نسخه شماره 3741 - 1394/02/07 -


افزايش تلفات زلزله نپال


ابقاي نظربايف در قزاقستان


سرگيجه عربستان در يمن و حملات کور


بازداشت معترض اورانيومي ‌ژاپن


شورش عليه فساد دولت گوآتمالا


حرکت موتورسواران حامي کرملين


اعتراض خشونت‌آميز به نژادپرستي پليس آمريکا


جنجال اندونزي براي اعدام قاچاقچيان خارجي


ضدحملات خونين داعش در الانبار


هيستوري


رويداد


اخبار کوتاه


 افزايش تلفات زلزله نپال 

خبرگزاري‌ها از بيش‌از دوهزار کشته بر اثر زمين‌لرزه نپال خبر داده‌اند، خبرگزاري فرانسه با استناد به اظهارات مقام‌هاي نپال و کشورهاي همسايه، از دوهزار و400 کشته خبر داده است. براساس همين گزارش ها بيش از 5 هزار نفر نيز زخمي شده‌اند. مقام‌هاي هند نيز مي‌گويند، تعداد کشته‌شدگان زمين‌لرزه در اين کشور به 53 نفر رسيد. مقام‌هاي چين نيز اعلام‌کرده‌اند، 17 نفر در منطقه تبت کشته شده‌اند. گزارش‌ها حاکي است که ده ها هزار نفر از مردم نپال شب در فضاي باز به سر برده‌اند. بازماندگان زلزله، کساني که خانه‌هايشان تخريب نشده نيز از بازگشت به خانه‌هاي خود هراس داشته‌اند. بخش گسترده‌اي از مناطق زلزله زده همچنان فاقد و آب است. هواپيماهاي حامل لوازم امدادي، پزشک و نيروهاي امداد و نجات روز يکشنبه در نپال فرود آمدند.نخستين هواپيماهاي نجات و امداد از کشورهاي همسايه، هند، چين و پاکستان اعزام شدند. نخستين هواپيما تعدادي مجروح، از جمله 15 کوهنورد را از دامنه کوه اورست به کاتماندو رساند. زمين‌لرزه نپال باعث ريزش بهمن در پناهگاه‌هاي کوه اورست و کشته شدن چند کوهنورد خارجي شد. دست‌کم 17 نفر جان خود را در آنجا از دست داده و 61 نفر هم زخمي شدند.

اين زمين‌لرزه که شدت آن 9/7 ريشتر و مرکز آن در خارج از کاتماندو، پايتخت نپال بود، شديدترين زمين‌لرزه اين کشور در طول 81 سال گذشته ارزيابي مي‌شود. شدت زلزله به حدي بود که لرزش آن در مناطقي از هند، بنگلادش، تبت و پاکستان نيز احساس شد. روز يکشنبه خبرگزاري‌ها از پس‌لرزه‌اي به قدرت 7/ 6 ريشتر در نپال خبر دادند. صبح يکشنبه ده‌ها هزار نفر از مردم نپال که شب را در هواي آزاد سپري کرده بودند، در پي پس‌لرزه‌هاي‌ شديد از خواب بيدار شدند.يکي از اهالي کاتماندو گفت: «دست‌کم سه لرزش شديد در طول شب و صبح زود وجود داشت. چطور مي‌توانيم احساس امنيت کنيم؟ انگار هيچ وقت تمام نمي‌شود و همه مي‌ترسند و نگران‌اند.»گروه‌هاي امداد و نجات مشغول جست‌وجو زير آوار به جا مانده از زلزله براي يافتن بازماندگان احتمالي‌اند. اکثر مناطق برق و آب ندارند. سازمان ملل متحد گفته است، بيمارستان‌ها در کاتماندو بيش از ظرفيت خود بيمار پذيرش کرده، جا براي نگه داشتن اجساد ندارند. ذخاير فوريت‌هاي پزشکي آنها ته کشيده است.


 ابقاي نظربايف در قزاقستان 

انتخابات رياست‌جمهوري قزاقستان صبح ديروز (يکشنبه) و با رقابت سه نامزد انتخاباتي در بزرگ‌ترين کشور آسياي مرکزي برگزار شد.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، مردم قزاقستان ديروز براي شرکت در انتخابات زودهنگام رياست‌جمهوري که احتمالاً منجر به رياست پنج سال ديگر نورسلطان نظربايف 74 ساله خواهد شد، پاي صندوق‌هاي راي مي‌رفتند.

گمانه‌زني‌ها حاکي از آن است اين انتخابات زودهنگام که در ميان بي‌ثباتي اقتصادي ناشي از کاهش جهاني قيمت نفت و کاهش ارزش روبل در روسيه برگزار مي‌شود، قدرت و اختيارات نظربايف، رئيس‌جمهور فعلي قزاقستان را که پيش‌از استقلال اين کشور اپوزيسيون کوچک قزاقستان را رهبري مي‌کرد و پس از آن نزديک به ربع قرن است که رياست‌جمهوري اين کشور غني نفتي را برعهده دارد، افزايش خواهد داد.

نظربايف گفته است که انتخابات به رئيس‌جمهور منتخب مشروعيت آشکاري براي هدايت کشور در دوران سخت را مي‌دهد.

وي در پيامي کوتاه نوشته است: انتخابات ثبات قزاقستان را تقويت مي‌کند. اين امر دليل اصلي براي توسعه پايدار در کشور و تکميل وظيفه مدرنيزه کردن اقتصاد و جامعه است.

اين در حالي است که رقباي نظربايف براي شرکت در اين انتخابات کانديدايي معرفي نکرده‌اند و دو کانديداي ديگر در کنار وي از شخصيت‌هاي حامي دولت محسوب مي‌شوند.

در اين ميان سازمان امنيت و همکاري اروپا در گزارشي نسبت به «سوءاستفاده» نظربايف از سمتش در جريان اين انتخابات ابراز نگراني کرد.

در گزارش اين سازمان آمده است: همزمان با نصب بيلبوردها و پوسترهاي نظربايف در سراسر کشور هيچ اثري از کمپين‌هاي تبليغاتي دو نامزد ديگر به چشم نمي‌خورد.

رئيس‌جمهور فعلي قزاقستان به دليل کمک به بهبود اوضاع اقتصادي کشور و وضعيت هماهنگي‌هاي بين نژادي و قومي در بين مردم محبوبيت بالايي دارد.

نتايج يک نظرسنجي پيش‌از اين نشان دادند که 91 درصد قزاقستاني‌ها از رياست وي راضي هستند.


 سرگيجه عربستان در يمن و حملات کور 

يک منبع ديپلمات در کشورهاي حوزه خليج‌فارس فاش کرد که هدف اصلي از اعلام عمليات «احياي اميد» اين است که يمن در آينده‌اي نزديک به شوراي همکاري خليج‌فارس بپيوندد. اين منبع تصريح کرد که بيش‌از 20 ميليار دلار براي بازسازي يمن در چارچوب طرحي فراگير به عنوان طرح «مارشال عربي» از سوي کشورهاي عضو شوراي همکاري خليج‌فارس اختصاص خواهد يافت.

از سوي ديگر،طلال بن عبدالعزيز، يکي از برادران پادشاه عربستان در گفت‌وگو با شبکه فوکس آلمان با انتقاد شديد از عمليات «طوفان قاطع» و رهبري کشورش در اين عمليات عنوان داشت: خلبان‌هايي که يمن را بمباران مي‌کنند مزدور هستند و هزينه‌هاي بسياري را براي عربستان به دنبال داشته‌اند.

وي در ادامه افزود: خلبان‌هايي که در عمليات حضور دارند از پاکستان، هند، فرانسه وآمريکا و همچنين مصر هستند و براي هر سورتي پرواز 7500 دلار از عربستان دريافت مي‌کنند. رياض در حال حاضر احساس مي‌کند که وارد جنگي با تصميمات اشتباه شده است و اکنون براي توقف جنگ حاضر به قبول شروطي شده است که پيش از آغاز عمليات طوفان قاطع آنها را نمي‌پذيرفت.

اين شاهزاده عربستاني با انتقاد از عملکرد دولتمردان کشورش گفت: همپيمانان عربستان پشت کشور را در اين عمليات خالي کردند چرا که مي‌دانستند يمن باتلاقي است که خلاصي از آن وجود ندارد.

در همين حال، ائتلاف تحت رهبري عربستان در يکي از شديدترين حملات خود عليه يمني‌ها، در 24 ساعت گذشته بارها مواضع نيروهاي مخالف منصور هادي به ويژه حوثي‌ها را هدف قرار داد؛ با اين حال اخبار منتشر شده از ادامه پيشروي‌ انصارالله و همپيمانان آنها در مرکز يمن حکايت دارد. به گزارش الميادين، نيروهاي ارتش يمن که به جنبش انصارالله اعلام وفاداري کرده‌اند افراد مسلح وابسته به القاعده را در اطراف شهر مأرب محاصره کرده‌اند و به پيشروي‌هاي خود به سمت مرکز اين شهر ادامه مي‌دهد. يک منبع امنيتي يمني نيز تصريح کرد که منع آمد و شد در استان مأرب بنا به دلايل امنيتي اعمال شده است.همزمان، نيروهاي گارد رياست جمهوري يمن نيز که توسط پسر علي عبد‌الله صالح، رئيس‌جمهوري پيشين يمن هدايت مي‌شوند، گردان‌ها و تجهيزات بيشتري را با هدف حمله به اين منطقه فرستاده‌اند. در جنوب يمن نيز گزارش مي‌رسد که در حملات هوايي جنگند‌ه‌هاي ائتلاف سعودي به مناطق الوهط و الحوطه و صبر، حدود 49 تن از جمله 23 نظامي کشته شدند. در همين حال، جنگنده‌هاي ائتلاف سعودي براي چندمين بار کاخ رياست‌جمهوري المعاشيق در عدن را هدف قرار دادند. خبرگزاري فرانسه نيز از کشته شدن بيش‌از 90 تن در درگيري‌هاي يمن و حملات جنگنده‌هاي عربستاني ظرف 24 ساعت گذشته خبر داده است. درگيري‌هاي شديد و جنگ خياباني ميان حوثي‌ها با نيروهاي حامي عبد ربه منصور هادي، رئيس‌جمهوري مستعفي يمن در مناطق خور مکسر و المعلا و القلوعه و کريتر ادامه دارد.درگيري‌ها در شهر الضالع نيز به کشته شدن 20 تن انجاميد، در درگيري‌ها در دارسعد نيز يکي از رهبران جدايي‌طلب جنوب يمن کشته شد.

ناوهاي جنگي ائتلاف عربي نيز پايگاه‌هاي ارتش يمن را که عليه منصور هادي مي‌جنگند در منطقه المدينه الخضراء هدف قرار دادند. توپخانه ارتش عربستان مستقر در مرز‌هاي جنوبي اين کشور، بار ديگر مواضع حوثي‌ها در استان صعده را زير آتش سنگين خود گرفت که اخباري از کشته و زخمي‌شدن چندين نفر در اين حملات منتشر شده است.

گزارش‌هاي خبري نيز حاکي از اين است که تروريست‌هاي القاعده حدود 17 ميليارد دينار از دارايي‌هاي شعبه بانک مرکزي در استان حضرموت را به غارت برده‌اند. شهر مکلا، مرکز اين استان چند هفته پيش به کنترل القاعده درآمد. از سوي ديگر، مقامات عربستاني يکي از گذرگاه‌هاي مرزي ميان اين کشور با يمن را بستند. منابع محلي در مصاحبه با اسکاي نيوز عنوان داشتند که مسئولان عربستاني گذرگاه الوديعه در منطقه نجران در جنوب غرب عربستان در مرز با يمن را بستند.


 بازداشت معترض اورانيومي ‌ژاپن 

پليس توکيو مي‌گويد مردي که هواپيماي بدون سرنشين حامل مواد راديواکتيو را بر بام دفتر نخست‌وزير ژاپن نشانده بود، دستگير کرده است. ياسو ياماموتو، 40 ساله اين کار را به نشان اعتراض عليه سياست انرژي هسته‌اي دولت ژاپن انجام داد. پليس گفت آقاي ياماموتو خود را در اواخر روز جمعه تسليم کرده است.

در جريان پرواز اين پهپاد به کسي آسيبي نرسيده است. شينزو آبه، نخست وزير ژاپن زمان وقوع اين حادثه در خارج از کشور بود.

فرود هواپيماي بدون سرنشين باعث هشدار امنيتي و ترس از انجام حمله افراط‌گرايان با استفاده از هواپيماهاي بدون سرنشين شده است. مقدار کمي‌شن و ماسه در هواپيماهاي بدون سرنشين آثار راديواکتيو داشته است.به گفته پليس مواد راديواکتيو به احتمال زياد سزيم بوده اما ميزان آن کمتر از چيزي است که بتواند به سلامت انسان آسيب برساند. ژاپن پس از سونامي‌ و زلزله مارس 2011 که نيروگاه اتمي‌فوکوشيما را از کار انداخت، تمام 48 نيروگاه هسته‌اي خود را تعطيل کرد. پيش‌از اين تقريبا 30 درصد برق ژاپن را نيروگاه‌هاي هسته‌اي تامين مي‌کردند.


 شورش عليه فساد دولت گوآتمالا 

افشاي رسوايي‌هاي فساد در دولت گواتمالا هزاران تن در اين کشور را با درخواست برکناري رئيس‌جمهور و معاون وي به خيابان‌ها کشاند.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، معترضان با در دست داشت پرچم کشورشان و با ايجاد سرو‌صدا و کوبيدن ظروف به يکديگر در اين راهپيمايي تحت عنوان «ما تسليم هستيم» به سوي «کاخ ملي» حرکت کردند. ماريا لتونا، يکي از معترضان گفت: ما نمي‌خواهيم دزدها به حکومت بر ما ادامه دهند و ما را همانند عروسک بدانند کاري که آنها با مردم گواتمالا انجام مي‌دهند، بي‌شرمي است.

به دنبال تحقيقات صورت گرفته توسط کميسيون بين‌المللي سازمان ملل براي مبارزه با بخشودگي از مجازات، دادستان‌ها هفته گذشته يک حلقه ارتشاء گمرکي را کشف کرده و مقامات ارشد مالياتي وخوان کارلوس مونزون، يکي از دستياران روکسانا بالدتي، معاون رئيس‌جمهوري گواتمالا را به دست داشتن در اين مساله متهم کردند. مونزون هفته گذشته در حالي که در يک سفر رسمي به کره‌جنوبي قرار داشت ناپديد شد؛ گمان مي‌رود که وي در هندوراس مخفي شده است.


 حرکت موتورسواران حامي کرملين 

گروهي از موتور سواران حامي کرملين در آستانه سالگرد پيروزي شوروي سابق در جنگ جهاني دوم تور خود را به سمت برلين آغاز کردند و پرچم‌هايي منقوش به چهره استالين را به همراه داشتند.

به گزارش فرانسه، ده‌ها موتور سوار حامي کرملين موسوم به «گرگ‌هاي شب» روز شنبه حرکت خود را به سمت برلين پيش‌از سالروز پيروزي شوروي در جنگ جهاني دوم آغاز کردند و اين در حالي است که لهستان و آلمان اين اقدام را قدغن کرده بودند. اين موتور سواران صبح شنبه در حومه مسکو تجمع کردند تا به مقصد برلين حرکت کنند و قرار است مسير 600 کيلومتري خود را از بلاروس، لهستان، جمهوري چک، اسلواکي و اتريش بپيمايند. هدايت اين گروه را الکساندر زالدوستانف برعهده دارد و موتور سواران پرچم‌هاي قرمز رنگ با چهره استالين به همراه داشتند و روي آن شعار دوران جنگ مبني بر «براي ميهنم، براي استالين» نوشته شده بود. به گفته برگزار کنندگان، حدود 300 موتور سوار قرار است به سمت برلين حرکت کنند اما مشخص نيست که آنها از ورشو و برلين عبور خواهند کرد يا خير.


 اعتراض خشونت‌آميز به نژادپرستي پليس آمريکا 

اعتراضات نسبت به مرگ مشکوک «فردي‌گري»، جوان 25 ساله سياه‌پوست در بازداشتگاه پليس بالتيمور آمريکا به آشوب کشيده شد.

به گزارش ايسنا به نقل از روزنامه ديلي ميل، پس از چند ساعت اعتراض آرام، ‌تعدادي از معترضان پر سروصدا شنبه شب در مقابل استاديوم «کامدن ياردز» که ميزبان مسابقات بيس‌بال ميان تيم‌هاي «بالتيمور اوريولز» و «بوستن رد ساکس» بود، تجمع کردند.

به 36 هزار و 757 تماشاگر اين بازي گفته شد تا زماني که پليس منطقه را پاکسازي و آرام کند، آن‌ها حق خروج از استاديوم را ندارند و به همين خاطر اين طرفداران بازي بيس بال پس از ساعت 22 هنگامي که بازي تمام شده بود از استاديوم خارج شدند.

معترضان در خارج از استاديوم به سمت پليس، خودروها ومغازه‌ها بطري‌ و آشغال پرتاب کرده، شيشه جلوي خودروها را شکسته، شيشه‌ها را خرد کرده و سطل‌هاي آشغال به آتش کشيده شده را به سمت تجهيزات ضد شورش پليس پرتاب مي‌کردند.

مشاهده شد که چندين معترض بر روي خودروهاي پليس پريده‌اند. اين اعتراضات از ساعت 18:30 دقيقه شنبه آغاز شد. اين اعتراضات که در ابتدا صلح آميز بود کم‌کم به خشونت کشيده شد و گزارش‌هايي از غارت مغازه‌ها و خرد شدن ويترين آن‌ها منتشر شد.

اين ناآرامي‌ها در حالي رخ دادند که «آنتوني بتس»، کميسيونر پليس بالتيمور به معترضان دستور داده بود تا متفرق شوند.

پليس در توييتر خود بارها نوشت، در تلاش است تا از حق اعتراض براي معترضان که تعداد آن‌ها به 2000 تن مي‌رسد و اوايل روز شنبه براي راهپيمايي صلح آميزي تجمع کرده‌ بودند، دفاع کند. به گزارش پليس در اين رويداد دست کم دو تن زخمي شده و 12معترض بازداشت شدند.


 جنجال اندونزي براي اعدام قاچاقچيان خارجي 

دولت اندونزي مصمم است که به‌رغم اعتراض‌هاي بين‌المللي حکم اعدام 9 خارجي و يک اندونزيايي متهم به قاچاق مواد‌مخدر را اجرا کند. متهمان خارجي شهروندان استراليا، برزيل، غنا، هلند، فرانسه، فيليپين و نيجريه هستند. در روزهاي گذشته جوکو ويدودو، رئيس جمهور اندونزي با چند تن از سياستمداران بلندپايه اروپايي تماس تلفني داشته و تقاضاي آنها براي جلوگيري از اعدام محکومان را رد کرده است.

روز جمعه چند تن از سران اتحاديه اروپا در حاشيه نشست ويژه خود پيرامون فاجعه پناهجويان در آب‌هاي مديترانه، به اجراي احکام اعدام در اندونزي اعتراض کردند. دونالد توسک، رئيس شوراي اتحاديه اروپا با ابراز تاسف از تصميم اندونزي براي اجراي حکم اعدام تاکيد کرد که اتحاديه اروپا در کل با حکم اعدام به‌شدت مخالف است. فرانسوا اولاند، رئيس‌جمهور فرانسه نيز ضمن اعتراض به مجازات اعدام تاکيد نمود که او تا آخرين لحظه براي آزادي فرانسوي محکوم به اعدام در اندونزي تلاش خواهد کرد. يک فرانسوي به نام سرژ اطلاوي در ميان 10 نفري است که در اندونزي منتظر اعدام هستند. دادگاه عالي اين کشور درخواست استيناف اطلاوي را رد کرده است. اين مرد 51 ساله خود را بي‌گناه مي‌داند و گفته است که در ساختن يک کارخانه آکريل در اندونزي شرکت داشته، اما بعدا متوجه شده که اين کارخانه براي توليد کراک ايجاد شده است.

مقامات اندونزي روز جمعه از ديپلمات‌هاي کشورهايي که شهروندان آنها قرار است اعدام شوند خواسته است، آخرين ديدار با محکومان را برنامه‌ريزي کنند. به گفته مقامات اندونزي حدود 5 هزار ايراني نيز که به اتهام قاچاق مواد‌مخدر محکوم شده‌اند، در زندان‌هاي اين کشور در انتظار اجراي احکام اعدام خود هستند.


 ضدحملات خونين داعش در الانبار 

عمليات ارتش عراق که بيش از دو هفته است براي آزادسازي الانبار آغاز شده هر روز با مشکلات بيشتري مواجه مي‌شود و به نظر مي‌رسد اين بار کنترل داعش بر منطقه «ناظم الثرثار» در شمال استان الانبار که به کشته شدن ده‌ها نظامي عراقي انجاميد، وزير دفاع و ارتش عراق را با مشکل جدي مواجه کرده است.به گزارش شبکه اسکاي نيوز عربي، در پي تحرکات اخير داعش در استان الانبار و تصرف برخي مناطق اين استان به دست تروريست‌ها، حيدرالعبادي، نخست وزير عراق نشستي را با حضور خالد العبيدي، وزير دفاع عراق، سلمان الجميلي، وزير برنامه‌ريزي، قاسم الفهداوي، وزير برق، فالح الفياض، مشاور امنيت ملي و برخي اعضاي استانداري الانبار در وزارت دفاع براي بررسي اوضاع امنيتي اين استان برگزار کرد.

آنگونه که به نظر مي‌رسد ارتش و نيروهاي عشايري عراق چنانکه که بايد نمي‌توانند در مقابل داعش بايستند و هنوز ابتکار عمل در بيشتر جبهه‌هاي نبرد با تروريست‌هاي داعش است که از سوي برخي ساکنان محلي حمايت مي‌شوند. هرگاه ارتش عراق در يک جبهه از اين پهناورترين استان عراق به پيروزي‌هايي دست مي‌يابد، در جبهه‌هاي ديگر متحمل شکست‌هاي بيشتري مي‌شود چنانکه اين امر در دو هفته گذشته به کرات در شهر رمادي، مرکز استان و اخيرا در منطقه ناظم الثرثار تکرار شده است.

گرچه العبادي در اين نشست از آغاز مرحله فروپاشي داعش به دليل پيروزي‌هاي نيروهاي عراقي و جنگ ساکنان الانبار با داعش صحبت کرد اما به نظر مي‌رسد داعش با کنترل بر منطقه ناظم الثرثار ارتش را با مشکلات جدي مواجه کرده است.

ناظم الثرثار يک مخزن طبيعي ذخيره آب است که با سدي بزرگ ميليون‌ها متر مکعب آب رودخانه فرات را مهار کرده است و داعش که سابقه‌اي طولاني در استفاده از آب سدها به عنوان سلاح نظامي دارد، با بازکردن برخي دريچه‌هاي اين سد توانسته مناطق پايين دستي سد را زير آب ببرد و از پيشروي خودروهاي زرهي و تجهيزات نظامي ارتش عراق به سوي منطقه جلوگيري کند.

روز جمعه،تروريست‌هاي تکفيري داعش در غرب عراق يک سد و پست نگهباني آن را تصرف کردند. به گزارش محافل امنيتي و شاهدان عيني افراد مسلح اين گروه تروريستي شامگاه جمعه به سد «ثرثار» در استان انبار حمله کردند. در کشمکش‌هاي شديدي که تا بامداد شنبه ادامه داشت، تروريست‌ها در جريان تسلط بر سد و پست نگهباني مربوط به آن دهها سرباز ارتش عراق را کشتند.به گفته منابع پليس عراق، نيروهاي تروريست «داعش» پس از اين پيروزي ژنرال حسن عباس طوفان، فرمانده هنگ اول نيروهاي مسلح عراق، يک سرگرد و دهها سرباز ارتش عراق را تيرباران کردند.به خاطر نبود اطلاع‌رساني مستقل، از شمار قربانيان درگيري آمار موثقي منتشر نشده است. محافل عراقي از قتل 50 ارتشي سخن مي‌گويند. منابع ديگر از اعدام 185 سرباز حکايت دارند.گفته مي‌شود که تروريست‌هاي مسلح عده‌اي از ارتشيان را در محل اعدام کردند و سپس حدود 45 نفر از آنها را به اسارت گرفته، با خود به فلوجه برده، آنها را در آن شهر اعدام کردند.

اين درحالي است که خالد العبيدي در نشست‌اش با العبادي تاکيد کرد که نيروهاي عراقي پيروزي‌هاي زيادي را در «الکرمه» و «بيجي» به دست آورده‌اند و بايد راهکارهايي براي آزادسازي الانبار و حفظ اراضي آزاد شده از چنگال داعش ايجاد شود. وزارت دفاع عراق هم مي‌گويد که در حملات نيروهاي عراقي، جنگنده‌هاي ارتش و ائتلاف تحت رهبري آمريکا، 158 داعشي در مناطق مختلف عراق از پاي درآمدند که بيشتر آن‌ها در شهرک الکرمه در استان الانبار کشته شده‌اند.


 هيستوري 

سالگرد فاجعه اتمي‌چرنوبيل

در بيست و نهمين سالگرد وقوع حادثه نيروگاه هسته‌اي چرنوبيل صدها نفر در محل يادبود قربانيان اين حادثه در منطقه «اسلاووتيچ» گردهم آمدند و به ياد قربانيان اين حادثه در محل حادثه دسته گل گذاشتند و شمع روشن کردند. اسلاووتيچ در شصت کيلومتر نيروگاه چرنوبيل قرار دارد و نزديک ترين محل مسکوني به محل وقوع فاجعه هسته‌اي چرنوبيل محسوب مي‌شود.

بعد از وقوع فاجعه در اين نيروگاه مسئولان مناطق زيادي را در اطراف محل اين فاجعه بعنوان منطقه ممنوعه براي زندگي شهروندان معرفي کردند. بسياري از ساکنان منطقه اسلاووتيچ در حادثه انفجار و آتش‌سوزي در نيروگاه چرنوبيل خويشاوندان و دوستان خود را از دست داده‌اند.

همچين شمار زيادي از ساکنان مناطق اطراف نيروگاه چرنوبيل هم در پي وقوع فاجعه هسته‌اي در اثر تشعشعات راديواکتيو به بيماري‌هاي مختلف مبتلا شدند و در نهايت جان خود را از دست دادند. انفجار در نيروگاه هسته‌اي چرنوبيل در بيست‌و‌ششم آوريل سال 1986 به وقوع پيوست و بلافاصله بعد از اين انفجار سي نفر جان باختند و بعد از وقوع انفجار و آتش سوزي و تشعشعات راديواکتيو هزاران نفر از مناطق اطراف نيروگاه تخليه شدند.

انفجار در اين نيروگاه هسته‌اي به انتشار توده‌هاي بزرگي از مواد راديواکتيو مرگبار منجر شد که در فضايي به مساحت صد و پنجاه هزار کيلومتر مربع بر فراز اوکراين و بلاروس منتشر شد. بر‌اساس آمارهايي که دولت اوکراين منتشر کرده است، بيش‌از چهار هزار نفر از کساني که در عمليات بي‌سامان و شتاب‌زده شوروي سابق براي تخليه مناطق اطراف نيروگاه هسته‌اي چرنوبيل از محل تخليه شده‌ا‌ند جان باخته‌اند. البته برخي معتقدند که آمار واقعي قربانيان فاجعه هسته‌اي چرنوبيل بسيار بيشتر از اين ارقام اعلام شده است.

بيش‌از هفتاد هزار نفر از شهروندان اوکراين به علت ابتلاي بيماري‌هاي مختلف در پي وقوع اين فاجعه بطور کامل ناتوان شدند.


 رويداد 

نفوذ هکرهاي روسيه به سيستم اوباما

قرارها، برنامه‌ريزي‌‌هاي کاري و تبادل اطلاعات با ديپلمات‌ها: ظاهرا هکرهاي روسي به ايميل‌هاي باراک اوباما نفوذ کردند، اما نتوانستند به اسرار دولتي راه يابند. با اين همه امنبت سايبري آمريکا از شماتت در امان نماند. روزنامه آمريکايي «نيويورک تايمز» مي‌نويسد، هکرهاي روسي در سال گذشته به ايميل‌‌هاي غير محرمانه باراک اوباما، رئيس‌جمهور آمريکا، دسترسي پيدا کردند. اين روزنامه در گزارش خود با استناد به اظهارات مقام‌هاي دولتي ‌آمريکا ادامه مي‌دهد، ظاهرا هکرها نتوانسته‌اند به سرورهايي که تبادل اطلاعات از طريق موبايل اوباما را کنترل مي‌کنند راه يابند؛ سرورهايي که به شدت تحت تدابير حفاظتي قرار دارند.

به نوشته اين روزنامه، هکرهايي که يا با دولت روسيه رابطه دارند يا حتي براي آن کار مي‌کنند، توانستند به آرشيو ايميل‌هاي کساني راه پيدا کنند که به طور مرتب با اوباما تبادل اطلاعات مي‌کنند. از طريق راهيابي به ايميل‌هاي اين افراد بود که هکرها به ايميل‌هايي دست يافتند که يا توسط اوباما ارسال و يا دريافت مي‌شد.يکي از مقام‌هاي بلندپايه آمريکا که از جزئيات اين تحقيق آگاهي دارد گفته است: «از ميان حملاتي که ما تا به حال تجربه کرديم، اين حمله زيرکانه‌ترين بود.» خبرگزاري آلمان مي‌نويسد، ظاهرا اين خبر بايد مربوط به حمله‌اي سايبري به سامانه غيرمحرمانه کامپيوتري کاخ سفيد در پاييز گذشته باشد که گزارش ‌آن به‌تازگي از طريق شبکه خبري «سي‌ان‌ان» منتشر شد و دولت آمريکا نيز آن را تأييد کرد. ظاهرا اين حمله لطماتي بيش از آنچه در ابتدا تصور مي‌رفت به وجود آورده است. براساس اين گزارش، هکرها بايد از جمله به برنامه روزانه کاري اوباما دسترسي پيدا کرده باشند. نيويورک تايمز نيز مانند «سي‌ان‌ان» به گفته‌هاي مقام‌هاي کاخ سفيد اتکا و بر همين اساس تأکيد کرده که هکرها به هيچ داده محرمانه‌اي دسترسي پيدا نکرده‌اند.

اما اطلاعات غيرمحرمانه شبکه کامپيوتري هم مي‌تواند شامل اطلاعات «حساس» باشد، اطلاعاتي مانند قرارهاي اوباما و تبادل اطلاعات با ديپلما‌ت‌ها که مي‌تواند دربرگيرنده‌ اطلاعات رد و بدل شده در مورد مسائل سياسي نيز بشود.

کاخ سفيد روزانه مورد حمله هکرها قرار مي‌گيرد. اغلب اين حملات بدون مشکل دفع مي‌شود. دولت آمريکا طبق قاعده اسامي مهاجمان را به اطلاع عموم مي‌رساند تا از نظر قانوني مورد پيگرد قرار گيرند. اما در اين مورد خاص، طبق نوشته نيويورک تايمز، کاخ سفيد سکوتي «غيرمعمول» پيشه کرد. جاش ارنست، سخنگوي کاخ سفيد گفت، پليس آمريکا ارائه جزئيات بيشتر را توصيه نمي‌کند.

پول گم شده پنتاگون در افغانستان

وزارت دفاع آمريکا (پنتاگون) قادر نيست به حسابرسان فدرال بگويد که چه بر سر بيش‌از 3‌/‌1 ميليارد دلاري که قرار بود صرف پروژه‌هاي ساخت و ساز در افغانستان شود، آمده است. به نوشته فيسکال تايمز، بودجه مذکور از طريق برنامه‌اي اختصاص يافته بود که هدفش افزايش روند بازسازي در افغانستان بود و مي‌خواست اين پول براي ساخت جاده، پل، سد و ساير پروژه‌ها مستقيما در اختيار افسران ارتش قرار بگيرد تا از روند وقت گير کاغذبازي طولاني جلوگيري کند.

براساس گزارش حسابرسان آمريکا، مشخص نيست بر سر بيشتر پولي که از سوي برنامه مذکور بين سال‌هاي 2004 تا 2014 اختصاص داده شده، به دليل عجله‌اي که شده چه آمده است. براساس گزارش جديد ناظر ويژه در امور بازسازي افغانستان، وزارت دفاع آمريکا تنها توانسته اسناد مربوط به 890 ميليون دلار را فراهم کند که به سختي 40 درصد 2/2 ميليارد دلار بودجه کل را تشکيل مي‌دهد. حسابرسان فدرال روند مديريت مالي و پروژه پنتاگون را مسئول مي‌دانند و بر اين باورند که سيستم پنتاگون حاوي اطلاعات کافي و يا جامع مربوط به هزينه کرد پروژه‌ها نيست.


 اخبار کوتاه 

مخالفت با ازدواج همجنسگرايان

يورونيوز: صدها نفر روز شنبه در واشنگتن عليه ازدواج همجنسگرايان تظاهرات کردند. ديوان عالي آمريکا از روز سه شنبه مطابقت ازدواج همجنسگرايان با قانون اساسي ايالات متحده آمريکا را بررسي خواهد کرد.تصميم نهايي اين ديوان احتمالا تا آخر ماه ژوئن اعلام خواهد شد.

انفجار در نزديکي تل آويو

شبکه خبري الاقصي: در پي انفجار يک خودرو در نزديکي شهر تل‌آويو، سه نظامي‌صهيونيست زخمي‌شدند. از سوي ديگر شبکه خبري الميادين اعلام کرد يک فرد ناشناس با خودروي خود به سمت نظاميان صهيونيست در شهر قدس حمله کرد که در اثر آن يک نظامي‌صهيونيستي به هلاکت رسيد و سه تن ديگر مجروح شدند.

توسعه پايگاه ناتو در لهستان

اسپوتنيک: ناتو در حالي به افزايش حضور خود در شرق اروپا ادامه مي‌دهد که وزراي دفاع آلمان، لهستان و دانمارک با افزايش تعداد سربازان در واحد نظامي‌نيروهاي چند مليتي شمال شرق ناتو مستقر در لهستان موافقت کردند. وزراي دفاع آلمان، لهستان و دانمارک برنامه‌هاي خود را براي توسعه واحد نظامي‌نيروهاي چند مليتي شمال شرق ناتو مستقر در «شتين»، يکي از شهرهاي لهستان تاييد کردند.

اعتراف به شکست انقلاب تونس

الجزيره: منصف المرزوقي، رئيس‌جمهوري سابق تونس در افتتاحيه کنفرانسي که به مناسبت تاسيس جريان سياسي «جنبش شهروندان» به رهبري وي برگزار شده بود، گفت: من اشتباه کردم که در سايه افزايش فساد در کشور از منصب رياست جمهوري استعفا ندادم. من بايد اعتراف کنم که اهداف انقلابي که به سرنگوني نظام سابق در سال 2011 انجاميد به رغم نتايج مثبتي که داشته از جمله تدوين قانون اساسي جديد، اهداف خود را محقق نکرده است.

حمله بوکوحرام

رويترز: شبه نظاميان بوکوحرام به سربازان نيجر در جزيره‌اي واقع در درياچه چاد حمله کرده، و تلفات سنگيني را به آن‌ها وارد آوردند.

الزام يونان به تفاهم با اروپا

روزنامه آوگي: معاون نخست‌وزير يونان اعلام کرد، آتن و وام‌دهندگان بين‌المللي بايد تا اوايل مه روي اصلاحات به توافق برسند تا نياز يونان به پول نقد برطرف بشود. دولت يونان که تنها چند هفته با اتمام نقدينگي خود فاصله دارد، به شدت از رکود بازارهاي بين‌المللي و بن‌بست در مذاکرات با اتحاديه اروپا و صندوق‌ بين‌المللي پول گلايه دارد.

رد مذاکرات صلح ليبي

الجزيره: با وجود اينکه فرستاده سازمان ملل به ليبي در پايان دور اخير مذاکرات صلح اين کشور در مراکش اعلام کرد که به توافق 80 درصدي براي حل بحران ليبي رسيده است و از رهبران شبه نظاميان ليبي خواست اولين نشست خود را برگزار کنند تا به درگيري‌ها پايان دهند اما گويي اوضاع ميداني هيچ حکايتي از برقراري صلح و آرامش در ليبي آشوب زده ندارد چراکه شبه‌نظاميان فجر ليبي مخالفت شديد خود را با اين دعوت فرستاده سازمان ملل اعلام کرده‌اند.

اطلاع آمريکا از حمله اسرائيل

الشرق الاوسط: در حالي که منابع مخالف سوري فاش کردند حملات اخير رژيم صهيونيستي به مواضع نظام سوريه و حزب‌الله لبنان در القلمون با چراغ سبز آمريکا صورت گرفته، تلويزيون رژيم صهيونيستي پيش بيني کرد حزب‌الله به اين حملات پاسخ دهد.

دور دوم انتخابات قبرس

آناتولي: راي‌دهندگان در قبرس ترک نشين ديروز (يکشنبه) براي شرکت در دور دوم انتخابات رياست‌جمهوري به پاي صندوق‌هاي راي رفتند. درويش اروغلو، رئيس کنوني قبرس ترک نشين و مصطفي آکينجي، نامزد مستقل در دور اول انتخابات رياست‌جمهوري بيشترين آرا را از آن خود کردند اما هيچ کدام نتوانستند در انتخابات 19 آوريل سال‌جاري ميلادي 50 درصد راي لازم براي پيروزي قاطع در دور اول اين انتخابات را کسب کنند.

آشوب فوتبالي در بلگراد

واحدمرکزي خبر: پليس صربستان اعلام کرد روز شنبه طرفداران دو تيم رقيب (ستاره سرخ و پارتيزان) در بلگراد با هم درگير شدند. به گفته پليس 41 نفر بازداشت شده‌اند و ده نفر از آنها با اتهاماتي روبرو خواهند بود. معمولا مسابقات فوتبال در صربستان با حضور شديد پليس برگزار مي‌شود.

آغاز فعاليت بي‌پي در خزر

ترندنيوز: شرکت بريتانيايي بريتيش پتروليوم (بي پي) استخراج نفت از چاه J08 را در حوزه «آذري-چراغ-گونشلي»شروع کرده است.اين چاه نفتي در سکوي «چراغ غربي» حفر شده و نفت بهره‌برداري شده از اين سکو، يازده و هشت دهم درصد از رقم برنامه ريزي شده بيشتر بوده است.

اعتراض تند فيليپين به چين

آسيانيوز: فيليپين چين را متهم کرد «‌عملا در آستانه به دست گرفتن کنترل » درياي چين جنوبي است. مانيل همچنين از ديگر کشورهاي جنوب شرقي آسيا خواست در برابر اين کشور قدرتمند همسايه بسيج شوند. ويتنام، مالزي، فيليپين و سلطان نشين برونئي مدعي حاکميت بر برخي مناطق درياي راهبردي چين‌جنوبي هستند اما پکن تقريبا مدعي حاکميت بر کل اين منطقه است و قدرت نمايي مي‌کند. اين امر نگراني‌هايي را در منطقه و فراتر از آن سبب شده است.