نسخه شماره 3784 - 1394/03/30 -


طنز


تلنگر

آخرين مذاکرات براي نگارش متن برجام در وين ادامه دارد
توافـق؛دور يا نزديـک؟!

آمانو:
نيازي به ارائه تضمين در برنامه هسته‌اي ايران نيست

سخنگوي وزارت خارجه آمريکا:
تاخير در انتشار گزارش حقوق بشر ايران، ارتباطي با مذاکرات ندارد

الحيات ادعا کرد:
ايجاد هماهنگي بين مستشاران ايراني و آمريکايي در عراق

الاهرام:
اسرائيل چاره‌اي جز سازش با ايران هسته‌اي ندارد


خبر


ديپلماسي

رهبر انقلاب در محفل انس با قرآن:
نشانه‌هاي پيشرفت در تلاوت قرآن در بين جوان‌ها و مردم ما مشهود است

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام:
مخالفان تخريبي درصدد القاي ناکارآمدي مسوولان اجرايي هستند


تلاش براي توقف درگيري و خونريزي ميان مسلمانان


احتمال نصب دوربين‌هاي مداربسته در شعب اخذ رأي

موحدي کرماني:
مردم ايران به رفع تحريم‌هاي ظالمانه پافشاري دارند


اخبار کوتاه


کوتاه از بهارستان


 طنز 
نويسنده : محمد حسين روانبخش

صداو‌سيما‌، مچکريم!

صداو سيما چند سال است که در ماه رمضان حاضر نيست ربناي شجريان را پخش کند ... اما به جاي آن يک عالمه برنامه‌هاي خوب دارد ! اهم برنامه‌هاي صداو‌سيما در اين چند سال را بخوانيد تا ببينيد واقعا چرا نبايد ربناي شجريان در کنار اين برنامه‌ها پخش شود:

1- تبليغ کرم قلابي حلزون علي رغم اخطار چند باره وزارت بهداشت‌... و نهايتا قطع آن تبليغ در زماني که ميلياردها تومان پول از جيب مردم رفته بود!

2- تبليغ هر شب هواپيمايي برادر بابک زنجاني ، با نوشابه اضافي تا دقيقه 90 دستگيري آن برادر!

3- پخش اخبار جهت دار در راستاي بعضي برادران دلواپس‌، دلپيچه دار و محروم شده از کاسبي تحريم !

4- پخش خبر مهم و بزرگ بچه دار شدن خاله شادونه در بخش خبري اصلي تلويزيون براي زدن مشت محکم به دهان استکبار جهاني .

5- ... و امسال نمايش «ماه عسل » با حضور مردي که براي اثبات عشق به همسر از بالکن خانه به پايين پريده بود؛ و تعريف و تمجيد از اين حماسه بزرگ!

در همين جا از طرف استاد شجريان و کليه روزه داران از اينکه در طول اين سال‌ها نواي ملکوتي ربنا در کنار اين چيزها پخش نمي‌شود صميمانه از مسئولان ارزشي صدا‌و‌سيما سپاسگزاري مي‌کنيم!


 تلنگر 
نويسنده : ولي درويشي

- براساس يک تحقيق مشخص شد که چين چهار ميليون خانواده ميليونر تا 2014 دارد که پس از آمريکا دومين جمعيت ميليونرهاي جهان را در خود جاي داده است.

خدا زياد کند تعداد ميليونرهاي چين را!‌؛‌ بدليل اينکه يکي از آنها همين چند وقت قبل از تعداد 12 هزار نفر کارکنان خود قريب 6 هزار نفر از آنها را به سفر يک هفته‌اي فرانسه ميهمان کرد! وجدانا چند نفر از ميليونرهاي ايراني يا تجار و صاحبان حرف و صنايع خصوصي دل انجام چنين کارها و در حقيقت چنين گذشت بزرگي را دارند با تمام صحبت‌هايي که در مورد مرام، معرفت، گذشت، ميهمان نوازي و دست ودل بازي ايراني‌ها در رسانه‌هاي مختلف ما در بوق کرنا مي‌کنند!

- رئيس پيشين سازمان صدا‌و‌سيما گفت: هيچ برنامه‌اي براي انجام هيچ کاري ندارم.

... يعني همان برنامه‌اي که در سازمان صدا‌و‌سيما ده سال اجرا کرد‌: هيچ برنامه‌اي براي هيچ کاري نداشت!

- محمود احمدي‌نژاد و اسفنديار رحيم مشايي در مراسم ختم همسر محمدرضا رحيمي‌شرکت کردند.

احمدي نژاد تشييع جنازه شهدا هم رفت ؛ خيلي هم اين دو تا برايش فرقي نمي‌کند!

- وزير امور اقتصادي و دارايي درباره واگذاري سرخابي‌ها و اينکه ما منتظريم ببينيم نتيجه تلاش‌هاي مجلس چه مي‌شود تا متناسب با آن عمل کنيم، گفت: به هر حال واگذاري اين دو باشگاه از طريق مزايده از دستور کار خارج شده است.

آقاي وزير يا يکي از مسئولين اقتصادي دسته اول در اين کشور بالاخره پاسخ افکار عمومي، رسانه‌ها و طرفداران اين دو باشگاه را ندادند که اگر بنا بر واگذاري اين دو باشگاه از طريق مزايده نبود و اصولا چنين کاري واقعا بنا نبود که به مرحله عمل برسد چرا مدت زمان زيادي فکر و ذهن مردم را سر کار گذاشتيد تا برسيد به اينجا که هستيد؟

- دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: ايران از لحاظ نظامي‌يک قدرت برتر در منطقه محسوب مي‌شود و د‌ر اين راه جزء 10 کشور اول دنيا به حساب مي‌آيد.

درست است‌... اما اينکه چرا و به چه دليل برخي دوستان علاقه‌مند هستند که در اين برهه تاريخي که بيش‌از هر زمان ديگري ايران به تعامل سازنده با جهان نيازمند است و نبايد بهانه‌اي ولو کوچک به دست دشمنان قسم خورده اين آب و خاک بدهيم مدام براي دنيا و منطقه چنگ و دندان نشان داده و شاخ و شانه بکشيم‌، سوالي است که بايد جواب داده شود!

- قائم مقام دبير کل ستاد مبارزه با مواد مخدر از بالاترين آمار کارتن خواب‌ها در پايتخت خبر داد.

در اين بين و با اعلام چنين اخبار شرم آور و نگران کننده براي پايتخت ‌ام‌القراي جهان اسلام نقش و وظيفه شهرداري، کميته امداد، بهزيستي و ساير نهادهاي حمايتي براي ساماندهي‌اين افراد و کمک به بهبود معيشت، بهداشت، درمان و سرپناه آنها چيست و کدام يک از اين سازمان‌ها بايد در قبال عملکرد بسيار ضعيف خود در اين حوزه پاسخگو باشند؟

- يک نماينده مجلس با انتقاد از سخنان اخير ‌هاشمي ‌رفسنجاني درباره‌ تحريم‌ها گفت که تحريم‌هاي ظالمانه از ابتداي انقلاب وجود داشته و مردم در برابر آنها مقاومت کردند.

آقاي ‌هاشمي‌هم که همين حرف را عنوان کردند علاوه بر اينکه ايشان گفته اند که بايد سعي شود تا فشار کمتري بر اقشار حقوق بگير جامعه چه در اثر سوء تدبيرها يا تحريم خارجي وارد شود وگرنه ملت ايران در طول بيش از سه دهه گذشته در عمل و نه در شعار و زير سايه و رفاه اداري و دولتي اثبات کرده‌اند که پاي اسلام، قرآن، ائمه، آرمان‌هاي امام و انقلاب پشت سر رهبري تا آخرين نفس و قطره خون ايستاده‌اند. اما برخي فقط تامين اهداف سياسي و اقتصادي خود و باقي ماندن شان در مناصب دولتي وصل به اين شعارهاي يوميه است که مثل سه وعده غذايي مفت با ميان وعده‌هاي فراوان در طول روز آن را بلغور مي‌کنند!


 آخرين مذاکرات براي نگارش متن برجام در وين ادامه دارد
 توافـق؛دور يا نزديـک؟! 

گروه سياسي: طولاني‌ترين ‌دور ماراتن هسته‌اي درحالي در هتل کوبورگ وين ادامه دارد که گمانه‌زني‌هاي ضد و نقيضي درباره احتمال توافق از سوي رسانه‌ها مخابره مي‌شود پر واضح است در اين بين نکته حائز اهميت عزم ايران و 1+5 براي پايان اين بازي هسته‌اي و تلاش آنها براي برداشتن آخرين پرانتزهاست.گفتني است سيدعباس عراقچي و مجيد تخت‌روانچي از روز چهارشنبه در وين بوده و تا 10 تير به گفت‌و‌گو با تيم مذاکره‌کننده 1+5 ادامه خواهند داد. در همين راستا پس از پايان نشست داخلي معاونان وزيران خارجه کشورهاي 1+5‌، عراقچي و روانچي نشستي هماهنگي با هلگا اشميد براي تنظيم برنامه‌ها و مذاکرات آينده برگزار کردند. همچنين مذاکره با معاون وزير خارجه روسيه و نيز سه کشور اروپايي عضو 1+5 يعني فرانسه، انگليس و آلمان پس از هماهنگي با هلگا اشميد انجام شد. معاونان وزيران خارجه انگليس، آلمان، فرانسه، چين، روسيه و آمريکا که از روز پنج شنبه به وين رفته اند صبح جمعه نشستي داخلي براي هماهنگ کردن مواضع خود برگزار کردند.گفتني است اين اولين نشست بعد از اظهارنظر کري مبني بر فعاليت‌هاي گذشته ايران براي واشنگتن ملاک نيست و نگاه آنها به آينده است.

وزير خارجه آمريکا گفت که اطمينان از آينده بسيار مهمتر از کنکاش در گذشته است. به اعتقاد کري، « فعاليت‌هاي ايران در گذشته نياز به بررسي دارد ولي تحريم‌ها پيش از رفع نگراني‌هاي آژانس هم قابل برچيدن است»، تحريم‌هايي که فروش نفت ايران و نقل و انتقال پول را با دشواري‌هاي زيادي روبرو کرده است.البته کري جملات ديگري هم گفت که به نظر مي‌رسد مخاطب آن بيش‌از همه، افکار عمومي آمريکا بود. او گفت که دستگاه‌هاي اطلاعاتي آمريکا به خوبي از آنچه ايران کرده آگاهند. مذاکره‌کننده ارشد هسته‌اي روسيه گفت: مشکلات کمتري در اين دور از مذاکرات وجود دارد و دستيابي به توافق تا ضرب‌الأجل 30 ژوئن امکان‌پذير است.به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک، سرگئي ريابکوف، معاون وزير امور خارجه روسيه، گفت: نشست ميان وزيران خارجه ايران و گروه 1+5 از 25 ژوئن به بعد برگزار خواهد شد و روز دقيق آن به‌زودي اعلام مي‌شود.

ريابکوف افزود: ما خواهان تمديد بلندمدت مذاکرات نيستيم. روسيه مي‌داند که برخي سياستمداران از کشورهاي درگير در مذاکرات هسته‌اي تنها با انتقاد از پيشرفت‌ وارد رايزني‌ها مي‌شوند.او تأکيد کرد: ما از خواست مقامات ايراني براي تمرکز روي موضوع به جاي ادامه زورآزمايي ميان هيأت‌هاي مذاکره‌کننده که کاري زمان‌بر است حمايت مي‌کنيم.ريابکوف که سرپرست هيأت مذاکره‌کننده روسيه نيز محسوب مي‌شود بيان کرد: اشتباه است که بخواهيم همه چيز را به بازي و تمرين‌هاي تاکتيکي در مذاکرات تبديل کنيم.وي در پايان دستيابي به توافق هسته‌اي نهايي تا پايان ماه ژوئن را امکان‌پذير دانست.

شانس دستيابي به توافق هسته‌اي

افزايش يافته است

خبرگزاري رويترز گزارش داد: با وجود موانع در مذاکرات هسته‌اي ايران و گروه 1+5،‌ شانس حصول يک توافق نهايي افزايش يافته است.به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري رويترز،‌ باراک اوباما، رييس‌جمهور آمريکا با چالشي براي ارائه هر توافق با ايران به يک کنگره شکاک مواجه است، فرانسه نيز بر رويکرد سختگيرانه خود در مذاکرات هسته‌اي پافشاري مي‌کند و ايران براي پرهيز از تعهدات بيشتر تلاش مي‌کند؛ با اين حال با وجود اين موانع و موانعي ديگر به نظر مي‌آيد که مذاکره‌کنندگان بيش از گذشته به حصول يک توافق تاريخي نزديک شده باشند.مقامات آمريکايي از جمله باراک اوباما بارها گفته‌اند که شانس دستيابي به توافق را 50-50 مي‌دانند اما ديپلمات‌هاي نزديک به مذاکرات به رويترز گفتند که شانس‌هاي دستيابي به توافق با توجه به اين‌که وزيران امور خارجه ايران و گروه 1+5 هفته آينده به وين مي‌روند تا وارد آخرين مرحله از اين پروسه تقريباً دو ساله شوند بسيار بيش‌تر است.اين ديپلمات‌ها با يک خوش‌بيني محتاطانه گفتند که پيشرفت‌ زيادي در حل مسائل مورد اختلاف حاصل نشده و فشار سياسي زيادي بر هيأت‌هاي مذاکره‌کننده ايران و آمريکا براي پايان دادن به بيش از 10 سال بن‌بست سياسي ميان ايران و غرب وجود دارد.يک مقام غربي ارشد به رويترز، گفت: نمي‌توانيم شکست مذاکرات را غيرمحتمل بدانيم اما بيش‌تر به نظر مي‌آيد که به نتيجه مي‌رسيم، البته نه تا پايان 30 ژوئن بلکه در روزهاي پس از آن.

يک مقام غربي ديگر در گفت‌وگو با رويترز، تأکيد کرد: از نظر من يک توافق حاصل خواهد شد چون اصلي‌ترين بازيگران در اين مذاکرات به آن نياز دارند.ايران و گروه 1+5 که نزديک به دو سال است در حال ادامه اين مذاکرات جدي و پيچيده هستند در اوايل ماه آوريل به يک چارچوب کلي براي توافق نهايي دست يافتند اما اختلافات اصلي شامل راستي‌آزمايي برنامه هسته‌اي ايران براي اطمينان از صلح‌آميز بودن آن و جدول زماني لغو تحريم‌ها حل نشده باقي ماند.اين ديپلمات‌ها هم‌چنين اذعان کردند که اين مسائل حل نشده مي‌تواند به بروز برخي مشکلات و تأخيرهايي منجر شود با اين حال تمايل زيادي براي سازش وجود دارد.

حصول يک توافق هسته‌اي به لحاظ سياسي براي رييس‌جمهور آمريکا و حسن روحاني همتاي ايراني‌اش ضروري است با توجه به اين‌که روند مذاکرات صلح فلسطين - اسراييل مدتي است متوقف شده و جنگ عراق و سوريه ادامه دارد. توافق با ايران بعد از کوبا که ديگر دشمن قديمي آمريکا محسوب مي‌شود مي‌تواند دستاوردهاي اوباما در عرصه سياست خارجي در طول رياست جمهوري‌اش باشد.يکي از مذاکره‌کنندگان پيشين گروه 1+5 به رويترز گفت که شانس دستيابي به توافق 60 به 40 است.همچنين يک مقام ارشد ايراني در اين‌باره گفت: توافق به دست خواهد آمد. آمريکايي‌ها بيش‌تر از ما خواهان اين توافق هسته‌اي هستند و اين توافق به هر دو کشور کمک خواهد کرد.او شانس حصول اين توافق را 70 درصد توصيف کرد.به گزارش رويترز،‌ دستيابي به توافق هسته‌اي براي حسن روحاني نيز بسيار حائز اهميت است چون شکست اين مذاکرات مي‌تواند به تضعيف سياسي وي منجر شود. هرچند هيچ يک از اين دو رييس‌جمهور يعني روحاني و اوباما نمي‌توانند امتياز زيادي بدهند و با اين حال بايد براي دست يافتن به يک توافق سازش کنند. نشانه‌هاي سازش در حال ظهور پيدا کردن است.جان کري، وزير امور خارجه آمريکا هفته گذشته نشان داد که واشنگتن در حال دست کشيدن از اصرارهاي گذشته‌اش براي حل کامل تحقيقات آژانس درباره آن چه وجود ابعاد نظامي احتمالي در برنامه هسته‌اي گذشته ايران مي‌خواند است.وي در يک کنفرانس خبري گفت: ما روي توضيح ايران درباره آن چه در يک مقطع زماني يا زماني ديگر انجام داده متمرکز نيستيم. اين در حالي است که مقامات آمريکايي پيش از اين تأکيد داشتند ايران بايد به تمام سوالات آژانس پاسخ دهد و کاهش تحريم‌ها منوط به اين مسأله است.ايران تأکيد مي‌کند شواهدي که آژانس بر‌اساس آن‌ها ادعا مي‌کند اين کشور در گذشته فعاليت‌هاي مرتبط با تسليحات هسته‌اي انجام داده است ساختگي هستند و برنامه هسته‌اي ايران ماهيت کاملاً صلح‌آميز دارد.

امکان پيش‌بيني نتيجه مذاکرات وجود ندارد

همچنين يک منبع ديپلماتيک در مصاحبه با ايتارتاس گفت در حال حاضر هيچ پيش‌بيني دقيقي نمي‌توان براي نتيجه دور کنوني مذاکرات ايران و شش مذاکره‌کننده بين‌المللي ( آمريکا‌، روسيه‌، فرانسه‌، چين‌، انگليس و آلمان ) مطرح کرد.به گزارش «انتخاب»، اين منبع ديپلماتيک افزود: « اگر به مسائل موجود نگاهي واقع بينانه داشته باشيم متوجه مي‌شويم که شانس موفقيت اين مذاکرات 50 - 50 است.»وي تاکيد کرد مذاکراتي که جريان دارد يک چانه‌زني واقعي است و هيچکس جرات ندارد با قطعيت بگويد دو طرف به موفقيت دست خواهند يافت يا خير.همه هيات‌هايي که وارد وين شده اند اولويت‌هاي خاص خودشان را دارند.

برخي از آنها خواستار دستيابي به موافقتنامه و برخي ديگر نيز به دنبال تامين منافع ملي خودشان هستند.اين منبع تمديد مذاکرات به پس از ضرب الاجل 30 ژوئن را در صورت لزوم منتفي ندانست.در همين حال مديران سياسي ايران‌، آمريکا و اتحاديه اروپا در وين گردهم آمده‌اند تا رايزني‌هايي را درباره برنامه هسته‌اي ايران برگزار کنند. هيات‌هاي روسي و چيني نيز روز جمعه به آنها ملحق خواهند شد.ايران و گروه 1+5 کمتر از دو هفته براي دستيابي به موافقتنامه اي نهايي درباره برنامه هسته‌اي ايران فرصت دارند. دو طرف همچنين برسر متن سند نهايي اختلاف‌هايي دارند.يک منبع در يکي از هيات‌هاي دخيل در مذاکرات به ايتارتاس گفت اين اختلاف‌ها به دسترسي کارشناسان بين‌المللي به تاسيسات و کارشناسان فعال در صنعت هسته‌اي ايران و همچنين بخش‌هايي از برنامه غني سازي اورانيوم اين کشور و روند لغو تحريم‌ها مربوط مي‌شود.وي افزود با اين حال دو طرف تلاش خواهند کرد مواضع خودشان را نزديک تر و زمينه را براي ورود وزيران امور خارجه ايران و گروه 1+5 فراهم کنند.اين منبع اضافه کرد: نشست وزيران امور خارجه ايران و شش قدرت جهان ( پنج کشور عضو دائم شوراي امنيت سازمان ملل متحد به اضافه آلمان ) پس از 25 ژوئن مي‌تواند برگزار شود زيرا پزشکان در حال حاضر به جان کري وزير امور خارجه آمريکا اجازه سفرهاي خارجي را نمي‌دهند.اين منبع ديپلماتيک افزود برنامه‌هاي کري پس از شکستگي پاي وي تغيير کرد اما وي خواستار آن است که بتواند هرچه سريعتر به وين سفر کند.


 آمانو:
 نيازي به ارائه تضمين در برنامه هسته‌اي ايران نيست 

مديرکل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي مي‌گويد نيازي نيست که آژانس تا 30 ژوئن (9 تير) اطمينان دهد که برنامه هسته‌اي ايران داراي فعاليت‌هاي نظامي‌نبوده است. به گزارش تسنيم، مدير کل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي مي‌گويد نيازي نيست که آژانس تا 30 ژوئن (9 تير) اطمينان دهد که برنامه هسته‌اي ايران داراي فعاليت‌هاي نظامي نبوده است.جان کري، وزير خارجه آمريکا، در ويدئوکنفرانس خبري 26 خرداد گفت که مذاکره‌کنندگان آمريکا «متمرکز بر»‌ مجبور ساختن ايران به پاسخ‌دهي به تمام فعاليت‌هاي گذشته‌اش در حوزه تسليحات نظامي نيستند. وي گفت: «ما روي پاسخگويي ايران درباره آنچه در زماني انجام داده‌اند، متمرکز نيستيم. مي‌دانيم که اين کار را انجام داده‌اند، درباره اين ترديدي نداريم. آنچه درباره‌اش نگران هستيم حرکت رو به جلو است».اظهارات کري بدين معني است که نبايد لزوماً پيش از توافق هسته‌اي بين ايران و گروه 1+5، به سؤالات مطروحه در حوزه ابعاد نظامي احتمالي برنامه هسته‌اي ايران پاسخ داده شود. در حالي که پيشتر اين امر يکي از شرط‌هاي طرف غربي براي دستيابي به توافق بود.


 سخنگوي وزارت خارجه آمريکا:
 تاخير در انتشار گزارش حقوق بشر ايران، ارتباطي با مذاکرات ندارد 

سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا گفت: جان کري همچنان بر حصول يک توافق هسته‌اي ميان ايران و گروه 1+5 تا پايان ماه ژوئن تأکيد دارد.به گزارش ايسنا، جان کربي، سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا در نشست خبري خود در واکنش به درخواست کميته روابط خارجي سنا مبني بر اين‌که جان کري، وزير امور خارجه اين کشور نبايد براي دستيابي به يک توافق با ايران تا ضرب‌الأجل 30 ژوئن، عجله کند، گفت: تمرکز ما همچنان روي 30 ژوئن قرار دارد و وزير امور خارجه تاکنون اين رويکرد را تغيير نداده است. وي همچنان متعهد به حصول يک توافق هسته‌اي با ايران تا پايان ماه ژوئن است.

براساس گزارش پايگاه اينترنتي وزارت امور خارجه آمريکا باب کورکر رئيس کميته روابط خارجي سنا روز پنج‌شنبه با تأکيد بر اين موضوع همچنين گفت که کري مي‌تواند در صورتي که ادامه مذاکرات پس از ضرب‌الأجل 30 ژوئن نتيجه بهتري دارد اين مسأله را بررسي کند.کربي همچنين تصريح کرد: ما هميشه گفته‌ايم که عدم حصول توافق بهتر از يک توافق بد است و ما و ديگر مذاکره‌کنندگان گروه 1+5 مشخص کرده‌ايم توافقي را که خواسته‌هايمان را برآورده نکند امضا نمي‌کنيم. با اين حال ما براي رسيدن به نتيجه تا پايان ماه ژوئن تلاش مي‌کنيم.اين سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا ادامه داد: اين بدين معني است که 30 ژوئن براي ما هدف است و اين تغييري نکرده است.

کربي در پاسخ به سوالي درباره علت تأخير در ارائه گزارش حقوق بشر ايران و احتمال ارتباط آن با مذاکرات هسته‌اي، گفت: اين موضوع هيچ ارتباطي با مذاکرات هسته‌اي با ايران ندارد. اين يک تعبير کاملاً غلط است. ما قبول داريم که انتشار گزارش تأخير داشته اما انتظار مي‌رود که در آينده نزديک منتشر شود.وي همچنين در پاسخ به سوالي درباره اظهارات وزير امور خارجه آمريکا مبني بر اين‌که واشنگتن روي اين مسأله که ايران بايد به پرسش‌ها درباره فعاليت‌هاي گذشته‌اش پاسخ دهد متمرکز نيست، بيان کرد: سخنان کري نبايد به کنار گذاشتن خواسته آمريکا که ايران بايد به پرسش‌هايي درباره فعاليت هسته‌اي گذشته‌اش پاسخ دهد تعبير شود.


 الحيات ادعا کرد:
 ايجاد هماهنگي بين مستشاران ايراني و آمريکايي در عراق 

الحيات به نقل از منابع خود نوشت: نخست وزير عراق در جريان سفر اخير به تهران، مسوولان ايران را در جريان مذاکرات هفته گذشته خود با مسوولان کشورهاي غربي قرار داد و با آنان درباره امکان ايجاد سازوکارهايي براي هماهنگي ميان مشاوران ايراني و مشاوران آمريکايي به منظور آمادگي براي آزادي سازي الرمادي، بحث و تبادل نظر کرد.

به گزارش انتخاب، اين روزنامه عرب زبان در ادامه آورده است: حيدر العبادي نخست وزير عراق در جريان سفر اخير به تهران، بسيار اصرار داشته که مسوولان ايران را در جريان مذاکراتي که اخيرا با مسوولان کشورهاي غربي داشته است، قرار دهد. وي با مسوولان ايران درباره امکان ايجاد سازوکارهايي براي هماهنگي ميان مشاوران ايراني که با «بسيج مردمي» کار مي‌کنند و مشاوران آمريکايي که در حال آموزش و مسلح کردن عشاير سني هستند، به منظور کسب آمادگي براي آزادي سازي الرمادي، بحث و تبادل نظر کرد.به نوشته الحيات، مذاکرات حيدر العبادي در تهران همچنين بر بحث و بررسي پيرامون تحولات امنيتي و سياسي کنوني عراق و همکاري‌هاي اقتصادي ميان دو کشور متمرکز بوده است. وي به علت زياد بودن حجم ديدارهايش با مسوولان ايران از جمله آيت‌الله علي خامنه‌اي رهبر معظم ايران، حسن روحاني رئيس‌جمهور، ‌هاشمي‌رفسنجاني رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، محمد جواد ظريف وزير خارجه و علي شمخاني دبير شوراي عالي امنيت ملي، کنفرانس مطبوعاتي‌اش را با اسحاق جهانگيري همتاي ايراني لغو کرد.گزارش الحيات حاکي است: منابع همراه با حيدر العبادي در اين سفر به اين روزنامه گفتند: وي در اين سفر حامل يک پرونده بود که قصد داشت آن را با مسوولان ايران در ميان بگذارد و آن پرونده همکاري و هماهنگي در زمينه امنيتي و نظامي بود؛ بويژه اينکه وي هفته گذشته رايزني‌هايي با مسوولان شش کشورهاي صنعتي از جمله باراک اوباما رئيس‌جمهور آمريکا در برلين داشته است.

همچنين وي از تمايل آمريکا براي ايجاد پايگاه جديد نظامي در نزديکي بغداد براي آموزش و مسلح کردن عشاير سني به منظور کسب آمادگي براي نبرد الرمادي سخن گفت.


 الاهرام:
 اسرائيل چاره‌اي جز سازش با ايران هسته‌اي ندارد 

الاهرام نوشت: مي‌توان آن چه در کنفرانس امسال هرتزليا گذشت را اينگونه خلاصه کرد، توجه عمومي در اسرائيل اين است که در آن چه صهيونيست‌ها خطر احتمالي ايران هسته‌اي مي‌گويند، بزرگ نمايي شده است. علي رغم اين که نشانه‌هاي بسياري وجود دارد که ثابت مي‌کند ايران به هيچ وجه به دنبال دستيابي به سلاح هسته‌اي نيست و هيچ تمايلي هم به انجام عمل خصمانه نظامي‌عليه اسرائيل ندارد. اين چيزي است که بي کم و کاست در تمامي‌برگه‌هاي پژوهشگران به چشم مي‌خورد و هيچ سندي هم نيست که خلاف آن را ثابت کند. در اين جا اين پرسش به وجود مي‌آيد: راز اين که اسرائيل تلاش دارد هسته‌اي شدن ايران را خطرناک جلوه دهد و در آن بزرگ نمايي کند، چيست؟ ديپلماسي ايراني به نقل از الاهرام نوشت:به اعتقاد اسرائيلي‌ها نظر آمريکايي‌ها با آنها تا اندازه‌اي متفاوت است. از نگاه واشنگتن اسرائيل در نگراني‌هايش اغراق مي‌کند و به دنبال کسب دستاوردهاي سياسي از اين بزرگ نمايي‌ها است. در عين حال آمريکا با هر گونه حمله نظامي يک جانبه عليه ايران مخالف است. ابراز اين نگراني‌ها از سوي اسرائيل که مي‌گويد ايران به دنبال دستيابي به سلاح هسته‌اي يا دادن آن به شبکه القاعده است را نيز بي پايه و اساس مي‌داند. اما آن چه آمريکا از آن مي‌ترسد اين است که ايران با پيوستن به جمع کشورهاي برخوردار از توانايي هسته‌اي موانع را بشکند و طوفاني راه بيفتد که در پي آن ديگران نيز در پي تبديل شدن به قدرت هسته‌اي، چه در داخل چه در خارج از خاورميانه، بر آيند.اسرائيلي‌ها در کنفرانس هرتزليا سوالي را مطرح کردند که خودشان نيز به آن پاسخ دادند. سوال اين بود، نيمي از اعضاي کاخ سفيد به رياست باراک اوباما، فکر حمله نظامي عليه ايران را بر زبان مي‌آورند، پس چرا تا اين اندازه در کاخ سفيد نسبت به اين اقدام اهمال مي‌شود و اسرائيل را بر سر آن به سخره مي‌گيرند؟ آنها خود پاسخ دادند: به اين دليل که در حال حاضر امکانات کافي وجود ندارد و وزارت دفاع آمريکا براي انجام اين کار به اندازه کافي نيروي نظامي‌ ندارد. در عين حال بودجه لازم براي انجام چنين رويارويي‌اي نيز در اختيار دولت آمريکا نيست. معناي اين حرف اين است که مواضع آمريکا در قبال ايران همان اندازه ترديد‌آميز است که اروپايي‌ها نسبت به ايران ترديد دارند، ترديد اروپايي‌ها در اين زمينه را به روشني در مواضعشان مي‌بينيم. اما تفاوت در اين است که اروپايي‌ها به اين ترديد خود اعتراف مي‌کنند در حالي که آمريکايي‌ها نمي‌خواهند به اين ترديد خود اعتراف کنند. مساله‌اي ديگري که در کنفرانس هرتزليا مطرح شد، به طور خلاصه، اين بود که تازه ترين بررسي اسرائيلي‌ها نشان مي‌دهد که ايراني‌ها به اين تحليل رسيده اند که اسرائيل به مرحله‌اي از ياس و نااميدي رسيده است که ديگر نمي‌تواند ماجراجويي نظامي‌عليه ايران انجام دهد. چرا که از واکنش احتمالي جامعه جهاني به شدت مي‌ترسد و نگراني دارد در صورت انجام چنين حمله‌اي افکار عمومي جهان عليه آن بسيج شوند و آن گاه ابعاد جديد غيرقابل پيش‌بيني‌اي در سياست جهاني به وجود آيد. براي همين حتي تندرو‌ترين افراد در دولت آمريکا و حتي افراطي‌ترين افراد در دولت اسرائيل نيز به اين نتيجه رسيده‌اند که بايد با تمامي مخاطرات ايران بسازند و راه‌ گريزي جز اين ندارند. اين تحليل دقيقا چيزي است که خود اسرائيلي‌ها نيز به آن اعتقاد دارند و در کنفرانس هرتزليا هم به روشني به آن اشاره کردند. ‌براي همين مي‌توانيم بگوييم که سناريوهايي در آينده پياده خواهند شد که نه تنها اعراب را شوکه خواهند کرد بلکه همه طرف‌هايي که دست بسته گوشه‌اي نشسته‌اند، و حتي جامعه جهاني نيز از آن شوکه خواهند شد.


 خبر 

اختلاف‌افکني بين دولت و ملت حرکت در مسير شهدا نيست

يک نماينده پيشين مجلس شوراي اسلامي گفت:‌ اين که در مراسمي به نام شهدا در مسير عدم وحدت‌، عدم همدلي‌، تخريب تيم مذاکره کننده و زير سوال بردن تصميمات کلان نظام حرکت کنيم، در مسير شهدا حرکت نکرده‌ايم. جواد آرين‌منش در گفت‌وگو با ايسنا با بيان اينکه شهدا متعلق به همه مردم هستند، اظهار کرد: شهدا جانشان را در راه آرمان‌هاي ملت قرار دادند پس قرار نيست در مراسمي که براي شهدا برگزار مي‌شود بهره‌برداري گروهي و جناحي صورت گيرد. وي با تاکيد بر اينکه هيچکس قادر نيست چيزي را به رهبري نظام تحميل کند افزود: اگر قرار بود رهبري نظام تحت تاثير تحميل‌ها قرار گيرند از حوادث پس از انتخابات سال 88 نمي‌توانستيم به سلامت عبور کنيم.پس رهبري به هيچ وجه تحت تاثير قرار نمي‌گيرد و قرار نيست کسي هم در اين زمينه دلسوزي کرده و سخناني بگويد که با واقعيت انطباق ندارد. اين فعال سياسي با بيان اينکه دوران دفاع مقدس دوران وحدت و همدلي ملت ايران عليه دشمن مشترک بود‌، خاطرنشان کرد: دفاع مقدس نماد همدلي آحاد ملت در برابر استکبار جهاني تلقي مي‌شود. آرين منش با بيان اينکه آرمان‌هاي بلند شهداي عزيز همواره همدلي و همبستگي ملي و توجه به آرمان‌هاي بلند نظام و انقلاب و تبعيت‌پذيري از ولايت فقيه بوده است گفت: اگر بخواهيم در مسير شهدا حرکت کنيم يعني بايد در راه پيروي از رهبري گام برداريم. اين نماينده سابق مجلس شوراي اسلامي تصريح کرد: خواسته رهبري اين نيست که بذر نفاق و اختلاف و تفرقه در سالي که به لحاظ سياسي دو انتخابات مهم را در آن داريم و بسيار حساس است‌، پاشيده شود و به اختلافات دامن زده شود. وي تاکيد کرد: وقتي شعار همدلي و همزباني دولت و ملت را داديم کساني که اختلافات دولت و ملت را دامن مي‌زنند در مسير شهدا و رهبري حرکت نکرده‌اند؛ چرا که رهبري در مورد مذاکرات خط مشي‌ها را مشخص کرده و صلاحيت تيم مذاکره کننده را همواره تائيد کرده‌اند.

تريبون‌ها نبايد در اختيار منافع جناحي قرار گيرند

يک فعال سياسي اصلاح‌طلب گفت:‌ ديپلمات‌هاي کشورمان امروز همان اهداف شهدا يعني دفاع از منافع ملي‌، تماميت ارضي و حقوق اساسي ملت را دنبال مي‌کنند. محمدجواد حق‌شناس در گفت‌وگو با ايسنا درباره طرح شعارهاي ضد دولتي در مراسم تشييع شهدا در تهران اظهار کرد: اين رفتارها قابل پيش‌بيني بود و از قبل هدفگذاري شده بود که از شهدا که يکي از ارزشمندترين سرمايه‌هاي اجتماعي و ميراث معنوي کشورمان است چنين سوء‌استفاده‌اي انجام شود. وي افزود: ما در هيچ جاي دنيا نمي‌بينيم کساني که مسووليت دارند اجازه داشته باشند با ميراث‌هاي بزرگ خود چنين رفتارهايي کنند. سابقه چنين رفتارهايي نشان مي‌دهد که اين عده دغدغه ملي را دنبال نمي‌کنند. حق شناس همچنين با بيان اينکه ديپلمات‌ها در مقطع فعلي همان راه شهدا را با پيچيدگي بيشتر در عرصه ديپلماتيک دنبال مي‌کنند، خاطر نشان کرد: مردمي که براي تشييع پيکر شهدا آمده‌اند همان‌هايي هستند که به دولت روحاني و سياست برد – برد راي دادند و اگر فضا براي پرسشگري آزاد فراهم شود مردم آزادانه مي‌گويند که نظر آن‌ها درباره سياست‌هاي کلي دولت و نظام چيست. اين عضو شوراي مرکزي حزب اعتماد ملي در بخش ديگري از سخنان خود گفت:‌ نبايد تريبون در اختيار کساني قرار گيرد که به رئيس‌جمهور،‌ رئيس مجلس و وزير خارجه توهين کرده و سخنان ناروا بگويند، البته مردم مي‌دانند که چه خبر است و فهم اين رفتارها در چنين مراسم‌هايي که رنگ ملي دارد، خيلي سخت نيست . دولت بايد تلاش کند که تريبون‌ها در اختيار چنين تفکراتي که صرفا فقط دنبال منافع جناحي خود هستند قرار نگيرد. وي در پايان افزود: استفاده جناحي و باندي از مراسم تشييع پيکر شهدا جز ضرر هيچ چيزي نداشته و به همبستگي ملي لطمه مي‌زند. ما شاهديم که در کشورهاي ديگر وقتي مهمان رسمي خارجي وارد اين کشور مي‌شود او را بر سر مزار شهداي خود مي‌برند و احترام دنيا را براي شهدا و قهرمانان خود مي‌خرند .اين رفتارها و سوء استفاده از شهدا در کشور ما به هيچ وجه شايسته نيست.

توهين به بزرگان

توهين به اراده ملت است

يک نماينده مجلس نهم گفت: افرادي که وابسته به گروه‌هاي خاصي‌اند، چکيده انقلاب را هدف گرفته‌اند و در جهت ايجاد سد براي چهرهاي بزرگ نظام، به هر ملعبه‌اي دست مي‌زنند. کمال‌الدين پيرموذن در گفت‌وگو با ايلنا، با اشاره به اينکه رييس جمهور و رييس مجلس، تبلور اراده ملت هستند؛ گفت: توهين به اين بزرگان، توهين به اراده ملت است.وي افزود: اين گروه «خود حق پندار» و راديکال،عليرغم اينکه اصلي‌ترين وصاياي شهدا، بها دادن به ولايت فقيه و منويات ايشان است،گوش همگان را با اهانت به مسوولان و بزرگان نظام پر کرده‌اند. پيرموذن تصريح کرد: اينها فقط استمرار اهداف اقتصادي و منافع خودشان را در نظر گرفته‌اند و جز ايجاد شر و مشکل براي دولت و مجلس، در جهت عدم موفقيت نظام در تعامل عزت‌مدار با دنيا، کاري بلد نيستند.وي افزود: اين افراد که وابسته به گروه‌هاي خاص هستند، چکيده انقلاب را هدف گرفته‌اند، در جهت ايجاد سد براي چهرهاي بزرگ نظام، به هر ملعبه‌اي دست مي‌زنند.پيرموذن ادامه داد: اينها روزي پشتيبان رئيس‌جمهور پيش بودند که پروژه ايران هراسي را در دنيا کليد زد و با قهرش، ولايت فقيه را نيز رنجاند. اما اينها بدانند با وجود عملکرد مردم در 24 خرداد 92 چيزي عايدشان نخواهد شد و ترديد نکنند با اين عملکردشان بيش از پيش از مردم دورتر خواهند شد، همچنانکه مردم يار قانون و آرمان‌هاي انقلاب و رهبري مي‌شوند.وي ادامه داد: اينها خواسته‌هاي کساني را پيش مي‌برند که در پي دنيازدگي و استمرار قدرتشان هستند و از مداحي براي ايجاد تشنج در مراسم ملي استفاده مي‌کنند و حرف‌هايي مي‌زنند که با احساسات و باورهاي ملي و ديني سازگار نيست.


 ديپلماسي 

اميدواريم بزودي شاهد برقراري آتش‌بس در يمن باشيم

سخنگوي وزارت امور خارجه ضمن محکوم کردن اقدامات تروريستي در صنعا که موجب کشته و زخمي شدن ده‌ها نفر گرديد با خانواده قربانيان اين حرکت ضد انساني ابراز همدردي کرد. به گزارش ايسنا، مرضيه افخم با تاکيد بر اينکه مردم مظلوم يمن در حال حاضر با دو جبهه تروريسم داخلي و عمليات نظامي نيروهاي خارجي به رهبري عربستان سعودي مواجه و در پيکار هستند، ابراز اميدواري کرد به زودي شاهد توقف بمباران‌ها و برقراري آتش‌بس باشيم. وي با اشاره به شرايط سخت و دشوار زندگي مردم مسلمان يمن و کمبود جدي مواد خوراکي و بهداشتي و دارو و لزوم افزايش کمک‌هاي فوري امدادي و انسان‌دوستانه، اظهار داشت: انتظار مي‌رود سازمان‌هاي مسئول بين‌المللي ارسال مستمر و روان کمک‌هاي انسان دوستانه براي مردم روزه‌دار يمن در ماه مبارک رمضان را به طور وي‍ژه مد نظر قرار دهند.

نزديک شدن تهران و کانبرا

براي بازگشت پناهجويان ايراني

يک پايگاه خبري استراليايي از نزديک شدن تهران و کانبرا به توافقي براي بازگشت پناهجويان ايراني به کشور خبر داد. به گزارش ايسنا به نقل از پايگاه خبري نيوز استراليا، مديرکل کنسولي وزارت امور خارجه ايران هفته گذشته با وزير امور خارجه و وزير مهاجرت استراليا در کانبرا ديدار و گفت‌وگو کرده است. بر‌اساس اين‌، دو کشور در حال رايزني بر سر يک يادداشت تفاهم هستند که مي‌تواند شامل ارائه کمک هزينه‌هاي تحصيلي از سوي استراليا و کاهش محدوديت‌هاي صدور رواديد و هشدارهاي مسافرتي باشد. طبق اين توافق همچنين پناهجويان ايراني محبوس در مراکز بازداشت مهاجران استراليا مي‌توانند به کشورشان بازگردند. آخرين آمارها تا پايان ماه مه نشان مي‌دهد در حال حاضر 446 ايراني در مراکز بازداشت مهاجران استراليا به سر مي‌برند که برخي از آنها بيش از دو سال است در اين وضعيت هستند. سارا‌هانسون يونگ، سخنگوي بخش مهاجرت وزارت امور خارجه استراليا، بيان کرد: دولت استراليا آماده است تا هر کسي را که امکان بازگشت پناهجويان را فراهم مي‌کند تطميع کند. وي همچنين گفت که جولي بيشاپ براي بازگرداندن پناهجويان ايراني به اين کشور تلاش مي‌کند. استراليا در سال 2007 قانون مهاجرت خود را تغيير داد و شرايط پذيرش پناهندگي را تسهيل کرد اما زماني که حزب ليبرال روي کار آمد سياست‌ها تغيير کرد و بيشترين سخت‌گيري‌ها در اين زمينه اعمال شد. اکنون استراليا به گونه‌اي نشان مي‌دهد که گويا ايران مانعي براي بازگشت پناهجوياني که درخواست پناهندگي آنها از سوي استراليا رد شده، ايجاد کرده است. گفته مي‌شود پناهجويان در اين مراکز بازداشت وضعيت بسيار بدي دارند و حتي از سوي بوميان مورد آزار و اذيت قرار مي‌گيرند.

ايران همچنان از مهمترين

حاميان عراق است

يک عضو کميسيون روابط خارجي پارلمان عراق تاکيد کرد جمهوري اسلامي ايران همچنان از مهمترين کشورهاي حامي عراق به شمار مي‌رود. به گزارش تسنيم «احلام الحسيني» عضو کميسيون روابط خارجي پارلمان عراق با مهم خواندن سفر حيدرالعبادي نخست وزير اين کشور به تهران خاطر نشان کرد سفر العبادي به تهران به افزايش حمايت‌هاي لجستيکي و امنيتي از بغداد کمک خواهد کرد.الحسيني اظهار داشت عراق در يک وضع فوق‌العاده به سر مي‌برد و با بحرن‌هاي متعددي در تمام سطوح روبرو است و به همين سبب نياز به ياري و حمايت دوستانه و برادران دارد.نماينده پارلمان عراق تصريح کرد جمهوري اسلامي ايران همانند گذشته،‌همچنان از مهمترين کشورهاي حامي عراق است، علاوه بر آن که، اولين کشوري بود که در ابتداي تشکيل دولت جديد عراق پس از سال 2003(سرنگوني رژيم بعثي صدام)به عراق در اين راستا کمک کرد.الحسيني تاکيد کرد تمام تلاش‌هاي ديپلماتيکي که هدف از آن کمک به عراق است، براي ما قابل احترام است و از آن حمايت مي‌کنيم.

تهران منابع مالي

در اختيار طالبان قرار نمي‌دهد

سفير جمهوري اسلامي ايران در کابل تاکيد کرد که تهران به تروريست‌ها يا نيروهاي افراطي هيچ کمکي نخواهد کرد. به گزارش تسنيم به نقل از روزنامه وال استريت ژورنال، محمدرضا بهرامي سفير ايران در افغانستان تصريح کرد که تهران سلاح يا پول در اختيار طالبان قرار نمي‌دهد تا اين گروه در برابر اقدامات داعش تقويت شود. اظهارات سفير کشورمان در کابل در پاسخ به گزارش روزنامه وال استريت ژورنال بوده است که مدعي شده بود که فرماندهان طالبان کمک‌هاي مالي و حمايت‌هاي نظامي از سپاه پاسداران انقلاب اسلامي دريافت کرده‌اند.بهرامي تصريح کرد که ما از طالبان حمايت نکرده ايم و از هيچ گروه تروريستي يا افراطي حمايت نخواهيم کرد.مقام‌هاي افغان و کشورهاي غربي مدعي هستند که ايران به صورت بي سر و صدا حمايت خود از طالبان را افزايش داده تا نفوذ خود را در اين گروه حفظ کند.وال استريت ژورنال افزود: ايران روابط پيچيده اي با طالبان دارد. تهران با رژيم سابق طالبان در کابل تا آستانه جنگ نيز پيش رفت، زماني که کنسولگري ايران در شهر مزار شريف در سال 1998 ميلادي، هدف حمله قرار گرفت.يک گزارش 2014 پنتاگون نيز نشان مي‌دهد که ايران از سال 2007 ميلادي اقدام به ارسال سلاح براي طالبان کرده است.بهرامي که در دوران جنگ داخلي در دهه 1990 ميلادي، به عنوان يک ديپلمات در افغانستان مشغول به فعاليت بوده، در اين باره گفت: سياست ايران حمايت از تروريست نيست. وي افزود: دشمن دشمن من لزوما دوست ما نيست. اجازه بدهيد فراموش نکنيم که تروريسم، تروريسم است، افراطي‌‌گري افراطي‌گري است و هر دو خطرات مشابهي دارند.وي در ادامه به خطر جديدي که منطقه را تهديد مي‌کند اشاره کرد و گفت: ظهور داعش به خطر جديدي تبديل شده است. بر اساس گزارش‌ها، داعش در حال تقويت مواضع خود و اجير کردن نيروهاي جديد است. ما داعش را يک تهديد بالقوه براي افغانستان و منطقه مي‌دانيم.سفير ايران در افغانستان تاکيد کرد که تجربه اخير در خاورميانه بهتر اين موضوع را نشان داده است که ما نبايد با اين گروه‌هاي تروريستي با سهل‌انگاري و مماشات برخورد کنيم.


 رهبر انقلاب در محفل انس با قرآن:
 نشانه‌هاي پيشرفت در تلاوت قرآن در بين جوان‌ها و مردم ما مشهود است 

در اولين روز از ماه مبارک رمضان، ماه نزول قرآن، محفل انس با قرآن در حضور رهبر انقلاب به مدت بيش‌از سه ساعت برگزار شد.

به گزارش ايسنا، آيت‌الله خامنه‌اي در محفل انس با قرآن که در حسينيه امام خميني رحمه‌الله برگزار شد گفتند: بحمدالله هر سالي، نشانه‌هاي پيشرفت در امر تلاوت قرآن، در بين جوان‌هاي ما، در بين مردم ما مشهود است بنده را عميقاً خرسند مي‌کند.

ايشان گفتند: تلاوت قرآن با صوت خوش و با لحن خوب و با آداب و رسوم تلاوت، مقدّمه‌اي است براي نفوذ مفاهيم قرآن در دلها. اگر اين فايده را از آن‌ بگيريم و به تلاوت قرآن به‌عنوان يک خوش صدايي و يک آوازه‌خواني فقط نگاه کنيم، مطمئنّاً از اين رتبه‌ والا سقوط خواهد کرد.

رهبر انقلاب گفتند: اين‌همه تأکيد بر اينکه قرآن را با صوت خوش، با آداب و با الحان مطلوب بخوانند، براي اين است که مفاهيم قرآن در دلها اثر کند، با قرآن انس بگيريم، به رنگ قرآن و به خُلق قرآن و به شکل قرآن در بياييم. اگر اين مقصود است، پس يک شرايطي دارد، يک آدابي دارد. اوّلين ادب، اين است که خواننده‌ قرآن و تلاوتگر قرآن، با اذعان به قرآن، با باور مفاهيم قرآن، باورِ آن مفاهيمي که دارد تلاوت مي‌کند، تلاوت کند. اگر ندانيم چه داريم مي‌خوانيم، مفهوم را درک نکنيم، در عمق جانمان اثر نداشته باشد، آن وقت‌ تأثير تلاوت‌مان بر روي ديگران و بر روي خودمان کم خواهد بود؛ اين شرط اوّل است.

ايشان با اشاره به چند نکته فرمودند: يکي اين که شما مي‌خواهيد با تلاوتتان، مفاهيم قرآني را به مستمع القاء کنيد. درست است که غالب مستمعين شما عربي و زبان قرآن را نمي‌دانند، امّا معجزه قرآن اين است که اگر با همين وضعيّت هم اين آيات را با عمق جان و با شرايط القاء کنيد مفاهيم ولو به‌نحو اجمال به ذهنها منتقل خواهد شد. خب، اين طبعاً شرايطي دارد.

آيت‌الله خامنه‌اي فرمودند: انصافاً از لحاظ صوت خوش، قرّاء ما خيلي خوبند، برجسته‌اند. اين را قرّاء بيگانه تصديق کرده‌اند و تصديق مي‌کنند؛ شنفته‌ايم از آنها که اصوات ايراني را تمجيد مي‌کنند. بعضي از اصوات شما انصافاً اصوات خوش‌ذات، خوش‌جنس و داراي شرايط خوبِ يک صداي برجسته است که اين را بايد همراه کرد با شرايط تلاوت.

ايشان افزودند: يکي از شرايط تلاوت اين است که اين آيه‌ قرآن را که تلاوت مي‌کنيد، بر روي نکاتي که در حال عادي اگر بخواهيد آن را تفهيم کنيد، روي آن تکيه مي‌کنيد، بر روي اين نقاط حتماً تکيه کنيد. بر روي کلمات خاص تکيه کنيد؛ جملات و فقرات را آن‌چنان‌که مضمون و معناي آن در ذهن مخاطب بنشيند ادا کنيد؛ تعبير خوب، اداي خوب.

رهبر انقلاب با يادآوري اينکه چند سال قبل از اين، در همين جلسه انتقاد کردم از کساني که زيادي آيات را تکرار مي‌کنند گفتند: يک جاهايي تکرار لازم است، حتمي است. با يک بار خواندن، معنا منعکس نمي‌شود و بايد آن را تکرار کرد. مقصودم اين نيست که در اين زمينه افراط انجام بگيرد. بعضي از خواننده‌هاي قرّاء مصري را ديديم در اين زمينه افراط مي‌کنند؛ تأثير منفي دارد.

ايشان افزودند: گاهي اوقات انسان احساس مي‌کند که قاري مثل اينکه همين‌طور يک کتابي را گرفته و دارد مي‌خواند، عبارت را مي‌خواند و دنبال مي‌کند؛ اين خوب نيست؛ مطلوب نيست. شما بايد مفهوم را منتقل کنيد و منعکس کنيد به ذهن مخاطب؛ اين گاهي با تکرار است، گاهي با تکيه است، گاهي با تکيه‌ بر روي يک جمله است، گاهي تکيه‌ يک کلمه است؛ اين کار بايد انجام بگيرد. آيت‌الله خامنه‌اي رعايت موازين لحن را مورد تاکيد قرار دادند و گفتند: الحان قرآني به خاطر تکرار در بين اهل قرآن و اهل تلاوت يواش يواش مأنوس شده و مردم‌ آشنا شدند؛ اين الحان را درست بايد ادا کرد. لحن بايستي با موازين خودش ادا بشود، والّا اگر رعايت نشد، مطمئنّاً آن اثر مطلوب را نخواهد بخشيد؛ گاهي اثر عکس مي‌بخشد.

ايشان گفتند: يکي از چيزهايي که در بين قرّاء عرب رايج شده و از آنجا به داخل کشور ما منعکس شده است، اهميّت دادن به نفَس بلند است. من نمي‌فهمم وجه اين کار چيست؛ هيچ لزومي ندارد که ما کلمات قرآن را، گاهي آيات را به همديگر وصل کنيم به‌خاطر اينکه نفَس مي‌خواهيم بدهيم؛ به نظر من هيچ لزومي ندارد. رهبر انقلاب با تاکيد بر اينکه زيبايي و تأثيرگذاري تلاوت به‌هيچ وجه وابسته به نفَس بلند نيست گفتند: بعضي از قرّاء معروف مصري هنرشان در اين است که با نفَس بلند بخوانند؛ مستمعين هم عوامانه وقتي با نفَس بلند مي‌خوانند، بيشتر تشويق مي‌کنند و الله، الله مي‌گويند. به نظر من، هم کار اين قاري‌ غلط است، هم کار آن مستمع غلط است. ايشان افزودند: در بين قرّاء خوب مصري، کساني را داريم که نفَسشان کوتاه است، هم خواندنشان خيلي خوب است، هم تأثيرگذاري‌شان خوب است. بنابراين من خواهش مي‌کنم که آقايان در مسئله نفَس، خودشان را اذيت نکنند.

آيت‌الله خامنه‌اي با تاکيد بر اينکه تکرار کلمات و آيات پشت سرِ هم هيچ لزومي ندارد افزودند: در تشويق کردن و «الله الله» گفتن - که اين هم تقليدي است از عرب‌ها - حد را مراعات کنند. بعضي‌ها بمجرّد اينکه خواننده شروع کرد به خواندن، شروع مي‌کنند پشت سرِ او ترنّم «الله» که مثل اينکه يکي از دنباله‌هاي لازمِ خواندن او اين است که اين طرف بگويد «الله»! هيچ لزومي ندارد. ايشان افزودند: سفارش کنيد که در گفتنِ «الله الله» افراط نکنند؛ آنجايي که واقعاً طرف، خيلي خوب مي‌خواند، خيلي زيبا مي‌خواند، آنجا خب اشکالي ندارد تشويق کنند امّا اينکه از اوّل طوري که‌ گاهي انسان فقط انتظار دارد که تا گفت «اعوذ بالله من الشّيطان الرّجيم»، بگويند «الله اکبر» صحيح نيست‌.


 رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام:
 مخالفان تخريبي درصدد القاي ناکارآمدي مسوولان اجرايي هستند 

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: مخالفان تخريبي با استفاده از منابع مالي و رسانه هاي تبليغي فراوان خود، درصدد القاي ناکارآمدي مسوولان اجرايي کشور هستند.

به گزارش ايسنا، آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در ديدار با اعضاي هيأت مديره و جمعي از اعضاي خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ايران توجه به نهادهاي غيردولتي و تشکّل‌هاي مردم‌ نهاد را مخصوصاً سازمان‌هايي که با تلاش و کوشش جوانان تشکيل شده‌اند، ضروري خواند و گفت: موانع اداري و بهانه‌جويي‌هاي شبه‌قانوني مخالفان تقويت بخش خصوصي، با اصلاح و تدوين سياست‌هاي صدر و ذيل اصل 44 برطرف شد، اما در اجرا گرفتار دولتي شد که هيچ اعتقادي به آن نداشت.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، واگذاري امور به مردم و توجه به بخش خصوصي را يک روند جهاني دانست و با تأکيد بر موفقيت آن در مقايسه با بخش‌هاي دولتي، گفت: در جامعه‌اي که ظرفيت براي اشتغال‌زايي وجود دارد، افزايش بيکاران با هيچ بهانه‌اي توجيه‌پذير نيست.

به گزارش روابط عمومي مجمع تشخيص مصلحت نظام، هاشمي رفسنجاني در پاسخ به ابراز نگراني‌هاي اعضاي خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان در خصوص اوضاع کشور، به بايدها و نبايدهاي مکرر بعضي از نهادهاي کشور براي ايجاد محدوديت در کارهاي دولت اشاره کرد و گفت: در حالي که منابع درآمدي کشور به شدت کاهش پيدا کرده، برخي دخالت‌ها در تصميم‌گيري‌هاي اجرايي، مخصوصاً در سياست خارجي، صورت مي‌گيرد و مخالفان تخريبي با استفاده از منابع مالي و رسانه‌هاي تبليغي فراوان خود، درصدد القاي ناکارآمدي مسئولين اجرايي هستند.

هاشمي رفسنجاني با تأکيد بر اين نکته که ضررهاي اظهارنظرهاي غيرکارشناسي مقامات غير مسؤول و تصميم‌هاي جناحي برخي نهادها، در وهله اول به ضرر مصالح و منافع ملي کشور و مردم تمام مي‌شود، گفت: در شرايط کنوني منطقه و جهان، بايد همه با وحدت کلمه و انسجام پشتيبان نظام و حامي دولت براي حل مشکلات باشيم.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در مقايسه شرايط امروز با سال‌هاي پس جنگ و آغاز به کار دولت سازندگي، گفت: خرابي‌ها و ويراني‌هاي آن سال‌ها، به خاطر 8 سال جنگ بود که روحيه حماسي مردم را براي جبران بر مي‌انگيخت و روابط مسؤولين، مخصوصاً در سطوح عالي صميمانه و عميق بود، اما خرابي‌هاي ناشي از سؤ مديريت‌هاي دولت قبل، نا اميدي را به جامعه تزريق مي‌کرد و وحدت و همدلي بين مسؤولان مختلف و مردم را مخدوش کرده بود.

هاشمي رفسنجاني در پاسخ به تقاضاي حاضران براي برگشت روحيه سازندگي به کشور، گفت: شرايطي دارد که اولاً اصلاح سياست داخلي و تقويت خودباوري، همدلي و همکاري و ثانياً اصلاح سياست خارجي و گسترش تعاملات بين‌المللي براساس عزت و حکمت، از مهمترين پيش نيازهاي آن شرايط هستند.

وي افزود: بسياري از خواسته‌هاي گروه‌هاي مولّد در راستاي تقويت پايه‌هاي اقتصادي کشور است.


 تلاش براي توقف درگيري و خونريزي ميان مسلمانان 

رئيس‌جمهور با تاکيد بر ضرورت همکاري کشورهاي منطقه براي استقرار صلح و آرامش، ماه مبارک رمضان را ماه تقويت اخوت و دوستي ميان مسلمانان دانست و ابراز اميدواري کرد: درگيري‌ها و نزاع‌ها در سرزمين‌هاي اسلامي در ماه مبارک رمضان متوقف و هر چه سريع‌تر ثبات و آرامش جايگزين آن شود. به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام حسن روحاني در تماس تلفني امير قطر با وي، ضمن ابراز تاسف از حوادث درگيري‌هاي منطقه گفت: بايد همه دست به دست هم دهيم تا درگيري و خونريزي ميان برادران مسلمان متوقف شود.

رئيس‌جمهور با اشاره به گسترش تروريسم و فعاليت گروه‌هاي تروريستي در منطقه، اظهارداشت: همه کشورهاي منطقه از مساله تروريسم رنج مي‌برند چرا که اقدامات گروه‌هاي تروريستي به نفع هيچ کدام از کشورهاي منطقه نيست و سد و مانع بزرگي براي توسعه منطقه و تقويت روابط ميان کشورها است.

دکتر روحاني، بر امداد و کمک‌رساني به آسيب‌ديدگان جنگ در همه کشورها به ويژه يمن تاکيد کرد و خواستار تلاش کشورها براي امدادرساني به آسيب‌ديدگان و حل مشکلات منطقه شد.

رئيس‌جمهور در ادامه با تاکيد بر علاقه‌مندي کشورمان براي گسترش مناسبات با همه کشورهاي دنيا به ويژه همسايگان گفت: زمينه‌ها و ظرفيت‌هاي بسيار خوبي در عرصه سياسي و اقتصادي ميان ايران و قطر وجود دارد که بايد از آن به بهترين نحو استفاده شود. امير قطر هم در اين تماس تلفني با تبريک فرا رسيدن ماه مبارک رمضان به دکتر روحاني و درخواست ابلاغ سلام وي به مقام معظم رهبري، گفت: روابط ما با جمهوري اسلامي ايران، ديرينه، تاريخي و مستحکم است و ما خواهان تقويت بيش‌از‌پيش اين روابط هستيم. شيخ تميم بن حمد آل ثاني اظهارداشت: ممکن است گاهي در برخي مسايل، اختلاف ديدگاه وجود داشته باشد اما دو کشور دوست، برادر و همسايه بايد از اين موانع عبور کنند. امير قطر با استقبال از گسترش بيش‌از‌پيش روابط اقتصادي و تجاري ميان تهران و دوحه گفت: قطر براي تقويت و رونق همکاري‌ها و مبادلات تجاري ميان دو کشور، امکانات ويژه‌اي را احداث کرده است. شيخ تميم با تاکيد بر نقش و جايگاه مهم ايران در حل‌و‌فصل مسايل منطقه‌اي افزود: ايران مي تواند نقش بسيار مهمي در استقرار صلح و آرامش در منطقه ايفا کند و همه ما وظيفه داريم در ايام ماه مبارک رمضان براي تقويت صلح و امنيت منطقه کوشش کنيم. وي با تاکيد بر اينکه براي حل مناقشات منطقه به ويژه در يمن، عراق و سوريه، بايد زبان گفت‌وگو به جاي درگيري‌ها حاکم شود، گفت: وزارت خارجه‌هاي دو کشور با تقويت ارتباطات خود بايد همه راه‌حل‌ها را براي حفظ منافع ملت‌هاي دو کشور و منطقه به کار گيرند.


 احتمال نصب دوربين‌هاي مداربسته در شعب اخذ رأي  

قائم‌مقام وزير کشور گفت: نصب دوربين‌هاي مداربسته در مناطق اخذ رأي را آقاي رئيس‌جمهور مطرح کرد و به‌عنوان يکي از مصاديق شفاف‌سازي در مرحله بحث و بررسي است. حسينعلي اميري در گفت‌و‌گو با تسنيم، با اشاره به نامه آيت‌الله جنتي به وزير کشور درخصوص روشن شدن وضعيت انتخابات الکترونيکي در کلان‌شهرها گفت: کليه مراحل و فرآيند انتخابات بر دو رکن است، يک رکن آن مجري است و رکن ديگر ناظر است. وي افزود:‌ اجراي انتخابات به‌عهده دولت و وزارت کشور و به‌نوعي مجري انتخابات دولت و وزارت کشور است و ناظر هم شوراي محترم نگهبان است. طبيعتاً در کليه مراحل و فرايند انتخابات مجري بايد با ناظر هماهنگ باشد. قائم مقام وزير کشور با بيان اينکه موضوع برگزاري الکترونيکي انتخابات از موارد مورد بحث اشتراکي وزارت کشور و شوراي نگهبان است اظهار داشت: موافقت شوراي نگهبان در اين زمينه يک امر ضروري است و دستگاه ناظر اين شوراي محترم است. همان‌گونه که قبلاً سخنگوي محترم شوراي نگهبان اعلام کردند شوراي نگهبان با کلّيت برگزاري الکترونيکي انتخابات مخالفتي ندارد. اميري با بيان اينکه وزارت کشور درباره برگزاري الکترونيکي انتخابات به شوراي نگهبان نامه‌‌اي نوشت و رسماً خبر آن را به اعضاي اين شورا رساند، تصريح کرد: در اين نامه اعلام شده که بر اساس مصوبه دولت، انتخابات در کلان‌شهرها و برخي شهرستان‌ها الکترونيکي برگزار مي‌شود. پس از آن نيز دبير محترم شوراي نگهبان آقاي جنتي نامه‌اي به وزير کشور نوشتند. وي اضافه کرد: نامه آقاي جنتي به وزير کشور دال بر مخالفت شوراي نگهبان بر برگزاري الکترونيکي انتخابات نبود. مفاد آن اين بود که درباره جزئيات و صندوق‌ها بايد روشن‌گري شود که وزارت کشور هم با نظر دبير محترم شوراي نگهبان موافق است و اين امر کارشناسي شده است که کارشناسان رايانه‌اي وزارت کشور و شوراي نگهبان با هم در اين زمينه جلساتي داشته و دارند و مواردي که مدنظر شوراي محترم نگهبان بوده، حتماً توسط وزارت کشور توضيح داده خواهد شد. سخنگوي وزارت کشور گفت: البته اين ميزان بستگي به اعتباري داشت که در اختيار وزارت کشور قرار گرفته بود. اگر اين اعتبار بيشتر بود قطعاً ميزان بيشتري از شهرها را به‌صورت الکترونيکي برگزار مي‌کرديم. اميري در پاسخ به اين که علاوه بر انتخاب صندوق آراي شفاف، تصميم جديد ديگري در وزارت کشور براي اين دوره از انتخابات مجلس و خبرگان گرفته شده است يا خير، گفت:‌ پس از فرمايشاتي که رئيس‌جمهور محترم در وزارت کشور در زمينه برگزاري انتخابات داشتند، ما صندوق‌هاي شفاف را براي اخذ رأي انتخاب کرديم. نصب دوربين‌هاي مداربسته در مناطق اخذ رأي را نيز آقاي رئيس‌جمهور مطرح کردند، البته ايشان اين را به‌عنوان يک امر متعين مطرح نکردند.


 موحدي کرماني:
 مردم ايران به رفع تحريم‌هاي ظالمانه پافشاري دارند 

خطيب نماز جمعه اين هفته تهران گفت: مردم ايران به رفع تحريم‌هاي ظالمانه پافشاري دارند اما اين پافشاري براي اين است که دين آن‌ها مي‌گويد در مقابل ظلم بايستيد. به گزارش ايسنا، آيت‌الله موحدي کرماني در خطبه‌هاي نماز جمعه اين هفته تهران با اشاره به سفر نخست‌وزير عراق به ايران،‌ گفت: من از مجلس به خاطر مصوبه مربوط به مسأله‌ هسته‌اي تشکر مي‌کنم و از مسوولان مي‌خواهم به هفت اصلي که مقام معظم رهبري درباره زندگي امام (ره) تعيين فرموده‌اند، پايبند باشند. وي تصريح کرد: مردم ايران به رفع تحريم‌هاي ظالمانه پافشاري دارند اما اين پافشاري براي اين است که دين آن‌ها مي‌گويد در مقابل ظلم بايستيد. اين تحريم ظالمانه است و ما نه ظالميم و نه ظلم پذيريم.

او ادامه داد: اصرار براي رفع تحريم براي اين است که آن را ظالمانه مي‌دانيم اما به دشمنان بفهمانيد و دشمن بداند که ايران با اقتصاد مقاومتي و بهره‌گيري از ظرفيت‌هاي داخلي روي پاي خود ايستاده است و تحريم‌ها اگرچه مشکل ايجاد کرده اما برخلاف تصورشان ايران را فلج نکرده است.

موحدي کرماني با بيان اين‌که ايران فرزند رمضان است و با قدرت ايستاده است، گفت: بديهي است در اين صورت هيأت ايراني با پشتوانه قوي مردمي مذاکره مي‌کند. ميدان مذاکره نيز يک نوع ميدان رزم است و رزمنده در آن با رجز کوبنده و قدرت‌نمايي دل دشمن را خالي مي‌کند و اين همان نصره بالرعب است. شکي نيست که آمريکا به توافق بيش‌تر نياز دارد تا ايران؛ اما وقتي مقاومت ايران را درک کرد و فهميد که مردم ايران روي پاي خود ايستاده‌اند و اگر تحريم‌ها هم باقي بمانند ايستادگي‌شان ادامه دارد، آمريکا اندک اندک به خواسته‌هاي هيأت ايراني تن در مي‌دهد.

وي با اشاره به زياده‌خواهي‌هاي آمريکا درباره بازديد از مراکز نظامي ايران و بازجويي از دانشمندان هسته‌اي، گفت: جلوي تمام اين‌ها را با يک امر مي‌شود گرفت و آن اين‌که آمريکا بفهمد ايران کشوري قوي است و در مقابل اين زياده‌خواهي‌ها سر فرود نخواهد آورد.

موحدي کرماني با اشاره به موضع رهبر انقلاب مبني بر ممنوعيت بازديد از مراکز نظامي و تماس با نخبگان و دانشمندان هسته‌اي، گفت: در اينجا يک سوال درباره اين تعبير که بازرسي‌ها مديريت شده انجام مي‌شود پيش مي‌آيد. آيا مي‌شود افرادي بيايند از مراکز نظامي و امنيتي ما بازديد کنند و چشم، فهم و درکشان به طور کلي بسته شود؟ آيا مي‌شود نه چيزي را ببينند و نه اسراري به دست آورند؟ او ادامه داد: اين مسأله اقلاً براي من مبهم است و من از مسوولان مي‌خواهم به سفارش مقام معظم رهبري مبني بر اين‌که به هيچ وجه اجازه نمي‌دهيم از مراکز نظامي بازديد شود به دقت عمل کنند. موحدي کرماني ابراز اميدواري کرد که محصول توافق ايران با گروه 1+5 عزت اسلام و مسلمين و کرامت ايران باشد. موحدي کرماني با اشاره به اهميت رعايت حجاب، گفت: خواهران محترمي که حجاب را رعايت نمي‌کنيد و بدحجاب هستيد بفهميد که وقتي سر از قبر برمي‌داريد مهر دشمن خدا بر شما زده مي‌شود. شايد براي شما عجيب باشد اما با بدحجابي، آمريکا و دشمن خدا را شاد کرده‌ايد. او افزود: مبادا کارهايي انجام دهيد که اگر خداي ناکرده انقلاب آسيبي ببيند و در آخرت بگويند شما در اين آسيب شريک هستيد. زيرا امر به معروف و نهي از منکر نکرده‌ايد. وي گفت: اگر از چهار چيز غفلت شود انقلاب از دست مي‌رود و آن چهار چيز رها کردن اصول، چسبيدن به فروع، کنار زدن انسان‌هاي لايق و سرکار آوردن انسان‌هاي نالايق است. خطيب نماز جمعه اين هفته تهران با بيان اين‌که سقوط آندلس در اثر بي‌توجهي به فرهنگ اسلامي بود، گفت: مبادا آمريکايي که با دست قدرتمند اسلام و مردم از کشور دور انداخته و از در رانده شد، با توطئه‌هاي ديگري از پنجره برگردد و خداي ناکرده سلطه آمريکا بر اين کشور حاکم شود.


 اخبار کوتاه 

نجات کشتي تجاري از دست دزدان

تکاوران نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي‌ايران حملات پياپي دزدان دريايي به يک فروند کشتي تجاري کشورمان را درخليج عدن ناکام گذاشتند. به گزارش ايسنا، تکاوران نيروي دريايي ارتش در قالب تيم اسکورت کشتي‌هاي تجاري و نفت‌کش جمهوري اسلامي‌ايران در آب‌هاي آزاد و بين‌المللي در خليج عدن هنگامي‌که پنج فروند قايق دزدان دريايي قصد نزديک شدن و تعرض به کشتي تجاري ايراني را داشتند با حضور به موقع و اجراي آتش پرحجم، دزدان دريايي را فراري دادند. در ادامه و با گذشت سه ساعت بار ديگر دزدان دريايي تجديد قوا کرده و تعداد قايق‌هاي خود را به 11 فروند افزايش دادند اما اين بار هم با واکنش سريع نيروي دريايي ارتش مواجه شدند و پا به فرار گذاشتند. سي‌و‌چهارمين ناوگروه اطلاعاتي عملياتي نيروي دريايي ارتش در طول ماموريت خود توانست طي پنج مرحله رويارويي مستقيم با تروريسم دريايي مانع از کوچکترين تعرض به کشتي‌هاي تجاري و نفتکش ايراني شود. تاکنون حدود دو هزار و 700 کشتي تجاري و نفتکش ايراني به وسيله ناوگروه‌هاي نيروي دريايي ارتش اسکورت شده و 287 درگيري مستقيم نيز با دزدان دريايي به ثبت رسيده است.

طرح فعاليت احزاب به مجلس برگشت

سخنگوي شوراي نگهبان گفت که اين مرجع با بررسي طرح نحوه فعاليت احزاب و گروه‌هاي سياسي و وارد دانستن ايراداتي، آن را براي رفع ايرادات به مجلس برگردانده است. نجات‌الله ابراهيميان در گفت‌وگو با ايسنا بيان کرد: در جلسه اعضاي شوراي نگهبان طرح نحوه فعاليت احزاب و گروه‌هاي سياسي مورد بررسي قرار گرفت و اعضاي شورا ايراداتي را نسبت به آن وارد دانستند. وي گفت که اين ايرادات به نمايندگان مجلس شوراي اسلامي‌اعلام خواهد شد. سخنگوي شوراي نگهبان با بيان اينکه طرح اصلاح قانون آيين دادرسي کيفري هنوز به طور رسمي‌به دست ما نرسيده است، گفت: نکته مهمي ‌که وجود دارد اين است که در طرح اصلاح قانون آيين دادرسي کيفري پيش‌بيني شده که اصلاحات صورت گرفته، مانند خود قانون از اول تيرماه اجرايي شود يعني ترتيبات مربوط به انتشار و گذشتن 15 روز از زمان انتشار در روزنامه رسمي ‌براي لازم‌الاجرا شدن آن حذف مي‌شود. ابراهيميان تصريح کرد: اگر شوراي نگهبان در روز يکشنبه 31 خرداد اين طرح را تاييد کند، همراه با اصل قانون از اول تير لازم الاجرا است.

تعيين اعضاي هيات نظارت

بر انتخابات

در جلسه شوراي نگهبان، اعضاي هيات مرکزي نظارت بر انتخابات پنجمين دوره مجلس خبرگان رهبري و نيز هيات مرکزي نظارت بر انتخابات دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي‌انتخاب شدند. به گزارش ايسنا، شوراي نگهبان اعلام کرد: در اجراي ماده (1) قانون نظارت بر انتخابات مجلس خبرگان رهبري و ماده‌(1) قانون نظارت بر انتخابات مجلس شوراي اسلامي، اعضاي هيات مرکزي نظارت بر انتخابات پنجمين دوره مجلس خبرگان رهبري و دهمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي ‌که در جلسه مورخ 27/3/94 شوراي ‌نگهبان انتخابات شده‌اند. بر‌اساس اين گزارش آيت‌الله احمد جنتي، آيت‌الله محمد يزدي، محمدرضا عليزاده، سيامک ره‌پيک و حجت‌الاسلام سيد ابراهيم رئيسي به عنوان اعضاي اين هيات برگزيده شدند.

روحاني ولايتمداري خود را ثابت کرده است

يک عضو شوراي سياستگذاري ائمه جمعه کشور گفت: حسن روحاني رئيس‌جمهوري کشورمان در کوران مبارزات و در دوران خفقان ستمشاهي با مبارزه ،سخنراني و نام بردن از امام، ولايتمداري خود را به اثبات رسانده است. به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام عباسعلي اختري، در آيين معارفه امام جمعه سرخه با اشاره به مذاکرات ايران با شش قدرت جهاني، تصريح کرد: بي ترديد تيم مذاکره کننده ايراني در اين مذاکرات، ضمن دفاع از حقوق ملت و نظام، هرگز تسليم زياده‌خواهي‌هاي دنياي استکبار نخواهد شد. وي، با اذعان به اينکه اعضاي تيم هسته‌اي کشورمان تابع نظر و راي مقام معظم رهبري است، اضافه کرد: همه مسئولان نظام و بويژه تيم هسته‌اي جمهوري اسلامي‌در اين مذاکرات به منويات معظم‌له عمل کرده و ذره‌اي از حقوق ملت کوتاه نخواهند آمد.

صندوق‌هاي شيشه‌اي اطمينان مردم را در انتخابات بيشتر مي‌کند

رئيس ستاد انتخابات شهرستان تهران گفت: اخذ راي الکترونيکي و صندوق‌هاي شيشه‌اي اطمينان مردم در انتخابات را بيشتر مي‌کند. علي اصغر ناصربخت، در گفت‌وگو با ايسنا، درباره مراحل اخذ راي الکترونيکي با بيان اينکه در انتخابات رياست‌جمهوري 92، 3420 صندوق اخذ راي در تهران وجود داشت، گفت:‌ معمول است که با توجه به افزايش تعداد راي‌دهندگان در هر دوره انتخابات، 15 درصد به تعداد صندوق‌هاي راي تهران بيفزاييم، بنابراين براي انتخابات امسال در تهران چهار هزار صندوق راي خواهيم داشت. وي افزود: در تهران 16 هزار دستگاه اخذ راي الکترونيکي در محل شعب اخذ راي نصب مي‌شود يعني 4 دستگاه در هر شعبه. کل فرايند انتخابات نيز از مرحله ثبت‌نام تا شمارش آرا و اعلام نتيجه آن به صورت الکترونيکي برگزار مي‌شود. برگزاري الکترونيکي انتخابات موجب مي‌شود که در کمترين زمان آراي اخذ شده شمارش شوند. رئيس ستاد انتخابات شهرستان تهران در ادامه با بيان اينکه مقدمات تهيه دستگاه‌هاي اخذ راي از طريق وزارت کشور در حال انجام است و اعتبار آن هم تأييد شده است، اظهار کرد: اين دستگاه‌ها با دانش داخلي ساخته شده و تا زمان برگزاري انتخابات تمام 16 هزار دستگاه در اختيار شعب اخذ راي قرار مي‌گيرند. وي درباره نحوه اخذ راي الکترونيکي گفت:‌ وقتي فردي به شعبه اخذ راي مي‌رود، شناسنامه و کارت ملي خود را ارائه مي‌دهد که شناسنامه وي کنترل دستي شده و شماره ملي وي هم به صورت مکانيزه چک مي‌شود تا مشخص شود فرد در شعبه ديگري راي نداده است. پس از مرحله چک توسط عامل اجرا و نظارت در شعبه، يک کارت الکترونيک در اختيار فرد قرار مي‌گيرد. وي به پاي دستگاه رفته و کارت را به دستگاه ارائه مي‌کند. پس از آن‌که دستگاه کارت را مجاز شناخت، رأي دهنده با ورود کد داوطلبي خود،‌ رأي خود را معين و ثبت مي‌کند.

ناصربخت در ادامه اظهار کرد: پس از ثبت نهايي در حافظه دستگاه راي دهنده رأي خود را به صندوقي که در ذيل دستگاه قرارگرفته مي‌اندازد و مي‌بيند که راي در صندوق راي انداخته شود. فرد فقط با کارت الکترونيک خود مي‌تواند يک‌بار رأي دهد.

به گفته وي وجود شناسنامه و کارت ملي براي راي دادن الزامي است.

معاون سياسي فرماندار تهران در ادامه با بيان اينکه فرايند انتخابات هميشه روشن و واضح بوده و تعداد زيادي افراد از دستگاه‌هاي مختلف بر روند انتخابات نظارت دارند، خاطرنشان کرد: حق مردم است که فرايند راي‌گيري با ساز و کار مدرن در دنيا هماهنگي داشته باشد. اخذ راي الکترونيکي و صندوق راي شيشه‌اي اطمينان مردم را افزايش مي‌دهد.

ناصربخت در پايان افزود: قطعا ما به سمتي حرکت مي‌کنيم که بيش از گذشته، اقبال مردم در انتخابات حاصل شود.

انتخابات مجلس شوراي اسلامي در تهران و 8 کلان‌شهر کرج، قم، کرمانشاه، مشهد، شيراز، اصفهان، تبريز و اصفهان به صورت الکترونيکي برگزار مي‌شود.


 کوتاه از بهارستان 

کاهش ليست 23 نفره بازجويي‌ به 15 نفر

عضو کميسيون امنيت ملي با اعلام اين که با توجه به رايزني‌هاي تيم مذاکره کننده هسته‌اي کشورمان در مذاکرات، ليست 23 نفره بازجويي‌هاي هسته‌اي به 15 نفر کاهش يافته است، اظهارکرد: مجلس به هيچ عنوان اجازه بازجويي از اين 15 نفر را هم نخواهد داد.به گزارش ميزان، محمدصالح جوکار گفت: نفراتي که از ليست بازجويي‌ها کم شده‌اند بيشتر فرماندهان نظامي‌کشورمان هستند. عضو هيات رئيسه فراکسيون اصولگرايان مجلس گفت که بر اساس طرح جديد مجلس با عنوان «الزام دولت به حفظ دستاوردها و حقوق هسته‌اي ايران» که هفته آينده به تصويب مجلس خواهد رسيد، دسترسي به کليه اماکن نظامي، امنيتي و حساس غيرهسته‌اي، اسناد و دانشمندان ممنوع است.

فعاليت مشکوک پولشويي

رئيس کميسيون برنامه و بودجه مجلس معتقد است نهادها و جريان‌هاي پولي بزرگي پشت موسسات مالي و اعتباري غيرمجاز هستند که بيش از اندازه نقدينگي دارند و گردش اين نقدينگي مي‌تواند بسياري از معادلات را به هم بزند. غلامرضا تاجگردون در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران، در رابطه با فعاليت مشکوک پولشويي در موسسات مالي و اعتباري غيرمجاز، گفت: نمي‌توانم نام تطهير‌کننده پول‌هاي کثيف را براي موسسات مالي غير‌مجاز انتخاب کنم ولي پشت پرده تمامي‌اين موسسات يکسري افراد و نهادهاي خاص هستند که مي‌توان به نهادهاي ديني و حاکميتي اشاره کرد. وي افزود: در حقيقت پول‌هايي که در اين مسير گردش دارد پول‌هاي حکومت است و بايد با آنها کارهاي اقتصادي صورت گيرد، در غير اينصورت، هرگونه فعاليت با اين پول‌ها درست نبوده و تضعيف‌کننده حقوق است. رئيس کميسيون برنامه و بودجه مجلس در رابطه با واسطه‌گري و دادن رانت افراد در دريافت مجوزات مربوط به تاسيس موسسات مالي متذکر شد: گردش مالي بزرگي از جانب برخي افراد در اين موسسات صورت مي‌گيرد که همه اين جريان به دادن رانت جهت تاسيس اين موسسات در گذشته بر مي‌گردد.

تشکيل سازمان مبارزه با اختلاس

يک عضو کميسيون اجتماعي مجلس از تقديم طرحي مبني بر تشکيل سازماني در حوزه مبارزه با اختلاس به مجلس خبر داد. ايرج عبدي در گفت‎وگو با ايسنا، اختلاس را به موريانه‎اي که ريشه اقتصاد کشور را مي‌خورد تشبيه کرد و گفت: در دولت گذشته بحث‎هايي مبني بر اين‌که مملکت را خوردند و بردند را شاهد بوديم که اين امر منجر شده بود عده‎اي از اين‌که از اختلاس عقب ماندند به خود اجازه دست‎درازي به بيت‎المال را دهند. متاسفانه در آن دوران قوه قضاييه و دولت اسامي‌مشخصي را از افراد اختلاس کننده به مردم ندادند. وي اظهار کرد: اختلاس اثرات مخربي در توليد و درآمدزايي کشور ايجاد کرده و اين موضوع سبب بي‎اعتمادي بانک‎ها و سرمايه‎گذاران شده و آنان با يک بي‎اعتمادي کار يکديگر را دنبال مي‎کنند. با توجه به اختلاس‎ها در دولت قبلي کميسيون ويژه مبارزه با مفاسد اقتصادي طرحي را مبني بر تشکيل يک سازماني در حوزه مبارزه با اختلاس که از قدرت لازم برخورد باشد به مجلس تقديم کرد تا بتوان با افراد خاطي و يقه سفيدها برخورد و آن‌ها را بازخواست کنند. تشکيل اين سازمان در راستاي ريشه‎کن کردن بيماري اختلاس از اقتصاد کشور خواهد بود. وي خاطرنشان کرد: همچنين اختلاس مهم‎ترين عامل سلب امنيت رواني جامعه است؛ زيرا اين مهم جامعه را دچار سوءظن و بدگماني به يکديگر مي‌کند و اجازه نمي‌دهد تا در حفظ و امانت‎داري يکديگر بي‌ترديد رفتار شود.

کسري هزار ميلياردي بيمه سلامت

عضو کميسيون بهداشت درباره کسري بودجه هزار ميليارد توماني سازمان بيمه سلامت، افزود: واقعيت آن است که در صورت عدم جبران اين کسري بودجه ممکن است آينده طرح تحول سلامت به مخاطره افتد و در آينده اجراي چنين طرح عظيمي‌ با مشکل مواجه شود. سيامک مره صدق در گفت وگو با خانه ملت، ادامه داد: با توجه به اينکه سازمان بيمه سلامت تاکنون بيش از 9 ميليون نفر را تحت پوشش بيمه‌اي خود قرار داده لذا تامين اعتبارات، لازمه ادامه فعاليت اين سازمان است تا بتواند رسالت خود را به انجام برساند در اين ميان اگر با کسري بودجه روبرو شود مشکلات متعددي بر سر راه پوشش بيمه‌اي اين افراد نيز پديد خواهد آمد. عضو کميسيون بهداشت گفت: از سويي ديگر کسري بودجه سازمان بيمه سلامت پرداخت مطالبات داروخانه‌ها را نيز با مشکل مواجه مي‌سازد و اين سازمان ممکن است پرداخت اين مطالبات را با تاخيرهاي چند ماهه انجام دهد لذا به نظر مي‌رسد تزريق اعتبار به سازمان بيمه سلامت بايد جزو اولويت‌هاي دولت قرار گيرد.

شهدا نبايد دستخوش بي‌اخلاقي‌ها و رفتارهاي افراطيون شوند

مديرکل فرهنگي و روابط عمومي‌ مجلس شوراي اسلامي ‌با انتقاد از برخي اتفاقات در مراسم تشييع پيکر شهداي غواص تاکيد کرد: حماسه حضور ملت شريف ايران که نشان از عشق آنان به شهداي بزرگوار کشور مي‌باشد، نبايد دستخوش بي‌اخلاقي‌ها و رفتارهاي افراطيون شود. به گزارش ايسنا مهدي کيايي افزود: در حالي که سه شنبه فضاي شهر تهران عطر آگين حضور 270 شهيد گلگون کفن و مظلوم غواص و گمنام بود و جهانيان شاهد تجديد ميثاق دوباره ملت با فرزندان شهيد خويش بودند، متاسفانه برخي از مجريان برنامه با بي‌اخلاقي از جايگاه مراسم، برخي کلمات، عبارات و تهمت‌هاي ناروا را خطاب به برخي مسوولان کشور بيان کردند که باعث تشويش و ناراحتي حاضرين گرديد. مديرکل فرهنگي و روابط عمومي‌مجلس شوراي اسلامي‌خاطرنشان کرد: متاسفانه برخي چهره‌هاي تحريک شده از سوي افراطيون‌، بدون در نظر گرفتن حرمت و ساحت مقدس شهيدان و همچنين لحظات پرشور حضور مردم در بدرقه فرزندان مظلوم و سرافراز خويش‌، فرصت را براي عقده گشايي، تخريب و توهين به خادمان ملت و افراد و کارگزاران پرتلاش نظام مغتنم شمرده و به قداست و ارزش معنوي مراسم با توهين‌ها و کلمات زشت خدشه وارد ساختند. وي افزود: شهيدان معيار و طراز ممتاز و عالي کشور هستند؛ اگرچه عظمت و اعتبار شهيدان بسيار فراتر از اين تحرکات و رفتارهاي کج مدارانه مي‌باشد، اما احترام به شهيدان وظيفه همگان مي‌باشد و لازم است مراقب باشيم با اين نوع بي اخلاقي‌هاي سياسي و جناحي عرصه شهادت و رشادت ايثارگران دچار آسيب نشود.