نسخه شماره 3741 - 1394/02/07 -

پيامدهاي قطبي شدن منطقه؛ بحران يمن و رابطه ايران و عربستان در گفت‌وگو با محمد مسجدجامعي:
سياست خارجي رژيم سعودي عصبي است

همدلي و همزباني دولت و ملت؛
سرمايه اجتماعي نظام جمهوري اسلامي ايران


طنز


تلنگر

رهبر معظم انقلاب در ديدار فرماندهان ناجا:
اقتدار نيروي انتظامي به معناي ظلم کردن و حرکت بي‌مهار نيست

مجلس با درخواست جلسه غيرعلني درباره «پول‌هاي کثيف» مخالفت کرد
وزير کشور: به بنده پيشنهاد مي‌کنند از نمايندگان عذرخواهي کنم

جهانگيري:
به اهداف طرح تحول سلامت دست يافته‌ايم


اخبار کوتاه

علي اکبر صالحي با اشاره به دستاوردهاي تفاهم لوزان:
ايران وارد کلوپ هسته‌اي جهاني شد

واشنگتن پست با اشاره به تحقق آرزوي باراک اوباما گزارش داد؛
ايران قدرت موفق منطقه‌اي

الاهرام عنوان کرد:
سياست‌هاي موازي روسيه با ايران و کشورهاي عربي

محمدعلي انصاري :
در مکتب امام (ره)، قيم و ولي مردم هستند


خبر


ديپلماسي


بهشت زير پاي پدران و مادران آگاه و درستکار


 پيامدهاي قطبي شدن منطقه؛ بحران يمن و رابطه ايران و عربستان در گفت‌وگو با محمد مسجدجامعي:
 سياست خارجي رژيم سعودي عصبي است 

دکتر محمد مسجدجامعي، سفير سابق ايران در واتيکان و استاد دانشکده وزارت امور خارجه ايران است. او ضمن تحليل وقايع اخير منطقه، معتقد است: در حال حاضر مشکلي که ايجاد شده بيش از اينکه ريشه مذهبي داشته باشد عمدتاً ريشه سياسي دارد. امروز شرايط بسيار قفل شده‌ اي که در منطقه وجود دارد، نتيجه تعقيب همان سياست بسيار خطرناکي است که در پي قطبي کردن و انشقاق کردن جوامع منطقه است. سياستي که معتقد به ترويج روح طايفه‌گري و دميدن اختلافات شيعه و سني است. مسجد‌جامعي با بيان اينکه فهم وضع موجود که مربوط به ايدئولوژي‌هاي برانداز داعش، النصره و القاعده مي‌شود، احتياج به يک بررسي دقيق تاريخي دارد مي‌گويد: اقدامات تروريستي فعلاً در اين منطقه يک نوع تجارت است. کشوري مانند قطر يا عربستان دنبال دموکراسي، عدالت و نظام سالم اجتماعي نيستند؛ اين مسخره است که قطر به عنوان يک کشوري که حداکثر 400 هزار نفر جمعيت بومي واقعي دارد، داعيه دار عدالت خواهي و نظام سياسي در کشورهاي ديگر شود. اين استاد دانشگاه همچنين به رابطه ايران و عربستان اشاره کرده و مي‌گويد: مشکلي که در حال حاضر در رابطه دو جانبه ميان ايران و عربستان وجود دارد، در يک برآورد بي‌طرفانه عمده‌اش از جانب عربستان است؛ ايران هميشه توسط مقامات رسمي و روساي‌جمهور با حالتي ملايم و آرام گفته که مايل است با کشورهاي همسايه و با کشورهاي حوزه خليج فارس و سعودي رابطه‌اي متوازن، خوب و صميمي داشته باشد؛ اما سعودي يک رژيمي است که از تعادل طبيعي چند دهه خود خارج شده و اين عدم تعادل هر روز بيشتر مي‌شود. بهتر است که عجله نکنيم، به اين معنا که آنها بالاخره راهي را که در پيش گرفتند به بن بست مي‌رسد. اکنون اظهار تمايل از جانب ايران، درست نيست. او با اشاره به نقش عربستان در تحولات منطقه به خصوص بحران يمن تاکيد دارد: با اوضاعي هم که نسبت به يمن پيش آمده به نظر مي‌آيد که عربستان و متحدانش در حمله به يمن به بن‌بست خورده‌اند. متن گفت‌وگوي شفقنا با حجت‌الاسلام و‌المسلمين محمد مسجد‌جامعي که در تاريخ 23 فروردين ماه 94 انجام شده به شرح زير است:

باتوجه به نقش دو مذهب بزرگ اسلامي يعني شيعه وسني درطول تاريخ اسلام و تاثيرات متقابلي که اين دو مذهب بر يکديگر داشته است و البته اختلافات و اشتراکاتي که وجود داشته اما شايد بتوان گفت تا بدين موقعيت اين اختلافات پررنگ نبوده است. چنانچه اين دومذهب درمقطعي بسيار به يکديگر نزديک بوده‌اند. آن هنگام که دانشمندان شيعي وسني با يکديگر مناظره مي‌کردند، تمدن بزرگ اسلامي‌را تا مرزهاي اروپا گستراندند و بسياري اتفاقات مثبت ديگري که رقم زدند اما به نظر مي‌رسد در اين مقطع تاريخي کمتر گفت‌وگو و مناظره‌اي بين عالمان سني و شيعي درجهان اسلام در مي‌گيرد. چه شده است که اين دو مذهب از هم فاصله گرفته‌اند؟ اساساً شما به فاصله گرفتن اين دو مذهب معتقد هستيد يا خير؟

در طول تاريخ اسلام اختلافاتي بين شيعه و سني وجود داشته، اما تنها اختلافات موجود مربوط به اين دو مذهب نبوده است. در دوران بني اميه شيعيان علي(ع) هميشه مورد آزار و اذيت و ظلم قرار مي‌گرفتند، اعتراضاتي که عليه بني اميه بود، فقط محدود به شيعيان نبود و عمدتاً مربوط به ديگران از جمله خوارج و گروه‌ها‌ي مختلف در بخش‌هاي متفاوت سرزمين اسلامي آن زمان هم بوده است. براي نمونه مردم مدينه اعتراض گسترده‌اي عليه بني‌اميه مي‌کنند که منجر به قتل عام مردم مدينه شد. اين جريان را چند سال بعد در مکه هم شاهد هستيم که منجر به تخريب و آتش زدن کعبه مي‌شود. در جنگ بين عبدالله زبير و حجاج.

يعني لزوما شيعيان با حاکمان سني مشکل نداشتند؟

‌ داشتند، اما اين تنها مشکل نبود. به غير از اين، اعتراضات مختلفي در قلمرو سوريه آن زمان يعني شام نيز وجود داشت. اصولاً بني عباس، ضد بني اميه بود و در دوران بني‌عباس انواع و اقسام اختلافات و مشکلات سياسي وجود داشته است. يک بخش کوچکي از مجموع اختلافاتي که در تاريخ اسلام وجود داشته، مربوط به اختلافات و مشکلاتي است که بين شيعيان و اهل سنت هست؛ البته اختلافات بين شيعه و سني در مقايسه با اختلافات و مشکلات ديگري که وجود داشت به مراتب کمرنگ‌تر و کمتر بوده است. براي نمونه منازعات خونيني بين حنابله و اهل حديث و اشاعره وجود داشته است و حتي بين حنفيان و شافعيان.

اما در حال حاضر مشکلي که ايجاد شده بيش از اينکه ريشه مذهبي داشته باشد عمدتاً ريشه سياسي دارد. اين ريشه‌ها را به طور خلاصه بيان مي‌کنم؛ از هنگامي که بن علي و پس از آن حسني مبارک سقوط کرد؛ در همان يکي و دو ماه اولي که تحولات در جهان عرب شروع شد، در بحرين هم ما شاهد پيدايش اعتراضاتي هستيم، در آن زمان در ميان اعتراض کنندگان، اهل سنت هم حضور داشتند، اما چون اکثريت مردم بحرين شيعه هستند بنابراين اکثر معترضين شيعه بودند. از سويي بحرين براي همه شيخ نشينان و مخصوصاً براي عربستان بسيار مهم است، يک بخشِ مقابله رژيم آل خليفه با اين مساله، پليسي، امنيتي و نظامي بود که دخالت کردند و حرکت آرام و مسالمت‌آميز مردم را که هيچ نوع جنبه خشونت‌آميزي نداشت را با اقداماتي خشونت آميز سرکوب مي‌کردند. آنها‌ها مسجد و حسينيه را خراب کرد. اين در حالي است که حتي در اوج جنگ‌هاي بالکان ما شاهد تخريب مراکز ديني نيستيم، البته چند مورد معدود وجود داشت، اما آنقدر با اعتراض مردم منطقه بالکان و همچنين جامعه آن زمان اروپا مواجه شد که از اين کار باز ايستادند.

چرا در بحرين چنين اقدامات خشونت آميزي عليه معترضان انجام مي‌شود؟

‌ با توجه به وسعت اعتراض‌ها رژيم مجبور بوده چنين کند. تعداد زيادي از حسينيه‌ها و مساجد حتي قديمي و تاريخي را خراب کردند. رژيم آل خليفه و حاميان رژيم مي‌خواستند به حداکثر ممکن اين جنبش عدالت خواهانه را سرکوب کنند. همه مردم اعم از شيعه و سني در ابتدا مي‌خواستند نخست وزير بحرين که به مدت 40 سال در اين سمت بود، تغيير کند.

با وجود اينکه اکثريت بحريني‌ها شيعه هستند، اما حاکم آنها سني بود، در واقع براي مردم اهميت نداشت که يک حاکم شيعي بيايد؟

نه! آنها هدفشان اين بود که اصلاحاتي انجام شود و از نظر آنها تغيير نخست وزير در راس اين اصلاحات بود. در مصر، ليبي و تونس صحبت از اسقاط نظام بود، اما در بحرين بيشتر به اصلاحات نظام فکر مي‌کردند تا به اسقاط نظام.

رژيم بحرين براي اينکه شرايط را تغيير دهد، شروع به مقابله کرد، يک بخشي از اين مقابله جنبه امنيتي و پليسي داشت؛ اما براي اينکه مسير اصلي مساله را تغيير دهند، گفتند شيعيان اعتراض کردند چون حاکم سني است لذا عملا جامعه را قطبي کردند؛ به اين معنا که اهل سنتي که در داخل معترضين بودند را با تهديد و تطميع جدا کردند و تبليغ کردند که اين يک جريان طايفي است. اين موضوع تنها در بحرين نماند بلکه ادامه پيدا کرد. بعد از آن ما شاهد ادامه بحران در سوريه هستيم و کساني که عليه رژيم سوريه صحبت مي‌کردند مخصوصا آن کساني که از شخصيت‌ها و عالمان ديني بودند، نمي‌گفتند چون اين نظام، نظام فاسدي است بلکه مي‌گفتند چون اين نظام،نظام علوي است. يعني مردم را تشويق به سرنگوني نظام چون علوي بود، مي‌کردند.

خود عالمان هم به ايجاد اختلاف ميان شيعه و سني دامن مي‌زدند؟!

‌ بله! همين آقاي لحيدان که مدتي رييس قوه قضاييه عربستان بوده و در حال حاضر هم جزو هيات افتا و از عالمان مهم عربستان است و همچنين ديگران، همه مردم را به عدالت و نظام سالم فرا نمي‌خواندند بلکه به اين فرا مي‌خواندند که چون اين نظام علوي است بايد عليه او اقدام کنيد. در همان دوران اوليه تحولاتي که در جهان عرب وجود داشت با اقداماتي که آنها براي نجات رژيم بحرين و همچنين براي تشديد مخالفت عليه رژيم سوريه انجام دادند،شکل مبارزه عدالت خواهانه را به شکل يک جريان قطبي شده مذهبي در آورد. در واقع نقطه آغاز از آنجا شروع و سپس اين جريان تشديد شد.

به عنوان مثال گروه‌هايي چون القاعده، جبهه النصره و داعش که از خارج سوريه براي جنگيدن با رژيم اسد آمدند، هيچکدام براي ايجاد يک نظام عادلانه نيامدند، بلکه همه آنها صرفا به دليل اينکه رژيم حاکم، علوي است، آمدند و دست به اسلحه بردند لذا به طور کلي شرايط در منطقه قطبي شد؛ برخي کشورها به منظور حفظ خود و براي حداکثر بدنام کردن مخالفان، اين اقدامات را آغاز کردند و متاسفانه اين جريان ادامه پيدا کرد.

مفتي‌هاي سلفي و تکفيري فتاوايي عليه شيعيان صادر مي‌کردند و هنوز هم اين دسته از فتواها را صادر مي‌کنند. در واقع ما شاهد مولفه آگاهي و آگاهي‌بخشي که بايد در ميان عالمان، خبرگان و کارشناسان مذاهب وجود داشته باشد، نيستيم، اين نکته نشان دهنده چيست؟

در يک قضاوت بي طرفانه بايد گفت مشکل از طرف شيعيان نبود. البته اين هم حرف درستي نيست که بگوييم مشکل از طرف عالمان سني بود، بلکه از طرف عالمان وهابي و سلفي بود. يعني قاطبه اهل سنت چه عالمان و چه غير عالمان از گروه‌هاي تروريستي حمايت نمي‌کردند. يک گروه خاصي از آنها که عمده تفکرات و اعتقاداتشان، وهابي است، اين سخنان و فتواها را مطرح مي‌کردند و ديگران را هم تحت تاثير قرار مي‌دادند.

عربستان مأمن عالمان وهابي است و حاکمان سعودي آنها را حمايت مي‌کنند. در واقع مي‌شود گفت که خود سعودي‌ها به دنبال پر رنگ کردن اين اختلافات مذهبي هستند. اهداف آنان در افق و ديد بلند مدت چيست و به کجا مي‌خواهند برسند؟ آيا با اين اقدامات تنها قصد تضعيف شيعيان را دارند؟

‌ در شرايط بعد از 2011 و تحولات جهان عرب، آنها در يک برآورد ديدند، بهترين راهي که مي‌توانند از خودشان و متحدينشان دفاع کنند و همچنين بهترين راهي که مي‌توانند مخالفان سياسي و کشورهايي که در طرف ديگر هستند را تضعيف کنند، اين است که در روح طايفه‌گري و اختلافات شيعه و سني بدمند؛ متأسفانه اين کار را انجام دادند و در اين زمينه بسيار سرمايه‌گذاري کردند.

به موفقيت رسيدند ؟

‌ بسيار موفق شدند.

نمونه اين موفقيت چيست؟

‌ امروز شرايط بسيار قفل شده‌اي که در منطقه مي‌بينيد، نتيجه تعقيب همان سياست بسيار خطرناکي است که در پي قطبي کردن و انشقاق کردن جوامع منطقه است.

به نظر شما سياستي که امروز در پيش گرفته شده، تاثيري بر روي خود مردم و نگاه سني‌ها به شيعيان و شيعيان به سني‌ها خواهد داشت؟ اين قطبي شدن را در بين مردم هم مي‌بينيم؟

بله! مردم عادي سلفي نيستند، به همين دليل سلفي‌هاي متعصب خود را مدافع اعتقادات درست اهل سنت معرفي کردند و سعي کردند تا حد ممکن شيعيان را به عنوان دشمنان آنها در ذهنشان تصوير کنند. در نتيجه در حال حاضر (2015) در مقايسه با 10 و حتي 5 سال گذشته (2009)، افکار عمومي اهل سنت توسط اين تبليغات بسيار مسموم‌تر شده است.

در حال حاضر براي اينکه خشونت‌ها در منطقه کم شود و اختلافات کمرنگ‌تر گرددکشورهاي منطقه بايد چه سياستي را اتخاذ کنند؟

‌ قبل از همه بايد روشن شود که ما چرا به اين نقطه رسيديم. تا مشکل را خوب درک نکنيم و در همه ابعاد آن تسلط نداشته باشيم، نمي‌توانيم براي آن درماني را تجويز کنيم. اين مشکل يک مشکل چند لايه است؛ در ضمن ناشي از تحولاتي است که کم و بيش از دهه 60 قرن گذشته شروع شد و چيزي نيست که يک مرتبه ايجاد شده باشد.

فرض کنيد ايدئولوژي القاعده که مادر ايدئولوژي‌هاي تفکرات برانداز و تکفيري است، در دهه 60 ايجاد شد و تئوريسين اصلي آن هم سيد قطب بود. حداقل 30 سال تحولات خود را پشت سر گذاشته تا به القاعده دهه 90 رسيده است. بايد از دهه 60 شروع و بررسي کنيم که چه نوع تفکراتي مطرح شده و چه نوع تجربيات اجتماعي، سياسي و ديني مخصوصا در دهه 70 به ويژه در داخل مصر پيدا شده است. درحقيقت در دهه 70 ايدئولوژي پديدار مي‌شود که جهان را به جاهلي يا اسلامي تقسيم‌بندي مي‌کند؛ اولين بار است که چنين تقسيم‌بندي با چنين کيفيتي اتفاق مي‌افتد؛ تعبير آنها از جهان جاهلي اين است که اگر يک جامعه اسلامي داشته باشيم که مطابق با ضوابط ديني عمل نکند، اين جامعه حتي اگر نماز بخواند يا روزه بگيرد و حج برود؛ جاهلي است؛ اين ايدئولوژي در دهه 60 و 70 با توجه به شرايط موجود در مصر، به سرعت توسط جوانان به ويژه دانشجويان جذب مي‌شود و تحولاتي پيدا مي‌کند، اين تحولات تنها فکري نيست بلکه عملي هم هست، يعني آنچه که موجب پيدايش يک سلسله احزاب تکفيري مي‌شود و در نهايت منجر به يک سلسله نا آرامي‌هاي اجتماعي در مصر مي‌گردد. اين جريان تداوم داشت و در پايان دهه 70، انقلاب اسلامي‌در ايران اتفاق افتاد که نکته مهمي‌است، اما براي فهم تحولات اين نوع ايدئولوژي‌ها از همه مهمتر حاکميت رژيم کمونيستي در افغانستان و سپس اشغال افغانستان توسط اتحاد شوروي است که در آن زمان تعداد زيادي با تشويق آمريکايي‌ها و مخصوصاً سعودي‌ها از کشورهاي مختلف به افغانستان مي‌آيند که بعدها به« افغان العرب» معروف مي‌شوند. بخشي از اين افغان العرب‌ها، سعودي و با ذهنيت وهابي هستند، عده‌اي هم که تحت تاثير ايدئولوژي قطب يا همان جهان اسلامي يا جاهلي هستند، از شمال آفريقا به افغانستان مي‌آيند و در کشاکش مبارزات مسلحانه در افغانستان، يک ايدئولوژي جديدي شکل مي‌گيرد که بعد از اشغال کويت توسط صدام، ظهور و بروز آن را مي‌بينيم.به عبارت ديگر اشغال کويت در دهه 90 ضربه مهمي بود براي اينکه القاعده به عنوان يک ايدئولوژي‌برانداز متولد شود.

در اواخر 2001 طالبان سقوط مي‌کند و طرفداران القاعده متفرق مي‌شوند. سال 2003 سال سقوط صدام است يک خون جديدي به القاعده تزريق مي‌کند و ايدئولوژي زرقاوي در عراق متولد مي‌شود. به هر حال فهم وضع موجود که مربوط به ايدئولوژي‌هاي برانداز داعش، النصره و القاعده مي‌شود، احتياج به يک بررسي دقيق تاريخي دارد.

اين قضيه بخش ديگري دارد و آن مهاجرين نسل دوم و سوم به ويژه در اروپا هستند. اين نسل دوم و سوم احساس شهروندي کامل را ندارد؛ به فرض پاسپورت فرانسوي و آلماني دارد، اما احساس نمي‌کند که از جانب کشور پذيرنده مانند يک شهروند عادي پذيرفته شده است لذا اين نسل دچار مشکل بحران هويت است؛ اين بحران هويت به دنبال راه حلي است؛ راه حل‌هاي مختلفي وجود دارد، ولي يکي از مهمترين‌هايش همين ملحق شدن به ايدئولوژي‌هاي افراطي است چون مي‌خواهند انتقام بگيرند.

چرا اين نسلي از مسلمانان که در اروپا زاده شده مي‌خواهد انتقام خود را از مذاهب ديگر بگيرد؟ در واقع شهرونداني که بعضاً در اروپا هم زندگي مي‌کرده اند و حالا به عضويت گروه‌هاي تروريستي از جمله داعش درآمده اند رفتارهاي به شدت خشونت آميزي دارند که شايد در طول تاريخ تا به اين حدت و شدت سراغ نداشته باشيم. ظاهراً يک نوع احساس تنفر بسيار شديدي که نسبت به ديگران اعمال مي‌کنند؛ اين تفکر خشونت چگونه در آنها نهادينه شده است؟

‌ اينکه شخصيت‌هاي دروني آنها چگونه شکل گرفته و چرا به اين نقطه رسيدند، احتياج به يک بررسي مفصل و طولاني دارد.

آيا عمده اين افراد به نوعي شست و شوي مغزي نشده‌اند؟

‌ به مقدار زيادي همينطور است. اقدامات تروريستي فعلاً در اين منطقه يک نوع تجارت است. کشوري مانند قطر يا عربستان دنبال دموکراسي، عدالت و نظام سالم اجتماعي نيستند؛ اين مسخره است که قطر به عنوان يک کشوري که حداکثر 400 هزار نفر جمعيت بومي واقعي دارد، داعيه دار عدالت خواهي و نظام سياسي در کشورهاي ديگر شود. متاسفانه مقدار زيادي سرمايه گذاري انجام مي‌شود براي اينکه چنين افرادي اين نوع عمليات انتحاري را انجام دهند. مدتي پيش در روزنامه القدس العربي مي‌خواندم که يک تاجر قطري مبلغي را صرفا براي کساني که عمليات انتحاري انجام مي‌دهند؛ اختصاص داده است؛ به قول خودش اين پول براي خدمت به اسلام است؛ اما اين پول را فقط به کساني مي‌دهد که عمليات انتحاري انجام مي‌دهند.در حال حاضر يک مجموعه خيلي کمپلکسي در منطقه وجود دارد که همه آن عوامل بايد به دقت شناسايي و تحليل شود تا اينکه بتوان به يک نقطه قابل قبولي براي فهم وضع موجود رسيد.

ديدگاه شما نسبت به سياست‌هاي اخيرکشور عربستان چيست؟ همانطورکه مي‌دانيد اختلافات اين کشور با کشور ايران بيش از پيش پررنگ شده است. اختلافاًتي که پيش آمده را مرهون چه نوع سياست‌هايي مي‌دانيد؟ به نظر شما چرا اين دوکشور نمي‌توانند اختلافات خود را کنار بگذارند؟ ريشه منازعات گاه و بيگاه اين دو کشور در چيست؟

‌ بايد ديد که به چه دليل اين شرايط ايجاد شده است. ممکن است ما مشکلاتي در رابطه با عربستان داشته باشيم، اما الحق و‌الانصاف مشکل اصلي از جانب عربستان است. اصولاً رژيم سعودي بعد از آغاز تحولات اخير در جهان عرب، تعادل فکري و سياسي ندارد. فرض کنيد در تابستان دو سال گذشته، نوبت عربستان بود که عضو غير دائم شوراي امنيت شود، آن زمان آقاي سعود الفيصل در نيويورک بود، اولاً در مجمع عمومي سخنراني نکرد و سپس اطلاعيه‌اي داد و اعلام کرد که عضو غير دائم شوراي امنيت نمي‌شود. صحبت‌هايي که در اين اطلاعيه کرده بود، همانند صحبت‌هاي قذافي و با منطقي بود که هيچ وقت در تاريخ 70 ساله خاندان سعودي وجود نداشته است؛ در اين زمينه نمونه‌هاي فراوان ديگري هم وجود دارد.

اصولاً سعودي، رژيمي‌است که در طي سال‌هاي اخير کلا عصبي است، نوع برخورد و فهمش قذافي گونه است؛ اين نوع برخورد تنها نسبت به ايران نيست بلکه تقريبا با همه کشورها اينگونه برخورد مي‌کند. به اين علت مي‌شود گفت مشکلي که در حال حاضر در رابطه دو جانبه ميان ايران و عربستان وجود دارد، در يک برآورد بي‌طرفانه عمده‌اش از جانب عربستان است؛ ايران هميشه توسط مقامات رسمي و روساي جمهور با حالتي ملايم و آرام گفته که مايل است با کشورهاي همسايه و با کشورهاي حوزه خليج فارس و سعودي رابطه‌اي متوازن، خوب و صميمي داشته باشد؛ اما سعودي يک رژيمي است که از تعادل طبيعي چند دهه خود خارج شده و اين عدم تعادل هر روز بيشتر مي‌شود. امروز عصبي بودن سياست خارجي رژيم سعودي به مراتب بيشتر از دو سال گذشته است؛ البته اين عصبانيت سياسي و عدم تعادل عربستان به مراتب نسبت به ايران بيشتر است. بيش از يک سال گذشته، وليدبن طلال به عنوان ثروتمند عربستاني از خاندان سعودي، صريحا در مصاحبه خود گفت که اگر اسرائيل ايران را بزند، ما اعراب خوشحال مي‌شويم! يک همسايه هيچ وقت به همسايه خود اينگونه نمي‌گويد؛ اما مقامات ديني و سياسي عربستان در طي سال‌هاي اخير چنين رويکرد غير قابل فهمي را نسبت به ايران داشته‌اند.

اکنون که ملک سلمان پادشاه عربستان شده است، فکر مي‌کنيد سياست‌هاي گذشته ادامه داشته باشد؟ آيا با حضور او تغييري در سياست خارجي عربستان اتفاق نمي‌افتد؟

اصلاً قدرت در دست سلمان نيست. سلمان در بين فرزندان عبدالعزيز شايد کمترين مسووليت رسمي و کمترين سابقه حضور سياسي و اجتماعي را داشته است، مضاف بر اينکه بيمار است. لذا قدرت در دست او نيست بلکه قدرت در دست نسل دومي‌هاي خاندان عبدالعزيز است، آنها در مقايسه با پدرانشان، يعني عبدالله، فيصل، خالد و فهد، در شرايطي کاملا متفاوت رشد پيدا کردند؛ نسل اول عبدالعزيز در ايام کودکي در فقر مطلق بودند و تصوراتشان از جهان، همسايگان، عرب و اسلام کاملاً متفاوت بود، نسل جديد عبدالعزيز نه تنها در رفاه کامل بلکه در يک نوع ولخرجي بي‌حساب و کتاب رشد کرده‌اند و دنيا را از وراي لذت‌ها و ولخرجي‌ها مي‌شناسند.

دو سال پيش خبري را خواندم که يک شاهزاده سعودي براي اينکه نيم ساعت در کنار يک هنرپيشه جوان آمريکايي بنشيند، 500 هزار دلار پول داده بود! اين تنها با رفاه زندگي کردن نيست با ولخرجي غيرقابل تصور زندگي کردن است، افرادي که اينطور رشد کرده اند، مطمئناً نوع سياستگذاريشان با کساني که آخرين نسلشان يعني عبدالله بود، کاملا متفاوت است.

بهتر است که عجله نکنيم، به اين معنا که آنها بالاخره راهي را که در پيش گرفتند به بن بست مي‌رسد. اکنون اظهار تمايل از جانب ايران، درست نيست. وقتي نسلي که در حال حاضر سرکار آمده و مديريت مي‌کند، احساس کند که با اين روش‌ها نمي‌تواند، جلو برود، تصور ديگري پيدا مي‌کند، لذا گاهي وقت‌ها بايد زمان داد تا اينکه به نتايج بهتري رسيد، صرف ابراز علاقه و نياز در زماني که طرف مقابل آمادگي ندارد، بيشتر به دور شدن کمک مي‌کند تا نزديک شدن.

اگر روزي عربستان براي برقراري ارتباط بهتر با ايران اعلام آمادگي کرد، اما ايران اين آمادگي را نپذيرفت چه؟

‌ الحق و الانصاف ايران به عنوان يک کشور، هيچ وقت براي گشودن پنجره به روي ديگران، مذاکره، بهبود و ارتقاي رابطه با ديگران نه شرطي گذاشته و نه مشکلي داشته است.

اين مساله جزو سياست خارجي ايران در همه زمان‌هاست؟

بله! بسياري از موارد هست که ايران به کشوري که رابطه اش را قطع کرده ابراز تمايل کرده و حتي سفير فرستاده و رابطه برقرار کرده است، در حالي که طرف مقابل با آن سرعتي که ما اين ابتکار را به خرج داديم، ابتکار به خرج نداده است. ايران را بسيار متهم مي‌کنند؛ اما هميشه مواضعي که سياست خارجي ايران اتخاذ مي‌کند به خصوص در رابطه با همسايگانشان سياست معقولي بوده و از هر نوع پيشنهاد و راهکاري استقبال کرده است.

حمله عربستان به يمن چقدر جدي است؟ با توجه به اينکه چند کشور ديگري از جمله پاکستان هم قرار بود به اين ائتلاف پيوندند اما قبول به اين کار نشدند با اين حال چه پيش‌بيني از ائتلافي که عربستان عليه حوثي‌هاي يمن تشکيل داده است داريد؟ اين مساله چقدر براي منطقه جدي است؟

‌ به نظر من «يمن، افغانستان جهان عرب» است. يمن کشور پيچيده‌اي است که مشکلات بسيار مختلفي دارد؛ بخشي از اين مشکلات ناشي از ساختارهاي قبيله اي، بخشي ديگر ناشي از دو گونه بودن شمال و جنوب اين کشور و بخشي ناشي از عقب ماندگي اقتصادي و صنعتي است. البته با وجود همه اين مشکلات، يمن يکي از قديمي‌ترين ملت‌هاي دنياست و وارث تمدن‌هاي بسيار بزرگي است؛ در دوره آن قبل از اسلام پادشاهاني داشته و در دوره بعد از اسلام مجموعه عالم خيزي بوده است.

اخيراً روزنامه الاهرام مصاحبه مفصلي را با حسنين هيکل انجام داده است، هيکل در مورد يمن به صورت مفصل صحبت مي‌کند و به صورت محترمانه و انتقاد مي‌کند، به واقع همه کساني که با مسايل يمن و عربستان آشنا هستند، برايشان روشن نيست که اين اقدام و حمله عربستان چه معناي و چه توجيهي دارد! حال حوثي‌ها هر نوع عملکرد و رويکردي که داشته باشند، آيا راه حل اين است که عربستان حمله هوايي کند؟! حمله هوايي چه مشکلي را حل مي‌کند؟! البته به نظر مي‌آيد که عربستان و متحدانش در حمله به يمن به بن بست خورده اند. تا ديروز عربستان يعني در مدت 17 روز، 1200 سورتي پرواز بر روي يمن داشته است، روز اول 35 پرواز و الان به 80 تا 85 پرواز رسيده است، اولاً ضربه هوايي وقتي موثر است که کوتاه، سريع، تند و قاطع باشد، اينکه تعداد حملات هوايي افزايش يافته و مدت زمان بسياري طول کشيده، نشان دهنده اين است که کم آورده‌اند و به بن‌بست رسيده‌اند. واقعاً معلوم نيست که چه نوع محاسبه اي در پس اين اقدام وجود دارد، اين اقدام آنقدر ناشيانه است که وزير خارجه کشور امارات که هيچ وقت از کشوري انتقاد نمي‌کند، به انتقاد سريع از پاکستان و ترکيه روي آورده است.

ائتلاف حمله به يمن به اهدافشان رسيدند؟

‌ آنها به اهدافشان نرسيدند و قطعا هم نخواهند رسيد.

اين احتمال وجود دارد که اين جنگ بزودي تمام شود؟

بعيد مي‌دانم.


 همدلي و همزباني دولت و ملت؛
 سرمايه اجتماعي نظام جمهوري اسلامي ايران 
نويسنده : ناصر حسيني‌منجزي‌*

در آئين و فرهنگ کهن و اصيل ما اعتقاد بر اين است که تلاقي «شنبه» و «نوروز»، پيام‌آور ميمنت و خير و برکت مي‌باشد. چنانکه گفته‌اند:

گاه گاهي مي‌زند، شنبه به نوروز

ماه نو و سال خوش با بخت پيروز

اجداد و نياکان ما بر اين اعتقاد بودند سالي که در آن «نوروز (آغاز سال نو)» و «روز شنبه (اولين روز هفته)» با هم تلاقي مي‌کنند و «سال نو» با «روز شنبه» آغاز مي‌شود، سال مبارک و پرخير و برکتي خواهد بود. چرا که:

- روز نو مي‌شود

- هفته نو مي‌شود

- ماه نو مي‌شود

- فصل نو مي‌شود

- سال نو مي‌شود

- قلب‌ها و چشم‌ها نو مي‌شوند

- حال‌ها و احوال‌ها نو مي‌شوند...

علاوه بر اينکه سال 1394، سال فاطمي است. چرا که هم آغازش و هم پايانش مزين به نام حضرت فاطمه زهرا (س) مي‌باشد.

با بردن نام فاطمه فهميدم / سالي که نکوست، از بهارش پيداست

مقام معظم رهبري (مد ظله العالي) بنا بر عرف سنوات گذشته و در سايه توصيه‌هاي ناصحانه و مشفقانه خود، سال 1394 را «سال همدلي و همزباني دولت و ملت» ناميدند. شعار «همدلي و همزباني ملت و دولت»، آرزوي خوب و قابل دسترسي است که ملت و دولت توأمان مي‌توانند به دنبال محقق کردن آن باشند، زيرا در سال جديد شاهد حوادث و اتفاقاتي خواهيم بود که سرنوشت دولت و ملت ايران را تحت تأثير خود قرار خواهند داد.

در نخستين روزهاي بهار سال جديد، تا حد زيادي تکليف « پرونده هسته‌اي کشورمان » مشخص شد. نتيجه اين مذاکرات هر چه باشد، جز در سايه «همدلي و همزباني دولت و مردم» و «اجماع ملي» به دست نخواهد آمد. اگر توافق هسته‌اي حاصل شود و ملت ايران به پايمردي‌هاي زحمتکشان صنعت هسته‌اي و ديپلمات‌هاي انقلابي خود، به آنچه مطلوب دولت و ملت است دست يابند، لزوماً بايد به همدلي و همزباني بيشتر ملت و دولت منجر و از آن بهره‌اي ملي و نه جناحي و سياسي برداشت شود که در اين سال‌ها همه ملت و حاکميت به طور مستقيم و غير‌مستقيم و به صورت ذهني و عيني خود را درگير تحولات اين پرونده مهم در عرصه سياست خارجي کشور دانسته‌اند.

خوشبختانه مذاكرات هسته اي ما نيز پيشرفت خوبي داشته و فرزندان غيور ايران اسلامي و سرداران عرصه ديپلماسي خارجي توانستند در پرتو «نرمش قهرمانانه» و بر‌اساس اصول «عزت و حکمت و مصلحت نظام» دولت تدبير و اميد در يک بازي «برد – برد» به دستاوردهاي مهم و ارزنده اي براي نظام مقدس جمهوري اسلامي و ملت شريف ايران دست يابند که اميد است سرآغاز تدابير مستمر و مداوم آتي باشد...

دنيا ناچار است حق هسته‌اي ما را به رسميت بشناسد كه البته اين اتفاق افتاده و سنگ‌اندازي مخالفان اعم از سناتورهاي كنگر? آمريكا، صهيونيسم جهاني و بعضي كشورهاي عربي ‌تأثيري نخواهد داشت. بحمدالله نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران در دنيا سرافراز و پايدار است و هركس بخواهد نظم نوين جهاني را در دنيا حاكم كند، بايد از كريدور ايران عبور كند.

چرا که ايران «قلب دنيا» و «کانون توجهات جهانيان» است. چون علاوه بر اينکه در چند دهه اخير يکي از مناطق مهم و شريان‌هاي حياتي تأمين انرژي جهان بوده، از گذشته‌هاي دور نيز يکي از کهن‌ترين تمدن‌هاي بشري و کانون‌هاي اصلي توليد علم و دانش و ادب و هنر و مهد بيداري اسلامي و عدالت‌طلبي و آزاديخواهي در دنيا بوده است. چنانکه گفته‌اند:

هنر نزد ايرانيان است و بس...

- اگر رسيدن به توافق مطلوب هسته‌اي حاصل شود، بايد مبنايي براي «همدلي و همزباني ملت و دولت» جهت پيشرفت و گذر از مراحل کنوني به مراحلي بالا‌تر و عزتمندانه براي اين مردم و اين خاک شود.

- اگر هم توافق مطلوب هسته‌اي براي ايران به دست نيامد، باز اين «ملت و دولت» هستند که بايد «همدل و همزبان» در کنار هم ايستاده و همچون گذشته سنگ‌بناي پيشرفت کشور را در عين تخاصم و عداوت مخالفان اين ملک و دين، بر زمين نهند. همانگونه که در صورت توافق استفاده سياسي و جناحي، زمينه«همدلي و همزباني ملي» را از بين مي‌برد، در صورت عدم توافق هسته‌اي نيز، تخريب و نق زدن‌هاي سياسي و جناحي، خلاف «همدلي و همزباني» است. همه بايد بدانيم که چه با توافق هسته‌اي و چه بدون توافق هسته‌اي، اين کشور و ملت بزرگ همچنان خواهند بود و قطار پيشرفت اين کشور در حال حرکت خواهد بود تا پيچ‌هاي تاريخي و تاريخ ساز را پشت سر بگذارد.

در ميانه‌هاي سالي که پيش روست، عمر دولت دکتر حسن روحاني، از ميانه هم عبور خواهد کرد و به تدريج لازم است دولت پيش از ديگران، به « خود ارزيابي » مشغول شود. پس از گذشت دو سال از روي کارآمدن دولت يازدهم، دولتمردان بايد با تشريح عملکرد خود بگويند که براي اين مردم چه کرده‌اند. به تدريج بايد ثمره زحمات دولتيان، نه در آمار و اطلاعات که در زندگي عملي مردم هم خود را نشان دهد.

با اجراي طرح تحول نظام سلامت، تقريباً تمام ايرانيان تحت پوشش کامل بيمه قرار گرفته‌اند.

بطوريکه خانوارهاي شهري کمتر از 10 درصد و خانوارهاي روستايي کمتر از 5 درصد از هزينه‌هاي درماني را پرداخت مي‌کنند که اين يکي از دستاوردهاي ارزند? دولت تدبير و اميد در راستاي تحقق «رفاه و عدالت اجتماعي» مي‌باشد.

- نکته اين است که اگر خود ارزيابي‌هاي دولتمردان منصفانه و جوانمردانه باشد، مردم «همدل و همزبان» در کنار دولت خواهند ايستاد. حتي اگر دولتيان در خود ارزيابي شان کمتر از آنچه خواسته‌اند و يا توانسته‌اند در زندگي مردم تحول ايجاد کرده باشند. اعتراف به کم کاري‌ها و موانع احتمالي در کنار تلاش براي جبران، مردم را«همدل و همزبان» در کنار آنان نگاه خواهد داشت.

در روزهاي پاياني سال 1394 هم « انتخابات مجلس شوراي اسلامي » برگزار خواهد شد.

انتخاباتي که هرچند براي بازيگران سياسي اهميت فراواني از منظر پيروزي و شکست دارد، براي مردم اهميت آن در تشکيل مجلسي است که فرآيند انتخابات آن، از آغاز تا پايان و تشکيل مجلس، «اخلاق‌مدارانه و منصفانه» طي شود و در ‌‌نهايت مجلسي تشکيل شود که فارغ از غلبه هر يک از جناح‌هاي سياسي در آن، «مجلسي کارآمد و مقتدر» باشد و بتواند دو وظيفه اصلي خود يعني «قانونگذاري» و «نظارت» را به بهترين وجهي انجام دهد.

- کساني که از همين ابتداي سال خود را مهياي شرکت در چنين رخداد سياسي بزرگي در کشور مي‌کنند، بدانند که بي‌اخلاقي‌هاي مرسوم در ادوار مختلف، فضاي تخريب و تهمت زدن، بي‌توجهي به منافع ملي و مردم، تلاش براي حذف رقيب به هر قيمت، فضاي «همدلي و همزباني» را از بين مي‌برد.

در سالي که پيش روست چه در اوايل آن که مسأله هسته‌اي مطرح است و چه در اواسط آن ‌که مسأله بررسي و ارزيابي دولت در ميان است و چه در اواخر آن که انتخابات مجلس انجام خواهد پذيرفت همه فعالان سياسي متوجه اين نکته باشند که همدلي و همزباني مردم را دچار خدشه نکنند.

در شرايط امروز بين‌المللي و منطقه‌اي، «تقويت اجماع ملي در داخل براي تحصيل منافع مردم»، بيش از هر موفقيت سياسي و جناحي اهميت دارد.

خوشبختانه «امروز اعتماد خوبي بين مردم و دولت حاكم است» که تبلور آن در «روحي? نشاط و شادابي و آرامش جامعه» متجلي است و اين همان «سرماي? اجتماعي انقلاب و نظام» و «مهمترين عامل توسع? سياسي و اقتصادي» است و اين حاصل خدمات دولت در زمينه‌هاي مختلف به ويژه «بخش بهداشت و درمان و ايجاد تحول در نظام سلامت جامعه» و «ديپلماسي مؤثر و سازنده خارجي» است كه مطلوب نظر مقام معظم رهبري نيز مي‌باشد.

*کارشناس ارشد علوم اقتصادي- بخشدار مرکزي لنجان


 طنز 
نويسنده : محمد حسين روانبخش

رابطه دريافت گذرنامه با يارانه مرفهين!

فرض کنيد شما به عنوان يک شهروند يارانه بگير محترم کشور قصد گرفتن گذرنامه داشته باشيد‌؛ در اين صورت فکر مي‌کنيد چه اقداماتي لازم است انجام دهيد و مهمتر از آن‌، چه هزينه‌هايي را بايد متقبل شويد ؟!

در مرحله اول بايد به يکي از دفاتر« پليس + 10» مراجعه نموده و يک عدد پوشه حاوي فرم درخواست به قيمت ناقابل اما مقطوع 6500 تومان دريافت کنيد‌. سپس بايد مبلغ کمي‌قابل دار 70 هزار تومان به حساب اداره گذرنامه و مبلغ ناقابل 3750 تومان به حساب شهرداري واريز فرماييد (با اين توضيح که: نگوييد ارتباط شهرداري با گذرنامه چيست، فقط فيش را واريز کنيد و بياوريد! واقعا 3750 تومان آن قدر ارزش دارد که آدم درباره اش سوال کند، آن هم از شهرداري؟!) پس از آن، اگر گذرنامه مربوط به فرزندان صغير يا خانم‌هاي متاهل است بايد با مراجعه به دفاتر اسناد رسمي‌، اجازه محضري شوهر را هم کسب کنيد که اين کار 14 هزار تومان ناقابل برايتان آب مي‌خورد‌. بعد از انجام اين کارها، تکميل فرم و تحويل عکس و انگشت نگاري، مبلغ 17500 تومان به دفتر «پليس +10» بابت حق الزحمه عمليات مي‌دهيد و کار تمام است‌؛ گذرنامه شما به در خانه تان پست مي‌شود و شما مي‌توانيد تحويل بگيريد. الحق و الانصاف روند کار بسيار تسهيل شده است ولي تنها نکته‌اي که روي مخ اثر مي‌گذارد و توي مخ مي‌رود و بيرون نمي‌آيد، اين است که براي دريافت يک گذرنامه شما بايد به اندازه يارانه دو ماه يا دوماه و نيم خود را به جاهاي مختلف بدهيد تا يک گذرنامه داشته باشيد!

راستش يا گذرنامه اين قدر مهم و گران قيمت است يا اينکه يارانه دريافتي که يک زمان قرار بود زندگي مردم را متحول کند و احمدي‌نژاد مي‌گفت با آن يخچال و پرده نخريد بلکه جمع کنيد و سرمايه‌گذاري کنيد و...، کم بهاتر از آن چيزي است که حسابش را مي‌کرديم! با همه اين حرفها اگر خداي ناکرده، زبانم لال، رويم به در و ديوار، رفتيد و گذرنامه گرفتيد به کسي نگوييد ؛ والا ممکن است در و همسايه بگويند شما که گذرنامه به اين گراني مي‌گيريد جزو مرفهين هستيد و بايد از دريافت يارانه انصراف بدهيد‌؛ والا دليلي ندارد که آدم يارانه بگير برود و گذرنامه بگيرد!


 تلنگر 
نويسنده : ولي درويشي

- وزير رفاه گفت: فردي مراجعه کرده و مي‌گويد يارانه‌ام قطع شده است وقتي سيستم اطلاعات را مشاهده کرديم، ديديم اين شخص سوار ماشين 200 ميليون توماني است.

حالا مقصر اين شخص بوده يا آناني که به خاطر ملاحظات سياسي چشم بر روي اين مشهودات بسته و او را با پيرزنِ بي‌خانماني که از گرسنگي سنگ طاقت بر شکم بسته يکسان انگاشته‌اند.

- رئيس دانشگاه علوم پزشکي همدان از افزايش ميزان نرخ باروري در کشور خبر داد.

قابل توجه آنان که فرياد لزوم افزايش جمعيتشان – آن هم به هر قيمتي – گوش فلک را کر کرده بود.

- يک خانم ونزوئلايي با پرتاب يک انبه به سمت رئيس جمهور از نداشتن مسکن و مشکلاتش براي پيدا کردن سر پناه، شکايت کرد و صاحب خانه شد.

حالا فهميديم چرا برخي سياسيون که زودتر از اينگونه اخبار مطلع مي شوند، اين روزها سعي بر آن دارند که هر آنچه در دسترس دارند را به سمت رئيس‌جمهور و وزرا پرتاب کنند.

- زاکاني گفت: دوم خردادي‌ها‌ علاقه‌مند هستند که احمدي‌نژاد به انتخابات ورود پيدا کند، چرا که با وجود وي مي‌توانند بين اصولگرايان تفرقه بيندازند.

جناب زاکاني! پر واضح است که ترس و واهمه شما از ورود مجدد شاهکار دهه گذشته خودتان به عرصه سياست، بسيار بسيار بيشتر از شوق و ذوق اصلاح‌طلبان است.

- حسين رضازاده،رئيس سابق فدراسيون وزنه‌برداري، از شرکت در انتخابات فدراسيون وزنه‌برداري انصراف داد.

به اين مي گويند خرج کردن علاقه در پاي منافع!

- نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با دو فوريت طرحي موافقت کردند که در صورت تصويب نهايي آن، اعضاي شوراهاي شهر و روستا براي نامزدي در انتخابات مجلس بايد شش ماه قبل از سمت خود استعفا دهند.

والا با اين چرخش کاري داوطلبين ورود به مجلس از حضور در محل کار به عيادت از بزرگان و سرشناسان اقوام و طوايف، لازم است اين جماعت 1 سال قبل از انتخابات از سمت خود استعفا کنند.

- حجت‌الاسلام مرتضي جوادي آملي با نگارش نامه‌اي خطاب به آيت الله هاشمي رفسنجاني از سخنان او در همايش «بانوي انقلاب» و نقش همسر امام(ره) در شکل‌گيري نظام اسلامي تجليل کرده است.

قدر زر زرگر شناسد‌/ قدر احمدي‌نژاد‌‌، مشايي!

- يک نماينده مجلس از جمع‌آوري امضاء براي سوال از رييس‌جمهور درباره دلايل عدم ارائه جزييات توافقات اخير به مردم و عدم انتشار فک‌شيت خبر داد.

يکي نيست به اين آقاي عشقِ «مطرح شدن به هر قيمتي» بگويد، عزيز برادر مردم دوست دارند کار را به کاردان بسپارند نه به حاشيه‌سازان.

ضمنا قابل توجه حضور همه چيزدان جناب رسايي: «صالحي: انتشار فکت شيت ايراني ضرورتي ندارد».

- پس از اظهارات وزير کشور در جلسه علني مجلس در مورد پول‌هاي کثيف ميان روح‌الله حسينيان نماينده تهران و رحماني فضلي به صورت لفظي درگيري به وجود آمد.

بعضي‌ها جسارتا طوري رفتار نکنند که در اين بحث پول‌هاي کثيف انتخاباتي شائبه اي متوجه آنهاست! از ما گفتن!!!

- معاون عربي و آفريقاي وزير امور خارجه گفت: «رفتار عربستان در محاصره يمن و ممانعت از ارسال کمک‌هاي انسان دوستانه بدون واکنش نخواهد ماند».

احتمالا تعداد زائرين حج تمتع را بيشتر و بيشتر مي کنيم تا با ايجاد زحمت براي شمارش عوايد ناشي از اين افزايش زائر، به آنها پاسخي قاطع و محکم داده باشيم!

- معاون وزير صنعت، با بيان اينکه منعي براي ورود خودروسازان آمريکايي به صنعت خودروي ايران وجود ندارد، در عين حال، 7 پيش شرط شراکت ايراني- آمريکايي را اعلام کرد.

برخي از اين شروط: 1-ارزان نفروشيد. 2-با کيفيت توليد نکنيد. 3-تحويل پيش از يکسال نداشته باشيد.

4-نرخ سود فروش اقساطي کمتر از دو برابر نرخ تورم نباشد. 5- هر وقت بايد ارزان کنيد، گران کنيد و هر وقت که بايد گران کنيد، گرانتر کنيد.

6- غلام حلقه به گوش قطعه سازها باشيد.

7- مطيع و فرمانبردار محض خودروسازهاي داخلي باشيد.

- مدير کل نوسازي مدارس استان تهران با اشاره به وجود 1400 مدرسه با عمر ساخت بالاي 40 سال در تهران گفت: براي بازسازي 1400 مدرسه در معرض خطر تهران چيزي حدود 3 هزار ميليارد تومان بايد هزينه شود.

از آنجا که 3 هزار ميليارد تومان معادل ديه بيش‌از 20 هزار دانش آموز است، فعلا صرف اين هزينه به صلاح نيست و در صورت بروز حادثه پرداخت ديه عاقلانه‌تر است!


 رهبر معظم انقلاب در ديدار فرماندهان ناجا:
 اقتدار نيروي انتظامي به معناي ظلم کردن و حرکت بي‌مهار نيست 

رهبر معظم انقلاب اسلامي تاکيد کردند: نيروي انتظامي مظهر حاکميت و امنيت جمهوري اسلامي است بنابراين بايد اقتدار داشته باشد اما اين اقتدار به معناي ظلم کردن و حرکت بي‌مهار نيست.

به گزارش ايلنا، حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي صبح ديروز (يکشنبه) در ديدار شرکت کنندگان در همايش فرماندهان و مديران و روساي عقيدتي و سياسي نيروي انتظامي، اين نيرو را «مظهر حاکميت و امنيت» جمهوري اسلامي خواندند و با تأکيد بر اينکه ايجاد امنيت فردي، اجتماعي، اخلاقي و روحي و رواني در جامعه از مهم‌ترين مسئوليت‌هاي نيروي انتظامي است، گفتند: لازمه برقراري امنيت، «اقتدار پليس» است اما اين اقتدار بايد همراه با عدالت، مروت و ترحم باشد.

رهبر انقلاب اسلامي در ابتداي سخنان خود با تبريک توفيق درک ماه رجب، اين ماه و ماه شعبان را فرصت‌هايي گرانبها براي تقرب به ارزشهاي الهي و خودسازي و مقدمه رسيدن به ماه مبارک رمضان دانستند و همه مردم را به بهره‌گيري بيش‌از پيش‌از برکات اين ماه‌ها توصيه کردند. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، اهميت ايجاد و استقرار امنيت به‌عنوان مأموريت اصلي نيروي انتظامي را نشان‌دهنده اهميت سازمان اين نيرو برشمردند و افزودند: ايجاد امنيت مقوله‌اي تبليغاتي و لساني نيست بلکه وجود امنيت را بايد مردم احساس کنند.

ايشان با تأکيد بر اينکه نيروي انتظامي در ابعاد مختلف امنيت، اعم از امنيت در رفت و آمد جاده‌اي، امنيت شهر‌ها، مرز‌ها و مراکز مختلف نبايد به هيچ حدي قانع باشد، تأمين امنيت رواني جامعه را يکي از موارد بسيار مهم دانستند و خاطر نشان کردند: مقابله با ناامني‌هاي رواني در جامعه همچون نگراني خانواده‌ها از حضور فرزندانشان در خيابان‌ها و بوستان‌ها به دليل احتمال کشيده شدن آن‌ها به سمت مواد مخدر و يا نگراني از کشانده شدن جوانان به سمت فحشا و منکرات، بسيار با اهميت‌تر از مقابله با ناامني‌هاي فيزيکي است و بايد با چنين ناامني‌هايي به‌طور جدي مقابله شود.

رهبر انقلاب اسلامي جولان دادن برخي جوان‌هاي سرمستِ غرورِ ثروت با خودروهاي گران قيمت در خيابان‌ها را يکي ديگر از مظاهر ايجاد ناامني رواني در جامعه برشمردند و تأکيد کردند: نيروي انتظامي بايد براي ابعاد مختلف ناامني برنامه داشته باشد و با آن‌ها مقابله کند. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي لازمه ايجاد امنيت در جامعه را، عمل مقتدرانه پليس دانستند و گفتند: نيروي انتظامي مظهر حاکميت و امنيت جمهوري اسلامي است بنابراين بايد اقتدار داشته باشد اما اين اقتدار به معناي ظلم کردن و حرکت بي‌مهار نيست. ايشان با تأکيد بر اينکه ما بدنبال اقتدار پليسي هاليوودي و جوامع غربي و آمريکايي نيستيم افزودند: چنين اقتداري نه تنها امنيت ايجاد نخواهد کرد بلکه موجب ناامني هم خواهد شد.

رهبر انقلاب اسلامي برخوردهاي پليس آمريکا با سياه پوستان را نمونه‌هايي از اقتدار ظالمانه خواندند و خاطر نشان کردند: در آمريکا که اکنون ‌رئيس‌جمهور آن هم يک سياه پوست است، سياهان به وسيله پليس مورد ظلم و بي‌اعتنايي و تحقير قرار مي‌گيرند که چنين رفتاري موجب بروز نا‌آرامي‌ها نيز شده است.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي تأکيد کردند: اقتدار مطلوب نظام اسلامي، قاطعيت در کنار عدالت، مروت و ترحم است، همانگونه که ذات مقدس پروردگار در عين آنکه رحمن و رحيم است، صاحب عذابِ اليم نيز است.

ايشان قانونگرايي در دو بُعد مواجهه با مردم و همچنين در درون سازمان نيروي انتظامي را ضروري و با اهميت برشمردند و گفتند: بدليل سطح گستردگي ارتباط نيروي انتظامي با مردم، سلامت نيرو در اين سازمان بسيار مهم است بگونه‌اي که يک نيروي درست کار و قاطع مي‌تواند مايه آبروي نظام جمهوري اسلامي در مقابل ديدگان مردم شود. رهبر انقلاب اسلامي با تأکيد بر لزوم ارتقاي جهات اعتقادي و اخلاقي و همچنين اتکاء به علم و ابتکارات علمي در نيروي انتظامي، مسئولين بخش‌هاي مختلف را به همکاري با اين نيرو توصيه کردند. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در بخش ديگري از سخنان خود از زحمات و تلاشهاي نيروي انتظامي بويژه در ايام نوروز تشکر و قدرداني کردند.

پيش از سخنان فرمانده کل قوا، سردار سرتيپ اشتري فرمانده نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران با ارائه گزارشي از فعاليت‌ها و برنامه‌هاي اين نيرو گفت: افزايش کشف جرايم مهم، تداوم مبارزه با سوداگران مواد مخدر، ارتقاي آمادگي براي کنترل مرز‌ها، کاهش هفت درصدي تلفات ناشي از تصادفات رانندگي، گسترش ارتباط با نخبگان، حرکت پيشروانه در علم و فناوري و پاسداري و دفاع از ارزش‌هاي انقلابي و اسلامي سرفصل‌هاي اقدامات ناجا است. فرمانده نيروي انتظامي با بيان اينکه برداشتن گام‌هاي بلند بدون سازمان متدين و انقلابي و ترويج تفکر بسيجي و مديريت جهادي و همچنين بدون همدلي و همزباني با مردم و همه نهاد‌ها ممکن نيست، گفت: تمام توان خود را صادقانه و خالصانه بکار مي‌گيريم تا به جايگاه پليسي درشان و تراز جمهوري اسلامي نزديک‌تر شويم.


 مجلس با درخواست جلسه غيرعلني درباره «پول‌هاي کثيف» مخالفت کرد
 وزير کشور: به بنده پيشنهاد مي‌کنند از نمايندگان عذرخواهي کنم 

وزير کشور گفت: برخورد مناسب با پول‌هاي کثيف مي‌تواند ما را در رسيدن به اهداف رفيع انقلاب کمک کند. به گزارش ايسنا، وزير کشور در جلسه علني ديروز مجلس حاضر شد تا در مورد ورود پول‌هاي کثيف به انتخابات براي نمايندگان توضيح دهد.

وي با قدرداني از نمايندگان گفت: اين موضوعي که قرار است مطرح شود در رسانه‌ها به آن پرداخته شده و مي‌تواند به عنوان موضوعي حساس در حوزه‌هاي اقتصادي، اجتماعي، امنيتي و سياسي تأثيرگذار باشد و برخورد مناسب با آن مي‌تواند ما را در رسيدن به اهداف انقلاب و انجام فعاليت‌ها ياري کند.

رحماني فضلي يکي از بزرگترين مشکلات کشور را بي‌انضباطي مالي عنوان و اظهار کرد: در زماني که در ديوان محاسبات بودم نيز بارها اين موضوع را مطرح کردم. مبني بر اين‌که ما هنوز نمي‌توانيم بگوييم که کل درآمدها و هزينه‌هاي کشور چقدر است. همچنين بايد به صورت جدي تمام منابع مالي کشور و تمام هزينه‌هاي کشور را به صورت واحد و يکپارچه نه به عنوان يک مسأله دولتي بلکه به عنوان يک مسأله حاکميتي و همچنين نحوه چرخش و گردش آنها را مشخص کنيم و نظارت عاليه بر تمام امور داشته باشيم.

وزير کشور در ادامه گفت: در نامه‌اي به رئيس مجلس درخواست برگزاري جلسه غيرعلني را کرده بودم تا ارقام و اعدادي که در مجلس ارائه مي‌شود مورد سوءاستفاده دشمنان نشود. وي افزود: ما به عنوان جمهوري اسلامي ايران معتقديم که بايد تمام فعاليت‌هايمان مبتني بر عقايد و اصول اعتقادي و انقلابي‌مان باشد و کمترين تخلف را داشته باشيم. به گفته وي در حوزه اجتماعي نيز مسأله قاچاق و ورود پول‌هاي ناشي از آن باعث شده که يک ميليون و 500 هزار نفر معتاد که با خانواده‌هاي آنها جمعيتي بالغ بر 5/5 تا 6 ميليون نفر مي‌شود به وجود آيد. در نهايت اين خانواده‌ها متلاشي شده و مباحثي مثل بزهکاري، سرقت و قتل رخ مي‌دهد. اينها همه به دليل قاچاق و پول‌هاي ناشي از آن است. وزير کشور گفت: در همان زمان گفتم که در حوزه سياسي اگر مواظب نباشيم قاچاقچيان و کساني که دنبال پول‌هاي کثيف هستند به حامي احتياج دارند و حامي را در حوزه قدرت جستجو مي‌کنند که اگر هوشيار نباشيم امکان دارد از طرق مختلف در حوزه سياسي از جمله انتقال قدرت که در قالب انتخابات صورت مي‌گيرد، اعمال نظر و اعمال نفوذ کنند. وزير کشور خاطرنشان کرد: اگر به موضوع پول‌هاي کثيف توجه نشود يقين بدانيد که اين پول‌ها به همه حوزه‌ها نفوذ خواهند کرد تا با جلب حامي منافع و قدرت کسب کنند. بنابراين بحث را از مسأله پولشويي در جهان آغاز مي‌کنيم تا بدانيد همه کشورها با آن مواجه هستند و تنها مربوط به کشور ما نيست.

وي افزود: بر اساس برآورد دفتر جرم و مواد مخدر سازمان ملل در سال 2005، آمريکا حدود 350 ميليارد دلار، آسيا و اقيانوسيه 299 ميليارد دلار، اروپا 241 ميليارد دلار و نهايتا...

در اين هنگام نمايندگان نسبت به توضيحات وزير کشور اين اعتراض را مطرح کردند که بايد وزير در مورد موضوع ورود پول‌هاي کثيف در انتخابات توضيح دهد که نايب رييس مجلس با تأييد اين موضوع تأکيد کرد که عزم مجلس در برخورد با جريان پول کثيف در حوزه سياسي است و هيچ اغماضي ندارد.

عبدالرضا رحماني فضلي در ادامه سخنان خود در جلسه علني مجلس اظهار کرد: بنده به عنوان مسئول حوزه مبارزه با مواد‌مخدر هشدار دادم اگر مواظبت نکنيم اين‌ها قصد ورود به حوزه قدرت را خواهند داشت و اين صحبت را به عنوان هشدار مطرح کردم.

وي افزود: برخي از رسانه‌ها اين موضوع مهم کشور را به عرصه رقابت‌هاي سياسي و تحليل‌هاي گروهي با توجه به منافع خودشان مورد استفاده قرار دادند.

رحماني‌فضلي خطاب به حجت‌الاسلام ابوترابي فرد که رياست جلسه علني را بر عهده داشت گفت: چرا مي‌خواهيد بنده مساله‌اي که اصلا مطرح نشده در مورد آن صحبت کنم و قبول کنم که در داخل سياست اين بوده است. خير، اگر قرار است کسي در اين زمينه صحبت کند، همان قوه قضاييه است؛ بنده نيستم. انتظارم از مجلس و قوه قضاييه اين است که با اين موضوعات اساسي مقابله کند. وي بار ديگر خطاب به ابوترابي اظهار کرد: مساله‌اي که اصلا طرح نشده چرا شما انتظار داريد همان موضوع را که جنگ رواني رسانه‌هاي داخلي و خارجي به آن دامن زدند من داخل آن تور حرکت کنم.

وزير کشور همچنين خاطر نشان کرد: بنده گله‌هايم از کساني است که به نظرم فريب رسانه‌هايي را خوردند و مساله سياسي در کشور به گونه‌اي شد که عده‌اي طرفدار شده و عده‌اي موضع گرفتند.

رحماني فضلي در ادامه با بيان اينکه اجازه دهيد من ريشه اين مسائل را در حوزه اقتصادي بگويم گفت: از صحبت‌هايي که بنده کردم و موجود هم است استفاده سياسي و تحليل انحراف ايجاد شد. مساله‌اي که کاملا ملي بود کاملا به سمت بازيهاي جناحي کشيده شده و اين واقعا ظلم به حقيقت است. رحماني فضلي همچنين بيان کرد: در حوزه مواد مخدر تنها به دو مورد مي‌خواهم اشاره کنم؛ نخست اين که حدود 68 ميليارد دلار مواد مخدر با منشاي افغانستان وجود دارد و از اين ميزان 3 ميليارد دلار در ايران هزينه مي‌شود و اين 3 ميليارد دلار رقمي معادل 10 هزار ميليارد تومان پول است که از طريق مواد مخدر وارد عرصه مي‌شود.

وي همچنين تصريح کرد: اخيرا فردي با 35 سال سن، 5 کلاس سواد، در ظرف دو سال 200 تن مواد مخدر را جابجا کرده است و 2300ميليارد تومان پول در حسابهايش چرخانده، حسابي که مربوط به خودش هم نبوده و اين‌ها همه خلاف است. لذا اين موضوع براي اولين بار در طول تاريخ کشورمان در حوزه مبارزه با پولشويي در شبکه بانکي پرس و جو کرديم با بررسي‌هايي که به عمل آمد نهايتا به بيش از 2000 شماره حساب رسيديم که همه با هم مرتبط بودند. افرادي که در حوزه‌هاي مختلف کشوري و لشگري حق حساب دادند.

وي با بيان اينکه فقط 20 ميليون ليتر در حوزه قاچاق سوخت آمار وجود دارد گفت: شرکت‌هايي به ثبت رسيدند که همه يک کد داشتند تمامي اينها مسائلي است که دغدغه مقام معظم رهبري هم بوده است. بنده سوالي دارم زيرا خودم هم نماينده شما در ديوان محاسبات بودم، آيا به روند هزينه‌هاي انتخابات در کشور نظارت و کنترلي وجود دارد؟ آيا قدرتمندان و سودجويان به دنبال استفاده از اين مساله هستند؟ بنابراين معتقدم بايد با اقدامات جدي جلوي پول‌هاي کثيف گرفته شود.

وزير کشور در ادامه اظهار کرد:‌ در حوزه قاچاق کالا بر اساس برآوردهاي درست و دقيق حدود 20 تا 25 ميليون دلار در کشور سالانه از اين محل آسيب مي‌بينيم. پولي که وارد عرصه پولشويي مي‌شود مي‌تواند اقتصادمان را دچار اشکال کند.

وي افزود: در پي 10 سال 487 پرونده را در قوه قضاييه مورد بررسي قرار داديم. جريمه‌اي که براي آن لحاظ شد 6000 ميليارد تومان است که در نوبت بعدي تقاضاي رسيدگي مجدد به کمتر از يک درصد اين موضوع رسيد که بايد با اين مساله برخورد جدي شود. رحماني فضلي گفت: موضوعاتي مانند مسائل دارويي نيز رقم‌هايي در حدود 30 ميليارد و 50 ميليارد به عنوان داروهايي است که از طريق غير‌گمرک وارد کشور مي‌شود. وزير کشور در بخشي از سخنان خود اظهار کرد:‌ حتي در کميته امداد، افرادي بودند که 27 هزار خودروي وارداتي را به اسم اين افراد وارد کشور کردند از قبيل پورشه، لگزوز و‌.... . براي اين که ماليات به گمرک ندهند و اين افراد دچار اين نوع سوء‌استفاده‌ها قرار دارند. وي افزود:‌ حتي شرکت‌هايي به ثبت رسيدند که يک کد آدرس دارند به عنوان مثال از 9 هزار و 570 شرکت ، 2 هزار و 714 شرکت با يک آدرس به ثبت رسيده در واقع کد پستي 99 درصد شرکت‌هاي ثبت شده يک رقم بوده است و اين باعث شده که حدود 200 ميليارد دلار مالياتي که کشور مي‌توانسته دريافت کند را نگيرد. به خاطر همين فرار‌ها و پولشويي‌ها است که انجام شده است. وزير کشور خاطر نشان کرد:‌ بحث اصلي ما اين است که اگر مي‌خواهيم اقتصاد سالم و پاک و مقاومتي داشته باشيم اينها گريزگاههاي مالي کشور است که نه تنها به خزانه واريز نمي‌شود بلکه در مسير خود فساد را ايجاد مي‌کند و مي‌تواند ايجاد امنيت و صيانت براي اين افراد باشد.

رحماني فضلي تاکيد کرد:‌ در وزارت کشور در شوراي‌عالي ضد‌پولشويي در سال قبل مواردي از پرونده‌ها مورد بررسي قرار گرفت در واقع از سال 86 که تصويب شده بود تنها 18 جلسه برگزار شده و ما سعي کرديم تعداد جلسات را زياد کنيم. وزير کشور خاطر نشان کرد: انتظار من و مردم از قوه مقننه و قوه قضاييه اين است که بستري را از نظر اقتصادي در کشور فراهم کند که جلوي اين کارها گرفته شود.

وي بار ديگر تاکيد کرد: صحبت‌هايي که بنده کرده‌ام که اين موضوع را به حوزه سياست وارد کردند هشداري است که بايد مواظب باشيم به حوزه سياست و قدرت کشيده نشود.

رحماني فضلي با اشاره به در پيش رو بودن انتخابات اظهار کرد:‌ مي‌توانيم در قالب لايحه‌اي و يا از طريق نمايندگان در قالب طرح چنين موضوعاتي را مورد رسيدگي قرار دهيم که منشا و منبع کليه هزينه‌هاي انتخابات کاملا مشخص باشد که نشان دهيم خودمان دستمال پاک هستيم. وزير کشور در ادامه اظهار کرد: اگر برداشت شما نمايندگان از صحبت‌هاي من به دليل اين که آن را در بازي‌هاي سياسي به عنوان تحليل استفاده کردند بنده بارها آن را تکذيب کردم و خواهشم اين است که اين موضوع به دليل اهميت در تمامي موارد قابل بررسي باشد و ما بايد کشوري سالم و پاک و فعال داشته باشيم و دست افراد سودجو را از دامنه اقتصاد کشور پاک کنيم. به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام ابوترابي فرد در پايان صحبت‌هاي رحماني فضلي به وي گفت که از نمايندگان عذرخواهي کند و رحماني فضلي اين گونه اظهار کرد که به بنده پيشنهاد مي‌کنند که اينجا بگويم اگر به دليل انتشار بد مطالب، شما ناراحت شده‌ايد از شما عذرخواهي کنم.


 جهانگيري:
 به اهداف طرح تحول سلامت دست يافته‌ايم 

معاون اول رييس‌جمهور گفت: بر اساس گزارش‌هاي رسيده به دولت بيش‌از 90 درصد از اهداف طرح تحول سلامت محقق شده است.

به گزارش ايسنا، اسحاق جهانگيري در همايش ايمني غذا با اشاره به اينکه سلامت يکي از نيازهاي اساسي مردم هر جامعه‌اي است، اظهار کرد: سلامت زيربناي هر فعاليت اقتصادي و اجتماعي است، به همين دليل سلامت بايد يکي از اولويت‌هاي اصلي دولت‌ها باشد. وي افزود: يکي از اصلي‌ترين مولفه‌هاي حکمراني خوب، سلامت شهروندان و توجه حاکمان به اين مساله است. سلامت در توسعه پايدار يکي از اصلي‌ترين مولفه‌ها است.

دولت جهت‌گيري توسعه پايدار را در برنامه خود قرار داده و به اين جمع‌بندي رسيده است که مساله سلامت بايد در اولويت قرار گيرد بنابراين به اجراي طرح تحول سلامت روي آورد البته در آن دوره وضعيت بغرنجي در دارو و درمان وجود داشت اما وزير بهداشت جهت‌گيري کلي دولت را به برنامه طرح تحول نظام سلامت تبديل کرد.

معاون اول رييس‌جمهور در بخش ديگري از سخنان خود در ارزيابي از اين طرح، گفت: وزارت بهداشت، سازمان مديريت و برنامه‌ريزي، وزارت اطلاعات و استانداري‌ها گزارش‌هايي از نحوه اجراي طرح تحول سلامت تهيه کرده‌اند و بر‌اساس اين گزارش‌ها بيش‌از 90 درصد اهداف اين طرح محقق شده است. يکي از مهم‌ترين اهداف اين طرح کاهش هزينه‌هاي درمان در بيمارستان‌هاي دولتي بود که به اين هدف دست يافتيم. اکنون اين هزينه‌ها در شهرها به شش درصد و در روستاها به سه درصد رسيده است.

وي در ادامه تاکيد کرد: امروز ديگر بحران دارو در کشور نداريم و با اجراي اين طرح هشت ميليون نفر بيمه شدند. همچنين تجهيزات مورد نياز بستري بيماران در بيمارستان‌ها تامين شده تا بيمار به خارج از بيمارستان ارجاع داده نشود.

وضعيت بيمارستان‌ها هم سامان داده شده و حضور پزشکان در مناطق محروم افزايش يافته است. معاون اول رييس‌جمهور در ادامه با بيان اينکه اکنون رضايت خوبي با اجراي اين طرح در ميان مردم ايجاد شده است، گفت: استمرار اين طرح از سياست‌هاي اصلي دولت است.

البته ما با آغوش باز پذيراي انتقادات به اين طرح هستيم تا بتوانيم اشکالات آن را رفع کنيم. جهانگيري در ادامه اظهار کرد: يکي از موفقيت‌هاي ايران بعد از انقلاب اسلامي ايجاد شبکه وسيع بهداشت بود که اين شبکه تا روستاها نفوذ يافت. ما بايد همچنان اين شبکه را دنبال کنيم و به گونه‌اي عمل کنيم که مردم رضايتمندي دائمي داشته باشند. بدين منظور بايد منابع مالي طرح تحول سلامت را تامين کنيم که دولت از منابع حاصل از هدفمندي يارانه‌ها اين منابع را تامين مي‌کند. وزير بهداشت هم بسيار پيگير تامين منابع مالي اين طرح است. معاون اول رييس‌جمهور همچنين تاکيد کرد: کنترل بر هزينه‌ها يک نياز جدي است. دولت تلاش مي‌کند منابع لازم براي اجراي طرح تحول سلامت را تامين کند، ولي ما انتظار داريم منابع مالي در جاي خود هزينه شود، زيرا دولت در شرايط سختي قرار دارد. اکنون هر بشکه نفت فقط 50 دلار به فروش مي‌رود. وي در بخش ديگري از سخنان خود گفت: بخش خصوصي در سال‌هاي گذشته براي ورود به بخش درمان انگيزه پيدا کرده است. اکنون بخش خصوصي نبايد احساس کند به دليل اجراي طرح تحول سلامت آسيب مي‌بيند. ما به بخش خصوصي اطمينان مي‌دهيم که دولت از آنها حمايت مي‌کند. معاون اول رييس‌جمهور در پايان با اشاره به اينکه در اجراي طرح تحول سلامت بايد توازن مناطق مختلف حفظ شود و مناطق محروم نيز از مزاياي اين طرح بهره ببرند، افزود: ما به دنبال برقراري عدالت در ميان کادر درماني نيز هستيم.


 اخبار کوتاه 

روحاني حادثه زلزله نپال را

تسليت گفت

رئيس‌جمهور در پيامي به رام باران ياداو رئيس‌جمهور نپال، کشته شدن تعدادي از شهروندان نپال را در جريان وقوع زلزله، تسليت گفت.به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني رياست‌جمهوري، متن پيام حجت‌الاسلام و‌المسلمين حسن روحاني به اين شرح است:

بسم الله الرحمن الرحيم

جناب آقاي رام باران ياداو

رييس‌جمهوري نپال

خبر وقوع زلزله در جمهوري نپال و كشته و زخمي شدن تعدادي از هموطنان جناب عالي موجب تاسف و تاثر گرديد. ضمن ابراز همدردي و تسليت به آن جناب، ملت نپال و بازماندگان اين حادثه، از خداوند متعال، غفران و رحمت براي كشته شدگان، شفاي عاجل مجروحان و سربلندي و بهروزي دولت و ملت نپال را مسالت دارم.

عيادت محمدي‌گلپايگاني

از آيت‌الله خزعلي

حجت الاسلام و المسلمين محمدي گلپايگاني از سوي رهبر معظم انقلاب اسلامي از آيت‌الله خزعلي عيادت کرد.به گزارش ايسنا، رئيس دفتر مقام معظم رهبري با حضور در منزل آيت‌الله خزعلي عضو مجلس خبرگان رهبري از ايشان عيادت و با ابلاغ سلام رهبر معظم انقلاب اسلامي، براي ايشان دعا و آرزوي سلامتي کرد.آيت‌الله ابوالقاسم خزعلي از تدوين‌کنندگان قانون اساسي جمهوري اسلامي (نماينده سمنان در مجلس خبرگان قانون اساسي)، عضو سابق شوراي نگهبان براي 20 سال، عضو مجلس خبرگان رهبري از ابتدا تاکنون و مسوول بنياد بين‌المللي غدير است.

ابلاغ مصوبه دولت درخصوص طرح رتبه‌بندي معلمان

مصوبه دولت در خصوص رتبه‌بندي معلمان ابلاغ شد. براساس اين مصوبه، مشمولان طرح طبقه‌بندي معلمان شامل آموزگاران، دبيران، هنرآموزان، مربيان امور تربيتي، مشاوران، مراقبان سلامت، مديران و معاونان مدارس و مجتمع‌هاي آموزشي و تربيتي براساس ضوابطي که به تصويب هيأت وزيران مي‌رسد، رتبه‌بندي حرفه‌اي مي‌شوند. به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، براساس اين مصوبه، مشمولان طرح طبقه‌بندي معلمان شامل آموزگاران، دبيران، هنرآموزان، مربيان امور تربيتي، مشاوران، مراقبان سلامت، مديران و معاونان مدارس و مجتمع‌هاي آموزشي و تربيتي براساس ضوابطي که به تصويب هيأت وزيران مي‌رسد، در پنج رتبه مقدماتي، پايه، ارشد، خبره و عالي رتبه‌بندي حرفه‌اي مي‌شوند.مشمولاني که براساس ضوابط مصوب در يکي از اين رتبه‌ها قرار مي‌گيرند، به ترتيب از 15، 25، 35 و 50 درصد افزايش امتياز حق شغل از مهرماه سال 1394 برخوردار خواهند شد.همچنين بر اساس مصوبه دولت اعتبار مورد نياز اجراي اين مصوبه در سال 1394تا ميزان 13500 ميليارد ريال توسط سازمان مديريت و برنامه‌ريزي کشور فراهم مي شود. همچنين اعتبار مورد نياز اين مصوبه در سال 1395تا ميزان 35000 ميليارد ريال در لايحه بودجه سال آينده توسط سازمان مديريت و برنامه‌ريزي پيش‌بيني خواهد شد.وزارت آموزش و پرورش نيز مکلف است براي ساماندهي نيروي انساني و ارتقاي منابع انساني موجود نيروهاي مازاد بر نياز خود را براي انتقال به دستگاههاي ديگر معرفي کند.همچنين وزارت آموزش‌وپرورش صرفا درقالب ماده 51 قانون برنامه پنجم توسعه مجاز به پذيرش نيروي انساني است .سازمان سنجش آموزش کشور نيز موظف است از سال تحصيلي 1394-1395 و پس از آن صرفا بر اساس تاييد سازمان مديريت و برنامه‌ريزي کشور ظرفيت دانشجوي متعهدخدمت را براي دانشگاه‌هاي فرهنگيان و شهيد رجايي وساير موسسات وابسته به وزارت آموزش وپرورش در دفترچه آزمون سراسري درج نمايد.

عربستان بابت هر بار بمباران يمن از اسرائيل پول مي‌گيرد

آيت‌الله نوري همداني با اشاره به اينکه عربستان با خريد سلاح به دنبال خدمت به مستکبران است، گفت: در هر نوبت بمب باران يمن مستکبران 7500 دلار به عربستان مي‌دهد؛ اسرائيل گرا را مي‌دهد و عربستان مردم يمن را به شهادت مي‌رساند. وي با اشاره به اينکه قدرت‌هاي فاسد جهان و مستکبران کارخانه‌هاي اسلحه‌سازي را در جهان ساخته‌اند گفت: در هر نوبت بمب باران يمن مستکبران 7500 دلار به عربستان مي‌دهد و اسرائيل گرا را مي‌دهد و صد‌ها مرتبه اين بمب افکن‌ها مردم را به شهادت مي‌رسانند.

عربستان در حد و اندازه دخالت در رفت و آمد هواپيماهاي ايراني به يمن نيست

رئيس مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: ادعاي اجازه‌گرفتن هواپيماهاي ايراني براي ورود به يمن در حد و اندازه عربستان نيست به گزارش تسنيم، ولايتي در پاسخ به اين پرسش که مقامات عربستاني اعلام کردند که هواپيماهاي ايراني براي ورود به يمن بايد از عربستان مجوز بگيرند و سازوکار مجوز فقط در دست ما است، افزود: اين ادعا بي‌جاست و مردم يمن صاحب اختيار يمن هستند. رئيس مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام افزود: هيچ کشور ديگري تحت هيچ نامي حق ندارد که در امور داخلي يمن و ديگر کشورهاي مستقل جهان دخالت کند. بنابراين فضاي يمن متعلق به مردم يمن است و اگر کسي خواست وارد يمن شود، از حکومت يمن، دست‌اندرکاران و حاکمان يمني اجازه مي‌گيرد. وي خاطرنشان کرد: در عصر استعمار ممکن بود که يک کشور استعمارگر چنين سخني بگويد. نه امروز عصر استعمار است و نه آن کشوري که ادعا کرده در اين حد و اندازه است که چنين ادعاهايي بکند.

سوداي رسايي براي سئوال از رئيس‌جمهوري

به گزارش مهر، در پي عدم انتشار فکت شيت ايراني از سوي وزارت خارجه، حميد رسايي نماينده تهران در پي جمع‌آوري امضا براي سوال از رئيس‌جمهور در اين خصوص است. اين طرح در حالي مطرح شده است که تعداد زيادي از اصولگرايان مجلس در گفت‌وگو با مهر اعلام کرده اند که اين طرح را براي سوال از رئيس‌جمهور امضا نکرده‌اند. حميد رسايي نيز در گفت‌وگو با مهر از اعلام تعداد امضاهاي اين نامه خودداري کرد.


 علي اکبر صالحي با اشاره به دستاوردهاي تفاهم لوزان:
 ايران وارد کلوپ هسته‌اي جهاني شد 

رييس سازمان انرژي اتمي گفت: بخشي از ابهام‌هايي که پس از مذاکرات سوييس و با انتشار فکت‌شيت آمريکايي نسبت به مواضع طرف مقابل بويژه آمريکا ايجاد شده بود، در مذاکرات وين ابهام‌زدايي شده است.به گزارش ايسنا، علي‌اکبر صالحي در سخناني در برنامه تلويزيوني نگاه يک، اظهار کرد: در مذاکرات لوزان در ارتباط با مسائل فني و در ارتباط با تحريم‌ها،‌ مسائل حقوقي، مفاهيم مشترکي بدست آمد که از اول اسفند 1393 تا اواسط فروردين 94 مذاکراتي به طور فشرده براي رسيدن به اين فهم مشترک صورت گرفت تا اينکه به بيانيه سوييس رسيديم.وي ادامه داد: الان بايد اين مفاهيم مشترک را تبديل به توافقي کنيم که تعهدآور باشد؛ چراکه تا به امروز براي دو طرف تعهدي در بر ندارد.

صالحي با اشاره به مذاکرات هفته اخير در وين که در سطح معاونان وزيران خارجه ايران و 1+5 برگزار شد، گفت: در اين مذاکرات روي تحريم‌ها بيشتر تمرکز بود. مسائل فني و حقوقي روشن است اما با توجه به انتشار فکت‌شيت آمريکايي ترديد‌ها و ابهاماتي نسبت به آنچه طرف مقابل و بويژه آمريکا در مذاکرات لوزان گفته بود، ايجاد شد به نوعي که در فکت شيت آمريکايي درست و نادرست با يکديگر مخلوط شده بود و تشويش فکري ايجاد کردند اما در مذاکرات وين مجدداً روي اين مسائل بحث شده و تا جايي که اطلاع دارم مقداري از ابهاماتي که به واسطه فکت شيت آمريکايي ايجاد شده بود، برطرف شده است.

رييس سازمان انرژي اتمي درباره رفتار آمريکايي‌ها در ارائه برداشت متفاوت از تفاهم‌هاي مذاکرات سوييس، اظهار کرد: طرف مقابل سعي مي‌کند از هر ابزاري استفاده کند تا شايد شرايط بهتر و دست بالا را در مذاکرات داشته باشد مثل استفاده از رسانه‌ها يا عصباني کردن طرف مقابل. آن‌ها به خاطر اينکه امپراطوري رسانه‌اي دستشان است احساس مي‌کنند دست برتر را دارند ولي حقيقت چيزي نيست که پنهان بماند.

وي همچنين تاکيد کرد: ما نمي‌خواهيم از طريق رسانه گفت‌وگو کنيم، چراکه ممکن است مورد سوءاستفاده قرار گيرد.

وقتي توافق حاصل شد و نتايج به دست آمد راحت‌تر مي‌توان درباره مذاکرات گفت‌وگو کرد اما بايد بگويم در همين مذاکرات وين هفته اخير بخشي از مسائلي که آن‌ها مورد تشکيک قرار داده بودند ابهام‌زدايي شده است.صالحي در پاسخ به اينکه مقام معظم رهبري تاکيد کردند اطلاعات مهم از مذاکرات در اختيار مردم قرار گيرد و برخي مسوولان نيز بر لزوم انتشار فکت‌شيت ايراني تاکيد کرده‌اند، تصريح کرد: من امروز متوجه شده‌ام که رسانه‌هاي رسمي کشورمان نه تحت عنوان گزاره ‌برگ يا فکت شيت بلکه در چارچوب يک جمع‌بندي قبل از فکت شيت آمريکايي‌ها مطلبي را منتشر کرده‌اند به طوري که حتي رسانه‌هاي خارجي از آن مطلب بهره‌برداري کرده‌اند.

صالحي ادامه داد: يک عده در داخل مي‌گويند آمريکايي‌ها به خاطر مسائل داخلي‌شان فکت شيت مورد نظر را منتشر کرده‌اند؛ با اين حال ما انتظار داشتيم اين فکت شيت مطالب نادرستش کمتر مي‌بود تا موجب تفسير و برداشت نادرست نمي‌شد.وي درباره منتشر نشدن فکت شيت ايراني نيز تصريح کرد: ما در سازمان انرژي اتمي در قسمت فني گزاره‌برگي را آماده کرديم و به آقاي ظريف داديم و دوستانمان در وزارت خارجه موارد تحريم و سياسي را اضافه کردند، با اين تصور که قرار است فکت شيت ايران باشد و تقاضاهايي عمومي براي انتشار آن نيز مطرح شد. اما بعدا مسوولان تشخيص دادند با توجه به صحبت‌هايي که توسط مذاکره‌کنندگان و شخص آقاي ظريف صورت گرفته است به همه مسائل پاسخ داده شده و معتقدم بايد به جمع‌بندي مسوولان اطمينان کنيم، چراکه آنها حاکميت و منافع ملي را دنبال مي‌کنند.صالحي تاکيد کرد: حتما يک دليل موجه وجود داشته است که مسوولان ضرورت ديده‌اند فکت شيت ايراني به طور رسمي منتشر نشود چراکه ممکن است از آن سوءاستفاده شود.

به هر حال ما در خارج از کشور مخالفاني داريم و همچنين رژيم صهيونيستي سعي دارد مذاکرات را مورد خدشه قرار دهد و از آن‌جايي که به هر حال آن‌چه منتشر مي‌شود وجهه رسمي پيدا مي‌کند و نگاه دولت محسوب مي‌شود.

در نهايت تصميم بر اين گرفته شده است که آن‌چه درباره مذاکرات و مفاهيم به دست آمده صحبت شده است کفايت مي‌کند و با توجه به اينکه مذاکرات براي نگارش متن توافق آغاز شده است، ديگر ضرورتي به انتشار فکت شيت نيست.رييس سازمان انرژي اتمي درباره ابعاد حفاظت از دستاوردهاي هسته‌اي نيز گفت: ايران يکي از استثنايي‌ترين کشورها در عرصه هسته‌اي است و هيچ يک از بخش‌هاي اين صنعت نيست که ما به آن نرسيده باشيم به ويژه در زمينه آب سنگين که يک کالاي استراتژيک مثل غني‌سازي است گام بلندي برداشتيم که الان توليد کننده 20 تن آب سنگين در سال هستيم که يک رقم قابل توجه است و تعداد کشورهايي که آب سنگين توليد مي‌کنند بسيار اندک است.

وي ادامه داد: در مذاکرات پذيرفته شد که ايران آب سنگين اضافي که داريم بفروشيم و اين قدم بزرگي است و هم چنين اورانيوم غني شده مان را بتوانيم بفروشيم و عملا ايران وارد کلوپ هسته‌اي جهاني شده‌ايم.صالحي در بيان آنچه در بيانيه سوييس به دست آمده است، تصريح کرد: ماهيت راکتور اراک آب سنگين و فردو به عنوان تضمين استمرار غني‌سازي در نطنز باقي مي‌ماند. نطنز به عنوان يک مرکز غني‌سازي برقرار بماند با بيش از پنج هزار ماشين و هم چنين در تحقيق و توسعه با وجود آنکه آنها بسيار فشار آوردند متوقف کنند اما موفق نشدند. آنها حاضر بودند به نوعي با کنار گذاشتن تحقيق و توسعه از سوي ما هر امتيازي را به ما بدهند اما به خواستشان نرسيدند.

ادامه تحقيق و توسعه

از روز توافق

وي در خصوص تحقيق و توسعه و استمرار اين فعاليت‌ها در طي اجراي توافق احتمالي جامع اظهار کرد: ما الان در بخش تحقيق و توسعه IR-4، IR-8، IR-2m، IR-5،IR-6 داريم. الان روي IR-8 کار نمي‌کنيم اما بعد از توافق شروع به کار روي اين ماشين را با شدت شروع مي‌کنيم. در IR- 6 و IR-6 نيز کار را شروع مي‌کنيم. صالحي درباره ساخت سانتريفيوژ در طي اجراي توافق جامع هسته‌اي توضيح داد: يک ماشين آبميوه‌گيري هم سانتريفيوژ است و ما در مراکز بهداشتي و توليد دارو از سانتريفيوژ که ماشيني است براي جداسازي استفاده مي‌شود و توليد کننده نيروي گريز از مرکز است.

بنابراين ما مي‌توانيم روي سانتريفيوژ کار کنيم اما روي سانتريفيوژ براي غني‌سازي اورانيوم نمي‌توانيم کار کنيم. الان ما به وزارت بهداشت سانتريفيوژهايي مي‌دهيم که هشتاد هزار دور در دقيقه مي‌چرخد همچنين براي توليد ايزوتوپ‌هاي پايدار يکي از روش‌ها استفاده از سانتريفيوژ است که در فردو مي‌توانيم از آن استفاده کنيم.

رييس سازمان انرژي اتمي‌درباره ادعاي آمريکا در رابطه با فردو که گفته است 15 سال متوقف مي‌شود، گفت: يکي از مواردي که در نظر گرفتيم، توليد ايزوتوپ‌هاي پايدار در اين سايت است و 1+5 و هر کشوري در اين گروه از جمله روس‌ها اعلام آمادگي کردند در اين باره به ما کمک کنند.صالحي خاطرنشان کرد: سال 88 تصميم گرفته شد جايي را ايجاد کنيم به عنوان تضمين استمرار اصل غني‌سازي. فردو جايي در کوه با ظرفيت سه هزار ماشين است و سايتي در قالب غني‌سازي صنعتي نيست. همين حالا 17 کيلوگرم اورانيوم توليد مي‌کند. بنابراين اينکه بگوييم فردو مرکز توليد صنعتي غني‌سازي است، درست نيست.

وي ادامه داد: اگر فردو از اول مرکز تحقيقات بود، مي‌توانستيم تمام ماشين‌ها و وسايل حساس اندازه‌گيري و مونتاژ را در آن جاي دهيم تا اگر خداي نکرده اتفاقي افتاد بتوانيم ضمانت داشته باشيم. در سال 88 - 89 گفتيم بگذاريد فردو سايت تحقيقاتي شود اما بعد تصميم گرفته شد که در آنجا از نسل IR-1 بگذاريم. اينکه بگوييم چرا در فردو قرار است ايزوتوپ توليد شود، خوب نمي‌توان همين طوري يک حرفي زد، پيشنهاد مشخص دهند که در چارچوب وضعيت و موقعيت فعلي بگنجد.


 واشنگتن پست با اشاره به تحقق آرزوي باراک اوباما گزارش داد؛
 ايران قدرت موفق منطقه‌اي  

واشنگتن پست نوشت: رويکرد رئيس‌جمهور آمريکا در خاورميانه فقط به قدرتمندتر شدن ايران و افزايش نگراني و تنش در خاورميانه کمک کرده است.به گزارش انتخاب، در ماه سپتامبر باراک اوباما رئيس‌جمهور آمريکا گفت که آرزو دارد« ايران به يک قدرت منطقه‌اي موفق تبديل شود». اکنون آرزوي وي- که براي کشورهاي عربي وابسته به غرب يک کابوس وحشتناک است- در حال تبديل شدن به يک واقعيت است.در نظر بگيريد: خليج عدن: ايران يک ناوگان از کشتي‌هاي جنگي به يمن ارسال کرد. دولت اوباما يک گروه ناو هواپيمابر ارسال کرد- که ظاهرا هدف آن جلوگيري از نقض آشکار تحريم سازمان ملل براي انتقال سلاح در يمن بود. در عين حال اعلام کرد قصد ندارد در اين زمينه اقدامي انجام دهد. در ضمن بر عربستان سعودي براي متوقف کردن حملات هوايي خود به يمن نيز فشار آورد و همچنين با مذاکره براي حل و فصل سياسي بحران يمن با حضور ايران موافقت کرد.روسيه: پس از پنج سال تعليق، روسيه اعلام کرد قصد دارد سامانه دفاع موشکي زمين به هواي اس- 300 را به ايران تحويل خواهد دهد. واکنش اوباما به اين موضوع چه بود؟ انتقاد، تهديد يا تحريم؟ نه، بلکه وي از اين تصميم پوتين رئيس‌جمهور روسيه استقبال کرد. ايران: اوباما سرانجام با اين شرط آمريکا که تحريم‌ها عليه ايران بلافاصله پس از امضاي توافق نهايي لغو نخواهد شد- که آمريکا مدت‌ها بر آن پافشاري مي‌کرد-موافقت کرد. البته وي تاکيد کرد آن چيزي که اهميت دارد اين است که در صورت اثبات عدم تعهد ايران، تحريم‌ها برگشت پذيرند. نرمش اوباما در برابر ايران به اينجا ختم نمي‌شود. روزنامه وال استريت ژورنال گزارش کرد که اوباما به تهران پيشنهاد داده است سي تا پنجاه ميليارد دلار از دارايي‌هاي بلوکه شده ايران را آزاد کند. اين ميزان در حدود ده درصد درآمد ناخالص داخلي ايران است. سوريه: پس از سالها پافشاري آمريکا بر اين موضوع که بشار اسد رئيس‌جمهور سوريه بايد برود، واشنگتن سياست مداخله نکردن در مقابل آن را اتخاذ کرد. عراق: ژنرال قاسم سليماني فرمانده نيروي قدس سپاه با آزادي کامل در عراق فعاليت دارد و دامنه نفوذ کشورش را در عراق افزايش مي‌دهد. او اين روزها عليه داعش مي‌جنگد.اين خاورميانه جديد است. واقعيت استراتژيک آن براي همه روشن است: ظهور ايران که آمريکا به آن کمک کرده است.استراتژي اوليه اوباما در خاورميانه عقب نشيني بود. احتمالا اوباما نمي‌داند که از دکترين نيکسون رئيس‌جمهور سابق آمريکا پيروي مي‌کند، اما در مسيري مرگبار. هدف اصلي نيکسون در سازش با ويتنام اين بود که آمريکا را از ادامه جنگ نجات دهد. اما دکترين وي حساب شده بود و پس از خروج نيروهاي آمريکايي قدرت‌هاي کوچک، ماموريت نظارت بر منطقه خود را به نيابت از آمريکا برعهده گرفتند. اما در خاورميانه، نماينده اصلي آمريکا، ايران بود.


 الاهرام عنوان کرد:
 سياست‌هاي موازي روسيه با ايران و کشورهاي عربي 

روزنامه الاهرام در مطلبي با عنوان «خطوط موازي در سياست روسيه» به بررسي رابطه اين کشور با ايران و کشورهاي عربي پرداخته است.به گزارش ايسنا نويسنده اين مقاله با اشاره به همکاري‌ها و حمايت‌هاي روسيه از ايران در توسعه برنامه اتمي صلح‌آميز ايران در عين مخالفت با توسعه برنامه اتمي نظامي و نيز تبديل شدن ايران به مشتري اول تسليحات روسي از جمله خريد سيستم موشکي اس- 300 و امضاي توافقنامه همکاري مشترک نظامي در سفر نخستين بار وزير دفاع روسيه به تهران بعد از 15 سال‌، بخشي از اين رويکرد روسيه را ناشي از منفعت‌طلبي اقتصادي و مرتبط با کاهش قيمت نفت و تکيه روسيه به فروش تسليحات به عنوان دومين صادرات کننده اسلحه در جهان به 65 کشور و به ارزش 15 ميليارد دلار در سال 2014 مي‌داند.نويسنده سپس به همزماني ابراز تمايل پوتين براي توسعه روابط مسکو با کشورهاي عربي هم‌زمان با روابط با تهران اشاره کرده و مي‌‌‌نويسد: پوتين همواره تاکيد کرده که همکاري‌هايش با ايران هرگز به ضرر روابط با کشورهاي عربي نبوده و نخواهد بود.در اين راستا پوتين در سال 2007 بعد از سالها وقفه در روابط به رياض سفر داشت. اما بحران سوريه ضربه اي سنگين به روابط روسيه و کشورهاي عربي و کاهش آن به حداقل سطح روابط بود و در مقابل نقطه عطف و مايه جهش در روابط مسکو و تهران شد و دو کشور در يک سنگر واحد قرار گرفتند.با بروز بحران يمن، روسيه نگران است تا اين بحران موجب دوري دو کشور از يکديگر شود زيرا عمليات طوفان قاطع موجب تقابل مستقيم کشورهاي شوراي همکاري با ايران شد ولي روسيه با موضع محتاطانه از هيچ يک از طرف درگيري حمايت نکرد و تنها راه حل بحران را مذاکره اعلام نمود. مساله‌اي که نيازمند گشايش مسکو در روابط با همه طرف‌هاست و روسيه درصدد توسعه روابط راهبردي با ايران بدون ضرر رساندن به روابط خود با کشورهاي خليج فارس است.

لاوروف در سال 2014 آمادگي مسکو را براي بهبود روابط تهران و کشورهاي شوراي همکاري اعلام کرد و تاکيد کرد که بي‌اعتمادي بين طرفين به ضرر امنيت منطقه است و ابتکار برگزاري کنفرانس بين‌المللي در مورد امنيت خليج فارس را شبيه کنفرانس شانگهاي در چارچوب سيستم امنيت دسته جمعي مطرح کرد.ديدگاه روسيه در اين ارتباط با ديدگاه ديگر کشورهاي بزرگ در مورد روابط و تفاهمات دوجانبه با ايران و کشورهاي خليج فارس و تشديد تراکم طائفه گرايي بين شيعه و سني در راستاي تحقق مصالح خود در منطقه متفاوت است و تماس ملک سلمان با پوتين در اين راستا و آغاز جديدي براي پيگيري مجدد اين هدف در روابط روسيه با شوراي همکاري خليج فارس بعد از يک زمستان سخت و طولاني است.


 محمدعلي انصاري :
 در مکتب امام (ره)، قيم و ولي مردم هستند 

محمد‌علي انصاري گفت: يکي از تلاش‌هاي ما در اين سال بايد اين باشد که در بزرگداشت امام خميني(ره) برگ زريني ديگري بر افتخارات کارنامه مان بيفزاييم و توانمان را به کار ببريم که نسل تشنه آرمان و افکار امام بتواند در اين درياي بيکران بيشتر و بهتر بهره مند شود.

به گزارش جماران، حجت‌الاسلام والمسلمين محمد علي انصاري، دبير ستاد بزرگداشت حضرت امام خميني(ره) در دومين جلسه اين ستاد با اشاره به شعار سال اظهار کرد: به نظر بنده، اين نامگذاري اگر درست تفسير شود و جامعه و مسوولان به ابعاد اين نامگذاري توجه کافي کنند؛ خواهند يافت که يکي از مسائل ما در نظام اسلامي، همدلي و همزباني است و از آغاز پيروزي انقلاب هم با همين سرمايه توانسته ايم پيش برويم و تمام موفقيت‌هاي ما مرهون همدلي و همزباني بوده است. انصاري ادامه داد: همه ما مي‌دانيم در جمهوري اسلامي‌دو عنصر مردم و کارگزاران در کنار هم هستند و پيام نوروزي رهبر معظم انقلاب، در برگيرنده تمام کارگزاران نظام به همراه تمام ملت است؛ يعني قواي مجريه، مقننه، قضائيه، ساير ارکان نظام و مردم بايد همزبان و همدل باشند. اگر اين قضيه محقق شود؛ تمام مشکلات و نارسايي‌ها برطرف مي‌شود و جامعه ما يک جامعه اخلاقي خواهد بود که با صبر و تحمل و درايت پيش مي‌رود.وي افزود: اگر جامعه ما روزي به همدلي رسيد؛ اين يک الفت الهي است که با هيچ قدرت و ثروتي قابل مقايسه نيست. برداشت من اين است که همدلي و همزباني از اخلاق شروع مي‌شود، پيش مي‌رود و به ثمر مي‌نشيند.دبير ستاد بزرگداشت حضرت امام (ره)، ضمن بيان اينکه اين شعار صرفا شعار امسال نيست و بايد براي هميشه باشد، گفت: همزباني نقطه اوج همدلي است.

همزباني يعني انسان، جامعه، دولت و مردم هنري داشته باشند که سليقه‌هاي مختلف را به گونه‌اي جمع کنند که از همه آن‌ها يک صدا بلند شود.وي با اشاره به فرمايشي از حضرت امام (ره) خاطر‌نشان کرد: امام(ره) فرمودند که دنيا روي اين حقيقت مطالعه کند که از همه جاي اين کشور يک صدا بر مي‌خيزد و مردم يک آرمان را دنبال مي‌کنند.انصاري افزود: اصول همدلي اين است که اول نيت‌ها خير باشد، دوم عمل‌ها خير باشد، سوم حسن ظن و چهارم حسن خلق وجود داشته باشد. در جامعه ما بايد هدف و نيت واحد باشد و بعد از آن به همزباني مي‌رسيم که در داخل و خارج هر فردي نگاه کند، ببيند مردم همه به دنبال يک الگوي مقدس هستند.

وي ادامه داد: در مکتب امام اولويت مردم هستند، قيم و ولي مردم هستند. به دليل اينکه هيچ رکني از نظام را پيدا نمي‌کنيد، مگر اينکه از دل مردم باشد. درکي که ما از مکتب سياسي امام داريم اين است که در جمهوري اسلامي انتخاب همه ارکان با مردم است. وقتي چنين نظام منسجمي شکل مي‌گيرد؛ مسلم است در اين جامعه دو دلي، نفاق و تفرقه نخواهد بود.انصاري افزود: همزباني يعني مردم و حاکمان بايد صداقت داشته باشند و به تعبير رهبري بايد با مردم صادقانه برخورد کنيم و حتي در قرآن تأکيد شده که جامعه اگر مي‌خواهد متعالي باشد؛ بايد در اوج صداقت باشد و امام بزرگوارمان نيز بدين مضمون فرمودند که شما صداقت داشته باشيد و منافقانه و رياکارانه با مردم برخورد نکنيد.وي دومين عامل مهم را عقلانيت دانست و گفت: بعد از گذشت سي و شش سال از پيروزي انقلاب، تمام سخنان ما بايد آميخته با عقلانيت باشد و به جامعه نشان دهيم که در پس شعارهايي که مي‌دهيم تعقل نهفته است.دبير ستاد بزرگداشت حضرت امام خميني(ره) افزود: سومين عامل، احترام متقابل است.

هيچکس نبايد بگويد همه در برابر سخن من سکوت محض باشند. بر‌اساس آيه شريفه «و امرهم شوري بينهم»، بايد مشورت، گفت‌وگو، تعامل و نقد را تقويت کنيم.وي با ذکر آفاتي براي همدلي و همزباني گفت: آفت اول تملق است. خدا نکند در جامعه در سطوح مختلف تملق رواج پيدا کند. ضرورتي ندارد در جامعه، انسان‌ها در تعامل با يکديگر از موضع تملق برخورد کنند. اما توجه داشته باشيد که احترام بايد وجود داشته باشد.

حضرت امام خميني (ره)، مقام معظم رهبري، اميرالمؤمنين علي‌(ع) و ساير ائمه با تملق بيگانه‌اند. مسئله دوم تعصب است. تعصب، همدلي را نابود مي‌کند. تعصب اگر روي مدار حق و حقيقت باشد ايرادي ندارد، اما اگر در مسائل گروهي و حزبي باشد؛ منجر به شکست جامعه خواهد شد. نکته سوم تخريب است. انسان و جامعه نبايد با هر پديده اول با ديد نقد نگاه کنند. اسلام و شيعه اصل مسلمي دارد که معتقد است اصل بر برائت است. نبايد تصميم ديگران را بدون توجه به ابعاد مختلف آن محکوم به مخالفت کنيم.


 خبر  

گزارش الميادين از هشدار ايران به عربستان

الميادين گزارش داد: هشدار ايران به عربستان سعودي درباره تاثير منفي ادامه حملات هوايي اين کشور به يمن بر امنيت و صلح منطقه‌اي نشان مي‌دهد صبر تهران در برابر اين تهاجم در حال تمام شدن است.به گزارش «انتخاب»، سخنان حسين اميرعبداللهيان معاون وزير امور خارجه ايران درباره به خطر افتادن امنيت و صلح منطقه، نشانه نگراني منطقه‌اي و بين‌المللي از ادامه جنگ در يمن است.اميرعبداللهيان چند روز پيش به جهان بشارت داد در مدت چند ساعت جنگ عربستان عليه يمن متوقف خواهد شد. پس از آن رياض پايان عمليات طوفان قاطعيت را اعلام کرد و از آغاز آنچه عمليات بازگرداندن اميد خواند، خبر داد. اما در واقع جنگ پايان نيافت. اميرعبداللهيان بار ديگر به جهان هشدار داد ادامه حملات هوايي عربستان به يمن صلح و ثبات منطقه‌اي را به خطر مي‌اندازد و سعوديها در مسير نادرستي حرکت مي‌کنند. علامت‌هاي سوال مهمي‌در برابر تصميم گيران در رياض، صنعا، تهران و واشنگتن مطرح است.در ادامه اين گزارش آمده است: جنبش انصارالله مي‌گويد رياض ميزبان هيچ گفت‌وگويي نخواهد بود و امکان برگزاري گفت‌وگوها در مسقط پايتخت عمان وجود دارد. اميرعبداللهيان بار ديگر اعلام کرد کساني که در ريختن خون ملت يمن دست داشته اند در گفت‌وگوها جايي نخواهند داشت. اين سخنان اميرعبداللهيان حامل پيام‌هاي مهم منطقه‌اي بود.جان کري وزير امور خارجه آمريکا در تماس با محمد جواد ظريف همتاي ايراني خود پرونده‌هاي مختلف از جمله يمن را بررسي کرد. کري و ظريف موفق شدند يخ روابط بين تهران و واشنگتن را بشکنند.ظريف در اين تماس تلفني تاکيد کرد تهران با اينکه متحد جنبش انصارالله است، اما نمي‌تواند مانع از پاسخ دادن آن به حملات هوايي عربستان شود. مسوولان جنبش انصارالله هشدار مي‌دهند ادامه حملات هوايي عربستان به يمن باعث خواهد شد اين جنبش پاسخ قاطعي به اين حملات بدهد.

ترميم چهره ايران در عرصه بين‌المللي عملکرد دستگاه ديپلماسي

سفير اسبق ايران در سوريه تاکيد کرد که غرب با دعوت از جمهوري اسلامي ايران در اجلاس ژنو3 قدرت منطقه‌اي ايران را پذيرفت.محمدعلي سبحاني در گفت‌وگو با ايلنا، در خصوص دعوت از جمهوري اسلامي ايران براي حضور در نشست مذکرات صلح سوريه معروف به اجلاس ژنو3 گفت: پيش از برگزاري از اجلاس ژنو 3 و در هنگام برگزاري ژنو 2، ايران دعوت شده بود، ولي اين دعوت پس گرفته شد. وي ادامه داد: آن زمان‏، هم، برخي از بازيگران منطقه‌اي و هم برخي از بازيگران بين‌المللي ايران را طرف دعوا مي‌دانستند و ادعا مي‌کردند ايران عامل بحران است و متهم به دخالت در سوريه مي‌شد و مي‌گفتند ايران بايد اعلاميه ژنو1 که مبتني بر کنار گذاشتن بشار اسد بود را بايد بپذيرد، که ايران آن را قبول نکرد. مدير کل اسبق خاورميانه وزارت امور خارجه با اشاره به تغيير شرايط در خاورميانه اظهار داشت: شرايط منطقه در طول سال‌هاي اخير با آنچه پيش از آن وجود داشت، بسيار تفاوت کرده و از سوي ديگر، آنقدر مشکلات و بن‌بست‌هاي منطقه‌اي مشکلات زياد شده و درک جامعه بين‌المللي و منطقه‌اي به اين حد رسيده که نمي‌توان «بازيگري» چون ايران را ناديده گرفت. سبحاني با بيان اينکه عملکرد جمهوري اسلامي ايران در عرصه بين‌المللي موجب ترميم چهره کشورمان در عرصه بين‌المللي شده، تصريح کرد: خوش‌بختانه کشورمان در عرصه بين‌المللي و مذاکرات هسته‌اي توانست چهره خود را ترميم کرده و اعتمادسازي را انجام داده است. وي در پاسخ به اين سوال که عملکرد دولت يازدهم در تغيير شرايط منطقه‌اي به نفع ايران و ترميم چهره جمهوري اسلامي ايران به چه ميزان موثر بوده؟ خاطرنشان کرد: از قبل زمينه‌ها و فرصت‌ها براي مسائلي نظير مذاکرات و ديپلماسي منطقه‌اي فراهم بود، ولي آنچه موجب شده‏، ‌عملکرد مناسب دولت و ديپلماسي آقاي ظريف نيز در اين راستا تاثير به‌سزايي داشته است. وي گفت: بايد متذکر شوم در صورتي که دعوت از ايران رسمي شود مي‌تواند يک گام مهم و تعيين‌کننده در راستاي حل بحران يمن برشمرد.

اجراي اصل 142 با مقاومت‌هاي شديد مواجه خواهد بود

يک حقوقدان گفت: اجراي اصل 142 قانون اساسي با مقاومت‌هاي بسيار شديد مواجه خواهد بود و از نظر اجرايي نيز دشواري‌هاي بسياري خواهد داشت. اما هيچ يک از اينها نبايد مانع حرکت شود.بهمن کشاورز در گفت‌وگو با ايسنا، درباره اصل 142 قانون اساسي، گفت: به طور طبيعي همه افراد جامعه از صدر تا ذيل در هر منصب، مقام و مسندي که باشند در معرض کج‌روي و انحراف قرار مي‌گيرند. از سوي ديگر کشوري مثل ايران که اقتصادش عمدتاً متکي به نفت و بر مبناي ضوابط قانون اساسي که هنوز هم مُجرا است، شکل و حالتي بيشتر دولتي دارد، فساد، اشکالات و انحرافات مالي در تحليل نهايي بالاخره به نوعي به مأموران و وابستگان دولت منتهي و متصل مي‌شود.اين حقوقدان با اشاره به اصل 142 قانون اساسي، ادامه داد: در قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران مقرر شد دارايي‌هاي رهبر، رئيس‌جمهور، معاونان رئيس‌جمهور، وزيران، همسر و فرزندان ‌آنها قبل و بعد از خدمت توسط رئيس قوه قضائيه رسيدگي شود که بر خلاف حق افزايش نيافته باشد.اين وکيل دادگستري اظهار کرد: البته اجراي چنين قانوني با مقاومت‌هاي بسيار شديد مواجه خواهد بود و از نظر اجرايي نيز دشواري‌هاي بسياري خواهد داشت. اما هيچ يک از اينها نبايد مانع حرکت شود. آنچه که در افواه شايع است گستردگي ترس‌آور فساد است، البته جلوه‌هاي خارجي آن را نزد افراد و اشخاصي مي‌يابيم که وابسته به بخش خصوصي هستند و ظاهراً از هيچ امتياز و اولويت دولتي استفاده نکرده‌اند.کشاورز گفت: به نظر مي‌رسد اجراي اصل 142 قطعاً موجب آرامش اجتماع و اطمينان مردم به نظام و دولت و دلگرمي خدمتگزاران واقعي خواهد شد. همچنين وجود نداشتن قانون مشابه در اين مورد قطعا ‌آثار سوء بسياري خواهد داشت - که داشته - لذا ملاحظه مي‌شود افرادي را به عنوان عدم پرداخت ديون به بانک‌ها دستگير مي‌کنند و بعد از دستگيري در پي آن هستند که ارتباطات و اتصالات آنان را روشن کنند.


 ديپلماسي 

تيم مذاکره‌کننده ايران

عازم نيويورک شد

تيم مذاکره‌کننده ايران به رياست محمد‌جواد ظريف وزير امور خارجه ساعت 4 بامداد تهران را به مقصد فرانکفورت و سپس نيويورک ترک کرد.به گزارش ايرنا شرکت در کنفرانس سالانه ان .پي.تي مهمترين برنامه وزير خارجه ايران در مدت حضور در نيوريورک است ولي در حاشيه آن ملاقات‌هايي با جان کري همتاي آمريکايي خود و فدريکاموگريني هماهنگ کننده سياست خارجي اتحاديه اروپا و برخي ديگر از وزيران کشورهاي 1+5 خواهد داشت.کنفرانس معاهده منع گسترش سلاح‌هاي هسته‌اي (ان.پي.تي) روز هفتم ارديبهشت در نيويورک برگزار مي‌شود. اين کنفرانس هر پنج سال يک بار و بعد از برگزاري سه کميته مقدماتي سالانه تشکيل مي‌شود و دستور کار آن بررسي نحوه اجراي مواد و تعهدات مفاد معاهده است.قرار است وزير امور خارجه در اين کنفرانس سخنراني کند. رياست ايران بر جنبش غيرمتعهد‌ها بر اهميت سخنراني وزير خارجه ايران افزوده است.مذاکره‌کنندگان ايراني به سرپرستي سيد‌عباس عراقچي از روزهاي چهارشنبه تا جمعه در وين نگارش متن توافق جامع را با موضوع لغو تحريم‌ها آغاز کردند.اين مذاکرات و کارنگارش متن توافق جامع يا برجام در نيويورک ادامه مي‌يابد.مذاکرات هسته‌اي در نيويورک در سطح کارشناسان و معاونان خواهد بود که با توجه به برنامه فشرده و سنگين و نيز اهميت حضور ايران در اجلاس ان‌.پي‌.‌تي‌، به اواخر هفته موکول شده است. وزيران خارجه ايران و آمريکا نيز روز دوشنبه در حاشيه اين اجلاس ديدار و روند مذاکرات هسته‌اي را ترسيم مي‌کنندوزير امور خارجه ديدارهاي ديگري هم در حاشيه اجلاس ان.پي.تي و در مدت حضور در نيويورک خواهد داشت.

رفتار عربستان

بدون واکنش نخواهد ماند

معاون وزير خارجه ايران تاکيد کرد که ممانعت هواپيماهاي جنگي عربستان از ارسال کمک‌هاي دارويي و انسان‌دوستانه به يمن بي‌پاسخ نخواهد ماند.به گزارش ايسنا، حسين اميرعبداللهيان، معاون عربي و آفريقاي وزير خارجه ايران افزود: رفتار عربستان در محاصره يمن و ممانعت از ارسال کمک‌هاي انسان‌دوستانه بدون واکنش نخواهد ماند. او ادامه داد: همه گزينه‌ها براي کمک به مردم يمن و ارسال فوري کمک‌هاي انسان‌دوستانه و انتقال مجروحان مورد توجه ماست. امير عبداللهيان با بيان اين که عربستان حق ندارد براي ديگران در منطقه تعيين تکليف کند، خاطرنشان کرد: نتيجه مداخله نظامي عربستان در بحرين آن شد که علاوه بر صدها کشته و مجروح و زنداني، بين مردم و حکومت فاصله عميق و بحران بي‌ثباتي در کشور إيجاد شود که متاسفانه تا به امروز ادامه دارد. اکنون نيز نتيجه تداوم تجاوز سعودي به يمن چيزي جز ناامني عربستان و منطقه مشترک ما نخواهد بود.وي با بيان اين که انتظار مي‌رفت عربستان سعودي در مسير تقويت امنيت پايدار منطقه گام بردارد، گفت: متاسفانه اکنون خود عربستان مشکل اصلي در بي‌ثبات کردن منطقه به‌شمار مي‌رود و اميدواريم با تغيير رويکرد غلط موجود، نقش سازنده در منطقه‌ايفا کند.اين ديپلمات ارشد ايراني در پايان تاکيد کرد که تهران همواره از گفت‌وگوي دو کشور در مسير ديپلماتيک حمايت کرده است.

شکست ديپلماسي رژيم صهيونيستي عليه توافق هسته‌اي

روزنامه صهيونيستي «جروزالم پست» ديپلماسي تل آويو عليه توافق هسته‌اي احتمالي ايران و غرب را ناموفق توصيف و تاکيد کرد اکنون خط قرمز اين رژيم در قبال ايران نه توافق هسته‌اي بلکه افزايش نفوذ منطقه‌اي ايران و حمايت از «حزب‌الله» است.به گزارش ايرنااين روزنامه صهيونيستي چاپ بيت المقدس اشغالي در جديدترين نوشتار خود نوشت: «تاکنون عمليات مخفي و اقدامات ديپلماتيک اسراييل برنامه هسته‌اي ايران را هدف گرفته بود اما اکنون به نظر مي‌رسد که به رغم اظهارات مقامات اسراييلي، به خصوص «بنيامين نتانياهو»، دولت و نهادهاي امنيتي اسراييل به اين نتيجه رسيده اند که احتمالا توافق هسته‌اي بين ايران و جامعه بين‌المللي يک عمل انجام شده است.» در واقع، به نظر مي‌رسد ديپلماسي اسراييل براي متقاعد کردن آمريکا و جامعه بين‌المللي مبني بر اينکه هر‌گونه توافقي که طي آن ايران در مقابل برداشتن تحريم‌ها همچنان از قابليت‌هاي هسته‌اي خود برخوردار باشد، يک توافق بد محسوب مي‌شود، شکست خورده است. جروزالم پست افزود: اکنون ايران در حال تبديل شدن به يک قدرت منطقه‌اي است که نفوذ خود را از اقيانوس هند تا درياي سرخ و درياي مديترانه گسترش داده است. اسراييل نيز با درک اين واقعيت جديد خود را براي آينده آماده مي‌کند.جروزالم پست در توصيف «خط قرمز جديد» رژيم صهيونيستي در خصوص ايران نوشت: در حال حاضر، نگراني اصلي اسراييل در خصوص ايران نفوذ روز افزون تهران بر «حزب‌الله» است و اسراييل در اين جبهه به تنهايي عمل مي‌کند... قدرت نظامي حزب‌الله بعد از جنگ سال 2006 ميلادي، به طور قابل توجهي افزايش يافته است و اکنون حزب‌الله مي‌تواند بسياري از نقاط استراتژيک را در اسراييل هدف قرار دهد.

طرح سياسي درباره سوريه بدون مشارکت ايران صادقانه نيست

معاون وزير خارجه سوريه ضمن درخواست از استفان دي ميستورا براي انجام مقدمات سنجيده براي برگزاري ژنو 3 گفت: هرگونه روند سياسي براي حل بحران سوريه در صورتي که بدون مشارکت دوستان دمشق از جمله ايران باشد روندي صادقانه نخواهد بود.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رسمي سوريه (سانا)، فيصل مقداد، معاون وزير خارجه سوريه در سخناني در خصوص نشست ژنو 3 گفت: اولين مساله‌اي که بايد در نشست ژنو 3 که استفان دي ميستورا، فرستاده ويژه سازمان ملل به سوريه آن را اعلام کرده، رعايت شود مشارکت تمامي طرف‌هاي بين‌المللي و منطقه‌اي است که براي پايان دادن به رنج مردم سوريه تلاش‌هاي خيرخواهانه‌اي کرده‌اند.وي خواهان استفاده از نتايج گردهمايي مسکو شد و آن را به منزله نقشه راهي دانست.مقداد تاکيد کرد: هرگونه روند سياسي در خصوص بحران سوريه اگر با مشارکت دوستان دمشق از جمله ايران نباشد روندي صادقانه نخواهد بود. همانطور که هر روند سياسي که با توجه به پيشنهادات مسکو نباشد نتايج خوبي نخواهد داشت.وي خاطرنشان کرد: استفاده از تجارب روس‌ها و عزم و اراده آن‌ها که به نتايج مثبت در گردهمايي مسکو انجاميد شرط اساسي براي موفقيت تلاش‌هاي سياسي است.


 بهشت زير پاي پدران و مادران آگاه و درستکار 
نويسنده : نازي عابدي

‎»‎پدر سه نقطه دارد...؛ پسر سه نقطه دارد...؛ دختر هم سه نقطه دارد...؛ ‌اما مادر هيچ نقطه‌اي ندارد، چون که نقطه‌نقطه وجودش را وقف خانواده‌اش کرده است.» «به افتخار مادرم که تنها زن زندگي‌ام است.» «زنان قبل از مادرشدن،پري و بعد از مادرشدن تبديل به فرشته مي‌شوند.» «مادر تو هرگز پژمرده نخواهي شد، چون ريشه‌ات مهرباني‌ است؛ چيزي که شايسته هرکس نيست‎».‎

عبارت‌هاي بالا چند نمونه از جملاتي است که به مناسبت روز مادر و روز زن در گرماگرم تب تبريک، بين مردم به‌وفور گردش کرد. صرف نظر از اغراق ادبي و هنري موجود در اين گونه عبارات که تا حدي طبيعي است، اين جملات نماد باور و تفکري مطلق‌نگر و اغراق‌آميز درباره مادرند؛ باور و تفکري که همچون بسياري باورهاي ديگر لازم است در آن تجديد نظر و تأمل شود. به‌راستي آيا هر زني صرفاً به خاطر عمل «زادن» مي‌تواند شايسته لقب «مادري» و در نتيجه تحسين و ستايش باشد؟ چه بسيار مادراني که به دليل ناآگاهي و باورهاي نادرست، خود و يا فرزندانشان را فنا مي‌کنند؛ حال آن که حس مادرانه را بايد از «وقف و خودنابودي» جدا کرد‎.‎ و فراتر از آن، چه بسيار پدران و مادران زحمتکش که به شکل‌هاي گوناگون، خواسته يا ناخواسته، با خودخواهي يا ناداني، آسيب‌هاي جدي به زندگي فرزندانشان و جراحات سخت به روح و روان آنان وارد کرده‌اند که خلاصي از آن‌ها بسيار دشوار و گاه حتي ناممکن است‎.‎

اگر هر پدر ومادري صرفا به خاطر به دنيا آوردن فرزند، فرشته‌اند، پس مواردي چون کودک آزاري والدين و بعضي معضل پنهان و آشکار در جوانان و نوجوانان که ناشي از عدم توجه والدين به کودکان است از کجا مي‌آيد؟ نقش جامعه و عوامل گوناگون فرهنگي، اجتماعي، بيولوژيک و... محفوظ، اما در اين نوشتار تمرکز بر نقش حساس و تعيين‌کننده مادر است‎.‎

به طور کلي، اشکال اين است که ما از همه چيز بت مي‌سازيم؛ از مادر، از عشق و از خاک؛ بعد چشمانمان را مي‌بنديم و انتظار داريم بت‌ها معجزه کنند؛ حال آن که بت شکستني است و وقتي بشکند خرده‌هايش در چشم و دست‌وپايمان مي‌رود‎.‎ امروز گفته مي‌شود که «همسر شما بايد نفر اول زندگي شما باشد؛ نه مادر، نه فرزند و نه هيچ کس ديگر؛ مطالعات علمي نشان داده، به ميزاني که بچه‌ها براي شما مهم‌تر از همسرتان هستند آسيب به بچه‌ها بيش‌تر است.» پس مردان ما بايستي بياموزند که تنها زن زندگي آن‌ها مادرشان نيست. احترام و ارزش و جايگاه مادر به جاي خود، اما ارزش و احترام بانوي زندگي‌شان بسيار حساس‌تر و تعيين‌کننده‌تر؛ همچنين است براي بانوان در قبال همسرشان‎.‎

در يک کلام، امروز بايد که در پي پدران و مادران آگاه و دانا باشيم؛ و بايد گفت که بهشت زير پاي پدران و مادران آگاه و درستکار است؛ زنان و مرداني کاردان، دانا و توانا؛ کساني که هنر «پدري» و «مادري» بدانند‌؛ اين معناي دقيق عبارتهايي است که درباره پدرو مادر بيان شده است‎.‎

زن مدير؛ زن خدمتكار

تعريف ما از «مادر» يا «بانوي خانه» چيست؟ كسي كه از سير تا پياز كارها را انجام مي‌دهد، مثل ماشين براي كارهاي شخصي و غيرشخصي به اعضاي خانه سرويس مي‌دهد و هر روز صبح مي‌پرسد ناهار چي‌ بپزم و...؛ بعد هم، از چهل‌پنجاه‌سالگي دست‌وپا درد، كمردرد، ضعف اعصاب و انواع و اقسام بيماري‌ها به سراغش بيايد و درست موقع به‌ثمررسيدن آرزوهاي فرزندان، زمين‌گير ‌‌شود و آن‌ها را آويزان مطب پزشكان كند؟

به‌راستي، هنر زن بودن همين است يا چيزي فراتر از آن؟ اگر به مادرها برنخورد بايد گفت چنين مادري پيش از مادربودن يك خدمتكار است؛ و متأسفانه ما كدبانوبودن، هنر زنانگي و قريحه و غريزه مادري را اغلب اشتباه دريافته‌ايم‎.‎ مادر خدمتكار در سي‌سالگي فرزندش، لقمه در دست، او را راهي محل كار يا دانشگاه مي‌كند. كفش‌هاي او را دستمال مي‌كشد، جوراب‌هايش را مي‌شويد و همچنان نگران است كه اگر خودش نباشد، نكند بچه‌اش از گرسنگي بميرد. شغلش چه مي‌شود؟ و...؛ او به جاي فرزندش درس مي‌خواند، كاردستي مي‌سازد، شاگرد اول مي‌شود و ده‌ها كار ديگر؛ غافل از اين كه با اين روش، انساني وابسته به جامعه تحويل مي‌دهد؛ نه انساني جسور و توانا در رويارويي با مسائل و مشكلات گوناگون زندگي‎.‎

مادر خدمتكار فرصت ندارد به سلامت جسم و روح خود فكر كند و براي خودش وقت كافي بگذارد. كار او عمدتاً جلب رضايت شوهر و فرزندان (و نيز ديگران) است و بسياري اوقات بر اين اشتباه نام ايثار هم گذاشته مي‌شود. در حالي كه مسلماً همسر و فرزندان ترجيح مي‌دهند با زني شاداب و سالم روبه‌رو باشند، نه زني مادام نگران و درهم‌شكسته و خسته. (در اين مبحث براي تمركز بيش‌تر روي موضوع، از پرداختن به مسائل گوناگون ديگري كه به روح و جسم زن آسيب مي‌رساند صرف نظر شده؛ و البته اين به معناي ناديده گرفتن آن‌ها نيست. نكته ديگر اين كه، استفاده از واژه «خدمتكار» نمادين است و به هيچ عنوان بي‌احترامي به مردان و زناني كه شرافتمندانه به اين حرفه اشتغال دارند در آن نهفته نيست. همچنين اين نوشتار مفهوم قدرناشناسي از زحمات خانم‌ها را دربرندارد‎).‎

خلاصه اين كه، هنر زن پيش‌از هر چيز در مدير بودن و درايت اوست؛ زني كه در عين بهره‌مندي از سليقه و دستپخت و ديگر شايستگي‌ها، بتواند به جاي غرزدن و نگراني‌هاي پايان‌ناپذير و اغلب بي‌مورد، در فضايي شاد و آرام، اعضاي خانواده اعم از همسر و فرزند و نوه و نتيجه را به ‌تناسب توانايي و سن و موقعيت، در كارهاي نفس‌گير خانه سهيم كند و به اين ترتيب، آرام‌آرام، هم مهارت و اعتماد به نفس آن‌ها را موجب شود و هم خود را از تحمل فشارهاي نامعقول و كمرشكن برهاند‎.‎

در خانه‌اي كه مادر مدير باشد، كارها تقسيم مي‌شود و فشار از روي يك نفر برداشته مي‌شود. مرد خانه مهارت‌هاي لازم را به ‌دست مي‌آورد و فرزندان توانا و متكي به نفس بار مي‌آيند و هر كدام در حد خود، با مهارت‌هاي اوليه زندگي آشنا مي‌شوند. مادر ديرتر شكسته و ناتوان مي‌شود و وقت و حوصله كافي براي خنديدن و گفت‌وگو با بچه‌ها و همسرش را دارد. در اين خانه آرامش برقرار است و تنش‌ و كشمكش كم‌تر رخ مي‌نمايد‎.‎

در اين خانه به ميهمانان هم بيش‌تر خوش مي‌گذرد. به‌‌راستي اگر ميهماني خيلي رسمي نباشد، مثلاً چه اشكالي دارد كه آقايان (اعم از نوجوان و جوان و بزرگسال) ظرف‌ها را بشويند و خانم‌ها چاي و ميوه را آماده كنند؟

مادر مدير به تغذيه صحيح خود و خانواده مي‌انديشد و نه لزوماً جلب رضايت و پركردن شكم‌ها. به ورزش و فعاليت‌هاي فرهنگي‌اجتماعي مفيد مي‌پردازد و نه غصه‌خوردن مداوم براي هر مرحله از زندگي بچه‌ها؛ به جاي شصت‌هفتاد سال عمر پردردسر و نهايت بيماري و رنج براي خود و خانواده، عمر او با سلامتي و توانايي نسبي به صد هم مي‌رسد و مي‌تواند در شادي‌هاي فرزندانش شريك باشد به جاي افزودن بر دغدغه‌ها و مشكلات آنان‎.‎

فراتر از اين‌ها بانوي خانه مي‌تواند بحران‌ها را مديريت كند و به بچه‌ها بياموزد كه در برخورد با مسائل چگونه بايد بود‎.‎

شايد دشوار به نظر برسد، اما امكان‌پذير است؛ كافي است بخواهيم و نگاه و انديشه‌مان را به افقي ديگرگون متمركز كنيم. نخواهيم كه فقط خود مطرح باشيم و نيز نترسيم كه كارها در حد عالي انجام نشود؛ به همه اعضاي خانه فرصت تجربه‌كردن بدهيم. با آرامش و مهرباني شيوه كار را بياموزانيم؛ و سپس توجه داشته باشيم كه دنيا به آخر نمي‌رسد مثلاً اگر كمي از خاك گلدان به هنگام آب‌دادن فرزندمان به گل‌ها روي زمين بريزد، ليواني بشكند، يا غذايي كم‌نمك شود‎...‎

نمك حقيقي و دلنشين زندگي لبخند و آرامش و رضايتي است كه نصيب تك‌تك اعضاي خانه مي‌شود؛ از سهيم بودن در كارها و تصميم‌گيري‌ها، با هم بودن و برداشتن باري از دوش يكديگر‎...‎

زن رامِ فرمانبرِ بي‌صدا

دهد زندگي را به باد فنا

زنِ مقتدر، باشهامت، رها بُوَد ناجي و زنده‌دل، رهنما

(‎شعر از نگارندة همين نوشتار‎(‎

در ميان پيام‌هايي که درباره مادر در ميان مردم دست به دست گشت، اين متن به دل خيلي‌ها نشست: «مادر همه جوره‌اش خوب است، ولي مادرهاي شاد و باهوش بهترند؛ که با دوست‌ هايشان مي‌روند سفر، مي‌روند باشگاه ورزشي و اندامشان را روي فرم نگه مي‌دارند؛ آن مادرها که از ته دل مي‌خندند، بازيگوش‌اند، عشوه‌گري مي‌کنند؛ که همان قدر که مادرند، معشوق و همسر و کودک هم هستند؛ مادرهايي که يک عمر، با يک بشقاب غذا و يک ديگ پر از دلشوره، دنبال بچه‌هايشان راه نمي‌افتند و بعدها با گفتن اين جمله که «من همه زندگيم رو به پاي شماها ريختم»، يک دنيا احساس گناه را بر سر آنها آوار نمي‌کنند.

مادرهايي که علايق شخصي خودشان را دارند، کتاب مي‌خوانند، نقاشي مي‌کنند، ساز مي‌زنند و در کهنسالي آن قدر دوست و آشنا و تفريح براي خودشان دست و پا کرده‌اند که سرشار از بغض و انتظار در چهار ديواري غمبار خانه ننشينند و دقيقه‌هاي تنهايي و ملال را با گله از بي‌مهري فرزندان رج نزنند...؛ آن مادرهاي کميابي که «زندگي» مي‌‌کنند و مي‌گذراند بچه‌هايشان هم «زندگي» کنند، نفس بکشند، تجربه کنند و زمين بخورند تا بزرگ شوند.»