نسخه شماره 3781 - 1394/03/26 -

معاون ساماندهي امور جوانان وزارت ورزش و جوانان:
سايت «همسان‌گزيني» واسطه‌گري ازدواج مي‌کند

وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي خبر داد :
خروج صندوق‌هاي تامين اجتماعي از حياط خلوت برخي گروه‌ها

واکنش فاني درباره استيضاحش:
در موقع مقرر توضيحات لازم را خواهيم داد

نماينده مقيم سازمان ملل:
در دو سال گذشته نهضت محيط‌زيستي در ايران آغاز شده است


خبر


اخبار کوتاه


 معاون ساماندهي امور جوانان وزارت ورزش و جوانان:
 سايت «همسان‌گزيني» واسطه‌گري ازدواج مي‌کند  

معاون ساماندهي امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: سايت همسان‌گزيني دختران و پسران را به يکديگر معرفي نمي‌کند؛ بلکه واسطه‌هاي ازدواج که افراد مورد اعتماد مردم و خانواده‌ها هستند در اين سايت فعاليت مي‌کنند. به گزارش ايسنا، دکتر محمود گلزاري در مراسم رونمايي از سامانه ملي همسان‌گزيني افزود: واسطه‌هاي ازدواج افرادي مانند روحانيون، استادان دانشگاه و پزشکان مورد قبول جامعه هستند. آنان اطلاعاتي که از دختران و پسران به منظور همسريابي در اختيارشان گذاشته‌اند را به اشتراک مي‌گذارند و ما در قالب سامانه همسان‌گزيني از اين دختران و پسران تست شخصيتي مي گيريم. اگر مشخص شود که آنان داراي مشکلات رواني هستند دختران و پسران را به يکديگر معرفي نمي‌کنيم بلکه آن‌ها ابتدا بايد درمان شوند. وي افزود: سامانه همسان‌گزيني ، دختران و پسران سالم و هماهنگ با يکديگر را پيدا مي‌کنند، سپس خانواده‌ها و در نهايت دختر و پسر در فضاي واقعي با يکديگر آشنا مي‌شوند. کل فعاليت سايت همسان‌گزيني معرفي جوانان به خانواده‌هاي جوانان است. معاون ساماندهي امور جوانان وزارت ورزش و جوانان افزود: زماني که 11 ميليون مجرد در کشورمان زندگي و 350 سايت همسريابي غيرقانوني فعاليت مي‌کنند مشخص مي‌شود که موضوع ازدواج مهم است و ما کاري نکرده‌ايم. وي اضافه کرد: در سامانه همسان‌گزيني معيارهاي اسلامي، ايراني، علمي و تخصصي در نظر گرفته شده است. علاوه بر آن ما اقدامات پنج کشورغربي و شرقي را در زمينه ازدواج بررسي کرده‌ايم و مشخص شد که سامانه همسان‌گزيني کار بسيار خوبي است و اميدواريم اين الگو کمتر از دو سال ديگر در سطح کشورهاي اسلامي اجرا شود. وي تصريح کرد: اميدواريم با فعاليت اين سامانه 100هزار ازدواج در کشور به صورت سالانه افزايش يابد. ‌گلزاري افزود: در حال حاضر بيش از 11 ميليون مجرد زير 30 سال داريم و نمي‌توانيم تنها با انجام تبليغات از زنان بخواهيم که فرزندان بيشتري متولد کنند. اگر ازدواج به درستي صورت گيرد به فرزندآوري منتهي مي‌شود. گلزاري در ادامه گفت: برخي معتقدند اين کار سطحي است و برخي ديگر نيز سامانه همسان گزيني را سايت صيغه يابي مي دانند، در حاليکه تصور درستي نيست. معاون ساماندهي امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: معرفي دختران و پسران در سامانه همسان‌گزيني بدون هزينه است اما به منظور ارائه مشاوره‌هاي تخصصي از خانواده‌ها مبالغي دريافت مي‌شود که اگر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي خدمات روانشناسان را تحت پوشش بيمه قرار ندهد و افراد غيرمتخصص در ارائه مشاوره‌هاي ازدواج دخالت کنند، طرح ملي همسان‌گزيني با شکست مواجه مي‌شود.


 وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي خبر داد :
 خروج صندوق‌هاي تامين اجتماعي از حياط خلوت برخي گروه‌ها 

وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي، صندوق‌هاي زيرمجموعه اين وزارت خانه بويژه صندوق بازنشستگي تامين اجتماعي را موتور توسعه ملي دانست و گفت: اکنون اين صندوق‌ها که زماني به حياط خلوت برخي گروه‌ها تبديل شده بود، توسط کارگران بازنشسته اداره مي‌شود. به گزارش ايلنا، علي ربيعي در آيين آغاز عمليات اجرايي مرحله دوم توسعه مجتمع پتروشيمي‌خراسان که به صورت ويدئو کنفرانسي توسط رئيس‌جمهوري آغاز شد، اظهار کرد: امروز چهار صندوق زيرمجموعه اين وزارتخانه افزون بر يک هزار ميليارد ريال سرمايه دارند.وي با بيان اينکه براساس قانون اين صندوق‌ها مي‌توانند 600 هزار ميليارد ريال از سرمايه خود را در حوزه سرمايه‌گذاري هزينه کنند، افزود: هم اکنون اين صندوق‌ها مجموعا 360 هزار ميليارد ريال در پروژه‌هاي عمراني دولت تدبير و اميد سرمايه‌گذاري کرده اند.ربيعي بااشاره به آغاز پروژه بزرگ مرحله دوم توسعه پتروشيمي‌خراسان، اضافه کرد: 90 درصد از سهامداران اين پروژه بزرگ، سه صندوق زيرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي هستند.وي بابيان اينکه امروز در سايه سياست‌هاي دولت تدبير و اميد صندوق‌هاي زيرمجموعه اين وزارتخانه در محيطي امن و آرام توسط کارگران بازنشسته اداره و اهداف کلان خويش را دنبال مي‌کنند، گفت: زماني برخي گروه‌ها و جريان‌هاي سياسي اين صندوق‌ها را به حياط خلوت خود تبديل کرده بودند.وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي افزود: امروز هويت اصلي اين صندوق‌ها به آنان برگردانده شده و به دنبال تحقق و گسترش عدالت اجتماعي و ارائه خدمات به نيروهاي زيرمجموعه خود، يعني کارگران بازنشسته هستند.


 واکنش فاني درباره استيضاحش:
  در موقع مقرر توضيحات لازم را خواهيم داد 

وزير آموزش و پرورش درباره استيضاح گفت:‌ من نمي‌توانم درباره اين موضوع حرف بزنم، ديگران مدافع يا مخالف استيضاح بايد در مورد درستي يا نادرستي آن اظهارنظر کنند ولي در مجموع بايد بگويم که استيضاح حق نمايندگان مجلس است و ما به اين حق احترام مي‌گذاريم. به گزارش ايسنا، علي اصغر فاني در حاشيه کنگره پرسش مهر، با اشاره به اينکه ادعا نمي‌کنيم آموزش‌و‌پرورش بي‌نقص است، گفت: منابعي که در اختيار ما قرار گرفته روشن است و در طول دولت يازدهم در سال اول و دوم رقم‌هاي افزايش اعتبار ما چشمگير بوده است. اميدواريم گشايشي در وضعيت اقتصادي دولت ايجاد شود و منابع بيشتري در اختيار آموزش و پرورش قرار گيرد. بالطبع با منابع بيشتر، خدمات بيشتري را مي‌توانيم ارائه دهيم. وي ادامه داد: آموزش و پرورش نهاد بسيار گسترده‌اي است و 40 ميليون مخاطب دارد. ميزان منابعي که دولت در اختيار اين وزارتخانه قرار داده و مجلس هم تصويب کرده و اقداماتي که ما انجام داده‌ايم، روشن است.

فاني به اينکه آموزش و پرورش در 22 ماهه عمر دولت براي افزايش بهره‌وري تلاش کرده است، اشاره کرد و افزود: امسال جايزه دستگاه بهره‌وري را دريافت کرديم که نشانگر آن است که مديريت آموزش‌و‌پرورش در راستاي اقتصاد مقاومتي اقدام کرده و بهره‌وري را بالا برده است. اميدواريم با تعلق منابع بيشتر به آموزش‌و‌پرورش خدمات بهتري ارائه کنيم. فاني در خاتمه اظهار کرد: همانطور که لفظ استيضاح روشن است و به معناي طلب توضيح است اگر فرصتي در اختيار ما قرار گيرد، در موقع مقرر توضيحات لازم را خواهيم داد.


 نماينده مقيم سازمان ملل:
 در دو سال گذشته نهضت محيط‌زيستي در ايران آغاز شده است  

نماينده مقيم سازمان ملل در ايران گفت: طي دو سال اخير يک نهضت محيط زيستي در ايران آغاز شده و ما به اين نهضت باور داريم. به گزارش ايسنا، گري‌ لوييس در دومين همايش مديريت و مهندسي تالاب‌ها گفت: آيا قبول داريم که تالاب‌ها آب شيرين را براي ما تامين مي‌کنند و به عنوان يک محل و مامني براي تنوع زيستي محسوب مي‌شوند؟ آيا اين درست است که تالاب‌ها به عنوان جذب کننده سيل محسوب مي‌شود و به عنوان يک پشتيبان و منبع شيلاتي به حساب مي‌آيد. وي افزود: اگر جواب تمام اين سوال‌ها مثبت است، پس سوال مهم‌تر اين است که امروز به شرايطي رسيده‌ايم که سالانه يک درصد از تالاب‌هاي کل دنيا از بين مي‌رود. نماينده مقيم سازمان ملل در ايران ادامه داد: البته من يک خبر بدتر هم براي شما دارم و آن اين است که از صدسال گذشته تاکنون حدود دوسوم تالاب‌هاي جهان از دست رفته و آنچه که ما امروز بابت نابودي يک درصد از آن در هر سال نگرانيم، چيزي کمتر از 33 درصد کل تالاب‌هاي جهان در صدسال گذشته است. وي گفت: بايد بگويم که که همانطور که معاون سازمان از يک نهضت محيط زيستي در ايران خبر دادند ما نيز اين نهضت را باور داريم. نماينده مقيم سازمان ملل در ايران ادامه داد: خوشبختانه در طول اين دو سال توجه به مباحث محيط زيستي افزايش پيدا کرده اما نمي‌دانم چه مقدار ديگر نيز جاي کار وجود دارد. لوييس در بخش ديگري از سخنانش به موضوع تالاب‌ها اشاره کرد و گفت: اقدامات خوبي در طول اين مدت در سه تالاب انجام شده و نتايج آن منجر شده تا حدود 10 تالاب ديگر در ايران براي انجام يکسري اقدامات احيا شوند. وي با بيان اينکه ايرانيان همواره به تاريخ خود باليده و افتخار کرده‌اند، گفت: در اين باره مي‌خواهم به يک اقدام تاريخي در تاريخ معاصر ايران اشاره کنم و آن کنوانسيون رامسر براي حفاظت از تالاب‌ها بوده است.نماينده مقيم سازمان ملل در ايران ادامه داد: اين کنوانسيون اولين و يکي از بزرگترين کنوانسيون بين‌المللي محيط زيستي در دنياست که در سال 1971 به ابتکار ايرانيان انجام شده است. لوييس افزود: در آن زمان 16 کشور کنوانسيون را امضا کرده و به آن پيوسته‌اند اما امروزه بيش‌از 170 کشور جهان به کنوانسيون رامسر پيوسته‌اند و اين در واقع قديمي‌ترين و بزرگترين کنوانسيون محيط‌زيست به حساب مي‌آيد.


 خبر 

41 ميليون نفر تحت پوشش بيمه سلامت

مديرعامل سازمان بيمه سلامت ايران گفت: از ابتداي سال گذشته تاکنون طبق زمان‌بندي مشخصي 10 ميليون و 900 هزار نفر تحت پوشش بيمه سلامت همگاني قرار گرفتند. به گزارش ايرنا، محمد جواد کبير در جمع خبرنگاران با بيان اينکه افراد تحت پوشش بيمه سلامت عمدتا از قشرهاي ضعيف جامعه هستند افزود: بيمه سلامت تلاش مي‌کند تا با پوشش اين افراد هزينه پرداختي از جيب آنها را کاهش دهد. وي تصريح کرد: اين تعداد افراد بيمه شده سال گذشته در سامانه اميد جهت پوشش در بيمه همگاني ثبت‌نام کردند که از اين تعداد 9 ميليون و400 هزار نفر آنها دفترچه بيمه سلامت دريافت کردند.کبير اظهار داشت: در طرح بيمه سلامت تلاش شده است که افرادي که تحت پوشش ساير بيمه‌ها وصندوق‌ها بوده‌اند نتوانند به سامانه اميد ورود پيدا کنند. کبير گفت: در حال حاضر 41 ميليون نفر تحت پوشش بيمه سلامت همگاني هستند و از خدمات اين مجموعه در بخش‌هاي مختلف استفاده مي‌کنند.

«نه» بزرگ ملت به شرايط مديريتي قبل

معاون رييس جمهوري در امور زنان و خانواده گفت: انتخابات سال 92، نه بزرگ ملت به شرايط مديريتي گذشته و آري به دولتي بود که قصد مديريت کشور بر‌اساس اعتدال و عقلانيت را داشت. ‌به گزارش ايرنا، شهيندخت مولاوردي در مراسم سالروز حماسه 24 خرداد سال 92 در زنجان افزود: ملت ايران در اين انتخابات به آرامش در سياست، آسايش در اقتصاد و امنيت در فرهنگ کشور راي دادند.وي يادآورشد: انتخابات سال 92 در حالي برگزار شد که کشور از نظر سياسي، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي در شرايط خاصي به سر مي‌برد. مولاوردي اظهار کرد: تحليل انتخابات سال 92 با در نظر گرفتن شرايط موجود و پيش‌روي کشور در آن دوران امکان پذير است.معاون رييس جمهوري در امور زنان و خانواده با بيان اينکه مردم در اين شرايط در اصل به فردي راي دادند که قصد حرکت در مسير اعتدال، بازگرداندن آرامش به کشور و تعامل با جهان را داشت، گفت: در صورتي که شرايط گذشته تداوم پيدا مي‌کرد، به حتم کشور با بحران جدي و بزرگ مواجه مي‌شد.

تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي‌استان

با ابلاغ بخشنامه اي از سوي رييس دانشگاه آزاد، اجراي «طرح تجميع 2 » دانشگاه آزاد اسلامي‌کليد خورد و بر اين اساس «دانشگاه آزاد اسلامي‌استان» تاسيس مي‌شود. به گزارش ايلنا، حميد ميرزاده رئيس دانشگاه آزاد اسلامي‌بخشنامه «ساختار و شرح وظايف دبير، دبيرخانه و کميسيون‌هاي هيأت امناء و شوراهاي تخصصي استان» را ابلاغ کرد که بر‌اساس اين بخشنامه به استناد مصوبه هيأت امناء مرکزي دانشگاه مبني برحذف ساختار و پست‌هاي سازماني نمايندگان تام‌الاختيار و معاونان هماهنگي استانها، ساختار جديد استاني دانشگاه آزاد اسلامي‌بر اساس مصوبه شوراي‌عالي انقلاب فرهنگي، «دانشگاه آزاد اسلامي‌استان» تاسيس مي‌شود.


 اخبار کوتاه 

احتمال گرايش معتادان به هرويين تزريقي

رييس کارگروه کاهش تقاضاي اعتياد کميته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: با توجه به افزايش قيمت موادمخدر روانگردان به ويژه شيشه احتمال روي آوردن معتادان به استفاده از هروئين تزريقي وجود دارد که بيماري‌هاي خطرناک را رواج مي‌دهد. دکتر سعيد صفاتيان در گفت‌وگو با ايرنا افزود: اکنون قيمت هر گرم موادمخدر شيشه 60 تا 70 درصد افزايش يافته است که تاثير عوامل داخلي و خارجي بر اين مساله را نمي‌توان ناديده گرفت اما مهمترين موضوع در اين قضيه عدم دستيابي برخي از معتادان به شيشه به خاطر گراني اين مواد است.وي با بيان اينکه هرويين تزريقي را معتاد به شيشه مي‌پذيرد، گفت: با گرايش به اين نوع اعتياد يک شرايط خاص از بيماري‌هاي مسري چون ايدز را شاهد خواهيم شد که مي‌تواند بسيار خطرناک تر باشد.

تسهيلات 4 درصدي براي بهبوديافتگان اعتياد

معاون اداري و مالي ستاد مبارزه با مواد مخدر از اعطاي تسهيلات 4 درصدي به بهبوديافتگان اعتياد خبر داد. به گزارش ايلنا، سيدمجيد حسيني گفت: اعتياد يکي از مهم‌ترين معضلات اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي و بهداشتي بوده و از مهم‌ترين موانع رشد جوامع بشري است. معاون اداري – مالي ستاد مبارزه با مواد‌مخدر با بيان اينکه صيانت اجتماعي به معناي برگشتن به دامن خانواده و اجتماع است، گفت: نکته اختصاصي که امسال در نظر گرفته شده بحث اشتغال بهبوديافتگان است، چرا که 57 درصد از معتادان داراي شغل بوده و چنانچه 6 ماه از بهبود اين افراد بگذرد، طي تعاملاتي که با کارآفرينان و صندوق مهر امام رضا داشته‌ايم، به اين افراد تسهيلات 4 درصدي اعطا خواهد شد و برايشان اشتغال پايدار ايجاد خواهيم کرد. رييس سازمان امور دانشجويان:

بررسي پرونده اختلاس صندوق رفاه در قوه قضاييه

رييس سازمان امور دانشجويان وزارت علوم با اشاره به اختلاس 32 ميلياردي صندوق رفاه دانشجويان در دولت گذشته گفت: اين پرونده در قوه قضاييه در حال رسيدگي است و نتيجه آن از سوي قوه قضاييه اعلام مي‌شود. به گزارش ايسنا، دکتر مجتبي صديقي در جمع خبرنگاران با بيان اينکه اين مساله به دادگاه رسيده و در حال بررسي است، اظهار کرد: چندين پرونده وجود دارد که تک‌تک در حال بررسي است و پس از بررسي نتايج آن اعلام مي‌شود. وي در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه گفته مي‌شود رييس اسبق صندوق در کميسيون آموزش حضور پيدا کرده، گفت: رييس اسبق صندوق در جلسه حضور پيدا يافت و مسائلي را مطرح کرد، بنابراين قوه قضاييه وارد کار شد. رييس سازمان امور دانشجويان در ادامه در مورد احکام بورسيه نيز گفت: هر حکمي‌که به دانشگاه‌ها ابلاغ شده، دانشگاه‌ها به دانشجويان ابلاغ کرده‌اند.