نسخه شماره 3689 - 1393/11/20 -

قائم مقام دبيرکل ستاد مبارزه با موادمخدر:
26 درصد معتادان، روانگردان مصرف مي‌کنند

معصومه ابتکار:
سال‌هاي گذشته افرادي بدون تحصيلات دانشگاهي در دولت‌ تزريق شدند


سلامت


اخبار کوتاه


 قائم مقام دبيرکل ستاد مبارزه با موادمخدر:
 26 درصد معتادان، روانگردان مصرف مي‌کنند  

قائم مقام دبيرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: از يک ميليون و 325 هزار معتاد شناسايي شده در کشور 26 درصد آن‌ها روانگردان مصرف مي‌کنند. به گزارش ايسنا عليرضا جزيني در حاشيه نشست همايش کاهش آسيب‌هاي ناشي از مصرف متآمفتامين‌ها در جمع خبرنگاران افزود: موضوع مشارکت اجتماعي در حوزه مبارزه با مواد مخدر بسيار مهم بوده و در ايران نيز بايد از مردم کمک بگيريم که مهمترين آن‌ها سمن‌ها (سازمان‌هاي مردم‌نهاد) هستند. وي ادامه داد: اکنون 2100 سازمان مردم نهاد در حال فعاليت در زمينه کاهش آسيب و پيشگيري و درمان اعتياد هستند. جزيني در اين باره تصريح کرد: ميزان فعاليت سمن‌ها نسبت به سال قبل 72 درصد افزايش يافته و تعدادي از آن‌ها نيز بدون مجوز فعاليت مي‌کردند که با 89 درصد آن‌ها برخورد شده و در مسير قانوني شدن قرار گرفته‌اند. قائم مقام دبيرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در ارتباط با همايش کاهش آسيب‌هاي ناشي از مصرف مواد متآمفتامين عنوان کرد: همکاري سازمان‌هاي مردم نهاد به صورت منطقه‌اي و جهاني از ضروريات است که در حال حاضر دفتر آن در تهران مستقر شده است. وي ادامه داد: يکي از نگراني‌هاي جهاني در حوزه مواد‌مخدر مصرف مواد روانگردان است که اين موضوع در اولويت برنامه‌هاي ستاد مبارزه با مواد مخدر است. قائم مقام دبيرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: يکي از موضوعات مهم ستاد مبارزه با مواد مخدر ليست داروهاي اعتياد آور است که اخيرا بعد از سه سال در کميته قضايي مجمع تشخيص مصلحت نظام، سه فهرست آن تصويب و مجازات آن‌ها نيز مشخص شده است. وي ادامه داد: بر اين اساس فهرست اول اين مواد مشمول بند 8 و فهرست دوم و سوم آن مشمول بند 4 و 5 قانون مبارزه با مواد مخدر مي‌شوند.

افزايش مصرف محرک‌ها به 25 درصد

در همين حال معاون کاهش تقاضاي ستاد مبارزه با مواد مخدر عنوان کرد: شيوع و مصرف متا‌مفتامين‌ها در کشور از پنج به 25 درصد رسيده و بايد تلاش کنيم با مصرف‌کنندگان اين مواد رفتار علمي‌صحيح داشته باشيم. پرويز افشار در همايش کاهش آسيب‌هاي ناشي از مصرف مواد متا‌مفتامين عنوان کرد: جمهوري اسلامي‌ايران در زمينه کاهش آسيب بويژه کاهش آسيب مواد‌مخدر خدمات ذي‌قيمتي داشته و عمر ارائه اين خدمات در ايران به 1/5 دهه مي‌رسد. وي ادامه داد: ايران نيز مانند تمام کشورهاي دنيا در حال حاضر شاهد تغيير مواد مصرفي از سنتي به صنعتي و همچنين مصرف مواد متآمفتامين است و مصرف اين مواد صنعتي و شبه متا‌مفتامين‌ها امروزه بلاي جهاني به شمار مي‌رود. افشار در ادامه تأکيد کرد: شاه بيت اقدامات در راستاي کاهش تقاضاي مصرف مواد مخدر اجتماعي شدن اين مبارزات است زيرا اين فعاليت‌ها آمرانه و حاکمانه نيست و بايد به دست مردم و بهبوديافتگان آن حل و انجام شود. وي ادامه داد: در اين راستا حمايت جدي ستاد مبارزه با مواد مخدر را به همراه داريم و بايد بگويم شايد حضور قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر در يک کشور در ميان معتادان خياباني و زيرپل‌ها يک اقدام بي‌سابقه‌اي است که در کشور ما اتفاق افتاده و درد اين افراد از نزديک حس شده است. وي افزود: بازنگري جدي برنامه‌هاي کاهش آسيب و همچنين ارتقاي بسته‌هاي حمايتي براي جذب مصرف‌کنندگان اين مواد از برنامه‌هاي مهم ستاد مبارزه با مواد مخدر است. معاون کاهش تقاضاي ستاد مبارزه با مواد‌مخدر اضافه کرد: اعتقاد راسخ داريم که پذيرش معتادان سخت و در دسترس خياباني براي ترغيب و تشويق و نهايتا ترک کامل، راه حل اصلي اقدامات کاهش آسيب است که بايد در کشور مورد توجه قرار گيرد.

حرکت به سوي پيشگيري‌ خانه به خانه

رئيس سازمان بهزيستي کشور نيز عنوان کرد: سازمان بهزيستي بدون مبالغه با دارا بودن بيش‌از 3500 ، NGO و سمن به طور کلي و به طور مشخص 1360 NGO و سمن در حوزه مواد‌مخدر، به عنوان بزرگترين شبکه اجتماعي کشور بوده که خدمات خود را مبتني بر مردم ارائه مي‌دهد. همايون هاشمي‌در همايش کاهش آسيب‌هاي ناشي از مصرف مواد متا‌مفتامين که ديروز در سازمان ايراني مجامع بين‌المللي برگزار شد، اظهار کرد: سازمان بهزيستي به عنوان تخصصي‌ترين سازمان در حوزه خدمات اجتماعي خصوصا در حوزه‌هاي مداخله، پيشگيري و کاهش آسيب اعتياد، خدمات موثري را ارائه مي‌دهد. هاشمي‌همچنين عنوان کرد: بيش از 90 درصد خدمات در حوزه اعتياد عملا در بهزيستي رقم مي‌خورد و اين کاري است که در دهه‌هاي گذشته به طور پيوسته انجام شده و در حال حاضر شاهد نتايج آن هستيم. رئيس سازمان بهزيستي کشور ضمن اشاره به برگزاري کمپين کارزار رسانه‌اي شيشه در سال گذشته و همچنين اجرايي شدن آن در سال‌جاري عنوان کرد: در حال حاضر قسمت عمده فعاليت‌هاي سازمان بهزيستي در حوزه درمان اعتياد متمرکز شده و به سمت پيشگيري‌هاي «خانه به خانه» مي‌رويم. وي در ادامه تصريح کرد: دراين راستا با کمک شبکه‌هاي اجتماعي و همچنين مددکاران افتخاري سازمان بهزيستي کشور به عنوان ياوران محله (اين ياوران مي‌توانند مبلغان ديني، بسيجيان و همچنين تمامي‌آحاد جامعه باشند) در تلاش هستيم که به صورت خانه به خانه در حوزه اعتياد در محله‌هاي مختلف کشور رفته و به سبب پيشگيري از اين بلاي خانمان‌سوز در راستاي افزايش آگاهي‌هاي افراد، اقدام کنيم. هاشمي‌ادامه داد: اگر امروز شاهد توسعه روز‌افزون اعتياد هستيم به اين دليل است که جهل نسبي در ارتباط با اين موضوع وجود داشته و آگاهي‌هاي لازم به اوليا و همچنين مديران و معلمان مدارس و... داده نشده است. وي افزود: اوليا، مديران و معلمان مدارس به عنوان سطح اوليه مقابله و پيشگيري ميداني در حوزه مواد مخدر هستند و ارائه اطلاعات و آگاهي‌ها به اين افراد کار مهمي‌است که بايد به طور شبکه‌اي انجام شود. رئيس سازمان بهزيستي همچنين ضمن بيان اينکه آينده خوبي براي شبکه ADNA مي‌بينم، عنوان کرد: بايد مکتب و ايدئولوژي در حوزه پيشگيري از مواد‌مخدر و افزايش آگاهي‌هاي مردم در اين خصوص راه‌اندازي شود تا بتوانيم اطلاعات درستي به مردم داده زيرا ما به عنوان کارشناسان و مددکاران به تنهايي در اين حوزه ابتر هستيم در حالي که اگر توده مردم را وارد اين جريان کنيم مي‌توانيم در مقابل اين توده و بلاي خانمان‌سوز ايستادگي کنيم. وي تصريح کرد: بايد به عنوان يک جريان اجتماعي و يک مصيبت اجتماعي به آن مسئله نگاه کنيم و خود مردم نيز بايد رهبر اين جريان باشند و اگر غير از اين باشد نمي‌توانيم شاهد موفقيت‌ در اين حوزه باشيم. هاشمي‌در پايان گفت: امروز اعتياد خانه‌ها و فرزندان را هدف قرار داده است و در چنين شرايطي هيچ‌کس بهتر از پدران و مادران آن‌ها نمي‌تواند براي مقابله با اين مصيبت اجتماعي موثر واقع شود زيرا اين افراد انگيزه صيانت از فرزندانشان را دارند پس آن‌ها مهمترين رکن براي افزايش آگاهي در خصوص بلاياي مصرف مواد مخدر بوده و بايد براي اين آسيب اجتماعي يک نسخه اجتماعي مبتني بر رويکرد پدران و مادران و همچنين ساير افراد جامعه داشته باشيم.


 معصومه ابتکار:
 سال‌هاي گذشته افرادي بدون تحصيلات دانشگاهي در دولت‌ تزريق شدند 

رئيس سازمان حفاظت محيط‌زيست با اشاره به مشکلات دولت براي استخدام نيروهاي جديد گفت: متاسفانه در سال‌هاي گذشته افرادي بدون داشتن حداقل تحصيلات دانشگاهي به بدنه دولت تزريق شده‌اند.

به گزارش ايلنا، معصومه ابتکار در اولين مراسم فارغ‌التحصيلي دانشجويان دانشگاه محيط‌زيست گفت: دانشگاه محيط‌زيست از دستاوردهاي مهم سازمان حفاظت محيط‌زيست براي ايجاد يک مرکز علمي و مطالعاتي است که به طور تخصصي با رويکرد کاربردي مشغول به فعاليت است.

وي ادامه داد: با تلاش رياست و اعضاي هيات علمي و موسسين اين دانشگاه اقدامات خوبي صورت گرفته تا اين دانشگاه به يک دانشگاه معتبر و مورد توجه در عرصه‌هاي مختلف علمي تبديل شود، يقينا براي بسط و گسترش دانش روز در عرصه محيط‌زيست به مرکزي با ارائه دانش کاربردي نيازمنديم.

معاون رئيس‌جمهور با اشاره به سياست‌هاي انقباضي دولت گفت: متاسفانه در سال‌هاي گذشته تعداد زيادي از افراد که حتي حداقل تحصيلات دانشگاهي را نداشتند، به دولت تزريق شدند.

بنابراين اکنون به علت کمبود اعتبار برنامه‌اي براي استخدام نيرو در سازمان نيست اما به محض اينکه اين اجازه صادر شود، سازمان حفاظت محيط‌زيست با اولويت فارغ التحصيلان اين دانشگاه به جذب نيرو خواهد پرداخت.

همانطور که در سال‌هاي گذشته نيز چنين بوده است. ابتکار با بيان اجراي دوره‌اي فوق العاده براي آموزش محيط بانان گفت: 800 نفر از محيط بانان در اين دانشگاه آموزش‌هاي پايه و تخصصي را ديده‌اند، آموزش محيط‌بانان از اولويت‌هاي سازمان است. همچنين همکاري‌هاي بين‌المللي تعامل و تبادل تجربه و اطلاعات با عرصه‌هاي بين‌المللي نيز از جمله اولويت‌هايي است که به آن توجه داريم.

وي افزود: با توجه به پيچيدگي معضلات زيست‌محيطي در دنيا همانند خشکسالي، کمبود بارندگي، تغيير اقليم، افزايش دماي کره‌زمين، فقدان مديريت صحيح، آلودگي آب، از دست رفتن حيات وحش و... دانشجويان بايد از علم روز دنيا بهره‌مند باشند.

ابتکار گفت: با اين مشکلات بايد با رويکردي علمي روبرو شويم، با پژوهش‌و‌آموزش‌هاي تخصصي دانشگاه گام‌هاي خوبي در اين زمينه برداشته شده است.


 سلامت 

در مکان‌هاي پرترافيک با بيني نفس بکشيد

يک متخصص ريه گفت: آلاينده‌هاي بالاي 10 ميکرون از طريق بيني فيلتر مي‌شوند و به همين دليل توصيه مي‌شود افراد در مکان‌هاي پرترافيک با بيني تنفس کنند. انيس فردموسوي در گفت‌وگو با ايسنا با اشاره به افزايش ميزان آلاينده‌هاي هوا و تاثير آن بر مجاري تنفسي اظهار کرد: آلودگي هوا در افرادي که زمينه‌ بيماري‌هاي تنفسي دارند، عوارض بيشتري دارد؛ البته در مواردي که ميزان آلاينده‌ها بيشتر از حد مجاز باشد، افراد سالم نيز در معرض خطر قرار دارند. وي با بيان اينکه بهترين راه براي مصون ماندن از عوارض آلاينده‌ها عدم حضور غير‌ضروري سالمندان و افرادي است که زمينه مشکلات تنفسي و مشکلات قلبي دارند، افزود: افرادي که در روزهاي آلوده مجبور به خروج از منزل هستند بايد در مکان‌هاي پرتردد از وسائل نقليه استفاده و پياده‌روي نکنند. اين متخصص ريه ادامه داد: در هنگام پياده‌روي و ورزش سطح تهويه‌اي تنفس افزايش مي‌يابد، بنابراين ورزش و پياده‌روي در روزهاي آلوده موجب ورود ميزان زيادي از اين آلاينده‌ها به ريه‌ها مي‌شود. اين متخصص ريه خاطر نشان کرد: آلاينده‌ها با وزن مولکولي پايين به قسمت‌هاي انتهايي ريه مي‌رسند و تغييراتي مانند جمع شدگي ريه و بيماري‌هاي انسدادي ريه را به دنبال دارد که غير قابل بازگشت است.وي با اشاره به اينکه آلاينده‌هاي زير يک دهم ميکرون معمولا در مسير هوا شناور هستند و آلاينده‌هاي بين 5/2 تا يک دهم ميکرون به قسمت‌هاي انتهايي ريه مي‌رسند،‌ گفت: ذرات آلاينده 5/2 تا 10 ميکرون در راه‌هاي هوايي بزرگ‌تر فيلتر و ذرات آلاينده‌ بالاي 10 ميکرون از طريق بيني فيلتر مي‌شوند و به همين دليل توصيه مي‌شود در مکان‌هاي پرترافيک فرد با بيني تنفس کند.

استرس و افزايش قندخون

يک فوق تخصص غدد اطفال با بيان اينکه عوارض هيجاني و تنش رواني نقش موثري در کنترل قندخون بيماران ديابتي دارد، تاکيد کرد: در زمان تنش‌هاي رواني و استرس قندخون افزايش مي‌يابد و اين افزايش در 4 تا 12 درصد افرادي که به ديابت مبتلا نيستند نيز مشاهده مي‌شود. دکتر هديه صانعي‌فرد در گفت‌وگو با ايسنا با اشاره به اينکه در هنگام استرس هورمون رشد افزايش مي‌يابد، گفت: افرادي که مبتلا به ديابت نيستند، مي‌توانند براي کاهش قندخون اضافي به مقدار کافي انسولين بسازند اما در افراد مبتلا به ديابت نوع 2، انسولين بر ميزان بالاي قندخون اثري ندارد و بدن به سختي مي‌تواند ميزان آن را کاهش دهد تا به حد طبيعي برسد. وي در ادامه افزود: افرادي که در معرض استرس هستند، ممکن است به فکر بيماري ديابت‌شان نباشند، قندخون را بررسي و رژيم غذايي خاص را رعايت نکنند. استرس نيز ميزان انرژي مورد نياز را افزايش مي‌دهد و بدن براي بدست آوردن انرژي، هورمون آزاد مي‌کند که باعث افزايش قندخون مي‌شود. اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي، با بيان اينکه افزايش قندخون خطر عفونت‌هاي بدن را افزايش مي‌دهد، تصريح کرد: عمل جراحي سنگين و عفونت باعث کاهش ترشح انسولين مي‌شود که در نتيجه آن قندخون بالا مي‌رود و عاملي تشديد‌کننده براي عفونت‌هاي بدن است.


 اخبار کوتاه 

ساماندهي مراکز مشاوره قبل از طلاق

معاون اجتماعي و پيشگيري از وقوع جرم قوه قضاييه از ساماندهي و نظام هماهنگ مراکز مشاوره خانواده قبل از طلاق خبر داد. به گزارش مهر، محمدباقر الفت در جمع خبرنگاران با بيان اينکه بر‌اساس قانون، تمام دادگاه‌هاي کشور موظف هستند قبل از صدور حکم در موضوع طلاق و خانواده، گواهي عدم امکان سازش را با نظر مشاوره‌هاي تخصصي سازمان بهزيستي صادر کنند، گفت: با توافقنامه جديدي که با اين سازمان منعقد کرديم، به نوعي مي‌توان گفت که اين مشاوره‌ها ساماندهي و به صورت تخصصي‌تر انجام مي‌شود.

27 ‌هزار مصدوم تصادفات رانندگي

پزشکي قانوني تهران اعلام کرد: تا پايان آذر ماه امسال يک هزار و 25 مورد فوت ناشي از حوادث رانندگي به مراکز پزشکي قانوني استان تهران ارجاع شده است که اين رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته 7/7 درصد کاهش يافته است. همچنين در 9 ماهه امسال يک هزار و 25 نفر به دليل تصادفات رانندگي در استان تهران جان خود را از دست داده‌اند که اين رقم در مقايسه با مدت مشابه سال قبل که تعداد تلفات ناشي از تصادفات رانندگي يک هزار و 110 نفر گزارش شده بود 7/7 درصد کاهش يافته است. بنابر اين گزارش از کل فوت‌شدگان حوادث رانندگي تا پايان آذر ماه امسال 837 نفر مرد و 188 نفر زن بوده‌اند. بيشترين تلفات حوادث رانندگي مربوط به معابر درون شهري با 733 مورد مي‌باشد و پس از آن جاده‌هاي برون شهري با 270 مورد، جاده‌هاي روستايي با 13 مورد و محل وقوع 9 حادثه نيز نامعلوم اعلام شده است. طبق اين گزارش در 9 ماهه امسال 27 هزار و 680 نفر از مصدومين تصادفات رانندگي به مراکز پزشکي قانوني استان تهران مراجعه کرده‌اند که از اين ميان 19 هزار 905 نفر مرد و 7 هزار و 775 نفر زن بوده‌اند. در آذر ماه امسال نيز تعداد تلفات حوادث رانندگي 101 مورد بوده است که از اين تعداد 83 نفر مرد و 18 نفر زن بوده‌اند. همچنين در اين ماه 2 هزار و 743 نفر از مصدومين تصادفات رانندگي به مراکز پزشکي قانوني استان تهران مراجعه کرده‌اند.

آخرين مهلت بخشش مشمولان

سرهنگ رحمان عليدوست معاون احضار و اعزام سازمان وظيفه عمومي‌ناجا، گفت: اضافه خدمت سه تا شش ماهه سربازاني که در حال خدمت هستند و يا تا تاريخ 22 بهمن ماه 93 براي انجام خدمت دوره ضرورت از طريق دفاتر خدمات الکترونيک انتظامي‌پليس +10 اقدام کنند، به طور کامل بخشيده مي‌شود. وي افزود: ملاک بخشش اضافه خدمت، تاريخ ثبت درخواست اعزام به خدمت تا تاريخ بيست‌ودوم بهمن ماه 93 است و در صورت ثبت درخواست مي‌بايست در تاريخ مشخص شده به خدمت اعزام شوند. سرهنگ عليدوست خاطر نشان کرد: بخشش اضافه خدمت صرفا مربوط به اضافه خدمت سنواتي و دفترچه‌اي است وتبعات غيبت همچنان باقي است لذا اين دسته از سربازان بواسطه بخشش اضافه خدمتشان، مجاز به بهره‌مندي از معافيت هايي که يکي از شرايط آن ، نداشتن غيبت است از قبيل معافيت تحصيلي، کفالت، استخدام نمي‌شوند.