نسخه شماره 3791 - 1394/04/07 -


قرآن و ماه مبارک رمضان(9)


برگزاري تجمع اعتراضي عليه شکنجه مقابل وزارت دادگستري آمريکا

به بهانه سي‌وچهارمين سالگرد شهداي هفتم تير
احترام نمي‌خواهيم لطفا بي‌احترامي نکنيد!


 قرآن و ماه مبارک رمضان(9) 
نويسنده : سيدرضا اکرمي

38- سوره بقره در حال و هواي تاسيس نظام اسلامي در مدينه النبي نازل شد و به مسائل اجتماعي و پيمان‌ها بين اقوام و اديان توجه ويژه دارد و در عين احترام به آنها «که شخصيت حقيقي و حقوقي» دارند به معيارها و ملاک‌ها توجه نموده و ياد مي‌کند.

39- آيه 62 سوره، نمونه‌اي از اين سرگذشت «ان‌الذين آمنوا و الذين هادوا و النصاري و الصائبين، من آمن بالله و اليوم الاخر و عمل صالحا فلهم اجرهم عند ربهم و لاخوف عليهم و لا هم يحزنون» مي‌باشد که آيه به وضوح اعلام مي‌دارد، مومنان به آئين محمدي صلي‌الله عليه و سلم و يهوديان و نصاري و صائبان که پيروان ابراهيم يا نوح يا يحيي مي‌باشند، در صورت باورداشت خدا و روز قيامت و کارنامه عمل صالح، به پاداش خداوندي مي‌رسند و هيچ گونه خوف و اندوه به خود راه نمي‌دهند و ايمني و آرامش را دارا خواهند شد.

40- آيه 62 و آيه 69 سوره مائده و آيه 17 سوره حج، داراي مفاد مشترک مي‌باشند که خداوند اعلام مي‌دارد، لفظ و واژه مسلمان و يهود و نصراني و صائبي «و هر واژه ديگر» علامت فخر و افتخار، امتياز و مزيت نيست و موجب برتري نمي‌گردد، روح و جان، حقيقت و واقعيت مطلب را بايد مورد احترام قرار داد که عبارت است از ايمان به خداي يگانه و قيامت و رستاخيز و عمل صالح، حال يهودي باشي يا نصراني، صائبي باشي يا مسلمان محمدي که اين سه مطلب وجه مشترک اديان الهي مي‌باشد.

41- آيات سه گانه نامبرده اعلام مي‌دارد که پيروان دين موسي و عيسي و يحيي و رسول اعظم در صورت ايمان به خداي يگانه و روز رستاخيز و داراي عمل صالح، مصاب‌اند و اهل سعادت و پيرو هر مرام الهي و مريد هر پيامبر خدائي اهل نجات است به شرط رعايت آن سه اصل و صرف اعتقاد و ادعا، کارساز نيست که در آيه 68 سوره مائده، آخرين سوره مفصل در مدينه نازل شده، مي‌فرمايد «قل يا اهل الکتاب لستم علي شي حتي تقيموا التوراه و الانجيل و ما انزل اليکم» اي اهل کتاب بدون برپا داشتن تورات و انجيل و قرآن، جايگاهي نداريد، آنچه مهم است اقامه اين کتب آسماني مي‌باشد نه ادعا و اظهار زباني و امضا کتبي و سوگند و غيره. به عمل کار برآيد به سخنراني نيست.

42- در تفسير نمونه ج 1 ص285 آمده، آيه 62 براي سلمان فارسي جايگاه قائل شده و شان نزول آيه را سلمان مي‌داند که حضرت سلمان ايراني «اهل جندي شاپور» با فرزند حاکم دوست و همراه شد و با وي براي شکار به صحرا رفت و در صحرا به راهبي رسيد که کتاب انجيل مي‌خواند و از زنا و گرفتن اموال مردم به ناحق، نهي نمود و النهايه هر دو مسيحي شدند. فرزند حاکم جندي شاپور، به دليلي از پدر جدا شد و بنا را بر اين گذاردند که در «دير موصل» يکديگر را بيابند، پسر حاکم به سلمان ملحق نشد و سلمان خود را به «دير موصل» رساند و با راهب آن منطقه دوست شد و به عبادت پرداخت. عالم دير موصل سلمان را به قصد «بيت‌المقدس» به سفر برد و از سلمان خواست در جلسه علماي نصاري حضور يابد و کسب دانش کند، روزي راهب سلمان را افسرده و محزون يافت و علت را جويا شد و شنيد، همه خوبي‌ها نصيب گذشتگان شده که در خدمت پيامبران بوده‌اند و ما از اين موهبت بي‌بهره‌ايم. راهب دير موصل مژده داد که در اين ايام در ميان عرب‌ها پيامبري مبعوث مي‌شود که از همه پيامبران برتر است، من پير شده‌ام و تصور نمي‌کنم که وي را درک نمايم، ولي تو جواني، اميدوارم او را درک کني و بدان وي نشانه‌هاي ويژه دارد. که به وي نشان داد، سلمان در راه بازگشت از بيت‌المقدس، راهب دير موصل را گم کرد و به دو مرد عرب قبيله بني کلب رسيد و وي را اسير کردند و به مدينه بردند و به زني از قبيله جهينه فروختند و در مدينه پيامبر را يافت و اسلام را پذيرا شد.


 برگزاري تجمع اعتراضي عليه شکنجه مقابل وزارت دادگستري آمريکا 

همزمان با فرا رسيدن روز جهاني حمايت از قربانيان شکنجه، ده‌ها تن از فعالان اجتماعي و حقوق بشر با تجمع مقابل وزارت دادگستري آمريکا خواهان پيگيري گزارش سنا در مورد شکنجه و تعقيب قضايي عاملان اين جنايت‌ها شدند. به گزارش تسنيم ، ده‌ها تن از فعالان اجتماعي و حقوق بشر، به مناسبت روز جهاني حمايت از بازماندگان شکنجه مقابل وزارت دادگستري آمريکا در واشنگتن تجمع کردند. در اين تجمع، فعالاني از سازمان عفو بين‌الملل ايالات متحده و گروه‌هاي شاهد مبارزه با شکنجه، کد پينک، زنان براي صلح، ملي‌گراهاي مبارزه عليه شکنجه، منشور حقوق کميته دفاع، ائتلاف ملي براي حفاظت از آزادي‌هاي مدني (NCPCF) و مرکز حقوق اساسي حضور داشتند. در اين مراسم شرکت‌کنندگان پلاکاردهايي حاوي شعارهاي «شکنجه‌گران را تحت تعقيب قضايي قرار دهيد»، «ظلم و تحقير انسانيت»، «يازده سپتامبر يک کار داخلي براي به‌راه انداختن جنگ بود»، «گناه‌کار نيستي مگر اينکه مسلمان باشي»، «ماجراي شکنجه‌هاي آمريکا را مورد بررسي قرار دهيد»، «رييس‌جمهور، زندگي اين زنداني‌ها در دستان تو است»، «گوانتانامو را تعطيل کنيد»، «مسئوليت‌پذيري در مورد جنايات پليس» و «زندگي سياه‌پوستان ارزش دارد» در دست داشتند. همچنين در اين تجمع بيش از 20 تن از معترضان لباس‌هاي نارنجي که نماد زندانيان گوانتانامو است را بر تن کرده و يکي از آنها در حالي که سرپوشي بر سر خود گذاشته و دستبندي به دستان خود زده بود، توجه همگان را به خود جلب کرده بود. در اين مراسم، سخنرانان، حيات مشقت‌آور زندانيان گوانتانما را تشريح کردند و داستان زندگي هر روزه آنها را با مردم در ميان گذاشتند. در اين مراسم يکي از سخنرانان با خواندن نام هر يک از زندانيان گوانتانامو، يک شاخه گل رز که روي ساقه آن نام و شماره زنداني حک شده بود را به يکي از شرکت‌کنندگان مي‌داد تا آن را روي گلدان‌هاي عمارت دادگستري آمريکا قرار بدهد. همچنين 2 نفر از حاضران در اين تجمع اعتراضي استفاده از ابزارهاي خاص براي تغذيه اجباري زندانيان گوانتانامو را به شيوه‌اي تئاتر مانند به نمايش گذاشتند. تمامي حاضران در اين حرکت اعتراضي فرياد «شکنجه را تعطيل کنيد» و «عدالت نه، صلح هم نه» را سر دادند. يکي از سازمان‌دهندگان اين مراسم در پاسخ به خبرنگار تسنيم گفت: اين برنامه از طرف گروه «شاهدان مبارزه عليه شکنجه» برنامه‌ريزي شده است، ما به‌طور رسمي از وزارت دادگستري آمريکا مي‌خواهيم که تحقيقات خود در مورد شکنجه و بازداشت‌هاي سازمان سيا را آغاز کند. وي گفت که اگر سناي اين کشور بخواهد، مي‌تواند در اين باره کاري انجام دهد، همانند تشکيل کميته مخصوص تحقيق در مورد بيل کلينتون در دوران رياست جمهوي وي و تعيين داستان ويژه براي آن، بنابرين اگر سنا بخواهد اين موضوع را دنبال کند، قادر به انجام اين کار است.

وي در ادامه افزود که در نهايت روزي فرا خواهد رسيد که دولت آمريکا به خانواده‌هاي اين زنداني‌ها غرامت پرداخت کند.

يکي از افرادي که لباس‌هاي نارنجي رنگ را به عنوان نماد زندانيان گوانتانامو بر تن کرده بود نيز در گفت‌وگو با تسنيم گفت: من اينجا آمده‌ام تا از وزارت دادگستري بخواهم گزارش سناي آمريکا در مورد شکنجه را پيگيري کرده و مجرمين را تحت تعقيب قضايي قرار دهد. من مي‌خواهم بدانم که آمريکا با اين زندانيان چه کار مي‌کند. من حق دارم بدانم که کشورم به کدام سمت و سو مي‌رود. از اينکه کشورم آمريکا است، شرمگين هستم.

در پايان اين مراسم، يکي از افراد ملبس به لباس نارنجي‌رنگ با خواندن آهنگ و شعري در مورد اينکه ما در کنار برادران مسلمان خود خواهيم ايستاد اين برنامه را پايان داد.


 به بهانه سي‌وچهارمين سالگرد شهداي هفتم تير
 احترام نمي‌خواهيم لطفا بي‌احترامي نکنيد! 
نويسنده : محمدحسن اصغرنيا*

حرف‌ها را باد مي‌برد ولي نوشته‌ها به صورت اسنادي گويا در تاريخ مي‌ماند و در بايگاني اذهان ضبط مي‌شود و حافظه تاريخي آن را ثبت مي‌کند.

واقعه هفتم تير 1360 که در دفتر مرکزي حزب جمهوري اسلامي رخ داد هفتاد و سه شهيد و بيست و هشت نفر جانباز به جاي گذاشت و دوست و دشمن بر مظلوميت انسان‌هاي بي‌گناهي همچون آيت‌الله دکتر محمد حسيني‌بهشتي، دکتر قندي، دکتر عباسپور، دکتر فياض‌بخش، دکتر عضدي، دکتر لواساني، دکتر پاکنژاد، دکتر حسيني‌نائيني، دکتر ديالمه، دکتر دانش‌ آشتياني، دکتر صادقي، دکتر عبدالکريمي، دکتر اسدزاده، دکتر معيري، دکتر معتمدي، دکتر رواقي، دکتر سليمي‌جهرمي و مهندساني متخصص و متعهد همچون مهندس کلانتري، مهندس مجيدي، مهندس رزمجو، مهندس پاکنژاد، مهندس سرحدي، مهندس اميني، مهندس اکبري، مهندس سرافراز، مهندس حاجيان مقدم، مهندس مهمانچي، مهندس شاهدي، مهندس تفويضي، مهندس امين‌زاده و نمايندگاني از مجلس و دولت مانند حبيب مالکي جوانترين فرماندار کشور که در ايرانشهر خدمت مي‌کرد و چراغزاده دزفولي و غلامحسين حقاني و رحمان استکي و محمدعلي حيدري و سيدحسيني طباطبايي و عباس حيدري و سيدکاظم دانش و علي‌اکبر دهقان و سيدفخرالدين رحيمي و ميربهزاد شهرياري و سيدمحمدجواد شرافت و محمدحسين صادمي و سيدنورالله طباطبايي‌نژاد و حسن طيبي و عبدالوهاب قاسمي و عمادالدين کريمي و عباس ارشاد و محمدصادق اسلامي و ايرج شهسواري و سيدکاظم موسوي و حسن اجاره‌دار و عباس ابراهيميان و علي‌اکبر اژه‌اي و علي‌اصغر آقازماني و محمود بالاگر و علي درخشان و حسن بخشايش و محمود پورولي و رضا ترابي و عمر خوش‌زبان و حسين سعادتي و حبيب‌الله مهديزاده و سيدمحمد موسوي‌فر و محسن مولايي و جواد مالکي و عبدالحسين اکبري و محمد عيني و علي‌اکبر فلاح که در کنار سيد مظلومان در معبد عشق با قمر منيرالسلام آيت‌الله بهشتي شهد شهادت نوشيدند. پس از 34 سال که از شهادت آنان مي‌گذرد نداي شهيد مظلوم بهشتي باز هم در شب واقعه روز يکشنبه هفتم تير 1360 را مي‌شنوم که مي‌گويد (مواظب باشيم دشمنان در داخل کشور عوامل نفوذي خود را بکار نگيرند و برايمان مهره‌سازي نکنند و دست در دست هم متحد باشيم، راست بگوييم و تفرقه‌افکنان و دست‌هاي مرموز را بشناسيم و بشناسانيم و...

آن شب گذشت و بازماندگان واقعه در بيمارستان طرفه و بيمارستان مصطفي خميني تهران بستري شديم و از جمع ما برادران اسماعيل فردوسي‌پور و حيدرعلي عليزاده هم به ياران الهي پيوستند که به جهت اينکه باز هم حاسدان و وسواسان و خناسان مجددا بي‌معرفتي نکنند و دکه‌سازي به عنوان ميراث‌خواران شهدا و بازماندگان نبافند و نسازند اسامي الباقي شاهدان شهيد حادثه 7/4/1360 را خواهم آورد تا تحريفگران تاريخ حداقل اين واقعه مهم تاريخ ايران را وارونه نکنند و به نام خود مصادره ننمايند و ذکر دو سند گوياي اين حقيقت است که پس از سي و چند سال هم بهشتيان را برنمي‌تابند و مي‌خواهند ذکري از ذاکرين که شيفتگان خدمت بودند و نه تشنگان قدرت به ميان نيايد! چند سال پيش واعظي بر منبر بود و دو تن از بازماندگان حادثه هفتم تير نشسته بوديم و مصادف با سالگرد شهيد بهشتي و هفتاد و دو تن بود. يادداشتي به واعظ دادم که يادي هم از بهشتي و همراهانش بفرما که وي بر بالاي کرسي وعظ گفت 72 تن دروغ است و بنيانگذار جمهوري اسلامي سمبليک به عدد 72 تن شهداي کربلا گفته‌اند و نوشته‌اند!

و دومين سند مکتوب را با شماره 308/82/72/1 به تاريخ 7/4/1382 ديده‌ام و نزدم موجود است که گروهي به سفير محترم کشور فرانسه در تهران نوشته‌اند که در تاريخ 7/4/1360 مطابق با 1981 ميلادي در يک فاجعه هولناک انساني 73 کشته و تعداد حدودا چهل نفر مجروح به جاي گذاشت و اين بنياد که با همت تني چند از مجروحين و افراد نيکوکار با هدف رفع نيازمندي و دفاع از حقوق فردي و اجتماعي خانواده‌هاي داغدار اين حادثه تشکيل شده، قصد دارد تا از طريق مجاري قانوني به نمايندگي از زيان‌ديدگان در محاکم کشور شما، خصوصا دادگاه مربوطه در پاريس به منظور استيفاي حقوق مادي و معنوي اين افراد طرح دعوا نمايد.

رونوشت قاضي محترم ضدتروريست دادگستري پاريس- ژان لوئي بروگير، دادستان محترم پاريس، وزير محترم دادگستري فرانسه، وزير محترم کشور فرانسه.

ادامه در صفحه15