نسخه شماره 3741 - 1394/02/07 -

وزير بهداشت در همايش ملي سلامت:
راه طولاني براي تحقق اهداف سلامت در پيش داريم

رئيس سازمان غذا و دارو:
اکثر مکمل‌هاي ورزشي ايران در اختيار قاچاقچيان است

معاون مرکز مديريت بيماري‌هاي واگير وزارت بهداشت:
بيش از 1000 نفر تاکنون به شيگلوز مبتلا شده‌اند


مکانيسم اثر زالو در درمان بيماري‌ها


زخم‌‌ها و درمان‌‌ها


خبر


 وزير بهداشت در همايش ملي سلامت:
 راه طولاني براي تحقق اهداف سلامت در پيش داريم 

وزير بهداشت گفت: نبايد تصور کنيم که در مقطعي بخشي از اعتبارات را به حوزه سلامت اختصاص داده‌ايم و نظام کارآمدي ايجاد شده است، بلکه براي تحقق اهداف حوزه سلامت و رفع مشکلات اين حوزه راه طولاني و سختي در پيش داريم.

به گزارش ايلنا؛ سيدحسن هاشمي در همايش ملي سلامت ضمن قدرداني از رئيس‌جمهور به دليل توجه به حوزه سلامت و محيط زيست همچنين قدرداني از مهندس جهانگيري به دليل کمک به اجراي طرح تحول سلامت گفت: خدا را شکر مي‌کنيم که سلامت يکي از اولويت‌هاي مهم دولت قرار گرفته است و اميدوار هستيم اين موضوع مستدام باشد.

وزير بهداشت گفت: اگر خواهان پيشرفت و توسعه کشور هستيم اين هدف، با داشتن مردم بيمار ميسر نمي‌شود و حتما بايد انسان‌هاي سالمي داشته باشيم.

وي با اشاره به دستورات دين اسلام درخصوص مسايل بهداشتي گفت: نمي‌توانيم ادعا کنيم مسلمان هستيم ولي به بهداشت و نظافت و دستگاه‌هاي متولي حوزه بهداشت توجه نداشته باشيم.

هاشمي گفت: نبايد تصور کنيم که در مقطعي بخشي از اعتبارات را به حوزه سلامت اختصاص داده‌ايم و نظام کارآمدي ايجاد شده است بلکه براي تحقق اهداف حوزه سلامت و رفع مشکلات اين حوزه راه طولاني و سختي در پيش داريم.

وي با بيان اينکه حتي در بهترين نظام‌هاي سلامت موفق دنيا دستگاه‌هاي بهداشتي 20درصد سلامتي را تامين مي‌کنند و 80درصد مربوط به ساير بخش هاست، بر نقش عوامل اجتماعي موثر بر سلامت تاکيد کرد و گفت: مولفه‌هايي مانند فقر، اعتياد، بيکاري و بي‌سوادي در تامين سلامت جامعه بسيار تاثيرگذار هستند. وزير بهداشت به نقش موثر دستگاه‌هاي مختلف مانند وزارت صنعت، معدن تجارت، راه و شهرسازي، آموزش و پرورش و فرهنگ و ارشاد اسلامي در ارتقايس سلامت جامعه اشاره کرد و گفت: همه دستگاه‌هاي فرهنگي مي‌توانند در ايجاد نشاط در جامعه و يا عکس آن تاثيرگذار باشند.

وي همچنين به نقش وزارت جهاد کشاورزي که مسوول تامين غذاي مردم است و نيز سياست مداران، تريبون‌هاي مختلف و دستگاه‌هاي اقتصادي اشاره کرد و گفت: همه اين دستگاه‌ها در حوزه سلامت اثرگذار هستند و به نظر مي‌رسد براي تحقق سلامت همه جانبه راه طولاني در پيش داريم.

هاشمي گفت: در سياست‌هاي کلي سلامت که از سوي مقام معظم رهبري ابلاغ شده است، آماده است که توليت بخش سلامت بايد به متولي آن سپرده شود.

وزير بهداشت تصريح کرد: بايد پراکندگي‌هاي موجود که بر اثر تصميمات غيرکار‌شناسي در طول سال‌هاي گذشته ايجاد شده است سامان يابد و همچنين بخش نظارتي سازمان غذا و دارو، سازمان ملي استاندارد و دامپزشکي که امروز موضوع ايمني غذا را در دستور کار دارند تقويت شوند و جايگاه واقعي داشته باشند. اين موضوع بايد به تدريج اتفاق بيفتد و در تريبون‌هاي مختلف درباره آن‌ها صحبت کرد و آن‌ها مطالبه کرد.

وزير بهداشت تصريح کرد: يکي از مهمترين کارهايي که بايد در حوزه سلامت انجام شود توجه به رفتار‌ها و توليدات زيان‌آور است که اگر نمي‌توانيم مانع ايجاد آن شويم بايد در کاهش آن تلاش کنيم.

هاشمي بر ضرورت گرفتن ماليات بر رفتار‌ها و کالاهاي آسيب‌رسان تاکيد کرد و گفت: در تمام دنيا اين اقدام انجام مي‌شود و بايد تفاوتي بين افرادي که رفتار سالم و توليد سالم دارند با ديگراني که کالاي آسيب‌رسان توليد مي‌کنند، وجود داشته باشد.

وزير بهداشت در پايان ابراز اميدواري کرد که وزارت بهداشت بتواند در انجام وظايف خود به ويژه در جاهايي که مردم آسيب‌پذير هستند، به وظيفه قانوني خود عمل کنند چرا که پيشگيري بسيار کم هزينه‌تر از درمان است.


 رئيس سازمان غذا و دارو:
 اکثر مکمل‌هاي ورزشي ايران در اختيار قاچاقچيان است 

رئيس سازمان غذا و دارو با اشاره به اينکه تقريباً اکثر مکمل‌هاي ورزشي ايران در اختيار قاچاقچيان است، پرده از افشاي يک تخلف خطرناک برداشت. به گزارش تسنيم، در حاشيه يکي از برنامه‌هاي حوزه سلامت که در هفته سلامت برگزار شد، مصاحبه اي مبسوط با رسول ديناروند رئيس سازمان غذا و دارو و معاون وزير بهداشت در داخل خودروي سازماني وي صورت پذيرفت. در مدت بين شروع حرکت خودرو تا رسيدن ديناروند به سازمان غذا و دارو سوالات متعددي در حوزه دارو، غذا و غيره ... مطرح شد که در مطلب پيش رو ديناروند در پاسخ به مسئله‌اي درباره معضل مکمل‌هاي ورزشي در کشور که باعث گرفتاري بسياري براي جوانان و مصرف کنندگان آن شده است به طوري که شاهد مرگ‌هاي ناگهاني و انواع عوارض و بيماري‌ها در نسل جوان و ورزشکار کشور هستيم، به تسنيم گفت: اين حرف شما درست است، ما در حوزه مکمل‌هاي ورزشي تقريبا و اکثر بازارمان در اختيار فرآورده‌هاي قاچاق است. وي ادامه داد: در يکي دو سال اخير برخي از فرآوردهاي توليد داخل و فرآورده‌هاي وارداتي در بازار عرضه شدند، ما هم علاقمنديم اين فرآورد‌ه‌ها از شبکه قاچاق جدا شود و به شبکه تامين مکمل‌هاي رسمي واگذار شود که البته نياز به مشارکت باشگاه‌هاي ورزشي است، متاسفانه يک شغل و کسب و کار در کشور راه افتاده است، به طوري که برخي از افراد در باشگاه‌ها و ورزشگاه‌ها فروش مکمل و داروهاي غير رسمي قاچاق و هورموني را انجام مي‌دهند که کار بسيار خطرناکي است. ديناروند عنوان کرد: نهادهاي ورزشي کشور بايد کمک کنند تا اين شغل جمع و اين کار ممنوع شود تا هيچ کس در ورزشگاه‌ها و باشگاه‌ها حق عرضه اين کار را نداشته باشد، حال چه مربي و چه مسوولان باشگاه‌ها، زيرا اين يک کار بسيار خطرناک است، اگر اين همکاري صورت پذيرد ما تعهد خواهيم داد که شبکه تامين و تدارک اين فرآورده‌ها چه توليد داخل و چه وارداتي پاسخگويي واقعي آنها باشد. رئيس سازمان غذا و دارو خاطرنشان کرد: هم‌اکنون اين تفاهمنامه بين وزارت بهداشت و وزارت ورزش براي انعقاد آماده است، براين اساس يک متني نيز از دو سه ماه پيش آماده شده است که از نظر ما نيز نهايي است و اگر دوستان نيز تاييد کنند اين تفاهمنامه امضا مي‌شود.


 معاون مرکز مديريت بيماري‌هاي واگير وزارت بهداشت:
 بيش از 1000 نفر تاکنون به شيگلوز مبتلا شده‌اند 

معاون مرکز مديريت بيماري‌هاي واگير وزارت بهداشت گفت: بيماري اسهالي شيگلوز در دو استان اصفهان و چهارمحال و بختياري تاکنون بيش از هزار نفر را مبتلا کرده است اما تاکنون مورد تأييدشده فوتي نداشته‌ايم. محمود نبوي در گفت‌و‌گو با فارس افزود:‌ اپيدمي و طغيان بيماري واگير شيگلوز که نوعي اسهال خوني است هر ساله به علت آبياري مزارع سبزي و صيفيجات در کشور رخ مي‌دهد و مسئله جديدي نيست. وي ادامه داد: بررسي‌ها ما نشان مي‌دهد که در استانهاي درگير با اين بيماري مسئله آب آلوده نداريم و تنها مسئله آبياري برخي مزارع سبزي و صيفي با فاضلاب است، ضمن اينکه افراد مبتلا در صورتي که دستهاي خود را مرتب نشورند مي‌توانند اين بيماري را به ديگران منتقل کنند.

معاون مرکز مديريت بيماري‌هاي واگير وزارت بهداشت گفت:‌ هنوز آمار دقيقي از تعداد مبتلايان نداريم اما برآورد ما اين است که تعداد مبتلايان در دو استان اصفهان و چهار‌محال و بختياري بيش از هزار نفر است. وي افزود: اين بيماري در صورتي که دير تشخيص داده شده و درمان دير شروع شود در افرادي که ضعف ايمني بدن دارد، مي‌تواند مرگ آور هم باشد اما تاکنون گزارشي از مرگ ناشي از اين بيماري که تأييد شده باشد، نداشته ايم و نمي توانيم شايعاتي که در شبکه‌ اجتماعي و پيامک‌ها در اين مورد هست را تأييد کنيم. محمد مهدي گويا، رئيس مرکز مديريت بيماريهاي واگير وزارت بهداشت نيز در اين مورد به فارس گفت: بيماري شيگلوز يک بيماري واگير و يک نوع اسهال خوني است که معمولاً از طريق مصرف مواد غذايي آلوده بروز مي‌کند و منجر به طغيان اين بيماري در يک محدوده جغرافيايي مي شود.

وي ادامه داد: از مدتي پيش اين بيماري در دو استان اصفهان و چهار محال و بختياري و به خصوص شهرهاي اطراف اصفهان مانند خميني شهر، شاهين شهر، شهررضا، سميرم و نيز شهرهاي شهرکرد و بروجرد طغيان کرده است. وي گفت: عامل اين بيماري باکتري شيگلاست و منبعي که براي اين بيماري در اين شهرها شناسايي شده، سبزي‌هايي بوده است که با فاضلاب آبياري شده است، در واقع خود سبزيها مشکلي ندارند و اگر مراحل پنجگانه پاکسازي، شست و شو و ضدعفوني سبزي‌ها به درستي انجام شود، سبزيها مشکلي ندارند. رئيس مرکز مديريت بيماريهاي واگير وزارت بهداشت در پاسخ به پرسش فارس درباره تعداد مبتلايان و ميزان فوتي اين بيماري توضيح داد:‌ هنوز آمار دقيقي از تعداد مبتلايان نداريم ولي قطعاً هيچ موردي از مرگ و مير ناشي از اين بيماري نداشته‌ايم،‌همه اين بيماران به موقع درمان شده‌اند و هيچ عارضه‌اي بر جا نمانده است. گويا اضافه کرد: بيماري شيگلوز در صورتي که به موقع تشخيص و درمان شود، معمولاً بعد از 2 يا 3 روز درمان مي‌شود اما اگر دير تشخيص داده شود به خصوص براي کودکان و سالمندان خطرناک مي‌شود. وي ادامه داد: منابع آبياري سبزي با فاضلاب در مناطقي بوده که موارد بيماري شناسايي شده است، اين منابع آلودگي اکنون کنترل شده‌اند و موارد بيماري که از اين به بعد ديده مي‌شود موارد انتقال از انسان به انسان و به علت رعايت نکردن بهداشت فردي و از طريق دست آلوده و مدفوع است.

وي گفت:‌ توصيه اکيد وزارت بهداشت به مردم اين است که نه تنها در شهرهايي که موارد بيماري ديده شده بلکه در تمام شهرها هنگام مصرف سبزي مراحل 5 گانه پاکسازي، شست و شو و ضد عفوني کردن را انجام دهند و حتماً بهداشت فردي به خصوص شستن دستها با آب و صابون هنگام اجابت مزاج انجام دهند.


 مکانيسم اثر زالو در درمان بيماري‌ها 

يک دستيار تخصصي طب سنتي؛ خواص زالو درماني و مکانيسم اثر زالو در درمان بيماري‌ها را تشريح کرد. به گزارش تسنيم، زالو درماني يکي از روش‌هاي درماني در طب سنتي است که ايرانيان جزو اولين افرادي هستند که از زالو درماني به عنوان يک روش درماني در درمان بيماري‌ها به کار بردند. حدود 1700 گونه زالو وجود دارد که فقط 50 نوع آن طبي است.

زالو حيواني است که از خون تغذيه مي‌کند و هنگام مکيدن، آنزيم‌هايي از دهان ترشح مي‌کند و در اين آنزيم‌ها بالاي 100 ماده حياتي کشف شده است و اين مواد وارد گردش عمومي خون مي‌شود، و بر کيفيت خون اثر مي‌گذارد. محمد عزيز خاني دستيار تخصصي طب سنتي درباره زالو مي‌گويد: هيرودين يک ماده ضد انعقادي است که در زالو وجود دارد و خون را رقيق مي‌کند. مکانيسم اثر زالو به اينگونه است که زالو از سويي خون آلوده و فاقد اکسيژن را تخليه مي‌کند و از سوي ديگر بزاق خود را به خون مي‌ريزد.

خواص زالو درماني

-‌ زالو عمل تصفيه کردن و رقيق کردن خون را همزمان انجام مي‌دهد.

-‌ زالو درماني عملکرد سيستم ايمني بدن را قوي کرده و اکسيژن رساني بهتر را به بافت‌ها صورت مي‌دهد.

-‌ زالو درماني در درمان سر درد، بواسير و گرفتگي‌هاي عضلاني و ... موثر است.

-‌‌ پس از عمل انجام عمل آنژيو پلاستي و کرونر قلب زالو مي‌تواند نقش بسيار مهمي را ايفا کند، ريسک جراحي و عمل جراحي قلب را به حداقل برساند.

-‌ در هندوستان افرادي مبتلا به واريس اندام تحتاني بودند که تحت زالو درماني قرار گرفته‌اند و بهبود پيدا کرده‌اند.

-‌ در جراحي‌هاي ترميم کمک کننده است.

-‌ هنوز تمامي خواص مثبت زالو کشف نشده است. -‌ در روسيه بيماري‌هاي گوناگون از بيماري‌هاي قلبي، بيماري‌هاي پوستي تا ضعف جنسي را با زالو درمان مي‌کنند. -‌ کاربرد زالو در جراحي‌هاي پلاستيک درصد بالايي است. -‌ مواد ضد انعقادي موجود در زالو موجب رقيق شدن خون مي‌شود.

-‌ هر نقطه بدن که زالو مي‌اندازيم، انرژي حياتي عضو افزايش پيدا مي‌کند.

-‌ ترميم عصب و پايانه‌هاي عصبي در زالو درماني بهتر صورت مي‌گيرد.

-‌ در بيماري‌هاي سکته‌هاي مغزي، پارکينسون و امراض ديگر عصبي مفيد است. -‌ در بيماري‌هاي چشم زالو درماني بسيار موثر است.


 زخم‌‌ها و درمان‌‌ها  

زخم‌هاي مزمن مي‌تواند دردناک باشد و معمولا شب‌ها به شدت درد افزوده مي‌شود. در صورت درمان نشدن، درد شدت مي‌يابد و زخم بدبو مي‌شود و بافت آن منطقه حالت له‌شدگي پيدا مي‌کند.

به گزارش شفا آنلاين،همه آدم‌ها در طول زندگي‌شان آسيب‌ديدگي‌اي که باعث ايجاد زخم شود، تجربه کرده‌اند و معمولا بعد از ايجاد آن نگران مي‌شوند که مبادا جايش باقي بماند. بويژه اگر در معرض ديد و مثلا روي صورت باشد. دکتر حسين طباطبايي، متخصص پوست و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در اين باره مي‌گويد: معمولا شکل ظاهري زخم‌ها گرد يا نامنظم است و با تخريب کامل سطح پوست و قسمت‌هايي از ميان پوست ايجاد مي‌شود. اندازه زخم‌ها از چند ميلي متر تا چند سانتي متر متغير است و ممکن است شل يا سفت باشد. گاهي هم زخم به سمت زيرين يعني درم يا قسمت زير درم يا هيپودرم گسترش مي‌يابد که در اين صورت، جوشگاه باقي مي‌گذارد. زخم‌ها مي‌تواند در پوست يا مخاطي مانند مخاط دهان، مخاط تناسلي، مخاط دستگاه گوارش و… ايجاد شود، اما شايع ترين محل زخم پوستي، ساق پاست. دکتر طباطبايي با بيان اين مطلب ادامه مي‌دهد: زخم در پوست به صورت التهاب و قرمزي بيشتر و اغلب زخم‌هاي پوستي در مواجهه با گرما، سرما، تحريک با وسايل بيروني يا اختلال در جريان گردش خون پوست ايجاد مي‌شود. اگر زخم‌ عفوني شود، عمق، وسعت و شدتش بيشتر مي‌شود.

نشانه‌ها

دکتر طباطبايي در پاسخ به اين پرسش مي‌گويد: زخم باز است و با از بين رفتن لايه سطحي پوست روي آن، قرمز رنگ و متورم مي‌شود. در مواردي هم با ايجاد تاول روي زخم، لايه پوستي‌اش از بين مي‌رود. بتدريج زخم به سمت قسمت‌هاي عمقي پوست گسترش مي‌يابد تا به بافت چربي زير پوست برسد. اين متخصص پوست مي‌افزايد: عمق زخم حتي گاهي تا عضلات زيرين و به استخوان‌ها نيز مي‌رسد و عفونت سراسر زير پوست حتي تاندون‌ها را فرامي‌گيرد.

زخم‌هاي خطرناک

دکتر طباطبايي مي‌گويد: زخم‌هاي مزمن مي‌تواند دردناک باشد و معمولا شب‌ها به شدت درد افزوده مي‌شود. در صورت درمان نشدن، درد شدت مي‌يابد و زخم بدبو مي‌شود و بافت آن منطقه حالت له‌شدگي پيدا مي‌کند. او تاکيد مي‌کند: درمان زخم‌هايي که در آنها اعصاب انتهايي بدن گرفتار مي‌شود مانند زخم پاي ديابتي و جذام يا زخم‌هاي بدن بيماري که دچار کاهش ايمني بدن، کم خوني مزمن، ايدز و استرس‌هاي عصبي است يا در کساني که داروهاي تضعيف‌کننده سيستم ايمني مصرف مي‌کنند، مشکل‌تر است.

تشخيص نوع زخم

دکتر طباطبايي معتقد است: از نحوه، نوع و رنگ ترشحات زخم تا حدي مي‌توان به نوع يا دليل آن پي برد. اين متخصص پوست ادامه مي‌دهد: مثلا ترشح مايعي روشن و شفاف، معمولا موقع بهبود زخم ديده مي‌شود، ترشح چرکي در زخم‌هاي عفوني شده رنگ زرد کرمي دارد و ترشح خون آلود معمولا در زخم‌هاي بدخيم و در زمان بهبود زخم عميق ديده مي‌شود.البته گاهي براي تشخيص زخم، بررسي و آزمايش‌هاي تکميلي مانند کشت از ترشحات زخم لازم است.

مراقبت دقيق و درمان زخم

دکتر طباطبايي تاکيد مي‌کند: در حالي که بررسي آزمايشگاهي براي يافتن علت زخم انجام مي‌شود، بلافاصله بايد زخم را با مواد ضدعفوني آب اکسيژنه، بتادين و… شست و بافت‌هاي مرده يا اجسام خارجي احتمالي را بويژه در زخم ناشي از تصادف‌ها خارج و سپس زخم را با مواد خشک کننده و آنتي‌بيوتيک‌هاي موضعي پانسمان کرد. البته اين پانسمان هم هر روز بايد تعويض شود. بايد مراقب باشيم جريان خون در محل زخم وجود داشته باشد. مثلا بيمار دچار زخم بستر را مدام بايد جابه جا کرد تا مدت طولاني به محل زخم فشار نيايد و امکان ترميم زخم فراهم شود.

فعاليت، ترک سيگار و کاهش وزن براي بهبود زخم

اگر بيماري بخواهد زخم‌هايش زودتر بهبود پيدا کند، لازم است به نکته‌هايي توجه داشته باشد. دکتر طباطبايي با بيان اين نکته مي‌افزايد: بيمار، نه تنها بايد فعاليت جسمي ‌متناسب با وضع بيماري و سنش داشته باشد، بلکه نبايد سيگار بکشد، زيرا نيکوتين با انقباض عروق باعث کاهش جريان خون در محل زخم و کندشدن مراحل ترميم زخم مي‌شود. وي با اشاره به اين که بيماران چاق با گرفتن رژيم متناسب با وضع بيماري و سنشان مي‌توانند به بهبود زخم کمک کنند، ادامه مي‌دهد: کساني که زخم ساق پا دارند هم مي‌توانند با پوشيدن جوراب‌هاي ويژه و چسبان از تجمع خون در عروق پا جلوگيري کنند تا خون به جريان افتد. اين بيماران بايد جوراب ويژه اي که ساق پا را کاملا مي‌پوشاند، بپوشند و فقط موقع خواب آن را بيرون بياورند و حتي بعد از بهبود زخم پا دست کم تا پنج سال بايد طي روز اين جوراب‌ها را بپوشند تا از احتمال عود زخم پا جلوگيري شود.

زخم پاي ديابتي، مزمن و مرموز

دکتر طباطبايي، يکي از مهمترين زخم‌هاي مزمن را زخم پاي ديابتي مي‌داند و توضيح مي‌دهد: در اثر بالارفتن قند خون بتدريج عروق تغذيه کننده پوست تنگ مي‌شود و با کاهش تغذيه پوست، به آساني در اثر ضربه، روي پوست زخم ايجاد مي‌شود که بهبود آن بسختي صورت مي‌گيرد. البته تحقيقات انجام شده در سال 2013 نشان داده است که پاشيدن شکر پودر شده روي بافت مرده زخم‌هاي مزمن و عميق، باعث سرعت بهبود آنها مي‌شود.

اصلا چرا زخم ايجاد مي‌شود؟

اما چرا زخم ايجاد مي‌شود؟ دکتر طباطبايي در پاسخ مي‌گويد: مهم ترين دليل ايجاد زخم صدمه ديدن جريان گردش خون است، بويژه زخم‌هاي مزمن، جريان گردش خون کمي دارد. از علل ديگر زخم‌ها عفونت‌هاي باکتريايي، ويروسي، قارچي يا سرطان‌هاست. زخم وريدي هم به دليل جريان ناکافي خون ايجاد مي‌شود که در سالمندان شايع است. علاوه بر اين، در بسياري از بيماري‌هاي پوستي نيز زخم يکي از نشانه‌هاي بيماري است. بديهي است در اين صورت بايد ضمن مراقبت کلي از زخم‌ها، بيماري اصلي درمان شود. فراموش نکنيد در تمام زخم‌هاي مزمن، تجويز آنتي‌بيوتيک‌هاي خوراکي يا تزريقي از مهمترين درمان‌هاست، زيرا در زخم‌هاي مزمن، باکتري‌هاي فرصت‌طلب به آساني باعث عفوني شدن زخم‌ها مي‌شود.


 خبر 

10تا 12 درصد جمعيت دچار ديابت نهفته هستند

گروه سلامت: دکتر محمد‌رضا بختياري دبير علمي هشتمين کنگره بين‌المللي و سيزدهمين کنگره کشوري ارتقاي کيفيت خدمات آزمايشگاهي تشخيص پزشکي ايران با اشاره به اينکه آمارها نشان مي‌دهند که 9 درصد جمعيت دچار ديابت آشکار و 10 تا 12 درصد دچار ديابت نهفته هستند تصريح کرد‌: آزمايشگاه‌ها در کشف بيماران مبتلا به ديابت براي اولين بار نقش مهمي ايفا مي‌کنند. دبير علمي اين کنگره ادامه داد : ديابت از جمله بيماري‌هايي است که مي‌تواند عوارض متعددي را برروي ارگان‌هاي مختلف بدن ايجاد نمايد که يکي از اين ارگان‌هاي مهم‌، کليه‌ها هستند که با عنوان«کليه نفروپاتي ديابتي» مطرح مي‌شود. وي با بيان اينکه تشخيص اوليه اين مشکل با آزمايشگاه تشخيص طبي است گفت‌: انجمن نفرولوژي آمريکا دو تست را به عنوان بهترين تست عنوان کرده که اندازه گيري کراتينه خون که دراين تست توجه به سن بيمار بسيار مهم است. دکتر بختياري با اشاره به اينکه تست ديگر اندازه گيري پروتئين ادرار است که در گذشته به صورت 24 ساعته جمع‌آوري مي‌شد افزود‌: امروزه اين تست به صورت تصادفي انجام مي‌شود که اگر ميزان پروتئين بيش از 30 ميليگرم باشد نشان از آسيب کليه‌ها و درصورتي که کمتر از 30 ميلي گرم باشد کليه‌ها سالم هستند . وي با تاکيدبه اينکه امروزه شايع ترين علت بيماريهاي مزمن کليه و دياليز را بيماري ديابت عنوان مي‌کنند يادآور شد : همه افراد مبتلا به ديابت بهتر است اين دو آزمايش ساده را به صورت دوره‌اي انجام دهند تا در صورت آسيب به کليه در مراحل اوليه تشخيص و درمان را شروع نمايند. يادآوري مي‌شود اين کنگره به مدت 4 روز در مرکز همايش‌هاي رازي تهران برگزار مي‌شود.

واريکوسل، شايع‌ترين علت ناباروري مردان

گروه سلامت: دبير علمي نخستين کنگره بين‌المللي نفرولوژي و اورولوژي با بيان اين‌که واريکوسل، شايع‌ترين علت ناباروري مردان است، گفت: اين عارضه ممکن است به تحليل بيضه هم منجر شود. دکتر عليرضا قديان اظهار کرد: واريکوسل بزرگ شدن وريدهاي اسکروتوم(کيسه بيضه) است که 10 درصد مردان بالغ و 40 درصد مردان نابارور به آن مبتلا هستند. وي با بيان اين‌که واريکوسل شايع‌ترين علت توليد کم اسپرم و کاهش کيفيت آن است، ادامه داد: سن شروع بيماري معمولاً در زمان بلوغ و يا بلافاصله پس از بلوغ است. اين متخصص و جراح کليه و مجاري ادرار افزود: خوشبختانه اغلب واريکوسل‌ها به آساني تشخيص داده مي‌شوند و اگر علامت‌دار شده باشند، مي‌توان آنها را با جراحي ترميم کرد. دبير علمي نخستين کنگره بين‌المللي نفرولوژي و اورولوژي گفت: واريکوسل، اغلب علامتي ايجاد نمي‌کند و بندرت واريکوسل مي‌تواند درد ايجاد ‌کند که ممکن است در طول روز به علت فعاليت‌هاي جسمي بدتر شود و به طور شاخص با خوابيدن به پشت تخفيف مي‌يابد. در طول زمان ممکن است واريکوسل‌ها بزرگ تر و چشمگيرتر شوند. دکتر قديان افزود: بيمار ممکن است با شکايت بزرگي يا عدم تقارن بيضه‌هاو يا پس از ازدواج، با ناباروري مراجعه کند. اما شايعترين فرم آن، بدون علامت، و بطور اتفاقي، حين معاينه، متوجه آن مي‌شوند. وي در خصوص ناباروري با علت واريکوسل گفت: مشخص نيست واريکوسل چگونه باعث ناباروري مي‌شود. اما برخي کارشناسان معتقدند که وريدهاي بيضه، خون را در شريان بيضه سرد مي‌کنند، و به اين ترتيب به حفظ درجه حرارت مناسب براي توليد مناسب اسپرم کمک مي‌کنند. واريکوسل با مسدود کردن جريان عادي خون، ممکن است باعث افزايش بيش از حد درجه حرارت بيضه‌ها شود و به اين ترتيب بر توليد اسپرم و حرکت آن اثر بگذارد. اين عضو هيئت علم دانشگاه علوم پزشکي بقيه‌الله (عج) يادآور شد: اين بيماران بايد پس از جراحي حتماً در رژيم‌هاي غذايي از سبزي‌ها و ميوه به مقادير کافي استفاده کنند. علاوه بر آن روغن مايع، روغن زيتون و آب ميوه نيز بايد به فراواني مصرف شود و از غذاهاي آماده، چربيهاي حيواني، روغن‌هاي جامد و مارگارين‌، قندو شکر‌، الکل و کافئين پرهيز کنند. براساس اين گزارش، نخستين کنگره بين‌المللي نفرولوژي و اورولوژي 20 تا 22 خردادماه 1394 در سالن همايش‌هاي رازي تهران با حضور اساتيد برجسته داخلي و خارجي برگزار مي‌شود. براي نخستين بار‌، پرستاران هم مي‌توانند در مباحث مشابهي سطح دانش خود را ارتقا دهند.

آبياري مزارع سبزيجات با فاضلاب عامل بروز عفونت گوارشي

رييس مرکز مديريت بيماري‌هاي واگير از درمان همه مبتلايان به بيماري اسهال در برخي از شهرهاي استان‌هاي اصفهان و چهار‌محال و بختياري خبر داد. به گزارش ايلنا؛ محمد مهدي گويا گفت: از اواسط هفته گذشته در دو استان اصفهان؛ شهرهاي اصفهان، حومه شهرضا، سميرم و استان چهار محال و بختياري ؛ شهرهاي شهرکرد، بروجن و لردگان طغيان بيماري اسهالي رخ داد. وي با بيان اين که علت بروز اين بيماري آبياري مزارع سبزيجات با فاضلاب مي‌باشد، گفت: در حال حاضر مورد خاصي مرتبط با اين همه‌گيري وجود نداشته و همه بيماران درمان و بهبود يافته‌اند. رييس مرکز مديريت بيماري‌هاي واگير در ادامه ضمن تاکيد بر نظارت جدي‌تر دستگاه‌هاي ذيربط در جلوگيري از آبياري مزارع سبزيجات با فاضلاب بر شستشوي مناسب و کامل سبزيجات و نيز رعايت نکات بهداشتي و شستشوي دستها با آب و صابون تاکيد کرد. گويا در ادامه تصريح کرد: آب آشاميدني شهرهاي مذکور مورد بررسي دقيق قرار گرفت و در اين خصوص مشکل خاصي وجود ندارد.

پنجمين همايش قلب

و فناوري‌هاي نوين

گروه سلامت: رئيس انجمن آترواسکلروزيس ايران به اعلام جزئيات برگزاري پنجمين همايش قلب و فناوري‌هاي نوين پرداخت و گفت: در اين گردهمايي سه روزه که از 22ارديبهشت آغاز مي‌شود مروري بر آخرين يافته‌هاي درماني حوزه مربوط خواهيم داشت.

به گزارش انجمن آترواسکلروز ايران، دکتر مسعود قاسمي افزود: اين همايش در جهت ارتقاي دانش پزشکي در رشته قلب و تبادل نظر متخصصان اين رشته و دست اندرکاران صنعت دارويي و تجهيزات پزشکي با همکاري دانشگاه علوم پزشکي گيلان، مرکز تحقيقات آندووسکولار و انجمن علمي آترواسکلروزيس ايران از 22 تا 25 ارديبهشت ماه در گيلان برگزار مي‌شود.

کاهش سرعت پير شدن مغز

مغز نيز همچون ديگر اعضاي بدن حتي در افرادي که به بيماري‌هاي نورولوژيک مبتلا نيستند، دچار فرسودگي مي‌شود. به گزارش ايسنا، «کريستين يافه»‌ از کلينيک اختلال حافظه در سان‌فرانسيسکو گفت: با گذشت زمان مغز دچار تغييراتي مي‌شود اما برخي از اين تغييرات که شاهد آنها هستيم به اين مفهوم نيست که وضعيت وحشت‌آوري اتفاق افتاده‌ است.

به گفته اين تيم تخصصي در حالي که بالا رفتن سن آسيب بيشتري به برخي از افراد وارد مي‌کند بيشتر مردم مي‌توانند براي بهبود کيفيت سلامتشان اقدامات پيشگيرانه جدي و موثر انجام دهند.

پزشکان بر‌اساس بررسي خود اظهار داشتند: افراد مي‌توانند براي حفظ عملکرد و کارايي ذهني مغزشان اقداماتي را انجام دهند که داشتن فعاليت جسمي کافي، کنترل فشارخون، پيشگيري و کنترل ديابت و خودداري از مصرف سيگار از جمله اين راهکارها است. افراد بزرگسال نيز بايد نسبت به وضعيت سلامت و درمان خود توجه داشته باشند چرا که مي‌تواند بر سلامت ذهني آنان تاثير بگذارد. داشتن زندگي اجتماعي فعال در ارتقاء سلامت ذهني و ادراکي فرد تاثيرگذار است. همچنين افراد بزرگسال بايد نسبت به وضعيت و نوع خواب خود هم حساس باشند و در صورت ابتلا به هر گونه اختلال خواب آن را جدي بگيرند.

به گزارش شبکه اخبار محيط زيست، همچنين بررسي‌ها حاکي از آن است که هيچ مطلب علمي در مورد تاثير مکمل‌هاي غذايي در پيشگيري از کاهش توان ذهني وجود ندارد.

تاثير ماست در بهبود سلامتي

در حالي که در توصيه‌هاي غذايي بر مصرف محصولات لبني تاکيد مي‌شود نتايج يک مطالعه جديد نشان داده مصرف ماست تاثير خاصي در بهبود سلامتي ندارد. به گزارش ايسنا، متخصصان از سال‌ها قبل در بررسي‌هاي خود همواره بر فوائد مصرف ماست تاکيد کرده‌اند اگرچه اين تاثير هرگز به طور قطع ثابت نشده است. در حقيقت تاکنون در تعداد محدودي از مطالعات به طور خاص رابطه بين مصرف مرتب ماست و «کيفيت زندگي مرتبط با سلامت» مورد بررسي قرار گرفته‌ است. در بررسي جديد پزشکان اسپانيايي به دنبال آن بودند که رابطه بين مصرف ماست و بهبود وضعيت رواني و جسمي در شاخص «کيفيت زندگي مرتبط با سلامت» را در افراد بزرگسال مشخص کنند.

در مدت انجام اين مطالعه که بيش از سه سال طول کشيد بيش از 4000 نفر تحت بررسي قرار گرفتند و مشاهده شد بين مصرف ماست به تنهايي با کيفيت زندگي مرتبط با سلامت ارتباطي وجود ندارد.

متخصص ارشد اين مطالعه گفت: در مقايسه افرادي که به طور مرتب ماست مصرف مي‌کردند با گروهي که اين ماده خوراکي در رژيم غذايي‌شان وجود نداشت، مشاهده کرديم که در شاخص «کيفيت زندگي مرتبط با سلامت جسميِ» گروه اول بهبود چشمگيري حاصل نشده و از نظر رواني و روحي بهبود ناچيزي بدست آمد اما چشمگير نبود. متخصصان با بيان اينکه مشخص نيست چرا برخي افراد بر اين باورند که ماست براي سلامتي مفيد است، اظهار داشتند: با وجودي که در هيچ مطالعه‌اي به طور قطع تاثير مثبت اين ماده خوراکي بر سلامتي تاييد نشده‌ اما در برخي مطالعات ادعا شده که مصرف ماست به طور مستقيم يا غيرمستقيم بر کيفيت زندگي مرتبط با سلامت تاثيرگذار است. به طور مثال در برخي مطالعات عنوان شده که ماست سرشار از کلسيم است و استخوان‌ها را حفظ کرده و با بيماري‌هاي اسکلتي عضلاني که بيشترين تاثير منفي را بر سلامتي دارند، مقابله مي‌کند. همچنين مصرف ماست موجب مي‌شود فرد کمتر دچار اضافه وزن شود و با فشارخون پايين و کاهش نرخ ابتلا به بيماري‌هاي قلبي عروقي مرتبط است. به گزارش نيچر ورلد نيوز، اين در حالي است که نتايج مطالعه جديد با بررسي‌هاي پيشين که مصرف مرتب ماست را با فوائد بسيار آن براي سلامتي مرتبط مي‌داند، تناقض دارد و هيچ يک از تاثيرات فوق در بررسي اخير تاييد نشده است. البته يافته جديد به اين مفهوم نيست که افراد از مصرف ماست خودداري کنند بلکه مهمترين نکته در مصرف موادغذايي حفظ تعادل است.

چرا درمان «وزوز گوش»

دشوار است؟

عارضه «وزوز گوش» با بخش وسيعي از فعاليت‌هاي مغزي مرتبط است و همين ويژگي درمان اين اختلال شنوايي را دشوارتر مي‌سازد. به گزارش ايسنا، اين اختلال شنوايي موجب مي‌شود که گوش‌ها پيوسته زنگ بزنند. در اين مطالعه که روي مردي 50 ساله و مبتلا به عارضه وزوز گوش‌ همراه با فقدان شنوايي انجام گرفت، پزشکان فعاليت مغز او را زماني که شدت وزوز ضعيف‌تر يا شديدتر بود، کنترل کردند. نتايج به دست آمده آشکار ساخت که صداي وزوز گوش در مقايسه با ساير صداهاي خارجي معمول که به گوش مي‌رسند به شکل گسترده‌اي فعاليت مغز را تغيير مي‌دهد.

«ويل سدلي» يکي از متخصصان اين مطالعه از دانشگاه نيوکاسل در انگليس گفت: يافته قابل توجه در اين مطالعه اين است که وزوز گوش با بخش وسيعي از مغز ارتباط دارد و اين يافته کمک مي‌کند دريابيم که چرا درمان وزوز گوش دشوار است و ممکن است به کشف روش‌هاي درماني جديد نياز باشد.

به گزارش هلث‌دي نيوز، «سدلي» افزود: از آنجا که وزوز گوش نسبت به ديگر صداهاي طبيعي، متفاوت است نمي‌توان آن را به عنوان يک عامل تعيين‌کننده در درک اين عارضه و درمان‌ آن مورد استفاده قرار داد.

وزوز گوش، عارضه شنيدن صدايي غيرطبيعي در گوش يا درک آن در مغز در غياب صداهاي خارجي است. معمولا وزوز گوش، ذهني است و صدا فقط توسط بيمار شنيده مي‌شود. اگر وزوز گوش خفيف باشد در حالت آرامش شنيده مي‌شود ولي اگر خيلي شديد باشد در شنوايي فرد تداخل به وجود مي‌آورد و مي‌تواند باعث اختلال فعاليت و خواب و حتي اختلالات رواني شود.