نسخه شماره 3791 - 1394/04/07 -


بررسي و مطالعه دو سناريوي ترافيکي براي تونل اميرکبير

رئيس کميته اجتماعي شوراي شهر تهران خبر داد:
پيش‌فروش کودکان بي‌هويت در پايتخت توسط باندهاي قاچاق انسان

معاون خدمات شهري شهرداري تهران خبر داد:
اجراي پيرايش شهري و حذف زوائد بصري در محورهاي اصلي نگين پايتخت


تسريع در اجراي پروژه‌هاي عمراني با ارائه تسهيلات ويژه بانک شهر به شهرداري‌ها

با اجراي طرح نظم و انضباط شهري در منطقه 12 صورت مي‌گيرد
تبديل منطقه‌اي پرمخاطره به منطقه‌اي پرخاطره


حضور صدها بازنشسته شهرداري تهران در نخستين روز مسابقات قرآن کريم


دريچه خبر


گذري برمناطق


 بررسي و مطالعه دو سناريوي ترافيکي براي تونل اميرکبير 

معاون شهردار تهران گفت: اگر برخي مدعي هستند که تونل اميرکبير هنوز نتوانسته به عملکرد واقعي خود دست پيدا کند به اين دليل است که هنوز بخش‌هايي از اين تونل به ويژه در محدوده خيابان کرمان و آهنگ به دليل تعريض اين دو خيابان کامل نشده که با تکميل اين محدوده مي‌توان انتظار داشت عملکرد واقعي اين تونل در تهران خود را نشان دهد.

معاون حمل و نقل و ترافيک شهردار تهران با اشاره به برگزاري جلساتي با کميسيون عمران شورا و معاونت فني و عمران شهرداري تهران در خصوص تعيين تکليف ترافيکي تونل امير کبير اظهار کرد: براساس اين جلسات دو سناريوي ترافيکي را درخصوص اين تونل در حال بررسي و مطالعه هستيم.

يک سناريو تکميل نيمه جنوبي اين تونل براي حرکت رفت و برگشت خودروهاست و سناريو بعدي تغيير جهت خيابان‌هاي ري و امير کبير(شهيد ديلمان) به صورت شرقي- غربي است تا جذابيت‌هاي سفر در اين منطقه و تونل امير کبير افزيش پيدا کند.تشکري‌هاشمي در توضيح تغيير جهت ترافيکي خيابان اميرکبير توضيح داد: بايد خودروها بتوانند از خيابان مصطفي خميني به صورت مستقيم از غرب به شرق وارد خيابان امير کبير شوند. اکنون جهت اين خيابان به صورت شمالي جنوبي است.

در صورت تغيير سيکل حرکتي اين خيابان خودروها با يک چپگرد به راحتي وارد تونل امير کبير مي‌شوند.معاون شهردار تهران با بيان اينکه اکنون توسط مرکز کنترل ترافيکي تونل اميرکبير به صورت روزانه عبور 1000خودرو ثبت مي‌شود، بيان کرد: يکي از مسائلي که منتقدان بايد به آن توجه کنند اين است که بار ترافيکي اين تونل به زمان کار و فعاليت محدوده بازار نيز وابسته است.

امکان دارد که زماني وارد تونل شويم که خودرو کمتري از داخل آن عبور مي‌کنند و اين بدان معنا نيست که تونل امير کبير کارآيي لازم را ندارد بلکه امکان دارد ساعات اوج شلوغي کار و فعاليت در اين محدوده گذشته است.


 رئيس کميته اجتماعي شوراي شهر تهران خبر داد:
 پيش‌فروش کودکان بي‌هويت در پايتخت توسط باندهاي قاچاق انسان 

رئيس کميته اجتماعي شوراي اسلامي شهر تهران گفت: نبود مشارکت ميان بخشي بين دستگاه‌هاي اجرايي کشور سبب شده در بحث کاهش تعداد کودکان کار و خياباني همچنان شاهد ضعف‌هاي زيادي باشيم.

فاطمه دانشور در گفت‌وگو با موج بابيان اين مطلب تصريح کرد: بحث کودکان کار را بايد در محورهاي مختلفي مورد بررسي قرارداد و يکي از اصلي‌ترين اين محورها، پيش‌فروش کودکان بي‌هويتي است که توسط باندهاي قاچاق انسان صورت مي‌گيرد. وي افزود: اين کودکان اکثراً حاصل ارتباط نامشروع زنان و مردان کارتن‌خواب هستند و با ارقام متفاوتي خريد و فروش مي‌شوند. رئيس کميته اجتماعي شوراي اسلامي شهر تهران با تأکيد بر اين که نبايد تصور شود که تمام کودکان کار توسط افرادي خاص اجير و به‌کار گرفته مي‌شوند، خاطرنشان کرد: در ميان کودکان کار و خياباني، افرادي هستند که به دليل فقر شديد خانواده به کار مشغول مي‌شوند و نبايد به تمام کودکان کار با يک‌چشم نگريسته شود. دانشور ادامه داد: تعداد زيادي از کودکان کار را نيز کودکان مهاجري تشکيل مي‌دهند که به دليل محروم بودن از قوانين حمايتي و درآمد اندک خانواده مجبور به کار مي‌شوند. وي با انتقاد از عملکرد کميته امداد امام‌خميني (ره) در بحث کودکان کار و خيابان اظهار کرد: مسوولان کميته امداد امام خميني اعلام مي‌کنند که در بحث آسيب‌هاي اجتماعي ورود پيدا نکرده‌اند و اين در شرايطي است که بيشترين کمک‌هاي مردمي به اين نهاد ارائه مي‌شود و نياز است که مأموريت‌هاي کميته امداد امام خميني (ره) بار ديگر بازتعريف شود. رئيس کميته اجتماعي شوراي اسلامي شهر تهران با اشاره به نبود مشارکت ميان دستگاه‌هاي اجرايي کشور اذعان کرد: در حال حاضر ميان سازمان بهزيستي، شهرداري، وزارت بهداشت و ساير نهادهايي که به‌ نوعي مي‌توانند در موضوع آسيب‌هاي اجتماعي ورود پيدا کنند تعامل ميان بخشي وجود ندارد و همين موضوع سبب شده موازي کاري‌هاي زيادي بين اين نهادها صورت گيرد.


 معاون خدمات شهري شهرداري تهران خبر داد:
 اجراي پيرايش شهري و حذف زوائد بصري در محورهاي اصلي نگين پايتخت 

معاون خدمات شهري شهرداري تهران از اجراي پيرايش شهري و حذف زوائد بصري در محورهاي اصلي نگين پايتخت خبر داد.مجتبي عبدالهي با اعلام اين که در طرح انضباط شهري در منطقه 12 اين معاونت برنامه‌هاي بسياري را براي ساماندهي و آرام‌بخشي در سطح اين منطقه برنامه ريزي کرده است گفت:پيرايش شهري،حذف زوائد بصري در محورهاي اصلي منطقه 12 و آرام بخشي به سيما و منظر شهري و نيز تبليغات محيطي از جمله برنامه‌هايي است که در دستور کار سازمان زيباسازي قرار گرفته است.عبدالهي در ادامه با بيان اين که انجام تبليغات محيطي در سطح اين منطقه به اتمام رسيده است گفت:سازمان زيباسازي پيش از اجراي اين طرح از يکسال گذشته اقداماتي را براي پيرايش و حذف زوائد بصري و... در سطح اين منطقه را آغاز کرده است.

وي تصريح کرد:پيرايش،ساماندهي و حذف زوائد بصري مدت 7 ماه است که در خيابان ناصرخسرو در حال انجام است و اين پروژه بيش از 50 درصد پيشرفت داشته است. عبدالهي با تاکيد بر اين که حذف زوائد بصري يک فرايند مدت‌دار و تدريجي است و بايد در طول سال و به صورت آرام آرام پيش برود، اذعان کرد:با در نظر گرفتن اين موضوع که حذف زوائد بصري در اين منطقه که داراي اغتشاشات بصري بسياري است نمي‌توان زمان مشخصي را براي آن تعيين کرد و به طور قطع نيازمند بررسي‌هاي بسياري است.

وي به طراحي و ساماندهي ميدان مشق اشاره داشت و گفت:نصب مبلمان تاريخي در کل محوطه ميدان مشق، نورپردازي 8 بناي تاريخي از جمله برنامه‌هاي اين سازمان در اين محدوده است. عبدالهي در ادامه به ساماندهي ميدان امام خميني(ره) اشاره کرد و گفت:طراحي و نظارت بر اين ميدان توسط سازمان زيباسازي انجام شده است و کار ساماندهي آن نيز توسط معاونت فني وعمران در حال انجام است. معاون خدمات شهري شهرداري تهران با بيان اين که نورپردازي موزه علي‌اکبر صنعتي نيز پيشرفت 50 درصدي داشته است، گفت:نورپردازي مسجد شهيد مطهري در منطقه 12 نيز به اتمام رسيده است.


 تسريع در اجراي پروژه‌هاي عمراني با ارائه تسهيلات ويژه بانک شهر به شهرداري‌ها 

معاون اعتبارات بانک شهر با اشاره به تعامل مناسب اين بانک با شهرداري کلانشهرها، از اختصاص تسهيلات اين بانک به منظور تسريع در اجراي پروژه‌هاي عمراني خبر داد.

مرتضي خامي، با اشاره به تعامل مناسب با شهرداري‌ها در ايجاد توسعه پايدار گفت: شهرداري‌هاي کلانشهرها به عنوان سهام‌داران عمده بانک شهر از يک سو و شهرداري ساير شهرها به عنوان متولي اجراي توسعه و آباداني شهرها از سوي ديگر همواره مورد توجه ويژه بانک شهر بوده‌اند.

وي با اشاره به اختصاص تسهيلات بانک شهر به پروژه‌هاي عمراني شهري تصريح کرد: در راستاي توسعه تعاملات با شهرداري‌ها، بانک شهر با ارائه بسته‌هاي اعتباري ويژه شامل اعطاي تسهيلات به مؤديان شهرداري‌ها در سراسر کشور، تامين منابع مالي طرح‌ها و پروژه‌هاي شهري که در راستاي گسترش، عمران و بهبود وضعيت کيفي شهرها داراي توجيه اقتصادي مناسب بوده و منافع شهري را در بر دارد، توانسته است گام‌هاي موثري در روند اجراي طرح‌هاي عمراني در شهرها و بهره‌برداري به موقع از اين‌گونه طرح‌ها توسط شهروندان، بردارد.

خامي در ادامه گفت: رعايت دستورالعمل‌هاي بانک مرکزي از جمله اعطاي تسهيلات به اشخاص مرتبط، به صورت دقيق در بانک شهر اجرا شده است.


 با اجراي طرح نظم و انضباط شهري در منطقه 12 صورت مي‌گيرد
 تبديل منطقه‌اي پرمخاطره به منطقه‌اي پرخاطره 

معاون حمل و نقل و ترافيک شهرداري تهران با تأکيد بر اجراي طرح انضباط شهري در محدوده منطقه 12 با محوريت انضباط‌‌بخشي ترافيکي به اين محدوده مرکزي شهر گفت: منطقه 12 به عنوان هسته مرکزي شهر در گذشته‌اي نه چندان دور، صحنه رويدادها و واقعه‌هاي شهري و تبلور و تجلي حيات اجتماعي شهر بوده است. مهندس سيد جعفر تشکري‌هاشمي افزود: اين منطقه و نقاط مختلف آن از جمله ميدان امام خميني‌(ره)، ميدان ارگ و ميدان بهارستان به عنوان مهمترين فضاهاي عمومي شهر، مراکزي براي آشنايي، ديدار و گفت‌و‌گو بودند و در دوران اوج خود، نماد حيات شهري محسوب مي‌شدند.

وي با اشاره به اين كه در دهه‌هاي گذشته با ايجاد دگرگوني‌هاي کالبدي، به تدريج دوره سکوت و سکون هسته مرکزي شهر فرا رسيد و رفته رفته منزلت و جايگاه اين محدوده از شهر کم و کمتر شد، اظهار کرد: منطقه 12 يکي از اصلي‌ترين عرصه‌هاي بروز و ظهور حيات شهري در يک و نيم قرن اخير بوده و فراز و نشيب‌هاي فراواني را سپري کرده است.

تشکري‌هاشمي با بيان اين که محدوده‌هاي شهري، هنگامي به عرصه عمومي فعال تبديل مي‌شوند که علاوه بر برخورداري از کالبد و کارکردهاي در خور، شرايط اجتماعي نيز برايشان مهيا باشد، تصريح کرد: احداث فضاي باز شهري براي ايجاد عرصه عمومي کافي نيست، بلکه بروز و ظهور حيات شهري، مستلزم حيات مدني است.

معاون شهردار تهران در پايان با تأکيد بر اين که مديريت شهري، دو هدف اصلي را در ساماندهي منطقه 12 مورد پيگيري قرار مي‌دهد، خاطرنشان کرد: هدف نخست، ايجاد انضباط شهري با محوريت انضباط‌بخشي ترافيکي به هسته مرکزي شهر و هدف دوم، باز گرداندن حيات اجتماعي به اين محدوده و تبديل آن از منطقه‌اي پر‌مخاطره به منطقه‌اي پر خاطره است.


 حضور صدها بازنشسته شهرداري تهران در نخستين روز مسابقات قرآن کريم 

دومين دوره مسابقات قرآن کريم با حضور صدها نفر از بازنشستگان شهرداري تهران و خانواده‌هاي آنها، صبح ديروز آغاز شد. منتظرالمهدي، مديرعامل سازمان بازنشستگي شهرداري تهران، با اعلام اين خبر خاطرنشان کرد: دومين دوره مسابقات قرآن کريم در ايام ماه مبارک رمضان در 10 رشته اذان، تلاوت و تحقيق، روخواني و روانخواني، حفظ يک جزء، احکام، تفسير، سيره معصومين (عليهم السلام)، خوشنويسي يک آيه از قرآن کريم، نقاشي داستان‌هاي قرآني و شعر آييني صبح ديروز آغاز شد. وي افزود: در نخستين روز از اين دوره مسابقات، آقايان در رشته‌هاي تلاوت و تحقيق، حفظ يک جزء و اذان به رقابت با يکديگر خواهند پرداخت.

مديرعامل سازمان بازنشستگي شهرداري تهران با اشاره به افزايش چشمگير شرکت‌کنندگان در دومين مسابقات قرآن کريم خاطر نشان کرد: در دومين دوره مسابقات قرآني شاهد افزايش سه برابري تعداد ثبت‌نام‌کنندگان بوديم که اين امر نشانگر افزايش اعتماد بازنشستگان به برنامه‌هاي ارائه شده از سوي سازمان است. منتظرالمهدي تصريح کرد: استقبال بازنشستگان از دومين دوره مسابقات قرآني، از يک سو وظيفه سازمان را در ارائه برنامه‌هاي مختلف فرهنگي و اجتماعي سنگين‌تر مي‌کند و از سوي ديگر بيانگر اين واقعيت است که بازنشستگان به چنين برنامه‌هاي نياز دارند و مي‌بايست برگزاري چنين برنامه‌هايي در طول سال تداوم داشته باشد.وي در پايان ابراز اميدواري کرد با برگزاري مناسب دومين دوره مسابقات قرآني بر غناي معنوي ايام ماه مبارک رمضان بي‌افزاييم و از برکات ماه ميهماني خدا بهره مضاعف ببريم.


 دريچه خبر 

چاپ يک ‌ميليون قرآن توسط شهرداري تهران

رئيس شوراي اسلامي شهر تهران از تصميم مديريت شهري تهران براي انتشار يک ‌ميليون نسخه قرآن خبر داد. مهدي چمران، رئيس شوراي اسلامي شهر تهران، با بيان اين که قرآن در شهر و کشور ما بايد جايگاه بالايي داشته باشد گفت: در ظاهر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، سازمان تبليغات اسلامي، امور مساجد وجود دارد، اما؛ مديريت شهري وظيفه‌اي جداي از اين‌ها نسبت به فرهنگ اسلامي احساس مي‌کند و اين به گونه‌هاي مختلف نشان داده شده است. به طور مثال مي‌توان به هماهنگي‌هايي اشاره کرد که براي ساخت مسجد در تهران در مدت 4 سال و با مشارکت مردم انجام شده است. شهرداري تهران نيز به اين مسئله ورود پيداکرده است.وي از پيشنهاد شهرداري تهران براي چاپ يک‌ ميليون نسخه قرآن خبر داد و گفت: برخلاف اين که برخي اظهار مي‌کنند در سال‌هاي اخير در حوزه محتوايي قرآني کارهاي ارزنده‌اي نداشتيم، هرچند معتقدم شاهد پيشرفت‌هاي خوبي در اين حوزه بوده‌ايم.اصل موضوع را در شوراي اسلامي شهر تهران مورد بررسي قرار مي‌دهيم که اگر امکانات لازم وجود داشته باشد چاپ اين تعداد قرآن کريم را عملي کنيم. چمران گفت: البته اين‌ها تنها ظاهر قضيه است و ما سعي کرديم محتواي قرآني همواره نفوذ خود را در برنامه‌هاي تبليغي و ترويجي مديريت شهري داشته باشد. چمران تصريح کرد: خوشبختانه برخلاف برخي اظهارنظرها مبني بر توليد محتواي کم در حوزه قرآني، فعاليت‌ها در اين حوزه در سال‌هاي اخير خيلي خوب بوده و کتاب‌هاي خوبي در حوزه تفسيرهاي موضوعي منتشرشده است. در عين حال مشکلاتي در حوزه انتشار کتاب و همين‌طور قرآن وجود داشته از نظر محتوايي پيشرفت‌هايي داشتيم.

پيگيري مشکلات مردم

با حضور در مساجد

همزمان با فرارسيدن ماه مبارک رمضان شهردار منطقه 6 به صورت روزانه به مساجد سطح محلات منطقه مراجعه و به مشکلات مردم و مساجد رسيدگي مي‌کند.بر اساس برنامه زمانبندي شده‌، عظيم بابايي به همراه شوراي معاونين و مديران منطقه هر روز با حضور در يکي از مساجد سطح محلات مرکزي تهران، از مساجد قلب پايتخت بازديد مي‌کند. اولين شواري معاونين در ماه مبارک رمضان نيز در مسجد چهارده معصوم (ع) برگزار شد. 35 مسجد در منطقه 6 آمده پذيرايي نمازگزاران و روزه داران است، شهردار منطقه 6 با حضور در مساجد ضمن اقامه نماز جماعت با شهروندان وضعيت مساجد را بررسي و به مشکلات و دغدغه‌هاي مردم رسيدگي مي‌کند.به گفته عظيم بابايي، يک ميليارد تومان جهت بازسازي و نوسازي مساجد منطقه 6 پيش‌بيني شده است. اين اعتبارات به تناوب در اختيار ائمه و هيات امناي مساجد قرار مي‌گيرد. برگزاري مراسم افطاري از جمله ويژه برنامه‌هاي مهم شهرداري در ايام ماه مبارک رمضان است، که در مساجد برپا مي‌شود.شهردار منطقه 6 معتقد است: مساجد نقش موثري در ارائه آگاهي‌هاي لازم و اطلاع‌رساني به مردم بر عهده دارند و با بهره‌گيري از اين مکان مقدس مي‌توان فضايي مناسب در راستاي اهداف جامعه ايجاد کرد. به همين مناسبت و به منظور پرکردن اوقات فراغت برنامه‌ها و کلاس‌هاي بسياري تدارک ديده شده است که مي‌توان به برگزاري کلاس‌هاي آموزشي، ورزشي و سلامت، جزء خواني روزانه قرآن کريم اشاره کرد.

اجراي طرح «افطاري ساده»

در نمايشگاه فصل نيايش منطقه 16

در نمايشگاه «رمضان؛ فصل نيايش» بوستان شهيدرجايي تهران، طرح هدفمند «افطاري ساده» در حال اجراست. سعدالله عيسي زاده معاون امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري منطقه 16 گفت: امسال در نمايشگاه «رمضان؛ فصل نيايش» منطقه 16، يکي از برنامه‌هاي هدفمندي که به اجرا گذاشته شده، مراسم «افطاري ساده» است.وي با بيان اينکه هدف از اين طرح، ترويج افطاري به سبک زندگي اسلامي-ايراني و بر اساس تاکيدات رهبر معظم انقلاب است، اظهار داشت: بر‌اساس آموزه‌هاي ديني و توصيه‌هاي پزشکي، ساده بودن افطاري، سبب ارتقاي ‌سطح سلامت و تندرستي است.معاون امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري منطقه 16 همچنين خاطرنشان کرد: از سوي ديگر، با وجود نيازمنداني که در تأمين احتياجات خود در عسر و حرج هستند، اخلاق انساني و شهروندي حکم مي‌کند که در همراهي و همدلي با اين عزيزان،‌ فرهنگ «افطاري ساده» ترويج شود.در نمايشگاه «رمضان؛فصل نيايش» منطقه 16 که در بوستان شهيد رجايي برپا شده است، هرشب، همزمان با لحظات ملکوتي اذان، بسته‌هاي «افطاري ساده» در ميان بازديدکنندگان و شهروندان توزيع مي‌شود.

نمايش آثار طاهر خوشنويس در موزه هنرهاي ديني امام علي(ع)

موزه‌ هنرهاي ديني امام علي(ع) به مدت يک ماه ميزبان آثار هنرهاي خوشنويسي ميرزا طاهر تبريزي ملقب به طاهر خوشنويس مي‌شود. 236 اثر خوشنويسي استاد فقيد ميرزا طاهر تبريزي ملقب به طاهر خوشنويس در روزهاي هشتم تير تا هشتم مرداد، در موزه هنرهاي ديني امام علي(ع) روي ديوار خواهد رفت.

ميرزا طاهر تبريزي معروف به «طاهر خوشنويس» يکي از استادان و هنرمندان کاتب قرآن کريم است که در طول حيات پر برکتش بار‌ها قرآن را کتابت کرد و بسياري از استادان وي را عامل روشن ماندن چراغ خط نسخ مي‌‌دانند.در اين نمايشگاه مجموع آثار خوشنويسي استاد طاهرتبريزي که شامل کتابت قرآن کريم و دعاهاي مرتبط است، به همراه لوازم شخصي و آثار چاپي به نمايش در مي‌آيد.آيين گشايش اين نمايشگاه با حضور رئيس سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران، محمود صلاحي و هنرمندان هنرهاي سنتي ساعت 18:30 در موزه هنرهاي ديني امام علي(ع) برگزار مي‌شود.موزه هنرهاي ديني امام‌علي (ع) در خيابان ولي‌عصر(عج)، بالاتر از شهيد دستگردي(ظفر)، روبه‌روي نيايش، بلوار اسفنديار، شماره 35 واقع است. علاقه‌مندان مي‌توانند از هشتم تير تا هشتم مرداد به جز روزهاي تعطيل از ساعت 8 صبح تا 8 شب از اين نمايشگاه بازديد کنند.


 گذري برمناطق 

برگزاري نمايشگاه عفاف وحجاب اسلامي در بوستان جوانمردان

معاون اجتماعي و فرهنگي شهرداري منطقه 5 از برگزاري نمايشگاه عفاف وحجاب اسلامي همزمان با ماه مبارک رمضان در بوستان جوانمردان ‌خبر داد.سيد مازيار علوي،معاون اجتماعي وفرهنگي شهرداري منطقه با اعلام اين خبرگفت‌: همزمان با ماه مبارک رمضان و برگزاري جشنواره داستان تابستان در بوستان جوانمردان ايستگاه عفاف وحجاب با هدف ترويج فرهنگ عفاف برپاشد.وي افزود: در اين نمايشگاه نمونه‌هايي از لباس‌هاي متناسب با شئونات اسلامي در معرض ديد علاقمندان قرار گرفته است. وي افزود‌: ضرورت ارائه الگوي مناسب براي پوشش بانوان، جايگزين کردن طرح‌ها و الگوهاي لباس ايراني و اسلامي به جاي مدهاي غربي و احيا و حفظ هويت ملي و ديني، از اهداف برپايي اين نمايشگاه است. وي با تاکيد بر اينکه رعايت حجاب و پوشش اسلامي از ضروريات دين اسلام و وظيفه آحاد مردم است، اضافه کرد: اجراي اين قبيل نمايشگاه‌ها به صورت فصلي در تعميق بخشي اين باور در بين مردم موثر است.

پيشرفت 92 درصدي خط سفيد در معابر اصلي منطقه 15

معاون حمل و نقل ترافيک شهرداري منطقه 15 از آغاز طرح نمادسازي خط سفيد در 31 معبر فرعي منطقه خبر داد.سيد جلال حسيني با بيان اين مطلب گفت: 26 معبر شرياني منطقه به طول 47 کيلومتر از ابتداي اجراي طرح در منطقه در سال گذشته تحت پوشش نمادسازي خط سفيد قرار گرفتند که در حال حاضر با بيش از 92 در صد پيشرفت در مراحل پاياني قرار دارد.معاون حمل و نقل ترافيک شهرداري منطقه افزود: اقدامات اجرايي خط سفيد در 31 معبر فرعي منطقه نيز به طول 28 کيلومتر از ابتداي خرداد ماه سال جاري آغاز شده و تاکنون بيش از 25 در صد پيشرفت داشته است.وي يادآور شد: همسطح‌سازي گذر عابر پياده، رفع نواقص ايستگاه‌هاي حمل‌و‌نقل عمومي، امحاء خط محوري و اجراي خط‌کشي طولي، تراش و روکش تقاطع، اجراي بلوک و کانال عابر پياده، نصب علائم افقي و عمودي و‌... از جمله اقدامات اجرايي طرح يادشده در اين معابر است.

گراميداشت مسابقات فوتسال يادواره 175 شهيد غواص

در منطقه 10

معاون امور اجتماعي و فرهنگي منطقه 10 از برگزاري مسابقات فوتسال يادواره 175 شهيد غواص ويژه جانبازان، خانواده شهدا و ايثارگران مناطق 22 گانه به ميزباني منطقه 10 خبر داد.

سيد‌جواد حسيني معاون امور اجتماعي و فرهنگي منطقه با اعلام اين خبر گفت: گراميداشت مسابقات يادواره 175 شهيد غواص با حضور تيم‌هاي شرکت کننده از مناطق 22 گانه در دو رده سني زير 40 سال و بالاي 40 سال در مجموعه ورزشي جانبازان برگزار مي‌شود.

وي با بيان اين که اين مسابقات با مشارکت بنياد شهيد و سازمان ورزش از نهم تيرماه آغاز به کار مي‌کند افزود: در اين دوره از بازي‌ها خانواده‌هاي معظم شهدا، ايثارگران و جانبازان شهر تهران در قالب 44 تيم در شب‌هاي ماه مبارک رمضان از ساعت 21 تا 1 بامداد به رقابت با يکديگر خواهند پرداخت.

اجراي طرح «مسجد به مثابه زندگي‌، با کاروان بندگي»

شهردار منطقه دو تهران از اجراي طرح «مسجد به مثابه زندگي‌، با کاروان بندگي» همزمان با ماه مبارک رمضان در اين منطقه خبر داد.عزيزالله نظري با اعلام اين مطلب اظهارداشت: علاوه برنامه‌هاي فصل نيايش در محل بوستان نهج‌البلاغه ويژه‌برنامه‌هاي ديگري نيز با محوريت ديني در اين ايام مبارک در نظر گرفته شده که از جمله آن مي‌توان به طرح «مسجد به مثابه زندگي‌، با کاروان بندگي» با محوريت 8 مسجد سطح منطقه اشاره کرد.وي با بيان اينکه برنامه‌هاي امسال فصل نيايش با مشارکت و حضور پر رنگ سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران و مديريت فرهنگسراي ابن سينا سازماندهي شد اظهارداشت: اين همت و خرد جمعي و کار مشارکتي در اجراي بهتر و مطلوب برنامه‌ها بدون ترديد موثر خواهد بود‌. به گفته شهردار منطقه دو تهران، به منظور بهينه‌سازي اوقات فراغت شهروندان و ترويج نشاط مذهبي در ماه مبارک رمضان جشنواره بزرگ فصل نيايش با برپايي بيش از 4 غرفه در زمينه‌هاي متعدد اجتماعي‌،فرهنگي‌،آموزشي‌،ورزشي و سلامت در فاز يک بوستان نهج‌البلاغه بر پا شده است .

آزادسازي بستر 4 هزار درخت کهنسال شمال تهران

به منظور حفظ و نگهداري درختان قديمي‌، کهنسال و بهبود آبرساني به آنها طوقه بيش از 4 هزار و 400 اصله درخت قديمي در شمال تهران آزادسازي شد.

مهندس مجيد نوربخش معاون امور شهري و فضاي سبز شهرداري منطقه يک با اعلام خبر فوق اظهار داشت‌: آزادسازي طوقه سبب گسترش آبخور درختان، افزايش نفوذ آب و هوا به حريم ريشه درخت، مقاومت در برابر آفات و بيماريها‌، جلوگيري از آسيب به ريشه و طوقه درخت و جلوگيري از تخريب و يا بالا آمدن سنگفرش پياده‌روها مي‌شود.اين مقام مسئول خاطر نشان ساخت‌: در اين عمليات بستر درختاني که با سيمان، آسفالت و ... پوشانده شده بودند، بدون آسيب رساندن به طوقه که آسيب‌پذيرترين بخش هردرختي است، آزاد سازي و تشتک آبياري از سيمان و يا آسفالت خالي شد. وي افزود: اقدامات اجرا شده شامل يک هزار و 207 اصله درخت درخيابان‌هاي شهيدفلاحي- مقدس اردبيلي- پسيان- بلوار دانشجو -محموديه‌، يک هزار و 643 اصله در خيابان‌هاي شهيدان فناخسرو- غلام جعفري - ملکي- دربند، 560 اصله در خيابان‌هاي شهيدان کبيري- لواساني- باهنر- زينعلي- اميدوار- بازدار‌، 419 اصله در خيابان‌هاي شهيدان پورابتهاج- صبوري- فيروزبخش- سباري- سپند- موحد دانش- سبکرو- خداوردي- لنگري،313 اصله در خيابان‌هاي شهيدان کرمي- رمضاني- سليمي- موسيوند- اشکستان‌پور- صالحي- سليماني و 345 اصله در بزرگراه ارتش و بابايي بود.