نسخه شماره 3786 - 1394/04/01 -

درنشست علما و اساتيد حوزه در دارلقرآن علامه طباطبايي مطرح شد:
ابراز نگراني آيت‌الله العظمي‌مکارم شيرازي از کم‌توجهي به تفسير قرآن

آيت‌الله العظمي سبحاني:
وجه همت در آموزش قرآن به ‌سمت جوانان و نوجوانان باشد‌

بهترين رفيقان از ديدگاه قرآن
دلنوشته‌اي دربزرگداشت ???رفيق مهاجر

در ايام ماه مبارک رمضان
درس تفسير قرآن کريم توسط آيت اله استادي در دارالقرآن علامه طباطبايي برگزار مي‌شود


آيت‌الله استادي: توجه دائم به امتحان الهي جنبه تربيتي دارد

آيت‌الله مقتدايي در جمع مفسران قرآن‌:
به بيان نيازهاي روز مردم بپردازيد


 درنشست علما و اساتيد حوزه در دارلقرآن علامه طباطبايي مطرح شد:
 ابراز نگراني آيت‌الله العظمي‌مکارم شيرازي از کم‌توجهي به تفسير قرآن  

نشست علما و اساتيد حوزه علميه با حضرت آيت‌الله مکارم شيرازي پيرامون لزوم توجه بيشتر به تفسير قرآن کريم برگزار شد.

حضرت آيت‌الله مکارم شيرازي با ابراز نگراني از عدم توجه به تفسير قرآن کريم در جامعه، گفتند: اصالت بخشي به الفاظ قرآن و در حاشيه نگاه داشتن مفاهيم آيات موجب نگراني است که اميدوارم آن را برطرف کنيم.

به گزارش خبرگزاري «حوزه»، نشست علما و اساتيد حوزه علميه با حضرت آيت الله مکارم شيرازي شنبه شب در دارالقرآن علامه طباطبايي(ره) برگزار شد.

در اين مراسم آيات مقتدايي، دبير شوراي‌عالي حوزه‌هاي علميه، حسيني بوشهري مدير حوزه‌هاي علميه، علوي بروجردي توليت مسجد اعظم، مويد قمي‌ رئيس مجمع علي تفسير، صلواتي و حجج اسلام والمسلمين رجبي عضو جامعه مدرسين، مولايي مديرعامل خبرگزاري حوزه حضور داشتند.

پس از تلاوت آياتي چند از کلام‌الله مجيد، مرتضي نجفي قدسي مدير دارالقرآن علامه طباطبايي با اشاره به فعاليت‌هاي اين دارالقرآن، گفت: برگزاري همايش‌هاي تفسيري مفسران قرآن در اين بيت شريف نقش بزرگي در گسترش تفسير در حوزه داشته است.

در ادامه، حضرت آيت‌الله مکارم شيرازي با بيان اينکه دروس تفسير در حوزه‌هاي علميه نسبت به گذشته فوق العاده اضافه شده است، گفتند: امروز مفسران خوبي در بخش‌هاي مختلف حوزه فعاليت دارند و در دارالقرآن علامه طباطبايي نيز برنامه‌هاي قرآني خوبي اجرا شده است.

اين مرجع تقليد بر لزوم تربيت بيشتر مفسران قرآني در حوزه‌هاي علميه تاکيد کردند و گفتند: بايد مفسران بيشتري پرورش يابند تا به شهرستان‌ها اعزام شوند و در ايام مختلف نظير ماه مبارک رمضان به تفسير قرآن بپردازند.

ايشان تصريح کردند: هنگامي‌که تلاوت يک آيه در ماه مبارک رمضان معادل ختم قرآن کريم در ماه‌هاي ديگر باشد معلوم مي‌شود کارهاي قرآني تا چه اندازه اهميت دارند.

معظم له با بيان اينکه قرآن کريم بعد از پيروزي انقلاب حضور بيشتري در محافل عمومي‌و حوزه‌هاي علميه داشته است، گفتند: به برکت پيروزي انقلاب، شبکه قرآن در صداوسيما فعاليت دارد و هرسال نيز مسابقات حفظ و تلاوت قرآن کريم با دعوت از حافظان و قاريان کشورهاي اسلامي‌برگزار مي‌شود.

اين مرجع تقليد افزودند: همچنين در شهرستان‌ها و دانشگاه‌ها مسابقات قرآني برگزار مي‌شود و اين اقدامات دليل بر حضور بيشتر قرآن در صحنه جامعه بعد از پيروزي انقلاب است.

* قدرداني از افزايش دروس تفسير قرآن در حوزه

حضرت آيت‌الله مکارم شيرازي با بيان اينکه دروس تفسير در حوزه‌هاي علميه نسبت به گذشته فوق‌العاده اضافه شده است، گفتند: امروز مفسران خوبي در بخش‌هاي مختلف حوزه فعاليت دارند و در دارالقرآن علامه طباطبايي نيز برنامه‌هاي قرآني خوبي اجرا شده است.

* عدم توجه به تفسير قرآن موجب نگراني است

معظم‌له در ادامه با ابراز نگراني از عدم توجه به تفسير قرآن کريم در جامعه، اظهار داشتند: اصالت بخشي به الفاظ قرآن و در حاشيه نگاه داشتن مفاهيم آيات موجب نگراني است که اميدوارم آن را برطرف کنيم.

ايشان افزودند: برگزاري مسابقات حفظ و قرائت قرآن بسيار خوب و ارزشمند مي‌باشد اما اگر تفسير قرآن در جامعه پررنگ نباشد موجب نگراني است.

اين مرجع تقليد تصريح کردند: الفاظ قرآن بسيار ارزشمند است و حتي تلاوت بدون تفسير نيز ثواب دارد اما نبايد شاهد رانده شدن مفاهيم به حاشيه باشيم.

حضرت آيت‌الله مکارم شيرازي با اشاره به آيه 2 سوره انفال «إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ الَّذينَ إِذا ذُکِرَ اللَّهُ وَجِلَتْ قُلُوبُهُمْ وَ إِذا تُلِيَتْ عَلَيْهِمْ آياتُهُ زادَتْهُمْ إيماناً وَ عَلي‏ رَبِّهِمْ يَتَوَکَّلُونَ»، ابراز داشتند: با تلاوت آيات قرآن، بايد افزايش ايمان صورت گيرد در حالي که اگر معاني قرآن اصالت پيدا نکند شاهد افزايش ايمان نخواهيم بود.

معظم‌له تصريح کردند: حافظان قرآن، محترم هستند اما اگر هرمرتبه که قرآن را مي‌خوانند توجه به قرآن نداشته باشند، افزايش ايمان صورت نمي‌گيرد.

اين مرجع تقليد با اشاره به آيه 124 سوره توبه «وَ إِذا ما أُنْزِلَتْ سُورَةٌ فَمِنْهُمْ مَنْ يَقُولُ أَيُّکُمْ زادَتْهُ هذِهِ إيماناً فَأَمَّا الَّذينَ آمَنُوا فَزادَتْهُمْ إيماناً وَ هُمْ يَسْتَبْشِرُونَ»، گفتند: بر‌اساس اين آيه مومنان انتظار داشتند با نزول هر سوره و آيه ايمان آن‌ها افزايش پيدا کند و در همان مرحله باقي نماند؛ ما از اين آيه متوجه مي‌شويم که مفاهيم بايد در متن و همراه الفاظ قرآن باشد.

* توجه به تفسير قرآن موجب اتحاد بيشتر جامعه مي‌شود

حضرت آيت‌الله مکارم شيرازي تصريح کردند: بايد در جامعه کاري کنيم که قرآن هرقدر بيشتر تلاوت مي‌شود محتواي آن بيشتر در قلوب مردم قرار بگيرد تا ايمان‌ها قوي‌تر،‌ اخلاق پاک تر و اتحاد جامعه بيشتر شود.

ايشان در ادامه با اشاره به خطبه اي از اميرالمومنين(ع) در توصيف قرآن کريم مبني بر اينکه حضور در مجلس قرآن کريم موجب افزايش هدايت و کاهش گمراهي مي‌شود، اظهار داشتند: حضور در هر مجلس قرآني و تلاوت آيات بايد موجب هدايت انسان شود و گمراهي ما را کاهش دهد.

معظم له با اشاره به تبيين صفات متقين از سوي اميرالمومنين(ع) در خطبه همام، ابراز داشتند: حضرت علي(ع) در توصيف پرهيزکاران مي‌فرمايند «آن‌ها به هنگام شب براي عبادت برپا مي‌شوند، در حالي که اجزاي قرآن را شمرده و سنجيده تلاوت کنند، خود را به آيات قرآن اندوهگين ساخته، و داروي دردشان را از آن مي‌گيرند؛ چون به آيه اي بشارت دهنده بگذرند به مورد بشارت طمع کنند، و روحشان از روي شوق به آن خيره گردد، و گمان مي‌برند که آن مورد بشارت در برابر آنها است و هنگامي‌که به آيه اي بگذرند که در آن بيم داده شده است گوش دل به آن مي‌دهند، و گمان مي‌برند شيون و فرياد عذاب در کنار گوش آنان است».

اين مرجع تقليد تصريح کردند: حفظ قرآن اقدام بسيار خوبي است اما اگر به مفاهيم اهميت داده نشود حالت شوق و خوف از آيات پيدا نمي‌شود.

* لزوم تحول در توجه به تفسير از سوي علماي حوزه

حضرت آيت‌الله مکارم شيرازي در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينکه مجالس بيشتر به سمت اصالت بخشيدن به الفاظ مي‌رود، گفتند: علماي حوزه تحولي ايجاد کنند که توجه به مفاهيم در مرحله نخست و پرداختن به الفاظ قرآن در مرحله دوم قرار گيرد.

ايشان با قدرداني از طرح تلاوت و تفسير يک صفحه‌اي قرآن کريم در مساجد کشور، اظهار داشتند: اين اقدام مقدمه‌اي براي ورود به مفاهيم عالي قرآن است که بايد تعميم و گسترش يابد.

معظم‌له همچنين افزودند: در برنامه‌هاي عمومي‌نيز پس از تلاوت آيات قرآن به ترجمه آن‌ها پرداخته شود.

* لزوم تربيت مفسران قرآني

حضرت آيت‌الله مکارم شيرازي بر لزوم تربيت بيشتر مفسران قرآني در حوزه‌هاي علميه تاکيد کردند و گفتند: بايد مفسران بيشتري پرورش يابند تا به شهرستان‌ها اعزام شوند و در ايام مختلف نظير ماه مبارک رمضان به تفسير قرآن بپردازند.

* تفسير در حاشيه دروس حوزه قرار نگيرد

ايشان همچنين بر لزوم قرار نگرفتن برنامه‌هاي تفسيري قرآن در حاشيه دروس حوزه تاکيد کردند و ابراز داشتند: تفسير از برنامه‌هاي اصلي حوزه باشد و در متن قرار بگيرد.

معظم‌له، برگزاري مسابقات ويژه تفسير قرآن در سراسر کشور را امري در جهت ترغيب توجه به اين مسئله عنوان کردند و گفتند: رسانه ملي نيز از طريق توليد سريال و مستند مي‌تواند تاثيرگذار باشد.

اين مفسر برجسته قرآن با بيان اينکه رسانه ملي مي‌تواند مثال‌هاي قرآني را در قالب فيلم‌هاي کوتاه نمايش دهد، اظهار داشتند: همچنين مي‌توان مفاهيم را به زبان شعر، نثر و هنر تبيين کرد.

حضرت آيت‌الله مکارم شيرازي با تاکيد بر اينکه بايد تلاش کرد انحرافي در حضور قرآن در جامعه پيدا نشود، گفتند: نبايد فقط به يک جنبه بپردازيم و ابعاد ديگر را فراموش کنيم.

ايشان همچنين افزودند: نشرياتي که از حوزه‌هاي علميه منتشر مي‌شوند بر روي اين مسئله تکيه کنند.

اين مرجع تقليد در پايان با اشاره به سخنان حضرت علي(ع) مبني بر اينکه قرآن نور و هدايت است، خاطرنشان کردند: توجه به تفسير قرآن کريم موجب رشد جامعه مي‌شود.


 آيت‌الله العظمي سبحاني:
 وجه همت در آموزش قرآن به ‌سمت جوانان و نوجوانان باشد‌  

حضرت آيت‌‌الله العظمي سبحاني در پيام خود به همايش هم‌انديشي نخبگان، فرهيختگان، پيشکسوتان قرآن و عترت فرمودند‌: با استناد به احاديث، مستفاد مي‌شود که در آموزش قرآن بايد وجه همت به سمت جوانان و نوجوانان باشد.

متن پيام معظم‌له که توسط مرتضي نجفي قدسي مسئول دارالقرآن هاي امام‌علي(ع) و علامه طباطبايي قرائت گرديد به شرح ذيل است:

« شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِيَ أُنزِلَ فِيهِ الْقُرْآنُ هُدًى لِّلنَّاسِ وَبَيِّنَاتٍ مِّنَ الْهُدَى وَالْفُرْقَانِ... »

فرا رسيدن ماه رمضان ماه ضيافت الهي و ماه نزول قرآن فرصت مناسبي است تا با حضور در ضيافت الهي بر سر سفره قرآن کريم نشسته، چرا که در حقيقت اين ضيافت به واسطه نزول اين کتاب الهي بوده است، البته آنچه از روايات مستفاد مي‌شود نزول ديگر کتاب آسماني نيز در همين ماه مبارک رمضان بوده است و اين ماه از برکات عظيمي برخوردار است.

به هر حال اين ماه در شرافت بي‌نظير است و براي مؤمنان و روزه‌داران اين ماه فرموده‌اند که «انفاسکم فيه تسبيح و نومکم فيه عباده» در هيچ ماهي نفس کشيدن انسان ثواب ندارد و تسبيح محسوب نمي‌شود الا ماه مبارک رمضان. بعد از هيچ ماهي خواب ايشان عبادت محسوب نشده است الا ماه شريف رمضان؛ فرا رسيدن اين ماه عزيز و بهار قرآن براي مفسران قرآن، اساتيد عالي‌مقام، قاريان و حافظان قرآن کريم و همه مؤمنان و دلدادگان آيات الهي مبارک است و اولياي الهي در آرزوي درک اين ماه باعظمت بوده‌اند و در پايان نيز وداعشان با ماه مبارک رمضان بسيار اندوه‌بار و سخت بوده است.

شيخ صدوق در کتاب ثواب‌الاعمال به سندش از حضرت امام صادق(ع) نقل کرده است که حضرت فرمودند: «من قرأ القرآن وهو شاب مؤمن اختلط القرآن بلحمه ودمه، وجعله الله مع السفرة الکرام البررة، وکان القرآن حجيجا عنه يوم القيامة؛ جوان مؤمني که قرآن بخواند قرآن با گوشت و خون او عجين مي‌شود و خداوند جايگاه او را با سفيران باکرامت و نيکان قرار مي‌دهد و قرآن کريم در روز قيامت مدافع او خواهد بود و براي او و به نفع او دلالت مي‌کند».

از اين حديث شريف مستفاد مي‌شود که در آموزش قرآن بايد وجه همت به سمت جوانان و نوجوانان باشد تا ان‌شاءالله از هجوم فرهنگي دشمنان در پناه قرآن مصون باشند و در آخرت نيز در زمره پاکان و خاصان مقرب پروردگار قرار گيرند.

اهتمام شما اساتيد محترم قرآن کريم نسبت به آموزش‌هاي قرآن و عترت به جوانان را ارج نهاده و برگزاري همايش هم‌انديشي شما نخبگان، فرهيختگان و پيشکسوتان قرآن و عترت در آستانه ماه مبارک رمضان که اقبال عمومي نسبت به کسب معارف قرآن و عترت را بيشتر مي‌کند انشاءالله سبب گسترش هر چه بيشتر فرهنگ قرآن و تلاش براي دريافت علوم قرآني و معارف اهل بيت عصمت و طهارت(ع) شود».


 بهترين رفيقان از ديدگاه قرآن
 دلنوشته‌اي دربزرگداشت ???رفيق مهاجر  

هر کس انسان مومني را عامدانه به قتل برساند‌، مجازاتش آتش جهنم است که در آن براي هميشه معذب خواهد بود و غضب و لعنت الهي بر او خواهد بود و عذابي بسيار شديد را براي او مهيا و آماده مي‌سازد. (سوره نساء آيه 93 ).

مرتضي نجفي قدسي مسئول دارالقرآن علامه طباطبايي در يادداشتي با عنوان «بهترين رفيقان» به موضوع 175 غواص شهيد پرداخت.

متن اين يادداشت به شرح ذيل است:

“وَمَن يُطِعِ اللّهَ وَالرَّسُولَ فَأُوْلَـئِكَ مَعَ الَّذِينَ أَنْعَمَ اللّهُ عَلَيْهِم مِّنَ النَّبِيِّينَ وَالصِّدِّيقِينَ وَالشُّهَدَاء وَالصَّالِحِينَ وَحَسُنَ أُولَـئِكَ رَفِيقًا” (سوره نساء آيه 69)

و آنانکه خدا و رسولش را اطاعت کنند‌، البته با کساني که خدا به آنها لطف و عنايت کامل فرموده يعني با پيغمبران وشهيدان وصديقان و صالحان محشور خواهند شد و اينها بهترين رفيقان هستند.

در اين روزها ايران اسلامي‌داغدار عزيزاني است که حدود سي سال پيش به معراج رفتند و براي تذکار ما که آنها را فراموش کرده ايم ، امروز دوباره به معراج شهداء مي‌روند!

آنان کبوتران سبکبالي هستند که سالها پيش همديگر را يافتند و با يکديگر پيمان رفاقت و دوستي بستند و تا آخر با هم ماندند و از يکديگر جدا نشدند تا اينکه به محضر شريف آقاي جهان ،محبوب عالم‌، پروردگار عزيز يکتاي بي‌همتا راه يافتند.

چه مهمانان عزيز و گرانقدري و چه دربار قدس و مصفايي!

مژده وصل تو کو کز سرجان برخيزم

طاير قدسم و از دام جهان برخيزم

بولاي تو گر بنده خويشم خواني

از سر خواجگي کون و مکان برخيزم

آري، آنان دلدادگان عاشقي بودند که و جودشان مالامال از محبت و عشق به پروردگار بود و براي خدا از خانه و کاشانه خود هجرت کردند و از همه چيز دل بريدند و تنها به جانان دل سپردند و قلوب آنان حرم الهي گشته بود و آتش اين عشق آنچنان سينه‌هاي آنان را سوزانده بود که پس از گذشت دهها سال دود آتش اين دلسوختگان با دستهاي بسته بر ما هويداست.

دست از طلب ندارم تا کام من برآيد يا تن رسد به جانان يا جان زتن برآيد

بگشاي تربتم را بعد از وفات و بنگر کز آتش درونم دود از کفن برآيد

اي عارفان ،اي مهاجران‌، اي مجاهدان‌، اي همدلان و همسفران و اي شهيدان ، شما رفيقان خود را پيدا کرديد ،آن هم بهترين رفيقان‌، از پيامبران الهي و برگزيدگان خاص حضرت احديّت و اولياي او گرفته تا صادقين و راستگويان و راستکرداران و از صالحين و نيکوکاران عالم گرفته تا شهيدان گلگون کفن «طُوبَى لَهُمْ وَحُسْنُ مَآبٍ» (رعد ،29)

مسلماً منزلگاه شما مجاهدان راه پروردگار، جنات عدن و بهشت ابدي است و به مصداق آيه شريفه «وَمَنْ يُقَاتِلْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ فَيُقْتَلْ أَوْ يَغْلِبْ فَسَوْفَ نُؤْتِيهِ أَجْرًا عَظِيمًا» (سوره نساء آيه 74 ) حضرت پروردگار بواسطه مجاهدت‌هاي شما اجر و پاداش عظيمي‌براي شما عنايت مي‌کند، گرچه بهترين پاداش جهاد گران و عارفان حضرتش ، همانا لقاي الهي است که به آن نائل آمده ايد.

امّا آن سنگدلان و کوردلاني که شما را چنين اسفناک و بي‌رحمانه با دست‌هاي بسته زنده بگور کردند، بدانند که به مصداق آيه شريفه «وَمَنْ يَقْتُلْ مُؤْمِنًا مُتَعَمِّدًا فَجَزَاؤُهُ جَهَنَّمُ خَالِدًا فِيهَا وَغَضِبَ اللَّهُ عَلَيْهِ وَلَعَنَهُ وَأَعَدَّ لَهُ عَذَابًا عَظِيمًا» (سوره نساء آيه 93 ).

يعني هر کس انسان مومني را عامدانه به قتل برساند‌، مجازاتش آتش جهنم است که در آن براي هميشه معذب خواهد بود و غضب و لعنت الهي بر او خواهد بود وخداي قهار عذابي بسيار شديد را براي او مهيا و آماده مي‌سازد.

و اما اين 175 نفري که اين سعادت را يافتند تا مجتمعاً به بارگاه قدس الهي شرفياب شوند از همان هنگامي‌که از خانه‌هاي خود خارج شدند و عازم ديار جبهه‌هاي نبرد گرديدند مورد لطف و عنايت پروردگار قرار گرفتند و مصداق آيه شريفه «وَمَن يَخْرُجْ مِن بَيْتِهِ مُهَاجِرًا إِلَى اللّهِ وَرَسُولِهِ ثُمَّ يُدْرِكْهُ الْمَوْتُ فَقَدْ وَقَعَ أَجْرُهُ عَلى اللّهِ»(سوره نساءآيه 100 ) قرار گرفته ، يعني کسي که براي خدا از خانه اش خارج مي‌شود و هجرت‌کننده به سوي پروردگار محسوب گردد اگر در اين راه مرگ او فرا رسد و از دنيا رود ، محققاً اجرو پاداش او با خداي عالميان است.

نکته آخر اينکه اين عزيزان ما که چنين مظلومانه از اين جهان رخت بربستند ، مسئوليت سنگين ادامه راه آنان با ماست‌، اميد آن که هميشه هشيار و بيدار باشيم و قدردان نظام مقدس جمهوري اسلامي‌و ولايت فقيه که عطيه‌اي الهي است، بوده و توفيق ادامه راه شهداء را از درگاه الهي مسالت نماييم.

همتم بدرقه راه کن اي طاير قدس که دراز است ره مقصد و من نوسفرم

اي نسيم سحري بندگي من برسان که فراموش مکن وقت دعاي سحرم

خرم آن روز کز اين مرحله بربندم رخت و از سر کوي تو پرسند رفيقان خبرم

خادم القرآن - مرتضي نجفي قدسي


 در ايام ماه مبارک رمضان
 درس تفسير قرآن کريم توسط آيت اله استادي در دارالقرآن علامه طباطبايي برگزار مي‌شود  

مدير دارالقرآن علامه طباطبايي با اشاره به تدارک برنامه‌هاي متعدد در اين مرکز قرآني، گفت: در شب‌هاي ماه مبارک رمضان درس تفسير قرآن کريم توسط آيت الله استادي برگزار مي‌شود.

به گزارش خبرگزاري «حوزه»، مرتضي نجفي قدسي شامگاه شنبه در نشست علما و اساتيد حوزه با حضرت آيت الله مکارم شيرازي که در دارالقرآن علامه طباطبايي برگزار شد، با اشاره به اينکه علامه طباطبايي در شب‌هاي ماه مبارک رمضان به عبادت و تهجد و مطالعه مي‌پرداختند، اظهار داشت: اين عالم رباني در تمام شب‌هاي ماه رمضان در اين بيت احيا داشتند و هيچ شبي از اين ماه الهي را استراحت نمي‌کردند.

وي تصريح کرد: علامه طباطبايي بخش کثيري از تفسير الميزان را در اين بيت نگاشته اند.

مدير دارالقرآن علامه طباطبايي با اشاره به فعاليت‌هاي اين دارالقرآن، گفت: برگزاري همايش‌هاي تفسيري مفسران قرآن در اين بيت شريف نقش بزرگي در گسترش تفسير در حوزه داشته است.

نجفي قدسي افزود: با همکاري مجمع عالي تفسير قرآن و سازمان تبليغات اسلامي‌ 30 نفر از اساتيد تفسير و سطوح عالي و خارج حوزه در راستاي تبليغ دين به 30 استان عازم شدند.

وي تصريح کرد: اين اقدام با استقبال در استان‌ها مواجه شده است و اساتيد به فعاليت در برنامه‌هاي تبليغي و تفسيري مي‌پردازند.

مدير دارالقرآن علامه طباطبايي خاطرنشان کرد: اميدواريم اين اقدام مقدمه اي براي اجراي فرمايش حضرت آيت‌الله مکارم شيرازي در خصوص برطرف کردن نياز شهرها و استان‌ها به وجود علماي بزرگ باشد.

نجفي قدسي در پايان با اشاره به اينکه برنامه‌هاي متعددي در بيت شريف علامه طباطبايي برگزار خواهد شد، گفت: در شب‌هاي ماه مبارک رمضان درس تفسير قرآن کريم توسط آيت الله استادي از ساعت 22:15 برگزار مي‌شود که عموم جامعه مي‌توانند در اين مجلس حضور داشته باشند.


 آيت‌الله استادي: توجه دائم به امتحان الهي جنبه تربيتي دارد  

عضو شوراي‌عالي حوزه‌هاي علميه با تاکيد بر اينکه همه انسان‌ها مورد آزمون و سنجش الهي قرار مي‌گيرند، گفت: اگر توجه داشته باشيم که همواره در حال امتحان هستيم از گناه کردن خودداري مي‌کنيم.

به گزارش خبرگزاري «حوزه»، آيت‌الله رضا استادي شامگاه شنبه در نخستين شب جلسه تفسير قرآن کريم که در دارالقرآن علامه طباطبايي برگزار شد، به تبيين بحث امامت در قرآن پرداخت و با اشاره به آيه 124 سوره بقره «وَ إِذِ ابْتَلي‏ إِبْراهيمَ رَبُّهُ بِکَلِماتٍ فَأَتَمَّهُنَّ قالَ إِنِّي جاعِلُکَ لِلنَّاسِ إِماماً قالَ وَ مِنْ ذُرِّيَّتي‏ قالَ لا يَنالُ عَهْدِي الظَّالِمي»، اظهار داشت: خداوند حضرت ابراهيم(ع) را پس از موفقيت در امتحان‌هاي مختلف الهي به جايگاه امامت و پيشوايي مردم نائل کرد. وي با اشاره به اينکه «ابْتَلي‏»، «تمحيص»، «افتنان»، «استعلام» و «اختبار» کلماتي هستند که به مفهوم امتحان الهي مي‌باشند، تصريح کرد: اين کلمات به خوبي ثابت مي‌کنند بحث امتحان از انسان‌ها در قرآن مطرح شده است و بر اساس آيات الهي، مردم نبايد اين گونه فکر کنند که بعد از ايمان به خداوند، امتحان نمي‌شوند.عضو شوراي‌عالي حوزه‌هاي علميه با اشاره به مفهوم امتحان در کلمه «اختبار»، گفت: امام صادق(ع) در حديثي مي‌فرمايند، برادران خود را با «سنجش در ميزان اعتنا به نماز» و «به ياد بودن در زمان آساني» براي تداوم دوستي امتحان کنيد.

آيت الله استادي همچنين به تشريح مفهوم امتحان در کلمه «تمحيص» پرداخت و اظهار داشت: امام حسين(ع) پس از ورود به زمين کربلا فرمودند «مردم بنده دنيا هستند و دين بر زبان آن‌ها مي‌چرخد؛ پس هرگاه آزموده شوند، دين داران اندک مي‌شوند».

وي با طرح پرسشي مبني بر اينکه چرا خداوند متعال انسان‌ها را امتحان مي‌کند، گفت: مرحوم علامه طباطبايي بسيار به اين مساله اهتمام داشته است و مي‌فرمايد «امتحان، سنتي الهي مي‌باشد که قابل نفي نيست و براي همگان اتفاق مي‌افتد».اين عضو جامعه مدرسين با بيان اينکه ايوب پيامبر(ع) در يکي از سخت ترين آزمون‌هاي الهي قرار گرفت، تصريح کرد: اين پيامبر به بيماري شديدي مبتلا شد، اما با صبر در آزمون الهي سربلند شد.

اين عضو شوراي‌عالي حوزه‌هاي علميه افزود: گاهي در منبرها سخنان بي‌اساسي پيرامون دوري مردم و خانواده از حsضرت ايوب با توجه به بيماري سخت ايشان گفته مي‌شود در حالي که اين گونه نيست، چرا که پيامبر خدا همواره جاذبه دارد.آيت‌الله استادي يادآور شد: پيامبران از سوي خدا براي جذب مردم مبعوث شده اند و ممکن است گاهي نبي خدا بيمار شود و استراحت کند، اما جاذبه خود را از دست نمي‌دهد.وي با اشاره به لوازم مختلف آزمايش الهي، اظهار داشت: علامه طباطبايي(ره) در تفسير الميزان تاکيد مي‌کند خداوند بندگان و اولياي خود را با بي پولي، بيماري، اذيت‌هاي مردم و‌... امتحان مي‌کند.

اين عضو شوراي‌عالي حوزه‌هاي علميه با تاکيد بر اين که همه انسان‌ها در آزمون الهي قرار دارند، ابراز داشت: انبيا، ائمه معصومين(ع) و اولياء خدا مورد آزمايش الهي قرار گرفته اند و به همين دليل ما نيز مستثني از اين امر نخواهيم بود.

آيت‌الله استادي با بيان اينکه توجه به حضور در امتحان الهي براي انسان جنبه تربيتي دارد، گفت: انسان از آغاز تا پايان روز، مورد امتحان‌هاي مختلف الهي قرار مي‌گيرد و بايد توجه داشته باشد که در آن‌ها سرافکنده نشود.وي افزود: اگر فردي متوجه باشد که خداوند همواره در حال امتحان وي است هيچگاه غافل نمي‌شود و تلاش مي‌کند در آزمايش‌هاي الهي سربلند شود.اين عضو جامعه مدرسين تصريح کرد: مرحوم علامه طباطبايي(ره) تاکيد مي‌کنند اگر انسان‌ها مورد امتحان قرار نگيرند، هدف الهي محقق نمي‌شود، چرا که خداوند بشر را خلق کرده و هدايت آن‌ها را از طريق عقل، پيامبران و کتاب ملازم با امتحان قرار داده است تا مشاهده کند چه عملکردي از خود بر جاي مي‌گذارد.آيت‌الله استادي با بيان اينکه جايگاه افرادي که براي دين سختي‌ها را متحمل مي‌شوند همواره در حال ارتقا خواهد بود، افزود: حضرت ابراهيم(ع) مشکلات و سختي‌هاي بسياري را تحمل کرد تا به جايگاه امامت و پيشوايي نائل شد.

وي با اشاره به اينکه پيامبراکرم(ص) مورد آزمون‌هاي سخت الهي قرار گرفت، گفت: ايشان را بسيار اذيت و آزار دادند، اما در همه آزمون‌ها سربلند شدند و ارتقا پيدا کردند.

اين عضو شوراي‌عالي حوزه‌هاي علميه در پايان با تاکيد بر اينکه اگر توجه داشته باشيم که همواره در حال امتحان هستيم از گناه کردن خودداري مي‌کنيم، خاطرنشان کرد: فردي که متوجه باشد در حال امتحان الهي است هيچگاه دروغ نمي‌گويد و به نامحرم نگاه نمي‌کند.


 آيت‌الله مقتدايي در جمع مفسران قرآن‌:
  به بيان نيازهاي روز مردم بپردازيد  

آيت‌الله مقتدايي عضو خبرگان رهبري گفت: اساتيد، تنها به بيان تفسير اکتفا نکنند؛ چراکه انتظارات مردم از روحانيت بالاست و بايد به بيان نيازهاي روز مردم پرداخت.

آيت‌الله مرتضي مقتدايي عصر ديروز در نشست مفسران و اساتيد برتر حوزه علميه قم که در دارالقرآن علامه طباطبايي(ره) برگزارشد اظهار داشت: در آستانه ماه مبارک رمضان قرار داريم و از امتيازات اين ماه اين است که نفس مهمانان اين ماه، ثواب تسبيح خداوند متعال را دارد.

وي ادامه داد: نفس انسان‌ها در ماه شعبان، لازمه حيات ماست؛ اما در ماه مبارک رمضان، هر نفس، ثواب ذکر سبحان‌الله را دارد که از امتيازات اين ماه مي‌باشد.

قائم مقام جامعه مدرسين حوزه علميه قم با اشاره به روايت از نبي مکرم اسلام(ص)، اذعان داشت: حضرت در اين روايت فرموده است: «اعمالکم فيه مقبوله و دعائکم فيه مستجاب/ اعمال شما در اين ماه مورد قبول خداوند قرار مي‌گيرد و دعاهاي شما مستجاب مي‌شود»

دبير شوراي‌عالي حوزه‌هاي علميه ابراز داشت: ماه رمضان، ماه نزول تمام کتب آسماني است و کتب ديگر آسماني نيز در اين ماه نازل شده است.

عضو خبرگان رهبري با اشاره به جامعيت قرآن کريم، خاطرنشان ساخت: قرآن مجموعه‌اي است که تمام امور اعتقادي و اخلاقي در آن جمع شده است.

آيت‌الله مقتدايي افزود: قرآن کتابي آسماني است که اختصاص به قوم و زمان خاصي ندارد و به مسائل گوناگوني در آن اشاره شده است که بسيار قابل استفاده است.

وي با اشاره به حضور اساتيد حوزه در استان‌هاي کشور، تصريح کرد: اين حرکت، توفيق عظيمي ‌است که نصيب شما شده و بايد قدردان آن باشيد؛ البته بايد مقدمات آن فراهم شده و شأنيت اساتيد حوزه علميه قم حفظ شود.

دبير شوراي‌عالي حوزه‌هاي علميه افزود: صدا و سيما بايد بر روي اين برنامه‌ها، برنامه ريزي کرده و آن را تحت پوشش قرار دهد.

عضو خبرگان رهبري تأکيد کرد: اساتيد تنها به بيان تفسير اکتفا نکنند؛ چراکه انتظارات مردم از روحانيت بالاست و بايد به بيان نيازهاي روز مردم پرداخت.

قائم مقام جامعه مدرسين حوزه علميه قم بيان داشت: بايد مطالبي براي مردم عنوان شود که نياز آنان بوده و مشکلي از مشکلات آنان رفع شود.

آيت‌الله مقتدايي اظهار داشت: از موضوعات گوناگوني که در قرآن کريم آمده، براي مردم سخن بگوييد تا مطالبي جامع و کامل به آنان عرضه شود.

دبير شوراي‌عالي حوزه‌هاي علميه در پايان ابراز داشت: از اين توفيق به دست آمده، کمال بهره را براي دنيا و آخرت خود ببريد.