نسخه شماره 3741 - 1394/02/07 -

ايران به خط لوله ناباکو دعوت شد
آغاز مذاکرات گازي ايران و اروپا در بلغارستان


سرمايه‌گذاري يک ميليارد يورويي در طرح‌هاي توسعه‌اي پتروشيمي


تحقق توليد 48 ميليون متر مکعب گاز در فازهاي 17 و 18

وزير امور اقتصادي و دارايي :
وابستگي به نفت آسيب اصلي به اقتصاد است

وزير نيرو تشريح کرد:
3 برنامه برقي ايران در سال 94


اخبار کوتاه


اخبار بين الملل


 ايران به خط لوله ناباکو دعوت شد
 آغاز مذاکرات گازي ايران و اروپا در بلغارستان 

دور جديد مذاکرات ايران و اتحاديه اروپا به‎منظور توسعه همکاري گازي به ميزباني نخست‌وزير بلغارستان در کاخ رياست‌جمهوري صوفيه برگزار شد و ايران بار ديگر به پروژه ناباکو با پيش شرط لغو تحريم‌ها دعوت شد. به گزارش مهر، هر چند ايران با در اختيار داشتن بيش از 34 تريليون مترمکعب عنوان بزرگترين دارنده ذخاير گاز طبيعي جهان را يدک مي‌کشد اما سهم ايران در بازار و تجارت جهاني گاز با صادرات سالانه کمتر از 10 ميليارد مترمکعب گاز به ترکيه حتي به دو درصد هم نمي رسد.در طول يک دهه گذشته تاکنون کشورهاي عضو اتحاديه اروپا هيچگاه به استثناي روسيه منبع مطمئن ديگري را براي تامين گاز مورد نياز خود پيدا نکردند و عملا با حذف ايران از بازار گاز قاره سبز، در شرايط فعلي روسيه مهمترين و تنها منبع تامين بلند مدت گاز کشورهاي عضو اتحاديه اروپا است.در اين بين همزمان با آغاز دور جديد مذاکرات هسته‌اي ايران و غرب و در حالي که هنوز هيچ يک از تحريم‌هاي نفت و گاز ايران لغو نشده است، کشورهاي اروپايي براي صنعت گاز ايران دعوت نامه مي فرستند. سوکار جمهوري آذربايجان اولين کشوري بود که با گذشت چند روز از انتشار بيانيه هسته اي لوزان براي حضور ايران در پروژه خط لوله گاز ترانس آناتولين و ترانزيت گازهاي ترش پارس جنوبي به کشورهاي اروپايي اعلام آمادگي کرد به طوري که رونق عبدالله يف رئيس سوکار تاکيد کرد: اگر ايران در آينده گاز داشته باشد، گزينه‌اي به جز استفاده از خط لوله ترانس آناتولين براي عرضه گاز به بازار اروپا ندارد.خط لوله گازي ترنس آناتولين قرار است تا اواسط سال 2018 ميلادي، سالانه 16 ميليارد مترمکعب گاز فاز دوم ميدان شاه دنيز را واقع در بخش آذري درياي خزر به اروپا ترانزيت کند اما قطعا جمهوري آذربايجان گاز کافي براي تامين اين خط لوله در بلند مدت در اختيار ندارد. مسئولان جمهوري آذربايجان و ترکيه به عنوان دو سهامدار بزرگ اين خط لوله مي‌دانند که در صورت عدم حمايت ايران، چشم‌انداز خط لوله ترانس آناتولين به سرنوشت خط لوله پر سر‌و‌صداي ناباکو مبتلا خواهد شد.

آغاز مذاکرات در کاخ صوفيه

در طول چند سال گذشته مهمترين سناريوي روي ميز کشورهاي اروپايي به منظور کاهش وابستگي به گاز وارداتي از روسيه بدون شک خط لوله ناباکو بود و با حمايت اتحاديه اروپا، 6 شرکت بزرگ اروپايي از آلمان تا ترکيه براي انتقال و ترانزيت همزمان گاز جمهوري آذربايجان و ايران به قاره سبز سهام دار خط لوله ناباکو شدند.قرارداد ساخت خط لوله ناباکو در ژوئيه سال 2009 ميلادي با حضور نمايندگان اتريش، بلغارستان، مجارستان، روماني و ترکيه به ميزباني آنکارا منعقد شد. هدف از مذاکرات خط لوله ناباکو که از سال 2004 ميلادي شروع شده بوده، کاهش وابستگي کشورهاي اروپايي به گاز روسيه اعلام شد اما در نهايت به دليل تحريم ايران احداث اين خط لوله گاز به حالت تعليق درآمد. دولتمردان اروپايي پيش بيني مي‌کردند که با بهره برداري از اين خط لوله سه هزار و 300 متري تا سال 2014 ميلادي امکان انتقال سالانه 31 ميليارد متر مکعب گاز کشورهاي منطقه خزر و خاورميانه از طريق ترکيه به اروپا فراهم شود اما عملا جمهوري آذربايجان گاز کافي براي تامين اين خط لوله در اختيار نداشت.اين در حالي است که با قوت گرفتن احتمال لغو تحريم‌هاي بين‌المللي تهران توسط غرب سهامداران شرکت‌هاي OMV اتريش، MOL مجارستان، بلغارگاز بلغارستان، ترانس گاز روماني، بوتاش ترکيه و RWE آلمان بار ديگر براي بازگشت ايران به اين خط لوله اميدوار شده‌اند و حتي نخست وزير بلغارستان اين روزها به سفير ناباکو براي حضور ايران در اين تجارت بزرگ گازي شده است.بر اين اساس هفته جاري با دعوت رسمي از سفير جمهوري اسلامي ايران در صوفيه، اين ديپلمات وزارت امور خارجه با حضور در کاخ نخست‌وزيري اين کشور با بويکو بوريسف نخست‌وزير، توميسلاو دونچف معاون نخست‌وزير در امور مربوط به صندوق‌هاي اروپايي، دانيل ميتف وزير امورخارجه و خانم تمنوژکا پتکوا وزير انرژي جمهوري بلغارستان پشت درهاي بسته ديدار و گفت‌وگو کرده است. مهمترين محور اين مذاکرات در کاخ رئيس جمهوري صوفيه بازگشت ايران به پروژه خط لوله ناباکو بوده به طوري‌که سفير ايران در اين نشست طرح ويژه مشارکت‌هاي جديد گازي و ايجاد ‌هاب جديد تامين گاز کشورهاي اروپايي و بلغارستان را با نخست وزير و اعضاي کابينه دولت اين کشور را مطرح کرده است.علاوه بر اين پيشنهاد، سال گذشته رئيس جمهور اسلامي ايران به هانس فيشر همتاي اتريشي به منظور مشارکت بيشتر گازي دو کشور در حاشيه مجمع سالانه سازمان ملل، شرکت ملي نفت ايران و او. ام. وي اتريش را يک گام به يکديگر براي توزيع و انتقال گاز در بازار اروپا نزديک تر کرد.

اعراب اولويت نخست ايران

هر چند به طور رسمي و غير‌رسمي مذاکرات گازي ايران با کشورهاي مختلف اروپايي همچون سوئيس، جمهوري آذربايجان، ترکيه و اخيرا بلغارستان براي صادرات گازهاي ترش پارس جنوبي به قلب قاره سبز آغاز شده است اما مسئولان وزارت نفت سناريوهاي جديدي براي دوران پسا تحريم تعريف کرده‌اند. در شرايط فعلي وضعيت قرارداد صادرات گاز ايران به پاکستان در هاله‌اي از ابهام قرار دارد و با توجه به بد حسابي‌هاي رايج پاکستاني‌ها، ايران هم در صورت لغو تحريم‌ها تمايل چنداني به صادرات روزانه 20 تا 21 ميليون مترمکعب گاز به پاکستان را ندارد. مرحله اول قرارداد صادرات روزانه 20 ميليون مترمکعب گاز به عراق قرار است از ارديبهشت ماه سال‌جاري آغاز شود و مذاکرات براي امضاي قرارداد دوم و انتقال گازهاي ترش از خرمشهر به بصره و جنوب عراق در حال انجام است.

علاوه بر اين، ايران قرارداد بلند مدتي هم براي صادرات گاز به ترکيه در اختيار دارد و همزمان چانه زني‌ها با ترکمنستان به منظور ترانزيت گاز اين کشور همسايه از مسير ايران به اروپا انجام شده است. با تشريح وضعيت فعلي قراردادهاي مهم گازي ايران، بيژن زنگنه وزير نفت فروردين ماه در جمع خبرنگاران در تشريح سياست‌هاي جديد گازي ايران در دوران پساتحريم مي گويد: اولويت اول ايران بريا صادرات گاز کشورهاي همسايه و حاشيه جنوبي خليج‌فارس بوده و در اولويت بعدي انتقال گاز به اروپا در دستور کار قرار گرفته است.همزمان با ادامه مذاکرات پيدا و پنهان ايران با کشورهاي عربي و اروپايي براي امضاي قراردادهاي جديد صادرات گاز، ظرفيت توليد گاز ايران در پارس جنوبي هم قرار است پس از افزايش 100 ميليون مترمکعبي در سال گذشته، امسال هم حدود 100 ميليون مترمکعب ديگر در روز افزايش يابد که ظرفيت مازادي را براي صادرات در اختيار وزارت نفت قرار مي‌دهد.


 سرمايه‌گذاري يک ميليارد يورويي در طرح‌هاي توسعه‌اي پتروشيمي 

مديرعامل شرکت هلدينگ خليج‌فارس از سرمايه‌گذاري يک ميليارد يورويي در طرحهاي توسعه و جديد اين شرکت در سال 94 خبر داد.عادل نژاد سليم در گفت‌وگو با شانا به توليد 5/18 ميليون تني محصولات پتروشيمي‌پارسال اين شرکت اشاره کرد و گفت: با توجه به برنامه‌هاي راهبردي موجود در اين شرکت تا پايان سال 97 به ظرفيت 100 درصدي خود برسيم. وي با تاکيد بر وجود چالش‌هاي موجود در سال 94 براي توليد محصولات پتروشيمي‌در کشور گفت: اميدواريم بر‌اساس برنامه‌ريزي صورت گرفته از نظر ظرفيت بتوانيم به 81 درصد توليد (معادل 20 ميليون تن) برسيم. به گزارش شانا، شرکت پتروشيمي‌‌خليج‌فارس در سال 92 در مجموع 5/15 ميليون تن محصول روانه بازارهاي داخلي و خارجي کرده، ظرفيت اسمي‌اين شرکت هم اکنون سالانه 22 ميليون تن است.بر اساس مطالعات صورت گرفته در يک سال گذشته 35 درصد از دلايل کاهش ظرفيت توليد ياد شده در همه شرکت‌هاي زير مجموعه هلدينگ ‌خليج‌فارس مربوط به کمبود خوراک بوده است که همچنان نيز اين مشکل وجود دارد.هم اکنون تعداد زير مجموعه‌هاي اين شرکت از 15 به 60 شرکت افزايش يافته است. شرکت‌هاي زير مجموعه هلدينگ ‌خليج‌فارس سالانه 8 تا 9 ميليادر دلار محصول صادر مي‌کنند، در سال 92 بر اساس اعلام نشريه‌هاي بين‌المللي اين شرکت با 8,2 ميليارد دلار صادرات به عنوان دومين شرکت بزرگ توليد کننده محصولات پتروشيمي‌منطقه خاورميانه شناخته شده است.شرکتهاي پتروشيمي‌بندر امام، گروه پتروشيمي‌سرمايه‌گذاري ايرانيان، شهيد تندگويان، پارس، مبين، نوري (برزويه)، فجر، بوعلي سينا، اروند، خوزستان، بازرگاني پتروشيمي، ان پي سي اينترنشنال، شرکت عمليات غيرصنعتي پازارگاد، شرکت مديريت توسعه صنايع پتروشيمي، شرکت عمليات غيرصنعتي و خدماتي صنايع پتروشيمي‌و شرکت ره آوران فنون پتروشيمي‌شرکتهاي زير مجموعه هلدينگ ‌خليج‌فارس هستند. در اختيار داشتن 11 درصد از ارزش بازار سرمايه بورس، سرمايه‌گذاري در بيش از 80 شرکت فعال در صنايع پتروشيمي‌به صورت مستقيم و غيرمستقيم، تنوع فعاليت در شرکتهاي زيرمجموعه و قابليت نهفته در عرضه سهام شرکت‌هاي زير مجموعه در بازار بورس و فرابورس مزيت رقابتي شرکت صنايع پتروشيمي‌‌خليج‌فارس از منظر بورس به شمار مي‌آيد. موفقيت‌ها و دستاوردهاي حاصله از سوي شرکت صنايع پتروشيمي‌‌خليج‌فارس (هلدينگ) براساس رتبه بندي IMI-100 در سال 1393 شامل رتبه نخست از نظر شاخص ارزش افزوده، شرکت‌هاي صادرات گرا، بيشترين سود آوري، بالاترين ارزش بازار، گروه شرکتهاي پتروشيمي‌و رتبه سوم از نظر شاخص فروش ميان 500 شرکت بزرگ کشور است.


 تحقق توليد 48 ميليون متر مکعب گاز در فازهاي 17 و 18  

مجري فازهاي 17 و 18 پارس‌جنوبي گفت: بر اساس برنامه ريزي صورت گرفته قرار است تا پايان امسال 28 و 20 ميليون متر مکعب گاز به ترتيب از دريا و فازهاي 6 تا 8 پارس‌جنوبي در پالايشگاه اين فاز فرآورش شود.حسن بويري در گفت‌وگو با شانا، با اشاره به آمادگي توليد گاز در سکوهاي دريايي فازهاي 17A و 18A اظهار داشت: امسال تمرکز ما بر اجراي تعهدهاي سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران (ايدرو) به عنوان پيمانکار اجرايي بخش خشکي پروژه مبني بر راه اندازي بخش دوم اين پالايشگاه است.

وي با اشاره به انجام مراحل تکميلي بهره‌برداري از سکوهاي فاز 18 گفت: انتقال گاز توليدي اين حوزه مخزني از طريق خط لوله منوط به اجراي بخشهاي باقيمانده پالايشگاه اين فاز خواهد بود که همسو با اين هدف، شرکت‌هاي مديريت طرحهاي صنعتي ايران (IPMI) و پيمانکاري عمومي‌ايران (IGC) ماموريت دارند تا در زمانبندي تعيين شده وزارت نفت، تعهدهاي خود را مطابق سرعت و کيفيت مورد نظر کارفرما انجام دهند.

مجري فاز 17 و 18 پارس جنوبي گفت: تاکنون دو رديف شيرين‌سازي گاز پالايشگاه فازهاي 17 و 18 از سوي شرکت مهندسي و ساختمان صنايع نفت (اويک) راه‌اندازي شده است.به گزارش شانا، علي‌اکبر شعبانپور، مديرعامل شرکت نفت و گاز پارس پيش‌از اين از جايگزيني موقت دو سکوي فاز 14 با سکوهاي اقماري فازهاي 17 و 18 ميدان مشترک گازي پارس‌جنوبي خبر داد بود.

بر‌اساس برنامه‌ريزي صورت گرفته، ساخت و نصب دو سکوي اقماري فازهاي 17 و 18 پارس‌جنوبي بايد تا نيمه نخست سال 94 به پايان مي‌رسيد. هم اکنون اسکلت سکوهاي اقماري فازهاي 17 و 18 پارس جنوبي در شرکت صدرا ساخته و عمده سفارش‌هاي کالاي اين پروژه نيز انجام شده است؛ ضمن آن که عمليات حفاري در دو سکوي اقماري فازهاي 17 و 18 ميدان گازي پارس‌جنوبي نيز با فعاليت دو دستگاه دکل هم اکنون در حال اجراست.

توسعه‌ فازهاي‌ 17 و 18 ميدان‌ گازي‌ پارس‌ جنوبي‌ به‌ منظور توليد روزانه‌ 50 ميليون‌ متر مکعب‌ گاز طبيعي‌، 80 هزار بشکه‌ ميعانات‌ گازي‌ و 400 تن‌ گوگرد و توليد سالانه‌ يک ميليون‌ تن‌ اتان‌ و 1,05 ميليون‌ تن‌ گاز مايع‌ انجام مي‌شود.

مراحل توسعه 2 بخش خشکي و دريايي اين پروژه از جانب کنسرسيومي‌از شرکت‌هاي ايراني در حال اجراست. پيمانکاران طرح توسعه فازهاي 17 و 18 پارس‌جنوبي، سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران، شرکت مهندسي و ساخت تاسيسات دريايي و شرکت مهندسي و ساخت صنايع نفت و صدرا هستند.


 وزير امور اقتصادي و دارايي :
 وابستگي به نفت آسيب اصلي به اقتصاد است 

وزير اقتصاد با بيان اين که رهبر معظم انقلاب دو آسيب جدي در اقتصاد را نفتي و دولتي بودن آن دانسته‌اند، گفت: سياستهاي لازم از سوي دولت براي از بين بردن اين دو معضل و عملياتي کردن اقتصاد مقاومتي ادامه دارد.به گزارش شانا، علي طيب‌نيا وزير اقتصاد در نشست ماهانه جامعه اسلامي‌مهندسين درباره مشکلات و آسيبهاي اقتصادي، رفع دغدغه‌هاي اقتصادي و دوران پساتحريم اظهار کرد: اگر بخواهيم در دوران پساتحريم به رشد و شکوفايي اقتصادي برسيم بايد مراقب اين دو معضل باشيم و راهکارهاي برون رفت از آن را دنبال کنيم. طيب‌نيا، بر اجرايي و عملياتي کردن موضوع اقتصاد مقاومتي تاکيد کرد و گفت: در دوران کنوني و دوران پساتحريم، يکي از راه‌هاي موفقيت در اقتصاد، توجه به «اقتصاد مقاومتي» و اهتمام به سياست‌هاي کلي آن است. وي تصريح کرد: دولت به طور جدي، به اقتصاد مقاومتي، نيل به اهداف آن، همچنين تک رقمي‌کردن نرخ تورم تاکيد دارد. وزير امور اقتصاد و دارايي، مشکلات اقتصادي را فقط مختص به تحريم‌ها ندانست و گفت: به غير از تحريم‌ها عواملي همچون ساختارهاي اقتصادي نامتوازن و نامتعادل بر جا مانده از پيش از انقلاب و سياست‌هاي نادرست دوره اخير تاثيرگذار بوده است.

طيب‌نيا اظهارکرد: بايد به اين توجه کرد که با حذف تحريم مشکلات ما به طور کامل حل و فصل نمي‌شود، اما براي آنکه بتوانيم يک برنامه مناسب داشته باشيم ضرورت برداشته شدن تحريم‌ها لازم است. وي تحريم‌ها را غيرمنطقي و ناعادلانه دانست و تصريح کرد: تحريم‌ها منطقي ندارد، چرا که ايران ساخت بمب اتمي‌نداشته و ندارد. وزير امور اقتصاد و دارايي به آرامش در بازار اشاره کرد و افزود: با همدلي دولت و مجلس و انضباط مالي، همچنين به کار بردن عقلانيت آرامش در بازار حاکم شده و مردم اعتماد لازم را به برنامه‌هاي اقتصادي دولت يافته‌اند. وي ابراز اميدواري کرد که دولت بتواند بعد از برداشته شدن تحريم‌ها نرخ ارز را يکسان‌سازي کند و در اين جهت به اهداف لازم دست يابد.

وزير امور اقتصاد و دارايي به دوران پسا تحريم اشاره کرد و افزود: برنامه کوتاه مدت، ميان مدت و بلند مدتي را مد نظر خواهيم داشت و يکي از توجه‌ها بايد پرهيز از ادامه دولتي بودن و نفتي بودن اقتصاد باشد. طيب‌نيا اظهار کرد: به طور قطع توافق آثار مثبتي را در بازار ارز و سرمايه خواهد داشت و نمي‌توان منکر اين موضوع بود؛ البته نگراني ما از رفتارهاي هيجاني است که آثار شکننده‌اي دارد و بايد مراقبت کرد.

وي اضافه کرد: يکي از هدف‌هاي ما اين است که در دوران پسا تحريم اگر فضا براي صادرات نفتي بيش از پيش فراهم شد و منابع در خارج از کشور آزاد شد اين منابع حاصل شده را در بودجه تزريق نکنيم چرا که آثار منفي را به بار مي‌آورد. وزير امور اقتصاد و دارايي به تزريق منابع در حساب صندوق ذخيره ارزي اشاره کرد و گفت: بايد دقت کنيم که از اين حساب و با توجه به منبع موجود درست بهره‌برداري شود؛ حساب ذخيره ارزي تدبير آگاهانه‌اي بود اما در گذشته خلاف هدف اصلي انجام گرفت.وي اضافه کرد: سياست‌هاي ضد‌تورمي ‌دولت يازدهم ادامه پيدا مي‌کند و تا زماني که تورم تک رقمي ‌نشده از سياست‌هاي اعمال شده دست بر نمي‌داريم.


 وزير نيرو تشريح کرد:
 3 برنامه برقي ايران در سال 94 

وزير نيرو از مديريت مصرف، کاهش تلفات و ساخت نيروگاه‌هاي جديد سيکل ترکيبي به عنوان سه برنامه برقي ايران در سال 94 ياد کرد و گفت: به زودي ساخت و تبديل 10 هزار نيروگاه جديد سيکل ترکيبي آغاز مي شود.حميد چيت چيان در گفت‌وگو با مهر در تشريح مهمترين برنامه‌هاي برقي وزارت نيرو در سال 1394، گفت: تامين پايدار و مطمئن برق تابستاني مردم اولويت دارترين برنامه وزارت نيرو در سال‌جاري خواهد بود. وزير نيرو با اعلام اينکه طرح‌هاي ضربتي براي افزايش پايداري شبکه برق براي عبور از پيک تابستاني در دستور کار مديران صنعت برق کشور قرار گرفته است، تصريح کرد: پيش‌بيني مي‌شود در سال‌جاري هم رشد 5 تا 6 درصدي مصرف برق در بين مشترکان کشور ادامه يابد که در کنار افزايش مصرف، احتمال افزايش دما به ويژه در روزهاي گرم تابستاني تامين برق مشترکان را با مشکلاتي روبرو خواهد کرد.

اين عضو کابينه دولت با اشاره کند شدن آهنگ نيروگاه‌سازي در کشور به ويژه در طول چند سال گذشته، اظهار داشت: کاهش شديد حجم سرمايه‌گذاري، وجود رکود در صنعت برق، کاهش ظرفيت در دست ساخت نيروگاه‌هاي جديد به حدود دو هزار مگاوات از مهمترين مشکلات پيش روي صنعت برق کشور است.

اين مقام مسئول با تاکيد بر اينکه در کنار مديريت مصرف و کاهش پيک مصرف برق تابستاني، ساخت نيروگاه‌هاي جديد برق با اولويت نيروگاه‌هاي سيکل ترکيبي دومين برنامه محوري وزارت نيرو در حوزه برق در سال جاري است، بيان کرد: علاوه بر اين تبديل نيروگاه‌هاي موجود گازي به نيروگاه‌هاي سيکل ترکيبي با راندمان و بهره وري بالاتر از ديگر برنامه هاي اولويت دار است.

چيت چيان از برنامه ريزي به منظور تبديل بيش‌از هفت هزار مگاوات ظرفيت توليد برق در نيروگاه‌هاي گازي به سيکل ترکيبي خبر داد و افزود: با تبديل نيروگاه‌هاي موجود گازي کشور به سيکل ترکيبي در کنار افزايش ظرفيت توليد و بالارفتن راندمان شبکه توليد، ميزان مصرف سوخت مايع و گاز طبيعي نيروگاه‌ها افزايش نمي‌يابد.

وزير نيرو با يادآوري اينکه تبديل نيروگاه‌هاي گازي به سيکل ترکيبي يکي از سناريوهاي کليدي طرح عظيم کاهش تلفات مصرف برق و انرژي در سطح شبکه توليد، انتقال و توزيع برق کشور است، تاکيد کرد: از سال گذشته طرحي جهادي تحت عنوان کاهش تلفات مصرف برق و انرژي به کمتر از 10 درصد در سطح شبکه توليد، انتقال و توزيع تعريف شده و تا پايان سال گذشته در تمامي اين سه حوزه به ميزان قابل توجه‌اي تلفات مصرف برق و انرژي کاهش يافته است.

اين عضو کابينه دولت با بيان اينکه در کنار اجراي دو طرح کليدي مديريت مصرف و کاهش تلفات، احداث نيروگاه‌هاي جديد برق هم در استان‌هاي مختلف کشور يکي از هدف گذاري‌هاي بزرگ صنعت برق در سال 94 است، گفت: بر اين اساس طرح ساخت حدود 47 هزار مگاوات ظرفيت جديد توليد برق نيروگاهي در دستور کار قرار دارد که اين پروژه به صورت مرحله به مرحله در قالب يک برنامه زمان بندي عملياتي خواهد شد.

اين مقام مسئول با بيان اينکه سال جاري احداث 10 هزار مگاوات ظرفيت جديد نيروگاهي شامل تبديل هفت هزار مگاوات نيروگاه گازي به سيکل ترکيبي و احداث سه هزار مگاوات ظرفيت جديد نيروگاهي کليد مي‌خورد، تصريح کرد: طراحي، ساخت و راه‌اندازي نيروگاه‌هاي جديد برق بادي و خورشيدي، واحدهاي توليد برق مقياس کوچک و توليد پراکنده، هوشمندسازي شبکه برق، ساماندهي اقتصاد برق و پرداخت بدهي‌هاي معوق از ديگر برنامه‌هاي سال‌جاري به شمار مي‌رود.


 اخبار کوتاه 

آغاز توليد از يک مخزن جديد نفتي

براي نخستين بار توليد طلاي سياه از يک مخزن عظيم و جديد نفتي در مناطق نفت‌خيز جنوب آغاز شد. به گزارش مهر، حميد دريس درباره جزئيات آغاز توليد نفت از يک سازند جديد هيدروکربوري در مناطق نفتخيز جنوب، گفت: براي نخستين بار در تاريخ کشف نفت در ايران، توليد و استخراج طلاي سياه از سازند بنگستان ميدان منصور آباد در مناطق نفت‌خيز جنوب آغاز شد. مدير امور فني شرکت ملي مناطق نفتخيز جنوب با اعلام اينکه توليد از اين مخزن هيدروکربوري پس از مطالعه و بررسي‌هاي تخصصي براي تعيين محل چاه جديد آغاز شده است، تصريح کرد: پيش‌بيني مي‌شود با اتمام عمليات حفاري چاه شماره 10 منصورآباد که با سختي و پيچيدگي‌هاي زيادي همراه بود، آغاز شد.اين مقام مسئول با بيان اينکه اين چاه با ظرفيت روزانه يک هزار بشکه در مدار توليد قرار گرفته است، اظهار داشت: با توليد از اين چاه، مخزن بنگستان ميدان منصور‌آباد با داشتن ميليون‌ها بشکه نفت درجا، به مخازن در مدار توليد مناطق نفت خيز جنوب اضافه شده است.

برگزاري سومين همايش

توليد پايدار گاز

سومين همايش توليد پايدار گاز به ميزباني مجتمع گاز پارس جنوبي، هفتم و هشتم ارديبهشت ‌ماه در پژوهشگاه صنعت نفت تهران برگزار مي‌شود. دبير اجرايي سومين همايش توليد پايدار گاز به شانا گفت: با اعلام نهايي داوران همايش، 73 مقاله از هفت شرکت پالايش گاز پذيرش نهايي شده‌ و طي دو روز در همايش ارائه مي‌شوند.محسن حيدرآزاد زاده افزود: در پايان همايش و پس از ارزيابي پنل‌هاي داوري، 10 مقاله به عنوان مقاله‌هاي برتر برگزيده و معرفي خواهد شد.وي يادآور شد: در اين دوره‌، مشارکت کارکنان شرکتهاي مختلف پالايش گاز بسيار خوب بوده و شاهد افزايش چشمگير مقاله‌‌هاي دريافتي بوديم، به طوري که 512 مقاله دريافتي در دوره‌ گذشته‌، به يک هزار و 200 مقاله در اين همايش رسيده است. دبير اجرايي سومين همايش توليد پايدار گاز ادامه داد: اين مساله نشان از ثمربخش بودن برگزاري همايش توليد پايدار در جذب متخصصان و پژوهشگران شرکت‌هاي پالايش گاز دارد.

نگراني نسبت به وضعيت

ذخايرآبي سدها

معاون هماهنگي توزيع شرکت توانير ضمن نگراني نسبت به خشکسالي، کاهش بارندگي‌ها و ذخاير آبي سدها، گفت: از آنجا که 15 درصد ظرفيت و پنج درصد توليد برق بعهده نيروگاه‌هاي برق آبي کشور است، با وجود شرايط ذخاير سدها مديريت مصرف آب‌و‌برق ضروري است.غلامرضا خوش خلق در گفت‌و‌گو با ايرنا، درباره وجود خاموشي در تابستان سال‌جاري، افزود: با وجود شرايط آبي کشور و ميزان مصرف در پيک سال گذشته، قبل از آغاز سال‌جاري شرکت توانير کاهش 2500 تا 3000 مگاواتي مصرف برق تابستان را در دستور کار خود قرار داد. وي با اشاره به پيک مصرف برق 49 هزار مگاواتي برق در تابستان سال گذشته، گفت: عبور از تابستان گرم سال گذشته تنها با تلاش همکاران در بخش‌هاي توليد ، انتقال و توزيع و همکاري مشترکين صورت گرفت.

44 هزار چاه غيرمجاز

در حوضه درياچه اروميه

مديرکل دفتر مديريت به هم پيوسته منابع آب حوضه‌هاي درياي خزر و درياچه اروميه گفت: هم اکنون حدود 88 هزار حلقه چاه در حوضه آبريز درياچه اروميه وجود دارد که 50 درصد اين چاه‌ها غيرمجاز است. به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني وزارت نيرو، سيدمرتضي موسوي افزود: موضوع اصلي در احياي درياچه اروميه دو موضوع کاهش مصرف آب در بخش کشاورزي و سامان دهي برداشت آب از منابع آب زيرزميني است. وي ادامه داد: خوشبختانه با راهکارهايي که وزارت جهادکشاورزي تدوين کرده، اين اميدواري به وجود آمده که با استفاده از فناوري‌هاي نوين کشاورزي، صرفه‌جويي 40 درصدي در مدت پنج سال بدون هيچ گونه آسيبي به توليد و درآمد کشاورزان اين بخش منجر شود.

صادرات 88 درصدي

فني و مهندسي بخش نيرو

مشاور عالي وزير نيرو و رييس مرکز پشتيباني صنايع آب‌و‌برق و توسعه صادرات از اختصاص بيش‌از 88 درصد کل صادرات فني و مهندسي به بخش نيرو در سال 93 خبر داد.به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني وزارت نيرو، همايون حائري گفت: خدمات فني و مهندسي يکي از حوزه‌هاي مهم صادرات غيرنفتي جمهوري اسلامي ‌ايران محسوب مي‌شود و در سال‌هاي اخير صدور خدمات فني و مهندسي با انجام حمايت‌هاي دولت و تلاش بخش خصوصي از رشد قابل توجهي به ويژه در حوزه صنعت آب‌و‌برق برخوردار بوده است.رييس مرکز پشتيباني صنايع آب و برق و توسعه صادرات وزارت نيرو اظهار داشت: با توجه به مبلغ کل صادرات خدمات فني و مهندسي در تمام بخش‌ها که دو ميليارد و 5/915 ميليون دلار است، حجم صادرات خدمات فني و مهندسي در بخش نيرو 88.12 درصد از کل صادرات فني و مهندسي در سال 1393 را به خود اختصاص داده است.

جذب 77 هزار مشترک جديد گاز در آذربايجان شرقي

شرکت گاز استان آذربايجان شرقي، پارسال با جذب بيش‌از 77 هزار مشترک جديد در بخش‌هاي شهري و روستايي استان، تعداد مشترکان خود را به بيش‌از يک ميليون و 300 هزار مورد افزايش داده است. مديرعامل شرکت گاز استان آذربايجان‌شرقي در گفت‌و‌گو با شانا، اظهار کرد: از اين تعداد مشترک، 53 هزار و 468 مورد مربوط به بخش شهري و 24 هزار و 175 مورد نيز مربوط به بخش روستايي است. ولي‌‌الله ديني، درباره ديگر اقدامات شرکت گاز اين استان طي سال گذشته، گفت: نصب نزديک به 21 هزار انشعاب جديد در سطح استان، در قالب نصب بيش‌از پنج هزار انشعاب شهري و 15 هزار و 662 انشعاب در بخش روستايي از ديگر فعاليتهاي شرکت گاز استان آذربايجان شرقي در بازه زماني ياد شده بوده است.


 اخبار بين الملل 

مشارکت ايتاليا و آذربايجان در ساخت پتروشيمي

سوکار پليمر که يکي از زيرمجموعه‌هاي شرکت ملي نفت آذربايجان (سوکار) به شمار مي‌رود؛ قرارداد ساخت يک مجتمع توليد پلي پروپيلن در شهر سومقايت (Sumgayit) را به شرکت ايتاليايي تکني مونت واگذار کرد.به گزارش شانا به نقل از پايگاه تخصصي پلاست مارت، کارشناسان انرژي اعتقاد دارند که حضور گروه تکني مونت، حضور شرکت‌هاي ايتاليا را در کشورهاي حوزه درياي خزر تقويت مي‌کند. عمليات ساخت و تجهيز اين مجتمع قرار است با همکاري تکني مونت و کينتيکس تکنولوژي که هر دو از شرکت‌هاي تابعه گروه مايره تکني مونت به شمار مي‌روند؛ صورت گيرد؛ ارزش اين قرارداد 350 ميليون يورو برآورد شده است. اين واحد پلي پروپيلن در پارک صنايع شيميايي سومقايت احداث مي‌شود و با استفاده از فناوري فرآيند Spheripol که از سوي شرکت آلماني ليوندل بازل توسعه يافته است؛ قادر به توليد سالانه 180 هزار تن محصولات پتروشيمي‌خواهد بود.خوراک پروپيلن اين مجتمع که اولين در نوع خود در سراسر جمهوري آذربايجان است؛ از واحدهاي کراکر نفتا موجود در منطقه تامين مي‌شود.

کشف 4 ذخيره نفتي جديد

در کويت

شرکتهاي نفتي کويت از کشف 4 ميدان جديد نفتي در کويت خبر دادند.به گزارش نشريه پلاتس، شرکت دولتي اکسپلوريشن‌اند پروداکشن کويت و شرکت کويت اويل اعلام کردند که اين شرکتها 4 ميدان جديد نفتي در بخش‌هاي شمالي و غربي اين کشور کشف کرده اند.هاشم‌هاشم، مديرعامل شرکت کي‌او‌سي با اعلام اين که اين ميدان‌ها داراي نفت خام سبک، سنگين و گاز هستند، گفت: اين اکتشاف‌ها نتيجه دو سال عمليات اکتشاف است.هيچ آماري درباره حجم ذخاير اعلام نشد، اما به گفته‌هاشم، اين اکتشافها به هدف راهبردي کويت براي افزايش ظرفيت توليد روزانه نفت‌خام از 5/3 ميليون بشکه در سال 2015 به روزانه 4 ميليون بشکه تا سال 2030 کمک مي‌کند. وي با بيان اين که اين اکتشاف‌هاي جديد تجاري هستند، گفت: توسعه اين ميدان‌ها هم اکنون آغاز خواهد شد و توليد در يک دوره کوتاه آغاز مي‌شود. به گفته اين مقام، سه ميدان در شمال ميدان مناقيش (Manageesh ) واقع در غرب کويت قرار دارند و چهارمين ميدان نيز در شمال کويت و تقريبا نزديک به ميدانهاي اوم نيگا و رودتين قرار دارد.با ادامه روند سقوط قيمت نفت، کويت که به تازگي پروژه‌هاي بزرگ با ارزش ميليادرها دلار را آغاز کرده، براي تکميل اين پروژه‌ها، با مشکل کسري بودجه روبرو شده است. به همين دليل اين کشور عضو اوپک تلاش مي‌کند با قرض گرفتن از صندوق ذخيره، به عنوان تنها راه براي تکميل اين پروژه‌هاي عظيم، جلو توقف آنها را بگيرد.

کاهش 40 درصدي

درآمدهاي شرکت سينوک چين

درآمدهاي شرکت چيني سينوک در سه ماه نخست امسال به دليل افت قيمت‌هاي نفت، 40 درصد کاهش يافت.به گزارش خبرگزاري رويترز از هنگ کنگ، بزرگترين شرکت فلات قاره چين (سينوک) اعلام کرد که درآمدهاي اين شرکت به دليل افت حدود 50 درصدي قيمت‌هاي نفت که توليد بيشتر را مانع مي‌شد، در سه ماه نخست سال 2015 ميلادي 40 درصد کاهش يافته است. شرکت سينوک اعلام کرد: درآمدهاي اين شرکت در سه ماه نخست امسال در مقايسه با مدت مشابه پارسال به دليل افت 49 درصدي قيمتهاي نفت که امسال در مقايسه با سال پيش از آن به 4/53 دلار براي هر بشکه رسيده است، به 5.73 ميليارد دلار کاهش يافته است.کل توليد خالص شرکت سينوک نيز در دوره مورد بررسي با 4/9 درصد افزايش به 118.3 ميليون بشکه معادل نفت رسيده است.شرکت سينوک سود سه ماهه نخست خود را گزارش نداده است.شرکت سينوک ماه مارس گذشته اعلام کرده بود که سود خالص اين شرکت سال 2014 در مقايسه با سال 2013 ميلادي با 5/6 درصد افزايش به 60.2 ميليارد يوان چين رسيده بود.اين شرکت اعلام کرد: افت هزينه‌ها، ماليات کم و افزايش توليد در اين دوره به جبران افت قيمت‌هاي نفت کمک کرده بود.

توقف توليد نفت

از چهار سکوي پتروبراس

رئيس اتحاديه کارگران نفتي برزيل روز جمعه از توقف توليد نفت از چهار سکوي متعلق به شرکت دولتي پتروبراس به دليل نشت نفت خبر داد. به گزارش خبرگزاري رويترز، استوسل چاگاس روز جمعه اعلام کرد که در پي نشت حدود هفت هزار ليتر نفت از خط لوله متصل به چهار سکوي پتروبراس در شمال شرق برزيل، توليد نفت در اين سکوها متوقف شده است. بر‌اساس اين گزارش، آژانس نفت، گاز طبيعي و سوخت زيستي برزيل نيز با تأييد نشت نفت در ميدان کاموريم واقع در 16 کيلومتري ساحل شهر آراکاجو، اعلام کرد که پتروبراس جلوي نشت نفت را گرفته است.چاگاس که نماينده کارگران نفتي بخش فراساحلي پتروبراس در ايالتهاي آلاگوئاس و سرگيپ است، گفت که نشت نفت در خط لوله متصل به سکوهاي توليدي پي‌سي‌ام-5 و پي‌سي‌ام-6 مشاهده شده است. در همين راستا، پتروبراس با انتشار بيانيه‌اي ضمن تأييد نشت نفت، اعلام کرد که حتي با وجود جمع‌آوري همه نفت نشت‌شده، پيش‌بيني مي‌کنيم که مقدار اندکي از آن به ساحل برسد. به گفته آژانس انرژي برزيل، سکوهاي پي‌سي‌ام-5، پي‌سي‌ام-6، پي‌سي‌ام-8 و پي‌سي‌ام-9 چهار سکويي هستند که توليدشان متوقف شده است. اين چهار سکو روي‌هم‌رفته 400 بشکه نفت و 60 هزار متر مکعب گاز طبيعي در روز توليد مي‌کنند. چاگاس همچنين افزود که انتظار مي‌رود که توليد از اين سکوها روز شنبه از سر گرفته شود. وي در ادامه گفت: به دليل انجام نشدن عمليات تعمير و نگهداري، هميشه مقدار کمي ‌نفت از آنها نشت مي‌کند. ما به مزاح مي‌گوييم که تعداد بست‌هايي که براي جلوگيري از نشت نفت در اين سامانه استفاده شده بيشتر از خط لوله‌هاست.در همين حال، آژانس نفت، گاز طبيعي و سوخت زيستي برزيل با اعلام اين که با نيروي دريايي اين کشور که بر پراکنده کردن نشت نفت نظارت دارد، در تماس است، گفت که اين آژانس علت اين حادثه را بررسي مي‌کند و به نظارت خود بر محل حادثه ادامه مي‌دهد.