نسخه شماره 3759 - 1394/02/29 -

فرمانده ناجا خبر داد:
ارائه پيش‌نويس تشکيل پليس اقتصادي به وزير اقتصاد

وزير کار مطرح کرد:
گسترش محروميت و نابرابري با غفلت مسئولان

«نظامنامه ارزيابي و رتبه‌بندي سمن‌هاي جوانان» تدوين مي‌شود
توزيع اعتبارات بر اساس توانمندي سمن‌ها

قائم مقام دبيرکل ستاد مبارزه با موادمخدر خبر داد:
700 هزار معتاد تحت درمان هستند


خبر


اخبار کوتاه


 فرمانده ناجا خبر داد:
 ارائه پيش‌نويس تشکيل پليس اقتصادي به وزير اقتصاد 

فرمانده نيروي انتظامي با تاکيد بر کنترل سامانه‌هاي جرم‌زا همچون سامانه‌هاي ثبت شرکت‌ها و ثبت‌ اسناد، نياز پليس به دسترسي به اين بانک‌هاي اطلاعاتي را از جمله مسائل مورد نياز نيروي انتظامي دانست.

به گزارش تسنيم، حسين اشتري در همايش تخصصي رؤساي پليس آگاهي کشور با اشاره به منويات رهبري در ديدار فرماندهان ناجا با ايشان اظهار داشت: يکي از اولويت‌هاي امسال ما تأکيد بر اجراي طرح‌هاي ارتقاي امنيت اجتماعي و استمرار آن در طول سال است که اين موضوع يکي از فرامين و تدابير مقام معظم رهبري و نيازهاي مردم و دغدغه اجتماعي است. وي با بيان اين‌که در نيروي انتظامي کارگروهي براي تبيين فرامين رهبري در ديدار با فرماندهان ناجا و عملياتي شدن اين فرامين تشکيل شده است، گفت: يکي ديگر از تاکيدات مقام معظم رهبري کشف علمي جرائم، پرهيز از بدرفتاري و رعايت حقوق شهروندي بامجرمان است.

فرمانده ناجا ادامه داد: اقتدار پليس به اين معناست که مجرمين با شنيدن اسم پليس پشت‌شان بلرزد و مردم با حضور ماموران ما احساس امنيت کنند که اين دو به معناي رافت و اقتدار توامان پليس است.

اشتري با تاکيد بر اينکه پشتيباني از مردم افتخار پليس است، اظهار داشت: ما در مقابله با اشرار و مجرمين با جديت برخورد مي‌کنيم ولي پس از دستگيري آنها بايد با رفتار اسلامي با آنها برخورد داشت.

وي افزود: گرچه تمامي ماموريت‌‌هاي نيروي انتظامي مهم است ولي ماموريت‌هاي پليس آگاهي براي ما از اولويت بالايي برخوردار است و بايد براي مقابله با سرقت‌هاي خرد، کلان، مسلحانه و سرقت به عنف از تمامي ظرفيت‌هاي داخلي ناجا و کل کشور استفاده کرد.

فرمانده ناجا ادامه داد: ما در جلساتي که با مسئولان مختلف مجلس، قوه قضائيه و دولت داشتيم براين موضوع تأکيد کرده‌ايم.

اشتري با تأکيد بر اين‌که کنترل سامانه‌هاي جرم‌زا افزود: يکي از وظايف پليس آن است که سامانه‌هايي که امکان بروز جرم در آن‌ها وجود دارد را شناسايي و تحت نظارت خود قرار دهند و سامانه‌هاي ثبت شرکت‌ها و ثبت اسناد از جمله اين موارد است که بررسي و نظارت بر آن‌ها نيازمند دسترسي پليس به اين سامانه‌ها و کنترل آن‌هاست که خوشبختانه مسئولان مختلف کشوري نيز دسترسي پليس به اين بانک‌هاي اطلاعاتي را قبول کرده‌اند.

همچنين اشتري در جمع خبرنگاران با اشاره به طرح راه‌اندازي پليس اقتصادي اظهار داشت: چندي پيش ما در نامه‌اي پيش‌نويسي را تقديم وزير اقتصاد و دارايي کشور کرديم که در صورت موافقت ايشان با اين پيش‌نويس، پليس اقتصادي راه‌اندازي مي‌شود.

وي افزود:‌ البته در شرايط فعلي نيز پليس، موضوع مبارزه با مفاسد اقتصادي را به‌طور جدي پيگيري مي‌کند و وظايف خود را در اين خصوص انجام مي‌دهد.


 وزير کار مطرح کرد:
 گسترش محروميت و نابرابري با غفلت مسئولان 

علي ربيعي بر ‏اين عقيده است که با تعاون، اشتغال ثابت و رفاه در کشور به وجود خواهد آمد. به گزارش ايلنا علي ربيعي در پاسخ به اينکه کار‌شناسان اجتماعي و حتي اقتصادي بر اين عقيده‌اند که اگر مشکل بيکاري حل شود، مي‌توان بزهکاري‌هاي بسياري (ازجمله گرايش به مواد مخدر) را حل کرد، گفت:من، با اين عقيده هم موافق هستم هم مخالف. موافق هستم زيرا بيکاري باعث بروز بزه‏کاري‌هايي مانند سرقت خواهد شد. ‏اما از سوي ديگر مخالف اين نظريه هم هستم زيرا اين ذهنيت اشتباه است که مشکلات اقتصادي باعث گرايش به مواد مخدر مي‌شود.

وزير کار با تاکيد بر اينکه ‏کسي که از لحاظ اقتصادي در مضيقه است، حتما به تامين هزينه مواد مخدر خود هم فکر مي‌کند، گفت: ‏بنابراين اين ذهنيت اشتباه است و بهانه‌اي به دست افرادي مي‌دهد. ‏ وي در واکنش به اينکه کار‌شناسان بر اين عقيده‌اند که بيکاري هم‌ مي‌تواند باعث سوق افراد به سمت آسيب‌هاي اجتماعي شود، گفت:بله، به همين سبب است که اشتغال (به ويژه اشتغال جوانان) در شهرهاي مرزي را در دستورکار خود قرار داديم. ربيعي افزود: ما براي محروميت‌زدايي آمده‌ايم. تحقيقات و تجربه نشان داده که اگرتصميم گيران غفلت کنند، محروميت و نابرابري به سرعت گسترش پيدا مي‌کند. ‏ممکن است دلمان نخواهد اما اگر دقت نکنيم ساختار و تصميم‌گيري‌هايي که جهت‌گيري ندارند باعث گسترش محروميت خواهند شد. وزير کار افزود: دولت يازدهم سعي کرد با تدوين سياست‌هاي رفاهي، بخشي از مشکلات را حل کند، اما بايد در نظر بگيريم که مسائل اجتماعي به راحتي قابل حل نيست و زمان زيادي صرف خواهد شد.


 «نظامنامه ارزيابي و رتبه‌بندي سمن‌هاي جوانان» تدوين مي‌شود
 توزيع اعتبارات بر اساس توانمندي سمن‌ها 

مديرکل مشارکت‌هاي اجتماعي جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: دولت به منظور تقويت و توسعه مشارکت نهادمند اجتماعي بايد به توانمندسازي سمن‌هاي جوانان کمک کند و توجه داشته باشد که با تزريق و توزيع غيرکارشناسي پول، اين هدف يعني توانمندسازي سازمان‌هاي مردم نهاد جوانان محقق نخواهد شد. رضا حجتي در گفت‌وگو با ايسنا، افزود: در راستاي تزريق و توزيع غيرکارشناسي پول به عنوان نمونه در سال 1392، حدود دو ميليارد تومان بين بيش‌از 400 سازمان مردم نهاد جوانان به صورت برابر توزيع شده که حتي يک برگ مستندات هم از نتايج تزريق اين ميزان اعتبار موجود نيست. وي افزود: اولين پيام «کمک‌هايي از اين نوع» آن است که از نظر دولت ميان تشکل‌هايي که فعاليت سالم دارند با آناني که فعاليتي ندارند و يا در مسيرهاي اشتباه حرکت مي کنند؛ تفاوتي وجود ندارد. وي گفت: در صورت تصويب، ابلاغ و اجراي اين نظامنامه، خواهيم توانست ضمن کمک هدفمند به سمن‌هاي جوانان، زمينه‌هاي رقابت سالم و مبتني بر«کارگروهي» را در بين آنها تقويت کنيم. حجتي در پايان خاطرنشان کرد: مجموع اعتباري که وزارت ورزش و جوانان به منظور تقويت و توسعه مشارکت اجتماعي جوانان در سطح کشور، از ابتداي سال 93 تاکنون پرداخت کرده حدود 300 ميليون تومان بوده و اين در حالي است که تعداد سمن‌هاي جوانان در طول اين مدت نسبت به تمام سال‌هاي پيش‌از آن و به طور مشخص تا زمان تشکيل وزارت ورزش و جوانان، بيش‌از صد‌درصد رشد داشته است؛ در واقع ما هم اکنون در سطح کشور حدود پانصد تشکل و سازمان غيردولتي رسمي و معتبر جوانان داريم.


 قائم مقام دبيرکل ستاد مبارزه با موادمخدر خبر داد:
 700 هزار معتاد تحت درمان هستند 

قائم مقام دبيرکل ستاد مبارزه با موادمخدر گفت: در بخش درمان بيش از 700 هزار نفر تحت درمان اعتياد هستند که به طور کل 92 درصد مراکز درمان (اعتياد) کشور توسط مردم اداره مي‌شود و مابقي توسط دولت.

به گزارش تسنيم، عليرضا جزيني در ديدار با معاون هيات بين‌المللي کنترل موادمخدر سازمان ملل متحد (INCB) گفت: موادمخدر موضوعي چند وجهي و پيچيده است و کل دنيا را درگير خود کرده است. با توجه به آمارهاي سازمان ملل نيز، کشت و توليد موادمخدر در افغانستان رو به افزايش رفته است و ايران هم به دليل مجاورت با آن کشور متحمل رنج و تهديد بي‌شماري مي‌شود.

وي افزود: برنامه‌ها و استراتژي‌هاي ايران در حوزه مبارزه با موادمخدر بر مبناي سياست‌هاي ابلاغي رهبر معظم انقلاب (مدظله العالي) است و پنج رکن اين استراتژي همچون پيشگيري، درمان، مقابله، کاهش آسيب و توانمندسازي و صيانت از بهبوديافتگان به طور همزمان در کشورمان اجرايي مي‌شوند.

قائم مقام دبيرکل ستاد بيان داشت: در بخش پيشگيري از اعتياد آموزش‌هاي لازم به جامعه هدف (خانواده‌ها، محيط‌هاي کاري و آموزشي و محلات) ارائه مي‌شود، همچنين در بخش درمان بيش‌از 700 هزار نفر تحت درمان اعتياد هستند که به طور کل 92 درصد مراکز درماني ايران توسط مردم اداره مي‌شود و مابقي توسط دولت.

جزيني گفت: معتقديم نقش سازمان‌هاي مردم نهاد در درمان و کاهش آسيب بسيار مهم است، بر اين اساس در کشور ايران 2100 سازمان مردم نهاد و 200 مرکز کاهش آسيب وجود دارد که خدمات درماني لازم را به معتادان جهت بهبودي کامل ارائه مي‌کنند.

قائم مقام دبيرکل ستاد در ادامه به حوزه مقابله با عرضه اشاره کرد و افزود: طي دو ماه گذشته بيش از 60 تن موادمخدر کشف شده است، همچنين در سال گذشته 800 تُن موادمخدر با منشا ترياک کشف و 300 آشپزخانه توليد شيشه منهدم شد. طي اين 37 سال نيز قريب به 3800 نفر از نيروهاي کشور در راه مبارزه شهيد شده‌اند و اين نشانگر اهتمام و پيگيري نظام ايران در مبارزه با مواد‌مخدر مي‌باشد.

جزيني گفت: از زمان ورود نظاميان ناتو به افغانستان به بهانه مبارزه با تروريسم کشت و توليد موادمخدر 40 برابر افزايش يافته است. همچنين سال گذشته 1400 قبضه سلاح در درگيري با قاچاقچيان موادمخدر کشف شد که عمده سلاح‌هاي کشف شده مربوط به سلاح‌هاي سازماني ناتو بوده است. لذا ما معتقديم مسئوليت مشترک جامعه جهاني در مبارزه با موادمخدر ضعيف است.


 خبر 

مدت خدمت وظيفه عمومي 21 ماه است

معاون احضار و اعزام سازمان وظيفه عمومي نيروي انتظامي گفت: اکنون مدت خدمت دوره ضرورت 21 ماه است. به گزارش ايلنا، سرهنگ رحمان عليدوست افزود: برابر ماده 2 قانون خدمت وظيفه عمومي، هر فرد ذکور ايراني از اول فروردين ماه سالي که طي آن وارد سن 19 سالگي مي‌شود، مشمول مقررات خدمت وظيفه عمومي خواهد شد. وي گفت: برابر ابلاغيه ستادکل نيروهاي مسلح و استفاده بهينه از خدمات کارکنان وظيفه افزايش مدت خدمت کارکنان وظيفه متوقف و همچنان مقررات سال 1393 به شرح زير اجرا خواهد شد. عليدوست افزود: مدت خدمت در دستگاه‌هاي غيرنظامي به جز يگان حفاظت به صورت امريه 24 ماه، مدت خدمت دوره ضرورت در نيروهاي مسلح و يگان‌هاي حفاظت دستگاه‌هاي غيرنظامي 21 ماه، مدت خدمت در مناطق عملياتي، امنيتي غير‌درگير محروم و بد آب و هوا براي کارکنان غيربومي 19 ماه و مدت خدمت در مناطق جنگي و امنيتي درگير 18 ماه است. وي گفت: درمورد مدت خدمت مشمولين داراي فرزند برابر ابلاغيه مهر سال 1393 ستاد کل به ازاي هر فرزند 2 ماه کسر مي‌شود.

بي‌سواداني که دکتر شدند

رئيس سازمان نهضت سواد آموزي از اخذ مدرک دکترا و کارشناسي ارشد توسط کساني خبر داد که با اعمال سياست‌هاي نهضت سوادآموزي موفق به تحصيل شدند. به گزارش ايسنا، علي باقرزاده با اشاره به شناسايي 3800 نفر از کساني که با شرکت در کلاس‌هاي سوادآموزي و ادامه تحصيل توانسته‌اند به مقاطع کارشناسي ارشد و دکترا برسند، بيان کرد: قبل از پيروزي انقلاب اسلامي تنها 50 درصد از مردم از نعمت خواندن و نوشتن برخوردار بودند ولي در حال حاضر و به برکت انقلاب نرخ باسوادي در گروه سني بين 10 تا 49 سال به 95 درصد رسيده است.

بيمه منازل مددجويان کميته امداد

مديرکل بهداشت و بيمه‌هاي کميته امداد، گفت: منازل مددجويان، تحت پوشش بيمه حوادث قرار مي‌گيرد. ناصر ايرواني‌منش در گفت‌وگو با تسنيم، اظهار داشت: کميته امداد يکي از مسيرهاي توانمندسازي و تامين آتيه مددجويان تحت پوشش را گسترش چتر بيمه‌اي مي‌داند و علاوه بر خدمات مختلف بيمه تأمين اجتماعي و بيمه آتيه ايتام، بيمه حوادث و سوانح را نيز به خدمات خود اضافه کرده است. وي ادامه داد: بر اين اساس منازل مسکوني تمام مددجويان کميته امداد، تحت پوشش بيمه حوادث غيرمترقبه و سوانح طبيعي قرار مي‌گيرد که مشتمل بر يک ميليون و 850 هزار خانوار است، اين طرح شامل بيمه در مقابل حوادثي از جمله آتش‌سوزي، سيل، زلزله، صاعقه، طوفان و ساير بلاياي طبيعي و حوادث غيرمترقبه است. ايرواني منش گفت:‌ ميزان خسارت پرداختي به ازاي هر ساختمان براي خانوار شهري 35 ميليون و براي خانوار روستايي 20 ميليون تومان است، خسارت اسباب منزل نيز در شهر 15 ميليون و در روستا 10 ميليون در نظر گرفته شده است.


 اخبار کوتاه 

مخالفت با ادغام بهزيستي و کميته امداد

رئيس سازمان بهزيستي نسبت به طرح موضوع ادغام سازمان بهزيستي و کميته امداد در مجلس واکنش نشان داد. انوشيروان محسني بندپي رئيس سازمان بهزيستي در گفت‌و‌گو با ايلنا درباره طرح موضوع ادغام سازمان بهزيستي با کميته امداد در مجلس با تاکيد براينکه ضرورتي بر ادغام اين دو سازمان وجود ندارد، اظهار داشت: سازمان بهزيستي مي‌تواند؛ جايگاه خود را حفظ کند و همپوشاني که بين اين نهاد و کميته امداد وجود دارد، برطرف شود. وي با اشاره به اينکه قانون وظايف هر دستگاهي را مشخص کرده، است، افزود: دستگاه‌هاي دولتي چون بودجه دولتي مي‌گيرند، پاسخگويي لازم را دارند.

کارگاه‌هاي پيشگيري از اعتياد هلال‌احمر

معاون آموزش و پژوهش سازمان جوانان هلال‌احمر از عزم جدي هلال‌احمر براي پيشگري از اعتياد در سراسر کشور خبر داد و گفت: کارگاه‌ي پيشگيري از اعتياد در تمام استان‌هاي کشور با آموزش مهارت‌هاي نه گفتن، خودکنترلي و حل مساله برگزار مي‌شود. به گزارش ايرنا، امير معتمدي با اشاره به اينکه کارگاه‌هاي پيشگيري از اعتياد در دو گروه دختران و پسران در هر استان برگزار مي‌شود، گفت: اين طرح از اواخر سال 92 آغاز شد که در مرحله اول، سه استان اين کارگاه‌هاي آموزشي را برگزار کردند و در سال 93 نيز، در 9 استان کشور اين برنامه آموزشي، عملياتي شد.

کاهش زاد و ولد در تهران

فرماندار تهران با اشاره به اينکه زاد و ولد در تهران 6 درصد کاهش داشته است، گفت: لازم است که در خصوص افزايش جمعيت برنامه‌ريزي کنيم و همه دستگاه‌هاي ذيربط نيز در اين زمينه اقدامات جدي انجام دهند. به گزارش ايلنا، عيسي فرهادي افزود: 5 درصد خانوارهاي تهراني يا بچه ندارند يا تنها يک فرزند دارند. وي تصريح کرد: در 10 سال آينده با رويکرد فعلي با کاهش فزاينده جمعيت مواجه مي‌شويم، به طوري که ظرف 9 سال آينده مرگ و مير و زاد و ولد تقريبا برابر مي‌شود.

بازديد رايگان از موزه پرديسان

مديرکل دفتر موزه تاريخ طبيعي سازمان محيط زيست گفت: بازديد از موزه تنوع زيستي پارک طبيعت پرديسان به مدت يک هفته از يکم لغايت هفتم خرداد ماه جاري به مناسبت روز جهاني تنوع زيستي رايگان است. به گزارش ايلنا، اصغر مبارکي، اظهار داشت: اين اقدام با هدف آشنايي هر چه بيشتر مردم با محيط زيست و تنوع زيستي کشور و آگاهي‌رساني به آنها درباره اهميت حفظ حيات وحش کشور انجام مي‌شود. وي در مورد موزه تنوع زيستي و حيات وحش سازمان حفاظت محيط‌زيست، گفت: خوشبختانه اين موزه تا حد زيادي اهداف يک موزه را برآورده کرده است و از لحاظ معرفي نمونه‌هاي رکورد و اجزاي تنوع زيستي در خاورميانه بي‌نظير است.