نسخه شماره 3707 - 1393/12/13 -

از شهاب حسيني تا هنگامه قاضياني و سحر دولتشاهي؛
پرکار‌ترين و کم‌کارترين‌هاي بازيگران سينما چه کساني‌اند؟


كيهان كلهر در واشنگتن نواخت


سيزدهمين هيات مديره خانه‌سينما انتخاب شد


بهنام صفوي به مردم هديه نوروزي مي‌دهد


دريچه خبر


خبر


 از شهاب حسيني تا هنگامه قاضياني و سحر دولتشاهي؛
 پرکار‌ترين و کم‌کارترين‌هاي بازيگران سينما چه کساني‌اند؟ 

ميلاد کي‌مرام با 5 فيلم درصدر پرکارترين بازيگرهاي مرد سال 93 قرار گرفت. شقايق فراهاني درکنار سحر قريشي نيز هريک با پنج فيلم جزو زن‌هاي پرکار سال‌جاري هستند.

به گزارش ايلنا؛ اين روز‌ها که به پايان سال 93 نزديک‌تر مي‌شويم؛ مي‌توان پرونده کاري بازيگران را در طول سال بررسي کرد و پرکار‌ترين‌ها و کم‌کارترين‌هاي سينماي ايران را شناخت.

بررسي فيلم‌هاي نمايش داده شده در سينماهاي کشور نشان مي‌دهد ميلاد کي‌مرام با 5 فيلم «خط ويژه»،، «برف»، «روزگاري عشق‌وخيانت»، «مذاکرات مستقيم آقاي عبدي»، «مستانه» پرکار‌ترين مرد سينماي ايران در سال‌جاري بوده است.

«خط ويژه»، به کارگرداني مصطفي کيايي برشي از فسادهاي اقتصادي را تصوير کرد که در سال‌هاي اخير به يک معضل جدي در کشور تبديل شده است. اين فيلم 83 روز بر پرده‌ سينما‌ها نمايش داده شد و به فروشي بيش از يک ميليارد و 500 ميليون تومان رسيد. فيلم «برف» به کارگرداني مهدي رحماني دومين فيلم کي‌مرام بود که در سال جاري اکران شد. اين فيلم ماجراي يک روز زندگي يک خانواده است که علي‌رغم مشکلات مالي درگير برگزاري مراسم آبرومند خواستگاري دخترشان هستند. خانه آن‌ها در گروي بانک است و پدر براي رفع مسائل مالي پسر بزرگش تلاش مي‌کند. «برف» حدود 25 روز نمايش داده شد و حدود 50 ميليون تومان فروش کرد.

ديگر فيلم کي‌مرام «مذاکرات مستقيم آقاي عبدي» سعي کرده مسئولان را به چالش و نقد بکشد.

«مستانه» نيز داستان زندگي يک هنرپيشه سينماست که مورد تعرض قرار مي‌گيرد اين فيلم که سومين ساخته حسين فرح‌بخش است به فروشي بيش‌از 300 ميليون تومان دست يافت. «روزگاري عشق‌وخيانت» هم تاکنون حدود 20 ميليون فروش داشته است.

ديگر بازيگران مرد پرکار سينماي ايران؛ فرهاد اصلاني، جواد عزتي، بابک حميديان و ساعد سهيلي هرکدام با 4 فيلم هستند. اصلاني فيلم‌هاي «کلاشينکف»، «خواب‌زده‌ها»، «ساکن طبقه وسط» و «مستانه» را روي پرده داشت. فيلم‌هايي که ميانگين فروش‌شان کمتر از يک ميليارد بود. در اين ميان مستانه با فروش 320 ميليوني کمترين سهم فروش را داشت. جواد عزتي با فيلم‌هاي «فرشته‌ها باهم مي‌آيند»، «کلاشينکف»، «شيار 143» و «همه چيز براي فروش» ديگر بازيگر 4 فيلمه‌ امسال بود.

مرور اين پرونده کاري نشان از تغيير مسير عزتي در حوزه بازيگري است. گويي او قصد دارد نقش‌هايي جدي‌تر را انتخاب کند. مي‌توان هريک از فيلم‌هاي سال‌جاري او را در حال و هواي متفاوتي يافت از «فرشته‌ها باهم مي‌آيند» که فيلمي خانوادگي و در مورد بچه‌هاست تا روايت زندگي مادر شهيد در فيلم «شيار 143». نگاهي به آمار فروش اين فيلم‌ها نشان مي‌دهد «فرشته‌ها باهم مي‌آيند» در 55 روز نمايش توانست فروشي حدود 650 ميليون توماني داشته باشد. «کلاشينکف» نيز همزمان با همين تعداد روز اکران شد اما توانست دو برابر بفروشد. «شيار 143» اما دو برابر دو فيلم ديگر تعداد روز اکرانش به درازا کشيد و فروشي حدود 2 ميليارد تومان داشت. البته عزتي در اين فيلم يکي از نقش‌هاي فرعي را بازي مي‌کرد.

«همه چيز براي فروش» همچنان در حال اکران است اما تاکنون فروش زيادي نداشته است.

بابک حميديان با فيلم‌هاي «چ»، «با ديگران»، «50 قدم آخر» و «ساکن طبقه وسط» ديگر بازيگر مرد پرکار در طول اين يک سال بود. در ميان اين 4 فيلم «چ» با فروشي حدود 2 ميليارد توماني و در طول 80 روز نمايش بيشترين موفقيت را در گيشه داشته است؛ از آن‌جا که اين فيلم در زمره کارهاي فاخر قرار مي‌گيرد و حدود 6 ميليارد تومان براي آن هزينه شده؛ نمي‌توان اين ميزان فروش را براي آن موفقيت دانست.

«با ديگران» داستان زني به نام آرزوست که به دليل سقط جنين‌هاي مکرر اميد خود را به داشتن فرزند از دست داده و زندگي مشترک او با اميرحسين در شرايط بحراني قرار دارد. طاهره دوست و همکار او با اقدامي فداکارانه مسير تازه‌اي را در برابر اين زوج جوان قرار مي‌دهد. آزادي يعقوب شوهر سابق طاهره از زندان روابط زندگي اميرحسين، آرزو و طاهره را پيچيده مي‌کند. اين فيلم که کم‌تر از يک ماه در اکران ماند؛ فروشي زير 50 ميليون تومان داشت.

فيلم ديگر حميديان با نام «50 قدم آخر» که تعداد روز اکرانش 26 روز بود و فروش آن به پله 20 ميليون تومان هم نرسيد.

اما ساخته شهاب حسيني با نام «طبقه وسط» که تعدد بازيگر در آن وجه شاخص آن بود با 80 روز اکران در حدود يک ميليارد تومان فروش کرد.

ساعد سهيلي بازيگر جواني که سعي دارد با قبول نقش‌هاي متفاوت استعدادش را به رخ بکشد و اين را ثابت کرده که گرچه به واسطه پدر بازيگر شده اما رمز ماندگاريش در اين نسب خلاصه نمي‌شود؛ نيز ديگر بازيگر مرد 4 فيلمه‌ امسال بود. «متروپل»، «کلاشينکف»، «چند مترمکعب عشق» و «همه چيز براي فروش» فيلم‌هايي هستند که سهيلي در آن ايفاي نقش کرد و امسال توفيق اکران به دست آوردند.

«متروپل» کيميايي که لوکيشن آن سينماي قديمي در خيابان لاله‌زار است. داستان دو جوان را روايت مي‌کند؛ که يک شب در يک باشگاه بيليارد با زن جوان بيوه‌اي به نام خاتون در سينماي متروکه رو به‌رو مي‌ شوند و در دو راهي تصميم قرار مي‌گيرند. داستان فيلم سينمايي متروپل از يک نيمه شب تا صبح روايت مي‌شود. اين فيلم که خود کيميايي تهيه‌کنندگي آن را هم برعهده داشت با حدود 50 روز نمايش فروشي بيش از 350 ميليون تومان داشت.

در اين سال کم نبودند افرادي که حضور پررنگي بر پرده نقره‌اي نداشتند. فرامرز قريبيان «خط ويژه»، مهدي سلطاني «چ»، سعيد راد «چ»، حسين محجوب «با ديگران»، رامبد جوان «آذر، شهدخت، پرويز و ديگران» و هدايت هاشمي «خانه‌اي کنار ابر‌ها» ازجمله يک فيلمه‌هاي امسال بودند.

پيمان قاسم‌خاني هم که بيشتر به قلمش مشهور است و بازيگري را جزو دغدغه‌هاي خود نمي‌داند؛ امسال با دو فيلم «زندگي مشترک آقاي محمودي و بانو» و «طبقه هساث» جلوي دوربين «علي طالب‌آبادي» و «کمال تبريزي» بازي کرد.

شقايق فراهاني و سحر قريشي هرکدام با 5 فيلم جزو پرکار‌ترين بازيگران زن امسال بودند. آن‌ها جدا از کيفيت فيلم‌ها ازنظر کميت گوي سبقت را از ديگر رقيبان و همکاران خود ربودند.

«کلاشينکف»، «متروپل»، «خانوم» و «تجريش ناتمام»، «خواب زده‌ها» فيلم‌هايي هستند که فراهاني در آن‌ها ايفاگر نقش بود. فيلم «کلاشينکف» در طول مدت حدود دو ماه اکران حدود يک ميليارد و 200 ميليون تومان فروخت. «متروپل» نيز فروش حدود 350 ميليون توماني را پشت سر گذاشت. فيلم «خانم» که روايت زندگي سه زن در سه نقطه تهران از شمال تا جنوب است در طول اکران 50 روز توانست فروش تقريبي 400 ميليون توماني داشته باشد. فيلم «تجريش ناتمام» درباره دو دانشجوست که بعد از 20 سال يکديگر را پيدا مي‌کنند. اين فيلم با 51 روز نمايش؛ حدود يک ميليارد تومان فروش کرد.

سحر قريشي که با سريال «دلنوازان» معرفي شد؛ بيشتر سعي کرد در سينما حضور پررنگي داشته باشد. که در طول چند سال فعاليت در فيلم‌هاي تجاري زيادي ايفاي نقش کرد. «پنج ستاره»، «آنچه مردان درباره زنان نمي‌دانند»، «شانس، عشق و تصادف»، «دربست آزادي» و «روزگاري عشق و خيانت» 5 فيلم قريشي در طول سال‌جاري بودند؛ که او را جزو بازيگران زن پرکار قرار داد.

پنج ستاره در طول اکران 70 روزه به فروش 700 ميليون توماني رسيد‌ه‌. اين فيلم زندگي 5 زن و گرفتاري‌ها و دلمشغولي‌هايشان را تصوير مي‌کند. «آنچه مردان درباره زنان نمي‌دانند»، داستان دکتري است که با وجود داشتن همسر، دو فرزند و يک زندگي آرام، عاشق زني 30 سال کوچک‌تر از خودش مي‌شود که اين کار اتفاقاتي را در فيلم رقم مي‌زند. اين فيلم با نمايش 75 روزه در حدود 850 ميليون تومان فروش داشت. «شانس، عشق و تصادف» در طول 44 روز نمايش حدود 350 ميليون تومان فروش داشت. ديگر فيلم قريشي با نام «دربست آزادي» داستان دوجوان است که يک روز تصميم مي‌گيرند براي گرفتن طلب‌شان راهي شهر شوند و در اين مسير اتفاقاتي براي آن‌ها مي‌‌افتد. در فيلم «روزگاري عشق و خيانت» اتفاقي غيرمنتظره پروانه و دخترش آينه را غافلگير مي‌کند، گويا اين اتفاق ريشه در گذشته پروانه دارد. گذشته‌اي که سال‌ها از مواجهه با آن هراس داشته است. اين فيلم در طول حدود يک ماهي که روي پرده سينما بوده حدود 30 ميليون تومان در گيشه فروخت. ساره بيات نيز با يک فيلم کمتر در جايگاهي پايين‌تر از اين دو نفر قرار گرفت. «تن‌ها»، «ساکن طبقه وسط»، «فصل فراموشي فريبا» ،«خواب زده‌ها»، و «لامپ 100» فيلم‌هاي بيات بودند که در سال 93 اقبال اکران پيدا کردند.

ساکن طبقه وسط؛ داستان مردي را روايت مي‌کند که با ورودش به يک ساختمان جديد، اتفاقات تازه‌اي در زندگي او رخ مي‌دهد. اين فيلم در حدود 70 روز نمايش حدود يک ميليارد تومان فروش کرد.

«فصل فراموشي فريبا» داستان زندگي زني است که گذشته نامتعارفش سايه روي زندگي عاشقانه‌اش انداخته. تلاش او براي فرار از اين گذشته سرنوشت نافرجامي را براي او رقم مي‌زند. «لامپ صد» هم که هم‌اکنون در پرده نمايش در حال اکران است معضلات اعتياد را تصوير مي‌کند.

هنگامه قاضياني و سحر دولتشاهي نيز هرکدام با دو فيلم به پرونده کاري خود در سال جاري پايان دادند. «ساکن طبقه وسط»، «با ديگران» و «زندگي مشترک آقاي محمودي و بانو» فيلم‌هاي قاضياني و «متروپل»، «مستانه» و «شانس، عشق، تصادف» سه فيلم دولتشاهي بودند که سيمرغ نقش مکمل در جشنواره سي‌وسوم فيلم فجر امسال را برايش به ياد ماندني کرد.

در بين بازيگرهاي کم‌کار زن نيز نگار جواهريان «ملبورن»، ويشکا آسايش «سيزده» ريما رامين‌فر «سيزده»، باران کوثري «مستانه» ازجمله کم‌کارهاي سينما شناخته شدند.

بودند در اين ميان افرادي که فيلم‌هاي آماده اکران بيشتري داشتند اما به دليل فشار ازسوي برخي گروه‌ها؛ رنگ اکران را در سال جاري به خود نديدند.


 كيهان كلهر در واشنگتن نواخت 

كيهان كلهر كمانچه‌نواز مشهور ايراني بار ديگر در واشنگتن به اجراي موسيقي پرداخت.

به گزارش مهر، يكشنبه شب مصادف با 10 اسفند اجراي گروهي در كنسرت‌هال مركز كندي واشنگتن كه از سوي مركز هنر اين شهر ترتيب داده شوده بود، ميزبان بخشي از پانزدهمين تور سالانه «جاده ابريشم» بود. در بخشي از اين كنسرت و به عنوان يكي از موفق ترين اجراها، يك دونوازي اجرا شد كه در آن كيهان كلهر در قطعه‌اي با عنوان «جوگالباندي» با سندپ داس همراه شده بود. اين دو موسيقيدان با دو پس زمينه متفاوت از هند و ايران، در هم‌نوازي تبلا كه معادل درامز در موسيقي هندي است و كمانچه سازي اثرگذار از ايران، يكديگر را تكميل كردند و يك ويولن و ويولونسل نيز به صورت سولو در برخي از موارد آنها را همراهي مي‌كرد. اين قطعه نرم و روان شروع شد و به تدريج اوج گرفت و بالا رفت.

اين روزنامه نوشت: يويوما نوازنده مشهور ويولنسل، اين گروه موسيقي را با همراهي گروهي از برجسته‌ترين چهره‌هاي جهاني تشكيل داده است. در اين ميان برخي از قطعات موفق‌تر از ديگران ظاهر شدند. كوجيرو اومزاكي با قطعه «بخش داخل بخش خارج» تلاشي براي دربرگيري كل پروژه ارايه كرد و ساختاري سهل الوصول با يك ميان پرده كوتاه را با آلات موسيقي ژاپني نواخت. در همه آثاري كه با همكاري همه گروه شكل گرفتند، صداي آلات موسيقي غربي بيشتر به گوش مي‌رسيد.

يكي از موفق‌ترين آثار «پروژه تارانتا» جيواني سوليما بود كه تركيبي از كوارتت زهي با سازهاي كوبه‌اي را ارايه كرد و هردو بخش كاملا جا افتاده، اجازه بروز به بخش ديگر را مي‌داد.

پابان بخش اين كنسرت قطعه‌اي از «سوييت 8/6 لاتين» با اجراي ادوارد پرز بود كه موسيقي آمريكاي لاتين را با گايتا كه سازي محلي است، همراهي مي‌كرد.


 سيزدهمين هيات مديره خانه‌سينما انتخاب شد 

آتيلا پسياني و شادمهر راستين به هيات مديره خانه سينما راه يافتند

در ابتداي مجمع عمومي که از ساعت 17ديروز با حضور سيروس الوند، محمد سرير، امير اثباتي، محمد‌مهدي عسگرپور، فرهاد توحيدي، ابراهيم مختاري، مرتضي رزاق کريمي به عنوان اعضائ هيات مديره سابق ‌آغاز شد؛ گزارش عملکرد هيات مديره از 20 اسفند 92 تا 11 اسفند 93 براي حاضران خوانده شد و سپس انتخابات هيات مديره جديد خانه سينما برگزار شد. بر اين اساس محمدرضا موئيني با 21 راي، ابراهيم مختاري با 20 راي، بهمن اردلان با 18، کامران ملکي با 16، آتيلا پسياني با 16، شادمهر راستين با 15 راي، خادم با 14 راي هيات مديره خانه سينما شدند. و علي آشتياني‌پور با 12 راي و محمدرضا سکوت با 10 راي عضو علي‌البدل شدند همچنين عبدالله اسفندياري بازرس اصلي و ايمان کريميان بازرس علي‌البدل شدند. محمود سماک‌باشي،محمد سرير، عبدالله اسکندري نيز به عنوان اعضائ شوراي صيانت انتخاب شدند.

در اين مراسم هنرمنداني همچون عبدالله اسکندري، ‌ کامران ملکي، جعفر صانعي مقدم، هنگامه قاضياني، رامبد جوان، آتيلا پسياني، ‌ مهدي جعفري، ‌ محسن اميريوسفي، پرويز پورحسيني، ‌ جمشيد گرگين، ‌ کمال تبريزي، رضا ميرکريمي، ابوالحسن داودي، رسول صدرآملي، ‌ بهمن اردلان، سيامک شايقي، عبدالله اسفندياري، ‌ شادمهر راستين، ‌ بهروز شعيبي، ‌ کاوه سجادي حسيني، ابراهيم حقيقي، ‌ اميراثباتي، غلامرضا موسوي، محمدرضا هنرمند، فرامرز روشنايي، ‌ مجتبي ميرطهماسب، نادر مقدس در جلسه ديروز حاضر شدند.محمد حيدري نيز به نمايندگي از سازمان سينمايي در اين مجمع شرکت کرد. درباره چگونگي برگزاري اين انتخابات شادمهر راستين گفت:هيات مديره جديد مسئوليت بسيار سنگيني را نسبت به گذشته بر دوش مي کشد.

شادمهر راستين عضو هيات مديره جديد خانه سينما با اشاره به برگزاري مجمع عمومي خانه سينما در روز گذشته 11 اسفند بيان کرد: نزديک به 10 جلسه شوراي صنوف به صورت مستمر با يکديگر جلسه داشتند و اگر اين آرامش و سرعت عمل بي سابقه را در مجمع عمومي خانه سينما ديديد به اين دليل است که در جلسات قبل بحث‌هاي بنياديني براي معرفي نامزدها انجام شده بود.

وي ادامه داد: از مدتي پيش تمام کانديداها برنامه‌هاي خود را براي پيشرفت خانه سينما در جلسات مختلف اعلام کرده بودند. همچنين هر صنفي به نامزدهاي خود براي حضور در هيات مديره خانه سينما آگاهانه راي داده بود که مي توان آن را تجربه خوبي دانست.

اين فيلمنامه نويس بيان کرد: با توجه به اينکه اولين بار است خانه سينما با اين پيش فرض جلو مي رود که امکان دارد از حمايت‌هاي مادي و معنوي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مبرا باشد، با اعتماد به نفسي به خود راي داد و همين مساله مسئوليت هيات مديره جديد خانه سينما را سنگين تر کرده است. وي توضيح داد: طي دوره‌هاي گذشته چنين فشردگي در آرا و بالاي 50 درصد نداشتيم، به اين معنا که بين نامزدها معمولا اختلاف زيادي وجود داشت و يک نامزد بالاي 70 درصد و نفر بعد با 30 درصد راي مي آورد اما اين فشردگي آراي بالاي 50 درصد بي سابقه بود. اعضاي علي‌البدل با اعضاي اصلي هيات مديره تنها يک راي فاصله داشتند.

راستين در پايان تاکيد کرد: چنين راي گيري براي انتخاب هيات مديره خانه سينما نشان‌دهنده اين است که اين مجمع ماحصل تلاشي بود که از گذشته آغاز شده و نمود بيروني آن به خوبي ديده شد.


 بهنام صفوي به مردم هديه نوروزي مي‌دهد 

خواننده موسيقي پاپ کشورمان طي روزهاي آينده تازه‌ترين اثر خود را به مناسبت فرا رسيدن سال نو و عيد نوروز منتشر مي‌کند.

بهنام صفوي در گفت‌وگو با مهر گفت: به تازگي قطعه‌اي به نام «تب» را براي مخاطبان عزيز توليد کرده‌ام که مطابق با حال و هواي عيد نوروز و تعطيلات سال نو و قطعه‌اي شاد است که تصور مي‌کنم با استقبال خوبي از سوي مخاطبان نيز مواجه خواهد شد.

وي ادامه داد: اين قطعه تا 10 روز ديگر به طور کامل آماده مي‌شود و پس از آن در فضاي مجازي در دسترس علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت. البته مي‌توانم بگويم اين قطعه به نوعي هديه نوروزي من به مخاطبان عزيز است و اميدوارم اين هديه ناقابل مورد پسند دوستداران موسيقي قرار گيرد. خواننده آلبوم «فوق العاده» با اشاره به فعاليت‌هاي ديگر خود در عرصه موسيقي گفت: پيش‌توليد آلبوم جديدم مدتي است آغاز شده و فکر مي‌کنم طبق برنامه‌ريزي‌هايي که در اين زمينه انجام گرفته در تابستان امسال شاهد رونمايي آن خواهيم بود. در اين آلبوم هم سعي کرديم فضاي موسيقايي اثر را طوري طراحي کنيم که نسبت به آثار گذشته داراي تفاوت‌هايي باشد و شنوندگان با آثاري تکراري مواجه نشوند.

وي در پايان بيان کرد: بعد از تعطيلات نوروزي برنامه‌هايي براي برگزاري کنسرت در تهران و چند شهرستان داريم البته بايد به اين نکته هم اشاره کنم که من و گروه با وجود لغو کنسرتمان همچنان مشتاقيم که در صورت حمايت مسوولان استان در اصفهان نيز کنسرت برگزار کنيم و بتوانيم در خدمت شهروندان عزيز اصفهاني باشيم منتها به هر صورت اين قوانين است که بايد اجازه دهد تا ما بتوانيم در کنسرت‌هاي شهرستان حضور داشته باشيم.

بهنام صفوي متولد سال 62 در شهر شيراز است که تحصيلات تکميلي خود را در رشته عمران به پايان رسانده است. اين هنرمند موسيقي را از سنين کودکي با نواختن پيانو و در کنار آن نواختن سازهاي کوبه‌اي آغاز کرد و از آن زمان تا کنون به صورت مستمر در حوزه موسيقي و نوازندگي به فعاليت خود ادامه داده است.


 دريچه خبر  

همکاري تئاتري‌هاي  ايران و آمريکا با «صداي آهسته»

«صداي آهسته»؛ دومين ساخته سينمايي افشين هاشمي براي حضور در بخش بين‌الملل سي‌و‌سومين جشنواره فيلم فجر به دبيرخانه اين رويداد ارسال مي‌شود. به گزارش ايلنا، دومين تجربه کارگرداني افشين هاشمي «صداي آهسته» نام دارد که براساس فيلمنامه‌اي به قلم محمد رضايي‌راد مقابل دوربين رفته است. در خلاصه داستان فيلم مي‌خوانيم: کسي در خانه تنهاست؛ زني يا مردي... خانه‌اي دور در ميانِ جنگل... کساني به در خانه مي‌آيند... آشنا يا ناشناس... اما او به دنبالِ صدايش است... صدايي آهسته... جمعي از هنرمندان تآتر ايالتِ نيويورک (مَنوروا سِلزا، جورجيا وارنر، جو پَليستر، جِيک جيان، کريس بريدي و کِيت موئِت) به همراه اشکان خطيبي و مارتين شمعون‌پور در اين فيلم ايفاي نقش مي‌کنند. «صداي آهسته» بهمن‌ماهِ سالِ گذشته (1392) در روزهاي پايانيِ جشنواره فيلم فجر به پايان رسيد اما نسخه نهاييِ فيلم براي ارائه به دبيرخانه جشنواره فيلم فجر با تدوين و صداگذاريِ دوباره در زمستان امسال انجام شد. نخستين حضور بين‌المللي اين فيلم فروردين‌ ماهِ امسال در جشنواره بين‌الملليِ (Imperfectu) در شهر تيقواناي مکزيک رقم خورد و در ادامه‌؛ خرداد 93 در بخش مسابقه بين‌الملل جشنواره فيلم «هابوکن» (Hoboken) نيويورک آمريکا روي پرده سينما رفت. از ديگر عوامل مي‌توان به فيلمنامه‌نويس: محمد رضايي‌راد، تهيه‌کننده و کارگردان، افشين هاشمي، مدير فيلمبرداري، بُرنا جعفري، طراح صحنه، افشين هاشمي، مشاور امورِ بازيگران و طراح لباس، عاطفه نوري، صدا، جيک جيان، محمد کيانرسي و سعيد بجنوردي اشاره کرد که بهمن اردلان اصلاحاتِ نهاييِ صداي فيلم را انجام خواهد داد. فيلم سينمايي «خسته نباشيد» نخستين تجربه افشين هاشمي بود که به صورت مشترک با حسن قرايي ساخته شد. «صداي آهسته» دومين تجربه همکاري هاشمي با محمد رضايي‌راد در مقام فيلم‌نامه‌نويس محسوب مي‌شود. افشين هاشمي پس از پشت سر گذاشتن تجربه حضور در نمايش «گزارش ارداويراف» نوشته و کار بهرام بيضايي؛ از يکشنبه (10 اسفندماه) بار ديگر در نمايش «ترانه‌هاي قديمي» نوشته و کار محمد رحمانيان روي صحنه رفته است.

تاريخ سينماي ايران، صبوري‌هاي شما را فراموش نخواهد کرد

رئيس سازمان سينمايي طي نامه‌اي به «محمد‌مهدي عسگرپور» بابت تدبير و صبوري در سال‌هاي پر حادثه،تقدير و تشکر کرد. در پي برگزاري انتخابات خانه سينما در عصر روز يازدهم اسفند 93و انتخاب هيات مديره جديد اين خانه توسط اصناف سينمايي‌، دکتر «حجت‌الله ايوبي» طي نامه‌اي خطاب به «محمد‌مهدي عسگرپور» مديرعامل پيشين خانه سينما، از تدبير و صبوري‌هاي وي و نيز ديگر اعضاي هيات مديره اسبق خانه سينما در سال‌هاي پر حادثه، تقدير و تشکر کرد.

متن کامل اين نامه به شرح زير است:

«جناب آقاي محمد مهدي عسگر پور؛در تاريخ سينماي کشورمان،تلاش، تدبير و صبوري‌هاي شما و اعضاي محترم هيات مديره خانه سينما در اين سال‌هاي پرحادثه هرگز فراموش نخواهد شد. برگزاري با شکوه انتخابات خانه سينما در روز به يادماندني يازدهم اسفند ميوه درايت، بردباري و مديريت شايسته شماست. ضمن سپاس از شما و همکاران‌تان از جامعه سينمايي و صنوف مختلف به خاطر حضور کم‌نظيرشان در انتخابات تشکر مي‌کنم. همچنين از صميم قلب انتخاب اعضاي جديد هيات مديره را تبريک گفته و ورودشان رابه عرصه خدمت به سينماي پرافتخار کشورمان گرامي‌ مي‌دارم. سازمان سينمايي با همه توان در کنارتان خواهد بود».

زندگي جنيفر لارنس  در «عشق و جنگ» اسپيلبرگ

ستاره «زاغ مقلد» در درامي به کارگرداني استيون اسپيلبرگ در نقش يک عکاس جنگي ظاهر خواهد شد. به گزارش آنا، استوديو برادران وارنر مشغول مذاکره با جنيفر لارنس، ستاره جوان هاليوود است تا در پروژه سينمايي تازه استيون اسپيلبرگ در نقش يک عکاس جنگي ظاهر شود. اين فيلم «کار من اين است: زندگي يک عکاس در عشق و جنگ» نام دارد. استوديو برادران وارنر روز دوشنبه در مزايده خريد حقوق اقتباس سينمايي خاطرات يک عکاس خبري به نام لينزي آداريو برنده شد. لينزي آداريو عکاس روزنامه نيويورک تايمز است که به کشورهاي جنگ‌زده‌اي مانند افغانستان، ليبي و عراق سفر کرده و در سال 2008 برنده جايزه مک‌آرتور شده است. وي همچنين به عنوان عضوي از تيم نيويورک تايمز در سال 2009 براي گزارش‌هايي که از وزيرستان پاکستان تهيه کرد، برنده جايزه پوليتزر شد. او در سال 2011 در ليبي چند روز را در زندان سپري کرد. به گزارش ورايتي، اندرو لازار تهيه‌کننده «تک‌تيرانداز آمريکايي» فيلم «کار من اين است: زندگي يک عکاس در عشق و جنگ» را تهيه خواهد کرد و وين وايگال از شرکت لازار نظارت بر پروژه را بر عهده خواهد داشت. اسپيلبرگ اين روزها مشغول مراحل فني پس از فيلم‌برداري درام جنگي ديگري است که براي دريم‌ورکز-ديزني مي سازد. اين فيلم که داستانش در زمان جنگ سرد ميان آمريکا و شوروي سابق مي‌گذرد و تام هنکس نقش اصلي‌اش را دارد و درباره ماجراي واقعي سقوط خلبان يک هواپيماي جاسوسي در خاک شوروي است، 16 اکتبر (24 مهر 1394) به روي پرده خواهد رفت. اسپيلبرگ همچنين سرگرم پروژه ديگري براي دريم‌ورکز است که «غول بزرگ مهربان» (The BFG) نام دارد و اقتباسي است از يک کتاب کودکان به قلم روالد دال و تاريخ 1 ژوئيه 2016 ( 10 تير 95) براي اکران آن در نظر گرفته شده است. جنيفر لارنس در سال 1990 در لوييزويل کنتاکي متولد شده است.


 خبر 

علي جنتي: هيچ مقامي حق ندارد مقابل مجوزهاي موسيقي ارشاد بايستد

وزير ارشاد به ادامه روند لغو کنسرت‌ها واکنش نشان داد و گفت: بين علما درباره موسيقي اختلاف‌نظر وجود دارد. گروهي آن را حرام مي‌دانند و گروهي خير. ملاک‌ ما در اين زمينه فتاواي مقام معظم رهبري است.

، علي جنتي در همايش ملي توسعه پايدار و متوازن منطقه‌اي گفت: متاسفانه برخي موسيقي را حرام مي‌دانند و اگر يکي حتي قلم خود را روي ميز بزند؛ مي‌گويند اشکال شرعي دارد. برخي در مورد مسائل افراد؛ براي ائمه نيز شبهه شرعي ايجاد مي‌کنند.

وي افزود: پيش از انقلاب من شاهد بودم که شب ميلاد امام علي(ع) فردي براي مداحي بلند شد اما يکي از آقايان علما اشاره کرد که او بنشيند چراکه مداحي او شبهه شرعي دارد وقتي کسي مدح امام علي برايش شبهه شرعي دارد؛ ساير موسيقي‌ها چه خواهد شد.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي تاکيد کرد: برخي ممکن است اصولا و به‌طور کلي موسيقي را حرام بدانند اينجا حکومت اسلامي است و در راس آن فردي‌ست که هم مرجع تقليد، هم ولي‌فقيه و هم هنرشناس است. هيچ شخصيتي به اندازه رهبري؛ شعر نمي‌شناسد و فيلم و موسيقي و کتاب را نمي‌شناسد.

جنتي افزود: متاسفانه ما در مساله موسيقي و کنسرت‌هاي موسيقي مي‌بينيم که بعضي از عناصر خودسر به راه افتادند و با موسيقي مخالفت مي‌کنند و فضاي بدي را عليه موسيقي راه انداخته‌اند.

وي ادامه داد: وزارت ارشاد زماني که مجوزي را صادر مي‌کند به حفظ و دفاع از ارزش‌هاي اسلامي توجه لازم دارد و لذا وقتي مجوزي در حوزه سينما، تئاتر يا موسيقي صادر مي‌شود؛ در آن دقيقا به معيارهاي ارزشي توجه شده به‌خصوص در حوزه موسيقي و بالاخص موسيقي سنتي و کلاسيک، شعرها و ترانه‌ها و آهنگ‌ها در حوزه‌هاي مختلف مورد بررسي قرار مي‌گيرد.

جنتي با تاکيد بر اينکه در حوزه هنر و به‌خصوص موسيقي اختلاف‌نظر وجود دارد؛ گفت: بين علما درباره موسيقي اختلاف‌نظر وجود دارد. گروهي آن را کلا حرام مي‌دانند و گروهي خير. ما با احترام به نظر تمامي علما؛ ملاک‌مان در اين زمينه توجه به سخنان و فتاواي مقام معظم رهبري است زيرا ايشان اشراف بسيار خوبي در حوزه هنر، شعر و موسيقي و ترانه دارند و حتي در مقطعي در 74 درس اخلاق خود به بحث موسيقي پرداخته‌اند. لذا ملاک عمل ما نظرات مقام معظم رهبري است.

جنتي افزود: باتوجه به اين مسائل ديگر معنا ندارد که يک جايي؛ يک مقام قضايي يا گروهي ديگر؛ جلوي موسيقي سنتي را بگيرد يا جلوي اجراي موسيقي که مجوز دارد را بگيرد. يا در دانشگاه از برگزاري يک کنسرت موسيقي که مجوز هم دارد و اجراي آنهم به صورت تفکيک جنسيتي انجام مي‌شود؛ جلوگيري کنند.

علي جنتي خطاب به استانداران گفت: من از همه استانداران مي‌خواهم که با جديت تمام از مجوزهاي صادر شده حمايت و دفاع کنند و نبايد اجازه بدهند که اين مجوزها بي‌ارزش شود زيرا نبايد سياست يک بام و دو هوا در کشور باشد و اينگونه نباشد که يک مساله‌اي در يک جايي شرعي باشد و در جاي ديگر شرعي نباشد.

علي جنتي در بخش ديگري از سخنان خود؛ با اشاره به تعاريف توسعه گفت: امروز باتوجه به بررسي‌هاي صورت گرفته؛ مشخص شده که الگوي توسعه غربي براي کشورهاي منطقه نمي‌تواند پاسخگو باشد لذا کشورهاي منطقه به دنبال توسعه درون‌زا رفتند و در اين ميان به فرهنگ و ارزش‌هاي خودي و بومي تاکيد کردند.

وي با اشاره به اينکه امروز توسعه فرهنگي در ادبيات توسعه بسيار مهم شده است؛ گفت: افزايش جرم و جنايت ، تبعيض و گسترش فقر از پيامدهاي توسعه نامتوازن است که در آن فقط منفعت اقتصادي مدنظر بوده است.

وي افزود: توسعه واقعيتي است که محصور در دايره ارزش‌هاست اما عوامل اصلي آن مردم هستند. توسعه ريشه در سنت، تاريخ و فرهنگ و دانش دارد لذا نبايد باعث ايجاد فاصله طبقاتي و برهم خوردن نظم اقتصادي و تبعيض باشد.

وي با اشاره به اينکه جمهوري اسلامي ايران و انقلاب اسلامي از آغاز به‌عنوان يک انقلاب فرهنگي به فرهنگ توجه داشته است؛ گفت: يکي از ارکان نظام ما توسعه و رشد فرهنگ است و حضرت امام و مقام معظم رهبري از ابتدا با تاکيد بر اين امر؛ بر عدالت اجتماعي و توسعه فرهنگي توجه جدي داشته‌اند. همه ما نيز بايد به فرهنگ به‌عنوان زيربنا و اساس همه فعاليت‌ها بنگريم و از ابزارهاي فرهنگي همچون کتاب ، فيلم ، تئاتر و موسيقي بهترين استفاده را بکنيم زيرا به فرموده مقام معظم رهبري؛ هنر رساترين و گوياترين وسيله انتقال فرهنگ است.