نسخه شماره 3791 - 1394/04/07 -

رهبران جهان مقابل حملات داعش در کويت،تونس و فرانسه موضع‌گيري کردند
عزاي جهاني براي قربانيان داعش


شکست حملات داعش به کوباني


کتمان دخالت آنکارا در نفوذ داعش


افشاي خشم رياض از اردن


ليست مالياتي رضاضراب


اعتراض محيط زيستي در چين


ادامه التهاب ارمنستان


بانوي برزيل در راه واشنگتن

آتن ميان دراخما و يورو همه‌پرسي برگزار مي‌کند
پاسخ غافلگيرکننده يونان‌ به طلبکاران


تکنولوژي


پولتيک


اخبار کوتاه


 رهبران جهان مقابل حملات داعش در کويت،تونس و فرانسه موضع‌گيري کردند
 عزاي جهاني براي قربانيان داعش 

گروه بين‌الملل: حملات تروريستي روز جمعه در تونس، کويت و فرانسه که جان ده‌ها تن از مردم را گرفت و شمار بسياري را زخمي کرد، با واکنش و محکوميت از سوي برخي رهبران جهان و چهره‌هاي سياسي مواجه شد. حوادث تروريستي که طي سال‌هاي اخير توسط گروه‌هاي تندرو صورت گرفته نشان مي‌دهد که تروريست‌ها در ماه رمضان عمليات ويژه‌اي را اجرا مي‌کنند و طبق نظر کارشناسان اين تفکر براساس تفاسير افراطي آنان از دين است. در کويت حمله‌به مسجد شيعيان به هنگام نماز جمعه دست‌کم 29 کشته برجا گذاشت. 205 تن ديگر نيز در اين حمله زخمي شدند و شمار کشته‌شدگان درحال افزايش است.

شيخ صباح احمد جابر الصباح، امير کويت، در محل انفجار حضور يافت. او اين حمله تروريستي را «حمله به وحدت ملي کويت» توصيف کرد. گروه تروريستي«داعش» در هفته‌هاي اخير مسئوليت انفجار در دو مسجد شيعيان را در شرق عربستان سعودي نيز به عهده گرفته بود. منابعي در وزارت خارجه کويت نيز از بازداشت چند فرد مظنون خبر دادند.وزير کشور نيز در گفت‌وگو با شبکه خبري الجزيره اعلام کرد: چند فرد مظنون بازداشت شده‌اند و بازجويي و تحقيقات براي شناسايي هويت عامل اين حادثه تروريستي ادامه دارد.

عليرضا عنايتي، سفير جمهوري اسلامي در کويت ضمن بيان اين که 3ايراني در انفجار مسجد شيعيان کشته شدند‌، گفت هيچکدام از اعضاي سفارت ايران نبوده اند، بلکه از ايرانيان مقيم در اين کشور بودند، اظهار کرد: سيد رضا موحدي و بوماجد دو ايراني هستند که در اين حادثه تروريستي به شهادت رسيدند.سيدرضا موحدي که در کويت در يک بقالي کار مي‌کرده اصالتا از شهرستان لار استان فارس و بوماجد نيز که در يک پارچه فروشي مشغول به کار بوده اصالتا اهوازي است. گفتني است که «حاج فضل‌الله وفادار»‌، «فرج‌الله قائدي حيدري»‌، «جاسم بيت سياح»‌، «رحيم عظيم بيت‌سياح» و «محمودي» ايرانياني هستند که در انفجار مسجد امام صادق (ع) مجروح شدند. آيت‌الله سيدعلي سيستاني، مرجع عاليقدر شيعيان در بيانيه‌اي به خانواده‌هاي قربانيان حادثه تروريستي کويت و دولت اين کشور تسليت گفت و تاکيد کرد: ما با خانواده‌هاي قربانيان اين حادثه همدردي مي‌کنيم و از خداوند منان مي‌خواهيم تا اين قربانيان را مشمول رحمت و مغفرت خود قرار دهد و به خانواده‌هاي آنها صبر و پايداري عنايت کند.وي افزود: ما همچنين از خداوند مي‌خواهيم تا به زخمي‌شدگان اين حادثه شفاي عاجل عنايت فرمايد و تمامي کشورهاي مسلمان را از شر دشمنان و حيله و فريب کساني که دست به چنين انفجارهايي مي‌زنند حفظ کند.

مقتدي صدر، رهبر جريان صدر عراق در بيانيه‌اي خطاب به ابوبکر بغدادي، رهبر گروه تروريستي داعش گفت:يا از خدا بخواه که به تو حکمت عطا کند يا اينکه ما کار تو و حاميانت را با شمشير و سلاح فيصله خواهيم داد و تو را سنگسار مي‌کنيم و تو و تروريست‌هايي که خردهاي عقب مانده دارند و به اسلام به عنوان دين کشتار و ترس و وحشت مي‌نگرند، طرد خواهيم کرد. وي خطاب به رهبر داعش عنوان داشت: شما با اين کارهايتان، سه قطب نحس اسرائيل، آمريکا و انگليس را شاد مي‌کنيد و تحت نظارت آن‌ها عمل مي‌کنيد و دستور کارهاي آن‌ها را چه دانسته و چه ندانسته اجرا مي‌کنيد.

وي خطاب به رهبر داعش گفت: چه کسي اين حق را به تو داده مسجد امام صادق (ع) را در کويت و نمازگزاران نماز جمعه را هدف بگيري؟ تو مساجد و نمازگزاران را منفجر مي‌کني اما تل آويو را رها کرده‌اي تا در امنيت باشد و اين شکست آشکار است تو و حاميانت در کويت و در تونس و حتي در فرانسه فساد کرديد و دشمن واقعي را پشت سر رها کرديد.اي نادان، صرفا بازيچه‌اي به دست استعمار ظالم شده‌اي.

همچنين، جنبش انصارالله يمن اعلام کرد: که انفجار وحشيانه‌اي که در کويت رخ داد، امت اسلامي‌، مردم و وحدت ملي اين کشور را هدف قرار داد. انفجار تروريستي کويت جداي از انفجارهاي تروريستي که در يمن و ديگر کشورهاي عربي رخ مي‌دهد، نيست و عوامل همه اين حملات يکي هستند. ما تعجب مي‌کنيم از کساني که ادعاي مبارزه با تروريسم مي‌کنند و در عين حال، از تجاوز نظامي به يمن حمايت مي‌کنند و از سازمان‌هاي تکفيري و تروريستي حمايت سياسي و نظامي مي‌کنند.

حملات در فرانسه و تونس

در حملات روز جمعه در اولين ساعات صبح به وقت محلي انفجاري در کارخانه‌اي در شرق فرانسه رخ داد و جسد سر بريده رئيس اين کارخانه پيدا شد. به جسد يک پرچم منقش به کلماتي به زبان عربي آويزان بود. مقامات فرانسوي ساعاتي بعد اعلام کردند که متهم يکي از رانندگان در استخدام اين کارخانه گاز است که مدت‌ها است مقامات به او به دليل ارتباط‌هايش با گروه‌هاي تندروي تکفيري مشکوک بودند.

در تونس نيز، ظهر روز جمعه حمله‌ تروريست‌هاي تکفيري به هتلي ساحلي دست‌کم 37 کشته و ده‌ها زخمي برجا گذاشت. بسياري از کشته‌شدگان مليت کشورهاي اروپايي را داشتند.

بان کي‌مون، دبيرکل سازمان ملل متحد، هر 3 حمله را محکوم کرد و از مقامات کشورهاي تونس، کويت و فرانسه خواست تا عاملان اين اقدامات تروريستي را بازداشت و محاکمه کنند.سخنگوي بان کي‌مون نيز به نقل از وي اقدامات روز جمعه را «هولناک» توصيف و تاکيد کرد که دبيرکل سازمان ملل متحد تاکيد دارد که اين اقدامات، سازمان ملل را مصمم‌تر مي‌کند تا به تلاش براي شکست «آن‌ها که هدف‌شان نابودي فرهنگ و انسان و ويراني و کشتار است» ادامه دهد.آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نيز با تاکيد بر اين ‌که اين حملات بار ديگر نشان داد که راه مبارزه با تررويسم و خشونت «دشوار و طولاني» است، هر سه حمله در تونس و کويت و فرانسه را محکوم کرد. فرانک‌والتر اشتاين‌ماير، وزير خارجه آلمان نيز اقدامات روز جمعه به‌ويژه در کويت را «نماد بربريت» دانست و به مقامات کويت، تونس و فرانسه تسليت گفت. ماريانو راخوي، نخست‌وزير اسپانيا نيز اين حملات را «نشانه بربريت» دانست و از جهانيان خواست تا عليه اين خشونت‌ها به‌پا خيزند. او تاکيد کرد که وظيفه هر آزادي‌خواه است که عليه اين اقدامات موضع‌گيري کند و بايستد. الازهر مصر نيز که يکي از مهمترين نهادهاي مذهبي مسلمانان سني‌مذهب است، با صدور بيانيه‌اي حمله به مسجد شيعيان در کويت را به شدت محکوم کرد. الازهر همچنين با محکوم کردم حمله تروريستي تونس از همه مسلمانان و غير‌مسلمانان خواست تا عليه اين اقدامات به‌پا خيزند. الازهر اين حملات را «نقض‌کننده همه باورها و ارزش‌هاي مذهبي» و «بي‌‌ارتباط با آموزه‌هاي ديني» توصيف کرد.

فدريکا موگريني، مسئول سياست ‌خارجي اتحاديه اروپا نيز در توئيتر خود اعلام کرد که با وزاري خارجه فرانسه، تونس و کويت تلفني گفت‌وگو کرده و مراتب تسليت و همدردي اتحاديه اروپا را ابلاغ کرده است. موگريني با اعلام اين ‌که اتحاديه اروپا در کنار کويت و تونس و فرانسه ايستاده است، نوشت:«تروريست‌ها مي‌خواهند بين اروپا و جهان اسلام فاصله بياندازند. اما اين اقدامات آن‌ها تنها ما را بيشتر متحد خواهد کرد.»

ديويد کامرون، نخست‌وزير بريتانيا نيز در توئيتر رسمي خود نوشت که حملات روز جمعه «حال» او را «خراب» کرده است. او تاکيد کرد که بريتانيا در کنار اين کشورها مي‌ايستد تا عليه تروريسم مبارزه کند. کامرون همچنين به خانواده‌هاي بريتانيايي‌هايي که در حملات تونس کشته شدند، تسليت گفت و ابراز همدردي کرد.


 شکست حملات داعش به کوباني 

ديده‌بان حقوق بشر سوريه اعلام کرد کردهاي اين کشور موفق شدند تروريست‌هاي داعش را که براي دومين بار به اين شهر نفوذ کرده و بيش از 100 تن از ساکنان آن را قتل عام کرده بودند از کوباني بيرون و اين شهر را به طور کامل آزاد کنند. به گزارش اسکاي نيوز عربي، بنا به گزارش ديده‌بان حقوق بشر سوريه نيروهاي کرد توانستند پس از درگيري شديد با تروريست‌هاي داعش که گفته مي‌شود هدفشان انتقام گرفتن از کردها به خاطر پيروزي‌هاي اخيرشان بود را از شهر مرزي کوباني بيرون کنند. ديده‌بان حقوق بشر سوريه اعلام کرد که کردها نيروهاي داعش را که از دو روز قبل وارد اين شهر شده و چند مرکز و ساختمان را به اشغال خود درآورده بودند بيرون و تمامي مناطق تحت اشغال آن‌ها را بازپس گرفتند. به گفته اين منبع در حال حاضر کوباني در سلطه کامل کردها قرار دارد.

صبح ديروز نيز نيروهاي کرد با نفوذ به طبقه همکف بيمارستان پزشکان بدون مرکز که محل تجمع تروريست‌هاي داعش بود اين مرکز را منفجر کردند. در همين راستا منابع سوري از وقوع انفجار مهيب در ساختمان پزشکان بدون مرز در کوباني خبر دادند. داعش روز جمعه به شهر کرد‌نشين کوباني که در مرز با ترکيه قرار دارد و اخيرا به دست نيروهاي کرد آزاد شده بود، حمله کرده و بيش از 150 تن را در اين شهر قتل عام کرد.


 کتمان دخالت آنکارا در نفوذ داعش 

رئيس‌جمهور و نخست‌وزير ترکيه اتهامات مبني بر اينکه به تروريست‌هاي داعش اجازه داده شده از ترکيه براي انجام حمله‌اي تازه به کوباني وارد سوريه شوند را «تبليغاتي سياسي» خوانده و با قاطعيت اين اتهام را رد کردند. به نوشته روزنامه حريت، پس از آنکه حزب «دموکراتيک مردم» دولت ترکيه را به حمايت از تروريست‌هاي داعش متهم و آن را مقصر حمله مرگبار به کوباني دانست، رجب طيب اردوغان، رئيس‌جمهور و احمد داوود اوغلو، نخست‌وزير اين کشور در بيانيه‌اي حزب «دموکراتيک مردم» را به انجام «اقدامات تحريک‌آميز» متهم کردند. فيگن يوکسنداغ، از رهبران حزب «دموکراتيک مردم» گفته است: احتمال بسيار زيادي وجود دارد که داعش از ترکيه وارد کوباني شده است. دولت ترکيه سال‌ها از تروريست‌هاي داعش حمايت کرده و قتل‌عام رخ داده در کوباني نيز بخشي از اين حمايت است. اردوغان در واکنش به اين اظهارات گفت: ما به شدت حمله به غيرنظاميان بي‌گناه را محکوم مي‌کنيم. اما به دنبال اين حمله شاهد کمپيني از سوي احزاب سياسي عليه کشورمان هستيم که با هدف تحريک ملت صورت مي‌گيرد. داوود اوغلو نيز به شدت چنين اتهاماتي را محکوم کرد و گفت: ترکيه هرگز کوچکترين دخالتي در درگيري‌هاي خونين سوريه نداشته بلکه در عوض رويکرد صريح خود را عليه تروريست‌هاي داعش نشان داده است.


 افشاي خشم رياض از اردن 

يکي از اسناد فاش شده در ويکي ليکس حاکي است که عربستان سعودي حتي گمانه‌زني پادشاه اردن را که از متحدان نزيک آل سعود به شمار مي‌رود در خصوص اينکه بشار اسد در قدرت باقي مي‌ماند بر نتابيده است. به گزارش پايگاه خبري «الحدث نيوز»، يکي از اسناد وزارت امور خارجه عربستان سعودي که پايگاه افشاگر «ويکي ليکس» افشا کرد، حاکي است که سعود الفيصل، وزير امور خارجه پيشين عربستان سعودي، از گمانه زني عبدالله دوم پادشاه اردن در خصوص اينکه بشار اسد، رئيس‌جمهور سوريه، در قدرت باقي خواهد ماند عصباني شده است.

بر‌اساس اين سند، سعود الفيصل در نامه اي در اين خصوص به پادشاه اردن عربستان است: «پيشنهاد مي‌کنم موضع خود را با ترک‌ها يکپارچه کنيم و من در نزديک ترين زمان ممکن به همراه وزير امور خارجه ترکيه براي شرح ديدگاه‌ها به اردن سفر کنيم. سخنان پادشاه اردن در داووس در خصوص اينکه رئيس‌جمهور سوريه به مدت طولاني در قدرت باقي است، «بد» بود.»


 ليست مالياتي رضاضراب 

رضا ضراب متهم اصلي پرونده فساد بزرگ مالي موسوم به پرونده 17 دسامبر 2013 ميلادي، در فهرست بيشترين پرداخت‌کنندگان ماليات بر درآمد در ترکيه قرار گرفت. به گزارش روزنامه طرف چاپ ترکيه‌، رضا ضراب با پرداخت 4 ميليون و 474 هزار ليره ماليات بر درآمد در فهرستي که وزارت دارايي ترکيه از بيشترين پرداخت‌کنندگان ماليات بر درآمد در ترکيه منتشر کرد‌، در رديف پنجاه و ششم قرار گرفته است. محمد شيمشک وزير دارايي ترکيه با ارسال پيام تبريک به صد نفر از جمله رضا ضراب که بيشترين ماليات بر درآمد را پرداخت کرده اند‌، آنان را شهروندان نمونه توصيف کرد.وزير دارايي ترکيه در اين پيام تاکيد کرده است‌،‌ اين افراد با رضايت خاطر به تعهدات خود در زمينه پرداخت ماليات عمل کردند و تبديل به الگويي براي جامعه شدند. شايان ذکر است‌، دادگاهي در استانبول سال گذشته پرونده رشوه بزرگ مالي موسوم به پرونده 17 دسامبر را مختومه اعلام و دستور منع تعقيب ده‌ها متهم اين پرونده را اعلام کرد.

از جمله فرزندان دو تن از وزيران سابق دولت ترکيه‌،‌ مدير عامل سابق‌هالک باک ترکيه‌، شماري از مقامات دولتي و بازرگانان نزديک به دولت حزب عدالت و توسعه را صادر کرد.


 اعتراض محيط زيستي در چين 

نيروهاي پليس شانگهاي سه دستگاه اتوبوس حامل مخالفان احداث يک کارخانه توليد مواد شيميايي را بازگرداندند.درحاليکه مقامات دولتي چين بمنظور جلوگيري از درگيري‌هاي خشونت‌آميز بر سر احداث کارخانه مواد شيميايي‌، مانع برگزاري تظاهرات مي‌شوند مخالفان که نگران بهداشت و سلامت عمومي‌هستند به مخالفت‌هاي خود در اين زمينه ادامه مي‌دهند. برگزاري تظاهرات سال گذشته در چين بر سر راه اندازي يکي ديگراز کارخانه‌هاي توليد مواد شيميايي در پي درگيري مخالفان با نيروهاي پليس به خشونت منجر شد.

در پي شايعات اخير مبني بر راه‌اندازي کارخانه توليد مواد شيميايي در منطقه جينشان شانگهاي هزاران نفر از مخالفان اين طرح که مي‌تواند خطرات جدي زيست محيطي در بر داشته باشد قصد برگزاري تظاهرات داشتند. با توجه به تقويت شايعات مربوطه، هزاران نفر از ساکنان اين منطقه قصد داشتند در مقابل شهرداري و خيابان‌هاي اطراف که تدابير شديد امنيتي اعمال شده است تظاهرات کنند.

در پي ممانعت نيروهاي پليس از ورود اتوبوس‌هاي حامل مخالفان درگيري‌هاي پراکنده بين تظاهرکنندگان و نيروهاي پليس روي داد.ساکنان منطقه جينشان به دليل شايعات مبني بر راه‌اندازي کارخانه توليد پرولاکسين به شدت خشمگين شده اند، اين ماده شيميايي براي توليد فيبر و پلاستيک بکار برده مي‌شود و تماس با اين ماده شيميايي مي‌تواند سبب خارش چشم، بيني و گلو شود.

در پي انفجار در کارخانه اي در آوريل در استان فوجين در جنوب شرقي چين 6 کارگر جان باختند.

به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس از شانگهاي، مقامات دولتي شانگهاي روز گذشته اعلام کردند استانداردهاي ايمني در منطقه صنعتي شديدا رعايت خواهد شد.

مقامات دولتي با بيان اينگونه مطالب سعي دارند شايعات مربوط به راه‌اندازي کارخانه شيميايي را رد کنند و بر اهميت پالايش و سالم‌سازي آلودگي‌ها تاکيد کنند.

به رغم اينکه رهبران پکن پيشتر نيز هرگونه طرح مهندسي مربوط به ساخت و ساز کارخانجات توليد مواد شيميايي را در جينشان رد کرده‌اند بسياري از مخالفان با اشاره به فساد‌هاي کلان مالي، ناتواني مقامات دولتي در مديريت و نبود شفاف‌سازي در روند تصميم‌گيري به وعده‌هاي مقامات خوشبين نيستند.


 ادامه التهاب ارمنستان 

تظاهرات هزاران نفر از مردم ارمنستان در ايروان پايتخت اين کشور عليه افزايش تعرفه برق روز شنبه وارد هشتمين روز خود شد. به گزارش خبرگزاري آناتولي تظاهر‌‌کنندگان‌، که عمدتا جوانان هستند، بيش از يک هفته است که در اعتراض به تصميم کميسيون خدمات عمومي ارمنستان براي افزايش 16 درصدي بهاي برق شبکه برق روسي ارمنستان به خيابان آمده اند. اين افزايش قرار است از اول ماه اوت به اجرا درآيد.

روز جمعه بر تعداد تظاهر کنندگان افزوده شد و معترضان در ميدان فرانس در ايروان به مدت يک ساعت تحصن کردند.يک سخنگوي حزب حاکم جمهوري‌خواه ارمنستان روز جمعه به رسانه‌هاي محلي گفت هيچکس، حتي رئيس‌جمهور کشور، طرفدار افزايش تعرفه برق نيست. سرژ سرکيسيان رئيس‌جمهور ارمنستان روز سه‌شنبه با صدور بيانيه‌اي گفت آماده است با تظاهر‌کنندگان ديدار کند و خواسته‌هاي آنان را بشنود اما بيشتر تظاهر کنندگان اين پيشنهاد را رد کردند و گفتند خواسته‌هاي آنها از قبل روشن است.


 بانوي برزيل در راه واشنگتن 

ديلما روسف رئيس‌جمهور برزيل شنبه براي ديداري رسمي که با تأخيري طولاني صورت مي‌گيرد، وارد آمريکا مي‌شود.

رئيس‌جمهور برزيل در اين سفر تلاش‌ خواهد کرد روابط اقتصادي با آمريکا را نزديک به دو سال پس از رسوايي شنود آژانس امنيت ملي آمريکا از او و ديگر شهروندان برزيلي که روابط دو کشور را تحت تأثير قرار داد، تحکيم ببخشد.

تابستان 2013، افشاگري‌هاي ادوارد اسنودن مشاور سابق آژانس امنيت ملي آمريکا (ان اس اي)، خشم برزيل را برانگيخت و باعث سردي روابط دو کشور شد همچنين روسف را بر آن داشت در داخل کشور تدابيري اتخاذ کند که چنين اتفاقاتي ديگر نتواند رخ دهد.

ديلما روسف 67 ساله که تا اول ژوييه (چهارشنبه) در آمريکا خواهد بود، با باراک اوباما رئيس‌جمهور آمريکا در کاخ سفيد ديدار خواهد کرد. اين ديدار مهر تأييدي بر از سرگيري روابط دو جانبه خواهد بود.

رئيس‌جمهور برزيل همچنين برنامه تنظيم بودجه خود را به همراه مجموعه گسترده‌اي از گزينه‌ها براي سرمايه‌گذاري در هفتمين اقتصاد جهان که در حال حاضر روند کند رشد اقتصادي را طي مي‌کند، به جامعه مالي نيويورک و واشنگتن ارائه خواهد کرد.

در شرايطي که محبوبيت روسف به حداقل تاريخي (10 درصد) رسيده است، کارلوس ملو تحليل‌گر سياسي در موسسه اينسپر معتقد است «عکس روسف در کنار اوباما مفهومي سياسي در برزيل خواهد داشت. از لحاظ نمادين چنين عکسي رئيس‌جمهوري را نشان خواهد داد که براي گفتگو و تعامل با جهان به ويژه در بخش‌هايي که بيشتر مورد انتقاد واقعند، کاملا آماده است».

وي خاطر نشان کرد: «اين سفر از لحاظ سياست داخلي اهميت بيشتري دارد تا سياست خارجي».

دولت برزيل با توجه به انتقادهايي که از طرح رياضتي آن در پارلمان و در خود حزب کارگر (حزب چپگراي حاکم)، سميناري را در نيويورک تدارک ديده است تا به صدها سرمايه‌گذار طرح واگذاري کارهاي بزرگ زيرساختي را به ارزش بالغ بر 64 ميليارد دلار پيشنهاد کند.


 آتن ميان دراخما و يورو همه‌پرسي برگزار مي‌کند
 پاسخ غافلگيرکننده يونان‌ به طلبکاران 

پس از شکست آخرين دور مذاکرات ميان اعتباردهندگان بين‌المللي و نمايندگان دولت يونان، آلکسيس سيپراس، نخست‌وزير اين کشور، بامداد شنبه در يک سخنراني‌ تلويزيوني گفت که قصد دارد، برنامه‌‌هاي رياضتي پيشنهادي از سوي وام‌دهندگان بين‌المللي را روز 5 ژوئيه به همه‌پرسي بگذارد. او از نهادهاي سياسي و مالي ذينفع خواست، براي تدارک اين همه‌پرسي به او مهلت دهند. سيپراس گفت: «از سران کشورهاي اروپايي مي‌خواهم، به من چند روزي فرصت دهند. سرانجام اين مردم يونان هستند که بايد به پيشنهاد وام‌دهندگان راي موافق و يا مخالف بدهند.»

نخست‌وزير يونان هم‌چنين افزود که اين همه‌پرسي در راستاي ارزش‌هاي والاي دموکراسي است که اتحاديه اروپا نيز بر آن‌ها تاکيد دارد. به گفته او، برخي از «نهادها و طرف‌هاي گفت‌وگو» يونان را تهديد مي‌کنند و به شدت تحت فشار قرار داده‌اند. سيپراس که پس از يک جلسه فشرده با هيات دولت خود در برابر دوربين‌هاي تلويزيون دولتي يونان قرار گرفته بود، گفت که برخي از نهادهاي مالي بين‌المللي «قصد دارند همه مردم يونان را تحقير کنند.»

مذاکرات متعدد بي‌نتيجه

نخست‌وزير يونان تا کنون بارها با رؤساي بانک مرکزي اروپا، کميسيون اتحاديه اروپا، صندوق بين‌المللي پول، گروه يورو (کميته‌اي وابسته به اتحاديه اروپا که بر سياست‌هاي اقتصادي و مالياتي کشورهاي منطقه يورو نظارت مي‌کند) و صندوق نجات يورو (يا صندوق ثبات مالي اروپا که براي تخصيص کمک‌هاي مالي موقت به کشورهاي عضو زير فشار بدهي شکل گرفته است) ديدار کرده است. اين مذاکرات، با هدف جلوگيري از ورشکستگي يونان و خروج احتمالي اين کشور از منطقه اقتصادي يورو صورت مي‌گيرد. در آخرين دور مذاکرات، اعتباردهندگان به يونان پيشنهاد دادند که با تمديد 5 ماهه بسته کمک‌هاي مالي به يونان، 15 و نيم ميليارد يورو در اختيار اين کشور قرار دهند. ارائه اين اعتبار، منوط است به پذيرش شرط بازپرداخت قسط بدهي‌هاي يونان بالغ بر 6/‌1 ميليارد يورو به اين بانک‌ها، بلافاصله پس از دريافت بسته کمک‌هاي جديد.

انجام اصلاحات بيشتر، مانند افزايش ماليات بر ارزش افزوده و کاستن هزينه‌هاي دولتي در بخش‌هاي تامين حقوق بازنشستگي پيش از موعد و بيکاري، از ديگر شرايط ارائه کمک‌‌هاي مالي جديد به يونان است.

رايزني‌هاي مجدد

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، و فرانسوا اولاند، رييس‌جمهور فرانسه، اين پيشنهاد‌ها را «بسيار سخاوتمندانه» ارزيابي مي‌کنند. به گفته يک ديپلمات يوناني، ماريو دراگي، رييس بانک مرکزي اروپا، «با تفاهم و حساسيت» در برابر پيشنهاد سيپراس مبني بر اجراي همه‌پرسي در يونان واکنش نشان داد.

قرار است، وزيران دارايي کشورهاي عضو اتحاديه اروپا بعداز ظهر روز شنبه (27 ژوئن) در بروکسل از نو براي رايزني با يکديگر ديدار کنند.


 تکنولوژي 

برنامه‌ريزي براي دفاع از زمين

در پرداختن به خطر ناشي از اصابت اجرام آسماني به کره زمين و احتمال نابودي سياره ما، هاليوود با ساختن فيلم‌هاي پرهيجان پر از ابرقهرمان، موشک و انفجارهاي هسته‌اي هميشه از نهادهاي دولتي آمريکا پيش تر بوده‌است. اما ظاهراً نهادهاي دولتي نيز اکنون به فکر اقدام افتاده‌اند. روزنامه نيويورک تايمز گزارش مي‌دهد که روز چهارشنبه سازمان فضايي آمريکا، ناسا، و سازمان امنيت هسته‌اي اين کشور با امضاء توافقي تصميم گرفتند همکاري در مورد سامانه دفاع سياره‌اي براي کره زمين را شروع کنند. هدف از اين همکاري شناخت راه‌هاي بهتر براي منحرف کردن اجرام آسماني از مسير حرکت آنها به سوي کره زمين است. اگر اجرام آسماني بزرگ به مناطق پرجمعيت اصابت کنند تلفات شديدي برجا خواهند گذاشت. حرکت اجرام آسماني سرگردان و احتمال اصابت آنها به کره زمين موضوع جديدي نيست. اما از سال 2013 و پس از اصابت يک شهاب‌سنگ هفت هزار تني که قطر آن حدود 20 متر بود، به شهر چليابينسک در روسيه و مجروح شدن حدود هزار و 500 نفر که اکثر آنها به خاطر خُرد و پرتاب شدن شيشه پنجره‌ها زخمي شدند، اين خطر جدي‌ تر تلقي مي‌شود.

ناسا و آژانس امنيت هسته‌اي آمريکا، از مدت‌ها پيش هر يک به طور جداگانه وقوع چنين خطراتي را مطالعه کرده‌اند. آنها حرکات اجرام فضايي را زير نظر گرفته، موشک‌هاي مناسب براي رديابي مسير حرکت آنها ساخته و با استفاده از الگوهاي رايانه‌اي، احتمال استفاده از انفجارهاي هسته‌اي براي خرد کردن شهاب‌سنگ‌هاي بزرگ را بررسي کرده‌اند. اما اکنون تحت تأثير حساسيت بيشتر افکار عمومي و توجه بخش خصوصي به خطرات ناشي از اصابت اجرام آسماني به کره زمين به نظر مي‌رسد که نهادهايي مثل ناسا و سازمان امنيت هسته‌اي آمريکا طرح‌هاي خود را در اين زمينه گسترش داده‌اند.

همزمان با آغاز همکاري ميان اين دو نهاد روش‌هاي جديدي نيز براي اطلاع‌رساني و آگاهي مردم از اين مسئله راه‌اندازي شده‌است. يک نمونه آن وب‌سايت جديد ناسا است که به علاقه‌مندان امکان مي‌دهد به بخشي از اطلاعات جمع‌آوري شده توسط اين نهاد از حرکت اجرام آسماني دسترسي پيدا کنند.

روزنامه هافينگتون پست نيز در مقاله‌اي به اين موضوع پرداخته و يادآوري مي‌کند که در 30 ژوئن سال 1908 اصابت يک شهاب‌سنگ به نقطه‌اي در سيبري بيش از هزار کيلومتر مربع از جنگل‌هاي منطقه را نابود کرد و مورد سال 2013 نيز نشان مي‌دهد که اصابت اجرام فضايي به زمين يک خطر بالقوه است. بسياري از اخترشناسان معتقدند که اجرام آسماني پيش از نزديک شدن به فضاي کره زمين خرد شده و به اين خاطر بعيد است جرم آسماني بزرگي به زمين برسد. با اين همه سازمان ناسا در يکي از تازه‌ترين بيانيه‌هاي خود در اين زمينه تأکيد مي‌کند که براي پرهيز از وقوع تلفات انساني علاوه بر رديابي و پيش‌بيني مسير حرکت شهاب‌سنگ‌ها، بايد سامانه‌اي براي هشدار و اطلاع‌رساني راه‌اندازي کرد که قبل از اصابت اين اجرام بتواند تخليه اهالي منطقه را به انجام برساند. يکي از مباحث مهمي که در روش‌هاي حفاظت از سياره زمين مطرح شده استفاده از انفجارهاي اتمي براي منحرف کردن شهاب‌سنگ‌ها از مسير حرکت آنهاست. مقامات ناسا و سازمان امنيت هسته‌اي آمريکا در اين مورد اظهار نظر رسمي نکرده‌اند. اما گروهي از دانشمندان معتقدند که فارغ از درست و يا غلط بودن اين روش، بايد در مورد آن بررسي‌هاي لازم صورت بگيرد تا پيش از وقوع هر حادثه‌اي تصميم درست اتخاذ شود.


 پولتيک 

تقلاي اتمي آل سعود

در پي سفر جانشين وليعهد عربستان به پاريس، فرانسه طرح ساخت رآکتور اتمي براي عربستان را بررسي مي‌کند. عربستان قراردادهايي اتمي نيز با روسيه و کره‌ جنوبي امضا کرده است. رياض مي‌گويد، واشنگتن نگراني‌هاي عربستان را در مذاکرات اتمي با ايران مورد توجه قرار نمي‌دهد. به گزارش دويچه وله، عربستان سعودي به دنبال راه‌اندازي برنامه‌ اتمي خود است تا در رقابت منطقه‌اي با ايران عقب نماند و بتواند با برنامه‌ اتمي ايران مقابله کند.

خبرگزاري فرانسه گزارش داد که مقامات عربستان سعودي از آمريکا شکايت دارند که نگراني‌هاي رياض را چندان جدي نمي‌گيرد و در مذاکرات اتمي با ايران به آن توجه نمي‌کند. عربستان سعودي در هفته‌اي که گذشت با مقامات فرانسه بر سر طرح کلي رآکتور اتمي به توافق اوليه رسيد. رياض خواستار 2 رآکتور «آي‌پي‌آر» است که در اروپا به عنوان پيشرفته‌ترين و ايمن‌ترين رآکتور اتمي شناخته مي‌شود. بنا به اين طرح، فرانسه قرار است اين رآکتورها را در اختيار عربستان قرار داده و متخصصاني از عربستان را براي نظارت و هدايت رآکتورها آموزش دهد. يک مقام آگاه که نام او فاش نشده به خبرگزاري فرانسه گفته بود که ارزش مادي اين قرارداد بيش از 10 ميليارد دلار است. به گزارش خبرگزاري فرانسه، عربستان سعودي به دنبال آن است که همچون امارات متحده‌ عربي بخش اصلي انرژي مورد نياز خود را به تدريج از رآکتورهاي اتمي تامين کند و به دنبال نصب دست‌کم 16 رآکتور اتمي است. رياض در حالي با فرانسه به توافق ابتدايي دست يافته که سال گذشته نيز قراردادي را با مقامات روسيه براي آموزش نيروهاي سعودي و انتقال دانش هسته‌اي به متخصصان سعودي امضا کرد. عربستان در ماه مارس گذشته نيز قراردادي را با کره جنوبي در راستاي «همکاري‌هاي اتمي» به امضا رساند. سعيد حمال خاشوک، روزنامه‌نگار و تحليل‌گر سعودي که با دربار عربستان نيز روابط نزديکي دارد به خبرگزاري فرانسه گفت: «عربستان سعودي طرح‌هاي بزرگي براي برنامه اتمي خود دارد.» مقامات عربستان سعودي مي‌گويند: تنها به دنبال فن‌آوري صلح‌آميز هسته‌ايند. با اين‌حال تحليل‌گران و ناظران مي‌گويند: مهم‌ترين دليل عربستان براي سرمايه‌گذاري کلان در پروژه اتمي، رقابت منطقه‌اي با ايران و احساس ناامني از برنامه اتمي ايران است و تاکيد دارند که طرح عربستان نيز مي‌تواند منجر به ساخت سلاح هسته‌اي شده و منطقه را با ناامني بيشتر مواجه سازد.

در ماه مارس گذشته نيز ترکي الفيصل، رئيس پيشين سازمان امنيت عربستان در گفت‌وگويي با بي‌بي‌سي انگليسي تاکيد کرد که عربستان خواستار هر حقي است که براي برنامه اتمي ايران به رسميت شناخته شود.

نواف عبيد، تحليل‌گر سياسي سعودي نيز در يادداشتي که براي «سي‌ان‌ان» در هفته‌ جاري نوشت، تاکيد کرد که دولت عربستان هم «تمايل و اراده» و هم «توان» آن را دارد که برنامه‌ اتمي مشابه ايران راه بيندازد.

با اين‌حال خبرگزاري فرانسه گزارش داد که يک ديپلمات سعودي که نام او فاش نشد، در گفت‌وگو با اين خبرگزاري تاکيد کرده که دولت عربستان حاضر نيست چنين ريسکي کند و عواقب احتمالي ساخت سلاح اتمي را متحمل شود.

برخي تحليل‌گران توافق ابتدايي فرانسه با عربستان براي ساخت رآکتور اتمي را گامي از سوي غرب براي آرام‌ کردن عربستان ارزيابي کرده و مي‌گويند: غرب خواهان آن است که طرح‌هاي اتمي عربستان از ابتدا زير نظر آن‌ها راه‌اندازي شود تا هرگونه خطر توليد سلاح، در نطفه خاموش شود.


 اخبار کوتاه 

اعتراض طالبان به قطع برق

رويترز: محمد خراساني، سخنگوي تحريک طالبان پاکستان طي بيانيه‌اي به ابراز همدردي با کساني پرداخت که بر اثر گرما جان باخته‌اند و شرکت خصوصي «کي الکتريک» را مسوول مرگ اين افراد دانست.طالبان تهديد کرد عليه اداره برق دست به اقدام خواهد زد.

تاکيد اسد بر جنگ با تروريسم

العهد‌: بشار اسد، رئيس‌جمهوري سوريه در ديدار با فرستاده رئيس‌جمهوري آفريقاي جنوبي به خاورميانه و هيات همراه وي تاکيد کرد: حملات تروريستي که در تعدادي از کشورهاي جهان رخ داده نشان مي‌دهد که تروريسم نماينده يک مشکل جهاني است چراکه اصل و اساس آن بر ايدئولوژي تندروي مبتني است.

درخواست عفو ديکتاتورسابق پاناما

ديلي تلگراف: مانوئل نوريگا، ديکتاتور سابق 81 ساله پاناما که 25 سال پيش در ژانويه 1990 به وسيله دخالت نظامي آمريکا از قدرت برکنار شد، با انتشار بيانيه‌اي از زندان پاناما سکوت خود را شکست و از مردم کشورش تقاضاي بخشش کرد.

انتقادات تند پکن از توکيو

رويترز: وزير امور خارجه چين ديروز (شنبه) گفت: اينکه بسياري از مردم ژاپن حاضر به پذيرش پيشرفت چين نيستند، يکي از دلايل ريشه‌اي مشکلات ميان دو کشور است.

روابط چين و ژاپن مدتي طولاني است که تحت تاثير اشغالگري‌هاي توکيو عليه پکن در دوران جنگ جهاني دوم قرار داشته است.دو کشور همچنين اخيرا بر سر مالکيت گروهايي از جزاير کوچک خالي از سکنه در درياي چين شرقي دچار اختلاف شده‌اند.

قانون همجنسگرايان آمريکايي

بي‌بي‌سي: ديوان عالي آمريکا ازدواج همجنسگرايان را در همه ايالت‌هاي اين کشور قانوني اعلام کرد.پيش از اين همجنسگرايان مي‌توانستند در 36 ايالت به اضافه ناحيه کلمبيا (واشنگتن دي سي) رسما ازدواج کنند و حال با حکم ديوان عالي 14 ايالت ديگر نيز که ازدواج همجنسگرايان در آنها ممنوع بود بايد به زوج‌هاي هم‌جنس اجازه ازدواج بدهند.

انتقاد پ ک ک از کارشکني اردوغان

الشرق الاوسط: جميل بايک، معاون رهبر پ‌.ک‌.ک، رجب طيب اردوغان، رئيس‌جمهوري ترکيه را به تضعيف روند صلح که عبدالله اوجالان، رهبر اين حزب در سال 2013 آغاز کرد، متهم مي‌کند. بايک در اين باره گفت: «اوجالان کسي است که براي پيشبرد روند صلح تلاش کرد اما دولت با او مخالفت کرد.»

اين در حالي است که پ‌.ک‌.ک تهديد کرده است، در صورت عدم آزادي اوجالان که از سال 1999 در جزيره امرالي محبوس است، فعاليت مسلحانه خود را از سر خواهد گرفت. معاون رهبر حزب پ‌.ک‌.ک خاطرنشان کرد: «پ‌.ک‌.ک تا زمان آزادي اوجالان اسلحه را کنار نخواهد گذاشت.»

خوش‌بيني به مذاکرات ليبي

الجزيره: در حالي که فرستاده سازمان ملل به ليبي نسبت به امکان دستيابي طرف‌هاي درگير به توافق نهايي صلح ابراز خوش بيني کرده، شرکت‌کنندگان در مذاکرات صلح ليبي در مراکش اعلام کردند به مراحل پاياني مذاکرات و امضاي توافق صلح نزديک شده‌اند.

مظلوم‌نمايي صهيونيستي

رويترز: در پي عمليات تروريستي داعش در شهر ليون فرانسه، وزير امور مهاجرين رژيم صهيونيستي از يهوديان فرانسه خواست تا اين کشور را ترک و به اراضي اشغالي مهاجرت کنند.

افزايش قربانيان مرس

يونهاپ: مقامات وزارت بهداشت کره جنوبي اعلام کردند با شناسايي يک مورد جديد،آمار ابتلا به بيماري سندروم تنفسي خاورميانه/مرس/در اين کشور تاکنون به 182 مورد رسيده است. در حدود 2 هزار و 467 نفر از افراد مشکوک به ابتلا به بيماري مرس در کره جنوبي در قرنطينه بسر مي‌برند.تاکنون 32 نفر در پي ابتلا به کرونا ويروس يا همان مرسي قرباني شده‌اند.

اعتراض کشاورزان آلماني

دي ولت: صدها کشاورز آلماني روز جمعه با برپايي تظاهرات دولت را به کوتاهي در جبران تبعات تحريم‌هاي اتحاديه اروپا عليه روسيه متهم کردند. اقدام روسيه در ممنوعيت واردات مواد غذايي از اروپا لطمه اي جدي به صنعت کشاورزي آلمان زده است و موجب سقوط قيمت برخي محصولات شده است.

محکوميت 2افسر اطلاعاتي ترکيه

روزنامه مليت: دادگاهي در آنکارا دو مامور اداره اطلاعات پليس ترکيه را به 7 سال و 6 ماه حبس محکوم کرد.سدات زاوار و ايلکَر اوستا ماموران اداره اطلاعات پليس ترکيه در ميان 13 متهم پرونده کار گذاشتن دستگاه‌هاي شنود در دفتر کار رجب طيب اردوغان رئيس‌جمهور ترکيه در دوره نخست وزيري وي بودند.

مراسم سالگرد سازمان ملل

گروه بين‌الملل: مراسم هفتادمين سالگرد امضاي منشور سازمان ملل متحد با حضور بان کي مون دبير کل اين سازمان در شهر سانفرانسيسکو در آمريکا برگزار شد.

نقض آتش‌بس ارمنستان و آذربايجان

خبرگزاري فرانسه: سخنگوي وزارت دفاع ارمنستان با اشاره به اين که نظاميان جمهوري آذربايجان آتش بس در مرز دو کشور را نقض کردند از کشته شدن يک نظامي ارمنستاني در منطقه مورد مناقشه قره باغ خبر داد. ارمنستان و جمهوري آذربايجان از سال 1980 ميلادي تاکنون بر سر منطقه قره باغ با يکديگر درگير هستند.از چند ماه گذشته تا کنون درگيري‌هاي ميان ارمنستان و جمهوري آذربايجان به طور مجدد در منطقه افزايش پيدا کرده است.

به طوري که دو طرف همديگر را به آغاز حملات و درگيري‌ها متهم مي‌کنند. درگيري‌هايي که از سال گذشته تا کنون به مرگ ده‌ها تن منجر شده است.

اتحاد اقتصادي بريکس

خبرگزاري فرانسه: وزارت دارايي آفريقاي جنوبي روز جمعه اعلام کرد کشورهاي گروه اقتصادي موسوم به بريکس متشکل از برزيل، روسيه، هند، چين و آفريقاي جنوبي بانک توسعه اقتصادي خود را تا پايان سال جاري ميلادي افتتاح خواهند کرد.