نسخه شماره 3772 - 1394/03/16 -


سقوط مرگبار مسافران عراقي در دره چالوس


بازداشت زور‌گير اکباتان


کاهش شديد قيمت شيشه


اخبار خارجي


خبر


 سقوط مرگبار مسافران عراقي در دره چالوس 

گروه حوادث: عصر روز سه‌شنبه يک دستگاه اتوبوس حامل گردشگران عراقي که از تهران عازم مازندران بود در منطقه سياه‌بشه هريجان به داخل دره عميقي که گفته مي‌شود حدود 40 متر ارتفاع داشته است، سقوط کرد. اين مسافران که از نجف اشرف راهي مشهد مقدس بودند‌، قصد داشتند از آب و هواي مطبوع شمال ايران در اين سفر بهره بگيرند که متاسفانه اين سانحه رخ داد.

راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي در بيانيه‌اي اعلام کرد، برابر اعلام پليس راه استان مازندران ساعت 16 و 45 دقيقه روز سه شنبه 12 خرداد ماه، يک دستگاه اتوبوس اسکانيا به شماره 11ع 214 ايران 22 متعلق به شرکت تعاوني ترکيبي تهران - شمال (ترمينال غرب) با 40 مسافر که تبعه کشور عراق بودند از تهران به مقصد رامسر در حرکت بود که در محور کرج - چالوس محدوده پيچ کمر زرد رو به روي سد سياه بيشه به دره سقوط مي‌کند.

برابر اعلام حاضرين در محل، اتوبوس در 3 پيچ قبل از محل حادثه دچار نقص فني از ناحيه سيستم ترمز شده بود به شکلي که راننده در محل مذکور خودرو را متوقف کرده ولي پس از مدتي اتوبوس خاموش به حرکت درآمده و در محل حادثه با يک دستگاه وانت مزدا برخورد و پس از برخورد با ديواره کوه به عمق 250 متري دره سقوط مي‌کند.

آخرين وضعيت مصدومان

در همين حال، معاون درمان دانشگاه مازندران آخرين وضعيت مصدومان حادثه روز گذشته سقوط اتوبوس مسافران مشهد – کلاردشت را تشريح کرد. عليرضا مردانشاهي در گفت‌وگو با ايسنا در باره آخرين آمار کشته شدگان اين حادثه گفت: تعداد کل کشته شدگان اين حادثه 27 نفر بود که 23 نفر در صحنه تصادف فوت کردند‌، يک نفر در راه انتقال به بيمارستان‌، يک نفر در بيمارستان طالقاني چالوس و يک مصدوم هم در آي‌سي‌يو بيمارستان نوشهر فوت کرد.آخرين مورد فوت شده اين تصادف نيز به تازگي در بيمارستان رازي شناسايي شده است.

وي درباره آمار مجروحان اين حادثه گفت:13 مجروح در بيمارستان چالوس بستري هستند . سه نفر از آنها در آي سي يو هستند که دونفر ازآنها بدحال اعلام شده اند.

وي با بيان اينکه 6 کودک نيز از مجروحان اين حادثه هستند که يک نفر از آنها دچاراختلالات هوشياري و خواب آلودگي است، گفت: يکي از مصدومان دربخش داخلي، يک نفر در بخش زنان و دو نفر هم در بخش جراحي بستري هستند. يک نوزاد 9 ماهه نيز به آي سي يو بيمارستان امام خميني اعزام شد که حال عمومي وي مساعد اعلام شده است. يک خانم 30 ساله نيز به بيمارستان 17 شهريور آمل اعزام شده است . کمک راننده اتوبوس نيزکه مفقود شده بود پيدا شد.

به گفته مردانشاهي روز گذشته اولين تماس با اورژانس 115 در ساعت 4:50 دقيقه گرفته شده است و دودقيقه بعد اولين تيم از اورژانس در محل مستقرشد. مجموعا 14آمبولانس و يک هليکوپتر به محل اعزام شدند که هليکوپتر به دليل شرايط نامناسب جوي امکان فرود در محل را نداشت و اکنون در فرودگاه نوشهر مستقر است تا در صورت لزوم اعزام شود.


 بازداشت زور‌گير اکباتان 

رييس کلانتري 135 آزادي از دستگيري زورگير موبايل زني جوان در شهرک اکباتان خبر داد.سرهنگ عليرضا شعبانپور در گفت‌وگو با ايسنا، در اين‌باره گفت: در ساعت 14:30 روز دهم خرداد ماه امسال عوامل کلانتري 135 آزادي در حين گشت زني در محدوده فاز دو اکباتان بودند که ناگهان خانمي با سر و صدا و جيغ و فرياد اعلام کرد که تلفن همراهش مورد سرقت واقع شده است.

وي ادامه داد:‌ مالباخته خودروي تيبايي را به مأموران نشان داد و در حالي که خودروي سواري در حال متواري شدن بود، اعلام کرد که گوشي تلفن همراهش توسط راننده آن خودرو مورد سرقت قرار گرفته است. رييس کلانتري 135 آزادي اضافه کرد: بلافاصله ماموران به تعقيب خودرو پرداختند و به راننده دستور ايست دادند اما وي بدون توجه به فرمان ايست به مسيرش ادامه داد تا اينکه ماموران ضمن رعايت قوانين مربوط به بکارگيري سلاح اقدام به شليک تيري به چرخ جلو خودرو کرده و آن را متوقف کردند. وي با بيان ماموران يک نفر به هويت آرمان 25ساله را دستگير کردند، گفت: ماموران در بازرسي از وي گوشي زن جوان را از داخل جيب وي در آورده و نامبرده به کلانتري منتقل شد.

شعبانپور با بيان اينکه خودرو تيبا مشکي نيز به پارکينگ منتقل شد، گفت: متهم پس از انتقال به کلانتري ضمن تشکيل پرونده براي تحقيقات بيشتر و کشف ساير جرايم احتمالي در اختيار کارآگاهان پايگاه پنجم پليس آگاهي تهران بزرگ قرار گرفت.


 کاهش شديد قيمت شيشه 

مدير کل آسيب‌ها‌ي اجتماعي وزارت رفاه گفت: در حوزه آسيب‌ها‌ي اجتماعي با سه چالش روبرو هستيم، داده هوشمند نداريم، هماهنگي بين بخشي ضعيف است و تفاهم گفتماني وجود ندارد . براي مواجهه با آسيب‌ها‌ بايد کانون‌ها‌ي پرخطر شناسايي شود تا امکان سياستگذاري و برنامه‌ريزي بهتر مهيا شود. به گزارش شفاآنلاين، روزبه کردوني، با بيان اين مطلب در مورد اينکه آسيب‌ها‌ي اجتماعي زنانه شده است، گفت: در حوزه آسيب‌ها‌ي اجتماعي با سه چالش روبرو هستيم، داده هوشمند نداريم، هماهنگي بين بخشي ضعيف است و تفاهم گفتماني وجود ندارد. براي مواجهه با آسيب‌ها‌ بايد کانون‌ها‌ي پرخطر شناسايي شود تا امکان سياستگذاري و برنامه‌ريزي بهتر مهيا شود. او گفت: بر اين اساس وقتي بخواهيم راجع به آسيب‌ها‌ي اجتماعي زنان نيز بحث کنيم همين سه نکته را بايد در نظر داشته باشيم.

از سوي ديگر نبايد در دام اينکه فقط با آمار کمي در حوزه اجتماعي تحليل و نتيجه گيري کرد افتاد. در همين مقوله زنان و آسيب‌ها‌ي اجتماعي بايد به تفاهم گفتماني برسيم. وقتي مي‌گوييم زنانه شدن آسيب‌ها‌ي اجتماعي اگر به اين تعبير باشد که آسيب‌ها‌ي اجتماعي در زنان بيشتر شده يک تعريف دارد اگر بگوييم مردان ما مصون هستند و فقط زنان درگير هستند يک تعريف ديگر است. مدير کل آسيب‌ها‌ي اجتماعي وزارت کار تعاون و رفاه اجتماعي ادامه داد: سياست اين دولت بيان واقع بينانه مسايل اجتماعي است که به نظر مي‌رسد در دولت قبل اين رويکرد بدين شکل وجود نداشته است. توجه کنيد مثلا در بحث کودکان خيابان در سال 84 هيات دولت تشکيل شوراي ساماندهي کودکان خياباني با حضور 11دستگاه را مصوب و ابلاغ مي‌کند، اما اين شورا 8سال برگزار نمي‌شود و اين در حالي است که در دو سالي که از عمر دولت تدبير مي‌گذرد اين شورا دو جلسه در سطح ملي به رياست وزير رفاه و 6 جلسه در سطح استاني برگزار کرده است. بنابراين من معتقدم هم سياست اين دولت عوض شده و هم شتاب تحولات اجتماعي بسيار زياد است. او گفت: اما اينجا بايد به يک نکته هم دقت شود و آن اينکه برخي اسيب‌ها‌ي اجتماعي جنسيت نمي‌شناسد؛ در بحث اعتياد قيمت شيشه از 170ميليون تومان از سال 84 الان به زير 15ميليون تومان رسيده، و البته جمعيت زنان معتاد از 5درصد، 10درصد شده است. حال يک تفسير اين است که اعتياد زنانه شده است که من زياد موافق نيستم و يک تفسير اين است اعتياد زن و مرد نمي‌شناسد که من مدافع تفسير دوم هستم. تحليل من اين است که بايد مشخصا آنجا که آسيب‌ها‌ي زنان بيشتر است شناسايي و در همان نقاط برنامه‌ريزي شود. کردوني گفت: وقتي مي‌گوييم زنانه شدن آسيب‌ها‌ي اجتماعي، ممکن است سياستگذار را به اشتباه بياندازيم، چرا که بايد در جايي که آسيب‌پذيري واقعي وجود دارد تمرکز داشت.

در برخي موارد آسيب‌پذيري شايد مربوط به مردانه بودن يا زنانه بودن نياست، جنسيت نمي‌شناسد براي مثال خشونت عليه زنان جنسيت مي‌شناسد، وقتي آمار جهاني اين است که از هر 3زن يک زن مورد خشونت قرار مي‌گيرد بدين معنا است که در اين مورد زنان قرباني هستند. جمع بندي اينکه معتقدم در حوزه آسيب‌ها‌ي اجتماعي مرتبط با زنان نبايد کلي‌گويي کرد بايد روي مصاديق ريزشد.


 اخبار خارجي 

آتش‌سوزي مرگبار در پمپ بنزيني در غنا

در اثر وقوع آتش‌سوزي در محل يک پمپ بنزين در شهر «آکرا» پايتخت غنا تعداد 175 تن جان خود را از دست دادند.به گزارش ايسنا، اين آتش‌سوزي در حالي اتفاق افتاد که مردم شهر «آکرا» در پي حادثه بارش بي‌وقفه باران به محل اين پمپ بنزين پناه برده بودند.مقامات داخلي غنا با بيان اينکه بارش بي‌وقفه باران براي مدت دو روز موجب بي خانمان شدن چندين نفر شده و برق بسياري از مناطق را قطع کرده، اظهار داشتند: جاري شدن سيل عمليات امداد ونجات را با وقفه روبرو کرد و ممکن است علت وقوع اين آتش‌سوزي باشد. گفته شده است افراد حاضر در محل اين پمپ بنزين براي رهايي از بارش باران به آن پناه برده بودند که آتش‌سوزي رخ داده است.به گزارش ايسنا به نقل از شبکه خبري بي‌بي‌سي، «جان دراماني ماهاما» رييس‌جمهور غنا در بازديد از محل حادثه وقوع اين آتش‌سوزي را فاجعه‌بار و بي‌سابقه خواند.

کشف مهاجرين غيرقانوني

در آمريکا

خدمات اورژانس شرق انگليس جمعه از پيدا کردن 86 مهاجر غيرقانوني که در يک کانتينر در بندر‌هارويچ گير افتاده بودند، خبر داد.امدادرسانان اعلام کردند پنجشنبه شب ساعت 22 و 12 دقيقه با آنها تماسي گرفته شد که اعلام مي‌کرد چندين نفر در کانتينري در بندر اسکس Essex محبوس شده‌اند.اين منابع افزود در مجموع 86 نفر در اين کانتينر بودند که هفت نفرشان در بيمارستان بستري شدند.

به گزارش خبرگزاري فرانسه از لندن، سخنگوي خدمات اورژانس شرق انگليس خاطر نشان کرد: «اين بيماران حال مساعدي ندارند و از درد شکم و سينه رنج مي‌برند با اين حال هيچ جراحت جدي مشاهده نشده است و زندگي هيچ‌کدام در خطر نيست».وي افزود دو زن باردار در بين هفت نفري هستند که بستري شدند.61 نفر بقيه به اداره مهاجرت تحويل داده شدند.به گفته سخنگوي خدمات اورژانس شرق انگليس، زنان و مرداني از مليت‌هاي مختلف در اين کانتينر بودند که به احتمال زياد از هلند آمده‌اند.

زلزله مهيب در مالزي

زمين لرزه‌اي به بزرگي 6 ريشتر مالزي را به لرزه درآورد.به گزارش ايسنا اوايل صبح ديروز (جمعه) زمين لرزه شديدي به بزرگي 6 ريشتر منطقه «صباح» در جزيره «بورنئو» مالزي را لرزاند.طبق اعلام مرکز لرزه‌نگاري آمريکا اين زمين لرزه در عمق 10 کيلومتري از سطح زمين اتفاق افتاده و کانون آن در 19 کيلومتري شهر «رانائو» بوده است.

به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري فرانسه، تاکنون در مورد خسارت اوليه اين زمين لرزه گزارشي منتشر نشده و خطر بروز سونامي ساکنان منطقه را تهديد نمي‌کند.


 خبر 

تصادف زنجيره‌اي با طعم مرگ

ظهر روز پنج‌شنبه در سانحه دلخراش برخورد چهار دستگاه خودروي کاميون بنز اکسور، سمند، پي‌کي و پرايد در محور آبسرد - کيلان 6 نفر جان باختند. فرمانده پليس‌راه ويژه شرق استان تهران که در محل اين سانحه حضور پيدا کرده بود، در گفت‌وگو با فارس گفت: نزديک ساعت 12 ظهر در جاده آبسرد - کيلان پس از روستاي بيدک، يک دستگاه خودروي سواري پي‌کي در پيچ مقابل خود از خط پيوسته مياني جاده به سمت چپ منحرف مي‌شود و بر اثر سبقت غيرمجاز با يک دستگاه کاميون بنز اکسور برخورد مي‌کند.

مهران کرانيان با بيان اينکه سرنشينان خودرو پي‌کي در برخورد اوليه آسيب مي‌بينند، افزود: در ادامه اين سانحه، راننده کاميون به سمت چپ منحرف مي‌شود و طي مسافتي با انحراف به چپ به يک دستگاه سواري سمند که در مسير خودش حرکت مي‌کرد، برخورد مي‌کند. وي ادامه داد: خودروهاي سواري سمند و کاميون بنز از شانه خاکي کنار راه مي‌گذرند و از شيب دومتري به پايين پرتاب مي‌شوند و کاميون بر روي سمند سقوط مي‌کند؛ اين سقوط باعث کشته شدن راننده خودروي سمند و چهار تن از سرنشينان آن شد. فرمانده پليس‌راه ويژه شرق استان تهران اضافه کرد: همچنين به يک دستگاه خودروي پرايد نيز بر اثر برخورد خودروي کاميون و سمند خسارت جزئي وارد مي‌شود. رئيس مرکز فوريت‌هاي پزشکي شهرستان دماوند نيز در گفت‌وگو با فارس با بيان اينکه راننده مرد خودروي پي‌کي به علت جراحت‌هاي وارده شده در درمانگاه آبسرد جان باخت، اظهار کرد: اين سانحه هشت مصدوم در پي داشت. محمدمهدي محمدخاني اضافه کرد: مصدومان اين سانحه به بيمارستان سوم شعبان و پس از آن به بيمارستان امام حسين (ع) تهران منتقل شدند. به گزارش فارس، در اين سانحه، نيروهاي پليس، هلال‌احمر، آتش‌نشاني و اورژانس حضور داشتند.