نسخه شماره 3786 - 1394/04/01 -

اسناد افشا شده توسط ويکي‌ليکس نشان داد:
ديپلماسي کاهي عربستان


وخامت حال گولن


شکست عمليات الشباب


افت محبوبيت حزب حاکم ايتاليا


شايعه آغاز عمليات موصل


افزايش درگيري‌هاي اوکراين در دونتسک


ژست کلينتون عليه قتل هاي نژادي


انگيزه جوانان بريتانيايي براي عضويت در داعش


ژورناليسم


تويوتا در خدمت تروريسم


اخبار کوتاه


 اسناد افشا شده توسط ويکي‌ليکس نشان داد:
 ديپلماسي کاهي عربستان 

عربستان سعودي از شهروندان خود خواست، اسنادي را که وبسايت ويکي‌ليکس از روز جمعه اقدام به انتشار آنها کرده است، به اشتراک نگذارند. ويکي‌ليکس اعلام کرده که بيش از 500 هزار سند ديپلماتيک عربستان سعودي را منتشر خواهد کرد و در گام نخست نيز حدود 61 هزار سند را بر روي اينترنت قرار داده است.اسناد منتشر شده توسط ويکي ليکس ديپلماسي دسته چک عربستان سعودي را بخوبي آشکار مي‌سازد. حکومت سلطنتي عربستان سعودي به شدت درباره انتقادات عمومي‌ حساس است و شماري از فعالان را به خاطر مواضعشان عليه خاندان سلطنتي عربستان زنداني کرده است. از اين رو نظارت شديدي بر رسانه‌هاي داخلي دارد.

به نوشته روزنامه نيويورک تايمز‌، به نظر مي‌رسد هرکسي چيزي از عربستان سعودي مي‌خواهد. محمد مرسي قبل از آنکه رئيس‌جمهور مصر شود،‌ از عربستان خواستار صدور رواديد براي خانواده‌اش جهت سفر مذهبي به آن کشور شد. يک سياستمدار لبناني درخواست پول کرده بود تا حقوق محافظانش را بپردازد. حتي خبرگزاري دولتي گينه در غرب آفريقا مبلغ دو هزار دلار براي حل مشکلات بسيارش درخواست کرده بود.

همه آنها دليل خوبي براي درخواست‌هاي شان داشتند چون عربستان از ديرباز از ثروت نفتي و نفوذ مذهبي اش در تلاش براي شکل گيري رويدادهاي منطقه و حمايت از چهره‌هاي همنوا با جهان بيني آن بهره گرفته است. اين موارد و مسائل ديگري در يک سري اسنادي فاش شد که گفته مي‌شود از داخل وزارت خارجه سعودي به بيرون راه يافته است و روز جمعه توسط گروه ويکي ليکس منتشر شد.

در حالي که به نظر نمي‌رسد اين اسناد افشا‌کننده مطالب تکان دهنده‌اي درباره عربستان سعودي باشد، مثلا استراق سمع در مورد آمريکا يا ارسال پول براي گروههاي شبه نظامي،‌ حاوي جزئيات زيادي است که ديپلماسي يک کشور عميقا درون‌گرا را کانون توجه قرار مي‌دهد و مايه نگراني مقامات سعودي و کساني مي‌شودکه براي دريافت کمک مالي از آنها اعمال نفوذ مي‌کنند. اين اسناد همچنين ابعادي از تعامل‌هاي اغلب پيچيده بين پادشاهي سعودي که از نظر بسياري‌ها عموي ثروتمند خاورميانه است‌ و مشتريانش از آفريقا تا استراليا را روشن مي‌سازد.

سخنگوي وزارت خارجه عربستان روز شنبه در بيانيه‌اي که بوسيله خبرگزاري دولتي سعودي منتشر شد، اذعان کرد آن اسناد مربوط به يک حمله الکترونيکي اخير به آن وزارتخانه بود. وي به سعودي‌ها هشدار داد با تبادل اين اسناد در فضاي مجازي به دشمنان کشورشان کمک نکنند. وي افزود، بسياري از اين اسناد مشخصا جعلي است و منتشر‌کنندگان آن مطابق قانون جرايم سايبري در اين کشور مجازات خواهند شد.

وي همچنين با لحني جسورانه گفت که اين اسناد در اصل در راستاي سياست‌هاي شفاف دولت و اظهارات علني آن در خصوص مسائل متعدد منطقه اي و بين‌المللي است.‌

بيش‌از شصت هزار سند منتشر شده است و ويکي ليکس قول داده است اسناد بيشتري منتشر خواهد کرد. اسناد منتشر شده شامل کارت‌هاي اعتباري، درخواست براي رواديد و خلاصه گزارش‌هاي رسانه‌هاي خبري درباره پادشاهي سعودي است. مهمترين آنها به مکاتبات ديپلماتيک سفارتخانه‌هاي سعودي در سراسر جهان با وزارت خارجه آن مربوط مي‌شود که بسياري از آنها متعاقبا به دفتر تصميم‌گيري‌هاي نهايي پادشاه فرستاده شد.

بسياري از اين مکاتبات ناقص است و تعيين تاريخ و شرايط ارسال آنها دشوار است و تعداد بسيار معدودي از آنها نشان مي‌دهد کدام درخواست ها به تاييد پادشاه رسيد و نهايتا مورد اجابت قرار گرفت. اکثر اسناد بر دوره پرآشوب خاورميانه پس از قيام‌هاي مردمي‌متمرکز است که به سقوط رهبران عرب در سال دو هزار و يازده انجاميد و تا اوايل امسال ادامه داشت.

در بسياري از اين اسناد تلاش‌هاي عربستان سعودي براي تخاصم و جنگ طلبي با ايران مشهود است.

در ادامه اين گزارش با اشاره به اسناد منتشر شده ديگر از جمله درباره نقش عربستان در ارتباط با عراق، لبنان،‌ گسترش نفوذ آن در منطقه، مداخلاتي در سطوح بالا براي شکل دهي نحوه پوشش‌دهي رسانه‌اي مطابق خواست حکام آن کشور آمده است: آنچه در اين اسناد به چشم نمي‌خورد،‌ مدرکي دال بر حمايت مستقيم سعودي‌ها از گروه‌هاي شبه نظامي‌در سوريه و نقاط ديگر است. بروس ريدل مامور سابق آژانس اطلاعات مرکزي و عضو کنوني موسسه بروکينگز مي‌گويد، درحاليکه شواهد قابل ملاحظه اي دال بر چنين برنامه‌هايي وجود دارد، آنها اغلب در اختيار سرويس‌هاي اطلاعاتي سعودي است و وزارت خارجه اغلب نقشي در اين زمينه ندارد و اين امر به سعوديها قابليت انکار موجه مي‌دهد و ارتباط با ديگر سرويس‌هاي اطلاعاتي را که به شورشيان کمک مي‌کنند، ميسر مي‌سازد.

برخي اين اسناد را چندان مهم نمي‌دانند و خاطر نشان مي‌کنند که فعاليت‌هاي مشابهي توسط کشورهاي ديگر از جمله آمريکا صورت مي‌گيرد. عبدالخالق عبدالله استاد علوم سياسي در امارات عربي که حدود صد مکاتبه را خوانده است، مي‌گويد، درواقع هيچ چيز تکان دهنده اي که امنيت سعودي را به خطر اندازد، وجود ندارد.

وي مي‌گويد، هر کسي از ديپلماسي دسته چک عربستان سعودي مطلع است و اين کشور اکنون بايد با ديگر دولت‌هاي ثروتمند مانند قطر، کويت و امارات عربي براي جلب مشتري رقابت کند.

به گفته وي،‌ يک نکته عجيب در اين اسناد اين است که شاهزاده سعود‌الفيصل وزير خارجه سابق سعودي حتي در مورد مسائل جزئي بايد از پادشاه اجازه مي‌گرفت؛ به نظر مي‌رسد، در عربستان صرف نظر از رتبه شاهزاده‌ها، پادشاه همه کاره است.


 وخامت حال گولن 

سايت شبکه «آ‌ ان‌ اس» نوشت برخي منابع ترک از مرگ فتح الله گولن، رهبر جريان «نورچي» رقيب ديني حزب عدالت و توسعه خبر دادند.

به گزارش مونيتورينگ خبرگزاري صداوسيما به نقل از پايگاه اينترنتي شبکه «آ.ان.اس پرس.» در حالي که نزديکان فتح‌الله گولن از انتشار هرگونه خبري در مورد وي خودداري مي‌کنند، برخي منابع ترک از مرگ وي و برخي ديگر از وخامت حالش در بيمارستاني در آمريکا خبر مي‌دهند. فتح‌‌الله گولن که در پنسيلوانياي آمريکا مقيم است و جريان «نورچي» هاي ترکيه را از آنجا هدايت مي‌کند، در ابتداي رونق گرفتن فعاليت هاي حزب عدالت و توسعه از اين حزب حمايت مي‌کرد، اما در سال‌هاي اخير دچار اختلافات شديدي با رجب طيب اردوغان، رئيس‌جمهوري ترکيه شد.چندي پيش دولت ترکيه گذرنامه فتح‌الله گولن را باطل و از وي سلب تابعيت کرد.


 شکست عمليات الشباب 

گزارش‌ها از درگيري‌هاي سنگين در موگاديشو، پايتخت سومالي حکايت دارد. اين درگيري‌ها پس از آن آغاز شد که بمبگذاري انتحاري در نزديکي مرکز سازمان امنيت ملي اين کشور اتفاق افتاد. مقامات سومالي گفته‌اند که حمله پيکارجويان را دفع کرده‌اند.به گفته آنها در جريان اين حمله 4 پيکارجوي الشباب کشته شده است. اجساد پيکارجويان الشباب که در جريان اين حمله کشته شدند در رسانه‌هاي سومالي به نمايش گذاشته شده است. اين گروه پيش از اين هم اين محل را هدف حمله قرار داده بود.

الشباب گفته است در طول ماه رمضان حملات بيشتري عليه دولت سومالي انجام خواهد داد. الشباب، نام گروهي از تروريست‌ها در سومالي است که سازمان يافته ترين و بزرگ ترين متحد القاعده در شرق قاره آفريقا محسوب مي شود.

اين گروه در سال‌‏هاي اخير مناطق وسيعي از سومالي را تحت کنترل گرفته بود. در دو سال گذشته، نيروهاي اتحاديه آفريقا، شهرهاي بزرگ را از دست الشباب خارج کرده‌‏اند. با اين حال اين گروه هنوز تهديدي براي دولت مرکزي سومالي است. جامعه جهاني نيز اين متحد القاعده را به عنوان تهديدي تروريستي براي امنيت منطقه مي‌‏شناسد.


 افت محبوبيت حزب حاکم ايتاليا 

براساس يک نظرسنجي جديد مشخص شد که محبوبيت و اعتماد عمومي به حزب چپ ميانه ايتاليا به خاطر رسوايي‌هاي فساد و بحران مهاجرت به شدت کم شده است.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، اين نظرسنجي که توسط موسسه «دموس» انجام شده و در روزنامه «ريپوبليکا» به چاپ رسيده نشان مي‌دهد که حمايت‌ها از حزب چپ ميانه «ماتئو رنتزي»، نخست‌وزير ايتاليا به نام «دموکراتيک» به 32 درصد کاهش يافته است. همچنين 41 درصد از مردم ايتاليا که در اين نظرسنجي شرکت کرده بودند، گفتند که بيش‌از اين عقيده ندارند حزب سياسي ديگري بتواند اين فساد گسترده را پاکسازي کند.

در همين حال حمايت‌ها از حزب «پنج ستاره» به رهبري «بپه گريلو» به 1/26 درصد افزايش يافته است.

ميزان محبوبيت رنتزي جوان در سه ماهه گذشته هشت درصد کاهش داشته و اين نخست‌وزير 41 ساله ايتاليايي هم‌اکنون تنها چهار درصد با حزب راست افراطي ليگ شمالي که ضدمهاجرت است، اختلاف دارد و ميزان محبوبيت اين حزب از 32 درصد به 37 درصد افزايش يافته است.

دولت ايتاليا در حال رويارويي با چندين رسوايي فساد است و با بحران مهاجرت هم دست و پنجه نرم مي‌کند.


 شايعه آغاز عمليات موصل 

پيش‌مرگ‌هاي کرد اعلام کردند که با همکاري جنگنده‌هاي ائتلاف ضد‌داعش چهار حمله افراد مسلح داعش به شرق موصل را ناکام گذاشتند. در همين حال، يک عضو کميسيون امنيت و دفاع در شوراي استانداري نينوا عنوان داشت که اولين مرحله مقدماتي عمليات آزادسازي موصل از چند روز قبل آغاز شده است. به گزارش ايسنا، دلشاد مولود، سخنگوي فرماندهي نيروهاي پيش‌مرگ در مصاحبه با روزنامه الشرق‌الاوسط گفت: براساس اطلاعات ما اعضاي داعش از شب گذشته آماده مي‌شوند تا به نيروهاي ما در محور «الخازر»در شرق موصل حمله کنند و براساس اين اصلاحات نيروهاي نخبه پيشمرگ‌ در محور «الخازر» با سلاح‌هاي سنگين خود توانستند مهاجمان را از بين ببرند و تلفات و خسارت‌هاي بسياري را به داعشي‌ها وارد کنند. در حملات مشترک نيروهاي ما و جنگنده‌هاي ائتلاف 30 فرد مسلح به هلاکت رسيدند.

همزمان، مسعود بارزاني، رئيس اقليم کردستان عراق با خالد العبيدي، وزير دفاع عراق و بابکر زيباري، رئيس ستاد ارتش عراق در خصوص آخرين تحولات امنيتي و اوضاع ميداني جبهه‌هاي نبرد با داعش گفت‌وگو کرد.در بيانيه رياست اقليم کردستان آمده است که در اين ديدار اوضاع شهر موصل و آينده آن مورد بررسي قرار گرفت و به ايستادگي در مقابل تروريست‌ها و آزادسازي مناطق اشغال شده توسط تروريست‌ها تاکيد شد.

آغاز مرحله مقدماتي آزادسازي موصل

در همين حال نخروان حامد، عضو کميته امنيتي و دفاعي شوراي استانداري نينوا در مصاحبه با الشرق الاوسط گفت: مرحله مقدماتي عمليات آزادسازي موصل که مبتني بر بمباران مقرهاي داعش توسط جنگنده‌هاي ائتلاف بود، آغاز شده است، حملات هوايي به مواضع و مقرهاي داعش در سنجار و اسکويه و در داخل شهر موصل و جنوب آن صورت گرفته است و اين حملات خسارت و تلفات زيادي را به داعش وارد کرده و هول و وحشت را در ميان اين گروه ايجاد کرده است.

وي افزود: دو لشکر از ارتش عراق براي نبرد موصل آماده شده‌اند و ما منتظر مسلح کردن بسيج مردمي و پليس فدرال از اهالي موصل با سلاح‌هاي سنگين و سبک هستيم و اين که حقوق‌ آن‌ها که از چهار ماه قبل پرداخت نشده است هرچه سريعتر پرداخت شود.

همزمان سعيد مموزيني، مسول بخش اطلاع‌رساني حزب دموکرات کردستان گفت: افراد مسلح داعش روز گذشته 98 کودک را در موصل علي‌رغم خواسته خانواده‌هايشان بازداشت کردند و آن‌ها را به اردوگاه‌هاي آموزشي اين گروه بردند و پس از آن که اعضاي خانواده کودکان تلاش کردند مانع از بازداشت فرزندانشان شوند نيروهاي داعش آن‌ها را مورد شکنجه قرار دادند.

آزادسازي مسير استراتژيک خطوط نفتي عراق

از سوي ديگر فرماندهي پليس فدرال عراق از آزادسازي منطقه «جزيره» در غرب سامرا واقع در استان صلاح‌الدين عراق خبر داد و اعلام کرد که نيروهاي عراقي مسير استراتژيک خطوط نفتي عراق را در اين منطقه تحت کنترل خود درآوردند.

منابع عراقي مي‌گويند که نيروهاي امنيتي و نيروهاي گردان «سرايا السلام» وابسته به جريان صدر پس از آزادسازي منطقه جزيره سامرا نيروهاي خطرناک و سرکرده ارشد داعش را بازداشت کردند که اين فرد مسوول عمليات بمب‌گذاري و ترورها بود.

منابع امنيتي در گفت‌وگويي خبري عنوان داشتند که نيروهاي مشترک عراقي با حمايت بسيج مردمي 15 تن از تروريست‌هاي داعش را در منطقه ابوجراد در شهرستان بيجي در استان صلاح‌الدين به هلاکت رساندند. تروريست‌هاي کشته شده تابعيت‌هاي قفقازي داشتند و نيروهاي عراقي توانستند تمامي آنها را در ابوجراد محاصره کرده و از پاي درآورند.

آنها عنوان داشتند که نيروهاي مشترک بخش عمليات غرب سامرا در استان صلاح‌الدين را کاملا تحت کنترل خود درآوردند اما افراد مسلح داعش همچنان کريدورهايي در اطراف تاسيسات پالايشگاه بيجي دارند.از سوي ديگر يک منبع در وزارت پيش‌مرگ‌ها اعلام کرد که در درگيري‌ها در نزديکي شهر موصل 42 عضو داعش کشته شدند که هشت تن از آنها تابعيت آلماني داشتند و يک تن افغاني بود.


 افزايش درگيري‌هاي اوکراين در دونتسک 

ناظران بين‌المللي از تيراندازي و نقض آتش‌بس از سوي نيروهاي نظامي‌اوکراين و شبه نظاميان استقلال طلب در مناطق شرقي اين کشور خبر دادند. براساس گزارش ناظران سازمان امنيت و همکاري اروپا، مناطق اطراف فرودگاه دونتسک روزهاي اخير شاهد شدت درگيري‌ها و آتشباري توپخانه بين نيروهاي نظامي‌کيف و شبه نظاميان مناطق جنوب شرقي بوده است. به گزارش خبرگزاري اسپوتنيک‌، گروه ناظران ويژه سازمان امنيت و همکاري اروپا با اشاره به افزايش موارد نقض آتش‌بس روزهاي اخير در دونتسک از 144 مورد انفجار خمپاره و توپخانه در بعد از ظهر جمعه در اطراف ايستگاه راه‌‌آهن دونتسک خبر دادند. در پي کاهش شديد سوخت در منطقه دونتسک بسياري از ايستگاه‌هاي پمپ پنزين مناطق جنوب شرقي اوکراين تعطيل است.

ناظران بين‌المللي همچنين با توجه به شدت درگيري‌ها و تيراندازي ،اوضاع روستاي شيروکينو در جنوب‌شرقي دونتسک را وخيم اعلام کردند.

در پي درگيري‌هاي مسلحانه داخلي و عمليات نيروهاي نظامي‌کيف در آوريل 2014 عليه استقلال‌طلبان دونتسک و لوگانسک، روستاي شيروکينو منطقه بي‌طرف اعلام شد.

اين درحالي است که پس از شدت درگيري‌ها در مناطق جنوب شرقي اوکراين و حملات نظامي‌عليه فرودگاه دونتسک روستاي شيروکينو به يکي از مناطق خشونت آميز تبديل شد.

رهبران کيف و جمهوري‌هاي خودخوانده لوگانسک و دونتسک در اوايل فوريه سال کنوني پس از گفت‌وگوهاي مينسک در پايتخت بلاروس قرار داد آتش‌بس امضا کردند.

اين در حالي است که هنوز طرفين يکديگر را به نقض آتش‌بس متهم مي‌کنند.


 ژست کلينتون عليه قتل هاي نژادي 

نامزد پيشرو دموکرات‌ها در انتخابات رياست‌جمهوري سال 2016 ميلادي آمريکا به دنبال قتل عام «احمقانه» در کليساي چالستون که باعث کشته شدن 9 تن و تشديد مناقشات درباره حق حمل سلاح شد، درخواست تند خود براي کنترل تسليحاتي را مطرح کرد. به گزارش خبرگزاري فرانسه، هيلاري کلينتون، بانوي اول سابق و نامزد پيشرو دموکرات‌ها در انتخابات رياست‌جمهوري سال 2016 ميلادي آمريکا در جمع شهرداران آمريکا در سان فرانسيسکو گفت: زمان آن فرا رسيده به يک حس مشترک در خصوص اصلاحات قانون داشتن اسلحه دست يابيم تا بتوانيم به پايان دادن به اين تراژدي‌هاي تيراندازي مکرر که به طور تکان‌دهنده‌اي مکرراً در آمريکا رخ مي‌دهد، کمک کنيم.

وي افزود: غليان اخير خشونت‌هاي ناشي از اسلحه بار ديگر آمريکا را دچار ناآرامي‌هايي کرده که اساساً بي‌معني و احمقانه هستند. مي‌دانم که داشتن اسلحه بخشي از ساختار بسياري از جوامع مطيع قانون است. اما همچنين مي‌دانم که مي‌توانيم اصلاحاتي را در اين خصوص انجام دهيم تا ضمن احترام قائل شدن براي دارندگان سلاح، تسليحات را از دستان جنايتکاران دور نگه داشته و مانع بي‌ثباتي‌هاي خشونت‌آميز شويم.

کلينتون ادامه داد: خودم را در غم و اندوه خانواده و بستگان اين 9 سياهپوست قرباني که به دست يک برتري‌طلب سفيدپوست روز چهارشنبه در کليساي چارلستون کشته شدند، شريک مي‌دانم. به عنوان يک مادر، يک مادربزرگ و يک انسان قلبم به خاطر آنها، اين قربانيان و خانواده‌هايشان و براي جامعه زخم خورده و کليساي زخم ديده به درد مي‌آيد.

وي تاکيد کرد: آمريکا مدت‌ها با مساله نژادي دست و پنجه نرم کرده و بعيد است که در آينده نزديک اين مساله پايان يابد. مي‌دانم که صحبت کردن درباره اين موضوع بسيار سخت است. مي‌دانم بسياري از ما اميدوار بوديم با روي کارآمدن نخستين رئيس‌جمهور سياه‌پوست، اين صفحه از اين فصل در تاريخ ما بسته شود.

کلينتون اشاره کرد: بسياري از آفريقايي آمريکايي‌ها همچنان با گرفتاري‌ها و وضعيت نامساعدي مواجه هستند از جمله اينکه دارايي متوسط خانواده‌هاي سياه‌پوست حدود 11 هزار دلار بوده در حالي که اين مبلغ براي خانواده‌هاي سفيدپوست 134 هزار دلار است.


 انگيزه جوانان بريتانيايي براي عضويت در داعش 

روزنامه اينديپندنت نوشت نخست وزير بريتانيا بايد براي درک و کاهش تمايل جوانان به پيوستن به داعش، نگاهي فراتر از نگراني‌هاي امنيتي داشته باشد.

اين روزنامه بريتانياي امروز در پايگاه اينترنتي خود در مقاله‌اي به قلم ريچارد بارت نوشت ديويد کامرون، نخست‌وزير بريتانيا در سخناني در روز جمعه در اسلووکي گفت خانواده‌ها و جوامع بايد تمايل جوانان به سمت داعش را کشف و با افراط گرايي مقابله کنند.

آنها همچنين بايد مانع ملحق شدن اعضاي جوان خانواده‌هايشان به باندهاي ضد اجتماعي يا افتادن در دام فرقه گرايي که به همان اندازه جذابيت دارد شوند. دولت نيز بايد براي کاهش چنين اتفاق‌هايي تلاش کند. کامرون داعش را يکي از بزرگترين تهديدهايي که جهان تا کنون با آن مواجه شده است توصيف کرد که همه بخش‌هاي جامعه بايد با نفوذ آن مقابله کنند.

مشکل دولت تاکيد بيش از حد آن بر جنبه‌هاي امنيتي بوده است، براي مثال قانوني صادر کرده است که مانع خروج افرادي که احتمال دارد به داعش بپيوندند يا مخالفت با بازگشت آنها به کشور شود. در اين قانون فرض بر اين است که هر فردي که به يک گروه تندرو که بر ضد‌بشار اسد،‌ رئيس جمهور سوريه يا دولت عراق مي‌جنگد، يک تروريست بالقوه داخلي است. اما مسئله اين نيست. هيچ مدرکي وجود ندارد که نشان دهد داعش فردي را براي انجام حمله تروريستي به يک کشور غربي اعزام کرده باشد گرچه حاميان خود را ترغيب کرده است اگر نمي‌توانند به سوريه سفر کنند، هر کاري که مي‌توانند در داخل کشور خود انجام دهند.

با وجود نگراني‌هاي بريتانيا، انگيزه اصلي سفر اين دسته از زنان و مردان به سوريه براي ملحق شدن به داعش بيشتر به چالش کشيدن سياست‌هاي اجتماعي دولت است نه سياست امنيتي آن.

حقيقت وحشتناک اين است که داعش با وجود ويژگي‌هاي ديکتاتوري خود از برخي جهات بهتر از دولت‌هايي که قبلا مناطق تحت تصرف داعش را اداره مي‌کردند، حکومت مي‌کنند.

داعش به کساني که به آن ملحق مي‌شوند فرصتي تازه مي‌دهد تا بخشي از يک اتفاق جديد باشند، به خصوص افراد بي هدف را بدون توجه به جنسيت و توانايي‌هايشان هدفمند مي‌کند. متاسفانه بايد گفت در جامعه بريتانيا تعداد محدود اما قابل توجهي از جوانان نمي‌توانند در اين کشور به آمال و آرزوهاي خود دست يابند و راه بهتري براي تخليه انرژي‌هاي خود به جز ملحق شدن به داعش ندارند.


 ژورناليسم 

بازداشت خبرنگارالجزيره در آلمان

پليس مرزي آلمان بامداد يکشنبه، احمد منصور، خبرنگار سرشناس شبکه تلويزيوني الجزيره را در فرودگاه «تگل» شهر برلين بازداشت کرد. پليس فدرال آلمان تأييد کرده است که يک خبرنگار تحت تعقيب مصري زماني که از برلين عازم شهر دوحه در قطر بوده، بر اساس حکم بازداشت بين‌المللي دستگير شده است.

پليس آلمان بدون تأييد هويت فرد بازداشت شده، گفته است که حکم بازداشت بين‌المللي عليه اين شخص توسط مقامات مصري و به دليل ارتکاب «جرائم متعدد» صادر شده است. به گفته سخنگوي پليس، در حال حاضر اداره فدرال جنايي آلمان سرگرم بررسي حکم بازداشت است. تصميم در مورد اينکه آيا اين حکم به قوت خود باقي خواهد ماند يا خير، بر عهده دادستان کل برلين است. شبکه الجزيره در وبسايت خود اين خبرنگار را احمد منصور معرفي کرده است. خود اين خبرنگار نيز خبر بازداشتش را در شبکه‌هاي اجتماعي توييتر و فيس‌بوک تأييد کرده است. احمد منصور يکي از خبرنگاران سرشناس تلويزيوني در جهان عرب به شمار مي‌رود. وي مجري برنامه تلويزيوني «بلا حدود» (بدون مرز) است که از شبکه الجزيره پخش مي‌شود و چارچوبي پرسش‌گرانه دارد.

احمد منصور براي گفتگو با يک کارشناس آلماني مؤسسه دانش و سياست (SWP) به برلين سفر کرده بود. اين خبرنگار داراي تابعيت دوگانه مصري و بريتانيايي است.

اتهامات «ساختگي و جعلي»

دادگاهي در مصر سال گذشته در جريان محاکمه‌اي غيابي احمد منصور را به 15 سال زندان محکوم کرد. وي متهم شده بود که در جريان اعتراضات عليه حسني مبارک، رئيس‌جمهور پيشين مصر در بهار سال 2011، در شکنجه يک وکيل در ميدان تحرير شهر قاهره شرکت داشته است.

شبکه الجزيره اين اتهام را مبتني بر انگيزه‌هاي سياسي دانست و آن را رد کرد.

اين فرستنده خبري سرشناس در صفحه فيس‌بوک خود ويدئوي کوتاهي را منتشر کرده است که در آن احمد منصور در فرودگاه تگل شهر برلين نشان داده مي‌شود. در اين ويدئو وي تمامي اتهامات وارده به خود را «ساختگي و جعلي» مي‌خواند.

احمد منصور همچنين از اينکه دولت آلمان از درخواست حکومت مصر حمايت کرده و آن را به اجرا گذاشته، اظهار تأسف مي‌کند.

به گفته شبکه الجزيره، رژيم مصر اين خبرنگار 52 ساله را همچنين به تجاوز و دزدي متهم کرده است.

دولت مصر شبکه تلويزيوني الجزيره را يکي از حاميان پرنفوذ حزب اسلام‌گراي اخوان‌المسلمين در اين کشور مي‌داند که هم اينک فعاليت آن در مصر ممنوع است. اين شبکه از منتقدان سرسخت عبدالفتاح سيسي، رئيس‌جمهور کنوني مصر به شمار مي‌رود.

سال گذشته دادگاهي در قاهره سه خبرنگار الجزيره را به اتهام حمايت از اخوان المسلمين به هفت سال زندان محکوم کرد. اين خبرنگاران پس از مدتي آزاد شدند اما پرونده آنان مختومه اعلام نشده و قرار است مجددا مورد رسيدگي قرار بگيرد.

شبکه الجزيره از سوي امير قطر حمايت مالي مي‌شود و دفتر اصلي آن در شهر دوحه، پايتخت اين کشور قرار دارد.


 تويوتا در خدمت تروريسم 
نويسنده : ‌هانيه سلطانپور

تروريست‌هاي تکفيري داعش‌ سوار بر تويوتا بيابان‌هاي اطراف حلب را زير پا مي‌گذارند،از مرزها مي‌گذرند و به ريگزارهاي نينوا مي‌رسند. اعضاي رده بالا و فرمانده‌ها در ابتداي کاروان سوار بر تويوتا لندکروز هستند و نيروهاي عملياتي در انتهاي کاروان همراه با تيربارهاي آماده با شليک بر پشت تويوتا‌هايلوکس سوارند. تويوتا ماشين دلخواه تروريست‌هاي داعش است. نه تها داعش بلکه ماشين دلخواه القاعده و طالبان هم بوده و هست.به عبارتي مي‌توان گفت هرجا پاي تروريسم در ميان است نام تويوتا در خاورميانه مي‌درخشد. بر اساس برآورد کارشناسان نظامي، گروه تروريستي داعش ‌با اشغال مساحت زيادي از خاک سوريه و عراق حدود دويست هزار جنگجو در اين کشورها به خدمت گرفته است. داعش با برپايي خلافت در هر روستا يا شهر از آنجا حرکت کرده و به سمت هدف بعدي حرکت مي‌کند تا با ارعاب و قدرت نمايي حکومت مورد نظر خود را برپا کنند. در اين ميان «شريعت» تنها يک بهانه براي جذب توده‌هاي مردم است. همانطور که خالد حسيني ‌نويسنده افغان در مورد نيروهاي طالبان پس از به قدرت رسيدن در افغانستان مي‌گويد «بعضي از فرماندهان آنها حتي نماز خواندن نمي‌دانند،مشروب مي‌نوشند، سيگار مالبرو مي‌کشند و به شلوار جين علاقه دارند اما مردان را وادار به پوشيدن تنبان مي‌کنند و بخاطر عدم شرکت در نماز جمعه شلاق مي‌زنند».

تاريخ در خاورميانه تکرار مي‌شود. طالبان در افغانستان رو به اضمحلال مي‌رود و داعش در سوريه و عراق سر بلند مي‌کند و‌‌ سوار بر تويوتا مردم را به رگبار مي‌بندد. بي ترديد جابجايي نمادهاي تحجر و دگماتيسم همراه با تجهيزات نظامي‌ از شهري به شهر ديگر با مرکب ممکن نيست و نيازمند خودرويي مانند تويوتاست اما سوال اينجاست چطور با وجود شرايط جنگي در اين کشورها اين حجم از انواع خودرو تويوتا مدل بالا به دست نيروهاي داعش مي‌رسد؟ درسوريه پنج سال ودر عراق تقريبا از زمان سقوط صدام شرايط جنگي و ناامني‌ حاکم است، بحران انساني، ويران ‌شدن زيرساخت‌ها‌ و بيکاري از يک سو و افول چشم انداز اقتصادي در اين کشورها و رسيدن بودجه ناخالص ملي به پايين ترين حد ،همگي مويد کاهش سطح درآمد در اين کشور است‌. نرخ بيکاري بر‌اساس گزارش سازمان سيا پيش از ظهور داعش در عراق با داشتن جمعيت سي ميليوني‌، شانزده درصد برآورد شده است.از نظر شاخص درک رفاه و توسعه انساني نيز، عراق صد و بيستمين کشور در ميان 180 کشور است.پس از آغاز تهاجم داعش به عراق و درگيرشدن اين کشور با پيامدهاي جنگ از جمله بحران غذا و دارو ،آوارگي و ويراني نرخ بيکاري در اين کشور افزايش چشمگير يافته است‌. در چنين وضعيتي به نظر مي‌رسد خريد خودرو تويوتا با قيمت 50 هزار دلار براي غالب مردم اين کشور دشوار باشد.با اين حال کمپاني تويوتا در بغداد نمايندگي دارد‌. داعش تاکنون قادر به نفوذ در بغداد نشده است. امکان دارد داعش خودروهاي مورد نياز خود را از طريق دلال‌ها و شرکت‌هاي واسطه ذي نفوذ در قدرت وسياست به طور مستقيم از نمايندگي تويوتا در بغداد تامين کند.

در چنين شرايطي براي نمايندگي تويوتا در بغداد محرز است که مشتريانش کساني غير از قربانيان جنگ و خشونت در اين کشور هستند. همچنين امکان دارد داعش از طريق کشورهاي عرب خليج‌فارس خودروهاي مورد نيازش را به دست آورد. تويوتا در عربستان سعودي نمايندگي دارد و اين کشور به واسطه هم مرز بودن با عراق مي‌تواند حجم بالايي از اين خودرو را به کمک واسطه‌هاي خود از طريق خليج‌فارس و بندر بصره وارد عراق و از آنجا به دست داعش برساند. دسترسي اعضاي داعش به انواع خودرو تويوتا به اندازه‌اي است که به تازگي اعضاي اين گروه با استفاده از خودروهاي تشريفات تويوتا اقدام به انجام عمليات انتحاري نموده. عمليات انتحاري عملياتي است که داعش بسياري از اهداف خود و شهرهاي بزرگ را با به کارگيري آن و از طريق ماشين‌هاي بمب‌گذاري شده به دست آورده است. تا به امروز داعش ثروتمندترين گروه تروريستي در تاريخ تحولات دنيا بوده است. دسترسي به منابع نفت و گاز، فروش آثار باستاني و ساپورت مالي و نظامي‌ توسط برخي کشورهاي جهان از داعش به گونه‌اي است که اين گروه توانسته با شبکه پيچيده‌اي از دلال‌ها در نقاط مختلف جهان ارتباط برقرار کند.ارتباطات سود محوري که ممکن است اعضاي عالي رتبه داعش را از موصل به سيسيل مرتبط کند و زمينه هرچه قدرتمندتر شدن «خلافت اسلامي» را فراهم کند.


 اخبار کوتاه 

گزارش شکست مذاکرات يمن

اسکاي نيوزعربي: در پي شکست دور اول مذاکرات طرف‌هاي يمني در ژنو، نماينده سازمان ملل در مذاکرات صلح اين کشور راهي شوراي امنيت شده تا هم گزارش مذاکرات شکست‌خورده را به اعضاي اين شورا ارائه دهد و هم زمينه برگزاري نشستي کارآمدتر براي حل بحران را فراهم کند.

اعتراض الازهر به چين

بي بي سي: الازهر مصر از اقدام چين در ممانعت از روزه داري مسلمانان اويغور در منطقه سين کيانگ در ماه رمضان انتقاد کرد. چين به کارمندان دولتي و دانشجويان و معلمان در منطقه مسلمان نشين سين کيانگ اجازه روزه گرفتن در ماه رمضان را نداده و دستور باز بودن رستوران را در طول روز داده است. مسلمانان اويغور اکثريت سازمان اقليم سين کيانگ را تشکيل مي‌دهند و از سال‌ها قبل در انجام شعائر ديني خود با محدوديت‌هايي مواجه است.

مخالفت اسد با انتخابات زودهنگام

سانا: يک منبع سياسي سوري از مخالفت بشار اسد با درخواست فرستاده سازمان ملل به سوريه براي برگزاري انتخابات زود هنگام رياست‌جمهوري در اين کشور خبر داده و اعلام کرد که اسد تاکيد کرده است اوضاع فعلي، قانوني است و شرايط امنيتي اجازه چنين اقدامي‌را نمي‌دهد.

اعتراف به قدرت حزب الله

ايسنا: ديويدپترائوس،فرمانده سابق نيروهاي مرکزي و رئيس سابق سازمان اطلاعات مرکزي آمريکا (سيا) با بيان اينکه کشورهاي ائتلاف نيروي زميني خود را در عراق مستقر نمي‌کنند بر لزوم تشکيل نيروي عربي سني در خاک سوريه تاکيد کرد. وي همچنين اعلام کرد، نيروهاي مردمي‌شيعه در عراق بغداد را نجات دادند اما بايد تحت نظارت دولت عراق باشند.

استعفاي دولت فلسطيني

الميادين: رئيس هيات مذاکره‌کننده فلسطين در مذاکرات صلح خاورميانه اعلام کرد که دولت کنوني فلسطين امروز (دوشنبه) به منظور تشکيل دولت وحدت ملي، استعفاي خود را ارائه مي‌دهد.

حمله لفظي بحرين به عراق

النشره: خالد بن احمد، وزير خارجه بحرين در پاسخ به بيانيه وزارت خارجه عراق پيرامون حکم صادره عليه علي سلمان، دبيرکل جمعيت الوفاق بحرين مدعي شد : اقدام عراق در آموزش تروريست‌ها و قاچاق مواد و سلاح‌هاي منفجره به بحرين پيامدهايي براي بحرين دارد نه محاکمه شخصي که عليه کشورش دچار «اشتباه» شده است.

منع روبنده براي زنان چاد

خبرگزاري فرانسه: پس از اين دو بمب‌گذاري که در آن 33 تن کشته و بيش از 100 تن ديگر زخمي‌ شدند، نخست‌وزير جمهوري چاد به رهبران مذهبي گفت: پوشيدن روبنده بايد فوراً از امروز متوقف شود.هنوز هيچ‌کس مسووليت اين حملات را به عهده نگرفته اما مقامات جمهوري چاد گروه تروريستي بوکوحرام را مقصر آن مي‌دانند.

انتخابات محلي آلباني

آسوشيتدپرس: انتخابات محلي شهرداري‌ها در آلباني ديروز (يکشنبه) برگزار شد. اين هفتمين انتخابات محلي آلباني از زمان سرنگوني کمونيسم در سال 1990 ميلادي محسوب مي‌شود که در آن حدود4/3 ميليون راي‌دهنده واجد شرايط براي انتخاب 61 شهردار و 1595 مشاور شهرداري شرکت کردند.

حراج آثارهيتلر

بي‌بي‌سي: نقاشي‌هاي ديکتاتور آلمان نازي روز گذشته در آلمان حراج شد.اين تابلوهاي آبرنگ، نقاشي‌هاي آدولف‌هيتلر رهبر آلمان نازي بود که در مجموع به ارزش يکصد و پنجاه هزار دلار حراج شد.

تظاهرات در ساحل عاج

فرانس24: در حالي که چند ماه به برگزاري انتخابات رياست‌جمهوري در ساحل عاج باقي مانده است مخالفان دولت اين کشور در چارچوب ائتلاف ملي براي اصلاحات گرد هم آمده‌اند. اکثر اين افراد را حاميان لوران باگبو رئيس‌جمهور سابق ساحل عاج تشکيل مي‌دهند.

انفجار رنج آوارگان

رويترز: آنجلينا جولي بازيگر و کارگردان معروف‌هاليوودي و فرستاده ويژه سازمان ملل در امور آوارگان، در يک کنفرانس خبري در روز جهاني آوارگان در اردوگاهي در جنوب شرق ترکيه که مامن آوارگان سوري و عراقي است، گفت: بحران آوارگان در سراسر جهان، انفجار رنج و مصائب بشري است که پيش از اين شاهدش نبوديم. هشدار مي‌دهم که عراقي‌ها و سوري‌هايي که از کشورهاي خودشان و در پي جنگ‌ها خارج شده و در کشورهاي همسايه ساکن شده‌اند، به دنبال جاي امن هستند. ما بايد علت اصلي اين آوارگي و بي‌خانماني صدها هزار تن را بيابيم.