نسخه شماره 3781 - 1394/03/26 -


طنز

معاون اول رئيس‌جمهوري:
انصاف نيست وزير آموزش‌و‌پرورش استيضاح شود

وزير دادگستري:
دولت قبلي مانع کار در سازمان بازرسي و ديوان محاسبات مي‌شد


تحريم‌هاي ظالمانه را در هم مي‌شکنيم


دلواپسان، دلواپس سياست‌هاي نابخردانه گذشته باشند

وزير دفاع دولت يازدهم:
در شرايطي دولت شروع بکار کرد که ايران و ايراني احترام شايسته نداشت


اخبار کوتاه


خبر

دبيرکل حزب مردم‌سالاري در جمع اصلاح‌طلبان استان قزوين؛
اصلاح‌طلبان براي مجلس دهم فقط از طريق وحدت به پيروزي خواهند رسيد

بهروز کمالوندي:
به اميد اينکه مذاکرات به نتيجه برسد فعاليت مي‌کنيم


توافق خوب، فداي ضرب‌الاجل نخواهد شد

هشدارهاي رئيس ستاد انتخابات تهران به گروه‌هاي خودسر:
هيچ گروهي حق ندارد براي مخالفانش خط و نشان بکشد


خبر


ديپلماسي


 طنز 
نويسنده : محمد حسين روانبخش

دلواپسي درباره دانشگاه احمدي‌نژاد!

قديم که هنوز مدرسه هم در ايران نبود، چه برسد به دانشگاه، بچه‌ها «مکتب» مي‌رفتند و در واقع هر بچه‌اي دست پرورده يک مکتب بود . صد و چند سال پيش ميرزا حسن رشديه با تلاش و کوشش و بدبختي بسيار مدارس جديد را در ايران راه اندازي کرد و بعد هم ميرزا تقي خان امير کبير پايه‌گذار مدرسه دارالفنون شد که در واقع اولين دانشگاه ايران بود ؛ اما هنوز هم که هنوز است بعضي‌ها «مکتب» شان از « دانشگاه » پربارتر و تاثير گذارتر است که از جمله اين افراد رئيس دولت سابق است که دست پرورده‌هاي «مکتب»ش يکي – يکي به زندان و بازداشت مي‌روند و دارند زندان را از پاکدست‌ها پر مي‌کنند!، در حالي که دانشگاه احمدي‌نژاد که قرار بود يک «دانشگاه جامع ‌بين‌المللي» باشد فقط يک سايت دارد که آن هم مدتها است به روز نشده و حتي در فضاي مجازي هم خالي و خالي‌بندي است‌؛ چه برسد به دنياي واقعي!

حالا که مکتب احمدي‌نژاد اين همه گل کرده‌، چرا دانشگاه او نبايد راه بيفتد تا لااقل کساني مثل علي کردان بتوانند از آنجا مدرک بگيرند و مشکل کشور در اين جهت هم حل شود؟! راستش را بخواهيد احمدي‌نژاد و بقيه دوستان و وابستگان در آخرين روز دولتشان در سال 1392 مبلغ 16 ميليارد تومان از بيت‌المال را براي تاسيسش از حساب رياست‌جمهوري برداشته بودند که متاسفانه، رويم به ديوار، گلاب به رويتان قضيه لو رفت و مجبور شدند آن پول را برگردانند ولي برادر بقايي (که اين روزها در بازداشتگاه دارد مکتب احمدي‌نژاد را ترويج مي‌کند) از رو نرفت و همان ايام نامه‌اي نوشت و به صورت شديد اللحني ازدولت روحاني خواست که به وظيفه خود عمل کرده و به دانشگاه احمدي‌نژاد 50 ميليارد ناقابل به علاوه 200 هکتار زمين و... بدهد !

حالا مي‌توان با «دلواپسي» هر چه تمام تر از دولت روحاني خواست که به درخواستهاي آن برادر بازداشتي، پاسخ بدهد و نگذارد احمدي‌نژاد در مکتبش خلاصه شود، بلکه دانشگاهش هم راه بيفتد تا جاهاي ديگر را هم مثل زندان آباد و پر از پاکدستان کند!


 معاون اول رئيس‌جمهوري:
 انصاف نيست وزير آموزش‌و‌پرورش استيضاح شود 

معاون اول رئيس‌جمهوري با بيان اينکه در مدت مسئوليت فاني اقدامات خوبي در آموزش‌وپرورش انجام شده است گفت: انصاف نيست به خاطر اين اقدامات وزير مورد استيضاح قرار گيرد. به گزارش ايرنا، اسحاق جهانگيري در پانزدهمين کنگره ملي پرسش مهر ادامه داد: آموزش‌وپرورش يکي از اصلي ترين نهادهاي کشور است که پايه و اساس آينده را ترسيم مي‌کند و همه خانواده‌هاي کشور به نوعي با اين وزارتخانه در ارتباط هستند. معاون اول رئيس‌جمهوري اضافه کرد: اين دولت تلاش داشت تا در آموزش‌وپرورش از نيروهايي استفاده کند که متعلق به آن باشند و وزيري انتخاب کند که از بطن آموزش‌وپرورش باشد.

معاون اول رئيس‌جمهوري در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به سالروز حماسه 24 خرداد گفت: در مقطعي از سال‌هاي 90 تا 92 به دلايل متعددي کشور دچار تحريم‌هاي ظالمانه‌اي شده بود و در داخل کشور به دليل سوءمديريت‌ها مشکلات روزافزوني بر ملت حاکم شده بود. وي گفت: شرايط اقتصادي به صورت لحظه‌اي تغيير مي‌کرد، آرامش حاکم نبود و نقشي که دولت به معناي عام بايد براي ايجاد ثبات و آرامش کشور داشته باشد را به خوبي عمل نکرده بود و مردم نسبت به کارآمدي مديران ترديد کرده بودند.

جهانگيري افزود: در 24 خرداد مردم نشان دادند که ما به آينده کشور و به تدبير نيروهاي تربيت يافته در دامان جمهوري اسلامي‌اميدواريم، با دنيا تعامل مي‌کنيم و بر حل مشکلات فائق خواهيم آمد.

معاون اول رئيس‌جمهوري خاطرنشان کرد: نتيجه حرکت مردم اين است که امروز در فضاي بين‌المللي کسي با زبان تهديد با ملت ايران حرف نمي‌زند و دنيا مي‌داند با ملت متمدن سابقه داري مواجه است که بايد با زبان منطق و احترام سخن بگويد و اين ملت نيز حتما با منطق قوي مي‌تواند در فضاي داخلي و بين‌المللي، حرف خود را به کرسي بنشاند. معاون اول رئيس‌جمهوري با بيان اين که بعد از 24 خرداد آرامش در کشور ايجاد شد، گفت: مهم‌ترين حرکت دولت بازگشت به قانون و حاکميت قانون بود. اين که هيچ‌کس فراتر از قانون نباشد و همه در چارچوب قانون عمل کنند.

جهانگيري ادامه داد: دومين حرکت دولت تدبير‌و‌اميد تقويت حس دولت داري در ملت بود؛ اين که مردم احساس کنند دولت دارند و بدانند وقتي مشکلاتي دارند دولتي وجود دارد که با تدبير مشکلات آنها را حل مي‌کند. وي با اشاره به اتکاي بودجه به درآمدهاي نفتي اظهار داشت: وقتي کاهش درآمدي ايجاد شد، اگر دولت قادر باشد اين موضوع را بدرستي مديريت کند که آثارش در زندگي مردم کم باشد؛ مردم احساس مي‌کنند جايي هست که براي زندگي آنها به شکل مناسب و با تدبير تصميم‌گيري مي‌کنند. احساس مي‌کنند جايي هست که با استفاده از صاحبنظران تصميم‌گيري‌هاي علمي‌ و دقيق گرفته مي‌شود، البته مدعي نيستيم که همه مشکلات را حل کرده‌ايم اما بر روي اصولي حرکت کرد‌ه‌ايم که قابل دفاع باشد. معاون اول رئيس‌جمهوري در بخش ديگري از سخنان خود به موضوع پرسش مهر رئيس‌جمهوري که درباره مديريت منابع آب اشاره کرد و گفت: رئيس‌جمهور با بيان اين پرسش مهر موضوع را به تمام خانواده‌ها منتقل کرد که آب يک چالش جدي امروز و آينده ايران است. جهانگيري افزود: وضع منابع آب بسيار نگران‌کننده است و بخش وسيعي از کشور را تحت تاثير خود قرار داده است که اين آثار هم از نظر کيفيت و کمبود آب به صورت مستقيم است و هم به لحاظ توسعه پايدار و مسايل زيست‌محيطي آثار غيرمستقيمي‌دارد. معاون اول رئيس‌جمهوري اضافه کرد: وقتي گفته مي‌شود تحريم‌ها روي آب اثر داشته است بعضي‌ها فکر مي‌کنند که اين موضوع امکان‌پذير نيست و به کنايه گفتن و لطمه زدن روي مي‌آورند.

معاون اول رئيس‌جمهوري تصريح کرد: اتفاقا غربي‌ها به همين دليل که در وضع تحريم‌ها کور عمل کردند به موضوعاتي فشار آوردند که بيشترين آسيب را به مردم رساند چرا که فکر مي‌کردند مردم پشتيبان نظام هستند و اگر فشار به مردم زياد شود حمايت خود را برمي‌دارند.

جهانگيري با بيان اين که در سال 92 به هنگامي‌که دولت را تحويل گرفتيم ذخاير کالاهاي اساسي در حد چند روز بود گفت: بحمدالله امروز براي ذخاير کالاهاي اساسي همچون گندم 200 روز ذخيره‌سازي داريم و از اين نظر مشکلي وجود ندارد اما در عين حال با دنيا گفت و گو مي‌کنيم و تلاش مي‌کنيم تا تحريم‌هايي که به دست و پاي توسعه کشور پيچيده شده است را باز کنيم.

وي در پايان سخنان خود با يادآوري عزم دولت و حمايت رهبر معظم انقلاب از تيم مذاکره‌کننده اظهار اميدواري کرد مذاکرات به نتيجه برسد و درباره پاسخ‌هاي جمع‌آوري شده درباره پرسش مهر نيز ابراز کرد: اين پاسخ‌ها در اختيار دولت قرار گيرد تا با همياري ملت مشکلات برطرف شود.


 وزير دادگستري:
 دولت قبلي مانع کار در سازمان بازرسي و ديوان محاسبات مي‌شد  

دولت يازدهم مُصر است که يک انتخابات شفاف، آزاد و فراگير با رعايت مقررات قانون در کشور داشته باشيم وزير دادگستري با تاکيد بر اينکه بسياري از ناهماهنگي‌ها، پايين آمدن راندمان، موازي‌کاري‌ها و هدر دادن نيروها به علت ضعف در هماهنگي‌هاست گفت: متاسفانه در فرهنگ همکاري، ضعيف عمل کرده‌ايم.

حجت‌الاسلام‌ مصطفي پورمحمدي در گفت‌وگو با ايسنا با اعلام اينکه سعي داريم حقوق شهروندي را در وزارت دادگستري تقويت کنيم گفت: هيچ تمدني بدون توجه به حقوق شهروندانش نتوانسته به حيات خويش ادامه دهد. وي گفت: بايد به مبارزه با فساد توجه کنيم که به طور جد در وزارت دادگستري اين موضوع تعقيب مي‌شود؛ چرا که اگر نظام اداري آلوده به فساد باشد،‌ نه تنها مشکل‌گشاي مردم نيست، بلکه مزاحم و آزاردهنده روان مردم و مانع رشد است.

وي با تاکيد بر اينکه ما به دنبال احقاق حقوق خود منجمله حق فناوري هسته‌اي در عرصه جهاني هستيم و مجدّانه تلاش مي‌کنيم و از آن عقب‌نشيني هم نخواهيم کرد گفت: متاسفانه بعضا تحليل‌هاي اشتباهي مي‌شود که مثلا ما مي‌توانيم از دنيا بي‌نياز باشيم و نگاهمان به داخل باشد در صورتي که ما يک حقي در بيرون داريم که بايد آن را بگيريم و يک حقي هم در داخل که بايد آن را زنده نگه داريم. حق داخلي‌ ما اين است که اقتصاد مقاومتي و دانش بنيان را تقويت کنيم. حق مان در خارج اين است که بايد مذاکرات را با جديت تعقيب کنيم و از سخنان ناقص و محجورانه هم دست برداريم.

وي در مورد پرونده بابک زنجاني گفت: پيشينه‌اي از اين پرونده در دسترس نيست و سازماني مانند سازمان بازرسي به صورت متمرکز بر روي آن کار نکرده است. نکته مهمتر اين است که عمده عمليات اين پرونده در خارج از کشور صورت گرفته و عمده وجوه در خارج از کشور جابه‌جا شده است. مشکل ما در پرونده بابک زنجاني شناسايي متهم و عواملي که اين اعمال مجرمانه را انجام داده‌اند، نيست، بلکه عمده مشکلات ما بازگشت وجوه رفته است، وگرنه عمده متهمان اين پرونده شناسايي، دستگير شده‌اند و برخي از آنها با قرار وثيقه آزادند. وي با طرح اين که با کسي که به ما اطلاعات غلط مي‌دهد و همکاري لازم را ندارد، چه بايد کرد گفت: آيا با اعدام يا مجازات حبس ابد وجوه رفته زنده مي‌شود! اکنون مساله اساسي در پرونده بابک زنجاني بازگشت حدود شش هزار ميليارد وجوه رفته به کشور است. وي در مورد کساني که در اين پرونده نقش داشتند گفت: کساني که در دولت قبل بودند و به وي کمک کرده اند، مي‌گويند که ناآگاهانه پول را در اختيار وي قرار داده‌اند. آنها فکر مي‌کردند که اين کار راهي براي برون رفت از شرايط تحريم و‌... است. فرض کنيم که همه آگاهانه اين پول را داده‌اند و همه را محکوم کنيم، آيا پول ما زنده مي‌شود؟ مسلما اگر به شديدترين مجازات هم محکوم شوند پول ما زنده نمي‌شود.

پورمحمدي با اعلام اينکه دولت با تمام ظرفيت امکاناتش را در اختيار قوه قضاييه گذاشته است گفت: در دولت قبلي براي مبارزه با فساد بيشتر شعار داده مي‌شد ولي اقدام موثري صورت نمي‌گرفت. شعارها نه تنها عملياتي نشد بلکه مانع اجراي عمليات هم مي‌شدند، حتي مانع کار ما در سازمان بازرسي و ديوان محاسبات نيز بودند. در دولت فعلي با نظم بيشتري مبارزه با فساد پيگيري مي‌شود.

وزير دادگستري در مورد فضاي انتخابات آتي گفت: مقايسه دولت گذشته و کنوني درست نيست. دولت يازدهم مُصر است که يک انتخابات شفاف، آزاد و فراگير با رعايت مقررات قانون در کشور داشته باشيم و حق مردم ضايع نشود، البته اين طور نيست که اعضاي دولت اگر عضو يک حزبي هستند نبايد در آن حزب شرکت کنند. برخي از افراد اين سخنان را نگويند و تکرار نکنند که فلاني فلان حرف را زد. آيا اعضاي دولت نبايد حرف بزنند و بايد سکوت کنند؟ اين چه حرفي است.

وي تاکيد کرد: نبايد از امکانات دولتي براي انتخابات استفاده شود. پول دولت را در اين زمينه توزيع نکنيم و يارانه براي انتخابات ندهيم. آن زماني که يارانه‌هاي هنگفت را براي انتخابات بالا و پايين مي‌کرديم، حساسيت کم نشان مي‌داديم، حالا که مي‌خواهيم تصميم بگيريم و يارانه ندهيم، گفته مي‌شود که تصميم انتخاباتي است. واقعا ظلم است که اين حرف‌ها زده شود.

وزير دادگستري در مورد يارانه‌ها گفت: دولت هيچ چشمداشتي براي تصميم‌گيري در مورد يارانه ندارد؛ چرا در حق دولت ظلم مي‌کنيد؟ البته در دولت نظرات متفاوتي وجود دارد و برخي معتقدند که تمام يارانه‌ها بايد قطع شود و برخي نيز بر اين عقيده‌اند که بايد به بخشي از افراد جامعه - مشمولين کميته امداد و بهزيستي‌- يارانه داده شود. بايد نظرات را جمع بندي کنيم. مضرات و منافع آن را در کنار هم قرار دهيم.

پورمحمدي افزود: چرا زماني که دولت از مردم تقاضا کرد کساني که استطاعت مالي دارند از دريافت يارانه انصراف دهند، کسي همکاري نکرد؟ من معتقدم که غير از مشمولين کميته امداد و بهزيستي کسي نبايد يارانه بگيرد ولي به راي دولت احترام مي‌گذارم. در دولت گرايش‌هاي مختلفي وجود دارد و برخي اصولگرا هستند بالطبع مايلند که اصولگرايان در انتخابات پيروز شوند. آيا کسي مي‌تواند او را نسبت به اين موضوع متهم کند؟ مسلما اصلاح‌طلبان مي‌خواهند گرايش آنها و دولت که گرايش اعتدالي دارد مي‌خواهد معتدلين به پيروزي برسند. وي در خصوص ديدگاه دبير شوراي نگهبان مبني بر اينکه «دولتي‌ها گرايش‌هاي خود را نبايد اعلام کنند» گفت: اين موضوعي اختلافي است. بنده معتقدم که اشکالي ندارد مواضع انتخاباتي اعلام شود. مگر ايرادي دارد که گرايش دولت که اعتدالي است اعلام شود. دولت عمليات سياسي انتخاباتي انجام نمي‌دهد، دولت بما هو دولت از امکانات و ابزار دولتي استفاده نمي‌کند؛ چرا فضا را بسته مي‌کنيم و اجازه نمي‌دهيم کسي حرفش را بزند. در کجاي قانون آمده که اين موضوع خلاف است. آنچه که خلاف است اين است که «دولت بما هو دولت» حق ندارد درانتخابات اعمال نفوذ کند. ما بايد در مرز قانون و مُر قانون حرکت کنيم.


 تحريم‌هاي ظالمانه را در هم مي‌شکنيم 

رييس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي کشور تاکيد کرد که دولت با حفظ عزت ملي و رعايت حقوق مردم ايران براي در هم شکستن تحريم‌هاي ظالمانه تلاش مي‌کند. محمدباقر نوبخت در گفت‌و‌گو با ايرنا اظهار کرد: البته چرخيدن امور کشور را منحصر به رفع تحريم‌ها نکرده‌ايم، زيرا دولت براي شرايط تحريم هم برنامه‌هايي دارد. وي با اشاره به عدم دسترسي به بخش بزرگي از مطالبات و منابع ارزي حاصل از درآمدهاي نفتي گفت: يکي از مشکلات ما همين مورد است به طوري که اکنون از کشور هندوستان بابت فروش نفت افزون بر هشت ميليارد دلار طلب داريم که به دليل محدوديت ناشي از تحريم‌هاي ظالمانه نمي‌توانيم به اين منابع دسترسي داشته باشيم اما اميدواريم با رفع تحريم‌ها، منابع ارزي حاصل از فروش نفت در خارج را به کشور وارد و در بانک مرکزي نگهداري کنيم تا در شرايط مقتضي براي بهبود شرايط اقتصادي کشور بکار گرفته شود. رييس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي کشور همچنين در پاسخ به سوالي که آيا در بودجه امسال با کسري روبرو خواهيم بود يا خير اظهار کرد: قطعا تا پايان امسال کسري بودجه صفر خواهد بود. نوبخت گفت: اگر بخواهيم هزينه نکنيم با توجه به فرض تحقق نيافتن درآمدها، کسري بودجه اي هم نخواهيم داشت اما از 100 درصد درآمدها، امروز بخش زيادي از منابع تحقق نيافته ولي سعي مي‌کنيم تا پايان ماه جاري، رقم دقيق عدم تحقق را از طريق خزانه اعلام کنيم. نوبخت با اين حال از تحقق نيافتن 50 درصدي منابع پيش‌بيني شده در قانون بودجه امسال خبر داد. معاون رئيس‌جمهوري تاکيد کرد که به دليل تحقق نيافتن درآمدها، در 2 ماه اخير دولت نتوانسته براي بخش عمراني کشور اعتباراتي تزريق کند ولي 25 خرداد 76 هزار ميليارد ريال به بخش عمراني تخصيص يافت. رييس سازمان مديريت گفت: برخي از پروژه‌هاي کلان در کشور در تعهدات بخش غير‌دولتي است اما آن دسته از طرح‌هايي که مربوط به دولت و بودجه ملي است، مورد توجه دولت قرار خواهد گرفت گرچه امسال سه شرط براي طرح‌ها از سوي دولت تعيين شده که پيشرفت بالاي 80 درصد، کمک به توازن منطقه‌اي و ادغام‌سازي دست کم دو طرح براي بررسي آنها تعيين شده است.


 دلواپسان، دلواپس سياست‌هاي نابخردانه گذشته باشند 

معاون توسعه روستايي و مناطق محروم رياست‌جمهوري تصريح کرد: امروز کساني که با دولت تدبير و اميد به دلايل متعدد مشکل دارند و يا به طرق گوناگون اظهار دلواپسي مي‌کنند، بايد دلواپس سياست‌هاي نابخردانه‌اي باشند که اين دولت ميراث‌دار آن است. به گزارش ايسنا سيدابوالفضل رضوي در مراسم بزرگداشت دومين سالگرد 24 خرداد در ساوه خواستار قضاوت صحيح و رعايت انصاف درباره عملکرد دولت يازدهم شد و افزود: اگر به درستي به شرايط انتخاب دکتر روحاني براي رياست‌جمهوري و شرايط امروز حاکم بر کشور نگاه کنيم به خوبي متوجه خواهيم شد که با وجود بسياري از تنگناها اقدامات بسيار زيادي در طول اين دو سال در کشور انجام شده است. به گفته وي با وجود اينکه در دولت قبل نيروهاي داراي سابقه سي ساله و با تجربه در کشور وجود داشت، اما بر اثر سياست‌هاي اشتباه آن دوران در ماه‌هاي پاياني دولت گذشته نرخ رشد اقتصادي به منفي 6 درصد رسيد که اين ميزان با آمار عملکردي هيچ دولتي حتي در دوران جنگ قابل مقايسه نيست. وي تصريح کرد: اين رشد منفي در حالي شکل گرفت که نفت ما را بشکه‌اي 110 دلار به فروش مي‌رساندند. در دوران دولت گذشته وضعيت اقتصادي سختي بر کشور حاکم بود، نرخ بيکاري تا بالاي 12 درصد رسيده بود و نرخ تورم نيز از مرز 35 درصد گذشت؛ در چنين شرايط سختي بود که دولت يازدهم مسئوليت اجرايي کشور را عهده دار شد. وي در ادامه گفت: در آن مقطع گفته مي‌شد که تحريم‌ها اثري ندارند و کاغذ پاره‌اي بيش نيستند، اما شاهد رشد منفي اقتصادي کشور تا منفي 6 درصد و افزايش نرخ تورم به 35 درصد بوديم. وي بيان کرد: آنهايي که دلواپس عزت و اقتدار کشور هستند، بايد دلواپس باشند که براساس کدام منطق اعتبارنامه يک کشور دست چندمي به بالاترين مقام اجرايي کشور در يک دولت تقديم مي‌شود و وي به اين اعتبارنامه بوسه مي‌زند. مگر اعتبار نامه يک کتاب مقدس است. آيا در آن دوران نگران عزت و اقتدار کشور نبوديد؟ وي خطاب به دلواپسان خاطرنشان کرد: شما دلواپس تيم مذاکره‌کننده کشورمان هستيد، اما مگر نه اين است که مقام‌معظم‌رهبري از تيم مذاکره‌کننده کشورمان صراحتا به عنوان فرزندان انقلاب ياد کردند.


 وزير دفاع دولت يازدهم:
 در شرايطي دولت شروع بکار کرد که ايران و ايراني احترام شايسته نداشت 

وزير دفاع گفت: در شرايطي دولت يازدهم شروع بکار کرد که ايران و ايراني احترام شايسته نداشت و ارتباط کشور با همسايگان در وضعيت ناپايدار سياسي بود. به گزارش ايلنا؛ سرتيپ حسين دهقان در آيين گراميداشت حماسه انتخابات 24 خرداد در اصفهان افزود: دولت يازدهم در شرايطي روي کار آمد که رکود کامل اقتصادي و تورم، فضاي کسب و کار و اقتصاد جامعه را به شدت تحت تاثير قرار داده بود.

وي اظهار داشت: تا پيش از دولت يازدهم نوسان‌هاي قيمت ارز و سياست‌گذاري حوزه اقتصادي لحظه‌اي بود و کسي جرات سرمايه‌گذاري در اين فضا را نداشت.

دهقان خاطرنشان کرد: در شرايطي که تصميم‌هاي زودگذر و پيامدهاي آن سال‌هاي سال مي‌توانست گريبان ملت را بگيرد، دولت يازدهم با پشتوانه و راي مردمي‌روي کار آمد و آن فضاي نامناسب را تغيير داد.

وزير دفاع يادآوري کرد: يکي از واژگاني که در ادبيات سياسي رييس جمهور به صورت بارز بيان شد «اعتدال» بود و گفت: آنچه ما به عنوان دولت از آن تلقي مي‌کنيم، اين است که در عرصه اداره جامعه هيچ عاملي بالاتر از بهره‌وري و توان بالاي مديريتي افراد نيست و هر کسي مي‌تواند در اين عرصه به مردم خدمت کند. وزير دفاع افزود: در فضاي اعتدال اجازه داده مي‌شود تا انديشه‌ورزي، اجتماع سازي و رسيدن به خواسته‌هاي جامعه که عزم و اراده همگان را به دنبال دارد، در مسايل مختلف وجود داشته باشد.

وي استفاده از خرد جمعي، رعايت حقوق همگان، تمکين به قانون، قانون‌پذيري و قانون‌گرايي را از تعابير مختلف اعتدال در دولت يازدهم برشمرد.

دهقان افزود‌: آنچه مسلم است اگر قانون بر رفتار جامعه حاکم باشد، به طور طبيعي نوعي از نظم و انضباط در جامعه شکل مي‌گيرد و مي‌توان در اين فضا به راحتي به برنامه‌ريزي پرداخت. وي تصريح کرد‌: اگر تنها يکي از دستاوردهاي دولت يازدهم ايجاد فضاي آرامش در جامعه و حفظ اين فضا باشد، بايد گفت که دولت بسيار موفق عمل کرده است. وزير دفاع تصريح کرد: دولت اجازه نداده فضاي گفتمان‌هايش بر مبناي بداخلاقي، بددهاني و بدزباني باشد.

وي خاطرنشان کرد: دولت به دنبال تمجيد و منت‌گذاري بر مردم نيست، بلکه انتظار دارد همگان با نيت خالصانه خود براي رفع نقاط ضعف و کاستي‌ها تلاش کنند . دهقان افزود‌: دولت از نقد و انتقاد بطور جدي استقبال مي‌کند ولي خشونت، فحاشي و بددهاني را تحمل نمي‌کند. وزير کشور نياز امروزجامعه را اميد و نشاط دانست و گفت: اميد به پويايي، تحرک، انسجام، توليد مستمر و روزافزون و ثروت ملي نياز جامعه پويا و اميدوار است.

وزير دفاع افزود: دراين شرايط عده‌اي از درون جامعه به دنبال بيان ناکارآمدي دولت و ايجاد فضاي ياس و نااميدي در جامعه هستند.

وي، حفظ ارزش پول، مبارزه جدي با فساد و کنترل تورم از 45 درصد به 5/14 درصد، اهميت و اولويت به مباحث محيط‌زيست، سرمايه‌گذاري جدي دربحث زير‌ساخت‌ها و زيربناها را از ديگر اقدامات مهم دولت در مدت دو ساله فعاليتش برشمرد.

دهقان گفت: دولت فضاي قهر و تنازع درعرصه‌هاي اجتماعي، اقتصادي و سياسي را به فضاي همدلي و همکاري براي رفع مشکلات تغيير داد.

وزير دفاع افزود: امروز ملت ايران دراوج اقتدار در سطح جهاني نقش‌آفريني مي‌کند و با پشتوانه الهي با قدرت‌هاي جهاني بدون هرگونه واهمه و ترسي به مذاکره مي‌نشيند. دهقان گفت: در مذاکرات اکيدا به دنبال حقوق حقه مردم هستيم و هيچ تحريم، تهديد، ظلم و سلطه‌اي را نمي‌پذيريم.


 اخبار کوتاه 

با لغو تحريم‌ها مشکلات برطرف مي‌شود

دستيار ويژه رئيس‌جمهور در امور اقوام و اقليت‌هاي ديني و مذهبي گفت: در دولت تدبير و اميد هيچ کس بر ديگري تقدم ندارد و همه مردم از حقوق شهروندي مساوي برخوردارند. به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام علي يونسي در جمع مسئولان، ائمه جمعه و جماعات، علماي شيعه و اهل سنت بخش جرگلان اظهار کرد: دشمنان جمهوري اسلامي‌مردم را باور نداشتند و حضور مردم به ويژه در جنگ تحميلي که همه کشورهاي غربي از عراق حمايت مي‌کردند، در عرصه بين‌المللي نمود پيدا کرد. وي افزود: هر ايراني از حقوق برابر برخوردار است و قوميت، مذهب، زبان، دين و دوري از مرکز هيچ نقشي در ايجاد تمايز در بين شهروندان ندارد. وي ادامه داد: تصميم ملت ايران در انتخاب دکتر روحاني به رياست‌جمهوري حماسه‌اي بود که با ناباوري بسياري در داخل و خارج کشور خلق شد. يونسي با اشاره به مذاکرات هسته‌اي انجام گرفته از سوي تيم هسته‌اي ايران اظهار کرد: شديدترين مخالفت‌ها در به نتيجه رسيدن تحريم‌ها از سوي رژيم غاصب اسرائيل و عربستان صورت مي‌گيرد. وي گفت: دولت روحاني وظيفه خود مي‌داند که خدمت کند، کشور از بيکاري رنج مي‌برد؛ جوانان از عدم استطاعت براي ازدواج رنج مي‌برند و دولت وظيفه دارد اين مشکلات را برطرف کند. وي ابراز اميدواري کرد تا با لغو تحريم‌ها اين مشکلات برطرف شده و کارهاي عمراني با سرعت بيشتري صورت گيرد.

کشمکش‌هاي سياسي به حداقل رسيد

وزير اطلاعات گفت: امروز امنيت همراه با آرامش در کشور حاکم است و کشمکش‌ها و تعارضات ميان جناح‌هاي سياسي نيز به حداقل رسيده است. به گزارش ايرنا حجت الاسلام سيدمحمود علوي در جمع مردم اسفراين اظهار کرد: اکنون در مقام تبادل نظر و انديشه نيز منطقي تر از گذشته صحبت مي‌شود و اين به برکت رهنمودهاي رهبري و نامگذاري سال با عنوان همدلي و همزباني است. نماينده اعزامي‌رئيس‌جمهوري به اسفراين افزود: وجود افکار و گرايش‌هاي متفاوت سياسي اشکالي ندارد اما بايد دست در دست هم باشند و اختلاف نظر نبايد وسيله‌اي براي اختلاف و مشاجره شود. وزير اطلاعات افزود: بايد برادري وحدت و همدلي را در عين نگاه و اختلافات سياسي به عنوان يک راهبرد ببينيم و رهبري نيز اين راه را به مردم نشان داده‌اند. علوي راهبرد رئيس‌جمهوري اسلامي‌را از ابتداي مسووليت، کار با همه جريانهاي سياسي صاحب فکر و منطق ذکر کرد و افزود: امروز در دولت ترکيبي از افراد اصولگرا، اصلاح طلب و مستقل با انسجام کامل در کنار هم کار مي‌کنند. وي بر لزوم نشاط سياسي در جامعه تاکيد کرد و افزود: جريانات سياسي کشور بايد براي خدمت به مردم تلاش کنند و توجه مردم را به خود جلب کرده و در عين حال با هم نزاع نکنند. علوي با اشاره به اينکه دشمن به دنبال دو قطبي کردن جهان اسلام است، افزود: داعش به وسيله سازمانهاي جاسوسي آمريکا، اسرائيل و انگليس و با حمايت مالي برخي از حکام مرتجع منطقه ايجاد شده تا به جان مسلمانان انداخته شود. علوي با اشاره به اشراف اطلاعاتي سربازان گمنام امام زمان بر حوزه امنيتي کشور گفت: داعش در برابر اقتدار جمهوري اسلامي‌عددي نيست و مي‌داند که با جمهوري اسلامي‌ نمي‌تواند شوخي کند.

ضرورت رعايت قوانين

دادستان نظامي‌استان تهران در جريان بازديد از ندامتگاه نيروي انتظامي‌بر ضرورت رعايت قوانين و مقررات در نيروهاي مسلح تاکيد کرد. به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام شکرالله بهرامي‌ در جمع مددجويان اين ندامتگاه گفت: هر نظامي، داراي ساختار مشخصي است و افرادي که در آن فعاليت مي‌کنند بايد تابع قوانين و مقرراتي باشند. وي افزود: نيروهاي مسلح نيز به دليل اهميت و حساسيت وظايفي که دارند به منظور حفظ نظم و اقتدار بايد در چهارچوب يکسري قوانين و مقررات عمل کنند تا بتوانند به درستي از امنيت کشور دفاع کنند. بهرامي‌تصريح کرد: گذراندن خدمت سربازي براي همه جوانان به منظور پاسداري از کشور يک ضرورت است تا دشمن نتواند به مال و ناموس ما تعرض کند.

مرخصي به زندانيان در ماه رمضان

رئيس سازمان زندان‌ها و اقدامات تاميني و تربيتي کشور به تشريح ارائه مرخصي زندانيان در ماه مبارک رمضان پرداخت. اصغر جهانگير در گفت‌وگو با ايسنا، درباره مرخصي زندانيان در ماه مبارک رمضان اظهار کرد: طبق روالي که از گذشته داشته و داريم کساني که شرايط لازم را دارند از طريق شوراي طبقه بندي مورد بررسي قرار مي‌گيرند و پس از بررسي، زندانيان در اين ايام به مرخصي خواهند رفت. وي ادامه داد: کساني که داراي شرايط ويژه بوده و توانسته باشند بخشي از قرآن را حفظ کنند نامشان در کميسيون عفو مطرح مي‌شود و ممکن است به صورت موردي مشمول عفو شوند.

جزئيات نابودي چهار تيم تروريستي

معاون امنيتي و انتظامي‌وزارت کشور درباره آخرين نتايج تحقيقات درباره حادثه مسموميت شماري از اتباع عربستاني در مشهد گفت: در پي بررسي‌هايي که صورت گرفت، از نظر آزمايشگاهي معلوم شد که علت مسموميت زائران عربستاني در مشهد، انتشار گاز ناشي از قرص برنج بود. به گزارش ايسنا، حسين ذوالفقاري افزود: هيچ دستي درکار نبوده است که بخواهد اين کار را عمدي انجام بدهد يا بخواهد مشکلي بين دو کشور ايجاد بکند. وي افزود: من چنين برداشتي ندارم که تا اين لحظه مقامات سعودي، سوء برداشتي از اين حادثه داشته باشند؛ چون به هرحال ما هم شفاف سازي کرده‌ايم و پرونده هم مشخص و شفاف است معاون امنيتي و انتظامي‌وزارت کشور با اشاره به اينکه در جنوب شرق کشور در مرزهاي مشترک با پاکستان در مقاطع مختلف شاهد اقدامات ايذائي بوده‌ايم گفت: حدود چهار تيم وابسته به گروهک‌ها در مقاطع مختلف در اين منطقه متلاشي شدند. در اقدامي‌که قبل از پايان سال در سراوان صورت گرفت مقادير قابل توجهي مواد منفجره و سلاح و مهمات از اينها به دست آمد و تعدادي از آنها دستگير شدند. ذوالفقاري افزود: در منطقه عمومي‌ چابهار و به طور مشخص در منطقه نيک شهر به طرف جکيگور‌ گروهي که براي اقدامات ضد‌امنيتي آمده بودند توسط وزارت اطلاعات رديابي شد و تعدادي از آنها به هلاکت و تعداد ديگري نيز دستگير شدند. مجموعه تلاش‌هايي که براي انجام اقدامات خاصي در منطقه صورت گرفت خوشبختانه با اقدام به موقع نيروهاي اطلاعاتي و عملياتي و همچنين با همکاري مردم مواجه شد.


 خبر 

سوال علي مطهري درباره ممنوع ‌التصويري ‌ رئيس‌جمهور اصلاحات

علي مطهري در نامه‌اي خطاب به دادستان تهران از وي درباره ممنوع‌التصويري رئيس‌جمهور اسبق سوال کرد. به گزارش ايسنا، علي مطهري نماينده تهران در مجلس شوراي اسلامي در اين نامه خطاب به جعفري دولت‌آبادي، دادستان محترم تهران نوشته است: با اهداء سلام و آرزوي توفيق در اجراي عدالت، همانطور که مستحضريد مقامات متعدد و در نهايت رئيس‌جمهور محترم اعلام کرده‌اند که شوراي عالي امنيت ملي مصوبه‌اي درباره ممنوع‌التصويري و ممنوع‌البياني رئيس‌جمهور اسبق جناب حجت‌الاسلام آقاي سيد محمد خاتمي نداشته است و جناب حجت‌الاسلام آقاي اژه‌اي معاون اول محترم قوه قضائيه نيز اين حقيقت را تصديق کرده‌ و گفته‌اند اين امر دستور دادستان است. نظر به اين‌که اين دستور توسط جنابعالي در جمع اصحاب رسانه اعلام شده است، مستدعي است براي آگاهي مردم و تنوير افکار عمومي و اقناع مديران مسئول نشريات، خبرگزاري‌ها و سايت‌هاي خبري اعلام فرماييد که اين دستور مستند به چه ماده قانوني و يا مستند به حکم صادره از کدام دادگاه صالح است؟ قبلا از حسن توجه جنابعالي سپاسگزارم.

شکايت لاريجاني از احمدي‌نژاد

رييس کميسيون اصل 90 مجلس درباره شکايت رييس مجلس شوراي اسلامي از محمود احمدي‌نژاد گفت: هيات رييسه مجلس اين پرونده را براي رسيدگي به قوه قضاييه ارسال کرده است. محمدعلي پورمختار در گفت‌وگو با ايرنا درباره رسيدگي به برخي شکايات درباره انتخابات شوراي شهرها و روستاها افزود: کميسيون اصل 90 درباره پرونده‌هاي تخلف انتخابات شهر و روستا از جمله پرونده شهر کرج رسيدگي و استعلامات مختلف را دريافت کرده است. وي ادامه داد: کميسيون اصل 90 نامه‌اي را به استانداري البرز نگاشته و تاکيد کرده است که بايد اين پرونده به شوراي حل اختلاف فرستاده شود، اما مجددا در جلسه‌اي که با محمدجواد کوليوند رييس هيات مرکزي نظارت بر انتخابات شوراها داشتيم، مشخص شد که هيات حل اختلاف صلاحيت رسيدگي به اين موضوع را ندارد. نماينده کبودرآهنگ اظهار داشت: بنابراين قرار شد که کميسيون اصل 90 نشستي با هيات مرکزي نظارت بر انتخابات داشته باشد و در صورت لزوم، فرماندار شهرستان که رييس هيات اجرايي است در اين جلسه حضور داشته باشد تا درباره آن تعيين تکليف شود.

خودرو حريم خصوصي نيست

معاون فرهنگي قوه قضاييه با بيان اينکه هر امري که در محيط‌هاي خصوصي رخ دهد و به طور عادي ديده و يا شنيده نشود، جزء حريم خصوصي است گفت: در حريم خصوصي نه تنها سرک کشيدن و تعقيب آن مجاز نيست، بلکه مجازاتش هم جايز نبوده و صرفا بايستي امر به معروف و نهي از منکر کرد. به گزارش ميزان، حجت‌الاسلام‌هادي صادقي در جمع نمازگزاران و پرسنل ستاد قوه قضاييه افزود: افرادي که متصدي هر مسئوليتي هستند نبايد برخورد سليقه‌اي کنند و همچون يک مجتهد نظر داده و بگويند من مي‌خواهم اينگونه دين را فهميده و اجرا کنم. وي با بيان اينکه تعزير بر اساس گناهان در يد حاکم است و حاکم مي‌تواند شخص گناهکار را تعزير کند، خاطرنشان کرد: بايد به اين نکته توجه کرد آن گناهي که علني مي‌شود و جنبه عمومي و اجتماعي پيدا مي‌کند، بايد توسط حاکم برخورد و تعزير شود؛ ولي اگر کسي در نهانخانه خودش تخلفي مرتکب شده و گناهي کرده است، معنايي ندارد کسي به دنبال اکتشاف آن برود؛ چراکه پرسش و جستجوي آن جايز نبوده و شرعا حرام است. معاون قوه قضاييه با بيان اينکه جستجو از گناهان خانه مردم يا حريم‌هاي خصوصي مردم صحيح نيست گفت: کسي حق ندارد به حريم خصوصي افراد از جمله موبايل‌ها وارد شود. حجت‌الاسلام صادقي تبيين و تعريف صحيح حريم خصوصي و عمومي در اين برخوردها را مهم برشمرد و افزود: به طور مثال بعضي‌ها به غلط مي‌گفتند کل ماشين حريم خصوصي است؛ ولي درست آن است که آن بخشي از خودرو که نمايان است و در معابر ديده مي‌شود، جزو حريم عمومي حساب مي‌شود و آن بخش‌هايي که خود بخود مخفي است، مثل داشبورد يا صندوق عقب حريم خصوصي محسوب مي‌شود.

قدرداني روحاني از استقبال‌مردم

دفتر رئيس‌جمهور با صدور پيامي از استقبال پرشور و باشکوه مردم استان خراسان شمالي از کاروان دولت تدبير و اميد قدرداني کرد. به گزارش ميزان، در بخشي از پيام دفتر رئيس‌جمهور آمده است: احساسات صميمانه و استقبال پرشور و باشکوه مردم مؤمن، سختکوش و اهل معرفت استان خراسان شمالي؛ از کاروان دولت تدبير و اميد، در سالگرد حماسه 24 خرداد 92 جلوه‌اي ديگر از اقتدار و يکپارچگي ملي و مصداقي مبارک در نمايش همزباني و همدلي ملت و دولت بود. برخود فرض مي‌دانيم به پاس حضور پرشور و همدلي مردم اين استان با کاروان دولت تدبير و اميد، از اقشار مختلف مردم، امام جمعه و قائم مقام محترم نماينده ولي‌فقيه، ائمه محترم جمعه و جماعات، نمايندگان محترم مردم استان در مجلس خبرگان و مجلس شوراي اسلامي، خانواده‌هاي معظم و معزز شهدا و ايثارگران، فرهنگيان، دانشگاهيان، کارآفرينان، اصناف، کارگران، اصحاب رسانه و خبر، جوانان پرشور و بانشاط، نيروهاي نظامي و انتظامي مقتدر و ساير گروه‌هاي سياسي و اجتماعي استان تقدير و تشکر کنيم.

تغيير ماهيت تهديدات نظامي

فرمانده کل سپاه گفت: ماهيت تهديدات نظامي دائماً در حال تغيير است؛ از اين رو ارتقاء آمادگي دفاعي، نوع سازماندهي، تجهيزات، آموزش‌ها و تواني که ما در برابر تهديد نظامي ايجاد مي‌کنيم مي‌بايست به روز باشد. به‌ گزارش ميزان، سرلشکر محمد علي جعفري در همايش سراسري روحانيون شاغل در سپاه با بيان اينکه به روز نگه داشتن مأموريت در رابطه با شرايط بيروني مسئله‌اي است که تمامي سازمان‌ها با آن مواجه‌اند گفت: علاوه بر به روز نگه داشتن آمادگي‌ها در حوزه نظامي مي‌بايست تهديدات حوزه نرم را پيش‌بيني، پيش‌گيري و خنثي کند و اين انتظار از سپاه است. وي با تاکيد بر اينکه الگوي آمادگي‌هاي سپاه متفاوت با ساير ارتش‌هاي دنيا است اظهار داشت:بخش عمده‌اي از تهديدات انقلاب اسلامي تهديدات نرم است از اين رو پرداختن به معنويت به عنوان مؤلفه اصلي قدرت سپاه از اهميت بالايي برخوردار است.


 دبيرکل حزب مردم‌سالاري در جمع اصلاح‌طلبان استان قزوين؛
 اصلاح‌طلبان براي مجلس دهم فقط از طريق وحدت به پيروزي خواهند رسيد 

دبيرکل حزب مردم‌سالاري گفت: اگر اصلاح‌طلبان در انتخابات پيش روي مجلس شوراي اسلامي با وحدت حداکثري، ليست واحدي ارايه دهند، آنگاه شکست تندروهاي مدعي اصولگرايي را حتما شاهد خواهيم بود.

به گزارش ايرنا، مصطفي کواکبيان شامگاه يکشنبه که به دعوت شوراي هماهنگي اصلاح‌طلبان و حاميان دولت در استان قزوين و به مناسبت گراميداشت دومين سالگرد 24 خرداد به قزوين سفر کرده بود، افزود: حماسه 24 خرداد سال 92 داراي پيام‌هاي مهمي است که بايد به آن توجه شود اولين پيام براي ما اصلاح‌طلبان اين است که وحدت تنها راهکار پيروزي ماست زيرا بايد بدانيم که اصلاح‌طلبان اگر ائتلاف و وحدت نداشته باشند، حتما انتخابات سال 84 تکرار مي‌شود.

وي دومين پيام انتخابات 92 را اقبال مردم به اعتدالگرايي دانست و اظهارکرد: افراط و تفريط‌ها و عدم احساس آرامش رواني، مردم را خسته کرده بود و جامعه دنبال فضاي آرام مي‌گشت که اعتدالگرايي مناسب‌ترين رويکرد و تامين کننده نياز مردم بود.

دکتر کواکبيان با اشاره به آيات قرآن کريم و روايات امامان معصوم(ع) واژه اعتدال را داراي ريشه در متون ديني و مذهبي ما دانست و گفت: جامعه ديني ما اعتدال را سازگارترين نسخه و مشي اعتدالي را منطبق بر آموزه‌هاي ديني يافته و به آن راي دادند.

وي يادآور شد: البته دوستان افراطي ما از اين رويکرد مردم درس نياموختند و هنوز نيز دست به اقدامات تند و افراطي مي‌زنند.

کواکبيان اضافه کرد: بعد از آن حادثه‌اي که براي آقاي مطهري در شيراز بوجود آمد، در سفري به آن استان و در سخنراني خود به مزاح سراغ موتورسواران را گرفتم که انتهاي سالن عده‌اي دست بلند کرده و گفتند ما اينجاييم.

وي با اشاره به اينکه متاسفانه در شب ارتحال امام راحل و در جوار مرقد بنيانگذار کبير انقلاب اسلامي شعار مرگ بر منافق سر داده مي‌شود، افزود در مراسم سالگرد خود من آنجا حضور داشتم و وقتي که حاج حسن آقا خميني خواست سخنراني کند، عده‌اي که سازماندهي هم شده بودند مقابل يادگار امام شعار دادند.

دبيرکل حزب مردم‌سالاري اضافه کرد: اينها عقبه دارند و متاسفانه با گذشت چندين سال و بروز آسيب‌هايي از سوي اين عده، هنوز هم سر و سامان دارند و جاهاي مختلفي جا خوش کرده‌اند.

رئيس موقت خانه احزاب ايران حاکميت قانون و قانونگرايي را پيام سوم 24 خرداد دانست و از بي‌انضباطي مالي و تخلفات عديده از قانون در دولت احمدي‌نژاد سخن گفت.

وي، تعامل مثبت با جهان را يکي از مطالبات مردم و پيام چهارم انتخابات 92 برشمرد و گفت: اين مساله که ما بايستي به دانش هسته‌اي دست بيابيم در آن شکي وجود ندارد، اما آيا شيوه ديگري وجود نداشت که ضمن حفظ حقوق هسته‌اي ملت، قطعنامه‌هاي ظالمانه عليه ايران صادر نشود.

کواکبيان افزود: در دولت قبل هفت قطعنامه شوراي امنيت عليه ما صادر و تحريم‌هاي ظالمانه وضع شد و کسي دلواپسي نکرد و بلکه آن را ورق پاره دانستند و اينک در خصوص نحوه برداشتن تحريم‌هااز سوي اتحاديه اروپا و آمريکا دائما بحث مي‌کنند. وي با انتقاد از کساني که به فرزندان انقلابي و تيم مذاکره کننده توهين مي‌کنند اظهارکرد: تيم مذاکره کننده تاکنون همه هنجارها، خطوط قرمز نظام و چارچوب‌هاي ترسيمي نظام را رعايت کرده‌اند و دعا مي‌کنيم که اين تلاش‌ها به نتيجه مطلوب برسد.

کواکبيان خاطرنشان کرد: البته ما هيچگاه اجازه نخواهيم داد که خارج از پروتکل الحاقي عمل و از مراکز نظامي ما نيز بازديد به عمل آيد.

وي تصريح کرد: ما امروز قدرت بزرگي در منطقه هستيم و با اقتدار، دست برتر را در ميان تمام کشورهاي منطقه داريم و از اينرو از قدرت بازدارندگي و بالطبع ديپلماسي قدرتمند و بالايي نيز برخورداريم.

کواکبيان در ادامه حل مشکلات اقتصادي و رسيدگي به معيشت مردم از سوي دولت را از ديگر مطالبات مردم در انتخابات سال 92 دانست و گفت: امروز کسي ادعا ندارد که همه چيز درست شده، اما مدعي هستيم رشد اقتصادي داراي روند مثبت، تورم کاهش داشته و ضمن حفظ ثبات بازار بايد براي رکود نيز فکري بکنيم.

وي در پايان گفت: برخي مسوولان دولتي بايد پيام‌هاي مردم را درک کنند و به شعارهاي دولت پايبند باشند، اما متاسفانه شاهديم که برخي هنوز پيام تحول خواهي مردم را درک نکرده و با مشي دولت پيشين بيشتر هماهنگ هستند و لذا معتقدم خواسته يا ناخواسته به پايگاه اجتماعي روحاني آسيب مي‌زنند.

من بارها گفته‌ام ما نمي‌گوييم بايد حتما اصلاح‌طلب‌ها روي کار باشند اما معتقديم که بايد حتما از مخالفان اين دولت و از عناصر افراطي و تندرو نباشند.


 بهروز کمالوندي:
 به اميد اينکه مذاکرات به نتيجه برسد فعاليت مي‌کنيم 

گروه سياسي: نظر به اينکه همچنان گمانه‌زني‌ها در مورد مذاکرات ادامه دارد و معاونان وزراي امور خارجه صحنه گفت‌و‌گو را ترک کردند، ادامه مذاکرات تا روز چهارشنبه که سيد‌عباس عراقچي و مجيد تخت‌روانچي دوباره براي ادامه مذاکرات به آنها ملحق شوند، به تيم‌هاي کارشناسي سپرده شد.

در بينابين اين اتفاقات رئيس‌جمهور کشورمان اظهار کرد: اگر طرف مقابل به چارچوب‌هايي که قبلا مورد تفاهم بوده، متعهد بماند و موارد جديدي را وارد توافق نکند، مي‌توانيم به توافق برسيم، اين در حالي است که مذاکره‌کنندگان تلاش دارند تا دهم تيرماه به توافق جامعي دست يابند. از سوي ديگر برخي منابع روسي در اين دور از رايزني‌ها از بن‌بست در مذاکرات خبر داده‌اند در حالي که منابع غربي و آمريکايي اين اخبار را کم‌اهميت خوانده و مذاکرات را سخت اما رو به جلو توصيف کرد‌ه‌اند.

همچنين اخبار و گمانه‌زني‌هايي درباره احتمال تمديد دست‌کم چندروزه مذاکرات منتشر شده است.از اين رو مذاکرات تيم‌هاي کارشناسي ايران و اروپا به رياست حميد بعيدي‌نژاد و استفان کلمنت براي تکميل ضمائم متن توافق جامع در 30 خرداد از سر گرفته خواهد شد. همچنين انتظار مي‌رود دور هشتم مذاکرات براي نگارش متن توافق جامع نيز حدود پنج روز طول بکشد. به گزارش ايرنا مهلت خودخوانده ايران و 1+5 براي نگارش متن توافق جامع روز دهم تير‌ماه به سر خواهد رسيد ولي ايران گفته که مقيد به زمان نيست و در پي توافقي خوب است. با اين وجود سخنگوي سازمان انرژي اتمي در آخرين اظهاراتش گفته است که ما به اميد اين‌که تا 30 ژوئن در مذاکرات به نتيجه برسيم، فعاليت مي‌کنيم و هنوز براي اظهار نظر در مورد تمديد مذاکرات زود است.

به گزارش ايسنا بهروز کمالوندي، سخنگوي سازمان انرژي اتمي در پاسخ به اين که آيا رييس سازمان انرژي اتمي ايران هفته آخر به تيم مذاکره کننده مي‌پيوندد يا خير؟ گفت: فعلاً چنين قراري نيست چون آقاي دکتر صالحي در مورد کليات صحبت کرده‌اند و در کليات به توافق رسيده‌اند و ما در حال حاضر در زمينه کليات مسأله‌اي نداريم. وي ادامه داد: از طرف ما (سازمان انرژي اتمي) در آن‌جا دو نفر از همکاران‌مان يعني آقايان اميني و رحيميان حضور دارند.

سخنگوي سازمان انرژي اتمي کشورمان با اشاره به احتمال تغيير محل مذاکرات به دليل خبرهاي منتشر شده درباره جاسوسي اين محل‌ها، خاطرنشان کرد: اين تصميم را بايد وزارت امور خارجه بگيرد. کمالوندي در رابطه با اين‌که آيا تا 30 ژوئن توافق حاصل مي‌شود و يا امکان تمديد آن وجود دارد،گفت: ما براساس اين‌که 30 ژوئن به نتيجه برسيم، کار مي‌کنيم. در رابطه با احتمال تمديد هم در حال حاضر زود است که چيزي بگويم براي اين‌که اظهار نظر در اين مورد زود است و بايد ببينيم تيم همکاران‌مان در آنجا چه مي‌کنند.

کمالوندي تصريح کرد:گزارش اخير آمانو نکته بسيار مثبتي داشت که به نظر من از ديد رسانه‌ها مغفول ماند زيرا گزارش‌هاي قبلي آقاي آمانو اغلب تکراري بود و به همين دليل اين بار هم از کنار گزارش او گذشتند در حالي که نکته جديدي در صحبت‌هاي او بود.

آمانو اشاره کرده بود به اين‌که پرداختن به موضوعات گذشته ايران بي‌انتها نيست و يک چارچوب زماني معقولي را مي‌خواهد و اين اولين باري است که چنين موضوعي از سوي آن‌ها عنوان شده در حالي که ما بارها اين حرف‌ها را زده‌ايم و خواسته‌ايم که جايي اين موضوع تمام شود. 12 سال است که موضوعات گذشته تکرار مي‌شود و ديگر نمي‌شود براي 13 يا 14 سال ديگر همچنان موضوعات گذشته تکرار شود.


 توافق خوب، فداي ضرب‌الاجل نخواهد شد 

دبير شوراي عالي امنيت ملي در مصاحبه با شبکه تلويزيوني المنار به تشريح ديدگاه‌هاي جمهوري اسلامي ايران در خصوص تحولات سياسي، منطقه‌اي و امنيتي پرداخت و گفت: عليرغم شکل‌گيري شرايط ويژه امنيتي در حوزه پيراموني جمهوري اسلامي ايران، کشور ما به اعتراف همگان داراي مقتدرترين، مستقل‌ترين و با ثبات‌ترين وضعيت سياسي و امنيتي در ميان کشورهاي منطقه است. به گزارش ايسنا شمخاني در اين گفت‌وگو اظهار کرد: امروز راهبرد متعارض آمريکا به اصطلاح مبارزه با تروريسم در عراق و سوريه مورد اعتراض افکار عمومي اين کشور قرار گرفته است، و صورتي که تروريست‌ها عليه دولت حاکم در سوريه بجنگند مورد حمايت گسترده آمريکا و کشورهاي هم‌پيمان آن قرار مي‌گيرند اما اگر اهداف آن‌ها را تامين نکنند به عنوان خطر جهاني مطرح مي‌شوند. شمخاني گفت: همين سياست در موضوع مذاکرات هسته‌اي ايران نيز از سوي آمريکا دنبال مي‌شود. متاسفانه آژانس در طول سالهاي گذشته با اتخاذ رويکردهاي غير فني در مسير تحقق اهداف سياسي قدرت‌ها عمل نموده که اين رويکرد موجب تقليل جايگاه حقوقي اين سازمان به عنوان يک نهاد بين‌المللي شده است. وي گفت: ايران بر مبناي ان.پي.تي از تمام حقوق خود در مقابل تکاليفي که در آن ذکر شده مانند همه کشورهاي داراي صنعت هسته‌اي بايستي برخوردار باشد و هيچ نوع تعهدي را فراتر از رويه‌هاي متداول و اختيارات آژانس نخواهد پذيرفت. علي شمخاني همچنين اعتراف سازمان‌هاي اطلاعاتي برخي کشورهاي غربي در مورد استفاده از اطلاعات آژانس را تاييدي بر انحراف ماموريت و سوء نيت اين نهاد در اصرار بر دسترسي به اماکن غير هسته‌اي توصيف کرد و افزود: هيچگونه ادعاي نگراني به ويژه از سوي کشورهايي که خود در استفاده از سلاح‌هاي ممنوعه و هسته‌اي مجرم هستند پذيرفتني و قابل اعتبار نيست. دبير شوراي عالي امنيت ملي در خصوص زمان تعيين شده براي توافق نيز گفت: آن چه براي ما مهم است محتواي توافق است و هرگز توافق خوب را فداي زمان و ضرب‌الاجل نخواهيم کرد. وي حفظ صنعت بومي هسته‌اي صلح‌آميز در کشور، رفع تحريم‌هاي ظالمانه و ادامه مسير تحقيق و توسعه را بدون محدوديت از جمله ويژگي‌هاي توافق خوب عنوان کرد.


 هشدارهاي رئيس ستاد انتخابات تهران به گروه‌هاي خودسر:
 هيچ گروهي حق ندارد براي مخالفانش خط و نشان بکشد 

رئيس ستاد انتخابات استان تهران گفت: هيچ گروه و حزبي حق ندارد بدون تابلو و شناسنامه فعاليت کرده و براي مخالفان خود خط و نشان بکشد. به گزارش ايسنا، شهاب‌الدين چاووشي در جلسه شوراي اداري شهرستان تهران اظهار کرد: انتظار ما از همه احزاب و گروه‌ها اين است که در چارچوب مشي اعتدال با يکديگر رقابت کرده و موضع‌گيري آنها موجب شاد شدن دشمنان نشود. وي با بيان اين‌که تخريب‌ها و بي‌قانوني‌ها را از هيچ دسته و گروهي نمي‌پذيريم، افزود: همه بايد مروج اخلاق اسلامي باشيم. اعتبار داخلي و خارجي ما به نوع رفتار سياسي ما با يکديگر و حتي بيگانگان بستگي دارد. ما نمي‌توانيم در داخل کشور مقابل هم صف‌آرايي کرده يا در برابر قانون مقاومت کنيم. رئيس ستاد انتخابات استان تهران گفت: اين کشور قانون دارد و نمي‌شود هر کسي بر اساس اجتهاد خود بندي از وصيت‌نامه امام (ره) را اجرا کند. ميراث‌دار وصيت امام (ره)، رهبري، دولت و نهادهاي قانون هستند. استنباط شخصي از سخنان امام (ره) و برهم ريختن نظم جامعه قابل پذيرش نيست. موضع دولت برخورد قانوني با گروه‌هايي است که در قالب رفتارهاي خودسرانه و خودجوش از برگزاري جلسات قانوني ممانعت کرده و تشنج ايجاد مي‌کنند. چاووشي همچنين با بيان اين‌که برخي معتقدند دولت بايد متناسب با مشي آنها رفتار کند، خاطرنشان کرد: مردم به ديدگاه اين دولت براي اصلاح امور جامعه رأي دادند و در بين نامزدهاي انتخابات 92 به يک فرد روحاني رأي دادند. در بين آن نامزدها هم سياستمدار، هم مهندس، هم پزشک، هم نظامي و هم اقتصاددان وجود داشت. اما مردم با رأي خود به يک فرد روحاني که حقوقدان هم هست اعلام کردند که به يک روحاني رأي مي‌دهند. اما برخي ديدگاه‌هاي رئيس‌جمهور را برنمي‌تابند. در حالي که اکثر مردم اين ديدگاه‌ها را پذيرفته‌اند. پس ما بايد به کسي که رأي اکثريت مردم را دارد حق دهيم تا ديدگاه‌هاي خود را مطرح کند. رئيس ستاد انتخابات استان تهران با بيان اين‌که برنامه‌ريزي ستاد انتخابات استان تهران براي حضور مردم در انتخابات در حال برنامه‌ريزي است، گفت: حضور حداکثري مردم در انتخابات نه تنها يک حق مسلم بلکه يک پشتوانه مهم براي نظام در عرصه مذاکرات هسته‌اي است. اکنون تدبير دولت که با هدايت‌هاي رهبري شکل گرفته بر اين است که مناقشات تاريخي در زمينه هسته‌اي حل شود و اين مذاکرات يک فرصت تاريخي براي بازسازي کشور است. اميدوارم همه گروه‌ها و جريان‌هاي سياسي قدر اين فرصت را بدانند.


 خبر 

انسجام جامعه با وفاداري به قانون

يک عضو شوراي مرکزي حزب مردم‌سالاري گفت:‌ رعايت اصل بي‌طرفي از سوي مجري انتخابات براي برگزاري انتخابات و همچنين افزايش اعتماد و مشارکت مردم بسيار تاثيرگذار خواهد بود. ميرزابابا مطهري‌نژاد در گفت‌وگو با ايسنا با اشاره به اينکه نهادهاي دخيل در انتخابات شامل نهادهاي اجرايي و نظارتي هستند، اظهار داشت: نهادهاي اجرايي در انتخابات بايد کاملا بي‌طرف باشند و با توجه به اهميت بي‌طرفي آن‌ها حتي در برخي از کشورها سازوکارهايي وجود دارد تا نهادهايي جداي از دولت، عهده‌دار برگزاري انتخابات شوند. وي با اشاره به اينکه در کشور ما طبق قانون اساسي، مجري انتخابات دولت است، افزود‌: اگر به سوابق انتخابات‌هاي گذشته اشاره کنيم شاهديم بيشترين موضوع مورد انتظار و مطرح در انتخابات‌ها لزوم بي‌طرفي از سوي نهادهاي اجرايي است. مطهري نژاد با اشاره به صحبت‌هاي اخير رئيس‌جمهور مبني بر اينکه دولت فقط مجري انتخابات است و هيچ جناحي قابل حذف نيست، گفت:‌ اين اقدام به موقع رئيس‌جمهور شرايطي را به وجود مي‌آورد که بتوانيم اعتماد عمومي ‌را جلب کنيم و دولت به عنوان مجري برگزارکننده انتخابات بي طرف باعث جلب بيشتر اعتماد مردم شود. وي اضافه کرد:‌از طرف ديگر تاکيد رئيس‌جمهور مبني بر اينکه هيچ جناحي قابل حذف نيست، مژده بسيار خوبي است که بايد مورد استقبال قرار گيرد چون جناح‌هاي مختلف در قالب احزاب سياسي مجوز گرفته‌اند و اجازه فعاليت سياسي دارند و طبق قانون کسي نمي‌تواند از حقوق اجتماعي خود محروم شود. اين عضو شوراي مرکزي حزب مردم‌سالاري با بيان اينکه هر کسي در جامعه در قالب احزاب سياسي و گروه‌هاي سياسي کارها و فعاليت‌هاي سياسي انجام مي‌دهد بايد چارچوب قانون را رعايت کند، خاطر‌نشان کرد: احزاب سياسي بايد به سازوکارهايي که قانون براي انتخابات پيش بيني کرده است وفادار باشند تا جامعه انسجام خود را پيدا کند. وي با بيان اينکه دعواهاي سياسي، فاصله‌ها و شکاف‌ها بايد به نوعي به هم‌مرزي و همزيستي سياسي بينجامد، تصريح کرد: در صورتي که شاهد همزيستي سياسي باشيم قطعا مشارکت مردم افزون خواهد شد و شاهد نمايشي از مشارکت فعالانه مردم در انتخابات خواهيم بود. مطهري نژاد گفت: مردم جامعه و احزاب منتظر هستند دولت سازوکارهاي خود را براي برگزاري انتخاباتي بي‌طرف اعلام کند البته اينکه نيت رئيس‌جمهور بر اين موضوع است بسيار نويدبخش است اما بايد سازوکارها و سازمان‌دهي لازم براي انجام درست آن نيز تدوين شود که اميدواريم ظرف ماه‌هاي آينده اعلام شود.

هواي اصلاح‌طلبان را داشته باشيد

قائم مقام حزب اعتماد ملي گفت: اصلاح‌طلبان کشور اين افتخار را دارند که استاد و منبع الهامات‌شان امام خميني(ره) است؛ ما فرزندان امام(ره) و ادامه دهنده راه ايشان هستيم. به گزارش ايسنا حجت‌الاسلام و‌المسلمين رسول منتجب‌نيا با بيان اين‌که «دوران اصلاحات فرصت ارزشمندي بود که چون قدر آن را ندانستيم و از آن بهره نبرديم، خداوند آن را از ما گرفت.» ادامه داد: بزرگترين افتخار اصلاح‌طلبان اين است که هر اشتباهي کردند، ولي اختلاس نداشتند و به اموال عمومي تجاوز نکردند و در مجلس و دولت امانتدار بودند. وي با انتقاد از عملکرد دولت گذشته اظهار کرد: عقل و تدبير بزرگان اصلاح‌طلب ايجاب کرد که همه با يکديگر متحد شوند و از يکي از بزرگان و نامزدهاي انتخاباتي رياست‌جمهوري درخواست کناره گيري شد که دکتر عارف با فداکاري تاريخي خود توانست برنامه اصلاح‌طلبان را به ثمر بنشاند. به اعتقاد وي، 24 خرداد ماه يوم الله است و اگر در اين روز روحاني انتخاب نمي‌شد الان کشور در وضعيت ديگري به سر مي‌برد. دکتر روحاني به عنوان يک شخص پيروز نشد بلکه او به عنوان منادي شعارهاي اصلاح‌طلبانه به موفقيت رسيد و پيروزي او پيروزي اصلاح‌طلبان است. قائم مقام حزب اعتماد ملي گفت: «اصلاحات تفکري اسلامي و انساني است» و اصلاح‌طلبان همچنان پشت سر روحاني ايستاده‌اند،او را تقويت و حمايت مي‌کنند و اجازه نمي‌دهند افراطي‌ها دولت را مورد آماج حملات ناجوانمردانه خود قرار دهند. وي خطاب به تندروها گفت: آرامش و سکوت اين ملت اندازه دارد. وي هم‌چنين خطاب به رييس‌جمهور اظهار کرد: شعارهاي شما پيروز شد و وعده‌هاي‌تان موجب موفقيتتان شد، هواي اصلاح‌طلبان را داشته باشيد؛ چراکه به حمايت آن‌ها نياز داريد.

مخالفان دولت

امنيت آهنين دارند

يک فعال سياسي اصلاح‌طلب تاکيد کرد که دولت بايد مطمئن شود فرمانداران و مسوولاني دارد که مي‌توانند پاسدار امين براي برگزاري انتخابات و حفاظت از راي مردم باشند. علي محمد حاضري در گفت‌وگو با ايلنا گفت: فکر مي‌کنم بخش مهمي از وعده‌هاي روحاني در حوزه اقتصادي بويژه کنترل تورم و تنش زدايي در عرصه سياست خارجي عملياتي شده، اما در برخي از عرصه‌ها نيز هنوز به حد کافي تحولي رخ نداده است. وي با تاکيد بر اينکه دولت در تحقق وعده‌هاي داخلي تاکنون منفعل بوده، گفت: بيش از اينکه بحث ما روي تغيير افراد باشد، بر پيگيري مطالبات و تغيير خطوط مشي تاکيد داريم. ما امسال انتخابات مجلس را پيش رو داريم. دولت بايد مطمئن شود فرمانداران و مسوولاني دارد که مي‌توانند پاسدار امين براي برگزاري انتخابات و حفاظت از راي مردم باشند.حاضري خاطرنشان کرد: دولت بايد بداند فرمانداران و مسوولان توانايي اجرايي کردن اهدافش را دارند. هرچه به انتخابات نزديک‌تر مي‌شويم، امنيت برگزاري تجمعات و سخنراني‌ها از اهميت بيشتري مي‌يابد و وضعيت کنوني بايد به کلي اصلاح شود.

وي ادامه داد: در حالي که مخالفان دولت عليرغم نداشتن مجوزهاي قانوني تجمع‌هاي خود را برگزار مي‌کنند و امنيت آهنين دارند، اما حاميان دولت دچار محدوديت‌هاي سياسي مي‌شوند. شاهد هستيم که اتفاقاتي همچون جريان شيراز به راحتي رخ مي‌دهد و هنوز متناسب با جرائم رسيدگي نشده است.اين فعال سياسي اصلاح‌طلب با اشاره به نحوه تعامل مجلس با دولت روحاني گفت: از کليت مجلس انتظاري جز اين نيست؛ اما اقليت مجلس بايد راي مردم در انتخابات 24 خرداد را نمايندگي کنند. متاسفانه ما در مجموعه نمايندگان اصلاح‌طلب مجلس شجاعتي از جنس آنچه که در مطهري وجود دارد را کمتر شاهد هستيم.


 ديپلماسي 

قدرت ايران در منطقه دشمنان را به فکر نا‌امني در کشورمان انداخته

معاون عربي- آفريقايي وزارت امور خارجه با رئيس مجلس خبرگان رهبري ديدار و گفت‌وگو کرد. حسين اميرعبداللهيان در ديدار با آيت‌الله يزدي ضمن تشريح اوضاع سياسي منطقه، گزارشي از تحولات اخير يمن، سوريه، عراق و بحرين ارائه داد.

به گزارش ايلنا، وي با اشاره به جايگاه جمهوري اسلامي ايران در منطقه و جهان گفت: دشمنان به‌دليل قدرت ايران در منطقه به‌دنبال ناامني در کشورمان هستند.معاون عربي- آفريقايي وزارت امور خارجه سپس به حمايت‌هاي استکبار از داعش اشاره و تصريح کرد: از آنجا که ملت سوريه همگام با حزب‌الله و جمهوري اسلامي بود، استکبار با حمايت از گروه تروريستي داعش در راستاي تغيير حکومت سوريه و سرکوب بيداري اسلامي در منطقه اقدام کرد. هرچند دولت آمريکا تلاش مي‌کند ‌با استفاده از تجربياتي که ازاشغال ‌کشورهايي همچون عراق و افغانستان به‌دست آورده، پروژه‌هاي خود را در منطقه پيش ببرد. هدف آن‌ها در واقع اين است که ما را وارد معادلات و اهداف خويش کنند.

معاون وزير امور خارجه همچنين با اشاره به حمايت‌هاي جمهوري اسلامي از حکومت سوريه اظهار داشت: رهنمودهاي رهبر معظم انقلاب به مسوولان نظام و حمايت‌هايي که از سوريه انجام گرفت، موجب شد توطئه دشمنان عليه ملت سوريه ناکام بماند؛ در اين بين البته وقوع جنايات متعدد عليه مردم سوريه به ويژه فاجعه انساني در «نبل» و «الزهرا» به عنوان دو منطقه مهم شيعه‌‌نشين در شمال شهر حلب که ماه‌هاست در محاصره کامل داعش است بسيار نگران‌کننده است. اميرعبداللهيان همچنين به تجاوزعربستان سعودي به يمن اشاره و ضمن محکوم کردن اين تجاوز عنوان کرد: امروز حوثي‌ها 19 استان از 20 استان يمن را در کنترل خود دارند تا داعشي‌ها و گروه‌هاي تکفيري در آن نفوذ نکنند.

اقتصاد ايران با تحريم و بدون تحريم آماده جهش است

ايران به‌عنوان دومين اقتصاد مصرفي خاورميانه با جمعيتي جوان و منابع عظيم نفت و گاز که در موقعيتي حساس قرار گرفته، علي‌رغم تحريم‌ها در حال يافتن شرکا براي عقد قرارداد و سرمايه‌گذاري است. به گزارش تسنيم به نقل از واشنگتن تايمز، ايران به‌ عنوان دومين اقتصاد مصرفي خاورميانه پس از مصر، با جمعيتي جوان و به‌روز و منابع عظيم نفت و گاز که در موقعيتي حساس قرار گرفته، علي‌رغم تحريم‌ها در حال يافتن شرکا براي عقد قرارداد و سرمايه‌گذاري است.

بيژن خواجه‌پور اقتصاددان و کارشناس کسب وکار که در وين مستقر است مي‌گويد: اقتصاد ايران حتي بدون توافق هسته‌اي نيز رشد خواهد کرد و اين موضوع به رفع تحريم‌ها ارتباط نخواهد داشت. هرچند (در صورت عدم رفع تحريم‌ها) با روندي آهسته‌تر رشد و توسعه خواهد داشت.

مقامات ايران و کشورهاي گروه 1+5 در وين گرد هم آمده‌اند تا به توافقي براي محدود کردن برنامه هسته‌اي ايران در قبال رفع مرحله‌اي تحريم‌هاي اقتصادي برسند. به‌گفته خواجه‌پور توافقي کسب شود يا خير، توليد گاز و درآمد صادرات نفت ايران طي چند سال آينده افزايش خواهد يافت و تورم و بيکاري نيز به ‌سرعت کاهش مي‌يابد.تحليلگران نيز مي‌گويند رفع تحريم‌ها محرک بزرگي براي اقتصاد ايران خواهد بود. توافق مي‌تواند توسعه اقتصادي را تسريع کرده و توسعه اشتغال در بخش خصوصي مي‌تواند توليد ناخالص داخلي را تاسال 2018 ساليانه 7 درصد افزايش دهد.

بررسي متمم تمديد تحريم‌هاي ايران در سناي آمريکا

المانيتور گزارش داد: مجلس سناي آمريکا بزودي متمم مربوط به تمديد تحريم‌ها عليه ايران تا سال 2026 را بررسي و نهايي خواهد کرد. به گزارش ايسنا به نقل از پايگاه خبري المانيتور، مجلس سنا قرار است هفته آينده لايحه دفاعي سالانه آمريکا را بررسي و آن را به نتيجه برساند.

يکي از متمم‌هايي که براي اين لايحه از سوي جنگ‌طلبان آمريکايي از جمله سناتور مارک کرک مطرح شده، تمديد قانون تحريم‌هاي ايران تا سال 2026 است. اين قانون که اجراي آن در سال 2016 پايان مي‌يابد در حال حاضر به رئيس‌جمهور آمريکا اجازه مي‌دهد تحريم‌هاي ايران را به طور موقت تعليق کند و نمي‌تواند آنها را بردارد. درواقع تصويب اين متمم دست رئيس‌جمهور بعدي آمريکا را در زمينه هر گونه توافق هسته‌اي با ايران بازتر خواهد کرد. اين سناتور جنگ‌طلب که همواره مواضعي ضد ايراني داشته است، علاوه بر اين خواهان گزارشي در خصوص چگونگي صرف درآمدهاي ايران در نتيجه لغو تحريم‌ها شده است.

يک سناتور ديگر نيز با ارائه پيشنهادي تاکيد کرده است مذاکرات با ايران نبايد بدون سيستم بازرسي و راستي آزمايي که شامل دسترسي به تاسيسات نظامي و دانشمندان ايران مي‌شود ادامه يابد. به گزارش المانيتور، باراک اوباما، رئيس‌جمهور آمريکا تهديد کرده است اين لايحه را وتو خواهد کرد چون شامل 38 ميليارد دلار بودجه اضافي براي جنگ شده که مخارج آن تامين نشده است.

پرداخت غرامت به گروگان‌ها از شرکت‌‌هاي ناقض تحريم ايران

هفته گذشته يکي از کميته‌هاي سنا اصلاحيه‌اي را تصويب کرد که به هر يک از گروگان‌هاي آمريکايي در ماجراي اشغال لانه جاسوسي مبلغ 3 ميليون دلار غرامت از محل جريمه شرکت‌هاي ناقض تحريم‌هاي ايران پرداخت شود. به گزارش تسنيم به نقل از سياتل تايمز،‌ دولت آمريکا تصميم گرفته به هر يک از کارکنان سابق لانه جاسوسي که سال 1358 در ايران گروگان گرفته شده بودند غرامت بدهد که محل تأمين آن جرايم اخذ شده از شرکت‌‌هاي ناقض تحريم ايران خواهد بود.هفته گذشته يکي از کميته‌هاي سنا اصلاحيه‌اي را تصويب کرد که به هر يک از گروگان‌هاي آمريکايي در ماجراي اشغال لانه جاسوسي مبلغ 3 ميليون دلار غرامت از محل جريمه شرکت‌هاي ناقض تحريم‌هاي ايران پرداخت شود.اين کميته خواستار اعطاي 6750 دلار غرامت به هر يک از 38 کارکن سابق لانه جاسوسي به ازاي هر يک روز ماندن در ايران شده است.از تعداد 53 نفر درگير در اين ماجرا 52 نفر از آنها به مدت 444 روز در ايران گروگان گرفته شدند. 38نفر از اين افراد هنوز زنده هستند.تام لانکفورد، وکيل اين پرونده توافق حاصله را «پيشرفتي مهم» خوانده است.همواره اصلي ترين مانع دريافت غرامت در اين موضوع توافق 1981 الجزاير بين ايران و آمريکا بوده که بر اساس آن گروگان‌ها را از پيگيري و دريافت غرامت از ايران منع مي‌کند. اين امر باعث شکست دعاوي آنها شده است. اما به گفته جاني ايزاکسون سناتور جمهوري‌خواه از حمايت هر دو حزب از اين لايحه در کميته روابط خارجي سنا استقبال کرد.

دموکرات‌ها به ايجاد يک اژدها نياز دارند

يک سخنگوي وزارت امور خارجه روسيه به اظهارات اخير هيلاري کلينتون واکنش نشان داد.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک، ماريا زاخاروا، رييس اداره مطبوعات و اطلاع‌رساني وزارت امور خارجه روسيه در واکنش به اظهارات هيلاري کلينتون، کانديداي دموکرات انتخابات رياست جمهوري آمريکا که روسيه را تهديد امنيتي سنتي براي واشنگتن خوانده بود، گفت: دموکرات‌ها در آمريکا ابتدا به ايجاد يک اژدها نياز دارند و سپس سعي مي‌کنند اين اژدها را شکست دهند. آن‌ها در اين کار طي سال‌هاي اخير کاملا موفق بوده اند.سخنگوي وزارت امور خارجه روسيه گفت: آمريکا به دنبال آن است تا براي تهران جايگزين پيدا کند زيرا اکنون ايران به خاطر حضورش در پاي ميز مذاکرات ديگر نمي‌تواند نقش به اصطلاح «شيطان جهاني» را براي آمريکايي‌ها بازي کند. پيش از اين، نامزد دموکرات‌ها در انتخابات رياست جمهوري 2016 آمريکا در جريان کمپين انتخاباتي در نيويورک گفت: هيچ کشوري در قرن 21 در موقعيت بهتري قرار نگرفته است و براي مقابله با تهديدهاي قديمي نظير روسيه، کره شمالي و ايران بهتر تجهيز نشده.وي ادامه داد: من به عنوان رئيس‌جمهور آتي آمريکا هر آنچه را که لازم باشد براي ايمن کردن کشور انجام مي‌دهم.