نسخه شماره 3781 - 1394/03/26 -

عضو کميسيون بهداشت و درمان مجلس انتقاد ‌کرد:
نسخه‌پيچي600 ميليوني برخي پزشکان


مصرف آب يخ موجب بروز يبوست مي‌شود


مردان دردهاي شکمي را جدي بگيرند


چه افرادي به آنژيوپلاستي نياز دارند؟


سرطاني خاموش و بي‌علامت


بيماران قلبي، بعدازظهرها ورزش کنند


خبر


نسخه


 عضو کميسيون بهداشت و درمان مجلس انتقاد ‌کرد:
 نسخه‌پيچي600 ميليوني برخي پزشکان 

عضو کميسيون بهداشت و درمان مجلس با انتقاد از تجويز نسخه 600 ميليوني برخي پزشکان، از حذف مافياي دارويي در پي تصويب طرح ممنوعيت تجويز داروهاي خارج از ليست دارويي کشور خبر داد.

به گزارش تسنيم، رسول خضري در تشريح جزئيات طرح قانوني ممنوعيت تجويز داروهاي خارج از ليست دارويي کشور، اظهار داشت: اين طرح با همکاري وزارت بهداشت، سازمان غذا و دارو و نمايندگان کميسيون بهداشت و درمان در حال بررسي است و اگر به تصويب مجلس برسد مي‌تواند به حوزه سلامت و کنترل هزينه‌ها کمک کند.

خضري با بيان اينکه در اين طرح به دنبال آن هستيم که پزشکان از ليست دارويي موجود در کشور نسخه بيمار را بنويسند، ادامه داد:‌ امروزه حوزه سلامت درگير داروهاي برند است اين درحالي است که داروهاي برند 10 برابر از ديگر داروها گران‌تر هستند.

وي با تاکيد بر ضرورت الزام پزشکان در استفاده از داروي ژنريک در نسخ خود، گفت: در طرح قانوني ممنوعيت تجويز داروهاي خارج از ليست دارويي کشور پزشکان ملزم به رعايت اين مهم هستند.

اين نماينده مردم در مجلس نهم،‌ تصريح کرد: در کشور آمريکا بيش از 95 درصد داروها ژنريک است و اين کشور خود را از استفاده از داروي برند خلاص کرده است اما در کشور ما بيش از 50 درصد داروهايي که با ارز وارد کشور مي‌شود داروي برند است.

وي يادآور شد: در طرح مذکور پزشکان را به استفاده از داروهاي ژنريک و داروهايي که در ليست سازمان غذا و دارو وجود دارد ملزم کرديم؛ استفاده از داروي برند در درمان بيمار تفاوتي ندارد و تنها هزينه آنها را افزايش مي‌دهد. خضري با انتقاد از اينکه گاهي شاهد بوديم که برخي پزشکان نسخه 600 ميليون توماني براي بيمار درنظر گرفتند، افزود: اين نسخ به دليل تجويز پزشک و استفاده بيمار از داروي برند است که با طرح يادشده از چنين تجويزهايي جلوگيري خواهيم کرد.

حذف مافياي دارويي در پي تصويب طرح ممنوعيت تجويز داروهاي خارج از ليست دارويي کشور

نماينده مردم سردشت و پيرانشهر در مجلس نهم،‌ با تاکيد بر ضرورت همکاري سازمان غذا و دارو، نظام پزشکي و وزارت بهداشت،‌ تصريح کرد:‌ بدون‌شک اگر اين سه ضلع مثلث بتوانند در نسخه‌نويسي پزشکان به اجماع واحدي برسند ناخواسته از فعاليت قسمت اعظمي از مافياي دارو و افرادي که به نوعي از رانت دارويي استفاده مي‌کنند جلوگيري مي‌شود. خضري يادآور شد: واقعيت آن است که هر داروي قاچاقي که بيش از 5 درصد در بازار وجود داشته باشد از مبادي رسمي به کشور وارد مي‌شود چراکه مبادي غير رسمي کشش واردات بيش از 5 درصد کالاي قاچاق را ندارد.

عضو کميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي، خاطرنشان کرد: با توجه به اينکه بسته نظارتي از بسته‌هاي خدماتي مهم طرح تحول سلامت است لذا سازمان غذا و دارو بايد کنترل و نظارت خود را بر اجراي طرح مذکور و به تبع آن جلوگيري از تجويز داروهاي خارج از ليست دارويي کشور افزايش دهند.


 مصرف آب يخ موجب بروز يبوست مي‌شود 

يک متخصص طب سنتي با بيان اينکه مصرف آب يخ موجب بروز يبوست مي‌شود، گفت: مزه مزه کردن نمک پيش از صرف غذا به گرم کردن معده کمک مي‌کند که در رفع يبوست بسيار موثر است.

به گزارش تسنيم، غذاها در رفع يبوست بسيار بيشتر اثر مي‌کند مصرف برخي از غذاها مانند ماکاروني، پيتزا، سوسيس و کالباس، غذاهاي آماده، غذاهاي مانده، غذاهاي فريزري و ... موجب بروز يبوست مي‌شود.

در اين باره غلامرضا کردافشاري متخصص طب سنتي مي‌گويد: مصرف بادنجان، گوشت‌هاي مانده، ماهي‌هاي شور، عدس، شيريني‌هاي قنادي، مصرف بيش از حد چاي پررنگ، شکلات، قهوه و برخي از سبزي‌ها مانند شاهي موجب يبوست مي‌شود.

- همچنين برخي موادغذايي مانند آبغوره، آب يخ و فست‌فودها، غذاهاي آماده و کارخانه اي نيز در بروز يبوست نقش دارند.

- روغن بادام شيرين بسيار رطوبت دهنده است و براي افرادي که دچار يبوست هستند مفيد خواهد بود و بهتر است که در تهيه برخي از غذاها مانند آبگوشت از آن استفاده شود. به گفته کردافشاري برخي از افراد هستند که روده‌هاي ضعيفي دارند و مصرف نخود پخته همراه با برخي ادويه‌ها مانند دارچين و تخم کرفس مي‌تواند به رفع ضعف روده کمک کند و يبوست را برطرف کنند، البته بهتر است که تهيه نخودآب از مرغ نيز استفاده شود، همچنين نخودآب خلط‌هاي لزج بلغمي را از بين مي‌برد.

- دارچين بسيار لطيف است و تقويت کننده معده و از بين برنده نفخ و رياح در بدن است؛ مصرف دارچين به حفظ قواي بدن کمک مي‌کند البته به تعادل.

اين متخصص طب سنتي بيان داشت: يبوست در افرادي که زياد عصباني مي‌شوند بيشتر رخ مي‌دهد به همين دليل بهتر است که افراد از خشم بيش از حد پرهيز کنند.

- مزه مزه کردن نمک پيش از صرف غذا به گرم کردن معده کمک مي‌کند که در رفع يبوست بسيار موثر است چرا که بروز غلبه سردي در دستگاه گوارش يکي از علت‌هاي بروز يبوست است.


 مردان دردهاي شکمي را جدي بگيرند 

يک فوق تخصص گوارش و کبد وجود درد در زير شکم، اطراف يا سراسر شکم را از علائم بارز تشخيص سرطان روده بزرگ عنوان کرد. دکتر مهدي زبيري به مناسب هفته جهاني سلامت مردان (24 تا 30 خردادماه) در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به شيوع سرطان‌هاي دستگاه گوارش در مردان اظهار کرد: بجز سرطان کيسه صفرا و نوعي از سرطان پانکراس (لوزالمعده)، سرطان‌هاي دستگاه گوارش همواره شيوع بيشتري در مردان نسبت به زنان دارد. وي با بيان اينکه علت مشخصي در اين زمينه وجود ندارد، اظهار کرد: سرطان روده بزرگ نيز يکي از سرطان‌هاي شايع دستگاه گوارش در مردان است. اين فوق تخصص گوارش و کبد، سن، افزايش مصرف غذاهاي پرچرب، چاقي، مسائل ژنتيک، عدم تحرک و نخوردن فيبر کافي را از جمله علل موثر در بروز سرطان‌هاي دستگاه گوارش از جمله سرطان روده بزرگ عنوان کرد. زبيري در خصوص علائم تشخيصي اين نوع سرطان، وجود درد در زير شکم، اطراف يا سراسر شکم را بارزترين علامت سرطان روده بزرگ عنوان کرد و افزود: همچنين تغيير شکل مدفوع، تغيير دفعات دفع مدفوع و وجود خون در مدفوع از ديگر علائم تشخيصي اين نوع سرطان است. وي با اشاره به اجراي سيستم غربالگري سرطان روده بزرگ در کشورهاي پيشرفته، اظهار کرد: در اين کشورها براي افراد بالاي 50 سال آزمايش کولونوسکوپي انجام مي‌شود که با انجام اين آزمايش ضايعات اوليه در روده بزرگ که به آنها «پوليپ» گفته مي‌شود و مي‌تواند در آينده به سرطان روده بزرگ منجر شود، شناسايي و از بين مي‌رود. رييس دانشکده پزشکي دانشگاه علوم پزشکي کرمانشاه در همين راستا توصيه کرد: افراد بين 50 تا 70 سال حتما آزمايش کولونوسکوپي را انجام دهند. چنانچه هيچ ضايعه‌اي (پوليپ) در روده بزرگ افراد مشاهده نشود، انجام دوباره کولونوسکوپي براي 10 سال بعد تجوير مي‌شود. زبيري، جراحي و شيمي‌درماني را از جمله راه‌هاي درماني اين نوع سرطان عنوان کرد و افزود: موفقيت درمان بسته به مرحله تشخيص بيماري دارد و قطعا هر‌چه زودتر اين نوع سرطان تشخيص داده شود، درمان آن نيز با موفقيت بيشتري همراه خواهد بود.


 چه افرادي به آنژيوپلاستي نياز دارند؟ 

يک متخصص قلب گفت: آنژيوپلاستي سبب بازشدن سرخرگ‌هاي دچار انسداد مي‌شود و جريان خون را به عضلات قلب بازمي‌گرداند.

دکتر مرتضي ابراهيمي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به اينکه ممکن است سرخرگ‌هاي قلب متعاقب رسوب کلسترول، سلول‌ها و ساير مواد دچار گرفتگي شوند، گفت: اين امر سبب کاهش جريان خون به قلب مي‌شود و در نتيجه احساس ناراحتي در قفسه سينه رخ مي‌دهد. وي گفت: گاهي ممکن است يک لخته خون به شکل ناگهاني ايجاد يا بدتر شود و به طور کامل جريان خون را قطع کند که اين امر منجر به حمله قلبي مي‌شود. ابراهيمي گفت: آنژيوپلاستي سبب باز شدن سرخرگ‌هاي دچار انسداد مي‌شود و جريان خون را به عضلات قلب بازمي‌گرداند که يک روش مداخله کرونري از طريق پوست است نه يک روش جراحي. پزشک پس از وارد کردن سيم باريک از طريق يک سوراخ کوچک به داخل سرخرگ پا يا دست تلاش مي‌کند تا سيم را وارد سرخرگ‌هاي عروق قلب (عروق کرونر) کند و سپس پس از دستيابي به داخل رگ مورد نظر سيم را از داخل پلاکي که مجراي رگ را مسدود کرده، عبور مي‌دهد. وي اضافه کرد: سپس يک بالن که در ابتدا خالي از هوا است از طريق اين سيم به داخل پلاک وارد و از طريق بادکردن اين بالن کوچک موجود، سرخرگ قلبي دچار انسداد را باز مي‌کند. در صورتي که نياز باشد در اين مرحله ممکن است استنت (فنر) نيز در اين محل قرار داده شود.

اين متخصص قلب گفت: افراد دچار انسداد در سرخرگ‌هاي قلبي، چنانچه احساس ناراحتي زيادي در قفسه سينه کنند يا انسداد سرخرگ‌هاي قلبي، آنها را در معرض خطر حمله قلبي يا مرگ قرار دهد، نياز به آنژيوپلاستي دارند.

ابراهيمي خاطرنشان کرد: سالانه افراد بسياري تحت آنژيوگرافي کرونري قرار مي‌گيرند. انجام اين روش سبب درد بسيار کمي مي‌شود. ممکن است جهت آرامش بيشتر به بيمار دارو داده شود. ممکن است آنژيوپلاستي از 30 دقيقه تا چندين ساعت بسته به نوع انسداد و تعداد انسدادها به طول انجامد. ممکن است محل واردشدن کاتر زخمي شود و کبودشدگي نيز شايع است. اگر متوجه خونريزي يا افزايش درد يا تورم شديد، به پزشک خود اطلاع دهيد.


 سرطاني خاموش و بي‌علامت 

يک فوق تخصص گوارش و کبد در همدان گفت: سرطان معده خاموش و بي‌علامت است.

دکتر عليرضا خليليان در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: شايع‌ترين سرطان گوارش در ايران سرطان معده است که متاسفانه در مراحل اوليه بدون علامت بوده و ديرهنگام تشخيص داده مي‌شود. وي عنوان کرد: تاکنون علت مشخص شده و خاصي براي سرطان معده مشخص نشده، اما برخي عوامل در ايجاد آن موثرند.

اين فوق تخصص گوارش با بيان اينکه فاکتورهاي ايجاد سرطان، ژنتيکي و محيطي است، تصريح کرد: شرايطي را که خود فرد زمينه‌ساز سرطان مي‌شود را شرايط محيطي مي‌گويند؛ به عنوان مثال کشيدن سيگار يک فاکتور محيطي ايجاد سرطان به شمار مي‌آيد.

وي با بيان اينکه يکي از فاکتورهاي مهم ايجاد سرطان معده ابتلا به هليکوباکترپيلوري است، افزود: البته اين باکتري هم انواع گوناگوني دارد که در صورت عدم درمان اگر منجر به زخم معده شود، ممکن است شخص را دچار سرطان معده کند. خليليان خاطرنشان کرد: نيترات موجود در غذاها و ترشيجات مانده و مصرف آن‌ها موجب ايجاد سرطان معده مي‌شود. همچنين مصرف غذاهاي فست‌فود يا غذاهاي سوخته مستعد کننده سرطان معده است. بر‌اساس آمار، سرطان معده در افراد گروه خوني A بيشتر ديده مي‌شود که هنوز علت قانع‌کننده‌اي براي آن پيدا نشده است. وي تاکيد کرد: تاکنون يک عامل مستقل شناخته شده براي ايجاد سرطان معده شناسايي نشده است. بنابراين فقط مي‌توانيم به مردم توصيه کنيم تا از عوامل مستعد کننده ايجاد آن خودداري کنند. در بيشتر موارد بيماران در وضعيتي مراجعه مي‌کنند که سرطان معده به مراحل پيشرفته خود رسيده و به اجزاي مجاور بويژه کبد دست‌اندازي کرده است. وي اظهار کرد: اگر بيماري در مراحل اوليه تشخيص داده شود، مي‌توان از درمان‌ها نتايج خوبي گرفت و بيمار از طول عمر مناسبي برخوردار باشد. خليليان اذعان کرد: با اينکه سرطان معده بدون علامت است، اما در برخي موارد با علائمي نظير درد خفيف يا احساس پري معده، سيري زودرس، کاهش وزن، خونريزي معده، استفراغ‌هاي مداوم، کم‌خوني و مدفوع سياه رنگ خود را نشان مي‌دهد.

وي تاکيد کرد: برخي افراد اشتباها گمان مي‌کنند چکاپ مي‌تواند سرطان معده را تشخيص دهد، اما بايد گفت که تنها آندوسکوپي است که مي‌تواند تشخيص‌دهنده اين نوع سرطان باشد.

خليليان در پايان گفت: استفاده از آب و غذاي سالم و عدم مصرف غذاهاي فست‌فود و درمان هليکوباکتر مي‌تواند از ايجاد سرطان معده جلوگيري کند.


 بيماران قلبي، بعدازظهرها ورزش کنند 

يک متخصص داروسازي باليني با تاکيد بر اينکه ناراحتي‌هاي قلبي در ايران رو به افزايش است، گفت: نحوه زندگي، عدم تحرک، مصرف چربي‌هاي اشباع شده و هواي آلوده عوامل اصلي در بروز بيماري‌هاي قلبي است.

دکتر فريبرز فرساد در گفت‌وگو با ايسنا، گفت: در بروز بيماري‌هاي قلبي - عروقي يکي از مهمترين مسائل بحث افزايش چربي خون در افراد است که به سه بخش تحرک و تربيت بدني، رژيم غذايي و دارو درماني تقسيم مي‌شود و اغلب 15 درصد مربوط به تربيت بدني، 15 درصد رژيم غذايي و 70 درصد به رژيم دارويي تعلق دارد.

وي انجام ورزش را راهکار موثري در کنترل اين بيماران قلبي دانست و يادآور شد: به طور معمول توصيه مي‌شود که بيماران قلبي ورزش‌هاي هوازي را در بعد از ظهر انتخاب کنند؛ چرا که در صبح عروق بايد به تدريج باز شود و اگر اين بيماران در صبح ورزش کنند مشکلات قلبي آنها بيشتر مي‌شود. همچنين در هنگام صبح بدن تحمل فشار زياد را ندارد و ممکن است افراد با حملات قلبي مواجه شوند. اين متخصص داروسازي باليني با اشاره به اينکه استفاده از چربي‌هاي اشباع شده بيماري را افزايش مي‌دهد، خاطر نشان کرد: بهتر است در پخت و پز از روغن کانولا به جاي روغن حيواني استفاده شود. همچنين مصرف امگا 3، نوشيدن يک ليوان آب گوجه‌فرنگي در صبح و مصرف ماهي مي‌تواند راهکار بسيار موثري در پيشگيري از بيماري‌هاي قلبي - عروقي باشد.

فرساد تصريح کرد: در طول روز از ترکيبات نمکي کمتر استفاده شود. همچنين آب‌هاي گازدار، فست‌فود و غذاي آماده خطر جدي براي بروز بيماري‌هاي قلبي است. همچنين مولتي ويتامين و قرص‌هاي جوشان سبب افزايش اين بيماري مي‌شوند.

اين عضو انجمن علمي داروسازان ايران با بيان اين مطلب که داروي استاتين و آسپرين جزو داروهاي رده اول براي پيشگيري از مشکلات قلبي است، افزود: اگر بيماران مشکلات کبدي و گوارشي نداشته باشند، اين داروها مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

وي در پايان گفت: اصلاح ساختار زندگي افراد، کاهش استرس، اضطراب، فشار روحي - رواني و مصرف تغذيه سرشار از آنتي اکسيدان‌ها مي‌تواند روش جدي و کاملي براي درمان بيماران قلبي - عروقي قرار گيرد.


 خبر 

تاثير آب لبو در کاهش فشار خون

نتايج يک مطالعه جديد نشان داده که مصرف روزانه يک ليوان آب چغندرقند مي‌تواند تا حد زيادي فشار خون بالا را کاهش دهد، حتي در کساني که بيماري آنها به درمان‌هاي دارويي پاسخ مناسبي نداده است.

به گزارش مهر، چغندرقند مانند کاهو و کلم حاوي مقادير بالايي نيترات غيرارگانيک است. آنها اين ماده را از طريق ريشه‌هايشان از خاک مي‌گيرند. در بدن انسان اين ماده به نيتريک اکسيد تبديل مي‌شود که مي‌تواند موجب گشادشدن ديواره عروق خوني شود.

در مطالعه‌اي که محققان دانشگاه کوئين مري لندن انجام داده‌اند يک گروه 64 نفري که همه آنها مبتلا به پرفشاري خون بودند و بعضي تحت درمان دارويي براي بيماري خود بوده و بعضي ديگر نبودند مشخص شده و به نيمي‌از آنها روزي يک ليوان آب چغندرقند داده شد و به گروه دوم مايعي که تنها از لحاظ ظاهر شبيه به آن بود، داده شد. اين روند به مدت يک ماه ادامه پيدا کرد. محققان در ادامه مشاهده کردند در گروهي که از آب چغندر استفاده کرده بودند فشار سيستوليک به اندازه 8 ميليمتر جيوه و فشار دياستوليک 4 ميليمتر جيوه کاهش پيدا کرده بود که با قطع آب چغندر بعد از دو هفته مجددا فشار به همين اندازه بالا رفت. اهميت اين ميزان کاهش فشار خون وقتي بيشتر مشخص مي‌شود که بدانيم به ازاي هر دو ميليمتر جيوه کاهش در فشار خون احتمال مرگ و مير به علت سکته قلبي 7 درصد و به علت سکته مغزي 10 درصد کاهش مي‌يابد.

رونمايي از پوشک آزمايشگاهي
با قابليت تشخيص بيماري‌هاي عفوني

پوشک آزمايشگاهي آنتي‌باکتريال با قابليت تشخيص و هشدار ابتلاي نوزاد به بيماري‌هاي عفوني با تست pH ادرار نوزاد طراحي و ساخته شد.

عباس رهبر زارع، مخترع اين پوشک آزمايشگاهي که علاوه بر ثبت داخلي موفق به دريافت گواهي ثبت بين‌المللي نيز شده در مراسم معرفي و رونمايي از پوشک آزمايشگاهي گفت: اين پوشک که فاقد نمونه مشابه خارجي است مي‌تواند با کمک به تشخيص سريع‌تر بيماري‌هاي احتمالي نوزاد که با تغيير در pH ادرار همراه است از تشديد بيماري و آسيب رساني به ديگر نقاط بدن با تشخيص به موقع، پيشگيري کند.

وي خاطرنشان کرد: عفونت مجاري ادراري که از طريق تماس نوزاد با ادرار و مدفوع خصوصا در نوزادان دختر بروز مي‌کند از خطرناک‌ترين بيماري‌هاست که در صورت عدم تشخيص سريع مي‌تواند به آسيب جدي به دستگاه کليوي، تنفسي و ... منجر شود. در پوشک ابداعي از الياف گياه بامبو با خاصيت آنتي‌باکتريال طبيعي استفاده شده است که خطر ابتلاي نوزادان به عفونت را کاهش مي‌دهد. رهبر زارع خاطرنشان کرد: صرف نظر از اين که اين پوشک آنتي‌باکتري است با توجه به ترکيب گياهي الياف آن تا 80 درصد پوشک به طور طبيعي به چرخه طبيعت باز‌مي‌گردد. وي تصريح کرد: ويژگي ديگر پوشک توليدي قابليت آن در تشخيص عفونت احتمالي با اندازه گيري pH ادرار است که با تغيير رنگ قسمتي از پوشک با طيف رنگي متنوع ابتلاي احتمالي کودک به عفونتها و بيماري‌هاي مختلف به مادر هشدار داده مي‌شود. اين مبتکر با بيان اين که قيمت اين پوشک در صورت رسيدن به توليد انبوه تفاوت چنداني با پوشک‌هاي معمولي نخواهد داشت، اظهار داشت: اين پوشک به عنوان آزمايشگاهي دائمي‌نوزاد را از لحاظ ابتلا به عفونت‌هاي مجاري ادراري که تا زمان پيشرفت جدي بيماري علائم باليني خاصي ندارند تحت کنترل قرار مي‌دهد و هر مادري با هر سطح سوادي مي‌تواند از آلارم‌ها و واکنش‌هاي پديد آمده در هر پوشک به بروز بيماري در نوزاد خود پي برده و او را سريعا نزد پزشک مربوطه ببرد.

تاكيد مديرعامل بيمارستان ميلاد

به ارتقاي كيفيت خدمات درماني

وي با تاكيد بر ارتقاي بيشتركيفيت درمان در بيمارستان تصريح كرد: اميدوارم همدلي‌ها و همزباني‌ها بيشتر از گذشته باشد. مراسم تكريم و معارفه چند نفر از مديران بيمارستان ميلاد با حضور مدير عامل و جمعي از مديران بيمارستان برگزار شد. به گزارش مديريت روابط عمومي و امور بين‌الملل بيمارستان تخصصي و فوق تخصصي ميلاد، دكتر محمود رضا فياض مدير عامل بيمارستان ميلاد با تاكيد بر ارجحيت منافع عمومي بيمارستان بر ساير امور گفت: همه مديران و كاركنان اين مجموعه نسبت به ميلاد احساس تعلق خاطر دارند كه اين مهم يكي از نقطه‌هاي قوت بيمارستان است. وي با اشاره به پتانسيل خوب كاركنان ميلاد اظهار داشت: سعي مديريت بيمارستان اين بوده كه از نيروهاي داخلي بيمارستان حداكثر استفاده را نمايد. دكتر فياض قاطعيت در تصميم‌گيري، تصميمات سنجيده و كارشناسي شده و نداشتن تكبر راي را از ويژگي‌هاي مورد تاكيد خود برشمرد و خاطر‌نشان كرد: پاكدستي نيز ملاك اصلي ماست و به معناي مخلوط نشدن شخصيت حقيقي و حقوقي افراد مي‌باشد. مدير عامل بيمارستان ميلاد وجود افراد توانمند در هر مجموعه‌اي را نشانه موفقيت مديريت آن مجموعه ذكر كرد و گفت: مديران ميلاد زمينه را براي بروز توامندي افراد مهيا كنند. وي با تاكيد بر ارتقاي بيشتركيفيت درمان در بيمارستان تصريح كرد: اميدوارم همدلي‌ها و همزباني‌ها بيشتر از گذشته باشد. در حكمي دكتر ميكائيل عظيمي به عنوان قائم مقام معاونت درمان بيمارستان ميلاد منصوب شد. در اين مراسم از دكتر سعيد اشتري تقدير و دكتر احمد رضا درشتي مشاور معاونت درمان با حفظ سمت به عنوان رئيس درمانگاه بيمارستان ميلاد منصوب شد. همچنين از فردين سليم اوغلي نيز تقدير و حسين علي همتي به عنوان سرپرست مديريت پذيرش و مدارك پزشكي منصوب شد.


 نسخه 

بيماري‌هاي لثه چگونه قابل پيشگيري هستند؟

خود شما نقش اصلي را در پيشگيري از بيماري‌هاي لثه ايفا مي‌کنيد. براي نگاهداري دندان‌ها در طول عمر، شما بايد پلاک ميکروبي را توسط مسواک‌زدن صحيح و مرتب و نيز استفاده از نخ دندان برداريد. همچنين مراجعه مرتب به دندانپزشک نيز از اهميت خاصي برخوردار است. تميز کردن روزانه از تجمع جرم و پلاک تا حد زيادي جلوگيري مي‌کند اما نه به طور کامل؛ بنابراين تميز کردن نهايي بايد به وسيله دندانپزشک صورت گيرد و او جرم‌هايي را که سخت شده‌اند و نيز مسواک و نخ دندان به آنها دسترسي ندارد را بردارد. به عمل برداشتن جرم، جرمگيري مي‌گويند. بسياري از دندانپزشکان ابتدا به وسيله يک دستگاه اولتراسونيک جرم‌گيري انجام مي‌دهند و سپس توسط قلم‌هاي دندانپزشکي ظريف جرم‌هاي به جا مانده را برمي‌دارند.

ارتباط ديابت و بيماري لثه چيست؟

مانند ديگر مشکلات ناشي از ديابت، بيماري لثه هم با کنترل قند بيمار ارتباط دارد. افراد با کنترل ضعيف قند خون اغلب، بيشتر و به شکل شديدتري دچار بيماري لثه مي‌شوند و نسبت به افرادي که کنترل خوبي دارند، دندان‌هاي بيشتري از آنها لق مي‌شود. در واقع افرادي که ديابت آنها به خوبي کنترل شده باشد نسبت به افرادي که بيماري ديابت ندارند، بيماري لثه بيشتري نخواهند داشت. کودکان مبتلا به ديابت وابسته به انسولين نيز در معرض خطر ابتلا به مشکلات لثه هستند. کنترل خوب قند بهترين محافظت در قبال بيماري‌ پريودنتال است.

نشانه‌هاي بيماري‌هاي مربوط به لثه يا نسوج اطراف دندان‌ها چيست؟

در صورت مشاهده هر يک از اين نشانه‌ها بايد به فوريت در صدد درمان و معالجه برآييم:

-‌ لثه‌هايي که در موقع مسواک زدن خونريزي مي‌کنند.

-‌ لثه‌هايي که قرمزرنگ، متورم و يا حساس هستند.

- لثه‌هايي که از محل اصلي خود و از روي دندان‌ها عقب کشيده شده‌اند.

- لثه‌هايي که در اثر فشار با انگشت مواد چرکي و يا مواد سفيدرنگ خارج مي‌کنند.

- لثه‌هايي که دندان‌هاي مربوط به آنها (دندان‌هاي دايمي) لق و يا از محل خود جدا مي‌شوند.

-‌ لثه‌هايي که دندان‌هاي مربوط به آنها از محل اصلي خود جابه‌جا شده و بالا مي‌آيند.

-‌ لثه‌هايي که تشکيل آبسه‌هاي دردناک مي‌دهند و لثه‌هايي که متعفن بوده و باعث بوي بد دهان مي‌شوند.

- لثه‌هايي که دندان‌هاي مربوط به آن هماهنگي و تناسب خود را با ساير دندان‌ها از دست داده به طوري که اغلب در موقع گاز زدن و يا جويدن غذا، اين تغييرات و عدم تطبيق دندان‌ها احساس مي‌شود.