نسخه شماره 3759 - 1394/02/29 -

وزير فرهنگ در روز ملي خيام:
عده‌اي فقط به دنبال گرفتن مدرک و فخر فروشي هستند

بررسي اجمالي وضعيت سينماي ايران از قبل انقلاب تا به امروز
دهه هفتاد پر مخاطب‌ترين دوران سينماي ايران

گفت‌و‌گو با جهانگير هدايت
دولت احمدي نژاد جلوي تمام حرکات فرهنگي را گرفت


ماجراي دزدي از اموال دولتي و حمله قلبي مجري


کوتاه از تلويزيون


سينماي ايران


 وزير فرهنگ در روز ملي خيام:
 عده‌اي فقط به دنبال گرفتن مدرک و فخر فروشي هستند  

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي‌گفت: ثبت‌نام در موسسات غير‌قانوني، خريداري عناوين جعلي که متاسفانه در شرايط فعلي باب شده افتخار نيست.

علي جنتي روز دوشنبه در مراسم گراميداشت روز ملي خيام که در نيشابور برگزار شد، افزود: عده‌اي فقط به دنبال گرفتن مدرک و فخر فروشي هستند و براي بدست آوردن آن به بورسيه‌هاي غير‌قانوني متمسک مي‌شوند.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي‌گفت: ثبت‌نام در موسسات غير‌قانوني، خريداري عناوين جعلي که متاسفانه در شرايط فعلي باب شده افتخار نيست.

وي با اشاره به اينکه از فضاي مجازي براي علم‌آموزي به درستي استفاده نمي‌شود افزود‌: در اين فضا همه مي‌توانند به آخرين دستاوردهاي علمي‌دست پيدا کنند اما متاسفانه دانش ما سطحي است.

به گفته جنتي در شرايط فعلي دسترسي به اطلاعات، منابع و اخبار براي همگان بسيار آسان شده است.

به گزارش ايرنا وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي‌ با اشاره به اينکه حضور در نيشابور براي من يک افتخار بسيار بزرگ است تصريح کرد: در ايران کمتر شهري را مي‌توان يافت که چنين فراوان دانشمند، اديب و فقهاي نامدار را در دامان خود پرورانده باشد.

جنتي تصريح کرد: نيشابور زادگاه نخستين مدارس اسلامي‌و مرکز تربيت بسياري از پيشوايان علم و دين بوده و به قول علماي بزرگ، نيشابور مهد علم و ادب ايران اسلامي‌است. وي نيشابور را نگين درخشان ايران اسلامي‌دانست و افزود‌: در اين ميان خيام همچون ستاره‌اي در دل تاريخ نيشابور مي‌درخشد و شايد بتوان گفت شعر آخرين و تفنني‌ترين تخصص خيام مي‌باشد که شهره عالم شده است.

جنتي تصريح کرد: خيام يک شاعر، فيلسوف، ژرف‌انديش، رياضي‌دان، ستاره‌شناس و يک طبيب و موسيقي دان ارزشمند است.

به گفته وي جايگاه علمي‌خيام در دنيا بسيار ارزشمند است و رباعيات وي به ابتکار ادوارد به زبان‌هاي مختلف ترجمه شده و امروز شعر ايراني به وسيله خيام در کشورهاي مختلف دنيا شناخته مي‌شود.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي‌گفت: يکي از موضوعاتي که در مورد خيام بسيار عجيب است اين موضوع مي‌باشد که خيام با اين تعداد محدود رباعي چگونه به اين شهرت جهاني دست يافته است.

وي خاطر نشان کرد: خيام در شعر به مسائلي همچون سرنوشت انسان توجه مي‌کند و اين موضوع باعث مي‌شود در دوره‌اي که اروپا با بحران فکري مقابله صنعت با سنت روبه رو است مخاطبان بسيار زيادي را به خود جذب کند. وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي‌تصريح کرد: خيام شاعري ژرف انديش و روشن بين است، او در شعرش سرنوشت بشر را مي‌سرايد و در همين بين هستي شناسي و سبک زندگي انسان را تحليل و بررسي مي‌کند.

جنتي با اشاره به اينکه خيام هيچ گاه عنوان نمي‌کند تمام عمر را بايد به خوشي طي کرد، خاطر نشان کرد: انديشه اين شاعر در حوزه‌اي همچون اغتنام وقت و استفاده از لحظات زندگي شکل مي‌گيرد.

وي به شخصيت عميق خيام اشاره کرد و افزود: انديشه خيام در حوزه‌هايي همچون استفاده از عمر و لحظات زندگي و دوري از غم خلاصه مي‌شود.

وزير فرهنگ گفت: گاه شماري که خيام در زمان سلجوقيان پس از 18 سال زحمت در رصدخانه اصفهان تنظيم کرد نمونه اي بي بديل در عرصه‌هاي علمي‌کشور است، اين تقويم امروزه نيز به عنوان يکي از دقيق ترين تقويم‌ها شناخته مي‌شود.

وي به جنبه‌هاي ديگر علمي‌خيام اشاره کرد و افزود: طبقه‌بندي معادلات علمي‌رساله او در علم جبر نمايشگر فکر علمي‌اين شاعر مي‌باشد که پرداختن به موضوعاتي همچون رياضي، موسيقي، شخصيتي ارزشمند از وي ساخته است.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي‌به نفوذ حکمت اخلاقي، ايماني و اشراقي در اشعار خيام اشاره و گفت: حکمت بالاترين مرتبه دانايي مي‌باشد و همان موضوعي است که دانش پژوهان به آن اعتقاد راسخ دارند.

وي با اشاره به اينکه وزارت ارشاد از برگزاري مراسم گراميداشت براي شعرا حمايت مي‌کند تصريح کرد: اساسنامه بنياد علمي، فرهنگي خيام بايد نوشته شود تا به زودي اين موسسه در وزارت ارشاد به ثبت برسد.

به گفته وي به عنوان مثال بنياد فرهنگ و ادب آذربايجان که به تازگي به ثبت رسيده که هفته آينده در سفر هيئت دولت به اين شهر افتتاح مي‌شود.

جنتي به حمايت وزارت ارشاد از فعاليت‌هاي پژوهشي در حوزه خيام شناسي اشاره کرد و گفت: بايد در شهرستان نيشابور يک مرکز مناسب علمي، فرهنگي براي معرفي شخصيت‌هاي ارزشمند اين شهرستان ايجاد شود.وي با تاکيد بر اينکه بايد نهضت کتابخواني در نيشابور شکل بگيرد، گفت: اطمينان دارم که سال آينده نيشابور به عنوان پايتخت کتاب کشور انتخاب مي‌شود.

جنتي به شکل گيري نهضت کتابخواني در سراسر کشور اشاره کرد و افزود: سال گذشته 72 هزار جلد کتاب در کشور به چاپ رسيد که اين موضوع براي وزارت ارشاد بسيار راضي‌کننده بود.

وزير ارشاد به بازديد مقام معظم رهبري از نمايشگاه کتاب اشاره کرد و افزود: دولت در حوزه تخصيص منابع عمراني با مشکلات بسيار زيادي روبه رو است و اعتقاد دارد که هيچ فعاليت فرهنگي به دليل کمبود اعتبارات مالي نبايد روي زمين بماند.

حکيم غياث الدين ابوالفتح عمربن ابراهيم خيام متولد 28 ارديبهشت 427 در نيشابور از رياضيدانان، ستاره شناسان و شاعران بنام ايران در دوره حکومت سلجوقيان است که در سال 517 هجري چشم از جهان فروبست. گرچه پايگاه علمي‌خيام برتر از جايگاه ادبي اوست و حجة الحق لقب داشته ولي آوازه وي بيشتر به واسطه نگارش رباعياتي مي‌باشد که شهرت جهاني دارد و به اغلب زبان‌هاي زنده دنيا ترجمه شده است.

افزون بر 100 رباعي از خيام برجاي مانده است.

يکي از برجسته‌ترين کارهاي علمي‌خيام «اصلاح گاهشماري ايران» در زمان وزارت خواجه نظام‌الملک و دوره سلطنت ملکشاه سلجوقي است.

وي در رياضيات، علوم ادبي، ديني و تاريخي نيز استاد بود.

نقش خيام در حل معادلات درجه سوم و مطالعاتش درباره اصل پنجم اقليدس نام او را به عنوان رياضيداني برجسته در تاريخ علم ثبت کرده است.


 بررسي اجمالي وضعيت سينماي ايران از قبل انقلاب تا به امروز
 دهه هفتاد پر مخاطب‌ترين دوران سينماي ايران 

سينماي ايران با توجه به آمارهاي اعلام شده به عنوان يکي از پرکارترين سينماهاي دنيا در زمينه ساخت فيلم و حضور در جشنواره‌هاي بين‌المللي شناخته مي‌شود. اما اين سکه روي ديگري هم دارد و آن هم جذب مخاطبان داخلي است. مخاطباني که به تدريج تعدادشان در سالن‌هاي سينما کم مي‌شود وبه قولي روي خود را از سينماي ايران برگردانده‌اند.

به گزارش ايسکانيوز، شايد يکي از مهم ترين عوامل در کاهش مخاطبان تاثير دولت‌ها بر فرهنگ کشور باشد که با روي کار آمدن هر دولتي سياست‌هاي فرهنگي آن دوره دستخوش تغيير مي‌شود.

در دوران مختلف دولت‌ها سعي در نشان دادن تاثيرات مثبت خود بر سينما داشته‌اند اما آمارها چيز ديگري مي‌گويند.

اما به زعم کارشناسان عواملي مثل سينماي دولتي، عدم به کارگيري تکنولوژي‌هاي روز دنيا در صنعت فيلم‌سازي، ضعف فيلمنامه، نبود سالن‌هاي استاندارد، مشکلات اقتصادي و‌... جزو اصلي‌ترين دلايل شکست سينماها در سالهاي اخير است.

سينماي قبل از انقلاب

شايد بتوان اين دوره را بهترين دوره سينماي ايران از نظر جذب مخاطب دانست، دوره‌اي که به مدد عدم وجود و يا رشد سرگرمي‌هايي نظير تلويزيون، ويدئو، ماهواره و غيره سينما اصلي ترين سرگرمي‌اقشار مختلف جامعه بود.

يکي از دلايلي که در اين دوره مردم از فيلم‌هاي سينمايي استقبال مي‌کنند، توجه فيلمسازان به جنبه‌هاي سرگرم‌کننده فيلم‌ها بود. از آن جمله مي‌توان به وجود حرکات موزون و آواز، داستان‌هاي عشقي و سرگرم‌کننده، قهرمان‌هايي عموما با تيپ‌هاي آشنا و کلاه مخملي که يک تنه بر مشکلات پيروز مي‌شدند، آنها قهرماناني يکه بزن بودند با خصوصيات اخلاقي مثبت که باعث محبوبيت شان در بين مردم مي‌شد. نوپا بودن سينما در ايران نيز از دلايل جذب مردم به سينماها بود.

صحنه‌هاي «بزن بزن» اين گونه از فيلم‌ها که به نام فيلم فارسي معروف است عموما با تشويق و سوت زدن تماشاچيان همراه مي‌شد. فيلمنامه‌ها سرگرم‌کننده بود و قهرمانان از طبقات پايين جامعه بودند. هرچند نبايد نقش دوبله را در جذاب‌تر شدن اين گونه فيلم‌ها فراموش کرد.

سينماي پس از انقلاب تا پايان جنگ تحميلي

پس از بازگشايي مجدد سينماها وجه غالب فيلمسازي در اين دوران تا اوايل دهه 60 فيلم‌هايي با موضوعات انقلابي و پيروزي بر رژيم طاغوت است، اما با وقوع جنگ تحميلي و شرايط جنگي و انقلابي حاکم بر جامعه نوع نگاه فيلمسازان به سينما تغيير پيدا مي‌کند و فيلم‌ها با موضوعات جنگ و نشان دادن مجاهدت‌هاي سربازان ايراني در جبهه‌ها تغيير مسير مي‌دهند.

فضاي حاکم بر جامعه نياز وجود قهرمان در فيلم‌ها را همچنان پر رنگ نگه مي‌دارد و اين بار مردم قهرمان‌هايشان را نه در قامت يک کلاه مخملي بلکه در شکل و شمايل يک رزمنده حاضر در جبهه‌ها مي‌بينند که شجاعانه مي‌جنگد و بر دشمن پيروز مي‌شود.

قهرمان‌هاي پيروز و پايان‌هاي مشخص که معمولا با پيروزي رزمندگان ايراني همراه است همچنان به مذاق مردم خوش مي‌آيد و با وجود شرايط جنگي مردم باز هم به سينما مي‌روند.

شاهد اين ماجرا فيلم «عقاب‌ها» به کارگرداني ساموئل خاچيکيان است که در سال 64 اکران شد و با وجود جمعيت 45 ميليوني ايران در آن سال‌ها 18 درصد اين فيلم را ديدند و اين فيلم پر فروش‌ترين فيلم تاريخ سينماي ايران از نظر تعداد مخاطباني که به سينما رفتند تا کنون است.

موازي با همين جريان فيلم‌هايي که با موضوعات جنگي ساخته مي‌شوند، فيلمسازان ديگري نيز جريان متفاوت‌تري از سينما را دنبال مي‌کنند.

افرادي نظير عباس کيارستمي، محسن مخملباف، جعفر پناهي، ابوالفضل جليلي، ابراهيم حاتمي‌کيا، اميرنادري، مجيد مجيدي و... از جمله سينماگراني هستند که پس از انقلاب عرصه بيشتري براي فعاليت پيدا مي‌کنند.

يکي ديگر از موضوعاتي که در اين سال‌ها به آن پرداخته مي‌شود. فيلم‌هايي با مضامين قاچاق مواد‌مخدر و موضوعات جاسوسي است که به دليل همه گير شدن مواد مخدر مورد توجه فيلمسازان قرار مي‌گيرد.

سال 1360 سالي است که وزارت ارشاد اسلامى تأسيس شد، بعد از تاسيس اين وزارتخانه قرار مي‌شود محتواى فيلمنامه‌ها با فرهنگ عملى اسلام سنجيده شود و نظارت در تمامى مراحل وجود داشته باشد.

در اين شرايط صداوسيما و کانون پرورش فکرى همچنان خارج از ضوابط وزارت ارشاد قرار دارند به همين دليل«مرگ يزدگرد» به کارگرداني بهرام بيضايي در صدا و سيما ساخته شد اما در توقيف ماند. در کانون نيز «مشق‌شب» را عباس کيارستمي‌مي‌سازد. از فيلم‌هاى ديگر اين دوره به «چريکه تارا» ساخته بهرام بيضايي و «خط قرمز» به کارگرداني مسعود کيميايي بايد اشاره کرد که به نمايش عمومى در نيامدند.

پرمخاطب ترين فيلم‌هاي سينمايي در دهه 60 به ترتيب فيلم‌هاي سينمايي «عقاب‌ها» از ساموئل خاچيکيان با تعداد مخاطبي در حدود يک ميليون و 875 هزار نفر بوده و پس از اين اثر فيلم، «برزخي‌ها» از ايرج قادري با يک ميليون و 600 هزار مخاطب و «اجاره نشين‌ها»ي داريوش مهرجويي با مخاطب تقريبي يک ميليون و 500 هزار نفر، به ترتيب در رتبه دوم و سوم قرار دارد.

سينماي پس از جنگ تا آغاز دوره اصلاحات

اين دوره را مي‌توان دوره گذار سينماي ايران دانست، گذار از سينماي انقلابي و دفاع مقدس به سينمايي که با آغاز دوره اصلاحات مضامين اجتماعي را بيشتر در بر مي‌گرفت. در اين دوره با پايان يافتن جنگ تحميلي و آغاز دوره بازسازي، به فراخور حال و هواي جامعه در کنار ساخت فيلم‌هاي دفاع مقدس عرصه براي ساخت فيلم‌هايي در ژانرهاي ديگر نيز فراهم مي‌شود فيلم‌هايي با مضامين کمدي، کودکانه و بعضاً اجتماعي. در اين دوره نسل سوم انقلاب دوران کودکي و نوجواني خود را مي‌گذرانند و فيلمسازان با دستمايه قرار دادن مضامين کودکانه راه را براي کشاندن اين نسل به سينما هموار مي‌کنند، فيلم‌هايي نظير «دزد عروسک‌ها»، «کلاه قرمزي و پسر خاله»، «مريم و ميتيل» و «شهر موش‌ها» از جمله اين فيلم‌ها هستند.

از طرفي جنبه ديگري از سينماي دفاع مقدس که شکل سرگرم کننده تري به خود گرفته نيز در اين دوران باب مي‌شود، فيلم‌هايي اکشن که رزمندگان را با شکل و شمايلي نظير رمبو به تصوير مي‌کشد که به فنون رزمي‌آشنايي کامل دارند. در اين دوران استفاده از ويدئو و ماهواره در ميان مردم کم کم گسترش مي‌يابد و در کنار سينما جاي خود را در پر کردن اوقات فراغت مردم باز مي‌کنند.

آمارها نشان مي‌دهد تنها در سال 1369 ميزان هزينه‌هاي فرهنگي خانوار تحت تاثير سرخوشي پايان جنگ و آغاز دوره سازندگي روندي صعودي داشته است. آمارهاي بانک مرکزي تاييد مي‌کند در اين دوره زماني همچنان ميزان کسري بودجه خانوار به ميزان 10 تا 15 درصد وجود داشته است. در دهه 70 نيز رکورد پرمخاطب ترين فيلم در اختيار فيلم «کلاه قرمزي و پسرخاله» است. اين اثر حدود 3 ميليون و 440 هزار مخاطب داشته. در اين دهه فيلم «مرد عوضي» از محمدرضا هنرمند هم با تعداد مخاطبان دو ميليون 670 هزار نفر در رتبه دوم قرار دارد.

سينماي دوره اصلاحات

با روي کار آمدن دولت هفتم فضاي جديدي در بخش‌هاي مختلف جامعه ايجاد مي‌گردد و سينما نيز از اين قاعده مستثني نيست. با نگاهي اجمالي به اين دوره مي‌توان پي برد که عموم فيلمسازان توجه خود را به ساخت فيلم‌هايي با مضامين اجتماعي معطوف کرده بودند، فيلم‌هايي که بيشتر به دنبال مطرح کردن مشکلات جامعه بود و با دستمايه قرار دادن مضامين به اصطلاح دختر پسري، اعتراضي، مشکلات زنان و... فصلي نوين از سينما را رقم مي‌زد.

از طرفي سينماي دفاع مقدس نيز با فاصله گرفتن از جنگ، ديگر به جنگ آن نگاه قهرمان محور را از دست داده و بيشتر به ارتباط قهرمانان جنگ با فضاي شهري و جامعه مورد بررسي قرار مي‌دهد.

قهرمانان فيلم‌ها در اين دوره نيز تغيير کرده و شخصيت اصلي فيلم‌ها اين بار نه با چند شخصيت منفي يا دشمن بعثي بلکه گويي با اجتماع در نبرد و تعارض است.

در اين دوره به دليل شعارهايي که در مورد حقوق زنان مطرح شد، برخي فيلمسازان حتي جنسيت قهرمان را از مرد به زن تغيير دادند و اين زن‌ها بودند که اين بار به دنبال گرفتن حق خود بودند.

سال 76، سال روي کار آمدن دولت اصلاحات است، فيلم‌هاي «دو زن» ساخته تهمينه ميلاني و «قرمز» به کارگرداني فريدون جيراني در سال 77 ساخته مي‌شوند که هر دو به مشکلات حقوق زنان در ايران مي‌پردازد و اين خود نشان از تغيير فضاي جامعه و فيلمسازي به تجربه کردن قهرماناني است که در سال‌هاي گذشته کمتر به آنها پرداخته شده بود، قهرمانان زن.

«قرمز» در سال 77 با بليت 150 توماني، 375 ميليون تومان فروخت که گوياي استقبال مردم از سينما در آن سال‌هاست.

از طرفي جريان سينماي بدنه اين بار شکل ديگري از فيلمسازي را دنبال مي‌کرد که به نوعي بازگشت به فيلم فارسي اما در قالب مدرن تر بود، فيلم‌هاي بعضاً سرگرم کننده و شخصيت‌هاي تيپيکال که در قالب داستان‌هايي امروزي تر تماشاچي را سرگرم مي‌کرد. فيلم‌هاي «کما»، «شارلاتان» هر دو به کارگرداني آرش معيريان که در سال‌هاي 83 و 84 اکران شدند از اين گونه فيلم‌ها هستند، فيلم‌هايي به تهيه کنندگي محمد حسين فرح بخش که مديريت پويا فيلم را برعهده داشت و به قولي فيلم‌هاي تجاري مي‌ساخت.

دولت نهم و دهم

اين دوره را مي‌توان آغاز هر چه بيشتر تصدي گري دولت بر سينما دانست. با روي کار آمدن دولت نهم ديگر به مانند قبل از ساخت فيلم‌هاي بي شمار با موضوعات اجتماعي و اعتراضي خبري نيست و ساخت فيلم‌ها به سمت وسوي ديگري سوق پيدا مي‌کند.با روي کار آمدن دولت نهم سياست‌هاي فرهنگي کشور تغيير کرد و فيلم‌هايي مثل «سنتوري» به کارگرداني داريوش مهرجويي که در سال 85 ساخته شد و «آتشکار» به کارگرداني محسن امير يوسفي که سال 86 ساخته شد هر دو توقيف شدند. اين شايد شروعي بر نظارت هر چه بيشتر دولت بر فيلمسازان باشد که با اکران نکردن فيلم‌ها مي‌خواهد فيلمسازان را با خود همسو کند. با تثبيت دولت احمدي‌نژاد در دولت دهم نوع برخورد با فيلمسازان نيز رويه محکم‌تري به خود مي‌گيرد و تعطيلي خانه سينما در سال 89 گواه اين مدعاست.


 گفت‌و‌گو با جهانگير هدايت
 دولت احمدي نژاد جلوي تمام حرکات فرهنگي را گرفت 

کتاب «توي اين رختخواب نرم خوابم نمي‌برد» مجموعه داستاني است که به تازگي از سوي نشر مرواريد منتشر شده است. اين کتاب مجموعه داستان‌هايي است که از سال 80 تا 89 برگزيده مسابقه بنياد هدايت شده‌اند.

جهانگير هدايت رئيس بنياد هدايت و برادرزاده و وارث صادق هدايت در اين خصوص به ايسکانيوز گفت: اکنون سال چهاردهم است که ما مسابقه صادق هدايت را برگزار مي‌کنيم و هرسال تعدادي قابل توجهي از نويسندگان جوان با فرستادن يک داستان، در اين مسابقه شرکت مي‌کنند. شايد دراين 14سال، چيزي حدود 20 هزار نفر شرکت کرده باشند. ما سال اول يک کتابي چاپ کرديم به نام ياد هدايت81 که داستان‌هاي برتر سال 81 بود. سال بعد از آن ياد هدايت82 را چاپ کرديم.از آن زمان به بعد اجازه چاپ داده نشد تا امسال. امسال ما مجموعه‌اي از داستان‌هايي که باقي‌مانده بود را نيز از سال 83 تا 89 به آنها اضافه کرديم و به نشر مرواريد سپرديم. نشر مرواريد نيز آنها را چاپ کرد.

هدايت درباره توزيع کتاب‌هاي صادق هدايت در نمايشگاه کتاب نيز گفت: خب چندسالي است مي‌گويند کتاب‌هاي هدايت در نمايشگاه نبايد عرضه شود و اين تصميم را مسئولان نمايشگاه مي‌گيرند که البته اين تصميم به نظر من خنده دار است. پيرزني را در حوالي ميدان انقلاب مي‌شناسم که او آثار هدايت را روي زمين چيده و مي‌فروشد. من از او پرسيدم که اينها از کجا مي‌آيند؟ گفت اينها را با تريلر مي‌آورند. يعني به شکل غيرقانوني چاپ مي‌شود و آنقدر فروش دارند که اينها را با تريلر مي‌آورند. ماشيني مي‌آيد و در سراسر کشور کتاب پخش مي‌کند، بنابراين نمايشگاه کتاب خواه اين کتاب‌ها را عرضه کند يا نه هيچ اثري در فروش کتاب‌هاي هدايت ندارد. آثار هدايت علاقمندان زيادي در ايران و بعد در سرتاسر دنيا دارد و آمازون که بزرگترين فروشنده کتاب دنياست کتاب‌هاي هدايت را مي‌فروشد.

وي در خصوص تکذيب عدم ‌ارائه مجوز به فرهنگ عاميانه مردم ايران نيز گفت: اين کتاب کار خود من بود . آنچه از قبل بود و آنچه پيش من بود را جمع کرده و سرو ساماني دادم و چاپ کردم. با آمدن دولت آقاي احمدي نژاد که جلوي تمام حرکت‌هاي فرهنگي اين کشور را گرفت و جلوي همه حرکت‌هاي ايراني را گرفت يکيش هم آن بود که کتاب‌هاي هدايت را هيچکدام را چاپ نکرد درحالي که فرهنگ عاميانه مردم ايران اصلا کار هدايت نيست هدايت آن را جمع‌آوري کرده است. خود او حتي يک کلمه ننوشته و مسئولان اصلا نمي‌دانند موضوع کتاب چي هست. اين يک کتاب مرجع است و هدايت اولين کسي بود که اين‌ها را جمع‌آوري کرد. خلاف به عرض مسئولان ارشاد رسانده‌اند زيرا ناشراني که اين کتب را چاپ کرده‌اند وقتي اين کتاب‌ها تمام شد همه براي تجديد چاپ تقاضا کرده‌اند. اما مجوز داده نشده است.


 ماجراي دزدي از اموال دولتي و حمله قلبي مجري 
نويسنده : پويان فراستي

امروز بدون هيچ مقدمه چيني و حرف اضافه‌اي به سراغ اصل مطلب مي‌روم.

خبرگزاري ايرنا در خبري گفته است که يازده درصد مجرميني که در استان مازندران در زندان هستند سارقين اموال دولتي مي‌باشند.

اين به چه معناست؟ خيلي واضح است. اين عزيزان دزد يا همان سارق متوجه نيستند که شما اگر از اموال دولتي دزدي کني در حقيقت از خودت دزديده‌اي. خوب اموال دولتي را با پول ماليات مي‌سازند يا با اختصاص بودجه ساخته مي‌شود. اي آقا و شايد خانم دزد پيشنهاد امروز من به شما اين است که اول از همه دزي نکن،دوما دزدي از اموال دولتي نکن. دزدي از اموال دولتي در حقيقت خسارت زدن به خودت و خانواده و هم وطنانت است. درکل به نظرم بگرد به دنبال يک کار آبرومند به نظرم دزدي کار مناسبي نيست.

در خبر ديگري خواندم که مجري شبکه پرس‌تي‌وي در حال اجراي برنامه سکته قلبي کرده است و بعد از شنيدن خبر فيلم آن را ديدم. اول از همه بگويم که خيال همه راحت باشد ايشان حالشون خوب است و صحيح و سالم هستند اما چرا به ستون پيشنهاد روز ما راه پيدا کردند؟

در حقيقت پيشنهاد دوم من نه فرهنگي است و نه هنري؛ صرفا خواستم اين خبر را بازنشر کنم و اين که به مجري اين تلويزيون سرکار خانم‌هاشمي پيشنهاد کنم که از اين به بعد هر شش ماه يک بار براي چکاپ نزد پزشک بروند. در آخر براي او از خداوند بزرگ طلب شفا دارم. مساله بعدي که اين روزها فکر من را به خودش مشغول کرده است داستان خودکشي‌هايي است که در خوابگاه‌هاي دانشجويي اتفاق مي‌افتد است. آخرين خبري که در اين رابطه خواندم در رابطه با دانشجويي بود که سه عدد قرص برنج خورده بود و قبل از خودکشي به پدر و مادرش پيامک داده بود و از آن‌ها حلاليت طلبيده بود. اما با پرس و جوهايي که من در اين زمينه انجام دادم متوجه شدم که آمار خودکشي در خوابگاه‌ها بالا مي‌باشد و خيلي اوقات دانشجويان عزيز از اين عمل جان سالم به در مي‌برند. دوستي مي‌گفت که يکي از هم اتاقي‌هايش در خوابگاه سه بار خودکشي کرده است. اين آمار در درجه اول ناراحت‌کننده و در درجه دوم نگران‌کننده است. به نظرم يکي از دلايلي که باعث مي‌شود اين افراد دست به خودکشي بزنند عدم مراجعه اين افراد به روان‌شناس مي‌باشد. متاسفانه در جامعه ما عامه مردم ديد مثبتي نسبت به روانشناسي ندارند و خيلي از مردم حتي تفاوت بين روانشناس و روانپزشک را نمي‌دانند که خود اين مساله هم امري ناراحت‌کننده است. اما به سراغ اصل مطلب برويم؛ من از خوانندگان محترم خواهش مي‌کنم که افرادي که نزد روان شناس مي‌روند ره به سخره نگيرند و به آن دسته از خوانندگاني که خدايي نکرده قصد خودکشي دارند يا افکار خودکشي را در سر مي‌پرورانند پيشنهاد مي‌کنم که به نزد روانشناس بروند.


 کوتاه از تلويزيون 

بهبود به پايتخت برگشت

مهران احمدي - بازيگر نقش بهبود در سريال «پايتخت» - از حضورش در سري چهارم اين مجموعه که براي ماه رمضان توليد مي‌شود، ابراز خوشحالي کرد و گفت: از خدايم است که در «پايتخت 4» هم حضور داشته باشم. اين بازيگر سينما و تلويزيون که پيش از اين اعلام کرده بود به دليل بازي در فيلم جديد نرگس آبيار نمي‌تواند با «پايتخت»ي‌ها همکاري کند، مهران احمدي به ايسنا‌، اعلام کرد: همان‌طور که تهيه‌کننده سريال «پايتخت» - خانم الهام غفوري - درباره حضورم در «پايتخت 4» اطلاع‌رساني کرده، قرار است در سري چهارم اين مجموعه باشم و تا به حال هم يکسري صحبت‌هايي شده است. همان‌طور که خانم غفوري اعلام کرده‌اند ممکن است در قسمت‌هاي پاياني پايتخت، «بهبود» را از سفر بازگردانند.

براي حضور قطعي‌ام در «پايتخت 4» بايد يکسري هماهنگي‌هايي انجام شود، به دليل اينکه من همچنان در فيلم خانم آبيار مشغول بازي هستم. بازيگر نقش بهبود در سريال «پايتخت» در پايان خاطرنشان کرد: خيلي خوشحالم که در «پايتخت 4» هم حضور خواهم داشت؛ چراکه «پايتخت» سريال خوبي است و همه مردم آن را دوست دارند، بنابراين آنچه مردم دوست دارند من هم دوست دارم. به گزارش ايسنا، سري چهارم سريال «پايتخت» به کارگرداني سيروس مقدم و تهيه‌کنندگي الهام غفوري براي پخش در ماه رمضان امسال در حال ساخت است. «پايتخت 4» اکنون در شيرگاه مازندران با حضور بازيگران اصلي در حال تصويربرداري است. محسن تنابنده، احمد مهرانفر، عليرضا خمسه، ريما رامين‌فر، نسرين نصرتي، مهران احمدي، منگ‌هانگ ژانگ (بازيگر نقش چوچانگ)، سارا و نيکا فوقاني اصل و‌... از بازيگران سريال «پايتخت» هستند.

امشب در تلويزيون

پس از گذشت حدود دو سال که از پايان برنامه گفت‌وگو محور «پارک ملت» و حدود يک سال از برنامه «خيابان ايران»، شبکه يک تاک‌شويي جديد با عنوان «امشب» را براي پخش تدارک ديده است. به گزارش ايسنا، اجراي اين برنامه برعهده سيد علي ضيا است که قرار است به صورت سه شب در هفته، دوشنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه پس از سريال شبانگاهي شبکه و حوالي ساعت 23 به مدت 90 دقيقه با موضوعات مرتبط با سبک زندگي به روي آنتن برود. سيد‌علي ضيا پيش‌‌از اين در برنامه سال تحويل امسا

ل شبکه يک سيما با نام «اينجا آينده» حضور داشت و «امشب» دومين برنامه‌اي خواهد بود که با اجراي او از اين شبکه پخش مي‌شود.

اين مجري پيش‌از اين در شبکه سه سيما با برنامه‌هايي مانند ويتامين سه، بعضيا، ماه عسل و نبش جنت‌آباد به اجرا پرداخته است. اولين قسمت از اين جنگ شبانه، امشب به روي آنتن شبکه يک خواهد رفت. به گفته محمدرضا ماندگاران، تهيه‌کننده «امشب» هدف اين برنامه بيشتر حول محور خانواده و سبک زندگي ايراني اسلامي است ولي در اجرا ما قصد داريم بيشتر به جريان زندگي در خانواده بپردازيم، يعني آرامش خانواده، رفاقت و صميميت و ارتباط بين افراد خانواده.


 سينماي ايران 

اين فيلم هنوز تبليغ ندارد

اکران فيلم «در دنياي تو ساعت چند است؟» از چهارشنبه 23 ارديبهشت در سينماها آغاز شد.اين فيلم در سي‌وسومين جشنواره بين‌المللي فيلم فجر موفق به دريافت سيمرغ بلورين بهترين فيلمنامه شد. تهيه‌کننده اين فيلم گفته است: مسئولان به اين فيلم که تاييد همه‌ جريانات سياسي را دارد، نگاه ويژه‌اي داشته باشند تا بلايي که بر سر فيلم «استراحت مطلق» آمد بر سر اين فيلم نيايد. به گزارش خبرگزاري ايسکانيوز، «در دنياي تو ساعت چند است؟» در گروه اريکه ايرانيان اکران مي‌شود و پخش کننده آن شرکت نسيم صبا است. اريکه ايرانيان،‌ کوروش‌، آزادي‌، جوان‌، ملت‌، زندگي‌، ايران‌، شکوفه‌، ماندانا‌، فلسطين‌، عصر جديد‌، سپيده‌، چارسو‌، پايتخت‌، سينما سروش، آفريقا و فرهنگسراي بهمن‌ سينماهاي نمايش دهنده اين فيلم در تهران است. پخش‌کننده فيلم «در دنياي تو ساعت چند است؟» خبر داد که اين فيلم با وجود گذشت چند روز از اکران آن همچنان هيچ تبليغ تلويزيوني ندارد. سعيد خاني در گفت‌وگويي اظهار اميدواري کرد که مسئولان به اين فيلم که تاييد همه‌ جريانات سياسي را دارد، نگاه ويژه‌اي داشته باشند تا بلايي که بر سر فيلم «استراحت مطلق» آمد بر سر اين فيلم نيايد. او سپس آمار فروش سه روزه‌ اين فيلم با بازي ليلا حاتمي‌و علي مصفا را در تهران با 17 سالن، 47 ميليون تومان اعلام کرد.خاني همچنين از شروع اکران اين فيلم در شهرهاي مشهد، شيراز، گرگان، اهواز و رشت در هفته‌ پيش رو خبر داد.

اسب سفيد پادشاه بر پرده نقره‌اي

زمان اکران فيلم سينمايي «اسب سفيد پادشاه» به نويسندگي و کارگرداني محمدحسين لطيفي سرانجام قطعي شد و اين فيلم از چهارشنبه هفته جاري در گروه استقلال به نمايش درمي‌ايد تا جايگزين فيلم «رخ ديوانه» ابوالحسن داودي شود. به گزارش فرجام دو پوستر اين فيلم نيز طراحي شده‌اند که يکي با تصوير تک الناز شاکردوست کار حميدرضا اسحاقي است و ديگري با تصوير شاکردوست در پيش زمينه و تصوير دو بازيگر ديگر در پس زمينه طرحي از بهزاد خورشيدي را بر خود دارد. آنونس فيلم نيز با صداي ناصر طهماسب، ساخته آرش معيريان است که هم اکنون در چند سينما پيش از نمايش فيلم‌هاي در حال اکران، روي پرده مي‌رود. ضمن اينکه ترانه مازيار فلاحي نيز آماده شده و روي نسخه نهايي قرار گرفته است

معکوس کليد مي‌خورد

مسعود کيميايي از آغاز فيلمبرداري فيلم «معکوس» در 20 خردادماه خبر داد. اين کارگردان که تهيه‌کنندگي نخستين ساخته سينمايي پسرش پولاد کيميايي را بر عهده دارد درباره اين فيلم به خبرنگار ايسنا گفت: در حال مذاکره با بازيگران هستيم و طي روزهاي آينده به قطعيت خواهيم رسيد. به گزارش ايسنا وي ادامه داد: قصه اين کار سکانس‌هاي اکشن زيادي دارد و نياز به پيش توليد ويژه‌اي است و با توجه به نقش پررنگ ماشين‌ها در اين فيلم گروهي به سرپرستي دکتر معتمدي در حال آماده کردن اين بخش هستند. اين کارگردان با بيان اينکه فيلمنامه سکانس‌هاي اکشن و ماشين‌سواري زيادي در شهر و حاشيه تهران دارد، افزود: به خصوص سکانس فينال فيلم که بسيار سنگين است و همه ماشين‌ها که در واقع به کاراکترهاي فيلم نزديک هستند، ديده مي‌شود. کيميايي اولين ساخته پسرش را فيلمي‌براي نسل قديم و بچه‌هاي امروز دانست که حرف‌هاي زيادي براي گفتن دارد.

انتقاد کوثري از سريال‌ها

باران کوثري مي‌گويد سريال‌هاي مردم پسند کمتر از تلويزيون پخش مي‌شود. باران کوثري بازيگر سينما و تلويزيون که اين روزها مشغول بازي در ميني‌سريال «دندون طلا» است درباره فضاي شبکه نمايش خانگي و رقابت آن با تلويزيون اظهار کرد: با توجه به تغييراتي که اخيرا در مديريت صداوسيما اتفاق افتاد، انتظار مي‌رفت اوضاع بهتر شود اما به نظر مي‌رسد هنوز اتفاق خاصي نيفتاده است. به گزارش خبر آنلاين بازيگر «صاحبدلان» با بيان اينکه ديگر سريالي مثل «امام‌علي‌(ع)» مردم را پاي تلويزيون نمي‌نشاند، تأکيد کرد: اين روزها اکثرا کارهاي ضعيفي روي آنتن مي‌رود که مردم به اجبار ناچارند آنها را تماشا کنند. برخي هم به سمت شبکه‌هاي ماهواره‌اي کشيده مي‌شوند و سريال‌هاي ضعيف‌تري مي‌بينند. اکنون مردم سريال‌هايي را که دلشان مي‌خواهد و مي‌پسندند کمتر در تلويزيون مي‌بينند. کوثري افزود: وقتي که کليت سريال‌هاي داخلي مشابه سريال‌هاي ماهواره اي است عده اي از افراد ترجيح مي‌دهند آثار ماهواره اي را دنبال کنند که رنگ و لعاب ظاهري بيشتري هم دارد. وي تصريح کرد: با اين حال راه‌اندازي شبکه‌ نمايش خانگي به بهبود اوضاع کمک مي‌کند.

سريال جديد فتحي

پس از گذشت چهارماه از آغاز فيلمبرداري سريال « شهرزاد» به کارگرداني حسن فتحي اين سريال با بازي جمعي از ستارگان سينما و تئاتر مردادماه امسال به شبکه‌ خانگي مي‌آيد. به گزارش خبرآنلاين، حسن فتحي کارگردان سينما و تلويزيون به همراه گروهي از چهره‌هاي شناخته‌شده‌ تلويزيون، تئاتر و سينما در حال آماده‌سازي سريال شهرزاد است که قرار است از اواخر مردادماه به شبکه‌ خانگي بيايد. فتحي که پيش از اين با مجموعه‌هاي تلويزيوني «مدار صفردرجه» و «شب دهم» از سال‌هاي 1300 و دوره‌ پهلوي اول در تاريخ معاصر ايران گفت، اين‌بار نيز با سريال «شهرزاد» به سراغ دهه‌ سي؛ يکي از مهم‌ترين دوره‌هاي تاريخ معاصر كشورمان رفته است. مجموعه‌اي که براي نخستين بار با تدارکاتي عظيم و با بيش از 150 نفر عوامل در بخش خصوصي توليد مي‌شود.

اکران «يک هيچ» در انگلستان

فيلم ايراني «يك هيچ» در جشنواره سينمايي ويندزور انگلستان به نمايش درخواهد آمد. «يك هيچ» به كارگرداني سامان حسين‌پور به عنوان نماينده ايران به دومين جشنواره بين‌المللي ويندزور انگلستان راه پيدا كرده و با كشورهاي انگليس، آمريكا، اسپانيا، آلمان و... به رقابت خواهد پرداخت. به گزارش مهر، فيلم كوتاه «يك هيچ» كه تاكنون بالغ بر 30 اكران و حضور جهاني در جشنواره‌هاي بين‌المللي داشته و 2 جايزه جهاني در كارنامه خود دارد در تاريخ 29 و30 مي‌در اين جشنواره اكران خواهد شد. «يك هيچ» به نويسندگي و كارگرداني سامان حسين‌پور و تصوير و تدوين زانيار لطفي و صدابرداري زانيار طهماسبي با حمايت حوزه هنري ساخته شده است.