نسخه شماره 3772 - 1394/03/16 -

حملات سعودي ادامه دارد
ژنو در انتظار مذاکرات يمن


استقرار موشک‌هاي آمريکايي در مرز روسيه


چرخش نظامي ويتنام به سمت واشنگتن


مذاکرات صلح ليبي در الجزاير


مرگ وزيرخارجه صدام


تهديد فاجعه انساني در کمين عراق

سونامي فساد مديران فيفا در حال گسترش است
ميزبانان جام‌جهاني زير گيوتين


بشر دوستانه


رويداد


اخبار کوتاه


 حملات سعودي ادامه دارد
 ژنو در انتظار مذاکرات يمن 

منابع يمني اعلام کردند که قبايل اين کشور به پايگاه نظامي «الرديف» عربستان سعودي حمله کردند. در همين حال تجاوزهاي ائتلاف سعودي به يمن ادامه دارد و جان يمني‌هاي بيشتري را مي‌گيرد.به گزارش الميادين، منابع محلي يمن تصريح کردند که قبايل يمني به پايگاه نظامي سعودي الرديف حمله برده و آن را منفجر کردند. سربازان سعودي نيز پا به فرار گذاشتند.

آمار بمباران عربستان به شهرهاي «ذمار»، «صعده» و «الحديده» از روز گذشته به 43 شهيد و ده‌ها زخمي افزايش يافته است. شبکه العهد نيز گزارش داد که آمار حملات ائتلاف متجاوز سعودي به منطقه «بني صياح» در «رازح» به 16 شهيد و ده‌ها زخمي افزايش يافت.حملات جنگنده‌هاي ائتلاف به مناطق مسکوني در صعده نيز شديدتر شده است. حملات زنجيره‌اي جنگنده‌هاي ائتلاف سعودي موسوم به «طوفان قاطع» به کوه‌هاي «فج عطان» و «النهدين» و همچنين مناطقي در «عدن»، «خور مکسر»، «تعز» و «ذمار» ادامه دارد.

در مقابل ارتش يمن و کميته‌هاي مردمي شبکه ارتباطات در پايگاه «المزحاف» در «جيزان» و پايگاه نظامي سعودي را در منطقه «ظهران» با موشک هدف قرار دادند. از سوي ديگر، عبد ربه منصور‌هادي، رئيس‌جمهوري مستعفي و فراري يمن سرلشگر «عمار محمد عبدالله صالح»، پسر برادر علي عبدالله صالح، رئيس‌جمهوري پيشين يمن را از منصبش به عنوان وابسته نظامي در اتيوپي برکنار و پرونده او را براي محاکمه نظامي ارجاع داد. وي پيشتر نيز احمدعلي صالح را که سفير يمن در امارات و پيش از آن فرمانده گارد رياست‌جمهوري بود، برکنار کرده بود.

در همين حال،وزارت خارجه آمريکا تأييد کرد که يک ديپلمات ارشد آمريکايي هفته گذشته در عمان با نمايندگان نيروهاي مردمي يمن ديداري يک‌روزه داشته و طرفين در مورد گروگان‌هاي آمريکايي و همچنين يافتن راه حل سياسي براي بحران يمن بحث و تبادل نظر کرده‌اند.روزنامه آمريکايي وال‌استريت ژورنال مي‌نويسد که اين ديدار که در مسقط انجام شده ديداري «مخفيانه» بوده و اين نخستين ديدار مقام‌هاي ارشد دولت اوباما با شورشيان حوثي است.به نوشته اين روزنامه، آمريکايي‌ها براي سفر و پرواز سخنگوي حوثي‌ها و هيئت همراه به مسقط تسهيلاتي را فراهم کرده و به اين امر کمک کرده‌اند.تماس‌هاي پيشين دولت اوباما با شورشيان حوثي از طريق مقامات عماني صورت مي‌گرفته است. از طرف ديگر،اسماعيل شيخ احمد، فرستاده ويژه سازمان ملل متحد در امور يمن طي چند هفته اخير با مسافرت به پايتخت يمن که در کنترل حوثي‌هاست، شهر رياض محل استقرار دولت مخلوع يمن و پايتخت‌هاي کشورهاي مهم منطقه سعي کرده است طرف‌هاي درگير در جنگ را به شرکت در مذاکرات صلح ژنو دعوت کند.

ضيف الله الشامي يکي از اعضاي کميته رهبري شيعيان حوثي به خبرگزاري رويترز گفت که اين جنبش در مذاکرات ژنو شرکت خواهد کرد و «بدون هيچ قيد و شرطي از تلاش سازمان ملل متحد براي آغاز دگفت وگو بين طرف‌هاي متخاصم يمني حمايت مي‌کند.»

خبرگزاري رويترز يادآوري مي‌کند که ظاهرا هر دو طرف اصلي در جنگ يمن شروط خود در مورد گفت وگو را نرم تر کرده‌اند. سياستمداران يمني پيشتر گفته بودند که يک جناح ديگر در بحران يمن يعني علي عبدالله صالح رييس‌جمهور سابق که سالها قدرت را در اين کشور در دست داشت، با شرکت در مذاکرات موافقت خواهد کرد. اما شورشيان جنوب يمن که آنها نيز مناطق وسيعي از کشور را در کنترل خود دارند، بعيد است به اين مذاکرات دعوت شوند.


 استقرار موشک‌هاي آمريکايي در مرز روسيه 

دولت اوباما در حال بررسي يکسري پاسخ‌هاي خصمانه براي مقابله با روسيه بنابر اين ادعا که مسکو يک معاهده هسته‌اي دو جانبه مربوط به جنگ سرد را نقض کرده، است. به گزارش آسوشيتدپرس، اين اقدامات شامل استقرار موشک‌هاي «زمين پايه» در اروپا است که مي‌تواند سلاح‌هاي روسيه را به طور پيشگيرانه‌اي نابود کند. اين گزينه يکي از احتمالاتي است که دولت باراک اوباما رئيس‌جمهوري آمريکا در حال بررسي آن است. آمريکا همچنين به علت حضور ادعايي روسيه در اوکراين و الحاق کريمه به خاک خود و ساير اقداماتي که به عقيده آمريکا با هدف مقابله با اروپا و فراتر از آن صورت مي‌گيرد، در حال بازبيني سياست کلي خود در قبال روسيه است. اين گزينه‌هاي آمريکا عليه روسيه احتمال تقويت توانايي سلاح‌هاي هسته‌اي آمريکا براي نابودي اهداف نظامي در خاک روسيه را افزايش مي‌دهند.


 چرخش نظامي ويتنام به سمت واشنگتن 

دولت ويتنام در حال مذاکره با پيمانکاران دفاعي اروپا و آمريکا به منظور خريد جنگنده، هواپيماهاي گشت‌زني دريايي و پهپادهاي غيرمسلح به منظور تقويت استحکامات دفاع هوايي خود در مواجهه با اقدامات چين در آب‌هاي مناقشه‌برانگيز درياي چين جنوبي است. به گزارش رويترز، کشور ويتنام که تجربه زيادي در جنگ دارد، چندي پيش سه زيردريايي جنگي روس کلاس «کيلو» را به دست آورده و قرار است در راستاي توافق 6/2 ميليارد دلاري مورد پذيرش قرار گرفته در سال 2009، سه زيردريايي ديگر نيز به دست آورد. اين مذاکرات براي خريد هواپيماهاي نظامي که پيشتر گزارش نشده با حضور پيمانکاران دفاعي سوئدي «ساب»، کنسرسيوم «يورو فايتر» اروپا، شاخه دفاعي گروه ايرباس و همچنين شرکت‌هاي آمريکايي «لاکهيد مارتين» و «بويينگ» انجام مي‌شود.


 مذاکرات صلح ليبي در الجزاير 

طرف‌هاي ليبيايي در پايان نشست خود در الجزاير ضمن اعلام مخالفت قاطع با استفاده از اهرم زور براي تحقق اهداف سياسي تاکيد کردند که هيچگونه راهکاري براي حل بحران خارج از چارچوب مذاکرات سياسي وجود ندارد. به گزارش روسيا اليوم، رهبران گروه‌ها و احزاب سياسي ليبي دور سوم مذاکرات خود را با حضور «برناردينو ليون» فرستاده سازمان ملل به اين کشور و «عبدالقادر مساهل»، يک مقام ارشد مشاور الجزاير در امور آفريقا برگزار کرده و حملاتي که اخيرا به شهرهاي ليبي شده را محکوم کردند. شرکت‌کنندگان در اين نشست ضمن ابراز نگراني نسبت به کنترل داعش در برخي مناطق ليبي خواهان تحقق آرمان‌هاي ملت اين کشور و توقف فوري درگيري‌ها از طريق مشارکت سياسي واقعي و ايجاد دولتي متحد و پايبند به مبارزه با فساد شدند.


 مرگ وزيرخارجه صدام 

استانداري ذي قار از مرگ وزير خارجه دوره صدام و معاون نخست وزير نظام سابق عراق خبر داد.

به گزارش ايسنا به نقل از شبکه سومريه نيوز، عادل دخيل، معاول اول استان دار ذي قار ديروز (جمعه) از فوت طارق عزيز، معاون نخست وزير نظام سابق عراق بر اثر نابسمان شدن اوضاع جسماني‌اش خبر داد. دخيل گفت: مديريت زندان الناصريه طارق عزيز 79 ساله را به دليل سکته قلبي به بيمارستان الحسين در مرکز الناصريه انتقال داد و وي بعد از ظهر ديروز جان داد. دادگاه عالي کيفري عراق در 26 اکتبر 2012 حکم اعدام با چوبه دار تا مرگ طارق عزيز را درخصوص پرونده از بين بردن احزاب ديني صادر کرد. اين اقدام پس از آن صورت گرفت که در سوم مه 2011 حکمي مبني بر حبس ابد او در پرونده از بين بردن بارزاني‌ها صادر شده بود. طارق عزيز که نام اصلي‌اش ميخائيل يوحنا است، در سال 1936 در نزديکي شهر موصل از يک خانواده کاتوليکي متولد شد و تنها مسئول مسيحي در نظام سابق بود.

او پس از اينکه سکانداري وزارت خارجه را در هنگام حمله عراق به کويت در سال 1991 برعهده داشت، در عرصه بين‌الملل نمود پيدا کرد. او سخنگوي دولت بود و از آنجا که به خوبي به زبان انگليسي صحبت مي‌کرد، هموراه در رسانه‌هاي غربي ديده مي‌شد.


 تهديد فاجعه انساني در کمين عراق 

سازمان ملل متحد اعلام کرده است که به علت کمبود کمک‌هاي مالي شرايط زندگي ميليون‌ها نفر از مردم عراق مي‌تواند در چند هفته ديگر به شدت بحراني شود. پس از چندين سال حملات مداوم تروريست هاي تکفيري داعش در عراق اکنون مردم اين کشور با فاجعه‌اي انساني روبرو شده‌اند. خبرگزاري آلمان گزارش داد که کانگ کيونگ وها، يکي از اعضاي دفتر کمک‌هاي عاجل سازمان ملل متحد پس از اجلاسي در اين باره در بروکسل هشدار داده و گفته است: «اگر حمايت‌ها قطع شود در هفته‌هاي آتي نيمي از کمک‌هاي انسان‌دوستانه سازمان ملل در عراق کاهش مي‌يابد، يا به کلي قطع مي‌شود.»

اين عضو دفتر کمک‌هاي عاجل سازمان ملل در ادامه گفته است که به طور مشخص اين خطر وجود دارد که در هفته‌هاي آتي دسترسي مردم عراق به آب آشاميدني، غذا و دارو کاهش يابد، يا به کلي قطع شود.

سازمان بهداشت جهاني (WHO) نيز در ارتباط با عراق گزارش داده است که بيماري‌هاي سرخک و فلج اطفال در اين کشور شيوع يافته است. مارگارت چان، مديرعامل اين سازمان در توضيح در باره دليل شيوع اين بيماري‌ها گفت: «اين امر نشان‌دهنده آن است که سيستم بهداشتي در عراق ناکارا شده است.»


 سونامي فساد مديران فيفا در حال گسترش است
 ميزبانان جام‌جهاني زير گيوتين 

گروه بين‌الملل – علي ودايع: افشاي مفاسد بزرگ مديران ارشد فيفا همچنان سوژه داغ رسانه‌هاي ورزشي است که پاي سياستمداران را نيز به مستطيل سبز کشانده است و نشان مي‌دهد که ورزش و سياست تا چه اندازه‌اي در مفاسد هضم شده‌اند. وزارت دادگستري آمريکا مدعي شده است که مديران فيفا طي يک دوره 24 ساله در مجموع بيش از 150 ميليون دلار رشوه گرفته‌اند.

به گزارش بي‌بي‌سي،در پي 10 روز تلاطم شديد در فدراسيون جهاني فوتبال، فيفا، که ناشي از اتهام «وجود فساد نظام‌مند و ريشه‌دار» در اين سازمان است، سپ بلاتر رئيس فيفا مي‌گويد که «يک برنامه جامع اصلاحات» را آغاز کرده است.

هفته پيش تعدادي از مديران ارشد کنفدراسيون جهاني فوتبال در يورش پليس در شهر زوريخ سوئيس دستگير شدند. اين درحالي بود که آنها براي شرکت در کنگره فيفا که به انتخاب آقاي بلاتر براي پنجمين بار منجر شد آماده مي‌شدند.

آقاي بلاتر که ابتدا پس از آن بازداشت‌ها در برابر فشارها براي کناره گيري مقاومت مي‌کرد اواسط هفته گذشته اعلام کرد از مقام خود استعفا خوهد داد ولي گفت تا زماني که رئيس بعدي فيفا انتخاب نشده همچنان مديريت سازمان را حفظ خواهد کرد.

وزارت دادگستري آمريکا به عنوان بخشي از تحقيقات خود درباره فساد گسترده در فيفا طي دو دهه، 14 مقام و فرد مرتبط با فيفا را متهم کرده است. اگرچه بلاتر در فهرست متهمان نيست ولي شايعاتي وجود دارد که وي به زودي بازداشت خواهد شد.

موج افشاگري

جک وارنر، نايب رئيس سابق فيفا که سابقا دوست صميمي بلاتر بود مدعي شد که اسناد معتبري از دخالت رئيس مستعفي فيفا در دست دارد. وارنر يکي از 14 نفري است که از سوي مقامات قضايي آمريکا به دليل اتهام‌هاي مرتبط با فساد مالي فيفا تحت تعقيب است. وي در پيامي که در ترينيداد و توباگو منتشر شد گفت: «من ديگر هيچ رازي را مخفي نگه نمي‌دارم. منطق حکم مي‌کند که جانم هم در خطر باشد ولي ديگر حتي مرگ من جلوي بهمني که در راه است را نخواهد گرفت».

اين گزارش مي‌گويد آقاي وارنر که پيشتر وزير امينت ملي بوده و با خطر استرداد قضايي به آمريکا روبرو است، از منابع اصلي و کليدي پشت پرده استعفاي ناگهاني سپ بلاتر از رياست فيفا بوده است. جک وارنر گفت: «مجموعه‌اي از مدارک که ارتباط بين فيفا، منابع مالي‌ اين سازمان و خود من و نحوه سرمايه‌گذاري فيفا در انتخابات عمومي سال 2010 ترينيداد و توباگو را نشان مي‌دهد، به شکل مجموعه آماده کرده‌ام».

آقاي وارنر افزود اين مدارک حامل دانسته‌ها و يافته‌هاي او از انتقال بين‌المللي پول در فيفا با اطلاع سپ بلاتر است و موارد مرتبط با نخست وزير فعلي ترينيداد و توباگو را نشان مي‌دهد.

از سوي ديگر،فيکيله امبالولا، وزير ورزش آفريقاي جنوبي مي‌گويد اين خود تابو امبکي، رئيس جمهور سابق اين کشور بود که تصميم گرفت براي کسب ميزباني جام جهاني 2010 به کونکاکاف، اتحاديه فوتبال کارائيب، آمريکاي شمالي و مرکزي، 10 ميليون دلار پرداخت شود.به گفته دادستاني آمريکا اين پول، رشوه به يکي از مقامات فيفا بوده است.آقاي امبالولا در حالي در اين باره حرف زده که تنها دو روز پيش (چهارشنبه 3 ژوئن) در يک کنفرانس خبري گفته بود که آفريقاي جنوبي «به طور مشخص» اين اتهام را رد مي‌کند و تاکيد کرد که اين پول براي کمک به برنامه‌اي تأييد شده براي توسعه فوتبال در منطقه کارائيب پرداخت شده است.

در افشاگري جالبي،اتحاديه فوتبال ايرلند گفت که فيفا 5 ميليون دلار به اين سازمان پرداخته تا مانع اقدام حقوقي در مورد هندبال تيري آنري در شکست 2009 ايرلند مقابل فرانسه شود.

گسترش ليست مظنونين

به موازات گسترش مهيب سونامي فساد فيفا،«اينترپل» يا پليس بين‌الملل، روز 13 خرداد و به درخواست آمريکا، نام دوتن از مقامات بلندپايه پيشين فيفا و چهار مدير مرتبط با اتهام رشوه‌خواري در فدراسيون بين‌المللي فوتبال را در فهرست قرمز خود قرار داد.اين اشخاص عبارتند از جک وارنر، رييس پيشين اتحاديه فوتبال منطقه‌هاي آمريکاي شمالي، مرکزي و کارائيب؛ نيکولاس لِئوز ربيس سابق اتحاديه فوتبال آمريکاي جنوبي؛ سه شهروند آرژانتيني، که به پرداخت حدود 150 ميليون دلار رشوه به فيفا براي بدست آوردن حقوق رسانه‌اي و تبليغاتي مسابقات فوتبال متهم هستند و مدير يک شبکه تلويزيوني برزيلي که شرکت‌هاي متعلق به او در پخش مسابقات فوتبال نقش داشته‌اند.

فهرست قرمز اينترپل به اين معنا است که امکان بازداشت اين افراد در هر کشور عضو اينترپل وجود دارد.

ميزبانان جام جهاني زيرگيوتين

موضوع فساد بزرگ فيفا که با موضع گيري‌هاي تند سياستمداران جهان نيز همراه شده است و عملکرد سپ بلاتر براي رهايي از اتهام فساد و استفاده از تعابيري همچون «پاکسازي اقدامات کثيف در فيفا» نشان مي‌دهد که مسئولين کنفدراسيون جهاني فوتبال براي کم رنگ کردن مساله دريافت رشوه در اعطاي حق جام جهاني 2010 آفريقاي جنوبي و چندين دوره ديگر اين مسابقات در حال زمينه چيني براي تجديد نظر در ميزباني مسابقات جام جهاني فوتبال 2018 و 2022 توسط روسيه و قطر هستند.يک مقام اف بي آي گفته است تحقيقات ويژه‌اي در اين رابطه آغاز شده و اين موضوع با هجمه رسانه اي شديدي همراه شده است‌؛ آيا اتفاقي عجيب و غيرعادي در انتظار ميزبانان بعدي جام جهاني است؟

«گِرِگ دايک» رئيس فدراسيون فوتبال انگلستان اين احتمال را مطرح کرده است که راي‌گيري اعطاي ميزباني به قطر تجديد شود و انگليس ميزباني جام جهاني2022 را تصاحب کند. وي به رسانه‌ها گفته است :«اگر به جاي مسئولان قطري بودم نمي‌توانستم به راحتي بخوابم.»

در کنار لندن‌، واشنگتن نيز که در رقابت با مسکو براي ميزباني جام جهاني شکست خورده بود با تمام قدرت به ميدان آمده است. موضوعي که با واکنش تند ولاديميرپوتين،رئيس‌جمهوري روسيه مواجه شد. سرگي لاوروف، وزير امور خارجه روسيه نيز روز گذشته (چهارشنبه) اعلام کرد که تصميم فدراسيون جهاني فوتبال (فيفا) درباره برگزاري جام جهاني فوتبال سال 2018 در روسيه اعتبار خود را حفظ کرده و هيچکس آن را مورد شک و ترديد قرار نداده است.

لاوروف در مصاحبه با شبکه تلويزيوني بلومبرگ ضمن بيان اين مطلب، سخنان ولاديمير پوتين رييس جمهوري روسيه را يادآور شد که گفته اتهامات وارده به مسئولان فيفا را تفسير نمي‌کند و اين موضوع را بايد نهادهاي بازپرسي و قضايي بررسي کنند. وزير امور خارجه روسيه خاطرنشان کرد: «اين اقدامات شبيه نمايشي است که به مناسبت انتخابات رئيس جديد فيفا انجام شده اما فکر نمي‌کنم اکنون کسي تلاش کند با برگزاري جام جهاني فوتبال در روسيه مخالفت کرده و آن را زيرعلامت سئوال ببرد.»

احتمال لغو ميزباني جام جهاني روسيه مساله‌اي است که هرلحظه احتمال آن پررنگ تر مي‌شود. همه مسائلي که گريبان فوتبال را گرفته است نشان مي‌دهد که ورزش و هيجان مسابقاتي که ظاهرا 22 نفر با يک داور به دنبال توپ مي‌دوند تا چه اندازه با فساد سياستمداران و جنگ قدرت آنها هضم شده است و بازي جوانمردانه تنها در حد شعار باقي مانده است.


 بشر دوستانه 

انتقال پناهجويان ايراني به کامبوج

استراليا چهار پناهجو را که درخواست پناهندگي‌شان در اين کشور پذيرفته نشده روز پنج‌شنبه (4 ژوئن/ 14 خرداد) به کامبوج انتقال داد. اين چهار پناهجو شامل دو مرد و يک زن ايراني و يک مرد مسلمان اقليت روهينگيا اهل کشور ميانمار هستند و پيش از اين در اردوگاه پناهجويان استراليا در جزيره نائورو اقامت داشته‌اند. نمايندگان اداره مهاجرت و سفارت استراليا در کامبوج هنگام ورود پناهجويان به فرودگاه پنوم پنه، پايتخت کامبوج، حضور داشتند.

سياست سخت‌گيرانه مهاجرت

مدتهاست که از استراليا به دليل سياست انعطاف‌ناپذيرش در برخورد با پناهجويان انتقاد مي‌شود. نيروي دريايي استراليا قايق‌هاي حامل پناهجويان را که به سوي سواحل استراليا در حرکت هستند مجبور به بازگشت و اغلب به سمت اندونزي هدايت مي‌کند. آن گروه از پناهجويان که فورا بازگردانده نشده‌اند به اردوگاه‌هاي پناهجويان در نائورو و پاپوآ گينه نو منتقل مي‌شوند. پناهجوياني که در اين اردوگاه‌ها به سر مي‌برند به سازمان‌هاي مدافع حقوق بشر گفته‌اند که در محل زندگي خود احساس امنيت نمي‌کنند و خواستار انتقال هر چه سريع‌تر به استراليا هستند. سازمان ديده‌بان حقوق بشر اعلام کرد که استراليا با پناهجويان به گونه‌اي رفتار مي‌کند که انگار «خوکچه‌هاي آزمايشگاهي» هستند. به گفته سازمان ديده‌بان حقوق بشر، کامبوج «نه اراده و نه ظرفيت» آن را دارد که پناهجويان را در درازمدت در جامعه خود بپذيرد؛ اين کشور حتي پناهجويان به خاک خود را نمي‌پذيرد.


 رويداد 

حمله هکري بزرگ به آمريکا

حمله سايبري به داده‌هاي کارمندان آمريکايي به طور رسمي توسط دولت اين کشور تاييد شد. گفته مي‌شود قربانيان اين حمله حدود چهارميليون کارمند کنوني و سابق دولت آمريکا هستند. «دفتر مديريت پرسنلي آمريکا» نيز اين حمله را تاييد کرده است. در بيانيه دفتر مديريت پرسنلي آمريکا از جمله آمده است که مقامات امنيتي در ماه آوريل سال جاري متوجه حمله هکرها شدند و وزارت امنيت داخلي آمريکا در ماه مه اين حمله را تاييد کرد. داده‌ها درباره کارمندان فدرال آمريکا در رايانه‌هاي وزارت کشور آمريکا ذخيره بودند. اداره پليس فدرال آمريکا (اف‌بي‌آي) جست‌و‌جو براي يافتن عاملان اين حمله را آغاز کرده است. رسانه‌هاي آمريکا به نقل از مقامات اين کشور چون سناتور سوزان کالينز از اعضاي کميته اطلاعاتي سناي اين کشور اعلام کرده‌اند که هکرهاي چيني عاملان اين حمله سايبري بوده‌اند.


 اخبار کوتاه 

کارشکني کنگره در رابطه کوبا

بي‌بي‌سي: مجلس نمايندگان آمريکا با اکثريت آرا همچنان به اعمال محدوديت براي سفر شهروندان اين کشور به کوبا راي داده است.اين در حالي است که روابط بين دو کشور از پايان سال ميلادي گذشته پس از چند پنج دهه رو به بهبودي گذاشته است.جمهوري‌خواهان که کنترل اکثريت مجلس نمايندگان را در اختيار دارند، با پيشنهاد برقراري پروازهاي منظم از آمريکا به کوبا مخالفت کردند.

درخواست آزادي شيخ علي سلمان

العالم: عفو بين‌الملل ضمن اعلام اينکه با اهتمام ويژه محاکمه شيخ علي سلمان را پيگيري مي‌کند، خواهان آزادي فوري وي شد. شيخ علي سلمان از مدت‌ها پيش در بازداشت رژيم آل خليفه به سر مي‌برد و بارها به اتهامات ساختگي مورد محاکمه قرار گرفته است. بازداشت وي با اعتراضات مردمي و جهاني مواجه شده است.

عمليات بزرگ ارتش هند

رويترز: ارتش هند به دنبال کشته شدن دست‌کم 20 تن از سربازانش در يک حمله چريک‌هاي جدايي‌طلب عليه نيروهاي امنيتي در ايالت «مانيپور» عملياتي را در اين ايالت در شمال شرق اين کشور به منظور دستگيري چريک‌هاي جدايي‌طلب از ديروز (جمعه) آغاز کرد.

سوچي در راه پکن

آسوشيتدپرس: آنگ سان سوچي،‌ رهبر مخالفان دولت ميانمار بنا به گفته يکي از رهبران حزب سياسي متبوعش قصد دارد ماه جاري ميلادي براي نخستين بار به چين سفر کند. دولت ميانمار از زمان رسيدن به قدرت در مارس 2011 به دنبال کاهش وابستگي اين کشور به چين بوده است.

توافق فارک و ارتش کلمبيا

خبرگزاري فرانسه: دولت کلمبيا و گروه فارک اعلام کردند که در مذاکرات صلح براي ايجاد کميسيون صلح با هدف بررسي جرايم انجام شده طي درگيري‌هاي 50 ساله در اين کشور به توافق رسيده‌اند.

نگراني اوکراين از حمله روسيه

يورونيوز: رئيس‌جمهوري اوکراين به ارتش اين کشور اعلام کرد که براي «حمله تمام‌عيار» احتمالي روسيه در سراسر مرزهاي مشترک با اوکراين آماده باشند. مرز مشترک اوکراين و سوريه 2200 کيلومتر (1375 مايل) است که بخش اعظم آن از محل درگيري دور است. کرملين نيز کي‌يف را متهم به تحريک درگيري‌هاي جديد با هدف فشار به اتحادثه اروپا کند.

انفجار در نيجريه

رويترز: شاهدان عيني اعلام کردند که در پي بمب‌گذاري در يک بازار در شهر «جيمتا»، شمال شرق نيجريه 30 تن کشته شدند.