نسخه شماره 3786 - 1394/04/01 -

نماينده تام‌الاختيار وزير نيرو در مسکن مهر خبر داد:
بودجـه ناچيـز آب و برق مسـکن مهـر


رده‌بندي کيفي سواري‌ها منتشر شد


اجراي قيمت‌گذاري جديد عوارض آزادراهي از اول تيرماه

مديرعامل سازمان صنايع کوچک و شهرک‌هاي صنعتي تاکيد کرد:
ايجاد بسترهاي لازم براي حضور سرمايه‌گذاران در مناطق ويژه اقتصادي


سهامداران عدالت به 48 ميليون نفر رسيد


بانک و بيمه


اخبار کوتاه


گزارش


 نماينده تام‌الاختيار وزير نيرو در مسکن مهر خبر داد:
 بودجـه ناچيـز آب و برق مسـکن مهـر  

نماينده تام‌الاختيار وزير نيرو در مسکن مهر با بيان اينکه راهکارهاي مختلفي براي تامين آب و برق واحدهاي مسکن مهر در نظر گرفته شده است، گفت: بودجه‌اي که امسال براي تامين آب و برق مسکن مهر پيش‌بيني شده ناچيز و در حد 194 ميليارد تومان است. محمدرضا امير کمالي در گفت و گو با خبرگزاري فارس در پاسخ به اين سؤال که گفته شده که 270 هزار واحد مسکن مهر بدون آب و برق هستند، گفت: براي تمام پروژه‌هايي که اولويت داشته و آمادگي براي افتتاح داشته باشند برنامه ريزي کرده‌ايم که آب و برق آنها نصب شود.وي ادامه داد: شهر جديد پرند به واسطه شرايطي که وجود داشته در خصوص حق انشعابات و مسائل مربوط به اجراي پروژه که مرتبط با مسائل کمبود مالي است، جلسه‌اي با مديران شهرهاي جديد داشته ايم و ساختارهاي مربوطه را بر اساس مصوبات هيأت وزيران، پروژه به پروژه انتخاب و تعيين کرديم.وي اضافه کرد:به زودي تامين آب تمام واحدهاي مورد نظر آنها مثل مپسا، کيسون و کوزو را انجام خواهيم داد تا از مزاياي آب و فاضلاب بهره‌ مند شوند.امير کمالي با اشاره به اينکه خيلي از پروژه‌هاي مسکن مهر نيز هستند که آمادگي براي نصب انشعاب ندارند، گفت: به هر حال در جلسه مزبور راهکارهايي را در ارتباط با مصوبات هيأت وزيران داشتيم تا نسبت به تأمين منابع مالي براي اجراي زيرساخت‌هاي آب و فاضلاب اقدام عاجل شود.وي در پاسخ به اين سؤال که آيا پيش‌بيني شده است که چه ميزان اعتبار براي تأمين آب و برق واحدهاي مسکن مهر نياز است گفت: تمام واحدهاي مسکن مهر را به صورت تک تک، شهر به شهر و پروژه به پروژه تعيين کرديم و به صورت کلي اعتباري که براي تامين زيرساختها نياز است همان 5600 ميليارد تومان است.وي خاطر نشان کرد:اعتباري که سال گذشته در کميته سه‌جانبه‌ و در حضور معاون اول رئيس جمهور مطرح و تصويب شد براي تامين زيرساختهاي پروژه مسکن مهر 5600 ميليارد تومان در نظر گرفته شد بنابراين اگر اين مبلغ تحقق يابد مي‌توانيم نسبت به تأمين آب و برق و فاضلاب و زيرساخت‌هاي مورد نياز اقدام کنيم.امير کمالي در پاسخ به اين سؤال که آيا امسال بودجه و يا اعتباري براي واحدهاي مسکن مهر در نظر گرفته شده است يا خير؟ گفت: امسال کلاً 194 ميليارد تومان منابع در رديف بودجه براي تأمين آب و برق و فاضلاب واحدهاي مسکن مهر در نظر گرفته شده است که اين رقم بسيار ناچيز است.وي افزود: البته به دنبال اين هستيم که مصوبات سال گذشته هيأت وزيران را که مصوب شد و موافقتنامه هم براي آن مبادله شد اما متأسفانه به علت کمبود منابع مالي در خزانه تخصيص نيافت را زنده کنيم.وي اضافه کرد: بر‌اساس اين مصوبه مقرر شده بود که 500 ميليارد تومان براي ايجاد زيرساخت‌هاي تأسيسات فاضلاب در اختيار شرکت‌هاي آبفا قرار گيرد ولي هنوز از اسفند ماه گذشته تاکنون تخصيص نيافته است.به گفته وي، اميدواريم آب، برق و فاضلاب واحدهاي مسکن مهر پروژه‌هاي مپسا، کوزو و کيسون در پرند تا شهريور ماه امسال نصب شود.


 رده‌بندي کيفي سواري‌ها منتشر شد 

گزارش رده‌بندي کيفي خودروهاي سواري توليدي در ارديبهشت ماه امسال منتشر شد.به گزارش سازمان بازرسي کيفيت و استاندارد ايران، براين اساس در گروه خودروهاي با سطح قيمتي کمتر از 25 ميليون تومان، خودروي تيبا با 54/2 نمره منفي در رتبه نخست قرار دارد. پس از آن سايپا 131 توليدي سايپا با 75/5 نمره منفي در رتبه دوم و سايپا 131 توليدي پارس‌ خودرو با 75/8 نمره منفي در رتبه سوم رده‌بندي قرار گرفته‌اند. رتبه چهارم نيز با 79/4 نمره منفي در اختيار سايپا 132 و رتبه پنجم و آخر با 82/5 نمره منفي در اختيار MVM110 قرار دارد.ما در گروه خودروهاي با سطح قيمتي بين 25 تا 50 ميليون تومان، سه خودروي پارس تندر، تندر 90 ايران خودرو و تندر 90 پارس خودرو با 20/5 نمره منفي مشترکا در رتبه نخست قرار دارند.پژو 206 نيز با 21/6 نمره منفي در رتبه دوم و پژو 206 صندوقدار با 22/1 نمره منفي در رتبه سوم قرار گرفته است. رتبه چهارم خودروهاي توليدي در ارديبهشت امسال با 23/9 نمره منفي در اختيار رانا و رتبه پنجم با 45 نمره منفي در اختيار MVM530 قرار دارد MVM 315 جديد با 45/7 نمره منفي در رتبه ششم و پژو پارس توليدي ايران خودرو خراسان با 46/8 نمره منفي در رتبه هفتم قرار دارد. رتبه هشتم با 47/1 نمره منفي در اختيار پژو 405 توليدي ايران خودرو خراسان و رتبه نهم با 47/5 نمره منفي در اختيار پژو پارس توليدي ايران خودرو است.سمند با 47/6 نمره منفي در رتبه دهم و پژو 405 توليدي ايران خودرو با 48/2 نمره منفي در رتبه يازدهم قرار دارد. پژو پارس توليدي ايران خودرو مازندران با 48/3 نمره منفي در رتبه دوازدهم و ليفان 620 با 48/6 نمره منفي در رتبه سيزدهم قرار گرفته است. پژو پارس ايران خودرو فارس با 48/8 نمره منفي در رتبه چهاردهم قرار داشته و تيبا 2 با 54/3 نمره منفي، رتبه پانزدهم را به خود اختصاص داده است. اما در گروه خودروهاي با سطح قيمتي بين 50 تا 75 ميليون تومان، تندر 90 اتوماتيک با 20/5 نمره منفي در رتبه نخست قرار دارد. جک اتوماتيک با 43 نمره منفي در رتبه دوم قرار داشته و MVM X33 جديد با 46/4 نمره منفي رتبه سوم را به خود اختصاص داده است. ليفان X60 نيز با 48/8 نمره منفي در رتبه چهارم قرار دارد.اما در گروه خودروهاي با سطح قيمتي بين 75 تا 100 ميليون تومان، خودروي سراتو با 16/5 نمره منفي قرار دارد.


 اجراي قيمت‌گذاري جديد عوارض آزادراهي از اول تيرماه  

مديرکل دفتر مشارکت‌ها و جذب سرمايه گذاري وزارت راه‌و‌شهرسازي از اجرايي شدن دستورالعمل جديد کيفيت خدمات و بهره‌برداري آزادراهي خبر داد و گفت: قيمت‌گذاري جديد عوارض آزادراهي از اول تيرماه اجرا مي‌شود.به گزارش پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي، مقداد رحيميان افزود: بررسي‌هاي انجام شده نشان مي‌دهد که از بين 18 آزادراهي که هم اکنون مشغول گرفتن عوارض هستند تقريبا 9 آزادراه وضعيت متوسط روبه بالا دارند. وي اظهار داشت: از آنجا که در اين آزادراه‌ها ترافيک مطابق پيش‌بيني‌ها يا بيشتر از حد انتظار بود بنابراين درآمد حاصل از اخذ عوارض براي تعميرات، نگهداري، حفظ کيفيت و استاندارد جاده کفايت مي‌کند، به تبع آن سرمايه گذار سر موعد و در دوره پيش‌بيني شده در قرارداد، بهره‌برداري‌اش را انجام و پس از بازگرداندن اصل و سود سرمايه گذاري خود، آزادراه را تحويل مي‌دهد.مديرکل دفتر مشارکت‌ها وجذب سرمايه گذاري راه و شهرسازي، افزود: هم اکنون مشکل براي 9 آزادراه ديگر است که در بعضي موارد درآمد ناشي از اخذ عوارض حتي به تأمين هزينه‌هاي نگهداري آنها هم نمي‌رسد. مديرکل دفتر مشارکت‌ها و جذب سرمايه گذاري راه وشهرسازي، افزود: عوارض آزادراه‌هاي کشور به نسبت تورم شاخص فهرست بهاي نگهداري بالا نرفته است، حتي امسال با افزايش عوارض‌هايي که انجام شد همچنان 9 آزادراه در زير خط فقر تأمين هزينه نگهداري قرار دارند.رحيميان گفت: دستورالعمل جديد تعيين عوارض آزادراه‌ها اين امکان را فراهم مي‌آورد که هزينه‌هاي نگهداري اولا به صورت دقيق براي هر آزادراه مشخص شود، همچنين ارزيابي شود که چنين رقمي از محل درآمدها قابل تحقق هستند و يا آنکه تحقق آن عملي نيست. وي افزود: مطالعه تجربه کشورهاي ديگر نشان مي‌دهد در ايتاليا، اسپانيا، برزيل و ساير کشورهاي مورد بررسي دولت اجازه مي‌دهد حداکثر سقف عوارض آزادراه افزايش پيدا کند که در قراردادهاي جديد آزادراهي همچون تبريز - مرند - بازرگان و مشهد - قوچان تعيين قيمت گذاري عوارض برهمين اساس عمل مي‌شود. رحيميان توضيح داد: دستورالعمل جديد از طرف دفتر نظارت و ارزيابي نظام‌هاي حمل‌و‌نقل و تشکل‌هاي حرفه‌اي وزارت راه‌و‌شهرسازي تدوين شد و مورد تأييد سازمان راهداري و حمل‌و‌نقل جاده‌اي و مشاور فني وزير قرار گرفت.


 مديرعامل سازمان صنايع کوچک و شهرک‌هاي صنعتي تاکيد کرد:
 ايجاد بسترهاي لازم براي حضور سرمايه‌گذاران در مناطق ويژه اقتصادي 

مديرعامل سازمان صنايع کوچک و شهرک‌هاي صنعتي ايران با تاکيد برايجاد بسترهاي لازم براي حضور سرمايه‌گذاران در مناطق ويژه اقتصادي گفت: شرکت‌هاي استاني بايد هرچه سريعتر زمينه را براي رفع مشکل اخذ اسناد مالکيت فراهم کنند تا در کوتاه‌ترين زمان ممکن بسترهاي لازم براي حضور سرمايه‌گذاران در اين مناطق فراهم شود.به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع کوچک و شهرک‌هاي صنعتي، سيد‌محمدعلي سيدابريشمي در نخستين نشست تخصصي مديران عامل متولي مناطق ويژه اقتصادي با اشاره به نقش و اهميت مناطق ويژه اقتصادي در گسترش صنعت و صادرات و همچنين تاکيد بر نگاه ويژه وزير صنعت، معدن و تجارت جهت تامين و تکميل زيرساخت‌هاي عمراني در مناطق ويژه اقتصادي، اظهار داشت: شرکت‌هاي استاني با تعامل با مديران ادارات و سازمان‌هاي دولتي استانها با جديت بيشتري مسائل را دنبال و پيگيري کنند. معاون وزير صنعت، معدن و تجارت در اين نشست بر گراميداشت 21مرداد، روز حمايت از صنايع کوچک توسط سازمان و شرکت‌هاي استاني تاکيد کرد و از تمام مديران عامل استاني خواست تا در جهت نهادينه‌سازي اين روز مهم که نقش تعيين‌کننده‌اي در اشتغال و توليد کشور دارد، تلاش کنند.

فتحعلي محمدزاده سرپرست معاونت عمران و محيط‌زيست سازمان صنايع کوچک و شهرک‌هاي صنعتي ايران نيز ضمن تشريح محورهاي اصلي برگزاري نشست مذکور، گزارشي از آخرين وضعيت پيشرفت کار مناطق ويژه و برنامه‌هاي سال جاري سازمان و شرکت‌هاي استاني ارائه و بر انجام ارزيابي زيست‌محيطي و تدوين طرحهاي جامع و اخذ اسناد مالکيت و مطالعات فازهاي 1 و 2 تاکيد کرد. براساس اين گزارش، هريک از معاونان و مديران سازمان که در جلسه حضور داشتند نسبت به بررسي موانع پيش روي تکميل مناطق ويژه اقتصادي و تمهيدات لازم در جهت رفع مشکلات موجود در اين مناطق نکاتي مطرح کردند. در اين جلسه، اخذ اسناد مالکيت اراضي، تدوين و تصويب طرح‌هاي جامع و ارزيابي زيست‌محيطي، تعيين فاز عملياتي و ايجاد زيرساخت‌هاي اوليه مورد نياز از قبيل راه دسترسي و جاده‌سازي، آب، برق و‌... به جهت استقرار واحدهاي صنعتي، استقرار گمرک، تعامل با دبيرخانه شوراي‌عالي مناطق آزاد تجاري و صنعتي و ويژه اقتصادي مورد تاکيد قرار گرفت و در ادامه مقرر شد جهت صيانت و حفاظت از سرمايه‌گذاري‌هاي انجام شده و در دست انجام در مناطق ويژه اقتصادي، برنامه ريزي و اقدامات لازم به عمل آيد. همچنين مقرر شد به لحاظ کنترل بر روند پيشرفت کار، اين جلسات در پايان هر فصل با حضور نمايندگان دبيرخانه شوراي‌عالي مناطق آزاد، تجاري، صنعتي و ويژه اقتصادي برگزار شود.

در اين نشست تخصصي علاوه بر معاون وزير و مديرعامل سازمان، معاونان و مديران ستادي سازمان صنايع کوچک و شهرک‌هاي صنعتي ايران و مديران عامل شرکت‌هاي استاني متولي دراين بخش و معاون امور هماهنگي استان‌هاي سازمان مديريت و برنامه‌ريزي کشور در محل سازمان صنايع کوچک و شهرک‌هاي صنعتي ايران نيز حضور داشتند.


 سهامداران عدالت به 48 ميليون نفر رسيد 

سازمان خصوصي سازي آخرين آمار دارندگان سهام عدالت در کشور را 48 ميليون نفر اعلام کرد.به گزارش روابط عمومي سازمان خصوصي‌سازي، در پي ابلاغ اصل 44 قانون اساسي، طرحي با عنوان توزيع سهام عدالت با هدف توزيع ثروت ميان اقشار کم‌درآمد جامعه پيشنهاد، تصويب و عملي شد که در حال حاضر شمار مشمولان اين طرح به 48.5 ميليون نفر در سراسر کشور رسيده است. بر‌اساس اين گزارش، در حال حاضر مددجويان طرح شهيد رجائي، کميته امداد، کودکان و زنان بي سرپرست، کودکان بدسرپرست، معلولان نيازمند خانواده‌هاي داراي معلول، آسيب‌ديدگان اجتماعي و رزمندگان داوطلب فاقد شغل با جمعيت سهامداري 7 ميليون و 447 هزار و 632 نفر، روستاييان سرپرست خانوار فاقد شغل و کارگر فصلي و ساده روستايي، از کار افتادگان و خانواده‌هاي فاقد سرپرست يا سرپرست زن روستايي شغل با جمعيت سهامداري 5 ميليون و 500 هزار و 115 نفر؛ کارکنان شاغل در دستگاه‌هاي اجرايي، بازنشستگان کشوري و لشکري و تامين اجتماعي با جمعيت سهامداري 13 ميليون و 267 هزار و 669 نفر؛ والدين، همسر و فرزندان شهيد و افراد تحت تکفل آنها، جانبازان، آزادگان و افراد تحت تکفل آنها با جمعيت سهامداري يک ميليون و 239 هزار و 259 نفر و دختران کارگر مجرد و زنان کارگر سرپرست خانوار (مشمول قانون کار) با جمعيت سهامداري 6 هزار و 597 نفر از جمله سهامداران نهايي سهام عدالت در کشور تاکنون هستند. همچنين کليه روستاييان و عشاير با جمعيت سهامداري 11 ميليون و 66 هزار و 326 نفر؛ خدام مساجد، حسينيه‌ها و امام زاده‌ها و اماکن زيارتي متبرکه با جمعيت سهامداري 30 هزار و 632 نفر؛ طلاب حوزه‌هاي علميه سراسر کشور با جمعيت سهامداري 162 هزار و 324 نفر؛ بيماران خاص با جمعيت سهامداري 10 هزار و 401 نفر؛ کارکنان ستادهاي نمازجمعه با جمعيت سهامداري 6 هزار و 271 نفر؛ کارکنان هيات‌هاي تحريريه رسانه‌ها (خبرنگاران) با جمعيت سهامداري 8 هزار و 303 نفر؛ دست‌اندرکاران امر شناسايي و واگذاري سهام عدالت، مددجويان و کارکنان موسسات خيريه، فعالان قرآني، قاليبافان، زندانيان آزادشده (مددجويان تحت پوشش مراکز مراقبت از زندانيان آزاد شده)، درخواست‌کنندگان مردمي و کارگران فصلي و ساختماني در مجموع با جمعيت سهامداري ‌3 ميليون و 288 هزار و 420 نفر از ديگر مشمولان و سهامداران نهايي سهام عدالت در کشور هستند. بر اين اساس و با احتساب صدور دعوتنامه کارگران فصلي و ساختماني (در حال ثبت نام در شرکت‌هاي تعاوني) که 6 ميليون و 551 هزار و 982 مشمول را شامل مي‌شود مي‌توان در حال حاضر شمار سهامداران نهايي سهام عدالت را 48 ميليون و 585 هزار و 931 نفر برآورد کرد.


 بانک و بيمه 

بانک پاسارگاد، بانک برتر اسلامي‌ايران در سال 2015

بر‌اساس آخرين اعلام نشريه معتبر بنکر، بانک‌پاسارگاد به عنوان بانک برتر اسلامي ‌ايران در سال 2015 معرفي شد. به گزارش روابط‌عمومي ‌بانک‌پاسارگاد، اين بانک در افتخاري ديگر و به سبب کارنامه درخشان و عملکرد بسيار خوب، موفق شد عنوان بانک برتر اسلامي ‌ايران در سال 2015 را بر‌اساس اعلام نشريه The Banker، از آن خود کند. بر‌اساس اين خبر، پيش از اين و بر‌اساس اعلام نشريه بنکر، بانک‌ پاسارگاد عنوان بانک برتر‌ جمهوري ‌اسلامي ‌ايران در سال 2014 را نيز از آن خود کرده‌بود. همچنين اين بانک توانست در رتبه‌بندي برندهاي برتر بانکي که توسط نشريه معتبر بنکر انجام شد، به عنوان تنها بانک ايراني، در بين 500 برند بانکي برتر جهان و در رتبه 328، قرار گيرد.گفتني است نشريه بنکر، هر سال 1000 بانک برتر جهان را از لحاظ شاخص‌هاي مختلف عملکردي از جمله سرمايه‌ لايه 1 و نسبت کفايت سرمايه ارزيابي کرده و بانک‌هاي برتر را معرفي مي‌‌کند. بانک‌پاسارگاد هم‌اکنون، به جهت عملکرد شايسته خود در رتبه 233 در بين1000 بانک برتر جهان قرار دارد.

عبور منابع ريالي بانک ملي ايران از مرز 100 هزار ميليارد تومان

دکتر عبدالناصر همتي مديرعامل بانک ملي ايران در نشست 600 نفر از روساي شعب تهران که با حضور اعضاي هيات مديره و مديران ارشد ستادي بانک برگزار شد، ضمن تبريک حلول ماه مبارک رمضان و آرزوي قبولي طاعات و عبادات به عموم کارکنان و مشتريان، بر تلاش و کوشش مضاعف و ايجاد همدلي ميان کارکنان براي ارتقاي جايگاه بانک تاکيد کرد.وي با اشاره به عبور منابع ريالي بانک ملي ايران از مرز 100 هزار ميليارد تومان اظهار داشت: جذب اين ميزان منابع، نشانگر اعتماد روزافزون مردم به اين بانک است.همتي اساسي‌ترين عامل رشد و توسعه بانک‌ها را مشتريان آن خواند و بيان داشت: ثابت قدم‌ترين عضو اين بانک بزرگ، مشتريان وفادار آن بوده‌اند.وي به کاهش NPL (نسبت مطالبات معوق به تسهيلات) بانک ملي ايران به زير 10 درصد تا پايان سال 93 اشاره کرد و بيان داشت:بانک ملي ايران در سال 93، 350 هزار ميليارد ريال تسهيلات پرداخت کرد که 230 هزار ميليارد ريال آن از محل مطالبات وصول شده و افزايش منابع بانک، طي سال 93 بوده است و اين نشان مي‌دهد که تسهيلات پرداختي در سال 93 نسبت به سال 92، 60 درصد رشد داشته است.وي اقدامات صورت گرفته در زمينه امور درماني، رفاهي و معيشتي کارکنان را مثبت ارزيابي کرد و افزود: يکي از دغدغه‌هاي اصلي مديران ارشد بانک بهبود وضعيت معيشتي و رفاهي کارکنان است و اين اقدامات موجب رشد فضاي همکاري، انگيزه بيشتر و خدمت‌رساني مطلوب‌تر مي‌شود.

تشريح کارکرد بانک توسعه‌اي توسط مديرعامل بانک مسکن

کارکرد اصلي و ويژگي‌ بانک‌هاي توسعه‌اي اين است که بتواند تجهيز منابع بلند مدت و در عين حال ارزان قيمت را براي بخش‌هايي که بازار نمي‌تواند به شکل رقابتي وارد آن شود، انجام دهد. به گزارش روابط عمومي‌بانک مسکن، دکتر محمدهاشم بت‌شکن مديرعامل اين بانک که در همايش نقش بانک‌هاي توسعه‌اي در توسعه و رونق اقتصاد کشور در مرکز همايش‌هاي دانشگاه تهران سخن مي‌گفت؛با بيان اين مطلب به ارايه مطالبي در خصوص پيش نياز‌هاي بانک توسعه‌اي پرداخت. مدير عامل بانک مسکن با اشاره به سخنان وزير امور اقتصادي و دارايي افزود: بانک‌هاي توسعه اي علاوه بر سود‌آوري منافع اجتماعي و اقتصادي را نيز دنبال مي‌کنند و لازمه آن اين است که بتوانند از ابزارهاي مختلف براي تجهيز و تخصيص بلند مدت منابع و در عين حال ارزان قيمت استفاده کنند. وي درتشريح ديگر ويژگي‌هاي بانک‌هاي توسعه‌اي اظهار داشت: به دليل اين که بانک‌هاي توسعه‌اي در يک بخش خاص فعاليت مي‌کنند، انباشت سرمايه انساني و دانش و تجربه در آن شکل گرفته و مي‌تواند به عنوان پل ارتباطي بين بخش مسکن و مشتري اعم از تسهيلات گيرنده و يا سپرده‌گذار و مقام سياست‌گذار باشد.


 اخبار کوتاه 

تورم7/6 درصدي در کارگاه‌هاي صنعتي کشور

تورم توليد کارگاه‌هاي صنعتي در سال گذشته به 7/6 درصد رسيد. به گزارش بانک مرکزي، شاخص کل توليد کارگاه‌هاي بزرگ صنعتي کشور در سال 1393 بر مبناي سال پايه 1390 به 9/92 رسيد که در مقايسه با سال قبل از آن 7/6 درصد افزايش دارد.بر اين اساس، در سال گذشته شاخص توليد 14 گروه صنعتي در مقايسه با سال 1392 افزايش داشته‌اند به گونه‌اي که گروه صنايع «توليد وسايل نقليه موتوري، تريلر و نيم تريلر» با رشد 2/51 درصدي بيشترين ميزان افزايش را داشته است. همچنين شاخص توليد 10 گروه صنعتي ديگر در سال گذشته نسبت به سال 1392 کاهش داشته که بيشترين ريزش 2/40 درصد و متعلق به گروه صنايع «توليد محصولات از توتون و تنباکو (سيگار)» است. بنا‌بر اعلام بانک مرکزي در بين شش گروه صنعتي مهم که در مجموع حدود 83 درصد ارزش افزوده کارگاه‌هاي بزرگ صنعتي را به خود اختصاص داده‌اند شاخص توليد تنها در گروه صنايع «توليد محصولات کاني غيرفلزي» طي سال 1393 کاهشي حدود 7/2درصد داشته است.

راه‌اندازي خطوط جديد دريايي

با يارانه دولتي

مديرعامل شرکت کشتيراني جمهوري اسلامي‌ايران از انجام مذاکراتي براي راه‌اندازي خطوط جديد دريايي در حوزه خليج فارس به بازارهاي هدف صادراتي با يارانه دولتي خبر داد.محمدحسين داجمر در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: براي حوزه خليج فارس با کشتيراني والفجر و براي حمل بار سيمان و کانتينر نيز با دو شرکت ديگر مذاکراتي انجام شده و ميزان تسهيلاتي که قرار است ارائه دهند مشخص مي‌شود.وي افزود: يکي از تسهيلاتي که در اين کشتي‌ها پيش‌بيني شده، کانتينرهاي يخچال‌دار است که اميدواريم مورد استفاده صادرکنندگان قرار بگيرد.داجمر در عين حال بيان کرد: درابتدا خطوط کشتيراني در درياي خزر به مقصد روسيه و قزاقستان با يارانه دولتي راه‌اندازي شد که ايجاد شرايط رقابتي براي تجار و بازرگانان ايراني در بازارهاي هدف از جمله اهداف راه‌اندازي اين خطوط محسوب مي‌شود.وي با بيان اينکه با راه‌اندازي خطوط کشتيراني درياي خزر ظرفيت انتقال 18 هزار تا 36 هزار تن کالا در هر هفته به وجود آمده گفت: با اين اقدام کالاهاي ساخت ايران در بازارهاي هدف با قيمت مناسبي ارائه و از قدرت رقابت برخوردار مي‌شوند.

نرخ 5/21 درصدي بيکاري جوانان

معاون وزير کار با اشاره به اينکه اقتصاد بايد 7 درصد رشد کند تا شرايط اشتغال دانش آموختگان فراهم شود، گفت: نرخ بيکاري اين گروه در حال حاضر حدود 22 درصد است. به گزارش مهر، حسن طايي با بيان اينکه همه دستگاه‌ها در ايجاد اشتغال نقش دارند، گفت: در حال حاضر 22 ميليون فرد شاغل در اقتصاد ايران حضور دارند و 2 و نيم ميليون نفر هم بيکارند که براساس آمار رسمي ‌مرکز آمار، نرخ بيکاري 5/11 درصد است. معاون وزير کار در تعريف بيکاري اظهارداشت: هر کس در طول هفته گذشته يک ساعت فرصت شغلي داشته باشد، شاغل محسوب مي‌شود و در غير اين صورت فرد بيکار تلقي مي‌شود. در حال حاضر، نرخ بيکاري جوانان 18 درصد و دانش آموختگان بين 21 و نيم تا 22 درصد است که در اين بين نيز نرخ بيکاري دانش آموختگان دختر 30 درصد و پسر 12 درصد است.

جابه‌جايي بيش‌از 4 ميليون مسافر

از طريق فرودگاه‌هاي کشور

براساس آمار شرکت فرودگاه‌هاي کشور در ارديبهشت ماه سال‌جاري چهار ميليون و 96 هزار و 828 مسافر از طريق 48 فرودگاه در مسير‌هاي بين‌المللي و داخلي جابه جا شدند که اين رقم در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته 3 درصد افزايش داشته است. در اين ماه شرکت‌هاي هوايي براي جابه‌جايي مسافران خود در مسيرهاي بين‌المللي و داخلي در مجموع 33 هزار و 485 پرواز را در فرودگاه‌هاي کشور انجام دادند.در بين فرودگاه‌هاي کشور، فرودگاه مهرآباد همچنان با 9 هزار و 638 نشست و برخاست در صدر بيشترين پروازها و جابه‌جايي مسافر قرار دارد و در ارديبهشت ماه سال جاري يک ميليون و 215 هزار و 636 مسافر با 9 هزار و 638 پرواز از اين فرودگاه اعزام و پذيرش شدند.در اين ماه فرودگاه بين‌المللي‌هاشمي‌نژاد مشهد در رتبه دوم از نظر تعداد مسافر و پرواز قرار گرفت.

ممنوعيت فروش گوشت گرم

در پايتخت از هفته آينده

رئيس اتحاديه گوشت گوسفندي از آغاز عمليات اجرايي طرح پيش‌سرد کردن گوشت گوسفندي از هفته آينده خبر داد.علي‌اصغر ملکي در گفت‌وگو با مهر از آغاز عمليات اجرايي طرح پيش‌سرد کردن گوشت گوسفندي از هفته آينده خبر داد و اظهارداشت: طرح مذکور در سراسر کشور اجرا خواهد شد اما فعلا در مرحله اول، عمليات اجرايي آن در استان تهران آغاز مي‌شود. وي افزود: در اين طرح پس از ذبح دام در کشتارگاه، گوشت آن به مدت 24 ساعت در پيش سردکن مي‌ماند و سپس به بازار مصرف عرضه مي‌شود، ضمن اينکه طرح مذکور از بهمن ‌ماه سال گذشته در مورد گوشت گاوي اجرا مي‌شود.

افت کمتر از 3 درصدي گندم

در سال‌جاري

مديرعامل شرکت بازرگاني دولتي ايران با بيان اينکه خريد 2/3 ميليون تن گندم از 27 استان کشور در حال انجام است، گفت: امسال افت مفيد و غيرمفيد گندم خريداري شده کمتر از 3 درصد است. به گزارش ايرنا از شرکت بازرگاني دولتي ايران، علي قنبري افزود: اين ميزان گندم به ارزش 3 هزار و 700 ميليارد تومان خريداري شده است.وي اظهار داشت: از ابتداي فصل خريد تضميني گندم، اين محصول در قالب 800 مرکز فعال خريد اين شرکت در سراسر کشور خريداري و ذخيره‌سازي شده که نسبت به سال گذشته 10 درصد افزايش را نشان مي‌دهد. وي افزود: مهمترين چالش فعلي خريد را تامين نقدينگي به موقع اعلام کرد.


 گزارش 

خاورميانه و روابط اقتصادي

با چين

نفت، در حال نزديک کردن چين و خاورميانه به يکديگر است. صدها سال، مسافران بر سر قيمت فرش، جواهرات، ادويه و اشياي مسي در کوچه‌هاي خان‌الخليلي در خيابان قاهره چانه مي‌زدند اما امروز اين کالاها به جاي آنکه در کارگاه‌هاي محلي به صورت دستي ساخته شوند، به احتمال زياد در کارخانه‌هاي چين توليد مي‌شوند.تجارت چين با خاورميانه در دهه گذشته بيش‌از 600 درصد افزايش يافته و در سال 2014 به 230 ميليارد دلار رسيده است.مجله اکونوميست در گزارشي آورده است: بحرين، مصر، ايران و عربستان سعودي، همگي بيشتر از چين کالا وارد مي‌کنند تا از کشورهاي ديگر.چين همچنين مهمترين مقصد صادرات کالا براي تعدادي از کشورهاي خاورميانه شامل ايران، عمان و عربستان سعودي است. در ماه آوريل (فروردين)، قطر نخستين بانک تسويه کننده در خاورميانه را تاسيس کرد تا معاملات را با يوان انجام دهد.

بانک کلرينگ يا تسويه‌کننده، يک بانک تجاري است که بخشي از شبکه بانکي بوده و مي‌تواند بدون توجه به اينکه چک مربوط به اين بانک باشد يا نه، آن را براي مشتريان نقد کند.اين معاملات، مربوط به نفت است. در سال 2015، چين به بزرگ ترين واردکننده نفت خام در جهان تبديل شد. چين نصف اين نفت يعني بيش‌از سه ميليون بشکه در روز را از خاورميانه خريداري مي‌کند.چائولينگ فنگ از دانشگاه کورنل آمريکا گفت: براساس برآورد آژانس بين‌المللي انرژي، در سال 2035 واردات نفت چين از خاورميانه بار ديگر دو برابر مي‌شود و تفاوت فاحشي با واردات هر کشور وارد‌کننده ديگر خواهد داشت. کشورهاي فقيرتر خاورميانه، يک بازار پرسود براي محصولات ارزان چين هستند.

در سال 2013 شي جين پنگ رييس جمهوري چين پيشنهاد احياي جاده ابريشم را مطرح کرد، يک جاده بازرگاني باستاني که چين را به ايران و جهان عرب متصل مي‌کرد.خودروهاي چيني، خيابان‌هاي پايتخت‌هاي مصر، سوريه و ايران را شلوغ کرده است. البسه، اسباب بازي و محصولات پلاستيکي ساخت چين همه جا به چشم مي‌خورد. براساس اعلام انستيتو صلح آمريکا، چين همچنين اسلحه‌هاي کوچک بسياري مي‌فروشد.کشورهاي عربي امروز براي فروش نفت به شرق نگاه مي‌کنند، زيرا فناوري شکست هيدروليکي انقلابي در بازار جهاني انرژي بوجود آورده است. آمريکا امروز بيشتر به نفت و گاز شيل خود متکي است و کمتر از خاورميانه نفت وارد مي‌کند.در سال 2000، آمريکا از خاورميانه روزانه 2.5 ميليون بشکه نفت وارد مي‌کرد که اين ميزان در سال 2011 به 9/1 ميليون بشکه در روز کاهش يافت.

بنابه اعلام آژانس بين‌المللي انرژي، آمريکا در سال 2035 فقط روزانه 100 هزار بشکه در روز از خاورميانه نفت خواهد خريد و آسيا خريدار 90 درصد نفت خاورميانه خواهد بود.مترو تهران، دو بندرگاه در مصر و قطار سريع‌السير ميان مکه و مدينه در عربستان سعودي را شرکت‌هاي چيني ساختند. کارخانه‌هاي واقع در منطقه اقتصادي ويژه کانال سوئز که توسط چين اداره مي‌شوند، در حجم وسيع محصولات پلاستيکي، فرش و البسه توليد مي‌کنند. در 15 ژوئن (25 خرداد) مصر و چين، قراردادي به ارزش 10 ميليارد دلار براي اجراي پروژه‌هاي جديد امضا کردند.تاکنون يک همکاري صرفا اقتصادي ميان چين و خاورميانه برقرار بوده است. کشورهاي منطقه کمتر نگران استثمار منطقه توسط چين هستند، در حالي که در مورد آمريکا اين نگاه را داشتند اما در مورد چين نيز شرايط ممکن است، تغيير کند. اگرچه کشورهاي خاورميانه مي‌دانند که چين نيروي نظامي‌يا نفوذ ديپلماسي آمريکا را ندارد، مي‌خواهند که اين کشور خلاءهاي موجودشان در اين زمينه‌ها را پر کند.يکي از مقامات شوراي همکاري خليج‌فارس، گفت: خليج فارس که هميشه به آمريکا براي امنيت خود وابسته بوده، به نظر مي‌رسد در حال متنوع‌سازي روابط سياسي خود است.پکن مدت‌ها است از سياست عدم مداخله در امور داخلي کشورهاي ديگر پيروي مي‌کند.

چين مخالف حمله نظامي ‌به عراق در سال 2003 به رهبري آمريکا بود و به اتفاق روسيه به منع فعاليت‌ها براي سرنگون کردن بشار اسد در سوريه راي داد.چين همچنين تلاش کرده که در منطقه با اسراييل و فلسطين و با ايران و عربستان سعودي دوست باشد. شي رييس‌جمهوري چين و نخست‌وزير وي لي که چيانگ با وجود آنکه از سراسر جهان ديدن کرده‌اند، تاکنون قدم به خاورميانه نگذاشته‌اند. شي ديدار خود از عربستان در آوريل گذشته را به تاخير انداخت تا احتمالا از اظهار نظر در مورد حملات هوايي عربستان به يمن بپرهيزد.چين اکنون بيش‌از هميشه بي‌طرف ماندن را دشوار مي‌يابد. به عنوان مثال با وتو کردن قطعنامه‌ها در مورد سوريه، اين کشور يکي از قدرت‌هايي شناخته مي‌شود که از بشار اسد حمايت مي‌کند اما با اين وجود با مخالفات بشار اسد نيز گفت‌و‌گو مي‌کند.

چين، ايفاي نقش فعال تر در بخش‌هاي ديگر خاورميانه را نيز آغاز کرده است. چين يکي از شش کشور مذاکره‌کننده با ايران در مورد مناقشه هسته‌اي اين کشور است. با اين وجود، سال گذشته با ايران در بخش نيروي دريايي همکاري کرد. نيروي دريايي اين کشور همچنين از کشتي‌هاي تجاري در برابر دزدان دريايي در اطراف خليج عدن محافظت مي‌کنند.همچنانکه منافع اقتصادي چين در خاورميانه افزايش مي‌يابد، ممکن است اين کشور چه دوست داشته و چه دوست نداشته باشد، ناچار به در پيش گرفتن رفتارهاي نادرست يا رقابت ظالمانه شود. باراک اوباما رييس‌جمهوري آمريکا سال گذشته به دليل اجتناب چين از جنگ با داعش، اين کشور را مورد انتقاد قرار داد.

اوباما چين را متهم کرد که مدت‌هاست با پرداخت بهاي ناچيزي در قبال برقراري يک جريان ثابت صادرات نفت، در حال گرفتن سواري مجاني است. برخي رهبران عرب نيز با نظر اوباما موافقند.