نسخه شماره 3791 - 1394/04/07 -

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام:
مقابله با تروريسم نيازمند عزم جدي بين المللي است

عضو کميسيون امنيت ملي مجلس:
احمدي‌نژاد در مورد فسادهاي مالي اطرافيانش توضيح دهد


برگزاري انتخابات الکترونيکي به شرط ايمني دستگاه‌ها


حوزه و دانشگاه نبايد مقهور ابزارهاي ارتباطي شوند

آيت‌الله آملي لاريجاني:
قوه قضاييه نظارت به دستگاه‌هاي اجرايي را تشديد کرده است


اخبار کوتاه


کوتاه از بهارستان

ديدار ظريف - کري با موجي از اميد و پيشرفت
بخش زيادي از متن توافق نهايي آماده شده است
آمانو و فابيوس به وين آمدند
علي‌‌اکبر ولايتي:
سوريه تبديل به آزمايشگاهي براي عمليات تروريستي شده است

سردار جلالي:
«انبارهاي سلاح»، عربستان را به يک تهديد نيابتي تبديل مي‌کند


احترام نمي‌خواهيملطفا بي‌احترامي نکنيد!


بهترين شيوه اجراي داوطلبانه پروتکل الحاقي


ديپلماسي


طنز


تلنگر

مشاور امنيت ملي معاون رييس‌جمهور آمريکا ادعا کرد:
ضرب‌الاجل واقعي مذاکرات هسته‌اي 18 تير است


 رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام:
 مقابله با تروريسم نيازمند عزم جدي بين المللي است 

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام، خطر گسترش و تعميق اقدامات تروريستي را تهديدي جدي براي کل جهان دانست و گفت: براي کنترل، مقابله و نابودي پديده شوم تروريسم بايد عزم بين‌المللي و همکاري همه جانبه ايجاد شود تا دنيا از شر و مضرات مخرب تروريست‌ها در امان باشد.

به گزارش روابط عمومي‌مجمع تشخيص مصلحت نظام، آيت‌الله اکبر‌هاشمي‌رفسنجاني در جلسه مجمع تشخيص مصلحت نظام، با ابراز تاسف از جنايات تروريستي اخير گروهک داعش در کشورهاي کويت، تونس و محکوميت شديد اين اقدامات، افزود: جاي نگراني و تاسف بسيار است که گروهکي به دروغ ادعاي مسلماني و حکومت اسلامي‌دارد، دستور العملي جديد بويژه در ماه مبارک رمضان براي تشديد خشونت عليه تشيع، گروه خاصي از تسنن و مسيحيان صادر مي‌کند که نمونه تاسف بار را در انفجار مسجد امام صادق(ع) کويت شاهد بوديم.

وي ادامه داد: نمازگزاران اين مسجد مظلومانه در حال سجده مورد حمله تروريستي قرار گرفتند که حدود 30 نفر شهيد و 200 نفر زخمي‌شدند.

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام همچنين گفت: متاسفانه دامنه اين جنايت‌ها به تونس و حتي فرانسه هم رسيد که البته درفرانسه ابعاد کوچک تري داشت ولي سروصداي سياسي آن نسبت به کشورهاي اسلامي‌بلندتر بود که خواستار همکاري غرب، اعراب و مسلمان‌ها شدند. هاشمي‌رفسنجاني، جمهوري اسلامي‌ايران را قرباني اول تروريسم در جهان دانست و با يادآوري هفتم تيرماه سالگرد انفجار دفتر حزب جمهوري اسلامي‌و شهادت 72 نفر از بهترين شخصيت‌هاي کشور اعم از وزير، نماينده مجلس و قاضي، شخصيت‌هاي روحاني و مسوولان، ياد و خاطره سيد اين شهدا، شهيد مظلوم دکتر بهشتي و يارانش را گرامي‌داشت. وي خاطرنشان کرد: هر چند شهادت مظلومانه اين عزيزان و ساير شهداي قرباني ترورهاي کور در کشور سخت و سنگين بود ولي ضربات موثر و کاري که بعد از اين شهادت‌ها به گروه‌هاي تروريستي به ويژه گروهک منافقين وارد شد، آنها را رسوا و براي هميشه در اذهان مردم منفور و منزوي کرد.

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام در ادامه به آغاز بررسي و تدوين سياست‌هاي کلي محيط زيست در مجمع اشاره کرد و گفت: امروز خطر بين‌المللي نابودي محيط‌زيست و منابع طبيعي کمتر از تروريسم نيست و متاسفانه تهديد منابع زيست‌محيطي، به صورت خاموش و آرام، دنيا را به تدريج به سمت نابودي و تخريب پيش مي‌برد و در واقع خطرناک‌تر از تروريسم است.

هاشمي‌رفسنجاني، تهديدات زيست‌محيطي از جمله گرم شدن زمين و تلفات انساني که اخيراً در برخي کشورها از جمله هندوستان شاهد نمونه‌هايي از آن بوديم را خطرناک توصيف کرد و افزود: گرم شدن آب اقيانوس‌ها و شرايط اقليمي‌و آلودگي منابع آب، خاک و هوا مي‌تواند از جمله دلايل اين تلفات باشد.

وي، نابودي منابع آب، خاک، جنگل، هوا و آلودگي محيط‌زيست در جهان به ويژه ايران را به دليل تعرّض نابجا و کنترل نشده بسيار خطرناک خواند و تصريح کرد: اين منابع متعلق به نسل امروز و فرداهاي کشور است.

هاشمي‌رفسنجاني ابراز اميدواري کرد با دقت و همکاري جدي اعضاي مجمع و تصويب سياست‌هاي کلي محيط زيست، بتوانيم اقدام مؤثري براي کاهش و کنترل آثار مخرّب زيست محيطي انجام دهيم.

تصويب 4 بند از سياست‌هاي کلي محيط‌زيست

در ادامه اين جلسه بررسي و تدوين سياست‌هاي کلي محيط‌زيست در دستور کار قرار گرفت و چهار بند از اين سياست‌ها به تصويب رسيد.

در اين جلسه علاوه بر اکثريت اعضا، وزير نيرو، معاون رييس‌جمهوري و رييس سازمان حفاظت محيط‌زيست، معاون وزير راه و شهرسازي، رييس پژوهشکده ملي اقيانوس شناسي و علوم جوي، رييس کميته محيط‌زيست شوراي عالي امنيت ملي، عضو هيات علمي‌و رييس دانشکده محيط زيست دانشگاه تهران و جمعي ديگر از کارشناسان مربوطه حضور داشتند، پس از بحث و بررسي‌هاي مبسوط، موارد ذيل به عنوان سياست‌هاي کلي محيط زيست به تصويب رسيد:

1- مديريت جامع، هماهنگ و نظام‌مند منابع حياتي (از قبيل هوا، آب، خاک و تنوع زيستي) مبتني بر توان و پايداري زيست بوم به ويژه با افزايش ظرفيت‌ها و توانمندي‌هاي حقوقي و ساختاري مناسب همراه با رويکرد مشارکت مردمي.

2- ايجاد نظام ملي، هماهنگ و يکپارچه مديريت محيط‌زيست از جمله با تقويت شوراي‌عالي حفاظت محيط‌زيست.

3- اصلاح شرايط زيستي به منظور برخوردار ساختن جامعه از محيط زيست سالم و رعايت عدالت و حقوق بين نسلي.

4- پيشگيري و ممانعت از انتشار انواع آلودگي‌ها و جرم انگاري تخريب غير قابل جبران محيط‌زيست.


 عضو کميسيون امنيت ملي مجلس:
 احمدي‌نژاد در مورد فسادهاي مالي اطرافيانش توضيح دهد 

در روزهاي اخير چهره‌هاي مشخصي از يک جريان خاص در پي تطهير مردي بر آمده‌اند که کازيوهاي دستگاه قضا مملو از پرونده‌هاي تخلفات وي و نزديکانش است. به گزارش خانه ملت «م.ر»‌، «ح. ب»‌، «م .م» اين‌ها حروف جداول متقاطع نيستند. کدها و رمزهاي بازي‌هاي اساطيري نيستند که ذهن کودکان را پرورش دهند. اين حروف شرمنده، نام نزديکان رييس‌جمهور سابق اين کشور است که يک به يک پرونده‌هاي نجومي تخلفاتشان در دستگاه قضا بررسي مي‌شود‌. نزديکان مردي که مبارزه با فساد اقتصادي را آرمان دولتش مي‌خواند اما حالا مي‌توان با نام حروف متقاطع نزديکانش که به جرم فساد اقتصادي روانه زندان شده‌اند جدول ساخت!

رييس‌جمهور سابق اما وقعي به اين روايت نمي‌نهد. حضور در مجلس را سوالي کوچک مي‌داند براي توافق مورد تاييد بزرگان نظام به کنايه از فاتحه سخن مي‌گويد. جريان سياسي منتسب به وي اما بهانه گيري از دولت را وسيله تسويه حساب سياسي کرده اند و در مسير تلاش براي احياي وي قدم بر مي‌دارند. هرازگاهي از وي اعلام برائت مي‌کنند و هنوز آفتاب به غروب نرسيده با نواي دم وي همراه و از مظلوميت و کارداني اش مي‌گويند.

در روزهاي اخير جريان خاص سياسي در ادامه رويکرد پيشين خود به تطهير احمدي‌نژاد با جديتي بيشتر از قبل ادامه مي‌دهند. خود وي نيز بيکار نبوده و در اظهاراتي تازه روايتي جديد از عزل منوچهر متکي را بيان داشته است. روايتي که بيش از آن که توجيهي بر رفتار غير ديپلماتيک و دور از شان يک رييس‌جمهور باشد‌؛ شعور مخاطب را هدف قرار داده است.

در کنار تلاش احمدي‌نژاد براي تبرئه خود از کارنامه غلط مديريتي اش در 8 سال گذشته و نعلي که اين روزها بر مرکب تاريخ براي توجيه سياست‌هاي خودسرانه اش داشته است، برخي نزديکان وي نيز ميخ و نعل در دست سعي در توجيه تاريک‌ترين نقطه رفتاري وي – يازده روز خانه‌نشيني – را دارند. روايت پشت روايت براي سرپوش گذاشتن بر آنچه آن روزها رييس‌جمهور طغيانگر با افتخار در گوشه و کنايه‌هايش از آن ياد مي‌کرد و امروز از اساس آن را از ياد برده است. روايتي بس ساده‌لوحانه که توسط چهره‌هايي مشخص تکرار مي‌شود تا شايد آبي شود براي تطهير مردي که هنوز اين جريان چشم انتظار بازگشتش هستند و مي‌دانند آخرين جرعه جام تهي آن‌ها «محمود احمدي‌نژاد» است. تلاش اين جريان براي سفيد کردن چهره احمدي‌نژاد اين روزها به اوج خود رسيده است و گويا شخص وي نيز که در دو سال و اندي گذشته به کنايه‌هاي پيدا و پنهان قناعت کرده بود، هم گام با مريدان سياسي اش به روايت‌گويي براي تحريف تاريخ روي آورده است. عوض حيدرپور شهرضايي گفت: احمدي‌نژاد با بي قانوني و سوء‌مديريتي که از خود نشان داد قلب ملت ايران را به درد آورد و به نظر نمي‌رسد که اظهارات امروز وي و نزديکانش براي توجيه رفتارهاي وي راه به جايي ببرد.

نماينده شهرضا افزود: البته ايشان مثل هر شخص ديگري در بيان نظرات خود در شرايط فعلي آزاد است اما بهتر است به جاي اين که مرور کند که به چه دلايلي وزير امور خارجه‌اش را در سفر برکنار کرد‌، در مورد فسادهاي مالي اطرافيانش توضيح دهد.

عضو شوراي مرکزي فراکسيون اصولگرايان رهروان ولايت مجلس شوراي اسلامي‌تصريح کرد:تلاشي که جريان سياسي نزديک به وي انجام مي‌دهند تا رفتارهاي دور از قانون وي را توجيه کنند نيز رفتاري است که بايد آن را در ادامه رفتارهاي شخص وي دانست.

وي تاکيد کرد: پرونده تخلفات احمدي‌نژاد و نزديکان وي در دست دستگاه قضا است و تا به امروز اين دستگاه عملکرد خوبي را در خصوص رسيدگي به تخلفات نزديکان ايشان داشته است و مطمئن هستيم که اين روند ادامه پيدا مي‌کند.

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي تصريح کرد:تصور مي‌کنم بهتر است احمدي‌نژاد به جاي تحريف واقعيت‌ها با يک عذرخواهي با مردم صحبت کند.


 برگزاري انتخابات الکترونيکي به شرط ايمني دستگاه‌ها 

سخنگوي شوراي نگهبان از موافقت اين شورا با برگزاري انتخابات الکترونيکي در صورت احراز ايمن بودن دستگاه‌ها خبر داد و گفت: منتظريم که جزئيات فني برگزاري انتخابات الکترونيکي به شوراي نگهبان اعلام شود. نجات‌الله ابراهيميان در گفت‌وگو با تسنيم با اشاره به نامه وزارت کشور به اين شورا مبني بر برگزاري انتخابات دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي به‌صورت الکترونيکي در 9 کلان‌شهر کشور، گفت: منتظريم که جزئيات فني برگزاري انتخابات الکترونيکي در 9 کلان‌شهري که وزارت کشور اسامي آنها را اعلام کرده است، به شوراي نگهبان اعلام شود.

وي در پاسخ به اين سؤال «نظر شوراي نگهبان در اين زمينه چيست و آيا هر زمان که وزارت کشور سازوکارهاي فني برگزاري انتخابات الکترونيکي را اعلام کند، اين شورا آمادگي لازم براي برگزاري انتخابات به‌صورت الکترونيکي را در اين 9 کلان‌شهر کشور دارد يا خير؟» تصريح کرد: ما کارشناساني در شوراي نگهبان داريم، به‌نحوي که ايمني دستگاه‌هاي انتخابات الکترونيکي را بررسي و اعلام مي‌کنند که آيا اين دستگاه‌ها ايمن هستند و يا اينکه آمادگي و زيرساخت‌هاي لازم براي برگزاري انتخابات الکترونيکي را دارند يا خير. سخنگوي شوراي نگهبان در ادامه اظهار داشت: به‌عنوان مثال فرض کنيد که در يک حوزه‌اي مردم در صف براي رأي دادن ايستاده‌اند، اگر دستگاهي از کار بيفتد قطعاً در روند برگزاري انتخابات خلل ايجاد مي‌کند و مشکلات زيادي نيز به وجود مي‌آيد که اين مسئله بايد مورد توجه قرار گيرد. ابراهيميان با تأکيد بر اينکه مي‌بايست کارشناسان حتماً پيش‌از برگزاري انتخابات دستگاه‌ها را مورد آزمايش قرار دهند و ايمن بودن آن را به شوراي نگهبان اعلام کنند، تصريح کرد: در اين صورتي که ايمن بودن دستگاه‌‌هاي برگزاري انتخابات الکترونيکي احراز شود، ما موافق برگزاري انتخابات به‌صورت الکترونيکي هستيم و نظارتش هم ممکن است. وي در پايان خاطرنشان کرد: ما به وزارت کشور اعلام کرده‌ايم براي اينکه وقت کافي براي آزمايش دستگاه‌ها داشته باشيم، جزئيات را به ما بگويند تا ما نظرمان را در رابطه با برگزاري انتخابات الکترونيکي اعلام کنيم. به گزارش تسنيم، براساس نامه‌اي که وزارت کشور چندي پيش به شوراي نگهبان ارسال کرده، مقرر شده است که انتخابات دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي در 9 کلان‌شهر تهران، کرج، قم، ‌کرمانشاه، مشهد، شيراز، اصفهان، تبريز و اهواز به‌صورت الکترونيکي برگزار شود.


 حوزه و دانشگاه نبايد مقهور ابزارهاي ارتباطي شوند  

مدير حوزه‌هاي علميه کشور ابلاغ آئين‌نامه ساماندهي نحوه استفاده از ابزارهاي ارتباطي و مجازي در واحدهاي آموزشي و خوابگاهي را در راستاي استفاده صحيح از ابزارهاي ارتباطي اعلام کرد. آيت‌الله سيد‌هاشم حسيني بوشهري در گفت‌وگو با مهر، در مورد انتشار آئين نامه ساماندهي نحوه استفاده از ابزارهاي ارتباطي و مجازي در واحدهاي آموزشي و خوابگاهي سراسر کشور توسط طلاب اظهار داشت: آنچه در اين آئين‌نامه پيش‌بيني شده، چگونگي استفاده صحيح از ابزارهاي ارتباطي است. وي با تاکيد بر لزوم استفاده از فرصت‌هاي تحصيلي براي طلاب و دانشجويان، درگيرشدن در فضاي مجازي و شبکه‌هاي اجتماعي و مديريت نکردن زمان تحصيلي را براي اهل علم و پژوهش نوعي فرصت‌سوزي دانست. به گفته مدير حوزه‌هاي علميه کشور، منع استفاده از امکانات و ابزارهاي ارتباطي معنا و مفهوم ندارد ولي درگيرشدن با ابزارهاي ارتباطي جديد بدون مديريت زمان، جامعه آموزشي را از رسالت اصلي خود عقب مي‌اندازد و مسير تربيت نخبگان را دچار اختلال مي‌کند. حسيني بوشهري با بيان اينکه اين مسئله شامل همه دانش پژوهان از جمله طلاب و دانشجويان مي‌شود، گفت: مراکز آموزشي و پژوهشي چه حوزوي و چه دانشگاهي نبايد مقهور رسانه‌ها و ابزارهاي ارتباطي شوند. اين عضو مجلس خبرگان رهبري به طلاب و دانشجويان توصيه کرد که در برابر امکانات جديد مديريت زمان داشته باشند.

آيت‌الله حسيني بوشهري سلب فرصت‌هاي علمي و پژوهشي را بزرگ‌ترين آسيب استفاده نامناسب از شبکه‌هاي ارتباطي دانست که به ضرر جامعه و کشور خواهد بود. به گزارش مهر، دفتر مديريت و برنامه‌ريزي مرکز مديريت حوزه‌هاي علميه سراسر کشور طي نامه‌اي به حوزه‌هاي علميه، آئين‌نامه ساماندهي نحوه استفاده از ابزارهاي ارتباطي و مجازي در واحدهاي آموزشي و خوابگاهي سراسر کشور را ابلاغ کرده است. در بخشي از اين آيين نامه آشنايي طلاب با آسيب‌هاي فضاي مجازي به عنوان هدف تدوين و ابلاغ اين آئين‌نامه عنوان شده است. در ماده پنج اين آئين نامه آمده است: « طلاب واحدهاي آموزشي و خوابگاهي مي‌توانند از تلفن همراه با گوشي‌هاي معمولي بدون اندرويد، واي‌فاي و ios استفاده کنند». در تبصره‌ مربوط به همين ماده نيز آمده است که «بايد تصاوير صفحه نمايش و آهنگ و صداي زنگ گوشي‌هاي تلفن همراه طلاب نيز مناسب باشد.»


 آيت‌الله آملي لاريجاني:
 قوه قضاييه نظارت به دستگاه‌هاي اجرايي را تشديد کرده است 

رييس قوه قضائيه گفت: در سال 93 پانزده ميليون پرونده به دستگاه قضا وارد که اکثر آنها مخدومه شد.

به گزارش ميزان، آيت‌الله آملي لاريجاني در حاشيه مراسم تجديد ميثاق مسوولان عالي قضايي با آرمانهاي امام راحل با حضور در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالي پيرامون وظايف و مسووليت‌هاي دستگاه قضا و اقدامات انجام شده در طول ساليان اخير اظهار کرد: در اصول مختلف قانون اساسي که به تاييد امام خميني (ره) رسيده است مسووليت‌ها و اختياراتي براي قوه قضائيه ترسيم شده است.

وي ادامه داد: اين مسووليت‌ها و اختيارات فراتر از رسيدگي به دعاوي است و در اصل 156 قانون اساسي علاوه بر رسيدگي به منازعات بحث احياي حقوق عامه و بسط عدالت و آزادي‌هاي مشروع و پيشگيري از وقوع جرم و نظارت به دستگاه‌هاي اجرايي در نظر گرفته شده است.

آيت‌الله آملي لاريجاني اظهار کرد: امام خميني (ره) در اوايل انقلاب در تهييج و انگيزش عده فراواني از روحانيون فرموده بودند که اگر قوه قضائيه در کشور صالح باشد، بقيه اجزاي کشور نيز صالح و سالم مي‌شوند و اين امر نشان مي‌دهد که چقدر دستگاه قضايي براي رسيدن به اهدافش اهميت دارد.

رييس قوه قضائيه با بيان اينکه دستگاه قضا از اوايل انقلاب با معماري آيت‌الله بهشتي و راهنمايي‌هاي بزرگان همچون امام راحل و مقام معظم رهبري قوام گرفت، تصريح کرد: قوه قضائيه در اين مدت دائما در مسير تکامل بوده؛ لکن تا رسيدن به اهداف تضمين شده فاصله دارد.

وي ادامه داد: مردم بايد يک دستگاه قضايي را احساس کنند که به آن اعتماد داشته باشند و بدانند که اگر حقي از مظلومي ‌ضايع شد به حقش مي‌رسد.

آيت‌الله آملي لاريجاني در ادامه با بيان اينکه مراجعه مردم به دستگاه قضا روز افزون شده است، اظهار کرد: در سال 93 پانزده ميليون پرونده وارد دستگاه قضا شد که از اين مقدار اکثر آنها نيز مختومه شده است.

وي ادامه داد: اين حجم زياد ورود پرونده به دستگاه قضا ممکن است از يک طرف موجب ايجاد دغدغه شود، اما نشان دهنده اعتماد مردم به دستگاه قضا است.

رييس دستگاه قضا با اشاره به تلاشهاي زياد کارکنان اين قوه تصريح کرد: کارکنان دستگاه قضا تقريبا بيش از پرونده‌هاي وارده، رسيدگي انجام مي‌دهند و برخي پرونده‌هاي مانده را رسيدگي مي‌کنند که اينها موجب اميدواري است.

آيت‌الله آملي لاريجاني با بيان اينکه به کاستي‌ها در دستگاه قضا اذعان داريم، خاطرنشان کرد: اين کاستي‌ها ناشي از کمبود نيروي انساني و کمبود اعتبارات و امکانات است، البته از لحاظ مديريتي ما تلاش‌هايي را براي رفع کاستي‌ها انجام مي‌دهيم.

وي ادامه داد: دوستان و همکاران ما در مجموعه قوه قضائيه تلاش‌هاي زيادي انجام مي‌دهند و اميدواريم که آنچه مرضي حق تعالي باشد و اسباب رضايتمندي مردم را فراهم کند. آيت‌الله آملي لاريجاني در ادامه در پاسخ به سالي پيرامون اقدامات عملي دستگاه قضا براي جلب بيشتر اعتماد مردم، گفت: اقدامات متعددي در دستگاه قضا انجام شده است که من هم در گزارش تلويزيوني به آنها اشاره کردم و هم انشاءالله فردا در همايش روز قوه قضائيه به تشريح برخي ديگر از اقدامات عملي دستگاه قضا مي‌پردازم. رييس قوه قضائيه با اشاره به برخي اقدامات اين قوه اظهار کرد: در جهت تسهيل دسترسي مردم به دستگاه قضايي، استفاده از فناوري‌هاي نوين و جذب نيروهاي جديد انساني اقداماتي در قوه قضائيه انجام شده است. وي ادامه داد: تا پايان سال 94 حدود 4 هزار قاضي به دستگاه قضا اضافه خواهند شد و اين مقدار يعني يک دوم تعداد قضاتي که اکنون در دستگاه قضا مشغول به کار هستند و اين امر چهره دستگاه قضا را عوض خواهد کرد.

آيت‌الله آملي لاريجاني با اشاره به اعمال نظارت‌هاي پيچيده و سنگين براي ارتقاي سلامت در دستگاه قضا گفت: ما در قوه قضائيه علاوه بر نظارت داخلي نظارت به دستگاه‌هاي اجرايي را تشديد کرده‌ايم.

رييس قوه قضائيه در پايان خاطرنشان کرد: مطمئن هستم که مجموعه تلاش‌هاي همکاران ما در دستگاه قضا اثرات مطلوب خود را براي مردم در آينده‌اي نزديک نشان مي‌دهد.


 اخبار کوتاه 

تکذيب بازداشت دو معاون ديگر احمدي‌نژاد

سخنگوي قوه قضائيه بازداشت معاون رئيس‌جمهور پيشين را تکذيب کرد. به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام غلامحسين محسني‌اژه‌اي در جمع خبرنگاران در پاسخ به اين که شنيده شده محمدشريف ملک‌زاده بازداشت شده است، اظهار کرد: چنين خبري صحت ندارد. وي همچنين بازداشت زريبافان را تکذيب کرد. معاون اول قوه قضاييه درباره هجمه به دستگاه قضايي خاطرنشان کرد: برخي از اين مسائل صرفا انتقاد است که نسبت به آن حرفي ندارم اما اگر اين اقدامات و حرف‌ها خارج از چارچوب و مواضع قانوني باشد خودشان ضرر مي‌کنند؛ زيرا اگر قوه قضاييه با صلابت و قدرت نباشد به ضرر خود مردم است.

تجديدميثاق مسوولان عالي قضايي با آرمان‌هاي امام راحل

رئيس قوه قضائيه و مسوولان عالي قضايي در ششمين روز از هفته قوه قضائيه با حضور در مرقد مطهر امام(ره) با آرمان‌هاي امام خميني (ره) تجديد ميثاق کردند. به گزارش ايسنا، آيت‌الله آملي لاريجاني رئيس دستگاه قضايي و مسوولان عالي قضايي بعد از تجديد ميثاق با آرما‌ن‌هاي بنيانگذار کبير انقلاب با حضور بر سر مزار شهداي هفتم تير و قرائت فاتحه به مقام شامخ آنها اداي احترام کردند. رئيس قوه قضائيه را در اين مراسم مسوولان عالي دستگاه قضايي و حجت‌الاسلام والمسلمين سيدحسن خميني همراهي کردند.

تشکيل ستاد انتخابات در تمام استان‌ها

مديرکل انتخابات وزارت کشور از تشکيل ستادهاي انتخابات در تمام استان‌ها با مسووليت معاونان سياسي استانداران خبر داد. علي پورعلي مطلق مديرکل انتخابات وزارت کشور در گفت‌و گو با فارس در پاسخ به اين که تاکنون ستادهاي انتخابات در کدام استان‌ها تشکيل شده ‌است، اظهار داشت: ستاد انتخابات در تمامي استان‌ها تشکيل شده‌ است. وي تصريح کرد: مسووليت ستادهاي انتخابات در استان‌ها همانند ستاد انتخابات در مرکز با معاون سياسي استانداري‌ها است.

دولت با تحريم‌ هم کشور را

اداره مي‌کند

وزير ارتباطات با بيان اينکه مشکلات اقتصادي آنقدر زياد است که بايد به‌مرور برطرف شوند، گفت: دولت تصميم قطعي دارد با تحريم‌ها هم کشور را اداره کند. محمود واعظي در گفت‌و‌گو با تسنيم، در پاسخ به اينکه «چند درصد تضمين مي‌دهيد که با برداشته شدن تحريم‌ها مشکلات اقتصادي در کشور برطرف شود؟» گفت‌: براي آن نمي‌توان عددي مشخص کرد، اما دولت تصميم قطعي دارد با تحريم‌ها هم کشور را اداره کند. وي افزود: دولت براي همه حالات ممکن برنامه دارد و خود را براي همه امور آماده کرده است که با تحريم هم کار را پيش ببرد. به هرحال وقتي تحريم و محدوديت برداشته شود شما به‌جاي اينکه با تعداد محدود آن هم با يک کشور معامله کنيد مي‌توانيد با تعداد بيشتري از کشورها معامله کنيد و يا اينکه شما به‌جاي طريق روش بانکي که يک روش گراني است از روش ال سي استفاده کنيد تا هزينه‌ها کاهش يابد. وزير ارتباطات ادامه داد: در شرايط نبودن تحريم، کار براي اداره کشور بهتر است، به‌طور مثال تعداد بشکه‌هاي نفت بيشتري را مي‌توان فروخت و طبيعي است که تحريم برداشته شود فضاي کسب و کار نيز بهتر مي‌شود و شرايط براي اقتصادي بهتر پوياتر خواهد شد. واعظي ادامه داد: البته پس از برداشته شدن تحريم‌ها نيز بايد کار را مديريت کرد، اينکه تحريم‌ها چگونه برداشته شود نيز مهم است تا متناسب با آن سياست‌هايي را اعمال کنيم. وي با بيان اينکه با برداشته شدن تحريم‌ها وضع کشور بهتر خواهد شد، اظهار داشت: البته روي ديگر سکه اين است که مشکلات اقتصادي آنقدر زياد است که بايد به‌مرور برطرف شوند.

افزايش 4 درصدي پرونده‌هاي دادگستري

معاون برنامه‌ريزي دادگستري کل استان تهران به تشريح عملکرد مقايسه‌اي دادگستري کل استان تهران در سال‌هاي 92 و 93 پرداخت. به گزارش روابط عمومي دادگستري کل استان تهران، حجت‌الاسلام تمجيدي با بيان اينکه در سال 93 نسبت به سال قبل با افزايش ورودي پرونده‌ها مواجه بوديم، اظهار داشت: در سال 92 در مجموع تعداد يک ميليون و 806 هزار و 777 فقره و در سال 93 تعداد يک ميليون و 883 هزار و 776 فقره پرونده به دادگستري کل استان تهران وارد شد که اين آمار نشانگر افزايش 4 درصدي ورودي پرونده است. وي با اشاره به ميزان پرونده‌هاي مختومه طي دو سال گذشته افزود: در سال 92، يک ميليون و 803 هزار و 332 فقره و در سال 93 به ميزان يک ميليون و 862 هزار و 80 فقره پرونده در دادگستري کل استان تهران مورد رسيدگي قرار گرفته و احکام آن صادر شده که اين ميزان نشان‌دهنده افزايش 3 درصدي مختومه در سال 93 نسبت به 92 است.

تکذيب اختلاس 108 ميليارد توماني

روابط عمومي سازمان بازرسي کل کشور «خبر اختلاس 108 ميليارد توماني مديرعامل يکي از بانک‌هاي کشور» را تکذيب کرد. به گزارش روابط عمومي سازمان بازرسي کل کشور، ناصر سراج رئيس سازمان بازرسي در برنامه زنده «تيتر امشب» در رابطه با عدم پرداخت ماليات به يکي از پرونده‌هاي موجود گفت: «در پرونده معوقات بانکي، يکي از بدهکاران مبلغ 108 ميليارد تومان و فرد ديگري مبلغ 100 ميليارد تومان ناشي از تفاوت نرخ ارز، درآمد نامشروع تحصيل کرده‌اند بدون اينکه هيچ کاري انجام بدهند. اين را به‌طور نمونه عرض کردم که وضعيت مالياتي ما متأسفانه وضعيت مناسبي نيست. اين در حالي است که برخي از خبرگزاري‌ها، سايت‌هاي خبري و مطبوعات در تحريفي آشکار به نقل از رئيس سازمان بازرسي کل کشور اعلام کرده‌اند «مديرعامل يکي از بانک‌ها 108 ميليارد تومان اختلاس کرده است» که اين خبر از اساس کذب است. روابط عمومي سازمان بازرسي کل کشور ضمن توصيه اکيد رسانه‌ها و مطبوعات کشور به امانت‌داري در نقل اخبار، انتظار دارد در انتشار اخباري که داراي اثرات منفي بر افکار عمومي است دقت بيشتري داشته و تا حصول اطمينان از صحت خبر از انتشار چنين اخباري خودداري نمايند.


 کوتاه از بهارستان 

لايحه دولت جايگزين طرح مجلس

نايب رئيس کميسيون شوراها و امور داخلي کشور مجلس، با اشاره به آمادگي مجلس براي تصويب لايحه استاني‌شدن انتخابات‌مجلس، گفت: قطعا اگر شوراي نگهبان به طرح مجلس ايراد بگيرد و در صورت اولويت‌دار بودن لايحه استاني شدن انتخابات مجلس، لايحه دولت را در اين خصوص جايگزين طرح خود مي‌کند. محمدجواد کوليوند در گفت‌وگو با خانه ملت،‌ با اشاره تلاش هيأت دولت براي تدوين و تصويب لايحه استاني شدن انتخابات و ارائه آن به مجلس قبل از برگزاري انتخابات مجلس دهم، گفت: با توجه به آغاز روزشمار برگزاري انتخابات مجلس دهم، در صورتي که دولت هر چه‌ سريع‌تر لايحه مذکور را به پارلمان ارائه کند، مجلس آن را تا پايان شهريور ماه بررسي و تصويب مي‌کند. نماينده کرج ادامه داد: رويکرد نمايندگان در کل نسبت به لايحه استاني شدن انتخابات مجلس مثبت است و پارلمان آمادگي دارد که در اسرع وقت اين لايحه را مصوب کند. کوليوند در تشريح مزاياي طرح استاني شدن انتخابات مجلس، گفت: باقي ماندن حوزه‌هاي انتخابيه فعلي، رأي‌گيري نامزدهاي انتخاباتي هم در سطح حوزه انتخابيه و هم در سطح استاني، فعال شدن احزاب سياسي و ائتلافات انتخاباتي و کاهش زمان حضور مردم در مراکز رأي‌گيري بخشي از مزاياي طرح استاني شدن انتخابات مجلس است.

ممنوعيت ساخت ابزار‌آلات مجرمانه

سخنگوي کميسيون قضايي و حقوقي مجلس، با بيان اينکه طرح ممنوعيت استفاده از سلاح سرد در نوبت رسيدگي صحن مجلس قرار دارد، تاکيد کرد: در اين طرح استفاده از ابزارآلات نزاع مانند شمشير، دشنه يا زنجير مخصوص درگيري ممنوع شده است و تلاش کرديم در اين طرح ساخت، حمل و حتي واردات اين ابزارآلات نيز ممنوع شود. محمدعلي اسفناني در گفت‌وگو با خانه ملت‌‌، درباره تاثيرگذاري طرح ممنوعيت استفاده از سلاح سرد بر کاهش مرگ و مير ناشي از استفاده اين سلاح، تصريح کرد: قطعا اجراي اين طرح در کاهش اين حوادث تاثيرگذار است اما واقعيت آن است که اجراي آن نمي‌تواند تمام مشکلات را رفع کرد. وي يادآور شد: در طرح ممنوعيت استفاده از سلاح سرد، ابزار جرم انگاري شده است در حالي که امروزه مشکل در رفتارها است؛ در اغلب موارد رفتارهاي مجرمانه منجر به افزايش مرگ و مير بااستفاده از سلاح سرد مي‌شود که بايد اصلاح رفتار صورت گيرد زيرا در غيراين صورت اگر استفاده از سلاح سرد نيز ممنوع شود افراد با ابزارهاي ديگر به رفتارهاي خود ادامه مي‌دهند.

افزايش تعداد زندانيان

عضو کميسيون امنيت ملي با تاکيد براينکه بيش از 2600 عنوان مجرمانه در کشور وجود دارد، تصريح کرد: متاسفانه براي اکثر اين عناوين مجرمانه مجازات حبس در نظرگرفته شده که مي‌توان براي برخي تخلفات مجازات‌هاي ديگري در نظر گرفت که آثار بازدارنده بيشتري دارد، به عنوان مثال چندي پيش نخست وزير ايتاليا به سبب ارتکاب جرمي محکوم به انجام وظايف رفتگري شد که اين مجازات اثر بازدارندگي بسياري دارد؛ بنابراين با انجام اقدامات کارشناسي بايد عناوين مجرمانه کاهش پيدا کند. مهدي دواتگري در گفت‌وگو با خانه ملت، با اشاره به افزايش تعداد زندانيان و محدوديت فضاي زندان‌هاي کشور، گفت: البته قضات بر اساس قانون وظيفه صدور حکم و رسيدگي به پرونده‌هاي قضايي را دارند و اگر بنا است که تغييري در قانون در جهت کاهش تعداد زندانيان رخ دهد، قوه قضاييه بايد لايحه‌اي را درخصوص حبس زدايي و کاهش مجازات حبس به مجلس ارائه دهد، بنابراين قاضي چاره‌اي جز اجراي قانون ندارد. نماينده مراغه افزود: با توجه به افزايش تعداد زندانيان در زندان‌ها و محدوديت فضاهاي زندان‌هاي کشور تنها دو راه براي حل مشکل کمبود فضاي زندان‌هاي کشور وجود دارد، يا اينکه براي توسعه فضاي فيزيکي زندان‌ها اقدام شود يا قوه قضاييه پيش‌قدم شده و در برخي از عناوين مجرمانه مجازات حبس را تبديل به مجازات ديگر کند که مجلس شوراي اسلامي نيز ازاين موضوع استقبال مي‌کند.

تيم مذاکره کننده چيزي کم ندارد

نماينده لاهيجان گفت که با توجه به حمايت‌ها و فرمايشات رهبري در مورد تيم هسته‌اي در ديدار با نمايندگان و کارگزاران نظام کساني که به تيم مذاکره کننده هسته‌اي بي‌احترامي کردند و يا نسبت‌هاي ناروا دادند بايد از مردم عذرخواهي کنند. ايرج نديمي در گفت‌وگو با ايسنا اظهار کرد: مجلس در مورد مذاکرات و تيم مذاکره کننده هيچ وقت نظر منفي نداشته است اما عده‌اي از اقليت مجلس شايد خلاف اين مسير حرکت کنند و شايد همان 70 نفري باشند که به وزير آموزش‌و‌پرورش راي منفي دادند. وي افزود:‌ رهبري در سخنراني خود دو نکته مهم و قابل تامل را داشتند يکي اينکه فرمودند رهبري خود مذاکره را تائيد کردند و آن را پذيرفتند. پس اگر مي‌گويند مذاکره بد است يا خوب بايد به اين نکته توجه کنند. همچنين در مورد تيم مذاکره کننده نيز چهار صفت امين،‌ شجاع، غيور و متدين را به کار بردند و معلوم مي‌کند اين تيم چيزي کم ندارد و به نظر مي‌رسد که اينهايي که ابراز نگراني کردند عذرخواهي کنند.

ذخيره 40 ميليون بشکه‌اي نفت ايران

نماينده اهواز گفت: عده‌اي در داخل کشور به دنبال اين هستند تا با فشارهاي خود از افزايش صادرات نفت جلوگيري کنند که اين افراد اگر در وزارت نفت باشند، دقيقا گل به خودي است! شکرخدا موسوي در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران در رابطه با صحت موضوع ذخيره فروش 40 ميليون بشکه‌اي نفت ايران پس از توافق هسته‌اي گفت: اين امر صحت دارد، ولي اينکه اين مقادير نفت در کجا ذخيره شده‌اند در حال حاضر مورد ترديد است. وي در رابطه با ظرفيت‌هاي فروش نفت ايران پس از توافق نهايي در مذاکرات، افزود: فروش نفت ايران پس از توافق نهايي به رقم قبل از تحريم‌ها باز مي‌گردد که اين امر مورد عجيبي نيست. موسوي متذکر شد: پيش از تحريم‌ها ما روزانه 2 ميليون و 500 بشکه نفت به فروش مي‌رسانديم که در حال حاضر اين رقم به 1 ميليون بشکه نفت در روز رسيده است. موسوي با بيان اينکه بخشي از عدم فروش نفت به تحريم‌ها وابسته نيست، تاکيد کرد: بخشي از عدم فروش و صادرات نفت خام ايران به دنيا به بي‌تدبيري‌ها در وزارت نفت معطوف مي‌شود.


 ديدار ظريف - کري با موجي از اميد و پيشرفت
 بخش زيادي از متن توافق نهايي آماده شده است 
  آمانو و فابيوس به وين آمدند

گروه سياسي: حضور جان کري و فابيوس در وين و خبرهايي که حکايت از حضور وزراي 1+5 در وين دارد در کنار اعلام اين خبر از سوي عضو ارشد تيم مذاکره کننده ايران مبني بر اينکه بخش زيادي از متن توافق نهايي آماده شده است احتمال بلند شدن دود سفيد از دودکش‌هاي هتل کوبورگ وين را در اين روزها افزايش داده است. وزيران امور خارجه ايران و آمريکا براي سومين بار پس از بيانيه لوزان در چارچوب مذاکرات جامع هسته‌اي و در آستانه پايان ضرب‌الاجل 10 تيرماه ديدار کردند.محمد جواد ظريف و جان کري روز شنبه به هيات‌هاي مذاکره‌کننده‌شان پيوستند که مذاکرات آن‌ها از حدود 20 روز پيش تاکنون در سطح کارشناسي و معاونان به طور فشرده ادامه داشته است. با وجود آن‌که ديپلمات‌هاي ايراني با زبان روزه نگارش پيش‌نويس توافق را دنبال مي‌کنند مذاکرات به طور جدي و بدون وقفه و مستمر در جريان است.اين دور از مذاکرات که قرار است تا پايان ضرب‌الاجل 10 تيرماه ادامه يابد احتمالا با توجه به ضرورت ادامه مباحث در برخي موضوعات با چند روز تمديد مواجه خواهد شد؛ احتمالي که کشورهاي هر دو طرف مذاکره به آن اذعان داشته‌اند.به گزارش ايسنا هر چند با ورود وزيران خارجه ايران و 1+5 به مذاکرات، فضاي سرد هتل کوبورگ گرماي بيشتري به خود گرفت اما برخي منابع معتقدند هنوز بحث‌هاي جدي و اختلاف نظرهاي مهم بر سر برخي موضوعات وجود دارد.

وزير امور خارجه کشورمان پس از ورود به وين گفت: با هدف رسيدن به يک توافق که منافع و حقوق مردم ايران در آن رعايت شده و براي همه دنيا توافق خوبي باشد، به وين آمده‌ايم .به گزارش ايسنا، محمدجواد ظريف در جمع خبرنگاران افزود: مطمئن هستيم که اگر طرف مقابل آمادگي اين را داشته باشد که حقوق مردم ايران را به رسميت بشناسد‌، وظايف خودش را انجام دهد، يعني تحريم‌ها را بردارد و همزمان با اقدامات ايران، اقدامات خودش را انجام دهد و زياده‌خواهي نکند، حتما به يک توافقي مي‌رسيم که به نفع همه خواهد بود.

بر اساس گزارش خبرگزاري صدا و سيما، ظريف با بيان اينکه ما با اين ديد به وين آمده ايم، گفت: البته زمان مهم نيست و تنها رسيدن به توافق خوب مهم است و اينکه به يک نتيجه مناسب برسيم.محمد جواد ظريف در پاسخ به سوالي مبني بر اين که جان کري، وزير خارجه آمريکا گفته است که شرط رسيدن به توافق خوب آن است که ايران به تعهدات بيانيه لوزان پايبند باشد، گفت: در لوزان نسبت به راه حل‌ها تفاهم کرديم و در مورد آن راه حل‌ها کار را ادامه مي‌دهيم. آنچه که ضروري هست آن است که طرف مقابل واقعيت‌ها را بپذيرد و براساس واقعيت‌ها به پيش برود و بر همان اساس تعهدات خودش را انجام دهد .وي تاکيد کرد: اين تعهدات شامل برداشتن کليه تحريم‌ها و متوقف کردن همه قطعنامه‌هاي شوراي امنيت است و ما نياز داريم به صورت جدي اين تعهد را در طرف مقابل ببينيم. جمهوري اسلامي ايران کاملا به تعهدات خودش پايبند است و کار را به پيش مي‌برد.

قسمت‌هاي زيادي از متن توافق

آماده شده است

همچنين عضو ارشد مذاکره‌کننده‌ هسته‌اي کشورمان با بيان اينکه قسمت‌هاي زيادي از متن توافق نهايي شده است، تأکيد کرد تمديد مذاکرات فعلاً در دستور کار نيست، و تيم مذاکره کننده تلاش مي‌کند در تاريخ تعيين شده به جمع‌بندي برسد.به گزارش تسنيم، «سيد‌عباس عراقچي» معاون وزير خارجه روز شنبه به شبکه خبري «العالم» در وين گفت: فعلاً تمديد در دستور کار ما نيست، بناي ما اين است که در تاريخي که تعيين شده به يک جمع‌بندي برسيم و اگر مقدور نشود، ممکن است کار ما چند روزي ادامه پيدا کند تا بشود جمع‌بندي کرد.عراقچي خاطرنشان کرد: به‌دنبال رسيدن به جمع‌بندي هستيم و در اين دوره بناي تمديد به‌صورت ادوار قبلي را نداريم که چندين ماه تمديد بشود، ولي ممکن است چند روزي نياز باشد که کار ادامه پيدا کند.معاون وزير خارجه در خصوص ميزان پيشرفت مذاکرات گفت: فکر مي‌کنم در موقعيتي نيستم که از درصد پيشرفت خاص صحبت کنم، به‌خصوص که کار در بعضي قسمت‌ها کمي جلو رفته و در بعضي قسمت‌ها کيفي جلو رفته است.

وي در ادامه تأکيد کرد: ما يک متن اصلي توافق داريم و چندين متن ضميمه و هر کدام از اينها يک مقداري کار جلو رفته است و نمي‌شود در مجموع الان جمع‌بندي کرد که چقدر کار جلو رفته است، ولي بخش نسبتاً خوبي از کارها انجام شده است، قسمت زيادي از متن‌ها نهايي شده است؛ ولي آن قسمت‌هايي که باقي‌مانده ارزش کيفي و محتوايي خودش را دارد که بايد در خصوص آنها توافق شود.عراقچي اظهار داشت: الآن اجازه بدهيد مذاکرات روند خودش را طي کند، ما در خيلي از موارد در لوزان به راه‌حل‌هاي خوبي رسيده‌ايم و الان آن راه‌حل‌ها پياده مي‌شود؛ ولي در بعضي موارد در لوزان به راه‌حل نرسيديم و برخي راه‌حل‌هايي که در لوزان به آنها رسيديم نيز پاسخگو نيست؛ به‌خصوص اينکه بعد از لوزان برخي از کشورهاي 1+5 اظهاراتي داشتند و مواردي را مطرح کردند و تغييراتي در مواضعشان مشاهده شد، و اين يک مقدار زيادي کار را سخت‌تر کرده است؛ ما در حال بحث در اين موارد هستيم واميدواريم بتوان اينها را مجدداً به يک نظم معقول درآورد، تا انشاءالله کار نگارش را در پي آن انجام داد. وزير خارجه آمريکا نيزگفت: همه خواهان رسيدن به توافق هستند.

به گزارش ايسنا جان کري قبل از ديدار با محمد جواد ظريف، وزير خارجه کشورمان در سخناني کوتاه در جمع خبرنگاران اعلام کرد: براي رسيدن به توافق اميد هست، اما هنوز برخي موضوعات سخت وجود دارد.وي گفت که همه خواهان رسيدن به توافق هستند. وزير خارجه فرانسه نيز که براي شرکت در مذاکرات هسته‌اي وارد وين شده اعلام کرد که اولويت در اين گفت‌وگوها دستيابي به امنيت است.به گزارش تسنيم ، لوران فابيوس، وزير خارجه فرانسه ديروز براي شرکت در مذاکرات هسته‌اي وارد وين شد.

وي پس از ورود به هتل کوبورگ، محل مذاکرات به خبرنگاران گفت: اولويت ما دستيابي به امنيت در اين مذاکرات است.پيش از فابيوس محمد جواد ظريف و جان کري، وزير خارجه آمريکا نيز وارد وين شده و در هتل پله‌کوبورگ، محل مذاکرات هسته‌اي با يکديگر ديدار کرده بودند.پيش از اين سخنگوي مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا نيز اعلام کرده بود که فدريکا موگريني روز يکشنبه به وين سفر خواهد کرد تا با ديپلمات‌هاي ارشد کشورهاي 1+5 و همچنين محمد جواد ظريف وزير خارجه جمهوري اسلامي ايران، در خصوص مساله هسته‌اي تهران گفت‌وگو کند.

پيشرفت مهمي در مذاکرات حاصل شده است

همچنين سخنگوي وزارت امور خارجه چين با اشاره به مذاکرات هسته‌اي ايران و گروه 1+5، گفت: پيشرفت‌هاي مهمي حاصل شده است اما هنوز اختلافاتي وجود دارد.به گزارش ايسنا، لو کانگ، سخنگوي وزارت امور خارجه چين در نشست خبري روز جمعه خود، گفت: مذاکرات هسته‌اي ايران و گروه 1+5 وارد آخرين مرحله خود شده است. از اين‌رو اين کشورها تلاش‌هاي‌شان را براي دستيابي به يک توافق جامع تسريع بخشيده‌اند.

بر اساس گزارش پايگاه اينترنتي وزارت امور خارجه چين، لو کانگ، ادامه داد: تمام طرف‌ها از خود اراده سياسي قوي، تمايل واقعي و نظرات خلاقانه نشان داده‌اند.وي با بيان اين‌که پيشرفت مهمي در مذاکرات حاصل شده است، گفت: تا زماني که تمام طرف‌ها روي يک هدف مشترک متمرکز‌ند و براي رفع نگراني‌هاي يکديگر به شکلي مناسب سازش و با توجه به مسئوليت تاريخي و کاري خود تصميمات سياسي را به موقع اتخاذ مي‌کنند دستيابي به يک توافق جامع در زمان تعيين شده امکان‌پذير است.سخنگوي وزارت امور خارجه چين بيان کرد: چيني‌ها به ايفاي نقش سازنده خود در آخرين مرحله از اين مذاکرات ادامه مي‌دهند تا يک توافق منصفانه، عادلانه با نتيجه برد- برد به علاوه راه‌حلي جامع، بادوام و مناسب در خصوص مسأله هسته‌اي ايران حاصل شود.

احتمال توافق بين ايران و 1+5

افزايش يافته است

يک روزنامه فرانسوي نيز در صفحه اول خود در گزارشي با اشاره به آغاز دور جديد مذاکرات هسته‌اي ايران و گروه 1+5 از جمهوري اسلامي به عنوان کشوري صلح‌طلب نام برد و نوشت:احتمال دستيابي به توافق نهايي هسته‌اي نسبت به گذشته افزايش يافته است.به گزارش ايرنا در مطلب روزنامه Direct Matin، آمده است: درحالي که تنها چند روز به پايان ضرب الاجل تعيين شده 30 ژوئن ( 9 تيرماه ) باقي نمانده است و براساس اظهارات مذاکره کنندگان همچنان موانعي نيز بر سر رسيدن به تفاهم احتمالي وجود دارد، دستيابي به توافق و پايان تحريم‌ها عليه ايران قابل اجرا به نظر به نظر مي‌رسد.اين روزنامه فرانسوي در ادامه از ايجاد تفاهم پس از 20 ماه مذاکرات فشرده، به عنوان آغازي دوباره براي برقراري ارتباط بين ايران و آمريکا ياد کرده است .

روزنامه Direct Matin با اشاره به سخنان «تيرل کويل» پژوهشگر موسسه روابط بين الملل و راهبردي فرانسه مبني بر ضرورت پايان دادن به مذاکرات و رسيدن به يک توافق نهايي، مطلب خود را با اين جمله به پايان برده است که‌،امضاي اين توافق به نفع طرفين بوده و مهم اين است که همه از اين مذاکرات پيش رو سربلند بيرون بيايند. همچنين گفتني است يوکيا آمانو مديرکل آژانس بين المللي انرژي اتمي و لوران فابيوس وزير خارجه فرانسه بعدازظهر شنبه وارد وين شدند. آمانو بعد از ورود به وين، در هتل کوبورگ به ديدار فابيوس و کري رفت و فابيوس هم قرار است پس ازنشست دوم ظريف - کري با وزير خارجه ايران ديدار و گفت و گو کند.وزيران خارجه انگليس و آلمان و فدريکا موگريني هماهنگ کننده سياست خارجي اتحاديه اروپا نيز يکشنبه به وين خواهند آمد.


 علي‌‌اکبر ولايتي:
 سوريه تبديل به آزمايشگاهي براي عمليات تروريستي شده است 

رييس مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع گفت: هرگاه جمهوري اسلامي ايران بر حقوق خود پافشاري و استقامت کرده است پيروز شده است، امروز نيز دير و زودشدن مذاکرات ايران با 1+5 اهميت چنداني ندارد چرا که در هر صورت ما با استقامت بر حقوق‌مان پيروز خواهيم شد.به گزارش ايسنا، در ديدار کوتائه يونگ، قائم مقام وزير امور خارجه کره جنوبي با دکتر علي‌اکبر ولايتي که عصر شنبه در مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع برگزار شد ولايتي داعش را يکي از خطرناک‌ترين و خشن‌ترين گروه‌هاي تروريستي جهان دانست و تاکيد کرد: آن‌ها فرقي بين مسلمان، مسيحي و ساير اديان قائل نيستند و همه را مي‌کشند.وي با اشاره به تحولات اخير سوريه گفت: متاسفانه سوريه تبديل به آزمايشگاهي براي عمليات تروريستي و تامين جنايات گروه‌هاي تروريستي شده است تا جايي که در اين کشور تروريست‌ها غيرنظاميان و افراد عادي را به راحتي سر مي‌برند. رييس مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع با اشاره به رابطه داعش با برخي کشورهاي غربي گفت: از شما به عنوان قائم مقام وزير امور خارجه کره جنوبي درخواست مي‌کنم که به برخي کشورهايي که امروز از تروريست‌ها حمايت مي‌کنند يادآوري کنيد که گروه‌هاي تروريستي و تکفيري منطقه روزي دامن کشورهاي حامي‌شان را خواهند گرفت بنابراين آن‌ها بايد هرچه زودتر دست از حمايت‌هاي خود بردارند.هم‌چنين قائم مقام وزير امور خارجه کره جنوبي بر گسترش روابط دو کشور که از سال 1962 تا امروز ادامه داشته است تاکيد کرد و گفت: روابط دو کشور بسيار مثبت و سازنده بوده است و اميدواريم که اقدامات لازم جهت گسترش آن نيز صورت بگيرد.او ادامه داد: من حامل پيام دوستي کره جنوبي براي ملت ايران هستم. هم‌چنين اعلام مي‌کنم که ما به دنبال بهبود روابط دو کشور هستيم.کوتائه يونگ با بيان اين که همکاري‌هاي کشورها مي‌تواند آينده جهان را تامين کند خاطرنشان کرد: ما از سال گذشته روابط دوجانبه ايران و کره جنوبي را در دستور کار قرار داده‌ايم و اميدواريم که هرروز شاهد بهبود اين روند باشيم.علي‌اکبر ولايتي همراه با قائم مقام وزير امور خارجه کره جنوبي پس از ديدار و گفت‌وگو پيرامون روابط دو جانبه و مسائل منطقه در جمع خبرنگاران حاضر و به سوالات آن‌ها پاسخ گفتند.

ولايتي در پاسخ به سوال يکي از خبرنگاران در رابطه به اين که ارزيابي‌ شما از قانون الزام دولت به حفظ دستاوردهاي هسته‌اي چيست و آن را در حمايت از تيم مذاکره کننده مي‌دانيد؟ اين‌طور پاسخ داد که قانون الزام دولت به حفظ دستاوردهاي هسته‌اي قانوني حمايتي بوده و مطمئنا در حمايت از تيم مذاکره کننده است.وي در پاسخ به اين سوال که حمايت نهادها و سازمان‌ها از تيم مذاکره کننده را با توجه به حمايت‌هاي مقام معظم رهبري چگونه ارزيابي مي‌کنيد؟ گفت: مقام معظم رهبري از مذاکره و تيم مذاکره کننده ما حمايت مي‌کنند و مذاکره کنندگان ما نيز در چارچوبي که رهبري ترسيم کرده‌اند مذاکرات خود را دنبال کرده و از اين به بعد نيز به همين منوال دنبال خواهند کرد.رييس مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع ادامه داد: مساله مهم آن است که جمهوري اسلامي ايران بر مبناي اصول خود حرکت مي‌کند و در همين چارچوب مي‌خواهد از انرژي صلح آميز هسته‌اي در چارچوب مقررات بين‌المللي و با نظارت آژانس استفاده کند بدون تسليم زياده خواهي‌هاي طرف مقابل شود.

او ادامه داد:‌ ما در اين روزها و هفته‌هاي اخير شاهد برخي اظهارنظرهاي مقام‌هاي آمريکايي و اروپايي بوديم که اين اظهارات خارج از توافقي بود که در ژنو صورت گرفته بود.ولايتي با بيان اين که اعضاي 1+5 و ايران بايد پايبند به مباني‌ باشند که مورد قبول دو طرف است افزود: در چارچوب اين توافق حقوق ايران در استفاده صلح‌آميز از انرژي هسته‌اي بايد محفوظ باشد بدون اين که محدوديتي لحاظ شود در عين حال تمام خطوط قرمز هم بايد رعايت شود و با اين شرايط در چارچوب مواردي که مشخص شده گفت‌وگوها ادامه پيدا مي‌کند.رييس مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تاکيد کرد: هرگاه جمهوري اسلامي ايران بر حقوق خود استقامت داشته و از حقش دفاع کرده پيروز بوده است و اين بار هم مهم نيست که مذاکرات زودتر يا ديرتر به سرانجام برسد چرا که قطعا ما پيروز هستيم و هم‌چنين ما با کسي بر سر حقوق خودمان معامله نکرده‌ايم و توانسته‌ايم پيروز باشيم. در همين راستا براي مذاکره‌کنندگان مان نيز آرزوي موفقيت داريم و اميدوار هستيم به نتايج مطلوبي دست يابند.

ولايتي در پاسخ به سوال ديگري در رابطه با اين که آيا گفت‌وگويي با قائم مقام وزير خارجه کره جنوبي در رابطه با مذاکرات هسته‌اي داشتيد يا نه؟ نيز گفت: ما پيرامون مسائل هسته‌اي با يکديگر گفت‌وگو کرديم و در عين حال قائم مقام وزير خارجه کره جنوبي نيز بر حقوق ملت ايران در بهره‌مندي از انرژي هسته‌اي صلح آميز تاکيد داشت و اعلام کرد جمهوري اسلامي ايران بايد مانند ساير کشورها در چارچوب و مقررات بين‌المللي از انرژي هسته‌اي به صورت صلح آميز استفاده کند البته ناگفته نماند که 40 درصد از توليد برق کره جنوبي نيز از طريق انرژي هسته‌اي تامين مي‌شود.


 سردار جلالي:
 «انبارهاي سلاح»، عربستان را به يک تهديد نيابتي تبديل مي‌کند 

رئيس سازمان پدافند غيرعامل گفت: يکي از مجلاتي که در زمينه تجهيزات نظامي قلم مي‌زند، نوشته است که عربستان به اندازه کل کشور چين سلاح خريداري و انبار کرده که اين مسئله عربستان را از يک کشور رقيب منطقه‌اي به يک تهديد نيابتي تبديل مي‌کند. به گزارش تسنيم، غلامرضا جلالي در نشست سراسري فرماندهان تهران و مراکز استاني بسيج صدا و سيما، گفت: موضع‌گيري جديد آمريکايي‌ها اين است که از اين به بعد در مناقشات منطقه دخالت نظامي نکرده و اين کار را از طريق همپيمانان منطقه‌اي در چارچوب لجستيک، اطلاعات، مستشاري و ائتلاف سياسي در فضاي بين‌الملل تقويت کنند.

وي ادامه داد: نتايج اين رويکرد آمريکايي‌ها، بوجود آمدن مدل جديدي از تهديد در قالب جنگ نيابتي است، ائتلافي به نام ائتلاف عربي با محوريت عربستان شکل گرفته است. با کمک‌هاي مستشاري و کمک‌هاي تسليحاتي به فرماندهان عربستان از سوي آمريکا و اسرائيل‌، موجب شدند که آنها بتوانند يک جنگ زير ساختي عميق عليه يمن راتوسعه دهند.

جلالي حوزه‌هاي تنش با عربستان سعودي را حول 5 محور ذکر کرده و گفت: اولين محور جنگ عقيدتي ايدئولوژيکي است، آنها تفکر تکفيري سلفي را در دنيا توسعه مي‌دهند و ما تفکر اسلام ناب را، دومين محور تهديدات امنيتي، سومين محورحوزه اقتصادي، از جمله کاهش قيمت نفت. مورد، حوزه سايبري، ردپاي سايبري عربستان در مناقشات داخلي کشور مشاهده مي‌شود. وي ادامه داد: حادثه مهاباد حادثه‌اي است که عناصر امنيتي مي‌گويند 80 درصد فراخوان جمعيتي مردم از طريق پيامک‌هاي شبکه اجتماعي در مهاباد از مقصد عربستان ارائه شده است، حوزه آخر هم حوزه نظامي است. رئيس سازمان پدافند غيرعامل گفت: از آنجايي که عربستان داراي تفکر و مکتب نظامي نيست و صرفا دستورات و روش‌هايش را از طريق مستشاري آمريکايي‌ها و اسرائيلي‌ها انجام مي‌دهد (در واقع الگوهاي آمريکايي اسرائيلي در برابر ما قرار دارد)، طبيعتا برخورد با اين ائتلاف لايه‌هاي مختلف دارد که يک لايه آن سياسي است و وظيفه دستگاه ديپلماسي کشور است که نگذارد ائتلاف عليه کشور شکل.

جلالي در خصوص دستورات مقام معظم رهبري در رابطه با تهديدات تصريح کرد: دو فرمان توسط معظم‌له صادر شده است که علي‌القاعده اين جمع به عنوان بسيجي اولين مخاطب آن هستند. ايشان در ملاقات سي‌ام فروردين امسال با فرماندهان ارتش جمهوري اسلامي فرمودند «همه دستگاه‌هاي اجرايي کشور بايد خودشان را در برابر تهديد آماده کنند، هم از نظر سازماندهي و سلاح هم از نظر روحي و معنوي» و بعد فرمودند که اين يک دستورالعمل رسمي است. وي در ادامه گفت: دستور اول، دعوت به آمادگي است. دومين موضع‌گيري اين است که ايشان در صحبت‌هايشان در دانشگاه امام حسين (ع) اشاره به جنگ نيابتي کرده و فرمودند «اگر آنها جلو بيايند، ما برخورد مي‌کنيم و هزينه زيادي به آن‌ها تحميل خواهد شد». جلالي خاطرنشان کرد: در واقع اشاره به جنگ نيابتي و دستور آمادگي توسط معظم‌له مفهومش اين است که داريم به سمت تهديد نزديک مي‌شويم. ايشان فرمودند که مباحث مربوط به تهديد دو لايه دارد «يک لايه سياسي و يک لايه دفاعي است».

در لايه دفاعي ايشان مي‌فرمايند «شما بايد فرض کنيد که تهديد با درصد بالا عملي مي‌شود و در واقع بايد با اين فرض خودتان را آماده کنيد» و در بخش سياسي در مورد حکميت و وقوع تهديد نفي ايده‌هاي آن و امثالهم هيچ حتميتي وجود ندارد و قابل بحث است.


 احترام نمي‌خواهيملطفا بي‌احترامي نکنيد! 

ادامه از صفحه1

خواننده عزيز بداند که اين هم برگ‌هايي ديگر از اسناد مظلوميت ماست که کاتوليک‌ تراز پاپ‌هايي مدافع ما شده‌اند و خرج ما را مي‌کشند و مي‌خواهند استيفاي حقوق 73 شهيد و بيست و چند نفر جانباز هفتم تير حزب جمهوري اسلامي را طلب کند که نه ربطي به هيچ شهيدي از واقعه دارند و مربوط به هيچ بازمانده‌اي هم نيستند. من هر ساله اسامي شهدا و جانبازان را مي‌آورم که مانعي بر سر راه دروغگويان و فرصت‌طلبان باشم.

اسامي بازماندگان و مجروحين واقعه هفتم تير 1360 دفتر مرکزي حزب جمهوري اسلامي عبارتند از: 1-‌ محمدحسن اصغرنيا- استاندار وقت سمنان، 2- ابوالفضل اجاره‌دار- معاون وقت سازمان بهزيستي، 3- علي‌اصغر باغاني- نماينده وقت سبزه‌وار در مجلس، 4- بهرام تاجگردون- نماينده وقت گچساران در مجلس، 5- سيدجلال ساداتيان- معاون وقت بهزيستي، 6- صمد شجاعيان- نماينده وقت ماه‌نشان زنجان در مجلس، 7- سيد محمد سجادي- کارمند حزب جمهوري اسلامي، 8- حسين صادقي- کارمند شهرداري، 9- مسعود صادقي- کارمند بهزيستي، 10- ايرج صفاتي دزفولي- نماينده وقت آبادان، 11- حيدر علي (مختار) عليزاده- عضو واحد کارمندان حزب، 12- سيدمنصور رضوي- مسوول واحد مهندسان حزب، 13- مرتضي فضلعلي- نماينده وقت گرمسار، 14- محمد جعفر فتوت رضايي- عضو واحد دانش‌آموزي حزب، 15- سيدمحمد کياوش- نماينده وقت اهواز، 16- حسين کاظم‌پور اردبيلي- وزير بازرگاني وقت، 17- محمود جمالي- معاون وقت بانک کشاورزي، 18- اسماعيل فردوسي‌پور- نماينده وقت فردوس و طبس در مجلس، 19- سيدجعفر حسيني لواساني- عضو واحد پزشکان، 20- مرتضي محمدخان- معاون وقت وزير پست و تلگراف و تلفن، 21- محمود مروي سماورچي- نماينده وقت طرقبه و چناران، 22- مرتضي محمودي- نماينده وقت قصرشيرين، 23- مسيح مهاجري- سردبير روزنامه جمهوري اسلامي، 24- علي موسي رضا- معاون وقت سازمان بهزيستي، 25- اکبر کريمي- کارمند دبيرخانه حزب، 26- قدرت‌الله نجفي- نماينده شهرضا (قمشه)، 27- سيدمحمد هاشمي نيک- عضو واحد کارمندان، 28- سيدمجيد هدايت‌زاده- معاون وقت وزير بازرگاني.

*بازمانده‌اي از قافله راست‌قامتان


 بهترين شيوه اجراي داوطلبانه پروتکل الحاقي  
نويسنده : محمود جمالي

اين روزها شاهد حضور نمايندگان مجلس در ماراتون هسته‌اي به عنوان دونده دوي سرعت هستيم، گويي نمايندگان در اين روزهاي پاياني قصد دارند انفعال دوازده ساله را در همين چند قدم آخر جبران کنند، تصويب طرح صيانت از حقوق هسته‌اي در کنار جلسات متعدد با مذاکره کنندگان و البته حواشي آنها نشان دهنده نوعي تضاد بين مواضع تيم روحاني و ارکان تصميم ساز نظام با قوه مقننه است که شايد پافشاري مجلس‌ بيشتر جنبه جناحي و سياسي داشته باشد‌، اما فارغ از بحث‌ها و گمانه زني‌ها پيرامون اين موضوع، نوشتار پيش رو تلاش دارد به بررسي ابعاد حقوقي ورود مجلس به بحث پروتکل الحاقي و بازرسي‌هاي مربوط و تصويب آنها توسط ساکنان هرم بهارستان بپردازد . در گذشته فعاليت آژانس از طريق محاسبات فني و تکنيکي بر روي گزارشاتي که کشورها از برنامه‌هاي خود اظهار مي‌داشتند صورت مي‌گرفت و بازرسي‌هاي احتمالي بر اساس توافقنامه‌هاي جداگانه و در عين حال داوطلبانه بين آژانس و کشورها انجام مي‌پذيرفت، اما با پيدا شدن مواردي از انحراف در برنامه عراق، کره شمالي، آمريکا و بعضي از دولت‌هاي غربي، بمنظور ايجاد شفافيت بيشتر و جلوگيري از وقوع مجدد چنين پديده‌هايي تلاش شد تا يک نظام بازرسي شديدتر و گسترده تر بوجود آيد و آژانس به غير از تأييد صحت اظهارات دولت‌ها در مورد فعاليت‌هاي خود از طريق بررسي‌هاي فني اسناد، به کامل بودن اين مدارک بوسيله بازرسي‌هاي دقيقتر و کنترل‌هاي سختگيرانه اقدام کند، لذا پروتکل الحاقي به عنوان بخش جديدي از نظام بازرسي پادمان تصويب شد که دولت‌ها به منظور شفاف سازي بيشتر مي‌توانستند آن را بصورت داوطلبانه در مدت مورد نظر اجرا نمايند. در ادامه ذکر سه نکته الزامي است: 1. بر اساس ماده 1 پروتکل الحاقي، در صورتي که مقررات موافقتنامه پادمان با مقررات مندرج در پروتکل داراي تناقص باشد، مقررات پروتکل ارجحيت داشته و اجرا خواهند شد. 2. در مواردي که پروتکل الحاقي سکوت کرده است مقررات پادمان مجرا هستند. 3. بر اساس بند ب ماده 17، کشورها ميتوانند پيش از لازم‌الاجرا شدن پروتکل آن را بصورت موقت و تا هر زمان که لازم مي‌دانند اجرا کنند. اما پس از تصويب آن به عنوان يک معاهده بين‌المللي اجراي آن دائمي خواهد شد و قيد موقتي و داوطلبانه در اين خصوص صادق نخواهد بود. باتوجه به موارد ذکر شده و اينکه پذيرش اجراي مجدد پروتکل الحاقي و بازرسي‌هاي تعريف شده ذيل آن بخشي از توافق احتمالي بين ايران و 3+3 مي‌باشد، بايد در نظر داشت در صورت بروز اختلاف بين طرفين در هر زمان از اجراي برنامه جامع اقدام مشترک، که البته به لحاظ سياسي و باتوجه به بعضي اظهار نظرهايي که از درون کشورهاي طرف مذاکره به گوش مي‌رسد بروز چنين وضعي بسيار محتمل مي‌نمايد، توقف اجراي پروتکل الحاقي در صورتي که به تصويب مجلس رسيده باشد، بدون خروج از NPT ممکن نيست، چرا که پروتکل در خصوص عدم اجراي آن در زماني که به عنوان معاهده بين‌المللي و بخشي از پيمان منع گسترش در نهاد قانون گذار کشورها به تصويب رسيده باشد، سکوت کرده است، در نتيجه براي جلوگيري از اجراي پروتکل بايد به بند 1 از ماده 10 مقررات موافقت نامه پادمان استناد کرد که اين حق به کشور عضو داده شده تا هر زمان تشخيص دهد موارد مربوط به موضوع اين پيمان مصالح عالي کشورش را به خطر بيندازد مي‌تواند با اعمال حق حاکميت ملي از پيمان خارج شود. اما اين پرسش باقي خواهد ماند که در صورت بروز اختلاف با قدرت‌هايي که ايران را متهم به تلاش براي دستيابي به سلاح هسته‌اي مي‌کنند خروج اين کشور از NPT بدليل عدم تمايل به اجراي پروتکل، امري عاقلانه خواهد بود؟لذا به نظر مي‌رسد در شرايط فعلي اجراي داوطلبانه پروتکل با دستور رييس جمهور بهتر مي‌تواند منافع کشور را تأمين نمايد.


 ديپلماسي 

رد پاي يک خبرگزاري در تنش

در روابط ايران و مغرب

الشرق الاوسط نوشت در پي انتشار گزارشي در ايران بر ضد مغرب، روابط رباط و تهران دچار تنش شده است. به نوشته روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن، رباط در واکنش به گزارش چند روز پيش فارس با عنوان «مغرب، اسير سياست‌هاي صهيونيستي»، اين اتهام را رد و آن را محکوم کرد. مصطفي الخلفي، وزير اطلاع‌رساني مغرب و سخنگوي رسمي دولت اين کشور گفت: مغرب، کشوري آزاد است و در امور داخلي ساير کشورها دخالت نمي‌کند و طبق قانون اساسي حاکميت خود را اعمال مي‌کند. الشرق الاوسط، براي کسب اطلاعات بيشتر در اين خصوص با سفارت ايران در رباط تماس گرفت اما يک منبع در داخل سفارت گفت فقط محمد تقي مؤيد، سفير ايران در مغرب، مي‌تواند در اين خصوص اظهار نظر کند که اکنون در ايران است.

افزايش بازداشت ايرانيان داراي گذرنامه‌هاي جعلي در سريلانکا

در چند سال گذشته سريلانکا به يکي از نقاط مورد توجه قاچاقچيان انسان براي ترانزيت اتباع ايراني خواستار پناهندگي در کشورهاي اروپايي تبديل شده است.به گزارش (ايسنا)، قاچاقچيان بعد از تهيه گذرنامه‌هاي جعلي کشورهاي اروپايي براي اين دسته از اتباع ايراني آنان را تشويق به عزيمت به سريلانکا و ادامه مسير به سمت مقاصد اروپايي از طريق فرودگاه کلمبو مي‌کنند.اخيرا مسوولان بخش مهاجرت و همچنين کارکنان هواپيمايي مستقر در فرودگاه توجه ويژه‌اي به اصالت و تعلق گذرنامه‌هاي اروپايي به مسافران مشکوک معطوف کرده و تعداد قابل توجهي از اتباع ايراني را که به همين شيوه عازم مقاصد اروپايي بودند بازداشت و به زندان منتقل کرده‌اند.

مبارزه با افراط و خشونت

نياز به يک کار جمعي دارد

وزير امور خارجه کشورمان با محکوم کردن انفجار تروريستي کويت، تاکيد کرد: اينگونه اقدامات تروريستي از ديد ما کاملا محکوم است و مبارزه با افراط و خشونت نياز به يک کار جمعي دارد.به گزارش ايسنا، محمدجواد ظريف در بدو ورود به فرودگاه وين در گفت‌وگو با خبرگزاري صدا و سيما گفت: مبارزه با افراط و خشونت نياز به يک همکاري منطقه‌اي دارد تا اينکه تمام روش‌هاي افراطي‌گرايي و تمام حرکت‌هاي اين چنيني از سوي همه کشورهاي منطقه بدون توجه به ملاحظات سياسي محکوم و با آن مبارزه شود.

تنها حمايت از تماميت ارضي سوريه کافي نيست

سفير ايران در آنکارا با اشاره به تحولات سوريه تاکيد کرد: بسيار حائز اهميت است که ترکيه و ايران بر حفظ تماميت ارضي سوريه تاکيد مي‌کنند اما اين خود به تنهايي کافي نيست. بايد هر چه سريع‌تر براي برقراري ثبات و صلح در سوريه تلاش کنيم و کمک کنيم که گفت‌وگوهاي ملي در اين کشور آغاز شود.به گزارش ايسنا و به نقل از خبرگزاري‌هابرلر ترکيه، عليرضا بيکدلي در جمع خبرنگاران و اعضاي انجمن ديپلماسي ترکيه گفت:‌ اتفاقات ناگوار در دنياي اسلام حتي در ماه رمضان نيز ادامه دارد که اين اتفاقات از توطئه‌هاي ايجاد شده عليه کشورهاي مسلمان نشات مي‌گيرد. برخي از حکومت‌هاي سرکوب‌گر با سوءاستفاده از فشارهاي اقتصادي، مذهبي و قومي تلاش مي‌کنند که عمر حکومت خود را طولاني کنند. تنها راه چاره براي مقابله با اين روند همکاري منطقه‌‌اي است.بيکدلي با اشاره به ساختار قومي و مذهبي منطقه خاطرنشان کرد: اگر کشورهاي منطقه براي حل مسائل و مشکلات با هم همکاري کنند برنده مي‌شوند اما اگر جدا از يکديگر حرکت کنند مي‌بازند. ايران و ترکيه داراي يک وظيفه تاريخي هستند. ايجاد روابط برادري و اتحاد ميان دو کشور مي‌تواند آرامش را براي منطقه به همراه داشته باشند.وي با اشاره به تحولات منطقه گفت: اگر به پيشنهادات و پروژه‌هاي ارائه شده از سوي ايران براي برقراري صلح و ثبات در افغانستان، يمن،‌ سوريه و عراق نگاهي داشته باشيد متوجه مي‌شويد که چه کشوري به دنبال متوقف کردن جنگ‌ها و برقراري آتش‌بس است. ايران براي کمک به کشورهاي درگير بحران در جهت برقراري صلح و ثبات بدون پيش شرط آماده همکاري است. سفير ايران در آنکارا اضافه کرد: ايران با وجود مشکلات اقتصادي براي ارسال کمک‌هاي انسان دوستانه پيشتاز بوده است. ايران آماده است با کشورهاي ديگر براي ارسال کمک‌هاي انسان‌دوستانه به يمن، عراق و سوريه همکاري کنند.او با اشاره به تحولات سوريه گفت:‌ از همان زمان آغاز بحران سوريه نسبت به عواقب مداخله خارجي در اين کشور هشدار داريم. به اعتقاد ما اگر مذاکرات براي پايان بحران سوريه ايجاد نشود اين مسأله قطعي است که عواقب تحولات در درجه اول مردم سوريه و سپس همسايگان سني اين کشور را در بر مي‌گيرد و هم ايران و هم ترکيه از اين موضوع متضرر مي‌شود.بيکدلي در پاسخ به سوالي درباره پرونده بابک زنجاني و سفر برخي از مقامات ايراني به ترکيه براي انجام تحقيقات بيشتر گفت‌: اين موضوع در دادگاه در حال بررسي است و هر پيشرفت جديدي درباره اين پرونده در چارچوب همکاري‌هاي قضايي ميان دو کشور انجام خواهد گرفت.

کشورهاي اسلامي

در مبارزه با تروريسم متحد شوند

سفير ايران در کويت حادثه تروريستي روز گذشته در مسجد امام صادق (ع) در کويت را محکوم کرد.عنايتي در گفت‌وگو با ايسنا، با تسليت اين حادثه اظهار کرد: تروريسم هيچ حد و مرزي براي خود قائل نيست و متأسفانه در حال حاضر شاهد آن هستيم که به شکل گسترده در منطقه فعال شده و کشورهاي اسلامي را در معرض تهديد قرار داده است.وي تصريح کرد: حادثه تروريستي روزجمعه اقدامي ناجوانمردانه بود که گروه‌هاي تروريستي نسبت به نمازگزاراني که در حال اقامه نماز در مسجد امام صادق (ع) بودند انجام دادند و باعث شهادت و مجروح شدن تعدادي از نمازگزاران شدند.وي با بيان اين‌که مسئوليت اين حمله تروريستي را گروه داعش در ولايت نجد بر عهده گرفته،‌ اظهار کرد: ساعاتي پس از اين حمله تروريستي وزير امور خارجه کشورمان در تماس تلفني با وزير امور خارجه کويت اين حمله تروريستي را به شدت محکوم کرد و آن را اقدامي وحشيانه و ناجوانمردانه دانست.


 طنز 
نويسنده : محمد حسين روانبخش

قرار بود ...اما

قرار بود «عدالت» را به خيلي ويژه بين مردم عزيز ايران تقسيم کنند ... اما فقط درمغازه‌هاي محله‌شان‌، هيچ چيزي گران نمي‌شد و در بقيه کشور گراني بيداد مي‌کرد!

قرار بود «دزدگير» باشند ... بعدا معلوم شد دزدگيرشان براي همه آژير مي‌کشد غير از آنهايي که بايد آژير بکشد. معاون اولشان به عنوان مفسد اقتصادي به زندان افتاد!

قرار بود «مديريت جهاني» را از دست استکبار جهاني درآورند و همه ملتهاي جهان را نجات بدهند ... اما در کشور پلي نبود که گلکاري نکرده از رويش رد شده باشند!

قرار بود «ارزاني » را به ارمغان بياورند ... ظرف يک ماه قيمت طلا و ارز سه برابر شد!

قرار بود «معنويت» را گسترش بدهند ... جريان انحرافي از زير کاپشنشان بيرون زد!

قرار بود «مهرورزي» کنند ... اول مردم ايران خس و خاشاک شدند و بعد رويم به ديوار ، گلاب به رويتان ، همه مهرورزي‌ها براي مادر چاوز خرج شد!

قرار بود «حقيقت » را ياري کنند ... آنقدر آمار و ارقام دروغ به خورد مردم و مسئولان دادند که ديگر هيچکس به هيچکس اعتماد ندارد!

قرار بود جلوي فساد را بگيرند ... يکباره خبردار شدند که اختلاس 3 هزار ميلياردي رخ داده و بايد برادر خاوري به منطقه بد آب و هواي کانادا تبعيد شود!

قرار بود الگوي پيروي از ولايت فقيه باشند ... رفتند خانه و يازده روز قهر کردند!

قرار بود «آسايش» را به صورت محکم به مردم بدهند ... آن قدر محکم بود که هنوز جايش درد مي کند!

قرار بود دسته جمعي به عمق روستاهاي کشور بروند... الان دسته جمعي دارند به عمق اوين مي روند!

قرار بود «ساده زيست» باشند و نان و پنير بخورند ... اما در راستاي زدن مشت محکم به استکبار جهاني، هر سال خانوادگي به نيويورک مي‌رفتند و با پول بيت المال در هتلهاي گرانقيمت بودند!

قرار بود «اصولگرا»باشند ... اصلي باقي نماند که به آن گرايش داشته باشند!

قرار بود نفت را بر سر سفره‌هاي مردم بياورند ... يک دکل نفتي به قيمت 87 ميليون دلار مفقود شد!


 تلنگر 
نويسنده : ولي درويشي

- رئيس کميته روابط خارجي مجلس نمايندگان آمريکا در بيانيه‌اي از وزير امور خارجه اين کشور خواست تا با يک توافق ‌هسته‌اي بد با ايران از وين به واشنگتن بازنگردد.

ايشان يقين بدانند که تيم شجاع و کاردان ‌هسته‌اي ما هم با يک توافق بد به کشور باز نخواهد گشت پس بهتر است وزير خارجه خود را خيلي تحت فشار قرار ندهند.

- رئيس‌جمهوري روسيه و همتاي آمريکايي‌اش درباره مذاکرات ‌هسته‌اي جاري کشورهاي 1+5 با ايران، تلفني گفت‌وگو کردند.

خدا به خير کند! هر وقت روسيه در مورد ايران با آمريکا سر يک ميز نشست، منافع ما به مصالح روسيه فروخته شد. اميدواريم که اين بار چنين اتفاقي نيفتد.

- همزمان با دو حمله با خودروهاي بمب‌گذاري شده، ده‌ها نفر از عناصر داعش با لباس و پرچم‌هاي نيروهاي کُرد سوريه وارد بخش‌هايي از عين‌العرب (کوباني)، شدند و ده‌ها نفر را کشتند.

داعش حتي اگر ده بار ديگر از شيرمردان و شيرزنان کوباني شکست بخورد نخواهد فهميد که: «اين عرصه، جولانگه او نيست».

- نماينده مردم استان کهگيلويه و بويراحمد در مجلس خبرگان رهبري گفت: ضمن اين که بدبيني و سوءظن به دشمن را فراموش نخواهيم کرد اما به دليل مشخص بودن اصول مذاکره ‌هسته‌اي ايران با گروه 1+5 به نتيجه اين مذاکرات خوش بين هستيم.

قابل توجه دلواپسان و بدبينان مصلحت‌انديش: خوش‌بيني عالمانه و منطقي هموار‌کننده مسيرهاي سخت و صعب است.

مديرکل نظارت بر مواد غذايي، آرايشي و بهداشتي سازمان غذا و دارو نسبت به عوارض شديد شامپوي ترياک هشدار داد.

گل بود به سبزه نيز آراسته شد !اين همه مواد مخدر طبيعي و صنعتي کم بود به بهانه ارائه شامپو،مواد مخدر به خورد سر و بدن ملت مي‌دهند!خدا بخير کند!

- اگرچه خط لوله صادرات گاز ايران به عراق احداث شده است اما به گفته منابع آگاه مسائل امنيتي مانع از صادرات گاز ايران به عراق در موعد مقرر شده است.

اين منابع محترم آگاه مگر در زمان احداث خط نمي دانستند که اين چنين خطي با خطرات متعدد تروريستي و امنيتي مواجه است؟چرا تدبيري نيانديشيدند يا اصولا» چرا اين کار را کردند؟

- بخشدار خاوران ميزان نيترات آب در مناطق جنوبي تهران را بسيار بالاتر از حد استاندارد عنوان کرد.

پس به چه دليل فکري براي بهبود استاندارد آب آن منطقه نمي کنيد! مگر مردم جنوب تهران انسان نيستند يا کودکان آنچا دستگاه گوارشي از آهن دارند که هر سم و ماده شيمياي را به خورد کودکان بيگناه مي دهيد!

 


 مشاور امنيت ملي معاون رييس‌جمهور آمريکا ادعا کرد:
 ضرب‌الاجل واقعي مذاکرات هسته‌اي 18 تير است 

مشاور امنيت ملي جو بايدن گفت که ضرب‌الاجل سياسي واقعي براي حصول توافق هسته‌اي نهايي با ايران 9 ژوييه(18تير) است.به گزارش ايسنا، کالين کال، مشاور امنيت ملي معاون رييس‌جمهور آمريکا با اشاره به مذاکرات هسته‌اي ايران و گروه 1+5 که هم اکنون در وين - پايتخت اتريش در جريان است افزود: ضرب الاجل واقعي سياسي براي حصول توافق نهايي با ايران 9 ژوييه (18 تير) است‌، نه پايان ماه جاري.بر اساس گزارش شبکه خبري بلومبرگ، جاش ارنست، سخنگوي کاخ سفيد پيش از اين گفته بود که تمرکز هم‌چنان روي 30 ژوئن قرار دارد اگر چه براي انجام يک سر تنظيمات ممکن است چند روز زمان بيشتر نياز باشد. از اين رو اظهارات کال اولين اعلام آمريکا مبني بر اين است که تيم مذاکره کننده هسته‌اي اين کشور به خود بيش از يک هفته زمان مي‌دهد تا به توافق برسد.