نسخه شماره 3741 - 1394/02/07 -

وزير کار اعلام کرد:
جايگزيني دفترچه‌هاي درماني با سيم‌کارت‌

رئيس انجمن حمايت از حقوق معلولان:
اشتغال زنان و مردان معلول پايين‌تر از حداقل حقوق

معاون پژوهشي وزير علوم مطرح کرد:
تاثير بورسيه‌هاي غيرقانوني بر نظام علمي کشور

وزير آموزش‌وپرورش خبر داد:
تدوين پيش‌نويس آموزش سلامت در مدارس


اخبار


اخبار


دانشمندان به ساخت رايانه‌ مغزي نزديک شدند


 وزير کار اعلام کرد:
 جايگزيني دفترچه‌هاي درماني با سيم‌کارت‌ 

وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي گفت: يکي از برنامه‌هاي ما ارائه آموزش‌هاي مهارتي است و حضور شرکت رايتل در خانواده ما باعث شده تا دو طرح بزرگ را در اين راستا دنبال کنيم. اول جايگزيني دفترچه‌هاي تامين اجتماعي با سيم‌کارت‌هاي رايتل و دوم ارائه آموزش از راه دور فني حرفه‌اي از طريق رايتل. به گزارش ايسنا، علي ربيعي در مراسم رونمايي از 234 عنوان استاندارد شغلي و شايستگي در حوزه انرژي‌هاي نوين و طرح بن‌کارت آموزش مهارتي رايگان کارگران افزود: شرکت رايتل وابسته به تامين اجتماعي است و براساس برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته سيم‌کارت‌هاي رايتل جايگزين دفترچه‌هاي درماني مي‌شوند تا با اين کار ارائه خدمات درماني به بيمه شدگان تسهيل شود. وزير کار گفت: توانمند‌کردن افراد مهم‌ترين سياست رفاهي يک کشور است و تلاش ما اين است که در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي با برنامه‌ريزي‌هاي خود زندگي مردم را بهبود بخشيم و افرادي که بر اثر معلوليت و نارسايي و بي‌سوادي و نبود فرصت‌هاي برابر اجتماعي قادر به رقابت در اجتماع نيستند را از طريق توانمند‌سازي حمايت کنيم. وي افزود: درباره سياست‌هاي اشتغال کشور مباحث زيادي در شوراي مشاوران رئيس‌جمهوري و شوراي‌عالي اشتغال صورت گرفته و براين اساس يکي از اصلي‌ترين سياست‌هاي سال 1394 را اشتغال قرار داديم. ربيعي متذکر شد: طي سال‌هاي گذشته 65 درصد کمبود رشد داشته‌ايم و اين امر باعث شده تا از توجه به بسياري از ظرفيت‌ها باز بمانيم. امروز براي ايجاد يک شغل در پتروشيمي و نفت به دو ميليارد و 600 ميليون تومان نياز داريم و در سازمان شرکت‌هاي سرمايه‌گذاري تامين اجتماعي اگر به قيمت روز محاسبه کنيم، هر شغل 850 ميليون تومان تمام مي‌شود، لذا ناچاريم شعار اشتغال بزرگ بنگاه کوچک را دنبال کنيم و به منابع انساني و آموزش نيروهاي انساني اهميت بدهيم. ربيعي در عين حال با اشاره به اختصاص بن‌کارت آموزش مهارتي رايگان به کارگران گفت: کار بعدي ما ايجاد نظام تشويقي براي کارگران و خانواده‌هايشان است که در اين زمينه بن‌کارت‌هاي آموزش مهارت به‌طور رايگان را پيش‌بيني کرده‌ايم. وي تصريح کرد: استراتژي ديگر ما رفتن سازمان فني حرفه‌اي به سطح عملياتي و قرار گرفتن آن در کف صحنه است و بايد اين سازمان را از حالت مرکز‌نشيني بيرون بکشيم و در جوار کارگاه‌ها و دل روستاها ببريم. وي در پايان ضمن تبريک و گراميداشت هفته کارگر خاطر نشان کرد: کارگران عنصر اصلي جامعه توليد‌محور هستند و بر اين اساس جامعه توليد‌محور را در برابر جامعه رانتي بنيان مي‌گذاريم؛ ما معتقديم در اين جامعه پول نبايد ثروت بياورد بلکه کار است که ثروت‌آفرين خواهد بود و پول بايد تبديل به سرمايه و ابزار توليد شود.


 رئيس انجمن حمايت از حقوق معلولان:
 اشتغال زنان و مردان معلول پايين‌تر از حداقل حقوق 

رئيس انجمن حمايت از حقوق معلولان در آستانه هفته کارگر خواهان توجه به مشکلات کارگران معلول شد و گفت: قانون بازنشستگي پيش‌از موعد کارگران معلول اجرايي نمي‌شود. علي همت محمودنژاد در گفتگو با مهر افزود: در حالي که هيچگونه بانک اطلاعاتي از کارگران معلول وجود ندارد زنان و مردان معلول در کارگاه‌هاي کارگري با حقوق پايين‌تر از حداقل حقوق دستمزد تامين اجتماعي مشغول به کارند که حتي کفاف زندگي افراد عادي را نمي‌دهد

وي گفت: متاسفانه قانون بازنشستگي زودتر از موعد مقرر کارگران معلول که در مجلس به تصويب رسيده به هيچ عنوان مورد توجه سازمان تامين اجتماعي قرار ندارد و معلولاني که براساس قانون بايد 22 تا 26 سال بازنشسته شوند مجبورند تا 30 سال کار کنند. محمودنژاد با توجه به اينکه ميانگين اشتغال براي جمعيت معلولان نزديک به 7 سال است گفت: متاسفانه قانون بازنشستگي با 10 سال سابقه کار براي معلولان در صورتي امکان‌پذير است که شرط سني بالاي 50 سال حذف شود و بر همين اساس خواستار حذف شرط سني و اجرايي شدن اين قانون براي معلولان هستيم. رئيس انجمن حمايت از حقوق معلولان تاکيد کرد: متاسفانه حق بيمه کارفرمايي معلولان که بايد از سوي دولت پرداخت شود نه‌تنها براي تمام معلولان پرداخت نمي‌شود بلکه اين حق بيمه ديرهنگام و زماني پرداخت مي‌شود که کارفرمايان کار را از معلولان سلب کرده اند. محمودنژاد به حمايت از اشتغال معلولان اشاره کرد و افزود: نبايد با وام‌هاي بهره بالا از اشتغال معلولان حمايت شود بلکه وام‌هايي با بهره اندک براي کارفرمايان وجود داشته باشد تا آنها تمايل داشته باشند نسبت به اشتغال معلولان اقدام کنند.


 معاون پژوهشي وزير علوم مطرح کرد:
 تاثير بورسيه‌هاي غيرقانوني بر نظام علمي کشور 

معاون پژوهشي وزير علوم با اشاره به بورسيه‌هاي غيرقانوني گفت: هر تخلفي به نظام علمي کشور صدمه مي‌زند، از همين رو قانون بايد براي همه اجرا شود تا راه متخلفان بسته شود. وحيد احمدي در گفت‌و‌گو با ايلنا درباره تاثير تخلفاتي همچون بورسيه‌هاي غيرقانوني در تضعيف روحيه پژوهشگران و نظام آموزش عالي کشور گفت: طبيعي است؛ هر تخلفي به نظام علمي کشور صدمه مي‌زند؛ بنابراين چه وزارتخانه، مجلس و حتي خودمان بايد خود را ملزم به رعايت قانون بدانيم و وضعيت بايد به گونه‌اي باشد که مردم اطمينان داشته باشند که اگر آيين‌نامه و قانوني هست، شفاف و براي همه افراد است. وي ادامه داد: در اين شرايط راه براي ورود افراد خاص از طريق راه‌ها و رانت‌هاي غيرقانوني بسته مي‌شود؛ طبيعي است در اين شرايط اطمينان و اعتماد‌ها بالا مي‌رود و هم سطح علمي به جايگاه بهتري مي‌رسد. معاون پژوهشي و فناوري وزارت علوم در پاسخ به اين سوال که چقدر براي پژوهش در حوزه علوم انساني راه باز و روشني را متصور هستيد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر فضاي علوم انساني را با يک ديد حساس و فعال شروع کرديم و يکي از اقدامات اساسي ما برگزاري جلسات هماهنگي بين مراکز علوم انساني اعم از دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها است و همچنين يک شوراي هماهنگي پژوهش‌هاي علوم انساني را ايجاد کرديم. احمدي با اشاره به اينکه علوم انساني 45 درصد ظرفيت دانشگاه‌ها را به خود اختصاص داده‌اند، گفت: رفع چالش‌هاي پژوهش و فناوري در حوزه علوم انساني و کشاندن علوم انساني به مرحله کاربردي از اقدامات جدي ما به شمار مي‌روند؛ يعني شرايطي که هم دانشجو، استاد و مردم به اندازه آن 45 درصد نقش داشته باشند.


 وزير آموزش‌وپرورش خبر داد:
 تدوين پيش‌نويس آموزش سلامت در مدارس 

وزير آموزش‌وپرورش ضمن تشريح اقدامات انجام شده در جهت افزايش سواد سلامت دانش‌آموزان در سراسر کشور از تدوين پيش‌نويس جامع درسي «آموزش سلامت در مدارس» و راه‌اندازي تشکل دانش‌آموزي سفيران سلامت در 10 درصد دبيرستان‌هاي کشور خبر داد. به گزارش ايسنا، علي‌اصغر فاني در مراسم بزرگداشت هفته ملي سلامت، تامين و حفظ سلامت را يکي از اساسي‌ترين حقوق و نيازهاي بشري خواند و گفت: دست يافتن به سطح سلامت جزيي از اهداف اجتماعي تمام دولت‌ها محسوب مي‌شود.

وي ابلاغ سياست‌هاي کلي نظام سلامت از سوي مقام معظم رهبري و همچنين نگاه ويژه رييس جمهور بر اجراي طرح تحول نظام سلامت را مورد اشاره قرار داد و گفت: تمام کشورها در راستاي دستيابي به سلامت در گروه‌هاي مختلف سني جامعه توجه دارند، در اين راستا در بيشتر کشورهاي توسعه يافته و در حال توسعه، برنامه‌هاي فراواني براي آموزش سلامت و تامين سلامت دانش‌آموزان در حال اجراست، چراکه ارتقاي سلامت مدارس يک نوع سرمايه‌گذاري براي نسل‌هاي آينده است. وي افزود: براين اساس در سند تحول بنيادين نظام آموزش‌وپرورش نيز به ارتقاي سلامت دانش‌آموزان توجه ويژه شده است. سند تحول نظام آموزشي کشور که از سال 82 شروع شد و در سال 91 به تصويب شوراي عالي انقلاب فرهنگي رسيد.

به گفته فاني، در اين سند شش ساحت تربيتي ديده شده است؛ تربيت علمي فناوري، تربيت اخلاقي – ديني، تربيت زيباشناختي، تربيت اقتصادي و حرفه‌اي، تربيت اجتماعي – سياسي و تربيت بدني. برهمين اساس مشاهده مي‌کنيد که در سند تحول بنيادين آموزش‌وپرورش نيز به ارتقاي سلامت دانش‌آموزان توجه ويژه شده است.

فاني با اشاره به شعار امسال سازمان جهاني بهداشت «ايمني غذا از مزرعه تا سفره» افزود: اگر دانش‌آموزان به طور صحيح آموزش‌هاي سلامت و رفتار تغذيه‌اي مناسب را فرا گيرند، مي‌تواند ساير اعضاي خانواده و همچنين جامعه را آموزش دهند و همين امر ارتقاي سواد سلامت جامعه را سبب مي‌شود.

وزير آموزش‌وپرورش افزايش و ارتقاي مفاهيم بهداشتي در کتب درسي ابتدايي و متوسطه و همچنين استفاده از منابع کمک آموزشي به منظور ارتقاي سطح سواد دانش‌آموزان را از جمله اقدامات انجام شده در سال 93 خواند و گفت: پيش‌نويس جامع درسي آموزش سلامت در مدارس از پيش‌دبستاني تا پايان متوسطه نيز تهيه شده است.

وي از ابلاغ دستورالعمل پايگاه تغذيه سالم در مدارس در سال تحصيلي جاري خبر داد و گفت: در نظارت سراسري از پايگاه‌هاي تغذيه سالم در کشور مشخص شد که تنها 2 درصد مدارس از مفاد دستورالعمل تخطي کرده‌اند که البته اين امر در حال پيگيري است.

وزير آموزش‌وپرورش از لحاظ واحد درسي بهداشت مدارس در برنامه درسي تمام رشته‌هاي دانشگاه فرهنگيان خبر داد و گفت: برنامه مکمل آهن‌ياري در دو ميليون و 250 هزار دانش‌آموز دختر دوره دوم متوسطه و همچنين توزيع ويتامين D در يک ميليون دانش‌آموزان در 15 استان کشور اجرايي شده است.


 اخبار 

تاثير تفکيک‌ جنسيت در کاهش ازدواج

معاون ساماندهي امور جوانان گفت: در شرايطي هستيم که خانواده‌ها ديگر نمي‌توانند، کمک زيادي براي ازدواج فرزندشان انجام دهند و تعداد جوان‌ها نيز در کشور ما بسيار زياد است، بنابراين دولت بايد ورود کند، به ويژه که اکنون تعداد طلاق‌ها هم زياد شده است و آموزش‌هاي لازم نيز در اختيار مردم قرار ندارد و مردم نمي‌توانند به خودشان و بچه‌هايشان آموزش دهند. محمود گلزاري در گفت‌وگو با ايلنا در مورد اين که آيا عدم ايجاد فضاي مناسب براي آشنايي جوانان با يکديگر و تفکيک‌هاي جنسيتي نيز در کاهش آمار ازدواج موثر است يا خير، گفت: اين مساله درست است، به هرصورت اصل مجاورت، ازدواج را رونق مي‌دهد، اگر جوانان در مکان مناسب و با وضعيت مناسب در مجاورت هم باشند، ازدواج تسهيل پيدا مي‌کند. گلزاري افزود: ما موافق نيستيم که اختلاط و ارتباط دختران و پسران از حدود شرعي خارج شود، اما بايد زمينه‌هاي ارتباط سالم و درست را براي آن‌ها ايجاد کنيم، به همين علت نيز در کنار طرح همسان‌گزيني، دستگاه‌ها را تشويق مي‌کنيم تا زمينه اين ارتباط را در شرايطي همچون فعاليت‌هاي اردويي و انجمن‌هاي علمي ‌براي جوانان ايجاد کنند.

برخورد جدي

با تخريب‌کنندگان خاک

معاون رئيس سازمان محيط‌زيست در خصوص حفاظت خاک و اهميت آن، اظهار داشت: استفاده ناصحيح از کود و سم باعث تخريب خاک مي‌شود و حتي امنيت غذايي را نيز به خطر مي‌اندازند، بنابراين بايد مديريت بهينه کود و سم با رعايت معيارهاي محيط‌زيستي تدوين و تصويب شود. سعيد متصدي در گفت‌و‌گو با تسنيم ادامه داد: مقابله با آلودگي خاک و برخورد با تخريب‌کننده خاک در لايحه خاک تعيين شده است همچنين موضوع آموزش حفاظت خاک و فرهنگسازي در اين خصوص و نقش سازمان‌ها در اين لايحه لحاظ شده است. معاون رئيس سازمان حفاظت محيط‌زيست با اشاره به اينکه سازمان محيط زيست به طور جدي با تخريب‌کنندگان خاک برخورد خواهد کرد، افزود: در لايحه خاک وظايف سازمان‌ها و نهادها مشخص شده است.

پيشگيري از آسيب‌هاي اينترنتي

مدير کل مشاوره و امور تربيتي آموزش‌و‌پرورش گفت: آموزش مهارت آموزي و پيشگيري از جمله برنامه‌هاي جلوگيري از آسيب‌هاي فضاهاي مجازي در ميان دانش آموزان است. ابوالقاسم عيسي مراد در گفت‌وگو با مهر درباره نفوذ بازي‌هاي اينترنتي بين دانش آموزان و اعتياد آنها به اين بازي‌ها اظهار کرد: تکنيک ومهارت‌هاي پيشگيرانه و آموزشي براي انجمن اوليا مربيان و خانواده‌ها در نظر گرفته ايم و کارگاه‌هايي را در اين ارتباط برگزار مي‌کنيم. وي افزود: براي دانش‌آموزان نيز کلاس‌هاي مهارت آموزي پيشگيرانه برپا کرده ايم. مديرکل مشاوره و امور تربيتي آموزش‌و‌پرورش تصريح کرد:تنها کاري که آموزش‌و‌پرورش براي جلوگيري از آسيب‌هاي اجتماعي در ميان دانش‌آموزان مي‌تواند انجام دهد آموزش، مهارت آموزي و پيشگيري است.

عيسي مراد تاکيد کرد: هرچه در توان آموزش‌وپرورش باشد در زمينه پيشگيري، آموزش‌و‌مهارت‌آموزي دانش‌آموزان تلاش مي‌کند تا جلوي گسترش آسيب‌هاي اجتماعي در بين دانش آموزان گرفته شود.


 اخبار 

کاهش پنج درصدي قيمت حج تمتع

رئيس سازمان حج و زيارت کشور ا در خصوص خدمات سازمان حج و زيارت در حج تمتع نيز از رشد قابل توجه کيفيت هتل‌هاي اجاره شده گفت: با وجود افزايش 8 درصدي نرخ تسعير ارز و همچنين افزايش کيفيت 25 درصدي امکانات اقامتي، نه تنها افزايش قيمتي را براي حجاج عزيز نداشتيم بلکه هزينه سفر حج سال‌جاري 5 درصد نيز کاهش يافته است. به گزارش فارس سعيد اوحدي در خصوص زمان پرداخت قسط دوم هزينه سفر حج تمتع اعلام کرد: پرداخت قسط دوم از روز دوشنبه 7 ارديبهشت از طريق شعب بانک ملي آغاز و به مدت 10 روز ادامه خواهد داشت. وي گفت: سفر حج تمتع از اول شهريور ماه آغاز خواهد شد و حجاج عزيز در قالب 453 کاروان که 58 درصد آنها مدينه قبل هستند، عازم سفر حج خواهند شد.

ممنوعيت تردد موتورسيکلت ممکن نيست

جانشين رئيس پليس راهور تهران بزرگ با اشاره به اينکه طرح «ممنوعيت تردد موتورسيکلت در منطقه 12» هنوز در دست بررسي است، اجرايي شدن اين طرح و طرح‌هاي مشابه را نيازمند فراهم کردن زيرساخت‌هاي لازم در زمان مناسب عنوان کرد. سرهنگ حسن عابدي در گفت‌وگو با تسنيم، ادامه داد:‌ بايد توجه داشت قطعاً ممنوع کردن تردد موتورسيکلت‌هاي بنزيني در رينگ اعلام شده در منطقه 12 تهران و محدوده بازار، و همچنين کنترل ورود و خروج اين وسائل نقليه، توسط عوامل انساني غير‌قابل اجرا است و اين طرح بايستي به صورت سيستمي و الکترونيکي اجرايي شود که در حال حاضر نيز طرحي به اين منظور ارائه شده و در دست مطالعه و بررسي است.

آزادي 8500 زنداني غيرعمد

در سال93

مديرعامل ستاد ديه کشور با انتقاد از عملکرد نهادهاي فرهنگي از آزادي 8498 نفري مددجويان غيرعمد در سال 93خبر داد و گفت: متاسفانه بدليل عدم اعمال اقدامات پيشگيرانه به صورت آينه‌وار موجودي زندان‌هاي سطح کشور با کمي تفاوت تعداد 7773 نفري اين زندانيان را نشان مي‌دهد. به گزارش روابط عمومي ستاد ديه کشور، سيد اسدالله جولايي مجموع بدهي زندانيان نيازمند آزاد شده در سال 93 را معادل مبلغ 725 ميليارد و 98 ميليون ريال اعلام کرد و افزود: از کل اين بدهي با همکاري اولياءدم، شکات شريف و طلبکاران در فرآيند آزادي حدود 42 درصد اخذ گذشت رضايتمندانه داشتيم. وي نقدينگي خود اين محکومان را کمتر از 32 ميليارد ريال مطرح نمود و افزود: با کمک شعب ستادهاي ديه استاني و همکاري خوب مددکاران زندانها براي آزادي اين هشت هزار و 498 زنداني موفق به تخفيف مبلغي در حدود 302 ميليارد تومان بوديم. جولايي شکات شريف را اولين خيرين اين نهاد مردمي خواند و تصريح کرد: با همکاري و همياري اولياءدم و طلبکاران سال گذشته توفيق داشتيم مبلغ کل بدهي مددجويان استخلاص يافته از سوي اين ستاد را تا بيش از 40 درصد تخفيف اخذ نماييم.

وي با بيان اينکه هم اکنون طبق آخرين آمار تعداد 98 نفر از مددجويان غيرعمد کشور را نسوان تشکيل داده‌اند، افزود: تمامي اين افراد بدليل صدور چک بلامحل راهي حبس شده‌اند.


 دانشمندان به ساخت رايانه‌ مغزي نزديک شدند  

دانشمندان دانشگاه نورث‌وسترن به موفقيتي جديد دست يافته‌اند که امکان ارائه توانايي‌هاي محاسباتي در سطح مغز انسان را فراهم مي‌کند. به گزارش ايسنا، ممريستورها براي ساخت رايانه‌هاي مغزمانند، سيستم‌هاي هيجان‌انگيزي محسوب مي‌شوند و برخلاف فلش‌ مموري‌ها، بسيار سريع عمل مي‌کنند. آن‌ها همچنين زماني که برق قطع مي‌شود، بر خلاف حافظه‌ رم (RAM)، وضعيتشان را حفظ مي‌کنند و تمامي اطلاعات را در خود نگه مي‌دارند. ممريستورهاي معمولي به عنوان ابزاري دوپايانه‌اي، فقط امکان کنترل محدود بر روي جريان برق عبورکرده در سيستم را فراهم مي‌کنند، اما الکترود سوم به کاررفته توسط تيم دانشگاه نورث‌وسترن به عنوان يک گيت عمل مي‌کند و در نهايت مقاومت سيستم را کنترل مي‌کند. آن‌ها اين موفقيت را با استفاده از نانوماده نيمه‌رسانايي موسوم به دي‌سولفيد موليبدن بدست آورده‌اند که اتم‌هاي آن در جهت متفاوتي نسبت به ممريستورها آرايش شده‌اند. در اين جا، نوعي مرز اتمي بين ورقه دي‌سولفيد موليبدن و الکترود فلزي قرار دارد که به عنوان رابطي براي اتم‌ها عمل مي‌کند.