نسخه شماره 3741 - 1394/02/07 -

نگاهي به يک اثر از سينماي مستقل
انارهاي نارس ترکيبي از هنر و تجربه

امير کاستاريکا:
سينماي ايران بالاتر از‌هاليوود است

بالاخره فيلم کيارستمي اکران شد
اکران کپي برابر اصل


دريچه خبر


خبر


 نگاهي به يک اثر از سينماي مستقل
 انارهاي نارس ترکيبي از هنر و تجربه 

گروه فرهنگ و هنر: آيين گشايش گروه سينمايي «هنر و تجربه»، همزمان با عيد سعيد قربان در شامگاه شنبه 12 مهر 1393 درسالن موزه سينما برگزار شد و نمايش رسمي فيلم‌هاي اين گروه سينمايي از روز 13 مهر در تهران، پرديس‌هاي سينمايي «آزادي» و «کوروش»، سالن سينمايي «خانه هنرمندان» و سالن سينمايي «موزه سينما» و در مشهد پرديس سينمايي «هويزه» آغاز شد.

سينماي «هنر و تجربه» با هدف حمايت از آثار سينمايي کوتاه، بلند و مستند فيلمسازان ايراني به ويژه فيلمسازان جوان، که از معيارهاي هنري و فرهنگي نيز برخوردار هستند تشکيل شده است؛ فيلم‌هايي که به هر دليل امکان رسيدن به اکران تجاري براي آنها فراهم نشده است. در ميان آثار به نمايش درآمده در اين گروه فيلم‌هايي مانند «ماهي و گربه» اثر شهرام مکري و همچنين فيلم «پرويز» به کارگرداني مجيد برزگر و فيلم «انارهاي نارس» به کارگرداني مجيد رضا مصطفوي با استقبال خوب مخاطبان مواجه شدند.

فيلم سينمايي «انارهاي نارس» اولين ساخته مجيدرضا مصطفوي از 3 اسفند ماه در گروه هنر و تجربه اکران شده است. اين فيلم در جشنواره‌هاي بين‌المللي فيلم مسکو و سائوپائولو حضور داشته است. فيلم «انارهاي نارس» رتبه چهارم را در جدول ارزشگذاري منتقدان جشنواره بين‌المللي مسکو به خود اختصاص داده و توسط فدراسيون جهاني منتقدين (فيپرشي) و رسانه بين‌المللي‌ هاليوود ريپورتر مورد تحسين قرار گرفته است. سرمايه‌گذاري اين فيلم به عهده آرش الياسي و پخش بين‌الملل به عهده محمد اطبايي است.

فيلم «انارهاي نارس» در دو بخش سوداي سيمرغ و نگاه نو سي و دومين جشنواره فيلم فجر حضور داشت و نامزد دريافت سيمرغ بلورين بهترين طراح چهره پردازي و بهترين طراح صحنه و لباس در اين جشنواره شد.

آنا نعمتي، پژمان بازغي، مهران رجبي، قطب‌الدين صادقي از بازيگران اين فيلم بلند سينمايي هستند و در خلاصه داستان فيلم آورده شده است که همسر زن جوان کارگري که از يک پيرزن پرستاري مي‌کند به هنگام جوشکاري در بالاي برج دچار حادثه مي‌شود.

اين فيلم به دليل جسارتي که در شکل و محتواي خود دارد و از آنجا که مي‌خواهد نوع جديدي از سينما را براي مخاطبان به نمايش در آورد، مورد استقبال سينماي تجاري که در وهله نخست سود مالي را در نظر دارد، قرار نمي‌گيرد؛ چراکه اين گونه آثار مخاطبان خاصي خواهند داشت و شايد نتوانند مخاطب عام را به سينما جذب کنند.

با وجود اين نمايش چنين فيلم‌هايي حتي اگر منفعت مالي چنداني را به همراه نداشته باشد، از آنجا که در آنها از خلاقيت‌هاي سينمايي و هنري بهره گرفته شده و معناگرايانه و هنرمندانه هستند، نوع ديگري از هنر سينما را به نمايش مي‌گذارند و مشتاقان خود را نيز دارند؛ موضوعي که دغدغه سينماي «هنر و تجربه» است.

بزرگترين اتفاق بازيگري

آنا نعمتي در گفت‌و‌گو با برنامه هفت در رابطه با بازي اش در فيلم انارهاي نارس گفت: گروه هنر و تجربه گونه‌اي جديدي از سينما را به سالن‌ها آورده است و به باور من اگر در اين سينما به ارتقا و رشد هنر و انديشه کمک شود، قطعأ مخاطبان فهيمي خواهيم داشت. بازيگر نقش «انسي» هم‌چنين در باره نقش متفاوتش در فيلم «انارهاي نارس» گفت: «انارهاي نارس بزرگترين اتفاق بازيگري من بود، فيلم‌نامه‌اي انساني داشت درباره‌روابط فراموش شده آدم‌ها .» نعمتي درباره فيلم انارهاي نارس تاکيد کرد: «خوشحالم که اين فيلم در بخش «هنر و تجربه» از پرفروش‌ترين آثار بوده و تأثير زيادي بر روي مخاطب گذاشته است.»

به گزارش سايت اختصاصي برنامه «هفت»‌، نعمتي در پاسخ به اين سوال که آيا تنها داشتن «چهره زيبا» مي‌تواند در سينما نقش ايجاد کند گفت: «به نظرم تنها شرط ماندگاري يک هنرمند در عرصه هنر، داشتن «سيرت زيبا» است. البته در ابتدا زيبايي در مقابل دوربين مورد توجه من نيز بود اما پس از زماني کوتاه اين ديدگاه تغيير کرد.»

اين بازيگر در مورد دشواري‌هاي بازيگران براي کار در سينما گفت: «در حال حاضر که جوانان زيادي مشغول به اين کار شده‌اند و با ديدگاه سينماي جهاني به جلو مي‌روند، اوضاع با دوره‌هاي گذشته فرق مي‌کند. کار در سينما در دهه گذشته بسيار آسان‌تر از امروز بود و دوره‌هاي دورخواني و تمرين نداشتيم.


 امير کاستاريکا:
 سينماي ايران بالاتر از‌هاليوود است 

امير کاستاريکا در ديدار با رايزن فرهنگي کشورمان در بلگراد با اشاره به عظمت و اهميت هنر هفتم ايران گفت: سينماي ايران در سال‌هاي اخير از رشد چشمگيري برخوردار بوده و با شايستگي توانسته است که در صدر قله جهاني جاي بگيرد. به گزارش ايسنا، اين سينماگر سرشناس اهل صربستان در ديدار با محمود شالويي در ادامه مطرح کرد: بر اين باورم که سينماي ايران به مراتب از سينماي ‌هاليوود و سايرين هم بالاتر است و به سرعت اين موقعيت را يافته است که افق‌هاي نويني را در اين عرصه بگشايد و مرتبه برتري را از آن خود کند. برنده شير طلائي در جشنواره فيلم ونيز همچنين از فيلم «جدايي نادر از سيمين» به عنوان يک اثر هنري با هويت فرهنگي و دربرگيرنده پيامي براي پايبندي به سنت‌هاي اجتماعي و مقاومت در برابر زرق و برق‌هاي ظاهري غربي ياد کرد و گفت: استنباط من اين است که در اين فيلم به سنت‌هاي اجتماعي و نظام خانوادگي پايبندي عميقي وجود دارد و به خوبي مي‌بينيم که در عمق محتواي آن به زرق و برق‌هاي غربي پشت پا زده مي‌شود و به آسايش ظاهري و رفاه فريبنده دنياي غرب اعتنايي نمي‌گردد. امير کاستاريکا همچنين رويکرد مستقل کشورمان در جهان سياست را تحسين کرد و گفت: ايران به خوبي توانسته است که روي پاي خود بايستد و با عزت و احترام استقلال خود را حفظ کند و از اين نظر حائز اهميت فراوان است. اين چهره بين‌المللي در ادامه ضمن استقبال از دعوت رايزن فرهنگي کشورمان براي سفر به ايران و با ابراز تأسف از اينکه بدليل کمبود فرصت، امکان حضور در جشنواره بين‌المللي فيلم فجر در ارديبهشت ماه سال جاري را ندارد، تأکيد کرد: با آمادگي کامل و با علاقه بسيار در سال آتي به ايران عزيمت مي‌کند و در جشنواره بين‌المللي فيلم فجر ايران نيز حضور مي‌يابد.

کاستاريکا همچنين از شالويي دعوت کرد تا در جشنواره «کوستندورف» که در ماه ژانويه برگزار مي‌گردد و مستقيما از سوي ايشان مديريت و هدايت مي‌شود به عنوان مهمان ويژه شرکت نمايد. در اين ديدار محمود شالويي؛ رايزن فرهنگي کشورمان در بلگراد هم ضمن ابلاغ سلام مسوولان سازمان سينمايي و ارائه توضيحات پيرامون وضعيت صنعت سينما در جمهوري اسلامي ايران گفت: در ايران سازمان سينمايي به عنوان مجموعه مهمي از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي امور سينمايي کشور را بر عهده دارد و با هدايت و حمايت همه جانبه و بهره‌گيري از ظرفيت‌هاي موجود مي‌کوشد تا فرصت‌هاي مناسبي ايجاد کند و دستاوردهاي بزرگي را در اين زمينه رقم بزند. او در ادامه با اشاره به گستردگي حوزه فيلم سازي در کشورمان افزود: صنعت سينما در ايران ضمن گستردگي بسيار، ابعاد فراگيري دارد و در قالب بخشهاي منسجمي فعاليت مي‌کند که هريک به نوبه خود چارچوب مشخصي را دارند. وي اضافه کرد: افزون بر جشنواره‌هاي مهمي همچون فيلم فجر، کودک و نوجوان و مواردي از اين دست،در فرآيندي ديگر نيز دانشکده‌هاي عالي، آموزشگاههاي آزاد هنري و مؤسسات مختلف فيلمسازي که عمدتا جنبه خصوصي دارند با جديت هرچه تمام‌تر صنعت سينماي کشور را ياري مي‌دهند و در اعتلاي آن نقش سازنده و مهمي را ايفا مي‌کنند. شالويي در ادامه با اشاره به شخصيت برجسته نويسنده، کارگردان و فيلمساز فقيد و نام آشناي کشورمان مرحوم علي حاتمي هم گفت: حاتمي تأثير ماندگاري بر سينماي واقع بين و معناگراي ايران داشته است و آثاري که از او برجاي مانده، هر يک مبين آن است که هنر هفتم در خدمت به مباني عميق فرهنگي، تحکيم روابط اجتماعي و ترسيم آيين زندگي مي تواند پويندگي و بالندگي لازم را داشته باشد. در اين ديدار شالويي ضمن اهداي کتاب ارزشمند شاهکارهاي نگارگري به کاستاريکا ، دربارة اين هنر با اصالت هم به فيلمساز برجسته اروپايي توضيحاتي ارائه کرد که مورد توجه بسيار ايشان قرار گرفت. امير کاستاريکا پس از مشاهده برخي از تصاوير نگارگري با ابراز شگفتي فراوان گفت: پيشتر درباره هنر نگارگري شناختي اجمالي داشتم اما نمي‌دانستم که نگارگري ايراني تا اين حد زيبا و جذاب است. او علاوه بر رياست هيات‌داوران جشنواره کن( 2005 ) جوايزي نظير: شير طلايي ونيز، نخل طلايي کن و خرس نقره‌اي برلين را در کارنامه خود دارد.


 بالاخره فيلم کيارستمي اکران شد
 اکران کپي برابر اصل 

فيلم‌سينمايي «کپي برابر اصل» به کارگرداني عباس کيارستمي براي نخستين بار به عنوان يک نمايش فوق‌العاده شنبه 5 ارديبهشت، در پرديس سينمايي ملت نمايش داده شد و پس از آن در گروه هنر و تجربه به نمايش خود ادامه مي‌دهد.

به گزارش ستاره ها، در اولين روز از نمايش‌هاي بخش بين‌الملل جشنواره فيلم فجر، فيلم سينمايي «کپي برابر اصل» (Certified Copy) همراه با نمايش آثار و کارگاه‌هاي عباس کيارستمي، اولين نمايش خود در ايران را تجربه کرد. اين فيلم قرار است در دو نسخه دوبله و زيرنويس فارسي در سينما‌ها به نمايش در آيد.

هرچند که خود کيارستمي هم از اين اتفاق تعجب کرده است. او گفته: «تصور نمي‌کردم جشنواره چنين لطف بزرگي را نه تنها به من بلکه به سينماي مهجور مانده ايران بکند که فيلم را آزاد نمايش دهد. من تصور مي‌کردم فيلم را در کارگاه‌هاي خصوصي به همراه شاگردانم ببينم. ايوبي عادت‌هاي ديرينه ما را بر هم زد. فيلم «کپي در برابر اصل» اولين ساخته سينمايي کيارستمي در خارج از ايران بود. پيش از اين او دو فيلم «اي.بي.‌سي. آفريقا» و «بليت‌ها» را هم خارج از ايران ساخته بود اما فيلم مذکور اولين تجربه «سينمايي» ساخته خارج از کشور اوست؛ فيلمي که براي ژوليت بينوش نوشته شده بود.

«کپي در برابر اصل» در جشنواره فيلم کن 2010 نمايش و با استقبال خوبي هم همراه شد. فيلم نامزد دريافت جايزه نخل طلا شد و ژوليت بينوش براي بازي در اين فيلم جايزه بهترين بازيگر نقش اول زن جشنواره را به دست آورد. به گفته خود کيارستمي اين فيلم از ديگر ساخته‌هايش بسيار ساده‌تر بوده است. فيلمي که در هشت هفته برنامه ريزي شده و قرار بود فيلمبرداري آن تمام شود، در شش هفته و 25 جلسه تمام شده بود. او گفته: «ساخت اين فيلم ساده‌تر بود براي اينکه ذهن من کاملاً آزاد بود و همکاران به بهترين شکل کارشان را انجام مي‌دادند. مهم‌تر از همه دو شخصيت فيلم با مسئوليتي که احساس مي‌کردند اينقدر کار را خوب جلو مي‌بردند که من نقشم به حداقل رسيده بود.»

با آنکه اين اولين باري بود که کيارستمي تجربه کار با يک بازيگر حرفه‌اي را داشت اما مي‌توان گفت که نتيجه آن مطلوب‌تر از آن بود که فکر مي‌کرد. به گفته خودش در اصل همه چيز از ژوليت بينوش آغاز شده بود. او مي‌گويد: «وقتي بينوش؛ جايزه اسکار را براي فيلم «بيمار انگليسي» برد، يک دوست روزنامه نگار از او پرسيد: «حالا که برنده جايزه اسکار شده‌اي لابد مي‌خواهي بازيگر هاليوودي بشوي؟» و او هم در جواب گفت: «حقيقتش، نه. کارگرداني که خيلي دوست دارم با او کار بکنم عباس کيارستمي است. از شنيدن اين حرف او خيلي شگفت‌زده و غافلگير شدم و تقريبا 12 سال در اين فکر بودم که چه پروژه‌اي را مي‌توانم بسازم که ژوليت بينوش با آن ارتباط برقرار کند. او يکي دو سال پيش به ايران آمد تا من را ملاقات کند، و من همين جوري داستان اين فيلم را برايش تعريف کردم، بدون آنکه اصلا در فکر ساخت آن باشم. وقتي داستان را برايش تعريف کردم واکنشي را که در چهره‌اش ديدم و شور و شوقي را که از خودش نشان داد، باعث شد تا ساختار اين فيلم شکل بگيرد.» وقايع فيلم در ايالت توسکاني ايتاليا مي‌گذرد. داستان فيلم هم درباره صاحب يک گالري هنري (ژوليت بينوش) است که با نويسنده‌اي آشنا مي‌شود. فيلم از دو نيمه تشکيل شده است. دو نيمه که هر کدام مي‌توانند کپي يک اصل باشند. در نيمه اول شاهد يک درام ساده هستيم و در نيمه دوم داستان زندگي زن و شوهري را مي‌بينيم که 15 سال از زندگيشان گذشته است.

دو شخصيت اصلي فيلم که، يک نويسنده معروف انگليسي با بازي ويليام شيمل و يک زن گمنام با بازي ژوليت بينوش، از طرفداران وي است، با هم ملاقات مي‌کنند و با پرسه در خيابان‌هاي شهر توسکاني، درباره هنر و فلسفه حرف مي‌زنند. مثلا مرد نويسنده مي‌گويد که موناليزا يک اثر اصل نيست و کپي (تجسم) لئوناردو داوينچي از صورت يک زن واقعي است. و وقتي يک کپي از اصل زيبا‌تر باشد، براي چه بايد به زير سوال برده شود؟

اما همچون ديگر آثار کيارستمي، واکنش‌ها هم نسبت به اين فيلمش هم متفاوت بود. عده‌اي در سالن‌هاي سينما فيلم او را تشويق کردند و برايش دست زدند و عده‌اي ديگر هم آن را هو کردند. جيمز براندينلي منتقد درباره اين فيلم نوشته: «کپي برابر اصل» سوالات بسياري را مطرح مي‌کند اما پاسخ‌هاي آساني ارائه نمي‌دهد. از برخي منظر‌ها، اين فيلم يک درام ساده با کاراکتر‌هاي ساده است اما معماي ميانه فيلم سبب مي‌شود نتوان تفسير آساني از فيلم ارائه داد. من اصلا از ديدن فيلم خسته نشدم. نيمه نخست فيلم به اندازه کافي بلند و طولاني است تا شخصيت‌ها را به ما بشناساند و پس از اين نقطه، ذهن من درگير آنچه شد که در حال رخ دادن بود. در ‌‌نهايت هم، درک فيلم مهم‌ترين نکته در مورد «کپي برابر اصل» نيست، آنچه مهم است تلاشي است که براي درک فيلم انجام مي‌گيرد.» در مقابل پيتر بردشاو هم در گاردين نوشت: «گاهي اوقات به نظر مي‌رسد که فيلم را يک موجود فضايي بسيار باهوش که شاهد مناسبات زميني بوده ساخته که هنوز دقيقا نفهميده بوده زميني‌ها، چطور وارد يک رابطه جديد مي‌شوند. فيلم مملو از ايده است، و البته که کيارستمي بابت سينماي پر از ايده‌اش بايد مورد تقدير و تحسين قرار گيرد. اما رابطه ساده انساني بين دو شخصيت حتي ذره‌اي قانع کننده از آب درنيامده و ديالوگ‌ها در تلاش براي پر کردن جاي خالي احساسات هستند.»

«کپي برابر اصل» پس از نمايش در جشنواره کن در سينماهاي فرانسه اکران شد و در هفته اول اکران با فروش 70 هزار بليت توانست در رتبه 9 جدول فروش فرانسه قرار بگيرد. پس از اين موفقيت فيلم نمايش خود را در بريتانيا آغاز کرد و اولين فروش آخر هفته در 20 سالن به فروشي برابر با 77 هزار پوند رسيد و در رتبه 20 جدول فروش قرار گرفت. ساخته کيارستمي تا به امروز 5 ميليون دلار فروش داشته است. حال براي اولين بار از ديروز اکران اين فيلم در ايران و در گروه سينماي هنر و تجربه آغاز شده است.


 دريچه خبر  

تبليغات سينمايي در ماهواره

نايب رئيس انجمن تهيه‌کننده‌ کارگردانان سينماي ايران از قول مساعد رئيس سازمان سينمايي براي برداشتن جمله «منع تبليغ فيلم‌ها در شبکه‌هاي ماهواره‌اي» از پروانه نمايش خبر داد. مهرداد فريد در گفت‌وگو با ايسنا‌، با اشاره به جلسه‌اي که شوراي عالي تهيه‌کنندگان با حجت‌الله ايوبي داشته است، اظهار کرد: به دنبال تمهيداتي هستيم تا کم‌لطفي‌هاي تلويزيون که باعث کم شدن توجه مردم به سينما شده است را جبران کنيم و دنبال راهکارهايي براي جبران عدم پخش تيزر فيلم‌ها از تلويزيون هستيم تا در زير سايه قانون آن را اجرايي کنيم. وي افزود: از سازمان سينمايي درخواست کرديم تا امکاني داده شود‌ تا از طريق شبکه‌هاي ماهواره‌اي بتوانيم آثار سينمايي را تبليغ کنيم. آقاي ايوبي هم اعلام کردند منع قانوني وجود ندارد و دنبال ضابطه‌مند کردن آن هستيم.فريد ادامه داد: در پروانه نمايشي که از ارشاد دريافت مي‌کنيم جمله‌اي زير آن درج شده و صاحبان فيلم‌ها را از تبليغ آثارشان در شبکه‌هاي ماهواره‌اي منع کرده است که درخواست کرديم اين جمله حذف شود و رئيس سازمان سينمايي هم قول مساعد دادند تا اين امکان ايجاد شود. اين کارگردان افزود: قرار شد رايزني‌هايي هم با تلويزيون ايران انجام شود تا اين کم‌لطفي‌ها خاتمه پيدا کند.

بتهوون براي مردم

ارکستر سمفونيک ملي ايران سمفوني شماره 9 بتهوون را با شعار «براي مردم» با قيمت بليت‌هاي 35 تا 150 هزار توماني طي دو شب در تالار وحدت اجرا مي‌کند. به گزارش خبرگزاري مهر، ارکستر سمفونيک ملي ايران با مديريت هنري علي رهبري که در روز 25 اسفندماه سال گذشته با نواختن سمفوني شماره 9 بتهوون با حضور مقامات،‌ ناظران، سفرا و مهمانان خارجي کار خود را آغاز کرد، اجراي عمومي خود را با عنوان «سمفوني شماره 9 بتهوون براي همه مردم» در تالار وحدت برگزار مي‌کند.اين کنسرت در حالي اولين اجراي رسمي خود را با شعار مردمي بودن براي علاقه مندان موسيقي روي صحنه مي‌برد که بليت‌هاي برنامه ياد شده از رديف يک تا پنچ با قيمت 150 هزار تومان، از رديف شش تا يازده با قيمت 140 هزار تومان، از رديف يازده تا شانزده با قيمت 120 هزار تومان، از رديف شانزده تا بيست با قيمت 100 هزار تومان، بالکن اول 85 هزارتومان، بالکن دوم 65 هزار تومان و بالکن سوم با قيمت 35 هزار توماني ارائه خواهد شد. فروش بليت‌هاي گران ارکستر سمفونيک ملي ايران در اجراي سمفوني نهم بتهوون که پيش از اين با عنوان ارکستر سمفونيک تهران فعاليت مي‌کرد، در حالي انجام مي‌شود که بودجه دولتي براي ارکسترهاي زير مجموعه دولت در نظر گرفته شده و انتظار مي‌رفت که با توجه به شعار مردمي بودن اين کنسرت قيمت‌هاي بليت نه تنها افزايش پيدا نمي‌کرد، بلکه با کاهش محسوسي نيز مواجه مي‌شد. «سمفوني شماره 9 بتهوون » 9 و 10 ارديبهشت ماه، ساعت 21:30 توسط ارکستر سمفونيک ملي ايران در تالار وحدت نواخته مي‌شود.

تمديد زمان خريد بن کتاب

مدير کميته رفاهي و نهادهاي همکار بيست و هشتمين نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران از احتمال تمديد زمان ثبت‌نام بن‌هاي الکترونيکي خريد کتاب خبر داد. به گزارش مهر، نيکنام حسين‌پور درباره تعداد ثبت‌نام کنندگان بن‌کارت‌هاي الکترونيک کتاب گفت: تا صبح شنبه (5 ارديبهشت ماه) 170 هزار نفر براي تهيه بن الکترونيکي خريد کتاب در سايت ثبت نام کرده‌اند وي ادامه داد: تاکنون ظرفيت خريد بن‌هاي الکترونيکي استانهاي تهران، همدان و کردستان تکميل شده است اما در ساير استان‌ها ظرفيت موجود است. هم‌اکنون نيز ظرفيت خريد بن کتاب براي 80 هزار نفر وجود دارد. البته ثبت نام براي خريد بن تا عصر امروز(دوشنبه) ادامه دارد. مدير کميته رفاهي و نهادهاي همکار بيست و هشتمين نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران تصريح کرد: شورايي با حضور نمايندگان بانک صادرات و مجريان نمايشگاه کتاب تهران برگزار خواهيم کرد و احتمال دارد که زمان ثبت‌نام بن کارت‌هاي الکترونيک تمديد شود.

حمايت دانشجويان از «قصه‌ها»

بيست و يک تشکل دانشجويي در نامه‌اي خواستار اکران فيلم‌هاي «عصباني نيستم» و «قصه‌ها» شدند. متن نامه به شرح زير است: جناب آقاي علي جنتي وزير محترم فرهنگ و ارشاد اسلامي حرکت در مسير غني‌سازي فرهنگي از راه چندصدايي و تکثرگرايي همواره از پارادايم‌هاي توسعه‌ در هر جامعه‌ توسعه‌ يافته بوده‌ است.برد کار فرهنگي در ميان جامعه تابع دامنه‌ پذيرش گفتمان حاکم در هر دوره است.با وجود تبيين اهداف رواج فرهنگ و هنر اسلامي و فراهم‌آمدن زمينه‌هاي وحدت از سوي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي،سال‌هاست که عدم تحمل ديدگاه مخالف،گريبان‌گير اعتلاي فرهنگي در جامعه است. در محاق‌ ماندن فيلم‌هاي سينمايي بسياري با برچسب‌هاي گوناگون خود،مظهر وثيقي از برنتابيدن ديدگاه‌هاي متفاوت و تخطئه‌ ديگري است.فرهنگ خودي‌-ناخودي کردن، باروکشي‌ها ميان انديشه مسلط و دگرانديشي‌ها، برترپنداري انديشه‌ و رفتار خويش و نيز سود جستن از دين به نام تمام خويش‌انديشي‌ها از کردارهاي مکرر جامعه‌ معاصر ما شده‌ است. انباشت فيلم‌هاي اکران‌ نشده نه تنها ارتقاي فرهنگي مدنظر مخالفان‌شان را فراهم نمي‌سازد،بلکه بيش‌ از پيش به فاصله‌گرفتن اقشار و سلايق مختلف در جامعه اسلامي ما مي‌انجامد و توسعه‌ فرهنگي را با فرسايش مواجه مي‌سازد.امتناع بخشي از جامعه براي اکران فيلم‌هاي جشنواره‌ پيشين نظير «عصباني نيستم!» (که به واکاوي بخشي از مشکلات دانشجويان و تأثير اقتصاد بر زيست اين طبقه پرداخته‌) و «قصه‌‌ها» (که معضلات مختلف اجتماعي روز ايران را به تصوير کشيده‌) نيز، ادامه يافتن حذف و سانسور برخي از فيلم‌هاي شرکت‌ کننده در جشنواره‌ فجر اخير،به علت فشارهاي جانب‌دارانه‌ گروهي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، نمايان‌گر آن است که هنوز پذيرش حضور تيپ‌‌هاي فکري مختلف وجود ندارد. در راستاي ترويج زمينه‌هاي وحدت در عين کثرت سلايق،شايد بتوان اذعان داشت که بيشينه‌ساختن دامنه تحمل جامعه مي‌بايست از نهادهاي کوچک‌تر و پذيرنده‌تر مانند دانشگاه آغاز شود.جنبش دانشجويي، همواره پيشگام گذر از سنت به مدرنيته در جامعه‌ ايران بوده‌ و مي‌توان از پتانسيل‌ بستر دانشگاه براي تمرين تبادل افکار متفاوت در عين احترام متقابل استفاده کرد و اين رفتار،اندک‌ اندک به بطن جامعه نيز منتقل خواهد شد.در آغاز سال «ملت و دولت؛ هم‌دلي و هم‌زباني»،ما، جمعي از نهادهاي گوناگون دانشجويي اعم از انجمن‌هاي علمي، تشکل‌هاي سياسي و کانون‌هاي فرهنگي‌ خواستار اکران اين فيلم‌ها هستيم


 خبر 

رشيد در قامتي جديد

سريال شمعدوني به کارگرداني سروش صحت کاري از گروه فيلم و سريال شبکه سه از شنبه شب به جاي سريال پرحاشيه «در حاشيه» شروع به پخش کرد.

قدرت‌الله ايزدي - معروف به رشيد - در مجموعه تلويزيوني «شمعدوني» ايفاگر نقش کاراکتري به نام دايي جلال است. به گزارش ايسنا، ايزدي درباره حضور خود در اين مجموعه گفت: «شمعدوني» نخستين اثر تلويزيوني است که من در آن در هيبت شخصيت ديگري به غير از رشيد ظاهر مي‌شوم؛ چون در طي ساليان سال مردم مرا با اين نقش شناخته‌اند و شخصا نيز تعلق خاطر ويژه‌اي به آن دارم اما سروش صحت که همواره جسارت واگذاري نقش‌هاي متفاوت به بازيگران برخلاف کليشه‌هاي رايجي که از آنها ديده‌ايم و همچنين کشف استعدادهاي جديد را دارد از من خواست که اين بار رشيد نباشم و اتفاقا در يک کاراکتر جدي ظاهر شوم. وي افزود: دايي جلال شخصيت با نفوذي است و پيرو درگيري يکي از خواهرزاده‌هاي خود با ماجراي اختلاس تلاش مي‌کند تا از طريق ارتباط با شخصيت‌هاي مهم دولتي خواهرزاده خود را از بحران نجات دهد البته با توجه به مضمون طنز کار در تماس‌هاي تلفني او نام دکتر محمد جواد ظريف، دکتر قاليباف، دکتر جاسبي و ... برده مي‌شود که ما هر يک از اين پلان‌ها را در دو برداشت مي‌گرفتيم در يک برداشت با نام واقعي اين عزيزان و در برداشت ديگر با عناويني چون دکتر و مهندس که در زمان پخش اگر احيانا اصلاحيه‌اي وارد شد قابل تغيير باشد. وي تصريح کرد: دايي جلال از قسمت دوازدهم وارد داستان مي‌شود و تا قسمت هفدهم حضور دارد و پس از وقفه‌اي مجددا از قسمت 45 وارد قصه مي شود البته من همزمان با اين کار در اصفهان مشغول بازي در سريال «رشيد حرفه‌اي» بودم که نوروز امسال از شبکه شما پخش شد و طبعا تفکيک بين اين دو نقش کار دشواري بود و قطعا راهنمايي‌هاي درست سروش صحت و همراهي بازيگران در تحقق اين امر بسيار موثر بود. اين بازيگر درباره همکاري خود با ساير بازيگران کار گفت: نقش خواهر من را خانم آتنه فقيه‌نصيري ايفا مي‌کردند که همکاري بسيار خوبي با يکديگر داشتيم همچنين سروش صحت اين بار نيز چهره‌اي جديد به نام محمد نادري را به عرصه تصوير معرفي کرده است که به شدت مستعد و توانا است و قطعا ماندگار خواهد شد. ايزدي اذعان کرد: در حال حاضر و در آستانه پخش، طبيعتا" قدري نگران هستم که مردم من را در قالب جديد بپذيرند کما اينکه با کسب اجازه از جناب صحت در قسمت‌هاي پاياني رگه‌هايي از رشيد را به شخصيت جلال افزودم اما به هر حال اين مردم هستند که در نهايت تعيين‌کننده هستند و اگر اينجا موفق باشم قطعا اين شيوه جديد را ادامه خواهم داد. مجموعه «شمعدوني» داستان دو خانواده است که عطا و هوشنگ سرپرستي آن را برعهده دارند. عطا فرزندي دارد که براي او بسيار عزيز و دوست داشتني است اما او کودکي کنجکاو است و بنيان قصه هم بر درگيري عطا با فرزند خود استوار است. بازيگران سريال «شمعدوني» عبارتند از: محمدحسن معجوني، آتنه فقيه نصيري، نگار عابدي، رويا مير علمي، محسن قاضي مرادي، محمدرضا داودنژاد،