نسخه شماره 3772 - 1394/03/16 -


مي‌آيند و مي‌روندو با کسي کاري ندارند


مرور


پيشنهاد


تصوير تاريخ


 مي‌آيند و مي‌روندو با کسي کاري ندارند 
نويسنده : فرشته روشن‌ضمير

محمدعلي فروغي ملقب به ذکاء‌الملک يکي از چهره‌هاي نام آشناي تاريخ معاصر ماست. فروغي به سال 1295 هجري قمري در خانواده‌اي از اهل علم و ادب متولد شد و تحصيلات خود را در رشت? طب دارالفنون به پايان رسانيد ولي چون عشق و علاق? او به حکمت و فلسفه بيشتر بود از کار طبابت و پزشکي دست کشيده به مطالعات فلسفي پرداخت.

فروغي در سالهاي آخر سلطنت ناصرالدين شاه قاجار عضو دارالترجم? سلطنتي شد. در دوران مظفرالدين شاه معلم يک مدرس? ملي و پس از آن معلم علوم سياسي گرديد. پس از درگذشت پدرش محمد حسين خان فروغي لقب ذکاء الملک به او اعطا گرديد و رياست مدرس? علوم سياسي نيز به وي واگذار شد.

در کابين? اول و دوم صمصام‌السلطنه به وزارت ماليه و عدليه برگزيده شد. پس از چندي استعفا داد و رياست ديوان عالي تميز را پذيرفت.

در کابين? مشيرالدوله وزير عدليه شد و پس از جنگ جهاني اول به عضويت هيئت نمايندگي ايران به کنفرانس صلح پاريس رفت. در کابين? مستوفي الممالک، مقارن دور? چهارم مجلس، وزير امور خارجه شد. در سالهاي 1304 و 1313 شمسي نخست وزير شد و از آن پس تا شهريور 1320 شمسي از کار کناره گرفت و به مطالعه و تصنيف و تأليف پرداخت.

فروغي در پنجم شهريور 1320شمسي که نيروي سه گانه آمريکا و انگليس و شوروي از جنوب و شمال به خاک ايران سرازير گرديده بودند از طرف رضاشاه پهلوي مأمور تشکيل دولت گرديد، و همين دولت بود که با سياست و دورانديشي قرارداد سه جانب? ايران و روس و انگليس را به امضا رسانيده آسيب جنگ جهاني را تا اندازه اي از ايران دور کرد.

فروغي در يکي از جلسات پرشور مجلس شوراي ملي که نمايندگان مخالف و در عين حال متعصب، او را تحت فشار قرار داده تهديد به استيضاح کرده بودند که کشور ايران را هرچه زودتر از صورت اشغال و تصرف متفقين در جنگ جهاني دوم خارج کند با خونسردي مخصوصي که در آن شرايط فقط از او بر مي‌آمد، در پاسخ نمايندگان اظهار داشت:«مي‌آيند و مي‌روند و با کسي کاري ندارند»!

عبارت بالا که از جوانترين و تازه‌ترين ضرب‌المثل‌هاي فارسي مي‌باشد در موارد رعايت اصول خونسردي و بي اعتنايي در برخورد با ناملايمات زندگي به کار مي‌رود و اجمالاً مي‌خواهد بگويد سخت نگير، خونسرد باش، اين هم مي‌گذرد...


 مرور 

1388: بيانيه دفتر هاشمي درباره حرف‌هاي احمدي‌نژاد

16 خرداد 1388 دفتر آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني درباره اظهارات محمود احمدي‌نژاد در مناظره با مهندس ميرحسين موسوي بيانيه صادر کرد.در اين بيانيه آمده بود:ملت عزيز و آگاه و باشعور ايران‌. همانگونه که مستحضريد در جريان مناظره آقايان مهندس موسوي و احمدي‌نژاد مطالب خلاف واقع و سراسر کذب عليه رييس مجلس خبرگان رهبري و خانواده وي مطرح شد. در اين مدت مراجعات گسترده اي به دفتر رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام انجام شد و طي آن بسياري از علاقمندان خواستار تجمع و تحصن در حمايت از حضرت آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني بودند که ضمن تشکر و قدرداني از همه مردم آگاه و هوشيار لازم است نکاتي به اطلاع عموم رسانده شود.

1- بر هيچ ايراني شريف و غيوري نقش برجسته هاشمي‌رفسنجاني از پيش از انقلاب تا کنون و در حساس ترين مراحل نهضت حضرت امام خميني (ره) پوشيده نيست، نقشي که اساس آن بر حفظ نظام اسلامي و تقويت و تثبيت پايه هاي رکين انقلاب اسلامي استوار است و لازمه انجام اين مسووليت صبر و تحمل و فداکاري براي اين نظام است.

2- همانگونه که در طول تاريخ انقلاب اسلامي بارها شاهد جانفشاني هاشمي‌رفسنجاني در تبعيت از ولايت فقيه بوده‌ايم، لازم است بار ديگر تاکيد شود نظر و خواست کساني که به تهمت و افترا به مقامات عالي رتبه کشور روي آورده‌اند ايجاد بدبيني و ياس و سياه نمايي به تاريخ انقلاب است و هدف عمده آن ها در اين مقطع نااميد کردن مردم براي حضور گسترده و باشکوه در پاي صندوق هاي راي است؛ چرا که اين افراد موفقيت خود را در حضور حداقلي مردم و نهايتا غلبه اقليت بر اکثريت مي‌دانند. بنابراين از همگان درخواست مي‌شود با عنايت به فرمايشات مقام معظم رهبري مبني بر مشارکت حداکثري مردم و ايجاد آرامش با حضور گسترده برگ زرين ديگري را به تاريخ پرافتخار انقلاب بيفزايند.

3- با توجه به نقض صريح قانون اساسي و زير پا گذاشتن سوگند رييس جمهوري اسلامي در برنامه مناظره 13/03/1388 در سيماي جمهوري اسلامي به طور قطع و يقين موارد اتهامي از طريق مراجع قانوني و ذي صلاح مورد پيگرد قرار خواهد گرفت. اما در اين مقطع از همه ي علاقه مندان درخواست مي‌شود براي نقش بر آب کردن توطئه ايجاد بلوا و آشوب و درگيري و امنيتي کردن فضاي انتخاباتي از هرگونه اقدام شتابزده و عجولانه خودداري شود.

1389: هتک حرمت نوه امام (ره) يادآور حادثه سال 1363

در مسجد وکيل شيراز بود

شانزدهم خرداد 1389‌، دو روز پس از آنکه عده اي معلوم الحال مانع از سخنراني حسن خميني در مراسم سالگرد ارتحال شدند‌، عماد افروغ در يادداشتي از حادثه 14 خرداد اظهار تاسف کرد و گفت: حادثه اي که هنگام سخنراني سيد حسن خميني در حرم امام رخ داد، مرا به ياد نماز جمعه شيراز در سال 1363 مي‌اندازد و من فکر مي‌کنم که بهترين فردي که حس و حال آقاي حاج سيد حسن خميني را مي‌فهمد آقاي حائري شيرازي امام جمعه وقت شيراز است. واقعه شيراز بسيار دردناک بود. من هم آن موقع واکنش نشان دادم و به هر حال تلاش کردم به سهم خودم جلوي حادثه را بگيرم.

صحبت آقاي حائري حکايت از اين نکته داشت که نبايستي حرمت نماز جمعه شکسته شود. نبايستي حرمت مسجد شکسته شود و ايشان خيلي کوتاه دو خطبه را ايراد کرد و بعد به هر حال به نماز ايستاد. اما اگر بخواهيم برخورد منصفانه و عادلانه داشته باشيم و ملاحظات خطي، صنفي و جناحي را کنار بگذاريم؛ هر دو حادثه از يک جنس اند، هر دو مبتني و معطوف به حرمت شکني اند. در آنجا حرمت نماز جمعه و امام جمعه و مسجد شکسته شد و در اينجا هم حرمت آرامگاه امام (ره)، حرمت امام در سالگرد ارتحال امام و همين طور حرمت نوه ايشان هم در پيشگاه روح پر فتوح امام و هم در محضر مقام معظم رهبري، شکسته شد. به مراتب حرمت شکني حادثه 14 خرداد 89 جانکاه تر و عميق تر از حرمت‌شکني سال 63 بود. من اميدوار هستم همانطور که در سال 63 تلاش شد تا با حرمت شکنان برخورد شود‌، اينجا و در اين مورد هم سعي شود با خط دهندگان و حرمت‌شکنان اصلي حادثه 14 خرداد برخورد شود. چرا که نفس حرمت‌شکني مذموم است، از سوي هر جناحي که مي‌خواهد باشد.


 پيشنهاد 
نويسنده : جواد لگزيان

مرداني در آفتاب

«ابو قيس دستش را به علامت موافقت تكان داد، مروان هم سرش را. اسعد رو به ابوالخيزران كرد: ديدي... به من واگذار كردند، بگذار يك چيز بگويم: ما همه از يك جا آمده‌ايم، ما مي‌خواهيم پول دربياوريم، تو هم مي‌خواهي پول دربياوري، اشكال ندارد اما همه چيز بايد عادلانه باشد... قدم به قدم را برايمان با جزئيات تعريف مي‌كني و مي‌گويي كه دقيقاً چه قدر مي‌خواهي، البته بعد از آن كه رسيديم پول را مي‌دهيم، نه قبل از آن. ابوقيس گفت: برادرمان اسعد راست مي‌گويد، بايد بدانيم چي به چي است، به قول معروف صلح اول به از جنگ آخر...» سه مرد، از سه نسل مختلف، قصد مهاجرت قاچاقي را دارند. هر سه مرد براي رسيدن به سرزمين آرزوهايشان همراه راننده‌اي مي‌شوند كه به نظر مي‌رسد از قاچاقچي‌هاي حرفه‌اي قابل اعتمادتر باشد و...

«غسان كنفاني» (تولد:عكا فلسطين 9 آوريل 1936- مرگ: بيروت 8 ژوئيه 1972) از نويسندگان تواناي حوزه اجتماعي فلسطين و ادبيات داستاني عربي بود كه آثار تأثيرگذارش به دور از شعارزدگي، مفاهيم عميقي را درباره زندگي بيان مي‌كنند. مرداني در آفتاب كتابي از غسان كنفاني با ترجمه احسان موسوي خلخالي را انتشارات نيلوفر رهسپار بازار كتاب كرده است.

پسري با پيژامه راه راه

«بعضي چيزها نشسته‌اند و منتظرند تا كشف شوند. بعضي ديگر را هم بهتر است به حال خود رها كرد.» برونويِ نه‌ساله پرسش‌هاي زيادي در ذهن دارد. پيشوا كيست؟ چرا آنها را مجبور كرد خانه قشنگشان را در برلين ترك كرده و به جاي پرت بروند؟ آدم‌هاي پيژامه‌پوش آن طرف سيم‌هاي خاردار كي‌اند؟ بزرگ‌ترها توضيح قانع‌كننده‌اي نمي‌دهند. بنابراين برونو تصميم مي‌گيرد به‌تنهايي دست به اكتشاف بزند و پاسخ سؤالاتش را پيدا كند. يك دوست جديد كشف مي‌كند. پسري با تاريخ تولد يكسان با خودش. پسري پيژامه‌پوش. اما چرا آنها هيچ‌وقت نمي‌توانند با هم بازي كنند؟

«پسري با پيژامه راه راه»، رماني است از جاين بوين كه با ترجمه پروانه فتاحي در 196 صفحه از طرف انتشارات هيرمند منتشر شده است.


 تصوير تاريخ 

16 خرداد 1299: ميرزا کوچک‌خان و قواي جنگل با انتشار بيانيه‌اي، تشکيل کميته انقلاب سرخ ايران و الغاي اصول سلطنت و تأسيس حکومت جمهوري را در رشت اعلام کردند و يک روز بعد کميته انقلاب، هيات دولت جمهوري (هيات‌ اتحاد اسلامي) را معرفي کرد که ميرزا کوچک‌خان عنوان سرکميسر و کميسر جنگ را داشت.

16خرداد 1379: هوشنگ گلشيري نويسنده معاصر ايراني و داستان نويس مطرح ايراني درگذشت. منتقدان ادبي وي را بعد از صادق هدايت از تأثيرگذارترين داستان‌نويسان ايراني سده 20 ميلادي، دانسته‌اند. وي با تشکيل جلسات هفتگي داستان‌خواني و نقد داستان از سال 1362 تا پايان عمر خود نسلي از نويسندگان را پرورش داد که در دهه هفتاد خورشيدي به شهرت رسيدند.

6 ژوئن 1944‌: در بزرگ‌ترين عمليات جنگي تاريخ معروف به «روز دي» (D-Day)، بيش از 120 هزار تن از نيروهاي متفقين به ساحل نورماندي در شمال فرانسه، که توسط آلمان نازي اشغال شده بود، وارد شدند. فرماندهي کل اين عمليات بزرگ برعهده ژنرال دوايت ديويد آيزنهاور گذاشته شده بود، او بعدها سي‌و‌چهارمين رئيس جمهوري آمريکا شد.

6 ژوئن 1961‌: کارل گوستاو يونگ روانپزشک سوئيسي و بنيانگذار روانشناسي تحليلي درگذشت. «انسان و سمبول‌هايش» يک از معروفترين کتاب‌هاي يونگ است که به زبان فارسي نيز ترجمه شده‌است. يونگ در اين کتاب با موشکافي ذهن انسان و ناخودآگاه جمعي و فردي بشر و همچنين کهن‌الگوها و خاطرات و تجربيات گذشته بشر، نتايج مفيدي براي بشر و علم روانشناسي بدست آورده‌است.