نسخه شماره 3772 - 1394/03/16 -

حراج تهران، گاردين را مجذوب کرد
تحريم‌ها مانع خريد خارجي‌ها نشد

اظهارات شمس لنگرودي درباره «احتمال باران اسيدي»:
مردم بايد اين فيلم را ببينند

عطيه ميرزايي مدير اجرايي پروژه «تاريخ جامع ايران»:
«تاريخ جامع ايران»
کامل‌ترين مجموع? منتشرشده از تاريخ ايران است

از هر دري خبري


کوتاه از سينما


 حراج تهران، گاردين را مجذوب کرد
 تحريم‌ها مانع خريد خارجي‌ها نشد 

چهارمين حراج تهران با فروش خيره‌كننده 21 ميليارد و 40 ميليون تومانى تمام ركوردهاى فروش آثار هنرى در ايران را شكست و به پررونق‌ترين شب فروش آثار هنرى ايران در سراسر دنيا بدل شد؛ از اين رو همچنان اظهار‌نظرات در داخل و خارج كشور پيرامون آن داغ داغ است؛ در همين راستا اين چهره شناخته شده سينماى ايران كه از نزديك و با حضور در چهارمين حراج تهران آن را رصد كرد نظرش را اعلام کرد:

بهرام رادان و ارزيابي‌اش

از چكش زدن كيانيان و پاكدل

به گزارش هنر آنلاين بهرام رادان، كه خود عصر هشتم خرداد در تمام ساعات برگزارى حراج در سالن حضور داشت گفت: کيفيت آثار ارائه شده در چهارمين حراج تهران را بالا ديدم؛ بخشى از آن‌ها كه ردى پررنگ از تاريخ هنر ايران داشتند و بسياري‌شان از منظر زيبايى شناسى هنرى قابل توجه بودند.

برنده دو سيمرغ بلورين از دو دوره جشنواره فيلم فجر افزود: برگزاري حراج آثار تجسمي با چنين کيفيت در خور توجهى توسط دکتر سميع آذر بسيار ارزشمند است، از نظر من، سابقه ايشان در حوزه تجسمي توانسته ستون اين بنا باشد که امروز شاهد اجرايى استاندارد و حرفه اى از يك حراجى هنرى در ايران هستيم. او گفت: من به حوزه تجسمي بسيار علاقه‌مند هستم و آخر هفته‌ها به ديدار نمايشگاه‌هاي مختلف مي‌روم و گالري‌گردي از تفريحات مورد علاقه‌ام به شمار مي‌آيد و گاهي برحسب علاقه کار مي‌خرم، اما هنوز بسيار مانده تا مرا مجموعه‌دار حرفه‌اى بدانند؛ بيشتر براى دلم اثر هنرى مي‌خرم.

رادان در پاسخ به سوالى درباره تجربه‌اش در چكش زدن آثار هنرى و نيز ارزيابي‌اش از عملكرد دو مجرى حراج تهران گفت: من يك بار تجربه چكش زدن در حراجى آثار سنتى و اسلامى را داشته‌ام؛ تجربه جالبى بود؛ البته به خاطر اين که بيشتر آثار نقاشي خط و خوشنويسي‌هايي از آيات قرآن بودند قدرت مانور من کم بود اما با اين حال، تجربه بسيار جذابى براى من بود. از نظرم در حراج تهران، آقايان رضا کيانيان و حسين پاکدل بسيار خوب عمل کردند، آن‌ها اساتيد من هستند و كارشان فوق‌العاده بود.

نگاه گاردين به حراج تهران

پس از برگزاري حراجي بزرگ تهران که با فروش بيش از چهار ميليون پوندي آثار هنري همراه بود، نشريه گاردين اين فروش را با وجود تحريم‌ها عليه ايران بي‌سابقه دانست. به گزارش ايسنا، نشريه گاردين در اين گزارش آورده است: «حراج بزرگ آثار هنري در تهران در حالي روز جمعه برگزار شد که مجموع فروش اين حراجي که در حال تبديل شدن به يکي از بزرگ‌ترين حراجي‌هاي خاورميانه است به دو برابر بيشتر از پيش‌بيني‌ها و بالغ بر چهار ميليون پوند رسيد.

در اين مراسم که در هتل لوکس پارسيان آزادي تهران برگزار شد، تعدادي از مشتريان از طريق خطوط تلفني پيشنهادات خود را براي خريد آثار هنري ارائه مي‌کردند، در حالي که مجري اين حراجي سعي مي‌کرد با چکش خود بيشترين پيشنهادها را براي اين آثار هنري دريافت کند.

با نمايش آثار هنري، قيمت اين آثار که بالغ بر ده‌ها ميليارد ريال ايران و صدها هزار پوند بود، بر روي يک صفحه نمايش بزرگ در سالن نقش مي‌بست. در ميان حاضران در سالن چهره‌هاي سرشناس ايراني همچون بازيگران، سياستمداران ايراني و همچنين علي‌دايي (فوتباليست بازنشسته ايراني) نيز به چشم مي‌خورد.»

«حراجي هنرهاي مدرن و معاصر تهران که به تدريج جاي خود را در ميان بزرگ‌ترين حراجي‌هاي هنري در خاورميانه باز کرده است، مراسم سالانه‌اي است که امسال براي چهارمين بار برگزار شد، اما سالي متفاوت را تجربه کرد؛ قيمت‌هاي پيشنهادي براي خريد آثار هنري در کشوري که همچنان با تحريم‌هاي بين‌المللي دست به گريبان است، فوق‌العاده چشم‌گير بود و در نهايت هم فروش 4.3 ميليون پوندي اين حراجي، رقمي دو برابر فراتر از پيش‌بيني‌ها را ثبت کرد.» يکي از سخنگويان حراجي تهران در گفت‌وگو با گاردين عنوان کرد: ما تقريبا 180 درصد از آنچه پيش‌بيني کرديم را فروختيم و از ميان 126 اثري که براي فروش گذاشته شده بود، 125 اثر به خريداران داخلي و خارجي فروخته شد.

وي افزود: به دليل اعمال تحريم‌ها، ارتباط سيستم بانکي ايران با دنياي خارج قطع شده است، اما اين امر مانع از شرکت خريداران خارجي در حراجي آثار هنري تهران نشد و آنها نمايندگاني را از سوي خود در تهران راهي حراجي کرده بودند.

نقاشي سهراب سپهري شاعر پرآوازه ايراني از تنه درخت به قيمت 28 ميليارد ريال (560 هزار پوند) در اين حراجي به فروش رفت و رکورد گران‌ترين نقاشي فروخته شده در ايران را به نام خود ثبت کرد. همچنين آثاري ديگر از هنرمنداني چون منوچهر يکتايي، پرويز تناولي، بهمن محصص و آيدين آغداشلو نيز با قيمت‌هاي بالايي به فروش رفت.

شيوا بلاغي، مورخ فرهنگي خاورميانه در دانشگاه «براوان» معتقد است، حراجي تهران حاکي از افزايش خريد آثار هنري در ايران است. بازار رو به رشد آثار هنري در ايران بسيار حائز اهميت است که از طريق نسل جديدي از مجموعه‌داران حفظ شده است. حراجي اخير تهران که با قيمت‌هاي بالاي آثار هنري همراه بود نشان از علاقه قابل ملاحظه به هنرمندان معاصر ايران چون سهراب سپهري، مارکو گريگوريان و پرويز تناولي دارد. اين مورخ فرهنگي در ادامه عنوان کرد: موزه‌ها و مجموعه‌داران خارجي نيز علاقه فراواني به آثار هنري دهه 1950 تا 1970 هنرمندان ايراني دارند و در حالي که قيمت اين آثار رو به افزايش است با اين وجود قيمت مناسبي در مقايسه با همتايان غربي خود دارند. براي ايراني‌ها، هنر يک سرمايه‌گذاري مالي هوشمندانه است که از طريق آن مي‌توانند ميراث فرهنگي خود را نيز حفظ کنند.

در حال حاضر رکورد گران‌ترين اثر هنري ايراني در اختيار مجسمه «پرسپوليس» ساخته پرويز تناولي است که در حراجي کريستي دوبي در سال 2008 به قيمت 2.8 ميليون دلار (1.8 ميليون پوند) به فروش رفت.

شيوا بلاغي همچنين افزود: تحريم‌ها به اين معناست که حراجي‌هاي هنري در ايران تا حد زيادي محدود به مجموعه‌داران داخلي است و پيوستن حراجي تهران به بازار بين‌المللي هنر تنها زماني به راستي محقق مي‌شود که تحريم‌ها رفع شوند.

نيکي نجومي که يکي از آثارش اخيرا در اختيار موزه بريتانيا قرار گرفته است و يکي از ژورنال‌هاي هنري در ايران او را در ميان 10 هنرمند برتر ايران قرار داده است، نيز يکي از آثارش را در حراجي اخير تهران فروخت. نجومي در اين باره به گاردين گفت: نقدهايي کلي بر اين حراجي وارد بود، اما در مجموع فکر مي‌کنم که حرکت مثبتي شکل گرفت. اين يک کمک مالي به هنرمندان ايراني خواهد بود؛ آنچه ما در گذشته خيلي از آن برخوردار نبوديم.

او ادامه داد: نمي‌توانستم ارقامي را که در حراجي مي‌شنيدم باور کنم و براي من و افراد ديگر اين سوال مطرح شد چگونه ممکن است در کشوري تحت تحريم اين آثار با چنين قيمت‌هاي بالايي به فروش برود!

گاردين در پايان گزارش خود افزوده است: «نگرش سياستمداران ايراني به هنر در حال تغيير است. همچنان که ماه گذشته شهردار تهران بيلبورد‌هاي تبليغاتي سطح شهر را براي مدت 10 روز به آثار هنرمنداني چون پيکاسو و ماگريت اختصاص داد.»

حراج تهران با فروش 125 اثر از 126 اثر راه يافته به چهارمين دوره‌اش، هشتم خرداد در هتل پارسيان آزادى برگزار شد.


 اظهارات شمس لنگرودي درباره «احتمال باران اسيدي»:
 مردم بايد اين فيلم را ببينند 

شمس لنگرودي، وضعيت مبهم اکران فيلم «احتمال باران اسيدي» را غم‌انگيز دانست و تاکيد کرد که مردم بايد اين فيلم را ببينند.

اين شاعر که اين روزها با بازي در فيلم «پنج تا پنج» اولين ساخته تارا اوتادي روي پرده سينماهاست، هم از بازي‌اش در اين فيلم و همکاري با کارگردان‌هاي جوان گفت و هم از وضعيت مبهم اکران فيلم «احتمال باران اسيدي» ابراز تاسف کرد.

اين هنرمند که حالا ديگر فقط به عنوان شاعر مطرح نيست بلکه در چند فيلم بلند سينمايي هم بازي دارد در گفت‌وگو با ايسنا درباره چگونگي حضورش در فيلم «پنج تا پنج» و جذابيت فيلمنامه پيشنهادي گفت: «پيش از موضوع جذابيت فيلمنامه «پنج تا پنج»، پيشنهاد آقاي کيانيان بود که برايم مهم بود؛ ايشان به من پيشنهاد بازي در اين فيلم را دادند و وقتي که ديدم خودشان هم در اين فيلم بازي مي‌کنند و مشاور هنري فيلم هم هستند، من پذيرفتم.»

او ادامه داد: «در درجه اول حضور آقاي کيانيان و اقتباس فيلمنامه از نمايشنامه مشهور«پنچري» نوشته دورنمات سرذوقم آوردند که بازي در اين فيلم را بپذيرم، خب بعد که وارد کار شديم، ديدم تقريبا همه عوامل فيلم بسيار دوست داشتني هستند و بخوبي مي‌شود، کار را پيش برد.» لنگرودي از دورنمات به عنوان نکته سنج بزرگي ياد کرد و افزود: «دورنمات فيلسوف بدبيني است که از داير? جذابيت هولناکش هيچ راه رهائي نيست. او دقيقا بر مصائب پر رنجي انگشت مي‌گذارد که دوست نداري بشنوي. او بي‌رحمانه تو را معذب مي‌کند. ما براي زندگي نياز به توجيهات دروغ داريم، او همه را برملا مي‌کند.»

او در پاسخ به اين پرسش که چون اين فيلم در لوکيشني ثابت مي‌گذرد و تقريبا هيچ زني در آن بازي ندارد، نگران نبوديد اين وضعيت، مخاطب را خسته و دلزده کند؟ توضيح داد: «چرا نگران بودم. بويژه که «پنچري» دورنمات «نيوشنامه» يا به قول معروف نمايش نام? راديويي است، ولي تلاش براي اينکه اين فيلم کار قابل قبولي بشود، ستودني بود.»

شاعر مجموعه «باغبان جهنم» که تصميم دارد بازيگري را در سينما ادامه دهد، درباره همکاري‌اش با کارگردان‌هاي جوان سينما مانند تارا اوتادي يا بهتاش صناعي‌ها گفت: «براي اينکه جوان سر پر شوري براي تغيير دارد. اوست که فکر مي‌کند «چرخ برهم زنم ار غير مرادم گردد»، بعد سن که بالا مي‌رود مي‌گويد «رضا به داده بده وز جبين گره بگشا». اوست که فکر مي‌کند جهان را عوض خواهد کرد. بعد که دو دستي مي‌چسبد چيزي تغيير نکند؛ مي‌نشيند و به گذشته افتخار مي‌کند.»

وي در ادامه اين گفت‌وگو درباره سرنوشت نامعلوم اکران فيلم ديگرش «احتمال باران اسيدي» که سال گذشته در سي و سومين جشنواره فيلم فجر به نمايش درآمد، توضيح داد: «ارزش فيلم «احتمال باران اسيدي»، از جمله در لغزندگي معنائي يا به اعتباري در ايهام‌هايش است. دو چيز در هنر بد است: ابهام و صراحت. و هر دو از ناتواني است. علم است که مي‌بايد هر چه بيشتر روشن و صريح باشد، چون قصدش روشن کردن مطلبي است که مولفش گمان مي‌کند براي خودش روشن شده و حالا مي‌خواهد براي ديگران هم روشن کند. اما هنر بعد از اين مرحله است. يعني مرحله‌اي که بعد از غور بسيار در مطلبي هنرمند حس مي‌کند«در اندرون من خسته دل ندانم چيست» و سعي مي‌کند که آن را به بهترين وجه «بيان» کند.»

شمس لنگردوي در پايان سخنانش خاطرنشان کرد: «هنرمند نمي‌خواهد چيزي را براي کسي روشن کند چون براي خودش هم روشن نيست؛ پس کسي که به يک وجه اثر هنري مي‌پردازد، بايد يقين کند که اين تنها برداشت او از آن اثر است و الزاما قابل تعميم نيست. به نظرم اگر هم مشکلي براي «احتمال باران اسيدي» پيش آمده باشد، از اين نوع است و دليل ندارد که قابل حل نباشد. البته غم‌انگيز است فيلمي که آنقدر در جشنواره از آن ستايش شده است، اينطور دچار مسائل حاشيه‌ مي‌شود. اين فيلم را مردم بايد ببينند.»


 عطيه ميرزايي مدير اجرايي پروژه «تاريخ جامع ايران»:
 «تاريخ جامع ايران»  
 کامل‌ترين مجموع? منتشرشده از تاريخ ايران است

مدير اجرايي پروژه کتاب 20 جلدي «تاريخ جامع ايران» گفت: مجموع? بيست جلدي تاريخ جامع ايران هم به لحاظ پهن? زماني و هم به جهت ابعاد تاريخي فعلاً کامل‌ترين مجموع? منتشرشده از تاريخ ايران محسوب مي‌شود. «عطيه ميرزائي» در گفت‌وگو با ستاد خبري تاريخ جامع ايران گفت: پيش از اين نيز آثار پراکنده‌اي در اين موضوع تدوين و منتشر شده است که از جمل? آنها مي‌توان به کتاب تاريخ مفصل ايران باستان به قلم مشيرالدوله حسن پيرنيا، کتاب از پرويز تا چنگيز نگارش سيدحسن تقي‌زاده و مجموع? هفت جلدي تاريخ ايران چاپ انتشارات دانشگاه کمبريج انگلستان اشاره کرد. اما مجموع? بيست جلدي تاريخ جامع ايران هم به لحاظ پهن? زماني و هم به جهت ابعاد تاريخي فعلاً کامل‌ترين مجموع? منتشرشده از تاريخ ايران محسوب مي‌شود که دربردارند? تاريخ سياسي، اجتماعي، هنري، علمي و ادبي سرزمين ايران از پيش‌آرياييها تا انقراض قاجار است و به حق مي‌توان از آن به عنوان اثري ملي که همواره ماي? افتخار و مباهات دولت و ملت ايران خواهد بود، نام برد. ميرزايي در ادامه اظهار داشت: نام ايران در تاريخ همواره با حوادث و تحولات سياسي، اجتماعي و فرهنگي عجين بوده است. از يورش اسکندر تا استيلاي تيموريان، نه تنها هيچکدام نتوانستند ريشه‌هاي مستحکم فرهنگ و تمدن اين سرزمين را از جاي درآورند، بلکه خود به مدافعان فرهنگ، تمدن و زبان ايران بدل شدند و ايران و ايراني همچنان از مدعيان برحق کهن‌ترين تمدن‌هاي بشري است.

او ادامه داد: تدوين و نگارش تاريخ چنين سرزميني از مهمترين وظايف مراکز پژوهشي است که سال‌ها جاي آن در آثار منتشر شده خالي بود و نيز به سبب وسعت زماني و مکاني دنياي ايراني کاري بس دشوار بوده و اکنون با همت مرکز دائره‌المعارف بزرگ اسلامي که در عرص? بين‌المللي از مهمترين مراکز پژوهش‌هاي اسلامي و ايراني است، اين مهم محقق شده است. عضو گروه تاريخ مرکز دايره‌المعارف بزرگ اسلامي اظهار داشت: مسلماً اطلاع از پيشين? تاريخي يک سرزمين به‌منظور تثبيت و تبيين هويت و منافع ملي، براي مردم آن سرزمين بسيار لازم و مفيد است و بدين جهت وجود اين اثر را در خان? هر ايراني، در تمام دفاتر و رايزني‌هاي فرهنگي و سفارتخانه‌هاي جمهوري اسلامي ايران توصيه مي‌شود و اميدواريم به زودي شاهد ترجم? اين مجموعه به زبانهاي ديگر به‌ويژه انگليسي و عربي باشيم. «مرکز دائره‌المعارف بزرگ اسلامي» بيش از سه دهه در زمينه تدوين و انتشار دائره‌المعارف‌هاي اسلامي، عمومي، تخصصي و ديگر مراجع علمي فعاليت داشته است.

مجموعه 20 جلدي تاريخ جامع ايران، طي مراسمي در 26 خرداد ماه 94، رونمايي خواهد شد.


 از هر دري خبري 

بازيگر جديد پايتخت

«محمدرضا عليمرداني» که مدتي است به جمع بازيگران سريال «پايتخت4» پيوسته به فارس گفت: توسط بازيگر توانا و دوست قديمي و عزيزم‌هادي کاظمي به محسن تنابنده يادآوري شدم، تنابنده نيز از دوستان قديمي من از پيش و پس از دانشگاه است، اما به دليل مشغله‌هاي کاري زماني که براي سريال پايتخت با من تماس گرفت، گفت که واقعا نمي‌دانم چرا براي اين سريال به ياد حضور تو نبودم. اين بازيگر ادامه داد: در «پايتخت 4» نقش فردي به نام بائو را ايفا مي‌کنم که يکي از کانديداي شوراي شهر است و با شخصيت هما، در رقابت است و شخصيتي حدودا جدي است. وي درباره گريم و لهجه خود نيز بيان کرد: قاعدتا يکي از ويژگي‌هاي اين سريال گريم و نوع گويش بازيگران است و اين موضوع در مورد من هم رعايت شده و گريم متفاوتي دارم و لهجه علي‌آبادي هم چاشني نقشم هست. خواننده تيتراژ پاياني سريال انقلاب زيبا ادامه داد: در حال حاضر در شهر شيرگاه در نزديکي قائم‌شهر هستيم، اما من به خاطر ضبط صداي اپيزودهاي انيميشن «ديرين ديرين» که در ايام نوروز پخش شد و الان هم در برخي از شبکه‌هاي اجتماعي موجود است، و همچنين نريشن خواني مجموعه «جهل مرکب» در روزهايي که بازي ندارم به تهران مي‌آيم. در همين بين هم کلاس گويندگي و کارهاي ديگر مربوط به دوبله‌ام را به دوستانم در اين زمينه سپردم. وي با اشاره به کوتاه يا بلند بودن نقش خود گفت: بايد بگويم که «بائو» در همه قسمت‌ها حضور ندارد و به فراخور موقعيت‌هايي که متن برايمان رقم مي‌زند، حضور من هم مشخص مي‌شود. گوينده شخصيت شيطان در سريال «سقوط يک فرشته» از همکاري خود با اين سريال بيان کرد: در يکي دوسال گذشته فارغ از بازي در فيلمهاي سينمايي «روز روشن» به کارگرداني حسين شهابي و فيلم سينمايي «فردا» به کارگرداني مشترک مهدي پاکدل و ايمان افشاريان و پيش از آنها از بين بازيهايي که در چند سريال مثل «روز رفتن» و «مامور بدرقه» و غيره داشتم، قطعا سريال «پايتخت4» يکي از بهترين تجربه‌هايم در زمينه کارهاي تصويري خواهد شد چراکه کل گروه حرفه‌اي و کاربلد هستند که توسط سيروس مقدم و محسن تنابنده هدايت مي‌شوند. اين بازيگر، صدابازيگر و خواننده ادامه داد: از الان و قبل از پخش سريال، نمي‌توانم بگويم که مردم تا چه ميزان با اين شخصيت ارتباط برقرار مي‌کنند، اما من سعي مي‌‌کنم، به آنچه که آقاي مقدم و تنابنده از من مي‌خواهند برسم و ونقش را باورپذيرترو شيرين‌تر کنم. در مجموع از همراهي کل اين گروه دوست داشتني و هنرمند بسيار خرسندم.

رقابت فردوسي‌پور و عليخاني

پانزدهمين جشن حافظ (دنياي تصوير) امسال علاوه بر برگزيده‌هاي بخش سينما و تلويزيون، براي سومين بار پس از يک وقفه از يک چهره تلويزيوني هم تقدير خواهد کرد. به گزارش ايسنا، هيات داوران جشن حافظ پس از بررسي برنامه‌هاي تلويزيوني سال گذشته، با تاکيد روي مجري‌محور بودن برنامه، چهره‌هاي زير را به عنوان نامزدهاي بخش چهره تلويزيوني سال پانزدهمين دوره جشن حافظ انتخاب کردند: احسان عليخاني براي اجراي برنامه «ماه عسل»، عادل فردوسي‌پور براي اجراي برنامه «نود»، رامبد جوان براي «خندوانه» و مرتضي حيدري مجري «پايش». در پانزدهمين جشن حافظ که بيست و ششم خرداد ماه برگزار خواهد شد، تنديس حافظ بهترين چهره تلويزيوني به يکي از اين نامزدها اهدا خواهد شد. پيش از اين داريوش ارجمند براي «طلوع ماه» و مرتضي حيدري براي «گفت‌وگوي ويژه خبري شبکه2» برنده تنديس حافظ بهترين چهره تلويزيوني شده بودند. براي انتخاب چهره تلويزيوني برنامه‌هايي مورد بررسي قرار گرفتند که از فروردين 1393 تا انتهاي اسفندماه 1393 پخش شده‌اند. جشن حافظ(دنياي تصوير) با مديريت علي معلم تنها جشن خصوصي در حوزه سينما و تلويزيون است.

«زماني براي خيانت» در تلويزيون

«زماني براي خيانت» به کارگرداني امير آرام امروز ساعت 23 از شبکه مستند پخش مي‌شود. به گزارش ايسنا، اين مستند 50 دقيقه‌اي با هدف بررسي جاسوسي هسته‌اي در ايران ساخته شده و سوژه اصلي آن يکي از کارشناسان هسته‌اي کشور است که طي تماس با گروهک جدايي طلب دموکرات، اطلاعات محرمانه‌اي درباره فعاليت‌ها و کارشناساني که در نيروگاه آب سنگين اراک فعال بوده‌اند، به کشورهاي غربي ارسال مي‌کند و به واسطه اين جاسوسي يکي از عملکردهاي مهم اين نيروگاه يعني استفاده از آب سنگين در درمان بيماران سرطاني، به دليل ممانعت از خريد تجهيزات مرتبط براي راه‌اندازي، هنوز به بهره برداري نرسيده است. «زماني براي خيانت» با استفاده از صحنه‌هاي بازسازي شده به جنايات گروهک دموکرات، مقر اصلي اين گروهک در کردستان عراق و جنايات آن در سال‌هاي گذشته اشاره مي‌کند. از ديگر نقاط قوت اين مستند نيز مي‌توان به تصويربرداري اختصاصي گروه مستندساز آن از مراکز هسته‌اي ايران اشاره کرد.

بني‌اعتماد مهمان دندون طلا شد

کارگردان زن سينماي ايران و خالق فيلم «قصه‌ها» که هم اکنون روي پرده سينماها در حال اکران است، ميهمان عوامل مجموعه «دندون طلا» در قهوه‌خانه قنبر شد. به گزارش ايلنا خانم بني‌اعتماد که هم‌اکنون دخترش باران کوثري در اين مجموعه مقابل دوربين ميرباقري بازي دارد، ضمن بازديد از سکانسي که اين بازيگر مقابل دوربين بود با عوامل «دندون طلا» نيز به ديدار و گفت‌وگو پرداخت. تاکنون بيش از 70 درصد از تصويربرداري اين مجموعه به پايان رسيده است و همچنان گروه در لوکيشن قهوه خانه قنبر مشغول گرفتن سکانس‌هايي از «دندون طلا» هستند. به زودي تصويربرداري در خيابان‌هاي تهران دنبال مي‌شود. مهدي فخيم زاده، حامد بهداد، حميدرضا آذرنگ، ستاره اسکندري، حسن پورشيرازي،سيروس گرجستاني، بهناز جعفري، نادر سليماني، کاظم هژيرآزاد، محسن قاضي مرادي و با حضور باران کوثري از بازيگران اين مجموعه هستند.


 کوتاه از سينما 

ماجراي عجيب «فرزند صبح»

فيلم سينمايي «فرزند صبح» قرار بود اداي دين فيلمسازان تربيت شده دوران پس از انقلاب اسلامي به بنيانگذار آن باشد؛ اتفاقي که به دلايل مختلف محقق نشد. نيمه خرداد زماني است که عرصه‌هاي مختلف فرهنگي و هنري در معرض يک سنجش قرار مي‌گيرند؛ اينکه در زمينه تصوير کردن چهره‌اي از بنيانگذار انقلاب اسلامي به چه ترتيب عمل کرده‌اند. در اين زمينه وقتي نوبت به سينما مي‌رسد بيش از هر فيلم و اثري نام «فرزند صبح» به کارگرداني بهروز افخمي به ميان مي‌آيد؛ فيلمي که نسخه‌اي از آن در بيست و هشتمين دوره جشنواره فيلم فجر به نمايش درآمد و بعد از پخش بيش از دو ساعت فيلم، افخمي گفت مايل نبوده نامش در عنوان‌بندي اين فيلم قرار بگيرد، زيرا «فرزند صبح» هماني که او مي‌خواسته نشده است. به گزارش خبر آنلاين اين فيلم که از ابتداي راه با حواشي بسياري همراه بود، همچنان همان اطراف حواشي قرار دارد و به اصل نرسيده است، از همه مهمتر اينکه فيلم هنوز تبديل به فيلمي نشده که بحث اکران آن به ميان بيايد؛ دلايل براي بي‌سرانجامي اين پروژه بسيار است که در ادامه نگاهي به برخي از موضوعات مطرح شده، صورت مي‌گيرد. اعلام نام هديه تهراني و محمدرضا شريفي‌نيا به عنوان بازيگر فيلم، آغاز جنجال «فرزند صبح» بود. سال 1383 خيلي خوشايند نبود که نقش دايه امام خميني (ره) را تهراني بازي کند و حضور شريفي‌نيا نيز در نقش فرزند امام جنجال‌هايي داشت که بالاخره به نتيجه نرسيد و هر دوي اين بازيگران در فيلم حضور پيدا کردند. اين مشکلات اوليه در ادامه به ريتم کند توليد رسيد، جايي که فيلم پيش نمي‌رفت و ساخته نمي‌شد و در مقطعي بهروز افخمي گفت کل پروژه را تعطيل مي‌کند تا پسري که نقش کودکي امام را بازي مي‌کند، بزرگ شود و بتواند نقش بزرگتري را هم ايفا کند. با همه اين‌ها به هر ترتيب که بود تدوين فيلم با مسئوليت زنده‌ياد سيف‌الله داد نيز آغاز شد و تصور مي‌شد فيلم در سال 87 آماده نمايش شود که چنين نشد. انتظارها ادامه داشت تا جايي که بالاخره در فهرست فيلم‌هاي بيست و هشتمين جشنواره فيلم فجر نام «فرزند صبح» جاي گرفت. واکنش دور از انتظار نسبت به اين اتفاق از سوي افخمي کارگردان فيلم صورت گرفت. او در متني خطاب به مهدي مسعودشاهي دبير جشنواره نوشت که فيلم ارائه شده دبيرخانه جشنواره را اثر خود نمي‌داند و چنين شرح داد: «در خبرها خواندم فيلم «فرزند صبح» در بخش مسابقه‌ جشنواره پذيرفته و در اخبار منتشره مخصوصا تاکيد شده اين فيلم را من ( بهروز افخمي) کارگرداني کرده‌ام. جاي ديگر از قول آقاي شرف‌الدين (تهيه‌کننده) خواندم که «افخمي از نزديک در جريان شيوه‌ صداگذاري بود، موسيقي را تاييد کرد و با بهرام زند به عنوان سرپرست گويندگان جلسه‌اي داشت و نقطه‌نظراتش را مطرح کرد و در مجموع از حال و هواي چگونگي امور تکميلي فيلم مطلع بود». من اميدوارم ديگران اين حرف‌هاي حيرت‌انگيز را از قول آقاي شرف‌الدين جعل کرده باشند و‌گرنه بايد از قول حافظ به خودمان دلداري بدهيم که تو عمر خواه و صبوري که چرخ شعبده‌باز / هزار بازي از اين طرفه‌تر بر‌انگيزد.