نسخه شماره 3780 - 1394/03/25 -

وزير نفت هند خبر داد:
افزايش واردات نفت هند از ايران


تهاتر نفت با کالاي ترکمنستاني


بحران شديد آب در برخي شهرها

مدير امور بين‌الملل شرکت ملي گاز ايران مطرح کرد:
نياز 100 ميليارد دلاري صنعت گاز براي بازسازي


اجراي فازهاي 35ماهه اولويت تاسيسات دريايي شد


اخبار کوتاه


اخبار بين‌الملل


 وزير نفت هند خبر داد:
 افزايش واردات نفت هند از ايران  

وزير نفت هند گفت: به ايران اعلام کرده‌ايم که هر زمان تحريم‌ها لغو شود آماده افزايش واردات نفت از اين کشور هستيم‌. به گزارش ايسنا دارمندرا پرادهان وزير نفت هند در پاسخ به اين سوال که آيا پس از لغو تحريم‌هاي ايران هند واردات نفت خود از اين کشور را افزايش مي‌دهد؟ گفت: به اندازه کافي به ايران اعلام شده که اگر هر پيام مثبتي از گفت‌وگوهاي هسته‌اي حاصل شود،ما آماده اقدام در اين زمينه هستيم.هند در تلاش است تا از موقعيت خود به عنوان يکي از بزرگترين مصرف‌کنندگان انرژي جهان براي چانه‌زني بهتر با کشور‌هاي صادر‌کننده نفت استفاده کند.وزير نفت هند در گفت‌وگو با رويترز افزود:تلاش وزارت نفت هند در گفتگو با صادر‌کنندگان فراتر از افزايش واردات نفت است.اکنون هند مي‌خواهد از تقاضاي بالاي نفت خود به عنوان ابزاري براي تقويت اقتصاد خود و اشتغالزايي استفاده کند.

پرادهان افزود: ما يک بازار هستيم و مقدار نفتي که خريداري مي‌کنيم سلاح ما است.هند چهارمين مصرف‌کننده بزرگ نفت جهان و سومين وارد‌کننده نفت حدود 80 درصد نفت مورد نياز خود را وارد مي‌کند و تقاضاي سوخت در اين کشور به دليل رشد سريع اقتصادي در حال افزايش است.اقتصاد هند پس از ثبت رشد اقتصادي سريع‌تر نسبت به چين در سه ماهه چهارم سال گذشته، در سه ماهه منتهي به ماه مارس رشد 5/7 درصدي را تجربه کرد که از رشد 7 درصدي چين در اين بازه زماني بيشتر بود. اقتصاد هند سال گذشته در مجموع 3/7 درصد رشد داشت. برآورد مي‌شود مصرف فرآورده‌هاي نفتي در هند در سال مالي جاري 9/166 ميليون تن باشد و توليد نفت داخلي اين کشور تقريبا چند سال است که راکد مانده است.نخست‌وزير هند از زمان در دست گرفتن امور در ماه مي سال گذشته به طور فعالانه تلاش کرده که نقش روز‌افزون هند در تجارت بين‌المللي را به نمايش بگذارد. نخست‌وزير هند طي سال گذشته با سران 18 کشور از جمله ژاپن، آمريکا و چين ديدار داشته و هند را به عنوان يک مقصد ايده‌آل براي سرمايه‌گذاري معرفي کرده است.وزير نفت هند گفت: هدف ديپلماسي نفتي جديد اين کشور فعاليت بيشتر در چهار زمينه خريد ميادين نفت و گاز،واردات منابع با شرايط بهتر، افزايش سرمايه‌گذاري در بخش‌هايي نظير خطوط لوله و پالايشگاه و راه‌ انداختن شرکت‌هاي مهندسي و ساختماني و اشتغالزايي براي نيروي کار ماهر است.پرادهان افزود: کره جنوبي قدري بيشتر از ما از خاورميانه نفت مي‌خرد، اما حضور اين کشور در بخش مهندسي و ساخت ‌و ساز اين منطقه دو برابر ما است. خاورميانه بزرگ‌ترين تامين‌کننده نفت هند به حساب مي‌آيد اگرچه ظهور مسير‌هاي تجاري جديد پس از کاهش قيمت نفت و اشباع عرضه به افزايش واردات نفت هند از آسياي ميانه و آمريکاي لاتين منجر شده است.تلاش هند در شرايطي است که تقاضاي نفت در بازار جهاني کاهش يافته است.يک مقام بلند‌پايه شرکت نفت آرامکو گفت: تقاضاي نفت هند رو به افزايش است،در حالي که ممکن است تقاضاي نفت چين در نيمه دوم امسال ثابت بماند.احسان الحق مشاور بلندپايه شرکت مشاور انرژي کي بي سي انگليس گفت:در پي اشباع بازار که به خريداران اجازه مي‌دهد اوضاع را در کنترل بگيرند،هند فرصت‌هاي محدودي براي بستن قرار‌دادهاي نفتي براي شرکت‌هاي خود دارد.

وي افزود: احتمالا اکنون بهترين زمان است.وزير نفت هند تقاضاي نفت اين کشور را به دليل فشار دولت براي ايجاد مراکز توليدي و اشتغالزايي روبه افزايش مي‌داند. وي اخيرا به کلمبيا و مکزيک سفر کرد و با اعضاي اوپک در وين براي کمک به شرکت‌هاي هندي ديدار کرد.ان کي ورما مديرعامل شرکت نفتي ا ان جي سي ويدش که در اين سفر همراه پرادهان بود گفت: اين سفر به شرکت ا ان جي سي براي ايجاد روابط تازه و افزايش بينش اين شرکت کمک کرد.ورما افزود: ما در حال افزايش تلاش‌هاي خود براي به دست آوردن نفت و گاز منصفانه براي مردم هستيم.پرادهان خاطرنشان کرد: کاهش قيمت جهاني نفت اين فرصت را براي هند به وجود آورده تا خريد خود از بازار را افزايش داده و سبد نفتي خود را متنوع کند.

وي افزود: دهلي همچنين به فکر روابط بلند‌مدت خود با کشور‌هاي نفت‌خيز است.وزير نفت هند گفت: ما نمي‌توانيم پس از بي‌ثباتي‌هاي کوتاه‌مدت تصميمات نادرست بگيريم.


 تهاتر نفت با کالاي ترکمنستاني 

رئيس مرکز آموزش بازرگاني وزارت صنعت با اشاره به سهم اندک ايران در بازار وارداتي کشور جمهوري آذربايجان، گفت: اين کشور مي‌تواند سکوي پرش صادرات ايران به روسيه هم باشد.به گزارش مهر، عباس خالقي‌تبار در همايش کاربردي تجارت با منطقه قفقاز و کشورهاي مشترک‌المنافع گفت: طي سال گذشته که روسيه از سوي اتحاديه اروپا تحريم شده است، ايران پتانسيل مناسبي براي صادرات کالا به اين کشور کسب کرده که بر اين اساس، کشورهاي اطراف ايران مي‌توانند زمينه‌ساز رونق صادرات به اين کشور باشند.

رئيس مرکز آموزش بازرگاني وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: از سوي ديگر، با توجه به مرزهاي مشترک با آذربايجان و ترکمنستان بايد از ظرفيت صادراتي به اين دو کشور که عمدتا کالاهاي مصرفي، مواد غذايي و پوشاک است، به نفع توليد‌کنندگان داخلي استفاده کرد؛ در حاليکه هم‌اکنون ايران سهم اندکي در بازار کشور آذربايجان دارد.به گفته خالقي‌تبار، حجم تجارت خارجي آذربايجان در سال 2013 بالغ بر 34 ميليارد دلار بوده که نسبت به 5 سال گذشته آن 66 درصد افزايش را نشان مي‌دهد، ضمن اينکه اين کشور به واردات ماشين‌آلات صنعتي فلزکاري، محصولات صنايع غذايي، محصولات کشاورزي نياز دارد و در کنار آن شرايط خوبي براي صادرات خدمات فني مهندسي در اين کشور فراهم است.اين مقام مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد:کشور ترکمنستان به واسطه همسايگي با ايران مي‌تواند زمينه‌ساز رونق صادرات کالاهاي ايراني باشد. اين در حالي است که به دليل شرايط تحريم ايران، صادرات گاز به اين کشور با کالا تهاتر مي‌شود، زمينه خوبي براي توليد‌کنندگان ايراني فراهم شده است.وي گفت: بازرگانان ايراني مي‌توانند در 8 گروه کالايي از جمله خدمات فني مهندسي، کالاهاي اساسي، مواد غذايي و پوشاک به بازار ترکمنستان وارد شوند.

خالقي‌تبار در ادامه خاطرنشان کرد: در سال‌هاي اخير با ورود شرکت‌هاي چيني در اين بازار شرايط رقابت سخت‌تر شده است، اما امروزه به دليل جنگ‌هاي داخلي و قطع روابط بخش‌هاي عربي که 70 درصد تراکم جمعيت و بازار مصرف در بغداد و 9 استان جنوبي اين کشور قرار دارد تنها مبادي گمرکي آزاد براي واردات کالا و خدمات از مرزهاي ايران و کويت است.


 بحران شديد آب در برخي شهرها 

معاون وزير نيرو با اشاره به بروز بحران شديد آب در برخي شهرهاي کشور، از اجراي طرح هاي اضطراري آبرساني به اين مناطق خبر داد.

به گزارش مهر، رحيم ميداني با تاکيد بر لزوم تغيير رويکرد به سمت مديريت اصولي منابع آب گفت: از سال گذشته به سمت مديريت منابع آب زيرزميني رفته‌‌ايم و سعي داريم از تجربه‌هاي جهاني در اين زمينه استفاده کنيم.معاون وزير نيرو در امور آب و آبفا با بيان اينکه مشکلات آب کشور ريشه در خشکسالي دارد و داراي نوسانات طبيعي و غيرطبيعي است اظهارداشت: بايد از روزمرگي خارج شويم و برنامه‌هاي درازمدت طرح‌‌ريزي کنيم.وي با بيان اينکه بايد بپذيريم آب اندازه‌‌اي دارد و لايزال نيست افزود: ما به اين نتيجه رسيده‌‌ايم که بخش عمده‌ اي از مشکلات آب کشور ريشه در ضعف مديريت منابع آب دارد و اين مشکل موضعي و مقطعي نيست.اين مقام مسئول در وزارت نيرو تصريح کرد: منابع آب زيرزميني به شرايط بحران بسيار کمک مي‌کنند و اين ضعف مديريت منابع آب مختص يک شخص نيست، بلکه بايد منابع آب خود را به سمت تعادل‌ بخشي منابع آب زيرزميني سوق دهيم.معاون وزير نيرو با اشاره به بحران آب شديد در برخي شهرهاي کشور گفت: تلاش شده تا با انجام پروژه‌هاي کوتاه و اضطراري بحران آب شرب را حل کنيم. ميداني با بيان اينکه در بحث آب زيرزميني چاره‌‌اي جز کاهش برداشت نداريم گفت: کاهش برداشت 6 ميليارد مترمکعب در سال، مسدود کردن چاه‌هاي غيرمجاز، تعيين تکليف چاه‌هاي غيرمجاز و مسدود کردن اضافه برداشت‌ها بايد صورت پذيرد و با ايجاد تعادل بين منابع زيرزميني و مصرف، تلاش شود اصول بهره‌‌برداري رعايت شود. وي با بيان اينکه مشکل سد گتوند به موسسه تحقيقات آب دانشگاه تهران ارجاع شده و اين نهاد بايد به عنوان يک نهاد بي طرف تخصصي نظر بدهد گفت: مشکل سد گتوند زياد از حد بزرگ شده و اين در حالي است که درصد کمي از کيفيت آب کارون به گتوند بر‌مي‌گردد.ميداني افزود: بايد فکر اساسي براي رودخانه کارون شود و با اجراي راه‌ حل‌هاي ارائه شده، ميزان EC به قبل از ساخت سد گتوند برسد. وي ادامه داد: برخورد با متخلفان از سوي سازمان محيط زيست و در اختيار قراردادن منابع مالي از جمله فعاليت‌‌هايي است که مي‌‌توان براي کارون انجام داد.


 مدير امور بين‌الملل شرکت ملي گاز ايران مطرح کرد:
 نياز 100 ميليارد دلاري صنعت گاز براي بازسازي 

ايران براي بازسازي صنعت گاز خود 100 ميليارد دلار احتياج دارد و با توجه به اينکه به پايان چند دهه تحريم‌هاي بين‌المللي عليه تهران نزديک مي‌شويم، ديدارهايي بين ايران و غولهاي انرژي اروپايي صورت گرفته است. به گزارش ايسنا، عزيزالله رمضاني مدير امور بين‌الملل شرکت ملي گاز ايران در گفت‌وگو با بلومبرگ در پاريس گفت: ما از سرمايه‌گذاري شرکت‌ها و فناوري جديد استقبال مي‌کنيم. در 18 ماه گذشته ما مذاکرات زيادي با شرکتهاي خارجي داشته‌ايم.در شرايطي که بازارها منتظر بازگشت نفت ايران به بازار هستند اهميت گاز در بلند‌مدت از سوي شرکت بريتيش پتروليوم مورد تاکيد قرار گرفته و اين شرکت در آمار خود اعلام کرد که ايران پس از گرفتن جايگاه نخست بزرگترين دارنده ذخاير گاز جهان در سال 2011 از روسيه همچنان در رتبه اول قرار دارد. رمضاني با بيان اينکه نيمي از 100 ميليارد مورد نياز ايران بايد از سوي شرکت‌هاي خارجي تامين شود افزود: حميدرضا عراقي معاون وزير نفت ايران در ماه جاري در اجلاس جهاني گاز با شرکت‌هاي بين‌المللي ديدار کرده است. مدير امور بين‌الملل شرکت ملي گاز ايران افزود: در پاريس ما با شرکت‌هاي زيادي عمدتا از اروپا ديدار کرديم و آنها بسيار مشتاق به مذاکره هستند.چشم‌انداز از سرگيري عرضه سوخت‌هاي فسيلي از سوي ايران يکي از مبهم‌ترين موارد براي بزار انرژي جهاني است که در حال حاض به دليل افزايش عرضه نفت شيل آمريکا و تصميم عربستان براي بالا نگه داشتن توليد خود متزلزل شده است.رمضاني افزود: اگر توافق هسته‌اي نهايي درباره برنامه هسته‌اي ايران تا 30 ژوئن امضا شود و تحريم‌ها لغو شوند، ايران قصد دارد ظرف چهار سال صادرات گاز خود را هفت برابر کرده و به 200 ميليون متر مکعب در سال برساند.

ايران مي‌خواهد توليد خود را ظرف پنج سال از 800 ميليون متر مکعب کنوني به روزانه يک ميليارد و 200 ميليون متر مکعب برساند.به گفته پرابهات سينگ مديربازاريابي شرکت گيل هند يکي از بزرگترين واردکنندگان گاز جهان، اين مقدار به عرضه جديد از جانب آمريکا و استراليا در اواخر امسال و افزايش عرضه شرق آفريقا تا پايان دهه جاري افزوده خواهد شد.سينگ گفت: اين شبيه يک منبع نامحدود است که به عرضه زياد کنوني از سوي آمريکا اضافه خواهد شد و باعث مي‌شود قيمت گاز سالهاي زيادي تحت کنترل باقي بماند.آمار بريتيش پتروليوم حاکي از اينست که ايران فضاي زيادي براي افزايش توليد دارد.

در شرايطي که ذخاير گاز ايران نسبت به روسيه کمي بيشتر است اما در سال 2014 کمتر از يک سوم روسيه گاز توليد کرد.صادرات گاز براي ايران کمي چالش‌برانگيزتر خواهد بود. ايران تنها يک کارخانه صادرات ال ان جي نيمه کاره دارد که مسيرهاي کمي را براي صادرات در اختيار اين کشور قرار مي‌دهد.جاناتان استرن رئيس برنامه گاز طبيعي در موسسه مطالعات انرژي آکسفورد گفت: حتي با لغو تحريم‌ها همه چيز عليه صادرات گاز ايران به بازارهاي جهاني از جمله اروپا از طريق خط لوله يا ال ان جي است.ايران به نتايج بلندمدت چشم دوخته و گاز را براي کشورهايي که به دنبال منابع ارزانتر و پاک تر انرژي هستند، کليدي مي‌بيند. رمضاني افزود: گاز طبيعي در 20 الي 30 سال آينده اصلي‌ترين سوخت خواهد بود. ذغال سنگ با گاز طبيعي جايگزين خواهد شد و گاز طبيعي پس از نفت به پرمصرف ترين سوخت تبديل خواهد شد.


 اجراي فازهاي 35ماهه اولويت تاسيسات دريايي شد 

با توجه به برنامه‌ها براي برداشت هرچه سريع‌تر از ميدان گازي پارس جنوبي، اجراي فازهاي موسوم به 35 ماهه در دستور کار امسال شرکت تاسيسات دريايي قرار گرفت.

به گزارش ايسنا، غلامرضا منوچهري، مديرعامل شرکت مهندسي و ساخت تاسيسات دريايي يکي از مهمترين راهبردهاي اين شرکت در سال 94 را توسعه هرچه سريع‌تر فازهاي موسوم به پروژه‌هاي 35 ماهه اعلام کرد.وي افزود: بر اين اساس امسال تکميل عمليات ساخت در خشکي و نصب سکوهاي A وC فاز 19 و فازهاي 20 و 21 اين ميدان مشترک در دستور کار اين شرکت قرار گرفته است؛ ضمن اين‌که خطوط اصلي فاز 19 و در نهايت لوله‌گذاري فازهاي 14، 20 و 21 نيز امسال انجام خواهد شد.

منوچهري با اشاره به اجراي هرچه سريع‌تر فازهاي 35 ماهه گفت: براي سرعت بخشيدن به عمليات تکميل ساخت سه عرشه و متعلقات سکوي فاز 19، عمليات لوله‌گذاري درون ميداني از سکوي A به B فاز 19 انجام مي‌شود.

مديرعامل شرکت مهندسي و ساخت تاسيسات دريايي همچنين ادامه داد: براي افزايش سرعت و بهره‌وري کار در عمليات ساخت سکوهاي فازهاي 20 و 21 به انتقال سکوها از يارد مهدويان به يارد اصلي شرکت در خرمشهر پرداختيم تا بتوانيم سکوها را براساس برنامه زمانبندي شده ساخته و به آب بيندازيم.

وي عمليات حفر کانال براي لوله‌گذاري فازهاي 20 و 21 و تجهيز کارگاه خط لوله خشکي، انجام عمليات کشش خطوله از دريا به خشکي( Shore Pulling ) فازهاي 22 و 23، لوله‌گذاري 110 کيلومتر خط لوله فاز 22 و در نهايت نصب 4 جکت اصلي فاز 14 را از ديگر اقدام‌هايي اعلام کرد که از سوي اين شرکت انجام شده است.

براساس اعلام وزارت نفت، فاز 14 پارس جنوبي با هدف توليد روزانه 56 ميليون و 500 هزار مترمکعب گاز ترش و 75 هزار بشکه ميعانات گازي در منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس در حال اجراست. توليد سالانه بيش از يک ميليون تن گاز مايع، يک ميليون تن اتان مصرفي واحدهاي پتروشيمي و توليد روزانه 400 تن گوگرد از ديگر توليدات اين فاز خواهد بود.طرح توسعه فاز 19 پارس جنوبي با هدف توليد 50 ميليون مترمکعب گاز شيرين در روز، 75 هزار بشکه ميعانات گازي در روز، 400 تن گوگرد در روز، 05/1 ميليون تن گاز مايع در سال، يک ميليون تن اتان در سال در دست اجراست.

هدف از طرح توسعه فازهاي 20 و 21 ميدان پارس جنوبي توليد روزانه 50 ميليون مترمکعب گاز طبيعي براي تزريق به شبکه سراسري، 77 هزار بشکه مايعات گازي براي صادرات، 400 تن گوگرد براي صادرات و سالانه 1/1 ميليون تن گاز مايع براي صادرات و يک ميليون تن اتان براي تامين خوراک صنايع پتروشيمي است.طرح‌ توسعه‌ فازهاي 22، 23 و 24 به‌ منظور توليد روزانه‌ 6/56 ميليون متر‌مکعب گاز ترش، 75 هزار بشکه ميعانات گازي، 400 تن گوگرد، يک ميليون تن اتان و 1/1 ميليون تن گاز مايع در سال اجرا مي‌شود.


 اخبار کوتاه 

جهش 8542 مگاواتي اوج مصرف برق

مصرف برق کشور روز شنبه درمقايسه با روز مشابه پارسال 8542 مگاوات افزايش يافت.به‌گزارش ايسنا، آمارهاي وزارت نيرو نشان مي‌دهد پيک مصرف برق کشور 46 هزار و 113 مگاوات به ثبت رسيده است؛ درحالي که پيک مصرف برق کشور در روز مشابه پارسال 37 هزار و 571 مگاوات گزارش شده بود.همچنين ميزان ذخيره نيروگاه‌هاي کشور در روز شنبه به يک‌هزار و 394 مگاوات رسيد.صنايع کشور نيز در اين روز سه‌هزار و 908 مگاوات برق مصرف کردند.

راه‌اندازي واحد بنزين‌ساز پالايشگاه شازند

واحد بنزين‌ساز (RFCC) پالايشگاه امام خميني (ره) بعد از تعميرات اساسي برنامه‌ريزي شده به مدار توليد برگشت.معاون مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران در گفت‌وگو با شانا با اعلام اين خبر، گفت: توليد بنزين در اين پالايشگاه که از زمان شروع تعميرات اساسي به هشت ميليون کاهش يافته بود، هم‌اکنون به 13 ميليون ليتر در روز رسيده است.شاهرخ خسرواني با بيان اين که بزودي واحد تصفيه اوليه خوراک (RCD) واحد بنزين‌سازي نيز وارد مدار بهره‌برداري مي‌شود، افزود: با در سرويس قرار گرفتن اين واحد ظرفيت واحد بنزين‌سازي تکميل و توليد بنزين به 16 ميليون ليتر در روز افزايش مي‌يابد.

مصرف 762 ميليون ليتر سوخت مايع در کشور

محدوده مصرف سوخت مايع (نفت گاز و نفت کوره) کشور در هفته منتهي به 22 خرداد ماه امسال به 762 ميليون ليتر رسيد.به گزارش شانا، بخش‌هاي مختلف مصرف‌کننده سوخت مايع از جمله نيروگاه‌هاي کشور در بازه زماني 16 تا 22 خرداد ماه امسال 761 ميليون و 800 هزار ليتر نفت گاز و نفت کوره مصرف کردند.در اين بازه زماني، 589 ميليون و 600 هزار ليتر نفت گاز و 172 ميليون و 200 هزار ليتر نفت کوره در کشور مصرف شده است.بيشترين مصرف نفت گاز با 98 ميليون و 300 هزار ليتر به روز سه‌شنبه (19 خردادماه) و کمترين ميزان مصرف اين فرآورده نيز با 56 ميليون و 300 هزار ليتر به روز جمعه (22 خرداد ماه) مربوط مي‌شود.همچنين، بيشترين مصرف نفت کوره با 26 ميليون و 400 هزار ليتر به روز چهارشنبه (20 خرداد ماه) و کمترين ميزان آن نيز با 21 ميليون و 800 هزار ليتر به روز يکشنبه (17 خرداد ماه) مربوط مي‌شود.

برگزاري نخستين کنگره راهبردي نفت و نيرو

نخستين کنگره راهبردي نفت و نيرو با حضور شرکت‌هاي بزرگ داخلي و خارجي و نمايندگان مجامع انرژي اواخر مهرماه امسال در هتل المپيک تهران برگزار مي‌شود.به گزارش شانا، کنگره راهبردي نفت و نيرو با حضور شرکت‌هاي بزرگ داخلي و خارجي، نمايندگان مجامع انرژي جهان مانند سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (OPEC)، مجمع کشورهاي صادرکننده گاز(GECF) و آژانس بين‌المللي انرژي (IEA)، مديران ارشد و سياستگذاران کلان حوزه انرژي کشور 27 تا 29 مهرماه در هتل المپيک تهران برگزار مي‌شود.زمينه اصلي اين کنگره، تحولات مهم و روندهاي آينده درکسب و کار انرژي مبتني برجهشهاي فناوري‎ است و در هفت محور بالادستي نفت (حفاري‎هاي پيشرفته و هوشمند – IOR و Seismic – EOR – توليد در آب‎هاي عميق – شيل گاز و شيل نفت)، پتروشيمي و پالايش(تبديل اقتصادي گاز به پلي پروپيلن – افزايش چشمگير ظرفيت الفين‎هاي گازي – پتروپالايش – تبديل ته ماندهاي سنگين عمليات پالايش)، گاز طبيعي (LNG ،GTL – افزايش راندمان‌ها و کاهش هزينه‌ها)، انرژي‎هاي نو (کاهش هزينه‎ها و افزايش راندمان، خورشيدي و بادي)، بهينه‎سازي مصرف (مصرف انرژي در صنايع انرژي بر)، خودرو (مصرف CNG در خودروها، خودروي هيبريدي و برقي – ارتقاي راندمان) و برق (ارتقاي راندمان و ظرفيت توربين‌هاي گاز – هوشمندسازي شبکه توزيع – تغيير ساختار بازار برق) برگزار مي‌شود.

استقرار سامانه الکترونيکي کالا

در شرکت‌هاي تابعه صنعت نفت

معاون وزير نفت از آماده سازي سامانه الکترونيکي کالاي صنعت نفت و پياده‌سازي و استقرار آن در شرکت‌هاي تابعه، چهار شرکت اصلي خبر داد.به گزارش شبکه اطلاع‌رساني نفت و انرژي، سيدعماد حسيني با بيان اينکه هم‌اکنون مناقصه‌هاي يک و دو مرحله‌اي زير بار اين سامانه رفته است، تصريح کرد: بيش از 2 هزار شرکت سازنده و تامين‌کننده کالا و خدمات صنعت نفت تاکنون در سامانه الکترونيکي کالا (وندورليست واحد)ثبت‌نام کردند.وي با بيان آنکه سازندگان پس از ثبت‌نام در اين سامانه مي‌توانند در مناقصه‌هاي صنعت نفت حضور يابند، گفت: پس از ثبت‌نام شرکت‌ها در اين سامانه، کميته فني و بازرگاني در شرکت‌هاي اصلي با هدف بررسي وضع شرکت‌هاي ثبت‌نام شده، فعال و هم اکنون در حال بررسي اين شرکت‌ها هستند.

ارزيابي 50 طرح سرمايه‌اي نفت

گزارش تصويب‌خواهي و ارزيابي اقتصادي حدود 50 طرح و پروژه سرمايه‌اي از سوي معاونت امکان سنجي اقتصادي و مالي طرح‌هاي مديريت برنامه‌ريزي تلفيقي در سال 93 تهيه و مطالعه شد.به گزارش شبکه اطلاع‌رساني نفت و انرژي، معاونت بررسي، امکان‌سنجي اقتصادي و مالي طرح‌ها در گزارش سال 1393 خود اعلام کرد: در راستاي تحليل و امکان‌سنجي اقتصادي طرح‌ها و اخذ مجوز تامين منابع مالي طرح‌هاي مهم و اولويت دار که يکي از فعاليت‌هاي اصلي اين معاونت است، مطالعه و تهيه گزارش تصويب‌خواهي و ارزيابي اقتصادي حدود 50 طرح و پروژه سرمايه‌اي و توسعه در مجموع به ارزش 65 ميليارد دلار و همچنين بررسي و ارائه گزارش تصويب‌خواهي طرح‌هاي توسعه‌اي نفت و گاز در شوراي اقتصاد جهت اخذ مجوز لازم براي تعداد 11 پروژه عمده و کلان صنعت نفت با مجموع اعتبار 54 ميليارد دلار انجام شد.


 اخبار بين‌الملل 

کلاه گشاد بر سر دولت نيجريه درباره سوآپ نفت

مقامات نيجريه‌اي تحقيقاتي را آغاز کرده‌اند تا مشخص شود آيا شرکت ملي نفت نيجريه دولت اين کشور را در زمينه سوآپ نفت در ازاي فرآورده‌هاي نفتي فريب داده يا خير.به گزارش ايسنا به نقل از رويترز، ناظران داخلي و خارجي مي‌گويند، دولت نيجريه احتمالا به دليل قراردادهاي غيرشفاف که در آن نفت خام به ارزش ميلياردها دلار در ازاي واردات محصولات پالايش شده به ويژه بنزين به واسطه‌ها تحويل داده شده دچار ضرر و زيان خواهد شد.آژانس مبارزه با فساد نيجريه و سرويس اطلاعات داخلي ماه گذشته تحقيقاتي را در اين زمينه شروع کرده اند. سخنگوي آژانس مبارزه با فساد نيجريه اعلام کرد که در حال حاضر نمي‌تواند اظهارنظر کند و سرويس اطلاعات داخلي نيز به سوالات در اين باره پاسخ نداد.يک منبع امنيتي آگاه گفت: سرويس اطلاعات داخلي به دنبال اين است که ارزش نفت خام و فرآورده‌هاي نفتي چگونه محاسبه شده است.اين منبع افزود: به نظر مي‌رسد ارزش نفت خام بيشتر از ارزش محصولات پالايش شده وارداتي بوده است.اين قراردادها به نام قراردادهاي پالايش فراساحلي بين شرکت خطوط لوله و بازاريابي محصول (يکي از شرکت‌هاي تابعه شرکت ملي نفت نيجريه) و سه شرکت واسطه شامل صاحاران گروپ، آيتئو و دوک اويل و بازوي تجاري شرکت ملي نفت نيجريه امضا شده است.به گفته منابع آگاه، قراردادهاي منقضي شده با شرکت واسطه نفتي ترافيگورا، تله‌وراس و نفت و گاز اونتاريو نيز تحت بررسي هستند.رئيس شرکت خطوط لوله و بازاريابي محصول در ميان مقامات شرکت ملي نفت نيجريه است که در دو هفته گذشته توسط آژانس‌هاي تحقيقاتي براي پاسخ به سوالات درباره اين قراردادها فراخوانده شدند.

ارزش افزوده ميليوني

در شرکت‌هاي نفتي

استفاده از روش غربالگري چاه‌هاي نفت براي بکارگيري روش‌هاي افزايش توليد چاه محور در شرکت‌هاي نفتي مي تواند ارزش افزوده‌اي در مقياس چند ده ميليون دلار ايجاد کند.به گزارش شانا، تدوين يک روش غربالگري براساس مشکلات توليدي پيش آمده براي چاهها، شناسايي علل و عوامل فني و پيشنهاد راهکار مناسب براي رفع اين مشکلات و افزايش توليد چاه محور، اولويت‌بندي راه‌حل‌ها و چاه‌ها از اهداف تدوين روش غربالگري چاههاي نفتي است.براساس تدوين روشهاي غربالگري، تشخيص مشکلات توليدي، شناسايي علل و عوامل اين مشکلات و ارائه روشهاي مقابله با آنها، طراحي الگوريتم غربالگري براي اولويت‌بندي چاه‌ها و راه‌حل‌ها امکان‌پذير است.تدوين روش غربالگري چاههاي نفتي در افزايش سرعت تصميم‌گيري مديران براي توزيع منابع مالي و اتخاذ تصميم بهينه براي رفع مشکلات چاه محور و اولويت بندي مسائل مختلف مانند پيمانکاران در قراردادهاي نفتي اهميت بسزايي دارد.استفاده از نرم افزار مديريت چاه پارس که از سوي پژوهشگاه صنعت نفت در اين زمينه طراحي و توسعه داده شده است در شرکت‌هاي نفتي و غني‌تر شدن پشتوانه علمي آن، مي تواند ارزش افزوده اي در مقياس چند ده ميليون دلار ايجاد کند.ارائه روشي نظام‌مند براي انتخاب چاهها و روشهاي افزايش توليد چاه محور براي بيشينه کردن سود اقتصادي حاصل از سرمايه‌گذاري، روشمند کردن انتخاب چاهها و راهکارها براي بکارگيري روش‌هاي افزايش توليد چاه محور و ازدياد برداشت از دستاوردهاي اين نرم افزار است.به گزارش شانا، با افزايش عمر مخازن و کاهش توليد و نياز به نگهداشت و افزايش مقدار توليد و همچنين براساس قانون برنامه پنجم توسعه کشور، استفاده از تمامي روش‌هاي بهبود بازيافت توليد براي شرکت ملي نفت ايران يک تکليف است.در حوزه توليد، اين روش‌ها چاه محور، تأسيسات محور و مخزن محور هستند. با توجه به شرايط فعلي کشور، براي دستيابي به اهداف از پيش تعيين شده، روشهاي چاه محور که مغزافزاري، مديريتي، با استفاده از منابع موجود و با اثربخشي قابل توجه در کوتاه‌مدت منجر به افزايش توليد مي شوند، در اولويت هستند و بکارگيري اين روش، مستلزم تغيير نگرش در روش توليد و تدوين راهکاري علمي و اجرايي است.

بهبود چشم‌انداز سرمايه‌گذاري‌هاي نفتي نروژ

اداره آمار نروژ روز جمعه از تثبيت سرمايه‌گذاري‌هاي نفت و گاز اين کشور از سال 2016 ميلادي خبر داد.به گزارش خبرگزاري رويترز، اداره آمار نروژ روز جمعه اعلام کرد که کاهش سرمايه‌گذاري‌هاي صنعت نفت و گاز که بخش اصلي اقتصاد اين کشور به شمار مي‌آيد، از سال 2016 ميلادي تثبيت مي‌شود؛ با اين حال، همچنان پيش‌بيني مي‌شود که بانک مرکزي هفته آينده نرخ بهره را پايين بياورد.در پي افت قيمت‌هاي نفت خام و در نتيجه اقدام شرکت‌هاي انرژي مبني بر توقف يا تأخير در اجراي پروژه‌ها و تعديل نيروي کار خود، اقتصاددانان نسبت به تداوم کاهش شديد سرمايه‌گذاري‌ها تا سال آينده ابراز نگراني کرده بودند.اداره آمار نروژ در بيانيه‌اي اعلام کرد: مطالعه‌هاي اخير سرمايه‌گذاري، کاهش قابل‌توجه سرمايه‌گذاري‌ها در سال 2015 ميلادي را نشان مي‌دهند. برآوردهاي اوليه شرکت‌هاي نفتي حاکي از ثابت ماندن نرخ کاهشي در سال 2016 ميلادي است.با اين حال، به نظر اقتصاددانان کاهش نرخ بهره در نشست بانک مرکزي نروژ در تاريخ 18 ژوئن (پنجشنبه، 28 خرداد ماه) حتمي است.بر اساس اين گزارش، داده‌هاي اداره آمار نروژ مي‌تواند احتمال کاهش بيشتر نرخ بهره را پايين بياورد.اريک بروس، تحليلگر بانک نروديا، گفت: در صورت صحت اين موضوع، رشد اقتصادي نروژ بسيار بيشتر از پيش‌بينيها خواهد بود. همچنين نرخ سود بانک نورگس نيز بالاتر مي‌رود. پيش‌بيني مي‌شود که مجموع سرمايه‌گذاري سال 2016 ميلادي نروژ به 9/184 ميليارد کرون (معادل 23.8 ميليارد دلار) برسد که 4/1 درصد بيشتر از برآورد سال 2015 ميلادي است.پيش‌بيني مي‌شود که ارقام اوليه‌اي که اداره آمار نروژ از شرکت‌هاي نفتي جمع‌آوري کرده بود، با روزآمد شدن برنامه‌هاي شرکت‌ها تاحدودي افزايش يابد.بانک نورگس هم‌اکنون پيش‌بيني مي‌کند که سرمايه‌گذاري‌هاي نفتي در سال جاري 15 درصد کاهش يابد و سال آينده نيز 10 درصد ديگر از ميزان آن کاسته شود.