نسخه شماره 3780 - 1394/03/25 -

معاون فني و درآمد سازمان تأمين اجتماعي:
بدهي 500 ميلياردي شهرداري به تأمين اجتماعي

معاون ساماندهي امور جوانان خبر داد:
تعامل با سايت‌هاي همسريابي خوش‌سابقه

معاون اشتغال و خودکفايي کميته امداد امام(ره) خبر داد:
ايجاد 110 هزار فرصت شغلي براي مددجويان کميته امداد

معاون سازمان محيط‌زيست:
درياي خزر مورد غفلت قرار گرفته است


خبر


اخبار کوتاه


 معاون فني و درآمد سازمان تأمين اجتماعي:
 بدهي 500 ميلياردي شهرداري به تأمين اجتماعي  

معاون فني و درآمد سازمان تأمين اجتماعي با بيان اينکه شهرداري تهران با حدود 500 ميليارد تومان بدهي جاري و معوق يکي از بزرگترين بدهکاران غيردولتي به اين سازمان است، گفت: مکاتبات متعدد و پيگيري‌هاي فراواني براي وصول مطالبات سازمان از شهرداري تهران در حال انجام است.

به گزارش سازمان تأمين اجتماعي، محمدحسن زدا دريافت به موقع مطالبات از کارفرمايان را از مهمترين اولويت‌هاي اين سازمان عنوان کرد و افزود: درحال حاضر بدهي‌هاي کارفرمايان غيردولتي به سازمان تأمين اجتماعي حدود 9600 ميليارد تومان است که شهرداري‌ها سهم قابل توجهي از اين بدهي را به خود اختصاص داده اند.وي با بيان اينکه سازمان تأمين اجتماعي براي وصول مطالبات و جلوگيري از انباشت بدهي‌هاي جاري و همچنين احتساب جرائم تأخير مربوطه، اقدامات و پيگيري‌هاي قانوني لازم را براي وصول حق بيمه از شهرداري تهران انجام داده است، افزود: در اين رابطه جلسات متعددي تشکيل شده و تمامي‌همکاري‌ها و مساعدت‌هاي قانوني ممکن نسبت به شهرداري به عمل آمده و حتي بدهي‌هاي بيمه‌اي و جرائم مربوطه تقسيط شده است اما باز هم اقساط مربوطه در سررسيد مقرر پرداخت نشده است.زدا با بيان اينکه بدهي قطعي شهرداري تهران بابت حق بيمه کارکنان مشمول قانون تأمين اجتماعي، مطالبات مربوط به کارگاه‌ها و سازمان‌هاي وابسته و همچنين پيمانکاران طرف قرارداد شهرداري با احتساب جرائم مربوطه به حدود 410 ميليارد تومان مي‌رسد، افزود: با لحاظ بدهي‌هاي جاري اين نهاد مجموع بدهي‌ها به حدود 500 ميليارد تومان مي‌رسد. وي با بيان اينکه دريافت به موقع حق بيمه مهمترين منبع درآمد سازمان تأمين اجتماعي است، افزود: پرداخت مستمري بازنشستگان و ارائه خدمات اين سازمان به بيمه شدگان متکي به دريافت حق بيمه است و کارفرمايان اعم از بخش خصوصي، عمومي‌و دولتي بايستي نسبت به عمل به تعهدات خود در قبال نيروي کار توجه داشته باشند.معاون فني و درآمد سازمان تأمين اجتماعي با بيان اينکه دريافت حق بيمه توسط سازمان تأمين اجتماعي همچون ارائه خدمات اين سازمان بر‌اساس قانون انجام مي‌شود، گفت: به دليل اينکه پرداخت به موقع حق بيمه در زمره حقوق کارگران است، مطالبات تأمين اجتماعي براساس قانون در شمار ديون ممتازه قرار دارد و کارفرمايان بايد پرداخت حق بيمه را در اولويت تعهدات مالي خود قرار دهند. زدا پرداخت به موقع مستمري بازنشستگان را اولين و مهمترين تعهد سازمان تأمين اجتماعي عنوان کرد و گفت: براي عمل به اين تکليف قانوني ماهيانه حدود 2800 ميليارد تومان هزينه مي‌شود.


 معاون ساماندهي امور جوانان خبر داد:
 تعامل با سايت‌هاي همسريابي خوش‌سابقه  

معاون ساماندهي امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: قرار است به تمام سايت‌هاي همسريابي صفت غيرقانوني بودن ندهيم و راهکارهايي براي فعاليت سايت‌ها و موسساتي که عملکرد بهتري دارند، پيدا کنيم. تاکنون 4 سايت و موسسه را شناسايي کرده‌ايم که خلاف مسائل فرهنگي و ديني عمل نمي‌کنند ولي ايراداتي دارند که بايد با تعامل با آن‌ها ايرادها را اصلاح کنيم. دکتر محمود گلزاري در گفت‌وگو با ايسنا، افزود: سايت‌هاي خوش سابقه همسريابي را دعوت کرديم تا به دغدغه‌هاي ما پاسخ دهند و کمک به اصلاح وضعيت آنها کنيم تا در صورت فراهم شدن شرايط با تاييد ما فعاليت کنند. وي با بيان اينکه در حال حاضر روش‌هاي سنتي همسريابي کفاف نياز جوانان را نمي‌دهد، اظهارکرد: تعدادي سايت همسريابي فعال هستند. ما در زمينه اين سايت‌ها اقداماتي کرديم. به عنوان نمونه جلساتي را با پليس امنيت اخلاقي، مسئولان وزارت ارشاد، سازمان بازرسي کل کشور و قوه قضاييه برگزار کرديم و مستندات خود را در اختيار آنها گذاشتيم تا سايت‌هاي غيرقانوني و غيراخلاقي بسته شوند و جلوگيري از فعاليت آنها به مردم اطلاع‌رساني شود. گلزاري در پايان با بيان اينکه سايت‌هاي همسريابي بايد ويژگي‌هايي داشته باشند، گفت: قابل اعتماد بودن و رعايت امنيت اطلاعات، امکان انتخاب درست همسر، هزينه‌هاي مناسب، تعريف مراحل صحيح از معرفي دختر و پسر به هم تا ازدواج، ويژگي‌هايي است که بايد اين سايت‌ها آنها را رعايت کنند. سايت‌ها مي‌توانند آغازگر ارتباط باشند و ساير مراحل بايد با نظارت خانواده‌ها طي شود.


 معاون اشتغال و خودکفايي کميته امداد امام(ره) خبر داد:
 ايجاد 110 هزار فرصت شغلي براي مددجويان کميته امداد  

معاون اشتغال و خودکفايي کميته امداد امام‌خميني(ره) گفت: 110هزار فرصت شغلي، امسال براي مددجويان زيرپوشش اين نهاد در کشور ايجاد مي‌شود. محمد اميد در گفت‌وگو با ايسنا، اظهارکرد: 400 هزار مددجوي اين نهاد، در چهار سال گذشته با رسيدن به توانمندي و درآمدزايي لازم، خودکفا و از پوشش کميته امداد خارج شدند. وي گفت: در برنامه کميته امداد است که با ايجاد اشتغال و مهارت‌آموزي مددجويان به سمت خودکفايي خانواده‌ها و کم شدن از جامعه مستمر بگير خود حرکت کنيم. اميد افزود: سال گذشته 120 هزار خانوار زير پوشش بر اثر اجراي طرح‌هاي اشتغال‌زا در کميته امداد، از چرخه حمايت اين نهاد خارج شدند. محمد اميد خاطرنشان کرد: منابع بانکي يکي از مهم‌ترين منابع اعتباري اين نهاد براي ايجاد اشتغال مددجويان است. به گفته وي، بانک‎هاي کشور از منابع قرض‌الحسنه خود و با توجه به تاکيد قانون برنامه و بودجه، سالانه دو هزار ميليارد تومان از محل بودجه کشور به اشتغال مددجويان زير پوشش کميته امداد اختصاص مي‌دهند. اميد افزود: سال گذشته از دو هزار ميليارد تومان منابع بانکي ابلاغ شده، يک هزار و 300ميليارد تومان به منظور ايجاد اشتغال خُرد و خود اشتغالي مددجويان جذب شد. وي اظهارکرد: چهارمحال‌و‌بختياري يکي از استان‌هاي برتر در ايجاد اشتغال براي مددجويان زير پوشش اين نهاد است. اميد يکي ديگر از اعتبارات براي ايجاد اشتغال مددجويان را اعتبارات صندوق اشتغال نيازمندان عنوان کرد و گفت: امسال از محل اعتبارات اين صندوق 300 ميليارد تومان براي اين کار پيش‌بيني شده است.


 معاون سازمان محيط‌زيست:
 درياي خزر مورد غفلت قرار گرفته است  

معاون دريايي سازمان محيط‌زيست گفت: تقويت فرهنگ دريادوستي و حفاظت از محيط‌زيست دريايي کشور از سياست‌هاي کلان معاونت محيط‌زيست دريايي سازمان محيط‌زيست کشور است.

به گزارش خبرنگار ايسنا، پروين فرشچي در همايش توسعه دريامحور و حفاظت از محيط‌زيست دريايي گفت: در برنامه چهارم توسعه برنامه‌هاي خوبي در جهت حفظ محيط‌زيست کشور وجود داشت و در برنامه پنجم هم برنامه‌ريزي‌هاي موثري صورت گرفته بود اما متاسفانه خيلي از آنها اجرايي نشد.

وي ادامه داد: در برنامه ششم يکي از مسائلي که در تاريخ کشور ما کم‌نظير و به آن توجه ويژه شده است، توجه به حفاظت از محيط‌زيست دريايي است.

فرشچي با اشاره به اينکه درياي خزر مورد غفلت قرار گرفته است، افزود: بهره‌برداري از خزر فقط در حد صيد ماهيان خاوياري و تردد باقي مانده است اين در حاليست که توجه به سرمايه‌گذاري‌هاي طبيعت‌گردي مي‌تواند موجب رونق توسعه استان در کنار حفاظت از محيط‌زيست درياي خزر شود.

معاون دريايي سازمان محيط‌زيست با بيان اينکه هنوز پتانسيل‌هاي خزر در جهت توسعه کشور ناشناخته باقي مانده است، خاطرنشان کرد: در بخش توسعه و توجه به انرژي‌هاي پاک و گردشگري، کار زيادي در کشور انجام نشده است.

وي با اشاره به اينکه ايران با 12 کشور در منطقه هم مرز است، گفت: در 10 سال آينده 60 درصد فعاليت‌هاي کشور در سواحل انجام خواهد شد. فرشچي با بيان اينکه در استان‌هاي شمالي توسعه استان‌ها حتما بايد با رويکرد توسعه پايدار حفظ محيط‌زيست خزر انجام شود، گفت: در حال حاضر سهم اشتغال ما از فعاليت‌هاي دريايي کمتر از يک درصد است.

70 درصد از مرزهاي ما در خشکي و 30 درصد از مرزهاي ما آبي است، اين درحاليست که 93 درصد از صادرات و واردات کشور در مزر آبي انجام مي‌شود. فرشچي گفت: در کشور 5800 کيلومتر نوار ساحلي وجود دارد و با افزايش جمعيتي که در حال وقوع است بايد در شتاب‌زدگي توسعه دقت شود زيرا بدون رعايت الزامات زيست محيطي شاهد فاجعه خواهيم بود.

وي از نابودي 900 هزار قلاده فوک خزري در 25 سال گذشته خبر داد و گفت: در حال حاضر فقط 100 هزار قلاده فوک در خزر وجود دارد. فرشچي جلوگيري از ورود انواع پسماندها و زباله‌ها به خصوص زباله‌هاي پلاستيکي به خزر را از اولويت‌هاي کاري سازمان محيط‌زيست کشور عنوان کرد و گفت: پساب‌هاي شهري در همه استان‌ها از جمله مشکلات محيط‌زيست در کشور است و قرار بود در برنامه پنجم همه شهرهاي بالاي 30 هزار نفر حتما داراي تصفيه‌خانه باشند اما اين امر محقق نشد.


 خبر 

افزايش تعداد کشورهاي اعطاکننده بورسيه به دانشگاه آزاد

معاون بين‌الملل دانشگاه آزاد اسلامي‌توضيحاتي را درباره اعطاي بورس به دانشجويان و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامي‌ارائه کرد. به گزارش ايسنا، دکتر انگجي با اشاره به اينکه امکان اضافه شدن کشورهاي ديگر به 3 کشوري که به دانشگاه آزاد بورسيه اعطا کرده‌اند، گفت:‌ خيلي از کشورها هستند که سالانه به کشورهاي ديگر بورسيه‌هاي تحصيلي اعطا مي‌کنند. منتهي بايد عجله کرد و از اين موقعيت‌ها استفاده کرد. معاون بين‌الملل دانشگاه آزاد اسلامي‌اطلاع رساني بورسيه‌ها را از وظايف معاونت بين‌الملل برشمرد و افزود: خوشبختانه معاونت بين‌الملل دانشگاه آزاد اسلامي‌نيز توانسته است در اين فرصت‌هاي پيش‌آمده اطلاع‌رساني درستي داشته باشد. ما هم در سايت اطلاع‌رساني کرديم و هم از طريق رسانه‌ها اين خبر را منتشر کرديم. وي خاطر نشان کرد: در حال حاضر اعطاي بورس تحصيلي دانشگاه فدرال اورال روسيه، پژوهانه تحقيقاتي «IRP» سوئيس و بورس تحصيلي «GSE» بارسلونا به دانشجويان و اعضاي هيات علمي‌دانشگاه آزاد اسلامي‌قطعي شده است.

ايجاد اولين بيمارستان هوايي کشور

رئيس سازمان امداد و نجات جمعيت هلال‌احمر از ايجاد اولين بيمارستان هوايي کشور خبر داد. به گزارش ايلنا، دکتر ناصر چرخساز در اين باره افزود: به منظور توسعه همکاري و ايجاد ارتباط موثر بين سازمان و همچنين پاسخگويي سريع، موثر و کارامد در ارائه خدمات بهينه امدادي در زمان وقوع بحران توافق‌نامه‌اي مابين جمعيت هلال احمر و شرکت هواپيمايي ماهان منعقد شد. وي به برخي مفاد اين توافق‌نامه اشاره کرد و گفت: مقرر شد شرکت هواپيمايي ماهان يک فروند هواپيما جهت ايجاد بيمارستان هوايي در اختيار جمعيت هلال‌احمر قرار دهد و اين جمعيت نيز متعهد مي‌شود ضمن ارائه آموزش‌هاي امداد و نجات و کمک‌هاي اوليه به پرسنل ماهان(کادر پرواز و ستاد) اقدام به تجهيزآمبولانس هوايي و تأمين گروه پزشکي مربوط، جهت بکارگيري در شرايط اضطراري برابر استانداردهاي پروازي نمايد. چرخساز ابراز اميدواري کرد؛ اين توافق‌نامه بين دوسازمان، گامي‌بلند در جهت بهبود و ارتقاء سطح خدمات‌رساني به هموطنان درجاي‌جاي ميهن اسلامي‌باشد.

يک سوم منابع و مصارف

تأمين اجتماعي در تهران

مشاور مديرعامل و مدير کل امور استانهاي سازمان تأمين اجتماعي گفت: يک سوم منابع و مصارف سازمان تأمين اجتماعي مربوط به استان تهران است و بيشترين نيروهاي سازمان در اين استان شاغل هستند. به گزارش ايسنا، دکتر رضا اميني در شوراي اداري مشترک ادارات کل بيمه اي استان تهران با بيان اين مطلب، افزود: استان تهران به لحاظ اينکه مرکز سياسي و اداري کشور بوده و دسترسي به مسئولان ارشد کشور و قواي سه گانه در آن به سهولت انجام مي‌شود، حائز اهميت است. وي اظهار کرد: وضعيت اقتصادي حاکم بر کشور، بر سازمان تأمين اجتماعي اثرگذار بوده و فشار اقتصادي و آثار تحريم اين سازمان را نيز متأثر کرده است.


 اخبار کوتاه 

اساس کار دولت رعايت اصل صداقت با مردم است

معاون رئيس‌جمهوري و رييس سازمان حفاظت محيط‌زيست گفت: اساس کار دولت يازدهم و مسوولان رعايت اصل صداقت با مردم است. به گزارش ايلنا، معصومه ابتکار در جلسه شوراي اداري شهرستان ري با اشاره به حماسه 24خرداد ماه که مبدا تحولات مهم اقتصادي، سياسي و اجتماعي کشور است گفت: مردم با مشارکت گسترده در انتخابات سرنوشت خود را رقم زدند و اين مردم‌سالاري ديني را مديون امام راحل و شهدا هستيم. ابتکار تصريح کرد: در برنامه‌هاي رئيس‌جمهوري تمام خواسته‌هاي مردم ديده مي‌شود. وي گفت: دولت تغييراتي در زمينه‌هاي سياسي و اقتصادي انجام داده که مشهود است و مردم آن را حس مي‌کنند. ابتکار خاطرنشان کرد: دولت با نگاه درست و دوري از بازي‌هاي سياسي براي اصلاح امور گام‌هاي موثري برمي‌دارد و در مسير آزادي بيان، نقد منصفانه و منطقي و رسيدن به اهداف تلاش مي‌کند. وي افزود: تورم در ابتداي دولت يازدهم 40 درصد بود و امروز به زير 15درصد رسيده و اکنون رشد سرمايه‌گذاري در کشور را نيز شاهد هستيم.

افتتاح مرکز پيشگيري و کنترل خشم در کرج

سرپرست اداره کل طرح‌هاي ملي جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: مرکز پيشگيري و کنترل خشم استان البرز امروز با حضور دکتر محمود گلزاري- معاون ساماندهي امور جوانان وزارت ورزش و جوانان- افتتاح شد. داوود نوري در گفت‌وگو با ايسنا، با اعلام اين خبر اظهار کرد: مرکز پيشگيري و کنترل خشم استان البرز در فرهنگسراي غدير کرج با همکاري اداره کل ورزش و جوانان استان البرز، دادگستري و شهرداري کرج راه‌اندازي شد و سه مشاور به مراجعه‌کنندگان خدمات ارايه مي‌دهند. وي اضافه کرد: يک مرکزمشاوره خانواده در کرج وجود دارد که از ابتداي سال تا کنون به 1330 نفر خدمات مشاوره ارايه داده است و ظرفيت‌هاي خوبي براي اين کار دارد. سرپرست اداره کل طرح‌هاي ملي جوانان وزارت ورزش و جوانان در ادامه گفت: امروز ستاد ساماندهي جوانان استان البرز برگزار، مرکز مشاوره پيش از ازدواج افتتاح و از پورتال اوقات فراغت اين استان رونمايي شد.

فروش اينترنتي کتاب‌هاي درسي

مديرکل چاپ و توزيع سازمان پژوهش از فروش اينترنتي کتاب‌هاي درسي مقطع پيش دانشگاهي و ابتدايي خبر داد. ليدا نيک‌روش در گفت‌وگو با ايلنا، گفت: امسال براي نخستين بار کتاب‌هاي دانش‌آموزان دوره پيش‌دانشگاهي در سراسر کشور و کتاب‌هاي دانش‌آموزان دوره ابتدايي شهر تهران به صورت اينترنتي به فروش مي‌رسد. وي با بيان اينکه دانش‌آموزان پيش دانشگاهي از ابتداي تير با مراجعه به پايگاه اينترنتي فروش کتاب‌هاي درسي نسبت به تهيه کتاب و پرداخت وجه اقدام کنند، خاطرنشان کرد: دانش‌آموزان مناطق 19 گانه مقطع ابتدايي شهر تهران از ششم تيرماه مي‌توانند به سايت اينترنتي www.irtextbook.com مراجعه و نسبت به ثبت‌نام کتاب‌هاي مورد نظر اقدام کنند.