نسخه شماره 3744 - 1394/02/10 -


طنز


تلنگر

رهبر انقلاب در جمع کارگران خواستار شد :
اقدام عملي مسوولان کشور در مبارزه با فساد

روحاني در جمع مردم استان فارس:
تمام قطعنامه‌هاي نابحق شوراي امنيت را لغو خواهيم کرد

آملي لاريجاني در جلسه مسئولان عالي قضايي:
دادستان تهران به افتراها و عناوين مجرمانه پول‌هاي کثيف ورود کند

با صدور حکمي صورت گرفت:
5 ماموريت ويژه به ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز


شميم بهشت در نفس‌هاي معلم


«احسن القصص ماه رجب»


بي‌عدالتي در طرح استمرار صلاحيت نمايندگان فعلي مجلس


کوتاه از بهارستان

دبير کل حزب مردم‌سالاري در مراسم افتتاح انجمن اسلامي دانشجويان پيرو خط امام دانشگاه شهيد چمران اهواز:
فقط بايد احزاب در طرح استاني شدن انتخابات مجلس حق ارائه ليست داشته باشند

ظريف در گفت‌و‌گو با سي‌بي‌اس تشريح کرد:
عدم‌اعتماد متقابل؛مشکل اصلي ايران و آمريکا

جان‌کري:
تقابل کنگره عليه توافق ‌هسته‌اي به معناي شکست آمريکاست

محمدرضا عارف:
اصل انتخابات حق‌الناس بودن راي مردم است

با راي سناي آمريکا صورت گرفت
مخالفت با تبديل توافق هسته‌اي به يک معاهده


خبر


ديپلماسي


«احسن القصص ماه رجب»


 طنز 
نويسنده : محمد حسين روانبخش

خودروسازي‌، فقط با اين شرط‌ها...

سن خيلي‌ها قد نمي‌دهد تا روزهايي را به ياد بياورند که جديدترين خودروهاي آمريکايي در خيابان‌هاي تهران در حال تردد بودند؛ خودروهايي که مهمترين ويژگي‌شان اين بود که اگر صاف مي‌رفتي توي ديوار، خم به ابرو نمي‌آوردند، چه برسد به اينکه مثل پورشه زرد رنگ معروف در تصادف با درخت، تا صندوق عقب جمع شود و دو نفر کشته شوند... اما کي از آينده خبر دارد؟! اصلا بعيد نيست که روزهايي برسد که دوباره سر و کله خودروسازهاي آمريکايي در ايران پيدا شود؛ زيرا شرکت‌هاي خودروساز آمريکايي براي حضور و سرمايه‌گذاري در بازار ايران ابراز علاقه کرده‌اند و منتظرند تا بيانيه لوزان به يک توافق‌نامه تبديل شوند و به بازار ايران ورود کنند.

اتفاقا چند روز پيش معاون وزير صنعت، با بيان اينکه منعي براي ورود خودروسازان آمريکايي به صنعت خودروي ايران وجود ندارد، 7 پيش شرط شراکت ايراني-آمريکايي را اعلام کرده که عبارتند از همکاري مشترک، ايجاد و توسعه واحدهاي صنعتي، سرمايه‌گذاري، ايجاد پلت فرم و طرح توسعه آن، عمق‌بخشي ساخت داخل و اينکه استفاده از توانمندي قطعه‌سازان داخلي در رابطه با توسعه صنعت خودرو رعايت شود. اما اگر راستش را بخواهيد با توجه به بازار خودرو ايران و داستان‌هاي قشنگ آن و بلاهايي که طي سال‌هاي گذشته سر مصرف کنندگان آمده، به نظر مي‌رسد که براي خودروسازان آمريکايي بايد هفت پيش شرط ديگر گذاشت که خداي ناکرده، زبانم لال، رويم به در و ديوار، اگر آنها را رعايت نکنند کلا سيستم تشکيلات خودروسازي و خودرو فروشي در کشور گل و بلبلمان به هم مي‌ريزد. اين پيش‌شرط‌ها اگر چه از طرف کسي بيان نمي‌شود ولي خيلي مهمتر از پيش‌شرط‌هايي است که معاون وزير گفته ؛ و ما در راستاي اطلاع‌رساني لازم است که آنها را به اطلاع برادران خودرو ساز آمريکايي برسانيم . اين شروط از قرار زير است:

1- تحت هيچ شرايطي ارزان نفروشيد.

2- با کيفيت توليد نکنيد.

3- تحويل پيش از يکسال نداشته باشيد. بگذاريد مشتري دنبال شما بدود، نه اينکه شما دنبال مشتري باشيد!

4- نرخ سود فروش اقساطي کمتر از دو برابر نرخ تورم نباشد.

5- هر وقت بايد ارزان کنيد، گران کنيد و هر وقت که بايد گران کنيد، گرانتر کنيد.

6- غلام حلقه به گوش قطعه‌سازها باشيد.

7- در يک کلام: مطيع و فرمانبردار محض خودروسازهاي داخلي باشيد و مبادا بازار آنها را به هم بريزيد!


 تلنگر 
نويسنده : ولي درويشي

- در تداوم اقدامات کشورهاي همسايه ايران براي مصادره ميراث تاريخي و مراجع فرهنگي ايراني، آکادمي‌ملي علوم جمهوري آذربايجان مدال طلاي «نظامي‌گنجوي» را به تعدادي از اساتيد اين آکادمي‌اعطاء کرد.

بزرگان هنر و ادبيات و فرهنگ متعلق به کشوري هستند که قدرشان را بدانند !

- تعدادي از نمايندگان مردم در خانه ملت طي نامه‌اي به رئيس جمهور به اظهارات وي در بيستمين همايش سراسري فرماندهان نيروي انتظامي پاسخ دادند.

مبارک است انشاء‌الله تعدادي از نمايندگان مجلس که در 3 سال اخير دوره نمايندگي‌شان خبر، نام‌، نشان و سخن و صدايي از آنها در هيچ زمينه اي شنيده نمي‌شد در سال آخر نمايندگي و ايامي‌که با شيبي بسيار مليح و ملايم به انتخابات مجلس نزديک مي‌شويم به تکاپو افتاده و بيانيه‌هاي خبري يا اعتراضي گوناگون در مسائل مختلف صادر مي‌کنند!

- سخنگوي شوراي نگهبان گفت که اين مرجع طرح دو فوريتي الحاق يک جزء به ماده 29 قانون انتخابات مجلس مبني بر استمرار صلاحيت نمايندگان فعلي براي ثبت‌نام در انتخابات دور بعد را مغاير قانون اساسي تشخيص داده است.

از همان ابتداي زمزمه چنين طرحي بزرگان، پيشکسوتان و عقلاي مجلس اعلام کردند که ارائه چنين طرح‌هايي نه تنها به نفع نمايندگان و مجلس نيست که موجب ضرر و پايين آمدن وجهه قوه قانونگذاري مي‌شود اما کو گوش شنوا که نصيحت پذيرد و چشم بصيري که عبرت گيرد؟

- آژانس جاسوسي کره جنوبي روز چهارشنبه اعلام کرد که کيم جونگ اون رهبر کره‌شمالي 15 نفر از مقامات ارشد اين کشور را در سال 2015 ميلادي اعدام کرده است.

از کشوري که بر اساس نظرات يک شخص و بدون حضور واقعي مردم در انتخابات متعدد مجلس، رياست‌جمهوري و ساير مظاهر مردم‌سالاري از قبيل رسانه‌هاي آزاد و حق انتقاد سالم و سازنده يا برگزاري اعتراضات و اعتصابات مسالمت‌آميز و قانوني اداره شود‌، خبرهايي غير از اعدام گله‌اي مردم و حتي مقامات خود آنها نبايد شنيده شود!!!

- معاون قضايي رئيس‌ کل دادگاه‌هاي عمومي‌و انقلاب اهواز گفت: زنداني داراي محکوميت مالي با فروش فيش عمره يکي از بستگان خود، آزاد شد.

اي قوم به حج رفته کجاييد کجاييد معشوق همين جاست بياييد بياييد

معشوق تو همسايه ديوار به ديوار در باديه سرگشته شما در چه هواييد

گر صورت بي‌صورت معشوق ببينيد هم خواجه و هم خانه و هم کعبه شماييد

ده بار از آن راه بدان خانه برفتيد يک بار از اين خانه بر اين بام برآييد

آن خانه لطيفست نشان‌هاش بگفتيد از خواجه آن خانه نشاني بنماييد

يک دسته گل کو اگر آن باغ بديديت يک گوهر جان کو اگر از بحر خداييد

با اين همه آن رنج شما گنج شما باد افسوس که بر گنج شما پرده شماييد


 رهبر انقلاب در جمع کارگران خواستار شد :
 اقدام عملي مسوولان کشور در مبارزه با فساد 

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي‌صبح ديروز (چهارشنبه) در ديدار هزاران نفر از کارگران سراسر کشور با تبيين وظايف مسئولان، دستگاهها و عناصر مختلف مرتبط با توليد داخلي و تأکيد بر مبارزه واقعي با فساد و قاچاق، خاطرنشان کردند: کليد حل مشکلات اقتصادي مردم و معضلات جامعه کارگري، نه در خارج بلکه در داخل و «تقويت و رونق توليد داخلي» است.

به گزارش ايسنا، رهبرمعظم انقلاب اسلامي، با تبريک ميلاد اميرمؤمنان و حضرت جواد‌الائمه‌(ع) هدف از ديدار با کارگران را تجليل از «کار و کارگر» و برجسته تر شدن ارزش کار در ذهن مسئولان و جامعه خواندند و افزودند: بوسه پيامبر بر دست کارگر، يک تعارف نيست بلکه تعليم است. ايشان با تجليل از استحکام، هوشياري و نجابت جامعه کارگري در مقابل تحريکات مستمر داخل و خارج کشور در سه دهه اخير، خاطرنشان کردند: مجموعه کارگري با تحمل همه سختي‌ها و مشکلات و تلاش بي‌وقفه در راه پيشرفت کشور، حقاً و انصافاً امتحان خوبي داده است و مسوولان بايد اين فداکاري و نجابت را با تلاش بيشتر براي حل مسائل کارگران، قدرشناسي کنند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به مشکلات موجود در حوزه‌هاي کارگري، نظير اخراج کارگران، بيکاري، تعويق‌ها و مشکلات معيشتي تاکيد کردند: اين مشکلات با حرف حل نمي‌شود بلکه اقدام و ابتکار مي‌طلبد. ايشان تقويت توليد داخلي را ستون فقرات «حل مشکلات کشور و تحقق اقتصاد مقاومتي» برشمردند و افزودند: برخي مي‌گويند در شرايط تحريم و فشار، رونق توليد داخلي امکان پذير نيست، بدون شک تحريم‌هاي ظالمانه در بروز مشکلات تاثير داشته است اما تحريم‌ و فشار، بدون ترديد نمي‌تواند جلوي «تلاش عمومي، سازمان يافته و برنامه‌ريزي شده» را براي رونق توليد داخلي بگيرد. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي براي اثبات ناتواني تحريم‌ها در سد کردن تلاش‌هاي داخلي، به پيشرفت‌هاي شگرف ايران در زمينه صنايع نظامي، زيست فناوري، سدسازي، نانو، صنايع دانش بنيان، هسته‌اي و ديگر زمينه‌ها اشاره کردند و افزودند: در برخي از اين عرصه‌ها، فشارهاي تحريمي‌بسيار بيشتر بوده است اما نتوانسته در مسير تلاش و پيشرفت نيروهاي داخلي مانعي ايجاد کند.

ايشان خاطرنشان کردند: البته اگر تحريم‌ها نبود احتمالاً در برخي از اين زمينه‌ها، پيشرفت بيشتري داشتيم اما اين احتمال نيز وجود دارد که در آن صورت، به پول نفت تکيه مي‌کرديم و اين پيشرفتها را بدست نمي‌آورديم.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، «توجه و تمرکز بر توليد» را علاوه بر حل مشکلات اقتصادي، موجب «احساس عزت و استغناي ملي» برشمردند و افزودند: استحکام ساختار داخلي قدرت از جمله در زمينه اقتصادي، موجب تقويت مذاکره‌کنندگان پشت ميز هر مذاکره اي مي‌شود و الا طرف مقابل مدام شرط و شروط مي‌گذارد و حرفهاي مفت و بي‌ربط مي‌زند. رهبرمعظم انقلاب اسلامي‌پس از تبيين ضرورت تمرکز بر رونق توليد داخلي، به تشريح لوازم و ضروريات تحقق اين هدف بزرگ ملي پرداختند. ايشان همدلي و همزباني همه عناصر و عوامل مرتبط با توليد داخلي را زمينه ساز جابجايي صخره‌اي بزرگ از سر راه پيشرفت کشور برشمردند و افزودند: سرمايه‌گذاران داخلي به عنوان يکي از عناصر مهم تقويت توليد داخلي، امکانات و سرمايه‌هاي خود را در اين زمينه مصروف کنند. حضرت آيت‌‌الله خامنه‌اي افزودند: سرمايه گذاري که با صرف نظر کردن از سود بيشترِ دلالي و عرصه‌هاي غيرتوليدي، به رونق توليد داخلي بپردازد بدون شک در حال عبادت است. ايشان انجام دادن متقن و مستحکم توليد داخلي را سهم مهم کارگران در تقويت توليد برشمردند و افزودند: مصرف‌کنندگان با انصاف نيز، با درک مصلحت کشور، چشم بر برندها و مارک‌هاي خارجي ببندند و با مصرف کالاهاي داخلي به کمک هموطنان کارگر، بشتابند. رهبر معظم انقلاب، با اشاره به گستردگي دستگاه‌هاي دولتي، دولت را بزرگترين مصرف‌کننده کالا خواندند و به وزير کار تأکيد کردند: در دولت اصرار و پافشاري کنيد که مصارف دستگاه‌هاي دولتي، مطلقاً داخلي باشد و دولت هرگونه مصرف کالاهاي ريز و درشت خارجي را در صورت وجود مشابه داخلي، بر خود حرام بداند.

رهبر انقلاب در زمينه ضرورت مصرف کالاهاي داخلي در دستگاههاي دولتي افزودند: دولت جلوي سهل‌گرايي و خداي ناکرده سوء‌استفاده را بگيرد. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، مبارزه قاطعانه و عملي با قاچاق را يکي ديگر از عوامل بسيار مؤثر در تقويت توليد داخلي برشمردند.

ايشان افزودند: البته واردات برخي کالاها در اختيار بخش خصوصي است اما دولت مي‌تواند با نظارت و هدايت بر واردات، از وارد شدن لطمه به توليدات داخلي جلوگيري کند. ايشان فعاليت بيشتر و تأثيرگذار رسانه‌ها در زمينه ترويج مصرف توليدات داخلي و مسئوليت مجلس در ثبات قوانين سرمايه گذاري را از ديگر عوامل تقويت توليد دانستند و افزودند: متوليان فرهنگي هم به گونه‌اي عمل کنند که نکوهش تنبلي و استقبال از کارِ سخت، در فرهنگ عمومي‌جامعه، به يک ارزش تبديل شود. بخش مهم ديگري از سخنان امروز رهبر انقلاب به موضوع مبارزه با فساد اختصاص داشت. ايشان با انتقاد از حرف زدن‌هاي مکرر و بي‌عملي در مقابله با فساد تأکيد کردند: با «دزد دزد» گفتن، دزد از سرقت دست بر نمي‌دارد بايد جلوي او را گرفت.

رهبر انقلاب اسلامي‌افزودند: مسئولان کشور، روزنامه نيستند که مدام راجع به فساد حرف بزنند آنها بايد وارد عمل شوند و جلوي فساد را به معناي واقعي کلمه بگيرند. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در نوعي جمع‌بندي از سخنانش تأکيد کردند: کليد حل مشکلات اقتصادي در لوزان و ژنو و نيويورک نيست، در داخل کشور است و همه بايد مسئوليت‌هاي متفاوت خود را در تقويت توليد داخلي به عنوان «تنها راه علاج مشکلات اقتصادي»، انجام دهند. ايشان با اشاره به کار و علاقه‌مندي دولت و حضور افراد مطلع در هيأت وزيران افزودند: انشاءالله با کار و تلاش بيشتر، مساله توليد هم حل مي‌شود همانگونه که ملت و مسئولان ايران، در سه دهه اخير مشکلات بزرگتري را حل کرده‌اند.

در ابتداي اين ديدار آقاي ربيعي وزير کار، تعاون و رفاه اجتماعي ضمن تبريک ولادت امام جواد و اميرالمؤمنين عليهم السلام و گراميداشت هفته کارگر گفت: مسئولان جامعه کارگري کشور خود را متعهد مي‌دانند که از هيچ کوششي براي بهبود زندگي محرومان و همچنين پاسداري از دستاوردهاي نظام اسلامي‌دريغ نکنند.

وي استفاده از فرصت بزرگ نيروي کارآمد، بر حمايت از بنگاههاي کوچک توليدي و دانش بنيان و حرکت به سوي اقتصاد درونزا را از سرفصل‌هاي اساسي رويکرد وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعي بيان کرد. آقاي ربيعي بيمه کردن همه ايرانيان، افزايش بيمه روستاييان و پيشي گرفتن افزايش حقوق کارگران از نرخ تورم را از جمله خدمات صورت گرفته در دولت يازدهم ياد کرد و گفت: تحکيم پايه‌هاي عدالت اجتماعي و رفع آسيب از گرو‌ه‌هاي مختلف اجتماعي مأموريت اصلي اين وزارتخانه مي‌باشد.


 روحاني در جمع مردم استان فارس:
 تمام قطعنامه‌هاي نابحق شوراي امنيت را لغو خواهيم کرد 

رئيس‌جمهور گفت: منطق دولت تدبير و اميد که تا امروز آن را نشان داده «با دوستان مروت با دشمنان مداراست» و اگر ما امروز با 5+1 پاي ميز مذاکره نشسته‌ايم، ايران اهل منطق اهل استدلال است. به گزارش ايلنا، حسن روحاني در جريان شانزدهمين سفر استاني خود به فارس در جمع مردم اين استان گفت: از صميمت و مهرباني و وفاداري مردم استان فارس به ويژه شيراز تشکر مي‌کنم که اين همه احساسات و لطف را نسبت به دولتي که خادم آن‌ها است، ابراز داشتند. وي گفت: شهرياران سخن يعني سعدي و حافظ در قرون مياني در اين سرزمين رنسانس بزرگ فکري و معنوي را به وجود آوردند. سعدي و حافظ نه تنها پاسداران زبان فارسي بودند، بلکه درس زندگي، راه سياست داخلي و سياست خارجي را به ما آموختند. روحاني يادآور شد: آن کسي که گفت آسايش دو گيتي تفسير اين دو حرف است؛ ‌با دوستان مروت و با دشمنان مدارا، يعني حافظ شيرازي، خط سياست داخلي و سياست خارجي را براي ما ترسيم کرد. با دوستان مروت خطي است در داخل سرزمين ما که‌‌ همان همدلي و همزباني است. امسال، سال وحدت و برادري و دوستي و محبت است. وي با تاکيد بر اينکه امسال، سال انسجام ملي است، گفت: مخصوصا اعتدال بهاري، در بهار شيراز بهتر ملموس است و اعتدال خلق و خوي ايرانيان در شيراز بهتر هويدا مي‌شود. شيراز شهر محبت و مهمان‌نوازي است. رئيس‌جمهور با اشاره به حادثه حمله نيروهاي خود سر به علي مطهري تاکيد کرد: اگر چند نفر کاري بر خلاف ادب در گوشه‌اي از خيابان‌هاي شيراز نشان دادند، آنها شيرازي نبودند؛ چراکه شيراز شهر محبت و صفا و برادري و احترام به بزرگان و شهيدان است. وي با بيان اينکه مردم شيراز معلم بزرگ استاد شهيد علامه مطهري را دوست دارند، گفت: مردم شيراز به شهيد بهشتي‌ها و شهيد دستغيب‌ها و همه بزرگان دين و معنويت عشق مي‌ورزند. روحاني گفت: اگر امروز همين سبک بيان حافظ در دنيا تيتر سياست خارجي قرار داشت که «با دوستان مروت با دشمنان مدارا» ديگر هيچ افراطي‌گري را در منطقه مشاهده نمي‌کرديم و هيچ بمبي بر سر ملت‌هاي بي‌گناه ريخته نمي‌شد. وي تصريح کرد: منطق دولت تدبير و اميد که تا امروز آن را نشان داده «با دوستان مروت با دشمنان مداراست» و اگر ما امروز با 5+1 پاي ميز مذاکره نشسته‌ايم، ايران اهل منطق اهل استدلال است. رئيس دولت تدبير و اميد تاکيد کرد: سانتريفيوژ تنها محور قدرت ما نيست، بلکه قدرت تيم مذاکره‌کننده هم محور قدرت ماست ما به همه دانشمندان خودمان و سياست‌مداران ايراني افتخار مي‌کنيم و از شيراز به تيم مذاکره‌کننده اين پيام را مي‌دهم که احساسات جوانان شيراز و احساسات عشاير غيور را ببينيد که مردم به خادمان خودشان چگونه عشق مي‌ورزند و اين خادمان به ملت احترام مي‌گذارند. رئيس‌جمهور گفت: امروز تيم مذاکره‌کننده ما در قلب غرب نشسته است و با صداي بلند مي‌خواهد از ملت ايران دفاع کند و با قدرت استدلال و منطق انشاءالله و با حول و قوه الهي همه قطعنامه‌هاي شوراي امنيت را لغو خواهيم کرد.

وي بيان کرد: تيم مذاکره‌کننده با حمايت همين مردم به نيويورک رفته و در آنجا قرار است قطعنامه‌هاي شوراي امنيت را ملغي اعلام کنيم. هنر اين نيست که امروز کسي برود در گوشه‌اي شعار بدهد، هنر آ‌ن است که به سازمان ملل برويم و در‌‌ همان جا قطعنامه‌ها را ملغي اعلام کنيم. روحاني گفت: معني باز کردن در‌ها اين نيست که مصنوعات خارجي به ايران وارد شود بلکه ما مي‌خواهيم درهاي ايران براي انواع صادرات محصولات ايراني به کشورهاي منطقه و جهان باز باشد و اين روش اقتصادي ما بوده است و دولت توانست تورم را مهار و از رکود عبور کند. وي افزود: اگر همزمان با تحريم‌ها از رکود عبور مي‌کرديم، مي‌گفتند دولت چشمش به بيرون است، اما ما توانستيم قبل از تحريم‌ها از رکود عبور کنيم. رئيس دولت تدبير و اميد با بيان اينکه دولت يازدهم چشم‌هايش در درجه نخست به آسمان‌هاست، اظهار داشت: چشممان ما به دستان پرتوان ملت ايران است دولت يازدهم قبل از لغو تحريم‌ها، اقتصاد را از رکود خارج و تورم را مهار کرد. (در اين لحظه مردم شعار روحاني دوستت داريم را سر دادند که روحاني در واکنش به اين شعار‌ها با بيان قبول محبت‌شما گفت روحاني يک سرباز کوچک وطن و خادمي از خادمان شماست). وي با بيان اينکه در سال پيش رو شاهد رشد اقتصادي خواهيم بود، تصريح کرد: بي‌ترديد راه براي رشد و رفاه عمومي را آماده مي‌کنيم. در سال گذشته هشت و نيم ميليون نفر را تحت پوشش بيمه درماني قرار داديم، اينها به خاطر حمايت شما مردم و وحدتتان بوده است. رئيس‌جمهور ادامه داد: ما درس اعتدال و سياست خارجي را از حافظ آموخته‌ايم و درس محبت و وحدت را از سعدي که بيان کرد «بني آدم اعضاي يکديگرند که در آفرينش ز يک گوهرند» آموختيم و ما‌‌ همان راه را ادامه مي‌دهيم. فارس، سرزمين احمدبن موسي‌(ع)، سرزمين حافظ، سعدي و فرهنگ و همه لياقت‌هاست و ما‌‌ همان راه را ادامه مي‌دهيم.

روحاني با بيان اينکه حافظ به ما ياد داد «دين با ريا جفت نمي‌شود» يادآور شد: سعدي به ما ياد داد که دولت و راه دولتمردان با ظلم جفت نمي‌شود ما‌‌ همان راه و مسير را ادامه خواهيم داد و به حول و قوه الهي به تمامي کارگران و کارآفرينان که اين روز‌ها به نام آن‌ها و به همه معلمان و اساتيد اعلام مي‌کنيم که دولت همه تلاشش را خواهد کرد تا مسير رونق را آماده کند.


 آملي لاريجاني در جلسه مسئولان عالي قضايي:
 دادستان تهران به افتراها و عناوين مجرمانه پول‌هاي کثيف ورود کند 

رئيس قوه قضاييه مبارزه عملي با فساد را متفاوت از تبليغات رسانه‌اي و جناحي درباره آن اعلام کرد و گفت: مبارزه با فساد اقتصادي نيازي به تبليغات ندارد و برخوردهاي جدي و همدلي مسئولان در اين زمينه، نتيجه عملي مبارزه با فساد را به مردم نشان خواهد داد.

به گزارش ايلنا، رئيس دستگاه قضا با اشاره به سالروز صدور فرمان هشت ماده‌‌اي مقام معظم رهبري در مبارزه با فساد و تأکيد بر عزم جدي تمام مسئولان عالي نظام در برخورد و مبارزه عملي با فساد گفت: عزم و جزم مديران و مقامات کشور در صحنه عملي مبارزه با مفاسد اقتصادي بايد متجلي شود و اگر اينگونه باشد، نياز به تبليغات زياد نيست چرا که گاهي حتي سخن گفتن و تبليغات صرف نه تنها اثر ندارد بلکه نتيجه معکوس دارد. رئيس قوه قضاييه تأکيد کرد: مردم مي‌خواهند نتيجه‌ها، عملکرد‌ها و عزم جدي مسئولان در مبارزه با فساد را ببينند و اين کار نيازمند تلاش همه مسئولان و تمام قواست. آملي لاريجاني رسانه‌ها، مسئولان و گروه‌‌هاي سياسي را به پرهيز از نگاه ابزاري و سياسي به مقوله مبارزه با فساد فرا خواند و تصريح کرد: مبارزه با فساد اقتصادي مسأله‌اي ملي است و حفظ منافع ملي در آن مطرح است و هيچ‌کس نبايد منطبق با منافع سياسي خود با اين موضوع برخورد کند. رئيس قوه قضاييه «نحوه اطلاع‌رساني و توجه به موضوع پول‌هاي کثيف» را يکي از مصاديق برخوردهاي تبليغي، ناصحيح و جناحي با موضوع مبارزه با فساد اقتصادي اعلام کرد و گفت: بحث اجمالي وزير محترم کشور درباره پول‌هاي کثيف در برخي رسانه‌ها به انتخابات مجلس مرتبط شد که اين‌چنين برخوردي نه تنها ناصحيح است؛ بلکه در مواردي مصداق عناوين مجرمانه همچون افتراست که طبيعتاً در چارچوب قوانين و مقررات دادستان محترم تهران بايد ورود کند.

متانت قضايي، سر‌لوحه مبارزه با مفاسد اقتصادي

آيت‌الله آملي لاريجاني فضاسازي‌هاي رسانه‌‌اي و تبليغي درباره مبارزه با مفاسد را موجب بي‌‌اعتمادي مردم دانست و با تأکيد بر اينکه همه مسئولان نظام و رسانه‌ها بايد از منظر فرمان هشت ماده‌اي مقام معظم رهبري به بحث مبارزه با مفاسد اقتصادي توجه کنند، عملکرد دستگاه قضايي در برخورد با مفاسد را مناسب توصيف و اظهار کرد: گرچه در سال‌هاي اخير روند مبارزه با مفاسد اقتصادي در قوه قضاييه روند مناسبي را طي کرده و لکن بايد اين روند را ارتقاء بخشيد و نمي‌توان بدان اکتفا کرد.

رئيس دستگاه قضا رويکرد قوه قضاييه در مبارزه با مفاسد اقتصادي را «حرکت در چارچوب قانون و پرهيز از توجه به جو‌سازي‌ها توأم با متانت قضايي» دانست و گفت: همچنان در چارچوب قانون و منطبق با متانت قضايي به مبارزه با فساد اقتصادي و مسوولاني که خداي نکرده از منصب خود سوء‌استفاده مي‌کنند ادامه مي‌دهيم و به تمام کساني که احتمالاً خود را تافته جدا بافته مي‌دانند اعلام مي‌کنيم که همه در مقابل قانون و دستگاه قضايي مساوي‌اند و نبايد خود را از تعقيب قضايي در امان بدانند.

در بحث مفاسد اقتصادي نبايد سياه‌‌نمايي کرد

آملي لاريجاني همچنين با تأکيد بر اينکه نبايد در خصوص مبارزه با مفاسد اقتصادي سياه‌نمايي کرد خواستار توجه جدي‌‌تر دستگاه‌هاي اجرايي به نظارت‌هاي منسجم‌‌تر بر عملکرد مسئولان و نظام اداري، اجرايي و بانکي کشور شد و افزود: در فضاي اجرايي و قضايي کشور و در همه نهاد‌ها و دستگاه‌ها افراد بسيار شريفي در حال انجام وظيفه هستند و اينکه بگوييم فساد همه جا را فرا گرفته حرف غلطي است.

رئيس دستگاه قضا افزود: اما در عين حال بايد با افزايش نظارت‌ها به ويژه در مراحل اجرايي پيش از وقوع جرم و مفسده اقتصادي يا اداري جلوي آن را گرفت؛ تا هم اعتماد و آرامش عمومي را براي جامعه به ارمغان آوريم و هم از تشکيل پرونده‌هاي مفاسد اقتصادي جلوگيري نماييم.

آملي لاريجاني خواستار نظارت دقيق‌‌تر بانک‌ها بر امور جاري خود شد و گفت: بانک‌ها بايد با مستندات و وثايق کافي در چارچوب مقررات موضوعه به افراد تسهيلات بدهند تا دچار مشکل نشوند. رئيس قوه قضاييه با تأکيد بر اينکه با وجود پاره‌اي محدوديت‌هاي دستگاه قضا در برخورد با مفاسد اقتصادي، قضات و مسئولان قضايي مبارزه با مفاسد را قاطعانه دنبال مي‌کنند، خواستار همدلي و انسجام دستگاه‌هاي اجرايي در نظارت‌هاي بيشتر به منظور پيشگيري از وقوع جرايم اقتصادي شد.


 با صدور حکمي صورت گرفت:
 5 ماموريت ويژه به ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز 

وزير کشور با صدور حکمي مسئولين ذي‌ربط را موظف کرد اطلاعات حساب‌هاي بانکي مربوط به سران شبکه‌هاي قاچاق و رابطين آنان را گردآوري و براي ارائه به شوراي‌عالي مبارزه با پولشويي جمع‌بندي کنند. به گزارش‌ مهر، وزير کشور با صدور حکمي مسئولين ذي‌ربط را موظف کرد اطلاعات حساب‌هاي بانکي مربوط به سران شبکه‌هاي قاچاق و رابطين آنان را گردآوري و براي ارائه به شوراي‌عالي مبارزه با پولشويي جمع بندي کنند. بنابر‌اين گزارش، رحماني فضلي دبير کل ستاد مبارزه با مواد‌مخدر در حکمي خطاب به رييس ستاد مرکزي مبارزه باقاچاق کالا و ارز، دستور داد با تشکيل کميته‌اي مرکب از نمايندگان صلاحيت دار دستگاه‌ها و نهادهاي عضو پنج مأموريت ويژه به منظور برخورد با عناصر اصلي و حاميان چرخه قاچاق کالا و ارز را دنبال کند. وزير کشور در حکم صادره خطاب به حبيب‌الله حقيقي رئيس ستاد مرکزي مبارزه با قاچاق کالا خواست تا در راستاي تحقق فرمان تاريخي مقام معظم رهبري (مدظله العالي) در تاريخ 4/12/1381، ‌ماده 3 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و ساير مواد قانوني و ضوابط مرتبط، اين پنج مأموريت را در قالب محورهاي ذيل برشمرد؛

1- احصاء و گردآوري تمامي پرونده‌هاي کلان قاچاق کالا و ارز طي 5 سال گذشته که منجر به شناسايي و دستگيري سران شبکه‌ها شده است.

2- اعلام دقيق روند تحقيقات و بررسي‌هاي قضائي و احکام بدوي و تجديد نظر صادره از سوي مراجع ذي‌صلاح قضايي، ‌درخصوص پرونده‌هاي مذکور و بااعلام ارقام مربوط به جرائم متعلقه.

3- تهيه گزارش کاملي از سرانجام اجراي احکام قطعي صادره و ميزان جرائم وصولي هر يک از پرونده‌ها.

4- گردآوري و جمع بندي تمامي اطلاعات مربوط به حساب‌هاي بانکي و گردش مالي مربوط به سران شبکه‌هاي قاچاق و رابطين آنان، جهت ارائه به شورايعالي مبارزه با پولشوئي.

5- تشکيل جلسه ستاد مرکزي مبارزه با قاچاق کالا و ارز با حضور اعضاي اصلي موضوع ماده 3 قانون دراولين فرصت و با حضور اينجانب.

وزير کشور در ادامه خاطر نشان ساخت : انتظار مي رود که اعضاي ستاد مرکزي مبارزه با قاچاق کالا و ارز، به منظور تحقق منويات مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و سياست‌هاي فساد ستيزي رياست‌جمهوري و اجراي دقيق قوانين و مقررات و قطع نمودن دست مفسدين و حاميان آنان از جريانات فاسد اقتصادي، ‌هم چون گذشته همکاري و تعامل لازم را با آن ستاد داشته باشند و نتيجه اقدامات گزارش شود.


 شميم بهشت در نفس‌هاي معلم  
نويسنده : سميرا قياسي

نامش، ناخودآگاه مي‌برتت به خاطره‌هاي خوش.‌.. به روزهاي شاد و بي‌دغدغه کودکي... به سال‌هاي شادي و شيطنت و هياهو... به آن روزهايي که فارغ از همه دنيا، کيف‌هاي رنگي را بر دوش مي‌انداختيم و پر مي‌کشيديم به خانه اي که نامش مدرسه بود.خانه‌هايي که شايد مثل مدرسه‌هاي حالا رنگ و وارنگ و پر از امکانات و شيک و پر تکنولوژي نبود، اما مامن امني بود براي زندگي... براي ياد گرفتن...براي دوست داشتن و دوست داشته شدن... براي فراغت از هرچه نامش غصه‌هاي زندگي است و براي آموختن راه و رسم زندگي اتفاقا! آنجا وقتي پشت در بزرگ و آهني‌اش، مادر و پدر را جا مي‌گذاشتي و خود خودت با يک دنيا ترديد و نگراني وارد مي‌شدي، آنجا که يک جفت چشم مهربان منتظر بود تا آرامش را به ده‌ها جفت چشم نگران همسن و سال تو بازگرداند و نغمه شاد و آرامش بخش زندگي را در گوش دلت زمزمه کند.

آن روزها‌، مدرسه‌ها بزرگ بود و قديمي... گاهي حتي کمي‌خوفناک به نظر مي‌رسيد. با راهروهايي بلند و طولاني و کلاس‌هايي بزرگ، که پر بود از نيمکت‌هاي چوبي قديمي‌که گاهي حتي قدمان بهش نمي‌رسيد. نيمکت‌هايي که بايد من و دو يا سه همکلاسي ام را توي خودش جا مي‌داد براي ساعتها و روزهاي متمادي درس خواندن و درس نوشتن...

آن روزها مدرسه‌ها مثل حالا پر از تفريح و سرگرمي ‌و شادي و تنوع نبود... کمي‌خشک بود حتي! ... جدي بود درس خواندن‌ها... جدي بود احترام گذاشتن‌ها... جدي بود نمره و امتحان و کلاس...جدي بود از معلم حساب بردن‌... جدي بود رقابت و حتي اشک ريختن براي بيست‌و‌پنج صدم نمره کمتر از همکلاسي‌ات گرفتن! اما ته همه اينها لذت شيريني بود که هيچوقت و هيچ کجا ديگر تکرار نشد... لذتي پر از خاطره بازي براي ما دهه شصتي‌ها‌... خاطره‌هايي که هر کدامش قدر همه دنيا مي‌ارزند... خاطره‌هايي به شيريني لي لي بازي توي حياط مدرسه... به عطر خوش سيب‌هاي پاييزي که زنگ تفريحمان را معطر مي‌کرد و لقمه نان و پنير مادر که خوشمزه ترين خوراکي دنيا بود... و به شوق شنيدن زنگ آخر و هجوم به سوي در مدرسه....

و خاطره خانم معلم‌ها و آقا معلم‌هايي که پر از عشق بودند... پر از مهر... پر از حس شيرين دوست داشتن... و ما برايشان همه زندگي بوديم... آنهايي که بي هيچ توقعي حتي با حقوق ناچيز معلمي، همه وجودشان را مهربانانه و عاشقانه در کلاس و در کتاب و در کلماتي که به کام جان ما مي‌ريختند و مي‌آموختند و مي‌آموختند و مي‌آموختند... وصبورانه تا آخرين نفر کلاس که درس را بياموزد‌، درنگ مي‌کردند و خسته نمي‌شدند و لبخند حتي در اوج خستگي از چهره‌شان محو نمي‌شد. معلم‌هايي که علي‌رغم مشکلاتي که در بيرون کلاس و مدرسه داشتند، به ما که مي‌رسيدند، فرشته‌هاي بي‌تکرار عاشقي بودند که از سوي خدا براي آموختن راه و رسم زندگي آمده‌اند... فرشته‌هايي که تنها آموختن فارسي و رياضي و علوم را وظيفه خود نمي‌دانستند و با همه وجود محبت و ايثار و ايمان و عشق را برايمان هجي مي‌کردند و دستمان را مي‌گرفتند که در آغاز راه زندگي از پا نيفتيم و کم نياوريم و جا نزنيم و راه را از بيراهه بشناسيم ...

ما بزرگ مي‌شديم و آنها ميانسال... ما پر از شوق و شور جواني مي‌شديم و گرد پيري بر سر و روي آنها مي‌نشست ولي خسته نمي‌شدند..کم نمي‌آوردند و همچنان همان فرشته‌هاي مسئوليت‌پذيري بودند که حتي خارج از مدرسه و کلاس دست از آموختن و مهرورزي برنمي‌داشتند.

همه آنچه از زيبايي‌ها و خوبي‌هاي زندگي بهره و نصيب برده‌ايم‌، از برکت وجود و نفس حق فرشته‌هايي است که خداوند پيامبران روي زمين ناميدشان‌... و کاش فراموش نکنيم که اگر نبودند ما هيچ بوديم... ما نبوديم...

چه تقارن زيبايي است بهشتي‌ترين ماه سال با روز تجليل از والاترين مخلوقات خدا... بوي بهشت از نفس معلم استشمام مي‌شود... عمرشان پايدار... نفسشان جاويد وانديشه‌هاي نابشان پر طراوت و تازه باد...


 «احسن القصص ماه رجب» 

ادامه از صفحه 1

اين منظره، مکيان را به خود مشغول ساخت و اين قصه «نقل محافل» شد که پس از سه روز او از همان ديوار شکافته شده با معجزه الهي، در حالي که نوزادي «قنداق شده» در بغل داشت به ميان مردم برگشت و بر خانه «ابوطالب» وارد شد و ندائي آسماني، نام اين مولود را «علي» اعلام فرمود و اين مولود بر تارک عالم درخشيد و صد البته بعدها «علي مظلوم» لقب يافت «ياعلي انت المظلوم من بعدي» و اکنون نيز در زادگاه خود مظلوم ويژه است و «رکن مستجار» قسمت متبرک خانه کعبه است.

3- مولود کعبه «علي‌ عليه‌السلام» چون مولود مکه «رسول خدا» شصت و سه سال زيست و کارنامه ويژه يافت، و احسن القصص در تاريخ اسلام ناب محمدي(ص) شد، چون «جامع اضداد» مي‌باشد که از سوئي «طهارت و قداست و عصمت و معرفت و عدالت» را در حد اعلاي مرتبه و رتبه دارد و از سوي ديگر «خوارج» وي را کافرعنوان دادند و خواستند از «گناه ناکرده» توبه کند و النهايه قرباني کينه همين خوارج شد و در حال نماز و محراب نماز به شهادت «مات علي و الصلوه بين مکيه» رسيد و معاويه در دستگاه تبليغاتي وي را «تارک الصلوه» خواند.

مولود کعبه عنوان «علي‌مع القرآن و القرآن مع علي حيثما دار» را دارد و تجسم عيني قرآن در صفاتي چون «ايمان، اخلاق، ايثار، ادب، شجاعت، جهاد و دفاع، وفاداري و وقادار، پارسائي و آراستگي» مي‌باشد و از سوي ديگر شديدترين دشمني‌ها را از ناحيه «کفار، مشرکين، منافقين، ناکثين، قاسطين، مارقين» با خود دارد و قاتل وي عنوان «اشقي‌الاشقياء» را دارد که در هنگام تبريک خلافت وي بهترين اوصاف را براي حضرت گفته بود.

4- رسالت کنوني «شيعيان» و هر انسان «علي شناس» چيست، به نظر مي‌رسد، جمله‌اي از نامه 53 نهج‌البلاغه به عثمان‌بن حنيف انصاري، راهنمائي بايسته و شايسته باشد، حضرت فرمود شما نمي‌توانيد چون من «اينگونه ساده زيست، در لباس و خوراک» باشيد ولي مرا در اين موارد «ولکن اعينوني بورع و اجتهاد و عفه وسداد» ياري کنيد « و علي گونه شويد» يک مربع است اين راهنما و سند چشم‌انداز، در تاريخ اين مربع «ورع» است که حتي در جلال خدا نيز مراقب باشيم که، «في حلالها حساب» و سخت کوش باشيم براي خدمت‌رساني و آباداني جهان و جامعه، که «اجتهاد» بذل الموجود است و استفراغ الوسع، و «عفت و عفاف» در خواستن و حفظ کردن را ضلع ديگر مربع بدانيم و النهايه «سداد» که سخن محکم «قولوا قولا سديدا» بگوئيم و اراده محکم داشته باشيم و در دانش و بينش و کوشش قاطع و قوي باشيم.


 بي‌عدالتي در طرح استمرار صلاحيت نمايندگان فعلي مجلس 
نويسنده : محمدکيانوش راد*

مجلس شوراي اسلامي‌در جريان رسيدگي به طرح دوفوريتي الحاق يک جزء به ماده 29 قانون انتخابات مجلس مصوب کرد که نمايندگان فعلي در صورت ثبت‌نام در انتخابات براي دور بعد صلاحيت آنان استمرار يابد، مگر آن که شوراي نگهبان در جلسه رسمي‌خود تا 15 روز قبل از شروع تبليغات انتخاباتي به استناد اسناد و مدارک معتبر عدم احراز را اعلام کند. اين مصوبه مجلس با 125 رأي موافق، ‌54 رأي مخالف و 8 رأي ممتنع از مجموع 214 نماينده حاضر در جلسه علني مجلس مورد موافقت قرار گرفت. از عجايب و طنزهاي روزگار ما اين است که کساني که دم از اصولگرايي، عدالت و حفظ ارزش مي‌زنند بعضا طرح‌هايي در مجلس به سود خود تصويب مي‌کنند که مردم را نسبت به مسئولان نظام بدبين مي‌کند.اينکه حقوق مادام‌‌العمر براي نمايندگان تصويب شود يا نمايندگان خود را از چارچوب‌هاي قانوني در بررسي صلاحيت مستثنا کنند نمونه بارز بي‌عدالتي و ناديده گرفتن ارزش‌هاي انقلاب اسلامي‌است. اصل موضوع تعيين صلاحيت نامزدهاي مجلس از جمله مواردي است که از مجلس سوم به محلي براي مناقشه و اختلافات سياسي در کشور تبديل شده است. اين اختلاف نه تنها ميان گروه‌هاي چپ در گذشته يا اصلاح‌طلب امروزي با شوراي نگهبان بلکه به اختلافي ميان آحاد مردم و حکومت تبديل شده است زيرا بسياري از کساني که توسط شوراي نگهبان ردصلاحيت شده اند به هيچ جناح سياسي متعلق نبودند و صرفا براساس نظارت استصوابي ردصلاحيت شده‌اند. براساس قانون تاييد يا ردصلاحيت نامزدهاي انتخابات بايد براساس گزارش‌هاي مستندي باشد که توسط نهادهاي چهارگانه مورد تاييد قانون براي شوراي نگهبان فرستاده مي‌شود و مي‌توان براساس قانون اساسي، قوانين مصوب مجلس شوراي اسلامي‌ و مصلحت‌هاي مجمع تشخيص مصلحت نظام اين مشکل را حل کرد. در ارزيابي از اين مصوبه نمايندگان مجلس شوراي اسلامي‌ مي‌توان دو ديدگاه بدبينانه و خوش‌بينانه داشت. در نگاه بدبينانه مي‌توان گفت که نمايندگان مجلس در تصويب اين طرح به منافع خود توجه کرده‌اند اما در نگاه خوش بينانه مي‌توان بيان کرد که همواره در دوره‌هاي برگزاري انتخابات، مساله قانون انتخابات مورد مناقشه بوده است و اين طرح نيز در همين راستا به تصويب رسيده است. بايد اين نکته را در نظر گرفت که رفتار خود نمايندگان، سوءظن را نسبت به آنها از بين مي‌برد، اگر نمايندگان طرحي را به تصويب مي‌رساندند که امکان شرکت گروه‌هاي مختلف سياسي را در عرصه سياسي کشور و انتخابات فراهم مي‌کرد يا طرحي به تصويب مي‌رساندند که در آن رد صلاحيت‌ها قانونمندتر شود، مردم احساس مي‌کردند که دغدغه‌هاي نمايندگان، دغدغه اجراي قانون است. با اين وجود متاسفانه بخشي از نمايندگان در چند دوره اخير مجلس نشان داده‌اند که علي‌رغم ادعاهاي دهان پرکن‌، گاهي به دنبال تصويب قوانيني به نفع خود بوده‌اند.

*فعال سياسي اصلاح‌طلب


 کوتاه از بهارستان 

طرح استمرار صلاحيت نمايندگان مجلس ‌رد شد

سخنگوي شوراي نگهبان گفت که اين مرجع طرح دو فوريتي الحاق يک جزء به ماده 29 قانون انتخابات مجلس مبني بر استمرار صلاحيت نمايندگان فعلي براي ثبت‌نام در انتخابات دور بعد را مغاير قانون اساسي تشخيص داده است. نجات‌الله ابراهيميان در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: مصوبه مجلس در مورد استمرار صلاحيت نمايندگان در جلسه ديروز شوراي نگهبان مطرح و بخشي از آن مغاير قانون اساسي شناخته شد.وي گفت: بخشي از اين مصوبه که نمايندگان فعلي مجلس را تابع يک سازوکار ويژه مي‌کرد مغاير قانون اساسي شناخته شد. سخنگوي شوراي نگهبان همچنين گفت که طرح استاني شدن انتخابات هنوز به شوراي نگهبان واصل نشده است.

طرح تفحص از بورسيه‌ها

از سال 68 تاکنون

سخنگوي کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس از توزيع طرح تحقيق و تفحص از بورسيه‌ها از سال 68 تاکنون، در کازيوي نمايندگان خبر داد.قاسم جعفري در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اين مطلب اظهار کرد: پيش‌از اين، اين طرح در کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس با توجه به مسائل مختلفي که مطرح بود مصوب شد. سخنگوي کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه در حال حاضر طرح تحقيق‌و‌تفحص از بورسيه‌ها به هيات رييسه مجلس ارائه شده است، اظهار کرد: در دستور کار بودن طرح تفحص از بورسيه‌ها از سال 68 تاکنون ارتباطي بين گزارش وزارت علوم با اين عنوان ندارد و اين تحقيق و تفحص موضوعي است که خيلي پيش از اين مورد تقاضاي تعدادي ازنمايندگان بوده و با توجه به توضيحاتي که در کميسيون داده شده بود نهايتا به تصويب کميسيون رسيده بود.

محکوميت جنايات آل سعود

در يمن توسط مجلس

نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در بيانيه اي ضمن محکوم کردن جنايات آل سعود در يمن از صليب سرخ جهاني و هلال‌احمر جمهوي اسلامي ايران خواستند که به فرياد ملت مظلوم يمن برسند و اجازه ندهند که ديکتاتوري حاکم بر آل‌سعود به نسل کشي ادامه دهد.به گزارش ايرنا در اين بيانيه که توسط محمد دهقان عضو هيات رييسه مجلس در جلسه علني روز چهارشنبه مجلس قرائت شد، آمده است: رژيم جنايتکار آل سعود که بيش از يک ماه است با کمک و دستور آمريکا و رژيم صهيونيستي مردم مظلوم يمن را بي رحمانه بمب باران مي‌کند چهره واقعي خود را به جهان اسلام نشان داده است. نمايندگان مجلس در اين بيانيه يادآور شدند: کشتار بي رحمانه زنان و کودکان و مردم بي گناه و بي دفاع يمن و از بين بردن تاسيسات زير بنايي اين کشور اسلامي تکرار جنايت‌هاي رژيم اشغالگر صهيونيستي در غزه را يادآور مي‌شود و سردمداران رژيم عربستان را تبديل به جنايت کاران جنگي کرده است که روزي بايد در يک دادگاه بين‌المللي محاکمه شود. در ادامه اين بيانيه نمايندگان مجلس تاکيد کردند: سردمداران عربستان بايد بدانند با اين اقدامات جنايتکارانه، شکست سرنوشت محتوم آنها خواهد بود و ننگ هر دو جهان را براي خود خواهند خريد. نمايندگان در اين بيانيه خاطر نشان کردند: در اين ميان جمهوري اسلامي ايران از روز اول بحران اعلام کرده بود اين بحران راه حل نظامي ندارد و مي‌بايست از طريق گفت و گوي يمني يمني حل شود براي التيام درد‌هاي جانکاه مردم مظلوم يمن، هلال‌احمر جمهوري اسلامي ايران اقدام به ارسال کمک‌هاي انساني کرد که رژيم بي‌منطق آل‌سعود با بمب باران فرودگاه‌هاي يمن اجازه فرود به هواپيما و رساندن کمک‌هاي ملت ايران به مردم مظلوم يمن را نداد. نمايندگان مجلس ضمن محکوم کردن شديد اين اقدام ضد انساني از صليب سرخ جهاني ، هلال‌احمر جمهوي اسلامي ايران، قويا خواستند که به فرياد ملت مظلوم يمن برسند و اجازه ندهند که ديکتاتوري حاکم بر آل‌سعود به نسل‌کشي ادامه دهد.در اين بيانيه نمايندگان مجلس همچنين از خلبانان شجاع و همه کساني که براي کمک به ملت مظلوم يمن جان خود را به خطر انداختند صميمانه تشکر و قدرداني کردند.

اعلام وصول لايحه موافقت‌نامه همکاري‌ امنيتي ايران و تاجيکستان

هيات رئيسه مجلس، لايحه موافقت‌نامه همکاري‌هاي امنيتي‌- انتظامي بين دولت جمهوري اسلامي ايران و دولت جمهوري تاجيکستان را اعلام وصول کرد. به گزارش تسنيم، مهرداد بذرپاش عضو هيئت رئيسه مجلس شوراي اسلامي پيش از پايان جلسه علني صبح ديروز(چهارشنبه) پارلمان موارد اعلام وصولي از سوي هيئت رئيسه را قرائت کرد.براين اساس لايحه موافقت‌نامه همکاري‌هاي امنيتي‌- انتظامي بين دولت جمهوري اسلامي ايران و دولت جمهوري تاجيکستان و لايحه موافقت‌نامه استرداد مجرمين بين دولت جمهوري اسلامي ايران و دولت جمهوري قبرس اعلام وصول شد.

کاهش هزينه‌هاي انتخاباتي

با استاني شدن انتخابات

عضو کميسيون شوراها و امور داخلي مجلس گفت:‌ استاني شدن انتخابات نگاه نمايندگان را براي پيگيري کارها بهم نزديکتر مي‌کند و آنها به صورت جدي تر و يکپارچه براي توسعه استان فعاليت خواهند کرد. سيد‌رمضان شجاعي کياسري در گفت‌وگو با خانه‌ملت درباره طرح استاني شدن انتخابات مجلس گفت: با اجراي اين طرح سطح نمايندگان از جهت کارشناسي بالاتر رفته و چهره‌هاي باسابقه اجرايي بيشتر به مجلس راه مي‌يابند.وي افزود: به اين ترتيب در استان‌ها چهره‌هايي که استاني هستند و سابقه کار اجرايي داشته و به دليل پيشينه علمي و اجرايي شناخته شده هستند به مجلس راه مي‌يابند.شجاعي کياسري در ادامه تقويت نقش احزاب را يکي ديگر از مزاياي استاني شدن انتخابات دانست و گفت:‌ زمانيکه انتخابات استاني شود نامزدها مجبور به ائتلاف و ورود به ليست‌هاي انتخاباتي مي‌شوند که اين مسئله موجب تقويت احزاب نيز خواهد شد.عضو کميسيون شوراها و امور داخلي مجلس شوراي اسلامي‌ با اشاره به اينکه استاني شدن انتخابات مجلس هزينه‌هاي انتخاباتي را به يک دهم تقليل مي‌دهد افزود:زمانيکه نامزدها به صورت ليستي در انتخابات حضور يابند هزينه‌ها کمتر از حضور انفرادي نامزدها در انتخابات مي‌شود.


 دبير کل حزب مردم‌سالاري در مراسم افتتاح انجمن اسلامي دانشجويان پيرو خط امام دانشگاه شهيد چمران اهواز:
 فقط بايد احزاب در طرح استاني شدن انتخابات مجلس حق ارائه ليست داشته باشند 

دبيرکل حزب مردم‌سالاري گفت: انجمن دانشجويي بايد مطالبات دانشجويان را فرياد بزند.

به گزارش ايسنا‌، مصطفي کواکبيان در مراسم افتتاح انجمن اسلامي دانشجويان پيرو خط امام دانشگاه شهيد چمران اهواز که در محل دانشکده علوم اين دانشگاه برگزار شد، اظهارکرد: اگر مي‌خواهيم که مشکلات مردم حل شود بايد افراد نخبه و کارآمد در مجلس باشند.

وي افزود: دانشجويان مرجع فکري مردم هستند و نبايد نسبت به مسائل سياسي و اجتماعي بي‌تفاوت باشند. هر انجمن دانشجويي بايد در مسير تحولات جنبش دانشجويي باشد و اين شاخص مهم براي هر انجمن دانشجويي است.

نماينده سابق مجلس شوراي اسلامي گفت: وظيفه انجمن اسلامي دانشجويان پيرو خط امام‌(ره) صيانت و پاسداري از انديشه و افکار امام راحل است. مقوله ميزان راي ملت است، بزرگترين فراز انديشه امام‌(ره) است. برخي مي‌خواهند که مردم را از صحنه خارج کنند که اين تفکر ضد انديشه امام (ره) است.

کواکبيان تصريح کرد: بزرگ‌ترين خدمت امام راحل به ملت ايران در اين بود که نظام سلطه‌گري، سلطنت و قيموميت مردم را از بين برد. مردم همه کاره و بسترساز اداره کشور هستند. اگر مردم نباشند و راي آنان مطرح نباشد هيچ نهادي مشروعيت ندارد. هر نهادي بايد بر آمده از مردم و از تفکرات عمومي برخاسته شده باشد تا بتواند به مطالبات واقعي مردم رسيدگي کند.

دبيرکل حزب مردم‌سالاري با بيان اين که طرح استاني شدن انتخابات مجلس به نفع کشور است، اضافه کرد: بنده در مجلس هشتم از طراحان اين طرح بودم و اين طرح را به نفع کشور مي‌دانم، اما در طرحي که ارائه داده بوديم علاوه بر استاني شدن انتخابات، نقش احزاب را در حوزه‌هاي انتخاباتي نيز ديده بوديم و گفته بوديم که مردم بايد بتوانند علاوه بر اشخاص به احزاب نيز راي بدهند و هر حزبي که بالاترين راي هر حوزه انتخابيه را کسب کرد بايد بتواند از بين کانديداهاي تائيد صلاحيت شده نامزد خود را به مجلس بفرستد که بعدها نقش احزاب در کميسيون شوراهاي مجلس حذف و ما مجبور شديم طرح را پس بگيريم و اين طرح در آن دوره مجلس مطرح نشد.

وي تاکيد کرد: طرح استاني شدن انتخابات مجلس موجب افزايش مشارکت مردم و همچنين کاهش هزينه دولت مي‌شود و امکان خريد و فروش آرا نيز در اين طرح کمتر مي‌شود.

کواکبيان با بيان اين که طرح استاني شدن انتخابات مجلس زمينه تقويت احزاب را فراهم مي‌سازد، اظهارکرد: در اين طرح محدوديت تفکر و بينش شهرستاني نمايندگان از بين مي‌رود و تفکر نمايندگان ملي مي‌شود؛ و اختلاف بين شهرهاي هر استان حل مي‌شود و همچنين در اين طرح بايد حتما زمينه تقويت احزاب فراهم شود، همچنين در آن زمينه تقويت احزاب وجود دارد، البته به شرطي که دخالت در انتخابات وجود نداشته و در نيروهاي نظامي و انتظامي هيچگاه اختلاف در انتخاب به وجود نيايد و فقط احزاب فعاليت‌هاي جدي داشته باشند و تنها آنها بتوانند حق ارائه ليست داشته باشند.

اين فعال سياسي گفت: 12 سال است که اصولگرايان بر مجلس حاکم هستند و بايد ديد چقدر از مشکلات مردم حل شده است. بايد مجلس کنوني تغيير پيدا کند و مجلس آينده اکثريت آن غير از اين اکثريت بشود.

وي با اشاره به نقش نظارتي مجلس و اختلاس‌ها و فسادهاي کلان مالي در دولت احمدي‌نژاد و ليست کمک‌هاي اهدايي محمدرضا رحيمي و سعيد مرتضوي به نمايندگان مجلس تاکيد کرد: مجلس پاک، دولت پاک سر کار مي‌آورد و همه مي‌توانند براي تبليغات انتخاباتي خود پول خرج کنند اما اين پول نبايد از کيسه بيت‌المال باشد‌.

اين استاد علوم سياسي دانشگاه علامه خاطرنشان‌کرد: مجلس بايد براي حل مشکلات جامعه از جمله مهار تورم و رفع بيکاري برنامه‌ها و طرح‌هايي براي رونق اقتصادي و رشد سرمايه‌گذاري داشته باشد‌. بايد به فکر اين باشيم که تحول جدي در تحقق مطالبات مردم و رسيدگي به مشکلات آن‌ها شکل بگيرد‌.


 ظريف در گفت‌و‌گو با سي‌بي‌اس تشريح کرد:
 عدم‌اعتماد متقابل؛مشکل اصلي ايران و آمريکا 

وزير امور خارجه ايران با تأکيد بر اينکه فرصت بسيار خوبي براي ايران و جامعه بين‌المللي ايجاد شده تا براي حل يک مشکل مهم اقدام کنند، گفت: «در صورتي که مذاکرات هسته‌اي ايران و1+5 شکست بخورد، فرصت بسيار مهمي براي دو طرف از دست رفته است». به گزارش ايرنا محمد جواد ظريف، وزير امور خارجه کشورمان، که به‌منظور شرکت در اجلاس بازنگري معاهده ان‌پي‌تي به نيويورک سفر کرده است، در گفت‌وگوي زنده با شبکه تلويزيوني سي‌بي‌اس آمريکا، در پاسخ به سؤال «چارلي رز» مجري اين شبکه که پرسيد در صورت شکست مذاکرات چه اتفاقي خواهد افتاد، تأکيد کرد: «به‌طور قطع نمي‌توان گفت که فاجعه‌اي به بار خواهد آمد، اما به‌يقين يک فرصت مهم از دست خواهد رفت». ظريف خاطرنشان کرد: «ملت ايران نزديک به دوسال قبل پاي صندوق‌هاي رأي رفتند و به رئيس‌جمهوري رأي دادند که همت خود را صرف حل اين مسئله کند و در واقع اين فرصت به ايران و جامعه بين‌المللي داده شده تا به حل اين مشکل کمر ببندند. و حالا اگر اين گفت‌وگو‌ها به نتيجه نرسد يقيناً به‌نظر من يک فرصت مهم از دست خواهد رفت». ظريف در اين گفت‌وگو که 30 دقيقه به طول انجاميد ابتدا با اشاره به اينکه در گفت‌وگوهاي هسته‌اي پيشرفت‌هاي چشمگيري حاصل شده است، گفت: «يقيناً دو سال پيش مردم فکرش را هم نمي‌کردند که ما به اينجا که حالا هستيم برسيم و اين زماني اتفاق مي‌افتد که کسي تصميم بگيرد به‌جاي روي آورد‌ن به فشار و ارعاب مذاکره و گفت‌وگو را انتخاب کند». وي تصريح کرد: «تحريم‌ها براي مدت‌هاي طولاني به ايران تحميل شدند اما نتيجه‌اي در بر نداشتند و به همين دليل بود که به مذاکره روي آورده شد». وزير امور خارجه ايران در پاسخ به اين سؤال که در صورت شکست مذاکرات هسته‌اي چه اتفاقي خواهد افتاد، گفت: «فکر نمي‌کنم فاجعه‌اي پيش بيايد اما به‌نظر من فرصت غنيمتي از دست خواهد رفت». ظريف اظهار داشت: «اين فرصت يگانه‌اي است و دليلش هم اين است که مردم ايران حدود يک سال و نيم پيش پاي صندوق‌هاي رأي رفتند و رئيس‌جمهوري را انتخاب کردند که خواهان تعامل، گفت‌وگو و احترام متقابل بود». وي افزود: «حالا اين فرصتي را که مردم ايران هم دراختيار دولت ايران و هم جامعه بين‌المللي گذاشته‌اند که به تعامل بپردازند، اگر ببينند که نتيجه اين تعامل و گفتگو، آن احترام متقابلي را که انتظارش را داشته‌اند به بار نياورده است، به‌نظر من اين يک فرصت از دست رفته بسيار بااهميتي است».

ظريف در پاسخ به اين سؤال که «چرا فکر مي‌کنيد غرب بايستي به شما اعتماد داشته باشد؟» گفت: «مشکل عدم‌اعتماد متقابل مشکلي است که وجود دارد و در واقع مجموعه در هم آميخته‌اي از بي‌اعتمادي وجود دارد». وي افزود: «از طرفي ناخرسندي‌ها و بغض‌هايي در دل مردم ايران نسبت به آمريکا وجود دارد که برمي‌گردد به زماني که آمريکا دولت منتخب مردم ايران را سرنگون کرد. و از طرفي آمريکا هم نسبت به ما بي‌اعتمادي‌هايي دارد که گرچه به‌نظر ما بي‌اساس است اما آن را مي‌فهميم». وزير امور خارجه ايران تصريح کرد: «آنچه ما به آن اميد داريم اين است که اين روند به بناي اعتماد و اطمينان ميان دو کشور منجر شود و نه آنکه بر اساس اعتماد و اطمينان اوليه شکل بگيرد».

مردم ايران زير بار توافق بد نمي‌روند

چارلي رز از ظريف پرسيد: وقتي که پس از تفاهم سياسي لوزان به ايران برگشتيد مورد استقبال باشکوه و پرشوري از طرف مردم ايران واقع شديد، آيا اين شور وهيجان به‌معني اين بود که مردم ايران مشتاق بازپيوستن به جهان هستند و از اينکه اين برخورد‌ها و مناقشه‌ها رو به پايان است، ابراز خوشحالي مي‌کنند؟ ظريف پاسخ داد: «مردم ايران مردمي منطقي هستند و همان‌طور که قبلاً در همين برنامه گفته‌ام نسبت به تهديد و ارعاب حساسيت دارند و هروقت پاي فشار و ارعاب به ميان بيايد نسبت به آن واکنش شديد نشان مي‌دهند. گواه آن هم نتايجي است که فشار‌هاي 8 سال گذشته به بار آورد و همان‌طور که مي‌دانيد ما قبلاً 200 سانتريفيوژ داشتيم و حالا 20هزار». وزير امور خارجه ايران افزود: «اما مردم ايران در عين حال از اين‌گونه واکنش‌هاي شديد خرسند نيستند و نبوده‌اند و لذا وقتي که ديدند با نمايندگان آنها درجريان اين تعامل و گفتگو با احترام برخورد شده است ابراز خوشحالي کردند و البته همين مردم اگر ببينند که اين توافقنامه براي‌شان وحقوق آنها احترام به بار نمي‌آورد، مقاومت خواهند کرد و ترجيح خواهند داد که فشار را تحمل کنند و زير بار يک توافق بد نروند».

ظريف در پاسخ به اين تعبير که فشار‌هاي ناشي از تحريم‌ها دولت ايران را به پاي ميز مذاکره کشانده است، گفت: «اين تعبير نادرستي است و دليل حضور ما در اينجا اين است که اين دولت به تعامل و گفت‌وگو باور دارد».


 جان‌کري:
 تقابل کنگره عليه توافق ‌هسته‌اي به معناي شکست آمريکاست 

جان‌کري وزير امور خارجه آمريکا در گفت‌وگو با روزنامه «بوستون گلوب» تاکيد کرد: اگر کنگره بنا به دلايل سياسي بخواهد توافق ‌هسته‌اي احتمالي با ايران را از بين ببرد، اين اقدام به معني پايان نظام تحريم‌ها عليه ايران خواهد بود.به گزارش ايرنا به نقل از پايگاه اينترنتي روزنامه آمريکايي «بوستون گلوب»، جان کري در اين گفت‌وگو افزود: درصورتي که روسيه، چين، آلمان، فرانسه و انگليس اين توافق را تائيد کنند و تمام کارشناسان اين کشورها بگويند که اين يک توافق خوب است اما کنگره بنا به دلايل سياسي بخواهد اين توافق را نابود کند، تمام آن کشورها خود را از مسير جدا مي کنند.کري افزود: در اين صورت ديگر تحريمي در کار نخواهد بود زيرا هيچکدام از اين کشورها در چنين حالتي تحريم‌ها را اجرا نخواهند کرد و آمريکا قادر نخواهد بود گروه 1+5 را کنار هم نگاه دارد.وزير خارجه آمريکا تاکيد کرد: «تمام حرف و حديث‌هايي که از سوي بنيامين نتانياهو و اعضاي جمهوريخواه کنگره شنيده ايم مبني بر اينکه فشارها بر ايران بايد تشديد شود، اتفاق نخواهد افتاد.»کري در بخش ديگري از اين گفت وگو ضمن مهم دانستن جزئيات توافق که بايد تا روز 30 ژوئن(9تيرماه) مشخص شوند، افزود: «اگر اين جزئيات آن چيزي نباشد که گمان مي کنيم درخصوص آنها توافق کرده‌ايم، در اين صورت توافقي را امضا‌ نخواهيم کرد.»کري گفت که «يکي از جنبه‌هاي مهم چارچوب توافق (بيانيه سوئيس) نظارت دقيق آژانس بين‌المللي انرژي اتمي بر کليت چرخه سوخت ‌هسته‌اي ايران به مدت 25 سال است.»


 محمدرضا عارف:
 اصل انتخابات حق‌الناس بودن راي مردم است 

رئيس بنياد اميد ايرانيان به انتخابات پيش رو اشاره کرد و گفت: انتخابات 94 از انتخابات 92 پر اهميت‌تر است؛ چراکه انتخابات 94 مسير يک دهه کشور را مشخص مي‌کند. به گزارش ايسنا محمدرضا عارف در جمع دانشجويان دانشگاه صنعتي اصفهان اظهار کرد: امروز در آستانه روز کارگر قرار داريم که بايد سهم آن‌ها در اقتصاد کشور و به خصوص در استان‌هاي بزرگ کشور مانند اصفهان موثر بدانيم؛ چراکه آن‌ها چرخ اقتصاد را بي‌انتظار و بي‌بديل مي‌چرخانند. اين عضو تشخيص مصلحت نظام به سرمايه اجتماعي اصلاحات اشاره کرد و گفت:‌ اگر انتخابات 92 به گونه‌اي به پايان مي‌رسد که همه کشور احساس رضايت مي‌کنند به دليل وجود سرمايه اجتماعي است که پشت راي‌ها بوده است و اگر امروز تيم مذاکره‌کننده در مقابل پنج کشور دنيا مي‌نشيند، قطعا دست برتر همان سرمايه اجتماعي را پشت گرده خود حس مي‌کند. وي با اشاره به ديدار کري و ظريف در نيويورک اظهار کرد: وقتي وزير امور خارجه آمريکا به اقامتگاه وزير امور خارجه کشورمان مي‌رود اين معاني متعدد سياسي دارد؛ يکي از معاني اصلي آن اين است که کشور مقابل متوجه شده است که ظريف و تيمش به علاوه دولتي که پشت ظريف است از سرمايه اجتماعي بسيار قوي برخوردارند و خود را مکلف مي‌دانند که به ديدار ظريف بروند. وي با بيان اين‌که «در انتخابات پيش‌رو بدون هيچ اغماضي بايد فرد اصلح را به مردم نشان دهيم» تصريح کرد: در سال همدلي و همزباني همه دست اندرکاران در انتخابات بايد در چارچوب اين شعار حرکت و کدورت‌ها را رفع کنند تا انتخاباتي پرشورتر از انتخابات سال گذشته داشته باشيم.اين عضو شوراي‌‌عالي انقلاب فرهنگي با اشاره به اين‌که «مردم قطعا با نام‌گذاري اين سال به نام همدلي وهمزباني در انتخابات شرکت مي‌کنند» گفت: آقايان مسئول بايد بدانند که اصل در انتخابات فتواي مقام معظم رهبري است که فرمودند راي مردم حق الناس است و آن‌ها بايد همه راي‌هاي مردم را همچون حقوق‌الناس در نظر بگيرند.وي با اشاره به مقاطع فعاليت جنبش دانشجويي در ايران به دانشجويان کل کشور توصيه کرد که امروز شما بايد در فضاي صميمي و با ميزگردها و همايش‌هاي مختلف جنبش دانشجويي را نقد کنيد که چرا اين جنبش در دولت قبل اينگونه به زوال رفت. اين‌که بنشينم و همه عوامل را به ديگران نسبت دهيم درست نيست، بايد تحليل کنيم و راهکار ارائه دهيم که آن 8 سال سياه دوباره به جنبش دانشجويي بازنگردد.وي با بيان اين‌که «دو دانشجو مي‌توانند اختلاف نظر داشته باشند اما نبايد درفضاي چوب و چماق به جان هم بيفتند» گفت: شما درفضاي صميمانه بايد اختلافات‌تان را به روي ميز بگذاريد نه اين‌که به دنبال شعارهاي سياسي باشيد که ريشه در خارج از دانشگاه دارد. من انتظار دارم جنبش دانشجويي به خصوص در دانشگاه‌هاي صنعتي با کميته انضباطي روبرو نشود. دوستان دانشگاهي هشت سال اداره کردن دانشگاه با کميته انضباطي را تجربه کردند. فکر مي‌کنم اين‌گونه اداره کردن دانشگاه ديگر بس باشد. در دولت قبل واژگان عجيب و غريبي به دانشگاه و آيين‌نامه‌هاي دانشگاهي راه پيدا کرد که نشات گرفته از همان کميته انضباطي اداره کردن دانشگاه‌ها بود.وي مقطع سوم جنبش دانشجويي را شرايط فعلي دانست و گفت:‌اين مقطع بسيار مهم و اساسي است؛ چراکه اولا در دهه عدالت و پيشرفت قرار گرفته و دوم اين‌که در دولت تدبير و اميد کليد خورده است پس شما بايد در اين مقطع اولا در برنامه ششم توسعه نقش مهم ايفا کنيد و بايد نيازهاي اساسي کشور از جمله اشتغال، اقتصاد و تورم را مورد بررسي قرار دهيم.عارف آفت جنبش دانشجويي را تريبون حزب سياسي شدن دانست و گفت: شما دانشجوي اين کشور نبايدتريبون يک حزب يا جريان سياسي شويد. بلکه بايد درسال همدلي و همزباني تلاش کنيد همگرا شويد نه اين‌که برچسب‌هاي متعددي از جمله فتنه به دانشجو بچسبانيد؛ چراکه اين کار آفت را در دانشگاه پايه‌ريزي مي‌کند.


 با راي سناي آمريکا صورت گرفت
 مخالفت با تبديل توافق هسته‌اي به يک معاهده 

رسانه‌هاي آمريکايي اعلام کردند، بررسي طرح نظارت کنگره بر توافق اتمي‌با ايران روز سه‌شنبه در سناي آن کشور انجام شد و در نخستين مرحله متممي‌که «موافقت نامه اتمي‌با ايران را معاهده تلقي مي‌کرد» رأي نياورد.به گزارش ايرنا براساس اعلام رسانه‌هاي آمريکايي، در طرحي که حدود دو هفته پيش در کميته روابط خارجي سنا به تصويب رسيد، توافق اتمي‌با ايران به عنوان معاهده شناخته مي‌شد و از اين رو منوط به رأي مثبت دوسوم نمايندگان سنا شده بود؛ اما اين متمم روزسه شنبه در مجلس سنا با 57 رأي مخالف در برابر 39 رأي موافق رد شد.بر پايه آن طرح، قانونگذاران آمريکايي نظر خود را در مورد توافق احتمالي با ايران در مدت 30 روز اعلام خواهند کرد. براساس اين گزارش، انتظار مي‌رفت اين متمم در صحن علني سنا نيز به تصويب برسد اما ساعتي پيش‌از رأي گيري، «کاندوليزا رايس» وزير خارجه آمريکا در دوران «جرج بوش» اعلام کرد که از ديدگاه کاخ سفيد در اين مورد حمايت مي‌کند. در همين رابطه خبرگزاري رويترز از واشنگتن نوشت: مجلس سنايآمريکا در نشست عصر سه‌شنبه به متممي‌که توافق با ايران را به معاهده اي بين المللي تبديل مي‌کرد راي منفي داد. در صورتي که اين متمم تصويب مي‌شد توافق نهايي دولت آمريکا با ايران بايد به تاييد دست کم دو سوم از اعضاي يکصدنفره مجلس سنا مي‌رسيد.مجلس سنا با 57 راي مخالف در برابر 39 راي موافق متمم پيشنهادي «سناتور ران جانسون» بر طرح موسوم به «قانون بازنگري توافق هسته‌اي با ايران» را تصويب نکرد. اين طرح دولت آمريکا را موظف مي‌کند تا توافق نهايي با ايران را به تاييد کنگره برساند. بر‌اساس اين گزارش راي 39 نفري در مجلس سنا به اين متمم نشان مي‌دهد احتمالا مجلس سنا در روزهاي آينده صحنه رايزني‌ها و لابي‌هاي فراوان در مورد نسخه نهايي قانون بازنگري توافق هسته‌اي خواهد بود.سناتور جمهوري خواه «ميچ مک کانل» رهبر اکثريت مجلس سنا و ديگر سناتورهاي ارشد جمهوري خواه به اين متمم راي مثبت دادند، با آن که «باب کورکر» رييس کميسيون روابط خارجي مجلس سنا و از تدوين کنندگان قانون اوليه خواستار راي منفي به اين متمم شده بود. کورکر و سناتور «بن کاردين» يکي از اعضاي کميسيون روابط خارجي مجلس سنا اين متمم را «اقدام تدافعي» دانسته بودند که احتمال تصويب قانون را کاهش مي‌دهد زيرا دموکرات‌ها به آن راي نمي‌دهند و «باراک اوباما» رئيس‌جمهوري آمريکا را به وتو کردن آن ترغيب مي‌کند.اوباما تهديد کرده بود اين قانون را درصورت تصويب وتو خواهد کرد زيرا تهديدي براي مذاکرات جاري ايران و گروه 1+5 به شمار مي‌آيد.در همين حال هفته گذشته اعضاي کميسيون روابط خارجي مجلس سنا با تغيير بسياري از مفاد سخت گيرانه اين قانون آن را به تصويب اعضاي کميسيون رساندند.کاخ سفيد به روشني بيان کرده است که اگر مفاد جديدي در هنگام راي‌گيري در مجلس سنا و مجلس نمايندگان به قانون افزوده شود، باراک اوباما آن را امضا نخواهد کرد.


 خبر 

افزايش نقش احزاب با استاني شدن انتخابات

نماينده مردم ايلام در مجلس هشتم استاني شدن انتخابات را زمينه‌ساز شکل‌گيري مجلسي قوي، کارآمد و غلبه نگاه ملي بر محلي و قومي ‌دانست. داريوش قنبري در گفت‌وگو با خانه‌ملت درباره استاني شدن انتخابات مجلس شوراي اسلامي ‌با اشاره به اينکه اين طرح از جنبه‌هاي مختلف داراي مزيت‌هاي خاص خود است گفت: اجراي اين طرح موجب غالب شدن و تقويت نگاه ملي و هويت ملي بر هويت و نگاه قومي‌ومحلي خواهد شد و به اين ترتيب توسعه سياسي کشور را در پي خواهد داشت.به دليل اينکه از الزامات توسعه سياسي جايگزيني هويت ملي به جاي هويت محلي است. وي در ادامه استاني شدن انتخابات مجلس را کمک به رشد و افزايش نقش احزاب در کشور دانست و ادامه داد: در حال حاضر گرايش‌هاي صنفي و احزاب نقش چنداني در انتخابات ندارند و انتخابات حول محور شخصيت‌ها و در حوزه‌هاي کوچک گرايش‌هاي محلي به جاي گرايش‌هاي حزبي تاثير‌گذار است که اين مسئله را مي‌توان يکي از آفت‌هاي مجلس برشمرد.نماينده مردم ايلام در مجلس هشتم افزود:‌نمايندگاني که با گرايش‌هاي محلي انتخاب مي‌شوند پيش از آنکه نماينده مجلس باشند به يکسري کارهاي اجرايي که وظيفه نمايندگان نيست ورود پيدا مي‌کنند به عنوان نمونه به برخي انتصابات مديران اجرايي در سطح منطقه ورود پيدا مي‌کنند که به اين ترتيب شان برخي از نمايندگان مناطق در حد مشاور بخشدار يا فرماندار تنزل مي‌يابد. که اين مسئله متناسب با شان واقعي نماينده نيست.به گفته قنبري استاني شدن انتخابات مجلس همچنين موجب ارتقاي سطح نمايندگان مجلس و به تبع آن تقويت جايگاه مجلس مي‌شود و آنها به قانونگذاري و نظارت که وظيفه اصليشان است مي‌پردازند و نه مسايل ديگر.نماينده ادوارمجلس گفت: طرح استاني شدن انتخابات در صورت اجرا مي‌تواند زمينه ساز شکل گيري مجلسي قوي،کارآمد و توانمند باشد،همچنين تنش‌هايي که معمولا در مناطق کوچک وجود داشت را از بين برده و موجب شکل‌گيري فضاي آرام در انتخابات خواهد شد.نماينده مردم ايلام در مجلس شوراي اسلامي‌هدفمند شدن بودجه استان‌ها را از ديگر مزيت‌هاي استاني شدن انتخابات مجلس برشمرد و گفت: ‌قطعا با اين طرح اعتبارات و برنامه‌هاي استاني هدفمند شده و از يکسري اقدامات پوپوليستي برخي نمايندگان جلوگيري مي‌شود.

هيئت رئيسه مجلس دهم

هدف اصلاح طلبان

دبيرکل جمعيت زنان مسلمان نوانديش معتقد است همه خيرخواهان و دلسوزان نظام بايد به اين اعتراف و ائتلاف برسند که ديگر جايي براي دور زدن قانون و دور زدن بزرگان کشور وجود ندارد و ملت و بزرگان اجازه نخواهند داد، که بار ديگر اتفاقات دولت هاي نهم‌و‌دهم در کشور رخ دهد.فاطمه راکعي نماينده اسبق مجلس ششم در خصوص برنامه اصلاح‌طلبان براي گرفتن اکثريت کرسي‌هاي مجلس به نامه نيوز گفت: اصلاح طلبان با توجه به تجارب تلخ و شيرين گذشته و فراز‌و‌نشيب‌هاي زيادي که در سال‌هاي اخير داشتند، اميدوارند به يک راهکار اصولي و ليست واحد و سراسري براي مجلس دهم برسند.وي ادامه داد: انشاءالله در انتخابات آينده اکثريت کرسي‌هاي مجلس دهم در اختيار اصلاح‌طلبان خواهد بود. بديهي است که اگر اين اتفاق رخ دهد چهره‌هاي شاخص اصلاح‌طلب در انتخابات شرکت مي‌کنند و راي مردم را در اختيار خواهند گرفت، طبيعتا هيئت رئيسه جايگاه و هدف اصلي اصلاح طلبان خواهد بود و آقاي دکتر عارف و ديگر بزرگان اصلاح‌طلب و چهره‌هاي شاخص شرکت خواهند داشت.راکعي ادامه داد : اعتداليون همواره روش اصلاح‌گرانه داشته‌اند، بايد گفت که تفاوت فاحشي از نظر ديدگاه در ميان اعتداليون و اصلاحات وجود ندارد و هر دو طيف معتدل و از اهالي اعتدال هستند. انشاء الله اگر مجلس اصلاح‌طلب روي کار بيايد بيشترين همکاري را با دولت يازدهم خواهند داشت.دبيرکل جمعيت زنان مسلمان نوانديش با اشاره به نزديکي اعتداليون دولت به طيف لاريجاني و اصولگرايان معتدل، خاطرنشان کرد: همه افراد و گروه‌ها قصد فعاليت در چارچوب قوانين و اخلاق را دارند و مي‌توانند به هم نزديک شوند. معتقدم اعتداليون چه در جناح اصولگرا باشند و چه در جناح اصلاح‌طلب که معنايش در اصلاحات نهفته است، بايد براي رسيدن به اهداف ملي براي هميشه تلاش کنند تا وحدت و يک صدايي که لازمه يک کشور متحد و مقتدر است پديد آيد. در اين دنياي پرتلاطم وحشت آميز بهترين کار اين است که به يک ائتلاف بزرگ ملي برسيم و همه اصلاح‌طلبان و اصولگرايان به معناي واقعي خود گردهم جمع شوند.

سيگنال‌هاي دوستي آمريکا

به سوي ايران

مشاور وزير امور خارجه کشورمان معتقد است ايران و گروه 1+5 اول بايد روشن کنند که قرار است در بيانيه لوزان تغييري ايجاد کنند يا به آن وفادارند بعد وارد نگارش متن نهايي شوند.علي خرم نماينده سابق ايران در مقر سازمان ملل در گفت‌وگو با نامه نيوز درباره اقدام بي سابقه جان کري، وزير خارجه آمريکا در محل اقامتگاه نماينده ايران در سازمان ملل متحد و ديدار با وزير خارجه کشورمان گفت: اينکه آيا نيت آمريکا از اين اقدام به ما چه مي‌گويد يک بحث است و اينکه ما چه تصميمي‌در اين زمينه داريم بحث ديگري است.وي افزود: قطعا آنها با اين اقدام مي‌خواهند سيگنال آشتي و دوستي و پرهيز از خشونت به ايران بدهند و اگر ما به اين موضوع پاسخ مثبت دهيم قطعا راه براي حرکت‌هاي بعدي مي‌تواند باز شود.وي گفت‌و‌گوي تلفني وزراي خارجه ايران و آمريکا درخصوص يمن را جداي از پروسه عادي ساز روابط ايران و آمريکا دانست و تاکيد کرد: اين موضوع در ديپلماسي امري معمول است چرا که از سويي ممکن است آمريکا در حمله رياض به يمن از عربستان حمايت کند در آن صورت مي‌توان آمريکا را در جبهه کاملا مقابل ايران تعريف کرد لذا اين اقدامات امري معمول است.نماينده سابق ايران در مقر اروپايي سازمان ملل يادآور شد: با اين حال گفت‌وگوي تلفني وزراي خارجه ايران و امريکا درباره مسائل منطقه‌اي،‌‌سيگنال مثبتي است و مي‌تواند براي ما و آنها کارساز باشد به شرطي که بتوانيم به موقع از چنين سيگنال‌هايي استفاده کنيم.


 ديپلماسي 

توقيف کشتي جزاير مارشال در چارچوب قوانين بين‌المللي بود

سخنگوي وزارت امور خارجه کشورمان مي‌گويد: توقف کشتي تجاري با پرچم جزاير مارشال در آب‌هاي ايران در چارچوب قوانين جمهوري اسلامي‌ايران و رويه‌هاي بين‌المللي انجام شده است.به گزارش تسنيم سخنگوي وزارت امور خارجه طي توضيحي در خصوص توقيف يک فروند کشتي تجاري با پرچم جزاير مارشال در آب‌هاي ايران گفت‌: «اين اقدام درچارچوب قوانين و مقررات جمهوري اسلامي‌ايران و مطابق با مقررات و رويه‌هاي بين‌المللي انجام شده است و اميدواريم مطابق رويه‌هاي مشابه پس از حل‌و‌فصل بدهي مالي‌، کشتي ياد شده رفع توقيف شده و به مسير خود ادامه دهد». افخم با اظهار اينکه توقيف کشتي بر اساس حکم قبلي دادگاه و به درخواست شاکي خصوصي صورت گرفته است، گفت‌: «کشتي مذکور متعاقب توقيف به بندر شهيد باهنر در بندرعباس منتقل شده و کليه 24 خدمه آن که از اتباع کشورهاي مختلف هستند در سلامت کامل به‌سر مي‌برند و محدوديتي در ارائه خدمات کنسولي به ايشان وجود ندارد». بر‌اساس اطلاعات دريافتي کاپيتان کشتي تبعه بلغارستان و افسر دوم تبعه روسيه هستند و ساير خدمه: 13 نفرتبعه ميانمار، 4 نفر تبعه روماني، يک نفر تبعه اوکراين، يک نفر تبعه انگليس، 2 نفر تبعه سريلانکا، يک نفر تبعه لهستان.

توافق هسته‌اي جايگاه منطقه‌اي ايران را تقويت مي‌کند

«فدريکا موگريني» مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا روز سه شنبه تاکيد کرد که موفقيت مذاکرات هسته‌اي ايران و گروه 1+5 موجب تقويت نقش منطقه‌اي ايران خواهد شد.به گزارش ايرنا به نقل از رويترز، موگريني که ديدار برنامه‌ريزي شده‌اي با محمدجواد ظريف در نيويورک دارد، افزود: بسيار مهم است که اتحاديه اروپا و 6 قدرت جهان با موفقيت مذاکرات هسته‌اي با تهران را به نتيجه برسانند.وي تاکيد کرد که موفقيت اين مذاکرات مي‌تواند موجب تقويت نقش منطقه‌اي ايران به شکلي مثبت شود. موگريني همچنين ابراز اميدواري کرد که ايران در تلاش جديد سازمان ملل براي از سرگيري مذاکرات به منظور پايان دادن به مناقشه سوريه، نقش مهم و سازنده اي ايفا کند.وي گفت: «بهترين رويکرد ممکن اين است که از يک طرف به نتيجه مثبتي در مذاکرات هسته‌اي برسيم و از سوي ديگر، از ايران بخواهيم درباره موضوع سوريه نقش بسيار مهم اما مثبتي ايفا کند و به طور خاص دولت سوريه را براي حمايت از طرح انتقال قدرت در آن کشور تشويق کند.

حمايت ‌آمريکا از حضور ايران در مذاکرات صلح سوريه

خبرگزاري آناتولي به نقل از يک مقام وزارت امور خارجه آمريکا از حمايت واشنگتن از حضور ايران در مذاکرات صلح سوريه خبر داد. به گزارش ايسنا، يک مقام وزارت امور خارجه آمريکا به خبرگزاري آناتولي گفت که آمريکا از گفت‌وگوهاي جهاني براي يافتن يک راه‌حل سياسي در خصوص بحران سوريه حمايت مي‌کند حتي اگر اين مذاکرات با حضور ايران باشد.اين مقام آمريکايي ادامه داد: ما از تلاش‌ها براي آغاز مجدد گفت‌وگوهاي کارساز براي يافتن اين راه‌حل بر اساس مذاکرات صلح ژنو که در 2012 آغاز شد حمايت مي‌کنيم.وي همچنين گفت: هر گونه راه‌حل سياسي در سوريه بايد توسط مردم اين کشور به دست آيد و اجرا شود و تمام کشورها از جمله ايران بايد نقشي سازنده در اين ميان ايفا کنند.به گزارش آناتولي، استفان دي ميتسورا نماينده سازمان ملل در امور سوريه روز جمعه از ايران دعوت کرد تا در مذاکرات صلح سوريه شرکت کند.جف راسکي سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا در اين باره گفت: اگر ايران خواهان ايفاي نقشي سازنده براي پايان دادن به جنگ سوريه است بايد حمايت‌هايش از دولت بشار اسد را متوقف کند.همچنين احمد فوزي سخنگوي سازمان ملل به خبرگزاري آناتولي گفت: ايران بايد در اين رايزني‌ها که قرار است به صورت جداگانه با کشورها صورت گيرد دعوت شود.سخنگوي سازمان ملل تأکيد کرد که گروه‌هاي مخالف قرار نيست در اين مذاکرات شرکت داشته باشند.

توسعه همکاري‌هاي ايران و روسيه اجتناب‌ناپذير است

ايگور مورگلوف، معاون وزير امور خارجه روسيه که به کشورمان سفر کرده با ابراهيم رحيم‌پور، معاون آسيا و اقيانوسيه و مشترک المنافع وزير خارجه کشورمان ديدار کرد. به گزارش ايسنا، در اين ديدار طرفين موضوعات دوجانبه‌، منطقه‌اي و بين‌المللي را مورد بحث و تبادل نظر قراردادند و در پايان ديدار سند برنامه سه ساله همکاري بين وزارتخانه‌هاي امور خارجه جمهوري اسلامي ‌ايران و فدراسيون روسيه به امضا رسيد. در چارچوب اين برنامه همکاري‌، دوکشور به طور منظم در سطوح مختلف درباره موضوعات دوجانبه و چند جانبه رايزني خواهند نمود .

نقش تضعيف دولت – ملت‌ها در بي‌ثباتي‌هاي خاورميانه

مهدي سنايي، سفير جمهوري اسلامي‌ايران در فدراسيون روسيه در نشست «هفتادمين سالگرد پيروزي جنگ جهاني دوم، دروس تاريخي گذشته و چالش‌هاي سياسي امروز» به ارايه سخنراني پرداخت. به گزارش ايسنا‌ سنايي در اين سخنراني، با توجه به هفتادمين سالگرد تأسيس سازمان ملل متحد اظهار داشت: اهداف و اصول مندرج در منشور ملل متحد هم چنان اصلي ترين دغدغه‌ها و اصلي‌ترين نقاط پيوند‌دهنده مردمان جهان هستند. البته پس از گذشت هفتاد سال از تأسيس سازمان ملل و با تغيير فضاي بين‌المللي و به ويژه ناکارآمدي اين سازمان در حل‌و‌فصل مسايل بين‌المللي طي دو دهه گذشته، ضرورت تغيير در اين ساختار از سوي بسياري از اعضاي سازمان ملل و بسياري از دانشمندان حقوق و سياست بين‌الملل احساس مي‌شود.سفير کشورمان، بر حفظ تعهدات دولت - ملت‌ها در چارچوب حقوق بين‌الملل و حقوق بشر دوستانه، به عنوان يکي ديگر از ضرورت‌هاي هميشگي حفظ صلح و امنيت بين‌الملل تأکيد کرد و گفت: دليل بخش قابل توجهي از بي‌ثباتي‌هاي فعلي در خاورميانه، تضعيف شدن دولت – ملت‌ها است.


 «احسن القصص ماه رجب» 
نويسنده : سيدرضا اکرمي

1- شش ماه از ماه‌هاي قمري «محرم تا جمادي الثاني» سپري مي‌شود و «ماه رجب» آغازمي‌گردد، ولي ماهي ويژه که يک کتاب، اعمال «روزه، اعتکاف، زيارت، دعا و انفاق، مواليد و شهادات» دارد، به‌نظر مي‌رسد همانگونه که قرآن مجيد «احسن‌القصص» دارد و داستان «يوسف صديق» را شرح مي‌دهد و با خود تابلوي «عبرت و رحمت و هدايت» دارد، در ماه رجب نيز «احسن‌القصص» داريم و آن ولادت «مرد نامتناهي، انسان مافوق ، فوق‌ انسان‌ها، صوت العداله الانسانيه» علي بن‌ابيطالب مولود کعبه مي‌باشد که «اختصاص و انحصار» را با خود همراه دارد.

رسول اعظم به حضرت فرمود، امتيازاتي داري که من ندارم «فاطمه همسر تو، دختر پيامبر، پدر حسنين سرور جوانان بهشتي، ولادت در کعبه و پدر همسري چون من».

2- برخي از مردم مکه در سايه کعبه نشسته بودند، ديدند بانوئي باوقار و حيا و متانت به گرد کعبه آمد و خود را به ديوار ملتزم ساخت و گفت خداوندا، به حق آن کسي که اين خانه را ساخت و به حق اين خانه ولادت اين کودک را در وجودم آسان گردان، ناگهان «ديوار شکافت»، «فاطمه بنت اسد» به درون خانه فرا خوانده شد و سه شبانه روز ميهمان خانه کعبه گشت.