نسخه شماره 3772 - 1394/03/16 -

بحران آتش‌سوزي در نبود حداقل امکانات
اين بار جنگل‌هاي«شلم» سوختند


24 منطقه استان سمنان تحت تاثير فرسايش بادي و کانون‌ها‌ي بحراني

دل خاک از گذر تاريخ مي‌گويد
ظرفيتِ مغفول مانده شهر تاريخي جرجان


اخبار کوتاه


خبر


 بحران آتش‌سوزي در نبود حداقل امکانات
 اين بار جنگل‌هاي«شلم» سوختند 

پنجشنبه شب براي چندمين بار پياپي طي هفته‌هاي گذشته بخش مهمي‌از جنگل‌هاي استان ايلام در آتش سوخت که بازهم نبود امکانات به اين بحران در استان دامن زده است.

به گزارش مهر، آتش‌سوزي جنگل‌ها که اين روزها به عنوان يک بحران در استان ايلام تبديل شده، در نبود امکانات و حداقل‌ها در استان براي مهار آتش در جنگل‌ها رخ داده و وضعيت بحراني در استان ايلام ايجاد کرده است. قصه دراز آتش‌سوزي جنگل‌هاي ايلام چند سالي است در فصل تابستان جنگل‌هاي استان ايلام را به کام مرگ مي‌فرستند، استان خشکسالي زده اي که هم اکنون در حال از دست دادن تنها داشته خود يعني درختان بلوط است. در سال جاري به طور مکرر خبر از آتش‌سوزي در جنگل‌هاي استان ايلام به گوش مي‌رسد و متاسفانه طي روزهاي اخير هم اين واقعه در استان بيشتر به چشم خورده و در نبود امکانات متاسفانه بخش قابل توجهي از جنگل‌هاي استان در آتش مي‌سوزد. سال‌هاي سال است که استان ايلام به دليل توپوگرافي خشن خود و رشته‌هاي کبيرکوه در مواقع آتش‌سوزي امکانات لازم براي خاموش کردن آتش ندارد و مسئولان هر سال وعده براي مستقر شدن يک بالگرد در استان مي‌دهند ولي خبري نيست.

اينبار هم بخش مهمي‌از کوه‌هاي «شلم» استان ايلام در آتش بي‌تدبيري سوخت چراکه نبود حداقل‌ها باعث افزايش طول آتش‌سوزي اين جنگل‌ها شد و با زحمات چند ساعته خاموش شد. البته اين قصه امروز و ديروز استان ايلام نيست، اين قصه چند ساله اي است که آتش‌سوزي از يک طرف و بي‌تدبيري و بي‌توجهي به ارتقاي امکانات استان از طرف ديگر دامن گير استان شده است. در استاني که 640 هزار هکتار جنگل دارد و 90 درصد آن را درختان بلوط تشکيل داده است، بايد گفت متاسفانه نبود امکانات براي مقابله با بحران در هنگام آتش‌سوزي کماکان در استان دارد.

نکته مهم در آتش‌سوزي‌ها استان ايلام و همين آتش‌سوزي منطقه شلم تعمدي بودن و عامل انساني است که بازهم در نبود نيروي کافي براي حفاظت از منابع طبيعي استان در اين زمينه مقام اول را داراست.

البته هنوز ميزان خسارت وارد شده به جنگل‌ها و محيط زيست و منابع طبيعي استان ايلام در اين آتش‌سوزي مشخص نشده ولي آنچه معلوم است اينکه بخش وسيعي از جنگل‌هاي استان در آتش سوخته و البته در اين بين تعدادي از حيات وحش استان نيز از بين رفته است.

شانس از آنجا با جنگل‌هاي شلم ايلام يار بود که اين جنگل در نزديکي شهر ايلام است و حالا اين سوال پيش مي‌آيد اگر در مناطق دورفتاده بود چطور اين آتش خاموش مي‌شد؟ به دليل وسيع بودن آتش‌سوزي شب گذشته منطقه شلم، مديريت بحران استانداري ايلام از مردم درخواست کمک کرد که با همکاري تمام دستگاه‌هاي اجرايي و مردم آتش بالاخره بعد از ساعتها خاموش شد ولي آتش محروميتها و امکانات در استان هنوز خاموش نشده است. مديريت بحران استان ايلام از از مهار آتش‌سوزي در ارتفاعات جنگلي شلم خبر داد و گفت: با تلاش عوامل امدادي، آتش نشاني و نيروهاي سپاه و گروه‌هاي مردمي ‌پس از ساعتي حريق به طور کامل مهار شد.

محمدرضا مرواريد استاندار ايلام در گفت‌وگو با خبرنگار ضمن تشکر از همکاري مردم و دستگاه‌هاي اجرايي براي خاموش کردن آتش منطقه شلم ايلام اظهار داشت: حتما بايد يک دستگاه بالگرد به استان اختصاص پيدا کند. وي بيان داشت: ارتفاعات جنگلي استان بسيار سخت گذر هستد و در مواقع آتش‌سوزي، خاموش کردن بسيار سخت مي‌شود که براي همين استان نيازمند يک بالگرد است.

اين مسئول عنوان کرد: فرهنگ سازي در زمينه مقابله و پيشگيري از آتش‌سوزي واقعا در استان نياز است چراکه هرچقدر در اين بحث در استان کار شود بازهم کم است. وي بيان داشت: در واقع هزينه کردن براي فرهنگ سازي براي پيشگيري از آتش‌سوزي خود کمک فراواني در جهت کنترل آتش‌سوزي‌هاي سطج جنگل‌هاي استان است. در حالي شب گذشته منطقه شلم دچار حريق شده بود که بخش مهمي‌از جنگل‌هاي منطقه مله پنجاب استان نيز دچار آتش‌سوزي است که البته فعلا از سرنوشت و خسارات اين آتش‌سوزي اطلاعاتي در دست نيست. به هر روي به نظر در استمرار وقوع حوادث مختلف براي جنگل‌هاي ايلام اين روزها آتش‌سوزي‌ها در بلوطستان به موضوعي عادي و روزمره تبديل شده در حاليکه همچنان چاره انديشي جدي در اين زمينه از سوي مسئولان براي ارتقاي امکانات در اين استان صورت نگرفته است.


 24 منطقه استان سمنان تحت تاثير فرسايش بادي و کانون‌ها‌ي بحراني 

معاون فني اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان از وجود 24 منطقه تحت تاثير فرسايش بادي در استان خبر داد و گفت: حدود يک ميليون 262 هزار و843 هکتار از اراضي استان تحت تاثير اين امر است.

سيد‌نقي عزيزي در گفت‌وگو با مهر ضمن اشاره به وجود 24 منطقه استان سمنان تحت تاثير فرسايش بادي اظهار داشت: بر اساس مطالعات انجام شده با در نظر گرفتن شاخص‌ها‌ي ارائه شده در طرح حدود 477 هزارو 791 هکتار از اراضي استان در 20منطقه به عنوان کانون‌ها‌ي بحراني فرسايش بادي شناخته شده است.

وي همچنين تصريح کرد: از اين ميزان حدود 15 هزار و 361 هکتار آن داراي اولويت درجه يک و همچنين 251 هزار و 531 هکتار از اراضي در اولويت درجه دو و 210 هزار و 894 هکتار ديگر نيز داراي اولويت درجه سه هستند که سالانه در حدود 32 ميليارد ريال خسارت به تاسيسات صنعتي و مسکوني، جاده‌ها‌ي مواصلاتي، اراضي کشاورزي و... وارد مي‌کند. معاون فني اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان تصريح کرد: يکي از عمده‌ترين مسائل مناطق بياباني و نيمه بياباني فرسايش بادي و عوارض ناشي از آن است که هرساله خسارت بسياري را به تاسيسات اقتصادي و منابع زيستي وارد مي‌کند و به همين علت طرحي براي شناسايي مناطق تحت تاثير فرسايش بادي و اولويت بندي آن تحت عنوان شناسايي کانون‌ها‌ي بحراني فرسايش بادي به اجرا در آمد.

عزيزي شناسايي مناطق متاثر فرسايش بادي، شناسايي مناطق برداشت، حمل و رسوب در اين مناطق، شناسايي کانون‌ها‌ي بحراني با توجه به ميزان خسارت، برآورد ميزان خسارت ناشي از فرسايش بادي و تعيين اولويت‌ها‌ي اجرايي براي مبارزه با فرسايش بادي به عنوان مهمترين اهداف اجراي طرح شناسايي مناطق تحت تاثير فرسايش بادي در مناطق بياباني ياد کرد.

وي با بيان اينکه اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان از نخستين استان‌ها‌ي پيشگام در زمينه جلوگيري از بيابان زايي و کنترل فرسايش بادي بوده است افزود: اقدامات تشويقي و حمايتي براي حفظ پوشش گياهي منطقه و ايجاد راهکارهايي براي اين منظور با مشارکت ساکنان منطقه، انجام مطالعات مديريت مناطق بياباني و کنترل کانون‌ها‌ي فرسايش بادي در سطح استان، انجام مطالعات بيابان زدايي و مديريت جنگل‌هاي دست کاشت بياباني و ... از جمله اين برنامه‌ها‌ بوده است.

معاون فني اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان، اجراي طرح‌ها‌ي تثبيت تپه‌ها‌ي ماسه اي و احداث باد شکن، انجام پروژه‌ها‌ي نهالکاري و بذرکاري با استفاده از گونه‌ها‌ي گياهي مقاوم تاغ، آترييلکس، قره داغ، اسکمبيل و ...، مراقبت و آبياري پروژه‌ها‌ي اجرا شده، انجام پروژه کنترل هرز آبي براي توسعه پوشش گياهي در اراضي بيابان استاني و اجراي طرح‌ها‌ي مديريت جنگلهاي بياباني دست کاشت در تاغزارهاي دست کاشت قديمي را از ديگر برنامه‌ها‌ بوده است.

عزيزي با اشاره به اينکه در حال حاضر براي کنترل و تثبيت ماسه‌ها‌ي روان در کانون‌ها‌ي بحراني فرسايش بادي، اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان اقدام به متمرکز کردن پروژه‌ها‌ي مطالعات و اجرايي بيابانزدايي خود در اين مناطق کرده است، افزود: به اين منظور تا کنون 350 هزار هکتار طرح بيابان زدايي تهيه شده و حدود 140 هزار هکتار از سطح کانون‌ها‌ي بحراني را مي‌پوشاند.

استان سمنان با مساحتي بالغ بر 9.7 ميليون هکتار و و جمعيتي بالغ بر 600 هزار نفر در بخش مرکزي ايران قرار دارد اغلب اراضي استان به دليل دوري از منابع رطوبتي داراي اقليم خشک و نيمه خشک است به نحوي که حدود نيمي از اراضي استان فاقد پوشش گياهي است که اين اراضي بيشتر در بخش‌ها‌ي جنوب و جنوب شرق استان کوير حاج عليقلي، شرق بيارجمند و ... قرار داشته و شامل شوره زار کفه‌ها‌ي رسي و نمکي، سنگلاخ، اراضي بدلند و ناهموارهاي ماسه‌اي و ... هستند.


 دل خاک از گذر تاريخ مي‌گويد
 ظرفيتِ مغفول مانده شهر تاريخي جرجان 

شهر تاريخي جرجان يکي از پرارزش‌ترين آثار به جا مانده از دوران اسلامي است که با وجود ظرفيت بالا براي جذب مسافر، اقدامي براي احيا و استفاده از قابليت‌هاي گردشگري آن نشده است.

به گزارش مهر، شهر تاريخي جرجان (گرگان قديم) که در حاشيه غربي شهرستان گنبد کاووس قرار گرفته، يکي از شهرهاي مهم و مشهور ايران در قرن چهارم تا هفتم هجري است؛ اهميت اين شهر تا آنجاست که عده‌اي از جغرافي دانان قرون گذشته مانند ابن حوقل، جرجان را با شهرهايي مانند ري، نيشابور و کاشان قابل مقايسه مي‌دانند. به اعتقاد کارشناسان اين شهر در دوران سلسله‌ها‌ي مختلف مانند سامانيان، آل زيار، آل بويه و سلجوقيان جز شهرهاي مهم ايران به شمار مي‌رفته است. در برخي کتب تاريخي آمده که شهر تاريخي جرجان بر اثر حمله مغول در سال 618 قمري ويران شده و همين امر باعث شد تا اين شهر شکوه و رونق خود را از دست بدهد. اين محوطه ارزشمند تاريخي در دهه پنجاه هجري، توسط دکتر يوسف کياني مورد کاوش‌ها‌ي باستان شناختي قرار گرفت و آثار با ارزشي از جمله معماري، ظروف سفالي منحصر به فرد، ظروف شيشه اي و فلزي از آن به دست آمد. مهمترين يافته‌ها‌ي معماري کشف شده اين شهر تاريخي معابر آجر فرش، کوره‌ها‌ي ساخت سفال، فلز و کانال‌ها‌ي سيستم آبرساني شهر است که امروزه علي‌رغم تخريب‌ها‌ي فراوان هنوز قابل رويت است. کانال‌هايي با عمق سه متر و عرض 180سانتي متر، خيابان‌‌ها‌يي پوشيده با آجر سرخ، کوره‌‌ها‌ي سفال‌ پزي و کارگاه‌‌ها‌ي شيشه‌‌گري، آهنگري و فلزکاري تنها بخشي از تاريخ پربار شهر تاريخي جرجان است، شهري که با گذشت 13 دهه از شناسايي اش هم اکنون سفال‌هايش زير پاي عابران مي‌شکند و حريمش با ساختمان‌هاي نوساز خدشه‌‌دار مي‌‌شود. مساحت اين شهر در زمان آبادي يک هزارو 200 هکتار بوده درحالي که امروز به دلايل مختلفي چون کاووش‌ها‌ي غير مجاز، توسعه کشاورزي و ساخت خانه‌ها‌ي جديد به مساحتي حدود 250 هکتار در دوطرف گرگان رود محدود شده است.

مدت‌ها‌ست که صحبت از راه‌اندازي سايت موزه در شهر تاريخي جرجان و اعمال سياست‌ها‌يي براي جذب گردشگر شده اما در عمل اين سايت باستان شناسي، در گوشه اي از شهر گنبد در تنهايي و غربت خود به انتظار تصميمات مهم مسئولين گلستاني نشسته است. براي معرفي بيشتر اين اثر ارزشمند به سراغ يک کارشناس ارشد باستان شناسي رفتيم. ولي ا.. قاضي در معرفي شهر تاريخي جرجان، به مهر گفت: اين شهر يکي از پرارزش ترين آثار به جا مانده از دوران اسلامي است که در سال 1317 به ثبت رسيده است.

وي از وجود کوره‌ها‌ي شيشه گري در اين منطقه خبر داد و گفت: کشف کوره‌ها‌ي شيشه گري، توليد ظروف شيشه اي در اين شهر نشان از تاريخ و فرهنگ کهن اين مرز و بوم دارد. اين مدرس دانشگاه ضمن يادآوري اين نکته که کشف کوره‌ها‌ي شيشه گري در ايران براي اولين بار در اين محوطه ثبت شده، افزود: از مهمترين يافته‌ها‌ي سفالي به دست آمده از شهر جرجان که داراي شهرت جهاني هستند، ظروف معروف به زرين فام بوده که زينت بخش بسياري از موزه‌ها‌ي دنيا است. وي با بيان اين نکته که اين شهر تاريخي با ارزش، اولين اثر ثبت شد? استان گلستان در فهرست آثار ملي کشور است، افزود: به دليل ويژگي‌ها‌ و شاخصه‌ها‌ي منحصر به فرد شهر تاريخي جرجان، اين اثر توانايي ثبت در فهرست آثار جهاني را نيز دارد.

وي تصريح کرد: اميدواريم با تلاش و پيگيري‌ها‌ي مسئولين، شهر تاريخي جرجان به عنوان دومين اثر جهاني دشت گرگان در فهرست يونسکو ثبت شود چرا که اين امر باعث افزايش بيش از پيش گردشگر و در آمد زايي اقتصادي منطقه خواهد بود.

در کنار آثار باستاني کشف شده از لايه‌ها‌ي باستان شناختي اين محوطه، گنبد قابوس و امازاده يحيي بن زيد از شاخص ترين آثار به جاي مانده مرتبط با اين شهر تاريخي محسوب مي‌شوند.

گنبد قابوس يادگار قابوس بن وشمگير از سلسله آل زيار و متعلق به قرن چهارم و امامزاده يحيي بن‌زيد که به گفته کارشناسان بر توجه به گچبري‌ها‌ي موجود مي‌توان اين بنا را مربوط به دوره ايلخانان نسبت داد مجاورت اين اثر تاريخي در کنار سايت باستاني جرجان، بستري براي جذب گردشگر هم به شمار مي‌روند. با توجه به اهميت شهر تاريخي جرجان و قرار گرفتن آن در محدوده شهري و نزديکي با گنبد قابوس پتانسيلي براي جذب گردشگري است لذا پس از احداث سايت موزه شهري در اين محل به عنوان يک موزه تاريخي ارزشمند، به نمايش گذاشتن آثار و اشياء به دست آمده از کاوش‌ها‌ي باستان شناسي هم در جذب بيش از پيش گردشگر کمک پيشنهاد مي‌شود. اما به توجه به تصرف‌ها‌ و حريم‌شکني‌ها‌، تعيين عرصه و حريم اثر و آزاد‌سازي قسمت‌ها‌يي از اين شهر که داراي مالکيت شخصي است مي‌تواند پتانسيل‌ها‌ي جذب گردشگر شهر جرجان را به بالفعل تبديل کرده و نقش مهمي ‌در شکوفايي گردشگري اين استان داشته باشد. علي رغم همه اين ظرفيت‌ها‌، تاکنون از ظرفيت اين مکان تاريخي به درستي استفاده نشده و اين اثر تاريخي پس از اکتشافات، به حال خود رها شده است تا زير باران و باد، و در کنار عبور رهگذران و موتور سواران، رفته رفته عمر هزار ساله خود را به پايان برساند. اين در حالي است که مشابه ظرفيتي مثل شهر تاريخي جرجان در تپه سيلک کاشان وجود دارد با اين تفاوت که در کاشان از اين پتانسل به بهترين نحو براي جذب گردشگر استفاده شده است.

حسين کتولي، کارشناس ارشد مرمت در گفتگو با خبرنگار مهر، معرفي اين اثر تاريخي در کشور، حصارکشي اطراف شهر جرجان، پيش‌بيني مکاني براي راهنمايي تورها و تعيين مسيري خاص براي تردد گردشگران در اين سايت باستاني را ضروري دانست و گفت: نياز است تابلو و بروشور با توضيحات کافي براي هر قسمتي که اشيا کشف شده پيش بيني شود.


 اخبار کوتاه 

جنگل‌ها‌ي زيارت گرگان طعمه حريق شد

مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري گلستان از آتش‌سوزي پيش از ظهر جمعه در مناطق جنگلي ترک ميدان روستاي زيارت خبر داد. ابوطالب قزلسفلو در گفت‌وگو با مهر، اظهار کرد: اين منطقه پشت آبشار و در ارتفاعات است و نيروهاي منابع طبيعي و آبخيزداري گلستان به منطقه رفته تا بتوانند جلوي پيشرفت آتش را بگيرند. وي تصريح کرد: منطقه صعب العبور است و پياده روي دو ساعته دارد و امکان تردد وسيله نقليه در آن جا وجود ندارد. مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري گلستان در خصوص حضور بالگرد افزود: با توجه به وجود صخره و ارتفاعات هنوز براي حضور بالگرد اعلام نياز نشده است. وي با بيان اينکه دليل آتش‌سوزي مشخص نيست، ادامه داد: حضور مردم در منابع طبيعي و استفاده از آن در روزهاي تعطيل و برافروختن آتش و خاموش نکردن آتش باعث به وجود آمدن چنين اتفاق‌ها‌يي مي‌شود. قزلسفلو تصريح کرد: رعايت نکات و موارد ايمني در خصوص روشن کردن آتش بارها تاکيد شده است و هم استاني‌ها‌ي عزيز بايد موارد ايمني را رعايت کنند.

نفس همدان مي‌گيرد

مسئول مرکز پيش‌بيني هواشناسي استان همدان آسمان استان را تا 24 ساعت آينده صاف تا قسمتي ابري و در اواخر روز رشد موقتي ابر پيش‌بيني کرد. «نادر پيرتاج همداني» در گفت‌و‌گو با ايسنا؛ اظهار کرد: در طي 24 ساعت آينده همچنين احتمال رگبار خفيف و افزايش سرعت وزش باد دور از انتظار نيست. وي افزود: از امروز تا سه روز آينده اين وضعيت را پيشرو خواهيم داشت، ضمن اينکه از فردا در برخي ساعات شاهد وجود غبار رقيق خواهيم بود. پيرتاج همداني تصريح کرد: دماي هوا تا حدود کمي‌به طور نسبي افزايش مي‌يابد و بن يک تا دو درجه افزايش دما خواهيم داشت. مسئول مرکز پيش‌بيني هواشناسي همدان تاکيد کرد: در 24 ساعت گذشته دماي هواي همدان 11 تا 32 درجه سانتي‌گراد بالاي صفر در نوسان بوده است.

کاهش 28 درصدي ميزان بارندگي در شهرستان دشتي

سيدرضا‌ها‌شمي در جلسه ستاد بحران آب دشتي بيان داشت: طرح احيا تبادل‌بخشي منابع آب در پانزدهمين جلسه عالي آب کشور با 15 پروژه تصويب شد و در شهرستان دشتي نيز از 429 حلقه چاه در شهرستان تاکنون شش حلقه چاه غيرمجاز در چند روز اخير مسدود و پر شدند و 21 مورد لوله انتقال به خارج از اراضي آبخور پروانه جمع‌آوري شد. به گزارش فارس از شهرستان دشتي، مدير منابع آب شهرستان دشتي، گفت: ميزان بارندگي سال 93-94 به ميزان 173 ميلي‌متر داشتيم که نسبت به مشابه سال قبل 28 درصد کاهش و نسبت به ميانگين درازمدت 22 درصد کاهش نشان مي‌دهد. هاشمي يادآور شد: 191 مورد انتقال آب وجود دارد که 10 ميليون مترمکعب اضافه برداشت دارند که اينها غير مجاز است. وي با اشاره دوره آماري سه رودخانه اصلي شهرستان که شامل رودخانه باغان، مند و دشت‌پلنگ، اضافه کرد: رودخانه باغان 25 ميليون مترمکعب، مند 875 ميليون متر مکعب و دشت پلنگ 54 ميليون متر مکعب بوده است. هاشمي اضافه کرد: رودخانه باغان از 25 ميليون مترمکعب به 15 ميليون مترمکعب، مند از 875 ميليون مترمکعب به 232 ميليون مترمکعب (72 درصد) کاهش و دشت‌پلنگ از 54 ميليون مترمکعب به 15 ميليون متر(72درصد) مکعب کاهش نشان مي‌دهد. وي ادامه داد: حجم سيلاب رودخانه‌هاي باغان، دشت‌پلنگ و مند سه رودخانه مهم شهرستان دشتي که سال گذشته 262 ميليون مترمکعب بود امسال به 123/9 ميليون مترمکعب کاهش يافته است. هاشمي خاطرنشان کرد: حجم سيلاب رودخانه باغان نسبت به سال گذشته 34 درصد کاهش، حجم سيلاب رودخانه دشت‌پلنگ نسبت به سال گذشته 79/7 درصد کاهش نشان مي‌دهد و حجم سيلاب رودخانه مند دشتي نيز 19/5 درصد نسبت به سال گذشته کاهش يافته است.

2 هکتار از اراضي توس نوذر طعمه حريق شد

مديرعامل سازمان آتش‌نشاني و خدمات ايمني شهرداري سنندج از آتش‌سوزي 2 هکتار از اراضي پارک جنگلي توس نوذر خبرداد و گفت: با تلاش سه ساعته آتش نشانان اين آتش‌سوزي مهار شد. مرتضي سنندجي در گفت‌و‌گو با ايسنا، اظهارکرد: ساعت 12 ظهر امروز خبر آتش‌سوزي در پارک جنگلي توس نوذر از طريق سامانه 125 به اين سازمان اعلام شد. وي افزود: اين آتش‌سوزي از سمت شهرک انديشه آغاز شده بود و حجم وسيعي از اين پارک را در برگرفته بود. سنندجي عنوان کرد: 12 دستگاه ماشين‌آلات سبک و سنگين به همراه 50 نفر آتش نشان از سه ايستگاه سطح شهر جهت مهار آتش‌سوزي به اين پارک اعزام شدند. وي ادامه داد: حدود 50 نفر از کارگران خدمات شهري شهرداري منطقه دو هم به ياري آتش نشانان شتافتند و اقدام به خاموش کردن آتش کردند.

مديرعامل سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني شهرداري سنندج از مهار کامل آتش‌سوزي در اين پارک جنگلي خبرداد و افرود: با تلاش سه ساعته آتش نشانان آتش‌سوزي به طور کامل مهار شد. وي بيان کرد: در قسمت‌هاي که پوشش گياهي بيشتري داشته خسارات زيادي به درختان اين جنگل وارد شده است. سنندجي در خصوص خسارت وارده و علت اين حادثه گفت: تقريبا بيش از 2 هکتار از اراضي اين جنگل امروز طعمه حريق شد و معمولا در آتش‌سوزي‌هاي جنگل‌ها عامل انساني باعث بوجود آمدن اين حوادث هستند. وي خاطر نشان کرد: در حال حاضر آتش نشانان بعد از مهار کامل آتش در حال عمليات لکه گيري براي جلوگيري از آتش‌سوزي دوباره در اين پارک هستند. مديرعامل سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني شهرداري سنندج در پايان از شهروندان خواست با توجه به گرم شدن هوا و همچنين خشک شدن علف‌ها‌ي هرز، از برافروختن آتش در جنگل‌ها‌ خوداري کنند و همچنين در صورت رويت دود در پارک‌هاي جنگلي سريعاً مراتب را به سازمان آتش نشاني اطلاع دهند.


 خبر 

پتانسيل فني – مهندسي بالاي نيروگاه رامين اهواز در صنعت برق

گروه شهرستانها: مهندس کردي مديرعامل شرکت توانير پتانسيل فني – مهندسي نيروگاه رامين را به عنوان الگويي مناسب در صنعت برق کشور دانستند و بر تداوم و تقويت اين پتانسيل تاکيد نمودند. به گزارش روابط عمومي نيروگاه رامين اهواز، در اين بازديد که با گزارش مهندس موسوي مديرعامل اين نيروگاه همراه بود مديرعامل توانير که براي اولين بار از اين نيروگاه بازديد مي‌کردند ظرفيت بالا و توليد پايدار برق توسط اين نيروگاه را پشتيبان مهمي‌براي شبکه برق کشور و خدمت‌رساني به مردم دانست و از مديران و کارکنان اين نيروگاه تقدير نمود. مديرعامل توانيربا اشاره به استفاده اين نيروگاه از پره‌ها و روغن توربين ساخت داخل که از حساسيت خاصي نيز برخوردارند گفت‌: توجه و اهتمام مجموعه نيروگاه رامين در تقويت دانش فني- مهندسي کارکنان‌، بروزرساني تجهيزات صنعتي و اعتماد به توان توليدکنندگان قطعات و تجهيزات نيروگاهي کشور نمونه بارزي از عزم ملي و گام نهادن در مسير خودکفايي است و اظهار اميدواري نمود با تداوم اين روند در ساير نيروگاه‌هاي کشور شاهد خودکفايي کامل در اين عرصه باشيم.

بهره‌برداري از پروژه با تامين منابع مالي آن تا پايان سال

گروه شهرستانها: حميد چيت‌چيان در سفر خود به استان خوزستان به همراه مديرعامل شركت آب و فاضلاب كشور و جمعي از مسئولان كشوري و محلي در حوزه آب و فاضلاب‌، از پروژه بزرگ تصفيه‌خانه فاضلاب شرق اهواز بازديد به عمل آورد. به گزارش روابط عمومي و آموزش همگاني شركت آبفاي اهواز، چيت‌چيان در اين بازديد با بيان اينكه عدم تامين منابع مالي جهت تكميل اين پروژه تاثيرگذار در حوزه فاضلاب كلانشهر اهواز مانع اصلي بهره‌برداري از آن است گفت: انتظار مي رود اين منابع مالي تا اواخر سال جاري تامين و تصفيه‌خانه يادشده وارد مدار گردد. وي همچنين از پروژه فاضلاب منطقه درويشيه شهر كوت عبداله واقع در شهرستان كارون ديدن نمود و از آن به عنوان تحول و خدمتي عظيم به مردم اين شهرستان ياد كرد.

ثبت 7 روزِ ناسالم در زنجان

رئيس اداره پايش اداره‌کل محيط زيست استان زنجان گفت: از ابتداي امسال تاکنون هفت روز ناسالم در استان زنجان به ثبت رسيده است. علي اسدي در گفت‌وگو با فارس در زنجان با بيان اينکه از ابتداي امسال تاکنون يک روز ناسالم در استان زنجان به ثبت رسيده است گفت: تعداد روزهاي ناسالم براي افراد حساس نيز طي سال جاري در مناطق مختلف استان زنجان به 6 روز رسيده است. وي با تاکيد بر اينکه دو روز از هفت روز ناسالم اتفاق افتاده در زنجان در فروردين ماه، سه روز آن در ارديبهشت ماه و دو روز ديگر آن در خرداد ماه جاري بوده است تصريح کرد: جهت باد غالب در طول فصل بهار در استان زنجان عمدتا از سمت جنوب غربي است و به همين دليل پديده‌هاي ريزگرد در اين استان غالبا در فصل بهار روي مي‌دهد.