نسخه شماره 3707 - 1393/12/13 -


شهادت کوثر قرآن


 شهادت کوثر قرآن 
نويسنده : سيدرضا اکرمي

1- رسول اکرم يادگاري داشت که از هر جهت دوست داشتني بود، معصومه بود و مطهره، راضيه بود. و مرضيه، محدثه بود و زکيه، حانيه بود و حبيبه، وام‌ابيها، کينه يافت و براي پدر مادر بود، خداوند وي را «الکوثر» عنوان داد و از رسول خدا خواست نماز شکر به جا آورد و شتر قرباني کند «انا اعطيناک الکوثر، فصل لربک و انحر، ان‌شانئک هوالابتر» و اعلام شد که دشمنان پيامبر اعظم نابود شدني‌اند و نسل پيامبر از طريق زهراي اطهر عليهاسلام ماندگار خواهد بود. مشاهدات ميداني و تاريخي به وضوح اعلام مي‌دارند که از «عاص بن‌وائل» با داشتن پسران بسيار شجره و نسلي نمانده و از يادگار رسول خدا بيش‌از صد ميليون مرد و زن به «سادات» شهرت دارند و نسل حضرت معرفي مي‌گردند.

2- درباره روز شهادت حضرت زهرا عليهاسلام «75 روز و 95 روز» پس از وفات پيامبر را نقل نموده‌اند و اين اختلاف در تاريخ، فرصتي است که درباره اين کوثر تاريخ، سخن بيشتري گفته شود و عرض ارادت بيشتري به ساحت وي عرضه گردد. حضرت زهرا عليهاسلام سيماي قرآني دارد که در آيات «تطهير، مباهله، هل‌اتي، آياتي از سوره الرحمن، فبئي» مشاهده مي‌شود و طهارت مطلق و اطعام و نذر و واگذاري فدک به حضرت توسط رسول خدا، را در کارنامه‌ وي اعلام مي‌دارند و از جمله يک سوره قرآن دارد با ويژگي‌هاي متعدد، با عنوان «کوثر» که تاکنون «26» مصداق در تفاسير نقل نموده‌اند.

3- حضرت «سيده نساءالعالمين» سرور زنان دو جهان است و بدين جهت شناخت حقيقت وي دشوار است و چون نمونه برتر و نخبه کامل هستي مي‌باشد، شناساندن ولي براي ما غيرممکن «الفاطمه و ما ادراک ماالفاطمه» است، آيت‌الله جوادي‌آملي مي‌فرمايند: تنها راه شناخت او اظهار عجز و ناتواني معرفتي، مي‌باشد و سروري «موهبت سماوي» است. وي تنها کسي است که توانست امتحان طاقت‌فرساي الهي را در ماموريت با موفقيت «يا ممتحنه، امتحنک‌الله الذي خلقک» و پيروزمندي پشت سر بگذارد. حضرتش ميزان «خشم و خرسندي» خداوند مي‌گردد، يعني حالات روحي وي مورد توجه «ان‌الله ليغضب لغضب فاطمه و يرضي لرضاها» خداوند قرار مي‌گيرد و ميزان مي‌باشد.

4-‌ حضرت زهرا تنها بانويي است که «حوراءانسيه» عنوان گرفته و وجودي زميني و عبرت بشري است و بايستي وي را اسوه و الگو دانست و در همه حيات و زندگي به سيره علمي و عملي و اخلاقي و پنداري و شنيداري و گفتاري وي اقتدا نمود. در عين زميني بودن که در مکه به دنيا آمد و در مدينه بدرود حيات مي‌گويد، آسماني و بهشتي است که پيامبر اعظم «يک اربعين» عبادت روزانه و شبانه مي‌نمايد و با افطار بهشتي، افطار مي‌کند تا حضرت فاطمه تکوين يابد. پيامبر مي‌فرمود: فاطمه بوي بهشت مي‌دهد و او را بو مي‌کشم.

5- دو واژه «قرآن و عترت» را مي‌شناسيم و مي‌دانيم که معارف قرآن مراتبي دارد و ظاهر و باطن «قرآن حقايقي دارد، عبارات و اشارات، محکمات و لطائف. عترت نيز مراتبي دارد و درجاتي، «آنگونه که يقين مراحل، علم‌اليقين، عين‌اليقين، حق‌اليقين دارد، علم نيز مراتب متعدد دارد. عترت رسول خدا از جمله حضرت زهرا، بر پيامبران گذشته در عرفان و علم و عبادت برتري دارند، که آنان به تعبير قرآن «علم من الکتاب» داشتند و اين حضرت «علم‌الکتاب» را و صد البته حضرت علي‌عليه‌السلام برائمه ديگر تقدم علمي و تفضيل علمي داشت که حضرت «اب‌الائمه» بود و «افضل الاوصياء» و بنابراين رتبه حضرت فاطمه زهرا عليهاسلام بسيار والا بود. رسول اکرم او را مي‌بوسيد و مي‌بوييد و به احترام وي «تمام قد» مي‌ايستاد و در هر سفري، در پايان با وي وداع مي‌کرد و پس از ورود ابتدا به ديدن مي‌رفت.

6- از دريچه‌هاي محکم و مستحکم عترت «توسل» به آنان مي‌باشد که در آيه 35 سوره مائده مي‌خوانيم «يا ايها الذين آمنوا اتقوا الله و ابتغوا اليه الوسيله و جاهدوا في سبيله، لعلکم تفلحون» که در اين آيه شريفه، تقواي الهي و توسل و مجاهدت همه جانبه، عوامل فلاح و پيروزي معرفي شده‌اند. جهان محيط زيست ما کانون وسائل و توسلات است، برخي از کارهاي خداوند توسط فرشتگان و پيامبران و امامان حق و عدل، انجام مي‌گيرد و قاعده‌اي اعلام شده «ابي الله ان يجري الامور الا باسبابها» که امور عالم با اسباب و ابزار انجام گيرد. زهراي اطهر عليهاسلام از توسلات است و مي‌تواند وسيله‌اي براي اجابت دعا و شفاعت باشد و چه بسا افراد فراواني از طريق توسل به حضرت، بهبودي يافتند و از طريق حضرت نجات يافتند و نماز استغاثه به حضرت «در مفاتيح الجنان» آورده شده و امري مجرب است البته با خود همانند حقايق ديگر عالم، شرايط و آداب و آئين‌‌نامه دارد.