نسخه شماره 3761 - 1394/02/31 -

رييس فرهنگسراي کار تهران:
پايين آمدن سن مبتلايان به اعتياد هشداري جدي است

رئيس بنياد فرهنگي صدرا:
پيري جمعيت ايران نگران‌کننده است

معاون سازمان تامين اجتماعي خبر داد:
مفقود شدن دفترچه درماني را فورا اطلاع دهيد

معاون وزير آموزش‌و‌پرورش:
مدارس دونوبته خلاف استاندارد است


خبر


اخبار کوتاه


 رييس فرهنگسراي کار تهران:
 پايين آمدن سن مبتلايان به اعتياد هشداري جدي است 

رييس فرهنگسراي کار تهران با اشاره به اينکه پايين آمدن سن مبتلايان به اعتياد و تنوع و گوناگوني مواد مخدر صنعتي هشداري جدي است، گفت: درگيري جوانان با اين معضل اجتماعي هر لحظه شکل جديدي به خود مي‌گيرد. به گزارش ايرنا، سيداسماعيل جعفرپور رويکرد جديد اين ستاد در برخورد اجتماعي با مقوله اعتياد را رويکردي کارساز دانست و گفت: تجربه نشان داده است که شيوه‌هاي پيشين مبارزه با مواد مخدر در جامعه که بيشتر بر مبناي اقدامات انتظامي‌و امنيتي بود، آنچنان که بايد در پيشگيري از ابتلاي جوانان به اين بلاي خانمان سوز کارساز نبوده است.

وي تصريح کرد: به طور قطع رويکرد مبارزه اجتماعي با سوء‌مصرف مواد مخدر بسيار کارسازتر از اقدامات قهري است و جاي خالي اين ديدگاه در امر مبارزه با مواد‌مخدر تا به امروز اينگونه واضح ديده نمي‌شد.

وي با اشاره به اينکه نبايد اجازه بدهيم شعار «پيشگيري بهتر از درمان است» به يک کليشه در محافل اثر گذار تبديل شود گفت: مطمئنا اين رويکرد جديد در کنار ساير اقداماتي که تاکنون و با تلاش بي وقفه مسئولان امر صورت گرفته، در حکم نسخه تکميلي علاج اين بليه خواهد بود.

رييس فرهنگسراي کار تهران گفت: انجام مطالعات جامع، اقدامات فرهنگي و اجتماعي و آگاهي بخشي به افراد، در کنار برنامه‌هاي انتظامي‌مبارزه با مواد‌مخدر، از اولويت‌ها و ضرورت‌هاي امروز جامعه ما در کاهش معضلات و پيامدهاي جبران‌ناپذير اين پديده شوم اجتماعي است، به همين منظور ارائه راهکارهاي فرهنگي و آموزشي و برگزاري برنامه‌هاي مرتبط با اين موضوع، قطعا نقش سازنده‌اي در پيشگيري از ابتلا به اين بلاي خانمان سوز و بروز ناهنجاري‌هاي فردي و اجتماعي ناشي از آن خواهد داشت.

جعفرپور با تاکيد بر اينکه مبارزه با مواد مخدر و ساير مشکلات شهري و اجتماعي ناشي از آن جزو دغدغه‌هاي شهرداري تهران نيز بوده است، تصريح کرد: اميدوارم با ارائه اين رويکرد از سوي دبيرکل ستاد مبارزه با مواد‌مخدر و بسيج تمام ارگان‌ها، سازمان‌ها و مراکز تصميم‌ساز و عملياتي مرتبط با اين موضوع در کشور در قالب شبکه اي فرهنگي و اجتماعي و همچنين اجراي اقدامات موثر و هم افزا از سوي اين مراکز شاهد کاهش رغبت جوانان به اين معضل بزرگ باشيم.

وي تصريح کرد: فرهنگسراي کار اين آمادگي را دارد تا با اجراي برنامه‌هاي متنوع آموزشي، علمي‌و فرهنگي، گامي‌ديگر در راستاي آگاه‌سازي جوانان با اثرات مرگبار مصرف مواد‌مخدر بردارد و سهمي‌ بيش‌از‌پيش در کاهش آسيب‌ها و ناهنجاري‌هاي اجتماعي جامعه داشته باشد.


 رئيس بنياد فرهنگي صدرا:
 پيري جمعيت ايران نگران‌کننده است 

رئيس بنياد فرهنگي صدرا گفت که دستيابي به جمعيت معقول کشور امري حياتي است و دلسوزان براي پير شدن جمعيت احساس نگراني مي‌کنند.

به گزارش تسنيم، حجت‌الاسلام رضا غلامي در دومين هم‌انديشي ملي چشم‌انداز جمعيتي ايران که در ستاد مرکزي دانشگاه علوم پزشکي تهران برگزار شد، با بيان اينکه عده‌اي معتقدند کشور از ظرفيت اقتصادي و زيستي مناسب برخوردار نيست لذا افزايش جمعيت کشور را با معضل مواجه مي‌کند، اظهار داشت: اين افراد ظرفيت‌هاي بکر و منحصر به فرد کشوررا ناديده مي‌گيرند و ضعف دولت‌ها در استفاده از پتانسيل کشور را به حساب نبود ظرفيت مي‌دانند.

وي با بيان اينکه کشور از ظرفيت، دو برابر جمعيت فعلي برخوردار است تصريح کرد: غربي‌ها در چند دهه گذشته به دنبال مرتفع کردن پيري جمعيت خود بودند اما براي کشورهاي اسلامي برنامه کاهش جمعيت را ارائه دادند که اين يک برنامه استعمارگرانه است.

غلامي با بيان اينکه ادامه برنامه کنترل جمعيت يک خيانت بزرگ است خاطرنشان کرد: ورود هوشمندانه و شجاعانه صدا و سيما در اين زمينه از اهميت خاصي برخوردار است و در يک سال اخير شاهد افتخاراتي در راستاي عقلاني شدن جمعيت از سوي صدا‌و‌سيما هستيم.

رئيس بنياد فرهنگي صدرا خاطرنشان کرد: دستيابي به جمعيت معقول کشور امري حياتي است و دلسوزان براي پير شدن جمعيت احساس نگراني مي‌کنند. لذا بايد ارزش‌هاي جمعيتي به درستي درک شود.

غلامي در پايان گفت: عده‌اي با ژست دلسوزي مي‌خواهند راه غربي‌ها و وضع جمعيت را عادي نشان دهند و از دستکاري آمار جمعيت ابايي ندارند.


 معاون سازمان تامين اجتماعي خبر داد:
 مفقود شدن دفترچه درماني را فورا اطلاع دهيد 

مديرکل نام‌نويسي و حساب‌هاي انفرادي سازمان تامين اجتماعي، از بيمه شدگان و مستمري بگيران خواست در صورت مفقود شدن دفترچه درماني، آن را در اسرع وقت به شعبه تأمين اجتماعي مربوطه اطلاع دهند. به گزارش مهر، سعيد حسيني گفت: دفترچه درماني علاوه بر اينکه به بيمه شده و خانواده تحت تکفل وي، امکان بهره‌مندي از خدمات درماني رايگان را در مراکز درماني ملکي اين سازمان مي‌دهد، در واقع بخشي از پرونده پزشکي بيمه شدگان نيز محسوب مي‌شود. وي افزود: بيمه‌شدگان در صورت فقدان دفترچه درماني، موضوع را سريعا به شعبه تأمين اجتماعي اطلاع دهند تا از سوء استفاده‌هاي احتمالي از آن جلوگيري شود زيرا تبعات اين سوء‌استفاده بيمه شده را نيز در بر مي‌گيرد. حسيني افزود: بيمه‌‌شدگان و مستمري‌بگيراني که بنا به دلايلي دفا‌تر درماني آنها مفقود مي‌شود بايد با مراجعه به شعبه ضمن اعلام فقدان آن، براي دريافت دفترچه درماني المثني نيز اقدام کنند. وي گفت: تکميل فرم درخواست صدور دفترچه درماني المثني، پرداخت مبلغ خسارت صدوردفترچه درماني المثني (براي بار اول معادل 50 درصد حداقل دستمزد روزانه در سال مربوطه و براي بار دوم به بعد معادل يک برابر حداقل دستمزد روزانه در سال مربوطه) وارائه اصل و تصوير شناسنامه و کارت ملي صاحب دفترچه مفقودي مدارک لازم براي صدور دفترچه المثني است. وي افزود: صدور دفترچه درماني المثني آن دسته از بيمه شدگان و مستمري بگيران و افراد تحت تکفل آنان که در اثر حوادث غير مترقبه مفقود شود، پس از تکميل فرم درخواست صدور دفترچه درماني المثني و تاييديه از مراجع ذي‌صلاح صرفاً بدون اخذ وجه خسارت مربوطه انجام مي‌شود.


 معاون وزير آموزش‌و‌پرورش:
 مدارس دونوبته خلاف استاندارد است 

معاون امور عمراني وزير آموزش‌و‌پرورش گفت: استان تهران داراي بيشترين مدارس دو شيفته در سراسر کشور است و بيشترين تخريب و نوسازي مدارس نيز تاکنون در استان تهران و خصوصا در شهر تهران صورت گرفته است. به گزارش ايسنا، مرتضي رئيسي رئيس سازمان نوسازي مدارس کشور، طي سخناني در هفدمين همايش خيرين مدرسه‌ساز تصريح کرد: برگزاري اين دست همايش‌ها در سطح شهرستان‌ها، مراکز استان‌ها و همچنين در سطح کشور الزامي است زيرا برغم تمامي اقداماتي که وزارت آموزش‌و‌پرورش و همچنين همه دولت‌ها در نظام جمهوري اسلامي داشته‌اند، همچنان نيازمند مشارکت خيرين هستيم. وي ادامه داد: هنوز هم دانش‌آموزان نيازمند فضاهاي استاندارد آموزشي هستند زيرا شاهد آن هستيم که در برخي از مناطق به‌ويژه استان تهران، مدارس دونوبته وجود دارد و اين خلاف استاندارد است. معاون وزير آموزش و پرورش افزود: مدارس دوشيفته در حاشيه شهر تهران و شهرستان‌هاي استان تهران به واسطه ازدياد جمعيت مهاجر و همچنين جوان بودن اين جمعيت، زياد است و ما شاهد تراکم دانش‌آموز در اين مناطق هستيم. رئيسي اظهار کرد: در حال حاضر از نظر استانداردهاي مربوط به تجهيزات آموزشي با آنچه مطلوبمان است، فاصله داريم و بايد در جهت رفع کمبودها با کمک خيرين گام برداريم. وي با اشاره به اقدامات ارزشمند خيرين در سال‌هاي پس از پيروزي انقلاب گفت: پس از انقلاب، 100 هزار کلاس درس توسط خيرين ساخته شد که دو و نيم ميليون دانش‌آموز را در خود جاي داد. اين جمعيت، چند برابر جمعيت برخي کشورهاي حاشيه خليج فارس است. رئيس سازمان نوسازي مدارس کشور اظهار کرد: با توجه به فرمايشات رهبر انقلاب در خصوص لزوم گسترش فعاليت‌هاي خيرين مدرسه‌ساز، وظيفه همه ماست که در جهت رفع موانع و بروکراسي‌هاي حاکم در اين راه تلاش کنيم و به همين دليل تمامي همت خود را براي تسهيل حضور خيرين به کار گرفته‌ايم. وي با بيان اينکه خوشبختانه دولت و مجلس زمينه‌هاي جديدي براي تعامل با خيرين و حضور بيشتر آنان فراهم کرده‌اند، خاطرنشان کرد: يکي از تعاملات جديد دولت با خيرين، واگذاري پروژه‌هاي نيمه‌تمام مدارس دولتي به خيرين مدرسه‌ساز است. معاون امور عمراني وزير آموزش‌و‌پرورش تصريح کرد:‌ اغلب اين مدارس نيمه‌تمام دولتي در مناطقي قرار گرفته‌اند که داراي جمعيت بالاي دانش‌آموز هستند و دولت با واگذاري اين پروژه‌ها به خيرين و تکميل اين مدارس توسط آنها در واقع گامي بزرگ در جهت ساخت فضاهاي آموزشي در کشور کرده است. وي ادامه داد:‌ سال گذشته 300 پروژه نيمه‌تمام دولتي در بخش آموزش‌و‌پرورش توسط خيرين تکميل شد و امسال نيز با توجه به بودجه اختصاص‌يافته و رايزني‌هاي صورت‌گرفته در نظر داريم از تسهيلات بانکي استفاده کنيم تا خيرين بتوانند بيش‌از‌پيش در جهت تکميل اين پروژه‌هاي نيمه‌تمام اقدام کنند.


 خبر 

30 ارديبهشت روز ملي جمعيت

رئيس شوراي زنان شوراي‌عالي انقلاب فرهنگي گفت: پيشنهاد سي‌ام ارديبهشت روز ملي جمعيت را به شوراي‌عالي انقلاب فرهنگي داده‌ايم و تنديس «ايران جوان بمان» براي نخستين بار به فعالان جمعيتي داده مي‌شود. به گزارش مهر، کبري خزعلي در حاشيه دومين هم‌انديشي ملي چشم‌انداز جمعيت ايران درباره اين همايش اظهار کرد: پيشنهاد نامگذاري سي‌ام ارديبهشت روز ملي جمعيت در ‌شوراي‌‌عالي انقلاب فرهنگي را داده‌ايم که در حال بررسي است. خزعلي با بيان اينکه اين هم انديشي با رويکرد پزشکي (نرخ باروري)، عقيم‌سازي و جمعيت سالم برپا شده است، تصريح کرد: در دانشگاه‌هاي مختلف هم‌انديشي سياست‌هاي جمعيتي با رويکردهاي اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي در حال برگزاري است. وي از تقديم تنديس «ايران جوان بمان» به پنج فعال حوزه جمعيتي خبر داد و گفت: براي نخستين بار اين تنديس به فعالان جمعيتي در بخش‌هاي مختلف ارائه مي شود که جنبه معنوي دارد.

افزايش 15 درصدي مستمري بيمه‌شدگان کشاورزي و روستايي

معاون بيمه‌اي صندوق بيمه اجتماعي کشاورزان، روستائيان و عشاير از افزايش 15 درصدي مستمري بيمه‌شدگان اين صندوق خبر داد. عباس اورنگ در گفت‌وگو با ايسنا، در اين باره افزود: مصوبه اين افزايش بزودي ابلاغ و از ارديبهشت ماه اعمال مي‌شود و مابه‌التفاوت فروردين هم پرداخت خواهد شد. وي افزود: کليه مستمري بگيران با هرسطوح درآمدي مشمول اين افزايش هستند.

تاثيري در مشارکت مردم

براي ساخت مدرسه نداشته است

رئيس مجمع خيرين مدرسه‌ساز کشور گفت: در شرايطي که اکثر کشورهاي اسلامي در شرايط جنگي قرار دارند، کشور اسلامي ايران اين‌چنين با عظمت در جهت افزايش دانش فرزندان سرزمين خود اقدام به ساخت مدارس با مشارکت خيرين مدرسه‌ساز مي‌کند که اين نشان فرهنگ و تعالي ادب ملت ايران است. به گزارش ايسنا، محمدرضا حافظي طي سخناني در هفدمين همايش خيرين مدرسه‌ساز تصريح کرد: موفق شديم که در هجدهمين سال اين حرکت بزرگ فرهنگي (ساخت مدارس توسط خيرين) قرار بگيريم و زماني که اين حرکت را آغاز کرديم بيشتر مدارس کشور چهار نوبته بودند و تعداد مجموع خيرين مدرسه‌ساز نيز 18 نفر بود. وي ادامه داد:‌ در دوران تحريم‌ها به همه دنيا نشان داديم که ملت ايران ملتي فهيم است و با وجود تحريم‌هاي اقتصادي ملت ما بيش‌از گذشته در فعاليت‌هايي چون مدرسه‌سازي و... حضور پيدا کرده است. وي ادامه داد:‌ مشارکت در ساخت مدارس توسط خيرين، پيمودن راه خدا و گام برداشتن در مسير سازندگي است و پس از ورود به اين راه بايد همواره اين مسير را استمرار بخشيد تا نهايتا بتوانيم به اهداف عالي خود در خصوص وضعيت آموزشي مطلوب در کشور برسيم و يقينا در اين راه بايد بدانيم که تحريم‌هاي اقتصادي تاثيري در تضعيف مشارکت خيرين در کشور نداشته است.


 اخبار کوتاه 

امکان تمديد اعزام مشمولان غيرغايب

معاون وظيفه عمومي فرمانده نيروي انتظامي استان کرمان گفت: مشمولان غيرغايب متقاضي شرکت در کنکور مي‌توانند اعزام خود را تمديد کنند. سرهنگ محمود پارسا در گفت‌وگو با تسنيم اظهار داشت: تماس‌هاي متعددي از سوي مردم در مورد وضعيت مشمولان متقاضي شرکت در کنکور سراسري داشته‌ايم. معاون وظيفه عمومي فرمانده نيروي انتظامي استان کرمان گفت: با تدابير انجام شده توسط سازمان وظيفه عمومي ناجا همه مشمولان غير‌غايب اعزامي به تاريخ 94/03/19 در صورتي که متقاضي تمديد در موعد اعزام هستند مي‌توانند با مراجعه به يکي از دفاتر پليس +10 نسبت به ثبت درخواست تمديد خود اقدام کنند.

پرداخت مطالبات بازنشستگان

معاون فني و درآمد سازمان تامين اجتماعي از پرداخت افزايش حقوق فروردين بازنشستگان تحت پوشش اين سازمان در خرداد ماه خبر داد. محمدحسن زدا در گفت‌وگو با مهر، افزود: پرداخت افزايش حقوق امسال بازنشستگان تامين اجتماعي از 7 ارديبهشت در سراسر کشور آغاز شد و مابه التفاوت افزايش حقوق ارديبهشت ماه به حساب اين افراد واريز گرديد. وي در توضيح پرداخت افزايش حقوق يک ماهه بازنشستگان تامين اجتماعي، گفت: قصد پرداخت افزايش مستمري بازنشستگان را در فروردين ماه داشتيم اما به دليل اينکه مصوبه دولت در اين خصوص ارديبهشت ماه ابلاغ شد بنابراين فقط توانستيم افزايش حقوق يک ماه را پرداخت کنيم. به گفته زدا، مابه التفاوت افزايش مستمري فروردين ماه بازنشستگان در خرداد ماه پرداخت خواهد شد و اين افراد هم اکنون يک ماه افزايش حقوق از تامين اجتماعي طلبکارند. معاون فني و درآمد سازمان تامين اجتماعي تاکيد کرد: حقوق بازنشستگان حداقل بگير در سال جاري 17 درصد و مابقي بازنشستگان نيز 15 درصد افزايش يافته است و حداقل حقوق از 608 هزار تومان سال گذشته به 712 هزار تومان رسيده است.

حسين نام دو ميليون ايراني

مديرکل روابط عمومي و امور بين‌الملل سازمان ثبت احوال کشور گفت: حدود دو ميليون هموطن در گروه‌هاي مختلف سني همنام با نام، القاب و کنيه سالار شهيدان نامگذاري شده‌اند. به گزارش ايلنا، مهدي تدين افزود: اين اطلاعات براساس آخرين بررسي‌هاي آماري پايگاه اطلاعات جمعيت سازمان ثبت‌احوال به دست آمده است. تدين گفت: نام حسين بيش‌از يک ميليون و 800 هزار بار و نام شبير يک هزار و 124 بار در پايگاه اطلاعات جمعيت اين سازمان به ثبت رسيده است. ضمن اينکه اسامي بيش‌از 62 هزار تن در ترکيب با نام حسين است. مديرکل روابط عمومي و اموربين الملل سازمان ثبت‌احوال افزود: نام‌هاي طيب، مبارک، شهيد، مطهر، وفي (وفادار)، بر (نيکوکار) و سبط از فراوان‌ترين القاب امام‌حسين‌(ع) است که ايرانيان براي نام فرزندان خود انتخاب کرده‌اند. حسين، مصغر حسن به معني خوب، نيکو و صاحب جمال است و نام سومين امام معصوم و فرزند علي‌(ع) و فاطمه‌(س) است که رسول گرامي (ص) او را سرور جوانان بهشت ناميده است.