نسخه شماره 3741 - 1394/02/07 -

معاون حمل‌و‌نقل و ترافيک شهرداري تهران اعلام کرد:
محيط زيست پاک محقق نخواهد شد مگر با توسعه همه جانبه حمل‌و‌نقل عمومي

يك كارگردان صاحب‌نام تئاتر كشور:
رانندگان قانون‌شكن بايد از رانندگي محروم شوند

مديرکل تشخيص و وصول درآمد شهرداري تهران مطرح کرد:
پرداخت به موقع عوارض پايدار شهري زمينه‌ساز توسعه پايتخت


تعريف افق آينده تهران در تراز زيرسطحي


اشتغالزايي شهرداري براي 2 هزار کارگر فصلي


افتتاح سيزدهمين نمايشگاه بين‌المللي گل و گياه؛ 21 ارديبهشت ماه


دريچه خبر


گذري برمناطق


 معاون حمل‌و‌نقل و ترافيک شهرداري تهران اعلام کرد:
 محيط زيست پاک محقق نخواهد شد مگر با توسعه همه جانبه حمل‌و‌نقل عمومي 

معاون حمل‌و‌نقل و ترافيک شهرداري تهران با بيان اينکه بيش از هر زمان ديگري لازم است که مسوولان با تشريح عملکرد و اقدامات مقتضي شان در سال‌هاي اخير به داد زمين برسند، گفت: بهتر است مسوولان با اعلام جزئيات اقدامات اجرايي شان، شفاف‌سازي‌هاي لازم را به عمل آورند تا مشخص شود در مسير حفظ و توسعه محيط زيست، چه کرده‌اند.

سيد‌جعفر تشکري‌هاشمي با تاکيد بر اينکه بهتر است مجموعه‌هاي مختلفي که در زمينه حفظ و توسعه محيط زيست فعالند، به جاي طرح شعارهاي مختلف، گزارش عملکردشان را اعلام کنند، افزود: اعلام جزئيات عملکرد دستگاه‌هاي مختلف نشان مي‌دهد چه دستاوردهايي در جهت شعارهاي حوزه محيط زيست حاصل شده و چه ميزان کار باقي مانده است.وي با يادآوري اينکه وقتي مي‌توانيم به موضوع محيط زيست پايدار دست يابيم که خواستار حقيقي حفظ و توسعه اين مهم باشيم، تصريح کرد: درست است که بخشي از حفظ و توسعه محيط زيست برعهده مسوولان و نهادهاي مختلف است؛ اما زماني مي‌توانيم به يک محيط زيست پايدار دست يابيم که حفظ آن به يک مطالبه عمومي براي تک تک شهروندان بدل شده باشد.

معاون شهردار تهران ادامه داد: در کنار شهروندان، مسوولان نيز بايد با اراده جدي در مسير تحقق محيط زيست پايدار گام بردارند تا شاهد باشيم که شعارهاي حفظ و توسعه زيست محيط شهرها، شکل اجرايي به خود بگيرد.وي با تاکيد بر اينکه محيط زيست پاک محقق نخواهد شد مگر با توسعه همه‌جانبه حمل‌و‌نقل عمومي و کاهش حرکت خودروها، متذکر شد: در مسير تحقق محيط زيست پايدار، هواي پاک با زمين پاک نسبت مستقيم دارد. اين بدين معناست که اگر وضعيت محيط زيست از منظر آلودگي هوا و آلودگي زمين مديريت و کنترل شود، نتيجه اش زندگي آرام براي شهروندان مي‌شود. تشکري‌هاشمي با تاکيد بر اينکه آمارها نشان مي‌دهد منشا 80 درصد آلاينده‌هاي هوا خودروها هستند، خاطرنشان کرد: اين ميزان از آلاينده‌ها به محض بارش نزولات آسماني به بستر زمين منتقل مي‌شوند، بنابراين آلايندگي خودروها با ميزان آلودگي هوا نسبت مستقيم دارد.

به گفته معاون حمل‌و‌نقل و ترافيک شهرداري تهران، با توجه به اينکه اين رابطه مستقيم است، مسوولان بايد با عملکرد اجرايي‌شان به داد زمين برسند و عموم شهروندان نيز مدعي حفاظت از محيط زيست، به عنوان يک حق طبيعي و شهروندي باشند.


 يك كارگردان صاحب‌نام تئاتر كشور:
 رانندگان قانون‌شكن بايد از رانندگي محروم شوند 

يك كارگردان صاحب‌نام تأتر كشور، يكي از معضلات بزرگ جامعه را مسأله رانندگي دانست و گفت:متأسفانه بسياري از جرايمي كه در زمينه رانندگي اتفاق مي‌افتد، ناديده گرفته شده و مورد بي‌توجهي قرار مي‌گيرد.

هادي مرزبان افزود: اين كه به رانندگان التماس كنيم كه قوانين رانندگي را رعايت كنند، مسأله‌اي تعجب برانگيز است، چرا كه كسي كه مقررات را زير پا مي‌گذارد، بدون هيچگونه بخششي مستحق جريمه است.وي با اشاره به اين كه كسي كه عمل خلاف مقررات رانندگي از جمله انحراف به چپ يا انحراف به راست از او سر مي‌زند، انگار از ديوار خانه كسي بالا رفته، اظهار كرد: هر جرمي به خاطر زير پا گذاشتن اصول انساني و اخلاقي، زشت و قابل مجازات است و شهروندي كه به اين حقيقت آگاه نيست، بايد به وسيله برخورد قهريه از تخلف خود مطلع شود. مرزبان با بيان اين كه نكته تأسف برانگيز، اين است كه رانندگان خودروهايي با قيمت‌هاي چند صد ميليون توماني نيز مرتكب خلاف‌هايي مي‌شوند كه از ابتدايي‌ترين بديهيات رانندگي است، تصريح كرد: بايد خودروي افرادي كه مرتكب تخلف مي‌شوند، متوقف شود تا افراد متخلف بفهمند شهر با همه خيابان‌ها و بزرگراه‌هايش صرفاً‌ متعلق به آن‌ها نيست.وي با اشاره به اين كه شمال شهري يا جنوب شهري بودن ربطي به بي‌ قانوني افراد ندارد، اظهار كرد: تابلوي ورود ممنوع، ‌گويي براي بعضي از رانندگان متخلف به وسيله‌اي نمايشي و عاملي براي خنديدن آن‌ها به قانون تبديل شده است.

مرزبان با بيان اين كه اگر قرار باشد يك راننده قانونمند با همه متخلفان برخورد كند، تمام روز او به دعوا و درگيري مي‌گذرد، تصريح كرد: گاه تخلفاتي رخ مي‌دهد كه باعث راهبندان‌هاي طولاني مي‌شود و همه قوانين بايد مثل قانون استفاده از كمربند ايمني كه با اعمال جريمه به يك فرهنگ الزام‌آور تبديل شده، به يك عادت تبديل شود.

وي با اعلام اين كه بعضي از مردم پشت فرمان كه مي‌نشينند، شخصيت ديگري پيدا مي‌كنند، گفت:انگار تعارف كردن تنها براي ميهماني‌هاست و در خيابان‌ها هيچ‌ كس به ديگري احترام نمي‌گذارد و همه مي‌خواهند زودتر به مقصد برسند.اين كارگردان صاحب نام تأتر كشور در پايان با تأكيد بر اين كه بايد در مورد اعمال قوانين رانندگي سخت‌گيري باشد تا مسائل و مشكلات حل و فصل شود، خاطرنشان كرد: رانندگان قانون‌شكن كه مبلغ جريمه برايشان مهم نيست را بايد مدت‌ها از رانندگي محروم كنيم تا احتمالاً تأديب و تربيت شود.


 مديرکل تشخيص و وصول درآمد شهرداري تهران مطرح کرد:
 پرداخت به موقع عوارض پايدار شهري زمينه‌ساز توسعه پايتخت  

مديرکل تشخيص و وصول درآمد شهرداري تهران گفت: مديريت شهري تهران در سال 93 نيز همانند چند سال اخير تلاش کرد که با هدف ترغيب شهروندان در پرداخت به موقع عوارض پايدار شهري (نوسازي، کسب و پيشه و بهاي خدمات مديريت پسماند) زمينه توسعه و عمران هر چه بيشتر پايتخت را فراهم کند. مهدي رزمي با بيان اينکه بر‌اساس برنامه‌ريزي و اطلاع‌رساني مربوطه، مرحله هشتم قرعه‌کشي جوايز خوش حسابي با حضور نهادهاي نظارتي و تعدادي از شهروندان تهراني برگزارشد، تصريح کرد: شهرونداني که مبلغ عوارض ملک خود را تا روز 29 اسفند 93 پرداخت کرده‌اند در قرعه‌کشي حضور پيدا کردند. البته شهرونداني که تمام بدهي‌ها و عوارض نوسازي و کسب و پيشه تا پايان سال گذشته پرداخت کرده‌اند، از 10درصد جايزه خوش حسابي سال 1393 و همچنين 1/5 درصد ماهيانه جوايز خوش حسابي براي بهاي خدمات و مديريت پسماند بهره‌مند شدند.

وي ادامه داد: واجدين شرايط دريافت جايزه عوارض نوسازي صرفا مودياني خواهند بود که مالکيت آن‌ها بر ملک يا اراضي مشمول قانون نوسازي محرز شده و سند قطعي ملک به نام آن‌ها در زمان پرداخت عوارض باشد.

مديرکل تشخيص و وصول درآمد شهرداري تهران با اشاره به سي وششمين سال پيروزي شکوه‌مند انقلاب اسلامي جوايزخوش حسابي شهروندان تهراني در سال 93 اظهار داشت: 36 جايزه 200ميليون ريالي کمک هزينه خريد مسکن و 36 جايزه 150ميليون ريالي کمک هزينه وديعه مسکن و 36 جايزه 100ميليون ريالي کمک هزينه خريد خودرو که مجموعا 108 جايزه به ارزش 16ميليارد و 200ميليون ريال معادل يک ميليارد و ششصدو بيست ميليون تومان شامل مي‌شود را طي مراسمي رسمي به برندگان خوش حساب تهراني اهدا خواهد شد. رزمي بر پرداخت به موقع الکترونيکي قبوض عوارض شهري تاکيد و خاطرنشان کرد: بر اساس اطلاع رساني‌هاي قبلي و به منظور ترغيب شهروندان جهت پرداخت الکترونيکي قبوض، افرادي که از طريق درگاه اينترنتي شهرداري تهران به نشاني www.tehran.irعوارض ملک خود را پرداخت کرده بودند از امتياز دو برابري در قرعه‌کشي برخوردار هستند. شهروندان نيز مي‌توانند براي اطلاع از فهرست برندگان به پرتال اينترنتي شهرداري تهران به نشاني فوق و يا پرتال اينترنتي اداره کل تشخيص و وصول درآمد به نشاني http: //daramad.tehran. irمراجعه کنند. مديرکل تشخيص و وصول درآمد شهرداري تهران در پايان ضمن تشکر و قدرداني از شهروندان تهراني که با پرداخت به هنگام عوارض پايدار، زمينه توسعه و آباداني شهرمان را فراهم کردند، اظهار داشت: شهروندان تهراني مديريت شهري را براي توسعه و آباداني بيش از پيش شهر ياري مي‌کنند.


 تعريف افق آينده تهران در تراز زيرسطحي  

با توجه به موقعيت فعلي شهر تهران، در برهه کنوني وقت آن رسيده تا براي فضاهاي زير سطحي پايتخت يک طرح جامع تدوين و پس از آن طرح تفصيلي اين موضوع حياتي براي افق30 سال آينده تهيه شود. مهندس عليرضا جاويد معاون فني و عمراني شهرداري تهران در جريان بازديد از پروژه‌هاي عمراني پايتخت، ضمن اظهار اين مطلب افزود: توسعه آتي کلانشهر تهران را بايد در زيرسطح زمين جستجو کرد. اين قضيه فقط به مسائل ترافيکي مربوط نمي‌شود بلکه در 3 موضوع شبکه جمع آوري آبهاي سطحي، شبکه فاضلاب و مجموعه تونلهاي زيرسطحي با اولويت گسترش حمل‌و‌نقل عمومي، بايد يک برنامه منسجم و جامع داشت. با توجه به مخاطراتي که شهرهاي بزرگ ما را تهديد مي‌کند، اگر براي اين قبيل موضوعات از هم اکنون به فکر چاره باشيم و پيش بيني درستي از آينده داشته باشيم، در مواجهه با سوانحي همچون سيل سال 1366 تجريش دچار غافلگيري و بحران نخواهيم شد. از سوي ديگر توجه خاص به موضوعات زيرسطحي و انتقال برخي خدمات به زيرپوست شهر، باعث مي‌شود روي سطح شهر سبک شود و اين مصداق ايجاد شهرهاي دو طبقه و چند طبقه است که در بسياري از کلانشهرهاي پرجمعيت دنيا به آن پرداخته شده است. جاويد با اشاره به دانش اندوخته شده در شهرداري تهران پيرامون استفاده از فضاهاي زيرسطحي در قالب تونل‌هاي شهري، مترو و شبکه جمع آوري آبهاي سطحي که همگي با اتکاء به توانمندي پيمانکاران، مشاوران و مهندسان ايراني حاصل شده است، گفت: به نظر مي‌رسد برخي اولويت‌هاي برنامه توسعه شهر بايد باز تعريف شوند و به اين منظور بهتر است ظرف 2 الي 3 سال آينده طرح جامع فضاهاي زيرسطحي تدوين گردد تا بتوان براي آينده شهر در چند دهه پيش رو يک برنامه مشخص اجرايي داشت و آرامش و زندگي را به سطح شهر بازگرداند.


 اشتغالزايي شهرداري براي 2 هزار کارگر فصلي  

مديرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌هاي اجتماعي شهرداري تهران با اشاره به اينکه بيمه و کار دو دغدغه عمده کارگران فصلي و ساختماني است، گفت: شهرداري تهران با همکاري سازمان فني و حرفه‌اي و اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعي استان تهران در صدد اشتغالزايي براي 2 هزار کارگر فصلي و ساختماني و رفع دغدغه‌هاي آنان وخانواده‌هايشان است. فرزاد هوشيار پارسيان مديرعامل اين سازمان با اشاره به مصوبه شوراي اسلامي شهر تهران مبني بر راه‌اندازي مراکزي تحت عنوان سامانه براي کارگران فصلي و ساختماني گفت: برخي از اين کارگران داراي کارت مهارت فني در رشته‌هايي از جمله آرماتور بندي، برق کاري، تاسيسات ساختمان برق‌کشي هستند، اما عده‌اي نيز از اين تخصص‌ها برخوردار نيستند بنابراين شهرداري تهران فرايند شناسايي، جذب و توانمند‌سازي آنان را نيز بر عهده دارد.وي با اشاره به اينکه براساس برنامه پنج ساله شهرداري تهران بايد تمامي مناطق 22 تهران مجهز به سامانه‌هايي براي کارگران فصلي و ساختماني بشود، افزود: تا کنون ما توانسته‌ايم در برخي مناطق از جمله 7، 8 ، 11 ، 12 و 22 سامانه‌هاي استاندارد راه‌اندازي کنيم. به گفته اين مقام مسوول، ساختماني مجهز به امکانات سرمايشي و گرمايشي با متراژ مشخص براي استقرار کارگران از جمله شاخصه‌هاي اين سامانه‌هاي استاندارد به شمار مي‌آيد. هوشيار پارسيان با اشاره به راه اندازي دفاتري نيز براي ساماندهي کارگران فصلي و ساختماني در مناطق 1، 2، 5 و 6 افزود: البته در آينده نزديک و تا فرصت برنامه پنج ساله شهرداري تهران بايد اين دفاتر به سامانه‌هايي براي ساماندهي کارگران فصلي و ساختماني در سطح شهر تهران تبديل شود.


 افتتاح سيزدهمين نمايشگاه بين‌المللي گل و گياه؛ 21 ارديبهشت ماه 

معاون خدمات شهري شهرداري تهران از افتتاح سيزدهمين نمايشگاه بين‌المللي گل و گياه، تجهيزات پارکي و صنايع وابسته از روز دوشنبه بيست و يکم لغايت جمعه بيست و پنجم ارديبهشت ماه 1394 خبر داد.مجتبي عبدالهي با بيان اينکه سيزدهمين نمايشگاه بين‌المللي گل و گياه، تجهيزات پارکي و صنايع وابسته از روز دوشنبه 21 لغايت 25 ارديبهشت ماه از ساعت 10 صبح تا 21 برگزار مي‌شود، افزود: اين نمايشگاه با حضور توليدکنندگان گل‌هاي شاخه بريده، گياهان آپارتماني و فضاي باز و همچنين دست اندرکاران و توليدکنندگان ملزومات و نهادهاي کشاورزي و ابزارآلات باغباني برگزار خواهد شد.

وي با اشاره به اينکه همزمان با افتتاح نمايشگاه مزبور کارواني از احجام تزئين شده با گل‌هاي بهاري هرروز در نقاط مختلف شهر تهران به حرکت درمي‌آيد، خاطرنشان کرد: اين موضوع باعث مي‌شود تا علاوه بر ايجاد روحيه شاد در شهروندان، سفيري براي دعوت به بازديد از نمايشگاه باشد.

معاون خدمات شهري شهرداري تهران با تاکيد بر اينکه تنها در روز پاياني، نمايشگاه بين‌المللي گل و گياه فروش خواهد داشت، گفت: در روز جمعه 25 ارديبهشت ماه به فروش گياهان موجود در غرفه‌ها اختصاص داده شده است، بدين ترتيب بازديدکنندگان نيز از امکان خريد گل و گياه مورد نياز خود برخوردار خواهند شد.

به گفته عبدالهي سيزدهمين نمايشگاه بين‌المللي گل و گياه تهران در محل دايمي نمايشگاه‌هاي تخصصي شهرداري تهران واقع در بزرگراه حکيم، خروجي بزرگراه شهيد چمران جنوب در ضلع جنوبي بوستان گفت‌وگو برگزار مي‌شود.


 دريچه خبر 

شهرداران 9 منطقه پايتخت منصوب شدند

آئين تکريم و معارفه تعدادي از شهرداران مناطق تهران صبح ديروز در جريان نشست مديران شهرداري پايتخت در محل سالن همايش‌هاي برج ميلاد برگزار شد. بر‌اساس جا‌به‌جايي‌هاي صورت گرفته در شهرداري‌هاي مناطق شهر تهران، عابد ملکي شهردار پيشين منطقه دو تهران به عنوان شهردار منطقه 12 معرفي و جايگزين محمد‌نژاد در اين سمت شد. همچنين نظري به عنوان شهردار جديد منطقه دو تهران منصوب شد.علاوه بر اين پس از انتصاب عليرضا جاويد به عنوان معاون فني و عمراني شهرداري تهران، بهاري به شهرداري منطقه چهار تهران رفت و به دنبال حضور پژمان پشمچي‌زاده، شهردار پيشين منطقه پنج در سمت معاونت شهرسازي و معماري شهرداري تهران، اسدي، شهردار پيشين منطقه 16 به عنوان شهردار جديد منطقه پنج منصوب شد.نصرالله آباديان نيز پس از سپري کردن دوره سرپرستي در شهرداري منطقه 11، به عنوان شهردار اين منطقه منصوب شد. علاوه بر اين نوري نيز به شهرداري منطقه هشت رفت و جايگزين سعيد طلوعي، شهردار پيشين اين منطقه شد.در ادامه جا به جايي‌هاي صورت گرفته در شهرداري‌هاي مناطق حميدي جايگزين عيسي فرهادي در شهرداري منطقه 14 تهران شد، ميرزاقلي نيز به عنوان شهردار جديد منطقه 16 منصوب شد، ضمن اينکه بافراني نيز به عنوان شهردار منطقه 21 تهران معرفي گرديد.

شرکت آب و فاضلاب وجود ماده «فنول» در آب تهران را رد کرد

رئيس کميته محيط زيست شوراي شهر تهران گفت: شرکت آب و فاضلاب وجود ماده «فنول» در آب تهران را رد کرد.محمد حقاني در گفت‌وگو با تسنيم،‌ درباره احتمال وجود ماده‌اي به نام «فنول» در آب تهران‌، اظهار داشت: آزمايشگاه شرکت آب و فاضلاب بر اساس گزارش و اطلاعات خود و در جريان گفت‌وگويي که با بنده داشت، وجود ماده فنول در آب را رد کرد.وي افزود: اين موضوع به بنده گزارش شده بود و آن را به عنوان شبهه مطرح کردم تا درباره آن تحقيق و بررسي شود، از اين رو توضيحات شرکت مربوطه را مي‌پذيرم،‌ مردم نيز در اين خصوص نگراني نداشته باشند.گفتني است حقاني در نشست اعضاي کميسيون سلامت شوراي شهر با خبرنگاران اظهار داشت: بر‌اساس گزارشاتي که به دست بنده رسيده شبهه‌اي در سلامت آب تهران مطرح وجود دارد. بر اين اساس علاوه بر موضوع وجود نيترات در آب تهران خبرها حاکي از اين است که ماده‌اي به نام «فنول» که معمولا همراه آب شوينده‌ها استفاده مي‌شود و با کلري که براي گندزدايي آب به کار مي‌برند پايدارتر مي‌شود در آب تهران وجود دارد.

ارتقاي فرهنگ شهروندان از ارکان اصلي و مهم تحقق تصميم آسمان آبي و زمين پاک است

مدير‌عامل سازمان مديريت پسماندگفت: ارتقاء فرهنگ شهروندان درتمام حوزه‌هاي مديريت شهري از جمله پسماند علاوه بر ارتقاي سلامت شهروندي؛ يکي از ارکان اصلي و مهم تحقق تصميم آسمان آبي و زمين پاک است.جعفري ضمن تاکيد بر اهميت حفظ محيط زيست خاطر‌نشان کرد: تخريب محيط زيست برگشت ناپذيربوده و يکي از راههاي حفظ و ارتقاي شاخص‌هاي زيست محيطي مديريت صحيح پسماند با کاهش توليد زباله و تفکيک پسماند در مبدا است. وي در ادامه اظهار داشت: شيرابه زباله‌ها روزانه 80 تا 110 هکتار زمين در کل کشور را از بين مي‌برد واز طرفي مي‌توان با مديريت قبل و بعد از توليد زباله از آلودگي و تخريب محيط زيست ناشي از شيرابه پسماند جلوگيري نمود. ‌جعفري ضمن تاکيد بر اهميت تفکيک پسماند اين مهم را بخشي از مديريت درمبدا مطرح نموده که تنها به دست ياري و تعامل شهروندان و همکاري گروه‌هاي مردمي در ترويج فرهنگ تفکيک پسماند در مبدا ميسر خواهد بود. وي با اشاره به اينکه شهروندان سرمايه‌هاي اجتماعي در تمامي حوزه‌هاي شهري هستند تصريح کرد: عدم همکاري خوب با طرح تفکيک پسماند، بيرون گذاردن زباله‌ها در ساعات مختلف شبانه روز و رهاسازي پسماند‌ها در سطح شهر معلول رفتار برخي از شهروندان است که با اطلاع رساني از طريق آموزش چهره به چهره، برگزاري کلاس‌هاي آموزشي مختلف و همچنين برگزاري جشنواره‌ها يي همچون مشکات سطح آگاهي شهروندان را در اين زمينه ارتقا خواهيم داد و ايشان را به اجراي طرح تفکيک پسماند در مبدا ترغيب مي‌نماييم.

افتتاح پرديس سلامت با کارکرد آموزش در منطقه 11

به مناسبت هفته جهاني سلامت که از يکم لغايت هفتم ارديبهشت ماه در حال برگزاري است‌؛ پرديس سلامت به منظور ارائه خدمات آموزشي سلامت محور و ارتقاي آگاهي شهروندان در خيابان قلمستان افتتاح شد.محمد کريملو معاون اجتماعي و فرهنگي اين منطقه با اعلام خبرآغاز به کار پرديس سلامت‌؛اظهار داشت:ارتقاي سلامت شهروندان تنها با تمرکز بر درمان امکان پذير نيست و انجام برنامه‌هاي آموزشي سلامت محور و ارتقاي آگاهي شهروندان با مباحث سلامت براي پيش گيري از بروز بيماري و سلامت رواني جامعه بسيار مهم است. کريملو خاطر‌نشان کرد‌: با آغاز به کار پرديس سلامت‌؛شهروندان اين منطقه به مجموعه اي متمرکز براي بهره‌مندي از برنامه‌هاي سلامت دسترسي مي‌يابند.او افزود: پرديس سلامت‌،ساختماني 3 طبقه در انتهاي خيابان قلمستان است .پرديس سلامت منطقه 11 روز يکشنبه 6ارديبهشت با حضور شهردار منطقه 11 در خيابان قلمستان افتتاح شد.


 گذري برمناطق 

پاکسازي ارتفاعات مسگرآباد در منطقه 15

معاون امور شهري و محيط زيست شهرداري منطقه 15 از پاکسازي ارتفاعات مسگرآباد در جنوبشرق پايتخت همزمان با هفته زمين پاک خبر داد.مهندس رحمان پارسا با اعلام مطلب فوق افزود: اين اقدام با حضور برخي مسوولين و بانوان هميار محيط زيست صبح ديروز در کوه‌هاي مسگرآباد انجام شد.به گفته وي همزمان با گراميداشت هفته زمين پاک (دوم تا هشتم ارديبهشت ماه ) با شعار «زمين شکننده است» ( همدلي با طبيعت براي زمين پاک) ويژه برنامه‌هايي شامل نواخته شدن زنگ سلامت در مدرسه محدثه، برنامه‌هاي آموزشي محيط زيست شهري، حفظ محيط زيست شهري و نقش آن در سلامت انسان، روز زمين پاک و تفکيک پسماند از مبدأ در مدارس و سراهاي محلات منطقه برگزار مي‌شود.مهندس پارسا در ادامه يادآور شد: برپايي غرفه محيط زيست در بوستان خليج فارس‌، پياده‌روي نمادين کودکان و اجراي مسابقه نقاشي با شعار( همدلي با طبيعت براي زمين پاک) و تقدير از فعالان محيط زيست از ديگر برنامه‌هاي اجرايي اين هفته خواهد بود.

تعريض بزرگراه حکيم

معاون حمل‌ونقل وترافيک منطقه5 گفت:‌، با هدف روان‌سازي تردد وکاهش حجم ترافيک ‌طرح تعريض بزرگراه شهيد حکيم حدفاصل اشرفي اصفهاني تا اباذر در دستور کار قرار گرفت.ولي نجاتي‌،معاون حمل‌ونقل وترافيک منطقه با اعلام اين خبرگفت: با توجه به افزايش حجم ورود خودروها و محدود بودن ظرفيت ترافيکي منطقه،پس از مطالعات ترافيکي صورت گرفته طرح تعريض بزرگراه شهيد حکيم به عنوان يک راه حل در دستور کار مديريت شهري قرار گرفته است. وي افزود:به منظور بهسازي کارکرد شبکه بزرگراهي طرح تعريض بزرگراه شهيد حکيم حدفاصل بزرگراه شهيد اشرفي اصفهاني تا خيابان اباذر طراحي ودر دست اجرا قرار دارد.معاون شهردار منطقه افزود: اين نقطه از بزرگراه يکي از گلوگاه‌هاي ترافيکي در بزرگراه حکيم است که با اجراي طرح وافزايش ظرفيت عبوري بخشي از بار ترافيکي بزرگراه کاهش مي‌يابد.نجاتي ادامه داد:طرح تعريض باند شمالي بزرگراه حکيم حدفاصل اشرفي اصفهاني تا خيابان سهيلي قهرودي ‌پيش‌بيني شده است.وي همچنين از بازگشايي خيابان سرو به بزرگراه حکيم خبردادوگفت:با تکميل طرح خيابان سرو از حالت جزيره خارج شده ودسترسي به بزرگراه فراهم مي‌شود.

منطقه 22، قطب تفريحي گردشگري، درماني و علمي تهران

شهردار منطقه 22 در ديدار خود با مسوولان اولين بيمارستان بهره‌برداري شده در منطقه گفت: با برنامه‌اي که شهرداري منطقه براي احداث و راه اندازي بيمارستان‌ها و مراکز درماني متعدد در محدوده شمال غرب پايتخت دارد، اين منطقه در افق طرح به عنوان دهکده سلامت به پايتخت معرفي خواهد شد.

قاسم مولايي شهردار منطقه با اعلام اينکه 5 بيمارستان ديگر در محدوده اين منطقه ساخته خواهد شد، خاطرنشان کرد: افزون بر بيمارستان فوق تخصصي پروفسور سميعي، بيمارستاني فوق‌تخصصي از سوي ستاد اجرايي فرمان امام (ره) با بهره گيري از تمامي استانداردهاي جهاني در خيابان برادران شهيد عليمرادي کلنگ احداث خورده و در مرحله گود برداري است.

مجموعه درماني ديگري نيز بنام الزهرا (س) در همين خيابان و توسط خيرين ساخته مي‌شود.وي افزود: بيمارستان فوق تخصصي سرطان نيز در جنوب بزرگراه شهيد خرازي و مقابل مجموعه فراملي هزار و يک شهر در بازه زماني 5 سال افتتاح مي‌شود که اکنون مجوزهاي آن صادر شده است.

تجهيز بزرگراه‌هاي فتح و سعيدي به دوربين‌هاي ثبت تخلف

معاون حمل‌و‌نقل و ترافيک شهرداري منطقه 9 با اشاره به تکميل پروژه خط سفيد از تجهيز بزرگراه‌هاي فتح و سعيدي به دوربين‌هاي ثبت تخلف سرعت خبر داد و گفت: برهمين اساس 8 دوربين در اين معابر نصب شده است.فرزاد فرهاديان بابادي با اعلام اين خبر گفت: به منظور تکميل پروژه خط سفيد در معابر بزرگراهي، نصب دوربين‌هاي ثبت تخلف در بزرگراه‌هاي فتح و سعيدي در دستور کار قرار گرفت و به ترتيب 5 و 3 عدد دوربين در اين شبکه‌هاي بزرگراهي نصب شد.وي با اشاره به احاطه مديريت شهري بر همه رويدادها و وقايع اثرگذار شهري در معابر شرياني و بزرگراهي نيز اظهار داشت:پيش از نصب دوربين‌هاي نظارت تصويري در بزرگراه‌هاي يادگار امام (ره) و فتح نيز انجام شده بود تا با استفاده از آنها وضعيت ترافيکي اين معابر رصد شود.فرهاديان بابادي ادامه داد: به منظور روان‌سازي و آرام‌سازي جريان ترافيکي و پيشگيري از خطرات و حوادث احتمالي،دوربين‌هاي نظارت تصويري و ثبت تخلف سرعت نصب شد.

نصب حجم «خواب کودک»

در بزرگراه شهيد مدرس

حجم «خواب کودک» با تلفيقي از فايبر گلاس و فرش‌هاي گل و در ابعاد بسيار بزرگ از سوي اداره زيبا سازي شهرداري منطقه 3 در تقاطع بزرگراه شهيد مدرس و حقاني نصب شده است. مجيد مهنام رئيس اداره زيباسازي اين منطقه گفت: اين حجم به طول 7 و عرض 4 متر ساخته شده است و کودکي را نشان مي‌دهد که لبخندي بر لب دارد و بر روي بالشي سفيد در ميان طبيعت به خواب فرو رفته است. وي افزود: عروسک و بالش اين کودک به رنگ سفيد و از جنس فايبر گلاس است و روي اين کودک نيز با گل‌هاي قرمز و سبزه پوشيده شده است که ترکيب رنگ‌هاي سبز، قرمز و سفيد در اين اثر به نوعي تداعي‌کننده پاکي، آرامش و زندگي است و توجه هر رهگذري را به خود جلب مي‌کند. سپيده شادبخت طراح و سازنده اين اثر با اشاره به اينکه براي طراحي و اجراي اين طرح از چندين عکس استفاده کرده است گفت: لبخند کودک و خواب آرام او، اين پيام را به ما مي‌دهد که کودکان در طبيعت به آرامش و شادي مي‌رسند و بايد آن را براي نسل بعد حفظ کنيم.