بهانه ساخت پل خبر ميدهد تا يکي ديگر از خيابانهاي قزوين ميزبان پلي عظيم براي تردد خودروها شود. اين روزها بلوار شهيد بهشتي قزوين به قربانگاه درختان تبديل شده است، درختاني که پاي پلها قرباني ميشوند تا شهر جاي بهتري براي تردد خودروها باشد. با آغاز پروژه پل قدس گمانهها در خصوص تخريب پارک دهخدا و قطع درختان چند ده ساله فزوني يافت اما مديران شهري به همه منتقدان اطمينان خاطر دادند که درختي قطع نخواهد شد. اينک که پروژه به ميانه راه خود رسيده است، بيش از 20 درخت کهنسال حاشيه بلوار شهيد بهشتي به منظور گشايش راه پل قدس قطع شده اند و توجيه مديران شهري در اين باره غير قابل انتقال بودن درختان سوزني برگ است و پيشتر از اين هم خبر رسيده بود که انتقال درختان ابتداي مسير نيز به دليل وارد شدن تنش به ريشه و همينطور انتقال در فصل نامناسب چندان موفقيت آميز نبوده است. «مريم صالحي» شهروند قزويني ساکن در بلوار شهيد بهشتي ضمن ابراز نارضايتي از روند احداث اين پل به مهر ميگويد: تنها به دنبال آن هستيم که راه را براي تردد خودروها باز کنيم غافل از آن که آرامش و سلامت انسان در شهر، اولين رکن پايداري و پويايي است. پلهايي که براي افزايش حجم تردد خودروها ساخته ميشوند و جان درختان زنده را ميگيرند، چه ارزشي دارند؟

صالحي معتقد است احداث اين پل فاقد پيوست زيست محيطي و اجتماعي است و در آينده اي نه چندان دور اعتراض اهالي را به علت افزايش ورودي خودروها و پيامدهاي منفي آن در نماي بصري محدوده بلوار شهيد بهشتي در پي خواهد داشت، کما اينکه در آغاز پروژه ريههاي تنفسي منطقه را سلب کرده است.

«مسعود حق لطفي» معاون فني و عمراني شهردار معتقد است اين اقدام در مسير احداث پل قدس اجتناب ناپذير بوده است.

وي در گفتگو با خبرنگار مهر با بيان اين مطلب که بخشي از اين درختان در بدو امر به فضاهاي ديگري منتقل شده اند، توضيح ميدهد: در اجراي پروژه پل قدس ناچار به قطع تعدادي از درختان شديم آن هم به اين علت که درختان سوزني برگ قابليت انتقال به فضاي ديگري را ندارند در غير اينصورت منتقل ميشدند همانطور که تعدادي از درختان بلوار جمهوري را نيز در سال گذشته به پارک ديگري منتقل کرديم.

حق لطفي ادامه ميدهد: با توجه به اشرافي که معاونت عمران و سازمان پارکها و فضاي سبز نسبت به وظيفه خود دارد، در ازاي قطع هر درخت چندين درخت کاشته ميشود و در حال حاضر همزمان با اجراي پروژه پل امام رضا(ع) و قطع چندين درخت، 3 پارک در اين محدوده احداث شده که ميتواند تا حدي قطع درختان را جبران کند. وي در پاسخ به اين ابهام که زمان انتقال درخت از اسفند تا ارديبهشت ماه است، ميگويد: راه ديگري براي شهرداري باقي نمانده و در اين خصوص درختان بلوار جمهوري و بلوار پيامبر اعظم (ص) در فصل انتقال، به جاهاي ديگري منتقل شدند اما در مورد قطع درختان ديگر راهي باقي نمانده بود با اين حال نهالهايي به جاي اين درختان کاشته ميشود و همه مردم ميتوانند با ما در اين امر سهيم شوند. معاون فني و عمراني شهردار از کلنگ زني سومين پارک بانوان به مساحت 5 هکتار، در مجاورت پل امام رضا(ع) واقع در ابتداي جاده مصلي، افتتاح پارک ملاخليلا در ماههاي آينده و همچنين کلنگ زني فاز اول پارک حاشيهاي باراجين با مساحت 26 هکتار واقع در شرق ملاصدرا خبر ميدهد. وي معتقد است پيوست زيست محيطي تنها با قطع نکردن درخت معنا نميشود و ميافزايد: معناي پيوست زيست محيطي تنها مفهوميبه نام درخت نيست، وقتي پلي ساخته ميشود ميزان تردد خودروها بر روي آن محاسبه و با توقف خودروها قبل از احداث پل و ترافيک ناشي از آن مقايسه ميشود. حق لطفي بيان کرد: بديهي است افزايش سرعت و روانسازي ترافيک موجب کاهش ترافيک، درجا سوختن بنزين و آلودگي هوا ميشود که اين موضوع توجيه زيست محيطي براي اجراي پلها را ضروري ميکند.

وي اضافه کرد: اجراي همه پلها پيرو طرح جامع ترافيک و با نگاه تسهيل در تردد و بهبود کيفيت محيط زيست است. شماري از شهرسازان درخت را يکي از مظاهر توسعه پايدار و در درجه پايين تر تحقق شاخصهاي اکوسيتي ميدانند.

همين چند هفته پيش بود که خبري افتخار آميز از سوي مسئولان محيط زيست استان منتشر شد تا قزوين را به عنوان اولين اکوسيتي در کشور معرفي کند، عنواني که براي تحقق آن در عمل لازم است شهرسازي را به سمت پايداري هدايت کنيم.


 خبر 

«هرو» خشکيد

رئيس اداره محيط زيست خرم‎آباد از خشکيدن رودخانه «هرو» خبر داد. کامران فرمان‎پور در گفت‎وگو با ايسنا منطقه لرستان، بيان کرد: متاسفانه خشکسالي‎هاي اخير منجر به خشک شدن رودخانه هرو شده که به علت برداشت‎هاي غيرمجاز روستاهاي بالادست است.

وي اضافه کرد: اين روستاها با پمپاژ کردن آب نه تنها باعث خشک شدن بستر رودخانه شده‎اند بلکه آبزيان اين رودخانه نيز به خاطر اين معضل از بين رفته‎اند. فرمان‎پور ادامه داد: اين رودخانه‎ از منطقه چغلوندي منشا مي‎گيرد و بايد فکري اساسي براي اين اکوسيستم کرد چراکه در وضعيت بدي به سر مي‎برند. رئيس اداره محيط زيست خرم‎آباد افزود: اين رودخانه به همراه دوآب الشتر، رودخانه کشکان را تشکيل مي‎دهند.

بازار مصالح خراسان‌شمالي

در خواب زمستاني

رييس اتحاديه مصالح و ابزار خراسان شمالي گفت: رونق فروش کالا در اين اتحاديه به صفر رسيده است.

حسين وفايي در گفت‌وگو با ايسنا، منطقه خراسان شمالي، با اشاره به اينکه افراد تحت پوشش اين اتحاديه توزيع کننده سيمان و گچ هستند، افزود: رکود در بازار ساخت و ساز موجب شده تا بازار اين اتحاديه در خواب فرو رود. وي با اشاره به اينکه حدود 80 عامل فروش سيمان و 80 عامل فروش گچ در بجنورد وجود دارد، تصريح کرد: به دليل اينکه دخل و خرج عاملان فروش اين محصولات با يکديگر هم خواني نداشت و از سوي ديگر هزينه ماليات و کارگري رو به افزايش بود تعداد زيادي از اين افراد کار را تعطيل کرده‌اند. هم اکنون ميزان فروش به صفر رسيده است و هيج کالايي خريداري نمي‌شود. وفايي ادامه داد: فروشي که هم‌اکنون انجام مي‌شود مربوط به ساختمان‌هايي است که از قبل نيمه کاره باقيمانده است. اين مسئول خاطرنشان کرد: تعداد زياد افراد شاغل در اين عرصه يکي ديگر از مشکلاتي بوده که اين اتحاديه با آن دست و پنجه نرم مي‌کند.

6 هکتار از باغات جنب پل قشلاق سنندج طعمه حريق شد

مديرعامل سازمان آتش‌نشاني و خدمات ايمني شهرداري سنندج از آتش‌سوزي در باغات جنب پل قشلاق خبر داد و گفت: با تلاش سه ساعته آتش نشانان و جمعي از شهروندان آتش‌سوزي مهار شد. به گزارش ايسنا منطقه کردستان، مرتضي سنندجي در اين رابطه اظهار کرد: عصر روز جمعه خبر آتش‌سوزي باغات جنب پل قشلاق از طريق سامانه 125 به اين سازمان اعلام شد که بلافاصله نيروهاي ايستگاه شماره 2 و همچنين ايستگاه مرکزي به محل آتش‌سوزي اعزام شده و کار اطفاء حريق را انجام دادند. وي افزود: آتش‌سوزي اين باغات بسيار گسترده بود و نيروهاي مردمي هم در خاموش کردن آتش به ياري آتش نشانان شتافتند. سنندجي از مهار کامل آتش بعد از سه ساعت تلاش آتش نشانان خبرداد و افزود: متاسفانه در اين آتش‌سوزي شش هکتار از اين باغات طعمه حريق شد. وي يادآور شد: بسياري از درختاني که در اين آتش‌سوزي آسيب ديدند درختان مثمر بودند.

اروميه گرمترين دماي 60 سال اخير را تجربه کرد

دماي هواي اروميه در روزهاي اخير با 40 درجه سانتيگراد به گرمترين وضعيت خود در 60 سال گذشته رسيد و موجب شد مردم اروميه به پارک‌ها و وسايل سرمازا پناه ببرند. به گزارش مهر، در حال حاضر نيز وضعيت هواي اروميه بين 40 تا 18 درجه سانتيگراد بالاي صفر متغير است و موجب شده مردم گرمترين روزهاي خود را در سال تجربه کنند. مردم اروميه در روز جمعه و شنبه با توجه به افزايش بي سابقه دما به استفاده از کولر و وسايل سرمازا روي آورده‌اند و بسياري از مردم نيز براي فرار از گرماي هوا تا پاسي از جمعه شب و حتي تا نزديک وقت سحر را در فضاهاي سبز و پارک‌هاي اين شهر سپري مي‌کنند. اين در حالي است که در سالهاي گذشته اين استان به دليل کوهستاني بودن و موقعيت جغرافيايي داراي آب و هواي خنک و معتدل بود اما سالهاي اخير خشکسالي و کاهش بارش باران موجب بروز خشکسالي و تغيير اقليم در اين منطقه شده است.

رئيس اداره پيش بيني اداره کل هواشناسي آذربايجان غربي در خصوص افزايش دماي هواي استان به خصوص اروميه و روند آب و هوايي استان در هفته جاري اظهارداشت: در هفته گذشته با ورود يک هواي گرم جنب حاره‌اي به استان، دماي هواي مناطق مختلف با افزايش 10 تا 12 درجه‌اي مواجه شد که شهرستان اروميه نيز تحت تاثير اين هواي گرم قرار گرفت. مهدي صابري در گفت‌وگو با مهر با بيان اينکه در اين راستا روزهاي يکشنبه و دوشنبه امواج ضعيف ناپايدار نواحي شمال استان را در بر مي‌گيرد عنوان کرد: اين امواج ناپايدار موجب بارش‌هاي رگباري پراکنده در نواحي شمالي استان مي‌شود. رئيس اداره پيش بيني اداره کل هواشناسي آذربايجان غربي با اعلام اينکه از روز دوشنبه نيز احتمال بروز توده گردو غبار در نواحي جنوبي استان دور از انتظار نيست گفت: مردم به خصوص گروه‌هاي سني حساس از جمله سالمندان و کودکان پيشگيري‌هاي لازم براي جلوگيري از خطرات احتمالي ناشي از افت کيفيت هوا در پي بروز پديده گرد و غبار در شهرهاي جنوبي انجام دهند. صابري ادامه داد:متوسط بارش استان در سال زراعي 94-93 برابر 3/376 ميليمتر بوده که نسبت به سال گذشته مشابه مقدار 20درصد افزايش داشته و نسبت به بلند مدت مشابه نيز 10درصد افزايش داشته است. وي با بيان اينکه بيشترين بارش در سال زراعي سردشت با 1/799 ميليمتر و کمترين پلدشت با 7/212ميليمتر بوده است افزود: اروميه بعنوان مرکز استان در سال زراعي جاري که پايان خردادماه سالجاري است 3/311 ميليمتر بارش داشت که نسبت به سال گذشته مشابه 10 درصد افزايش و نسبت به دراز مدت مشابه 10درصد افزايش دارد.

40 درصد آب آشاميدني روستاهاي ورزقان هدر مي‌رود

فرماندار شهرستان ورزقان گفت:سيستم آبرساني برخي از روستاها فرسوده شده و اين امر موجب هدر رفتن 30 تا 40 درصد آب آشاميدني شده است. به گزارش فارس از ورزقان، علي وفادار ديروز در جلسه کار گروه سلامت و امنيت غذايي ورزقان گفت: براي اصلاح و توسعه شبکه آب فاضلاب شهري ورزقان 100ميليارد ريال اعتبار نياز است. وي از عدم مطابقت کلرزني برخي از روستاهاي شهرستان با استاندارد بهداشتي به شدت انتقاد کرد و از مسئولان آب و فاضلاب روستايي خواست با عنايت به قرار گرفتن روستائيان با فصل گرما و احتمال شيوع هر گونه بيماري از جمله التور و غيره موضوع را جدي و در سلامت اهالي روستائيان تلاش کنند.رئيس کار گروه سلامت و امنيت غذايي ورزقان با اشاره به اينکه سيستم آبرساني برخي از روستاها فرسوده شده و اين امر موجب هدر رفتن 30 تا 40 درصد آب آشاميدني شده است، اظهار داشت: مسئولان آب فاضلاب روستايي بايد سيستمهاي نوين آبياري را جايگزين روشهاي قديمي و سنتي کنند. مهرداد رباطي رئيس شبکه بهداشت و درمان ورزقان از دفع غيربهداشتي زبالهها و وضعيت نامناسب معابر و کوچههاي اين شهر انتقاد کرد. وي گفت: انباشت انواع زبالهها و فضولات حيواني در داخل شهر موجب چهره زشت شهر و به خطر انداختن سلامت اهالي خصوصا کودکان شده است.

وجود 90 نقطه خطرآفرين

در ساحل انزلي

فرماندار انزلي از وجود 90 نقطه خطرآفرين در ساحل اين شهرستان خبر داد. به گزارش فارس از رشت، عبدالصمد صفرنژاد ظهر امروز در نشست ساماندهي سواحل استان با اشاره به وجود 48 کيلومتر ساحل در انزلي اظهار کرد: 27 کيلومتر از اين ساحل قابل شنا است. وي با بيان اينکه سال گذشته از 90 نقطه خطرآفرين دريا در ساحل انزلي تنها 40 کيلومتر آن مورد قبول استان قرار گرفت، افزود: اين امر موجب افزايش تلفات غريق شد. فرماندار انزلي ادامه داد: امسال 40 نقطه خطرآفرين به 90 نقطه در ساحل انزلي رسيده زيرا شرايط اين شهرستان متفاوتتر از ديگر شهرستانهاي استان است. وي از فعاليت 198 نجات غريق در ساحل انزلي خبر داد و گفت: اگر در هر بخش از ساحل با کاهش نيروي نجات غريق مواجه شويم، مشکلآفرين خواهد بود. صفرنژاد با اشاره به فعاليت شش طرح سالمسازي دريا در انزلي خاطرنشان کرد: دو طرح سالمسازي جديد در منطقه «بشمن» و اردوگاه شهيد مطهري انزلي اخيراً راهاندازي شده است. وي داشتن امکانات لازم فرمانداري براي ناجيان غريق را امري مهم دانست و يادآور شد: با کمبود لباس نجات غريق مواجه هستيم و از 158 دست لباس تنها 58 دست لباس نجات غريق خريداري شده است.

بحران خشکي باغات بناب جدي است

فرماندار بناب گفت: بحران خشکي باغات بناب جدي است و بايد از ادامه توسعه باغات در منطقه جلوگيري کرد. به گزارش فارس از تبريز، وليالله فرجاللهي ظهر امروز در نشست شوراي هماهنگي مديريت بحران شهرستان بناب با بيان اينکه هم اکنون چندين بحران اين شهرستان را تهديد ميکند؛ اظهار داشت: متأسفانه به دليل قرار گرفتن اين شهرستان در حاشيه درياچه اروميه، بحرانهاي ناشي از خطرات خشکسالي ميرود تا اينکه ساير بحرانهاي موجود را در منطقه کمرنگ کند. وي افزود: کمبود آب شرب و کشاورزي در شهرستان بناب يک بحران و تهديد جدي است، از اين رو مديران شهرستان با برنامهريزي دقيق بايد حافظ منافع نسل آتي شهر باشند. فرماندار بناب تأکيد کرد: يکي از راهکارهاي اساسي براي جلوگيري از اين بحران آگاه سازي مردم و گفتن واقعيتها به مردم است از اين رو توجه به اين امر بايد در دستور کار مديريت بحران شهرستان قرار گيرد. فرجاللهي همچنين با تأکيد بر ضرورت برخورد جدي و جمعآوري چاههاي غيرمجاز، از کشاورزان خواست از مزايايي که دولت براي قطرهاي کردن باغات پرداخت ميکند، استفاده کنند. وي سپس با انتقاد از عدم استقبال کشاورزان منطقه از طرح آبياري قطرهاي اظهار داشت: دولت 95 درصد هزينههاي اجراي اين طرح را به صورت تسهيلات بلاعوض در اختيار کشاورزان قرار ميدهد و ضروري است کشاورزان عزيز براي صرفهجويي در استفاده از آب از اين طرح استقبال کنند. نماينده عالي دولت در شهرستان بناب مسئولان جهادکشاورزي، امور آب و ساير دستگاههاي ديگر را مکلف کرد در خصوص آگاهسازي کشاورزان از مشکل کمبود آب گام بردارند.

اصفهان کمبود زمين صنعتي ندارد

مدير عامل شرکت شهرکهاي صنعتي استان اصفهان گفت: در حال حاضر براي پاسخگويي به انواع تقاضاي زمين صنعتي، کارگاهي و خدماتي در سطح استان اصفهان ظرفيت و آمادگي لازم وجود دارد. محمد جعفري در گفتوگو با فارس در اصفهان با اشاره به فعاليتهاي شرکت شهرکهاي صنعتي استان در چند ماه اخير اظهار کرد: در حال حاضر براي پاسخگويي به انواع تقاضاي زمين صنعتي، کارگاهي و خدماتي در سطح استان اصفهان ظرفيت و آمادگي لازم وجود دارد. وي ادامه داد: با توجه به ادغام سازمان صنايع کوچک با شرکت شهرکهاي صنعتي ايران و تشکيل سازمان صنايع کوچک و شهرکهاي صنعتي ايران در سال 1385براي کمک به توسعه صنعتي، فناوري، شرايط مالي و بازار واحدهاي صنعتي مستقر شده در شهرکهاي صنعتي و يا افرادي که به تازگي تصميم به سرمايهگذاري دارند، مأموريتهاي جديد از سوي وزارتخانه به شرکت شهرکهاي صنعتي استان ابلاغ شد. مديرعامل شرکت شهرکهاي صنعتي استان اصفهان اضافه کرد: در اين ارتباط شرکت شهرکهاي صنعتي استان اصفهان با تشکيل معاونت صنايع کوچک در همان سال در قالب چهار دفتر توسعه صنعتي و فناوري، توسعه بنگاهها و کارآفريني، توسعه بازار و امور بينالملل و دفتر تأمين مالي و سرمايهگذاري مأموريتهاي محوله را برنامهريزي کرد و در دست اجرا قرار داد. وي با بيان اينکه در همين ارتباط خدمات فراواني ارائه شده است، اعلام کرد: توسعه خوشههاي کسب و کار، انجام مشاورههاي مديريتي و عارضهيابي، ارائه آموزشهاي عمومي و تخصصي، حمايت از حضور صنعتگران در نمايشگاهها و تورهاي صنعتي، ايجاد فن بازار، کلينيک مشاوره کسب و کار و تأمين تسهيلات و وثايق بانکي از جمله فعاليتهاي شرکت شهرکهاي صنعتي استان در راستاي کمک به جامعه صنعت و توليد استان بوده است.