نسخه شماره 3759 - 1394/02/29 -


دستگاهي که قفل رمزها را 30 ثانيه‌اي باز مي‌کند


واليبال زير 23 سال ايران به نيمه‌نهايي قهرماني آسيا رسيد


رييس‌جمهوري پيروزي پهلوانان تيم ملي کشورمان را در مسابقات تکواندو قهرماني جهان تبريک گفت


احضار کاردار بحرين به وزارت امور خارجه ايران


عاقبت اخوان‌المسلمين


 دستگاهي که قفل رمزها را 30 ثانيه‌اي باز مي‌کند 

يک هکر، موفق به ساخت دستگاه چاپ سه بعدي شده که مي‌تواند قفل‌هاي رمزي را در کمتر از 30 ثانيه باز کند. به گزارش ايسنا، سامي کامکار، پژوهشگر امنيت رايانه و هکر، يک نقص را در طراحي قفل‌هاي رمزي Master Lock پيدا کرد و سپس يک دستگاه چاپي سه‌بعدي را براي رمزگشايي آن طراحي کرده است.

کامکار با اندازه‌گيري دقيق چگونگي تعامل صفحه مدرج با زنجير، دريافت که مي‌توان ترکيب رمزي قفل را در هشت حرکت بدست آورد. با اين وجود، اين کار تا حدي مشکل بوده و نياز به استفاده از چند نرم‌افزار داشت، از اين رو، کامکار دستگاه Combo Breaker خود را طراحي کرد. در اين دستگاه، يک موتور پله‌اي صفحه مدرج را چرخانده، همزمان يک سروو موتور براي بازکردن مکانيزم تلاش مي‌کند و تراشه آردوينو نيز کارهاي رياضي مورد نياز را انجام مي‌دهد.

کامکار که مدعي است مي‌توان اين دستگاه را با کمتر از 100 دلار ساخت، اظهار کرد: Combo Breaker يک دستگاه موتوردار باتري‌خور چاپ سه‌بعدي مبتني بر آردوينو است که مي‌تواند هر نوع قفل رمزي Master Lock را در کمتر از 30 ثانيه باز کند.

آردوينو يک ريزکنترلگر است که مي‌تواند براي اجراي نرم‌افزار مورد استفاده قرار بگيرد و در اصل، يک رايانه کوچک محسوب مي‌شود.

محفظه بيروني که موتورها و تراشه را در بر گرفته و به ارائه يک ارتباط محکم با قفل رمزي مي‌پردازد، با استفاده از يک چاپگر سه‌بعدي ساخته شده است.

اين دستگاه کدشکن تنها جنبه تفريحي دارد و براي سارقان حرفه‌اي قابل استفاده نيست؛ زيرا تنها بر روي يک نام تجاري قفلهاي رمزي ارزان قيمت کار مي‌کند.

سامي کامکار 29 ساله پيش از اين نيز خبرساز شده است. در ماه ژانويه سال جاري، وي يک شارژر يو‌اس‌بي طراحي کرد که مي‌توانست هر چيزي که فرد در زمان اتصال آن به صفحه کليد بر روي آن تايپ مي‌کرد را ردگيري کند.

وي همچنين براي ساخت يک پهپاد سفارشي موسوم به SkyJack شناخته شده است که به آن امکان جست‌وجوي سيگنال‌هاي بي‌سيم ديگر پهپادها و کنترل آنها را حين پرواز مي‌دهد.

کامکار توانست با اين نرم‌افزار، پهپادهاي Parrot را تحت کنترل کنترلگرهاي خود درآورد.

کامکار همچنين موفق شد رديابي غيرقانوني تلفن همراه که بر اساس آن، دستگاههاي تلفن آيفون اپل، آندرويد گوگل و ويندوز فون مايکروسافت به انتقال داده‌هاي جي‌پي‌اس و واي‌فاي کاربران به شرکتهاي مادر مي‌پرداختند را کشف کند.

تحقيقات وي در زمينه تلفن همراه منجر به مجموعه‌اي از دادخواست‌هاي کلاس اکشن (دعواي گروهي) عليه اين شرکتها و يک جلسه دادرسي حفظ حريم خصوصي در ساختمان کنگره آمريکا شد.


 واليبال زير 23 سال ايران به نيمه‌نهايي قهرماني آسيا رسيد 

تيم ملي واليبال زير 23 سال ايران با پيروزي سه بر صفر مقابل ژاپن به مرحله نيمه نهايي رقابت‌هاي قهرماني آسيا صعود کرد.

به گزارش ايسنا به نقل از فدراسيون واليبال، تيم ملي کشورمان از ساعت 14:30 امروز (دوشنبه) در سالن B مجموعه ورزشي وونا تيکدي شهر ناي پي داو به مصاف ژاپن رفت و اين تيم را با نتيجه سه بر صفر و امتيازات 25 بر 19، 25 بر 15 و 25 بر 23 از پيش رو برداشت.

در اين مسابقه تيم ملي کشورمان با ترکيب اوليه مصطفي باقري، جواد حسين آبادي، پوريا فياضي، محمدجواد معنوي نژاد، اميرعلي محمدفتحعلي، محمد فلاح و رسول شهسواري بازي کرد. در دو ست اول و دوم اين مسابقه، بازيکنان ايران خيلي زود و در امتيازات آغازين از حريف خود پيش افتادند و اين برتري را با بهره بردن از سرويس‌هاي خوب، عملکرد درخشان در دفاع روي تور و نمايش مطلوب در دريافت و توپ‌گيري، تا پايان هر ست حفظ کردند.

اما شرايط در ست سوم متفاوت بود و اين بار ژاپني‌ها پيش افتادند. در اين ست پيمان اکبري براي نخستين بار دست به تعويض زد و فردين قلعه قوند، عليرضا نصراصفهاني و محمدرضا حسيني پويا را به ميدان فرستاد. بازي در اين ست تا برتري 22 بر 20 به سود ژاپن نيز پيش رفت اما در اين امتياز درخواست يک وقت استراحت از سوي سرمربي ايران و سرويس‌هاي خوب پوريا فياضي و اميرعلي محمدفتحعلي روند کار را تغيير داد و اين ست هم با برتري 25 بر 23 به سود ايران به پايان رسيد. تيم ملي واليبال زير 23 سال ايران فردا در مرحله نيمه نهايي مسابقات قهرماني آسيا از ساعت 16:30 به وقت تهران به مصاف برنده ديدار تيم‌هاي چين تايپه و هند مي‌رود.

نخستين دوره مسابقات واليبال قهرماني زير 23 سال آسيا در شهر ناي پي داو در حال برگزاري است.

دو تيم برتر اين دوره از رقابت‌ها به مسابقات قهرماني جهان که از 2 تا 9 شهريور در دبي امارات برگزار مي‌شود راه پيدا خواهند کرد.


 رييس‌جمهوري پيروزي پهلوانان تيم ملي کشورمان را در مسابقات تکواندو قهرماني جهان تبريک گفت  

رييس‌جمهوري در پيامي پيروزي پهلوانان تيم ملي کشورمان را در مسابقات تکواندو قهرماني جهان ، به ملت بزرگ ايران، قهرمانان با اخلاق و مربيان و مديران تيم ملي تکواندو تبريک گفت. به گزارش ايسنا، متن پيام حجت‌الاسلام و‌المسلمين حسن روحاني به اين شرح است: پيروزي پهلوانان تيم ملي کشورمان در مسابقات تکواندو قهرماني جهان، بار ديگر براي ايران سربلند، افتخار آفريد و مردم را شادمان کرد. اين پيروزي را به ملت بزرگ ايران، قهرمانان با اخلاق و مربيان و مديران تيم ملي تکواندو تبريک مي‌گويم و از خداي بزرگ، پيروزي جوانانمان را در همه عرصه‌هاي پيشرفت، مسألت مي‌نمايم.

حسن روحاني

رييس‌جمهوري اسلامي ايران


 احضار کاردار بحرين به وزارت امور خارجه ايران 

در پي اظهارات خارج از نزاکت ديپلماتيک وزير خارجه بحرين کاردار اين کشور در غياب سفير به وزارت امور خارجه احضار شد. به گزارش تسنيم، در پي اظهارات خارج از نزاکت ديپلماتيک وزير خارجه بحرين کاردار اين کشور در غياب سفير به وزارت امور خارجه احضار و مراتب اعتراض شديد جمهوري اسلامي ايران به وي ابلاغ گرديد.در اين ديدار همچنين بر لزوم تصحيح رفتار و گفتار دولت و مقام‌هاي بحريني تأکيد گرديد. مقام وزارت امور خارجه کشورمان توصيه نمود دولت بحرين براي حل مشکلات داخلي اين کشور به ريشه‌هاي واقعي موضوع معطوف شوند و فرافکني و ايراد اتهام کمکي به حل مشکلات بحرين نمي‌کند.


 عاقبت اخوان‌المسلمين 
نويسنده : رامين ولي‌زاده ميداني

مرسي، نخستين رئيس‌جمهور منتخب مصر در سال 2012 در جريان انتخابات رياست‌جمهوري مصر پس از وقايع موسوم به بيداري اسلامي‌در اين کشور به قدرت رسيد و در ژوئيه سال 2013 يک سال پس از آغاز دوره رياست‌جمهوري‌اش در يک کودتاي نظامي‌از قدرت برکنار شد. حال نيز دادگاهي در مصر محمد مرسي، رئيس‌جمهور مخلوع اين کشور و بيش‌از صد نفر ديگر را به اعدام محکوم کرده است. دادگاه اين افراد را که در ميان آنان اعضاي ارشد گروه اخوان‌المسلمين ديده مي‌شود، به‌ علت فراري دادن زندانيان از زندان النطرون در قيام سال 2011 به اعدام محکوم کرد. مرسي هنگام قرائت حکم دادگاه در جايگاه متهم در قفس آهنين حضور داشت. محمد بديع، خيرت‌الشاطر، سعد الکتاتني، محمد البتاجي و يوسف القرضاوي از افرادي هستند که پرونده آن‌ها پس از صدور حکم براي دريافت دستور شرعي به مفتي کشور ارسال شده است. بسياري از کساني که به اعدام محکوم شده‌اند، به‌ صورت غيابي محاکمه شدند که از جمله آن‌ها مي‌توان به القرضاوي، مفتي برجسته اشاره کرد که در قطر زندگي مي‌کند. مرسي پيش‌از اين به اتهام تشويق تظاهرات‌کنندگان به خشونت به 20 سال حبس محکوم شده بود.

صدور اين حکم با واکنش‌هايي از طرف حاميان اخوان‌المسلمين همراه بود. در اولين واکنش به حکم اعدام اوليه محمد مرسي، «اسامه» پسر او در صفحه فيس‌بوک خود حاميان اخوان‌المسلمين را به اعتراض فراخواند و نوشت: اخواني‌ها (عليه اين حکم) به پاخيزيد. جنبش حماس پس از صدور احکام اعدام عليه رهبران اخوان‌المسلمين و برخي از اعضاي اين جنبش، ابراز تأسف کرد. «سامي‌ابوزهري» سخنگوي حماس حکم صادر شده اوليه در اين خصوص را «تأسف بار» خواند. ابوزهري حکم مذکور را سياسي و نقطه‌اي تاريک در تاريخ قضايي مصر توصيف کرد و افزود، در اين حکم حتي تعدادي از اسرا و شهداي مقاومت نيز به اعدام محکوم شدند. وي تصريح کرد که از احکام صادر شده در اين‌باره نگران نيستيم و برخي از فلسطيني‌هايي که حکم عليه آن‌ها صادر شده، در طول زندگي خود وارد مصر نشده‌اند.

رجب طيب اردوغان رئيس‌جمهوري ترکيه نيز صدور حکم اعدام براي محمد مرسي رئيس‌جمهور مخلوع مصر از سوي دادگاهي در اين کشور را محکوم کرد. اردوغان که در جريان يک کمپين انتخاباتي در حضور جمع زيادي از هوادارانش در استانبول سخن مي‌گفت، تصريح کرد: «متأسفانه، مجازات مرگ براي رئيس‌جمهور مرسي در حالي صادر شده که وي نخستين رئيس‌جمهور اين کشور است که به‌ صورت دموکراتيک و با کسب پنجاه و دو درصد آراء به قدرت رسيده است. مصر در حال بازگشت به دوران مصرقديم است. متأسفانه غرب چشمان خود را به روي اقدامات سيسي کودتاگر بسته است. مجازات مرگ در غرب ديگر منسوخ شده اما غرب به حکم اعدام در مصر واکنش نشان نمي‌دهد».

يک ديپلمات آمريکايي نيز اعلام کرد که ما پيوسته اعتراض خود را به محاکمه‌ها و محکوميت‌هاي جمعي که مغاير تعهدات بين‌المللي مصر و قوانين بين‌المللي است، اعلام کرده‌ايم. اين ديپلمات آمريکايي با اشاره به اين‌که حکم اعدام رئيس‌جمهور مصر را يک دادگاه مقدماتي صادر کرده است، خاطر نشان کرد دولت آمريکا هم‌چنان بر ضرورت محاکمه عادلانه محمد مرسي و ديگر فعالان بازداشت شده مصري تاکيد مي‌کند.

«الميادين» در مورد صدور اين حکم چنين مي‌نويسد: «دادگاه مصر «محمد مرسي» و چند تن ديگر از رهبران اخوان‌المسلمين مصر را به‌دليل جاسوسي براي حماس به اعدام محکوم کرد و اين حکم براي تأييد نهايي به مفتي مصر ارجاع داده شد. هم‌چنين يوسف قرضاوي نيز در اين دادگاه به اتهام دست داشتن در ناآرامي‌ها به اعدام محکوم شد و اين حکم نيز براي تأييد نهايي به مفتي مصر ارجاع داده شد».

خبرنگار روزنامه تايمز نيز در اين باره خبر داد که حکم مفتي مصر درباره احکام اعدام دوم ژوئن اعلام خواهد شد. جلسه محاکمه مرسي و 150 نفر از اعضاي اخوان‌المسلمين به‌ دليل دست داشتن در حمله به زندان وادي نطرون و جاسوسي براي حماس برگزار شد.

خبرهاي تازه حاکي از آن است که دادگاه مصر پرونده 108 نفر را در اين باره به مفتي مصر ارجاع داده است. بارزترين اين افراد «مرسي»، «يوسف قرضاوي»‌، «سعد الکتاتني»، «عصام العريان»، «خيرات شاطر» و پسرش‌، «محمد البلتاجي»، «محمود عزت»، «صلاح عبدالمقصود» و «احمد رجب سليمان» هستند. در همين راستا دادگاه قاهره «حسن سلامه» اسير فلسطيني و تعداد ديگري از اسراي فلسطيني را نيز به اعدام محکوم کرد و پرونده آن‌ها را به مفتي ارجاع داد. در اين بين اسامي‌چند شهيد گردان‌هاي «القسام» شاخه نظامي‌حماس از جمله «رائد العطار» و «تيسير ابوسنيمه» نيز ديده مي‌شود.