نسخه شماره 3710 - 1393/12/17 -

براي احداث خانه‌اي براي زنان کارتن‌خواب شهر
نمايش «کاغذ بي‌خط» و حراج جايزه بني‌اعتماد


نخستين جايزه طراحي لباس تئاتر فجر کپي از آب درآمد!


پوسترهاي طعم شيرين خيال رونمايي شد


بازنشر ترجمه سيمين دانشور از «سرباز شکلاتي» جرج برنارد شاو


دخترعموي سوپرمن به کمک زمين مي‌آيد


ويژه‌برنامه تحويل ‌سال با ژاله علو و بهزاد فراهاني


دريچه خبر


گفت‌وگو


 براي احداث خانه‌اي براي زنان کارتن‌خواب شهر
 نمايش «کاغذ بي‌خط» و حراج جايزه بني‌اعتماد  

فيلم «کاغذ بي‌خط» ساخته ناصر تقوايي شامگاه 15 اسفند ماه در جمع هنرمندان و خيرين به نفع زنان بي‌خانمان به نمايش درآمدو رخشان بني‌اعتماد، آخرين جايزه بين‌المللي فيلم «قصه‌ها» را براي ساخت سرپناهي براي زنان بي‌پناه اهدا کرد. به گزارش ايسنا، در اين مراسم که به همت جمعيت خيريه «طلوع بي‌نشان‌ها» و با حضور هنرمندان سينما، تئاتر،اعضاي تيم فوتبال «استقلال» و خيرين برگزار شد، ناصر تقوايي به سخنراني پرداخت. تقوايي در اين مراسم درميان تشويق علاقمندانش به روي صحنه حاضر شد و بنا به مناسبت اين مراسم درخصوص پديده «اعتياد» گفت:مواد مخدر صدمات زيادي هم به روح و جسم مردم ما، هم به سرمايه‌هاي ما وارد مي‌کند؛ با اين پديده مبارزه هم شده اما تنها کاري که براي آن انجام نشده يک روانشناسي درست بوده و به همين دليل هم روز به روز گسترده‌تر شده است.

اين کارگردان سينما با اشاره به اينکه در دهه‌هاي پيش مواد مخدر سنتي در ايران توليد مي‌شد،ادامه داد: در آن زمان ايران و ترکيه هر دو اين مواد را توليد مي‌کردند اما ترک‌ها آن را به عنوان يک محصول کشاورزي صادر مي‌کردند اما مردم ما محصول توليدي خود را خودشان مصرف مي‌کردند، حال بايد ديد چه عوامل روحي و رواني در زندگي ايراني‌ها وجود دارد که اين مواد را مصرف کند؛ ما تا اين نکته را جست و جو نکنيم، کار بيهوده‌اي انجام مي‌دهيم. تقوايي در ادامه سخنانش هزينه‌هاي مبارزه با مواد مخدر در مرزهاي ايران را با هزينه ارتش ژاپن مقايسه کرد و گفت: ما مي‌خواهيم همه‌چيز را با جنگ و جدل و زور اصلاح کنيم نه با تربيت وآموزش؛ دلايل توسل به مواد مخدر در جامعه ما بسيار زياد است و علاوه بر تربيت خانوادگي يک مراقبت و بسيج عمومي مي‌طلبد.

کارگردان «نا‌خدا خورشيد» در ادامه يادآور شد که اگر درصد اعتياد بين ورزشکاران و هنرمندان حتي نسبت به گذشته بسيار کم است اين به دليل بالا بودن سطح آگاهي آنها و پي بردن به ارزش‌هاي خويش است و گرنه براي توسل به دامن مواد مخدر بهانه زياد است. تقوايي در انتهاي سخنانش با اظهار تأسف براي جواناني که «چيزي براي جايگزين کردن ندارند» گفت: اين مسأله را نمي‌شود صرفاً به عهده دولتها و مسوولان گذاشت بلکه کاري مستمر است که ملت ما بايد طي چند نسل با آگاهي بخشي و آموزش به مبارزه با آن برود. پس از سخنان ناصر تقوايي که فيلم خود را براي اين اکران خيريه در اختيار قرار داده بود، تابلويي هنري که توسط بهبود‌يافتگان مرکز خيريه «خانه اميد» ساخته شده بود به رسم قدرداني و به يادگار به اين کارگردان اهدا شد.

بني‌اعتماد جايزه بين‌المللي‌اش را حراج کرد

در بخش ديگر اين برنامه مراسم رخشان بني‌اعتماد نيز آخرين جايزه بين‌المللي خود را که براي فيلم «قصه‌ها» از جشنواره آسيا پاسيفيک دريافت کرده بود به مؤسسه خيريه طلوع بي‌نشان‌ها اهدا کرد و گفت: جايزه ويژه هيات داوران جشنواره «آسياپاسيفيک» در حراجي بين‌المللي به معرض فروش گذاشته خواهد شد تا هزينه ساخت خانه مهر توسط موسسه «طلوع بي‌نشان‌ها» براي زنان کارتن خواب شهر تامين گردد.

بني‌اعتماد که پيش از اين و به هنگام سپردن جايزه‌هاي خود به موزه سينما اعلام کرده بود که بعد از حيات کليه جوايزش به منظور تاسيس بنيادي براي حمايت از زنان آسيب ديده تحت نظارت فرزندانش «تنديس» و «باران» به فروش برسد‌، آخرين جايزه «قصه‌ها» را به اين موسسه اهدا کرد. بنا بر اين گزارش، طي چند روز آينده اين جايزه به مکان احداث «خانه مهر» منتقل خواهد شد تا در فروشي بين‌المللي به بالاترين قيمت پيشنهادي به فروش رسيده و هزينه ساخت «خانه مهر» سرپناه زنان کارتن‌خواب تامين گردد. «خانه مهر» نام مکاني است که توسط اين جمعيت خيريه براي اسکان و بهبود زنان و کودکان بي‌خانمان ساخته خواهد شد.

همچنين در اين مراسم گلريزاني برپا شد و هنرمندان، ورزشکاران و خيران مبالغي را براي براي ساخت و تجهيز اين مرکز خيريه اهدا کردند.

در پايان مراسم و قبل از آغاز اکران فيلم نيز بهبوديافتگان اين مرکز خيريه به همراه هنرمندان و ورزشکاران حاضر در سالن به روي صحنه رفتند و عکس يادگاري گرفتند.

رويا تيموريان، حسن فتحي، ابوالحسن داوودي، فردين خلعتبري، نازنين فراهاني، نويد محمدزاده، آزيتا موگويي، کامران تفتي و بازيکنان و کادر فني باشگاه فرهنگي ورزشي استقلال از ديگر حاضران در اين مراسم بودند.


 نخستين جايزه طراحي لباس تئاتر فجر کپي از آب درآمد! 

لباس برگزيده سي‌و‌سومين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر، از روي يک برنامه طراحي لباس، گرته‌برداري جزء به جزء شده است. به گزارش کافه آرت، تصويري که از يک طراحي لباس، در يک صفحه پرطرفدار اينستاگرام منتشر شده است، شباهت بسيار زيادي به طراحي لباس يکي از بازيگران نمايش «بيرون پشت در» دارد.

شباهت اين لباس‌ها، به حدي است که احتمال تصادفي بودن آن را غير محتمل مي‌کند.

پس نتيجه مي‌گيريم يا طراح لباس اين برنامه در خارج از کشور، به نمايش «بيرون پشت در» مراجعه کرده است و ايده! گرفته است و يا برعکس! اين نمايش که از 24 آذر ماه در تالار حافظ اجرا‌هاي خود را آغاز کرده بود، در قالب بخش بين‌الملل جشنواره تئاتر فجر نيز شرکت کرد و در بخش‌هاي بسياري از جمله طراحي لباس کانديدا شد و ايمان اسکندري، طراح لباس نمايش «بيرون پشت در»، جايزه ويژه بخش طراحي لباس اين نمايش را از آن خود کرد!

امسال نخستين سالي بود که جايزه بهترين طراحي لباس، از طراحي صحنه جدا شده بود و جايزه‌اش به صورت يک بخش مجزا اهدا مي‌شد و اين موضوع مي‌تواند جالب توجه باشد که اولين جايزه طراحي لباس جشنواره تئاتر فجر به لباسي که از يک شوي لباس کپي‌برداري شده است تعلق گرفته است.


 پوسترهاي طعم شيرين خيال رونمايي شد 

فيلم سينمايي طعم شيرين خيال به کارگرداني کمال تبريزي در برنامه اکران نوروز 94 قرار گرفته واز 20 اسفند به نمايش درمي‌آيد.

به گزارش کافه آرت، فيلم طعم شيرين خيال به کارگرداني کمال تبريزي و تهيه کنندگي محمدعلي حسين‌نژاد توسط شرکت سينمايي نور تابان پخش مي‌شود. اين فيلم در تهران به سرگروهي سينما آفريقا در20 سالن سينمايي به نمايش درمي‌آيد و همچنين به صورت همزمان در سينماهاي شهرهاي مشهد ، اصفهان، کرمان، قم، يزد، کرج اکران مي‌شود.

در آستانه اکران اين فيلم مجموعه پوسترهاي آن که توسط محمدحسين هوشمندي طراحي شده است رونمايي شد.

فيلم سينمايي طعم شيرين خيال يک طنز رمانتيک است که در آن شيرين (نازنين بياتي) ماجراي آشنايي خود و خانواده اش با کسي که قرار است به خواستگاري او بيايد (شهاب حسيني) راروايت مي‌کند. عوامل اصلي سازنده فيلم طعم شيرين خيال عبارتند از:

کارگردان: کمال تبريزي، تهيه‌کننده‌: محمد‌علي حسين‌نژاد، نويسنده فيلمنامه: نغمه ثميني با همکاري علي ميرميراني براساس طرحي از محمدعلي حسين‌نژاد و شهاب حسيني و نازنين بياتي – نادر فلاح –نازنين فراهاني– مهدي حسيني بجستاني- عيسي يوسفي‌پور- آسيه سلطاني‌نژاد- و با حضورپريوش نظريه بازيگران آن هستند.


 بازنشر ترجمه سيمين دانشور از «سرباز شکلاتي» جرج برنارد شاو 

ترجمه سيمين دانشور از نمايشنامه «سرباز شکلاتي» اثر جرج برنارد شاو به بازار کتاب رسيد. اين کتاب براي نخستين بار سال 1328 با مقدمه جلال آل احمد منتشر شد.

به گزارش ايلنا؛ «سرباز شکلاتي» نمايشنامه‌اي با نگاهي انتقادي همراه با طنزي تلخ از جنگ است. اين نمايشنامه در متن انگليسي‌اش «سلاح و مرد» نام دارد که برنارد شاو آن را از نخستين سطر ويرژيل در اثر درايدن گرفته و به گونه‌اي اولين نمايشنامه شاد نويسنده محسوب مي‌شود. «سرباز شکلاتي» شامل سه‌ پرده است.

در پرده اول که به ظاهر ربط چنداني به موضوع جنگ ندارد؛ خواننده با شخصيت يک مادر و دختر آشنا مي‌شود. مادري که خبر خوب شروع جنگ را به دخترش مي‌د‌هد و دختر که تا حالا فقط با قهرمان‌هاي جنگ در کتاب‌ها آشنا بوده، از اينکه مجالي براي ديدار با قهرمان برايش فراهم خواهد شد، بسيار خوشحال است.

در پرده دوم روي ديگر جنگ آشکار مي‌شود. يکي از سربازهاي فراري وارد اتاق دختر مي‌شود و او را با اسلحه تهديد مي‌کند. اينجا است که کم کم دختر متوجه مي‌شود قهرمان جنگ فقط در داستان‌ها و رمان‌ها شکل واقعيت به خود مي‌گيرد نه در دنياي حقيقي.

برنارد شاو در اين نمايشنامه سربازهايي را به صحنه مي‌کشد که نه تنها قهرمان نيستند، بلکه افرادي‌اند که بنا به وضعيت نابسامان موجود در پي منافع خود حرکت مي‌کنند تا به هر طريق از اين شرايط غيرعادي خلاص شوند. نويسنده در اين اثر روي ديگر جنگ و قهرمانان جنگ را با نگاهي انتقادي بيان مي‌کند تا حقيقت تلخ را جايگزين واقعيت‌هاي موجود کند. جلال آل‌احمد در بخشي از مقدمه خود بر اين کتاب مي‌نويسد: شايد با اطمينان بشود گفت که اين اثر هدف ديگري جز خنداندن ندارد ولي برنارد شاو، اگر هم قسمت اعظم موفقيت خود را مرهون همين نمايشنامه‌هاي شوخي است که نوشته، تنها به اين قناعت نمي‌کند که مردم را بخنداند. خنده براي او به صورت نيشخند درمي‌آيد و به صورت روپوشي براي انتقاد اجتماعي شکننده‌اي در مي‌آيد که در کار‌هايش گنجانده، به صورت وسيله‌اي درمي‌آيد براي بهتر نفوذ کردن اصول اجتماعي روشني که در همه کار‌هايش، از دوره جواني گرفته تا کارهاي آخري‌اش تشريح مي‌کند. مي‌دانيم که برناردشاو سوسياليست است و از‌‌ همان جواني در سال 1884 وارد انجمن سوسياليستي فابيان گرديد. گذشته از اينکه معروف است در اين اواخر خيلي تندرو‌تر از اين‌ها هم شده بود. گرچه براي فهميدن مطلب لازم نيست اسمي به روي او بگذاريم. خواندن همين نمايشنامه او کافي است. آل احمد همچنين در بخش ديگري از اين مقدمه بلند مي‌نويسد: در اين نمايشنامه انسان‌هاي شاو، اگر هم به جنگ از جرج برنارد شاو به‌عنوان توانمند‌ترين نمايشنامه‌نويس بريتانيايي پس از شکسپير و نافذ‌ترين رساله‌نويس پس از جاناتان سوئيفت ياد مي‌کنند. برنارد شاو همچنين يکي از بر‌ترين منتقدان موسيقي و تئا‌تر نسل خود محسوب مي‌شده‌ است. شاو در سال 1926 موفق به کسب جايزه ادبي نوبل مي‌شود اما آن را رد کرده و نمي‌پذيرد. وي همچنين در سال 1938 جايزه برتري فيلمنامه اقتباسي را از آکادمي اسکار کسب کرد.

در پشت جلد کتاب جلال آل احمد چنين نگاشته شده: اين نمايشنامه مسخره‌اي است از جنگ. تخطئه انساني است که سلاح به دوش مي‌گيرد و خودش هم نمي‌داند چرا و براي چه و براي که کشتار مي‌کند يا کشته مي‌شود. نشر روزنه به تازگي چاپ تازه‌اي از ترجمه سيمين دانشور از نمايشنامه «سرباز شکلاتي» جرج برنارد شاو را با مقدمه جلال آل‌احمد و با نظارت غلامرضا امامي منتشر کرده است.

اين نمايشنامه پيش از نخستين انتشارش که در سال 1328 با کارگرداني «الول ساتن» در تالار گرين روم تهران و با بازي بهرام دريابيگي، صادق چوبک، نظام شفا، ملوک کريک، ايرن ملک‌زاده و پري خليل روي صحنه رفته است. نمايشنامه «سرباز شکلاتي» جرج برناردشاو با ترجمه سيمين دانشور و با مقدمه‌اي از جلال آل احمد، با شمارگان هزار نسخه و قيمت 9 هزار تومان از سوي انتشارات روزنه منتشر شده است.


 دخترعموي سوپرمن به کمک زمين مي‌آيد 

ساخت سريال «سوپرگرل» (super girl) با حضور مليسا بنويست بازيگر فيلم «ضربه شلاق» و با همراهي طراح لباس برنده سه جايزه اسکار در شبکه تلويزيوني CBS آغاز شد. به گزارش مهر، کالين اتوود طراح لباسي که براي فيلم‌هاي «در جنگل»، «سفيدبرفي و هفت کوتوله» و «سوييني‌تاد» 3 جايزه اسکار را از آن خود کرده است، طراحي لباس سريال جديد شبکه CBS را عهده‌دار شده است. پيش از اين و در سال 1984 اولين نسخه فيلم «سوپرگرل» با بازي هلن اسلتر ساخته و اکران شد. کالين اتوود درباره طراحي لباس مليسا بنويست بازيگر نقش «سوپرگرل» را که بازيگر فيلم سينمايي «ضربه شلاق» از فيلم‌هاي برنده جوايز اسکار هشتاد و هفتم بود، چنين گفته است: در طراحي لباس «سوپرگرل» به گذشته توجه کردم اما خيلي مهم بود که در اين طراحي نگاهي امروزي لحاظ شود تا لباس فرم لباس‌هاي ابر قهرمان امروزي را داشته باشد. تهيه‌کننده کمپاني «برادران وارنر» اولين عکس‌ مليسا بنويست را در نقش «سوپرگرل» و در طراحي لباسي که توسط کالين اتوود انجام شده، منتشر کرد. ساخت فيلم «سوپرگرل» از هفته جاري در شهر لس‌آنجلس ايالات متحده آمريکا آغاز مي‌شود.

«سوپرگرل» داستان کارا دخترعموي سوپرمن است که در سياره کريپتون به دنيا آمده و بعد از آمدن به زمين به خانواده فوسترن سپرده مي‌شود. به کارا گفته شده که مراقب استفاده از قدرت‌هاي خارق‌العاده خود باشد تا مورد توجه ديگران قرار نگيرد.


 ويژه‌برنامه تحويل ‌سال با ژاله علو و بهزاد فراهاني  

ژاله علو و بهزاد فراهاني به همراه ديگر هنرمندان راديويي براي تحويل سال، برنامه اجرا مي‌کنند.

نازنين مهيمني - سردبير راديو - در اين‌باره به ايسنا گفت: توليد برنامه تحويل سال راديو نمايش با عنوان «ديروز تا نوروز» به تازگي در راديو نمايش آغاز شده است. ضبط اين برنامه سه ساعته محفل‌محور، با اجراي هنرمندان پيشکسوتي چون ژاله علو، بهزاد فراهاني، مهين نثري، صدرالدين شجره، خسرو فرخزادي، مهين فردنوا، باقر کريم‌پور و محمد مهاجر آغاز شده و توليد آن نيز با هنرمندان برجسته ديگري از اداره کل هنرهاي نمايشي راديو ادامه خواهد يافت.

سردبير برنامه تحويل سال راديو نمايش همچنين اعلام کرد: در اين برنامه مي‌خواهيم وحدت و يکپارچگي هنرمندان راديو نمايش را در قالب برنامه عيدانه به سمع شنوندگان برسانيم.

وي خاطرنشان کرد: در برنامه «ديروز تا نوروز» يک بخش معنوي خاص گنجانده شده است که در آن به درد دل‌هاي مردم و درخواست آنها از حضرت امام رضا (ع) در سال جديد مي‌پردازد.

همچنين علاوه بر آن تلاش شده است تا با صداي عزيزان زحمتکش پشت صحنه در راديو، آغاز سال نو به مردم تبريک گفته شود.

به گزارش ايسنا، برنامه «ديروز تا نوروز» به تهيه‌کنندگي فرشاد آذرنيا آماده شده است و علي حاجي‌نوروزي صدابرداري اين برنامه را بر عهده دارد.

اين برنامه در لحظه‌ تحويل سال نوروز 1394 به روي آنتن راديو نمايش مي‌رود.


 دريچه خبر  

فروش هفتگي فيلم‌ها اعلام شد: «چند متر مکعب عشق»  در مرز ميليارد‌ي‌ها

فيلم «مجرد 40 ساله» با فروش 180 ميليون تومان در هفته جاري در صدر جدول پرفروش‌ترين فيلم‌هاي هفته قرار گرفت. به گزارش ايلنا؛ در هفته جاري فيلم‌هاي «لامپ صد»، «تمشک»، «چندمتر مکعب عشق»، «همه چيز براي فروش»، «جمشيد و خورشيد»، «مجرد 40 ساله»، «ملبورن»، «روزگاري عشق و خيانت»، «شانس»، «عشق و تصادف» و «ارسال آگهي تسليت براي روزنامه» در 5 گروه سينمايي آزادي، قدس، فرهنگ، آفريقا و استقلال در حال اکران هستند. در اين ميان فيلم «چهار باندي» به اکران خود در تهران پايان داد و اکران آن در شهرستان ادامه دارد. در بين آثار روي پرده؛ فيلم «مجرد 40 ساله» بيشترين آمار فروش را در هفته جاري داشته است. در اين جدول 3 فيلم «مجرد 40 ساله» با فروش يک ميليارد و 470 ميليون تومان، ملبورن با فروش يک ميليارد و 200 ميليون تومان و «چند متر مکعب عشق» با فروش 890 ميليون توماني در در رديف فيلم‌هاي پر فروش قرار دارند. آمار فروش فيلم‌ها به تفکيک تهران و شهرستان به شرح زير است:

رديف‌/نام فيلم/کارگردان/تهيه‌کننده /فروش تهران/فروش شهرستان/فروش هفته/روزهاي نمايش/ سالن‌هاي تهران/سالن‌هاي شهرستان

1- لامپ 100/سعيد آقاخاني/ محسن محسني‌نسب/ ‌280 ميليون تومان/ 232 ميليون تومان/ 86 ميليون تومان/ 20 روز‌/25 سالن/ 45 سالن

2- تمشک/سامان سالور/ سامان سالور/ 135 ميليون تومان/ 146 ميليون تومان/ 132 ميليون تومان/ 20 روز/ 15 سالن/ 30 سالن

3-‌ چند متر مکعب عشق/جمشيد محمودي‌ نويد/ محمودي/ 640 ميليون تومان/ 250 ميليون تومان/250 ميليون تومان/ 68 رو‌ز/‌ 5 سالن/‌ 4 سالن

4-‌ همه چيز براي فروش/ اميرحسين ثقفي/علي‌اکبر ثقفي/ 75 ميليون تومان/ 10 ميليون تومان/ 28 ميليون تومان/ 20 روز/ 12 سالن/ 8 سالن

5-‌ جمشيد و خورشيد (انيميشن)/ بهروز يغماييان/ نادر يغماييان/ 30 ميليون تومان/ 5 ميليون تومان/‌ 11 ميليون تومان/ 20 روز/ ‌16 سالن/ 4 سالن

6- مجرد‌40ساله/ شاهين باباپور‌/ سيدمحسن شاهد/ 910 ميليون تومان/560 ميليون تومان/ 180 ميليون تومان/57 روز/ 30 سالن/ ‌80 سالن

7-‌ملبورن/نيما جاويدي‌/ جواد نوروز‌بيگي‌/ 880ميليون تومان/410 ميليون تومان/ 70 ميليون تومان/ 70 روز/30 سالن/70 سالن

8- روزگاري عشق و خيانت/ داوود بيدل/ روح‌الله شمقدري/ 80 ميليون تومان/ اکران ندارد/30 ميليون تومان/21 روز‌/15 سالن

9- شانس، عشق و تصادف‌/حسين مدني/ ‌حسين مدني/ 350 ميليون تومان/ 500 ميليون تومان/ 110 ميليون تومان/ 56 روز/11 سالن/ 12 سالن

10- چهار باندي/ محمدباقر خسروي/ محمدعلي جامعي ندوشن/ 27 ميليون تومان/ 17 ميليون تومان/ 5 ميليون تومان/ 28 روز/ پايان اکران/ 8 سالن

11- ارسال آگهي تسليت براي روزنامه/ابراهيم ابراهيميان/ حسن کلاني/ 35 ميليون تومان/ اکران در 5 شهرستان از ديروز آغاز شده است/ 35 ميليون تومان/ 8 روز/ 12 سالن/5 سالن

غير از فيلم‌هايي که در بالا نام برده شد. فيلم‌هاي « ماهي، گربه» به کارگرداني شهرام مکري، «دختر... مادر... دختر» پناه بر خدا رضايي، ابولفضل صفاري، «بيداري براي سه روز» مسعود اميني، «اشياء از آن‌چه به شما مي‌بينيد به شما نزديکترند» نرگس آبيار، «تابور» وحيد وکيلي‌فر، «يک شب» نيکي کريمي، «پوسته» مصطفي آل‌احمد، «پرويز» مجيد برزگر، «روايت ناپديد شدن مريم» محمدرضا لطفي، «من از سپيده صبح بيزارم» علي کريم، «آفتاب، مهتاب، زمين» علي قوي‌تن، «آشنايي با ليلا» عادل يراقي، «جينگو» تورج اصلاني، «شب بيرون» کاوه سجادي حسيني و «انارهاي نارس» مجيدرضا مصطفوي نيز در 5 سينماي گروه هنر و تجربه درحال اکران است. آمار فروش اين فيلم‌ها پس از پايان اکران هر فيلم اعلام خواهد شد.

همکاري دوباره پورشيرازي  و گرجستاني با «دندون طلا»

حسن پور شيرازي و سيروس گرجستاني پس از 16 سال دوباره با داوود ميرباقري در «دندون طلا» همکاري مي‌کنند. ميني سريال «دندون طلا» به نويسندگي و کارگرداني داوود ميرباقري اين روزها در آخرين مراحل پيش توليد و ساخت دکور قرار دارد و بزودي کليد مي‌خورد. حسن پورشيرازي و سيروس گرجستاني پيش از اين هم در نمايش موفق «دندون طلا» که سال 78 اجرا شده بود، به ايفاي نقش پرداخته بودند و دوباره در اين ميني سريال که قرار است وارد شبکه نمايش خانگي شود با ميرباقري همکاري مي‌کنند. حامد بهداد، حميدرضا آذرنگ و ستاره اسکندري هم از ديگر بازيگران اين مجموعه هستند و همچنان انتخاب ديگر بازيگران «دندون طلا» ادامه دارد. از عوامل قطعي توليد «دندون طلا» مي‌توان به مدير تصويربرداري:سهيل نوروزي، طراح صحنه و لباس:مجيد علي اسلام و... اشاره کرد. در خلاصه داستان «دندون طلا» آمده است:نير دختري مهاجر با پدري عليل ساکن حلبي‌آبادهاي حاشيه شهر تهران و مشغول دوره‌گردي و دستفروشي است. او با پاسباني به جرم سد معبر کردن درگير شده و پا به فرار مي‌گذارد و به قهوه‌خانه‌اي پناه که پاتوق عده‌اي از لات و لوت‌هاي شهر است، صاحب قهوه‌خانه شخصي است به نام قنبر ديزلي (ملقب به «دندون طلا» ) به نير پناه مي‌دهد. قنبر از شجاعت و پاکدامني و زحمت کشي نير خوشش مي‌آيد و نير نيز از جوانمردي و حق‌طلبي او. اين آشنايي منجر به عشقي آتشين شده که فرجامش بارداري نير است. قهوه‌چي بعد از آني که عشقش فروکش کرده است پشيمان شده و منکر بچه مي‌شود... نير وقتي با طينت ناپاک قنبر مواجه مي‌شود تصميم هولناکي مي‌گيرد. او قصد دارد به کمک بچه‌اي که در شکم دارد از قهوه‌چي انتقام بگيرد. اما... پيش از اين نمايش «دندون طلا» به نويسندگي و کارگرداني داوود ميرباقري سال 78 به اجرا در آمده و با استقبال زيادي روبرو شده است.


 گفت‌وگو 

امير جعفري: براي قشر روشنفکر کار نمي‌کنم

گِله دارد از باندبازي، از رقابت نابرابر، از بي‌رحمي آدم‌ها به همديگر، از تقليد، از انتخاب‌هايي که فکر مي‌کرد درست است اما...

اين گله‌ها براي امير جعفري است؛ بازيگري که نامش پيش و بيش از هر چيز نقش‌هاي طنازانه‌اش را به ذهن مي‌آورد، بازيگري که ميوه و شايد بشود گفت «ميوه‌هاي ممنوعه»‌اش در تلويزيون خيلي خوب به بار نشسته و در تئاتر هم خوش درخشيده است؛ فقط مي‌ماند سينما که مي‌گويد در اين زمينه : «من مقصر نبودم.» به گزارش ايسنا، امير جعفري اين روزها نمايش «پاييز» به کارگرداني نادر برهاني مرند را پس از 12 سال دوباره روي صحنه دارد، کاري که انجام دوباره آن را ريسک مي‌داند اما استقبال تماشاگران نشان مي‌دهد ريسک اين گروه جواب داده است.

به بهانه اجراي دوباره اين نمايش سراغ اين بازيگر رفتيم که البته به دليل مشغله زياد جعفري براي بازي در «پاييز» و سريال جديد فريدون جيراني تنها دقايقي پيش از اجرا و در حين انجام گريم موفق به صحبت شديم. صحبتي که با حضور کوتاه ايوب آقاخاني همراه شد که در سال‌ها پيش در اجراي اول اين نمايش، نقش مقابل امير جعفري را داشت. جعفري ضمن اشاره به اينکه همواره تلاش کرده در دو کار همزمان بازي نکند، اما همزماني «پاييز» و سريال جيراني به دليل تاخير در تمام شدن سريال بوده است، يادآور شد که پس از چهار سال دوباره درتلويزيون کار کرده است.

اين واقعيتي است که نمي‌توان انکار کرد

وي با اين حال درباره شرايط فعلي برنامه‌هاي تلويزيون با بيان اينکه بايد کارهايي مثل «پايتخت» ساخته شود،خاطرنشان کرد: الان مردم کمتر تلويزيون را نگاه مي‌کنند و بايد تمهيدي انديشيده شود چون «جِم» در حال تاختن است و اين واقعيتي است که نمي‌شود، انکار کرد. امير جعفري همچنين از نمايش «پاييز»، تئاتر و سينما و برخي فيلم‌هايش که حتي متوجه اکران آن‌ها هم نشده است، سخن گفت که مشروح آن را در ادامه مي‌خوانيم:

اين بازيگر ابتدا درباره تفاوت نمايش «پاييز»ي که سال 1393 روي صحنه رفته با آنچه بيش از 10 سال قبل يعني در سال 1381 اجرا شد، گفت:اولين تفاوت اين است که سنم بالاتر رفته است. آن مقطع سنم زير 30 سال بود ولي الان 40 سالم شده است. وقتي هم به 40 سالگي مي‌رسي ناخودآگاه پختگي را حس مي‌کني. يک مساله مهم ديگر هم اين است که در اين نمايش انرژي‌ام خوب بود، درحالي که فکر مي‌کردم کم بياورم ولي نياوردم. جعفري درباره اينکه آيا پس از گذشت اين چند سال، ديدگاه‌اش نسبت به آنچه «پاييز» مطرح مي‌کند با توجه به شرايط فرهنگي، سياسي و اجتماعي امروز تغييري کرده است؟ بيان کرد: ديدگاه من فرقي نکرده و همان است. هنوز برايم جنگ و بچه‌هاي جبهه ارزشمند هستند و تا عمر دارم صحنه‌هاي جنگ يادم نمي‌رود، اما ديدگاه کساني عوض شده که اصلا آن دوران را نديده‌اند. بچه‌هاي دهه 80 يا آن‌هايي که زمان جنگ 6-7ساله بودند هيچ تصوري از جنگ ندارند و بايد الان نظر و تصور آن‌ها را پرسيد.

ما با ريسک جلو آمديم

جعفري درباره اينکه آيا اجراي دوباره يک نمايش موفق را ترسناک نمي‌دانست،‌ پس از واکنش همراه با خنده ايوب آقاخاني که گفت،«مخصوصا وقتي قبلا من روبرويت بودم و الان ديگر نيستم» بيان کرد: اين کار ريسک بود و ما هم با ريسک جلو آمديم. البته اينکه الان اين ريسک جواب داده يا نه را بايد از تماشاچي پرسيد، ولي خودم هميشه نگران بودم و به نادر (برهاني‌مرند) مي‌گفتم، يعني آن موفقيت دوباره تکرار مي‌شود؟ بازيگر نمايش‌هاي «يک دقيقه سکوت» و «رژيستورها نمي‌ميرند» ادامه داد: به هر حال زمان که جلو مي‌رود، خيلي چيزها هم عوض مي‌شود. چند روز قبل به همسرم (ريما رامين‌فر) مي‌گفتم که بيا «همان هميشگي» را دوباره اجرا کنيم ولي او ديگر «همان هميشگي» را (براي اجراي دوباره) دوست ندارد. در واقع فکر مي‌کنم اين نمايش آن موقع کار خوبي بود، اما الان اينقدر کارهاي متفاوت توسط نسل جوان اجرا شده که آدم مي‌ترسد يک کار قديمي را دوباره تکرار کند. تازه معلوم هم نيست تماشاگر کار را دوباره دوست داشته باشد، اين نوع کار فقط يک ريسک است.

براي قشر روشنفکر کار نمي‌کنم

او افزود: اصلا نسبت به هر کاري که به اصطلاح مي‌گيرد و مردم استقبال مي‌کنند، گارد گرفته مي‌شود. در حالي که من براي قشر روشنفکر کار نمي‌کنم بلکه براي مردم کار مي‌کنم که اگر غير از اين بود در خانه‌ام تئاتر مي‌گذاشتم تا چهار نفر روشنفکري که هيچ چيزي را نمي‌پسندند، بيايند و آن را ببينند و کلي هم لذت ببرند. امير جعفري که از معدود بازيگراني است که با وجود حضور در سينما و نيز درخشش در تلويزيون همچنان تئاتر را خيلي جدي دنبال مي‌کند، در پاسخ به اينکه کداميک از اين سه مديوم را مهمتر و در جذب مخاطب موثرتر مي‌داند؟ بيان کرد: اگر روزي قرار باشد وظيفه‌ام در کائنات فرهنگسازي باشد، ترجيح مي‌دهم در تئاتر کار کنم؛ يعني به نظرم آن‌قدر که تئاتر، مي‌تواند فرهنگسازي کند سينما و تلويزيون نمي‌توانند؛ حتي با وجود مخاطب محدودي که تئاتر دارد.

او ادامه داد: مخاطبي که مي‌آيد تئاتر ببيند حداقل، کتابخوان است. حتي اگر به صورت حرفه‌اي هم اينطور نباشد، مي‌تواند محرک يکسري عوام ديگر باشد. يک جمله معروفي هم هست که مي‌گويد، اگر مي‌خواهيد فرهنگ يک کشور را ببينيد نگاه کنيد گيشه‌هاي تئاتر آن شلوغ است يا نه. پس اين که در گيشه‌هاي تئاتر چه خبر است مهم است، ولي هنوز اينجا خيلي‌ها معتقدند کسي تئاتر نگاه نمي‌کند.

من بازيگرم و باندها را نمي‌شناسم

بازيگر فيلم «بلوک 9 خروجي 2» گفت: يکسري باندبازي‌هايي وجود دارد که من آنها را بلد نيستم. من بازيگرم و باندها را نمي‌شناسم. «قاعده تصادف» را فکر مي‌کردم يک فيلم جوان‌پسند است، ولي فکر نمي‌کردم که در يک دوئل نابرابر با «رسوايي» قرار مي‌گيريم که تلويزيون روزانه بارها و بارها تيزر آن را پخش کند به طوري که بچه من اسم فيلم ديگري را بداند، اما اسم «قاعده تصادف» را که باباش در آن بازي کرده نداند، به همين دليل مي‌گويم مقصر من نبودم، مقصر آن تيمي بود که پشت اين فيلم‌ها بود و پارتي‌شان کلفت نبود يا اسپانسرشان خدا نبود.