نسخه شماره 3786 - 1394/04/01 -


طنز


تلنگر

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام:
تزريق نقدينگي دردولت قبل مانند مرض‌ هاري بود

بررسي جزييات طرح استاني شدن انتخابات به پايان رسيد
امکان راي دادن به ليست‌ها

رئيس‌جمهور:
بايد راه تفريح و نشاط سالم جوانان بيش‌از‌پيش هموار شود


استيضاح وزير آموزش‌و‌پرورش اشتباهات استراتژيک مجلس


استاندار تهران مسوول بررسي حواشي مراسم تشييع شهدا


تعداد سوالات و تذکرات بهارستاني‌ها به 10 هزار مورد رسيد


مديريت اندوه، سودِ سياست يا زيان؟!


اخبار کوتاه


کوتاه از بهارستان

وزير امور خارجه فرانسه:
خواهان يک توافق محکم هستيم

نبايد جرياني فکر کند که «تريبون ويژه‌اي به نام نماز جمعه» در اختيار دارد
علامت سؤال بزرگ براي فعاليت‌هاي انتخاباتي سيدرضا تقوي

قائم‌مقام مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام(ره):
استکبار‌ستيزي امام برخاسته از اصل توحيد است

نجفقلي حبيبي‌ در گفت‌و‌گو با مردم‌سالاري:
مساجد کانون تفکرات متفاوت باشد

نشنا‌ل ‌اينترست‌ عنوان کرد؛
سوپر استراتژي جنگي ايران براي شکست آمريکا


خبر


گزارش


 طنز 
نويسنده : محمد حسين روانبخش

گرفتاري‌هاي عدالت از نوع اون جوري!

نه سال پيش در چنين روزهايي داستاني شروع شد که تمام شدني نيست‌؛ در آن زمان دولت محمود احمدي‌نژاد در راستاي شعارهاي قشنگ و گوگولي مگولي‌اي که داده بود تصميم گرفت که 45 ميليون کاغذ چاپ کند و به اسم «سهام عدالت» به مردم بدهد تا به اين ترتيب عدالت را به شدت تقسيم کند‌. البته همان زمان، بعضي‌ها مي‌گفتند به جاي تقسيم اين کاغذها نمي‌شود سالي 100 ميليارد دلار پول نفت و گاز را تقسيم کنيد؟!

دولت هم مي‌گفت‌: نه، پول چرک کف دسته، ما که نيامده‌ايم چرک را بين مردم تقسيم کنيم، ما آمده‌ايم چيزهاي تميز و سفيدي مثل کاغذ را بين مردم تقسيم کنيم‌! و به اين ترتيب کاغذها بين مردم تقسيم شد و اسم آن کاغذها هم «عدالت» يا «سهام عدالت» شد و به اين ترتيب، دولتمردان آن زمان مي‌توانستند با صداقت هر چه تمامتر به تمام دنيا اعلام کنند ما تنها کساني هستيم که در طول تاريخ، توانسته‌ايم اين همه عدالت تقسيم کنيم !

عدالت‌هاي کاغذي در دست مردم فقط يکبار به درد خورد‌: در هفته‌هاي قبل از انتخابات سال 1388 براي رئيس شدن دوباره احمدي‌نژاد، اعلام شد که عدالت‌هايتان را بياوريد و سودش را بگيريد‌! بعضي مردم هم سراز پا نشناختند و گفتند‌: عجب، ما تا به حال فکر مي‌کرديم که فقط پول، سود دارد، نگو عدالت هم سود دارد! دولت اعلام کرد که بله، عدالت‌هاي کاغذي نفري هشتاد هزار تومان سود داشته است و هر کس که توانست قبل از انتخابات سود عدالتش را بگيرد، گرفت . تعدادي هم بعد از انتخابات سود آب رفته نصيبشان شد‌؛ يعني بابت عدالت کاغذي‌شان 40 هزار تومان سود گرفتند و... اکثريت مردم، متاسفانه، رويم به ديوار عدالتشان سود نداشت !

از آن تاريخ به بعد، کلا 45 ميليون عدالت کاغذي هيچ فايده‌اي نداشت و گوشه خانه‌ها افتاده بود‌. عدالت همين جوري است، گاهي فقط در آستانه انتخابات سود مي‌کند و ديگر مي‌رود به تاريخ مي‌پيوندد‌. اما حالا اين عدالت‌هاي کاغذي بعد از ده سال مشکلي براي دولت جديد شده است‌؛ اين که اصلا اين برگه‌ها چيست و چرا به مردم داده شده و ارزشي که احمدي‌نژادي‌ها مي‌گفتند دارد، کجاست؟! نمي‌شود هم از کسي اين چيزها را پرسيد‌؛ آخر دولتي که معاون اولش در زندان است مگر حاضر است جواب اين سوالات را بدهد؟!


 تلنگر 
نويسنده : ولي درويشي

- نقويان زشت‌ترين کار را حرص زدن عنوان کرد و گفت: در گوشه و کنار هم نشانه‌هايي از آن ديده مي‌شود، به طوري که برخي در مراسم تشييع شهداي غواص براي دست تکان دادن به اين و آن در مراسم حاضر شدند.

حاج آقا! اين کار رئيس پاکدست‌ترين دولت تاريخ ايران، نشانه حرص زدن نيست، بلکه يا نشانه «توهم‌هاله نور» ايشان است يا «دستکم گرفتن شعور مردم»!

- عضو کميسيون آموزش مجلس با تشريح برخي از دلايل نمايندگان براي استيضاح علي‌اصغر فاني گفت که رويکرد دولت به آموزش‌و‌پرورش بايد تغيير کند.

رويکرد سياسي و جناحي مجلس به دولتمردان کي تغيير خواهد کرد؟!

- سخنگوي وزارت کشور گفت: برخي از اخلالگران مراسم سخنراني رئيس‌جمهور در حرم امام‌خميني(ره) شناسايي شده‌اند.

چه عجب! بالاخره شناسايي شدند؟!!! فقط ما نمي‌فهميم در 6 سال قبل چگونه جنبنده‌اي که در ميان خيل جمعيت ميليوني، در فضاي باز، آهي مي‌کشيد، بلافاصله شناسايي مي‌شد!

- شريعتمداري در سرمقاله کيهان نوشت: مگر آمريکا قاتل اصلي شهداي مظلوم ما نبوده است؟ بنابراين چرا از شعار مردم عليه قاتل شهدا برافروخته‌ايد و رگ‌هاي گردنتان به نشانه عصبانيت بيرون زده است؟ آيا انتظار داشتيد مردم در مراسم تشييع شهدايشان شعار «درود بر آمريکا»! و «زنده باد کدخدا»! سر بدهند؟!

برادر؛ انگار آنگونه که مي‌خواستيد نتوانستيد مراسم تشييع جنازه شهدا را به سود خود مصادره کنيد و حالا دولتمردان را به جرم اظهارنظرهاي کاملا عقلي و اخلاقي به رگبار روزنامه خود بسته‌ايد!

- وزارت خارجه آمريکا با اين جمله پيروزي تيم ملي واليبال ايران برابر تيم ملي آمريکا را تبريک گفت: «ضمن تبريک به تيم واليبال ايران، براي هر دو تيم در بازي بعدي آرزوي رقابتي خوب داريم.»

منتظر تفسير استاد ادب و اخلاق و منادي رأفت اسلامي، حضرت سردبير محترم کيهان! در سرمقاله بعدي روزنامه شان در خصوص اين «جنگ نرم تبريک استکباري- صهيونيستي» هستيم!

- قصابي‌ها هر کيلوگرم گوشت قرمز را به صورت عمده کيلويي 23‌هزار تومان از کشتارگاه‌ها خريداري کرده و با قيمت حداقل 30‌هزار تومان به دست مصرف‌کننده نهايي مي‌رسانند.

در مملکتي که ميوه 2 هزار توماني از مزرعه تا مغازه 8 هزار تومان افزايش قيمت پيدا مي‌کند،بر قصابان گوشت فروش نمي‌توان خرده گرفت!

- سرمربي تيم ملي واليبال آمريکا معتقد است هواداران با حضور خود در ورزشگاه جو سالن را خاص کرده بودند.

جناب سرمربي! ملت بزرگ ايران، همه چيزش خاص است. خصوصا اگر نسيم وحدت و همدلي و همزباني در بين آنها شروع به وزيدن کرده باشد.

- گفته مي‌شود از ابتداي امسال ميزان مزاحمت‌هاي 118 افزايش يافته و در اين ميان مزاحمان سعي دارند از طريق تماس با اين مرکز فايل‌هاي صوتي براي انتشار در نرم‌افزار‌هاي موبايلي (وايبر و تلگرام و...) تهيه کنند.

اين از معايب وايبر و تلگرام و‌... نيست بلکه از خصوصيات جامعه اي است که زيرساخت‌هاي مناسب فرهنگي در آن وجود نداشته باشد.


 رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام:
 تزريق نقدينگي دردولت قبل مانند مرض‌ هاري بود 

پايگاه اطلاع‌رساني آيت‌الله‌ هاشمي‌ رفسنجاني بخش‌هايي از سخنان او را در جمع مردم دزفول منتشر کرده است. آيت‌الله‌ هاشمي ‌رفسنجاني طي سخناني منتشر نشده در جمع مردم دزفول تاکيد کرد: دوران جنگ دوران مجاهدت بود و کارهاي خلاف اخلاقي خيلي زمينه‌اي نداشت و شرايط به گونه ديگري بود ولي کم‌کم وقتي که وارد مسائل ديگر شديم رفته‌رفته به اين روز رسيديم و در آن 8 سال دوره دولت سابق آن موج بزرگ را بلند کرد براي اينکه اخلاق را فرو بريزد و ضربه کاري خورديم. به گزارش خبرآنلاين، رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام در جمع مردم دزفول گفت: دزفول هم از لحاظ فرهنگي عقيدتي و ايماني و اخلاقي جزو بهترين‌ها بودند ولي حالا من مي‌بينم شما يکي از گله‌ها و ناراحتي تان اين است که الان چرا اينجوري شده است و وضع اخلاق در جامعه متزلزل شده؟‌. بله اين اتفاق بد افتاده در کشوري که واقعا براي اخلاق اسلامي ‌انقلاب کرده بود. مردمي‌که يک مقدار زيادي از ادله خشم شان به رژيم سابق اين بود که اخلاق داشت آسيب مي‌ديد.

وي افزود: دوران جنگ دوران مجاهدت بود و کارهاي خلاف اخلاقي خيلي زمينه‌اي نداشت و شرايط به گونه ديگري بود ولي کم کم وقتي که وارد مسائل ديگر شديم رفته‌رفته به اين روز رسيديم و اين 8 سال دوره دولت سابق آن موج بزرگ را بلند کرد براي اينکه اخلاق را فرو بريزد و ضربه کاري خورديم. ما تا آن موقع آلودگي به آن شکل وسيع نداشتيم، چيزي بود که در همه جا ديده مي‌شد در اينجا هم ديده مي‌شد، (اما در آن 8 سال) يکدفعه مردم مواجه شدند با يک چيزهاي عجيب غريبي. (اين موضوع) عوامل زيادي دارد. يکي از عوامل اين در جامعه ما، افراط‌کاري‌هاست. افراط کاري‌ها خيلي جاها را فلج مي‌کند. فقط به اخلاق صدمه نمي‌زند. اتفاقا به نام اخلاق، افراط کاري‌ها انجام مي‌شود!. يعني کساني که دنبال اين افراط کاري مي‌روند شعارشان مسائل اخلاقي و از اين چيزهاست که انجام مي‌دهند. گاهي هم شعارهاي سياسي افراطي دارند. با اين حرکتي که مي‌کنند مثل خوره در جان مردم در پيکر جامعه واقع مي‌شوند و جامعه را اينجوري به اين صورت در مي‌آورند. آيت‌الله‌ هاشمي‌ رفسنجاني گفت: يکي ديگر از مسائلي که شما مطرح کرديد بيکاري جوان‌هاست. بله حقيقتا بيکاري جوان‌ها هم خانواده را متزلزل مي‌کند که کرده و هم خود جوان را از پا در مي‌آورد و سرايتش بسيار جدي است. اشاره کردند به وسعت پرونده‌ها و آسيبي که از اين ناحيه جامعه مان مي‌بيند، نه اينکه نبايد کاري مي‌شد حتما بايد مي‌شد اما بالاخره کساني هستند که ريشه اصلي اين اعتياد در کشورند. اين چندتا آدمي‌که توي خيابان‌ها آلوده مي‌شوند در زندان مي‌افتند از آنجا هم دزد بيرون مي‌آيد و خانواده اش اينجا متلاشي مي‌شود. اين به خاطر فقر و خيلي از عوامل ديگر است.اينها به هم مربوط است مثل يک زنجير و دارد رنج مي‌دهد کشور را‌. (يکي ديگر از عوامل رشد) بيکاري که باز به همين مربوط مي‌شود اين است ما در دولت سابق چيزهاي عجيبي برايمان اتفاق افتاد. با تضادهاي غير‌قابل تصور!. هرچه ارز مي‌خواستيم داشتيم. معناي داشتن ارز يعني پشتوانه اسکناس. هرچه اسکناس مي‌خواستند چاپ کردند. اصلا وقتي که دولت را تحويل گرفتند کمتر از صد هزار ميليارد تومان نقدينگي بود. وقتي که تحويل دادند بيش از 600 هزار ميليارد تومان نقدينگي بود. نقدينگي خودش يک عامل خطرناک و ويروسي است که در جامعه ما افتاده. آن 8 سال کافي است براي اين که مدت‌ها مثل‌هاري در بدن جامعه ما دائما تزريق سم بکند. مثل مرض‌هاري اين حالت را دارد به جامعه ما مي‌دهد و همش هم شعار بود. مثلا مي‌گفتند عصر ظهور و آمدن امام زمان(عج) است .علني نمي‌شود اين حرف‌ها (را زد) ولي هنوز هم مي‌زنند. آن طرف‌تر که رفتند مي‌زنند اين حرف‌ها را. روحانيت هم انصافا مقصرند در معرفي او (احمدي‌نژاد) و حمايت از او که هنوز هم خيلي‌هايشان دست برنداشته‌اند!.


 بررسي جزييات طرح استاني شدن انتخابات به پايان رسيد
 امکان راي دادن به ليست‌ها 

گروه سياسي – کورش شرفشاهي: بررسي طرح استاني - شهرستاني شدن حوزه‌هاي انتخابيه مجلس همچنان در دستور کار نمايندگان خانه‌ملت قرار داشت و با اين سرعتي که پيش مي‌رفت، پيش‌بيني مي‌شد براي انتخابات دوره دهم مجلس شوراي اسلامي‌اجرايي شود. در نهايت طرح استاني - شهرستاني شدن حوزه‌هاي انتخابيه مجلس با تصويب چند ماده باقي‌مانده، به پايان رسيد. دراين رابطه نمايندگان مجلس شوراي اسلامي‌مواد 6 و 7 اين طرح را به تصويب رساندند که بر مبناي آن امکان دادن راي‌ به يک ليست کامل در برگه‌هاي اخذ راي تصويب شد. طبق مصوبه مجلس، وزارت کشور موظف شد برگه‌هاي راي را به گونه‌اي طراحي و در اختيار راي‌دهندگان قرار دهد که هر راي‌دهنده در استان بتواند براي همه کرسي‌هاي نمايندگي در حوزه‌هاي موجود در استان به صورت مجزا نماينده انتخاب کند. همچنين در برگه راي، محلي جهت راي به عنوان فهرست تعيين شود.

بهارستان‌نشينان در ماده 7 طرح مذکور نيز مقرر کردند از هر حوزه انتخابيه موجود در استان، نامزد يا نامزدهايي که حداقل 15 درصد آراي صحيح ماخوذه حوزه انتخابيه موضوع تبصره ذيل ماده يک اين قانون را کسب کرده و بالاترين راي را در کل استان به دست آورده‌اند، نماينده يا نمايندگان استان از آن حوزه انتخابيه محسوب شوند. طبق تبصره اين ماده نيز مصوب شد در صورتي که حدنصاب در اين ماده براي يک يا چند کرسي به دست نيايد، نامزد يا نامزدهايي که بيشترين راي را نسبت به ساير نامزدهاي آن حوزه انتخابيه در سطح استان کسب کرده باشند، به عنوان نماينده يا نمايندگان استان از آن حوزه انتخابيه به مجلس راه مي‌يابند.

همچنين در قالب ماده هشت اين طرح مقرر شد به منظور تجميع نتايج آراي حوزه‌هاي انتخابيه موجود در استان، هيئتي به عنوان هيات اجرايي استان در محل استانداري با رياست‌ استاندار و عضويت مديرکل ثبت‌احوال استان، رئيس دادگستري استان و نمايندگان معتمدين محلي عضو هيئت‌هاي اجرايي مراکز حوزه‌هاي انتخابيه موجود در استان، تشکيل شود. بهارستان‌نشينان در تبصره يک اين ماده مقرر کردند جلسات اين هيئت با اکثريت مطلق اعضا رسميت مي‌يابد. براساس تبصره 2 نيز مصوب شد، معتمدين محلي عضو هيئت‌هاي اجرايي مرکز حوزه‌هاي انتخابيه موجود در استان حداکثر يک هفته قبل از روز راي‌گيري از ميان خود يک نفر را براي عضويت در هيئت اجرايي استان انتخاب و به اين هيئت معرفي کنند. وکلاي ملت در تبصره 3 فرمانداران و بخشداران مراکز حوزه‌هاي انتخابيه را موظف کردند، بلافاصله پس از خاتمه راي‌گيري و شمارش آرا نتايج حاصله را با هيئت‌هاي نظارت حوزه انتخابيه خود تطبيق داده و طي صورت‌جلسه‌اي به هيات اجرايي استان اعلام کنند. در تبصره 4 ماده مذکور نيز رئيس هيئت اجرايي استان مکلف شد پس از تجميع آرا نتايج حاصله را با هيئت نظارت استان تطبيق داده و طي صورت‌جلسه‌اي به وزارت کشور و شوراي نگهبان ارسال و سپس از طريق رسانه‌هاي گروهي اعلام کنند. به گزارشي تسنيم، نمايندگان در ماده 9 طرح مذکور مقرر کردند مدت فعاليت تبليغات انتخاباتي براي نمايندگان مجلس شوراي اسلامي‌14 روز بوده که 15 روز قبل از روز اخذ راي آغاز و تا 24 ساعت قبل از اخذ راي ادامه دارد. بهارستان‌نشينان در ماده 10 نيز مصوب کردند در صورت ابطال انتخابات يک يا چند حوزه انتخابيه موجود، انتخابات نسبت به آن حوزه انتخابيه باطل و نسبت به ساير حوزه‌هاي انتخابيه موجود استان صحيح است. وکلاي ملت در ماده 11 نيز مقرر کردند انتخابات مياندوره‌اي مجلس شوراي اسلامي‌يک مرحله‌اي است و هر نامزد چنانچه در حوزه انتخابيه موجود واجد اکثريت نسبي آرا شود، به مجلس شوراي اسلامي‌راه مي‌يابد. همچنين وکلاي ملت در ماده 12 اين طرح مصوب کردند که حوزه‌هاي انتخابيه اقليت‌هاي ديني از شمول اين قانون مستثني هستند. طبق مصوبه مجلس در ماده 13 نيز مقرر شد ماده 8 به استثناي تبصره‌هاي آن، ماده 9 و تبصره يک آن و مواد 24 و 56 قانون انتخابات مجلس شوراي اسلامي‌مصوب 7 آذر 1378 و اصلاحات بعدي آن نسخ مي‌شود. بر‌اساس مصوبه مجلس در ماده 14 نيز مقرر شد آيين‌نامه اجرايي اين قانون ظرف مدت 2 ماه از تاريخ تصويب آن توسط وزارت کشور تهيه شود و به امضاي هيئت وزيران برسد.


 رئيس‌جمهور:
 بايد راه تفريح و نشاط سالم جوانان بيش‌از‌پيش هموار شود  

جلسه ستاد مبارزه با مواد مخدر به رياست رئيس‌جمهوري تشکيل و چند طرح پيشنهادي از جمله طرح جامع صيانت از خانواده معتادان بهبود يافته تصويب شد.به گزارش ايسنا، رئيس‌جمهوري در اين جلسه، با تاکيد براينکه معتادان، اعضايي از جامعه هستند که گرفتار شده‌اند، گفت: براي نجات افرادي که گرفتار معضل اعتياد شده‌اند، بايد همه نهادهاي مرتبط، تلاش‌هاي خود را متمرکز کنند.

حجت‌الاسلام حسن روحاني، مشارکت گسترده تر سازمان‌هاي مردم نهاد را در بخش پيشگيري و درمان معتادان ضروري دانست و اظهارداشت: جمع آوري معتادان، درمان و صيانت آنها پس از طي دوره درمان، امور مهمي هستند که بايد به تدريج و با انجام مراقبت‌هاي لازم، به گروه‌هاي مردم نهاد واگذار شود.

رئيس‌جمهوري همچنين به موضوع کنترل مرزها و فداکاري و مجاهدت‌هاي نيروهاي نظامي و انتظامي براي جلوگيري از قاچاق مواد مخدر اشاره کرد و گفت: با فداکاري نيروهاي مردمي و انتظامي، از انتقال گسترده مواد مخدر به سمت غرب و به‌ويژه اروپا از طريق ايران تا حد امکان جلوگيري شده اما آنها وساير کشورها نيز بايد درک کنند که مشکل مواد مخدر فقط مربوط به ايران نيست و در اين عرصه بايد مسووليت‌هاي خود را بپذيرند و انجام دهند.

رئيس‌جمهوري در ادامه با تاکيد بر اينکه بايد آسيب‌ها و خطرات اجتماعي را دسته‌بندي کنيم و در مرحله بعدي، همه دست به دست هم، توان خود را براي مبارزه با اين آسيب‌ها متمرکز کنيم، گفت: يکي از نکاتي که در اين فرايند بايد مورد توجه قرار گيرد درک بيشتر نسل جوان از خطرات اينگونه مواد است. بايد راه تفريح و نشاط سالم جوانان بيش از پيش هموار شود.

در اين جلسه ابتدا دکتر رحماني فضلي وزير کشور و دبيرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر، ضمن ارائه گزارش از عملکرد اين ستاد و ارزيابي چالش‌هاي پيش رو، پيشنهاداتي را مطرح نمود.

طرح جامع صيانت از خانواده معتادان بهبود يافته، طرح پوشش بيمه پايه براي درمان معتادان و در اولويت قرار گرفتن 4 استان سيستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان و آذربايجان غربي در طرح جامع صيانت از جمله پيشنهاداتي بود که مورد تصويب قرار گرفت.

 


 استيضاح وزير آموزش‌و‌پرورش اشتباهات استراتژيک مجلس  

وزير اسبق آموزش‌و‌پرورش، استيضاح علي اصغر فاني در اين مقطع زماني را از اشتباهات استراتژيک مجلس دانست و گفت: به دليل شرايط خاص اقتصادي و سياسي کشور پاسخ به انتظارات خارج از توان دولت است. حسين مظفر در گفت‌و‌گو با ايرنا با تاکيد بر اين که فاني فرزند آموزش‌و‌پرورش و داراي کوله باري ارزشمند از تجربيات و تخصص است، اظهارداشت: فاني فردي است که به دليل مسووليت‌هاي مختلف در آموزش‌وپرورش تجربه گرانسنگ کسب کرده است. وي ادامه داد: محروم کردن نظام تعليم و تربيت در اين مقطع زماني و در اين شرايط از وجود چنين عنصري خدمتگزار جفا به اين عرصه خواهد بود. نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي‌ خاطرنشان کرد: اشکالاتي که همکاران در مجلس مطرح کرده‌اند مانند پيگيري فضاي آموزش‌، تامين معيشت فرهنگيان، توسعه عدالت آموزشي خارج از اختيارات وزير است. مظفر ادامه داد: اگرچه حق معلمان و حق دستگاه تعليم و تربيت است که به اين انتظارات پاسخ مثبت داده شود و حل مسايل آموزش و پرورش و معلمان در راس اولويت‌هاي هر دولتي قرار گيرد. وي يادآور شد: اين انتظارات از همه وزيران آموزش‌و‌پرورش گذشته و حال وجود داشته است اما به دليل شرايط خاص اقتصادي و سياسي کشور پاسخ به اين انتظارات خارج از توان دولت است. وزير اسبق آموزش‌و‌پرورش خاطرنشان کرد: اين مشکلات نبايد به حساب بي‌تفاوتي يا ناتواني وزير گذاشته شود چرا که توانمند ترين افراد مطرح اگر در شرايط کنوني در جايگاه وزير آموزش‌و‌پرورش قرار گيرند به تنهايي نه توان حل اين مشکلات را دارند و نه به خواسته‌ها عمل مي‌شود. مظفر تاکيد کرد: در هر صورت در شرايط کنوني و با افرادي که مطرح هستند فاني خيرالموجودين است و بايد به او فرصت بيشتري داده شود. وي تصريح کرد: به نظر مي‌رسد با استيضاح وزير آموزش و پرورش نه تنها اين مساله حل نمي‌شود بلکه وضع نامناسبي به وجود مي‌آيد که قطعا مورد رضايت همکاران نخواهد بود.

 


 استاندار تهران مسوول بررسي حواشي مراسم تشييع شهدا  

سخنگوي وزارت کشور گفت: وزير کشور به استاندار تهران دستور داده است که بررسي‌هاي لازم را درباره اتفاقات روز تشييع پيکر شهدا در تهران انجام دهد. حسينعلي اميري در گفت‌وگو با ايسنا گفت: هر گونه تجمع به مجوز استانداري نياز دارد و استانداري و فرمانداري‌ها هستند که شرايط را بررسي کرده و اگر مشکلي نباشد مجوز تجمع را صادر مي‌کنند زيرا وقتي تجمعي انجام مي‌شود بايد مشکلات ترافيکي و برقراري نظم و امنيت در نظر گرفته شود. همچنين افرادي که تجمعي را برگزار مي‌کنند بايد مسئوليت پذير باشند چون اگر مشکلي پيش بيايد از نظر مراجع قانوني، مسؤول مربوطه بايد مشخص باشد و اگر مشکلي پيش بيايد استانداري‌ها و فرمانداري‌ها مسأله را پيگيري مي‌کنند. وي افزود: در رابطه با اتفاقات روز تشييع پيکر شهدا نيز رحماني فضلي وزير کشور، به‌هاشمي استاندار تهران دستور داده است که بررسي‌هاي لازم را در اين زمينه انجام دهد. وي همچنين درباره مسأله توهين به رئيس‌جمهور در حرم مطهر امام (ره) گفت:‌من پيش از اين اعلام کرده ام که حفظ نظم و امنيت حرم بر عهده سپاه بوده و قرار شده است که سپاه اين مسأله را پيگيري کند. تاکنون گزارشي از اين بابت به دست ما در وزارت کشور نرسيده است. سخنگوي وزارت کشور همچنين درباره جبهه تازه تاسيس «يکتا» خاطر نشان کرد: بر اساس قانون هرگونه فعاليت حزبي بايد بر اساس مجوز باشد و کسي که مي خواهد حزب تشکيل دهد تقاضاي خود را به کميسيون ماده 10 احزاب ارائه دهد. در اين کميسيون بررسي‌هاي لازم انجام گرفته و بر اساس استعلامات اجازه تشکيل حزب داده شده و پروانه صادر مي‌شود. احزابي که اين فرايند را طي نکرده باشند در واقع غيرقانوني هستند. اميري در پايان با اشاره به اينکه تاکنون جبهه يکتا هيچ درخواستي به کميسيون ماده 10 نداده و هيچ مجوزي هم براي اين جبهه صادر نشده است گفت: فعاليت جبهه‌ها نيز همانند احزاب به مجوز نيازمند است.

 


 تعداد سوالات و تذکرات بهارستاني‌ها به 10 هزار مورد رسيد 

ششمين نشست مشترک دولت و مجلس درحالي برگزار مي‌شود که تا پايان ارديبهشت ماه سال‌جاري، نمايندگان مجلس در مقابل دولتي که هنوز دو سال از عمر آن نمي‌گذرد، يک هزار و 959 سوال و هفت هزار و 232 تذکر مطرح کرده‌اند. طرح سوال و تذکر بهارستاني‌ها، تنها چند روز پس از اخذ راي اعتماد وزراي دولت يازدهم آغاز شد و هر چه از آن زمان مي‌گذشت، تعدد سوالات بيشتر و بيشتر مي‌شد؛ اين روند اکنون به جايي رسيده که تا سي‌و‌يکم ارديبهشت ماه، 9 هزار و 191 سوال و تذکر از طرف مجلس مطرح شده است. نمايندگان مجلس در اين مدت، 6 هزار و 200 تذکر به وزرا و يک هزار و 23 تذکر نيز به ‌رئيس‌جمهوري داده‌اند.

با توجه به اين که امسال، آخرين سال عمر مجلس نهم است، به طور طبيعي نمايندگان سعي مي‌کنند در باقي مانده عمر خدمتشان درخواست‌هاي حوزه انتخابيه خود را بيش‌از‌پيش پيگيري کنند و به اين دليل شاهد هستيم که در اين ايام حجم مراجعات، مکاتبات، سوالات، تذکرها و حتي کارت‌هاي زرد و استيضاح‌ها افزايش پيدا کرده است. اين در حالي است که بيش‌از 130 طرح و 93 لايحه در حوزه‌هاي مختلف در نوبت کار مجلس قرار دارد. در آستانه دو سالگي عمر دولت يازدهم و همچنين به بهانه پنجمين نشست مشترک دولت و مجلس، نگاهي به روابط مجلس نهم و دولت يازدهم مي‌اندازيم؛ مجلس و دولتي که اگر چه در برخي مسايل از جمله طرح تحول سلامت و هدفمندي يارانه‌ها با يکديگر همصدا بودند، اما در بسياري از ديگر مسايل، براي يکديگر ساز مخالف مي‌زدند.

روحاني در بيست‌و‌يکم مردادماه سال 92 و در مراسم معرفي وزراي پيشنهادي خود، کابينه‌اي از اصولگرايان، ميانه روها و اصلاح‌طلبان را به مجلس معرفي کرد که از آن بين، وزراي پيشنهادي آموزش‌و‌پرورش، علوم و ورزش نتوانستند راي اعتماد نمايندگان مجلس را جلب کنند. در آن زمان برخي معتقد بودند که اين مجلس به وزراي پيشنهادي برخي وزارتخانه‌هاي ديگر، از جمله نفت و صنعت راي اعتماد نخواهد داد؛ اتفاقي که در اوايل کار دولت يازدهم رخ نداد و بعدها هم به خاطر عملکرد مثبت تيم اقتصادي دولت، از دستور کار مجلس خارج شد.

با اين حال، مجلس نهم تاکنون يازده بار به وزراي دولت يازدهم کارت زرد نشان داده و يکي از وزرا را استيضاح کرده است؛ هر چند در آيين‌نامه داخلي مجلس اصطلاحي تحت عنوان کارت زرد وجود ندارد، اما اين اصطلاحي است که بين نمايندگان مجلس و وزرا رايج شده و به قانع نشدن نمايندگان مجلس از توضيحات وزير در حين بررسي سوال در صحن و راي به وارد بودن سوال نماينده سوال کننده اطلاق مي‌شود؛ البته، کارت زرد به خودي خود نمي‌تواند عاملي براي استيضاح وزير باشد. تاکنون هفت وزير (علي طيب‌نيا، علي جنتي، علي‌اصغر فاني، عبدالرضا رحماني فضلي، محمدرضا نعمت‌زاده، علي ربيعي و محمود واعظي) در دولت يازدهم از مجلس کارت زرد دريافت کرده‌اند که از بين آنان رضا فرجي دانا در بيست‌و‌نهم مردادماه استيضاح شد و همچنين محمدرضا نعمت‌زاده، علي‌اصغر فاني، علي طيب‌نيا و علي جنتي، دو بار از مجلس کارت زرد گرفته‌اند.

بنابر اين، مجلسي‌ها تاکنون يازده کارت زرد داده و به استيضاح يک وزير نيز راي مثبت داده‌اند و قرار است چهارشنبه هفته جاري جلسه استيضاح علي‌اصغر فاني، وزير آموزش‌و‌پرورش را برگزار کنند. اوج اختلافات دولت يازدهم و مجلس نهم را بايد پيگيري ماجراي بورسيه‌هاي غيرقانوني از سوي رضا فرجي دانا وزير سابق علوم، تحقيقات و فناوري عنوان کرد که در نهايت پاشنه آشيل او شد و به استيضاح وزير انجاميد. روحاني که در زمان برگزاري جلسه استيضاح وزير علوم به منظور انجام هفتمين سفر استاني خود عازم اردبيل شده بود، بعد از شنيدن خبر افتادن وزير علوم، گفت: دولت به راي مجلس شوراي اسلامي‌ در خصوص استيضاح وزير علوم احترام مي‌گذارد اما به نمايندگان مجلس اعلام مي‌کنم در دنياي پرآشوب امروز هر چقدر وحدت و اتحاد سه قوه بيشتر باشد، دشمنان ما ناراحت و دوستان ما در جهان خوشحال‌تر خواهند شد.

‌رئيس‌جمهوري با تاکيد بر اينکه همه ما نمايندگان ملت هستيم و نبايد اين گونه امور بين قوا فاصله بيندازند، گفت: اگر سه قوه بخواهند مچ‌گيري کنند کارمردم بر زمين مي‌ماند، بايد خواست ما بر خواست عمومي‌مردم منطبق باشد؛ دولت و مجلس بايد کاري کنند تا مردم از اقداماتشان احساس جناحي عمل کردن نداشته باشند.


 مديريت اندوه، سودِ سياست يا زيان؟! 
نويسنده : مهدي مال‌مير

آنچه اين روزها پهنه سياست ما را به خود مشغول داشته، ظهور پيگير مداحاني است که اگرچه در کار خود استادند اما، با ورود خام دستانه به مسائل سياسي وبي توجهي به جوي که مجالس عزاداري از آن برخوردارند، درباره پيچيده ترين رويدادهاي سياسي کشور از بندهاي حقوقي توافقنامه ژنو گرفته تا مسائلي مثل ورود بانوان به ورزشگاه‌ها و انتقاد از مسئولان سابق و حاضر و... ابراز نظر مي‌کنند. در اين که اظهار نظر وموضع گيري در باب مسائل جاري کشور حق هر شهروندي است، حرفي نيست اما، سخن بر سر اين است که اين دست موضع‌گيري‌ها وابراز نظرها تنها به سوءتفاهم‌هاي سياسي وحتي دشمني‌ها در عرصه سياست دامن زده است وبه محفلي شدن سياست پر وبال داده است!

به عبارت ديگر، آنگونه که از تلاش‌هاي مداحان سرشناس پيداست، محفل‌هاي عزاداري و هيات‌هاي مذهبي کم کم به جاي احزاب سياسي وگروه‌هايي که به صورت حرفه‌اي سياست را دنبال مي‌کنند، مي‌نشينند واين نکته به هيچ روي نويدهاي خوشي براي آينده عرصه سياست‌ورزي ما در پي ندارد.امروزه، مسائل پيچيده و بغرنج سياسي در احزاب حل وفصل مي‌شود. احزاب استخوان‌داري که وجه مشخصه آن‌ها سازو کار گفت و شنود در آن‌هاست.

به عبارت ديگر، مجامع عمومي‌احزاب و مکانيسم‌هاي راي گيري ونظر سنجي که در آن‌ها تعبيه شده است، سبب مي‌شود تا آن جا که امکان‌پذير است، اظهار‌نظرها پخته تر، آرام تر وبه دور از جنجال به جامعه ارائه شود وتا حد ممکن، نظر نهايي با بيشترين حک و اصلاح از سوي اعضاي حزب عمومي‌شود ودر رسانه‌ها بازتاب يابد.

اما در مقابل، اظهار‌نظر در مجالس عزاداري جدا از اين که با هويت سنتي اين مجالس که جايي براي عزاداري وتفکر در زندگي بزرگان مذهبي است فاصله اقيانوسي مي‌گيرد، از منطق گفت وشنود که از دل آن نظرهاي سياسي بيرون مي‌آيد نيز فاصله‌اي بعيد مي‌گيرد. به زبان ديگر، برخي مداحان با مديريت اندوه نيوشندگانشان به سوي سليقه‌هاي سياسي که ‌مطلوب جناح خاصي است، هر چه بيشتر پهنه سياست ما را از عقلانيت سياسي که به شدت به آن نيازمنديم، تهي مي‌کنند!

چراکه آن چنان که بارها گفته شده، جهان سياست همه عرصه احساس نيست و توسل جستن به غليان احساسات در سياست ورزي و دوري جستن از گفت وشنود که درجه خطا را کاهش مي‌دهد، عواقب ناگواري براي سياست به دنبال خواهد داشت که کمترين آن موضع گيري‌هاي احساسي‌اي است که اين روزها درباره‌ مذاکرات هسته‌اي رواج دارد. چاره کار نيزصد البته نه توهين وناسزا گويي‌ به ‌سياسي کاري مداحان در محافل مذهبي و از اين رهگذر، گرفتار شدن در چرخه دوزخي توهين وخشونت، که در پرورش دادن مهارت‌هاي سياسي با رونق بخشيدن به احزاب سياسي و مطبوعات روشنگري است که نقش بي همتايي در آموزش سياسي و پيراستن سياست از احساساتي‌گري وبالا کشيدن بحث سياسي بر دوش دارند، خواهد بود.

 


 اخبار کوتاه 

کمک رهبر انقلاب

براي آزادي زندانيان

آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي‌همزمان با برگزاري بيست‌و‌هشتمين همايش گلريزان ويژه کمک به آزادي زندانيان نيازمند، يک ميليارد و 500 ميليون ريال به اين امر خداپسندانه اختصاص دادند. به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني دفتر مقام معظم رهبري، جشن گلريزان هر سال در ماه مبارک رمضان، به همت ستاد مردمي‌رسيدگي به امور ديه و کمک به زندانيان نيازمند با حضور جمعي از مسوولين و خيّرين نيکوکار در تهران و شهرهاي مختلف کشور برگزار مي‌شود.

آملي لاريجاني با مردم سخن مي‌گويد

مديرکل روابط عمومي ‌و تشريفات قوه قضاييه گفت: آيت‌الله آملي لاريجاني رئيس دستگاه قضا فردا شب ساعت 22:45 از شبكه اول سيماي جمهوري اسلامي‌ايران در يك گفت‌وگوي زنده تلويزيوني ضمن ارائه گزارشي از عملكرد دستگاه قضايي با مردم سخن مي‌گويد. به گزارش اداره كل روابط عمومي‌قوه قضاييه، حسن رحيمي‌در تشريح محورهاي گفت‌وگوي زنده تلويزيوني تصريح کرد: رئيس قوه قضاييه در اين گفت‌وگوي زنده تلويزيوني ضمن تشريح سياست‌ها، برنامه‌ها، اهداف، اقدامات و عملكرد يكسال گذشته قوه‌قضاييه را نيز بيان خواهد كرد. قائم مقام ستاد بزرگداشت هفته قوه قضاييه همچنين از برگزاري همايش بزرگ دستگاه قضايي در تاريخ هفتم تيرماه 1394 خبر داد و گفت: در اين همايش سراسري که با حضور سران قوا، مسئولان عالي رتبه نظام، مسئولان عالي قوه قضاييه، قضات و کارکنان دستگاه قضايي برگزار مي‌شود، عملکرد يک ساله قوه قضاييه تبيين و با بحث و بررسي درباره برنامه‌هاي آينده قوه قضاييه محورهاي عمده تلاش‌ها و موفقيت‌هاي آن در کنار مشکلات و تنگناهاي موجود بر سر راه دستگاه قضايي نيز مورد ارزيابي قرار مي‌گيرد و از تعدادي از قضات و کارکنان نمونه دستگاه قضايي نيز تقدير مي‌شود. رحيمي‌با گراميداشت ياد و خاطره امام راحل‌(ره) و معمار دستگاه قضايي شهيد آيت‌الله بهشتي، همچنين از تجديد ميثاق مسئولان عالي قوه قضاييه با آرمان‌هاي حضرت امام‌(ره) با حضور در مرقد مطهر امام‌خميني(ره) و نيز حضور بر سر مزار شهداي هفتم تير در يکي از روزهاي هفته قوه قضاييه خبر داد.

استيضاح‌ پياپي وزرا مصلحت نيست

نماينده تهران در مجلس شوراي اسلامي‌استيضاح پي‌در‌پي وزرا را به مصلحت ندانست. احمد توکلي در گفت‌وگو با ايلنا، با بيان اينکه در شرايط کنوني کشور استيضاح‌هاي پياپي وزرا را به مصلحت کشور نمي‌دانم، گفت: نمايندگان مي‌توانند از حق قانوني خود استفاده کنند، اما فکر مي‌کنم استيضاح در شرايط فعلي صلاح کشور نيست. وي اضافه کرد: در مورد استيضاح آقاي آخوندي، وزير راه و شهرسازي احتمال مي‌دهم اين استيضاح راي نياورد و ايشان ابقا شود. نظر من نسبت به استيضاح ايشان هم به همان دلايل مثبت نيست. نمايندگان نيز بر روي اين مساله اتفاق نظر ندارند. نماينده تهران در مجلس شوراي اسلامي‌اضافه کرد: البته از اينکه ما مي‌گوييم استيضاح به مصلحت کشور نيست، نبايد اينگونه برداشت شود که عملکرد همه وزرا مورد تاييد ماست، بلکه انتقادهاي جدي به عملکرد برخي وزرا وارد است، اما شرايط به گونه‌اي است که استيضاح پياپي وزرا صلاح نيست.


 کوتاه از بهارستان 

وصول مطالبات از ورشکستگان جعلي

رئيس کميسيون اصل نود مجلس شوراي اسلامي‌از تشکيل کميته‌اي در بانک مرکزي به منظور برخورد قضايي با بدهکاران بانکي که اقدام به ارائه مدارک جعلي ورشکستگي به منظور معاف شدن از پرداخت بدهي مي‌کنند، خبر داد. محمدعلي پورمختار در گفت‌و‌گو با ميزان در خصوص جلسه کميسيون اصل نود بامديران حقوقي بانک‌ها، معاون نظارتي بانک مرکزي و اعضاي هيئت مديره بانک‌هاي کشور، اظهار کرد: هم اکنون در بانک‌هاي کشور با معضل جدي روبه‌رو هستيم که به يکي از موانع وصول معوقات و مطالبات بانکي تبديل شده است به صورتي که برخي افراد با ارائه حکم ورشکستگي از پرداخت بدهي خود به بانک‌ها معاف مي‌شوند. وي افزود: آمار و ارقامي‌که از سوي مسئولان مربوطه حاضر در جلسه ارائه شد رقم قابل توجهي بود که بدهکاران عمده بانکي طبق قوانين موجود از جمله استناد به قانون تجارت و تنها با ارائه مجوز ورشکستگي خود را از پرداخت مطالبات معاف کردند. اين عضو فراکسيون رهروان مجلس شوراي اسلامي‌تصريح کرد: متأسفانه اين معضل تبديل به يک فساد بزرگ اقتصادي شده است که هم در طرح و ارائه مدارک ورشکستگي تخلفات بزرگي صورت مي‌گيرد و بانک‌ها نمي‌توانند با اين سوء‌استفاده بدهکاران مطالبات خودشان را دريافت کنند.

جزئيات طرح الزام دولت به حفظ دستاوردهاي هسته‌اي سه‌شنبه بررسي مي‌شود

وکلاي ملت با 199 رأي موافق، 3 رأي مخالف و 5 رأي ممتنع از مجموع 213 نماينده حاضر در صحن علني پارلمان کليات طرح الزام دولت به حفظ دستاوردهاي هسته‌اي را تصويب کردند و بنا شد که جزئيات اين طرح که شامل يک ماده واحده و 4 بند است در جلسه علني روز سه‌شنبه مورد بررسي قرار گيرد. به گزارش تسنيم،علي لاريجاني رئيس مجلس گفت: در بحث قانون مربوط به هسته‌اي يک ماده واحده‌اي با تلاش دوستان تهيه شده و تلاش شده تمام مضامين با دقت کافي و رعايت همه جوامع در اين طرح لحاظ شود. وي ادامه داد: نمايندگان تلاش کردند اصلاحات لازم براي اينکه دست مذاکره‌کنندگان در چارچوب‌هايي که مورد تأييد مقام معظم رهبري و شوراي‌عالي امنيت ملي است باز باشد که به‌نظر من مجموع تلاش‌ها موفق بوده است.

تعويق الزام حفظ

دستاوردهاي هسته‌اي

نماينده اراک نسبت به در دستور قرار نگرفتن طرح الزام دولت به حفظ دستاوردها و حقوق هسته‌اي ملت به ابوترابي تذکر داد، ولي ابوترابي فرد زمان رسيدگي به اين طرح را پايان رسيدگي به طرح استاني شدن انتخابات عنوان کرد. به گزارش ايسنا، محمد حسن آصفري در تذکري گفت: نمايندگان طرح الزام دولت به حفظ دستاوردها و حقوق هسته‌اي را با راي بالايي به تصويب رساندند. اين طرح دومين دستور چاپ شده در دستور کاري مجلس قرار دارد اما متاسفانه از دستورات کاري که فرهنگي قرائت کرد حذف شده است. ابوترابي فرد که رياست مجلس را بر عهده داشت، در پاسخ به اين تذکر گفت: با تقاضاي همکاران و راي 92 درصد مجلس، طرح مذکور در دستور رسيدگي قرار گرفت. اما از نظر آيين نامه بايد دستور جاري تعيين تکليف شود و طرح اولويت‌دار الزام دولت به حفظ دستاوردها و حقوق هسته‌اي رسيدگي شود. وي با استناد به تبصره 1 ماده 4 آيين نامه داخلي مجلس تاکيد کرد: طرح استاني شدن انتخابات با تغيير دستور در دستور کار قرار گرفته بنابراين پس از پايان رسيدگي به آن طرح، الزام دولت به حفظ دستاوردهاي هسته‌اي مورد رسيدگي مجلس قرار مي‌گيرد.

استيضاح وزير راه

اساس قانوني ندارد

عضو کميسيون عمران در واکنش به بررسي استيضاح وزير مسکن راه‌و‌شهرسازي گفت: هيچ يک از مواردي که در جلسه استيضاح وزير مسکن، راه‌و‌شهرسازي مطرح شده پايه و اساس قانوني ندارد. مهرداد بائوج لاهوتي در گفت‌وگو با خانه‌ملت، با تاکيد بر اينکه با کمبود بودجه نمي‌توان توقع کارهاي اصولي داشت، گفت: دولت قبل با داشتن بودجه کافي و مناسب تنها 40 درصد ازقانون برنامه چهارم را اجرايي کرد، و در اين صورت با شرايط کم پولي نمي‌توان شرايط ايده‌آل را انتظار داشت. لاهوتي ايجاد مشکلات پروازي را از طرف شرکت‌هاي خصوصي دانست و گفت: شرکت‌هاي دولتي به دليل داشتن بودجه و اينکه تحت حمايت دولت هستند، مشکلات کمتري دارند. عضو کميسيون عمران با بيان اينکه اغراض سياسي و نگاه محلي پشت پرده استيضاح است، تصريح کرد: تاکنون که موارد مطرح شده را بررسي کرده‌ايم با توجه به امکانات موجود هيچ کوتاهي از طرف وزارتخانه نديده‌ايم.

پاسخگويي زريبافان

به کميسيون اجتماعي

رئيس کميسيون اجتماعي مجلس از برگزاري جلسه کميسيون با زريبافان رئيس سابق بنياد شهيد براي بررسي پرونده تحقيق و تفحص از بنياد شهيد خبر داد. عبدالرضا عزيزي در گفت‌وگو با خانه‌ملت،‌ درباره آخرين وضعيت بررسي پرونده تحقيق و تفحص از بنياد شهيد در کميسيون اجتماعي،‌ افزود:‌ بر اساس برنامه‌ريزي‌ها قرار است سه‌شنبه هفته جاري (2 تيرماه) اين موضوع در دستور کار کميسيون قرار گيرد و به همين منظور از رئيس سابق بنياد شهيد و جمعي ديگر از مسئولان دعوت شده تا با حضور در کميسيون اجتماعي آخرين اظهارات خود را در اين زمينه ارايه کنند. نماينده شيروان با بيان اينکه کميسيون اجتماعي پيگير رسيدگي به پرونده تحقيق و تفحص از بنياد شهيد است، ادامه داد:‌ گزارش اين تفحص اواسط فروردين ماه سال‌جاري به کميسيون اجتماعي ارسال شد و تاکنون نيز دو نشست به بررسي اين پرونده اختصاص داده شده است. اين نماينده مردم در مجلس نهم، تصريح کرد:‌ قرار است بعد از برگزاري اين جلسات و راي‌گيري آن در کميسيون،‌ گزارش نهايي به صحن علني مجلس ارايه شود، ‌اميد است به زودي اين پرونده تعيين تکليف شده تا هرچه سريع‌تر گزارش آن در صحن قرائت شود.


 وزير امور خارجه فرانسه:
 خواهان يک توافق محکم هستيم 

سيد‌عباس عراقچي و مجيد تخت روانچي در دوروز گذشته سه دور با هلگا اشميد براي تکميل متن توافق جامع و رفع اختلاف‌ها در وين مذاکره کرده‌اند. عراقچي و روانچي از روز چهارشنبه هشتمين دور مذاکره براي نگارش متن توافق جامع را در وين آغاز کرده‌اند.اين مذاکرات با سفر روز دوشنبه معاونان وزير امور خارجه همراه با محمد‌جواد ظريف به لوکزامبورگ و ملاقات با فدريکا موگريني و وزيران اروپايي عضو 1+5 وارد مرحله جديدي خواهد شد.به گزارش ايرنا گفته مي‌شود ظريف پس از آن تا پايان هفته در وين و در کنار مذاکره کنندگان خواهد ماند.تاکنون ملاقات ظريف و فابيوس در لوکزامبورگ قطعي شده است.وزير امور خارجه فرانسه گفت که قرار است در لوکزامبورگ با محمد‌جواد ظريف، وزير امور خارجه کشورمان ديدار کند.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، لوران فابيوس، وزير امور خارجه فرانسه روز شنبه گفت: براي ارزيابي موضع ايران در آستانه برگزاري آخرين دور از مذاکرات هسته‌اي ميان تهران و گروه 1+5 با محمد‌جواد ظريف، وزير امور خارجه ايران ديدار خواهم کرد.اين ديدار دو جانبه قرار است در حاشيه اجلاس وزراي امور خارجه کشورهاي عضو اتحاديه اروپا روز دوشنبه در لوکزامبورگ انجام شود.فابيوس همچنين بيان کرد:‌ اواخر هفته جاري وزراي خارجه به مذاکرات مي‌پيوندند. بنابراين مايلم يک گفت‌وگو و ارزيابي داشته باشم تا ببينم ايراني‌ها در چه موضعي قرار دارند.وي ادامه داد:‌ ما در مرحله‌اي قرار داريم که ايراني‌ها بايد به ما بگويند چه در سرشان دارند و من به آنها خواهم گفت که فرانسه خواهان يک توافق محکم است که قابل راستي آزمايي باشد. چون توافقي که قابل راستي آزمايي نباشد توافقي است که اجرايي نمي‌شود.به گزارش رويترز، فرانسه از زمان آغاز مذاکرات هسته‌اي ميان ايران و گروه 1+5 براي اتخاذ مواضع سخت‌تر در قبال ايران پافشاري کرده و رويکرد تندتري داشته است.يک ديپلمات ارشد فرانسوي نيز به رويترز گفت:‌ که قدرت‌هاي جهاني به تمديد بلند‌مدت مذاکرات نمي‌انديشند و روي دستيابي به يک توافق تا 30 ژوئن و کمي پس از آن متمرکز هستند.

توافق هسته‌اي از بزرگترين دستاوردهاي اوباما خواهد بود

اگر توافق هسته‌اي با ايران نهايي شود، يکي از بزرگترين دستاوردهاي سياست خارجي باراک اوباما محسوب خواهد شد.به گزارش تسنيم، پايگاه اطلاع‌رساني «هيل» وابسته به کنگره آمريکا توافق هسته‌اي ايران را در صورت نهايي شدن يکي از مهمترين دستاوردهاي سياست خارجي دولت باراک اوباما خواند.اين سايت نوشت: اوباما به يک ميراث ديگر نيز نزديک است: توافق هسته‌اي با ايران که منجر به دست کشيدن ايران از توسعه سلاح‌هاي هسته‌اي در ازاي رفع تحريم‌هاي بين‌المللي مي‌شود. مذاکرات که از دو سال پيش شروع شده، براي نهايي کردن توافق تا هفته آينده در وين، پايتخت اتريش ادامه خواهد داشت.اوباما همچنان کار سخت ارائه و فروش توافق را به اعضاي بدبين کنگره و اطمينان دادن به متحدان سنتي،‌ اسرائيل و کشورهاي عربي حوزه خليج فارس در پيش دارد.در صورتي که توافق نهايي‌شود، در کنار موضوع عادي‌سازي روابط با کوبا، از مهمترين دستاوردهاي سياست خارجي دولت اوباما محسوب خواهد شد.


 نبايد جرياني فکر کند که «تريبون ويژه‌اي به نام نماز جمعه» در اختيار دارد
 علامت سؤال بزرگ براي فعاليت‌هاي انتخاباتي سيدرضا تقوي  

اين روزها سيدرضا تقوي، رئيس شوراي سياست گذاري ائمه جمعه کشور پرچم وحدت اصولگرايي را به دست گرفته است و تلاش مي‌کند، به هر شکل ممکن راستگرايان ايران را وارد زمين بازي وحدت کند. او سخت تلاش مي‌کند تا آيت‌الله مصباح يزدي همنشين با ديگر اصولگرايان شود. او تلاش مي‌کند تا وزراي احمدي نژاد که اين روزها خود را يکتا مي‌نامند، وارد سازوکار وحدت راستگرايان شوند. اين نماينده سابق مجلس حتي پاي را فراتر مي‌گذارد و براي ترغيب اصولگرايان به وحدت، پاي گناه کبيره را به فضاي سياسي ايران باز مي‌کند و مي‌گويد: « اگر کسي در جهت همگرايي گامي بر ندارد و خسارت‌هاي بزرگ ايجاد شود، گناه کبيره کرده است.»

فعاليت‌هاي انتخاباتي رئيس شوراي سياستگذاري ائمه جمعه و يک علامت سؤال بزرگ تلاش‌هاي او به عنوان يک اصولگرا براي رسيدن به وحدت قابل توجيه است اما انتظار از «رئيس شوراي سياست گذاري ائمه جمعه» اين است که وارد بازي‌هاي سياسي به ويژه در آستانه انتخابات نشود.نماز جمعه و ائمه جمعه نه تنها براي يک حزب بلکه براي تمام مردم ايران هستند و اصولگرا و اصلاح‌طلب نيز نمي‌شناسند. تلاش‌هاي تقوي مي‌تواند اين سوال را براي ديگر جريان‌هاي سياسي ايران به ويژه اصلاح‌طلبان ايجاد کند که چه تضميني وجود دارد تريبون‌هاي نماز جمعه به واسطه تلاش‌هاي تقوي براي وحدت اصولگرايان، تبديل به پايگاه انتخاباتي راستگرايان نشود؟ خسارت بزرگ از نگاه تقوي، تسخير مجلس توسط اصلاح‌طلبان است. اما نبايد رئيس شوراي سياستگذاري ائمه جمعه به اين نکته توجه کند که اگر اصلاح‌طلبان اکثريت مجلس را به دست بگيرند همان کساني هستند که از فيلتر شوراي نگهبان عبور کرده‌اند و توانسته‌اند راي مردم را به خود اختصاص دهند و اين يعني اينکه آنها «خسارت بزرگ» نيستند بلکه «انتخاب مردم»اند. همين سخنان مي‌تواند زمينه يک «علامت سوال بزرگ» را در ميان جريان‌هاي سياسي ايجاد کند. هرکسي که در چارچوب نظام جمهوري اسلامي فعاليت مي‌کند، بايد مورد حمايت ائمه جمعه و شوراي سياست گذاري باشد و نبايد جرياني فکر کند که «تريبون ويژه‌اي به نام نماز جمعه» در اختيار دارد.متاسفانه در سال‌هاي گذشته در مورد شوراي نگهبان نيز همين مسأله پيش آمد. حمايت‌هاي برخي از اعضاي شوراي نگهبان از نامزدي خاص در جريان انتخابات رياست جمهوري باعث شد تا عده‌اي بگويند که چطور ممکن است نهادي که تمايل به يک نامزد در انتخابات دارد و براي پيروزي او دعا مي‌کند بتواند عدالت را در جريان انتخابات رعايت کند.نهادها و تريبون‌هاي فراملي و فراجناحي همچون شوراي نگهبان و نماز جمعه نبايد دستخوش فعاليت‌هاي جناحي قرار بگيرد. همان طور که جريان اصولگرا انتظار دارد دولت بي‌طرفي خود را در انتخابات حفظ کند، اصلاح‌طلبان و ديگر جريان‌هاي سياسي اين انتظار را دارند که اين نهادها بي‌طرفي خود را حفظ کنند. همانطور که آيت‌الله جنتي مي‌گويد: «دولتي‌ها‌ گرايش‌هاي خود را نبايد اعلام کنند»، اعضاي شوراي نگهبان و ائمه جمعه و شوراي سياستگذاري نيز نبايد علايق سياسي خود را تبليغ کنند.گاهي برخي از مسوولان کشور تفاوتي ميان شخصيت حقيقي و حقوقي خود قائل نيستند و همين زمينه ساز بسيار از مشکلات سياسي و اجتماعي در کشور شده است. همين هشدارها در مورد حضور اصلاح‌طلبان در مجلس باعث مي‌شود که بسياري از متدينين به واسطه اين سخنان چهره‌هاي اصلاح‌طلب نظام را افرادي غيرخودي تصور کنند. در اين ميان تفسيرهايي که از سخنان دو پهلوي اين افراد نيز صورت مي‌گيرد به آلوده شده اين فضا کمک مي‌کند.انتخابات بايد رقابتي سالم باشد و هيچکدام از گروه‌هاي سياسي نبايد از رانت ويژه‌اي استفاده کنند و اجازه بدهند مردم با هوشياري و آزادي کامل نمايندگان مجلس دهم را انتخاب کنند.

منبع: عصر ايران

 


 قائم‌مقام مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام(ره):
 استکبار‌ستيزي امام برخاسته از اصل توحيد است 

قائم‌مقام مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام(ره) مي‌گويد: معتقديم که در انتشار خاطرات مربوط به امام نيز طبق قانون «نحوه حفظ آثار و ياد حضرت امام» بايد از مؤسسه مجوز بگيرند.حميد انصاري قائم‌مقام مؤسسه تنظيم نشر و حفظ آثار امام خميني(ره) در گفت‌وگو با تسنيم با بيان «استکبارستيزي حتماً از ارکان و اصول امام راحل است و استکبار ستيزي امام حتي فراتر از حوزه سياست خارجي برخاسته از اصل توحيد است»، تصريح کرد: امروز ممکن است هرکسي سنگ امام و انقلاب را به سينه بزند ولي در رفتارش و گفتار و کردارش يک جور ديگري عمل کند. خط امام همين خطي است که امام در زندگي خودشان داشتند. اصولش را هم فرموده‌اند و بايد استخراج کنيم و بيان کنيم، اين مي‌شود خط امام. آنها که امام را مي‌شناسند، خط امام را هم مي‌شناسند؛ مي‌دانند امام نظرش درباره دشمن و نظام استکبار و ساير مسائل چه بوده است.انصاري خاطرنشان کرد: هر نوع تحريف و يا زاويه گرفتن از اين اصول و محکمات انديشه امام مي‌تواند به‌سرعت در رويکردها تأثير بگذارد. لذا مسئله بسيار خطير و اساسي است و وظيفه همگان به‌خصوص کساني که در متن حيات نظام جمهوري اسلامي ايران نقشي دارند بايد مراقبت اين بخش باشند.وي تأکيد کرد: اگر يک روزي خداي ناکرده نظام جمهوري اسلامي در يک شرايطي رژيم صهيونيستي را به رسميت بشناسد و همراهي و تعامل کند اين نظام قطعا بايد بگوييم از خط و آرمان امام فاصله گرفته چون اين جزو اصول تغيير‌ناپذير انديشه سياسي امام است. آزادي قدس يک آرمان قطعي و مقدسي است که بايستي براي آن تلاش کرد و محو رژيم اسرائيل از نظر امام خميني يک آرمان و يک آرزوي مطلوب و مقدس است.قائم‌مقام مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام(ره) در پاسخ به سؤالي مبني بر «چطور درباره اسناد جعلي مؤسسه ورود مي‌کند اما درباره خاطره نه؟ مگر همين خاطره‌ها به‌عنوان سند در تاريخ ثبت نمي‌شود؟» گفت: نقل خاطرات مقوله ديگري است، عنوانش خاطره است. گوينده خاطره مي‌گويد، من در جايي با امام بودم يک‌وقت اين جايي که دارد مي‌گويد، در يک جمع عمومي است که ما مستنداتش را داريم. صوت و تصوير و فيلم داريم. ولي يک‌وقت مي‌گويد، من در جلسه‌اي خصوصي خدمت امام بودم و صحبتي شد، در اين جا مورد به مورد را مؤسسه نمي‌تواند تأييد يا تکذيب و اظهار نظر بکند با کدام مبنا و مستند مي‌توانيم بر نقلي صحه بگذاريم يا آن را رد کنيم؟انصاري افزود: جلسه خصوصي امام که مخفيانه ضبط نمي‌شده، بله، اگر مخالف با مسلمات انديشه امام باشد يا سيره امام اين را نفي کند اين جا مؤسسه موضع مي‌گيرد که تاکنون گرفته است. البته معتقديم که در انتشار خاطرات مربوط به امام نيز طبق قانون «نحوه حفظ آثار و ياد حضرت امام» بايد از مؤسسه مجوز بگيرند. اتفاقاً يکي از موارد اختلاف نظر مؤسسه با برخي از مراکز اسناد و مؤسسات انتشارات تاريخي همين موضوع بوده که حتي در برهه‌اي به رسانه‌ها نيز کشيده شد ما مصر بوده و هستيم که طبق قانون و حکم حضرت امام انتشار هرچه منسوب به امام مي‌شود بايد از مرجعي که حضرت امام تعيين کرده است و در قانون هم تصريح شده است مجوز بگيرند از جهت اينکه اگر مطلبي در اين خاطرات نسبت داده شده که اسناد و شواهد متقن خلاف آن را ثابت مي‌کند تصحيح شود. بديهي است که صدور مجوز مؤسسه به‌معناي تأييد خاطرات نيست.وي در پاسخ به اين سؤال مبني بر «اگر قرار باشد هرکه با امام بوده نقل قول کند و به‌صرف ارتباط با امام خاطره‌اش معتبر باشد، تکليف نقل‌هاي متناقض چه مي‌شود؟ تشخيص صحت و اعتبار اين خاطره‌ها با چه‌کساني است؟» خاطرنشان کرد: بخش عمده‌ آن با جامعه است، آن جايي که ببينيم خلاف اصول امام است موضع مي‌گيريم و گرفته‌ايم. ولي خاطره، خاطره است. عنوان و اسمش هست: خاطره. سند مکتوب نيست، صوت و تصوير نيست، کسي روايت مي‌کند واقعه‌اي يا بياني از کسي را در يک واقعه‌اي؛ اين دارد نقل مي‌کند و اعتبار نقلش به ميزان وثاقت او ميزان صداقت راوي و ميزان آشنايي و ارتباطي که ‌با منبع خاطره داشته بستگي دارد.قائم مقام مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام ادامه داد: در مورد نقل‌هايي که از وقايع انقلاب و زندگي و مطالب امام مي‌شود نيز به وضعيت راوي و شواهدي که روايتش را تأييد يا رد مي‌کند و يا سندي که ارائه مي‌کند بستگي دارد، مگر اينکه موضوعي که دارد بيان مي‌کند و مطلبي که از امام نقل مي‌کند خلاف مسلمات اصول و انديشه امام باشد.


 نجفقلي حبيبي‌ در گفت‌و‌گو با مردم‌سالاري:
 مساجد کانون تفکرات متفاوت باشد 

عضو مؤسسه پژوهشي حکمت و فلسفه ايران گفت: اگر امامان جماعت بتوانند تمام ديدگاه‌هاي سياسي و اجتماعي را در مساجد تحمل کنند و براين اساس هم انتخاب شوند که ديد سياسي خاص خود را به ديگران تحميل نکنند، افراد شايسته‌اي هستند که کليات جامعه اسلامي را مدنظر دارند و آزادي ديدگاه‌ها را مورد نظر قرار مي‌دهند. نجفقلي حبيبي رئيس اسبق دانشگاه علامه طباطبايي به مناسبت دهه تکريم مساجد در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه مردم سالاري گفت: مساجد خانه خداوند هستند و مرکز عبادت خدا محسوب مي‌شوند، بنابراين بايستي به گونه‌اي امکانات مختلف در آنها فراهم شود تا در شأن خانه خداوند براي تمام مسلمانان با هر ديد و سليقه محل مناسبي باشد. وي با اشاره به اينکه مساجد نبايد محلي براي ارائه يک رويکرد خاص سياسي شوند، توضيح داد: اگر قرار است بحثي يا حرفي در مساجد زده بشود، بايد درباره آن صحبت شود و آنجا تعاليمي ارائه شود تا متناسب کليت نظام اسلامي باشد نه يک جريان خاص سياسي. نبايد صدايي در مساجد خفه شود، همه بايد براي بيان نظر خود آزاد باشند. حبيبي درباره ويژگي‌هاي مورد نياز امامان جماعات مساجد گفت: اگر امامان جماعات بتوانند تمام ديدگاه‌هاي سياسي و اجتماعي را در مساجد تحمل کنند و بر اين اساس هم انتخاب شوند که ديد خاص خود را به ديگران اعمال نکنند، افراد شايسته‌اي هستند که کليات جامعه اسلامي را مدنظر دارند و آزادي ديدگاه‌ها را مورد نظر قرار مي‌دهند، اينجاست که انسان‌هاي مختلف با فراغ خاطر به مساجد مي‌آيند و صحت و سقم ديدگاه‌هاي مختلف بررسي مي‌شود. اين فعال سياسي در ادامه افزود: بنابراين مسجد مهمترين و امن‌ترين کانون براي هر انساني مي‌شود به شرطي که متوليان مساجد ديدگاه خطي به مساجد نداشته باشند، همه بحث‌ها بايد به خانه خدا بازگردد و همين عامل رونق و شکوه مساجد و کانون پرورش جوانان مي‌شود و تعارفي هم در اين زمينه وجود ندارد. حبيبي با اشاره به شعار امسال دهه تکريم مساجد مبني بر «آينده را با جوانانمان از مسجد بسازيم» گفت: جوانان انواع و اقسام تفکرات را دارا هستند و ادراک و برهان آن‌ها بايد در يک جايي محک بخورد تا مشخص شود کجا درست و کجا غلط رفتار مي‌کنند و چه جايي از مسجد بهتر؟! در هيچ زمينه‌اي متوليان مساجد نبايد جوانان را از خود برانند، چرا که مسجد کارآمدي خود را از دست مي‌دهد. وي درباره کارکرد آموزشي مساجد گفت:‌ مسجد جاي آموزش است، بيانات امام راحل در ابتداي انقلاب را بخوانيد که درباره زمان پيامبر (ص) مي‌فرمودند اينجا هم دستگاه قضا هست،‌ هم فرماندهي جنگ، هم محراب و هم جاي حل و فصل امور مسلمانان. مرکز فرماندهي کل اسلام در زمان پيغمبر و حضرت علي (ع) مسجد بود. اما امروز که مسجدهاي ادارات و محلات از هم جدا شده است ديگر در آن کانون حقيقي قرار ندارند، در حالي که مسائل محلي و منطقه‌اي حتما بايد در مساجد مطرح شود. بنابراين متوليان مساجد نبايد ذهنشان را محدود کنند که اين کار بسيار خطرناک است و مساجد از اعتبار ساقط مي‌شوند.

 


 نشنا‌ل ‌اينترست‌ عنوان کرد؛
 سوپر استراتژي جنگي ايران براي شکست آمريکا  

رؤساي جمهور آمريکا بارها اعلام کرده‌اند همه گزينه‌ها عليه ايران بر روي ميز است اما جغرافياي سخن و دفاع نامتقارني که ايران بيش از ربع قرن براي آن برنامه‌ريزي کرده، واشنگتن را از هر گونه ماجراجويي نظامي عليه کشورمان باز‌مي‌دارد.به گزارش تسنيم، باراک اوباما، رئيس‌جمهور آمريکا از زماني که در سال 2009 به قدرت رسيده، بارها اعلام کرده آمريکا آماده است تا براي پيشگيري از آنچه دستيابي ايران به سلاح هسته‌اي مي‌خواند، دست به حملات هوايي بزند. خط‌مشي‌اي که از حمايت بسياري از دولتمردان و قانونگذاران آمريکايي نيز برخوردار است. زاخاري کِک در نشنال‌اينترست مي‌نويسد که چنين حملاتي تنها تأثيري محدود بر برنامه هسته‌اي تسليحاتي ادعايي ايران گذاشته و تنها چند سالي دستيابي به بمب هسته‌اي را به عقب خواهد انداخت. «بنابراين، تنها اقدام نظامي که مي‌تواند ايران را از دستيابي به سلاح هسته‌اي بازدارد، تهاجم و اشغال نظامي اين کشور و تغيير حکومت آن به رژيمي دوست با آمريکا خواهد بود که وضعيت غير‌هسته‌اي ايران را تداوم بخشد.» زاخاري مي‌نويسد اين سناريو هيچ طرفداري در ميان تحليلگران جدي ندارد. بخشي از اين امر به دليل نتايج نامطلوبي است که اشغال عراق و افغانستان در پي داشت. اما اينها تنها دليل عدم تمايل به حمله نظامي عليه ايران نيست. «در حقيقت، تهران مي‌تواند هزينه‌هاي جلوگيرانه بسياري را به نيروي نظامي آمريکا، حتي پيش از آغاز عمليات سخت اشغال، وارد کند.» «توانايي ايران براي دفاع از خود در برابر تهاجم آمريکا از جغرافياي سهمگين آن آغاز مي‌شود. همانگونه که انديشکده استراتفورد مي‌گويد ايران يک قلعه است که از سه طرف توسط کوه‌ها احاطه شده و در طرف چهارم نيز اقيانوس آن را در بر گرفته. با سرزميني مرده در مرکز، فتح ايران بي‌نهايت سخت است.»زاخاري مي‌گويد با توجه به اينکه تسليحات نقطه‌زن حملات آبي-خاکي را بسيار سخت کرده‌اند بنابراين آمريکا به مانند جنگ عراق در سال 2003،‌ حمله از مرزهاي خاکي را انتخاب خواهد کرد. يکي از گزينه‌ها مي‌تواند غرب افغانستان باشد. «از نقطه‌نظر لجستيکي، تدارک يک حمله گسترده از غرب افغانستان مي‌تواند يک کابوس باشد، بالاخص با توجه به وخامت رابطه بين آمريکا و روسيه.» «مهمتر از اين، شرايط جغرافيايي اين منطقه مرزي است. اول، چندين کوه نسبتا کوچک در منطقه مرزي وجود دارند. بخش سخت‌تر اين است که حرکت از مرز افغانستان به شهرهاي بزرگ نيازمند عبور از دو صحراي بزرگ خواهد بود: دشت لوت و دشت کوير.» نويسنده نشنا‌ل‌اينترست مي‌گويد وضعيت مرز‌هاي غربي نيز بهتر از اين نيست. «در حاليکه شمال‌غربي ايران با ترکيه، متحد آمريکا در ناتو، هم‌مرز است اما آنکارا در زمان حمله به عراق اجازه استفاده از خاکش را به واشنگتن نداد. علاوه بر اين، رشته‌کوه زاگرس که مرز ايران با ترکيه و بخش اعظمي از عراق را تشکيل مي‌دهد، تهاجمي وسيع از اين مسير را بي‌نهايت سخت مي‌سازد.» علاوه بر اين ايران نفوذ زيادي در جامعه و دولت عراق دارد و اين مسير تقريبا براي حمله به اين کشور بسته شده است. زاخاري مي‌گويد با توجه به اين مسائل آمريکا مرز دريايي خليج فارس و درياي عمان را مي‌تواند براي تهاجم زميني انتخاب کند. اما «ايران يک ربع قرن براي چنين احتمالي آماده شده است. بالاخص، اين کشور بر توانمندي‌هاي اجراي استراتژي ضددسترسي/انکار منطقه عليه آمريکا متمرکز شده، از تعداد بسياري موشک هدايت شونده دقيق و يا غيرهوشمند، انبوه قايق‌ها، پهپادها، زيردريايي‌ها و مين‌ها استفاده خواهد کرد.» «ايران به مانند هميشه در برنامه‌هاي ضددسترسي/انکار منطقه از جغرافياي ساحلي بهره برده است.زاخاري مي‌گويد که اشغال خط ساحلي ايران چالشي بسيار هزينه‌زا براي آمريکا خواهد بود اما اين تازه ابتداي کار است، زيرا بخش اعظمي از شهرهاي بزرگ ايران در بخش‌هاي شمالي آن قرار دارند. » مهمتر اينکه ايران کشوري بسيار وسيع است. همانگونه که استراتفورد مي‌نويسد ايران هفدهمين کشور بزرگ جهان است. وسعت آن بيش از 1 ميليون و 684 هزار کيلومتر مربع است. اين امر بدين معناست که وسعت ايران بزرگتر از مجموع وسعت کشورهاي فرانسه، آلمان، هلند، بلژيک، اسپانيا و پرتغال است. «البته، نيروهاي آمريکايي تحت شرايطي مناسب عمليات نخواهند کرد. در حقيقت، سپاه پاسداران انقلاب اسلامي از مدت‌ها براي اقدامات چريکي عليه نيروهاي اشغالگري که از نوار ساحلي سعي در حرکت به سمت شهرهاي شمالي داشته باشند، برنامه‌ريزي کرده است. برنامه «دفاع موزائيکي» سپاه پاسداران تلاش‌هاي مشترک سپاه، بسيج و ارتش را در يکديگر ادغام خواهد کرد.»


 خبر  

سيد‌هادي خامنه‌اي مجددا دبيرکل مجمع نيروهاي خط امام شد

اولين نشست شوراي مرکزي جديد مجمع نيروهاي خط امام هفته گذشته و با پايان کار شوراي مرکزي قبلي و پس از کنگره اخير اين تشکل اصلاح‌طلب برگزار شد.به گزارش ايلنا‌، بنا بر اعلام کميته ارتباطات مجمع نيروهاي خط امام در ابتداي اين جلسه جهت انتخاب دبير کل به صورت کتبي راي‌گيري به عمل آمد که به اتفاق آرا حجت‌الاسلام والمسلمين سيد‌هادي خامنه‌اي براي بار ديگر به دبير کلي اين تشکل انتخاب شد .به همين مناسبت دبير کل مجمع نيروهاي خط امام ضمن تشکر از حسن اعتماد اعضاي شوراي مرکزي و اعضاي سابق شوراي مرکزي و همه اعضاي اين تشکل که در سالهاي گذشته با وجود مشکلات و موانع مختلف به تعهد تشکيلاتي خود وفادار بودند، اظهار اميدواري کرد تا در دور جديد با همکاري و همراهي همه اعضا بتوان براي محقق ساختن اهداف و مرامنامه مجمع بيش از پيش تلاش کرد.

سپس اعضاي کميته‌هاي سياسي، پشتيباني، ارتباطات، استان‌ها و تشکيلات انتخاب شدند.همچنين تعدادي از حاضران تحليل‌هاي خود از وضعيت سياسي، اقتصادي و فرهنگي کشور و موضوعات منطقه‌اي را بيان کردند.شوراي مرکزي مجمع نيروهاي خط امام بر لزوم حمايت و تلاش براي اتخاذ راهبردهاي مشترک منطقه‌اي بدون دخالت قدرت‌هاي فرامنطقه‌اي براي مبارزه با گروه‌هاي تکفيري و داعش تاکيد کردند و تاسف و نگراني خود را از حملات ضد بشري رژيم آل سعود و کشورهاي حامي آن در حمله به مردم يمن ابراز داشتند و نسبت به انفعال نهادهاي بين المللي ابراز تاسف کردند و خواستار پايان بخشيدن به بحران يمن از طريق گفت‌وگوهاي سياسي شدند.در ادامه گزارشي از آخرين وضعيت واحدهاي استاني مجمع و فعاليت‌هاي در حال انجام ارايه و پيرامون آنها تصميمات لازم اتخاذ شد.

اصلاح‌طلبان و اعتداليون راهي جز ارائه ليست واحد ندارند

رييس بنياد اميد ايرانيان، گفت: اصلاح‌طلبان و اعتداليون در انتخابات مجلس شوراي اسلامي راهي جز اجماع و ارايه يک ليست واحد ندارند.محمد رضا عارف در گفت‌وگو با ايرنا، در پاسخ به اين سوال که در انتخابات رياست جمهوري شاهد اجماعي بوديم که منجر به پيروزي شد، آيا در انتخابات مجلس نيز امکان چنين اجماعي بين اصلاح‌طلبان و اعتدالگراها وجود دارد؟ افزود: من واژه ائتلاف را براي آن مقطع به کار مي‌برم، اگر در سال 92 به صورت اختيار اين ائتلاف اتفاق افتاد و نتيجه را ديديم، براي سال 94 ضرورت است؛ ما ضرورت اجماع را داريم نه ائتلاف.وي ادامه داد: اگر اين اجماع حاصل شود، آن وقت بحث ائتلاف را با بخشي از اصولگرايان ميانه‌رو و معتدل دنبال مي‌کنيم.

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام در ارتباط با آخرين هماهنگي‌هاي اصلاح‌طلبان براي انتخابات گفت: هنوز وارد مصداق نشده‌ايم و اکنون زود است.عارف تصريح کرد: در مجموع از روندي که در جبهه اصلاحات جلو مي‌رود راضي هستيم؛ من خوشبينم که به راهبرد اجماع - که بارها و بارها آن را مطرح کرده‌ايم – برسيم.وي همچنين در مورد عملکرد دو سال دولت تدبير و اميد نيز گفت: روند، روند خوبي بوده است؛ بخصوص اگر به اين نکته توجه کنيم که اين دولت در چه شرايطي روي کار آمد، طبيعتا روند، اميدوار‌کننده‌تر مي‌شود.عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي در پاسخ به اين سوال که دولت در دو سال آينده چه محورهايي را بايد بيش از گذشته مورد توجه قرار دهد، اظهار داشت: به نظر من در دو سال آينده دولت بايد به مسايل داخلي همچون مسايل اقتصادي و فرهنگي توجه جدي‌تري داشته باشد.عارف افزود: در دانشگاه‌ها از ابتدا بحث حاکميت فضاي فرهنگي مطرح بود اما هنوز تلاش عده‌اي اين است که فضاي امنيتي را حفظ کنند؛ اگر دولت به اين مسايل با اولويت بپردازد، کارنامه بهتري را از خود به جاي مي‌گذارد.

هدف ما بازگشايي مجدد

خانه احزاب بود

دبيرکل مجمع محققين و مدرسين حوزه علميه قم گفت: اسم «نهاد عالي اصلاح‌طلبان» تا امروز به گوشم نخورده و براي اولين بار است مي‌شنوم اما اگر نهاد جديدي تاسيس شود، امکان انشقاق وجود دارد.آيت‌الله سيد حسين موسوي تبريزي دبيرکل مجمع محققين و مدرسين حوزه علميه قم در گفت‌وگو با فارس در خصوص تشکيل «نهاد عالي اصلاح‌طلبان» گفت:‌ اسم چنين نهادي تا امروز به گوشم نخورده و براي اولين بار است که مي‌شنوم.وي ادامه داد: راه اندازي نهاد و شوراهاي مختلف از سوي شخصيت‌ها قبل از انتخابات هميشه در دستور کار بوده است ولي دوستان بايد احتياط کنند چرا که امکان انشقاق وجود خواهد داشت.رئيس سابق خانه احزاب با بيان اينکه قصد ورود به انتخابات شوراي مرکزي خانه احزاب را ندارد،‌ افزود: از ابتدا به دنبال بازگشايي مجدد خانه احزاب بوديم که به هدفمان دست يافتيم و ديگر بنايي براي ورود به انتخابات شوراي مرکزي را نداريم. دبيرکل مجمع محققين و مدرسين حوزه علميه قم در پايان با اشاره به برگزاري جلسات شوراي هماهنگي اصلاحات خاطرنشان کرد: شوراي هماهنگي اصلاحات در همه استان‌ها به خصوص در تهران با حضور نماينده احزاب اصلاح‌طلب فعاليتش را دنبال مي‌کند.


 گزارش 

پروتکل الحاقي تابو نيست

در روزها و هفته‌هاي گذشته برخي در کشور تلاش کرده‌اند تا با فضاسازي رسانه‌اي، از موضوع پروتکل الحاقي يک تابو بسازند و به دروغ آن را تبديل به خط قرمز کنند.

حال آنکه ايران تجربه اجراي اين پروتکل را در دوره اي داشته است؛ پروتکلي که 147 کشور جهان آن را امضا کرده‌اند و 123 کشور نيز آن را اجرا مي‌‌کنند.پس از روي کار آمدن دولت يازدهم، توجه ويژه‌اي به سياست خارجي و بخصوص موضوع هسته‌اي صورت گرفت. در اين فضا، تيم هسته‌اي ايران در «بيانيه سوييس» اجراي موقتي و داوطلبانه پروتکل الحاقي را پذيرفت و تصويب نهايي آن را از وظايف مجلس شوراي اسلامي برشمرد.

موضوع پذيرش پروتکل الحاقي در برهه کنوني نيز ارتباط تنگاتنگي با عوامل داخلي بيان شده پيدا کرده است. پروتکل الحاقي موضوع تازه‌اي نيست و باوجود اين که جمهوري اسلامي ايران سال‌ها پيش (1382 خورشيدي) در دولت اصلاحات اين پروتکل را داوطلبانه پذيرفت و به اجرا درآورد و از طرفي اين موضوع به طور کامل فني است انتظار نمي‌‌رفت در واپسين روزهاي حساس گفت‌و‌گوها، اين موضوع به امري سياسي تبديل شود. حتي برخي پا را از آن فراتر نهاده و در پي آن هستند تا اين امر را به خطوط قرمز نظام بيفزايند؛ موضوعي که تاکنون نه سياسي و حساسيت زا بوده است و نه تابو.

در دوره اصلاحات با شروع بحران هسته‌اي ميان ايران و غرب، آژانس بهانه لازم را به دست آورد تا از مرکزها و تاسيسات به اصطلاح مشکوک ايران بازرسي به عمل آورد و تهران به مدت 2 سال همکاري نزديکي با بازرسان اين سازمان بين‌المللي داشت. با روي کار آمدن دولت نهم اما فضاي اين روابط تيره و تار شد و ارسال پرونده هسته‌اي ايران از شوراي حکام آژانس بين‌المللي انرژي اتمي به شوراي امنيت سازمان ملل متحد در اسفندماه 1384 خورشيدي (مارس 2006) نقطه اوج اين اختلاف‌ها بود که منجر به تحميل 6 قطعنامه تحريمي عليه ايران شد.

به رغم همه اين مسايل، تک صدايي در سياست خارجي و گفت‌و‌گوهاي هسته‌اي حاکم بود. امروز اما در اوج گفت‌و‌گوها که شمارش معکوس براي رسيدن به توافق نهايي آغاز شده است شماري از مخالفان توافق هسته‌اي ضمن ناديده گرفتن پيشينه پذيرش و اجراي پروتکل در ايران با بزرگنمايي از موضوع پروتکل، اين موضوع را جزو خطوط قرمز نظام قلمداد مي‌‌کنند؛ بي‌توجه به اين که پيشتر ايران اين پروتکل را داوطلبانه پذيرفته و اجرايي کرده است و تاکنون 147 کشور جهان پروتکل الحاقي را امضا و 123 کشور نيز آن را اجرايي کرده‌اند. بنابراين، تيم ديپلماسي ايران به منظور خارج شدن از زير فصل هفتم منشور ملل متحد که به ناحق بر کشور ما تحميل شد چاره‌اي جز پذيرش پروتکل الحاقي و پيمودن روند اعتمادسازي ندارد.

از طرفي پذيرش پروتکل به معناي پذيرش بي قيد و شرط اجازه بازرسي از هر مکان و در هر زماني نيست؛ چرا که آژانس بين‌المللي انرژي اتمي براي بازرسي از هر نقطه‌اي بايد دليل و مدرک‌هاي کافي ارايه دهد.

بنابراين در پذيرش پروتکل الحاقي که از سوي کشورها به داوطلبانه پذيرفته و اجرايي مي‌‌شود ايران مي‌‌تواند پيش شرط‌هايي لحاظ کند که از ميزان نگراني‌هاي امنيتي خود بکاهد.با همه اين تفسيرها، بعد از تفاهم مشترک در سوييس و پذيرش داوطلبانه پروتکل از جانب تيم ديپلماسي کشورمان، بهانه لازم براي کارشکني و فرافکني برخي افراد و گروه‌هاي تندرو فراهم شد و در اين راه فرهنگ سياست زده جامعه نيز به ياري آن‌ها آمد تا بلکه صداي اعتراض خود را بالا ببرند.

مخالفان توافق با غرب ضمن سياسي کردن پروتکلِ فني و غيرسياسي و با محور قرار دادن آن در خبرهاي روزانه، تحليل‌ها و مستندها از پروتکل الحاقي بزرگنمايي کرده‌اند تا شايد بتوانند مانعي جدي بر سر راه گفت‌و‌گوها قرار دهند.همان طور که پيشتر اشاره شد، در کنار سياست‌زدگي جامعه –که بستر را براي پذيرش و گسترش چنين فرافکني‌هايي هموار مي‌‌کند- اولويت منافع حزبي و گروهي بر منافع ملي از جمله معضلات ديگري است که تک صدايي را در داخل ايران از بين برده است.

نگاهي منصفانه و غيرمغرضانه به پيشينه بحران هسته‌اي در ايران از فرافکني‌هاي هدفمند کنوني پرده برمي‌‌دارد چرا که در طول دهه گذشته مبناي عمل در موضوع هسته‌اي به هيچ عنوان رقابت‌هاي سياسي و جناحي نبود و سياست رسانه‌اي و عملي به صورت يکپارچه در مقابل غرب عمل مي‌‌کردند.

به گزارش ايرنا در جريان گفت‌و‌گوهاي هسته‌اي در دولت تدبير و اميد اما با وجود پيشرفت بي سابقه و اميد فزاينده به حل و فصل کامل اين بحران 12 ساله، بازي‌هاي حزبي بدون توجه به منافع ملي شدت گرفته است. اين در حالي است که مخالفان منتقدنما خود از اين امر آگاه هستند که تصميم‌گيري پيرامون گفت‌و‌گوهاي هسته‌اي به طور مستقيم زير نظر رهبري و با تصميم گيري شوراي عالي امنيت ملي انجام مي‌‌شود و وزارت امور خارجه تنها وظيفه اجرايي کردن تصميم‌ها را بر عهده دارد.

بزرگنمايي و برجسته سازي مخالفان توافق هسته‌اي از ابعاد و پيامدهاي پروتکل الحاقي چيزي نيست جز نتيجه رقابت و تقابل گفتمان دولت و رقيب آن. رقابت در صورتي مي‌‌تواند سازنده و مثبت ارزيابي شود که منافع ملي در اولويت قرار گيرد.

بي ترديد مسايل کلان ملي از جمله مساله مهم هسته‌اي، موضوعي نيست که با بازي گرفتن آن، رقيب را از صحنه خارج کرد. حل اين پرونده نيازمند حمايت و پشتيباني تمام مردم و رسانه‌هاي گروهي است و چه بسا فضاسازي غيرواقعي و تبليغات ناهمسو به منافع ملي آسيبي جدي وارد خواهد کرد.

از طرفي، بزرگنمايي طرف غربي از دستاوردهاي خود و برجسته سازي از واداشتن ايران به پذيرش پروتکل الحاقي چيزي جز فضاسازي رسانه‌اي به منظور اقناع افکار عمومي و گروه‌هاي گوناگون آن کشورها نيست؛ موضوعي که در فضاي داخلي ايران به سرعت مورد قبول واقع مي‌‌شود و متاسفانه برخي افراد و گروه‌هاي تندرو داخلي بيش از آن که به تيم هسته‌اي کشور خود اعتماد کنند به اظهارنظرهاي تبليغاتي طرف مقابل گوش فرا داده و سخنان مقام‌هاي غربي را ملاک ارزيابي و قضاوت خود قرار مي‌‌دهند.