نسخه شماره 3781 - 1394/03/26 -


نکته


پيشنهاد


مرور


مرغ از قفس پريد


تصوير تاريخ


 نکته 
نويسنده : حسين عابديني

تحريم‌ها و آب خوردن و کنسرت

اين روزها که تيم مذاکره‌‌کننده هسته‌اي ايران و 1+5 در حال نگارش متن توافق جامع هستند در داخل کشور بحث‌هايي که هم به تحريم‌ها ربط دارد و هم‌ بي‌ربط هست نقل خيلي از مجالس شده است.

موضوع اول بحث آب خوردن و تحريم‌هاست.

موضوع دوم لغو کنسرت‌هاي با مجوز است.

با اجازه شما ما اول، دومي را مي‌گوئيم:

گروه‌هايي که قصد دارند کنسرت بدهند بايد طراحي و توليد و اجراي کنسرتشان مدل کنسرت‌هايي باشد که مسبوق به سابقه است . يعني از اين نوع کنسرت قبلا توليد و اجرا شده و کسي هم اعتراضي به آن نکرده است. براي مثال مي‌شود از کنسرت‌هاي اجرا شده در فيلم‌هاي اخراجي‌ها وام گرفت و دقيقا از آن مدل کپي‌برداري کرد. کنسرت‌هايي که به صورت قسمتي از فيلم در اخراجي‌ها ديده شده را تا آن موقع کسي جرات توليد و اجرا نداشت پس اين نوع کنسرت مجاز و پخش خواهد گرفت و هرگز قابل لغو شدن نيست!

دومين موضوع آب خوردن و تحريم:

جناب حسن روحاني رئيس‌جمهور دولت تدبير و اميد مي‌گويند:

تحريم‌ها حتي در آب خوردن هم تاثير داشته است.

در مقابل اهالي محله دلواپس مي‌گويند اين حرف را نزن... خطرناکه...

رئيس دولت يازدهم براي اثبات آب خوردن و تحريم‌ها مي‌گويد: شما نبايد به آب‌هاي موجود در پشت سدهاي کشور نگاه کنيد و بخنديد که تحريم به اين آب‌ها چه ربطي دارد. بلکه بايد برويد به نقطه شمالي شهر تهران در منطقه «اوين» يک پژوهش و تحقيق کنيد تا بدانيد چرا عده‌اي دارند بعد از سال 1392 در آن محل آب خنک مي‌خورند؟!

و احتمالا در آينده نزديک تعدادشان هم افزايش پيدا مي‌کند.

بدانيد اينها کساني بودند که قصد داشتند تحريم‌ها را دور بزنند ولي دور برگردان را رد کرده بودند و داشتند تخته گاز و با فرمان کنده شده مي‌رفتند تا اين که دولت يازدهم آنها را در دره متوقف کرد و در رودخانه شستشو داد و اينجا بود که خدايش بيامرزد آن تصيف‌خوان قديمي را که مي‌خواند:

- آقا خودش خوب مي‌دونه... که ما اونو از رودخونه، درش آورديم، بيرون آورديم، آورديمش توي خونه... و حالا دست تقدير روزگار آب خنک خوردن را قسمت‌شان کرده است.

پس قبول کرديد تحريم‌ها با آب خوردن، آن هم از نوع خنک آن به هم ربط دارند؟!


 پيشنهاد 
نويسنده : جواد لگزيان

شماره جديد ماهنامه سپيده دانايي

شماره جديد ماهنامه سپيده دانايي منتشر شد. اين ماهنامه تخصصي روان‌شناسي و مشاوره براي جوانان و خانواده‌ها در هر شماره پرونده ويژه‌اي را منتشر مي‌كند كه پرونده اين شماره، با نام علف كشون، پرونده‌اي هشداردهنده درباره گسترش مصرف علف و هم خانواده‌هايش در بين دانشجويان و هنرمندان و همچنين باورهاي نادرست در اين باره دارد. هشت گام براي پرشور كردن زندگي مشترك، يادداشتي از دكتر محمود گلزاري درباره 7 بحران پيش‌روي خانواده ايراني، افسانه‌هايي درباره ارتباط با جنس مخالف، پذيرش طلاق اولين گام براي مديريت زندگي مشترك پس از طلاق، گريه شيرخواران در چند ماه اول پس از تولد،روشهاي صحيح درس خواندن براي امتحانات و ... از جمله مطالب شماره87 ماهنامه سپيده دانايي است كه خرداد ماه 94 در قطع كوچك در 164 صفحه در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است.

شهرها و جامعه

خوانش صورت‌گرفته در اين كتاب به چهار قسمت تقسيم شده كه در آنها چهار رويكرد مطالعاتي عمده به شهرها مورد بررسي قرار گرفته است. در نخستين بخش به چشم‌اندازهاي نظري و بحث‌هاي مطرح‌شده در ميان پژوهشگران شهري پرداخته شده است. در بخش دوم تأثير اقتصاد جهاني بر شهرها مورد بررسي قرار گرفته است. بخش سوم به توصيف اقتصاد شهري در حال تغيير و تأثير آن بر گروه‌هاي مختلف اختصاص يافته است. در بخش پاياني نيز برخي از مسائل و گزينه‌هاي پيش‌روي سياست‌گذاران بررسي شده است. اين مقدمه نيز با بررسي بسترهاي كلي جامعه‌شناسي شهري در چهار حوزه يادشده كه در كنار هم مجموعه حاضر را تشكيل داده، زمينه بحث را فراهم مي‌كند. در نهايت نيز فهرستي از منابع كليدي اين بحث براي مطالعه بيشتر ارائه شده است. شهرها و جامعه كتابي از نانسي كلنيوسكي با ترجمه محمدحسن خطيبي بايگي در 716 صفحه را انتشارات تيسا منتشر كرده است.

پيش‌از آن‌كه بخوابيم

«رخت‌ها را هم پهن كرده‌ام‌/ ‌كار ديگري ندارم‌‌/ ‌آن قدر پُرم‌‌/ ‌كه كافي‌ست كتري كمي‌دير جوش بيايد‌‌/ ‌تا بزنم زير گريه»

اين شعرها سلامي‌اند به روزهاي عشق و اندوهگين از روزهاي دلتنگي كه يار مي‌رود و...

«پيش‌از آن‌كه بخوابيم» شعرهاي عباس رياحي را در 74 صفحه را انتشارات تيسا منتشر كرده است.


 مرور 

1388: چه معنايي دارد که نيمه شب به دانشجويان حمله شود

26 خرداد 1388 علي لاريجاني به عنوان رئيس مجلس در نطق خود، گفت: برخي برخوردهاي نسنجيده و نادرست در کوي دانشگاه و مجتمع مسکوني سبحان و مجتمع مسکوني نمايندگان و چند نقطه ديگر باعث ناراحتي دانشجويان عزيز و ساکنان اين مناطق شده است.

بنده خود از بعضي از اين مراکز بازديد داشتم و از چند نفر از نمايندگان خواستم که به اين موارد رسيدگي شود و به مجلس گزارش کنند. لاريجاني با طرح اين سوال که چه معنايي دارد که نيمه شب به دانشجويان در کوي حمله شود يا ساعت دو و نيم شب عده‌اي به مجتمع مسکوني سبحان حمله کنند و آسايش ساکنان را برهم بزنند؟ افزود: وزير کشور در اين زمينه مسوول است و بايد پاسخگو باشد.

مهدي سنايي نماينده ديگر مجلس نيز در آن روز در جمع خبرنگاران از برخي از سخنان مطرح شده در جشن پيروزي احمدي‌نژاد در ميدان وليعصر انتقاد کرد و آن را در راستاي ايجاد آرامش درجامعه ندانست.

1391: هشدار مراجع تقليد درباره گراني‌ها و وضعيت بانک‌ها

26 خرداد 1391 در زماني که گراني‌هاي ناشي از سوء مديريت دولت احمدي نژاد مردم را گرفتار مشکلات بسياري کرده بود، مراجع نيز در ديدار علي لاريجاني با انتقاد از وضعيت شکل گرفته، خواستار بهبود وضعيت معيشتي مردم شدند .

در آن زمان آيت‌‌الله مكارم شيرازي،‌ از نامه‌هاي مردم گفت كه گراني‌ها را مورد توجه قرار داده‌اند و تاكيد كرد كه نمي‌شود شيرفروش و نانوا را مجبور كرد كه ارزان بفروشند و مشكل بايد از «ريشه» برطرف شود.

‌آيت‌‌الله صافي گلپايگاني نيز در آن زمان از روند افزايش مهريه‌ها ابراز نگراني كرد و گفت كه براي گراني‌ها بايد عوامل آن جست‌وجو و برطرف شود. آيت‌الله صافي گلپايگاني همچنين به رييس مجلس تاكيد كرد كه نبايد از سروصدا در مجلس ترسيد،‌ نمايندگان بايد بتوانند حرف خود را بدون ترس و نگراني بزنند که در اين صورت مشکلات به مرور حل خواهد شد. اين مرجع تقليد هم مانند آيت‌الله مكارم شيرازي بر ربوي بودن دريافت جريمه ديركرد تاكيد كرد و گفت كه چنين دريافت‌هايي «حرام» است. آيت‌الله جوادي آملي هم ضمن تاكيد بر لزوم تعامل سه قوه، از گراني‌ها و نارضايتي مردم گفت و ادامه داد كه مجلس مي‌تواند در اين راستا گام‌هايي بردارد.

وي همچنين از نظام بانكي كشور انتقاد كرد و گفت اين كه مردم علاوه بر پرداخت سودهاي كلان بايد تا آخر عمر به بانك‌ها بدهكار باشند با مواضع اسلام مغايرت و منافات دارد.

آيت‌‌الله سبحاني هم در آن روز با انتقاد از افزايش بي‌رويه قيمت‌ها گفت: در حال حاضر افزايش قيمت مواد خوراکي، مردم را به ستوه آورده که مجلس بايد به کمک دولت اين مشکل را حل کند.

1392: ‌استقبال جامعه جهاني از انتخاب حسن روحاني

به عنوان رئيس‌جمهور

26 خرداد 1392 در پي رقم خوردن حماسه سياسي در ايران با حضور پرشکوه ملت در پاي صندوق‌هاي راي و پيروزي حسن روحاني، دبيرکل سازمان ملل،اتحاديه اروپا و جمعي از کشورهاي غربي، عربي و کشورهاي همسايه با صدور بيانيه‌هايي براي همکاري بيشتر در عرصه بين‌الملل با جمهوري اسلامي‌ايران اعلام آمادگي کردند، واکنش کشورهاي منطقه، مسوولان اروپايي در آن زمان حاکي از آن بود که فصل جديدي در روابط بين ايران و جامعه جهاني شکل مي‌گيرد و نشان مي داد که جامعه بين‌المللي به خوبي فرق بين سياست‌هاي تندو تيز و سياست‌هاي تنشزدا را درک مي‌کند.

در آن زمان، کاخ سفيد در پي پيروزي حسن روحاني اعلام کرد که براي تعامل مستقيم با ايران درباره برنامه هسته‌اي آمادگي دارد. کاخ سفيد افزود که چنين تعاملي با هدف رسيدن به «يک راه‌حل ديپلماتيک که به نگراني‌هاي جامعه بين‌المللي درباره برنامه هسته‌اي ايران به طور کامل پاسخ دهد» انجام خواهد شد. در بيانيه کاخ سفيد در اين باره آمده است: آمريکا همچنان براي تعامل مستقيم با دولت ايران در راستاي رسيدن به يک راه‌حل ديپلماتيک که به طور کامل به نگراني‌هاي جامعه بين‌المللي درباره برنامه هسته‌اي ايران پاسخ بدهد آمادگي دارد. بنابر گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، فيليپ جي‌کارني، سخنگوي کاخ سفيد اعلام کرد که آمريکا به ايراني‌ها براي شجاعت حضور در انتخابات تبريک مي‌گويد.

بان‌کي‌مون دبيرکل سازمان ملل نيز در بيانيه‌اي اعلام کرد: دبير‌کل، يازدهمين انتخابات رياست‌جمهوري ايران که در تاريخ 14 ژوئن برگزار شد را با دقت دنبال کرده است و با رضايت مشارکت بالاي گزارش شده (مردم در اين انتخابات) را مورد توجه قرار داده است. وي صميمانه‌ترين تبريکات خود را به حسن روحاني به عنوان پيروز اين انتخابات تقديم کرد.


 مرغ از قفس پريد  
نويسنده : فرشته روشن‌ضمير

داستان مثل: اين ضرب‌المثل در کشور انگلستان ريشه گرفته و داستان تاريخي شيرين و عبرت‌انگيزي دارد که احتمالاً به اين شرح است:

در سال 1625 ميلادي پس از جيمز اول پسرش پرنس ويلز به نام چارلز اول در بيست و پنج سالگي به جاي پدر بر تخت سلطنت انگلستان نشست. در آغاز سلطنت گمان مي‌رفت که چارلز شارل بر خلاف پدر به حکومت تمکين کند و مصوبات پارلمان را محترم شمارد ولي سه بار انحلال پارلمان انگلستان که به فرمان او انجام گرفت تصور هر گونه اميد و خوشبيني را به يأس و بدبيني تبديل کرد زيرا چارلز فقط به هنگام ضرورت و اضطرار و استقراض در مقام افتتاح مجلس بر مي‌آمد و با توجه به کوچکترين مخالفتي که از طرف نمايندگان ابراز مي‌شد مجلس را منحل و مخالفين را تحت فشار و شکنجه قرار مي‌داد. آخرين پارلماني که در زمان سلطنت چارلز افتتاح شد از آن جهت که مدت سيزده سال (1640-1653 ميلادي) به طول انجاميد از طرف مردم و تاريخ نويسان به پارلمان طويل موسوم گرديد.

نمايندگان اين پارلمان از روز اول مصمم شدند که حکومت مطلقه را براندازند و مذهب انگليس را به مذهب پوريتن(پوريتن ها قومي‌از مسيحيان هستند) تبديل کنند لذا هنوز چند روز از افتتاح پارلمان نگذشته بود که استرافورد و لود دو نفر از وزراي متعصب حکومت استبدادي را به عنوان خيانت به پاي محکمه کشيده اولي را في المجلس سر بريدند و دومي ‌چهار سال بعد به قتل رسيد. آن گاه مجلس عامه براي آن که دست چارلز را از انحلال پارلمان کوتاه کند قانوني گذرانيد که به موجب آن شاه نمي‌توانست بدون اجاز? مجلس امر به انحلال دهد.

چندي بعد چون خيانت ديگري از چارلز ديدند و شورش کاتوليک مذهبان ايرلند را به تحريک نهايي او تشخيص دادند لذا قانوني گذرانده اختيار لشکرکشي و انتخاب افسران را هم از او سلب کردند. چارلز اول چون پارلمان را کاملاً بر خود مسلط ديد درصدد اعمال قدرت و ارعاب مخالفان برآمد و با وجود آنکه نمايندگان مجلس از هر جهت مصونيت داشته‌اند روزي بدون اطلاع قبلي به پارلمان رفت تا پنج نفر از سران مخالفان را دستگير و توقيف نمايد ولي چون نمايندگان مخالف قبلاً از جريان توطئه آگاه شده بودند آن روز را به مجلس نيامدند و خود را پنهان کردند يعني در واقع: مرغان از قفس پريده بودند. عبارت بالا از آن تاريخ به بعد در تمام جهان و به زبان‌هاي مختلف ضرب‌المثل گرديده است.

کاربرد مثل:

در مبارزات سياسي و نظامي ‌و حتي امورات اجتماعي اگر يکي از دو طرف احساس ضعف و زبوني کند و قبل از آنکه به دست مخالفان افتد ميدان مبارزه را ترک کرده و به محل امني دور از چشم دشمنان پناه ببرد از باب جد يا هزل مي‌گويند: «مرغ از قفس پريد». يعني از چنگ ما خلاص شد و از دامي‌که برايش چيده بوديم در رفت.


 تصوير تاريخ 

26خرداد 1261: دکتر محمد مصدق در يک خانواده اشرافي و بانفوذ ديواني در دوره قاجاريه، در محله سنگلج در تهران به دنيا آمد. پدرش ميرزا هدايت‌الله آشتياني وزير دفتر ناصرالدين شاه از خاندان مستوفيان و مادرش شاهزاده نجم السلطنه بنيان‌گذار «بيمارستان نجميه» تهران نوه عباس ميرزا وليعهد قاجار و نايب‌السلطنه ايران بود؛ اما او بعدها يکي از مردمي‌ترين سياستمداران ايران شد.

26 خرداد 1377: جعفر شريف‌امامي از نخست‌وزيران عصر پهلوي دوم و رهبر لژ فراماسونري ايران در نيويورك درگذشت و درحومه همان شهر به خاك سپرده شد. در سال 1357 که سراسر ايران را تظاهرات و اعتصاب در بر گرفته بود، محمدرضا پهلوي نخست‌وزيري را با اختيارات تام به شريف امامي‌سپرد و او هم دولت مثلا آشتي ملي را تشکيل داد اما کشتار 17 شهريور در زمان همان دولت بوقوع پيوست!

26 خرداد 1388: استاد محمدرضا شجريان يک بار ديگر از صدا‌و‌سيما خواست تا از پخش آثارش خودداري کند. او قبلا نيز نسبت به پخش غيرقانوني آثارش از صدا‌و‌سيماي جمهوري اسلامي‌ايران، اعلام نارضايتي کرده بود اما همچنان پخش آثار او ادامه داشت ! شجريان تنها اجازه پخش «ربنا» را در ماه رمضان به صداو سيما داده که آن سازمان هم از سال 1389 آن را پخش نمي‌کند!

16 ژوئن 1903: شرکت فورد يکي از بزرگترين و معتبرترين شرکتهاي خودرو سازي آمريکا توسط «هنري فورد» و 11 شريک اقتصادي ديگر او تاسيس شد. اين شرکت امروزه علاوه بر خودروهاي سواري و باري فورد، خودروهاي لوکسي با مارک لينکلن هم توليد مي‌کند. همچنين از سال 1938 خودروهاي لوکس ارزان قيمت‌تري با برند مرکوري توليد مي‌کرد، اما از سال 2011 توليد خودرو با اين مارک را متوقف نمود.