نسخه شماره 3781 - 1394/03/26 -

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي:
موضوع تمرکززدايي را به طور جدي دنبال مي‎‎کنيم


کلهر در اروپا مي‌نوازد

مهدي پاکدل:
جرات ورود به عرصه موسيقي را ندارم


سطحي‌نگري در آموزش هنراز ديدن مو تا پيچش آن


کوتاه از تئاتر


 وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي:
 موضوع تمرکززدايي را به طور جدي دنبال مي‎‎کنيم 

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با اشاره به سهم قابل توجه اقتصاد خلاق در توليد ناخالص بسياري از کشورهاي دنيا و تجارت جهاني، از طرح اين موضوع در هيات دولت و تصميم دولت براي ايجاد شوراي عالي اقتصاد خلاق خبر داد. به گزارش ايسنا‌، علي جنتي در جمع اصحاب فرهنگ و هنر استان يزد با اشاره به تلاش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي دولت تدبير و اميد براي ايجاد اميد و انگيزه مجدد در بين اصحاب فرهنگ و هنر به عنوان اولويت نخست کارها، گفت: متاسفانه در زمان قبول مسووليت، در بسياري از حوزه‏‏‌هاي فرهنگي و هنري کشورمان شاهد وجود مشکلاتي بوديم. به‌عنوان نمونه در حوزه سينما، خانه سينما تعطيل شده بود و بسياري از هنرمندان از اين عرصه فاصله گرفته بودند به نحوي که بعضا چهار سال و برخي حتي هشت سال مراجعه‎‎اي به وزارت ارشاد نداشتند. وي همچنين ادامه داد: در حوزه نشر و چاپ کتاب نيز مشکلات زيادي در کشور وجود داشت به نحوي که برخي خرده‏‏‌گيري‏‏‌هاي نابجا باعث عدم کسب مجوز نشر برخي آثار نويسندگان شده بود و نوعي نااميدي و ياس در بين فعالان اين عرصه ايجاد شده بود. وي از تاخيرهاي نامعمول در صدور مجوز براي تاسيس موسسات فرهنگي و هنري در کشور نيز خبر داد و افزود: البته در مدت 21 ماه گذشته اقدامات خوبي براي بازگشت اميد و انگيزه در بين اهالي فرهنگ و هنر صورت گرفته به نحوي که خانه سينما مجددا گشوده شد و هنرمندان سينما با انگيزه و علاقه مجدد وارد کار شدند. جنتي همچنين ادامه داد: در حوزه نشر کتاب نيز با آزادي‌هاي داده‌شده در چارچوب قانون تنها در سال گذشته شاهد چاپ بيش‌از 72 هزار عنوان کتاب بوديم به نحوي که نسبت به سال قبل از آن، 8 هزار مورد بيشتر شده بود.

وي از تلاش براي صدور مجوز براي تاسيس موسسات در حداقل زمان خبر داد و گفت: امروز متقاضيان حداکثر در مدت دوماه مي‎‎توانند اقدام به کسب مجوز و تاسيس موسسات چند منظوره فرهنگي کرده و فعاليت فرهنگي انجام دهند. وزير ارشاد يکي ديگر از نکات مورد توجه وزارت ارشاد در مدت فعاليت خود در دولت تدبير و اميد را واگذاري تصدي‎‎گري‎‎هاي دولتي به بخش خصوصي، اصناف و انجمن‎‎هاي فرهنگي و هنري ارزيابي کرد و افزود: در اين رابطه مي‎‎توان به واگذاري بخشي از نمايشگاه بين‌المللي کتاب به تشکل‎‎هاي نشر و ناشران اشاره کرد که در فرآيندي سه ساله به طور کامل اين واگذاري انجام خواهد شد. وي با تاکيد بر آمادگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي براي واسپاري بسياري از امور خود به انجمن‎‎ها، تشکل‎‎هاي فرهنگي و هنري، ادامه داد: موضوع تمرکززدايي را به طور جدي دنبال مي‎‎کنيم، به نحوي که در حال حاضر بسياري از اختيارات و مجوزهايي را که تا قبل از اين بايد حتما در تهران انجام مي‎‎گرفت به استان‏‎‏ها واگذار کرده‎‎ايم. جنتي يکي از مهم‌ترين شعارهاي مطرح‌شده از سوي وزارت متبوع خود را موضوع رعايت عدالت فرهنگي دانست و در اين‌باره تصريح کرد: معتقديم که بيشترين توجه‌هاي وزارت ارشاد بايد به مناطقي با بيشترين سطح محروميت باشد و در حال حاضر نيز در اختصاص اعتبارات به اين موضوع توجه ويژه‎‎اي براساس شاخص‎‎هاي ارزيابي تعيين شده داريم.

وي در اين رابطه به ملاک‏‏‌هاي تخصيص يارانه مطبوعات اشاره کرد و ادامه داد: از لحاظ فضاها نيز عمده امکانات بايد به سوي مناطق کم‌برخوردار سوق داده شود. به همين دليل نيز در ابتداي سال گذشته به معاونت‎‎ها و سازمان‎‎هاي تابعه وزارت ارشاد ابلاغ کرديم تا 20 درصد از اعتبارات خود را براي تامين نيازهاي زيرساختي شهرستان‎‎ها اختصاص دهند. وي ادامه داد: البته امسال توزيع اين اعتبارات را خود وزارت با دريافت 20 درصد از اعتبارات معاونت‏‏‌ها و سازمان‏‏‌ها انجام مي‎‎دهد و سعي داريم همين اعتبارات محدود با وجود شهرهاي فراوان در کشورمان به صورت درست و با عدالت توزيع شود. جنتي يکي از مباحث دنياي امروز را موضوع اقتصاد خلاق دانست و با بيان اين‌که در سال 2014 ميلادي اقتصاد خلاق در توليد ناخالص کشورهاي جهان در مجموع 820 ميليارد دلار درآمدزايي داشته است، اظهار کرد: خوشبختانه اين طرح در هيات دولت مطرح شده و قرار است که شوراي عالي اقتصاد خلاق تشکيل شود و اميدواريم از اين طريق اهالي فرهنگ و هنر نيز بتوانند سهم قابل توجهي در توليد ناخالص ملي به خود اختصاص دهند. وزير ارشاد به درخواست‏‏‌هاي مطرح‌شده از سوي برخي از نمايندگان انجمن‏‏‌ها و تشکل‌هاي فرهنگي و هنري استان در اين جلسه پاسخ داد و گفت: در رابطه با شروع طرح‏‏‌هاي عمراني سياست دولت تکميل طرح‌‏‏هاي با پيشرفت بالاي 80 درصد است. بنابراين تلاش خواهيم کرد تا دو طرح عمراني تالار مرکزي يزد و فاز دوم مجتمع فرهنگي هنري امام‌علي‌(ع) يزد را با تامين اعتبار مورد نياز به بهره‎‎داري برسانيم. وي ايجاد جشنواره‏‏‌هاي ملي در وهله اول و در مراحل بعد تبديل اين جشنواره‎‏ها به بين‌المللي در تمام استان‏‎‎ها را در موضوعاتي که مزيت‏‏‌هاي نسبي دارند مورد تاکيد وزارت ارشاد دانست.

ارشاد به موسيقي‎‎هاي مذهبي مجوز مي‏‏‌دهد

جنتي در رابطه با خواسته‏‏‌هاي اهالي موسيقي استان نيز گفت: بايد حساسيت‏‏‌هاي موجود را در نظر گرفت، هرچند مجوز ارشاد به موسيقي‎‎هاي مذهبي و نه غيرمذهبي داده مي‎‎شود. وي با اشاره به نظارت‎‎هاي ارشاد درباره شعر، موسيقي و اجراي برنامه‎‎هاي يادشده، اظهار کرد: البته در برخي موارد خطاهايي نيز رخ مي‏‏‌دهد، ولي گاهي مشکل از کنسرت و اجرا نيست، بلکه تماشاگران حاضر در برنامه مشکل‏‏‌ساز هستند. جنتي با اشاره به مطالبه مقام معظم رهبري در رابطه با 10 ميليون حافظ قرآن در کشور، در رابطه با حمايت از موسسات قرآني براي تحقق اين مطالبه رهبري اظهار کرد: خوشبختانه در سه سال گذشته با ايجاد معاونت قرآن و عترت در وزارت ارشاد اقدامات خوبي و ويژه‏‏‌اي در اين رابطه صورت گرفته و آمادگي داريم اعتبارات و برنامه‏‏‌هاي اين حوزه را نيز براي کمک به توسعه و تقويت تجمع‏‏‌هاي قرآني، به تشکل‏‏‌هاي مربوطه واگذار کنيم.


 کلهر در اروپا مي‌نوازد 

در حالي که کنسرت «کيهان کلهر» در ايران بنا به دلايل نامعلوم لغو شد، اين آهنگساز و نوازنده‌ برجسته‌ «کمانچه» تور تازه‌ کنسرت‌هاي خود را در کشورهاي مختلف آغاز کرده است. «کلهر» ششم تيرماه در دورتموند آلمان روي صحنه خواهد رفت. «آي‌نور» -خواننده‌ شناخته شده کرد- او را در اين برنامه همراهي مي‌کند. در اين اجراي بداهه، کلهر کمانچه خواهد نواخت و «سلمان گامباروف» پيانيست برجسته‌ آذربايجان در سبک جَز. يک نوازنده نيز در نواختن تنبور گروه را ياري مي‌کند.

به گزارش ايسکانيوز به نقل موسيقي ما، کلهر همچنين هفتم تيرماه به همراه گروه موسيقي «غزل» در سالن «کدوگن» لندن به اجراي برنامه خواهد پرداخت. او را در اين برنامه «شجاعت حسين‌خان» (سي‌تار) و «سانديپ داس» (تبلا) همراهي خواهند کرد و اين سه موزيسين نامدار شرقي، قطعاتي از موسيقي ايران و هند را اجرا خواهند کرد.

سايت «کدوگن» در توضيح اين کنسرت نوشته است: «موسيقي ايراني بر اساس دستگاه و موسيقي هندي بر مبناي «راگا» به تکامل رسيده‌اند. شرايط جغرافيايي و فرهنگي موسيقي اين دو مرز و بوم و ترکيب اين دو سبک موسيقايي، گفتگويي‌ است هارمونيزه ميان اين دو سنت.» کلهر به همراه شجاعت حسين‌خان، آلبوم «باران» را منتشر کرده‌اند که در سال 2004 ميلادي نامزد دريافت جايزه گرمي‌بهترين موسيقي سنتي ملل شد.

«غزل» گروه موسيقي چند مليتي است که اعضاي آن را «کيهان کلهر» (نوازنده کمانچه ايراني) و «شجاعت حسين‌خان» (نوازنده سي‌تار) و «سواپان چادهوري» (نوازنده تبلا) از هند تشکيل مي‌دهند. آثار گروه، تلفيقي از موسيقي شمال هند و موسيقي سنتي ايراني است. اولين توليد اين گروه با نام «آخرين نواي جاده ابريشم» با استقبال روبه‌رو شد و از آن زمان تاکنون اين گروه کنسرت‌هاي بسياري در سراسر جهان داشته است.

«کيهان کلهر» به عنوان يکي از موفق‌ترين چهره‌هاي موسيقايي ايران در سطح دنيا با هنرمنداني چون اِردال اِرزِنجان، شجاعت حسين‌خان،‌ يويوما، ژائو ژيپينگ، عاليم قاسم‌اف، کوارتت بروکلين رايدر، ارکستر فيلارمونيک نيويورک، کوارتت کرونوس و گروه سازهاي بادي هلند همکاري داشته است.

او همچنين با بسياري از هنرمندان ايراني از جمله محمدرضا شجريان، علي‌اکبر مرادي، شهرام ناظري، حسين عليزاده و گروه دستان هم به اجراي موسيقي پرداخته است. کلهر، تنها موسيقيدان ايراني است که 4 بار نامزد دريافت جايزه گرمي‌امريکا شده است. نواي کمانچه کيهان کلهر در موسيقي متن فيلم «جواني بدون جواني» ساخته فرانسيس فورد کاپولا نيز آمده است.


 مهدي پاکدل:
 جرات ورود به عرصه موسيقي را ندارم 

آلبوم «در انعکاس کوچه‌هاي خيس» با دکلمه مهدي پاکدل عصر روز يکشنبه 24 خردادماه رونمايي شد.اين بازيگر گفت: خودم به شخصه نوازنده مبتدي پيانو و گيتار الکتريک هستم اما به خاطر اينکه موسيقي شغلي کاملاً حرفه‌اي و تمام وقت است جرات ورود به اين عرصه را ندارم اما اگر در حد دکلمه و همين فضاها باشد به طور حتم پذيراي پيشنهادات خواهم بود. اما به هيچ وجه قصد خوانندگي يا خواننده شدن را ندارم چون تخصصي در اين زمينه ندارم و فکر نمي‌کنم در آينده هم بتوانم به اين تخصص دست پيدا کنم اما اگر در فيلم يا سريالي نقش خواننده به من پيشنهاد شود حتماً مي‌خوانم.

به گزارش ايسکانيوز، مراسم رونمايي از آلبوم دکلمه شعر مهدي پاکدل بازيگر سينما، تئاتر و تلويزيون با نام «انعکاس کوچه‌هاي خيس» با حضور اين بازيگر، حسن جنت مکان شاعر، محمد جواد بيگلرزاده آهنگساز، ديبا فروزان تهيه‌کننده و مهدي ميرزاباقريان مدير اجرايي در بوکلند مرکز خريد پالاديوم برگزار شد.

در ابتداي مراسم مهدي پاکدل درباره اولين تجربه موسيقايي خود گفت: من در دنياي موسيقي هيچ وقت فعاليت نکرده و خودم را متخصص موسيقي نمي‌دانم اما اين کار با آهنگسازي حرفه‌اي و اشعار فوق‌العاده دوستان شکل گرفته و کار جالب از آب درآمده، بنده هم وقتي پيشنهاد اين کار شد فکر کردم شايد آهنگ صداي من بتواند در اين زمينه کمک حال باشد، از آنجايي که به طور حرفه‌اي موسيقي را دنبال مي‌کنم تجربه خيلي خوب و لذت‌بخشي بود.

پاکدل ادامه داد: من علاقه وافري به موسيقي کلاسيک و سنتي دارم درست مانند تمي که در اين آلبوم کار شده است، فضا اين کار هم به موسقي‌هايي که ذکر کردم کمي نزديک بود به همين خاطر با کمال ميل اين پيشنهاد يا دعوت را پذيرفتم، البته دوستان خيلي نسبت به من لطف داشتند و خالقين و زحمت کشان اصلي کار آنها بودند.

اين بازيگر اضافه کرد: خودم به شخصه نوازنده مبتدي پيانو و گيتار الکتريک هستم اما به خاطر اينکه موسيقي شغلي کاملاً حرفه‌اي و تمام وقت است جرات ورود به اين عرصه را ندارم اما اگر در حد دکلمه و همين فضاها باشد به طور حتم پذيراي پيشنهادات خواهم بود.

اما به هيچ وجه قصد خوانندگي يا خواننده شدن را ندارم چون تخصصي در اين زمينه ندارم و فکر نمي‌کنم در آينده هم بتوانم به اين تخصص دست پيدا کنم اما اگر در فيلم يا سريالي نقش خواننده به من پيشنهاد شود حتماً مي‌خوانم. بازيگر نقش طاهر در سريال «ستايش» درباره نحوه حضورش در اين آلبوم گفت: آهنگساز اين کار يعني آقاي محمد جواد بيگلرزاده طي تماسي پيشنهاد حضور در اين کار را مطرح کرده و سمپل‌هاي آن را برايم ارسال کردند، بعد از گوش دادن به اين سمپل‌ها به ناب بودن آنها پي برده و مشتاق همکاري شدم.

وي در آخر درباره آخرين همکاري‌هاي خود در بخش‌هاي ديگر هنري گفت: در حال حاضر پروژه‌هاي زيادي در دست دارم، فعلاً در سريال «کيميا» مشغول بازي هستم و فيلم «فردا» به کارگرداني خودم و فيلم‌سينمايي حضرت محمد‌(ص) که عظيم‌ترين پروژه سينمايي کشور تاکنون است را آماده اکران دارم.

در زمينه تئاتر هم با سجاد افشاريان مشغول تمرين هستيم که اجراي آن در مهر ماه آغاز خواهد شد. ديبا فروزان تهيه‌کننده اين آلبوم نيز درباره اين اثر گفت: آلبوم «انعکاس کوچه‌هاي خيس» دومين تجربه شرکت «نواي آويژه هنر» است که توسط صداي خوب آقاي مهدي پاکدل با اشعاري از حسن جنت مکان و همچنين آهنگسازي محمد جواد بيگلرزاده در 13 قطعه منتشر شده است.

فروزان ادامه داد: اشعار و موسيقي اين کار آماده بود و ما دنبال فردي بوديم که از صداي خوبي برخوردار باشند که بهترين گزينه آقاي پاکدل بودند. صداي فوق‌العاده ايشان و شخصيت والاي‌شان از مهم‌ترين معيار براي انجام اين همکاري بود.

اين تهيه‌کننده در پايان درباره آخرين پروژه‌هاي در دست توليد شرکت گفت: آلبومي از يک گروه چهار نفره با نام «آويستا باند» که اکثر کارها اعم از شعر، ملودي و تنظيم توسط اعضاي گروه انجام گرفته، اين آلبوم سومين اثر رسمي گروه «آويستا» در بازار محسوب مي‌شود که فعلاً در حال طي کردن مراحل نهايي اخذ مجوز به سر مي‌برد.

اين آلبوم بعد از صحبت‌هاي عوامل اجرايي رونمايي شده و جشن امضاي آن با حضور مهدي پاکدل برگزار شد.

آلبوم دکلمه اشعار «در انعکاس کوچه‌هاي خيس» شامل سيزده قطعه با اشعاري از حسن جنت‌مکان روي موسيقي محمدجواد بيگلرزاده صبح ديروز توسط شرکت «نواي آويژه هنر» منتشر و پخش شد.


 سطحي‌نگري در آموزش هنراز ديدن مو تا پيچش آن 
نويسنده : مصطفي ميرزاييان

نقاشي انسان غار نشين نه از روي مدل بلکه از برداشت متراکم حسي وبصري در هزار توي چشم و ذهني بود که از بهانه‌ها وهياهوي سبکي وتقليدي هنري امروز ما عاري ست. کسي را بر ذهن وحس آنان راهي نيست اما شواهد نشان مي‌دهد در دل تاريک غار در پستو‌هاي عاري از ورود نور نه در آستانه دهانه غار نه مدلي داشتند نه همچون ما تعاليم استاد وموضوع وسفارش کسي‌. نمونه‌هاي به دست آمده هر چه هست نشان از بر‌خورد ناب انسان با موضوع ست.موضوع هنري که اينک در سير تکاملي‌اش حد‌اقل در ديار ما سخت شيء نما، عکس واره وتقليدي گشته است. چه بسا انسان را بتوان در نسبتي با تجربه وهنر نقاشي ميان دو مرحله، مو‌کشي (‌رياليزم مقلدانه وگيسو يابي، زيبايي ناب) و دريافت معما گونه جمال تقسيم کرد. يک سو تجربه ناب ناشي از تدبر انسان وموضع ست وسوي ديگر تکرار تحولات سبکي و مکتب گونه با انبوهي از تفاسير ونوشتار. آموزش هنر رشد چشم‌گيري يافته .هر کجا مي‌توان مراکز آموزشي هنري نشان دار وبي نشان را يافت. ‌روز به روز برتنوع مراکز ومتوليان هنري افزوده مي‌شود. از شهرداري تا وزارت ارشاد گرفته تا مساجد ‌و موسسات فرهنگي هنري و گاه سازمان‌هايي‌ که وظيفه ذاتيشان هنر وآموزش آن نيست، مستقيم و غير‌مستقيم بر هنر تاثير گذار شده‌اند. مي‌شود ديد وشنيد، کسي با اندک تجربه هنري و تنها با اتکاي مدرکي مي‌تواند مدرس هنر شود.‌ مدارک کاغذين‌ بر تجربه ‌هنري چيره شده است. ‌اين روز‌ها بيشتر هنرخواندني ست تا تجربه.

درس هنراغلب در مدارس زنگ گذران‌ سرسري‌ اوقات ست و يا زنگ شوخي ست‌ تا تجربه پويا. مجالي ست براي جبران عقب‌ماندگي در ساير دروس.

برنامه‌ها هنري، رقابت، برنده شدن ومسابقه دادن را بر تجربه مستمر هنري به عنوان يک نياز و بايد انساني اجتماعي، برتري داده است. دولت در بخش هنري کم وبيش در صدور مجوز آموزش ومراکز هنري دست و دلبازانه عمل مي‌کند. کافي ست دو يا چند نشانه از هنر نقاشي را با الحاق چند مدرک ارايه داد تا مجوز آموزش و تدريس را دريافت نمود. در برخي موارد در کمال شگفتي،صاحبان برخي مراکز آموزشي حتي مباني ساده طراحي از روي مدل وذهن را نمي‌دانند اما ده‌ها و صد‌ها اثر رنگي آفريده‌اند‌!! در بسياري از مراکز آموزشي تابلو‌هاي زيبا با رنگ بندي‌هاي دلفريب ديده مي‌شود. هر بيننده‌اي‌ در دل آرزو مي‌کند تا به مرتبه اي از توانمندي در خلقشان برسد. به شما چندين کارت رنگي يا تصوير زيبا نشان مي‌دهند از شما مي‌خواهند يکي را انتخاب کنيد؟ شما با تورقي توام با شعف و هيجان تصاوير را مي‌بينيد وبه ناچار يکي را بر مي‌گزينيد. استاد تصوير را بر مي‌دارد. به شما ليست ابزار لازم براي شروع کار را مي‌دهند. همه کالا‌هاي ليست شده هم در اين مراکز موجود ست. هزينه فروش ابزار به شما گاه از هزينه آموزش بيشتر مي‌شود. رنگ قلم مو پالت در اندازه‌هاي مختلف بوم مديوم‌ها حلال‌ها و....شما براي ادامه تا رسيدن به خلق اثر به ناچار ابزار ارايه شده را مي‌خريد. بوم خريداري شده شما آماده شده است. استاد همه خطوط محيطي تصوير زيبا را به جاي ذهن و دل و حس شما کشيده است‌. به شماگفته مي‌شود از کجا شروع کنيد اينجا را تماما با آبي بپوشانيد آنجا را بعد و..‌. اگر ابزار واوپک و... نبود چه مي‌کرديم.؟ مثل انسان غار‌نشين.

طراحي که پايه واساس نقاشي ست ‌اغلب فراموش مي‌شود. اين مهم حتي در انتخاب برنامه‌هاي لذتبخش! نقاشي رسانه ملي مشهودست. شما کافي ست چند قلم موي پهن، يک سه پايه وتعدادي رنگ داشته باشيد اينجا يک آسمان بعد کوه ودرخت وسبزه زار برو خوش باش.! ترويج اين گزاره در ذهنيت مردم وهنر جويان امر ساده‌اي ست «چرا بايد سال‌ها طراحي کرد با مداد وزغال و...؟»

هر کس همانگونه نقاشي مي‌کند که طراحي کرده. اين سخن از اساتيد بزرگ تاريخ نقاشي ست. تذکري که در مراکز هنري نا ديده گرفته مي‌شود

مردم اين شيوه را بيشتر دوست دارند اما چرا؟

کج روي هنري را چگونه مي‌سازند؟

ذهنيت‌ها به نا گاه در جوامع شکل نمي‌گيرد‌. حاصل تلاش وکنش طولاني ست. يکي از عوامل تاثير‌گذار بر ساختمان ذهن هنري، نظام تعليم وتربيت هنري ست.

دولت و پاره‌اي مراکز و نهادها ‌با جايگاهي که براي مباني هنر آن در برنامه‌هايشان معين کرده‌اند ذهنيت، نظرگاه ،بها وقدر هنر را مشخص مي‌کنند.

بهاي داده شده به مباني آموزشي راستين هنر، بهاي شايسته‌اي نيست. دست و دلبازي در صدور مجوز استادي، عدم نظارت کارشناسانه بر عملکرد مراکز هنري، اعطاي درجات هنري سهل ناديده گرفتن ارزيابي‌هاي هنري ناديده گرفتن ارايه اثر در اندازه و اشکال مختلف، برجسته شدن ‌تشويق‌نامه، نوشتن مقاله، و توصيه يک يا چند استاد جايگاه کار مستمر هنري نزد برنامه‌ريزان و متوليان کشور را بسيار تقليل داده است.

هنر نقاشي که مي‌بايست از درک مباني طراحي با گذر از‌ سال‌ها تجربه همراه شود به واسطه همين گشاده دستي به رنگ گذاري فريبکارانه ‌از نوع اوپکپستي ومشابه آن بدل مي‌شود.

اگر چه نهاد‌هاي مسوول ‌در برنامه‌ريزي وسياست گذاري، عامل اصلي شکل‌گيري معرفت و ساختمان ذهني نا متعارف در هنر محسوب مي‌شوند، اما مردم در اصلاح وضعيت هنر بي نقس و بي‌مسووليت نيستند.

بارشد وسايل ارتباطات جمعي، ‌همه بهانه‌هاي بي‌خبري و بي‌اطلاعي در توجيه رفتار هنري از دست رفته است. خبر نداشتم. نمي‌دانستم و...

هر کجا باشيم به آساني مي‌توان با استفاده از ابزار ارتباطي از چند استاد راهنمايي هنري گرفت‌. ‌آنسان که براي خريد هر شي‌اي بار‌ها به بازار رفته قيمت‌ها ونوع جنس را ارزيابي مي‌کنيم ‌اگر پرسش‌هايمان از هنررا کيفيت وکميت دهيم و مشورت کنيم بي‌شک ‌سطح کمي ‌و کيفي هنر در جامعه ارتقا خواهد يافت.اين مردم هستند که عمرشان را و سرمايه‌‌شان را هنزينه مي‌کنند. هزينه اي که گاه به چشم نمي‌آيد.

متاسفانه با رشد کمي ‌آموزش‌هاي سطحي و پوپوليستي هنر نقاشي روز به روز به عکس وارگي وبزک‌هاي فريبکارانه چشم و ابرو و تقليد و کپي کردن‌ نزديک‌تر مي‌شود.

بر هنر‌مندان دل سوخته اين عرصه است که در نقد وضعيت آموزش هنر تلاش شايسته اي نشان دهند . در آشفته بازار آموزش نا‌متعارف هنري مي‌ارزد از مراکزي که بر پايه مباني واصول راستين ومعرفت جويانه نقاشي و طراحي تلاش مي‌کنند به احترام ايستاد و کلاه از سر برداشت.


 کوتاه از تئاتر 

چشم در برابر چشم

نمايش «چشم در برابر چشم» به کارگرداني نازنين‌ سهامي‌زاده با محوريت زندگي آمنه بهرامي نوا؛ قرباني اسيدپاشي روي صحنه مي‌رود. به گزارش ايلنا، اين نمايش در سه پرده (دوران نوجواني، مواجهه با حمله و پيگيري قضايي) به روايت زندگي اين زن آسيب‌ديده از حمله اسيدپاشي مي‌پردازد که توسط سه بازيگر در سالن گوشه نياوران اجرا مي‌شود. نازنين سهامي‌زاده؛ کارگردان نمايش «چشم در برابر چشم»؛ گفت: نمايش «چشم در برابر چشم» براساس کتاب خاطرات آمنه بهرامي نوا نوشته شده که دو سال قبل رونمايي شد. من فيلمي با همين موضوع کارگرداني کردم و به دليل اهميت مسئله از آن زمان علاقه داشتم نمايشي با محوريت زندگي قرباني اسيدپاشي روي صحنه ببرم که خوشبختانه اين اتفاق در جشنواره تئاتر شهر افتاد و کار با استقبال داوران و تماشاگران مواجه شد. او افزود: گرچه تصور مي‌شود به دليل تلخي موضوع و ذائقه اين روزهاي تماشاگران؛ اقبال کمتري به چنين نمايش‌هايي وجود داشته باشد اما برخلاف انتظار مخاطبان در سومين جشنواره تئاتر دانشگاهي از اجراي ما استقبال کردند و درنهايت سه بازيگر نمايش موفق به دريافت لوح تقدير و تنديس شدند. سهامي‌زاده در پاسخ به اين سوال که چرا تئاتر ايران کمتر به چنين مباحثي توجه نشان مي‌دهد؛ اظهار کرد: اين رويکرد جاي تاسف دارد چون ما در ايران با موضوع‌هاي اجتماعي بسيار مهمي مواجه هستيم که قابليت مطرح شدن دارد و مردم هم نشان داده‌اند اتفاقا از موضوع‌هاي جدي حتي اگر شاد و مفرح هم نباشند استقبال مي‌کنند. آنها علاقه‌مند هستند با اين مسائل نه تنها از طريق رسانه‌ها، بلکه به‌واسطه مديومي متفاوت مواجه شوند. نرگس نيک‌سيرت، شيما بختياري و سارا رسول‌زاده در اين نمايش ايفاي نقش مي‌کنند.

نمايش «چشم در برابر چشم» نوشته سياوش حيدري و کارگرداني نازنين سهامي‌زاده از چهارم تير ماه ساعت 21 در سالن گوشه فرهنگسراي نياوران روي صحنه مي‌رود. آمنه بهرامي قرباني اسيدپاشي است که 12 آبان ماه سال 83 زندگي براي هميشه به روي وي تاريک شد. مجيد خواستگار سمج اين دختر دانشجو بود که در اقدامي کينه‌جويانه وقتي به خواسته خود نرسيد، با اسيد سر راه آمنه 27 ساله سبز شد و در يک لحظه نقشه‌ شومش را اجرا کرد. با انتقال آمنه به بيمارستان مشخص شد که آسيب رسيده به چشم‌ها و صورت به قدري زياد است که قادر به ديدن تصاوير به صورت واضح نيست و باتوجه به همين موضوع دختر جوان چند بار تحت عمل جراحي قرار مي‌گيرد. اما اين عمل‌ها به نتيجه نرسيد و آمنه بهرامي با کمک خيرين براي عمل تخصصي‌تر به اسپانيا اعزام شد.