نسخه شماره 3707 - 1393/12/13 -


بازخواني تاريخي


قرمز

20 اسفند‌؛ تولد رضا بابک
گل پسر آرايشگاه زيبا


 بازخواني تاريخي 

1390: واکنش نمايندگان به ادعاي دولت  درباره ايجاد ساليانه5/2 ميليون شغل

از هنگامي که احمدي‌نژاد به عنوان رييس دولت نهم و سپس دولت دهم انتخاب شد، همواره به نوعي با مردم رفتار کرد که ذهن مردم را مشغول نگه دارد. اگر چه دولت وي در بسياري از موارد نتوانست موفق باشد و مشکلات فراواني براي اقتصاد و جامعه به وجود آورد اما هرگاه که اين مشکلات به نقطه‌اي مي‌رسيد که با انتقادهاي گسترده رو به رو مي‌شد ادعايي جديد و البته دور از انتظار از سوي رييس دولت مطرح مي‌شد. به عنوان مثال هنگامي که مشکلات مسکن و گراني مسکن مطرح مي‌شد در حالي که مردم از خريد يک آپارتمان 50 متري در جنوبي ترين نقطه شهر ناتوان هستند سخن از دادن ويلا به هر خانواده يا يک هزار متر زمين به ميان آيد و قس علي هذا. موضوعي که اسفند ماه 1390 و در روزهايي که گراني ها زندگي مردم را دشوارتر از هميشه کرده بود، از طرف احمدي‌نژاد مطرح شد وعده ايجاد اشتغال و رفع بيکاري بود. در آن روزها پس از آنکه نمايندگان مردم در خانه ملت بارها از رشد بيکاري و تبعات ناشي از آن سخن گفتند و در نطق‌ها و تذکرات کتبي و شفاهي از دولت خواستند براي اين معضل چاره‌انديشي کند، بازهم وعده‌هاي رنگين نمايان شد. احمدي‌نژاد پيش‌از آن نيز در سال 1389 وعده ايجاد يک ميليون و 600 هزار شغل را مطرح کرده و در پايان آن سال از تحقق آن سخن راند و در سال 90 نيز وعده ايجاد 2ميليون و 500 هزار شغل را مطرح کرد و قول داد که تا پايان دولت دهم در کشور بيکاري نخواهيم داشت. بيستم اسفند 1390 رسانه‌ها اظهار نظر نمايندگان در خصوص عدم تحقق وعده دولت و مشکل بيکاري را منتشر کردند. در آن زمان مويد حسيني صدر نماينده خوي و چايپاره در رابطه با وعده‌هاي اشتغالزايي دولت گفت: ايجاد 4 ميليون شغل معنا ندارد. اکنون نه تنها مشکل بيکاري حل نشده بلکه مشکل اصلي ما همچنان بيکاري است. در نتيجه سوءمديريت شاهد هستيم که همين اشتغال موجود نيز در معرض نابودي قرار دارد بنابراين دولت در وهله اول همين اشتغال موجود راحفظ کند. حسيني صدر با يادآوري اينکه دولت بايد مراقب تبعات بيکاري باشد گفت: بيکاري تبعات بسياري از جمله اعتياد و مشکلات خانوادگي، جرم و جنايت دارد بنا بر اين دولت به فکر بيکاران باشد زيرا وعده دادن مشکلي از بيکاران حل نمي‌کند.البته تمامي نمايندگان مردم در خانه ملت نسبت به بيکاري نگران هستند و هيچ نماينده‌اي حتي نماينده دولتي نيست که معتقد باشد بيکاري از بين رفته يا با اين حجم کاهش داشته است. غلامحسين مسعودي ريحان، نماينده وقت اهر و هريس نيز از آمارهاي غيرواقعي انتقاد کرد و گفت: نه تنها 4 ميليون بلکه يک ميليون شغل هم ايجاد نشده است. وي پيشنهاد داد براي رفع سوء تفاهم دولت يک سايت رسمي راه‌اندازي کند و اسامي يک ميليون و 600 هزار شغل سال 89 و همچنين 2 ميليون و 500 هزار شغل سال‌جاري را در آن اعلام کند. دولت بايد در اين سايت مشخص کند که اسامي اين کارگران چيست، در کجا کار مي‌کنند، چقدر حقوق مي‌گيرند، کجا بيمه هستند و اطلاعات جامعي بدهد تا مردم ببينند آيا اين شاغلان وجود خارجي دارند؟ وي با اشاره به نتيجه وعده‌هاي غيرعملي مسوولان گفت: هر حرکت يا ادعايي، بازخوردي دارد که دامن مسوولان را مي‌گيرد. محمدرضا خباز نماينده وقت کاشمر نيز با اشاره به متن مذاکرات بودجه سال 90 مي‌گويد: آن موقع من در مخالفت با بودجه صحبت کردم و به 3 دليل با بودجه مخالفت کردم. يکي اين بود که من هر چقدر رديف بودجه را مي‌خواندم، هرگز 2 ميليون و 500 هزار شغل از آن بيرون نمي‌آمد. من معتقد هستم اگر خيلي اشتغالزايي شده باشد 500 هزار شغل است.


 قرمز 
نويسنده : جواد لگزيان

دو نقاش بحثي فلسفي درباره ماهيت هنر آغاز مي‌کنند و اما مرگ تابلوي پيش‌روي يکي از آنهاست... «تو زندگي فقط از يه چيز مي‌ترسم دوست من... يه روز سياهي سرخي رو مي‌بلعه».

جان لوگان در سال 1961 در سن ديه گوِ کاليفرنيا متولد شد.

کار خود را با نمايشنامه‌نويسي آغاز کرد و سپس به نوشتن فيلمنامه روي آورد.با نمايشنام? قرمز که در سال 2009 در لندن و 2010 در برادوي اجرا شد جايز? توني را از آن خود کرد.

از ديگر آثار او مي‌توان فيلمنامه‌هاي سويني تاد، آخرين امپراطور، گلادياتور، کوريولانوس، هوانورد و... را نام برد.

نمايشنامه قرمز نوشته جان لوگان با ترجمه فهيمه زاهدي را انتشارات نيلوفر منتشر کرده است.


 20 اسفند‌؛ تولد رضا بابک
 گل پسر آرايشگاه زيبا 

رضا بابک بازيگر تئاتر، سينما، تلويزيون کشور در بيستم اسفند 1324 در تهران به دنيا آمد‌. او دانش‌آموخته رشته بازيگري و کارگرداني است.

رضا بابک فعاليت هنري خود را با بازي در تئاتر آغاز کرد و با تأسيس اولين گروه هنري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان به اجراي نمايش پرداخت.

بابک همچنين تئاتر حرفه‌اي را از دهه 50 آغاز نمود و حضور در سينما را با فيلم سينمايي «چريکه تارا» به کارگرداني بهرام بيضايي در سال 1356 تجربه کرد.او همچنين در فيلمهايي چون ارثيه (کاظم بلوچي)، ريحانه (عليرضا رييسيان)، گربه آوازخوان (کامبوزيا پرتوي)، لبه تيغ (جمال شورجه)، چشم‌هايم براي تو (خسرو شجاعي)، کودکاني از آب‌و‌گل (عطاء‌الله حياتي)، شريک زندگي (علي خوش نشين)، مصائب عاشق فقير (حسينعلي ليالستاني)، مرد آفتابي (همايون اسعديان)، بزرگ خيلي بزرگ (فرزين مهدي‌پور)، شوريده (محمدعلي سجادي)، به رنگ ارغوان (ابراهيم حاتمي‌کيا) و دعوت (ابراهيم حاتمي‌کيا) هم به نقش آفريني پرداخته است اما مردم او را بيشتر به خاطر بازي در سريال‌هاي تلويزيوني مي‌شناسند و به ياد دارند .

«آرايشگاه زيبا » مجموعه‌اي تلويزيوني 15 قسمتي کاري از گروه فيلم و سريال شبکه دو به کارگرداني مرضيه برومند و توليد شده در سال 1369 بود که رضا بابک در آن نقش اصلي را بازي مي‌کرد و يکي از بازي‌هاي ماندگار خاطره انگيز در ذهن مردم است.

بابک در آن سريال نقش پسري آرايشگر را بازي مي‌کرد که با سن بالايي که دارد، هنوز ازدواج نکرده و همين امر منجر به اين مي‌شود که هرکدام از دوستانش، شخصي را براي ازدواج، به او معرفي کنند. اين قضيه تا جايي پيش مي‌رود که پسر خسته شده و سعي مي‌کند به زندگي خود سر و ساماني بدهد.

در هر قسمت از داستان، پسر به همراه مادر و خواهرش به خواستگاري مي‌رود ولي هيچ يک سودي ندارد! وي همچنين در سريال‌هاي چون سلطان صاحبقران (علي حاتمي‌)، گل پامچال (‌محمدعلي طالبي)، قصه‌هاي تابه تا (مرضيه برومند)، راه شب (داريوش فرهنگ)، دکتر قريب ( کيانوش عياري)، جستجوگران (محمدعلي سجادي) و گاو صندوق (مازيار ميري) به نقش‌آفريني پرداخته است.

او همچنين قبل و بعد از انقلاب به عنوان کارگردان، نويسنده و بازيگر در تئاتر نيز فعاليت داشته و از چهره‌هاي بزرگ صحنه در ايران است.