نسخه شماره 3786 - 1394/04/01 -

خرمشهر همچنان شهردار ندارد
کسي شهر را خرم نمي‌‌کند


يادگاري‌نويسي بر بزرگترين کتيبه خط پهلوي دنيا


ريزگردها مهمان مردم گرمسار و آرادان


خبر


 خرمشهر همچنان شهردار ندارد
 کسي شهر را خرم نمي‌‌کند  

تعيين نشدن شهردار از سوي شوراي اسلامي شهر خرمشهر در سه ماه اخير مشکلي به مشکلات عديده خرمشهر افزوده است چراکه بين اعضاي شوراي شهر اختلاف جدي در اين خصوص وجود دارد. به گزارش مهر، سه ماه از سال جديد مي‌گذرد ولي مديريت شهري خرمشهر کماکان بدون شهردار اداره مي‌شود. جريان از آنجا آغاز شد که پس از استعفاي محمد حويزاوي از سمت شهرداري خرمشهر، عزيز ساعدي معاون وي به‌طور موقت زمام امور شهرداري خرمشهر را به عهده گرفت. اين در حالي است که شوراي اسلامي شهر خرمشهر در اين مدت حواشي بي‌سابقه‌اي به خود ديده است که مردم خرمشهر را حيران از جريان‌هاي نامعلوم کرده است. از غيبت مکرر چهار عضو شورا گرفته تا سوزاندن در خانه يکي از اعضاي شورا و همچنين بحث و جدل در گروه‌هاي واتساپي و در نهايت ورود و هشدارهاي فرماندار خرمشهر و تعيين ضرب‌الاجل يک هفته‌اي براي انتخاب شهردار، همه و همه حواشي بود که درنهايت منجر به تعيين و انتخاب شهردار خرمشهر نشد. امام جمعه خرمشهر در خطبه‌هاي نماز جمعه هفته‌اي که گذشت با اشاره به اينکه انتخاب شهردار خرمشهر به بن‌بست رسيده است، گفت: در حالي که انتظار مي‌رفت که مشکل انتخاب شهردار با ورود مسوولان حل شود ولي برخي منافعشان در گرو گزينه موردنظر خود در شهرداري است. حجت‌الاسلام سيد‌نبي موسوي افزود: ترديد نکنيد که تنها منافع شخصي مانع انتخاب شهردار خرمشهر شده است. وي ادامه داد: بارها گفته‌ام؛ شوراي شهر چند فرد توانمند را بياورند و شهرداري را به شخصي واگذار کنند که توان ايجاد تحول در شهر را داشته باشد اما با اين صحبت‌ها بنده را متهم به حمايت از شخص خاصي مي‌کنند. امام‌جمعه خرمشهر خطاب به رئيس شوراي اسلامي شهر خرمشهر افزود: از رئيس شوراي شهر مي‌خواهيم اين چند فردي که در جلسات انتخاب شهردار ايجاد اخلال و غيبت کرده‌اند را فورا به شوراي حل اختلاف استانداري معرفي و سلب عضويت اين افراد انجام شود. رئيس شوراي اسلامي شهر خرمشهر در گفت‌وگو با مهر از انتظار بيشتر خود از فرماندار خرمشهر در قبال برخورد جدي با اعضاي غايب خبر مي‌دهد. علي بندري عنوان کرد: در جلسه روز 11 خردادماه سال جاري که فرماندار خرمشهر تمامي اعضاي شوراي اسلامي شهر خرمشهر را در اتاق خود فراخواند، انتظار داشتم ضرب‌الاجل انتخاب شهردار را مطرح کند نه ارجاع گزارش‌هاي جلسات به شوراي حل اختلاف استان. وي افزود: بعد از يک هفته از مهلت فرماندار خرمشهر شاهد بوديم که متأسفانه کماکان چهار عضو غايب مجددا غيبت کرده و حاضر به رسيدن به نتيجه‌اي واحد که همان انتخاب شهردار باشد، نشدند. بندري تصريح کرد: پس از يک هفته، گزارش‌هاي به شوراي حل اختلاف استان از سوي فرماندار منعکس شد ولي انتظار برخورد جدي‌تر از سوي فرماندار با اعضاي غايب داشتيم. وي، انجام مراحل کارشناسي کردن وضعيت شوراي شهر خرمشهر در شوراي حل اختلاف استان را بلندمدت و به ضرر وضعيت کنوني خرمشهر دانست و افزود: بدون شک رسيدگي به پرونده شوراي شهر خرمشهر ماه‌ها به طول خواهد انجاميد و تا آن وقت خرمشهر بايد در همين وضعيت بلاتکليفي به سر ببرد. رئيس شوراي شهر خرمشهر در جواب سؤال مهر که آيا امکان دارد گروه يا اشخاص خاصي بيرون از شورا مسبب اين مشکلات باشند را رد نکرد و گفت: بدون شک اعضاي غايب، توسط گروه‌هاي فشار خارج از شورا خط مي‌گيرند و منافع خاص خود را دنبال مي‌کنند.


 يادگاري‌نويسي بر بزرگترين کتيبه خط پهلوي دنيا 

کتيبه «کردير» در کازرون فارس که بزرگترين کتيبه خط پهلوي دنيا محسوب مي‌‌شود اين روزها در حفاظت حداقلي به سر مي‌‌برد و يادگاري‌نويسي بر روي اين کتيبه ارزشمند، آن رابا فرسايش جدي رو به رو کرده است. به گزارش مهر، کتيبه باستاني کردير در مجاورت روستاي سرمشهد در 80 کيلومتري کازرون و در ارتفاع 30 متري از سطح زمين قرار دارد.

اين کتيبه در دوران ساسانيان و از زبان کردير، يکي از برجسته‌ترين موبدان اين دوره تاريخي و در زمان پادشاهي بهرام دوم نوشته شده است. اين کتيبه که بزرگترين کتيبه خط پهلوي دنياست از سال 1318 و در رديف 336 فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده اما پس از گذشت 80سال از زمان ثبت آن تا‌کنون اقدام موثري براي حفاظت از آن انجام نشده است.

عضو شوراي مرکزي انجمن هم انديشان جوان شهرستان کازرون با بيان اينکه اين کتيبه منحصربفرد است به مهر گفت: مسئولان و نهادهاي متولي بايد اقدامات ويژه اي را براي افزايش حفاظت‌هاي فيزيکي از نقوش برجسته و کتيبه‌هاي کازرون داشته باشند و براي آثار ارزشمند و بي‌نظيري مانند بزرگترين کتيبه خط پهلوي دنيا که پيش از اين هم وعده حفاظت از آن داده شده، بايد تلاش کنند. اين فعال ميراث فرهنگي ادامه داد: در منطقه سرمشهد، مدت‌هاست که اهالي منطقه حساسيت‌هاي خوبي در خصوص حفاظت از کتيبه کردير دارند، بدون شک براي حفاظت اصولي از چنين اثر ارزشمند و بي‌نظيري بايد اقدامات اصولي مانند فنس‌کشي متناسب با فضا، نورپردازي در شب، استقرار نگهبان دائمي براي کنترل کتيبه کردير، نقش برجسته بهرام و شهر تاريخي سرمشهد و... را انجام داد. وي با بيان اينکه چنين اقداماتي در کنار تقويت زيرساخت‌هاي گردشگري در اين منطقه، هم براي برخي از اهالي ايجاد اشتغال خواهد کرد، افزود: نزديک به 80سال از زمان ثبت کتيبه پهلوي مي‌‌گذرد، گفت: هنوز هيچگونه اقدام حفاظتي که بتواند ضامن بقاي اين خطوط باستاني و حفظ اين کتيبه 11متر مربعي باشد صورت نگرفته است.

عباسپور گفت: عمده‌ترين آسيب‌هايي که تا به حال به کتيبه کردير وارد آمده داراي دو عامل اصلي انساني و فرسايش‌هاي طبيعي است. وي ادامه داد: کتيبه کردير به واسطه واقع شدن در موقعيت خاص کوهي که بر آن حجاري شده در معرض مستقيم عوامل فرسايشي از جمله بارش باران، تابش شديد نور خورشيد و عوامل ديگري از اين دست است از اين رو بيشتر در معرض فرسايش است.

عضو شوراي مرکزي انجمن هم‌انديشان جوان شهرستان کازرون ادامه داد: علاوه بر اين موارد عدم محصور بودن اين نقش باعث دسترسي راحت هر بازديد‌کننده‌اي به آن شده به همين واسطه در برخي از قسمت‌هاي اين کتيبه، يادگاري‌هايي ثبت شده و به اين اثر تاريخي صدماتي جدي وارد آورده از اين رو ضروري است اقدامات لازم براي حفظ و نگهداري از اين کتيبه ارزشمند انجام شود.


 ريزگردها مهمان مردم گرمسار و آرادان 

شهرستان‌هاي‌ گرمسار و آرادان اين روزها، با افزايش بادهاي شديد و به تبع آن بروز پديده‌هاي گرد و خاک، به مثابه يکي از کانون‌هاي فرسايش بادي در ايران محسوب مي‌شوند.

به گزارش مهر، شهرستان‌ها گرمسار و آرادان به دليل قرارگرفتن برروي کمربند بيابان زايي چند سالي است که با مشکل ريزگردها و فرسايش بادي و تبعات آن شامل تاثيرات نامطلوب بر آب و هوا، محيط زيست، زراعت و کشاورزي، مراتع، عمليات صنعتي، شهرنشيني، سلامتي و در نهايت بهداشت همگاني دست به گريبان است. متاسفانه در سال‌هاي اخير به دليل خشکسالي‌هاي متناوب، وزش بادهاي شديد و فرسايش بادي در شهرستان گرمسار تشديد شده است ليکن ازآن جايي که اين رخداد همه ساله خساراتي را به اين شهر وارد مي‌‌سازد ورود مسوولان استاني و شهرستاني براي اخذ تمهيدات لازم ضروري به نظر مي‌‌رسد.

مالچ‌هاي بيولوژيک مجموعه‌اي از پليمرها هستند که پس از فرآوري با ايجاد پيوندهاي شيميايي و اتصالات فيزيکي باعث استحکام ذرات خاک مي‌‌شوند ليکن برخي از محققان کشورمان اعتقاد دارند با توليد مالچ‌هاي بيولوژيک مي‌‌توان به کنترل ريزگردها، شن‌هاي روان و امکان کاشت همزمان درخت يا پوشش گياهي دست يافت. هر چند درگذشته براي کنترل حرکت شن‌ها و ماسه‌هاي روان از مالچ‌هاي نفتي استفاده مي‌‌شد اما اکنون رويکرد نهادهاي دولتي و تحقيقاتي به سمت استفاده از مالچ‌هاي غيرنفتي است همچنين تحقيقات و پژوهش‌ها روي پليمرهاي زيستي، در نهايت به توليد نسل جديدي از پليمرها با هدف کنترل ريزگردها، منجر شده است. پدرعلم کويرشناسي ايران چهارسال پيش نظريه‌اي جديد براي مقابله با ريزگردها مطرح کرد که از آن به عنوان «ريگ پاشي» به جاي «مالچ‌پاشي» نام مي‌‌برند نظريه‌اي که اگر چه اين جغرافيدان برجسته کشور برعملي بودن آن اصرار فراوان دارد، مديران هنوز به اجرايي کردن آن قانع نشده‌اند. رئيس اداره هواشناسي شهرستان گرمسار در گفت‌وگو با مهر در توضيح عوامل بروز پديده ريزگردها در اين شهرستان، گفت: به دليل کمي بارش و خشکسالي چندسال اخير، پديده ريزگردها مدت زماني است که ميهمان شهرهاي منطقه شده و مشکلاتي را براي مردم در بخش‌هاي مختلف از جمله کشاورزي، خدمات، حمل‌و‌نقل و... به وجود آورده است.

اين مقام مسوول با بيان اينکه عموما دو نوع ريز گرد در منطقه وجود دارد، گفت: بخشي از پديده گرد و خاک منشا خارجي در کشورهاي همسايه مانند عراق و عربستان دارد که کل منطق? استان سمنان را در برمي‌‌گيرد. وي افزود: علاوه بر عامل خارجي، ريزگردها منشا داخلي نيز دارند و در اثر بادهاي شديد افزون بر 15متر برثانيه و در برخي موارد طوفان‌هايي که سرعت آن بيش از 72 کيلومتر بر ساعت (20متر بر ثانيه) تجاوز مي‌‌کند، ايجاد مي‌‌شود.

مطالعه حوادث طبيعي نشان مي‌‌دهد در اکثر موارد، منابع طبيعي قرباني اين قبيل رويداد‌ها مي‌‌شوند و همين مقوله اهميت خاص و توجه ويژه حفاظت از آن را به خوبي نمايان مي‌‌سازد.


 خبر 

اعزام يکصد و 10 مبلغ جهت برنامه‌هاي ماه رمضان در استان کرمان

گروه شهرستانها: معاون فرهنگي و اجتماعي اداره کل اوقاف و امور خيريه کرمان گفت: 110روحاني مبلغ جهت پوشش برنامه‌هاي اوقاف به مناطق مختلف استان کرمان اعزام شدند. حجت‌الاسلام سيد‌رضا فاطمي اظهار کرد:در راستاي اجراي ويژه‌برنامه‌هاي ماه مبارک رمضان در قالب 2 طرح «ضيافت الهي» و «طرح تابستاني نشاط معنويي» 110 مبلغ جهت پوشش برنامه‌هاي اوقاف به مناطق مختلف استان کرمان اعزام شدند. وي بيان کرد: طرح تابستاني نشاط معنويي در جهت اوقات فراغت دانش‌آموزان از اوايل خرداد ماه امسال در جوار اماکن متبرکه استان برگزار شده است و تا 15 مرداد ماه ادامه دارد. فاطمي با اشاره به همزماني ويژه برنامه ضيافت الهي در ماه مبارک رمضان با اين طرح گفت: 70 مبلغ اعزامي از قم و 40 روحاني مبلغ بومي جهت برگزاري اين طرح‌ها به مناطق مختلف بويژه در مناطق جنوبي و محروم استان اعزام شدند. وي تصريح کرد: دو طرح مذکوربا محوريت 60 امامزاده و 30 پايگاه مستقر در اماکن متبرکه کرمان به اجرا در خواهد آمد. معاون فرهنگي و اجتماعي اوقاف استان با اشاره به جزئيات طرح ضيافت الهي خاطرنشان کرد: برگزاري محافل روزانه جمع‌خواني قرآن کريم‌، اقامه نماز جماعت در بقاع متبرکه شاخص، برپايي خيمه‌هاي معرفت‌، پهن کردن سفره افطار‌الصائمين از محل نيات موقوفات و مراسم احياء ليالي قدر از جمله برنامه‌هاي اين طرح در ايام ماه مبارک رمضان مي‌‌باشد که در جوار اماکن متبرکه استان انجام خواهد شد.

برگزاري سمينار علمي آموزشي مديريت دانش‌خوردگي

در ملي حفاري

گروه شهرستانها: سمينار علمي آموزشي مديريت دانش‌خوردگي با هماهنگي مديريت پژوهش‌، فناوري و مهندسي ساخت شرکت برگزار گرديد. به گزارش روابط عمومي شرکت ملي حفاري ايران‌،در اين سمينار دکتر رضا جواهر دشتي در خصوص مبحث دانش خوردگي اظهار کرد : مديريت دانش خوردگي را از دو جنبه فني و مديريتي مي‌‌توان مورد بررسي قرار داد. وي افزود‌: اهميت خوردگي در کشور ما بسيار زياد است و ساليانه ميلياردها تومان ضرر خوردگي به صنايع کشور وارد مي‌‌شود. دکتر دشتي بيان کرد‌: مديريت دانش‌خوردگي بسيار در صنايع نفت وگاز با اهميت مي‌‌باشد و تاکنون سمينارهاي مختلف در اين رابطه برگزار و کتاب و مقالات متعددي چاپ شده است. وي تصريح کرد‌: يک درصد از مسائل خوردگي فني است و 99 درصد ديگر به عوامل انساني و مديريتي برمي‌‌گردد‌، بر اين اساس مديريت‌، راهبري و استفاده از ابزارهاي مناسب بسيار حائز اهميت مي‌‌باشد.دشتي تعريف سيستم خوردگي‌، شفافيت‌،استفاده از اطلاعات و مدل سازي و ارتباط ارگانيکي را از اصول مديريت دانش‌خوردگي عنوان کرد و گفت‌: مديران مي‌‌توانند در سطح کلان اين کار را برنامه‌ريزي و پيش‌بيني کرده و با رعايت نکات پيشگيري از بسياري ‌مسائل مرتبط جلوگيري نمايند.

دکتر دشتي با اشاره به تاثير خوردگي فلزات بر محيط زيست گفت‌: خوردگي بايد کنترل شود و اگر به دلايلي مواد شيميايي وارد محيط زيست گردند، اکوسيستم را مورد تهاجم قرار مي‌‌دهند‌، حتي خوردگي تنها با محيط زيست ارتباط ندارد و مي‌‌تواند با مديريت انرژي نيز مرتبط باشد.

مديرعامل سازمان مديريت پسماند شهرداري اصفهان:

كاهش توليد پسماند تاثير بسزايي در توسعه پايدار شهري دارد

گروه شهرستانها: مديرعامل سازمان مديريت پسماند شهرداري اصفهان با اشاره به نظارت بر ساماندهي پسماندها در حفظ بهداشت و محيط زيست اظهار داشت: کاهش يا جلوگيري از توليد پسماند با استفاده از روش‌هاي هوشمندانه و بازيافت تاثير بسزايي در حفظ توسعه پايدار شهري و محيط زيست و بهداشت شهر دارد. تيمور باجول با بيان اين مطلب گفت: تغيير الگوي مصرف جوامع‌، افزايش جمعيت و مهاجرت به کلانشهرها و از سوي ديگر پيشرفت تکنولوژي، صنايع غذايي و افزايش درتغيير و کميت پسماندها موجب شده که بخش عمده‌اي از هزينه‌هاي مديريت پسماندها به مرحله جمع‌آوري و حمل آن مربوط شود. وي افزود: مديريت اجرايي پسماند بايد براي حفظ محيط از تجمع پسماندها و صرفه‌جويي در استفاده از مواد اوليه و کاهش هزينه‌ها با اتخاذ تدابير لازم نسبت به کاهش پسماند توليدي اقدام کند. مديرعامل سازمان مديريت پسماند شهرداري اصفهان تصريح كرد: در اين راستا مي‌‌توان با آموزش و فرهنگسازي کردن به شهروندان بياموزيم که اجتناب از توليد پسماند را سرلوحه کار قرار دهند و پس از آن است که کاهش توليد پسماندهاي عادي در شهر، بازيافت، توليد انرژي و در نهايت گزينه دفن پسماندها مورد توجه قرار مي‌‌گيرد. باجول خاطرنشان كرد: اجتناب از توليد پسماند يا کاهش در مبدا دامنه وسيعي از گزينه‌هاست که از طريق محدود کردن مصارف غير‌ضروري، طراحي مناسب، بازيافت و استفاده ازمحصولاتي که توليد پسماند کمتري کرده‌، امكان‌پذير است. وي اظهار داشت: کاهش يا جلوگيري از توليد پسماند يا انحراف از مسير توليد زباله با استفاده از روش‌هاي هوشمندانه و بازيافت تاثير بسزايي در حفظ توسعه پايدار شهري و محيط زيست و بهداشت شهر دارد. مديرعامل سازمان مديريت پسماند شهرداري اصفهان درخصوص اصول مديريت پسماندها خاطرنشان کرد: همان طور که در قانون مديريت پسماندها ذکر شد جهت تحقق اصل «50» قانون جمهوري اسلامي و به منظور حفظ محيط زيست از آثار زيان بار پسماندها و مديريت بهينه آنها، پسماندها به پنج دسته پسماندهاي عادي، پسماندهاي پزشکي يا بيمارستاني، ويژه، کشاورزي و صنعتي تقسيم مي‌‌گردد. به گفته باجول بر اساس قانون وظيفه مديريت پسماندها عادي از قبيل زباله‌ها پسماندهاي خانگي و ساختماني در شهرها که به صورت معمول از فعاليت‌هاي روزمره انسان‌ها در شهرها و روستاها و خارج از آنها توليد مي‌‌شود به عهده شهرداري و سازمان مديريت پسماندهاست. در حال حاضر با برنامه‌ريزي و آموزش و همکاري شهروندان حدود 150 تن مواد بازيافتي در مبدا جدا‌سازي مي‌‌شود. مديرعامل سازمان مديريت پسماند شهرداري اصفهان در خصوص مواد آلي در پسماند شهري اظهار داشت: 65 درصد مواد آلي که حدود 650 تن در پسماند شهري است، در کارخانه کود آلي به روش هوازي تبديل به کود کمپوست استاندارد شده که در فضاهاي سبز شهري و در زمينه هاي کشاورزي و باغات مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

باجول ادامه داد: خوشبختانه شهر اصفهان به صورت مستقيم پسماند شهري را دفع نمي کند و در کل پسماند شهري پردازش و مقدار 200 تا 250 تن در فصول مختلف به عنوان ريجکت در سايت پسماند شهر براي توليد انرژي برق ذخيره سازي مي شود.

وي اضافه كرد: متاسفانه حدود 150 تن از مواد بازيافتي هنوز در پسماند شهري مخلوط مي شود و نياز به برنامه هاي وسيع آموزشي واجراي قوانين جهت جداسازي درمبداست که همکاري و مساعدت شهروندان را مي‌طلبد.

اقدامات اساسي در تصفيه‌خانه آب‌ شيبان اهواز

گروه شهرستانها: اخيرا در تصفيه‌خانه آب شهر شيبان اقداماتي اساسي توسط اکيپ عملياتي اين تصفيه‌خانه صورت گرفته که منجر به ايجاد تحولاتي در زمينه افزايش فشار آب در اين شهر گرديد.

به گزارش روابط عمومي و آموزش همگاني شرکت آبفا اهواز،لايروبي کامل و همچنين گندزدايي و آهک‌پاشي حوضچه‌هاي پيش ته‌نشيني شماره يک وسه اين تصفيه‌خانه مهمترين اقدام در اين راستا بوده است.

سرويس و تعميرات شش الکتروپمپ (سه اکتروپمپ 50/250 وات و سه الکتروپمپ 35/300 وات) و جابجايي مکش آب تصفيه از ديگراقدامات مهم در اين تصفيه‌خانه به حساب مي‌‌آيند که در نهايت انجام آن‌ها افزايش فشار آب شرب را در اين شهر به همراه داشت.

بهره‌مندي 1100 خانوار منطقه‌دهكده بريم شهرستان آبادان از نعمت گاز طبيعي

گروه شهرستانها: مدير عامل شركت گاز استان خوزستان در گفت‌وگو با روابط عمومي اين شركت از آغاز عمليات پروژه گازرساني به منطقه دهكده بريم در شهرستان آبادان خبر داد. مهندس حسيني‌نژاد ضمن تبريك و تهنيت فرا رسيدن ميلاد حضرت ولي‌عصر (عج) به تمامي محبان و شيفتگان حق و حقيقت بويژه مردم ولايتمدار ايران اسلامي اظهار داشت: به ميمنت اين ايام خجسته عمليات پروژه گازرساني به دهكده بريم آغاز گرديد. ايشان با اشاره به مشخصات پروژه گازرساني به دهكده بريم اظهار داشتند: اين پروژه در قالب 11كيلومتر شبكه آغاز و نصب 900 عدد انشعاب كه تعداد 1100 خانوار تحت پوشش گاز طبيعي قرار مي‌‌گيرند. همچنين ايشان مبلغ كل پروژه مذكور را بالغ بر 11 ميليارد ريال دانستند.