نسخه شماره 3707 - 1393/12/13 -

درگيري تن‌به‌تن ارتش عراق با تروريست هاي تکفيري ادامه دارد
شکاف در خط آتش داعش


شرط اسنودن براي بازگشت به خانه


تلاش يونان براي مبارزه با بحران اقتصادي


تکذيب استعفاي سعود الفيصل


خاکسپاري نمتسوف در مسکو


اميدواري اوباما به گشايش سفارت آمريکا در کوبا


چانه‌زني رياض براي آشتي قاهره و آنکارا

بيل گيتس همچنان ثروتمندترين مرد جهان است
ليست ميلياردرهاي جهان


تکنولوژي


پولتيک


اخبار کوتاه


 درگيري تن‌به‌تن ارتش عراق با تروريست هاي تکفيري ادامه دارد
 شکاف در خط آتش داعش 

بيش‌از سي هزار نيروي ارتش و داوطلب مردمي به عمليات خود براي آزادسازي شهرها و مناطق مختلف استان صلاح‌الدين از جمله تکريت مرکز اين استان ادامه مي‌دهند و اکنون جنگ خياباني در مناطق مختلف تکريت ادامه دارد. در 24 ساعت گذشته نيروهاي دولتي توانسته‌اند پيروزي‌هاي بزرگي به دست آورند.

به گزارش الجزيره، نيروهاي دولتي عراق با همراهي نيروهاي داوطلب مردمي توانستند منطقه القادسيه، يکي از مهمترين مناطق شهرستان تکريت واقع در پنج کيلومتري مرکز اين شهر را به تصرف درآورند و مناطق ديگري از جمله الديوم در غرب، العلم در شرق و مجتمع مسکوني شهر الدور در نزديکي شهرستان تکريت را به کنترل خود درآورند.

منابع نظامي عراقي مي‌گويند هم اکنون جنگ خياباني در مناطق مختلف تکريت در جريان است و نيروهاي دولتي در حال پيشروي براي بيرون راندن کامل شبه نظاميان داعش از سمت غرب شهرستان تکريت هستند.

ارتش عراق عملياتي را از شامگاه يکشنبه و از سه محور شرق (استان استان ديالي) جنوب (سامرا) و شمال (پايگاه اسپايکر و دانشگاه تکريت) براي آزادسازي شهرستان تکريت و مناطق غربي استان صلاح‌الدين آغاز کرده است و نيروهاي زيادي را به سوي اين شهر استراتژيک که در واقع دروازه ورود نيروهاي دولتي به موصل است، گسيل داشته است.

عمليات ارتش عراق با حمايت نيروي هوايي و حضور چشمگير داوطلبان مردمي براي سومين روز در استان صلاح‌الدين به شدت ادامه دارد و در تازه‌ترين اخبار رسيده از اين استان، فرماندهان عراقي تاکيد مي‌کنند که سه خط دفاعي داعش در محور ديالي- صلاح‌الدين را در هم شکسته‌اند و وارد منطقه استراتژيک حمرين در حد فاصل ديالي و صلاح الدين شده‌اند.

سخنگوي وزارت دفاع آمريکا اعلام کرد که پنتاگون به هيچ شکلي در عمليات نيروهاي عراقي براي بازپس‌گيري شهر تکريت از چنگال داعش مشارکت ندارد. گفته مي‌شود عامل اصلي اين امر مخالفت نيروهاي داوطلب با جنگيدن در کنار آمريکايي‌هاست. بنا به گفته صادق الحسيني، رئيس کميته امنيتي شوراي استانداري ديالي، نيروهاي دولتي، ارتش و پليس فدرال عراق با حمايت سه هزار نيروي داوطلب مردمي از اهالي ديالي، خطوط دفاعي داعش در مرز استان ديالي و صلاح‌الدين را شکسته‌اند و وارد استان صلاح‌الدين شده‌اند.

وي گفت: ما به پيشروي‌هاي خود ادامه مي‌دهيم تا بعد از تحکيم مواضع در کوهستان‌هاي حمرين و رسيدن نيروهاي کمکي که از طوزخورماتو حرکت کرده‌اند، در چند ساعت آتي به کانون اصلي درگيري‌ها در اطراف تکريت برسيم.

در همين حال از درگيري‌هاي ميداني در تکريت گزارش مي‌رسد که ابوعبيده التونسي، مرد شماره 2 داعش در تکريت از پاي درآمده است. التونسي يکي از فرماندهان ارشد داعش و از فعال‌ترين آنها در استان صلاح‌الدين بود که چندين عمليات اين گروه عليه نيروهاي دولتي و نيروهاي داوطلب مردمي را فرماندهي کرده بود. از جبهه شمالي درگيري‌هاي تکريت نيز گزارش مي‌رسد که نيروهايي که از سمت پايگاه اسپايکر به سوي تکريت حرکت کرده بودند، توانستند خطوط داعش در شمال تکريت را در هم بشکنند و به سمت مرکز اين شهر پيشروي کنند. نيروي هوايي عراق نيز که پشتيباني اين عمليات بزرگ را برعهده دارد، مواضع داعش در اطراف شهر را هدف قرار داده که اين امر به کشته شدن ده‌ها تن از تروريست‌هاي داعش انجاميده است. جنگنده‌هاي عراقي همچنين نيروهايي را که داعش براي مقاومت در برابر پيشروي نيروهاي دولتي از سمت سامرا به سوي تکريت اعزام کرده بود، هدف قرار دادند و اين کاروان خودرويي تقريباً به شکل کامل منهدم شد.

در مقابل خبر مي‌رسد که ده‌ها تن از نيروهاي دولتي و داوطلبان مردمي نيز در حملات خمپاره‌اي داعش و تله‌هاي انفجاري اين گروه کشته شده‌اند.

در عمليات 24 ساعت گذشته نيروهاي عراقي، آنها توانستند برخي مناطق جنوبي شهر را از نيروهاي داعش پس بگيرند و روستاهاي اطراف اين شهر را نيز که مدت‌هاست جولانگاه داعش است تحت کنترل خود درآورند.

همزمان با عمليات در تکريت، نيروهاي عراقي به پيشروي‌هاي خود در جنوب سامرا و مناطق مابين سامرا و تکريت ادامه مي‌دهند و روز گذشته توانستند با وارد آوردن تلفاتي به نيروهاي داعش مساحت وسيعي را در جنوب اين شهرستان پاکسازي کنند.

با ورود نيروهاي عراقي به شهر تکريت و درگيري‌هاي خياباني در اين شهر گفته مي‌شود بيش از 100 تروريست داعشي خود را تسليم نيروهاي دولتي کرده‌ و تعداد زيادي از آنها نيز به سمت غرب پا به فرار گذاشته‌اند.

در عمليات ارتش عراق براي آزادسازي تکريت لشگرهايي از ارتش، پليس فدرال، نيروي هوايي و داوطلب‌هاي مردمي مشارکت دارند و به گفته مسئولان عراقي در صورتي که بمب‌گذاري‌ها و تله‌هاي انفجاري داعش نباشد مي‌توانند خيلي زود اين شهر را از لوث وجود تروريست‌ها پاک کنند.


 شرط اسنودن براي بازگشت به خانه 

وکيل ادوارد اسنودن، مقاطعه‌کار سابق آژانس امنيت ملي آمريکا گفت که چنانچه موکلش اطمينان داشته باشد که در آمريکا در دادگاهي عادلانه محاکمه خواهد شد، به آمريکا سفر مي‌کند.

به گزارش راشا تودي، آناتولي کوچرنا، وکيل ادوارد اسنودن امروز (سه‌شنبه) در جمع خبرنگاران گفت: اسنودن آماده است تا به آمريکا بازگردد اما اين به شرطي است که وي در دادگاه عادل و منصف محاکمه شود.

وکيل اسنودن گفت که نامه اي از دادستان کل آمريکا دريافت کرده و در آن به وي اطمينان داده شده است که در صورت بازگشت و محاکمه موکلش در آمريکا وي با مجازات مرگ مواجه نخواهد شد.

کوچرنا گفت: بنابراين آنچه به ما تضمين داده شده است اين است که اسنودن اعدام نمي‌شود و حرفي درباره برگزاري دادگاهي منصفانه به ميان نيامده است. از سوي ديگر اين سخنان دادستان کل آمريکاست که طبق قانون هيچ قدرتي بر تصميمات دادگاه ندارد.


 تلاش يونان براي مبارزه با بحران اقتصادي  

پس از توافق با حوزه پولي يورو بر سر تمديد برنامه نجات مالي، الکسيس سيپراس، نخست‌وزير يونان با خاطري آسوده تر عمل به وعده‌هاي انتخاباتي به ويژه در زمينه مبارزه با فقر را در دستور کار قرار داده است. براي اين منظور دولت يونان ديروز دوشنبه لايحه‌اي را در زمينه مقابله با آنچه از آن بعنوان «بحران انساني» ياد شده، به تصويب رسانده است. بحراني که ريشه در شش سال رکود اقتصادي حاکم بر اين کشور و در نتيجه، رياضت‌هاي اقتصادي ناشي از آن دارد. به گفته يانيس ياروفاکيس، وزير دارايي يونان به برنامه مبارزه با بحران انساني بودجه‌اي برابر با 200 ميليون يورو اختصاص داده شده است. بر اساس اين مصوبه خانواده‌هاي کم درآمد تا پايان سال‌جاري ميلادي بطور رايگان از برق بهره‌مند مي‌شود. در حدود 30 هزار نفر از کمک هزينه مسکن برخوردار مي‌شوند و مواد غذايي مورد نياز 300 هزار تن نيز بطور رايگان از طريق نهادهاي دولتي و غير‌دولتي تامين مي‌شود.


 تکذيب استعفاي سعود الفيصل 

در پي ادعاي يک سايت قطري مبني بر استعفاي سعود فيصل از سمتش، وزارت خارجه عربستان اين خبر را تکذيب و اعلام کرد که اين خبر صرفا يک شايعه است. به گزارش اليوم‌السابع، اسامه نقلي، مدير بخش اطلاع رساني در وزارت خارجه عربستان عنوان داشت: شب گذشته اخباري مبني بر استعفاي سعود فيصل از منصبش منتشر شد که صرفا يک شايعه است که در گذشته نيز از اين دست شايعه‌ها مطرح شده بود. وي در پيامي‌در صفحه شخصي خود در پايگاه اجتماعي «توييتر» نوشت: از 10 سال قبل من گاهي خبر فوت سعود فيصل و گاهي خبر استعفايش را تکذيب مي‌کنم. پيش از اين سايت قطري «عربي 21» که نزديک به سازمان اطلاعات قطر است و گروهي از اعضاي اخوان المسلمين در خارج آن را اداره مي‌کنند، گزارش دادند سعود فيصل، وزير خارجه عربستان استعفاي خود را به سلمان بن عبدالعزيز، پادشاه اين کشور ارائه کرده است. اين پايگاه خبري همچنين مدعي شده بود پادشاه عربستان استعفاي سعود فيصل را پذيرفته است.


 خاکسپاري نمتسوف در مسکو 

روسيه از ورود شماري از سياستمداران کشورهاي عضو اتحاديه اروپا به اين کشور براي شرکت در مراسم تدفين بوريس نمتسوف، سياستمدار مخالف که در نزديکي کرملين کشته شد، جلوگيري کرده است. جنازه آقاي نمتسوف در ساختمان مرکز ساخاروف در مسکو قرار دارد و انتظار مي‌رود هزاران نفر در مراسم امروز شرکت کنند.

رئيس مجلس سناي جمهوري چک و يک نماينده لتوني در پارلمان اروپا از جمله افرادي بودند که از فرودگاه مسکو به کشورهايشان بازگردانده شده‌اند. آلکساندر ناوالني، از رهبران مخالفان دولت روسيه نيز اجازه خروج از زندان براي شرکت در مراسم تدفين را نيافته است.

در مقابل، دولت روسيه به نامزد اوکرايني آقاي نمتسوف اجازه داده تا کشور را ترک کرده و نزد خانواده‌اش در اوکراين برود.

جان ميجر، نخست‌وزير سابق بريتانيا که در مسکو حضور دارد، خواهان تحقيقات کامل و شفاف در باره ماجراي قتل آقاي نمتسوف شده است. مراسم تدفين بعد از ظهر امروز در قبرستان ترويکورووسکويه در جنوب غربي مسکو و در محلي برگزار مي‌شود که آنا پوليتکووسکايا، روزنامه نگار سرشناس روسيه نيز در آنجا دفن شده است. آنا پوليتکووسکايا در تاريخ 7 اکتبر سال 2006، در بيرون آپارتمان خود به ضرب گلوله کشته شد. بوريس نمتسوف يکي از منتقدان صريح‌اللهجه ولاديمير پوتين، رئيس‌جمهوري روسيه بود. او جمعه شب روي پلي در نزديکي کاخ کرملين با شليک چند گلوله به قتل رسيد. مخالفان رئيس جمهوري روسيه دولت او را به دست داشتن در اين قتل متهم کرده‌اند اما ولاديمير پوتين اين اتهام را رد و قتل آقاي نمتسوف را محکوم کرده است. تا کنون کسي در اين رابطه بازداشت نشده و دليل و انگيزه مشخصي هم براي اين قتل اعلام نشده است. قتل منتقد سرشناس پوتين در نزديکي کاخ کرملين به وقوع پيوست. جايي که دوربين‌هاي زيادي رفت و آمد خودروها و شهروندان را ثبت مي‌کنند. سايت اشپيگل مي‌نويسد: «تنها بر روي ديوارهاي کرملين ده‌ها دوربين نصب شده‌است که نزديک‌ترين آنها به محل حادثه، تنها 200 متر از محل قتل فاصله داشته است». نخستين تصاويري که در رسانه‌ها قتل بوريس نمتسوف را به تصوير مي‌کشند، از همين دوربين‌هاي کنترل امکان عمومي آمده‌اند. يکشنبه شب (1 مارس) تلويزيون روسيه اولين فيلم‌هاي اين دوربين‌ها را از صحنه سوءقصد به جان بوريس نمتسوف منتشر کرد. اما اين تصاوير، تصاوير ضبط شده توسط دوربين‌هايي است که از آن سوي پل ضبط شده‌اند. در اين فيلم يک کاميون مانع ديده شدن صحنه‌ اصلي مي‌شود. به نوشته سايت آلماني‌زبان اشپيگل، دوربين‌هايي که در اطراف و بر ديوار کرملين نصب شده‌اند، مي‌توانند آنچه را که کاميون مانع ديد آن شده، نشان دهند. ميان پياده‌رويي که نمتسوف در آنجا در حال گذر بوده و کرملين، خياباني حائل نيست. بر پايه گزارش روزنامه روسي «کومرسانت» تا کنون هيچ ويديوي قابل استنادي از شليک‌هايي که باعث مرگ اين منتقد سرشناس شده‌اند، به دست نيامده است. اين روزنامه مي‌نويسد، تمامي فيلم‌هاي به دست آمده تار هستند. برخي از دوربين‌هاي نصب شده بر ديوار کرملين هم در حال تعمير و خاموش بوده‌اند.


 اميدواري اوباما به گشايش سفارت آمريکا در کوبا 

رئيس‌جمهوري آمريکا ابراز اميدواري کرد که آمريکا بتواند پيش‌از يک نشست در پاناما که قرار است اواسط آوريل برگزار شود، سفارتش را در کوبا باز کند. باراک اوباما در گفت‌وگو با خبرگزاري رويترز تاکيد کرد: ما اميدواريم که بتوانيم سفارتمان را باز کنيم و برخي از گروه‌ها کار خود را در آنجا آغاز کنند. با اين حال معتقدم که عادي‌سازي کامل روابط آن هم پس از بيش از نيم قرن گسستگي، مدتي زمان لازم خواهد داشت. با اين وجود اميدواريم سفارت واشنگتن در هاوانا پيش از نشست دهم و يازدهم در پاناماسيتي باز شود. وي افزود: اين مساله را بايد همواره به ياد داشته باشيد که ما هرگز انتظار نداريم که روابط عادي کامل به سرعت از سر گرفته شود. کارهاي زيادي همچنان بايد انجام شود. ما در مسيري حرکت مي‌کنيم که در جريان آن مي‌توانيم مناسبات خود را با کوبا به نحوي افزايش دهيم که نهايتا در کوبا تغييراتي سريع ايجاد شود و ما منتظر آن روز هستيم که اين تغييرات را ببينيم. واشنگتن و هاوانا 17 دسامبر 2014 از سرگيري روابط ديپلماتيک را اعلام کردند و اين اقدام پس از آن صورت گرفت که 18 ماه مذاکرات محرمانه و رودرو صورت پذيرفت. با اين حال منتقداني از جمله در کنگره آمريکا مي‌گويند که تلاش آمريکا براي پايان دادن به انزواي کوبا در واقع هديه‌اي به دولت کوبا است.


 چانه‌زني رياض براي آشتي قاهره و آنکارا 

رئيس‌جمهوري ترکيه در جريان سفر عربستان با پادشاه اين کشور در خصوص اوضاع کنوني منطقه و در رأس آنها پرونده‌هاي سوريه، يمن و ايران بحث و گفت‌وگو کرد. اردوغان عصر دوشنبه به سفر سه روزه خود به عربستان پايان داد. به نوشته پايگاه اينترنتي العهد، رجب طيب اردوغان، رئيس‌جمهوري ترکيه در ديدار با سلمان بن عبدالعزيز، پادشاه عربستان در خصوص چشم‌اندازهاي همکاري ميان دو کشور و راه‌هاي تقويت آن در عرصه‌هاي مختلف گفت‌وگو کرد. اين دو مقام همچنين مسائل مورد توجه دو کشور و رخدادها در منطقه و جهان را مورد بررسي قرار دادند. خبرگزاري آناتولي ترکيه گزارش داد که سلمان بن عبد العزيز و رجب طيب اردوغان در اين ديدار بر روي مسائل سياسي،‌ اقتصادي و مسائل امنيتي و دفاعي و راه‌هاي تقويت همکاري‌هاي مشترک تمرکز کردند. آنها همچنين بر لزوم افزايش حمايت‌ها از مخالفان سوري به صورتي که نتايج ملموس بر جاي بگذارد، تاکيد کردند. رجب طيب اردوغان بنا به دعوت پادشاه عربستان و در راس هياتي عالي رتبه از جمله تعدادي از وزيران کابينه خود به عربستان رفت و پس از به جاي آوردن مناسک حج عمره، راهي رياض شد تا با مسئولان اين کشور ديدار کند. اين ديدار يک روز پس از سفر عبدالفتاح سيسي،‌ رئيس‌جمهوري مصر به رياض و مذاکرات با سلمان بن عبدالعزيز صورت گرفت.


 بيل گيتس همچنان ثروتمندترين مرد جهان است
 ليست ميلياردرهاي جهان 

فهرست ثروتمندترين چهره‌هاي جهان که هر سال از سوي مجله «فوربس» و پس از بررسي وضعيت مالي 1826ميلياردر بزرگ جهان منتشر مي‌شود، امسال تغييرات چشمگيري داشته اما چهره‌اي که در صدر فهرست نشسته بار ديگر بيل گيتس است.

در اين فهرست، دارايي بنيان‌گذار کمپاني نرم‌افزاري مايکروسافت بيش از 3 ميليارد دلار رشد کرده و حالا دارايي خالص‌اش از مرز 79 ميليارد دلار گذشته، براي شانزدهمين بار به عنوان بزرگ‌ترين ميلياردر جهان معرفي شده است.

کارلوس اسليم، ميلياردر مکزيکي فعال در صنعت مخابرات و ارتباطات با ثروت 77 ميليارد دلاري خود در جايگاه دوم، و وارن بافت، سرمايه‌گذار مشهور آمريکايي با 72/7 ميليارد دلاري خود در جايگاه سوم قرار گرفته است. ثروت وارن بافت در سال گذشته 14/5 ميليارد دلار افزايش داشته، در حالي که او در اين بازه يک‌ساله بيش از 2/8 ميليارد دلار از ثروت خود را وقف خيريه‌ها کرده است.

آمانچيو اورتگا، بنيان‌گذار اسپانيايي «زارا» (64/5 ميليارد دلار) و از غول‌هاي صنعت مد و فشن، و لري اوليسون، رئيس کمپاني اوراکل (54 ميلارد دلار) به ترتيب در جايگاه چهارم و پنجم نشسته‌اند. ليلين بتانکور، ميلياردر فرانسوي که بخش عمده‌اي از ثروت خود را از طريق راه‌اندازي کمپاني لوازم آرايشي و بهداشتي «لورئال» کسب کرده، با 40 ميليارد دلار دارايي در جايگاه دهم فهرست فوربس جاي گرفته است.

جوان‌ترين ميلياردر جهان ايوان اشپيگل 24 ساله بنيان‌گذار نرم‌افزار پيامک اسنپ‌چت است که ثروتش به يک ميليارد و پانصد ميليون دلار مي‌رسد. فوربس براي تدوين ليست امسال خود 1826 ميلياردر را در سراسر جهان شناسايي کرده که اين رقم رکوردي تاريخي محسوب مي‌شود. سال گذشته تعداد اين افراد 1645 نفر بود و امسال بيش‌از 290 ميلياردر نورس به کلکسيون ثروتمندان نجومي جهان پيوسته‌اند. مايکل جردن، چهره سرشناس دنياي بسکتبال، از جمله کساني است که به تازگي و با يک ميليارد دلار دارايي به اين فهرست اضافه شده و در جايگاه 1741 ام قرار گرفته است. تراويس کالانيک و گرت کمپ بنيان‌گذاران شرکت کرايه خودرو اوبر هم در اين فهرست قرار دارند.

اليزابت هولمز، بنيان‌گذار شرکت آزمايش خون ترانوس با 4 ميليارد و پانصد ميليون دلار ثروت به عنوان جوان‌ترين زن خودساخته در اين فهرست نام گرفته است.

138 نفر از کساني که سال گذشته در اين فهرست قرار داشتند امسال بيرون افتاده‌اند که مي‌توان از ميان آنها به پترو پوروشنکو، رئيس جمهوري کنوني اوکراين و سلطان شکلات جهان اشاره کرد.

پيش‌تازي «سيليکون ولي» در توليد ميلياردرهاي جوان

سيليکون ولي، قلب دنياي تکنولوژي در سن‌فرانسيسکو، بيشترين تعداد ميلياردرهاي جهان را به نسبت وسعت در دل خود جاي داده است. مارک زاکربرگ، مديرعامل 30 ساله فيس‌بوک که سال گذشته در جايگاه بيست و يکم قرار داشت، امسال با 33/4 ميليارد دلار دارايي در جايگاه شانزدهم قرار گرفته است. جوان‌ترين ميلياردرهاي امسال هم ايوان اشپيگل 24 ساله و بابي مورفي 25 ساله‌اند که با راه‌اندازي اپليکيشن اسنپ‌چت ثروتي 1/5 ميليارد دلاري اندوخته‌اند. گرت کمپ، تراويس کالانيک و رايان گريوز، مثلثي که سرويس تاکسي‌راني «اوبر» (Uber) را راه انداخته‌اند، سه ميلياردر جديدي‌اند که به اين فهرست اضافه شده‌اند. اوبر حالا بيش از 41 ميليارد دلار ارزش دارد. گذشته از اين، گرت کمپ، برايان چسکي، نيتان بلچارچيک و جو گبيا، مبتکران طرح Airbnb که حالا رقيبي جدي براي هتل‌ها در سراسر جهان شده و بيش از يک ميليون مکان براي اقامت از سراسر جهان در آن ثبت شده، ديگر مثلثي هستند از سيليکون ولي که در جمع ميلياردرهاي جهان نشسته‌اند. هر يک از اين افراد حالا ثروتي 1/9 ميليارد دلاري دارند.

در مجموع آمريکا با 536 ميلياردري که در اين فهرست دارد پيش‌تاز کشورهاي ميلياردرخيز جهان است و چين با 213 و آلمان با 103 ميلياردر در رده دوم و سوم جاي گرفته‌اند. هند در جايگاه چهارم نشسته و روسيه که پس از تحريم‌هاي اقتصادي غرب با سقوط ارزش روبل مواجه شده، تعداد ميلياردرهايش هم از 111 به 88 نزول يافته است.


 تکنولوژي 

چگونگي مهاجرت انسان‌هاي اوليه

تحليل‌ها با کمک دي‌ان‌اي شواهدي را داير بر مهاجرت انبوه 4500 سال قبل انسان به قلب اروپا آشکار کرده و مويد فرضيه اي است که مي‌گويد زبان‌هاي هندواروپايي از جمله فارسي احتمالا از شمال خزر و درياي سياه نشات مي‌گيرد.

داده‌هاي ژنتيکي 69 انسان کهن نشان مي‌دهد که گله داران در آن دوره از حواشي شرقي اروپا به مرکز اروپا نقل مکان کردند. اين مهاجران ممکن است مسوول گسترش زبان‌هاي هندواروپايي که اکثريت زبان‌هاي امروزي اروپا را تشکيل مي‌دهد بوده باشند. تيمي‌بين‌المللي از محققان نتايج مطالعه تازه را در نشريه نيچر چاپ کرده است.

پروفسور ديويد رايش و همکارانش دي ان اي استخراج شده از بقاياي کشف شده در محوطه‌هاي باستاني در اطراف قاره را مطالعه کردند.

آنها از يک تکنيک تازه غني‌سازي دي‌ان‌اي استفاده کردند که نياز به تعيين آرايش پايه‌هاي ژنتيکي دي‌ان‌اي براي کسب داده‌هاي وسيع را کم مي‌کند. اين تحليل‌ها نشان داد که 7 هزار تا 8 هزار سال قبل يک گروه از کشاورزان اوليه از خاور نزديک وارد اروپا شدند که مويد مطالعات قبلي است.

اين کشاورزان هنگام پراکنده شدن در سراسر قاره به شکارچيان بومي‌برخوردند که از آنها متمايز بودند. در نهايت دو گروه ترکيب شدند به طوري از 5 هزار تا 6 هزار سال قبل، مشخصات ژنتيکي کشاورزان با بوميان اروپا مخلوط شده بود.

اما مطالعات قبلي نشان مي‌داد که ترکيب ژنتيکي اين گروه از کشاورزان و شکارچيان براي توضيح پيچيدگي ژنتيکي اروپايي‌هاي مدرن کافي نيست. يک گروه ديگر بايد در دوره‌هاي اخيرتر به اين ديگ در هم جوش اضافه شده باشد.


 پولتيک 

برتري اشتراکات بر اختلافات

گروه بين الملل - ‌هانيه سلطانپور: از 24 نوامبر 2014 که آخرين مهلت پايان دادن به بحران غيرضروري برنامه ‌هسته‌اي ايران تعيين شده بود تا امروز حدود چهار ماه مي‌گذرد. سوم آذر ضرب‌الاجل رسيدن به توافق هسته‌اي بود که در هتل کوبورگ وين به دست نيامد‌. زمان به سرعت در حال سپري شدن است. در اين مدت گفت‌وگوهاي ميان ايران و 1+5 تبديل به گفت‌وگو ميان ايران و آمريکا شده است و وزراي خارجه دو کشور بارها در فضايي جدي با يکديگر گفت‌وگو داشتند. گفت‌وگوهايي که دو وزير را به قاب باراني خيابانهاي ژنو کشاند و قدرت ديپلماسي را در حل تنش‌هاي سياسي بين دو کشور که بيشترين مشکلات را در جهان با يکديگر داشتند نشان داد، و ديپلماسي يعني همين؛ هدايت روابط بين‌الملل به منظور حصول سازش.

اما سوالي که ممکن است مطرح شود اين است که آيا فقط ايران براي از ميان برداشتن موانع در مسير دستيابي به حقوق هسته‌ا‌ي‌اش تلاش مي‌کند يا کاخ سفيد نيز خواهان دستيابي به توافق ‌هسته‌اي با ايران است؟

شواهد نشان مي‌دهد علي رغم سخنان تند نتانياهو در آيپک، آمريکا هم متمايل به پيشبرد مذاکرات ‌هسته‌اي با ايران است.تحولات سياسي اخير در خاورميانه يکي از علل اين تمايل است.

در شرايطي که طالبان هنوز در افغانستان و پاکستان قدرت دارد و حملات انتحاري خونين همچون فاجعه کشتار پيشاور را رقم مي‌زند، ويروس داعش نيز به سرعت ميان کشورهاي عرب در حال انتشار است. داعش پس از اعلام خلافت در مناطق شمالي سوريه به عراق سرايت کرد و در آنجا هم خلافت اسلامي تشکيل داد، دادگاه‌هاي داعش به سرعت برپا شدند و بي وقفه حکم اعدام صادر شد. تمامي مجازات‌ها در ملا عام صورت گرفت.سپس داعش با همکاري رسانه‌ها توانست فضاي رعب و وحشت را در متن جامعه حاکم کند. داعش پس از اين پيروزي‌ها به ليبي رفت و شهر سرت را پايتخت خود درشمال آفريقا نامگذاري کرد.فعاليت داعش در ليبي سبب فعال شدن القاعده در جنوب يمن گرديد و هژموني وحشت و ترور در خاورميانه و آفريقا حاکم شد . در بررسي علل پيدايش و رشد گروه‌هاي سلفي تروريستي و تکفيري در خاورميانه شايد بتوان گفت از همان زمانيکه آمريکا در مبارزه با حضور شوروي در افغانستان تسهيلات مالي و نظامي در اختيارمجاهدين افغان قرار مي‌داد بذر افراط‌گرايي در خاورميانه کاشته شد. پس از حوادث يازده سپتامبر، حمله آمريکا به خاورميانه ، خلاء قدرت و عدم وجود حکومت‌هاي قوي زمينه را براي رشد جريانات افراطي که خود را محق به کسب قدرت مي‌دانستند و از سوي عربستان سعودي به عنوان پايگاه فکري سلفيت حمايت مي‌شدند تا با قدرت يافتن شيعه در خاورميانه مبارزه کنند فراهم شد.از سوي ديگر کارشکني رژيم اسراييل در مذاکرات سازش و تضييع حقوق فلسطينان نيز به اين موضوع کمک کرد. در چنين شرايطي تلاش تيم ‌هسته‌اي ايران براي به سرانجام رساندن پرونده ‌هسته‌اي نتيجه بخش بود. مساله ‌هسته‌اي ايران تا ابد نمي‌تواند در قالب يک بحران جهاني ادامه حيات بدهد و به قول يوکيو آمانو تا ابد نمي‌توان وقت و هزينه صرف بازرسي از مراکز ‌هسته‌اي ايران کرد‌. جهان بايد در نظر داشته باشد در اوج بحران‌هاي جاري در خاورميانه ايران از همان روز نخست در مبارزه با داعش کنار دولت عراق بوده است و در اين زمينه به رغم کشورهاي عرب منطقه عملکرد موفقي داشته است. همچنين ايران تنها کشور شيعه در ميان کشورهاي عرب منطقه است و به لحاظ ايدئولوژيک خواهان متوقف شدن رشد گروه‌هاي ايدئولوژيک افراطي است و در اين زمينه با آمريکا دشمنان مشترک دارد. از همين روست که شاهد تغيير در استراتژي آمريکا در خاورميانه و شکاف ميان کاخ سفيد و اسراييل از يک سو و نزديک شدن آمريکا به ايران هستيم. بي ترديد دستيابي به توافق ميان ايران و گروه 1+5 چيزي فراتر از يک توافق ‌هسته‌اي براي ايران و آمريکا خواهد بود. توافقي که از يک سو به يک دهه تلاش غرب براي مطرح کردن پرونده ‌هسته‌اي ايران به عنوان يک تهديد جهاني پايان مي‌دهد و به معناي پذيرش منطق رفتارسياسي جمهوري اسلامي در نظام ‌بين‌المللي جهان خواهد بود و از ديگر سوي زمينه همکاري ايران و آمريکا را در برخي مسائل ‌بين‌المللي با توجه به اشتراکات موجود فراهم مي‌کند. توافقي که در هر صورت انزواي ‌رژيم اسراييل را به همراه خواهد داشت.


 اخبار کوتاه 

گران‌ترين شهرجهان

اکونوميست: بر‌اساس نتايج تحقيقات منتشر شده، سنگاپور از بين 133 شهر جهان، گران‌ترين شهر جهان به شمار مي‌رود و پس از آن پاريس، اسلو، زوريخ و سيدني قرار دارند.اين پنج شهر سال گذشته نيز در رتبه يک تا پنج قرار داشتند.در اين فهرست تهران از ميان 133 شهر، هم‌رده با شهر دمشق در رتبه 126 و در نتيجه يکي از ارزان‌ترين شهرهاي جهان به شمار مي‌رود.

آزمايش پدافند S400

اسپوتنيک: روسيه سامانه موشکي S400 را در جريان مانوري آزمايش کرد و موشک‌هاي شليک شده با موفقيت به اهداف موردنظر اصابت کردند. اين سامانه موشکي با هدف مقابله با اهداف هوايي از جمله بمب‌افکن‌هاي استراتژيک و هواپيماهاي جاسوسي طراحي شده و بردي در حدود 400 کيلومتر دارد.

ترور در لبنان

العالم: منابع امنيتي لبناني روز دوشنبه اعلام کردند مردان مسلح برادر بنيانگذار يک حزب سياسي علوي را در شمال لبنان کشتند.

نمايشگاه بزرگ موبايل بارسلون

بلومبرگ: کنگره جهاني تلفن همراه در شهر بارسلون اسپانيا آغاز شده است.در اين نمايشگاه سالانه شرکت‌هاي سازنده تلفن همراه، آخرين محصولات خود را در معرض ديد عموم قرار دادند. انتظار مي‌رود بيش از هشتاد و پنج هزار نفر از اين نمايشگاه ديدن کنند.

وضع ماليات براي مصرف پلاستيک

دويچه‌وله: هر شهروند اروپايي سالانه تقريبا 200 کيسه پلاستيکي استفاده مي‌کند. حال اتحاديه اروپا با تصويب قانوني جديد عليه اين کيسه‌‌ها اعلام جنگ کرده است. هدف آن است که تا سال 2025 هر شهروند تنها 40 کيسه پلاستيکي در سال استفاده کند.

امکان بازديد از آمازون

يورونيوز: گوگل و بنياد آمازون در برزيل در ابتکاري تازه موسوم به «نماي مسير آمازون» امکاني را براي ديدار از قلب جنگل‌هاي آمازون فراهم مي‌کنند. اين ابتکار شبيه سرويس «نماي خيابان گوگل» است و به کابران در هر گوشه اي از دنيا امکان مي‌دهد که از طريق رايانه يا دستگاه‌هاي ديجيتال بتوانند در جنگل‌هاي آمازون، در مسيري پانصد کيلومتري و با گذر از رودخانه‌ها و درياچه‌ها به سير و سياحت بپردازند.

سرقت سريع از موزه فرانسوي

خبرگزاري فرانسه: آثار هنري ارزشمندي از موزه فونتن بلو در نزديکي پاريس به سرقت رفت.پانزده اثر هنري تاريخي طي تنها هفت دقيقه قبل از سپيده دم روز يکشنبه و در جريان حمله‌اي متهورانه از بخش چيني اين موزه دزديده شده است.

واکسيناسيون اجباري در پاکستان

بي‌بي‌سي: مقام‌هاي پيشاور در شمال‌غرب پاکستان 471 نفر را که حاضر نشده‌اند فرزندان‌شان را واکسينه کنند به اتهام به خطر انداختن امنيت عمومي‌ بازداشت کرده است. طالبان واکسيناسيون را ممنوع اعلام کرده و به ماموران بهداشت حمله مي‌کند.

دعوت آلمان از گروه نرماندي

دي ولت: سخنگوي دولت برلين اعلام کرد که برلين از رهبران آلمان، فرانسه، اوکراين و روسيه دعوت شده تا ششم مارس سال جاري ميلادي در برلين گردهم آمده و درباره بحران اوکراين مذاکره کنند.

مراسم پکن براي جنگ جهاني دوم

رويترز: چين براي بزرگداشت هفتادمين سالگرد پايان جنگ جهاني دوم رژه‌اي نظامي‌برگزار و سران کشورهاي بزرگ درگير در اين جنگ حتي ژاپن را براي شرکت در اين مراسم دعوت مي‌کند.روابط چين- ژاپن مدت‌هاست به دليل مسائلي که چين از آن به عنوان شکست ژاپن در جبران اشغال بخش‌هايي از اين کشور پيش از جنگ جهاني دوم و پس از آن ياد مي‌کند، تيره و تار است و کم پيش مي‌آيد که پکن از فرصتي براي يادآوري اين مساله به مردم صرف‌نظر کند.

ملاقات فيدل

روزنامه گرآنما: فيدل کاسترو، رهبر سابق کوبا با پنج تن از شهروندان کشورش که پس از سال‌ها زنداني بودن در آمريکا اخير به‌هاوانا بازگشته‌اند، ديدار کرد.

ازسرگيري مذاکرات ليبي

اسکاي‌نيوز: پارلمان ليبي با از سر گيري مذاکرات ميان گروه‌هاي سياسي با نظارت سازمان ملل موافقت کرد. کنگره ملي ليبي (پارلمان سابق) نيز اعلام کرد که مذاکرات روز پنجشنبه در مراکش از سر گرفته مي‌شود.

آنفلوانزاي خوکي در ترکيه

واحد مرکزي خبر: شخص 39 ساله‌اي در يکي از بيمارستان‌هاي شهر سيواس واقع در مرکز ترکيه بدليل ابتلا به ويروس آنفلوانزاي خوکي (H1N1) جان خود را از دست داد‌. در سال 2009 دست‌کم 600 نفر در ترکيه بدليل ابتلا به ويروس H1N1جان خود را از دست دادند‌.

تلفات در قره باغ

رويترز: مقامات شورشيان در ارمنستان اعلام کردند يک سرباز ارمني متعلق به منطقه جدايي‌طلب قره باغ در درگيري‌هاي جديد روز سه شنبه توسط نيروهاي جمهوري آذربايجان کشته شد. جمهوري آذربايجان و ارمنستان چند دهه است که بر سر منطقه قره باغ با يکديگر مناقشه دارند .