نسخه شماره 3707 - 1393/12/13 -

عجايب روشهاي قاچاق سوخت به مرزها
بي‌آبي کشاورزان را وسوسه مي‌کند

جاده جهاني چالوس درانتظار ثبت ملي
تغييرکاربري تاولي بر تن جاده


خبر


 عجايب روشهاي قاچاق سوخت به مرزها
 بي‌آبي کشاورزان را وسوسه مي‌کند 

قاچاق سوخت به سمت مرزهاي شرقي کرمان داستاني تکراري است که به رغم تمام اقدامات پيشگيرانه همچنان ادامه دارد و در آخرين مورد 11 هزار ليتر سوخت قاچاق از چهار وانت حمل سوخت در جنوب کرمان کشف شد.

به گزارش مهر، قاچاق سوخت به سمت مرزهاي شرقي داستاني تکراري است که علي‌رغم تمام اقدامات پيشگيرانه همچنان ادامه دارد و هر از چندگاه خبرهاي ناگواري در خصوص تصادف خودروهاي حمل سوخت قاچاق با خودروهاي شخصي گزارش مي‌شود که چندين مرتبه موجب آتش سوزي و تلفات انساني قابل توجه شده است.

در اين ميان قاچاقچيان براي انتقال و تامين سوخت مورد نياز به روش‌هاي گوناگون دست مي‌زنند که شامل جعل سند، انتقال سوخت در قالب ساير مايعات خوراکي از جمله شير و...، ايجاد باک‌هاي اضافه سوخت در اتوبوس و کاميونها، ايجاد مراکز دپوي بزرگ سوخت در زير زمين با استفاده از منابع بزرگ پلاستيکي، ايجاد مشک سوخت در خودروهاي سواري اتاق دار و ترغيب کشاورزان براي فروش سوخت موتورپمپ‌ها به قاچاقچيان است. در شرق و جنوب کشور استانهاي هرمزگان، کرمان و سيستان و بلوچستان با اين مشکل دست و پنجه نرم مي‌کنند و علي‌رغم تمام اقدامات پيشگيرانه اما قاچاق سوخت همچنان ادامه دارد.

با اجراي قانون سهميه بندي سوخت و افزايش نسبي قيمت بنزين قاچاق اين نوع سوخت به شدت کاهش يافته است اما مهمترين سوختي که هم اکنون قاچاق مي‌شود گازوئيل است نکته قابل توجه اينکه اين سوخت‌ها تنها در استان کرمان تامين نمي‌شوند بلکه در مواردي قاچاقچان با استفاده از روش‌هاي عجيب و غريب از استانهاي مختلف سوخت‌ها را بارگيري و به سمت مرزهاي شرقي منتقل مي‌کنند اما در کنار اختلاف قيمت سوخت عوامل ديگري نيز در بروز اين نوع قاچاق دخالت دارند که مي‌توان به خشکسالي و بيکار شدن کشاورزان در جنوب کرمان نيز اشاره کرد.

در اين ميان برخي نيز عادت کرده‌اند به جاي اينکه سهميه سوخت خود را استفاده کنند سوخت را به قاچاقچيان با قيمت بالاتر مي‌فروشند در اين زمينه مي‌توان به رانندگان برخي از خودروها و برخي از کشاورزان اشاره کرد.

محمد اسلامي اقتصاد دان مسائل استان کرمان در گفت‌وگو با مهر اظهارداشت: قاچاق سوخت اصولا منحصر به استان کرمان نيست بلکه اکثر استان‌هاي مرزي يا نزديک به مرز با اين مساله دست به گريبان هستند چون راه‌هاي استان کرمان به دو استان جنوبي و شرقي منتهي مي‌شود اين استان نيز دست خوش اثرات ناشي از قاچاق سوخت شده است.

سالهاست روند قاچاق سوخت ادامه دارد و با وجود تلاشهاي شبانه‌روزي براي مقابله با اين پديده مخرب اما سود ناشي از اين نوع قاچاق آنقدر زياد است که قاچاقچيان دست بردار نيستند.

وي افزود: روند قاچاق سوخت مربوط به روزهاي اخير نيست سالها قاچاق سوخت ادامه دارد و با وجود تلاش‌هاي شبانه‌روزي اما سود ناشي از اين نوع قاچاق آنقدر زياد است که قاچاقچيان دست‌بردار نيستند. اسلامي ادامه داد: دليل اصلي قاچاق نيز اختلاف قيمت موجود بين سوخت داخل ايران و سوخت کشورهاي همسايه است راهکار اين امر نيز کنترل شديد راه‌هاي منتهي به مرزها و نظارت جدي بر موتور پمپ‌هاي کشاورزي و خودروهايي است که سهميه سوخت دارند اما از آن استفاده نمي‌کنند همچنين قيمت سوخت در شهرهاي مرزي نيز بايد شناور شود تا امکان هر گونه سوء استفاده از بين رود. وي تصريح کرد: دليل گرايش مردم نيز به اين امر خشکسالي در جنوب و شرق استان کرمان و بيکاري مردم است به همين دليل کشاورزان و افرادي که زمينه شغلي ندارند ترجيح مي‌دهند به اين سمت بروند و سودي جزئي را عايد خود کنند اما نبايد اين امر را از نظر دور کرد که سود اصلي قاچاق سوخت مربوط به مهره‌هاي اصلي قاچاق سوخت است که از مردم و به خصوص راننده‌هاي وانتها سوء استفاده مي‌کنند و در ازاي مبلغي کم به اين کار اقدام مي‌کنند و سود اصلي به جيب قاچاقچيان عمده مي‌رود. در آخرين مورد از کشف قاچاق سوخت در استان کرمان يک محموله 11 هزار و 500 ليتري سوخت قاچاق در شهرستان عنبرآباد کشف شد.

فرمانده نيروي انتظامي عنبرآباد در اين خصوص به خبرنگار مهر گفت: يکي از اقدامات اصلي نيروي انتظامي مبارزه با هر گونه قاچاق در استان است که يکي از مظاهر قاچاق در استان قاچاق سوخت است. سرهنگ محمد بيدمشکي افزود: در اواخر هفته گذشته ماموران نيروي انتظامي با مشکوک شدن به چهار دستگاه خودروي وانت بار که حامل سوخت بودند مدارک آنها را بررسي و متوجه شدند عده اي سودجو قصد انتقال اين مقدار سوخت را به مناطق مرزي دارند. وي تصريح کرد: اين تعداد خودرو و سوخت ضبط و رانندگان خودروها نير دستگير و تحويل مقامات قضايي شدند.

سرهنگ بيد مشکي تاکيد کرد: با هر گونه قاچاق سوخت در استان کرمان برخورد مي‌شود و نظارت جدي بر روي اين نوع قاچاق وجود دارد.

رئيس پليس استان کرمان نيز در گفت‌وگو با مهر اظهارداشت: باتوجه به اينکه حراست از ثروت کشور و جلوگيري از سوء استفاده افراد مخل امنيت اقتصادي يکي از وظايف نيروي انتظامي است مبارزه با قاچاق سوخت با جديدت در دستور کار نيروي انتظامي قرار گرفته است. سردار حسين چناريان افزود: از ابتداي سال جاري چندين محموله قاچاق سوخت در استان کرمان کشف و ضبط شده است و نکته قابل توجه افزايش موارد کشف قاچاق سوخت در استان کرمان است که اکثر اين محموله‌هاي سوخت نيز از خارج از استان وارد کرمان مي‌شود و قاچاقچيان قصد انتقال آن را به سمت مرزها دارند.

وي گفت: اکثر افرادي که دستگير مي‌شوند خرده قاچاقچيان و يا افرادي هستند که در حمل و نقل سوخت دست دارند.

وي تصريح کرد: ما مطابق با وظيفه قانوني با هر گونه انتقال غير مجاز سوخت با جديدت برخورد مي‌کنيم و اجازه نمي‌دهيم اين افراد به اهداف خود برسند. وي از کشف حداقل دو ميليون و 500 هزار ليتر سوخت قاچاق تنها در سال جاري اشاره کرد و افزود: بايد همه دستگاه‌هاي مرتبط در اين خصوص همکاري و نظارت جدي داشته باشند و با هوشياري اجازه قاچاق مواد سوختي را به قاچاقچيان ندهيم.

همکاري بين دستگاهي مي‌توان حجم قابل توجهي از تخلفات در اين زمينه را بگيرد همچنين با توجه به اينکه بخشي قابل ملاحظه‌اي از سوخت قاچاق از ديگر استان‌ها وارد کرمان مي‌شود به نظر مي‌رسد همه استان‌ها بايد در اين خصوص حساس باشند. سردار چناريان افزود: همکاري بين دستگاهي مي‌توان حجم قابل توجهي از تخلفات در اين زمينه را بگيرد همچنين با توجه به اينکه بخشي قابل ملاحظه‌اي از سوخت قاچاق از ديگر استان‌ها وارد کرمان مي‌شود به نظر مي‌رسد همه استان‌ها بايد در اين خصوص حساس باشند.

وي افزود: قاچاقچيان براي انتقال سوخت قاچاق از سه مسير عمده شهرستان بم، سيرجان و کهنوج براي انتقال سوخت قاچاق به سيستان و بلوچستان و هرمزگان و در نهايت انتقال سوخت به کشورهاي همسايه استفاده مي‌کنند که با برنامه‌ريزي صورت گرفته قرارگاه‌هاي ويژه در اين خصوص در اين شهرستانها راه‌اندازي شده است.

وي همچنين از دپوي سوخت در برخي از اين شهرستان‌ها اشاره کرد و اضافه کرد: در طرحي که در حال حاضر در جريان است اين مراکز شناسايي و با اين افراد برخورد مي‌شود.

وي ادامه داد: در کنار وانت‌هاي حمل سوخت قاچاق برخي از خودروهاي سنگين نيز با نصب باک سوخت اضافه اقدام به قاچاق سوخت به مناطق مرزي مي‌کنند که بايد با اين موارد نيز برخورد لازم صورت گيرد. مديرکل تعزيرات حکومتي استان کرمان نيز در گفت‌وگو با مهر در خصوص قاچاق سوخت اظهارداشت: يکي از موارد قابل توجه پرونده‌هاي تشکيل شده در استان در زمينه قاچاق سوخت است که بايد مورد توجه جدي مسوولان و دستگاه‌هاي مرتبط قرار گيرد. ارسلان ميري افزود: موارد پرونده‌هاي قاچاق سوخت روندي افزايشي دارد و مسوولان مربوطه بايد براي رفع زمينه‌هاي اين مورد قاچاق فکري انجام دهند. وي به متخلفان هشدار داد که نظارت جدي و لازم از سوي دستگاههاي نظارتي با جديت انجام مي‌شود و اجازه هيچ گونه سوء استفاده به اين افراد را نمي‌دهيم.

با وجود تمام تلاشهاي صورت گرفته در ايام اخير اما روند قاچاق سوخت به سوي مرزها ادامه دارد که مهمترين عامل در اين زمينه اختلاف قيمت و همچنين عدم وجود زمينه‌هاي اشتغال در مناطق محروم و دور افتاده و همچنين خشکسالي و خشک شدن باغها و مزارع کشاورزي است


 جاده جهاني چالوس درانتظار ثبت ملي
 تغييرکاربري تاولي بر تن جاده 

جاده چالوس در حالي در انتظار ثبت نام در فهرست آثار ملي کشورمان است که در کارنامه خود عنوان چهارمين جاده زيباي جهان را به ثبت رسانده است.

به گزارش مهر، ديماه امسال هياهوي ملي شدن جاده چالوس ابتدا درميان مديران ارشد کشوري و سپس در رسانه‌ها به راه افتاد، جاده‌اي که در ذهن همه ايرانيان جهاني است و فقط مانده در فهرست آثار ملي به ثبت برسد.

جاده چالوس خاطره مشترک بسياري از هموطنان است که در پس و پيش هر پيچش خاطراتي در قالب فيلم و عکس ثبت شده است و با استناد به همين موضوع مي‌توان گفت جاده چالوس در ذهن ايراني‌ها ملي است.

اين جاده 150 کيلومتري در حالي در جدول زيباترين جاده‌هاي جهان قرار گرفته که هنوز در فهرست آثار ملي کشورمان جايي ندارد، و اين نشانه ناکارآمدي مديريتي است، چرا که جاده اي که در جهان شناخته شده است نبايد در غفلت مسوولان از ملي شدن باز بماند.

جاده چالوس تمام قد در صف ملي شدن ايستاده است

جاد‌ه جهاني چالوس در حالي تمام قد در صف ملي شدن ايستاده است که در گرداب معضلاتي چون ساخت و سازهاي بي‌رويه، انباشت پسماند‌، ورود‌ فاضلاب و انواع زباله‌ها به آب رود‌خانه، تصرف زمين‌هاي منابع طبيعي، تغيير کاربري، عد‌م رعايت حريم‌ها، مشکلات زيست‌محيطي و تحليل اکوسيستم گياهي و جانوري در حال غرق شدن است .

تغيير کاربري‌ها و ساخت و سازهاي غيرمجاز مانند تاول بر تن رنجور جاده چالوس نقش بسته است و در اين ميان مرگ تد‌ريجي گياهان، جانوران و فرسايش خاک مانند خوره به جان اين جاده زيبا افتاده است، ساخت‌و‌سازها حيات جاده را تحت‌والشعاع قرار داده است به همين منظور انتظار مي‌رود که مسوولان تدبيري بينديشند چرا که پيامد‌ منفي تخريب، كم از ساخت و ساز غيرمجاز نيست.

ظرفيتهاي گردشگري استان نوپاي البرز به دلايلي کتمان و پنهان شده است

در اين مورد مديرعامل شرکت توسعه ايرانگردي و جهانگردي در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبني بر اينکه پرونده ثبت ملي جاده چالوس در چه مرحله‌اي است؟ اظهار مي‌دارد: سازمان ايرانگردي و جهانگردي کشور به جد از طرح ملي شدن جاده چالوس حمايت مي‌کند به همين منظور در دهه فجر سال جاري مراحل ثبت اين جاده زيبا آغاز شده است.

سيد علي آقازاده در ادامه با اشاره به اينکه طرح جامع گرد‌شگري و ملي شد‌ن جاد‌ه چالوس به صورت ويژه در دستور کار سازمان قرار دارد، مي‌گويد: ملي شدن يک اثر کمي زمانبر است، اميدواريم در سال 94 بتوانيم جاده چالوس را در فهرست آثار ملي به ثبت برسانيم.

وي با اشاره به اينکه استان البرز به لحاظ وجود جاذبه‌هاي گردشگري، استاني منحصر به فرد است، بيان مي‌کند: در جنوب استان البرز کوير و در شمال، کوه‌هاي سر به فلک کشيده البرز واقع شده است، اين ظرفيت‌ها جاذبه‌هاي گردشگري متفاوتي را به ارمغان آورده است ولي متاسفانه در گذشته به دلايلي ظرفيت‌هاي اين استان نوپا کتمان و پنهان شد و اين اتفاق باعث شد که انرژي مثبت اين استان آزاد نشود.

آقازاد‌ه اد‌امه مي‌د‌هد‌: صنعت توريسم ابعاد‌ بسيار گسترد‌ه‌اي د‌ارد‌ يکي از جد‌يد‌ترين د‌ستاورد‌هاي به روز د‌ر د‌نيا ايجاد‌ گرد‌شگري سلامت است که خوشبختانه جاد‌ه چالوس مجموعه‌اي از پتانسيل‌هاي صنعت توريسم را د‌ر برد‌ارد‌. رونق صنعت توريسم با توجه به د‌رآمد‌هاي سرشار و پتانسيل‌هاي فراوان موجود‌ د‌ر کشور نيازمند‌ تغييرات اساسي د‌ر فرهنگ مد‌يريتي حاکم د‌ر کشور است.

وي در پاسخ به اين پرسش که براي برگزاري جشنواره گردشگري فصلي در البرز چه اقداماتي شده است، مي‌افزايد: جشنواره زمستانه در ديزين برگزار شد، جشنواره بهاره از زمان تحويل سال و همچنين جشنواره تابستانه در البرز برگزار مي‌شود چرا که معتقديم برگزاري اين جشنواره‌ها فضاي خوبي براي جذب سرمايه‌گذار در راستاي توسعه صنعت گردشگري است.

اين مسئول با اشاره به اينکه بايد زيرساخت‌هاي گردشگري در جاده چالوس مهيا شود، گفت: در سال آينده دو هتل 4 يا 5 ستاره در محور چالوس ساخته مي‌شود، سرمايه‌گذران اين طرح حاضرند در صورتي که مسوولان استان همکاري کنند هر چه سريعتر اقدام به احداث هتل در اين محور پر تردد کنند. در پايان بايد گفت؛ ثبت ملي جاده چالوس در خوشبينانه‌ترين حالت ممکن، سال آينده به وقوع خواهد پيوست به همين منظور مسوولان کشوري و استاني بايد از هدر رفت پتانسيل‌هاي موجود‌ د‌ر جاد‌ه چالوس جلوگيري کنند چرا که اين محور سالانه با حجم بالاي تردد همراه است و اين حجم بالاي تردد مستلزم اجراي طرح‌هاي گرد‌شگري است.


 خبر  

استان هرمزگان از نظر تامين آب به خط قرمز رسيد

گروه شهرستانها: مديرعامل شركت آب منطقه‌اي هرمزگان با اشاره به وضعيت قرمز منابع آب استان گفت: باتوجه به كاهش بيش از 70 درصدي ميزان بارش‌ها نسبت به سال گذشته منابع آب استان در حالت بحراني است. محمدباقر حيدري اظهار داشت: برداشت از منابع آب زيرزميني براساس تغذيه و تخليه بايد حالت تعادل داشته باشد، به سبب برداشت‌هاي بي‌رويه طي سنوات گذشته ساليانه بالغ بر210 ميليون متر مكعب كسري مخزن داريم. مهندس حيدري افزود: در سال جاري بدليل كاهش شديد بارندگي‌ها تغذيه در حد صفر و كليه تخليه و بهره‌برداري از منابع آب زيرزميني از ذخاير اندوخته شده مي‌باشد كه اين امر باعث افت شديد آب زيرزميني در دشت‌ها مي‌گردد. مديرعامل شركت سهامي آب منطقه‌اي هرمزگان گفت: افت سطح آب زيرزميني مشکلاتي همچون خشک شدن چاه‌هاي عميق و نيمه عميق، کاهش دبي رودخانه‌ها، قناتها، چشمه‌ها، تنزل کيفيت آب، افزايش هزينه‌هاي پمپاژ و همچنين استحصال آب را درپي دارد که در نتيجه منجر به خشک شدن دشت‌ها،نشست زمين و تعطيلي فعاليت‌هاي کشاورزي و دامداري مي‌شود. وي افزود: باتوجه به برداشت‌هاي فعلي صدمات جبران‌ناپذيري به مخازن و منابع آب زيرزميني وارد مي‌گردد. مهندس حيدري تنها راه جلوگيري از صدمات مذكور را صرفه‌جويي هر چه بيشتر كشاورزان داراي مجوز بهره‌برداري، تسريع در نصب كنتورهاي هوشمند و پر و مسلوب المنفعه كردن چاه‌هاي غيرمجاز دانست وبيان داشت: اين امر همت ملي را مي‌طلبد. رئيس هيئت مديره و مديرعامل آب منطقه‌اي هرمزگان در پايان تاكيد كرد: چنانچه كليه مسوولين نظام اعم از كشوري و استاني با مديريت جهادي به اين امر ورود پيدا نكنند مطمئنا عواقب نامطلوبي متوجه مردم و منابع آب در اين استان مي‌گردد.

70 ميليارد ريال بودجه جهت گذر از بحران شديد كم آبي در استان هرمزگان مصوب گرديد

مديرعامل شركت سهامي آب منطقه اي هرمزگان گفت : با توجه به وضعيت نامطلوب منابع آب و تداوم خشكسالي در استان هرمزگان براي مديريت بحران آب و ظرفيت بخشي در منابع آب تخصيص بودجه به اين قسمت ضروري است. وي با تاكيد به اختصاص به موقع بودجه افزود : ابلاغ و تخصيص به‌موقع بودجه موجب تحرک بخشيدن به اجراي طرح اضطراري آبرساني به شهرهاي بندرعباس ، خمير و روستاها مي‌گردد. مهندس محمدباقرحيدري اظهار داشت : با تلاش و پيگيري‌هاي مستمر استاندار محترم دكترجادري 30 ميليارد ريال ازطريق هيات وزيران در جلسه مورخ 1/11/93 از محل منابع ماده 10 قانون تنظيم بخشي از مقررات مالي دولت براي ترميم و بازسازي خط انتقال شماره يك ميناب - بندرعباس در اختيار اين شركت قرار گرفت وهمچنين از محل ماده 12 قانون تشكيل سازمان مديريت بحران كشور با پيگيري شركت و مساعدت مقام عالي استان، مديريت بحران و معاونت برنامه ريزي استانداري هرمزگان نيز مبلغ40 ميليارد ريال در راستاي طرح اضطراري آبشرب بندرعباس مصوب گرديد. ايشان اظهار داشت: از اين مبلغ فعلا نقدينگي در اختيار شركت آب منطقه‌اي قرار نگرفته است و ضرورت دارد سريعا نقدينگي جهت تكميل و تسريع در اجراي طرح اضطراري در اختيار اين شركت قرار گيرد تا انشاءالله بخشي از مشكلات مردم با اجراي طرح مرتفع گردد. وي يادآور گرديد كه بخشي ديگر از مشكلات با مساعدت و همكاري مردم در صرفه‌جويي آب قابل دستيابي است. مديرعامل شركت آب منطقه‌اي هرمزگان درپايان ازكليه مردم استان علي الخصوص مردم بزرگوار شهرهاي بندرعباس، خمير و روستاهاي منطقه خواست در امر صرفه‌جويي و جلوگيري از اتلاف آب حداكثر همكاري را با اين شركت داشته باشند.

طرح نوروزي آرامش بهاري
در امامزادگان اصفهان

گروه شهرستانها - عصمت صادقيان: مديرکل اداره اوقاف و امور خيريه استان اصفهان گفت: طرح آرامش بهاري در 313 بقعه متبرکه و همراه با اجراي خيمه‌هاي معرفت از تاريخ 28 اسفند امسال تا 15 فروردين 94 در اصفهان برگزار مي‌شود.

حجت‌الاسلام رضا صادقي در نشست خبري خود با اشاره به دريافت سند براي بيش از 7 هزار موقوفه در 4 سال گذشته بيان داشت: در سال جاري تعداد اسناد دريافتي با رشد بيش از 100 درصدي روبرو بوده است. وي با بيان اينکه اداره کل اوقاف و امور خيريه استان اصفهان در خصوص انجام فعاليت‌هاي عمراني در امام‌زاده‌ها رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده است، اظهار داشت: در اين راستا در حال حاضر در 16 موقوفه بزرگ استان نيز سرمايه‌گذاري‌هاي خوبي در بخش گردشگري، علمي و انجام فعاليت‌هاي قرآني صورت گرفته است. حجت‌الاسلام صادقي در ادامه با تاکيد بر اينکه توجه به وقف در حوزه فعاليت‌هاي قرآني بايد مورد توجه قرار گيرد، افزود: در اين راستا بايد توجه داشته باشيم که قرآن در جامعه کنون مهجور مانده و بايد مورد توجه قرار گيرد. وي با اشاره به اينکه سازمان اوقاف و امور خيريه کشور بايد بر اساس دستور رهبر معظم انقلاب تا پايان سال 94 بيش از يک ميليون حافظ قرآن را تربيت کند، ادامه داد: در اين راستا از سال 91 تاکنون افراد زيادي در قالب طرح تربيت حافظان قرآن شرکت کرده و قرآن را حفظ کرده‌اند.

به جان ساحل تالش افتادند

رييس اداره محيط زيست تالش گفت: براي جلوگيري از تخريب محيط زيست و ساحل تاکنون بيش از 70 متخلف به مراجع قضايي معرفي شدند.

به گزارش ايسنا، منطقه گيلان، کورش حيدرنژاد در جلسه محيط زيست تالش اظهار کرد: شهرستان تالش داراي 90 کيلومتر ساحل است. وي اضافه کرد: 2 شرکت سنگ شکن که به صورت غيرمجاز مبادرت به برداشت شن و ماسه از بستر رودخانه مي‌کردند به پرداخت 120 ميليون ريال جزاي نقدي در حق دولت محکوم شدند. با پيگيري‌هاي صورت گرفته، در نهايت دادگاه بدوي 2 شرکت بهره بردار را به پرداخت 120 ميليون ريال جزاي نقدي در حق دولت محکوم کرد که اين آرا در دادگاه تجديدنظر استان به 100 ميليون ريال تقليل و قعطيت يافت.

اعتراض کارگران «کنتورسازي ايران» به تعويق پنج ماه دست مزد

در پي تعويق پنج ماه حقوق 820 کارگر دو کارخانه «کنتور سازي ايران» و «صنايع کم مصرف ايرانيانّ» در قزوين،که تحت مديريت يک کارفرما فعاليت دارند، صبح ديروز کارگران اين دو واحد صنعتي دست از کار کشيدند و در سالن غذا خوري تجمع کردند. منابع خبري ايلنا در کارخانه کنتور سازي ايران گزارش مي‌دهند تجمع اعتراضي ديروز صبح (12 اسفند ماه) به دليل تعويق 5 ماه حقوق حدود 820 نفر از کارگران دو کارخانه کنتور سازي و صنايع کم مصرف ايرانيان صورت گرفته است.

دليل ديگر اعتراض ديروز کارگران مربوط به سياست تعديلي کارفرما و اخراج 150 نفر از کارگران پيماني دو کارخانه طي دو ماه گذشته است.

کارگران مي‌گويند کارفرما براي کم کردن هزينه‌هاي کارخانه بخشي از کار را به چند پيمانکاران سپرده است که طبعا آنان نيز براي کاهش هزينه‌ها از حقوق کارگران مي‌کاهند. همچنين بنا بر اظهارات منابع کارگري، کارگراني که در اين بخش کار مي‌کنند از امنيت شغلي ضعيف‌تري به نسبت کارگران قرادادي برخوردارند. بنا بر گزارش منابع کارگري ايلنا، معوقات حقوقي نيروي کار اين دو واحد توليدي در ماه‌هاي مهر، آبان، آذر، دي و بهمن به تعويق افتاده است. همچنين حق عيدي و پاداش پايان سال کارگران تا کنون پرداخت نشده است. بنابر ادعاي کارگران، کارفرما به دليل کمبود نقدينگي توان پرداخت به موقع حقوق آنان و ساير هزينه‌هاي جانبي توليد را ندارد و اين وضعيت در شرايطي است که کارگران روزانه با 12 تا 16 ساعت کار و اضافه کاري، تمام توان خود را براي افزايش بهره‌وري و بالا بردن درآمد کارخانه بکار مي‌گيرند. کارگران مي‌گويند؛ علاوه بر تعويق دستمزد و حقوق ويژه پايان سال، بخشي از مشکلات کارگران تا چندي پيش مربوط به پرداخت نشدن حق بيمه از جانب کارفرما به سازمان تامين اجتماعي بود که بعد از توافق با تامين اجتماعي هم اکنون حق بيمه به صورت اقساطي پرداخت مي‌شود. به گفته کارگران معترض، اين کارخانه در سال جاري افزايش توليد داشته و از منابع مالي خوبي برخوردار شده و اين در حالي است که کارفرما از مهر ماه سال جاري هر ماه بجاي حقوق کامل، مبالغ بسيار کمي را بصورت علي‌الحساب به بهانه کمبود منابع مالي به کارگران مي‌پردازد. به گفته آنان، کارفرما مدعي است خريداران محصولات اين کارخانه که وزارت نيرو و ساير ادارات برق در سراسر کشور هستند، بدهي‌هاي خود را به موقع پرداخت نمي‌کنند. کارگران کارخانه کنتور سازي ايران و صنايع کم مصرف ايرانيان در بخش ديگري از طرح مطالبات خود به ايلنا گفته‌اند: از سال 85 که اين کارخانه از بخش دولتي به بخش خصوصي واگذار شد، مشکلات کارخانه و کارگرانش آغازشده بطوري که در زمان دولتي بودن اين کارخانه، کارگرانش به نسبت توليدي که داشتند از مزاياي خوبي همانند پاداش توليد، دريافت کمک‌هاي غير نقدي و.. سهميه انواع فعاليت‌هاي ورزشي برخوردار بودند، اما پس از واگذاري اين کارخانه به بخش خصوصي اين مزايا‌ از کارگران گرفته شده است.