نسخه شماره 3741 - 1394/02/07 -

يک ميليون نفر در ليست انتظار
آغاز فاز جديد بيمه کارگران ساختماني


افزايش تقاضاي اروپايي‌ها براي پرواز به ايران


موافقت با ورود خودروسازان آمريکايي

وزير صنعت، معدن و تجارت خبر داد:
توليد خودروهاي کشور با سوخت يورو 5 و 6

عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس:
وزارت صنعت و معدن بايد پيگير مشکلات معادن باشد


اخبار کوتاه


گزارش


خبر


 يک ميليون نفر در ليست انتظار
 آغاز فاز جديد بيمه کارگران ساختماني 

با اعلام وزير کار، فاز جديد بيمه يک ميليون کارگر ساختماني داراي کارت مهارت که در سال‌هاي 90 تا 92 ثبت‌نام و در ليست انتظار قرار گرفته‌اند، با سهم بيمه 62 هزارتومان در سال 94 آغاز مي‌شود. به گزارش مهر، موضوع بيمه کارگران ساختماني يکي از مباحثي است که در طول ساليان گذشته از سوي جامعه کارگري کشور مطرح بوده و در اين رابطه نيز طرحي از زمان فعاليت دولت‌هاي سابق به منظور بيمه اين گروه از کارگران آغاز شده بود.بخش ساختمان به عنوان خطرناکترين حوزه کاري کارگران کشور مطرح است و به استناد آمارهاي موجود کشور، ميزان تلفات و آسيب‌هايي که در نتيجه فعاليت در اين بخش صورت مي‌گيرد به مراتب از کار در بخش‌هايي مانند معدن نيز بيشتر است. کارشناسان بازار کار مي‌گويند عدم آموزش نيروي کار شاغل در بخش ساختمان، غيرتخصصي بودن فعاليت نيروي کار ساده در اين بخش و فراهم بودن امکان ورود همه افراد به اشتغال در اين بخش به جاي استفاده از نيروهاي کارآزموده و ماهر، بي توجهي بيشتر کارفرمايان بخش خصوصي به مباحث ايمني در کار و استفاده از تجهيزات غيراستاندارد در بخش ساختمان باعث شده تا ميزان تلفات نيروي کار شاغل در بخش ساختمان بالا باشد.

مرگ‌‌ و ‌مير کارگران در ساختمان‌ها

آمارها نشان مي‌دهند بيش از نيمي‌از کل حوادث ناشي از کار کشور در بخش ساختمان بوده و درصد قابل توجهي از آسيب‌هايي که در اين بخش به نيروي کار کشور وارد مي‌شود متاسفانه منجر به مرگ افراد مي‌شود.برق گرفتگي، زيرآوار ماندن، سقوط از ارتفاع، فرو ريختن تمام يا بخشي از ساختمان در حين ساخت و يا تخريب و عدم رعايت نکات ايمني در اين بخش؛ از مهم‌ترين مسائلي است که باعث آسيب به کارگران ساختماني کشور مي‌شوند. نکته حائز اهميت در اين بخش اين است که تا همين چند سال پيش اکثريت قريب به اتفاق نيروي کار شاغل در اين بخش حتي از داشتن يک پوشش بيمه‌اي حداقلي نيز محروم بوده‌اند و اين مساله مي‌توانست در زمان نياز، چالش‌هاي فراواني را براي کارگران به همراه داشته باشد. طي چند سال گذشته، دولت با اجراي طرحي در صدد حمايت از نيروي کار شاغل در بخش ساختمان بر آمد و باتعيين سهميه‌هاي ساليانه براي کارگران، نسبت به بيمه آنان اقدام کرد و تاکنون 800 هزارنفر توانسته‌اند از بيمه کارگران ساختماني استفاده کنند.در عين حال؛ به دليل عدم تامين منابع مورد نياز از سوي دولت در چند سال گذشته توقف‌هايي در اجراي اين برنامه وجود داشته به نحوي که در فاصله دو سه سال اخير بيش‌از يک ميليون کارگر ثبت‌نام شده در ليست انتظار بيمه قرار گرفته‌اند.

يک ميليون کارگر در ليست انتظار بيمه

حالا علي ربيعي؛ وزير تعاون، کار و رفاه در آستانه روز کارگر اعلام کرد کار بيمه کارگران ساختماني ثبت‌نام شده از قبل از سر گرفته مي‌شود و دولت در اين زمينه برنامه‌ريزي‌هاي لازم را انجام داده است. سيدهادي ساداتي در گفت‌وگو با مهر با بيان اينکه بيمه کارگران ساختماني در سال 93 متوقف بوده است گفت: طي روزهاي اخير تامين‌اجتماعي براي سال 94 اعلام سهميه کرده و قرار است بيمه کارگران ساختماني دوباره انجام شود. عضو هيات مديره کانون عالي انجمن‌هاي صنفي کارگران ايران اظهارداشت: با اين وجود ما به نمايندگي از کارگران درخواست کرده‌ايم که کار بيمه کارگران ساختماني به صورت سهميه‌اي انجام نشود و اگر تامين اجتماعي در هر ماه 100 هزار نفر را بيمه کند تا آخر سال پرونده اين موضوع بسته خواهد شد. ساداتي ادامه داد: نهايتا يک ميليون نفر کارگر در ليست انتظار قرار دارند که البته تازه واردها نيز به آن اضافه مي‌شوند.

متاسفانه به دليل توقف‌هايي که در اجراي طرح بيمه کارگران ساختماني اتفاق افتاده است، کارگراني که از سال‌هاي 90 تا 92 ثبت‌نام شده‌اند هنوز موفق به قرار گرفتن در پوشش بيمه‌اي نشده‌اند. اين مقام مسئول کارگري کشور افزود: ممکن است در نظر گرفتن سهميه به نوعي ايجاد رانت و فساد کند و کساني که مي‌توانند از طريق روابطي موفق به دريافت بيمه شوند و افراد واجد شرايط ديگر باقي بمانند؛ بنابراين اگر اين روال در سال جاري بدون تاکيد بر سهميه انجام شود، پرونده بسته مي‌شود.وي درباره شرايط کارگران براي استفاده از بيمه کارگران ساختماني تاکيد کرد: داشتن کارت مهارت کارگر ساختماني درجه 3 از شروط مهمي‌است که در کنار ثبت‌نام بايد ارائه شود. البته افرادي که بخواهند در سال‌جاري ثبت‌نام کنند، در سال آينده بيمه مي‌شوند و ليست‌هاي سال‌هاي گذشته قرار است در رديف بيمه شدن قرار بگيرند.

به گفته ساداتي، انجمن‌هاي کارگران ساختماني نيز در اين راستا کمک‌هايي را به منظور شناسايي کارگران ساختماني و تفکيک افرادي که مي‌خواهند از اين طريق استفاده کرده و بيمه شوند انجام خواهد داد.عضو هيات مديره کانون عالي انجمن‌هاي صنفي کارگران کشور همچنين هزينه بيمه هر کارگر ساختماني را در سال جاري 62 هزارتومان اعلام کرد و گفت: مابقي حق بيمه از سوي دولت تامين مي‌شود و کارگران ساختماني تنها 7 درصد سهم خود را مي‌پردازند.


 افزايش تقاضاي اروپايي‌ها براي پرواز به ايران 

معاون سازمان هواپيمايي کشوري با اشاره به افزايش تقاضاي کشورهاي اروپايي براي پرواز به ايران گفت: از قاره آمريکا ايرلايني به ايران نمي‌آيد اما در صورت ايجاد خطوط پروازي دو شرکت ايراني امکان پرواز دارند. محمد خداکرمي‌در گفت‌وگو با مهر در خصوص ايجاد خطوط پروازي جديد و يا افزايش خطوط پروازي بين ايران و ساير کشورها، گفت: با توجه به وزن جمعيتي کشور ما، شرکتهاي خارجي تمايل به پرواز به ايران را دارند که در حال حاضر با ورود يک ايرلاين جديد آلماني به ايران، سقف پروازي به 14 پرواز در هفته افزايش يافته که تقريبا ظرفيت پر شده است.خداکرمي‌به امضاي يادداشت تفاهم بين ايران و پرتغال براي ايجاد مسير پروازي اشاره کرد و گفت: يک ايرلاين يوناني هم به دنبال راه اندازي 3 پرواز هفتگي بين ايران و آتن است، همچنين شرکت آليتاليا به دنبال افزايش پرواز به 5 پرواز در هفته است. وي افزود: ترکيش ايرلاين هم درخواست افزايش پرواز را داده و شرکت ايرآسيا هم به دنبال افزايش پرواز بين ايران و مالزي است، زيرا الان پرواز در اين مسير در اختيار شرکت‌هاي ايراني است. معاون سازمان هواپيمايي کشوري با بيان اينکه شرکت‌هاي بزرگ اروپايي هم به ايران پرواز دارند، بيان کرد: در حال حاضر شرکت هواپيمايي لوفتانزا 8 پرواز در هفته به ايران دارد و تاکنون درخواست‌هاي زيادي براي افزايش پرواز به صورت شفاهي از سازمان بوده اما نامه مکتوبي از اين شرکت‌هاي بزرگ نداشتيم. وي در خصوص مسير پروازي بين ايران و آمريکا، اظهار داشت: از قاره آمريکا ايرلايني به ايران نمي‌آيد، البته براي اين مسير طولاني هر شرکتي هم نمي‌تواند پرواز داشته باشد اما در ايران دو شرکت هستند که آمادگي پروازهاي طولاني را دارند.خداکرمي‌تصريح کرد: به هر حال تعدادي از مسافران ما براي آمريکا هستند و توسط شرکت‌هاي ديگر اروپايي و منطقه خليج‌فارس جابه‌جا مي‌شوند، بنابراين اين تقاضا وجود دارد.خداکرمي ‌در خصوص تدوين آئين نامه حقوق مسافر که از سال گذشته در سازمان هواپيمايي مطرح شد، اظهار داشت: در گذشته هم دستورالعملي براي حقوق مسافر داشتيم که شرکت‌هاي هواپيمايي براي تاخيرها به آن استناد مي‌کردند. معاون سازمان هواپيمايي کشوري افزود: دستورالعمل جديد پس از تهيه پيش نويس در شوراي‌عالي هواپيمايي مطرح و 5 جلسه هم بر روي آن کار شده است.


 موافقت با ورود خودروسازان آمريکايي 

معاون وزير صنعت، با بيان اينکه منعي براي ورود خودروسازان آمريکايي به صنعت خودروي ايران وجود ندارد، 7 پيش شرط شراکت ايراني- آمريکايي را اعلام کرد. محسن صالحي‌نيا در گفت‌وگو با مهر در خصوص مذاکره خودروسازان آمريکايي با خودروسازان ايراني گفت: اصولا وزارت صنعت، معدن و تجارت سياست‌گذار اين بخش است و شرکت‌هاي خودروساز داخلي براساس سياست‌هايي که از سوي وزارت صنعت، معدن و تجارت سياست‌گذاري مي‌شود، بايد با خودروسازان آمريکايي مشارکت داشته باشند.

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت با بيان اينکه منعي براي همکاري خودروسازان ايراني با خودروسازان آمريکايي وجود ندارد، افزود: در اين همکاري مشترک، بايد 7 پيش‌شرط اعم از همکاري مشترک، ايجاد و توسعه واحدهاي صنعتي، سرمايه‌گذاري، ايجاد پلت فرم و طرح توسعه آن، عمق‌بخشي ساخت داخل و استفاده از توانمندي قطعه‌سازان داخلي در رابطه با توسعه صنعت خودرو رعايت شود.

وي تصريح کرد: اگر شرکت‌هاي خودروساز بتوانند براساس اين سياست‌ها مذاکراتي را با شرکت‌هاي مختلف دنيا چه آمريکايي و چه غيرآمريکايي داشته باشند، منعي براي شراکت وجود ندارد. در واقع حضور شرکت‌هايي که اصولا از نظر قواعد ايران بتوانند مراوده صنعتي و تجاري داشته باشند، بلامانع است.

صالحي‌نيا با بيان اينکه اطلاع ويژه‌اي از اينکه اين مذاکرات در چه مرحله‌اي است، ندارم، خاطرنشان کرد: ليکن به لحاظ سياست‌هاي کلان، اگر اين همکاري در چارچوب اين سياست‌ها باشد؛ منعي براي آن نيست. البته در تجارت خارجي کشور نيز جايي که همکاري با شرکت‌هاي آمريکايي منع شده باشد، وجود ندارد.

پيش از اين، محمدرضا نجفي‌منش عضو شوراي سياستگذاري خودرو در گفت‌وگو با مهر با بيان اينکه خودروسازان آمريکايي رايزني‌هايي را با خودروسازان و مسئولان ايراني براي حضور در بازار خودروي ايران انجام داده اند خبرداده و گفته بود: هر حضوري که باعث ارتقاي تکنيک و مجهز شدن خودروسازان ايراني به تکنولوژي روز شود، بسيار مناسب به نظر مي‌رسد و ايران از آن استقبال مي‌کند، اين در حالي است که قراردادها بايد به سرمايه‌گذاري مشترک و صادرات بينجامد.


 وزير صنعت، معدن و تجارت خبر داد:
 توليد خودروهاي کشور با سوخت يورو 5 و 6 

نعمت‌زاده در ديدار با وزير محيط‌زيست ايتاليا افزود: تراز تجاري ايران و ايتاليا بخاطر تحريم از شش و هفت ميليارد دلار به 5/1 ميليارد دلار رسيده است. به گزارش شبکه اطلاع رساني توليد و تجارت ايران (شاتا)؛ محمدرضا نعمت‌زاده طي ديدار با وزير محيط‌زيست و حفاظت از پهنه‌هاي خاکي و دريايي جمهوري ايتاليا؛ با بيان اين مطلب، افزود: سابق به همکاري‌هاي شرکت‌هاي ايتاليايي در زمينه‌هاي مختلف همچون نفت، گاز، پتروشيمي، انرژي و... با جمهوري اسلامي ايران وجود دارد و خرسنديم که اين گونه روابط را تجديد و گسترش دهيم.

وي گفت: ايران عنوان کشوري که در حال صنعتي شدن است تمايل دارد از تجارب کشورهاي صنعتي استفاده کند. وزير صنعت، معدن وتجارت با اشاره به الزام دولت مبني بر نصب فيلترهاي مخصوص براي خودروهاي ديزلي گفت: مي‌توانيم با شرکت‌هاي ايتاليايي در اين زمينه و ساير بخش‌هاي صنعت خودرو همکاري داشته باشيم. نعمت‌زاده همچنين افزود: جمهوري اسلامي ايران در زمينه «توليد کاتاليست‌هاي مناسب خودرو» و «طراحي و ساخت موتور خودرو با حداقل مصرف سوخت و آلايندگي» آمادگي سرمايه‌گذاري مشترک با شرکت‌هاي ايتاليايي در اين خصوص را داريم. وي در ادامه يادآور شد: ما در کشورمان يک مرکزتحقيقات و طراحي موتور خودرو داريم که مجهز به تجهيزات پيشرفته است و با توافقات به عمل آمده از نظرات متخصصين ايتاليا بهره خواهد گرفت.

نعمت‌زاده در ادامه با اشاره به اينکه تلاش مي‌کنيم در زمينه محيط‌زيست از رويه‌هاي پذيرفته شده جهاني پيروي کنيم، افزود: ما در تمامي استان‌هاي کشورمان در هر اداره صنعت، معدن وتجارت واحد HSEو محيط‌زيست مستقر بوده که جداي از ساختار سازمان حفاظت محيط زيست فعاليت مي‌کنند.

وي در توضيح اين مطلب، افزود: در واحدهاي HSE علاوه برنظارت بر فعاليت‌هاي صنعتي، معدني ومسايل فني و تکنولوژيکي در رابطه با سرمايه‌گذاري‌هاي جديد صنعتي ومعدني نظارت زيست‌محيطي بطور کامل صورت مي‌گيرد.

مهندس نعمت‌زاده در بخش ديگري از سخنان خود، گفت: هم اکنون توليد تمام خودروهاي کشور با سوخت يورو 4 صورت مي‌گيرد و تلاش داريم به سمت يورو 5 و 6 برويم. وزيرصنعت، معدن وتجارت با تاکيد بر اينکه تمامي کار‌شناسان صنعتي ومعدني ملزم براستفاده از کارگاه‌هاي آموزشي و سمينارهاي تخصصي زيست‌محيطي مي‌باشند، افزود: از همکاري‌هاي متقابل با کشور ايتاليا در اين زمينه‌ها استقبال مي‌کنيم. وزير صنعت، معدن وتجارت در بخش ديگري از سخنان خود گفت: هم اکنون تراز تجاري ايران و ايتاليا بخاطر مسايل تحريم از 6 و 7 ميليارد دلار به 1/5 ميليارد دلار رسيده و اين موضوع بطور قطع به ضرر هر دو کشور ايران و ايتاليا بعنوان سومين اقتصاد بزرگ اروپايي تلقي مي‌شود.

وي در ادامه ضمن دعوت براي بازديد از غرفه ايران در اکسپو 2015 گفت: در اين نمايشگاه، غرفه ايران همجوار غرفه ايتالياست و اميدواريم بتوانيم زمينه لازم براي همکاري دو کشور بيش‌از‌پيش فراهم شود.

در اين ديدار «جان لوکا گالت» وزير محيط‌زيست و حفاظت از پهنه‌هاي خاکي و و دريايي جمهوري ايتاليا گفت: اين ديدار براي کشور ايتاليا براي رقم زدن آينده بهتر روابط با جمهوري اسلامي ايران مهم تلقي مي‌شود. وي در ادامه گفت: خرسنديم که برگزاري اکسپو 2015 ميلان در آستانه حصول توافقات هسته‌اي در حال شکل‌گيري است و اين موضوع را به فال نيک مي‌گيريم. به گفته «لوکا گالت»؛ ما دراکسپو2015 ميلان از غرفه‌هاي جمهوري اسلامي ايران به همراه وزير صنايع ايتاليا ديدار خواهيم کرد.

وزير محيط‌زيست و حفاظت از پهنه‌هاي خاکي و دريايي جمهوري ايتاليا در ادامه با اشاره به اينکه در سفر خود به جمهوري اسلامي ايران تجارب خوبي را کسب کرده است، افزود: همکاري‌هاي آينده ما در حال شکل گيري است و بايد دوام و قوام بيشتري به خود گرفته و در عرصه‌هاي محيط‌زيست سطح همکاري‌ها بيشتر شود. وي گفت: شرکتهاي ايتاليايي براي انجام بازاريابي براي نصب دستگاهي که «اگزوز» بخش خروجي خودرو‌ها را کنترل کرده و آلودگي ايجادي را کنترل مي‌کند؛ آمادگي دارند.

گفتني است: در ادامه اين ديدار مهندس نعمت‌زاده توضيحاتي در خصوص پاويون ايراني در اکسپو 2015 ميلان و به تفسير امکانات تعبيه شده، خلاقيت‌هاي انجام شده در خصوص سفره ايراني، حوض‌هاي آب نما، کاشت درختان منحصر به فرد وغيره هيات ايتاليايي ارائه کرد.


 عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس:
 وزارت صنعت و معدن بايد پيگير مشکلات معادن باشد 

عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس شوراي اسلامي ‌در خصوص معادن بزرگي مانند چادرملو و گل گهر و تاثير آنها بر اشتغال و رونق اقتصادي، گفت: وقتي اين معادن اشتغالزايي بالايي دارند و گردش مالي آنها مي‌تواند بر اقتصاد کشور اثر بگذارد، نبايد اجازه بدهيم اين معادن دچار چالش و اشکال بشوند. محسن بيگلري در گفت و گو با ايلنا با اشاره به اهميت تحقق اهداف تعيين شده از سوي مقام معظم رهبري در فاصله گرفتن از اقتصاد وابسته به نفت، گفت: اگر قرار است از اقتصاد نفتي فاصله بگيريم، بايد براي تامين هزينه‌هاي کشور، راهکار جايگزين بينديشيم که معادن مي‌توانند يکي از راهکارها براي اين مهم باشند. عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس شوراي اسلامي ‌در خصوص معادن بزرگي مانند چادرملو و گل گهر و تاثير آنها بر اشتغال و رونق اقتصادي، گفت: وقتي اين معادن اشتغالزايي بالايي دارند و گردش مالي آنها مي‌تواند بر اقتصاد کشور اثر بگذارد، نبايد اجازه بدهيم اين معادن دچار چالش و اشکال بشوند. وي با اشاره به اينکه تا حدودي در جريان قضيه چادرملو و حاشيه سازي براي آن بوده است، گفت: مي‌دانم که آقاي تابش نماينده اردکان و تعداد ديگري از نمايندگان پيگير اين موضوع بودند اما به عقيده من اصلا جالب نيست که نمايندگان درگير موضوعات حاشيه‌اي بشوند.

بيگلري با تاکيد بر اينکه متولي حمايت از معادن و بررسي مشکلات آنها وزارت صنعت،معدن وتجارت است‌، اظهارداشت: اينکه عده‌اي با غرض يا از سر سادگي براي يک معدن يا بخشي از اقتصاد کشور چالش درست کنند، به هيچ وجه درست نيست اما اينکه به اين سادگي مي‌توان براي يک بنگاه اقتصادي مشکل ايجاد کرد، تنها و تنها نشانه ضعف وزارت صنعت، معدن و تجارت است.نماينده سقز با يادآوري اينکه حاشيه سازي باعث شد تا در يک مقطعي معدن چادرملو رسانه اي شود، تصريح کرد: ما معادن ديگري هم داريم که به اين درد گرفتار شده اند. به عنوان مثال معدن سنگ آهن صاحب سقز نيز دچار مشکل است و سازمان اوقاف روي آن دست گذاشته که بنده به عنوان نماينده مردم سقز نسبت به اين اقدام واکنش نشان داده ام.وي با ابراز تاسف از اينکه وزارت صنعت مشکل را حل نکرد و بنده با اوقاف درگير شدم گفت: مشکل اصلي، عملکرد وزارت صنعت است که در مديريت معادن بسيار ضعيف عمل کرده است. امروزه براي بسياري از معادن مشکل‌سازي مي‌شود نه تنها نسبت به معدن چادرملو، بلکه براي بقيه معادن نيز مشکل سازي مي‌شود. من اين را به صورت ويژه مي‌گويم که اگر وزارت صنعت و معدن ورود نکند، ده‌ها چادرملو در ايران وجود دارد که مسئله ساز و مشکل‌ساز شده يا خواهد شد. وي با تاکيد بر اينکه دور از شان يک نماينده است که در قضاياي حاشيه‌سازي براي معادن دخالت کند، گفت: نماينده بيچاره به عنوان دفاع از منافع مردم مجبور به واکنش مي‌شود و همين حمايت باعث مي‌شود تا مورد اتهام قرار گيرد. بيگلري فعاليت‌هاي معادن را يک امر اقتصادي، توليدي و تجاري دانست و بيان داشت: وزارت صنعت و معدن بايد پيگير مشکلات معادن باشد و منافع دولت را هم در نظر بگيرد.

وي با اشاره به اينکه بازديدي از چادرملو نداشته است گفت: معدني که توانسته اشتغال منطقه را تحت تاثير مثبت خود قرار دهد و چرخه توليد را از خام‌فروشي به فرآورده تبديل کرده است، بايد براي مردم منطقه‌اش و دولت امتياز باشد.


 اخبار کوتاه 

همکاري‌هاي چندجانبه بين ايران و عمان

در ديدار روساي اتاق بازرگاني عمان و ايران بر لزوم تاسيس شرکتي مشترک، همچنين راه‌اندازي خط کشتيراني و همکاري‌هاي چندجانبه ميان دو کشور تاکيد شد.

به گزارش شانا، غلامحسين شافعي، رئيس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي ايران و سعيدبن صالح ال کيومي، رئيس اتاق عمان با يکديگر ديدار و به تمرکز بخش‌هاي خصوصي دو کشور در جهت توسعه روابط اقتصادي تاکيد کردند. رئيس اتاق بازرگاني ايران در اين ديدار، به تلاش اتاق مشترک ايران و عمان در جهت توسعه همکاري‌هاي مشترک بين تجار و فعالان اقتصادي دو کشور اشاره کرد و گفت: تشکيل يک شرکت مشترک ايراني و عماني با حمايت و نظارت اتاق‌هاي مشترک حرکتي براي افزايش همکاري‌هاي تجاري بين دو کشور است.

تهيه بسته بيمه‌اي صنايع کوچک

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت از تهيه بسته بيمه‌اي صنايع کوچک خبرداد و گفت: حمايت‌هاي بيمه‌اي از جمله راهکارهاي حمايت از صنايع است تا از خسارت‌هايي كه به دارايي‌ها يا پرسنل وارد مي‌شود، جلوگيري شود. به گزارش مهر، سيدمحمدعلي سيدابريشمي گفت: تفاهم‌نامه‌اي با بيمه ايران براي حمايت از صنايع کوچک به امضا رسيده است که در راستاي افزايش همكاري در جهت ترويج فرهنگ بيمه و حمايت از صنايع كوچك و متوسط و بهره‌مندي اين صنايع از مزاياي بيمه است، بر اين اساس اميد مي‌رود با اجراي اين اقدامات، شاهد تسهيل و رونق فعاليت‌هاي اقتصادي، افزايش ضريب امنيت و كاهش ريسك صنايع كوچك در فضاي كسب وكار باشيم.

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت با بيان اينكه صنايع كوچك با بروز برخي مشكلات در سال‌هاي گذشته در موقعيت مطلوبي قرار ندارند، تصريح كرد: اين صنايع عمدتا با كمبود نقدينگي روبه رو بوده و طي سال‌هاي گذشته با لطمات زيادي دست و پنجه نرم كرده اند.

آغاز شناسايي مشمولان

مسکن اجتماعي

يک مقام مسئول در وزارت کار با اعلام آغاز شناسايي مشمولان طرح مسکن اجتماعي گفت: همه دستگاه ها بايد مشمولان خود را به وزارت کار معرفي کنند. به گزارش مهر، احمد بيگدلي شاملو با اعلام آغاز شناسايي ‌مشمولان مسکن اجتماعي گفت: اکنون تفاهم‌نامه‌اي بين وزرا برقرار شده و کار اجرايي در حال انجام است. نحوه اجرا به اين صورت است که گروه‌هاي مخاطب که مشمول اين طرح مي‌شوند بر اساس آئين‌نامه از سوي وزارت کار تعيين مي‌شوند.مديرکل تعاوني‌هاي توزيعي وزارت کار با اشاره به اينکه اين وزارتخانه در حال شناسايي مشمولان طرح مسکن اجتماعي است اظهارداشت: همکاري با بخش تعاون هم در مسکن اجتماعي ديده شده است.

اولتيماتوم به بساز‌ بفروش‌ها

در شرايطي که با توجه به هماهنگي‌هاي صورت گرفته بين وزارت راه‌و‌شهرسازي و بانک مرکزي به نظر مي‌رسد وام نوسازي بافت‌هاي فرسوده در سال‌جاري در اختيار بخش قابل توجهي از متقاضيان قرار خواهد گرفت، حالا وزارت راه به بساز‌ و بفروش‌ها اولتيماتوم داده است.

به گزارش ايسنا، قرار‌گرفتن بيش از 10 ميليون ايراني در بافت‌هاي فرسوده شهري و نياز روز افزون کشور به عرضه واحد‌هاي مسکوني جديد البته در قالب پروژه‌هايي که مردم نسبت به استفاده از آنها راغب هستند، باعث شده آخوندي بخش قابل توجهي از تمرکز خود در بازار مسکن را به بافت‌هاي فرسوده اختصاص دهد.غفراني، رييس سازمان نظام مهندسي ساختمان استان تهران نيز در راستاي همپوشاني با اين سياست‌ها از سوي وزارت راه و شهرسازي اعلام کرده اين سازمان نسبت به ورود به اين پروژه‌ها در بافت‌هاي فرسوده مصر بوده و قطعا در ساخت‌وساز در اين حوزه نظارت مي‌کند.

صادرات بيش‌از 5 هزار تن عسل

رئيس گروه امور توليدات زنبور عسل وزارت جهادكشاورزي گفت: در سال 93 بيش‌از 5 هزار تن عسل از کشور صادر شده، ضمن اينکه ترکيه مشتري اصلي عسل ايراني است.

ماشاءالله جمشيدي در گفتگو با مهر از افزايش صادرات عسل در سال 93 خبر داد و اظهارداشت: سال گذشته بيش‌از 5 هزار تن عسل به ارزش بيش از 28 ميليون دلار از کشور صادر شده است. وي؛ ميزان صادرات عسل طي سال 92 را حدود 4 هزار تن اعلام کرد و افزود: ترکيه، امارات، افغانستان، عربستان، عراق و مالزي از جمله کشورهايي هستند که عسل ايراني به آنجا صادر مي‌شود. جمشيدي اضافه کرد: ترکيه بزرگترين مشتري عسل ايراني است و 3400 تن از عسل کشور به آنجا صادر شده است.در همين زمينه حسن رکني، معاون وزير جهاد کشاورزي به مهر گفت: توليد عسل در کشور حدود 74 تا 75 هزار تن است که بخشي از آن نيز صادر مي‌شود.

پرداخت سود پارس توشه

در بانک صادرات ايران

پرداخت سود سهامداران شرکت پارس توشه مربوط به سال مالي منتهي به پايان اسفندماه23 از طريق شعب بانک صادرات ايران آغاز شد.به گزارش روابط عمومي بانک صادرات ايران،‌ براساس قرارداد منعقده بين اين بانک و شرکت پارس توشه سهامداران اين شرکت از طريق کليه شعب بانک صادرات ايران از روز پنج شنبه 3 ارديبهشت ماه سال‌جاري قابل پرداخت است. در اين رابطه سهامداران حقيقي شرکت يادشده مي‌توانند با ارائه مدارک هويتي نظير کارت ملي، شناسنامه، برگه سهام مربوطه به شعب اين بانک مراجعه و وجه حق تقدم استفاده نشده افزايش سرمايه متعلقه خود را دريافت نمايند و يا به ساير حساب‌هاي خود انتقال دهند.


 گزارش 

آمار صادرات بخش معدن در سال 93

وزارت صنعت، معدن و تجارت طي گزارش آماري اعلام کرد: ارزش صادرات بخش معدن در سال گذشته به يک ميليارد و 500 ميليون دلار رسيد که نسبت به سال 92 افت 24 درصدي را نشان مي‌دهد. در بررسي جدول آمار صادرات سال 93 آمده است، مجموع مواد و توليدات معدني صادر شده در سال گذشته 23 ميليون و 786 هزار تن بود که 1.5 ميليارد دلار ارزش داشت، درحالي که سال 92 بالغ بر 31 ميليون و 723 هزار تن مواد و توليدات معدني به ارزش يک ميليارد و 970 ميليون دلار صادر شده بود که عملکرد سال 93 از نظر وزن و ارزش به ترتيب 25 و 24 درصد کاهش نشان مي‌دهد.

همچنين صادرات صنعت در سال 93 با وزن 32 ميليون و 576 هزار تن به ارزش 14 ميليارد و 989 ميليون دلار بود که در مقايسه با سال 92 که به ترتيب 31 ميليون و 820 هزار تن به ارزش 15 ميليارد و 49 ميليون دلار بود، رشد دو درصدي وزني و کاهش 0.4 درصدي ارزش صادراتي را به همراه داشت.درعين حال ميعانات گازي به وزن 19 ميليون و 124 هزار تن به ارزش 14 ميليارد و پنج ميليون دلار صادر شد که نسبت به 12 ميليون و 783 هزار تن به ارزش 10 ميليارد و 295 ميليون دلار عملکرد سال 92 به ترتيب از نظر وزن و ارزش 50 و 36 درصد رشد نشان مي‌دهد.علاوه براين محصولات پتروشيمي‌نيز به وزن 18 ميليون و 800 هزار تن به ارزش 14 ميليارد و 241 هزار تن در سال گذشته صادر شد که در مقايسه با 14 ميليون و 647 هزار تن و ارزش 10 ميليارد و 806 ميليون دلار از لحاظ وزن و ارزش به ترتيب 28 و 32 درصد نسبت به سال 92 افزايش داشت.

ايرنا در پيوست اين گزارش، عملکرد سال گذشته در زمينه فرش و صنايع دستي را چنين نقل کرده که در سال 93 به ميزان 18 هزار تن و به ارزش 386 ميليون دلار صادرات اين بخش بود و در مقايسه با 13 هزار تن به ارزش 355 ميليون دلار سال 92 به ترتيب رشد 34 درصدي از نظر وزني و 9 درصدي از لحاظ ارزش را ثبت کرد.بخش کشاورزي نيز سال 93 با صدور چهار ميليون و 112 هزار تن محصولات به ارزش چهار ميليارد و 623 ميليون دلار در مقايسه با دو ميليون و 900 هزار تن به ارزش سه ميليارد و 373 ميليون دلار عملکرد سال 92 به ترتيب از نظر وزن و ارزش 42 و 37 درصد رشد داشت. در عين حال تجارت چمداني در سال 93 بالغ بر 83 ميليون دلار ارزيابي شده که نسبت به 101 ميليون دلار سال 92 افت 18 درصدي داشت.

مجموع صادرات کالا در سال 93 به وزن 98 ميليون و 416 هزار تن به ارزش 49 ميليارد و 827 هزار دلار ذکر شده که در مقايسه با رقم 93 ميليون و 886 هزار تن به ارزش 41 ميليارد و 949 ميليون دلار سال 92 به ترتيب از نظر وزن پنج و ارزش 19 درصد رشد نشان مي‌دهد.همچنين ارزش خدمات در سال 93 رقم 11 ميليارد و 933 ميليون دلار بود که در مقايسه با 9 ميليارد و 712 ميليون دلار سال 92 رشد 22 درصدي داشت.


 خبر 

صادرات 320 ميليون دلار مواد شوينده در سال گذشته

قائم‌مقام وزير صنعت، معدن و تجارت با اشاره به ظرفيت‌هاي مناسب ايجاد شده درخصوص مواد شوينده و بهداشتي تصريح کرد: در سال گذشته ارزش صادرات صنايع شوينده 230 ميليون دلار بوده اين در حاليست که ظرفيت اين صنعت دو برابر توليد کنوني‌اش است. به گزارش ايلنا، «مجتبي خسروتاج» در بازديد از بيست و دومين نمايشگاه بين‌المللي مواد شوينده، بهداشتي و سلولزي ضمن گفتگو با فعالان اين حوزه، مسايل و مشکلات اين صنعت را بررسي کرد.

وي با اشاره به ظرفيت‌هاي مناسب ايجاد شده درخصوص مواد شوينده و بهداشتي تصريح کرد: در سال گذشته ارزش صادرات صنايع شوينده 230 ميليون دلار بوده اين در حاليست که ظرفيت اين صنعت دو برابر توليد کنوني‌اش است.معاون توسعه بازرگاني داخلي وزارت صنعت، معدن و تجارت در ادامه افزود: دولت وظيفه دارد با فراهم کردن مقررات و قانون، بستر فعاليت بخش خصوصي را فراهم و با مشارکت بخش خصوصي، چشم‌انداز صنعت بهداشتي و آرايشي را مشخص کند.

وي ادامه داد: در اين ميان اگر دولت هم موانع را بردارد و با يکسري قوانين و مقررات پشتيباني لازم را به عمل آورد بخش خصوصي حرکت خود را به سمت جلو انجام خواهد داد. خسروتاج همچنين با تاکيد بر ضرورت تعيين اهداف صادراتي اين صنعت از سوي انجمن صنايع شوينده يادآور شد: اين انجمن در راستاي تحقق اهداف خود بايد اهداف صادراتي را براي امسال و سا‌ل‌هاي آينده مشخص کند.همچنين در اين بازديد فعالان صنايع شوينده‌، مشکل بازاريابي و فروش در بازارهاي بين‌المللي، نبود تشکل و بودجه کافي در اين زمينه، استانداردهاي مختلف، مشکل ارتباطات بانکي و بيمه صادراتي را از مهمترين مسايل و مشکلات خود مطرح کردند.

گفتني است‌: ظرفيت توليد صنايع شوينده کشور حدود 4 ميليون تن است که در حال حاضر 1.5ميليون تن آن توليد مي‌شود.

لازم به ذکر است؛ در بيست‌و‌دومين نمايشگاه بين‌المللي مواد شوينده، پاک‌کننده، بهداشتي، سلولزي و ماشين‌آلات وابسته 237 شرکت ايراني و 62 شرکت خارجي از 12 کشور در فضايي به وسعت بيش‌از 24400 متر مربع حضور پيدا کرده و در زمينه توليد انواع مواد شوينده و پاک‌کننده، محصولات سلولزي و بهداشتي و همچنين ماشين‌آلات و صنايع وابسته آخرين تکنولوژي‌ها و دستاوردهاي خود را به نمايش گذاشتند.