نسخه شماره 3781 - 1394/03/26 -

معاون وزير صنعت‌، معدن و تجارت انجام داد:
پيش‌بيني 6درصدي براي رشد صنعت و معدن در سال‌جاري

تراز تجاري کشورمثبت شد
صادرات و واردات 19 ميليارد دلاري از ابتداي امسال

گزارش‌ها حکايت دارند:
کاهش بيش‌از 24درصدي نرخ تورم در دولت يازدهم


نرخ سکه طلا در پايين ترين سطح در 7 ماه گذشته


بورس


اخبار کوتاه


گزارش


 معاون وزير صنعت‌، معدن و تجارت انجام داد:
 پيش‌بيني 6درصدي براي رشد صنعت و معدن در سال‌جاري 

معاون وزير صنعت گفت: پيش‌بيني مي‌شود رشد بخش صنعت و معدن در سال‌جاري به 6 درصد برسد.حسين ابويي مهريزي در گفت‌وگو با مهر گفت: امسال شرايط اقتصادي بسيار سخت است که اين امر ضرورت مديريت، برنامه‌ريزي، تلاش، ايده و خلاقيت را دو چندان مي‌کند، چراکه در شرايط معمولي و عادي، نقش مديريت‌ها، خلاقيت‌ها و ابتکارات خيلي پررنگ نيست.

معاون برنامه‌ريزي وزير صنعت، معدن و تجارت افزود: در سال‌جاري براي صنعت و معدن، رشد 6 درصدي پيش‌بيني شده است که البته با فعال‌تر شدن مسائل روابط بين‌المللي و کاهش مشکلات، حتما اين رشد محقق مي‌شود، ضمن اينکه در سال گذشته رشد 9 ماهه بخش صنعت 5.1 درصد و معدن بالاي 10 درصد بود که بر اين اساس، پيش‌بيني رشد 6 درصدي براي مجموع اين دو بخش پيش‌بيني شده است.وي تصريح کرد: رشد صنعت در رشد اقتصادي و توليد ناخالص داخلي بسيار مهم است و به همين دليل، صنعت و معدن پيشران اقتصاد ناميده مي‌شود که مي‌تواند کمبود رشد ساير بخش‌ها را جبران کند؛ لذا بايد نقش پيش‌برندگي براي صنايع کمتر شکوفا، داشته باشد.

از سوي ديگر، در جايي که اقتصاد کشور رشد 8 درصدي را تجربه کرده، صنعت 12 درصد رشد داشته است.به گفته ابويي مهريزي، عملکرد سال 93 و برنامه‌هاي سال 94 در بخش توليدات و کالاهاي منتخب و نيز توسعه صادرات و تامين زيرساخت‌هاي لازم، تحقق رشد 6 درصدي بخش صنعت و معدن را عملياتي مي‌کند، ضمن اينکه وزارت صنعت، معدن و تجارت برنامه مفصلي براي بهبود فضاي کسب و کار و بهبود رتبه ايران در سطح بين‌المللي تدارک ديده است که البته نيازمند همکاري همه دستگاه‌ها است. وي اظهار داشت: با توجه به تورمي که براي سال‌جاري پيش‌بيني شده، بخش توليد و صنعت کشور به 195 هزار ميليارد تومان منابع مالي نياز دارد که اين رقم غير از آورده سهامداران است؛ بنابراين 175 هزار ميليارد تومان منابع براي تکميل طرح‌هاي نيمه‌تمام و 20 هزار ميليارد تومان براي اتمام طرح‌هايي در سال 94 که بالاي 70 درصد پيشرفت فيزيکي دارند، نياز است.

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: در ارقام مذکور برآوردهاي ارزي و ريالي ديده شده، اين در حالي است که بانک‌ها در سال گذشته 36 هزار ميليارد تومان تسهيلات به بخش توليد داده‌اند که البته پول تازه(فرش ماني) نبوده است بلکه در قالب استمهال تزريق شده است اما به هرحال 55 تا 60 درصد از اين تسهيلات را استمهال تشکيل مي داده که خود ايجاد فرصتي براي توليد است.وي ابراز اميدواري کرد با تمهيداتي که انديشيده شده، سيستم بانکي در تامين مالي بخش توليد فعال‌تر عمل کند و گزينه‌هاي رقيب توليد را در جذب منابع بانک‌ها، از ميدان خارج کند، چراکه هم اکنون 70 درصد تامين مالي بخش توليد، بانک محور است؛ بنابراين بايد سهم غيرمولدها از منابع بانکي به حداقل برسد و شفافيت در اقتصاد بيشتر شود. ابويي گفت: بازار پول و سرمايه هم بايد به سمت کارهاي مولد برود اما به هرحال اميدواريم با تمهيداتي که در قانون رفع موانع توليد رقابت‌پذير ديده شده، طلب دولت به بانک‌ها پرداخت شود و بانک‌ها از بنگاهداري خود فاصله گيرند تا بتوان پول را به سمت بخش مولد اقتصاد ايران هدايت کرد.


 تراز تجاري کشورمثبت شد
  صادرات و واردات 19 ميليارد دلاري از ابتداي امسال 

رييس کل گمرک جمهوري اسلامي‌ ايران گفت: از ابتداي امسال تا 23 خرداد ماه سال‌جاري، ميزان صادرات و واردات جمهوري اسلامي ‌ايران به ترتيب 10 و 9 ميليارد دلار است که اين آمار حاکي از رسيدن به تراز مثبت تجاري است در حالي که در دولت گذشته ميزان واردات به ميزان صادرات مي‌چربيد.

به گزارش ايسنا،مسعود کرباسيان در دومين سالگرد حماسه سياسي 24 خرداد 1392 در تبريز گفت: دولت فعلي تمام توان خود را به کار گرفته که تدبير و اميد واقعي در کشور را به منصه ظهور برساند.

با گذشت تنها دو سال از دور اول فعاليت دولت يازدهم توليد ناخالص داخلي و توليد ناخالص ملي از تراز منفي شش درصد به 6/2 درصد رسيده است.

وي از کاهش 50 درصدي قيمت نفت در سال دوم دولت دکتر روحاني خبر داد و افزود: اين آمار نشان مي‌دهد که اقتصاد کشور بدون وابستگي چندان زيادي به نفت، سر پا نگه داشته شد و همانند دولت قبلي به منابع ارزي بانک مرکزي دست‌اندازي نکرده و اسکناس بدون پشتوانه چاپ نکرديم‌.

وي با بيان اينکه ثبات به اقتصاد کشور بازگشته است، گفت: شايد توقع داريم که وضعيت بهتري از وضعيت فعلي را در کشور شاهد باشيم ولي به جرات مي‌توان گفت که دولت تدبير‌و‌اميد در مقايسه با دولت گذشته، عملکرد بسيار خوبي در تمامي‌زمينه‌ها داشته است. رييس کل گمرک جمهوري اسلامي‌ ايران در بخشي از سخنان خود به مهم ترين دستاوردهاي دولت تدبير و اميد در دو سال گذشته اشاره کرد که از مهم‌ترين آن‌ها مي‌توان به کاهش نرخ تورم از 45 به زير 15 درصد، مثبت شدن نرخ رشد اقتصادي، احياي سازمان برنامه و بودجه، کاهش و تثبيت نرخ ارز، بيمه کردن 9 ميليون ايراني و اجراي طرح بزرگ تحول سلامت اشاره کرد.

وي از کاهش 22 درصدي واردات در دولت تدبير‌و‌اميد خبر داد و گفت: منع ناگهاني از واردات کالاها به کشور، هنر نيست و بايد کاهش واردات به کشور با توجه به اصول و فنون خاص خود صورت گيرد. معاون وزير امور اقتصادي و دارايي در بخشي از سخنان خود با اننقاد شديد از عملکرد دولت گذشته گفت: حجم نقدينگي کشور در سال 1391نسبت به سال 1383، بيش‌از 10 برابر افزايش يافت بطوريکه حجم نقدينگي در سال 1393 رقمي‌ در حدود 630 ميليارد تومان شد.

کرباسيان ادامه داد: همه بايد به دولت کمک کنيم چرا که کمک به دولت تدبير‌و‌اميد، کمک به سرنوشت و آينده فرزندان است.وي با بيان اينکه تبريز، پايگاه توليد و اقتصاد کشور بوده و هست تصريح کرد‌: متوسط هر تن کالاي صادراتي در سال‌هاي گذشته 451 دلار بود که اين ميزان در سال 1393 به 464 دلار رسيده است.

معاون وزير امور اقتصادي و دارايي در بخش پاياني سخنان خود به مهم‌ترين دستاوردهاي دولت تدبير‌و‌اميد در حوزه تجارت خارجي اشاره کرد که اصلاح گروه‌بندي کالايي، حذف پيمان سپاري، محدود نمودن عوارض کالاهاي صادراتي، کاهش طبقات تعرفه، شفاف‌سازي، افزايش نرخ موثر تعرفه و حمايت از توليد داخلي مهم ترين اين موارد را تشکيل مي‌دادند.


 گزارش‌ها حکايت دارند:
 کاهش بيش‌از 24درصدي نرخ تورم در دولت يازدهم 

نرخ تورم در آغاز فعاليت دولت يازدهم 40 مميز يک دهم درصد بود، اما اين رقم با 24 مميز شش دهم درصد افت و بعد از گذشت دو سال از فعاليت دولت يازدهم در حال حاضر به 5/15 درصد کاهش يافته است.به گزارش ايرنا، همزمان با روي کار آمدن دولت يازدهم، روند صعودي نرخ تورم به يکي از دغدغه‌هاي اصلي اين دولت تبديل شده بود، به طوري که اين دغدغه و افزايش روزافزون نرخ تورم که البته با رکود نيز همراه بود و اقتصاد کشور از آن رنج مي‌برد، مردان اقتصادي دولت يازدهم را بر آن داشت تا کاهش آن را بيش‌از‌پيش مدنظر قرار دهند. با آغاز فعاليت دولت يازدهم و استقرار رسمي‌آن از مرداد ماه سال 1392 تا بهمن ماه سال (1393) نرخ تورم معادل 24 مميز سه دهم درصد کاهش يافت و از رقم 40 مميز يک دهم درصد شهريور ماه سال گذشته به 15 مميز هشت دهم درصد در بهمن ماه سال گذشته کاهش يافت.

بر‌اساس آمار، نرخ تورم در خرداد ماه سال 92 ، 9/35، تير 5/37، مرداد 39 ، شهريور 1/40 درصد(همزمان با استقرار دولت يازدهم)، مهر 4/40، آبان 40، آذرماه 3/39 ، دي 4/38درصد و بهمن ماه 7/36 درصد بوده است. براساس گزارش بانک مرکزي، نرخ تورم در دوازده ماهه منتهي به بهمن ماه 1393 نسبت به دوازده ماه منتهي به بهمن ماه 1392 معادل 8/15 درصد بود. همچنين نرخ تورم در اسفند ماه 92 معادل 7/34 درصد اعلام شده که اين امر نشان از کاهش 7/5 درصدي نرخ تورم در فاصله مهر تا اسفند ماه سال 92 داشت.ناگفته نماند دولت يازدهم نرخ تورم 25 درصدي را براي سال 93 هدف گذاري کرده بود که اين رقم تا بهمن ماه به 8/15 درصد کاهش يافت؛ به عبارتي ديگر، سرعت کاهش نرخ تورم از هدف گذاري دولت نيز جلوتر بود. براساس آمار بانک مرکزي نرخ متوسط تورم در فروردين ماه 93 به 5/15 درصد رسيده و نسبت به ماه اسفند06/0 واحد درصد کاهش يافته است.آخرين آمار بانک مرکزي حاکي از آن است که نرخ تورم متوسط يا 12 ماهه در فروردين و ارديبهشت ماه سال‌جاري به 5/15درصد رسيده است.

براساس بررسي‌هاي صورت گرفته اين نرخ در 3 سال و 11 ماه گذشته کمترين ميزان ثبت شده و روند نزولي تورم در اولين ماه سال جاري نيز تداوم داشته اما در دومين ماه ثابت بوده است.پيمان قرباني معاون اقتصادي بانک مرکزي در خصوص وضعيت نرخ تورم گفت: دولت در سال گذشته توفيقات جدي را در زمينه کاهش تورم داشت و طي دو ماه گذشته هم شاهد ثبات در نرخ تورم بوديم. بنابراين بايد اين گونه نگاه کنيم که دولت گام بلندي را براي کنترل و کاهش تورم برداشته و کاهش چشمگيري را هم در اين زمينه داشته‌ايم.

وي ادامه داد: اکنون بايد نگاهمان معطوف به اين باشد که از اين به بعد چه اقداماتي براي اجراي فاز جديد لحاظ کنيم. در واقع اين موضوع شبيه يک دانش آموزي است که تا پيش‌از اين نمره‌هاي زير 10 مي‌گرفته و با تلاش خود اين رقم را به 18 رسانده است. حال براي افزايش بيشتر طبيعتا با نوساناتي در نمره خود مواجه خواهد بود. در بحث کاهش تورم نيز يک چنين الگويي وجود دارد، در واقع نسخه‌هايي که اينجا ارائه مي‌شود، همه متفاوت است.مهدي تقوي يکي از کارشناسان مسايل اقتصادي درخصوص نسخه مورد نياز کاهش نرخ تورم در گفت‌وگو با ايرنا، با تاکيد بر اينکه دولت بايد از سياست‌هايي که در گذشته باعث ايجاد تورم‌هاي 40 درصدي شده بود، دوري کند، افزود: از آنجا که مردم ايران تورم بيش‌از 40 درصد را تجربه کرده‌اند تورم 5/15 درصدي برايشان خوشايند است. وي با بيان آنکه نرخ تورم 5/15 درصدي هم متعلق به اقتصادهاي بيمار است، اظهارداشت: دولت قبل قيمت‌ها را يک شبه افزايش مي‌داد و به همين دليل نرخ تورم نيز روند صعودي مي‌گرفت.

تقوي گفت: هرچند نرخ بنزين اخيرا افزايش يافته اما ميزان تورم حاصل از اين افزايش در حدود يک درصد است که اگر دولت همزمان با آن سياست‌هاي مناسبي را اجرا کند حتي مي‌تواند اين افزايش يک درصدي را نيز جبران نمايد.

اين کارشناس مسايل اقتصادي به نتيجه رسيدن مذاکرات و رفع تحريم‌ها را در کاهش نرخ تورم در ايران تاثيرگذار دانست و تصريح کرد: اگر در سال گذشته مذاکرات هسته اي روند مطلوبي به خود نمي‌گرفت روند کاهش نرخ تورم سرعت زيادي نداشت.تقوي با مطلوب ارزيابي کردن اقدامات سياسي دولت يازدهم، گفت: اين اقدامات سبب شده تا انتظارات خوش‌بينانه در بخش اقتصادي کشور ايجاد شود که همين امر نيز باعث کاهش نرخ تورم مي‌شود.


 نرخ سکه طلا در پايين ترين سطح در 7 ماه گذشته  

بهاي انواع سکه با کاهش نرخ طلا در بازارهاي جهاني و همچنين افت داخلي قيمت دلار به کمترين ارزش خود در 7 ماه گذشته رسيد. به گزارش ايرنا، بازار سکه روز يکشنبه با کاهش بهاي جهاني اونس و افت 9 توماني دلار شاهد کاهش قيمت به بهاي 907 هزار تومان بود، بهايي که از 24 آبان ماه سال 93 بي سابقه بوده است.بازار سکه يکشنبه شب در مسير کاهشي قرار گرفت و از ارزش سکه بهار آزادي 14 هزار تومان کاست تا کمترين قيمت سکه در سال 94 رقم بخورد. علت اصلي اين افت، ريزش اونس در زمان تعطيلي بازار داخل در 13 و 14 خرداد ماه و رسيدن آن به بهاي 1173 دلار در روز جمعه بود. بهاي سکه که از 7 خرداد ماه در کانال 930 هزار تومان قرار گرفته بود، در اولين روز کاري گذشته از اين مرز قيمتي فرو افتاد و بر بهاي 918 هزار تومان قرار گرفت. رييس اتحاديه طلا و جواهر در خصوص وضعيت بازار سکه در گفت و گو با ايرنا، گفت: نرخ انواع سکه در هفته‌هاي اخير به دليل افت داد و ستدها در اين بازار با کاهش مواجه شده است.محمد کشتي آراي، افت نرخ ارز به خصوص دلار را از دلايل کاهش نرخ سکه دانست و افزود: تاثير نرخ دلار در بازار سکه به ميزاني است که حتي افت چند ريالي آن تاثير زيادي بر بازار سکه مي‌گذارد. وي درباره وضعيت معاملات در ماه رمضان نيز گفت: براساس پيش‌بيني‌ها افت قيمت‌ها در بازار سکه تا اواسط ماه مبارک رمضان ادامه خواهد داشت.کشتي آراي در پايان گفت نمي‌توان نرخ سکه را در ماه پيش‌رو پيش‌بيني کرد اما با توجه به کاهش حجم معاملات در اين ماه بازار با روند کاهشي قيمت مواجه خواهد شد. بر‌اساس اين گزارش، ديروز در بازار تهران قيمت سکه طرح جديد و قديم بازهم کاهش يافت.

بر اين اساس سکه طرح جديد با 3500 تومان کاهش 906 هزار تومان، طرح قديم با 5 هزار تومان کاهش 903 هزار تومان و نيم سکه بدون تغيير 462 هزار تومان فروخته شد.اما ربع سکه با هزار تومان رشد 254 هزار تومان،‌ سکه گرمي‌با 2 هزار تومان رشد 174 هزار تومان و هر گرم طلاي 18 عيار با 922 تومان کاهش 92 هزار و 138 تومان به فروش رسيد.قيمت اونس نيز در بازار جهاني طلا با 6 دلار و 60 سنت کاهش 1175 دلار و 70 سنت معامله شد.در بازار ارز نيز، دلار با 4 تومان رشد قيمت 3296 تومان، يورو با 10 تومان کاهش 3710 تومان و درهم با يک تومان افت قيمت 899 تومان شد.


 بورس 

عقب‌نشيني 211 واحدي شاخص کل بورس

بورس تهران ديروز شاهد معاملاتي کم‌رونق و در عين حال با بازارگرداني محدود حقوقي‌ها روبرو بود. اين در حالي است که بازار سهام در آستانه ماه مبارک رمضان به طور سنتي با افت حجم و ارزش معاملات نيز مواجه خواهد بود. به گزارش فارس، شاخص کل بازده نقدي و قيمت بورس در پايان معاملات ديروز با افت 211 واحدي به رقم 62 هزار و 441 واحد رسيد.شاخص قيمت وزني نيز طي روزگذشته با کاهش 88 واحدي ، عدد 26 هزار و 8 واحد را تجربه کرد. شاخص بازار اول اما در بورس تهران با کاهش 172 واحدي به رقم 42 هزار و 935 واحد دست يافت در حالي که شاخص بازار دوم با افت 311 واحدي به رقم 129 هزار و 572 واحد ايستاد.

براساس اين گزارش شاخص کل فرابوس (آي فکس) نيز با افت 5 واحدي عدد 687 واحد را تجربه کرد در بازار بورس تهران ارزش کل معاملات اين بازار به بيش از 72 ميليارد تومان بالغ شد که حاصل دست به دست شدن 352 ميليون و 282 هزار و 836 سهم در بيش از 23 هزار دفعه خريد و فروش بود. ديروز علاوه بر گروه بانکي‌ها، پالايشي‌ها و خودرويي‌ها پر بيننده‌ترين گروه‌هاي بورسي در بازار سهام بود.به گزارش فارس، نمادهاي معاملاتي شرکت سرمايه‌گذاري اعتبار ايران، سرمايه گذاري آتيه دماوند، کشتي‌راني درياي خزر از سوي ناظر بازار در حالي مورد بازگشايي قرار گرفت که نمادهاي معاملاتي شرکت‌هاي افرا نت ، پتروشيمي مبين،‌سرمايه گذاري توسعه صنايع سيمان، پارس سوئيج، داروسازي روز دارو، بيمه دانا، متوقف شد.

به گزارش فارس معاملات ديروز بازار سهام همسو با انتشار خبرهاي ضد و نقيض از مذاکرات هسته‌اي و در عين حال تداوم حاکميت فضاي انتظار بر معاملات بورس با کاهش حجم و ارزش معاملات مواجه بود. اين درحالي است که بازار در آستانه فرا رسيدن ماه مبارک رمضان به طور سنتي هر ساله با کم رونقي معاملات سهام در تالار شيشه‌اي نيز روبرو است. آنچه در بازار سهام به چشم مي‌آمد تداوم بازارگرداني برخي حقوقي‌ها و در عين حال تلاش براي بازارگرداني سهام حول قيمت پاياني سهم (صفر تابلو) بود.

اين در حالي است که حرفه‌اي‌هاي بورس براي يافتن سود از نوسان‌هاي معاملاتي به نمادهاي کوچک بازار و برخوردار از سهام شناوري اندک به ويژه در بازار دوم بورس روي آورده‌اند. در عين حال با توجه به لزوم تسويه معاملات اعتباري کارگزاري‌ها در پايان اين هفته تداوم روند راکد در بازار انتظار مي‌رود.


 اخبار کوتاه 

اعطاي تسهيلات به 30 واحد صنعتي در شهرك‌هاي صنعتي تهران

مديرعامل شركت شهرك‌هاي صنعتي تهران از اعطاي 90 ميليارد ريال تسهيلات در قالب طرح‌هاي نوسازي، تجديد ساختار صنايع و كمك‌هاي فني و اعتباري در سال گذشته خبر داد.

به گزارش روابط عمومي‌شركت شهرك‌هاي صنعتي تهران، دكتر علي سليماني اظهار كرد: از مجموع 50 واحد صنعتي كه به بانك‌هاي عامل کشور معرفي شدند، 30 واحد صنعتي موفق به دريافت تسهيلات از بانك‌هاي مهر اقتصاد، صنعت و معدن و توسعه تعاون شدند.وي با بيان اين‌که منابع مالي در اختيار حوزه صنايع کوچک بسيار محدود مي‌باشد؛ برنامه‌ريزي براي حل مشکلات واحدهاي در شرف بهره‌برداري از طريق مبادي اقتصادي مربوطه را حائز اهميت عنوان نمود.

آغاز توزيع سبد جديد

امنيت غذايي

وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي از آغاز دور جديد توزيع سبد امنيت غذايي به مشمولان اين طرح از 30 خردادماه سال جاري خبر داد. به گزارش مهر، علي ربيعي اعلام کرد: توزيع اقلام طرح حمايت غذايي بين مشمولان از 30 خرداد ماه سال‌جاري آغاز مي‌شود. وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي از ادامه اجراي سياست‌هاي رفاهي دولت براي توزيع اقلام طرح حمايت غذايي بين مشمولان طرح از روز شنبه 30 خرداد 1394 خبر داد.ربيعي اظهارداشت: در اين مرحله کساني که در دوره قبل مشمول طرح حمايت غذايي بوده اند مي‌توانند با در دست داشتن کارت بانکي که يارانه نقدي دريافت مي‌کنند به فروشگاه‌هاي مشخص شده قبلي مراجعه و اقلام طرح را دريافت کنند.

پايان پرونده مسکن مهر

در نيمه نخست سال 95

قائم مقام وزير راه‌و‌شهرسازي در مسکن مهر گفت: از ابتداي فعاليت اين دولت تاکنون 450 هزار واحد مسکوني مهر به بهره‌برداري رسيده است، ضمن اينکه پرونده مسکن مهر درنيمه نخست سال 95 بسته مي‌شود.

به گزارش خبرگزاري مهر، علي اصغر مهرآبادي با بيان اينکه تا پايان امسال نيز دستکم 50 هزار واحد مسکوني مهر آماده بهره برداري واگذار مي‌شود، اظهار‌داشت: از آغاز ساخت مسکن مهر حدود 2 ميليون و300 هزار واحد مسکوني در دست ساخت قرارگرفت که تاکنون يک ميليون و 425 هزار واحد واگذار شده است. قائم مقام وزير راه وشهرسازي گفت: 260 هزار واحد مسکوني مهر با وجود تکميل شدن، به علت مشکلات زيرساختي خدمات عمومي، هنوز به مرحله واگذاري نرسيده است. وي با بيان اينکه 490 هزار واحد مسکوني مهر درسراسر کشور در دست ساخت و در مرحله تجهيزات زيرساختي قرار دارد، تصريح کرد: پيش بيني مي‌شود اين واحدها تا خرداد سال 95 به متقاضيان واگذار شود و نيمه نخست سال 95 به عنوان سال پاياني پرونده مسکن مهر در کشور باشد.

نخستين عرضه صادراتي مس

در بورس کالا

مدير‌عامل شرکت ملي صنايع مس ايران از عرضه مس در رينگ صادراتي بورس کالا خبر داد و گفت: با توجه به هماهنگي‌هايي که بين ايميدرو و سازمان بورس و بورس و کالا صورت گرفته مس پس از گذشت يک دهه عرضه در رينگ داخلي بورس کالا اينبار در رينگ صادراتي عرضه خواهد شد. وي در خصوص ميزان عرضه مس در رينگ صادراتي گفت: در فاز نخست مس کاتد در تناژ‌هايي مشخص و يا بسته‌هايي با تناژ مشخص عرضه مي‌شود که ميزان آن بين 5 تا 10 هزار تن در فاز نخست است و قيمت گذاري نيز همان روز بر اساس نرخ‌هاي جهاني صورت مي‌گيرد.

تقدير معاون ‌رئيس‌جمهور

از بانک سپه

معاون ‌رئيس‌جمهور و رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري از بانک سپه تقدير کرد.

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني بانک سپه، مسعود سلطاني‌فر با حضور در غرفه بانک سپه در بيست‌و‌پنجمين نمايشگاه ملي صنايع دستي ايران گفت: خوشبختانه بانک سپه به ويژه از زمان تصدي تقوي‌نژاد مديرعامل اين بانک، با سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري يک همکاري همه جانبه، جدي و تأثيرگذار داشته است.وي افزود: اين همکاري هم در زمينه تسهيلات مربوط به حوزه صنايع دستي و هم در زمينه تسهيلات مربوط به بخش گردشگري، از محل منابع داخلي بانک و از محل منابع صندوق توسعه صورت گرفته که من لازم مي‌بينم تا از اين همکاري‌هاي اثربخش تقدير و تشکر کنم.وي ضمن بازديد از غرفه بانک سپه، حضور نخستين بانک ايراني را در نمايشگاه ملي صنايع دستي ايران ستود.

سايپا بدنبال احياي تحقيق و توسعه

مدير عامل گروه خودروسازي سايپا اظهار اميدواري کرد که سايپا همگام با دولت تدبير و اميد و نگاه نخبه پروري که در اين دولت ايجاد شده بتواند با همکاري دانشگاه‌هاي کشور در رشد و اعتلاي علمي‌صنعت کشور کمک شاياني کند.

به گزارش سايپا‌نيوز، در مراسم بازديد معاون علمي‌فن آوري ‌رئيس‌جمهور از شرکت سايپا و شروع به کار شوراي سياست‌گذاري تفاهم نامه همکاري سايپا و دانشگاه صنعتي شريف دکتر مهدي جمالي مدير عامل گروه خودروسازي سايپا ضمن خير مقدم به ميهمانان با اشاره به ديدگاه علمي‌که در دولت ايجاد شده است اظهار داشت: با توجه به ديدگاه بلندي که در نخبه پروري و توسعه تکنولوژي و صنعتي ايجاد شده است اميدواريم بتوانيم همکاري امروز را گامي‌جديد براي سرعت بخشيدن به رشد و اعتلاي کشور بدانيم.


 گزارش 

رشد اقتصاد ايران بي‌اعتنا به تحريم

منتقدان مذاکرات هسته‌اي با تهران، در چند ماه گذشته درباره پيامدهاي برداشتن تحريم‌هاي اقتصادي هشدار مي‌دهند اما بسياري ديگر هم پيش بيني مي‌کنند اقتصاد ايران فارغ از نتايج مذاکرات هسته‌اي مهياي رشد است. به گزارش ايسنا، واشنگتن تايمز با اين مقدمه در ادامه نوشت: ايران که پس از مصر دومين بازار بزرگ مصرفي خاورميانه است و همچنين ذخاير نفت و گاز وسيعي دارد و در موقعيت استراتژيکي واقع شده، شاهد صف کشيدن شرکايي است که آماده اند با وجود تحريم‌ها، قرارداد همکاري بسته و سرمايه‌گذاري کنند.

بيژن خواجه‌پور، يکي از مديران شرکت آتيه اينترنشنال که در اتريش مستقر است، در ميزگرد دورنماي اقتصادي ايران در مرکز بين‌المللي وودرو ويلسون اظهار کرد: اقتصاد ايران بدون توافق هسته‌اي هم رشد خواهد کرد و رشد آن به برداشته شدن تحريم‌ها متکي نخواهد بود فقط با روند آهسته‌تري رشد و توسعه خواهد داشت.مقامات چين، روسيه، فرانسه، انگليس، آمريکا و آلمان ماه جاري در ششمين دور مذاکرات هسته‌اي، با نمايندگان ايران در وين پاي ميز مذاکره مي‌روند تا پيش‌از مهلت تعيين شده 30 ژوئن براي توافق نهايي، به حل و فصل جزييات باقي مانده بپردازند.به گفته آقاي خواجه‌پور، خواه توافق حاصل شود يا نه تا پنج سال آينده درآمدهاي صادرات نفت و توليد گاز ايران افزايش و نرخ تورم و بيکاري به ميزان چشمگيري کاهش خواهد يافت.

با اين همه تحليلگران اظهار مي‌کنند برداشته شدن تحريم‌ها پشتيباني بزرگي براي اقتصاد ايران فراهم خواهد کرد و توسعه اقتصادي و رشد اشتغال را که منجر به رشد حدود هفت درصدي توليد ناخالص داخلي تا سال 2018 مي‌شود، تسريع خواهند کرد. همچنين 120 ميليارد دلار دارايي بلوکه شده ايران آزاد شده و در اختيار بانک مرکزي قرار مي‌گيرد.

تحريم‌ها تاثير فوري و منفي بر اقتصاد ايران گذاشتند که با کاهش قيمت‌هاي جهاني نفت تشديد شده است. طبق گزارش بانک جهاني، توليد ناخالص داخلي ايران پس از رشد حدود چهار درصدي در سال 2011، به ميزان 6/6 درصد در سال 2012 و 9/1 درصد در سال 2013 کوچک شد.نرخ بيکاري رسمي در سال 2013 به 14 درصد رسيد در حاليکه بسياري از تحليلگران اين رقم را بسيار بالاتر عنوان کردند. نرخ بيکاري حتي با وجود احيا، حدود 10 درصد باقي مي‌ماند.تحت دولت کنوني ايران، اقتصاد حدود سه درصد در سال 2014 رشد کرد اما پيش‌بيني مي‌شود ظرف سه سال آينده رشد سالانه 4/1 درصدي داشته باشد.

با اين همه اين امر مانع اشتياق گروههاي تجاري غربي براي مذاکره با شرکاي ايران و انتظار براي برداشته شدن ديوارهاي تحريم براي ورود به بازار ايران نشده است.به گفته خواجه‌پور، تنها حدود 20 درصد از مشکلات اقتصادي ايران مستقيما به تحريم‌ها مربوط است. اگر چه توافق هسته‌اي براي لغو تحريم‌ها به شکل انکارناپذيري به نفع اقتصاد خواهد بود،اما بهتر است دولت به بهبود مشکلات سياست داخلي و سرمايه‌گذاري در زيرساخت و برنامه‌هاي بهينگي انرژي بپردازد.مخالفان توافق هسته‌اي با ايران مي‌گويند اين توافق نفوذ اقتصادي ايران و قدرت سياسي اين کشور در امور منطقه‌اي و جهاني را افزايش مي‌دهد و همچنين ميلياردها دلار درآمد اضافي به صندوق‌هاي دولت سرازير مي‌کند که براي مقابله با رژيم صهيونيستي و بي‌ثبات کردن رقيبان منطقه‌اي مانند عربستان سعودي مورد استفاده قرار خواهند گرفت.