نسخه شماره 3780 - 1394/03/25 -

همه چيز درباره سريال‌هاي ماه رمضان
از پايتخت 4 تا دردسر‌هاي عظيم 2

گزارشي از فيلم جديد حاتمي‌کيا
«باديگارد» در برابر دوربين حاتمي‌کيا

حسين نوش‌آبادي:
عامل ضرب و شتم عکاس توبيخ شد

گفت‌وگو با فرشاد مهدي زاده برنده جايزه فستيوال جهاني معماري
به اين تعداد استاد معمارينياز نداريم


سينماي ايران


 همه چيز درباره سريال‌هاي ماه رمضان
 از پايتخت 4 تا دردسر‌هاي عظيم 2 

«پايتخت 4»، «دردسرهاي عظيم» و «گاهي به پشت سر نگاه کن»، سه مجموعه نمايشي رمضان تلويزيون هستند که قرار است از پنج‌شنبه - 28 خرداد ماه - پخش آنها در شبکه‌هاي مختلف سيما آغاز شود.

شروع پايتخت

به گزارش ايسنا، «پايتخت» سريالي است که براي اولين بار در تاريخ تلويزيون ايران، چهارمين قسمت آن هم ساخته مي‌شود. اين سريال که پيشتر به عنوان سريالي نوروزي در قالب 13 قسمت ساخته شده بود، براي نخستين بار است که به عنوان سريالي رمضاني خود را معرفي مي‌کند و سعي در حفظ عوامل قبلي داشته است. مجموعه تلويزيوني «پايتخت» به تهيه کنندگي الهام غفوري و کارگرداني سيروس مقدم در 26 قسمت قرار است از شبکه يک سيما پخش شود. نويسندگي اين مجموعه بر عهده محسن تنابنده و خشايار الوند است. احمد مهرانفر بازيگر نقش ارسطو در کنار محسن تنابنده، ريما رامين‌فر و عليرضا خمسه بازيگران اصلي هستند. بخش اعظم قصه سري جديد پايتخت در شيرگاه مازندران و حواشي آن رخ مي‌دهد و تصويربرداري آن همچنان ادامه دارد. اين مجموعه از پنج شنبه ساعت 22 به روي آنتن شبکه اول مي‌رود و تکرار آن ساعت 15 روز بعد خواهد بود.

امين تارخ اين بار با

«گاهي به پشت سر نگاه کن»

«گاهي به پشت سر نگاه کن» عنوان مجموعه‌اي است که قرار است در ايام ماه مبارک رمضان از شبکه دو سيما پخش شود. محور اصلي قصه اين مجموعه امانتداري و رعايت حلال و حرام در کسب درآمد است. شخصيت اصلي قصه جلال تابش است که يک کارگاه کوچک سيلندرسازي دارد که از درآمد اندک آن زندگي خانواده‌اش مي‌گذرد. جلال از پدر مرحومش آموخته که رزق و روزي حلال ولو اندک بر سر سفره‌اش ببرد و ذره‌اي در کارش دچار وسوسه و کسب مال شبهه ناک نشود. رضا انصاريان تهيه‌کننده و مازيار ميري کارگردان «گاهي به پشت سر نگاه کن» هستند و نگارش آن بر عهده محمدمسعود سلطاني است. از بازيگران اين مجموعه نمايشي مي‌توان به امين تارخ، هدايت‌هاشمي، محمد متوسلياني، اليکا عبدالرزاقي و بهاره کيان افشار اشاره کرد. امين تارخ پيش‌از اين در سال 87 در سريال رمضاني «اغما» سيروس مقدم ايفاي نقش کرده بود. اين سريال در نظرسنجي سايت صدا و سيما به عنوان محبوب‌ترين سريال تلويزيوني ماه رمضان آن سال شناخته شد. امين تارخ اين بار با «گاهي به پشت سر نگاه کن» در ايام رمضان ميهمان مخاطبان مي‌شود. ساخت اين مجموعه به پايان رسيده است و پخش آن از پنجشنبه ساعت 23 خواهد بود. تکرار اين مجموعه روز بعد ساعت 7 و 30 صبح و 17 عصر همان روز خواهد بود.

«دردسرهاي عظيم»

براي مخاطبان شيرين مي‌شود؟

مجموعه «دردسرهاي عظيم» به کارگرداني برزو نيک نژاد و تهيه کنندگي مهران مهام نيز براي پخش در ايام ماه مبارک رمضان از شبکه سه سيما در نظر گرفته شده است. علت ساخت سري دوم اين مجموعه بازخوردي که از سوي مخاطبان گرفته شده عنوان شده است. «دردسرهاي عظيم» بناست همچون سري قبل ساختار خود را حفظ کند و مثل قبل در يک فضاي باز و باغ، قصه خود را دنبال کند.

عنوان شده است ساختار اين مجموعه همچون مجموعه قبلي ملودرام و شيرين است، بايد منتظر ماند و ديد که آيا اين سريال و ساختارش در سري جديد براي مخاطب هم شيرين است يا نه؟

اين مجموعه نيز پخش خود را از پنجشنبه (28 خرداد) آغاز مي‌کند. ساعتي که براي پخش «دردسرهاي عظيم» در نظر گرفته شده است هر شب ساعت 21 و تکرار آن روز بعد ساعت 17 و 30 در ايام رمضان خواهد بود. در اين مجموعه مهدي‌ هاشمي ‌در نقش فرحان و جواد عزتي به عنوان ايفاگر نقش لطيف نقش‌هاي اصلي را بازي مي‌کنند. علاوه بر مهدي‌هاشمي ‌و جواد عزتي، مريم سعادت، شهين تسليمي، مهران رجبي، پرستو گلستاني، امير غفارمنش، صفا آقاجاني، الناز حبيبي، زهره فکور صبور، اشکان اشتياق، بهشاد شريفيان، محمدمهدي مطلبي، بهنوش صادقي، اميرحسين صديقه و مه لقا باقري در اين مجموعه حضور دارند.

در خلاصه داستان «دردسرهاي عظيم» آمده است: با پيدا شدن بچه‌اي در ماشين خانواده لطيف که براي مراسم خواستگاري از شهرستان به تهران مي‌آيند و دعوت از خانواده پدري بهار، لطيف و بهار بار ديگر براي ازدواج دچار دردسرهايي مي‌شوند. فرحان که خود را مديون کمک‌هاي لطيف و بهار مي‌داند سعي مي‌کند مشکلات پيش آمده براي آنها را حل و فصل کند اما‌... عليرضا کاظمي‌و امير عربي بعنوان نويسندگان سري دوم اين مجموعه نگارش فيلمنامه را بعهده دارند.

پخش سريال لطيفي از آي فيلم

به گزارش ايسنا، «تنهايي ليلا» نيز سريال محمد‌حسين لطيفي است که قرار است در ايام رمضان از شبکه آي فيلم پخش شود. سريال مذهبي اجتماعي «تنهايي ليلا» براي پخش از نخستين روز ماه مبارک رمضان آماده مي‌شود و پيش‌بيني شده که توليد آن تا روزهاي پاياني ماه مبارک ادامه داشته باشد. «تنهايي ليلا» که همزمان به سه زبان فارسي، انگليسي و عربي براي مخاطبان داخلي و خارج از کشور پخش شود، با بازي مينا ساداتي، بهروز شعيبي، اکبر زنجان‌پور، حسن پورشيرازي، آفرين عبيسي، نسرين مقانلو، برزو ارجمند، رضا رويگري، سعيد داخ، بهادر زماني، علي صالحي و‌... با حضور سام قريبيان و انديشه فولادوند به تهيه‌کنندگي محمدرضا شفيعي به سفارش مرکز فيلم و سريال معاونت برون مرزي توليد مي‌شود.

***

همچنين توليد ميني‌سريال «فراموشي» به کارگرداني سعيد سلطاني به منظور پخش در شب‌هاي قدر آغاز شده است. اين سريال از 14 تير ماه همزمان با شب نوزدهم ماه رمضان از شبکه يک سيما پخش مي‌شود.

امين زندگاني، سياوش خيرابي، نگين صدق‌گويا، محسن افشار و الهام نامي‌بازيگران اصلي اين کار هستند. قصه اين ميني سريال درباره سام شکرچيان، مردي 45 ساله است که غرق در کار و تجارت است. او به واسطه ناکامي‌در يک معامله‌ کلان به شدت عصباني و آشفته است. اين آشفتگي باعث مي‌شود تا در راه شمال، با يک وانت تصادف کند و اين آغاز ماجراست.


 گزارشي از فيلم جديد حاتمي‌کيا
 «باديگارد» در برابر دوربين حاتمي‌کيا 

ابراهيم حاتمي‌کيا هنرمندي داراي زبان و سبک خاص که وفادار به نگاه خود مانده است، اين روزها با تکميل هنرمندانش باديگارد را کليد خواهد زد. به گزارش ايرنا، ابراهيم حاتمي‌کيا همچون يک تاريخچه، يک صدا و يک نگاه در مقطعي از تاريخ ما ديده، شنيده و حس مي‌شود. فيلم‌هاي او اگرچه همچون گزارشي مستند از جنگ، روايات واقعي و تاريخي را به تصوير مي‌کشند، اما لحن شاعرانه، نوستالژيک و پرسوز و گدازي دارند. او اين روزها سخت درگير انتخاب بازيگر و پيش توليد فيلم جديدش است.

وي فعاليت‌هاي سينمايي اش را از سال 1359 با نوشتن فيلمنامه و کارگرداني فيلم‌هاي کوتاه در فضاي جبهه و جنگ آغاز کرد. وي در سال 1364 نخستين فيلم بلند خود را به نام هويت براي شبکه دوم سيما ساخت که مي‌کوشيد تصويري واقع گرايانه از گرايش‌هاي سياسي آن دوران پرآشوب ارائه دهد.

حاتمي‌کيا در ادامه با ساخت فيلم‌هاي مختلف با موضوع دفاع مقدس و جنگ به عنوان يکي از کارگردانان صاحب سبک در اين حوزه براي خود شهرتي در سينماي ايران به دست آورد.

ساخت فيلم آژانس شيشه اي در سال 86، شش سيمرغ از شانزدهمين جشنواره فيلم فجر براي او به ارمغان آورد و تاکنون براي فيلم‌هاي ديده بان، مهاجر، از کرخه تا راين، به نام پدر، به رنگ ارغوان و چ برنده جايزه از جشنواره فيلم فجر شده است.

او حالا در هجدهمين تجربه سينمايي خود به سراغ ساخت فيلم «باديگارد» رفته است. فيلمنامه‌اي که در سال 1394 و به زودي مقابل دوربين ابراهيم حاتمي‌کيا خواهد رفت، ماحصل يک تلاش حدوداً 5 ساله مطالعه و تحقيق و نگارش حاتمي‌کيا براساس يک دغدغه و طرح شخصي است.

وي در طي اين سال‌ها براي به ثمر رسيدن اين طرح و تبديل آن به فيلمنامه دلخواه خود با دقت و وسواس‌هاي مرسوم و شناخته شده حاتمي‌کيا که همگان از آن مطلعند، به صورت شخصي دست به تحقيقات جامع و گسترده اي زده و با افراد گوناگون از طيف‌هاي مختلف سياسي و فرهنگي و اجتماعي و همچنين کارشناسان فني ذي ربط به گفت و گو نشسته است. امري که نه تنها براي حاتمي‌کيا که البته به سخت‌گيري در اين حوزه معروف است که در ارتباط با نگارش هر فيلمنامه‌اي توسط هر فيلمنامه‌نويسي به شدت متداول و ضمناً ضروري است.

نگارش نسخه اوليه فيلمنامه باديگارد پس از طي اين مراحل و جمع آوري تحقيقات صورت گرفته و البته پس از درآميختن با دلمشغولي‌هاي شخصي فيلمنامه‌نويس و عبور از صافي ذهن وي، بي آنکه الزاماً محصور در شنيده‌ها و در بند تحقيقات و گفت‌و‌گوهاي صورت گرفته باشد در اواخر سال گذشته به پايان رسيده است.

در بهار سال‌جاري اين فيلمنامه با توجه به مساعدبودن شرايط توليد فيلم مجدداً بازنويسي شده و هم اکنون نسخه نهايي فيلمنامه آماده است تا در برابر دوربين ابراهيم حاتمي‌کيا تصوير شود.

پيش توليد اين فيلم از نيمه ارديبهشت ماه و با برگزاري جلسات روخواني فيلمنامه، انجام همزمان بازنويسي نهايي فيلمنامه و انتخاب عوامل فيلم آغاز شده و بر اساس برنامه ريزي‌هاي تا پايان خرداد ماه نيز ادامه خواهد يافت.

نخستين نامي که در بين اسامي بازيگران تازه‌ترين ساخته حاتمي‌کيا منتشر شد پرويز پرستويي بود. بازيگر توانمند سينماي ايران که پس از ايفاي نقش‌هاي به ياد ماندني در فيلم‌هاي سينمايي آژانس شيشه‌اي، روبان قرمز، موج مرده و به نام پدر براي پنجمين بار در مقام، نقش نخست فيلم سينمايي باديگارد مقابل دوربين ابراهيم حاتمي‌کيا قرار خواهد گرفت.

فرهاد قائميان ديگر بازيگر اين فيلم که پس از دو همکاري در فيلم‌هاي به رنگ اغوان و دعوت با حاتمي‌کيا حالا براي سومين همکاري خود با اين کارگردان سينماي ايران به باديگاردي‌ها پيوسته است.

محمود عزيزي استاد دانشگاه و ديگر بازيگر سينماي ايران پس از گذشت دو دهه از همبازي شدن در فيلم خاطره انگيز و دلنشين ليلي با من است، بار ديگر در باديگارد با پرويز پرستويي بر پرده سينما به نقش آفريني خواهند پرداخت.

امير آقايي و بابک حميديان نيز ديگر بازيگران اين فيلم هستند که دومين تجربه همکاري خود با حاتمي‌کيا را تجربه مي‌کنند.

مريلا زارعي پس از سه تجربه پي در پي بازي در فيلم‌هاي دعوت، گزارش يک جشن و چ براي چهارمين بار در باديگارد مقابل دوربين ابراهيم حاتمي‌کيا به نقش‌آفريني خواهد پرداخت.

ديبا زاهدي بازيگر جوان که براي نخستين بار در فيلم سينمايي پنج ستاره به کارگرداني مهشيد افشارزاده حضور مقابل دوربين سينما را تجربه کرده است براي نقش‌آفريني به گروه توليد باديگارد تازه‌ترين فيلم‌سينمايي ابراهيم حاتمي‌کيا ملحق شد.

بهنوش طباطبايي ديگر بازيگر اين فيلم است که نخستين همکاري خود با ابراهيم حاتمي‌کيا را تجربه مي‌کند.

در خلاصه داستان باديگارد آمده است؛ - چرا اينقدر دير اومدي؟

مأموريت بودم

شغلت چيه؟

تو حفاظتم

نگهباني؟

محافظم

آهان پس باديگاري .....

حاتمي‌کيا علاوه بر بازيگران به روال سابق ساخت فيلم‌هاي خود عوامل پشت صحنه را نيز با دقت زياد انتخاب مي‌کند که در اين بين مي‌توان به انتخاب محمود کلاري به عنوان مدير فيلمبرداري اشاره کرد. کلاري فيلمبردار با سابقه و شاخص سينماي ايران پس از گذشت حدود بيست سال از همکاري با ابراهيم حاتمي‌کيا در فيلم به ياد ماندني «از کرخه تا راين» تابستان 94 يک بار ديگر به عنوان مدير فيلمبرداري پشت دوربين فيلم سينمايي باديگارد تازه ترين اثر ابراهيم حاتمي‌کيا قرار مي‌گيرد.

از ديگر عوامل اين فيلم نيز مي‌توان به محمدصادق آذين مديرتوليد، مهدي حسيني وند تدوين، بهمن اردلان مدير صدابرداري، عليرضا صالحي مدير برنامه ريزي، محسن روزبهاني جلوه‌هاي ويژه ميداني، رضا بختياري بازيگردان، يوسف حاتمي‌کيا مستندسازي پشت صحنه و پژمان لشکري پور مجري طرح اشاره کرد.

در حاشيه تمرينات اين فيلم که اين روزها در جريان است روز گذشته پرويز پرستويي در حين تمرينات آسيب ديد.

سايت فيلم «باديگارد» در مورد اين اتفاق نوشته‌: «پرويز پرستويي بازيگر توانمند کشورمان که اين روزها جهت ايفاي نقش اول فيلم سينمايي «باديگارد» تازه‌ترين اثر ابراهيم حاتمي‌کيا مشغول انجام دورخواني و تمرين در دفتر توليد فيلم مي‌باشد امروز حين انجام تمرين موتورسواري از ناحيه مچ دست دچار آسيب‌ديدگي شد که بلافاصله با انتقال به بيمارستان شريعتي تحت مداوا قرار گرفتند و خوشبختانه مشکل مرتفع شد. اين حادثه تغييري در برنامه‌هاي آتي اين هنرمند گرانقدر ايجاد نکرده و تمرينات مطابق برنامه از پيش تعيين شده ادامه خواهد يافت».


 حسين نوش‌آبادي:
 عامل ضرب و شتم عکاس توبيخ شد 

حسين نوش‌آبادي سخنگوي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در پاسخ به اين سوال که چه توضيحي درباره ضرب‌و‌شتم تعدادي از عکاسان خبري در مراسم بازگشايي ارکستر موسيقي ملي که شب 20 خرداد در تالار وحدت در تهران برگزار شد، داريد؟، گفت: اين برخوردها آنقدر هم مهم نبود که رسانه‌اي شود و به آن پرداخته شود. برخوردي بوده است که يکي از پرسنل وزارت ارشاد انجام داده است که البته اين فرد به خاطر رفتار تُندي که داشته است، توبيخ شده است. وي در گفت‌وگو با مهر و در واکنش به اين نکته که البته اين برخورد اينقدرها هم سطحي نبوده کما اينکه يکي از عکاساني که مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌، گفته که در اثر سيلي که به او اصابت کرده، از بيني‌اش خون جاري شده و يک عکاس ديگر هم مدعي است که پهلويش بر اثر لگدي که اين فرد به او زده، هنوز کبود است، عنوان کرد: به هر حال همانطور که اعلام کردم اين فرد توبيخ شده است گرچه او سعي داشته که به وظايف خودش عمل کند. سخنگوي وزارت ارشاد ادامه داد: وقتي در چنين برنامه‌هايي ازدحامي صورت مي‌گيرد و دست‌اندرکاران برنامه سعي مي‌کنند امکان و مسيري را براي عبور شخصيت‌ها و مسئولان فراهم کنند، يک نفر بر‌اساس برداشت شخصي خودش مي‌خواهد افرادي را کنار بزند که راه باز شود؛ اين اتفاق هم در همين حد بوده و بيشتر درگيري لفظي و در حد يک مشاجره بين يکي از کارکنان وزارت ارشاد يا دو تن از عکاسان خبري بوده است تا برخورد فيزيکي. نوش‌آبادي با بيان اينکه در اين برخورد هيچگونه تعمدي نبوده با اين حال هيچ صلاحي هم در اين برخورد نبوده است، گفت: جامعه خبرنگاري جامعه محترمي است چه عکاسان چه خبرنگاران و آنها گاهي از سر علاقه‌مندي گاهي فاصله‌ها را با مسوولان رعايت نمي‌کنند و بيش‌از حد به آنها نزديک مي‌شوند و از طرف ديگر بعضي فکر مي‌کنند که نزديکي بيش‌از حد خبرنگاران و عکاسان به مسئولان، ممکن است موجب بروز مشکلاتي شود و اين فرد هم احتمالاً از سر دلسوزي اين کار را کرده است.

وي ادامه داد: در بعضي جاها که ازدحام مي‌شود، ممکن است يکي دو نفر هم دچار آسيب‌هايي بشوند ولي هيچکس صحه نمي‌گذارد روي اين کار و کار، کار ناموجهي بوده و هر کس که عامل اين اتفاق بوده است، از نظر ما قصور کرده است با اين حال از نظر ما بايد با صبر و تحمل و بردباري بيشتري با اينگونه مسائل برخورد شود و ما هم اميدواريم ديگر از اين اتفاقات، تکرار نشود.


 گفت‌وگو با فرشاد مهدي زاده برنده جايزه فستيوال جهاني معماري
 به اين تعداد استاد معمارينياز نداريم 
نويسنده : پويان فراستي

به عنوان اولين سوال لطفا کمي‌ بيشتر از خود براي ما توضيح دهيد. مثلا در چه سالي فارغ‌التحصيل شديد؟ در چه دانشگاهي درس خوانديد؟ و اينکه از کي وارد بازار کار شديد؟

من در سال 1387 از دانشگاه آزاد اصفهان در رشته معمارى فارغ‌التحصيل شدم. بعد به تهران رفتم و در شركت مشاوره حركت سيال مشغول به كار شدم بعد براى كسب تجربه كار در بين‌الملل در سال 1389 به استراليا رفتم و در شركت معمارى Lab Studio به مدت دو سال كار كردم كه تجربه خيلى خوبى بود. سپس براى ادامه تحصيل به مدرسه عالى معمارى كاتالونيا (iaac) در شهر بارسلونا به اسپانيا رفتم و بعد از گذراندن يك دوره فوق ليسانس ديگر در زمينه طراحى شهرى به ايران برگشتم و كار حرفه‌اى خودم را در ايران به طور مستقل شروع كردم. البته در اين مدت به فعاليت‌هاى آكادميك مثلا تدريس در وركشاپ‌ها و دانشگاه‌هاى بين‌المللى هم مشغول بودم.

آيا زماني که شروع به کار کرديد تصور همچين موفقيتي را در اين سطح داشتيد؟

راستش آن موقع كه فارغ‌التحصيل شدم فقط آرزو داشتم بتوانم كنار يك استاد خوب معمارى كار كنم.

براي خيلي از معماران جوان اين سوال مطرح است که شما چگونه وارد بازار کار شده‌ايد؟ لطفا کمي‌روند موفقيت و سير تحولي کار خود را توضيح دهيد. بسياري از معماران جوان در اين سرگشتگي به سر مي‌برند که بايد تا کي زير دست افراد کار کنند و کي مي‌توانند به طور مستقل کار خود را شروع کنند؟

ورود من به كار حرفه اى با ارائه پروژه‌هاى دانشجويى بود كه با حوصله و ظرافت بالايى طراحى شده بودند. يكى از بزرگترين مشكلات قشر جوان معمار بى انگيزگى در دانشجو است‌ كه دليل آن گسترش بي‌رويه مراكز آموزشى بى‌كيفيت و بدون امكانات معمارى در كشور است. علاقه به كار حرفه‌اى كاملا منطقي است ولى حرفه‌اى‌ترين و مهمترين مقطع معمارى دوران دانشجويى است كه بايد به صورتى كاملا جاه‌طلبانه و با حرفه‌اى ديدن پروژه‌ها سپرى شود. چراكه هر پروژه دانشجويى پتانسيل تبديل شدن به اثرى بين‌المللى را دارد و امروزه شاهد پروژه‌هاى دانشجويى بسيار معروفى در سطح بين‌الملل هستيم. ولى در ايران هميشه تصور بر اين است كه در دنياى كار اتفاقى خاص مي‌افتد كه به نظر من اصلا اينطور نيست. نه تنها در ايران بلكه در تمام دنيا پروژه‌هاى دانشجويى پروژه‌هايى خلاقانه‌تر، بكر‌تر و دور از محدوديت‌هاى بازار كار و بسترى مناسب براى رشد خلاقيت هستند.

شما جايزه بسيار ارزشمندي را گرفتيد سوال ديگري که مطرح است اين مي‌باشد که شما در اين بنا تا چه حد از معماري ايراني استفاده کرديد؟ آيا به طور جهاني به کار مي‌انديشيديد؟

هر زمانى كه يك معمارى در بستر خود و با هدف پاسخگويى به اقليم و نيازهاى مردمان آن منطقه شكل بگيرد مي‌توانيم بگوييم كه معمارى متعلق به آن شهر يا كشور است. حال با توجه به اينكه مجموعه تجارى شهر روياها پاسخى درست به بستر و با توجه به فرهنگ خريد و تفريح مردم اصفهان طراحى شده است در نتيجه معمارى نه تنها در سطح بين‌المللى يك معمارى ايرانى (البته چهره نوين معمارى ايرانى) است بلكه در سطح ايران هم يك شخصيتى كاملا اصفهانى دارد.

سبک معماري شما چيست؟

امروزه در دنيا ديگر سبكى وجود ندارد و شخصيت هر اثر معمارى وابسته به معمار، بستر و جغرافياى آن معمارى است. بهتر بگويم معمارى من معمارى فرشاد مهدى زاده است و البته در مورد آن اثر مجموعه تجارى شهر روياها معمارى فرشاد و رها است.

شما در اين کار از ظرفيت‌هاي جالبي مثل گنبد استفاده کرديد آيا اين ظرفيت‌ها مفهوم خاصي نيز دارند؟

در حقيقت ما از طاق استفاده كرديم و به طور كامل تر از مدول چهارطاقى استفاده كرديم كه در ايران قدمتى هزاران ساله داشته. هدف اصلى رسيدن به فضايى با شخصيت بازار اصفهان بوده تا نه تنها به عنوان يك مركز تجارى بلكه به عنوان يك فضايى براى سرگرمي‌در كنار شهر رويا‌ها عمل كند. براى همين ما مدول چهارطاقى را جايگزين مدول معمولى و متداول ساختمان بتنى موجود كرديم.

چرا ما آثار بيشتري را مانند کار‌هاي هنري شما در سطح شهر نمي‌بينيم؟ ساختمان‌هايي که در شهرهاي ايران ساخته مي‌شوند معمولا يک شکل هستند و جذابيت بصري ندارند.

معمارى هر كشور و شهرى نتيجه خواسته و ديد ساكنانش نسبت به معمارى است. معمارى بايد به مردم آموزش داده شود نه در دانشگاه بلكه از مقاطع ابتدائى. در سيستم آموزشى ما هيچ اهميتى به معمارى، موسيقى و كلا هنر داده نمي‌شود بنابراين مردم يعنى كسانى كه شهر‌ها را مي‌سازند ايده‌اى نسبت به يك معمارى خوب ندارند براى همين است كه ما در شهرهاى ايران معماري‌هايى مثلاً با تزيينات كلاسيك اروپايى مي‌بينيم در صورتى كه هيچوقت در پاريس شما يك ساختمان بلندمرتبه كه تزيينات صفوى داشته باشد نمي‌بينيد چون در درجه اول مردم آن را يك عنصر غلط براى شهرشان مي‌دانند و در مرحله بعد ارگان‌هايى مثل شهردارى.

در نهايت به عنوان آخرين سوال آينده معماري ايران را چگونه مي‌بينيد؟

مراكز آموزشى معمارى ايران فكر كنم از ايالات متحده هم بيشتر است و اين اصلا خوب نيست. من مطمئن هستم كه ما به اين تعداد استاد معمارى نياز نداريم و دانشجويان معمارى كاملا نسبت به اتفاقات و جريان‌هاى معمارى در دنيا بيگانه هستند و اين به دليل بيگانه بودن اساتيد معمارى نسبت به آموزش معمارى است و ما شاهد تاثير اين سيستم آموزشى غلط بر چهره شهرها خواهيم بود.


 سينماي ايران 

گيشه

اين هفته هم فيلم‌هاي روي پرده سينما با فروش خوبي روبرو بودند، هرچند نسبت به هفته گذشته افت ناچيزي در فروش داشتند. در اين بين، «نهنگ عنبر» از فيلم «قصه‌ها» جلو افتاد و بيشتر مورد استقبال مردم قرار گرفت. به گزارش هنر آنلاين به نظر مي‌رسد اين هفته، هفته پاياني براي فيلم‌هايي باشد که به‌طور طبيعي با اين ارقام فروش داشته‌اند چرا که از روز پنج‌شنبه و با آغاز ماه مبارک رمضان و طرح اکران از افطار تا سحر فيلم‌هاي تازه ديگري روي پرده خواهند آمد که بايد ديد مردم همانند سال‌هاي گذشته از اين طرح حمايت خواهند کرد يا خير؟ «نهنگ عنبر» به کارگرداني سامان مقدم که داستان نسلي را روايت مي‌کند که در هر دهه با اتفاقي روبرو بوده، با بخشي از آهنگ‌هاي قديمي و رفتن در دل ماجراهاي دهه شصت و هفتاد، بعضي خاطره‌ها را زنده مي‌کند. اين فيلم تاکنون نزديک به يک ميليارد و چهارصد و پنج ميليون تومان در تهران فروش داشته است. آمار نشان مي‌دهد که فيلم «نهنگ عنبر» نيز با اکران در شهرستان‌ها نزديک به 400 ميليون تومان فروش کرده است. در فيلم «نهنگ عنبر» علاوه بر رضا عطاران که در گريم‌هاي مختلف ظاهر شده، بازيگران ديگري چون، ويشکا آسايش، مهناز افشار، نادر اميرسليماني و‌هانيه توسلي، رضا برجي و‌... به ايفاي نقش پرداخته‌اند. فيلم «قصه‌ها» به کارگرداني رخشان بني اعتماد هم که بيش از 15 روز از اکران فيلمش مي‌گذرد، تاکنون نزديک به 715 ميليون تومان فروش داشته است. «اسب سفيد پادشاه» محمدحسين لطيفي که هفته سوم اکرانش را پشت سر مي‌گذارد از فروش 120 ميليون تومان در تهران و 70 ميليوني در شهرستان‌ها گذشت. طبق اعلام سخنگوي شوراي صنفي نمايش اين فيلم هفته پاياني اکران خود را مي‌گذراند و از روز چهارشنبه 27 خردادماه فيلم «عصر يخبندان» به کارگرداني مصطفي کيايي جايگزين اين فيلم خواهد شد. فيلم «در دنياي تو ساعت چند است؟» صفي يزدانيان خبر داد که اين فيلم با بازي ليلا حاتمي و علي مصفا در تهران بعد از چهار هفته با 17 سالن سينما 476 ميليون تومان فروش داشته است.

تنها نماينده ايران

در جشنواره آمريکايي

مستند سينمايي «من مي‌‌خوام شاه بشم» به کارگرداني مهدي گنجي به عنوان تنها نماينده ايران در جشنواره بين‌‌المللي AFI DOCS که به «سيلور داکس» معروف است با فيلم‌هاي ديگري از سراسر دنيا رقابت مي‌کند. به گزارش ايسنا، اين رويداد يکي از معتبرترين جشنواره‌هاي تخصصي فيلم مستند آمريکا است که طي روزهاي 27 تا 31 خرداد ماه در پايتخت آمريکا، واشنگتن دي سي، برگزار مي‌شود.

گفته مي‌شود اين جشنواره که با حمايت موسسه فيلم آمريکا و شبکه ديسکاوري برگزار مي‌شود، مورد توجه بسياري از رهبران سياسي و فعالان اجتماعي است و هر ساله با حضور فيلم‌هايي از سراسر جهان، بيش از 25000 بيننده را با سينماي مستند پيوند مي‌دهد. فيلم مستند 70 دقيقه‌اي «من مي‌خوام شاه بشم» از توليدات مرکز گسترش سينماي مستند و تجربي، مستندي درباره «عباس برزگر» است که با کمک خانواده‌اش از توريست‌هاي خارجي در دهکده گردشگري‌اش پذيرايي مي‌کند و آنها را به ديدن عشاير مي‌برد، اما او يک روياي بزرگ در سر دارد...

اين مستند ضمن کسب جايزه بهترين کارگرداني فيلم مستند از سي و سومين جشنواره فيلم فجر، تاکنون در جشنواره‌هاي آمستردام (ايدفا)، شفيلد انگلستان، مونيخ آلمان، ميلنيوم بلژيک، پلنت داکس لهستان به نمايش در آمده و کانديد دريافت جايزه شبکه تي آر تي ترکيه بوده است. «من مي‌خوام شاه بشم» به زودي در گروه سينمايي هنر و تجربه هم به روي پرده مي‌‌رود.