نسخه شماره 3791 - 1394/04/07 -

وزير آموزش‌و‌پرورش مطرح کرد:
تغيير ساختار در آموزش‌و‌پرورش نيازمند حداقل ? سال فعاليت

وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي خبر داد:
ترخيص سالانه 3000 نفر از فرزندان بي‌سرپرست از مراکز بهزيستي

در راستاي تامين مسکن خانواده‌هاي بالاي دو معلول صورت گرفت؛
انعقاد تفاهمنامه سه‌جانبه براي مسکن معلولين

رييس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور:
ثبت سند خودرو در دفترخانه‌ها الزامي است


خبر


اخبار کوتاه


 وزير آموزش‌و‌پرورش مطرح کرد:
 تغيير ساختار در آموزش‌و‌پرورش نيازمند حداقل ? سال فعاليت  

وزير آموزش‌و‌پرورش با بيان اينکه هر نوع تصميمي در آموزش‌و‌پرورش بايد منطبق بر نظر کارشناسي و يا اقدام پژوهشي باشد، گفت: تغيير ساختار در آموزش‌و‌پرورش نيازمند حداقل 3 سال فعاليت است. به گزارش ايلنا، علي اصغر فاني وزير آموزش‌و‌پرورش ديروز در ديدار با سرپرست و اعضاي هيات علمي پژوهشگاه مطالعات آموزش‌و‌پرورش که در ساختمان شهيد رجايي برگزار شد، اظهار داشت: رأي اعتماد مجدد نمايندگان مجلس شوراي اسلامي تکليف مضاعفي براي بنده و مجموعه آموزش‌و‌پرورش ايجاد کرده است و در اين فرصت ايجاد شده بايد بهتر از قبل بتوانيم خدمت‌رساني بهتري به دانش‌آموزان و فرهنگيان کشور ارائه کنيم.وي با اشاره به ساختار بزرگ آموزش‌و‌پرورش، تصريح کرد: در بدو ورود به آموزش‌و‌پرورش در دولت يازدهم فقط در بعضي موارد اصلاحاتي را در ساختار آموزش‌و‌پرورش ايجاد کردم که از آن جمله مي‌توان به الحاق دفتر آموزش پيش دبستاني به معاونت ابتدايي اشاره کرد که سبب شد در يک سال اخير، رشد نرخ تحت پوشش تحصيلي نوآموزان در مناطق محروم و دو زبانه کشور از 38 به 52 درصد برسد.عضو کابينه تدبير و اميد با بيان اينکه تغيير ساختار در آموزش‌و‌پرورش نيازمند حداقل سه سال فعاليت است، افزود: بايد به جاي تغيير کل ساختار آموزش‌و‌پرورش در آن اصلاحات انجام داد که استقلال پژوهشگاه مطالعات آموزش‌و‌پرورش و انجمن اوليا و مربيان از آن جمله مواردي است که با پيگيري‌هاي صورت گرفته در آينده‌اي نزديک شاهد شکوفايي آنها خواهيم بود.وي اضافه کرد: پژوهشگاه مطالعات آموزش‌و‌پرورش و تشکيلات انجمن اوليا و مربيان به دليل آنکه کل آموزش‌و‌پرورش را مخاطب خود مي‌دانند بايد مستقل شوند تا بتوانند اثرگذاري خود را در عمل به وظايف و تصميمات خود نشان دهند.فاني با تأکيد بر ارزيابي شاخص‌هاي اعضاي هيات علمي پژوهشگاه، خاطرنشان کرد: هر عضو هيات علمي بايد هم ارزيابي نسبت به خود و هم ارزيابي نسبت به کل پژوهشگاه را انجام دهد تا با فعال شدن هيات مميزه پژوهشگاه بتوانيم زمينه رشد و ارتقاي مرتبه علمي اعضا را شاهد باشيم.وي عنوان کرد: بايد براي اعضاي هيات علمي کارگاه‌هايي را پيش بيني کنيم تا اعضا نسبت به فناوري‌هاي نوين علمي و آخرين دستاوردهاي پژوهشي مجهز شوند.گفتني است: در پايان اين مراسم حکم سرپرستي عليرضا عصاره سرپرست پژوهشگاه مطالعات آموزش‌و‌پرورش توسط علي‌اصغر فاني وزير آموزش‌و‌پرورش تقديم وي شد.


 وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي خبر داد:
 ترخيص سالانه 3000 نفر از فرزندان بي‌سرپرست از مراکز بهزيستي  

وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي با بيان اينکه سالانه نزديک بر 3000 نفر از فرزندان بهزيستي از مراکز ترخيص مي‌شوند، بر ضرورت ايجاد اشتغال آنها تاکيد کرد و گفت: بايد با توجه به مسووليت اجتماعي سازمان‌ها، شرکت‌ها و موسسات زيرمجموعه وزارت رفاه در کنار صندوق کارآفريني اميد و سازمان فني و حرفه اي مشکل اشتغال را مرتفع کنيم. به گزارش ايسنا، «علي ربيعي» در حاشيه ديدار با نونهالان شيرخوارگاه آمنه با اشاره به ضرورت توجه جامعه هدف بهزيستي، گفت: برخي از اين افراد براساس مسائل ژنتيکي دچار نقصان شدند و برخي ديگر به سبب سياست‌هاي اجتماعي - اقتصادي و يا اتفاقات اجتماعي باعث نوعي محروميت شدند که دنياي مدرن امروز براي آنها به گونه‌اي برنامه‌ريزي مي‌کند. وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي، افزود: اکنون مسئوليت اخلاقي، ديني و مذهبي ما در قبال اين افراد با توجه به تأکيدات آموزه‌هاي ديني دو چندان است و مجموعه رفاه بالاخص سازمان بهزيستي کشور نبايد هيچگاه وظائف و تکاليف خود را ناديده بگيرد؛ چراکه نگراني، بخش لاينفک خانواده نسبت به فرزند است اما چه کسي اين مسئوليت را در قبال فرزندان بهزيستي دارد؛ لذا بايد بنيان‌هاي درستي از کار تعريف کنيم و به نوعي باعث پويايي جامعه و نهاد بهزيستي شويم.

علي ربيعي، وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي يادآور شد: سالانه نزديک به 3000 نفر از فرزندان بهزيستي از مراکز ترخيص مي‌شوند، ضمن آنکه بايد شرايط ازدواج را براي آنها هموار کنيم نيازمند ايجاد شغل مناسب براي آنها نيز هستيم؛ لذا بايد با توجه به مسووليت اجتماعي زيرمجموعه‌هاي وزارت رفاه مشکل اشتغال را مرتفع کنيم تا بتوانيم قطع يقين بگوئيم هيچ خروجي بي‌سرپرست وجود ندارد که بدون شغل باشند.


 در راستاي تامين مسکن خانواده‌هاي بالاي دو معلول صورت گرفت؛
 انعقاد تفاهمنامه سه‌جانبه براي مسکن معلولين  

رئيس سازمان بهزيستي کشور با تأکيد بر تقويت مشارکت‌طلبي، يادآور شد: در راستاي تامين مسکن خانواده‌هاي بالاي دو معلول تفاهمنامه‌اي سه‌جانبه منعقد شد و تا پايان سال آتي در شهرها به ازاي هر واحد، 15 ميليون تومان سهم‌آورده بنياد مستضعفان، 10 ميليون سهم‌آورده بهزيستي و 5 ميليون تومان با همت خيرين مسکن‌ساز تأمين شود. به گزارش ايسنا، «انوشيروان محسني‌بندپي» رئيس سازمان بهزيستي کشور در ضيافت افطار خانواده بزرگ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي بر تقويت روحيه مشارکت‌طلبي تاکيد کرد و گفت: تقويت روحيه انفاق و بخشش در آموزه‌هاي ديني بالاخص در مسلک بزرگ مددکار اجتماعي حضرت علي (ع) مورد تاکيد بوده است؛ لذا بايد شرايطي را فراهم کنيم تا آنکه از تمکن مالي برخوردار است ديگران را تحت پوشش خود قرار دهد. رئيس سازمان بهزيستي کشور با بيان اينکه در دوره کنوني رويکرد پيشگيرانه فراگير را با برنامه‌ريزي مشخص دنبال مي‌کنيم، افزود: با پيشگيري همه‌جانبه مبتني بر دستاوردهاي تخصصي شرايطي را فراهم خواهيم کرد تا از بروز و شيوع معلوليت‌ها جلوگيري کنيم و رشد آسيب را به حداقل برسانيم. وي توسعه مراکز مشاوره‌اي، ژنتيک، غربالگري بينايي و شنوايي در راستاي ارتقاي سطح آگاهي جامعه را از اولويت‌هاي بهزيستي برشمرد و تصريح کرد: 5/97 درصد جامعه کشوري از اعتياد پاک هستند که صيانت و حفاظت از آنها از اقدامات ديگر سازمان است. محسني‌بندپي گفت: در راستاي تامين مسکن خانواده‌هاي بالاي دو معلول تفاهمنامه‌اي سه‌جانبه منعقد شد و تا پايان سال آتي در شهرها به ازاي هر واحد، 15 ميليون تومان سهم‌آورده بنياد مستضعفان، 10 ميليون سهم‌آورده بهزيستي و 5 ميليون تومان با همت خيرين مسکن‌ساز تأمين شود.


 رييس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور:
 ثبت سند خودرو در دفترخانه‌ها الزامي است  

رييس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، درباره اختلاف‌نظر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با پليس در خصوص ثبت نقل و انتقالات خودرو گفت: اگر مردم از آثار و منافع ثبت رسمي اسناد در دفترخانه مطلع شوند، ديگر در خصوص ثبت اسناد در جايي به جز دفاتر اسناد رسمي رغبت نشان نمي‌دهند. به گزارش ايسنا،احمد تويسرکاني طي سخناني در يک برنامه تلويزيوني درباره اختلاف پليس و سازمان ثبت اسناد درباره ثبت اسناد خودروها در دفترخانه‌ها به رغم آنکه پليس با هزينه بسيار پايين‌تر آمادگي دارد تا اين نقل و انتقال را انجام دهد، گفت: بايد به بحث مالکيت‌هاي مردم به صورت حقوقي نگاه کنيم. استدلال‌هاي عوام پسند، خسارات جبران‌ناپذيري در آينده فراهم مي‌کند و معناي نقل و انتقال خودرو آن است که اگر اختلافي پيش آمد، نياز به محکمه نيست. وي جلوگيري از جعل هويت را يکي ديگر از دلايل مخالفت اين سازمان در ثبت نقل و انتقالات خودرو در خارج از دفترخانه‌ها دانست و تاکيد کرد: بايد ملتزم به اجراي قانون باشيم و هر نقل و انتقالي به صورت قانوني باشد. رييس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با بيان اينکه اگر مردم از آثار و منافع ثبت رسمي اسناد در دفترخانه مطلع شوند، ديگر در خصوص ثبت اسناد در جايي به جز دفترخانه‌هاي ثبت اسناد و املاک رغبت نشان نخواهند داد افزود: ما معتقديم که بايد ملتزم به قانون باشيم، به نظر ما قانون کاملا روشن است و نقل و انتقال بايد به صورت رسمي صورت بگيرد. وي در ادامه خاطرنشان کرد: ما در رابطه با بحث ثبت رسمي و تخلف از اجراي تعهدات ثبت رسمي به موجب قوانين بايد به مردم متذکر شويم. تويسرکاني در ادامه، به علت نقل و انتقال آشکاراي زمين‌هاي بدون سند يا سند دار کردن زمين‌هاي تصرف شده، همچنين زمين خواري و کوه خواري اراضي ملي اشاره کرد. وي با تاکيد بر اين که ساخت و سازهاي غيرمجاز فاقد اسناد رسمي آسيب‌هاي جدي به کشور وارد مي‌کنند، گفت: صدور سند مالکيت تفکيکي نياز به صدور مجوز از سوي شهرداري دارد. رييس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور زمين‌خواري و کوه‌‌خواري در اراضي کشور را ناشي از تعدد و موازي کاري دستگاه‌هاي متولي در حوزه حفاظت از منابع طبيعي و اراضي ملي دانست و گفت: اين دستگاه‌ها بايد براي دريافت اسناد مالکيت اقدام کنند.


 خبر 

مرزهاي کشور امن است

فرمانده نيروي انتظامي در خصوص وضعيت مرزهاي غربي کشور با توجه به حضور نيروهاي داعش گفت: در زمان حاضر مرزهاي کشور امن است.به گزارش ايرنا، سردار سرتيپ پاسدار حسين اشتري در حاشيه مراسم ويژه سالروز جهاني مبارزه با موادمخدر در جمع خبرنگاران افزود: وضعيت امنيتي در تمام مرزهاي کشور مناسب است و همچنين نيروهاي مرزباني و امنيتي کشورمان در آمادگي کامل به سر مي‌برند که اميدواريم مشکل خاصي پيش نيايد.وي در ادامه در خصوص فعاليت‌هاي ناجا در زمينه مبارزه با مواد مخدر، افزود: جمهوري اسلامي ايران با جديت تمام در زمينه مبارزه با مواد مخدر و مقابله با شبکه‌ها و باندهاي مواد اقدام مي‌کند اما کشورهاي ديگر اين جديت را ندارند و در حد شعار سياسي برخورد مي‌کنند.

اهداي سهم ديه فرزند به مجمع خيرين سلامت

معاون مشارکت‌هاي مجمع خيرين سلامت کشور از کمک 10 ميليون توماني مادر ياسوجي براي کمک به بخش بهداشت و درمان استان کهکيلويه و بويراحمد خبر داد. به گزارش ايسنا، سيد محمد طباطبايي در مورد اهداي 10 ميليون سهم ديه مادر ياسوجي از بابت فوت ناگهاني فرزندش اظهار داشت: اين مادر سال گذشته فرزند جوان خود را در اثر برق گرفتگي در حين انجام کار در شهرستان گچساران از دست داد. وي افزود: مبلغ 10 ميليون تومان از مبلغ کل ديه متوفي که سهم اين مادر بود در اقدامي خداپسندانه به مجمع خيرين سلامت کهکيلويه و بويراحمد اهدا شد. طباطبايي با تشکر از اين اقدام خيرخواهانه بيان کرد: اين مادر در شرايطي سهم 10 ميليون توماني خود را به موضوع سلامت اختصاص داده که خود از عشاير کهکيلويه و بويراحمد بوده و به اين وجه نياز داشت. وي خاطرنشان کرد: اميدواريم اين حرکت الگويي براي ساير خيرين در حوزه بهداشت و درمان قرار گيرد و خيرين سلامت در راستاي کمک به مناطق محروم و کم برخوردار پيش قدم شوند.

تسهيلات وظيفه عمومي براي کنکوري‌ها

تسهيلات سازمان وظيفه عمومي براي مشمولان متقاضي شرکت در کنکور سال 94، اعلام شد. به گزارش اداره اجتماعي سازمان وظيفه عمومي ناجا، اين سازمان طي اطلاعيه‌اي اعلام کرد: در راستاي خدمت رساني و ارائه تسهيلات به مشمولان متقاضي شرکت در کنکور سال 1394، کليه مشمولان غير غايب اعزامي به تاريخ نوزدهم تير،مرداد و شهريور ماه سال جاري در صورتي که متقاضي تمديد در موعد اعزام به خدمت مي‌باشند، مي‌توانند با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونيک انتظامي (پليس +10 ) نسبت به ثبت درخواست تمديد تا تاريخ نوزدهم مهر ماه 94 و زمان اعلام نتايج کنکور اقدام نمايند.لازم به ذکر است، اين تسهيلات فقط به مشمولان غير غايب تعلق گرفته و از طريق ثبت درخواست در دفاتر خدمات الکترونيک انتظامي (پليس +10 ) قابل اجرا مي‌باشد.اين اطلاعيه مي‌افزايد: مشمولان مي‌توانند نتيجه درخواست خود را حداکثر پس از يک هفته، از همان دفتر درخواست کننده پيگيري و نتيجه را دريافت نمايند.


 اخبار کوتاه 

97 درصد مردم پاک هستند

وزير کشور گفت: در زمينه مبارزه با مواد مخدر کمترين همکاري با ايران صورت مي‌گيرد. به گزارش ايلنا، رحماني فضلي در مراسم سالروز مبارزه جهاني با مواد مخدر با بيان اينکه امروز بيش از 100 تن مواد مخدر در کشور امحا مي‌شود، گفت: تلاش ما بر اين است که بتوانيم در حوزه‌هاي مختلف مبارزه با مواد مخدر شامل پيشگيري، درمان، مقابله و صيانت‌کاري کنيم که آثار شوم اين بلاي خانمان‌سوز در جامعه به حداقل برسد.وي با بيان اينکه بيش از 97 درصد جامعه ما پاک هستند، ادامه داد: شيوع اعتياد در ايران 50 درصد متوسط شيوع در جهان است، اما همين مقدار نيز براي ما زياد است.وزير کشور با يادآوري همجواري ايران با افغانستان به عنوان کشوري که بيش از 80 درصد مواد مخدر سنتي را توليد مي‌کند، خاطرنشان کرد: بيشترين تهديدها در حوزه مواد مخدر متوجه کشور ما است و ما بيشترين مبارزه و کشفيات را داريم، اما متاسفانه کمترين همکاري‌ها در اين زمينه با ايران صورت مي‌گيرد.

شرايط بيمه تأمين اجتماعي شاغلان کسب و کار خانگي

مدير کل امور فني بيمه شدگان سازمان تأمين اجتماعي، شرايط بيمه شاغلان کسب و کار خانگي را تشريح کرد. به گزارش ايسنا، سيروس نصيري گفت: در اجراي بند 5ماده 7قانون ساماندهي و حمايت از مشاغل خانگي مصوب 22/2/89 مجلس شوراي اسلامي و ماده 9دستورالعمل اجرايي مربوطه مصوب23/8/89 ستاد ساماندهي و حمايت از مشاغل خانگي شاغلان کسب و کار خانگي اعم از مستقل، پشتيبان و افراد تحت پوشش در صورتي که مشمول مقررات حمايتي خاص ديگري قرار نداشته باشند، از تاريخ 23/1/90 مشمول مقررات بيمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد قرار گرفته‌اند. وي اظهار داشت: به استناد ماده 2قانون ساماندهي و حمايت از مشاغل آزاد صرفاً عضو يا اعضا خانواده که حائز شرايط مقرر در قانون و آئين نامه‌هاي مذکور باشند و در فضاي مسکوني به کسب و کار خانگي اشتغال به کار دارند، مشمول اين بخشنامه بوده و افراد غير عضو خانواده از شمول مقررات مورد اشاره خارج هستند.

ممنوعيت دريافت اطلاعات شخصي دانش‌آموزان

معاون سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي آموزشي وزارت آموزش‌و‌پرورش گفت: کتابفروشي‌ها براي فروش کتاب‌هاي درسي، اجازه راه‌اندازي وب سايت و دريافت اطلاعات شخصي دانش‌آموزان را ندارند.به گزارش ايرنا، حسين طلايي زواره با بيان اينکه شماره تلفن 88827778 پاسخگوي سووالات شهروندان است، اظهار کرد: در صورت مشاهده هر‌گونه تخلف از کتابفروشي‌ها، علاوه بر لغو مجوز با آنان برخورد قانوني مي‌شود.معاون سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي آموزشي يادآورشد: به دانش‌آموزان و اوليا توصيه مي‌شود براي خريد کتاب‌هاي درسي وزارت آموزش‌و‌پرورش به هيچ پايگاه اينترنتي به جز irtextbook.ir و irtextbook.com مراجعه نکنند.