نسخه شماره 3772 - 1394/03/16 -

معاون حمل و نقل و ترافيک شهرداري تهران تأکيد کرد:
بازار تهران به الگوي نظم و انضباط تبديل مي‌شود
توسعه شبكه پياده‌راهي در منطقه 12
درخواست مظفر از دولت براي اختصاص يارانه ويژه به تاکسيرانان
تک‌ نرخي شدن نرخ سوخت، تنها سبب رونق بازار مسافربرهاي شخصي است

دکتر پورزرندي در مراسم رونمايي از کارت شهروندي بانک شهر در همدان:
بانک شهر با هوشمندسازي به دنبال برقراري شهر الکترونيک است
دولت وضعيت درآمدهاي شهري را تعيين تکليف کند

دريچه خبر


گذري برمناطق


 معاون حمل و نقل و ترافيک شهرداري تهران تأکيد کرد:
 بازار تهران به الگوي نظم و انضباط تبديل مي‌شود 
  توسعه شبكه پياده‌راهي در منطقه 12

معاون حمل و نقل و ترافيك شهرداري تهران در جلسه شوراي مديران اين معاونت با تأكيد بر اهتمام جدي مديريت شهري بر اجراي طرح ساماندهي منطقه 12 با رويكرد انضباط ترافيكي گفت: مديريت حمل و نقل بار و كالا، نظم‌بخشي به ترافيك، توسعه پياده‌راه‌ها، بهبود و توسعه حمل و نقل عمومي، توسعه سيستم‌هاي هوشمند حمل و نقل و نگاه اجتماعي و فرهنگي به اين موضوع از جمله محورهاي اصلي اين طرح محسوب مي‌شوند كه در قالب 26 اقدام فهرست شده‌اند. مهندس سيد جعفر تشكري‌هاشمي افزود: در موضوع مديريت حمل و نقل بار و كالا، ساماندهي حاملان بار اعم از موتورسيكلت‌ها، وانت‌بارها و گاري‌هاي دستي، مد نظر است و در محور انضباط بخشي به ترافيك، اصلاح رفتار كاربران از طريق اعمال قوانين و مقررات با محوريت خط سفيد در دستور كار دارد.

وي با اعلام اين كه در بحث توسعه پياده‌راه‌ها، تكميل شبكه پياده‌راهي محدوده بازار از جمله خيابان‌هاي 15 خرداد شرقي و ناصرخسرو، اجراي پياده‌راه در خيابان 30 تير، تعريض پياده‌روي خيابان امام خميني (ره) و ساماندهي وضعيت اتوبوسراني، توجه به توسعه حمل و نقل عمومي انبوه بر و راه‌اندازي مُدهاي حمل و نقل پاك، مورد نظر است.

جنس كار فرهنگي با كار عمراني متفاوت است

معاون شهردار تهران با اشاره به اين كه توسعه سيستم‌هاي هوشمند حمل و نقل و تكميل زيرساخت‌هاي هوشمند ترافيكي و نيز تمركز بر موضوعات اجتماعي و فرهنگي و اطلاع‌رساني از ديگر محورهاي پروژه مذكور است، اظهار كرد: هدف از اجراي طرح ساماندهي ترافيكي بازار، ارائه خدمات شايسته به ساكنان منطقه 12 و شهرونداني است كه هر روز به اين منطقه تردد دارند. تشكري‌هاشمي با بيان اين كه جابه‌جايي بار و كالا در بازار تهران، وضعيت رقت‌باري دارد و توجه به زندگي كارگراني كه كار جابه‌جايي در بازار را بر عهده دارند از اهميت ويژه‌اي برخوردار است، تصريح كرد: مديريت بار و كالا در بازار تهران نياز به ساز و كاري براي ايجاد سازماني منسجم و منظم دارد، به نحوي كه هم نيازهاي معيشتي كارگران بازار را برطرف كند و هم بتواند پاسخ‌گوي نياز انبوه شهرونداني كه هر روز به قلب تجاري كشور مراجعه مي‌كنند، باشد. وي با تأکيد بر اين که در حوزه حمل و نقل بار و کالا با مشارکت بازاريان و کارگراني که در بازار مشغول به کار هستند، مجموعه اصول و ضوابطي که بتواند در موضوع جابه‌جايي بار و کالا، ملاک عمل قرار گيرد را تدوين و تنظيم مي‌نماييم، اضافه کرد: به اين منظور، مجموعه‌اي از اقدامات اجتماعي و فرهنگي از جمله آموزش کاربران را در دستور کار قرار داريم، چرا که اعتقاد داريم جنس کار فرهنگي با کار عمراني متفاوت است و هر گونه اقدام فرهنگي بايد با همدلي و مشارکت خود مردم اجرا شود.

ايجاد نظم و انضباط در بازار تهران

معاون شهردار تهران با اشاره به اين که ساماندهي جابه جايي بارهاي غير متعارف از طريق موتورسيکلت‌ها با همکاري پليس راهنمايي و رانندگي و با مشارکت راکبان موتورسيکلت را در دستور کار قرار داده‌ايم، اظهار کرد: مأموريت داريم تا با همکاري بازاريان و شاغلان در بازار، نظم و انضباط را در اين محدوده استقرار بخشيم و بازار تهران را به الگوي نظم و انضباط تبديل کنيم. تشکري‌هاشمي با بيان اين که يکي از ساز و کارهاي نظم بخشي به بازار، نظارت تصويري بر آن با استفاده از سيستم‌هاي هوشمند حمل و نقل است تا بتوانيم با کنترل محدوده بازار، نظم و انضباط را در آن پياده‌سازي کنيم، تصريح کرد: بازار، منطقه‌اي است که تاريخ پايتخت و تجارت کشورمان در آن تمرکز و جريان دارد و دستگاه‌هاي اجرايي کشور در آن متمرکز شده اند و بايد شأن و شئون منطقه 12 و اهالي آن و افرادي که هر روز به اين منطقه رفت و آمد مي‌کنند، حفظ شود. وي با تأکيد بر اين که تابلوهاي ترافيکي و علائم راهنمايي و رانندگي در معابر منطقه 12 بايد تقويت شده و محورهايي که استعداد و قابليت پياده‌راه‌سازي دارند بايد مورد مطالعه قرار گيرند، اضافه کرد: در حوزه اطلاع‌رساني، آموزش شهروندي و تبليغات محيطي بايد کار چند جانبه انجام شده و نسبت به انجام اصلاحات هندسي و اجراي طرح‌هاي هندسي اقدام شود.

هدف؛ هواي پاک، شهر منظم و ترافيک روان است

معاون شهردار تهران با اشاره به اين که در اجراي طرح ساماندهي منطقه 12، حوزه حمل و نقل و ترافيک تمام قد آمادگي دارد و تلاش خواهيم کرد تا اين طرح در طول تابستان و قبل از شروع سال جديد تحصيلي به صورت کامل در اين منطقه اجرا شود، اظهار کرد: البته همه فعاليت‌هاي پيش بيني شده از طريق شهرداري منطقه 12 انجام مي‌شود اما با توان منطقه را کمک مي‌کنيم تا اقدامات پيش بيني شده را به درستي انجام دهد.

مهندس تشکري‌هاشمي با بيان اين که در جهت ارتقاي کيفيت زندگي در منطقه 12 تمام توان خود را به کار خواهيم گرفت، تصريح کرد: هر چند پروژه «خط سفيد» در منطقه 12 به صورت ويژه مورد توجه قرار خواهد گرفت، اما اين پروژه محدود به منطقه مذکور نخواهد بود و در ساير مناطق و همچنين در بزرگراههاي شهري نيز با جديت دنبال خواهد شد.

وي در پايان با تأکيد بر اين که با تدابير شهردار محترم تهران، آرزوي داشتن هوايي پاک، شهري منظم و ترافيکي روان، به آرزويي دست يافتني تبديل شده، خاطرنشان کرد: مديريت شهري به عهدي که در جهت خدمات‌رساني هر چه بهتر و بيشتر به شهر و شهروندان بسته و به قول و قرارهاي خود با مردم، پايبند هستيم.

طرح 4 موضوع در شوراي مديران

معاونت حمل و نقل و ترافيک

همچنين در اين جلسه دکتر برنجي مدرس دانشگاه، کاربردهاي طب کار در پيشگيري از حوادث و جرايم احتمالي در محيط کار و فضاهاي اداري را با توجه به متدهاي نوين بين‌المللي توضيح داد و پيمان سنندجي مدير عامل شرکت واحد اتوبوسراني تهران، گزارشي از وضعيت توليد اتوبوس‌هاي دو کابين در يکي از کارخانجات خارجي سازنده اين اتوبوس‌ها را ارائه کرد. گفتني است ارائه ماتريس عمليات ساماندهي ترافيکي منطقه 12، موضوع ديگر اين جلسه بود که از سوي مرتضي خشايي پور معاون مطالعات و برنامه‌ريزي سازمان ترافيک مطرح شد و ارائه برنامه‌هاي سال 94 دفتر محيط زيست معاونت حمل و نقل و ترافيک شهرداري تهران، آخرين موضوعي بود که از سوي دکتر وحيد حسيني مدير عامل شرکت کنترل کيفيت هوا ارائه گرديد.


 درخواست مظفر از دولت براي اختصاص يارانه ويژه به تاکسيرانان
 تک‌ نرخي شدن نرخ سوخت، تنها سبب رونق بازار مسافربرهاي شخصي است 

مديرعامل سازمان تاکسيراني شهر تهران، گفت: تصميمات نادرست و غيرکارشناسي زمينه‌ساز قانون‌گريزي را فراهم مي‌کند اما با هر گونه تخلف رانندگان تاکسي مخالفيم و آن را تاييد نمي‌کنيم.

ميثم مظفر در گفت‌وگو با مهر در پاسخ به اين پرسش که برخي از اعضاي شوراي شهر افزايش 20 درصدي کرايه‌هاي تاکسي را با پيش‌بيني کردن افزايش نرخ سوخت عنوان کرده‌اند، گفت: به هيچ عنوان اين موضوع درست نيست. افزايش 20 درصدي کرايه‌ها با وجود تورم 14 درصدي به دليل برخي از تحليل‌ها و آمارهايي در خصوص تورم اختصاصي در قطعات يدکي خودروها و افزايش هزينه‌هاي تاکسيرانان تا 35 درصد بود که شوراي شهر به دليل مسائل عمومي، با افزايش 20 درصدي کرايه‌ها در سال 94 موافقت کرد.

وي ادامه داد: اتفاق نامناسب ديگري که در اين رابطه رخ داد، اين بود که در سال 93 دولت در زمان آزادسازي حامل‌هاي انرژي وعده داد پس از آزادسازي افزايش نرخ توسط وزارت کشور براي شهر تهران و ساير شهرها پيش‌بيني مي‌شود که اين وعده هم عملي نشد. شايد قسمتي از تخلفات ناشي از قانونگذاري بد و نامناسب است. هر چند تاکسيران حق ندارد تخلف و قانون‌گريزي کند.

مظفر با بيان اينکه اگر اين تخلفات را ريشه‌يابي کنيم، متوجه مي‌شويم بخشي از آن به دليل وضع قانون‌هاي نامناسب است؛ يعني نرخ کرايه‌ها ثابت بماند، سوخت آزادسازي شود، نرخ کرايه‌ها ثابت بماند، نرخ حامل‌هاي انرژي افزايش پيدا کند، گفت: تاکسيران هم بايد بتواند در هنگام افزايش هزينه‌ها، هزينه زندگي خود را دربياورد. به خودي خود اين تصميمات نادرست و غيرکارشناسي موجب قانون‌گريزي مي‌شود که مورد تائيد ما هم نيست و حتما با آن برخورد انضباطي هم خواهيم کرد. اما يادمان نرود تاکسيران‌ها از همين مردم هستند و از قشر ضعيف و زحمتکش که کمتر رسانه‌ها مطالبه‌گر حقوق آنها بودند؛ در حالي که شغل بسيار سخت دارند و در گرما و آلودگي هوا دائما در سطح شهر در حال تردد هستند. مديرعامل سازمان تاکسيراني با بيان اينکه تک‌ نرخي شدن نرخ سوخت، تنها سبب رونق بازار مسافربرهاي شخصي است، گفت: اين خودروها نه تائيديه تاکسيراني را دارند و نه صلاحيت‌هايشان تائيد شده است.

مظفر از دولت خواست نسبت به اين تصميم تجديدنظر کند و يارانه ويژه‌اي براي تاکسيران‌ها به دليل حذف سهميه سوخت در نظر بگيرند تا رانندگان تاکسي تفاوتي با مسافربرهاي شخصي داشته باشند.

آغاز رايزني‌ها براي حمايت از رانندگان تاکسي

معاون حمل و نقل و ترافيک شهرداري تهران درباره اينکه تکليف راننده‌هاي تاکسي با افزايش نرخ چيست، تاکيدکرد: ما هم افزايش نرخ بنزين را از صدا و سيما متوجه شديم اگر از مدتي قبل مي‌دانستيم، چاره‌انديشي مي‌کرديم.

سيدجعفر تشکري‌هاشمي بيان کرد: اگر کمي زودتر در جريان آزادسازي نرخ بنزين قرار مي‌گرفتيم؛ جلساتمان را با دولت مي‌گذاشتيم و راهکارهاي ممکن را بررسي مي‌کرديم اما از آنجا که ما هم همزمان با مردم از اين موضوع مطلع شديم‌، به تازگي رايزني‌ها را شروع کرده‌ايم.تشکري‌هاشمي با تاکيد بر اينکه بايد نظام جبراني براي رانندگان تاکسي پيش بيني شود از پيگيري اين موضوع از سوي معاونت حمل و نقل و ترافيک شهرداري تهران خبر داد و گفت: نظام جبراني ممکن است مستقيم و يا غير مستقيم باشد اما اينکه راننده تاکسي از جيبش افزايش نرخ را بپردازد و درآمدش کم شود‌، منطقي نيست. معاون حمل و نقل و ترافيک تهران ابراز اميدواري کرد:بايد با همکاري دولت و حمايت شوراي اسلامي شهر تهران راهکارهايي براي رانندگان تاکسي و اتوبوس شهر تهران پيدا شود.وي افزود: از رانندگان تاکسي تقاضا کرديم تا پيگيري موضوع نرخ‌هاي مصوب را رعايت کنند و بررسي‌ها نشان مي‌دهند در بخش تاکسي‌هاي خطي تخلف خاصي ديده نشده است، آنها تعرفه را رعايت مي‌کنند که اين موضوع قابل تقدير است .هاشمي‌تشکري همچنين اعلام کرد: موارد افزايش نرخ مربوط به گزارش‌هايي از تاکسي‌هاي گردشي و تاکسي سرويس‌ها بوده است که هر گزارش عيني در اين باره دريافت کرديم، موضوع را مورد بررسي قرار داده‌ايم.معاون حمل و نقل و ترافيک شهرداري تهران خاطرنشان کرد: در موازات مسائل قانوني بايد پيگيري مسائل و حقوق راننده‌هاي تاکسي هم باشيم چرا که منصفانه نيست معيشت و زندگي آنها دچار مشکل شود.


 دکتر پورزرندي در مراسم رونمايي از کارت شهروندي بانک شهر در همدان:
 بانک شهر با هوشمندسازي به دنبال برقراري شهر الکترونيک است 
  دولت وضعيت درآمدهاي شهري را تعيين تکليف کند

کارت بليت الکترونيک اتوبوس و سامانه مديريت شهري همدان با حضور شهردار و اعضاي شوراي اسلامي اين شهر و مديرعامل بانک شهر رونمايي شد.دکتر پورزرندي مديرعامل اين بانک با اشاره به بلاتکليفي درآمدهاي پايدار مديريت شهري گفت: مديريت درآمد براي توسعه شهري بسيار مهم است بنابراين بايد دولت وضعيت درآمدهاي شهري را تعيين تکليف کند.حسين محمد پورزرندي در آئين افتتاح کارت بليط الکترونيک و سامانه مديريت شهري همدان اظهار داشت: شهرها و شهرداري‌ها با مشکل عمده تأمين منابع مالي و ترافيک و حمل و نقل عمومي و آلودگي محيط زيست مواجه هستند که مديريت شهري بايد با همکاري مردم اين مشکلات را رفع کند.

وي افزود: براساس برآورد انجام گرفته در 10 سال آينده جمعيت شهرنشيني در کشور ما از 70 درصد به 80 درصد افزايش مي‎يابد و در اين راستا بيشترين جمعيت شهرنشيني در شهرهاي در حال توسعه واقع شده‌اند.

مديرعامل بانک شهر با بيان اينکه شهرهاي در حال توسعه از 30 درصد درآمد پايدار بهره‎مند هستند، بيان کرد: مديريت شهري مرکز خدمات‌رساني به مردم است و به طوري که تمام زندگي مردم در شهرها مي‌گذرد در اين راستا شهرها نيازمند تأمين منابع مالي پايدار هستند.

وي با اشاره به اينکه 80 درصد درآمدهاي شهرهاي بزرگ پايدار است، گفت: سيستم بانکي کمتر از يک درصد به پروژه‌هاي شهرداري و شهري کمک کرده است تا اينکه بانک شهر به عرصه ارائه خدمات حمايتي از پروژه‌هاي شهري وارد عرصه شد.پورزرندي عنوان کرد: بانک شهر به‌عنوان پل ارتباطي هوشمندسازي به دنبال برقراري شهر الکترونيک است و همچنين با تأمين منابع مالي مورد نياز شهرداري‌هاي به ارائه خدمات به مردم کمک مي‎کند. وي با بيان اينکه شهرداري‌ها تخصص استفاده از منابع فاينانس خارجي را ندارند، تصريح کرد: بانک شهر موتور محرک براي تأمين منابع مالي شهر و شهرداري است و از طرفي هوشمندسازي بدون نهاد مالي و حمايتي امکانپذير نيست.

مديرعامل بانک شهر افزود: براي کارت شهروندي 16 خدمت هدف‌دار تعريف شده است تا خدمات جيب پول خرد را مرتفع کند.

پورزرندي گفت: بانک شهر در ابتداي تأسيس 80 درصد منابع خود را از طريق شهرداري‌ها و 20 درصد را عموم مردم تشکيل مي‌داند اما امروز 86 درصد منابع شهروندي و 14 درصد سهم کل شهرداري‌ها است که از اين منابع بانکي براي توسعه شهرها استفاده مي‌شود.

مديرعامل بانک شهر با اشاره به مستعد بودن همدان براي تبديل شدن به شهر هوشمند بيان کرد: در شهر همدان همانند در ساير مناطق کشور کيوسک‌هايي راه‌اندازي مي‎شود که به صورت 24 ساعته خدمات شعبه فيزيکي بانک‌ها را ارائه دهد و همچنين شعبه مجازي نيز راه‌اندازي مي‎شود. شهردار همدان نيز افزود: در اتوبوس‌هاي حمل و نقل شهري همدان با صرف بيش از 2 ميليارد ريال، با مشارکت بانک شهر دستگاه‌هاي کارت‌خوان به منظور اجراي پروژه بليت الکترونيک نصب شده است.

سيد مصطفي رسولي تصريح کرد: بسياري از شهروندان و رانندگان اتوبوس‌ها در پرداخت پول‌هاي ريالي در حمل و نقل عمومي دچار مشکل بودند که با اجراي اين طرح بليت کاغذي حذف و مشکل کمبود تأمين پول خرد رفع شد.

شهردار همدان از عرضه کارت بليت الکترونيک با تخفيف 10 درصد به شهروندان خبر داد و بيان کرد: اين پروژه به صورت آزمايشي در تعدادي از خطوط اتوبوس‌ها اجرا شده است و نقاط قوت و ضعف آن شناسايي شده و نسبت به تقويت و رفع نواقص اقدام شده است.

وي گفت: امروز 37 مورد از خطوط اتوبوسراني شهر همدان به دستگاه کارت‌خوان مجهز شدند و به صورت رسمي استفاده از بليت الکترونيکي از نيمه شعبان آغاز مي‎شود و شهروندان براي تهيه اين کارت‌هاي الکترونيکي مي‎توانند به 15 گيشه‌ فروش که توسط بانک شهر برقرار شده است، مراجعه کنند.


 دريچه خبر 

قدرداني زائران از نحوه اطلاع‌رساني شهرداري در حرم مطهر

رئيس کميته روابط عمومي و اطلاع‌رساني ستاد بزرگداشت امام خميني(ره) در شهرداري تهران با اشاره به پوشش خبري متمرکز از اقدامات ستاد گفت: زائران حرم مطهر امام راحل با مراجعه به ستاد شهرداري، از اطلاع‌رساني مناسب در روز مراسم قدرداني کردند. آرش ظفري در گزارشي درباره عملکرد اين کميته گفت: شهرداري تهران امسال برنامه‌هاي متفاوتي را براي خدمت‌رساني بهتر و بيشتر و اطلاع‌رساني مناسب به مردم براي راهنمايي آنان در نظر گرفته بود. يکي از اين اقدامات، استقرار اتوبوس سيار «صداي همدلي» جنب ستاد شهرداري تهران بود که از اين طريق، سعي کرديم درباره اقدامات در حال انجام اطلاع‌رساني و مردم را راهنمايي کنيم. وي ادامه داد: تمام همکاران ما در مرکز ارتباطات و امور بين‌الملل شهرداري تهران و ساير همکاران رسانه اي از 24 ساعت پيش از مراسم در ستاد شهرداري مستقر بوده اند و خدمات ما تا پايان مراسم همچنان ادامه دارد. ظفري با برشمردن برخي از خدمات شهرداري تهران در مراسم بزرگداشت امام راحل گفت: ايستگاه‌هاي مترو، ناوگان اتوبوسراني و تاکسيراني در حال خدمت‌رساني به زائران هستند و مردم را به نقاط اصلي و مرکزي شهر منتقل مي کنند و خدمات ترافيکي و حمل و نقل عمومي تا پايان مراسم ادامه دارد. ما امسال سعي کرده ايم با استفاده از راهنمايان زائر که توسط سازمان بسيج شهرداري تهران و سازمان بهشت زهرا (س) ساماندهي شده‌اند، مردم را راهنمايي کنيم تا در گرما سرگردان نشوند و بتوانند خود را زودتر به وسايل نقليه عمومي برسانند. رئيس کميته روابط عمومي ستاد اضافه کرد: يکي از اقدامات متفاوت مراسم امسال، استفاده از اورژانس برقي بود که با استفاده از خودروهاي برقي بهشت زهرا (س)، در نقاطي که معابر مسدود است و امکان تردد آمبولانس‌ها وجود ندارد، بيماران را با سرعت به بيمارستان صحرايي منتقل کنند. نيروهاي سازمان آتش‌نشاني نيز امسال براي تردد در سطح محدوده حرم مطهر از دوچرخه استفاده کرده‌اند که کار جديدي بود. وي افزود: همچنين بالون‌هاي رنگي را براي راهنمايي افراد به سمت پارکينگ‌ها در فضاي آسمان به اهتزاز درآورده‌ايم و بنرها و فلش‌هايي در کنار بوردهاي زميني نصب شده و علاوه بر آن، ايستگاه‌هايي براي راهنمايي زائران با توزيع نقشه‌هاي راهنما ايجاد شده است. معاون روابط عمومي مرکز ارتباطات و امور بين‌الملل شهرداري تهران خاطرنشان کرد: امسال نيز مثل سال‌هاي گذشته حضور پرشور مردم را در مراسم شاهد بوديم و تعدادي از زائران با مراجعه به ستاد شهرداري در حرم مطهر، از خدمات حوزه اطلاع‌رساني تقدير کردند. وي در پايان يادآوري کرد: در روز جمعه نيز ويژه برنامه اي به مناسبت سالگرد قيام 15 خرداد توسط شهرداري‌هاي مناطق 15 و 20 تدارک ديده شده بود که اطلاع‌رساني در زمينه اين برنامه‌ها نيز انجام شد. همچنين براي جمع بندي بازخورد رسانه‌اي از عملکرد خود، جلسه‌اي را برگزار خواهيم کرد تا بتوانيم به نتايجي براي بهبود اقدامات خود در سال آينده دست يابيم.

توزيع عادلانه اعتبارات و پرداخت مطالبات پيمانکاران اولويت برنامه‌ها‌ست

معاون برنامه ريزي، توسعه شهري و امور شورا شهرداري پايتخت بر ضرورت پرهيز از اجراي هرگونه پروژه جديد در سال جاري از سوي مناطق22گانه تاکيد کرد و گفت: توزيع عادلانه اعتبارات و پرداخت مطالبات پيمانکاران در اولويت برنامه‌ها‌ي اين معاونت قرار دارد.ناصر اماني با اعلام اين مطلب افزود: در همين راستا سياست‌ها‌ي بودجه‌اي سال 94 شهرداري پايتخت مربوط به پروژه‌ها‌يي خواهد بود که داراي پيشرفت فيزيکي پنجاه درصد به بالا هستند.وي با اشاره به اينکه به تمامي مديران در هر سطحي تاکيد شده است که خارج از برنامه پنج ساله و برش سالانه فعاليت جديدي انجام ندهند، اظهار داشت: در سال جاري ، 30 درصد از بودجه عمراني مناطق کاسته شده است و اولويت شهرداري تعيين تکليف خطوط 3،6و 7 مترو تا پايان سه سال آتي است که اميدواريم آن را به سرانجام مطلوب برسانيم.اماني تصريح کرد: همچنين تکميل پروژه‌ها‌ي شهري امسال با تامين اعتبار از محل مصرف اعتبارات شهرداري دنبال مي‌شود.معاون برنامه‌ريزي، توسعه شهري و امور شورا شهرداري پايتخت در ادامه با تاکيد بر نظارت ويژه بر برگزاري همايش‌ها‌ي مناطق و سازمان‌ها‌ي مختلف تصريح کرد: تمامي‌اقدامات بويژه کنترل و نظارت برگزاري هرگونه همايش و سمينار به لحاظ اهداف، ضرورت، خروجي و هزينه‌ها‌ با اخذ مجوز از شهرداري مرکز قابل پيگيري است.وي تاکيد کرد:خوشبختانه در سال 93 هم شاهد صرفه‌جويي هزينه‌اي در برگزاري همايش‌ها‌ بوديم.

وجود 100 آسيب اجتماعي پنهان در پايتخت

رئيس کميسيون اجتماعي فرهنگي شوراي اسلامي شهر تهران با اشاره به اينکه آسيب‌هاي اجتماعي بلاي دامنگير جامعه شده اند، گفت: 22 آسيب اجتماعي مشهود شناسايي شده که براي رفع آنها بايد چاره‌انديشي شود.حجت‌الاسلام والمسلمين عبدالمقيم ناصحي در مراسم رونمايي از تمبر يادبود ستاد توان افزايي و حمايت از فعاليت سازمان‌هاي مردم نهاد شوراي اسلامي شهر تهران با بيان اينکه متاسفانه امروز آسيب‌هاي اجتماعي به عنوان يک بلا دامنگير جامعه شده است افزود: اگرچه مطابق بررسي‌هاي به عمل آمده 22 آسيب نظير کودکان خياباني، اعتياد و يا طلاق در جامعه مشهود است اما بررسي‌هاي ديگر کميسيون فرهنگي اجتماعي شورا بيانگر آن است که 100 آسيب اجتماعي پنهان نيز در شهر وجود داشته که در صورت عدم توجه جدي به اين مسئله اين آسيب‌ها نيز در کوتاه‌ترين زمان ممکن بروز و ظهور خواهند کرد.وي رفع آسيب‌هاي اجتماعي را با توجه به انشعاب آن از جامعه وظيفه تمام مردم و مسوولان عنوان کرد و گفت: قطعا حل و رفع معضلات اجتماعي بدون عدم همراهي تمام آحاد جامعه ممکن نخواهد بود که البته لازم است اساسنامه‌اي در راستاي پياده‌سازي اين اهداف ايجاد گردد.


 گذري برمناطق 

رود دره‌هاي شمال تهران تفرجگاه مي‌شوند

رود دره‌هاي شمال تهران که ميزبان بيش از يک ميليون نفر گردشگر در ايام تعطيل است با اختصاص 120 ميليارد تومان به تفرجگاه‌هاي شهر تهران تبديل مي‌شوند.مجتبي يزداني شهردار اين منطقه در سومين جلسه شوراي حفظ حقوق بيت‌المال شهرستان شميرانات که با حضور آيت‌الله رئيسي دادستان کل کشور، عزت‌الله خانمحمدي فرماندار شميرانات و جمعي از مسئولين برگزار شد،با بيان مطلب فوق اظهار داشت: طي سال‌هاي گذشته با هدف توسعه سرانه فضاي سبز در منطقه يک تملک باغات، احداث بوستان‌هاي جديد و ساماندهي رود دره‌ها در دستور کار شهرداري منطقه يک قرار گرفت .وي افزود: شهرداري در راستاي حفظ باغات تاکنون 10 باغ بزرگ به ارزش 350 ميليارد در منطقه يک تملک کرده است که خيلي از آنها در پهنه‌هاي مسکوني، تجاري و يا اداري بوده و 62 بوستان نيز به بوستان‌هاي شهري اضافه شده که در سال 91، 47 بوستان، در سال 92، 14 بوستان و در سال 93، 16 بوستان جديد در منطقه يک احداث شده است.

کيانوش عياري درصف نخست کمپين «آسمان آبي‌، زمين پاک»

کيانوش عياري نويسنده و کارگردان برجسته ايراني به صف نخست کمپين آسمان آبي و زمين پاک پيوست . عياري که هم اکنون در محله داووديه منطقه 3 تهران سکونت دارد به همراه جمعي از مسئولين‌، اهالي و فرهيختگان در طرح آموزش بازيافت کسبه خيابان شهيد دستگردي (ظفر) از جمله فروشگاه مواد غذايي‌، بانک‌ها‌،موسسات وشرکت‌هاي واقع در ضلع جنوبي اين خيابان مشارکت کرد.کيانوش عياري نويسنده و کارگردان برجسته ايراني است که تا به حال برنده دو لوح زرين و يک سيمرغ بلورين از جشنواره فيلم فجر شده‌است و از مشخصه‌هاي بارز فيلم‌هاي وي سبک واقع‌گرايانه منحصر‌بفردش و پرداختن به موضوعات بکر هم‌چون پيوند قلب در فيلم «بودن با نبودن» مي‌توان اشاره کرد‌، از ساخته‌هاي ديگر عياري «آن سوي آتش»‌، «شاخ گاو»‌، «آباداني‌ها« و «سفره ايراني» است . عياري در اين برنامه ضمن گفتگوي نزديک با شهروندان از آنها خواست که تنها به اين روز و اين برنامه اکتفا نکرده و همکاري خود را با شهرداري در زمينه تفکيک پسماندها خشک وتر به طور مستمر ادامه دهند .مهدي رحيمي معاون ناحيه 4 در اين برنامه با اشاره به عزم جدي مديريت شهري براي توسعه طرح تفکيک مواد از مبدا و جلب مشارکت شهروندان گفت‌: در اين طرح براي ارتباط شهروندان با متصديان تفکيک پسماند‌، کارت هميار بازيافت به آنها اهدا مي‌شود.

رضايتمندي 97 درصدي از عملکرد سامانه 137 منطقه 22

شهردار منطقه 22 در جلسه ارتقاي سطح کيفي و تجليل از کارکنان نمونه سامانه 137 منطقه گفت: اگر امروز درصد رضايت شهروندان منطقه از فعاليت‌هاي شهرداري بيشتر شده، به اين دليل است که سعي کرده‌ايم کار را با رفاقت و دوستي جلو ببريم.در اين جلسه که در مجموعه اجتماعي و فرهنگي امام علي (ع) و با حضور شهردار و ديگر مسئولان منطقه همچنين جانشين سازمان بازرسي شهرداري تهران و رييس سامانه 137 سازمان بازرسي و تمامي نيروهاي 137 منطقه تشکيل شده بود، رحمت جانشين سازمان بازرسي ضمن تقدير از نيروهاي 137 و تاکيد بر ارتقاي سطح کيفي و فني و اجرايي پيامها، حفظ شرايط مطلوب فعلي در منطقه 22 و افزايش سطح رضايتمندي شهروندان را در گرو تلاش و کوشش بيش از پيش مسئولان دانست.قاسم مولايي شهردار منطقه 22 در بخشي از اين جلسه با اشاره به اينکه درصد رضايتمندي شهروندان منطقه از عملکرد سامانه 137 از مهر ماه سال 93 تا ارديبهشت امسال از 84 درصد به 97 درصد رسيده است، گفت: منطقه 22 به دليل نوپا بودن نسبت به مناطق ديگر معضلات و گرفتاري‌هاي خاص خودش را دارد که بيشتر مشکلات هم به در حال توسعه بودنش باز مي‌گردد. منطقه در حال ساخت و ساز است و به دليل تعدد مجموعه‌ها و فضاهاي فرهنگي، تفريحي و ورزشي اش بعنوان قطب تفريحي گردشگري تهران انتخاب شده است. همچنين شاهراه بودن منطقه بعنوان مهمترين ورودي و خروجي تهران، مي‌تواند مشکلات و مسائل زيادي را در اين محدوده از پايتخت رقم بزند.

تبيين برنامه‌هاي شهرسازي

و معماري در بخش مرکزي شهر

به منظور تبيين برنامه‌ها و اهداف شهرداري تهران در طراحي شهري و ايجاد نما در ساختمان‌هاي در دست احداث؛ نشست هماهنگي مسئولين شهرسازي و معماري منطقه 11 شهرداري تهران برگزار شد.اين نشست در راستاي اجراي تدابير ابلاغي شهردار تهران در حوزه شهرسازي و معماري با حضور معاون شهرسازي و معماري روساي دفاتر خدمات الکترونيک، روساي حوزه شهرسازي و ادارات شهرسازي نواحي 4 گانه سطح منطقه برگزار شد. وحيد رضا محمدي انارکي معاون شهرسازي و معماري شهرداري منطقه 11 تهران‌، در اين خصوص گفت: اين نشست با هدف تقويت رويکرد حوزه شهرسازي در طراحي شهري، نما و نظارت عاليه بر دفاتر خدمات الکترونيک و ساير امور شهرسازي برگزار شد که طي آن بر لزوم اجراي تدابير شهردار تهران در حوزه شهرسازي و لزوم پرهيز منطقه از ورود به صدور پروانه تأکيد شد.معاون شهرسازي و معماري منطقه 11 همچنين در خصوص کنترل ساخت و ساز و سد معبر ساختماني بر رعايت نکات ايمني مطابق با مبحث 12 مقررات ملي ساختمان و رعايت حصارکشي و عقب نشيني ديوارهاي اصلاحي و آزاد‌سازي معابر و رعايت لفاف ساختماني و همچنين در جهت بهبود منظر شهري مصوبات کميته نما تاکيد کرد.